TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шарли Ебдо во фокусот на неделниот печат

Р.С.Европа - 18.01.2015

Терористичкиот напад врз францускиот сатиричен неделник Шарли Ебдо во Париз и последиците од него се предмет на анализа во домашните неделници. Фокус - Макотрпна работа за враќање на нормалноста во Македонија Ако судството ни е независно, Иванов се ...

Жерард Биар: Карикатурите во „Шарли ебдо“ всушност за заштита на слободата на религијата

Алфа - 18.01.2015

Главниот уредник на „Шарли ебдо“, Жерард Биар изјави дека со објавувањето на карикатурите со верски ликови францускиот неделник всушност ја заштитува слободата на религијата. Главниот уредник на „Шарли ебдо“, Жерард Биар изјави дека со објавувањето ...

Ескалира гневот во муслиманскиот свет против најновиот број на “Шарли Ебдо”

Локално - 18.01.2015

Илјадници луѓе се вклучија во протестите против насловната на најновиот број на француското сатирично издание “Шарл Ебдо”, а студенти во Сомалија излегоа со натпис “Je Suis Muslim – и јас го сакам мојот Пророк”.

Кучето Лили сведок на убиството во „Шарли ебдо“, остана со нив до крај

Н.Македонија - 18.01.2015

Ова кутре било само нем сведок на терористичкиот напад, а сега стана и маскота на списаниетo Преплашена и збунета, кокершпаниелот Лила, лутала од канцеларија до канцеларија меѓу телата на несреќните жртви, нејзините пријатели - новинари и ...

Жерард Биар: Карикатурите во „Шарли ебдо“ всушност за заштита на слободата на религијата

А1 On - 18.01.2015

Главниот уредник на „Шарли ебдо“, Жерард Биар изјави дека со објавувањето на карикатурите со верски ликови францускиот неделник всушност ја заштитува слободата на религијата. - Секогаш кога го цртаме Мухамед, независно дали е тоа цртеж со Мухамед ...

Жртви од вториот ред

А1 On - 18.01.2015

Менокио бил воденичар од XVI век кој живеел во северна Италија. Бил писмен, самоук и неговиот поглед на светот се темелел на неколку, за тоа време, необични технолошки уверувања. Верувал дека душата умира со телото, дека светот настанал од хаос, а ...

Карикатурите во „Шарли ебдо“ ја заштитуваат слободата на религијата

Република - 18.01.2015

Главниот уредник на „Шарли ебдо“, Жерард Биар изјави дека со објавувањето на карикатурите со верски ликови францускиот неделник всушност ја заштитува слободата на религијата. - Секогаш кога го цртаме Мухамед, независно дали е тоа цртеж со Мухамед ...

Жерард Биар: Карикатурите во „Шарли ебдо“ всушност за заштита на слободата на религијата

Сител - 18.01.2015

Главниот уредник на „Шарли ебдо“, Жерард Биар изјави дека со објавувањето на карикатурите со верски ликови францускиот неделник всушност ја заштитува слободата на религијата. - Секогаш кога го цртаме Мухамед, независно дали е тоа цртеж со Мухамед ...

Жерар Биар: Бог не е ниту јавна ниту политичка личност

Вечер - 18.01.2015

Карикатурите во „Шарли ебдо" всушност за заштита на слободата на религијата, вели новиот главен уредник на магазинот Главниот уредник на „Шарли ебдо", Жерард Биар изјави дека со објавувањето на карикатурите со верски ликови францускиот неделник ...

Последниот број на “Шарл ебдо” постави рекорд

Актуелно24 - 18.01.2015

Тиражот на најновиот број на француското сатирично издание “Шарл ебдо”, против чија редакција беше извршен крвав терористички напад, достигна 7 милиони примероци, соопшти радио Франс Ентернасионал.

Биар: Карикатурите во „Шарли ебдо“ за заштита на слободата на религијата

Lider - 18.01.2015

Главниот уредник на „Шарли ебдо“, Жерард Биар изјави дека со објавувањето на карикатурите со верски ликови францускиот неделник всушност ја заштитува слободата на религијата. – Секогаш кога го цртаме Мухамед, независно дали е тоа цртеж со Мухамед ...

(ФОТОГРАФИИ) Утре голем протест против Шарли Ебдо: Свештениците со повик за убиство и на другите новинари

Falanga - 18.01.2015

Верските лидери повикаа преживеаните од масакрот во редакцијата на весникот новинари веднаш да бидат обесен. За утре е најавен протест на кој с еочекува да има над милион муслимани. Студенти излегоа на улиците низ главниот град Могадишу по ...

Туниските навивачи направија скандал против Хрватска (ФОТО)

Дерби - 17.01.2015

Вчера против Македонија беа мирни, но денеска против Хрватска, туниските навивачи направија скандал и тоа на верска основа. Мечот од второто коло на Светското првенство, тие го искористија за да протестираат против францускиот сатиричен весник ...

САД ги осудуваат протестите поради новите карикатури на пророкот Мухамед

Утрински - 17.01.2015

САД ги осудија синоќа повремено насилните протести на илјадници луѓе во некои земји со муслиманско мнозинство против новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“.

„Шарли ебдо“ со рекорден тираж од седум милиони примероци

Утрински - 17.01.2015

Последниот број на „Шарли ебдо“ со карикатурата на Мухамед на насловната страница, која повторно предизвика протести во повеќе муслимански земји во светот, ќе биде допечатен со што неговиот тираж ќе достигне рекордни седум милиони примероци, јави ...

Кучето Лили е нем сведок на случувањата во „Шарли ебдо“

ЗаЗабава - 17.01.2015

Преплашена и збунета, кокершпаниелот Лили, лутала од канцеларија до канцеларија меѓу телата на несреќните жртви, нејзините пријатели - новинари и карикатуристи од списанието "Шарли Ебдо". Ова кутре било само нем сведок на терористичкиот напад, а ...

Не е слобода на говор ако се злоупотребува верата

Дневник - 17.01.2015

Не е во ред и ниедна вера не го одобрува исмејувањето свети ликови, тоа не смее да се случува без разлика дали на тапет се Исус, Буда, Мухамед. Сите цркви, верски заедници и религиозни организации во Македонија се едногласни дека претставувањето на ...

Што ќе се случело доколку новинарите на Шарли ебдо имале оружје? (ВИДЕО)

МКД - 17.01.2015

За да ја докажат исправноста на своите ставови спроед кои целиот свет би бил побезбедно место доколку би имало повеќе оружје, група од Тексас со име „Вистината за оружјето“ (Truth About Guns) го реконструирала неодамнешниот терористички напад во ...

САД ги осудуваат протестите поради новите карикатури на пророкот Мухамед

Алфа - 17.01.2015

САД ги осудија синоќа повремено насилните протести на илјадници луѓе во некои земји со муслиманско мнозинство против новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“.

„Шарли ебдо“ со рекорден тираж од седум милиони примероци

Телеграф - 17.01.2015

Одговорните на весникот денеска зборуваат „за историски“ настан Последниот број на „ Шарли ебдо “ со карикатурата на Мухамед на насловната страница, која повторно предизвика протести во повеќе муслимански земји во светот, ќе биде допечатен со што ...

Оланд ја брани „слободата на изразување“ наспроти антифранцуските протести по новата карикатура на Мухамед

Телеграф - 17.01.2015

Оланд оваа изјава ја даде на пазарот во Тул во Корез, при што тој потсети дека „овие земји Франција ги поддржа во борбата против тероризмот“ Францускиот претседател Франсоа Оланд ги потсети земјите во кои се протестираше против карикатурата на ...

Авганистанскиот претседател:Објавувањето на нова карикатура на Мухамед е неодговорно

Локално - 17.01.2015

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани го смета за неодговорен акт објавување на нова карикатура на пророкот Мухамед во “Шарл ебдо” една недела по нападот врз редакцијата на сатиричниот весник во Париз, во која загинаа 12 лица.

Новиот број на “Шарл ебдо” беше веднаш купен во Германија

Локално - 17.01.2015

Пуштениот во продажната мрежа на Германија нов број на францускиот сатиричен магазин “Шарл ебдо” беше веднаш откупен, пренесе Газета.ru. На главната железничка станица во германската престолнина уште во 5 часот имало редица од околу сто лица кои ја ...

Оланд ја брани „слободата на изразување“ наспроти антифранцуските протести по новата карикатура на Мухамед

Алфа - 17.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд ги потсети земјите во кои се протестираше против карикатурата на Мухамед на насловната страна на „Шарли ебдо“ дека „Франција има принципи и вредности“ и дека „меѓу тие вредности се вбројува и слободата на ...

Иран забрани весник поради „Јас сум Шарли“

Телеграф - 17.01.2015

слоганот е објавен покрај фотографија на холивудската ѕвезда Џорџ Клуни кој неодамна ја изговори реченицата на една манифестација Иран го забрани весникот „Мардом Емроуз“ поради тоа што објавил на насловната страна „Јас сум Шарли“.

САД ги осудуваат протестите поради новите карикатури за Мухамед

Точка - 17.01.2015

САД ги осудија синоќа повремено насилните протести на илјадници луѓе во некои земји со муслиманско мнозинство против новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник "Шарли ебдо".

САД ги осудуваат протестите поради новите карикатури на пророкот Мухамед

А1 On - 17.01.2015

САД ги осудија синоќа повремено насилните протести на илјадници луѓе во некои земји со муслиманско мнозинство против новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“.

Протести во Газа, Ингушетија и Нигер поради карикатурите на Мухамед

Н.Македонија - 17.01.2015

Непознати лица ги испишаа со навредливи натписи ѕидовите на францускиот културен центар во градот Газа, во знак на протест поради новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“ - Франуските новинари ќе одат во ...

Протести во Газа, Ингушетија и Нигер поради карикатурите на пророкот Мухамед

+инфо - 17.01.2015

Непознати лица ги испишаа со навредливи натписи ѕидовите на францускиот културен центар во градот Газа, во знак на протест поради новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“.

Најмалку четворица убиени и 45 повредени во протести во Нигерија против карикатурите на Мухамед

А1 On - 17.01.2015

Најмалку четири лица се убиени, а 45 повредени во бран протести во вториот по големина нигериски град Зиндер против објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед во францускиот весник „Шарли ебдо“.

Протести во Газа, Ингушетија и Нигер поради карикатурите на пророкот Мухамед

А1 On - 17.01.2015

Непознати лица ги испишаа со навредливи натписи ѕидовите на францускиот културен центар во градот Газа, во знак на протест поради новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“.

Иран го забрани весникот, кој објави „Јас сум Шарли“

А1 On - 17.01.2015

Иран го забрани реформаторскиот весник „Мардон Емроуз“, поради тоа што на својата насловна страница го објави слоганот „Јас сум Шарли“. Слоганот е обајвен покрај фотографија на холивудската ѕвезда Џорџ Клуни, кој неодамна на една манифестација ги ...

„Шарли ебдо“ со рекорден тираж од седум милиони примероци

А1 On - 17.01.2015

Последниот број на „Шарли ебдо“ со карикатурата на Мухамед на насловната страница, која повторно предизвика протести во повеќе муслимански земји во светот, ќе биде допечатен со што неговиот тираж ќе достигне рекордни седум милиони примероци, јави ...

Шарли Ебдо: опасност од поларизарана дебата

А1 On - 17.01.2015

Обидите да се објаснат нападите во Париз се ограничени. Вистината е покомплексна и тешка да се прифати. Во време на кризи, оние кои би сакале да имаме само една идеја во главите во секое време се брзи тоа и да го побараат преку мегафони.

Иран го забрани весникот кој објави „Јас сум Шарли“

Н.Македонија - 17.01.2015

Иран го забрани реформаторскиот весник „Мардон Емроуз“, поради тоа што на својата насловна страница го објави слоганот „Јас сум Шарли“. Слоганот е објавен покрај фотографија на холивудската ѕвезда Џорџ Клуни, кој неодамна на една манифестација ги ...

САД ги осудуваат протестите поради новите карикатури на пророкот Мухамед

+инфо - 17.01.2015

САД ги осудија синоќа повремено насилните протести на илјадници луѓе во некои земји со муслиманско мнозинство против новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“.

Кокерката Лила го преживеала маскарот на „Шарли ебдо“

Pets Portal - 17.01.2015

Исплашена и збунета кучката Лила од расата кокер шпаниел, која го преживеа нападот на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, сѐ уште ја бара својта најголема пријателка Жан Каби Во текот на нападот, Лила со помош на чудо ја избегнала смртта ...

Џихадистите удрија по западните вредности

Н.Македонија - 17.01.2015

Со неодамнешниот напад врз сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ терористите имаа многу поголема цел, а тоа беа западните вредности - Дали нападите ќе ги обединат луѓето во овие кризни времиња или, пак, ќе победи стравот од исламот? Далекосежни ...

Иран го забрани весникот кој објави „Јас сум Шарли“

+инфо - 17.01.2015

Иран го забрани реформаторскиот весник „Мардон Емроуз“, поради тоа што на својата насловна страница го објави слоганот „Јас сум Шарли“. Слоганот е обајвен покрај фотографија на холивудската ѕвезда Џорџ Клуни, кој неодамна на една манифестација ги ...

„Шарли ебдо“ со рекорден тираж од седум милиони примероци

Сител - 17.01.2015

Последниот број на „Шарли ебдо“ со карикатурата на Мухамед на насловната страница, која повторно предизвика протести во повеќе муслимански земји во светот, ќе биде допечатен со што неговиот тираж ќе достигне рекордни седум милиони примероци, јави ...

„Шарли ебдо“ со рекорден тираж од седум милиони примероци

Либертас - 17.01.2015

Последниот број на „Шарли ебдо“ со карикатурата на Мухамед на насловната страница, која повторно предизвика протести во повеќе муслимански земји во светот, ќе биде допечатен со што неговиот тираж ќе достигне рекордни седум милиони примероци, јави ...

