TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фејсбук ги гасне групите кои повикуваат на протести во Македoнија, по препорака на МВР

Нетпрес - 12.06.2011

Во изминатите 24 часа на Фејсбук се избришани повеќе групи поврзани со протестите, по повод убиството на Мартин Нешковски.

МВР ги брише на Фејсбук, демонстрантите се организираат преку Твитер

Р.С.Европа - 12.06.2011

Демонстрантите кои протестираат против полициската бруталност и денеска излегоа на протести, и покрај тоа што многу групи на Фејсбук кои повикуваа на протести се избришани.

Утре продолжуваат протестите против полициската бруталност

+инфо - 12.06.2011

Протестот против полициската бруталност продолжува утре, во 18 часот. Граѓаните побараа од медиумите пренос во живо со цел популаризација на оваа нивна активност.

Протестите против полициската бруталност преминаа во дебата

Нетпрес - 12.06.2011

Стотици млади луѓе кои од понеделникот протестираат против полициската бруталност, денес одлучија да формираат работни тела со цел да не се загуби континуитетот и да се поделат обврските за ...

Продолжуваат протестите за бруталното убиство на Мартин

Sky - 12.06.2011

Протестите за бруталното убиство на Мартин, од страна на полициски припадник, продолжуваат и денес. Денеска протестот продолжува пред куќата на Мајка Тереза, каде што ќе се отвори дебата за ...

Фејсбук ги гасне групите кои повикуваат на протести во Македoнија, по препорака на МВР

Точка - 12.06.2011

Во изминатите 24 часа на Фејсбук се избришани повеќе групи поврзани со протестите, по повод убиството на Мартин Нешковски, пренесува Нетпрес.

Протести во Велес против полициската бруталност

А1 - 11.06.2011

Стоп за полициската бруталност и казна за убиецот на Мартин Нешкоски. Ова беше пораката која попладнето ја испратија педесетина велешани, на протестот по повод убиството на младиот скопјанец.

Продолжуваат протестите против полициската бруталност

eReporter - 11.06.2011

Протестите против полициската бруталност, по убиството на Мартин Нешковски од полициски специјалец, продолжуваат вечерва во Скопје.

Нови протести против полициското насилство

Алфа - 10.06.2011

Во 12 часот започнаа протестите на младите против полициското насилство. Зборното место е споменикот на Мајка Тереза. Оттаму маршот ќе продолжи пред Собранието каде младите ќе повикаат на политичка ...

Родителите ги поддржуваат своите деца во протестот против полицискта бруталност

Нетпрес - 10.06.2011

Свирепата смрт на 22 годишниот Мартин Нешковски не ги погоди само младите, туку и нивните родители кои целосно ги поддржуваат во мирните протести.

Случаите за полициска бруталност, без завршница

Р.С.Европа - 10.06.2011

Иако не е мал бројот на случаи за полициска бруталност, ретко кога се добиваат завршница. „Оф, оф заеднички испуштаа грозоморни крици, само немој, немој по глава ’друже плави‘...

Мирен протест во Струмица

Sky - 10.06.2011

Младите Струмичани денес нешто по осумнаесет часот излегоа на улиците да го искажат својот глас против бруталноста на полицијата.

Масовен протест против полициската бруталност

eReporter - 10.06.2011

Најмасовниот и најдолгиот протест против полициската бруталност, а повод убиството на Мартин Нешковски од полициски службеник, се одржа вечерва во Скопје.

На протестите се приклучуваат и млади од внатрешноста

А1 - 09.06.2011

Под мотото - „Стоп за полициската бруталност“, четврти ден по ред продолжуваат протестите на младите скопјани. Според најавите кон протестите ќе се приклучат и другите млади луѓе од внатрешноста на ...

Улогата на насилни постови и зошто МВР брише Facebook групи

IT.mk - 09.06.2011

МВР заедно со Facebook избришале неколку Facebook групи кои беа на некој начин поврзани со протестите против полициската бруталност, предизвикани од убиството на 22-годишниот Мартин Нешковски, кој ...

