TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДУИ ќе ја тужи МАНУ, Тачи бара Албанска академија

А1 - 20.09.2009

Остри реакции од позицијата, опозицијата и од научните кругови од Албанија со предвидување и на меѓудржавен скандал.

ДУИ со тужба против МАНУ, ДПА бара "аану"

Телма - 20.09.2009

Провокација против Албанците и нивната историја. Вака ја оцени првата Македонска енциклопедија претседателот на ДПА, Мендух Тачи, додавајќи дека во овој проект ...

„Енциклопедиски“ кавги

Deutsche Welle - 20.09.2009

Од централен културен научен настан, неодамна издадената двотомна Македонска енциклопедија стана повод за жестоки политички критики на дел од научната јавност ...

Незадоволство и радикални барања на опозицијата околу македонската енциклопедија

Канал5 - 20.09.2009

Незадоволство и радикални барања на опозицијата околу македонската енциклопедија. ДПА дури бара формирање Албанска академија.

Тачи бара албанска Академија

Алсат-М - 20.09.2009

Албанците треба да имаат своја албанска академија во Македонија, сега веќе е јасно Провокација против Албанците и нивната историја.

Љатифи ја врати наградата од МАНУ

Алсат-М - 20.09.2009

Сè додека не се повлече од продажба т.н. енциклопедија, наградата ’Најдобар млад научник за 2007 година’, за мене останува само едно безвредн Професорот Ветон ...

Да се повлече енцикопедијата, бараат албанските интелектуалци

Алсат-М - 20.09.2009

Вакви дела треба да пишуваат историчари кои историјата ја разбираат како наука, а не како алатка за изразување на лични предрасуди Во врска со за Албанците ...

Реакција на пратеникот на ДУИ Џеват Адеми во врска со содржината на Енциклопедијата на МАНУ

Канал5 - 20.09.2009

Демократската унија за интеграција најави дека ќе покрене тужба против Македонската академија на науките и уметностите за, како што велат, “инсинуациите и ...

ДУИ ќе го тужи МАНУ

Макфакс - 20.09.2009

Демократската унија за интеграција најави дека ќе ја тужи Македонската академија на науките и уметностите за „инсинуации и лаги“ изнесени во новата Македонска ...

Жестоки реакции на албанските партии за Македонската енциклопедија

Сител - 20.09.2009

Демократската унија на Албанците најави дека ќе поднесе тужба до МАНУ за, како што велат, инсинуациите и лагите изнесени во Македонската енциклопедија.

ДУИ ќе го тужи МАНУ

Форум - 20.09.2009

Демократската унија за интеграција најави дека ќе ја тужи Македонската академија на науките и уметностите за „инсинуации и лаги“ изнесени во новата Македонска ...

Фрчат оставки во МАНУ

Алфа - 20.09.2009

Академик Али Алиу размислува да си поднесе оставка од членството во МАНУ, Ветон Љатифи ја враќа наградата што ја доби од Академијата која го избра за најдобар ...

Реакција на ДУИ во врска со содржината на Енциклопедијата на МАНУ

Сител - 20.09.2009

Демократската унија за интеграција најави дека ќе покрене тужба против Македонската академија на науките и уметностите за, како што велат, “инсинуациите и ...

Реакција на пратеникот на ДУИ Џеват Адеми во врска со содржината на Енциклопедијата на МАНУ

Форум - 20.09.2009

Демократската унија за интеграција најави дека ќе покрене тужба против Македонската академија на науките и уметностите за, како што велат, “инсинуациите и ...

ДУИ ќе ја тужи МАНУ поради Македонската енциклопедија

Алфа - 20.09.2009

Демократската унија за интеграција најави дека ќе покрене тужба против Македонската академија на науките и уметностите за, како што велат, “инсинуациите и ...

СДСМ: Реакциите околу енциклопедија, потврда дека МАНУ не треба да биде на политичката агенда на власта

Нетпрес - 20.09.2009

Изненадени сме од научна институција како МАНУ со таков кредибилитет е ставена или дозволи да се стави во ваква ситуација, велат од СДСМ.

Селмани бара извинување, ДПА со заканувачка порака

А1 - 19.09.2009

Еден од оние кој беше посочен дека е автор на спорната енциклопедија, Шукри Рахими, демантира дека бил дел од проектот и најавува тужба против главниот уредник ...

„Новата македонска енциклопедија е антиалбанска“

А1 - 19.09.2009

Новата македонска енциклопедија е антиалбанска, оценуваат во првите реакции историчари, политичари и академици од Албанија.

Положани:Енциклопедијата на МАНУ е резултат на сенилни квази-интелектуалци

Алсат-М - 19.09.2009

Здружението на поранешните затвореници и политички прогонети Албанци од Македонија. Нејзиниот претседател Шпетим Положани, освен македонските академици, ги ...