САД ги осудуваат протестите поради новите карикатури за Мухамед

Нетпрес - 17.01.2015

САД ги осудија синоќа повремено насилните протести на илјадници луѓе во некои земји со муслиманско мнозинство против новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“.

Рекорден тираж на „Шарли едбо“

Press24 - 17.01.2015

Последниот број на „Шарли ебдо“ со карикатурата на Мухамед на насловната страница, која повторно предизвика протести во повеќе муслимански земји во светот, ќе биде допечатен со што неговиот тираж ќе достигне рекордни седум милиони примероци, јави ...

Оланд ја брани „слободата на изразување“ наспроти антифранцуските протести по новата карикатура на Мухамед

Сител - 17.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд ги потсети земјите во кои се протестираше против карикатурата на Мухамед на насловната страна на „Шарли ебдо“ дека „Франција има принципи и вредности“ и дека „меѓу тие вредности се вбројува и слободата на ...

САД ги осудуваат протестите поради новите карикатури на пророкот Мухамед

Сител - 17.01.2015

САД ги осудија синоќа повремено насилните протести на илјадници луѓе во некои земји со муслиманско мнозинство против новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“.

Гневни Нигеријци демолирале цркви

Република - 17.01.2015

Најмалку четири лица се убиени, а 45 повредени во бран протести во вториот по големина нигериски град Зиндер против објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед во францускиот весник „Шарли ебдо“.

Кучето Лили нем сведок на убиството во „Шарли ебдо“, остана со нив до последен здив

Press24 - 17.01.2015

Преплашена и збунета, кокершпаниелот Лила, лутала од канцеларија до канцеларија меѓу телата на несреќните жртви, нејзините пријатели - новинари и карикатуристи од списанието "Шарли Ебдо". Ова кутре било само нем сведок на терористичкиот напад, а ...

Вашингтон против муслиманските протести

Република - 17.01.2015

САД ги осудија синоќа повремено насилните протести на илјадници луѓе во некои земји со муслиманско мнозинство против новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“.

Шарли Ебдо: опасност од поларизирана дебата

Сител - 17.01.2015

Обидите да се објаснат нападите во Париз се ограничени. Вистината е покомплексна и тешка да се прифати. Во време на кризи, оние кои би сакале да имаме само една идеја во главите во секое време се брзи тоа и да го побараат преку мегафони.

Иран забрани весник, кој објави „Јас сум Шарли“

Република - 17.01.2015

­ Иран го забрани реформаторскиот весник „Мардон Емроуз“, поради тоа што на својата насловна страница го објави слоганот „Јас сум Шарли“. Слоганот е обајвен покрај фотографија на холивудската ѕвезда Џорџ Клуни, кој неодамна на една манифестација ги ...

Протести во Газа, Ингушетија и Нигер поради карикатурите во Шарли Ебдо

Република - 17.01.2015

Непознати лица ги испишаа со навредливи натписи ѕидовите на францускиот културен центар во градот Газа, во знак на протест поради новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“.

„Шарли Ебдо“ продаде седум милиони примероци

Република - 17.01.2015

Последниот број на „Шарли ебдо“ со карикатурата на Мухамед на насловната страница, која повторно предизвика протести во повеќе муслимански земји во светот, ќе биде допечатен со што неговиот тираж ќе достигне рекордни седум милиони примероци.

Муслиманите се креваат на протести

Денешен - 17.01.2015

Непознати лица ги испишаа со навредливи натписи ѕидовите на францускиот културен центар во градот Газа, во знак на протест поради новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“.

Рекорден тираж на „Шарли едбо“

Курир - 17.01.2015

Последниот број на „Шарли ебдо“ со карикатурата на Мухамед на насловната страница, која повторно предизвика протести во повеќе муслимански земји во светот, ќе биде допечатен со што неговиот тираж ќе достигне рекордни седум милиони примероци, јави ...

САД ги осудуваат протестите поради новите карикатури за Мухамед

Курир - 17.01.2015

САД ги осудија синоќа повремено насилните протести на илјадници луѓе во некои земји со муслиманско мнозинство против новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“.

САД ги осудуваат протестите поради новите карикатури на пророкот Мухамед

Денешен - 17.01.2015

САД ги осудија синоќа повремено насилните протести на илјадници луѓе во некои земји со муслиманско мнозинство против новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“.

Кучето Лили нем сведок на убиството во „Шарли ебдо“, остана со нив до последен здив

Курир - 17.01.2015

Преплашена и збунета, кокершпаниелот Лила, лутала од канцеларија до канцеларија меѓу телата на несреќните жртви, нејзините пријатели - новинари и карикатуристи од списанието "Шарли Ебдо". Ова кутре било само нем сведок на терористичкиот напад, а ...

Муслиманите да не протестираат насилно!

Вечер - 17.01.2015

САД ги осудуваат протестите поради новите карикатури на пророкот Мухамед САД ги осудија синоќа повремено насилните протести на илјадници луѓе во некои земји со муслиманско мнозинство против новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот ...

„Шарли ебдо“ со рекорден тираж од седум милиони примероци

Денешен - 17.01.2015

Последниот број на „Шарли ебдо“ со карикатурата на Мухамед на насловната страница, која повторно предизвика протести во повеќе муслимански земји во светот, ќе биде допечатен со што неговиот тираж ќе достигне рекордни седум милиони примероци, јави ...

Андонов за РСМ : Анализа – “Тероризмот како закана на денешницата”

Курир - 17.01.2015

Тема на најновото издание на Умствена гимнастика е“Тероризмот како закана на денешницата”, со посебен акцент на актуелните случувања поврзани со францускиот неделник Шарли Ебдо. Во емисијата гостува доц.

„Шарли ебдо“ со рекорден тираж од седум милиони примероци

Lider - 17.01.2015

Последниот број на „Шарли ебдо“ со карикатурата на Мухамед на насловната страница, која повторно предизвика протести во повеќе муслимански земји во светот, ќе биде допечатен со што неговиот тираж ќе достигне рекордни седум милиони примероци, јави ...

Рекорден тираж на „Шарли едбо“

Maxim - 17.01.2015

Последниот број на „Шарли ебдо“ со карикатурата на Мухамед на насловната страница, која повторно предизвика протести во повеќе муслимански земји во светот, ќе биде допечатен со што неговиот тираж ќе достигне рекордни седум милиони примероци, јави ...

Иран го забрани весникот, кој објави „Јас сум Шарли“

Lider - 17.01.2015

Иран го забрани реформаторскиот весник „Мардон Емроуз“, поради тоа што на својата насловна страница го објави слоганот „Јас сум Шарли“. Слоганот е обајвен покрај фотографија на холивудската ѕвезда Џорџ Клуни, кој неодамна на една манифестација ги ...

Кучето Лили нем сведок на убиството во „Шарли ебдо“

Maxim - 17.01.2015

Преплашена и збунета, кокершпаниелот Лила, лутала од канцеларија до канцеларија меѓу телата на несреќните жртви, нејзините пријатели - новинари и карикатуристи од списанието "Шарли Ебдо". Ова кутре било само нем сведок на терористичкиот напад, а ...

„Шарли ебдо“: Опасност од поларизирана дебата

Lider - 17.01.2015

Обидите да се објаснат нападите во Париз се ограничени. Вистината е покомплексна и тешка да се прифати. Во време на кризи, оние кои би сакале да имаме само една идеја во главите во секое време се брзи тоа и да го побараат преку мегафони.

Протести во Алжир и Ерусалим поради објавените карикатури на пророкот Мухамед

24 Вести - 16.01.2015

Алжирската полиција се обидува да смири повеќе од илјада демонстранти, кои излегле низ улиците на главниот град во знак на протест поради објавените карикатури на пророкот Мухамед од францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

Слободата на говор е апсолутна или не е слобода

Вест - 16.01.2015

САД (АП) - Писателот Салман Ружди кој со години живееше под смртни закани по објавувањето на неговата книга "Сатански стихови"од 1988 година што ги разгневи иранските верски лидери, завчера рече дека правото на слобода на говор е апсолутно или ...

Ликот на Мухамед не се црта за да нема идолатрија

Вест - 16.01.2015

КАИРО (АП) - Иако во исламската света книга Куранот не е спомнато, цртањето на ликот на пророкот Мухамед, дури и во позитивна смисла, е забрането со векови. Религиозните традиции, изградени низ годините, забрануваат претставување на пророкот од ...

Фабиус: Франција ја цени поддршката од Македонија

Утрински - 16.01.2015

Министерот за надворешни работи и меѓународен развој на Франција Лоран Фабиус му се заблагодари на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски за пораката со поддршка и солиданост упатена по повод минатонеделните териристички акти во Париз и ...

Папата Франциско: Слободата на изразување има граници

Утрински - 16.01.2015

Поглаварот на Католичката црква, папата Франциско, изјави дека „слободата на изразувањето и на говорот имаат свои граници“, но нагласи дека нема никакво одобрување за едно вакво „страшно насилство“ извршено во името на Господ.

Демонстрации во Пакистан против карикатури на Пророкот Мухамед

Р.С.Европа - 16.01.2015

Демонстрации се одржуваат ширум Пакистан во знак на протест против објавувањето на карикатурата на Пророкот Мухамед на насловната страница на францускиот магазин Шарли Ебдо. Најмалку тројца луѓе денеска биле повредени во судирите меѓу демонстрантите ...

Слобода е и правото да не се објави!

Deutsche Welle - 16.01.2015

Острата критика кон водечките медиуми во САД кои не ги објавија карикатурите на Шарли Ебдо е разбирлива, но погрешна. Слободата на печатот не значи и неконтролирано објавување на карикатури. Импулсот беше јасен и широко распространет.

Франција ја цени македонската поддршка и солидарност

МКД - 16.01.2015

Во врска со минатонеделните терористички акти во Париз кои однесоа повеќе жртви, Македонија преку своите институции и Министерството за надворешни работи остро го осуди варварскиот напад на седиштето на весникот „Шарли Ебдо", соопштија од ...

Срамна цензура во британските медиуми: забранета новата насловна на Шарли ебдо (ВИДЕО)

МКД - 16.01.2015

Соработничката на Шарли ебдо Каролин Фурест на Скај њуз кажала дека британските медиуми ја предале новинарската професија со одлуката да не ја објавуваат насловната страница од новиот број бидејќи е навредлива за муслиманите.

„Смрт за богохулниците“: муслиманите низ светот протестираат против новите карикатури (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 16.01.2015

Новото издание на сатиричниот неделник Шарли ебдо, изданието на „преживеаните“, предизвика бес кај муслиманските заедници низ целиот свет, а верниците цела недела одржуваат протести. Планирани се уште повеќе протести по традиционалната петочна ...

Сега и блискоисточните карикатуристи цртаат карикатури во одбрана на слободата на говорот! (ФОТО)

МКД - 16.01.2015

Врвните карикатуристи во Блискиот Исток застанаа во одбрана на слободата на говорот по нападот врз Шарли ебдо, а истовремено „удрија“ по израелските и арапските владетели поради нивните обиди да извлечат корист од трагедијата.

ФАБИУС: Франција ја цени поддршката од Македонија

Телеграф - 16.01.2015

Потребна ни е колективна и обновена определба за одбрана на слободите и заедничка борба против тероризмот, додава францускиот министер Министерот за надворешни работи и меѓународен развој на Франција, Лоран Фабиус, му се заблагодари на шефот на ...

ПАПАТА ФРАНЦИСК: Слободата на изразување има граници

Телеграф - 16.01.2015

Според папата Франциск, религиите мора да бидат третирани со целосен респект, а верувањето на луѓето не смее да биде исмевано и навредувано Поглаварот на Католичката црква, папата Франциск, изјави дека слободата на изразувањето и на говорот има свои ...

Папата Франциско: Слободата на изразување има граници

Алфа - 16.01.2015

Поглаварот на Католичката црква,папата Франциско изјави дека „слободата на изразувањето и на говорот имаат свои граници“. Поглаварот на Католичката црква,папата Франциско изјави дека „слободата на изразувањето и на говорот имаат свои граници“.

Давотоглу во Брисел да ги смирува Европјаните

Локално - 16.01.2015

Турција и Европската унија се обидоа да ги намалат своите разлики за време на вчерашната посета на турскиот премиер Ахмет Давутоглу на Брисел, соопштија британските медиуми. Давутоглу предложи поголема соработка во борбата против Исламска држава и ...

“Шарл ебдо” пушти апликација за паметни телефони и таблети

Локално - 16.01.2015

Францускиот сатиричен весник “Шарл ебдо” пушти апликација за паметни телефони и таблети за да може да биде читан на интернет последниот “број на преживеаните”, кој излезе во средата, откако целиот тримилионен тираж беше распродаден за неколку часа, ...

Бугарија ќе го испорача Французинот кој се поврзува со нападите на „Шарли Ебдо“

Фактор - 16.01.2015

Францускиот државјанин Фриз Жоли Жоашен, кој најверојатно е поврзан со еден од браќата Куаши, извршители на минатонеделниот терористички напад на магазинот „Шарли Ебдо“ прифатил денес да биде испорачан во Франција.

Франција го испорачува организаторот на нападите на „Шарли ебдо“

Алфа - 16.01.2015

Францускиот државјанин Фриц Жоли Жоашин кој е поврзан со еден од двајцата напаѓачи на сатиричниот магазин „Шарли ебдо“ во Париз, се согласи бугарија да го испорача на француските власти. Францускиот државјанин Фриц Жоли Жоашин кој е поврзан со еден ...