И на „Фејсбук“ се протестира поради полициската бруталност

Утрински - 09.06.2011

„Нашата тага е вашето насилство, нашиот гнев е копнежот за демократија. Немојте нам да ни ја препишувате вашата омилена стратегија.

Протести за убиеното момче

Дневник - 09.06.2011

Протести во неколку града низ земјава, под мото „Стоп на полициската бруталност“, вчера се договараа преку социјалните мрежи „Фејсбук“ и „Твитер“.

Продолжуваат протестите против полициското насилство

Дневник - 09.06.2011

Револтот од свирепорто убиството на 22-годишното момче на скопскиот плоштад за кое полицијата осомничи припадник специјалната единицата „Тигри“, гражаните и вечерва ќе го изразат на протест.

Продолжуваат протестите поради смртта на Мартин

Канал5 - 09.06.2011

Продолжуваат протестите против полициската бруталност во Скопје. Неколку стотини демонстранти, организирани преку социјалните мрежи, и синоќа се собраа на мирни протести во центарот на главниот град.

Продолжуваат протестите против полициската бруталност, се слуша гласот на младите

Нетпрес - 09.06.2011

Неколку стотици демонстранти, организирани преку социјалните мрежи, и синоќа се собраа на мирни протести во центарот на главниот град.

Стотици граѓани протестираат за Мартин

+инфо - 09.06.2011

Стотици граѓани четврти ден продолжуваат да изразуваат револт кон бруталноста на полицијата, на мирни протести по повод смртта како резултат на претепување од специјалец, на 22 - годишниот Мартин ...

На протестите се приклучуваат и млади од внатрешноста

Sky - 09.06.2011

Под мотото - „Стоп за полициската бруталност“, четврти ден по ред продолжуваат протестите на младите скопјани. Според најавите кон протестите ќе се приклучат и другите млади луѓе од внатрешноста на ...

Протестирам! За утре да не протестирате за мене!

Н.Македонија - 09.06.2011

Протестирам затоа што институциите и дел од медиумите се обидоа да го прикријат убиство. За да понесат одговорност сите соучесници во злосторството, сите што се обидоа да ја скријат вистината.

Протести поради полициската бруталност

Утрински - 08.06.2011

Стоп за полициската бруталност. Правда за убиеното момче! Под ова мото вчера во центарот на Скопје повторно се одржаа мирни протести како револт на загинувањето на 22–годишниот Мартин Нешковски, кој ...

Твитерџиите „ја притиснаа“ полицијата

Р.С.Европа - 08.06.2011

Граѓаните се охрабруваат да протестираат против полициското насилство. Организацијата на протестите потекна од социјалните мрежи.

Трет ден протести против полициското насилство

Алфа - 08.06.2011

Трет ден по ред стотина скопјани од сите етнички заедници и возрасти протестираа низ главниот град. Дождот не ги спречи да се соберат преку интернет, со абер од пријателите или од лични побуди за да ...

Одговорност за убиството

Р.С.Европа - 08.06.2011

Демонстрантите бараат утврдување на деталите за случајот кога полициски специјалец до смрт претепа 22-годишно момче во Скопје. Продолжуваат протестите против полициската бруталност во Скопје.

Правдата за младиот Мартин со протести ќе се бара секојдневно

+инфо - 08.06.2011

Смртта на 22-годишниот Мартин Нешковски кој во неделата вечерта на прославата на ВМРО-ДПМНЕ беше брутално претепан од специјалец ги крена младите на нозе.

Демонстрантите сметаат дека МВР манипулира

Р.С.Европа - 08.06.2011

Учесниците на протестите против полициската бруталност, упатија апел до МВР да не ја пренасочува сопствената вина врз нив, обвинувајќи ги за насилство.

Вашингтон пост: Стотици протестираа за смртта на Македонецот

+инфо - 08.06.2011

Веста за момчето кое на изборната прослава на ВМРО-ДПМНЕ брутално до смрт беше претепано од припадник на полициските сили Тигри ја презедоа и светски медиуми.

