TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Камерон: Нема да има копнена интервенција во Либија

Курир - 17.04.2011

Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави денеска дека Велика Британија не ги менува основите за кои се вклучи во воената интервенција во Либија, објаснувајќи дека не е предвидено британската војска ...

НАТО нема доволно оружје во Либија

А1 - 16.04.2011

Силите на НАТО ангажирани во воздушните операции во Либија немаат доволни бомби и муниција , пишува американскиот дневен весник „Вашингтон пост”.

Ќе извлечат поука британските универзитети или не?

Deutsche Welle - 16.04.2011

Елитни универзитети во Велика Британија прифаќаат донации од диктаторски режими. Така не само што им се дава легитимност на таквите режими, туку тие добиваат се' поголемо влијание врз работата на ...

Нема мир со Гадафи

Утрински - 16.04.2011

ТРИПОЛИ - Лидерите на САД, Велика Британија и Франција во заедничкото писмо наведоа дека не може да има мир во Либија додека Моамер Гадафи е на власт.

„Вашингтон пост“: НАТО останува без оружје во Либија

Алсат-М - 16.04.2011

НАТО останува без „паметни“ бомби и други видови вооружување во Либија каде изведува операција против либискиот лидер Моамер Гадафи, пишува „Вашингтон пост“.

НАТО нема доволно муниција во Либија

Форум - 16.04.2011

Силите на НАТО кои се вклучени во воздушните операции во Либија немаат доволно наведувачки ракети, пишува американскиот дневен весник The Washington Post Цитирјаќи неименувани високи американски ...

НАТО нема доволно оружје во Либија

Кајгана - 16.04.2011

Силите на НАТО ангажирани во воздушните операции во Либија немаат доволни бомби и муниција , пишува американскиот дневен весник “Вашингтон пост”.

Гадафи мора да си оди

Н.Македонија - 16.04.2011

Целта не е насилно соборување на Гадафи, но невозможно е да се замисли иднината на Либија со него на власт, велат американскиот претседател Барак Обама, францускиот претседател Никола Саркози и ...

НАТО останува без оружје во Либија

Алфа - 16.04.2011

НАТО останува без „паметни“ бомби и други видови вооружување во Либија каде изведува операција против либискиот лидер Моамер Гадафи, пишува „Вашингтон пост“.

НАТО останува без оружје во Либија

Идивиди - 16.04.2011

Вашингтон, 16 април 2011 (МИА) - НАТО останува без „паметни“ бомби и други видови вооружување во Либија каде изведува операција против либискиот лидер Моамер Гадафи, пишува „Вашингтон пост“.

„Вашингтон пост“: НАТО останува без оружје во Либија

Сител - 16.04.2011

НАТО останува без „паметни“ бомби и други видови вооружување во Либија каде изведува операција против либискиот лидер Моамер Гадафи, пишува „Вашингтон пост“.

НАТО останува без оружје во Либија

Канал5 - 16.04.2011

Силите на НАТО ангажирани во воздушните операции во Либија немаат доволно паметни бомби, но недостасува и друго оружје, пишува Вашингтон пост.

„Вашингтон пост“: НАТО останува без оружје во Либија

МРТ - 16.04.2011

НАТО останува без „паметни“ бомби и други видови вооружување во Либија каде изведува операција против либискиот лидер Моамер Гадафи, пишува „Вашингтон пост“.

Британски пратеници бараат нова парламентарна дебата

МРТ - 16.04.2011

Група пратеници на британскиот Парламент од редовите на конзервативната и лабуристичката партија побараа нова расправа за Либија откако Владата се определи за политиката за „промена на режимот“ во ...

НАТО нема доволно оружје во Либија

Точка - 16.04.2011

Силите на НАТО ангажирани во воздушните операции во Либија немаат доволни бомби и муниција , пишува американскиот дневен весник “Вашингтон пост”.

Обама: Гадафи е притиснат од сите страни

Курир - 16.04.2011

Претседателот на САД Барак Обама призна дека во Либија постои пат-ситуација, но нагласи дека не е предвидено активизирање на воената улога на САД.

Вашингтон пост: НАТО остана без бомби во Либија

Курир - 16.04.2011

НАТО воената алијанса остана без „паметни“ бомби и други видови вооружување во Либија каде што изведува вооружени напади против режимот на Моамер Гадафи, пишува „Вашингтон пост“.

НАТО излегле надвор од мандатот за ОН во Либија

Нетпрес - 16.04.2011

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров го обвинил НАТО дека излегол надвор од мандатот на Обединетите Нации (ОН) во Либија и повикал за преземање на итни чекори за политичко решавање на ...

Британската Влада нема мандат за соборување на Гадафи

Курир - 16.04.2011

Пратеничката група на британскиот Парламент од редовите на конзервативната и лабуристичката партија побара нова дебата за состојбата во Либија, откако Владата се определи за политиката за „промена на ...

Јасни услови за Гадафи

Deutsche Welle - 15.04.2011

Средбата на министрите за надворешни работи на НАТО продолжува со денешната дискусија околу анти-ракетниот штит во Европа. Вчера, пак, беше манифестирано единство во поглед на ангажманот во Либија.

„Безбедноста е од заеднички интерес“

Deutsche Welle - 15.04.2011

Централна тема на вториот, завршен ден на средбата на министрите за надворешни работи на НАТО во Берлин е соработката меѓу Северноатланската алијанса и Русија.

Продолжува министерскиот состанок на НАТО

Р.С.Европа - 15.04.2011

Министрите за надворешни работи на НАТО го продолжуваат состанокот во Берлин. Денеска на дневен ред е соработката на Алијансата со Грузија, Украина и Русија.

Свет - Алијансата бара решение за Либија

Време - 15.04.2011

Министрите за надворешни работи од земјите што се членки на НАТО вчера се сретнаа во Берлин за да ја разгледаат состојбата во Либија и да ги испеглаат разликите за начинот на дејствување, јави ...

Расмусен очекува НАТО да испрати уште авиони во мисијата за Либија

Р.С.Европа - 15.04.2011

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека се уште не добил конкретни понуди за дополнителен број авиони за мисијата во Либија, но оти е убеден дека тоа наскоро и ќе се случи.

Лавров: НАТО го пречекори манадатот во Либија

Р.С.Европа - 15.04.2011

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека НАТО го пречекорил мандатот на Обединетите нации во Либија и повика на итни потези за политичко решение на конфликтот.

Свет - НАТО го бомбардираше Триполи

Вест - 15.04.2011

БЕРЛИН, 15 април (АП/Ројтерс) - Авионите на НАТО вчера го бомбардираа Триполи, при што имаше и цивилни жртви. Според очевидци, се слушнаа четири експлозии, како и надлетување на авионите на НАТО, а ...