„Македонска енциклопедија“ за Албанците - фалсификувана

Време - 19.09.2009

Содржината на првата „Македонска енциклопедија“ е тенденциозна, скандалозна и невистинита, реагираат од граѓанското здружение „Разбуди се!“ во кое членуваат ...

Мартиноски: Владата не учествуваше во креирањето на содржината на Македонската енциклопедија

Алсат-М - 19.09.2009

Компетентноста и одговорноста за содржината на енциклопедијата е во целост кај научните кругови на МАНУ Владата на Република Македонија не учествуваше во ...

Реакции за енциклопедијата на МАНУ

Канал5 - 19.09.2009

Македонската енциклопедија да се повлече, а академиците Албанци да си поднесат оставки. ДУИ, Нова Демократија и ДПА со констатации дека во делото има неточни ...

Професор Рахими ќе го тужи академик Ристовски

Алсат-М - 19.09.2009

Јас сосема се оградувам од она што го изјави Блаже Ристовски дека сум бил одговорен за албанската историја Професорот Шукри Рахими кои фигурира како еден од ...

Продолжуваат реакциите на албанските партии заради енцикопедијата на МАНУ

Алсат-М - 19.09.2009

Од Нова демократија, Македонската енциклопедија ја споредија со српските проекти од 80-тите години предводени од Чубриловиќ.

Албанија: Македонската енциклопедија е антиалбанска

Макфакс - 19.09.2009

Новата македонска енциклопедија е антиалбанска, оценуваат во првите реакции историчари, политичари и академици од Албанија, јави дописникот на Макфакс.

Македонската енциклопедија дочекана на нож во Тирана

Inpress - 19.09.2009

Тирана, 19. септември (ИНПРЕС) За Македонската академија на науките, Албанците се планински луѓе. Така вели новата Македонска енциклопедија, издадена во Скопје.

Енциклопедија

Окно - 19.09.2009

Не се секирајте за Македонската Енциклопедија, уставен е тука ќе ја укине, избрише, а ако треба има да се запали на плоштад... има да гори...

Tензии за содржината на националната Енциклопедија

Алфа - 19.09.2009

Националната енциклопедија што МАНУ ја промовираше пред два дена силно ги разбранува духовите во Македонија.

Повлекување на енциклопедијата на МАНУ, побара денеска Нова демократија

Сител - 19.09.2009

Лидерот на партијата, Имер Селмани смета дека енциклопедијата претставува искривување на историјата на албанците, а содржината наместо кон етничко обединување ...

ДПА: Не си играјте со оган, ќе се изгорите

Р.С.Европа - 19.09.2009

Реакциите по повод Енциклопедијата што завчера беше промовирана во МАНУ не стивнуваат. Политчките партии и здруженијата на Албанците во Македонија оценуваат ...

ДПА бара оставка од албанските академици во МАНУ

Форум - 19.09.2009

Членовите Албанци во Македонската академија на науките и уметностите да си поднесат оставка на функциите, побара опозициската ДПА Ова барање на партијата на ...

Владата нема одговорност за содржините во енциклопедијата на МАНУ

Форум - 19.09.2009

Владата не учествувала во креирањето на содржината на Македонската енциклопедија, ијави портпаролот Мартин Мартиноски Владата на Република Македонија не ...

Барање - Енциклопедијата на МАНУ да се повлече

Р.С.Европа - 19.09.2009

Во реакциите се наведува дека во енциклопедија има тенденциозни содржини кои и не ја отсликуваат реалноста на сите народи кои живеат во земјава, особено не на ...

Реакции на Енциклопедијата на МАНУ

Р.С.Европа - 19.09.2009

Денеска продолжуваат реакциите на незадоволство на политичките партии и здруженија на албанците во Република Македонија по повод Енциклопедија која беше ...

Албанските медиуми за Енциклопедијата- провокација со политичка позадина

Inpress - 19.09.2009

Тирана, 19. септември (ИНПРЕС) За албанските историчари, а се чини и за медиумската и целокупната јавност, македонската Енциклопедија, добива назнаки на ...

Албанците во енциклопедијата - „шиптари“

А1 - 18.09.2009

Македонската Енциклопедија, промовирана во четвртокот во просториите на МАНУ, можно е да биде повлечена.

Ману-шок за Албанците

Дневник - 18.09.2009

Албанците се претставени како „доселеници на македонските простори“, познати и како „Шиптари“, а Али Ахмети е опишан како „азилант, врховен командант на ОНА, ...

Разбуди Се: Проектите на МАНУ имаат ѓаволски цели

Нетпрес - 18.09.2009

Граѓанското движење Разбуди се! со обвинувања кон Македонската академија на науките и уметностите поради “скандалозната и тенденциозна содржина“ на Првата ...