Фабиус до Попоски: Франција ја цени македонската поддршка

Тера - 16.01.2015

Во врска со минатонеделните терористички акти во Париз, кои однесоа повеќе жртви, Македонија преку своите институции и Министерството за надворешни работи „остро го осуди варварскиот напад“ врз редакцијата на сатиричниот неделник Charle Hebdo.

Фабиус: Франција ја цени македонската поддршка

Точка - 16.01.2015

Во врска со минатонеделните терористички акти во Париз, кои однесоа повеќе жртви, Република Македонија преку своите институции и Министерството за надворешни работи остро го осуди варварскиот напад на седиштето на весникот "Шарли Ебдо".

Папата Франциско: Слободата на изразување има граници

Н.Македонија - 16.01.2015

Поглаварот на Католичката црква,папата Франциско изјави дека „слободата на изразувањето и на говорот имаат свои граници“ Во реакцијата на терористичкиот напад врз редакцијата на францускиот сатиричен весник „Шарли Ебдо„ во кој ислмистички ...

Протести во Алжир и Ерусалим поради објавените карикатури на пророкот Мухамед

+инфо - 16.01.2015

Алжирската полиција се обидува да смири повеќе од илјада демонстранти, кои излегле низ улиците на главниот град во знак на протест поради објавените карикатури на пророкот Мухамед од францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

Папата Франциско: Слободата на изразување има граници

А1 On - 16.01.2015

Поглаварот на Католичката црква,папата Франциско изјави дека „слободата на изразувањето и на говорот имаат свои граници“. Во реакцијата на терористичкиот напад врз редакцијата на францускиот сатиричен весник „Шарли Ебдо„ во кој ислмистички ...

Протести во Нигерија против карикатурите на Мухамед

+инфо - 16.01.2015

Најмалку четири лица се убиени, а 45 повредени во бран протести во вториот по големина нигериски град Зиндер против објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед во францускиот весник „Шарли ебдо“.

Турција и ЕУ се обидоа да ги намалат разликите со посетата на Давутоглу на Брисел

+инфо - 16.01.2015

Турција и Европската унија се обидоа да ги намалат своите разлики за време на вчерашната посета на турскиот премиер Ахмет Давутоглу на Брисел, соопштија британските медиуми. Давутоглу предложи поголема соработка во борбата против Исламска држава и ...

Јордан, Катар и Иран протестираат против новите карикатури на Мухамед во „Шарли ебдо“

А1 On - 16.01.2015

Околу 2.500 демонстранти излегоа по улиците на јорданската престолнина Аман во знак на протест против објавувањето на нова карикатура на пророкот Мухамед во последното издание на сатиричниот весник „Шарли ебдо“.

Јордан, Катар и Иран протестираат против новите карикатури на Мухамед во „Шарли ебдо“

Н.Македонија - 16.01.2015

Околу 2.500 демонстранти излегоа по улиците на јорданската престолнина Аман во знак на протест против објавувањето на нова карикатура на пророкот Мухамед во последното издание на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ Меѓу демонстрантите имаше и ...

Протести во Алжир и Ерусалим поради објавените карикатури на пророкот Мухамед

А1 On - 16.01.2015

Алжирската полиција се обидува да смири повеќе од илјада демонстранти, кои излегле низ улиците на главниот град во знак на протест поради објавените карикатури на пророкот Мухамед од францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

Шарли и ориентот

Окно - 16.01.2015

Мухамед? Моментално е залудно да се бара неговиот лик во арапскиот свет, особено онаа карикатура од насловната страница на сатиричниот весник Шарли Ебдо. Читателите во ниту еден арапски медиум не можат да го видат расплаканиот родоначалник на ...

Фабиус: Франција ја цени поддршката од Македонија

Сител - 16.01.2015

Министерот за надворешни работи и меѓународен развој на Франција Лоран Фабиус му се заблагодари на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски за пораката со поддршка и солиданост упатена по повод минатонеделните териристички акти во Париз и ...

Фабиус: Франција ја цени македонската поддршка

Нетпрес - 16.01.2015

Во врска со минатонеделните терористички акти во Париз, кои однесоа повеќе жртви, Република Македонија преку своите институции и Министерството за надворешни работи остро го осуди варварскиот напад на седиштето на весникот “Шарли Ебдо”.

Папата Франциско: Слободата на изразување има граници

Press24 - 16.01.2015

Во реакцијата на терористичкиот напад врз редакцијата на францускиот сатиричен весник „Шарли Ебдо„ во кој ислмистички екстремисти убија осум членови на редакцијата,папата ја бранеше слободата на говорот,како едно од виталните човекови права.

Франција ја цени поддршката од Македонија

Press24 - 16.01.2015

Министерот за надворешни работи и меѓународен развој на Франција Лоран Фабиус му се заблагодари на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски за пораката со поддршка и солиданост упатена по повод минатонеделните териристички акти во Париз и ...

Фабиус: Франција ја цени поддршката од Македонија

Република - 16.01.2015

Министерот за надворешни работи и меѓународен развој на Франција, Лоран Фабиус му се заблагодари на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски за пораката со поддршка и солиданост упатена по повод минатонеделните териристички акти во Париз и ...

Најмалку четворица убиени и 45 повредени во протести во Нигерија против карикатурите на Мухамед

Press24 - 16.01.2015

Најмалку четири лица се убиени, а 45 повредени во бран протести во вториот по големина нигериски град Зиндер против објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед во францускиот весник „Шарли Ебдо“.

Папата Франциско: Слободата на изразување има граници

Сител - 16.01.2015

Поглаварот на Католичката црква,папата Франциско изјави дека „слободата на изразувањето и на говорот имаат свои граници“. Во реакцијата на терористичкиот напад врз редакцијата на францускиот сатиричен весник „Шарли Ебдо„ во кој ислмистички ...

Го прашаа Папата Франциск што мисли за нападот врз „Шарли Ебдо“. ВАКОВ одговор никој не очекуваше!

Sky - 16.01.2015

Реакцијата на Папата Франциск на нападот врз „Шарли Ебдо“ ја подели јавноста откако католичкиот поглавар рекол дека „провокаторите не би смееле да ги навредуваат религиите“. Папата рекол дека луѓето „не смеат да ја навредуваат туѓата вера“ и додал ...

Карикатурите на „Шарли ебдо“ забранети во британските медиуми

Република - 16.01.2015

Соработничката на сатиричниот неделник Шарли ебдо, Каролин Фурест, за време на гостувањето на британската телевизија Скај Њуз ги обвини британските медиуми за предавство на новинарската професија затоа што одлучиле да не ја прикажуваат насловната ...

Посетата на Давутоглу на Брисел треба да ги намали разликите меѓу Турција и ЕУ

Република - 16.01.2015

Турција и Европската унија се обидоа да ги намалат своите разлики за време на вчерашната посета на турскиот премиер Ахмет Давутоглу на Брисел, соопштија британските медиуми. Давутоглу предложи поголема соработка во борбата против Исламска држава и ...

Заговор: Нападот над „Шарли Ебдо“ бил масонска пресметка? (видео)

Република - 16.01.2015

Дали популарниот Шарли Ебдо е само продолжена рака на масонеријата чие главно мото е „Ред по хаосот“? Списанието по овој планиран напад го зголеми тиражот од 60 илјади на импресивни 6 милиони распродадени за момент- прашува дел од светската јавност ...

Карикатурите на „Шарли Ебдо“ не се прикажуваат на ТВ емисии во Британија !?

1.мк - 16.01.2015

Соработничката на сатиричниот неделник Шарли ебдо, Каролин Фурест, за време на гостувањето на британската телевизија Скај Њуз ги обвини британските медиуми за предавство на новинарската професија затоа што одлучиле да не ја прикажуваат насловната ...

Фабиус до Попоски: Франција ја цени македонската поддршка

Макфакс - 16.01.2015

Во врска со минатонеделните терористички акти во Париз, кои однесоа повеќе жртви, Македонија преку своите институции и Министерството за надворешни работи „остро го осуди варварскиот напад“ врз редакцијата на сатиричниот неделник Charle Hebdo.

Фабиус: Франција ја цени поддршката од Македонија

Курир - 16.01.2015

Министерот за надворешни работи и меѓународен развој на Франција Лоран Фабиус му се заблагодари на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски за пораката со поддршка и солиданост упатена по повод минатонеделните териристички акти во Париз и ...

Папата Франциско: Слободата на изразување има граници

Курир - 16.01.2015

Во реакцијата на терористичкиот напад врз редакцијата на францускиот сатиричен весник „Шарли Ебдо„ во кој ислмистички екстремисти убија осум членови на редакцијата,папата ја бранеше слободата на говорот,како едно од виталните човекови права.

Фабиус: Франција ја цени поддршката од Македонија

Денешен - 16.01.2015

Министерот за надворешни работи и меѓународен развој на Франција Лоран Фабиус му се заблагодари на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски за пораката со поддршка и солиданост упатена по повод минатонеделните териристички акти во Париз и ...

Турција и ЕУ во обид да се најдат на половина пат околу исламот, исламистите и антиисламистите

Вечер - 16.01.2015

Турција и Европската унија се обидоа да ги намалат меѓусебните разлики за време на завчерашната посета на турскиот премиер Ахмет Давутоглу на Брисел, соопштија британските медиуми Доналд Туск и Ахмет Давутоглу Турција и Европската унија се обидоа да ...

Франција ја цени поддршката од Македонија

Вечер - 16.01.2015

Министерот за надворешни работи и меѓународен развој на Франција Лоран Фабиус му се заблагодари на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски за пораката со поддршка и солиданост упатена по повод минатонеделните териристички акти во Париз и ...

Британските медиуми ги забранија карикатурите на „Шари едбо“

Пулс24 - 16.01.2015

Соработничката на сатиричниот неделник Шарли ебдо, Каролин Фурест, за време на гостувањето на британската телевизија Скај Њуз ги обвини британските медиуми за предавство на новинарската професија затоа што одлучиле да не ја прикажуваат насловната ...

Протести во Алжир и Ерусалим поради објавените карикатури на пророкот Мухамед

Денешен - 16.01.2015

Алжирската полиција се обидува да смири повеќе од илјада демонстранти, кои излегле низ улиците на главниот град во знак на протест поради објавените карикатури на пророкот Мухамед од францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

Религиите да се почитуваат, слободата на изразување има граници

Вечер - 16.01.2015

Папата,сепак,и покрај забелешката дека има граница со слободата на изразувањето, остро го осуди терористичкиот напад и убиството на вкупно 17 лица.Тој изјави дека нема никакво одобрување за едно вакво „страшно насилство„ извршено во името на Господ.

Кучето кое остана со новинарите до последниот здив

Вечер - 16.01.2015

Преплашена и збунета, кокершпаниелот Лила, лутала од канцеларија до канцеларија меѓу телата на несреќните жртви, нејзините пријатели - новинари и карикатуристи од списанието "Шарли Ебдо". Ова кутре било само нем сведок на терористичкиот напад, а ...

Салман Ружди: Слободата е неделива

Вечер - 16.01.2015

Правото на слобода на говор е апсолутно или – го нема И Салман Ружди (67) се придружи на осудата околу убиствата на карикатуристите од Шарли ебдо. Славниот британски писател од индиско потекло кој од 1989 година живее под константна закана со смрт ...

Франција со искрена благодарност за поддршката и сочувството на Македонија

Maxim - 16.01.2015

Министерот за надворешни работи и меѓународен развој на Франција Лоран Фабиус му се заблагодари на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски за пораката со поддршка и солиданост упатена по повод минатонеделните териристички акти во Париз и ...

Фабиус: Франција ја цени поддршката од Македонија

Lider - 16.01.2015

Министерот за надворешни работи и меѓународен развој на Франција Лоран Фабиус му се заблагодари на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски за пораката со поддршка и солиданост упатена по повод минатонеделните териристички акти во Париз и ...

Папата Франциско се огласи за терористичкиот напад во Франција: Слободата на изразување има граници

Maxim - 16.01.2015

Во реакцијата на терористичкиот напад врз редакцијата на францускиот сатиричен весник „Шарли Ебдо„ во кој ислмистички екстремисти убија осум членови на редакцијата,папата ја бранеше слободата на говорот,како едно од виталните човекови права.

Најмалку четворица убиени и 45 повредени во протести во Нигерија против карикатурите на Мухамед

Maxim - 16.01.2015

Најмалку четири лица се убиени, а 45 повредени во бран протести во вториот по големина нигериски град Зиндер против објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед во францускиот весник „Шарли Ебдо“.

Муслиманските весници со остри критики кон „Шарли Ебдо“ и Западот

24 Вести - 15.01.2015

Весниците во муслиманските земји од Блискиот Исток и Северна Африка, остро го критикуваат најновиот број на француското сатирично списание „Шарли Ебдо“ и ги осудуваат Франција и Западот за, како што се тврдат, „оркестриран напад“ врз исламскиот свет.

Пакистанскиот Парламент го осуди објавувањето нови карикатури на Мухамед во Франција

24 Вести - 15.01.2015

Парламентот во Пакистан едногласно усвои резолуција со која ги осуди новите карикатури на пророкот Мухамед, кои се објавени во најновото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

Основачот на „Шарли ебдо“ со критика поради провокациите

24 Вести - 15.01.2015

Основачот на „Шарли ебдо“ денеска упати критики за убиениот уредник на сатиричниот неделник Стефан Шарбоније дека го однел тимот уметници во смрт, бидејќи претерал со провокативните карикатури објавени во весникот.

Муслиманските весници со остри критики кон „Шарли ебдо“

Утрински - 15.01.2015

Весниците во муслиманските земји од Блискиот Исток и Северна Африка, остро го критикуваат најновиот број на француското сатирично списание „Шарли ебдо“ и ги осудуваат Франција и Западот за, како што се тврдат, „оркестриран напад“ врз исламскиот свет.