Обама, камерун и Саркози на гадафи му ветија уште бомби

Телма - 15.04.2011

Иднината на Либија е „незамислива“ со Моамер Гадафи на нејзино чело и може да претставува „незабележано предавство“ за остатокот од светот, порачаа денеска британскиот премиер Дејвид Камерон, ...

Ал Каеда повика на соборување на Гадафи

Телма - 15.04.2011

На Интернет денеска е објавена снимка на вториот човек на Ал Каеда Ајман ал-Завахири, направена пред почетокот на бомбардирањата на Либија, во која ги повикува сите муслимански земји да се борат ...

Ајша Гадафи: „мојот татко нема да замине, тој е во нашите срца“

Телма - 15.04.2011

Барањето на Западот лидерот на Либија Моамер Гадафи да си поднесе оставка „ е навреда за сите Либијци“, изјави денеска неговата ќерка Ајша, откако светските лидери повторно го повикаа да си замине...

НАТО нема борбени авиони за операцијата во Либија

Идивиди - 15.04.2011

Берлин, 15 април 2011 (МИА) - Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг се надева дека некои од сојузниците во НАТО ќе испратат дополнителни борбени авиони за мисијата во Либија, и ...

Ал Каеда повикува на соборување на Гадафи

БркајРабота - 15.04.2011

Вториот човек на Ал Каеда Ајман ал-Завахири ги повика сите муслимани да се борат против платениците на либискиот лидер Муамер Гадафи.

Сите против Гадафи

Алфа - 15.04.2011

Американските, Британските и Француските лидери се сложија дека во Либија нема да има мир се додека Муамер Гадафи е на власт.

Ал-Каеда бара соборување на Гадафи

Алсат-М - 15.04.2011

На Интернет денеска е објавена снимка на вториот човек на Ал Каеда Ајман ал-Завахири, направена пред почетокот на бомбардирањата на Либија, во која ги повикува сите муслимански земји да се борат ...

Ал Каеда повика на арапска интервенција за соборување на Гадафи

Алфа - 15.04.2011

На Интернет денеска е објавена снимка на вториот човек на Ал Каеда Ајман ал-Завахири, направена пред почетокот на бомбардирањата на Либија, во која ги повикува сите муслимански земји да се борат ...

Барањето за заминување на Гадафи е навреда за Либијците

Идивиди - 15.04.2011

Триполи, 15 април 2011 (МИА) - Барањето на Западот лидерот на Либија Моамер Гадафи да си поднесе оставка „ е навреда за сите Либијци“, изјави денеска неговата ќерка Ајша, откако светските лидери ...

НАТО разединето за вооружувањето на бунтовниците

Н.Македонија - 15.04.2011

Сојузниците од Алијансата ги одбиваат барањата на Париз и на Лондон за поактивно учество во воздушната кампања против Гадафи Сојузниците од НАТО вчера ги одбија барањата на Франција и на Британија за ...

Ал Каеда против НАТО и Гадафи

Форум - 15.04.2011

Видео снимка на која вториот човек на терористичката Ал Каеда, Ајман ал – Завахири, ги повикува сите муслимански земји да се борат против САД и НАТО доколку нивните сили ја нападнат Либија, е ...

Министрите на земјите од НАТО го продолжуваат состанокот за Либија

Форум - 15.04.2011

Министрите за надворешни работи на земјите на НАТО денеска во Берлин го продолжуваат вчера започнатиот состанок на кој настојуваат да ги надминат длабоките меѓусебни разлики за воената акција во ...

Падот на Гадафи не е предвиден со резолуцијата на ОН

Кајгана - 15.04.2011

Намерите на лидерите на САД, Британија и Франција да продолжат со воената интервенција во Либија се додека не падне режимот на Моамер Гадафи нема поткрепа во Резолуцијата на Советот за безбедност на ...

Вториoт човек на Ал Каеда Ајман ал-Завахири повика на арапска интервенција

МРТ - 15.04.2011

На Интернет денеска е објавена снимка на вториот човек на Ал Каеда Ајман ал-Завахири, направена пред почетокот на бомбардирањата на Либија, во која ги повикува сите муслимански земји да се борат ...

Иднината на Либија со Гадафи е „незамислива“, оценија Камерон, Обама и Саркози

Сител - 15.04.2011

Иднината на Либија е „незамислива“ со Моамер Гадафи на нејзино чело и може да претставува „незабележано предавство“ за остатокот од светот, порачаа денеска британскиот премиер Дејвид Камерон, ...

Ајман ал-Завахири повика на арапска интервенција за соборување на Гадафи

Сител - 15.04.2011

На Интернет денеска е објавена снимка на вториот човек на Ал Каеда Ајман ал-Завахири, направена пред почетокот на бомбардирањата на Либија, во која ги повикува сите муслимански земји да се борат ...

Хејг се надева дека НАТО ќе испрати уште авиони за операцијата во Либија

МРТ - 15.04.2011

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг се надева дека некои од сојузниците во НАТО ќе испратат дополнителни борбени авиони за мисијата во Либија, и покрај тоа што одредени држави веќе ...

Иднината на Либија со Гадафи е „незамислива“

МРТ - 15.04.2011

Иднината на Либија е „незамислива“ со Моамер Гадафи на нејзино чело и може да претставува „незабележано предавство“ за остатокот од светот, порачаа денеска британскиот премиер Дејвид Камерон, ...

САД го отфрлија повикот на Франција за обновување на воздушните напади

МРТ - 15.04.2011

Берлин, 15 април 2011 (МИА) - САД го отфрлија повикот на Франција нивните воени авиони да ги обноват големите воздушни напади во Либија, изјави францускиот министер за надворешни работи Ален Жипе по ...

Ал Каеда против Гадафи

Канал5 - 15.04.2011

Ал Завахири ги повика муслиманските земји да се борат и против силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи. Тој директно ги повика арапските армии да го остранат Гадафи, за западната воена ...

Ајша Гадафи: Барањето за заминување на Гадафи е навреда за Либијците

Сител - 15.04.2011

Барањето на Западот лидерот на Либија Моамер Гадафи да си поднесе оставка „ е навреда за сите Либијци“, изјави денеска неговата ќерка Ајша, откако светските лидери повторно го повикаа да си замине од ...

Британија и Франција бараат уште авиони од сојузниците за напади врз Либија

Канал5 - 15.04.2011

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг се надева дека некои од сојузниците во НАТО ќе испратат дополнителни борбени авиони за мисијата во Либија и покрај тоа што одредени држави веќе ...

Ајша Гадафи: Барањето за оставка на татко ми е навреда за Либијците

Кирилица - 15.04.2011

Барањето на Западот лидерот на Либија, Моамер Гадафи да си поднесе оставка „е навреда за сите Либијци“, изјави денеска неговата ќерка Ајша, откако светските лидери повторно го повикаа да си замине од ...