„Македонска енциклопедија“ ќе ги смирува идеологиите

Време - 17.09.2009

Личности од македонската историја, научници, уметници, битни настани, природни богатства и археолошки вредности се дел од обемната национална „Македонска ...

Милениумската историја на Македонија во енциклопедија

Вест - 17.09.2009

"Македонската енциклопедија" е двотомно издание со 1.671 страница, на кое работеле 266 автори на 40 блока од двемилениумската историјата на земјата Вчера во ...

Македонската енциклопедија е златна книга на нашето време

Утрински - 17.09.2009

Македонската академија на науките и уметностите, вчера во Македонската опера и балет ја промовираше Македонската енциклопедија, која според претседателот на ...

Промовирана „Македонската енциклопедија“ на МАНУ

Кирилица - 17.09.2009

Македонската академија на науките и уметностите вчера ја промовираше првата национална „Македонска енциклопедија“, која по неколкугодишна работа на ...

Македонската енциклопедија ќе ги смири противниците

Н.Македонија - 17.09.2009

Според промоторот на „Македонската енциклопедија“ на МАНУ, Гане Тодоровски, енциклопедијата излегува во вистинско време, во време на, како што рече, обновени ...

Промовирана „Македонска енциклопедија“

BBC - 16.09.2009

Македонската академија на науките и уметностите денеска ја промовира првата Македонска енциклопедија.

Промовирана Македонска енциклопедија на МАНУ

А1 - 16.09.2009

Македонската академија на науките и уметностите денеска свечено ја промовираше двотомната општа Македонска енциклопедија.

Енциклопедијата против ретроградните политики

Дневник - 16.09.2009

Во духот на мултикултурноста, на околу 1.700 страници во двотомната енциклопедија се опфатени настани, појави, личности од античката, средновековната и ...

Промоција на Македонската енциклопедија на МАНУ

Утрински - 16.09.2009

Македонската академија на науките и уметностите денеска напладне ќе го претстави својот најнов проект „Македонска енциклодија“, во редакција на академик Блаже ...

Издадена првата Македонска енциклопедија

Канал5 - 16.09.2009

Издадена првата Македонска енциклопедија. На повеќе од илјади шестотини страници е впишан развојот на Македонија и нејзиниот народ.

Промоција на Македонска енциклопедија во МАНУ

Дневник - 16.09.2009

Нашето минато, сегашност, култура, историја, наука се содржат во новата обемна „Македонска енциклопедија“, која денеска во 12 часот ќе биде промовирана во ...

МАНУ ќе ја промовира Македонската енциклопедија

Алфа - 16.09.2009

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) денеска во Македонската опера и балет ќе ја промовира Македонската енциклопедија.

Промовирана „македонската енциклопедија“ на МАНУ

Сител - 16.09.2009

Македонската академија на науките и уметностите денеска ја промовираше првата национална „Македонска енциклопедија“, која по неколкугодишна работа на ...

Промовирана „Македонската енциклопедија“ на МАНУ

МРТ - 16.09.2009

Македонската академија на науките и уметностите денеска ја промовираше првата национална „Македонска енциклопедија“, која по неколкугодишна работа на ...

МАНУ ќе ја промовира Македонската енциклопедија

МРТ - 16.09.2009

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) денеска во Македонската опера и балет ќе ја промовира Македонската енциклопедија.

МАНУ ќе ја промовира Македонската енциклопедија

Сител - 16.09.2009

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) денеска во Македонската опера и балет ќе ја промовира Македонската енциклопедија.

Промоција на Македонската енциклопедија

Нетпрес - 16.09.2009

Повеќетомното издание на Македонската енциклопедија ќе биде промовирано денеска во Македонската опера и балет.

МАНУ ќе промовира Македонска енциклопедија

Кирилица - 16.09.2009

Промоцијата ќе ја отвори претседателот на МАНУ, академик Георги Старделов Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) денеска во Македонската опера ...

Македонската енциколопедија златна книга на нашето време

Нетпрес - 16.09.2009

Повеќетомното издание на Македонската енциклопедија ќе биде еден од најрелевантните македонски историски, политички и културни компаси со вистинско место меѓу ...

Промовирана првата национална Македонска енциклопедија

Вечер Прес - 16.09.2009

На 1671 страница со преку 9000 одредници и околу 5000 илустрации е сублимирана милениумската историја на македонскиот народ.

Енциклопедија на Македонија

Форум - 15.09.2009

Првото државно издание утре, 16.септември, ќе биде официјално промовирано Македонија во два тома, низ 9.000 одредници, фактографски од античката историја, до ...

Македонија доби своја енциклопедија

Сител - 15.09.2009

Македонија во два тома. Низ 9.000 одредници, фактографски од античката историја, до современата македонска држава.

Македонија доби своја енциклопедија

Кајгана - 15.09.2009

Македонија во два тома. Низ 9.000 одредници, фактографски од античката историја, до современата македонска држава.