Давутоглу: Слободата на изразување не е слобода да навредуваш

Утрински - 15.01.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска го искритикува францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ заради повторното објавување на карикатурата на пророкот Мохамед и при тоа посочи дека слободата на изразување „не е слобода да навредуваш“.

Основачот на „Шарли ебдо“ со критика поради провокациите

Утрински - 15.01.2015

Основачот на „Шарли ебдо“ денеска упати критики за убиениот уредник на сатиричниот неделник Стефан Шарбоније дека го однел тимот уметници во смрт, бидејќи претерал со провокативните карикатури објавени во весникот.

Пакистанскиот парламент ги осуди карикатурите на Пророкот Мухамед

Р.С.Европа - 15.01.2015

Долниот дом на пакистанскиот парламент го осуди објавувањето на карикатурата на Пророкот Мухамед на насловната страница на францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо. Во едногласно усвоената резолуција, парламентот ја повикува меѓународната заедница, ...

Образование, Шарли Ебдо и министерски афери

Р.С.Европа - 15.01.2015

Законот за високо образование, по некоја министерска афера, загадениот воздух се домашните теми за кои пишуваат медиумите, од надворешните најобработувана е „Шарли Ебдо“. Реформите во високото образование, по некоја афера меѓу министрите и масакрот ...

Еден од основачите на Шарли ебдо до убиениот уредник: Го одвлечка целиот тим во смрт

МКД - 15.01.2015

Еден од основачите на Шарли ебдо му упатил денес критика на убиениот уредник на неделникот Стефан Шарбоние дека „ги одвлечкал тимот карикатуристи во смрт“ бидејќи претерал со провокативните карикатури објавени во весникот, пренесува Индипендент .

Изданието на Шарли ебдо што излезе по масакрот заработи 10 милиони евра

МКД - 15.01.2015

Сатиричниот неделник Шарли ебдо заработи рекордни 8 милиони евра од продажбата, што во комбинација со претплатите, донациите и помошта од јавноста, му донесе на списанието вкупно 10 милиони евра.

Основачот на „Шарли ебдо“ со критика поради провокациите

Телеграф - 15.01.2015

Анри Русел, кој во 1970 година учествувал во создавањето на првиот број на „Шарли ебдо“ се обрати постхумно до Шарбоније со зборовите „Навистина ти замерувам за ова“, во колумна објавена во левичарскиот магазин „Нувел Обс“, пренесува „Раша тудеј“ ...

Давутоглу ја критикува насловната на „Шарли ебдо“

Телеграф - 15.01.2015

Објавувањето на оваа карикатура е сериозна провокација, слободата на медиумите не значи слобода некого да навредуваш, изјави Давутоглу Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска го искритикува францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ поради ...

Муслиманските весници со остри критики кон „Шарли Ебдо“

Идивиди - 15.01.2015

Бејрут, 15 јануари 2015 (МИА) - Весниците во муслиманските земји од Блискиот Исток и Северна Африка, остро го критикуваат најновиот број на француското сатирично списание „Шарли Ебдо“ и ги осудуваат Франција и Западот за, како што се тврдат, ...

Визија на муслиманска Франција

Идивиди - 15.01.2015

Пишувајќи ја фиктивната приказна „Потчинување“ за исламизацијата на Франција, авторот Мишел Велбек по својот проверен обичај сакаше да провоцира. По нападот врз редакцијата на парискиот сатиричен весник „Шарли Ебдо“, провокацијата стана крвава ...

Основачот на „Шарли ебдо“ со критика поради провокациите

Локално - 15.01.2015

Основачот на „Шарли ебдо“ денеска упати критики за убиениот уредник на сатиричниот неделник Стефан Шарбоније дека го однел тимот уметници во смрт, бидејќи претерал со провокативните карикатури објавени во весникот.

Папата Францис: Странските религии не треба да бидат предмет на потсмев или навреди

Локално - 15.01.2015

Папата Францис ги осуди убиствата извршени во името на Бога, но инсистираше на тоа дека странските религии не треба да стануваат предмет на потсмев или навреди, пренесе AFP. Изјавата на папата е во врска со исламистичкиот напад врз канцелариите на ...

Давутоглу: Слобода на печат не значи слобода за изнесување навреди

Фактор - 15.01.2015

Премиерот на Турција, Ахмет Давутоглу, изјави денеска дека слободата на печат никому не му дава за право да изнесува навреди, опишувајќи го објавувањето на карикатурата на пророкот Мухамед како „голема провокација“.

Основачот на „Шарли Ебдо“ до убиениот уредник: – Ги одвлече сите во смрт!

Фактор - 15.01.2015

Основачот на „Шарли Ебдо“ денес упати критики до убиениот уредник на сатиричниот неделник Штефан Шарбони дека го „повлекол тимот“ карикатуристи во смрт бидејќи претерал со провокациите со карикатури објавени во овој весник.

Нема абер за македонски превод на романот поради кој Уелбек го напушти Париз

Телеграф - 15.01.2015

Романот на Уелбек беше објавен истиот ден кога беше извршен нападот врз списанието „Шарли ебдо“, а во него авторот пишува дека во 2022 година со Франција ќе владее радикален исламистички претседател Нашите читатели ќе почекаат додека на македонски ...

Исламистите од “Боко Харам” го поздравија масакрот во Париз

Локално - 15.01.2015

Одлуката на француското издание “Шарл Ебдо” да се стави на првата страница на новиот број на карикатура на муслиманскиот пророк Мухамед ги разгневи муслиманите низ целиот свет. По нивните зборови, ова е уште една навреда на нивната религија.

Муслиманските весници со остри критики кон „Шарли Ебдо“ и Западот

Алфа - 15.01.2015

Весниците во муслиманските земји од Блискиот Исток и Северна Африка, остро го критикуваат најновиот број на француското сатирично списание „Шарли Ебдо“ и ги осудуваат Франција и Западот за, како што се тврдат, „оркестриран напад“ врз исламскиот свет ...

По нападот “Шарли Ебдо” постигна приходи над 10 милиони евра

Локално - 15.01.2015

Ако се сметаат продажбата, прилозите, донации и државната помош, можно е “Шарл ебдо” да постигне приходи од над 10 милиони евра по нападот од 7 јануари – чудесно богатство за мал сатиричен неделник, кој до пред неколку недели се чудел каде да најде ...

Весниците од Блискиот Исток со остра критика за "Шарли ебдо"

Точка - 15.01.2015

Весниците во муслиманските земји од Блискиот Исток и Северна Африка, остро го критикуваат најновиот број на француското сатирично списание "Шарли ебдо" и ги осудуваат Франција и Западот за, како што се тврдат, "оркестриран напад" врз исламскиот ...

Давутоглу: Слободата на изразување не е слобода да навредуваш

Точка - 15.01.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска го искритикува францускиот сатиричен неделник "Шарли ебдо" заради повторното објавување на карикатурата на пророкот Мохамед и притоа посочи дека слободата на изразување "не е слобода да навредуваш", пренесe ...

Муслиманските весници со остри критики кон „Шарли Ебдо“ и Западот

+инфо - 15.01.2015

Весниците во муслиманските земји од Блискиот Исток и Северна Африка, остро го критикуваат најновиот број на француското сатирично списание „Шарли Ебдо“ и ги осудуваат Франција и Западот за, како што се тврдат, „оркестриран напад“ врз исламскиот свет.

Основачот на „Шарли ебдо“ со критика поради провокациите

А1 On - 15.01.2015

Основачот на „Шарли ебдо“ денеска упати критики за убиениот уредник на сатиричниот неделник Стефан Шарбоније дека го однел тимот уметници во смрт, бидејќи претерал со провокативните карикатури објавени во весникот.

Давутоглу: Слободата на изразување не е слобода да навредуваш

+инфо - 15.01.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска го искритикува францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ заради повторното објавување на карикатурата на пророкот Мохамед и притоа посочи дека слободата на изразување „не е слобода да навредуваш“, пренесоа ...

Основачот на „Шарли ебдо“ со критика поради провокациите

Н.Македонија - 15.01.2015

Основачот на „Шарли ебдо“ денеска упати критики за убиениот уредник на сатиричниот неделник Стефан Шарбоније дека го однел тимот уметници во смрт, бидејќи претерал со провокативните карикатури објавени во весникот Анри Русел, кој во 1970 година ...

Копии на "Шарли ебдо" се препродаваат и по 600 долари

Точка - 15.01.2015

Копии од најновото издание на "Шарли ебдо" вчера беа понудени и за повеќе од 700 долари на И беј, пишува Си Ен Ен. Некои од понудувачите се обидоа да ќарат од големата побарувачка за последниот број на сатиричниот француски неделник.

Пакистанскиот Парламент го осуди објавувањето нови карикатури на Мухамед во Франција

+инфо - 15.01.2015

Парламентот во Пакистан едногласно усвои резолуција со која ги осуди новите карикатури на пророкот Мухамед, кои се објавени во најновото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

Кралот на Јордан го оцени како неодговорно однесувањето на „Шарли ебдо“

А1 On - 15.01.2015

Јорданскиот крал Абдула Втори денеска го оцени како неодговорно однесувањето на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, кој во средата објави нови карикатури на пророкот Мухамед. „Тоа е непристојно и неодговорно однесување.

Дали масакрот во „Шарли“ ќе го заостри Шенген?

А1 On - 15.01.2015

Последните случувања во Париз ги заоструваат мерките во Европска Унија. Во Данска, Белгија, Велика Британија се говори за потесна безбедносна соработка со другите земји, за засилување на мерките за прислушување, за следење на интернет-комуникацијата ...

Муслиманските весници со остри критики кон „Шарли Ебдо“ и Западот

А1 On - 15.01.2015

Весниците во муслиманските земји од Блискиот Исток и Северна Африка, остро го критикуваат најновиот број на француското сатирично списание „Шарли Ебдо“ и ги осудуваат Франција и Западот за, како што се тврдат, „оркестриран напад“ врз исламскиот свет.

Талибанците го осудија новиот број на „Шарли ебдо“

А1 On - 15.01.2015

Талибанците денеска го осудија новото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“. - Карикатурите кои се објавени во списанието ги провоцираат чувствата на една и пол милијарда муслимани, предупредува исламистичкото движење во ...

Сериските заговорници против теориите околу Шарли Ебдо

Оff.net - 15.01.2015

Ахмед Мерабе, еден од двајцата полицајци кои беа убиени додека на 7-ми јануари патролираа на улицата пред Шарли Ебдо, беше закопан во вторникот. Ова, ако им веруваш на сите докази, вклучувајќи ги изјавите од семејството, извештајот смртта и видеото ...

Оланд: „Шарли ебдо“ е жив и ќе продолжи да живее

А1 On - 15.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд, по објавување на првиот број од сатиричниот неделник по исламистичкиот напад на редакцијата во кој беа убиени 12 лица, изјави дека „Шарли Ебдо“ е жив и дека ќе продолжи да живее.

Пакистанскиот Парламент го осуди објавувањето нови карикатури на Мухамед во Франција

А1 On - 15.01.2015

Парламентот во Пакистан едногласно усвои резолуција со која ги осуди новите карикатури на пророкот Мухамед, кои се објавени во најновото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

Давутоглу: Слободата на медиумите не дозволува и слобода за навредување

Канал5 - 15.01.2015

Премиерот на Турција, Ахмет Давутоглу изјави дека слободата на медиумите не им дава дозвола да навредуваат и изјави дека карикатурата на пророкот Мухамед е “голема провокација“. „Слободата на медиумите не дозволува и слобода за навредување“ – изјави ...

Кралот на Јордан го оцени како неодговорно однесувањето на „Шарли ебдо“

+инфо - 15.01.2015

Јорданскиот крал Абдула Втори денеска го оцени како неодговорно однесувањето на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, кој во средата објави нови карикатури на пророкот Мухамед. „Тоа е непристојно и неодговорно однесување.

Основачот на „Шарли ебдо” кон убиениот уредник: „Го одведе целиот тим во смрт”

Точка - 15.01.2015

Основачот на „Шарли ебдо“ денес упати критики кон убиениот уредник на сатиричниот неделник, Стефан Шарбоние, дека „го одвлекол тимот“ на цртачи во смрт затоа што претерал со провокативните карикатури објавени во весникот.

Фабиус до Попоски: Сметаме на вашата поддршка за борба против тероризмот

Канал5 - 15.01.2015

Франција смета на поддршка од Македонија во борбата против тероризмот. Министерот за надворешни работи на Франција Лоран Фабиус му пиша на македонскиот министер Никола Попоски писмо, како одговор за солидарноста која Македонија ја даде по убиството ...

Сите се Шарли, а ние?

Н.Македонија - 15.01.2015

Македонија, како европска земја, како членка на франкофонијата, како земја што промовира мултикултура и меѓуверски дијалог, мораше да биде присутна во Париз! Минатата недела за очекувањата од 2015 година , за односите Запад-ислам, како еден од трите ...

Велбек: Визија на муслиманска Франција

А1 On - 15.01.2015

РТС – Белград Пишувајќи ја фиктивната приказна „Потчинување“ за исламизацијата на Франција, авторот Мишел Велбек по својот проверен обичај сакаше да провоцира. По нападот врз редакцијата на парискиот сатиричен весник „Шарли Ебдо“, провокацијата ...

Не е лесно да се биде Шарли!

Окно - 15.01.2015

На страна нормалната човечка згрозеност и шокираност од масакарот во Париз, малкумина се свесни колку грозоморниот чин во срцето на Западот и Европа, всушност, дополнително ги истакна нашите слабости и нашата кратковидност.

Муслиманските весници со остри критики кон „Шарли Ебдо“ и Западот

Press24 - 15.01.2015

Весниците во муслиманските земји од Блискиот Исток и Северна Африка, остро го критикуваат најновиот број на француското сатирично списание „Шарли Ебдо“ и ги осудуваат Франција и Западот за, како што тврдат, „оркестриран напад“ врз исламскиот свет.