Ал Каеда против НАТО и Гадафи

МРТ - 15.04.2011

Видео снимка на која вториот човек на терористичката Ал Каеда, Ајман ал – Завахири, ги повикува сите муслимански земји да се борат против САД и НАТО доколку нивните сили ја нападнат Либија, е ...

Иднината е незамислива - и со него и без него

Вечер - 15.04.2011

Кај западните сојузници се уште постојат недоразбирања околу тоа како и до кога да се продолжи воената интервенција во Либија, а јаболко на раздорот остануваат и бегалците Иднината на Либија е ...

Ал Каеда против НАТО и Гадафи

Точка - 15.04.2011

Видео снимка на која вториот човек на терористичката Ал Каеда, Ајман ал – Завахири, ги повикува сите муслимански земји да се борат против САД и НАТО доколку нивните сили ја нападнат Либија, е ...

Министрите на земјите од НАТО го продолжуваат состанокот за Либија

Точка - 15.04.2011

Министрите за надворешни работи на земјите на НАТО денеска во Берлин го продолжуваат вчера започнатиот состанок на кој настојуваат да ги надминат длабоките меѓусебни разлики за воената акција во ...

Ајша Гадафи: Каде се цивилите што ги штитите?

Точка - 15.04.2011

Сакате да го убиете мојот татко, глумејќи дека ги штитите цивилите. Каде се тие цивили? Барањето на Западот, либискиот лидер Гадафи да си поднесе оставка е “навреда за секој Либиец“, изјавила ќерката ...

НАТО ќе интервенира во Либија се додека не го симнат Гадафи од власт

Точка - 15.04.2011

Државните лидери на Велика Британија, Франција и на САД велат дека НАТО ќе ја продолжи воената кампања во Либија се додека либискиот лидер Моамер Гадафи не ја напушти власта, пренесува "Гласот на ...

Ал Каеда повикува на соборување на Гадафи

Курир - 15.04.2011

Вториот човек на Ал Каеда Ајман ал-Завахири ги повика сите муслимани да се борат против платениците на либискиот лидер Муамер Гадафи.

Ајша Гадафи: Каде се цивилите што ги штитите?

Нетпрес - 15.04.2011

Сакате да го убиете мојот татко, глумејќи дека ги штитите цивилите. Каде се тие цивили? Барањето на Западот, либискиот лидер Гадафи да си поднесе оставка е “навреда за секој Либиец“, изјавила ...

Ал Каеда: Муслиманите во Либија да се борат против Гадафи и против НАТО

Нетпрес - 15.04.2011

Вториот човек на Ал Каеда, Ајман ал Завахири, ги повикал муслиманите во Џамахиријата на борба против режимот на Моамер Гадафи но и против силите на НАТО, објави американската група СИТЕ, која ги ...

НАТО ќе интервенира во Либија се додека не го симнат Гадафи од власт

Нетпрес - 15.04.2011

Државните лидери на Велика Британија, Франција и на САД велат дека НАТО ќе ја продолжи воената кампања во Либија се додека либискиот лидер Моамер Гадафи не ја напушти власта, пренесува "Гласот на ...

Ал Каеда против Гадафи

Press24 - 15.04.2011

Вториот човек на Ал Каеда Ајман ал-Завахири ги повика сите муслимани да се борат против платениците на либискиот лидер Муамер Гадафи.

Обама-Камерон-Саркози: Гадафи мора да си оди

Курир - 15.04.2011

Во заедничката изјава, објавена во неколку светски весници, тројцата државници ветуваат дека нема да се смират додека во целост не бидат применети резолуциите на ОН, пренесуваат агенциите.

НАТО и ЕУ ќе оддржат заедничка средба за Либија

Нетпрес - 15.04.2011

НАТО и ЕУ се согласиле да оддржат прва заедничка средба, на која ќе биде разгледана кризата во Либија, јави АПА, пренесува Нетпрес.

Интервенциите на НАТО ќе продолжат до соборување на Гадафи

Press24 - 15.04.2011

НАТО ќе ја продолжи воената кампања во Либија се додека либискиот лидер Моамер Гадафи не ја напушти власта Ако Гадафи остане на власт, тоа би било „предавство“ кон либискиот народ, изјавија ...

Ал Каеда ги повикува муслиманите против Гадафи

Македонија24 - 15.04.2011

Свет - Македониjа 24, , Ал Каеда ги повикува муслиманите против Гадафи, "Ајман ал-Завахири кој е вториот човек на Ал Каеда со снимка ги повика сите муслимани да се борат против платениците на ...

Клинтон -Нашата мисија во Либија во моментов најважна

Inpress - 15.04.2011

Вашингтон, 15. април 2011 (ИНПРЕС) Официјални американски претставници учествуваа на дводневниот самит на НАТО, занемарувајќи ги споровите меѓу земјите-сојузници.

САД-Франција-Британија : Иднината со Моамер Гадафи „незамислива“

Македонија24 - 15.04.2011

Свет - Македониjа 24, , САД-Франција-Британија : Иднината со Моамер Гадафи „незамислива“, "Во заедничка изјава претседателот на САД, Барак Обама, претседателот на Франција, Никола Саркози и ...

Во потрага по решение за кризата во Либија

Deutsche Welle - 14.04.2011

Ден по првата средба на Контакт групата за Либија во Катар, денеска (14.04.) во Берлин се среќаваат министрите за надворешни работи на НАТО.

НАТО дебатира за кризата во Либија

Deutsche Welle - 14.04.2011

Министрите за надворешни работи на 28 земји членки на Сверноатланската алијанса во германскиот главен град бараат решение за конфликтот во Либија и ги разгледуваат можните идни чекори против режимот ...

НАТО: Мисија во Либија се’ додека е неопходно

Deutsche Welle - 14.04.2011

Воената мисија на НАТО во Либија ќе продолжи онолку колку што е потребно и се’ додека силите на властодржецот Моамер ел Гадафи не ги запрат нападите врз цивилите и не се повлечат во касарните, порача ...

Франција и Британија со зголемени воздушни напади на Либија

Р.С.Европа - 14.04.2011

Француските владини лица соопштија дека земјата се сложила со Британија заедно да се обидат да ги зголемат воздушните напади на силите на либискиот претседател Моамер Гадафи за да им помогнат на ...

Во Берлин министерски состанок на НАТО за конфликтот во Либија

Р.С.Европа - 14.04.2011

Улогата на НАТО во конфликтот во Либија е главна тема на дводневниот состанок на министрите за надворешни работи на 28-те земји членки на НАТО во Берлин.

Свет - САД да се вратат во Либија

Време - 14.04.2011

Либиските бунтовници, кои вчера за првпат се појавија на меѓународната сцена, побараа широко признавање и враќање на САД во воздушните операции против силите на полковникот Моамер Гадафи.