Протести низ Македонија за убиството на момчето

Sky - 08.06.2011

Низ повеќе градови во Македонија денеска со почеток во 18:00 часот ќе се одржат протести против полициската бруталност. Засега преку социјалните мрежи се повикува на протести во Битола, Струмица и ...

Протести против полициската бруталност

Н.Македонија - 08.06.2011

Со повиците „полициска држава“, „убијци, убијци“ и „алфи или слобода“, неколку стотици млади луѓе го искажаа својот револт поради убиството на 22-годишниот Мартин Нешковски.

Свеќи и рози на протестот во Скопје

eReporter - 08.06.2011

Стотици млади и денеска протестираа поради бруталното убиство на 22-годишното момче во центарот на Скопје. Луѓе од различни националности се собраа пред споменикот на Мајка Тереза, по што поворката ...

Гласните друштвени мрежи организираа протести против полициското насилство #martin

IT.mk - 07.06.2011

Благодарение на виралното информирање на македонските друштвени мрежи се откри дека 22-годишниот Мартин Нешковски е претепан до смрт од припадник на специјални сили на полицијата во неделата вечер.

Нови протести за убиенотo момче

А1 - 07.06.2011

Во центарот на Скопје, доцна синоќа неколку стотици млади, масовно протестира на плоштадот Македонија и побараа одговори од полицијата за тоа кој го убил 23-годишното момче.

Масовен протест против полициското насилство

Телма - 07.06.2011

Масовни протести на младите кои сами преку социјалните мрежи се организираа против, како што рекоа, полициската бруталност која во смрт го однесе 22 - годишниот Мартин Нешковски.Остри осуди за ...

ВИДЕО: Бунт против полициската бруталност во Скопје

Нетпрес - 07.06.2011

Неколку стотини млади луѓе, организирани главно преку социјалните мрежи, синоќа протестираа против полициската бруталност во Скопје.

Реката протестанти сопрена од полициски „насип“

+инфо - 07.06.2011

Стотиците протестанти, кои попладнево почнувајќи од куќата на Мајка Тереза покрај Собранието мирно домаршираа до Министерството за внатрешни работи за да го изразат својот револт поради убиството на ...

ВИДЕО: Протести во Скопје против полицискoто насилство

Нетпрес - 07.06.2011

“Убијци доста беше молк“ е паролата која младите ја извикуваа на протестниот марш кој започна од плоштадот Македонија. Илјадници млади сеуште протестираат низ скопските улици и покрај тоа што се ...

Демонстрации против полициската бруталност

Р.С.Европа - 07.06.2011

Повеќе од стотина млади луѓе започнаа протести барајќи одговор за мистериозната смрт на 23 годишното момче. Вака стотина млади луѓе, организирани главно преку социјалните мрежи протестираа против ...

Протести за ,,стоп на полициската бруталност,,

Алфа - 07.06.2011

Стотици млади протестираат против полициското насилство.Револтирани оти 22 годишниот Мартин до смрт го претепа од полициски специјалец, попладнето од зборното место-куќата на Мајка Тереза, групата ...

И Че Гевара протестира поради полициската бруталност

+инфо - 07.06.2011

Со повици „Убијци, убијци, убијци!“, неколку стотици скопјани, претежно млади, во последниве половина час се собираат пред споменикот на Мајка Тереза на улица Македонија, за новиот протест против ...

ВИДЕО: Бунт против полициската бруталност во Скопје

Точка - 07.06.2011

Неколку стотини млади луѓе, организирани главно преку социјалните мрежи, синоќа протестираа против полициската бруталност во Скопје Во 23 часот ја блокираа улицата на автобуската станица позната како ...

Почна протестот за убиеното момче

+инфо - 06.06.2011

Извикувајќи „Алфите се убијци„ и „Државо полициска“ сто и педесет граѓани на Македонија пред десетина минути го започнаа протестниот марш минувајќи по улицата „Илинденска“ и упатувајќи се кон ...