Основачот на „Шарли ебдо“ со критика поради провокациите

Сител - 15.01.2015

Основачот на „Шарли ебдо“ денеска упати критики за убиениот уредник на сатиричниот неделник Стефан Шарбоније дека го однел тимот уметници во смрт, бидејќи претерал со провокативните карикатури објавени во весникот.

Основачот на „Шарли ебдо“ со критика поради провокациите

Република - 15.01.2015

Основачот на „Шарли ебдо“ денеска упати критики за убиениот уредник на сатиричниот неделник Стефан Шарбоније дека го однел тимот уметници во смрт, бидејќи претерал со провокативните карикатури објавени во весникот.

Весниците од Блискиот Исток со остра критика за „Шарли ебдо“

Нетпрес - 15.01.2015

Весниците во муслиманските земји од Блискиот Исток и Северна Африка, остро го критикуваат најновиот број на француското сатирично списание „Шарли ебдо“ и ги осудуваат Франција и Западот за, како што се тврдат, „оркестриран напад“ врз исламскиот ...

Давутоглу: Слободата на изразување не е слобода да навредуваш

Нетпрес - 15.01.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска го искритикува францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ заради повторното објавување на карикатурата на пророкот Мохамед и притоа посочи дека слободата на изразување „не е слобода да навредуваш“, пренесe ...

Давутоглу: Слободата на изразување не е слобода да навредуваш

Сител - 15.01.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска го искритикува францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ заради повторното објавување на карикатурата на пророкот Мохамед и притоа посочи дека слободата на изразување „не е слобода да навредуваш“, пренесоа ...

Давутоглу: Слободата на изразување не е слобода да навредуваш

Република - 15.01.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска го искритикува францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ заради повторното објавување на карикатурата на пророкот Мухамед и притоа посочи дека слободата на изразување „не е слобода да навредуваш“, пренесоа ...

Копии на „Шарли ебдо“ се пепродаваат и по 600 долари

Нетпрес - 15.01.2015

Копии од најновото издание на „Шарли ебдо“ вчера беа понудени и за повеќе од 700 долари на И беј, пишува Си Ен Ен. Некои од понудувачите се обидоа да ќарат од големата побарувачка за последниот број на сатиричниот француски неделник.

(ВИДЕО) 360 степени – Може ли да се убива во име на религијата?

Либертас - 15.01.2015

Во емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат-М за причините и за последиците од трагичните настани во францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“ дебатираат исламскиот теолог Рамадан Рамадани, кој е активен и во цивилното општество и новинарот Сашо ...

Погребани жртвите од нападот на редакцијата на „Шарли Ебдо“

Sky - 15.01.2015

Двајцата најпознати карикатуристи на францускиот неделник „Шарли Ебдо“ кои со уште 10 колеги беа убиени во минатонеделниот напад на џихадистите во Париз, денес беа погребани, ден откако новото издание беше распродадено за момент, предизвикувајќи ...

Најновиот број на „Шарли ебдо“ се продава за 100.000 евра

Sky - 15.01.2015

Примероци од новиот, денешен број на парискиот сатиричен магазин „Шарли ебдо“, прв по терористичкиот напад во кој загинаа 12 лица, веќе се продаваат на аукцискиската интернет-страница „Ибеј“, а на некои од понудените аукции, тој достигнува сума и од ...

Дали масакрот во „Шарли“ ќе го заостри Шенген?

Sky - 15.01.2015

Последните случувања во Париз ги заоструваат мерките во Европска Унија. Во Данска, Белгија, Велика Британија се говори за потесна безбедносна соработка со другите земји, за засилување на мерките за прислушување, за следење на интернет-комуникацијата ...

МВР: Контролата е на максимално ниво и пред и по „Шарли ебдо“

Sky - 15.01.2015

По најавите за можни промени во миграциската политика на ЕУ, како мерка по нападот на „Шарли ебдо“, проценките на надлежните институции во Македонија, во моментов, се дека земјата и нејзините граѓани не би биле погодени од евентуалните измени во ...

„Шарли Ебдо“ заработи 10 милиони евра – сите пари за семејствата на починатите новинари !

1.мк - 15.01.2015

Француски „Шарли Ебдо“ заработил рекордни 8 милиони евра од продажбата, што во комбинација со претплатите, донациите и помошта од јавноста, му донесе на списанието вкупно 10 милиони евра. Петте милиони примероци на 16 различни јазици по цена од 3 ...

Пакистанците побараа да се обеси авторот на новата карикатура од Франција !

1.мк - 15.01.2015

Пакистански муслимани денес побараа да се обеси францускиот карикатурист кој го нацрта пророкот Мухамед на корицата на новиот број на „Шарли Ебдо“. Околу 300 лица протестирале во градот Лахоре на истокот на Пакистан.

Западот отвора нова крстоносна војна на сите полиња!

Вечер - 15.01.2015

Не се осудува само гестот на "Шарли ебдо", туку западната јавност се обвинува за двојни стандарди затоа што Западот го казнува антисемитизмот, но не гледа кривично дело ако се исмева пророкот Мухамед Весниците во муслиманските земји од Блискиот ...

Слободата на изразување не е слобода да навредуваш

Вечер - 15.01.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу го искритикува францускиот сатиричен неделник "Шарли ебдо" заради повторното објавување на карикатурата на пророкот Мохамед Ахмет Давутоглу Турскиот премиер Ахмет Давутоглу го искритикува францускиот сатиричен ...

Талибанците со осуда за новиот број на „Шарли ебдо“

Курир - 15.01.2015

Новото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ наиде на осуда кај Талибанците. - Карикатурите кои се објавени во списанието ги провоцираат чувствата на една и пол милијарда муслимани, предупредува исламистичкото движење во ...

Во продажба новиот број на „Шарли ебдо“

24 Вести - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“ од денеска е во продажба, а на насловната страница се наоѓа цртеж на пророкот Мухамед кој плаче и држи порака „Јас сум Шарли“.

САД го поддржуваат правото на „Шарли ебдо“ да објавува карикатури со пророкот Мухамед

24 Вести - 14.01.2015

САД сметаат дека сатиричниот неделик „Шарли ебдо“ има право да објавува на првата страница карикатури на пророкот Мухамед, изјави портпаролот на Стејт департментот Мари Харф. - Без разлика на личните мислења за ова прашање, за кое знам дека силно се ...

Пророкот Мухамед повторно на насловната страница на Шарли Ебдо

24 Вести - 14.01.2015

Пророкот Мухамед повторно се најде на насловната страна на сатиричниот француски весник „Шарли Ебдо“. Неговата расплакана карикатура е прикажана како во рацете држи порака „Јас сум Шарли“, а над цртежот стои натпис „Се е простено“.

Новиот број на „Шарли Ебдо“ распродаден за половина час

Нова ТВ - 14.01.2015

За половина час распродадено е најновото издание на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“ чиј редовен тираж е 60.000, но овојпат беше отпечатен во три милиони примероци. - Беше неверојатно. Пред киоскот чекаа 60-70 луѓе.

Ново издание на Шарли со карикатура на Мохамед

Нова ТВ - 14.01.2015

Францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо стигна во киосците точно на време во среда наутро, една недела од денот кога терористите ги нападнаа канцелариите и убија 12 луѓе- од нив, едни од најславните карикатуристи во светот.

Ал-Каида во Јемен презеде одговорност за нападот во Шарли ебдо

Глас на Америка - 14.01.2015

Тврди дека го планирала и финансирала нападот како „чин на одмазда“ за пророкот Мухамед Одделот на Ал-Каида во Јемен официјално презеде одговорност за минатонеделниот напад во редакцијата на сатиричниот магазин Шарли ебдо, тврдејќи дека се работи за ...

Новиот број на Шарли ебдо распродаден за неколку часа

Телма - 14.01.2015

Лидерот на Ал Каеда во Јемен преку видео порака презеде одговорност за нападот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ Илјадници луѓе уште од раните утрински часови чекаа во долги редици пред киосците во Париз и останатите француски градови, ...

ФОТО: Во продажба новиот број на „Шарли ебдо“

Утрински - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“ од денеска е во продажба, а на насловната страница се наоѓа цртеж на пророкот Мухамед кој плаче и држи порака „Јас сум Шарли“.

ФОТО: Најновиот број на „Шарли ебдо“ во Франција распродаден за 10 минути

Утрински - 14.01.2015

Во Франција денеска требаше да се стане рано за да се има надеж да се купи примерок од историскиот број 1.178 на „Шарли ебдо“. Без разлика дали во Париз или во другите француски градови, многумина станаат рано и од 5 часот беа во редица пред ...

Три милиони примероци на новиот број на Шарли Ебдо

Р.С.Европа - 14.01.2015

Новиот број на Шарли Ебдо денеска излегува во тираж од три милиони примероци, една недела откако канцелариите на овој магазин во Париз беа цел на терористички напад. Тогаш две маскирани вооружени лица убиле 12 луѓе, што беше почеток на тридневниот ...

Иран против новата карикатура на пророкот Мухамед во Шарли Ебдо

Р.С.Европа - 14.01.2015

Иран го осуди објавувањето нова карикатура на пророкот Мухамед на насловната страна на францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо, оценувајќи дека тоа е „навредливо“ и „провоцирачко“. Насловната страна на првото издание на магазинот по нападот од 7 ...

Шарли Ебдо распродаден за половина час

Кајгана - 14.01.2015

Сатиричниот весник „Шарли Ебдо“ чиј редовен тираж е 60.000, овојпат е печатен во три милиони примероци, а во Франција во среда изутрината е распродаден за половина час, јави АФП. „Беше неверојатно. Пред киоскот чекаа 60-70 луѓе.

САД поддржуваат објавување карикатури со пророкот Мухамед

Алсат-М - 14.01.2015

САД сметаат дека сатиричниот неделик „Шарли ебдо“ има право да објавува на првата страница карикатури на пророкот Мухамед, изјави портпаролот на Стејт департментот Мари Харф. - Без разлика на личните мислења за ова прашање, за кое знам дека силно се ...

Турски опозициски весник објавил 4 страници од Шарли ебдо

МКД - 14.01.2015

Турскиот опозициски весник Кумхуријет објавил денес по последната ноќна контрола на полицијата четири страници од првиот број на францускиот сатиричен неделник Шарли ебдо по нападот кој ја опустоши редакцијата.

Новиот број на Шарли ебдо распродаден за 30 минути (ФОТО)

МКД - 14.01.2015

Францускиот весник Шарли ебдо го објавил првиот број откако во терористичкиот напад врз нивната редакција загинаа 12 луѓе, а на насловната страница е карикатура на муслиманскиот пророк Мухамед со пораката „Сѐ е простено“.

Ердоган го обвинил Западот за оркестрирање на нападот врз Шарли ебдо (ВИДЕО)

МКД - 14.01.2015

Турскиот претседател го обвинил Западот за нападот врз сатиричниот неделник Шарли ебдо, со тврдење дека муслиманите биле „наместени“ за злосторството. Ердоган смета дека вината е на француските разузнавачки служби бидејќи извршителите на ...

Авторот на новата насловна на Шарли ебдо: „Напишав „Сѐ е простено“ и тогаш и јас заплакав“ (ВИДЕО)

МКД - 14.01.2015

Автор на насловната страница на Шарли ебдо на која се наоѓа карикатурата на расплаканиот Мухамед, кој во рацете држи натпис „Јас сум Шарли“ е карикатуристот Луз, кој синоќа открил зошто насловната е токму таква.

Новиот број на Шарли ебдо ги разгневи муслиманите, пак закани

МКД - 14.01.2015

Рекордни 3 милиони примероци од новиот број на сатиричниот неделник Шарли ебдо се појавија во француските трафики, а новите карикатури предизвикаа гнев кај муслиманите низ целиот свет и закани од радикалните исламисти.

„Шарли ебдо“ со тираж од 5 милиони примероци ги разбесни муслиманите

Дневник - 14.01.2015

Во Франција вчера излегоа рекорден број од пет милиони копии од најновото издание на сатиричниот магазин „Шарли ебдо“, кој обично се печати во тираж од 60.000 примероци, во кој беа објавени нови карикатури, кои предизвикаа бес кај муслиманите низ ...

И јас сум Македонија (Повод: „И јас сум Шарли“)

Дневник - 14.01.2015

Ефтим Kлетников Насловот на овој текст е со дијагностичка поента и „ин медиас рес“ треба да ја дијагностицира болеста на моќниот и богат Запад, во кој сега влегуваат и Јенките. Таа болест, за жал, се вика егоизам и има подолг историски континуитет, ...

Во продажба новиот број на „Шарли ебдо“

Алфа - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“ од денеска е во продажба, а на насловната страница се наоѓа цртеж на пророкот Мухамед кој плаче и држи порака „Јас сум Шарли“.

САД го поддржуваат правото на „Шарли ебдо“ да објавува карикатури со пророкот Мухамед

Алфа - 14.01.2015

САД сметаат дека сатиричниот неделик „Шарли ебдо“ има право да објавува на првата страница карикатури на пророкот Мухамед, изјави портпаролот на Стејт департментот Мари Харф. САД сметаат дека сатиричниот неделик „Шарли ебдо“ има право да објавува на ...

ТРИ МИЛИОНИ ПРИМЕРОЦИ: Во продажба новиот број на „Шарли ебдо“

Телеграф - 14.01.2015

Весникот е отпечатен во три милиони примероци и излегува една недела по исламистичкиот напад врз редакцијата на „Шарли ебдо“ во Париз, при што се убиени осум новинари и уште четири лица Најновото издание на францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“ ...