Меѓународен механизам за примирје во Либија

Р.С.Европа - 14.04.2011

Арапската лига денеска ќе се сретне со светските лидери во обид да се најде решение за Либија. Состанокот ќе го координира генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун и секретарот на ...

Новинари, добродојдосте во Либија!

Оn.net - 14.04.2011

На странските новинари испратени да пренесуваат вести за конфликтот, Либија им личи на "Северна Кореја со ...

НАТО контра Гадафи, почна состанокот во Брисел

Р.С.Европа - 14.04.2011

Се` додека силите на Гадафи напаѓаат цивили во Либија, НАТО ќе продолжи со интервенцијата во земјата, рече денеска генералниот секретар на Алијансата Андрес Фог Расмусен во говорот пред министрите за ...

Два паралелни состаноци за Либија

Р.С.Европа - 14.04.2011

Првиот човек на Обединетите нации Бан Ки Мун побара политичко решение за кризата во Либија и прекин на огнот. Генералниот секретар на светската организација го даде апелот на состанокот во ...

Расмусен: Потребни се повеќе ресурси за операциите во Либија

Р.С.Европа - 14.04.2011

Шефот на НАТО Андрес Фог Расмусен денеска се заложи за продолжување на мисијата во Либија. „Посветени сме да ги обезбедиме сите потребни ресурси за максимална флексибилност во операциите, согласно ...

Укинати европските санкции за Муса Куса

Р.С.Европа - 14.04.2011

Поранешниот министер за надворешни работи на Либија Муса Куса веќе не е подложен на финансиски санкции од Европската унија, соопштија денеска од британската Влада.

НАТО ќе бомбардира додека ГАДАФИ не замине од власта

Телма - 14.04.2011

НАТО поддржа меѓународен повик за напуштање на власта на либискиот лидер Моамер Гадафи, се вели во декларација усвоена од шефовите на дипломатиите на државите-членки на Алијансата.

Катар ги вооружувал противниците на Гадафи

БркајРабота - 14.04.2011

Заменик-министер за надворешни работи во Владата на Моамер Гадафи изјави дека Катар им доставувал оружје на либиските бунтовници.

Поделбите за Либија испливаа во Доха

Н.Македонија - 14.04.2011

Сојузниците не можат да најдат заеднички јазик како да продолжат во Либија. Едни се залагаат за засилување на нападите и за вооружување на бунтовниците, а други се држат понастрана од конфликтот ...

Да се одмрзнат сметките на либискиот режим за хуманитарни цели

Алфа - 14.04.2011

Владата на Моамер Гадафи повика на одмрзнување на либиските активи во странство за хуманитарни цели, пренесоа светските агенции.

Поранешниот либиски шеф на дипломатијата Муса Куса одлучи да остане во Катар

Алфа - 14.04.2011

Поранешниот министер за надворешни работи на Либија Муса Куса одлучи да остане во Катар заради стравот дека роднини на загинатите во атентатот над Локерби сакаат да го изведат пред суд, пренесоа ...

ЕУ: Либија како Косово

Кајгана - 14.04.2011

Европската унија бара брза политичка транзиција во Либија и со таа цел усвои дополнителни санкции против режимот на Моамер Гадафи, јавува Дојче Веле.

Нато на состанок за Либија

Алсат-М - 14.04.2011

Министрите за надворешни работи на 28-тте држави-членки на НАТО се состануваат денеска во Берлин на дводневна средба на која во фокусот е ситуацијата во Либија и начинот како либискиот лидер Моамер ...

Целта на НАТО е да се симне Гадафи од власт

Идивиди - 14.04.2011

Берлин, 14 април 2011 (МИА) - Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска изјави дека НАТО е единствен во напорите да се стави крај на владеењето на либискиот лидер Моамер Гадафи, додека ...

Мисијата на Куса неуспешна

Идивиди - 14.04.2011

Лондон, 14 април 2011 (МИА) - Поранешниот либиски министер за надворешни работи Муса Куса кој пребегна во Велика Британија, но замина за Доха, за да присуствува на конференцијата за Либија, што се ...

ЕУ: Либија како Косово

Форум - 14.04.2011

Европската унија бара брза политичка транзиција во Либија и со таа цел усвои дополнителни санкции против режимот на Моамер Гадафи, јавува Дојче Веле.

Гадафи треба да се повлече, а бунтовниците да добијат помош

МРТ - 14.04.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи треба да се повлече наскоро, а бунтовниците - да добијат материјална поддршка, повика денеска меѓународната контакт група за Либија.

Катар ги вооружил либиските бунтовници со француски противтенковски ракети

Сител - 14.04.2011

Катар им доставил оружје на либиските бунтовници, изјави Халед Каим, заменик-министер за надворешни работи во Владата на Моамер Гадафи.

Катар ги вооружил либиските бунтовници со француски противтенковски ракети

МРТ - 14.04.2011

Катар им доставил оружје на либиските бунтовници, изјави Халед Каим, заменик-министер за надворешни работи во Владата на Моамер Гадафи.

Владата на Гадафи повика на одмрзнување на сметките за хуманитарни цели

МРТ - 14.04.2011

Владата на Моамер Гадафи повика на одмрзнување на либиските активи во странство за хуманитарни цели, пренесоа светските агенции.

НАТО расправа за Либија

Канал5 - 14.04.2011

Министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО денеска во Берлин ќе разговараат за натамошниот ангажман во Либија.

Поранешниот либиски шеф на дипломатијата Муса Куса одлучи да остане во Катар

МРТ - 14.04.2011

Поранешниот министер за надворешни работи на Либија Муса Куса одлучи да остане во Катар заради стравот дека роднини на загинатите во атентатот над Локерби сакаат да го изведат пред суд, пренесоа ...

Муса Куса не успеа да оствари дијалог со либиските бунтовници

Сител - 14.04.2011

Поранешниот либиски министер за надворешни работи Муса Куса кој пребегна во Велика Британија, но замина за Доха, за да присуствува на конференцијата за Либија, што се одржа во главниот град на Катар, ...

Неформална средба Бан Ки Мун- Друцас, името една од темите

Канал5 - 14.04.2011

Проблемот меѓу Македонија и Грција била една од темите за кои вчера разговарале генералниот секретар на ООН, Бан Ки Мун и министерот за надворешни работи на Грција, Димитрис Друцас на средбата во ...

Клинтон: Целта на НАТО е да се симне Гадафи од власт

Кирилица - 14.04.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска изјави дека НАТО е единствен во напорите да се стави крај на владеењето на либискиот лидер Моамер Гадафи, додека членките на Алијансата се ...

Мисијата на НАТО во Либија ќе продолжи се додека не запрат нападите од Гадафи

Сител - 14.04.2011

Генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмунсен истакна денеска неопходност од политичко решение за конфликтот во Либија, но нагласи дека воената операција нема да биде прекината додека не биде ...

НАТО: Седум бродови со хуманитарна мисија патуваат кон Либија

Сител - 14.04.2011

Седум бродови патуваат кон Либија со хуманитарна цел, соопшти НАТО. Два брода и два авиони со хуманитарни задачи достигнале до либиска територија во последното деноноќие, се наведува во соопштението.

Гадафи сака мирно решение, ама ја бомбардира Мисрата

Вечер - 14.04.2011

Иако од оружјето на Полковникот гинат цивили, режимот повика сметките на Либија во странство да бидат одмрзнати поради хуманитарни причини, искористувајќи ги предупредувањата на Светската програма за ...

ЕУ: Либија како Косово

Точка - 14.04.2011

Европската унија бара брза политичка транзиција во Либија и со таа цел усвои дополнителни санкции против режимот на Моамер Гадафи, јавува Дојче Веле.

Анализа: Африканската офанзива на Никола Саркози

Точка - 14.04.2011

Јужниот Медитеран и Африка уште од времето на француската колонијална империја се сметаат за неприкосновена зона на влијание на Франција.

Кој ги вооружува либиските бунтовници?

Точка - 14.04.2011

Катар им доставува оружје на бунтовниците во Либија, објавува “Франс Прес“, изјава Халед Каим, заменик-министер за надворешни работи во власта на Гадафи, пренесува Нетрпес.

Гадафи ќе бега во Белорусија?

Точка - 14.04.2011

Режимот на Моамер Гадафи нема воопшто намера да го положи оружјето. Постојат показатели кои наведуваат на мислата дека диктаторот подготвува бегство во странство - најверојатно во Белорусија.

Катар ги вооружувал противниците на Гадафи

Курир - 14.04.2011

Заменик-министер за надворешни работи во Владата на Моамер Гадафи изјави дека Катар им доставувал оружје на либиските бунтовници.

Анализа: Африканската офанзива на Никола Саркози

Нетпрес - 14.04.2011

Јужниот Медитеран и Африка уште од времето на француската колонијална империја се сметаат за неприкосновена зона на влијание на Франција.

НАТО расправа за Либија

Press24 - 14.04.2011

Министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО денеска во Берлин ќе разговараат за натамошниот ангажман во Либија.

Кој ги вооружува либиските бунтовници?

Нетпрес - 14.04.2011

Катар им доставува оружје на бунтовниците во Либија, објавува “Франс Прес“, изјава Халед Каим, заменик-министер за надворешни работи во власта на Гадафи, пренесува Нетрпес.

Муса Куса одлучи да остане во Катар

Курир - 14.04.2011

Поранешниот министер за надворешни работи на Либија Муса Куса одлучи да остане во Катар заради стравот дека роднини на загинатите во атентатот над Локерби сакаат да го изведат пред суд, пренесоа ...

Франција е против вооружување на либиските бунтовници

Курир - 14.04.2011

Франција засега не ја поддржува идејата за испорака на оружје на либиските бунтовници, изјави денеска во Берлин францускиот министер за надворешни работи Ален Жипе.

Вилијам Хејг: Британија ќе продолжи со нападите се до соборувањето на Гадафи

Курир - 14.04.2011

Ова е првпат од избувнувањето на либиската криза и започнувањето на бомбардирањето на цели на либиската територија, британската Влада да признае дека во воената интервенција ќе остане ангажиран се до ...

Меѓународната контакт група ги поддржува либиските бунтовници

Нетпрес - 14.04.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи мора да ја напушти власта, а бунтовниците кои се борат против него треба да добијат материјална поддршка, се наведува во завршното соопштение на денешниот состанок на ...

Клинтон: НАТО има за цел да го симне Гадафи од власт

Курир - 14.04.2011

Државниот секретар на Америка, Хилари Клинтон, денес изјави дека силите на НАТО е единствен во напорите да се стави крај на владеењето на Моамер Гадафи, додека членките на Алијансата се соочуваат со ...

Франција не ја подржува идејата за вооружување на бунтовниците во Либија

Press24 - 14.04.2011

Францускиот министер за надворешни работи Ален Жипе, денес во Берлин изјави дека засега Франција не ја подржува идејата за вооружување на либиските бунтовници Министерот изјави дека Франција во ...

Гадафи ќе бега во Белорусија?

Нетпрес - 14.04.2011

Режимот на Моамер Гадафи нема воопшто намера да го положи оружјето. Постојат показатели кои наведуваат на мислата дека диктаторот подготвува бегство во странство - најверојатно во Белорусија.

Бан Ки-мун: Да се прекине огнот во Либија

Курир - 14.04.2011

Бан Ки-мун, Генералниот секретар на ОН денес повика итно да се прекине огнот и за да се најде политичко решение на конфликтот во Либија.

НАТО обединет околу идејата за соборување на Гадафи

Press24 - 14.04.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека САД „силно ќе ги поддржат“ воени акции на НАТО во Либија и повика членките да бидат единствени.

Поранешниот либиски министер за надворешни Муса Куса ќе остане во Катар

Inpress - 14.04.2011

Доха, 14. април 2011 (ИНПРЕС) Поранешниот либиски министер за надворешни работи Муса Куса ќе остане во Катар, бидејќи стравува дека роднини на жртвите од нападот во Локерби ќе инсистираат тој да биде ...

Вилијам Хејг: Британија ќе биде ангажирана се до падот на Гадафи

Македонија24 - 14.04.2011

Свет - Македониjа 24, , Вилијам Хејг: Британија ќе биде ангажирана се до падот на Гадафи, "Прв пат од избувнувањето на либиската криза и започнувањето на бомбардирањето, британската Влада призна дека ...

Франција против вооружување на бунтовниците во Либија

Македонија24 - 14.04.2011

Свет - Македониjа 24, , Франција против вооружување на бунтовниците во Либија, "Засега Франција не ја поддржува идејата за испорака на оружје на либиските бунтовници , изјави францускиот министер за ...

Либиската бунтовничка влада бара признавање

А1 - 13.04.2011

Националниот преоден совет на либиските бунтовници денеска ќе лобира за меѓународно признавање на состанокот на меѓународната контакт група за кризата во Либија.

Се бара разврска за кризата во Либија

Deutsche Welle - 13.04.2011

Политичката судбина на Либија е главна тема на средбата на Контакт групата во главниот град на Катар, Доха. Таму ќе допатуваат бројни владини претставници на земјите членки на ЕУ, но исто така и на ...

Военото решение не е можно

Deutsche Welle - 13.04.2011

Додека во Либија борбите продолжуваат, во главниот град на Катар, Доха, се одржува првата средба на Контакт групата за изнаоѓање на политичко решение за оваа северноафриканска земја.