Карикатурист на Шарли објасни зошто го нацртал Мухамед (Видео)

Локално - 14.01.2015

Четириесет и двегодишниот Реналд Лузијер е карикатуристот во сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, кој го преживеа масакрот благодарение на тоа што задоцнил на работа на кобниот ден. Тој објасни зошто повтроно го нацтал прокот Мухамед Објаснувајќија ...

ТУРЦИЈА: Суд забрани пристап до страници што објавија делови од „Шарли ебдо“

Телеграф - 14.01.2015

На првата страница на новиот број на „Шарли ебдо“, прв по крвавиот напад во редакцијата во Париз минатата недела, е прикажан пророкот Мухамед, облечен во бело и како држи слоган „Јас сум Шарли“ Суд во турскиот град Дијарбекир го забрани пристапот до ...

САД го поддржуваат правото на „Шарли ебдо“ да објавува карикатури со пророкот Мухамед

Телеграф - 14.01.2015

Тој, како што е најавено, треба да биде отпечатен во три милиони примероци и дистрибуиран во 25 земји, преведен на пет јазици, вклучувајќи ги и арапскиот и турскиот САД сметаат дека сатиричниот неделик „Шарли ебдо“ има право да објавува на првата ...

Трафики во Белгија под закана поради продажба на новиот број на „Шарли ебдо“

Локално - 14.01.2015

Четири трафики за весници во бриселскиот кварт Жет, како и неколку во Лиеж, добиле заканувачки писма, во кои биле предупредени да ја прекинат продажбата на новото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

Турција: Суд забрани пристап до страници што објавија делови од „Шарли ебдо“

Локално - 14.01.2015

Суд во турскиот град Дијарбекир денеска го забрани пристапот до страниците, кои објавија карикатура од првата страница на новиот број на францускиот магазин „Шарли ебдо“, јави турската телевизија „НТВ“.

Разграбан новиот број на “Шарли Ебдо ” во Париз

Локално - 14.01.2015

Тиражот на хумористичен списание “Шарли Ебдо” во Париз го снема за минути, пред пунктовите за продажба од рано изутрината имало редици, но само првите успеале да купат. Луѓето пред продавниците за продажба на печат се коментира дека веќе имале ...

Редици во Париз за денешниот “Шарли Ебдо”

Локално - 14.01.2015

Преживеаните новинари од “Шарли Ебдо” денес го пуштаат првиот број на сатиричното издание, по нападот од минатата недела. На првата страница е отпечатена карикатура на пророкот Мухамед. Редици се редат пред продавниците во француската престолнина ...

Авторот на новата насловна на „Шарли ебдо“ плачеше на прес-конференцијата (ВИДЕО)

Телеграф - 14.01.2015

Не беше тоа насловната што светот сакаше да ја нацртаме, тоа беше нашата насловна, рече карикатуристот Луз Карикатуристот Луз, кој е автор на новата насловна страница на „Шарли ебдо“, синоќа пред француските медиуми откри зошто во новиот број го ...

МИЛИОНСКИ ТИРАЖ: Во продажба најновиот број на „Шарли Ебдо“

Фактор - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“ од денес е пуштен во продажба, а на насловната страна се наоѓа цртеж со пророкот Мухамед кој плаче и држи порака во рацете „И јас сум Шарли“.

Исламска држава : “Шарл ебдо” повторно го навреди пророкот, тоа е крајно глупаво

Локално - 14.01.2015

Иран ја осуди “навредливата постапка” на француското списание. “Шарл ебдо”поради карикатурата на пророкот Мухамед, објавен денеска на насловната . Според Техеран овој цртеж ги “повредува чувствата на муслиманите”, пренесе Франс прес.

Поглаварот на Коптската црква: Новите карикатури на „Шарли Ебдо„ се навредливи

Локално - 14.01.2015

Поглаварот на Копстката црква во Египет Тавадрост II денескa оцени дека новите карикатури на пророкот Мухамед, кои беа објавени во најновото издание на францускиот сатиричен неделник “Шарли Ебдо”, први по нападот на џихадистите на редакцијата на ...

Најновиот број на „Шарли ебдо“ во Франција распродаден за 10 минути

Телеграф - 14.01.2015

Насловната страница на сите им е позната. Пророкот Мухамед со солза во окото и со натпис „Јас сум Шарли“, а над цртежот на пророкот стои натписот „Сè е простено“ Во Франција денеска требаше рано д а се стане за да се купи примерок од историскиот ...

“Шарл ебдо” достигна тираж од 5 милиони-ова се содржините…

Локално - 14.01.2015

Првото издание на “Шарл ебдо” по нападот над редакцијата на весникот во Париз не отстапи настрана од скандалозната сатира на објавени слики на расплаканиот пророкот Мухамед, мастурбирачката калуѓерка и папата, облечен како бос на мафијата.

Творецот на слоганот „Јас сум Шарли“ е бесен, и тоа со добра причина

Телеграф - 14.01.2015

Милиони луѓе ја искажаа својата поддршка за трагично загинатите новинари на францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“, користејќи го слоганот „Јас сум Шарли", и на овој начин изразија жалење поради трагичниот настан.

Во продажба новиот број на „Шарли ебдо“ во тираж од три милиони примероци

Н.Македонија - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“ од денеска е во продажба, а на насловната страница се наоѓа цртеж на пророкот Мухамед кој плаче и држи порака „Јас сум Шарли“ Весникот е отпечатен во три милиони примероци и излегува ...

ВИДЕО: Низ солзи во очите среќниот карикатурист објаснува зошто го нацртал Мухамед

think.mk - 14.01.2015

Ние сме карикатуристи и цртаме мали знаци и ликови, како кога бевме деца. И терористите биле деца и тие цртале како и ние, токму како што сите деца го прават тоа. Во еден момент тие ја изгубиле смислата за хумор.

Во продажба новиот број на "Шарли ебдо"

Точка - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен весник "Шарли ебдо" од денеска е во продажба, а на насловната страница се наоѓа цртеж на пророкот Мухамед кој плаче и држи порака "Јас сум Шарли".

ВИДЕО+ФОТО: Преживеаниот карикатурист објасни зошто го нацртал Мухамед

За Се - 14.01.2015

Четириесет и двегодишниот Реналд Лузијер е карикатуристот во сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, кој го преживеа масакрот благодарение на тоа што задоцнил на работа на кобниот ден. Објаснувајќи ги своите причини поради кои тој го нацртал пророкот ...

И новинарите на "Le Canard Enchaine" под терористичка закана

Точка - 14.01.2015

Францускиот сатиричен весник "Le Canard Enchaine" примил закана дека сега е неговиот ред и тоа по само еден ден од масакрот во редакцијата на "Шарли Ебдо". После заканата француската полиција го засили обезбедувањето на весникот, јавуваат ...

НОВА СНИМКА: Го осветивме пророкот Мухамед, го убивме Шарли Ебдо!

think.mk - 14.01.2015

На интернет се појави нов видеозапис на кој се снимени напаѓачите од Париз, по масакрот во редакцијата на неделникот „Шарли Ебдо“ од седми јануари. На снимката се гледаат двајца мажи како мирно се враќаат во своето возило, откако претходно убија 10 ...

ВИДЕО: Нова снимка од нападот на „Шарли ебдо“

За Се - 14.01.2015

Нападот на редакцијата „Шарли ебдо“ во Париз одекна во светот како големо злосторство кое повикува за поголемо здружување во борбата против тероризмот. Исламските екстремисти убија 10 новинари и двајца полицајци.

Новиот број на „Шарли Ебдо“ продаден за 30 минути

+инфо - 14.01.2015

Денешниот број на списанието „Шарли Eбдо“, иако е печатен во драстично поголем тираж е распродаден во Париз за 30 минути. Наместо вообичаените 60.000 примероци, испечатени се три милиони. Според најавите ќе бидат испечатени дополнителни два милиони ...

Најновиот број на „Шарли Ебдо“ во Франција распродаден за 10 минути

Н.Македонија - 14.01.2015

Во Франција денеска требаше да се стане рано за да се има надеж да се купи примерок од историскиот број 1.178 на „Шарли Ебдо“, јави дописникот на МИА од Стразбур Без разлика дали во Париз или во другите француски градови, многумина станаат рано и од ...

Турски суд забрани пристап до страници што објавија делови од „Шарли Ебдо“

+инфо - 14.01.2015

Суд во турскиот град Дијарбекир денеска го забрани пристапот до страниците, кои објавија карикатура од првата страница на новиот број на францускиот магазин „Шарли ебдо“, јави турската телевизија „НТВ“.

Трафики во Белгија под закана поради продажба на новиот број на „Шарли Eбдо“

+инфо - 14.01.2015

Четири трафики за весници во бриселскиот кварт Жет, како и неколку во Лиеж, добиле заканувачки писма, во кои биле предупредени да ја прекинат продажбата на новото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли Eбдо“.

Најновиот број на „Шарли Ебдо“ во Франција распродаден за 10 минути

А1 On - 14.01.2015

Во Франција денеска требаше да се стане рано за да се има надеж да се купи примерок од историскиот број 1.178 на „Шарли Ебдо“, јави дописникот на МИА од Стразбур. Без разлика дали во Париз или во другите француски градови, многумина станаат рано и ...

Новиот број на „Шарли ебдо“ распродаден за 30 минути

Бриф - 14.01.2015

Новиот број на списанието „Шарли ебдо“ иако печатен во драстично поголем тираж е распродаден во Париз за 30 минути. Наместо вообичаените 60.000 примероци, испечатени се три милиони. Според најавите ќе бидат испечатени дополнителни два милиони од ...

Французите во долги редици чекаат да го купат новиот број на "Шарли ебдо"

Точка - 14.01.2015

Утрово долги редици граѓани можеа да се забележат пред киосците во Франција кои побрзаа да го купат најновото издание на сатиричниот неделник "Шарли ебдо", пишува Би Би Си. Една недела по нападот во кој беа убиени осум новинари и четири ...

Новиот број на Шарли ебдо распродаден за 30 минути

Pixel.mk - 14.01.2015

Францускиот весник Шарли ебдо го објавил првиот број откако во терористичкиот напад врз нивната редакција загинаа 12 луѓе, а на насловната страница е карикатура на муслиманскиот пророк Мухамед со пораката „Сѐ е простено“.

Радио „Исламска држава“: Повторното објавување на карикатурата е крајно глупаво

А1 On - 14.01.2015

Радио „Исламска држава“, денеска го оцени како „крајно глупав“ чин тоа што француското сатирично списание „Шарли ебдо“ на својата насловна страница повторно објави карикатира од пророкот Мухамед.

ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА Преживеаниот карикатурист објасни зошто го нацртал Мухамед

+инфо - 14.01.2015

Четириесет и двегодишниот Реналд Лузијер е карикатуристот во сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, кој го преживеа масакрот благодарение на тоа што задоцнил на работа на кобниот ден. Објаснувајќи ги своите причини поради кои тој го нацртал пророкот ...

Трафики во Белгија под закана поради продажба на новиот број на „Шарли ебдо“

А1 On - 14.01.2015

Четири трафики за весници во бриселскиот кварт Жет, како и неколку во Лиеж, добиле заканувачки писма, во кои биле предупредени да ја прекинат продажбата на новото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

„Шарли ебдо” распродаден за само половина час

Канал5 - 14.01.2015

Новиот број на „Шарли ебдо“ веднаш по излегувањето во три милионски тираж, беше разграбан за само половина час. Печатен е на 16 светски јазици. Една недела откако канцелариите на овој магазин во Париз беа цел на терористички напад.

Тримилионски тираж на новото издание на „Шарли Ебдо“

Популарно - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“ од денес е пуштен во продажба, а на насловната страна се наоѓа цртеж со пророкот Мухамед кој плаче и држи порака во рацете „И јас сум Шарли“.

ИСИС: Франција е прва, ова се следните земји!

think.mk - 14.01.2015

Еден од лидерите на Исламската држава тврди дека оваа милитантна организација стој позади нападите на сатиричниот магазин “Шарли Ебдо” во Париз во кој загинаа 12 лица. “Започнавме операција во Франција за која превземаме одговнорст.

ВИДЕО: Меги Симпсон е „Шарли Ебдо“

А1 On - 14.01.2015

Анимираниот цртан филм „Симпсонови“ им одаде почест на жртвите во терористичкиот напад на редакцијата на францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“, кои беа убиени минатата недела. Терористичкиот чин предизвика мирни протести ширум светот, а ...

Нова снимка од нападот во Париз: Го убивме „Шарли ебдо“

Канал5 - 14.01.2015

Неодамна на интернет се појави нова снимка која ги прикажува браќата Саид и Шериф Куаши, како излегуваат од редакцијата „Шарли ебдо“, пренесува „Скај“. На снимката се гледаат две маскирани лица, кои мирно се враќаат кон својот автомобил а едниот од ...

ВИДЕО: Нова снимка од нападот на „Шарли Ебдо“

А1 On - 14.01.2015

На интернет се појави нова снимка од терористичкиот напад на редакцијата на „Шарли Ебдо“ во Париз, во кој исламски екстремисти убија десет новинари и двајца полицајци. На снимката се прикажани двајца маскирани мажи како мирно се враќаат во своето ...

Во продажба новиот број на „Шарли ебдо“

А1 On - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“ од денеска е во продажба, а на насловната страница се наоѓа цртеж на пророкот Мухамед кој плаче и држи порака „Јас сум Шарли“.

Исламисти се закануваат и на друг француски неделник

А1 On - 14.01.2015

Најголемиот и најпопуларен сатиричен неделник во Франција „Окован патор“, соопшти дека добил страотни закани за смрт, само еден ден откако радикални исламисти убија 12 лица во редакцијата на „Шарли Ебдо“ во Париз.

“Шарл ебдо” повторно на пазарот

Бизнис Вести - 14.01.2015

Утрово новиот број на францускиот сатиричен магазин “Шарл ебдо” стигна до продавниците за весници и списанија во француските градови точно навреме. Објавувањето на новиот број е точно една недела по терористичкиот напад против списанието, при што ...