ЕУ воведе нафтено ембарго спрема Либија

Р.С.Европа - 13.04.2011

Европската Унија синоќа воведе дополнителни санкции кои би требало да го оневозможат финансирањето на режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи со приходите од нафта и гас, соопшти високата ...

Состанок на Контакт групата за Либија

Р.С.Европа - 13.04.2011

Во главниот град на Катар, Доха, денеска ќе биде одржан состанок на Контакт групата за Либија, на кој ќе учествуваат претставници на САД, Велика Британија, Франција, арапските земји, како и од ...

Либиските бунтовници на состанок на Контакт групата за Либија

Р.С.Европа - 13.04.2011

Во Доха, Катар денеска се одржува состанок на Контакт група која го координира меѓународниот одговор во конфликтот меѓу силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи и бунтовниците кои ја имаат ...

Свет - Либија може да стане нова Сомалија

Време - 13.04.2011

Пребеганиот поранешен либиски министер за надворешни работи Муса Куса изјави дека Либија може да се претвори во нова Сомалија ако во земјата конфликтот прерасне во граѓанската војна.

Почна првиот состанок за Либија во Катар

Р.С.Европа - 13.04.2011

Меѓународната контакт група за Либија започна со првиот состанок во Доха, под претседателство на земјите – организатори на средбата, Катар и Британија.

САД го поддржаа НАТО за Либија

Утрински - 13.04.2011

САД изразија доверба во способноста на НАТО да ја исполни својата мисија во Либија откако Франција и Велика Британија се пожалија дека нивните сили преземаат преголем дел од товарот во оваа ...

Силни експлозии во триполи - сад и натаму бомбардираат

Телма - 13.04.2011

Американски борбени авиони и натаму ја бомбардираат либиската воздушна одбрана , дури и откако НАТО порано овој месец целосно ја презее командата над операциите во Либија, изјави денеска портпаролот ...

САД гo поддржаа НАТО за Либија откако добија критики од Франција и Велика Британија

Алфа - 13.04.2011

САД изразија доверба во способноста на НАТО да ја исполни својата мисија во Либија откако Франција и Велика Британија се пожалија дека нивните сили преземаат преголем дел од товарот во оваа ...

Министерскиот состанок во Доха посветен на Либија

Форум - 13.04.2011

Министрите за надворешни работи на државите од Контакт група се состанаа денеска во Катар на разговори посветени на иднината на Либија Како што пренесува Reuters некои од земјите ќе инсистираат на ...

Франција и Британија незадоволни од НАТО

Н.Македонија - 13.04.2011

Алијансата во моментов не прави доволно за да ги заштити цивилите, сметаат Париз и Лондон Либија Париз и Лондон, кои заедно со Вашингтон први бомбардираа во Либија, вчера нагласија дека НАТО мора да ...

Германија протера либиски дипломати

Кајгана - 13.04.2011

Министерството за надворешни работи на Германија, денеска соопшти дека протерало петмина либиски дипломати, кои според сознанијата на германските власти вршеле притисок врз либиските дисиденти.

Германија протера либиски дипломати

Форум - 13.04.2011

Министерството за надворешни работи на Германија, денеска соопшти дека протерало петмина либиски дипломати, кои според сознанијата на германските власти вршеле притисок врз либиските дисиденти ...

Либиската криза ги зголеми тензиите меѓу Турција и Франција

SETimes - 13.04.2011

Натпреварот за влијание во врска со интервенцијата на Запад во Либија ги зголеми и онака тензичните односи. Од Јустин Вела и Алина Лехтинен за Southeast European Times во Истанбул -- 13/04/11 Анкара ...

Контакт групата за Либија побара повстлкување на Гадафи

Форум - 13.04.2011

Министрите за надворешни работи на земјите членки на контакт групата за Либија во средата по состанокот во главнито град на Катар, Доха, побара повлекување од владата на либискиот лидер Моамер Гадафи ...

САД гo поддржаа НАТО за Либија откако добија критики од Франција и Британија

МРТ - 13.04.2011

САД изразија доверба во способноста на НАТО да ја исполни својата мисија во Либија откако Франција и Велика Британија се пожалија дека нивните сили преземаат преголем дел од товарот во оваа ...

САД гo поддржаа НАТО за Либија откако добија критики од Франција и Велика Британија

Сител - 13.04.2011

САД изразија доверба во способноста на НАТО да ја исполни својата мисија во Либија откако Франција и Велика Британија се пожалија дека нивните сили преземаат преголем дел од товарот во оваа операција.

Нафтено ембарго од ЕУ за Либија

Кирилица - 13.04.2011

Европската Унија синоќа воведе дополнителни санкции кои би требало да го оневозможат финансирањето на режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи со приходите од нафта и гас, соопшти високата ...

ЕУ воведе дополнителни санкции против Либија

Канал5 - 13.04.2011

Европската Унија доцна синоќа воведе дополнителни санкции кои би требало да го оневозможат финансирањето на режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи со приходите од нафта и гас, соопшти високата ...

Бунтовниците ја повикуваат војската на САД да се активира во Либија

Канал5 - 13.04.2011

Портпаролот на либиските бунтовници Махмуд Шамам ја повика американската војска повторно да преземе поактивна улога во воздушните операции на НАТО во Либија, оти во спротивно ризикува нови цивилни ...

ЕУ воведе додатни санкции кон Либија

Точка - 13.04.2011

Европската унија на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите-членки во вторникот воведе додатни санкции, кои би требало да го оневозможат финансирањето на режимот на Гадафи од нафтата ...

Кавги во коалицијата против Либија

Точка - 13.04.2011

САД изразија доверба во способноста на НАТО да ја исполни својата мисија во Либија откако Франција и Велика Британија се пожалија дека нивните сили преземат премногу голем дел од товарот во таа ...

Министерскиот состанок во Доха посветен на Либија

Точка - 13.04.2011

Министрите за надворешни работи на државите од Контакт група се состанаа денеска во Катар на разговори посветени на иднината на Либија.

Бан Ки-мун против поделба на Либија

Точка - 13.04.2011

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Бан Ки-мун денеска рече дека е против поделбата на Либија, Источна територија која е под контрола на бунтовниците и Западна територија која ја ...

ЕУФОР за Либија ?

Точка - 13.04.2011

Европската Унија инсистира на брза политичка транзиција во Либија. Затоа министрите за надворешни работи на ЕУ, вчера усвоиле дополнителни санкции против режимот на Моамер Гадафи, а постои можност за ...

Германија протера либиски дипломати

Точка - 13.04.2011

Министерството за надворешни работи на Германија, денеска соопшти дека протерало петмина либиски дипломати, кои според сознанијата на германските власти вршеле притисок врз либиските дисиденти.

Кавги во коалицијата против Либија

Нетпрес - 13.04.2011

САД изразија доверба во способноста на НАТО да ја исполни својата мисија во Либија откако Франција и Велика Британија се пожалија дека нивните сили преземат премногу голем дел од товарот во таа ...

ЕУФОР за Либија ?

Нетпрес - 13.04.2011

Европската Унија инсистира на брза политичка транзиција во Либија. Затоа министрите за надворешни работи на ЕУ, вчера усвоиле дополнителни санкции против режимот на Моамер Гадафи, а постои можност за ...

Бан Ки-мун: Поделбата на Либија не е опција

Press24 - 13.04.2011

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Бан Ки-мун е против поделбата на Либија Бан Ки-мун за виенскиот весник „Курир“ денес даде изјава во која нагласува дека е против поделбата на Либија на ...

Протерани пет либиски дипломати од Германија

Курир - 13.04.2011

Германија протера петмина либиски дипломати кои вршеле притисок врз либиски граѓани во Германија. Тоа го соопшти германското МНР.

Вестервеле - Германија не гледа воена решение во Либија

Inpress - 13.04.2011

Берлин, 13. април 2011 (ИНПРЕС) Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле изјави дека неговата земја „не гледа воена решение" во Либија.

Бан Ки-мун - 3,6 милиони луѓе во Либија ќе имаат потреба од хуманитарна помош

Inpress - 13.04.2011

Доха, 13. април 2011 (ИНПРЕС) Повеќе од 3,6 милиони луѓе, или повеќе од половина од населението на Либија, може да има потреба од хуманитарна помош, предупреди генералниот секретар на ОН за време на ...

Министрите од ЕУ дебатираат околу Либија

Deutsche Welle - 12.04.2011

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Луксембург дебатираат околу идниот ангажман на ЕУ во Либија. Велика Британија и Франција во меѓувреме го критикуваа ангажанот на НАТО во ...

Жупе - НАТО не ги штити доволно цивилите во Либија

Р.С.Европа - 12.04.2011

Францускиот министер за надворешни работи Алан Жупе изјави дека НАТО не прави доволно за да ги заштити цивилите во Либија од нападите на силите на Моамер Гадафи.

Свет - Гадафи прифати услови за мир

Вест - 12.04.2011

ЛИБИЈА, 12 април (АП) - Над илјада поддржувачите на либиската опозиција вчера протестираа против делегацијата африкански лидери што пристигна во упориштето на бунтовниците Бенгази, за да посредуваат ...

Ал Ислам Гадафи: Саркози направи историска грешка

Телма - 12.04.2011

Франција си дозволи историска грешка во Либија, рече синот на Моамер Гадафи,Сеиф ал Ислам Гадафо, во интервју за француската телевизија Бе Еф Ем.

НАТО да ги интензивира бомбардирањата врз Либија

Утрински - 12.04.2011

Британскиот министер за надворешни работи, Вилијам Хејг побара денеска од НАТО да ги интензивира бомбардирањата врз цели во Либија и врз позициите на либиската армија, која му остана лојална на ...

Либиските власти не дозволуваат влез на хуманитарна помош

БркајРабота - 12.04.2011

Вооружени Либијци се подготвени да го бранат градот Мисрата и ќе дејствуваат на секој обид за странско приближување до либиска територија под превезот на хуманитарна мисија, соопшти Министерство за ...

Продолжуваат борбите во Либија

Алфа - 12.04.2011

Во Либија продолжија интензивните борби откако опозицијата го одби мировниот план подготвен од Африканската унија бидејќи со него не се предвидува заминување на Моамер Гадафи од власта.

Тероризмот, последната опција на Гадафи

Форум - 12.04.2011

СТРАТФОР Имајќи ја предвид употребата на тероризмот против западните земји во минатото, како одговор на нападите на кои не можел на друг начин да возврати, заканите врз Гадафи посочуваат на ризикот ...

Муса Куса: Либија може да се претвори во нова Сомалија

Алфа - 12.04.2011

Пребегaниот поранешен либиски министер за надворешни работи Муса Куса смета дека Либија може да се претвори во нова Сомалија, ако избувне и се разгори граѓанската војна.

Лондон и Париз со критики за акцијата на НАТО во Либија

Алсат-М - 12.04.2011

Властите на Франција и Велика Британија денеска со координирани изјави на нивните министри за надворешни работи, Ален Жипе и Вилијам Хејг, ја критикуваа мисијата на НАТО во Либија.

Хејг: НАТО да ги интензивира бомбардирањата врз Либија

Дневник - 12.04.2011

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг побара денеска од НАТО да ги интензивира бомбардирањата врз цели во Либија и врз позициите на либиската армија, која му остана лојална на ...

Франција си дозволи историска грешка во Либија, изјави Сеиф ал Ислам Гадафи

МРТ - 12.04.2011

Франција си дозволи историска грешка во Либија, рече синот на Моамер Гадафи,Сеиф ал Ислам, во интервју за француската телевизија Бе Еф Ем.

Либија ќе се спротивстави на секој обид за хуманитарна помош за Мисрата

МРТ - 12.04.2011

Либиското Министерство за надворешни работи соопшти дека вооружени Либијци се подготвени да го бранат градот Мисрата и ќе дејствуваат на секој обид за странско приближување до либиска територија под ...

Во Либија ништо ново, продолжува војната

Кирилица - 12.04.2011

Во Либија продолжија интензивните борби откако опозицијата го одби мировниот план подготвен од Африканската унија бидејќи со него не се предвидува заминување на Моамер Гадафи од власта Силите на НАТО ...

Либија ќе се спротивстави на секој обид за хуманитарна помош за Мисрата

Сител - 12.04.2011

Либиското Министерство за надворешни работи соопшти дека вооружени Либијци се подготвени да го бранат градот Мисрата и ќе дејствуваат на секој обид за странско приближување до либиска територија под ...

Муса Куса: Либија може да се претвори во нова Сомалија

Сител - 12.04.2011

Пребегaниот поранешен либиски министер за надворешни работи Муса Куса смета дека Либија може да се претвори во нова Сомалија, ако избувне и се разгори граѓанската војна.

Франција: НАТО не прави доволно за заштита на цивилното население во Либија

МРТ - 12.04.2011

НАТО не превзема доволни мерки за заштита на цивилното население во Либија и треба да уништи повеќе тешки оружја околу градот Мисрата кој е под опсада, изјави францускиот министер за надворешни ...

Муса Куса: Либија може да се претвори во нова Сомалија

МРТ - 12.04.2011

Пребегaниот поранешен либиски министер за надворешни работи Муса Куса смета дека Либија може да се претвори во нова Сомалија, ако избувне и се разгори граѓанската војна.

Пропадна планот на Африканската унија за примирје во Либија

МРТ - 12.04.2011

Пропадна планот на Африканската унија да се стави крај на либиската граѓанска војна, а бунтовниците тврдат дека жестоките напади на Мисрата од страна на силите лојални на Моамер Гадафи, ги прават ...