САД го поддржуваат правото на „Шарли ебдо“ да објавува карикатури со пророкот Мухамед

А1 On - 14.01.2015

САД сметаат дека сатиричниот неделик „Шарли ебдо“ има право да објавува на првата страница карикатури на пророкот Мухамед, изјави портпаролот на Стејт департментот Мари Харф. - Без разлика на личните мислења за ова прашање, за кое знам дека силно се ...

ВИДЕО+ФОТО: Преживеаниот карикатурист објасни зошто го нацртал Мухамед

А1 On - 14.01.2015

Четириесет и двегодишниот Реналд Лузијер е карикатуристот во сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, кој го преживеа масакрот благодарение на тоа што задоцнил на работа на кобниот ден. Објаснувајќи ги своите причини поради кои тој го нацртал пророкот ...

Fashionel.mk се приклучи кон иницијативата Ден на тишината

Fashionel - 14.01.2015

По масакрот кој се случи во редакцијата на француската медиумска куќа Шарли Ебдо, земјите од регионот кои се дел од платформата Ферпрес.Еу ја поттикнаа иницијативата Ден на тишината, која ќе се одбележи денес во период од 11: 30 до 14 часот.

Трафики во Белгија под закана поради продажба на новиот број на „Шарли ебдо“

Н.Македонија - 14.01.2015

Четири трафики за весници во бриселскиот кварт Жет, како и неколку во Лиеж, добиле заканувачки писма, во кои биле предупредени да ја прекинат продажбата на новото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ Писмата се наоѓале во коверти и ...

Селмани: Лицемерно е од Владата да искажува сочувство за „Шарли Ебдо“

+инфо - 14.01.2015

Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, вели дека е лицемерно од политичката власт во Македонија да изразува сочувство за жртвите во терористичкиот напад во редакцијата на магазинот „Шарли Ебдо“, кога е одговорна за медуимскиот мрак во сопствената ...

Новиот број на „Шарли ебдо“ разграбан за половина час

Канал5 - 14.01.2015

За триесетина минути буквално беше разграба новиот број на Шарли Ебдо во Франција, издадено во пет милиони примероци. Колони луѓе пред изгрејсонце чекаа да го купат неделникот со расплаканиот пророк и со напис „Се е простено“, весник кој стана ...

Ал каеда најавува нови напади во Франција

Н.Македонија - 14.01.2015

Додека француската јавност се обидува да се соземе од шокот од нападите што ги приредија тројцата исламски екстремисти, сатиричниот магазин „Шарли ебдо“ на денешната насловна страница треба да излезе со нова контроверзна карикатура на пророкот ...

Го предвиде ли новиот роман на Уелбек крвопролевањето во Париз?

Н.Македонија - 14.01.2015

Нападот на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ минатата среда, во кој беа убиени 12 карикатуристи и новинари, се случи истиот ден кога излезе од печат најновиот роман на контроверзниот писател.

Новата насловна на Шарли ебдо создаде нови дилеми за американските медиумите

+инфо - 14.01.2015

По убиствата во францускиот сатиричен неделник Шарли ебдо минатата недела кои ги извршија исламските екстремисти, другите медиуми, вклучувајќи ги и онлајн медиумите, се решија да објават некои од неговите карикатури од кои многу муслимани беа ...

Плачот на Мухамед

Окно - 14.01.2015

Новиот број на весникот „Шарли Ебдо“ е разграбан во Париз. Само седум дена откако исламистичките терористи ја убија речиси цела редакција, весникот на насловната донесува цртеж на расплаканиот пророк Мухамед.

Шарли можат да бидат Американците, но не И европејците

А1 On - 14.01.2015

Д-р Ненад Живановски Масакрот во редакцијата на „Шарли Ебдо“ без сомнеж претставува досега незабележан настан, чии крвави траги ќе остават дамки и на многу идни настани кои ќе се случуваат во годините кои следат во Франција, Европа, но и во целиот ...

Во продажба новиот број на „Шарли ебдо“

Република - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“ од денеска е во продажба, а на насловната страница се наоѓа цртеж на пророкот Мухамед кој плаче и држи порака „Јас сум Шарли“.

И новинарите на „Le Canard Enchaine“ под терористичка закана

Нетпрес - 14.01.2015

Францускиот сатиричен весник „Le Canard Enchaine“ примил закана дека сега е неговиот ред и тоа по само еден ден од масакрот во редакцијата на „Шарли Ебдо“. После заканата француската полиција го засили обезбедувањето на весникот, јавуваат ...

Преживеаниот карикатурист објасни зошто го нацртал Мухамед во новиот број (ВИДЕО)

Република - 14.01.2015

Реналд Лузијер, карикатуристот на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“, кој го преживеа масакрот благодарение на тоа што задоцнил на работа на кобниот ден низ солзи објасни зошто повторно го нацртал пророкот Мухамед во новиот број на наделникот.

Новиот број на „Шарли Ебдо“ продаден за само 30 минути

Либертас - 14.01.2015

Денешниот број на списанието „Шарли Eбдо“, иако е печатен во драстично поголем тираж е распродаден во Париз за 30 минути. Наместо вообичаените 60.000 примероци, испечатени се три милиони. Според најавите ќе бидат испечатени дополнителни два милиони ...

Трафики во Белгија под закана поради продажба на новиот број на „Шарли ебдо“

Сител - 14.01.2015

Четири трафики за весници во бриселскиот кварт Жет, како и неколку во Лиеж, добиле заканувачки писма, во кои биле предупредени да ја прекинат продажбата на новото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

Најновиот број на „Шарли Ебдо“ распродаден за десет минути во Франција

МРТ - 14.01.2015

Вообичаено во еден киоск се продаваат од 3-4 примероци неделно, денес во скоро сите киосци беа оставени над сто... Потребно беше да се стани рано за да има надеж да се купи примерок од историскиот број 1.178 на „Шарли Ебдо“.

Турски суд забрани пристап до страници што ја објавија насловната на „Шарли Ебдо“

Нетпрес - 14.01.2015

Суд во турскиот град Дијарбекир денеска го забрани пристапот до страниците, кои објавија карикатура од првата страница на новиот број на францускиот магазин „Шарли ебдо“, пишува МИА. На првата страница на новиот број на „Шарли ебдо“, прв по крвавиот ...

САД го поддржуваат правото на „Шарли ебдо“ да објавува карикатури со пророкот Мухамед

Сител - 14.01.2015

САД сметаат дека сатиричниот неделик „Шарли ебдо“ има право да објавува на првата страница карикатури на пророкот Мухамед, изјави портпаролот на Стејт департментот Мари Харф. - Без разлика на личните мислења за ова прашање, за кое знам дека силно се ...

ВИДЕО: Преживеаниот карикатурист објасни зошто го нацртал Мухамед

Press24 - 14.01.2015

Ние сме карикатуристи и цртаме мали знаци и ликови, како кога бевме деца. И терористите биле деца и тие цртале како и ние, токму како што сите деца го прават тоа. Во еден момент тие ја изгубиле смислата за хумор.

Белгиски трафики под закана поради продажбата на новиот број на „Шарли ебдо“

Нетпрес - 14.01.2015

Четири трафики за весници во бриселскиот кварт Жет, како и неколку во Лиеж, добиле заканувачки писма, во кои биле предупредени да ја прекинат продажбата на новото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, објави МИА.

САД го поддржуваат правото на „Шарли ебдо“ да објавува карикатури со пророкот Мухамед

Република - 14.01.2015

САД сметаат дека сатиричниот неделик „Шарли ебдо“ има право да објавува на првата страница карикатури на пророкот Мухамед, изјави портпаролот на Стејт департментот Мари Харф. - Без разлика на личните мислења за ова прашање, за кое знам дека силно се ...

Видео: Лузијер објасни зошто го нацртал Мухамед

Нетпрес - 14.01.2015

Ние сме карикатуристи и цртаме мали знаци и ликови, како кога бевме деца. И терористите биле деца и тие цртале како и ние, токму како што сите деца го прават тоа. Во еден момент тие ја изгубиле смислата за хумор.

Најновиот број на „Шарли Ебдо“ во Франција разграбан за 10 минути

Република - 14.01.2015

Во Франција денеска требаше да се стане рано за да се има надеж да се купи примерок од историскиот број 1.178 на „Шарли Ебдо“, јави дописникот на МИА од Стразбур. Без разлика дали во Париз или во другите француски градови, многумина станаа рано и од ...

ФОТО: Новиот број на „Шарли ебдо“ експресно распродаден

Press24 - 14.01.2015

Денешниот број на списанието „Шарли ебдо“, иако е печатен во драстично поголем тираж е распродаден во Париз за 30 минути. Наместо вообичаените 60.000 примероци, испечатени се три милиони. Според најавите ќе бидат испечатени дополнителни два милиони ...

Во продажба новиот број на „Шарли ебдо“

Нетпрес - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“ од денеска е во продажба, а на насловната страница се наоѓа цртеж на пророкот Мухамед кој плаче и држи порака „Јас сум Шарли“.

Уште еден сатиричен весник во Франција добил закани: Ќе ве распарчиме со секири

Република - 14.01.2015

Францускиот сатиричен весник Le Canard Enchaine (Окована патка) доби закани дека „тој е следен“ и тоа ден по масакрот во редакцијата на Шарли Ебдо поради што полицијата го засили обезбедувањето на најголемиот француски сатиричен неделник и отвори ...

Новите карикатури на „Шарли ебдо“ ќе поттикнат омраза

Sky - 14.01.2015

Новите карикатури објавени во францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ ќе „поттикнат омраза“, предупреди египетскиот универзитет „Ал Азхар“ од Каиро, кој е еден од најстарите и најпрестижна сунитоисламска духовна академија.

Радио „Исламска држава“: Повторното објавување на карикатурата е крајно глупаво

Sky - 14.01.2015

Радио „Исламска држава“, денеска го оцени како „крајно глупав“ чин тоа што француското сатирично списание „Шарли ебдо“ на својата насловна страница повторно објави карикатира од пророкот Мухамед.

ВИДЕО: Нова снимка од нападот врз „Шарли ебдо“

Нетпрес - 14.01.2015

Нова драматична видео снимка се појави на која се гледаат браќата Куаши, само неколку моменти по нападот врз неделникот „Шарли ебдо“. Видео снимката ја објави новинската агенција Ројтерс, а таа е снимена од покривот на весникот.

Французите во долги редици чекаат да го купат новиот број на „Шарли ебдо“

Нетпрес - 14.01.2015

Утрово долги редици граѓани можеа да се забележат пред киосците во Франција кои побрзаа да го купат најновото издание на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“, пишува Би Би Си. Една недела по нападот во кој беа убиени осум новинари и четири ...

Новиот број на „Шарли ебдо“ распродаден за 15 минути

Sky - 14.01.2015

Првиот број на сатиричниот магазин „Шарли ебдо“ по минатонеделниот напад на редакцијата, веднаш е распродаден откако се појавил во трафиките во Франција. – Тоа е неверојатно. Имаше 60-70 луѓе кои чекаа ред за да отворам.

Сатиричниот весник „Окован патор“ доби смртна закана: „Вие сте на ред“

Sky - 14.01.2015

Најпопуларниот и најтиражниот францускиот сатиричен весник „Ле Канар еншен“ (Окован патор) добил закани дека „нему му е ред“ и тоа еден ден по масакрот во парискиот неделник „Шарли ебдо“. Полицијата го засили обезбедувањето на весникот и почна ...

Во продажба новиот број на „Шарли Ебдо“

МРТ - 14.01.2015

За разлика од 60-те илјади колку што излегуваа порано, денеска специјалното издание на весникот е испечатено во 3 милиони примероци и се продава во 25 земји на 16 различни јазици... Седум дена по трагедијата во Франција, најновото издание на ...

Турција: Суд забрани пристап до страници што објавија делови од „Шарли ебдо“

Сител - 14.01.2015

Суд во турскиот град Дијарбекир денеска го забрани пристапот до страниците, кои објавија карикатура од првата страница на новиот број на францускиот магазин „Шарли ебдо“, јави турската телевизија „НТВ“.

Шарли Ебдо распродаден за половина час

Fox.mk - 14.01.2015

Сатиричниот весник „Шарли Ебдо“ чиј редовен тираж е 60.000, овојпат е печатен во три милиони примероци, а во Франција во среда изутрината е распродаден за половина час, јави АФП. - Беше неверојатно. Пред киоскот чекаа 60-70 луѓе.

Новиот број на „Шарли ебдо“ распродаден како алва

еМагазин - 14.01.2015

Првиот број на сатиричниот магазин „Шарли ебдо“ по минатонеделниот напад на редакцијата, е распродаден веднаш откако се појавил во трафиките во Франција. – Тоа е неверојатно. Имаше 60-70 луѓе кои чекаа ред за да отворам.

ФОТО / ВИДЕО: Распродаден новиот број на „Шарли Ебдо“ – За 15 минути, отидоа 3 милиона копии !

1.мк - 14.01.2015

Автор на насловната страница на Шарли ебдо на која се наоѓа карикатурата на расплаканиот Мухамед, кој во рацете држи натпис „Јас сум Шарли“ е карикатуристот Луз, кој откри зошто насловната е токму таква.

ВИДЕО: Нова снимка од браќата терористи во Париз како се пресметуваат со полицијата по масакрот !

1.мк - 14.01.2015

Нова видео снимка од дивеењето на браќата Каучи во Париз се појави на јутјуб. На неа се гледа како двајцата терористи, најверојатно по убиството на 12.те новинари во просториите на магазинот „Шарли Ебдо“ излегуваат, извикуваат „Го осветивме пророкот ...