НАТО да ги засили напорите во Либија

МРТ - 12.04.2011

НАТО мора да ги зголеми напорите во Либија со цел да ги заштити цивилите од напади од страна на силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи, изјави денеска британскиот министер за надворешни ...

Саиф Ал Ислам: Татко ми нема да се повлече!

Вечер - 12.04.2011

Спремни сме да разговараме и со ѓаволот, но и ѓаволот м,ора да знае дека постојат црвени линии кои нема да ги преминеме,, вели синот на Гадафи не исклучувајќи можност за преговори и со Западот ...

Пропадна планот на Африканската унија за примирје во Либија

Точка - 12.04.2011

Пропадна планот на Африканската унија да се стави крај на либиската граѓанска војна, а бунтовниците тврдат дека жестоките напади на Мисрата од страна на силите лојални на Моамер Гадафи, ги прават ...

Борбите во Либија продолжуваат, Гадафи не се повлекува

Точка - 12.04.2011

Опозициските сили во градот Мисрата ги демантираат информациите дека Моамер Гадафи се согласил да стави крај на борбите, а неговиот син Сеиф ал Ислам тврди дека приказните за повлекување на неговиот ...

Тероризмот - последната опција на Гадафи

Точка - 12.04.2011

Моамeр Гадафи нема ни трошка сомнеж дека американско-европските воени операции против либиските воени цели се, всушност, напади врз неговиот режим.

Либиските власти не дозволуваат влез на хуманитарна помош

Курир - 12.04.2011

Вооружени Либијци се подготвени да го бранат градот Мисрата и ќе дејствуваат на секој обид за странско приближување до либиска територија под превезот на хуманитарна мисија, соопшти Министерство за ...

Борбите во Либија продолжуваат, Гадафи не се повлекува

Нетпрес - 12.04.2011

Опозициските сили во градот Мисрата ги демантираат информациите дека Моамер Гадафи се согласил да стави крај на борбите, а неговиот син Сеиф ал Ислам тврди дека приказните за повлекување на неговиот ...

Либијците подготвени да го бранат Мисрата од странските воени сили

Канал 77 - 12.04.2011

Вооружени Либијци се подготвени да го бранат градот Мисрата и ќе дејствуваат на секој обид за странско приближување до либиска територија под превезот на хуманитарна мисија, соопшти Министерство за ...

Хејг: НАТО мора да ги засили напорите во Либија

Курир - 12.04.2011

Британскиот министер за надворешни работи, Вилијам Хејг изјави дека НАТО мора да ги зголеми напорите во Либија со цел да ги заштити цивилите од напади од страна на силите лојални на либискиот лидер ...

Планот на Африканската унија за примирје во Либија пред пропаст

Press24 - 12.04.2011

Преговорите за прекин на огнот потполно бесмислени поради жестоките напади на Мисрата од страна на силите лојални на Моамер Гадафи Лидерот на бунтовниците Мустафа Абдел Џалил изјави дека ...

Британија и Франција: НАТО треба да прави многу повеќе за цивилите во Либија

Македонија24 - 12.04.2011

Свет - Македониjа 24, , Британија и Франција: НАТО треба да прави многу повеќе за цивилите во Либија, "НАТО според Британија и Франција не прави доволно за да ги заштити цивилите од нападите од ...

Една од медицинските сестри открива интересни факти за Гадафи

VOX - 11.04.2011

Сигурно се сеќавате на украинската медицинска сестра на Моамер Гадафи од “каблите“ на Викиликс? Секако, полковникот имал многу повеќе од една украинка, а тие веќе ја напуштиле Либија откако се ...

Свет - Уништени резервите со муниција на Гадафи

Време - 11.04.2011

Силите на НАТО ги уништија главните резерви со муниција на либиските приврзаници, како и голем број оклопни возила во најновите напади врз Либија, додека, пак, силите лојални на Моамер Гадафи ги ...

Африканската унија бара дипломатска формула за Либија

Утрински - 11.04.2011

ТРИПОЛИ - Висока делегација на Африканската унија вчера требаше да ја посети Либија за да презентира нацрт-план за завршување на актуелната криза, додека парламентот обелодени планови за нов устав.

Либија: ЕУ со бунтовниците

Дневник - 11.04.2011

Претседателот на Јужноафриканската Република, Јакоб Зума, и другите лидери на Африканската унија добија дозвола од алијансата да се сретнат со Гадафи во Триполи и со лидерите на бунтовниците во ...

Триполи нуди либиска верзија на демократијата

Н.Македонија - 11.04.2011

Либиските власти подготвиле нацрт-устав, но не ја отфрлаат можноста во него да има место и за лидерот Моамер Гадафи, кој продолжува со жестоките напади врз бунтовниците Либиските власти соопштија ...

Африканските посредници пристигнаа во Бенгази

Алсат-М - 11.04.2011

Делегацијата на африканските посредници пристигна денеска во Бенгази, упориштето на либиските бунтовници. Посредниците вчера во Триполи разговараа со либискиот лидер Моамер Гадафи во обид да ...

САД претпазливи во врска со мировниот план за Либија

Форум - 11.04.2011

Соединетите држави во понеделникот претпазливо реагираа на мировниот план за Либија изложен од Африканската унија соопштувајќи дека чекаат да ги видат деталите од тој план, пишува вечерва Reuters ...

Проблеми пред контакт-групата за Либија

Точка - 11.04.2011

Ќор-сокакот на бојното поле во Либија и одбивањето на Моамер Гадафи да се повлече од власта ќе создадат огромни проблеми за меѓународната заедница во време кога контактната група ќе се собере за прв ...

Србија со подршка за Гадафи

Канал 77 - 11.04.2011

Неколку илјади членови и приврзаници на Српската радикална партија, на собир во белградскиот Дом на синдикати, дале поддршка на либискиот народ и нивниот водач Моамер Гадафи, во борбата против ...

Анализа: Проблеми пред контакт-групата за Либија

Нетпрес - 11.04.2011

Ќор-сокакот на бојното поле во Либија и одбивањето на Моамер Гадафи да се повлече од власта ќе создадат огромни проблеми за меѓународната заедница во време кога контактната група ќе се собере за прв ...

НАТО: Прекинот на огнот во Либија мора да биде сигурен

Press24 - 11.04.2011

НАТО ќе продолжи да врши напади врз силите на либискиот лидер Моамер Гадафи се додека тие не ги загрозуваат цивилите Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави денеска дека за секој ...

Андерс Фог Расмусен повика на прекин на огнот во Либија

Inpress - 11.04.2011

Брисел, 11. април 2011 (ИНПРЕС) Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека прекинот на огнот во Либија треба да се случи во најскоро време, пренесе АФП.