Шарли ебдо: „Соберете си ги куферите и одјебете“ (видео)

Шеталиште - 14.01.2015

По потекло од Мароко, градоначалникот на Ротердам од муслимаска вероисповед го даде своето мислење во врска со случајот „Шарли ебдо“. Тој на муслиманите кои ја презираат западната култура им порача да „ги спакуваат нивните куфери и да одјебат“.

Лузијер: „И терористите некогаш биле деца, но со тек на време ја загубиле душата на детето во себе“

Пулс24 - 14.01.2015

Реналд Лузијер (49), го преживеа масакрот благодарение на тоа што задоцнил на работа на кобниот ден ( ЛИНК ). Тој додава дека му е жал што повторно го нацртале пророкот Мухамед, но дека тоа на сликата е само „момче кое плаче“.

Преживеаниот карикатурист објасни зошто го нацртал Мухамед во новиот број

Вечер - 14.01.2015

Реналд Лузијер, карикатуристот на сатиричниот неделник „Шарли ебдо", кој го преживеа масакрот благодарение на тоа што задоцнил на работа на кобниот ден низ солзи објасни зошто повторно го нацртал пророкот Мухамед во новиот број на наделникот.

Џихадисти им се закануваат и на трафиките кои го продаваат „Шарли ебдо"

Вечер - 14.01.2015

Четири трафики за весници во бриселскиот кварт Жет, како и неколку во Лиеж, добиле заканувачки писма, во кои биле предупредени да ја прекинат продажбата на новото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо".

ВИДЕО: Преживеаниот карикатурист објасни зошто го нацртал Мухамед

Денешен - 14.01.2015

Ние сме карикатуристи и цртаме мали знаци и ликови, како кога бевме деца. И терористите биле деца и тие цртале како и ние, токму како што сите деца го прават тоа. Во еден момент тие ја изгубиле смислата за хумор.

НОВО ВИДЕО: „Го одмаздивме пророкот Мухамед, Шарли Ебдо е мртов“

Пулс24 - 14.01.2015

Се појави нов видеозапис на кој се снимени напаѓачите од Париз, по масакрот во редакцијата на неделникот „Шарли Ебдо“ од седми јануари. На снимката се гледаат двајца мажи како мирно се враќаат во своето возило, откако претходно убија 10 новинари и ...

Во продажба новиот број на „Шарли ебдо“

Денешен - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“ од денеска е во продажба, а на насловната страница се наоѓа цртеж на пророкот Мухамед кој плаче и држи порака „Јас сум Шарли“.

Шарли Ебдо распродаден за половина час

Актуелно24 - 14.01.2015

Сатиричниот весник „Шарли Ебдо“ чиј редовен тираж е 60.000, овојпат е печатен во три милиони примероци, а во Франција во среда изутрината е распродаден за половина час, јави АФП. „Беше неверојатно. Пред киоскот чекаа 60-70 луѓе.

Во продажба новиот број на „Шарли ебдо"

Вечер - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо" од денеска е во продажба, а на насловната страница се наоѓа цртеж на пророкот Мухамед кој плаче и држи порака „Јас сум Шарли" Најновото издание на францускиот сатиричен весник „Шарли ...

„Шарли ебдо"продаден за половина час во пет милиони тираж

Вечер - 14.01.2015

Утрово долги редици граѓани можеа да се забележат пред киосците во Франција кои побрзаа да го купат најновото издание на сатиричниот неделник „Шарли ебдо", пишува Би Би Си. Една недела по нападот во кој беа убиени осум новинари и четири ...

ВИДЕО: Преживеаниот карикатурист објасни зошто го нацртал Мухамед

Курир - 14.01.2015

Ние сме карикатуристи и цртаме мали знаци и ликови, како кога бевме деца. И терористите биле деца и тие цртале како и ние, токму како што сите деца го прават тоа. Во еден момент тие ја изгубиле смислата за хумор.

Новиот број на „Шарли ебдо“ распродаден за половина час

Денешен - 14.01.2015

Францускиот хумористичен весник „Шарли ебдо“ го објави првиот број по терористичкиот напад врз нивната редакција во кој загинаа 12 луѓе, а на насловната страница повторно се најде карикатура на пророкот Мухамед со пораката „Сѐ е простено“.

Ердоган: Муслиманите беа наместени

Денешен - 14.01.2015

Турскиот претседател го обвинил Западот за нападот врз сатиричниот неделник Шарли ебдо, со тврдење дека муслиманите биле „наместени“ за злосторството.Ердоган смета дека вината е на француските разузнавачки служби бидејќи извршителите на ...

ФОТО: Новиот број на „Шарли ебдо“ експресно распродаден, најавен нов тираж

Курир - 14.01.2015

Денешниот број на списанието „Шарли ебдо“, иако е печатен во драстично поголем тираж е распродаден во Париз за 30 минути. Наместо вообичаените 60.000 примероци, испечатени се три милиони. Според најавите ќе бидат испечатени дополнителни два милиони ...

Најновиот број на „Шарли ебдо“ е во милионски тираж

Денар - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен магазин „Шарли ебдо“ од денеска е во продажба, а на насловната страна се наоѓа цртеж од пророкот Мухамед кој плаче и држи во рацете порака „Јас сум Шарли“.

Шарли Ебдо распродаден за половина час

Макфакс - 14.01.2015

Сатиричниот весник „Шарли Ебдо“ чиј редовен тираж е 60.000, овојпат е печатен во три милиони примероци, а во Франција во среда изутрината е распродаден за половина час, јави АФП. „Беше неверојатно. Пред киоскот чекаа 60-70 луѓе.

Во продажба новиот број на „Шарли ебдо“

Lider - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“ од денеска е во продажба, а на насловната страница се наоѓа цртеж на пророкот Мухамед кој плаче и држи порака „Јас сум Шарли“.

ВИДЕО: Низ солзи во очите среќниот карикатурист објаснува зошто го нацртал Мухамед

Maxim - 14.01.2015

Ние сме карикатуристи и цртаме мали знаци и ликови, како кога бевме деца. И терористите биле деца и тие цртале како и ние, токму како што сите деца го прават тоа. Во еден момент тие ја изгубиле смислата за хумор.

Најновиот број на „Шарли Ебдо“ во Франција распродаден за 10 минути

Lider - 14.01.2015

Во Франција денеска требаше да се стане рано за да се има надеж да се купи примерок од историскиот број 1.178 на „Шарли Ебдо“, јави дописникот на МИА од Стразбур. Без разлика дали во Париз или во другите француски градови, многумина станаат рано и ...

Турција: Суд забрани пристап до страници што објавија делови од „Шарли ебдо“

Lider - 14.01.2015

Суд во турскиот град Дијарбекир денеска го забрани пристапот до страниците, кои објавија карикатура од првата страница на новиот број на францускиот магазин „Шарли ебдо“, јави турската телевизија „НТВ“.

ФОТО: Новиот број на „Шарли ебдо“ се продаде како алва

Maxim - 14.01.2015

Денешниот број на списанието „Шарли ебдо“, иако е печатен во драстично поголем тираж е распродаден во Париз за 30 минути. Наместо вообичаените 60.000 примероци, испечатени се три милиони. Според најавите ќе бидат испечатени дополнителни два милиони ...

НОВА СНИМКА: Го осветивме пророкот Мухамед, го убивме Шарли Ебдо!

Maxim - 14.01.2015

На интернет се појави нов видеозапис на кој се снимени напаѓачите од Париз, по масакрот во редакцијата на неделникот „Шарли Ебдо“ од седми јануари. На снимката се гледаат двајца мажи како мирно се враќаат во своето возило, откако претходно убија 10 ...

(ВИДЕО) Преживеаниот карикатурист објасни зошто го нацртал Мухамед

Falanga - 14.01.2015

Ние сме карикатуристи и цртаме мали знаци и ликови, како кога бевме деца.. И терористите биле деца и тие цртале како и ние, токму како што сите деца го прават тоа. Во еден момент тие ја изгубиле смислата за хумор.

„Шарли ебдо“: „Редакцијата на преживеаните“ не се откажува од пророкот Мухамед

24 Вести - 13.01.2015

На насловната страница на првото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по терористичкиот напад врз редакцијата, ќе биде објавена карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се е ...

Египетските религиозни власти го осудија најавениот нов број на „Шарли ебдо“

24 Вести - 13.01.2015

Главниот муфтија на Египет Шауки Алам го предупреди францускиот неделник „Шарли ебдо“ да не објавува нова карикатура од пророкот Мухамед, нагласувајќи дека тоа е расистички чекор што ќе предизвика омраза и ќе ги разгневи муслиманите низ целиот свет.

Пророкот Мухамед повторно на насловната на „Шарли ебдо“

24 Вести - 13.01.2015

Карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се Ви е простено!“ ќе се најде на насловната страница на утрешното издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

„Шарли Ебдо“ стави карикатура на пророкот Мухамед на најновото издание

Нова ТВ - 13.01.2015

Францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“ на насловната страна повторно го стави пророкот Мухамед, како што претходно и најави адвокатот на неделникот Ришар Малка. На насловната страна пишува „Сé е простено“ а се прикажува карикатура на Мухамед ...

10.000 војници на улиците низ Франција

Вест - 13.01.2015

ФРАНЦИЈА, 13 јануари (АП) - Франција вчера нареди распоредување 10.000 војници на улиците, за заштита на ранливите градови по тридневното крвопролевање и ужас, додека трае потрагата по соучесниците во нападите во кои загинаа 17 луѓе и тројца ...

Новата карикатура на "Шарли Ебдо" провокација за муслиманскиот свет

Нова ТВ - 13.01.2015

Телото кое го претставува исламот во египетската власт Дар ал-Ифта предупреди во вторникот дека објавувањето на нова карикатура на пророкот Мухамед на насловната страница на “Шарли Ебдо” e провокација за муслиманскиот свет.

Шарли Ебдо повторно со Мухамед на насловната страна

Телма - 13.01.2015

Француските медиуми, но и весниците Вашингтон Пост, Франкфуртер Алгемајне, Кориера дела Сера и Гардијан денеска ја објавија насловната страница на новиот број од магазинот Шарли Ебдо, кој утре излегува од печат.

Пророкот Мухамед на насловната на новиот број на „Шарли ебдо“

Утрински - 13.01.2015

На насловната страница на првото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, ќе биде објавена карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се` е ...

Египетските религиозни власти го осудија новиот број на „Шарли ебдо“

Утрински - 13.01.2015

Главниот муфтија на Египет Шауки Алам го предупреди францускиот неделник „Шарли ебдо“ да не објавува нова карикатура од пророкот Мухамед, нагласувајќи дека тоа е расистички чекор што ќе предизвика омраза и ќе ги разгневи муслиманите низ целиот свет.

Изразување почит во Пакистан за напаѓачите врз „Шарли Ебдо“

Р.С.Европа - 13.01.2015

Десетици луѓе во северозападен Пакистан им одадоа почит на браќата Куачи кои го извршија нападот врз францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо во Париз минатата недела. Шериф и Саид Куачи на 7 јануари го нападнаа магазинот убија 12 луѓе, извикувајќи ...

И Симпсонови со поддршка за Шарли Ебдо

ЗаЗабава - 13.01.2015

Светски популарната американска цртана серија „Симпсонови“ им оддаде почит на жртвите од минатонеделниот напад во Париз во својата последна епизода. Во епизодата која синоќа беше емитувана во САД, најмладиот лик на семејството Симпсон, малата Меги ...

[Фото] Карикатура на пророкот Мухамед на новото издание на „Шарли Ебдо“

Радио МОФ - 13.01.2015

Францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“ на насловната страна повторно го стави пророкот Мухамед. На насловната страна пишува „Tout est pardonné“ (Сé е простено), а се прикажува карикатура на Мухамед кој држи натпис на кој пишува „Je suis ...

Ова е новата насловна на Шарли ебдо: Мухамед е Шарли (ФОТО)

МКД - 13.01.2015

Новиот број на сатиричниот неделник Шарли ебдо, на кој работат преживеаните членови на редакцијата десеткувана во минатонеделниот масакр во Париз, на насловната страница ќе има карикатура на Мухамед.

Кинеските медиуми оценуваат дека на Западот му стигнало времето за „наплата на гревовите“

МКД - 13.01.2015

Верските и културолошките тензии со кои е соочен Западот се всушност историска наплата за ропството и колонијализмот, оценуваат денес кинеските државни медиуми, коментирајќи го нападот врз редакцијата на весникот Шарли ебдо.

Сатиричниот весник Ле канар оншен добил терористичка закана: „Вие сте наредните“

МКД - 13.01.2015

Францускиот сатиричен весник Ле канар оншен (Окована патка) добил закана дека сега „нему му е редот“, и тоа еден ден по масакрот во редакцијата на Шарли ебдо, поради што полицијата ја засилила заштитата на тој француски сатиричен весник и отворила ...

Излезе нова снимка на која напаѓачите на Шарли ебдо пукаат кон полицијата (ВИДЕО)

МКД - 13.01.2015

На Интернет се појави драматична снимка со терористите што извршија масакр во Шарли ебдо, на која напаѓачите по убивањето 12 лица мирно си заминуваат од канцелариите на списанието кон својот автомобил.

Kој сака да извлече корист од „Шарли ебдо“

Дневник - 13.01.2015

Ивана Kостовска И преку маршот на солидарноста во Париз, Македонија покажа дека го следи курсот на Американците - ние и САД бевме меѓу ретките држави што беа претставени на амбасадорско ниво.

За подбивање со Мухамед во Македонија може да се отиде и во затвор

Дневник - 13.01.2015

Ако карикатура на муслиманскиот пророк Мухамед излезеше на насловна страница на весник во Македонија, дали на медиумот ќе му се судеше и дали ќе беше казнет за предизвикување верска омраза? Според македонскиот Kривичен законик, а со оглед на тоа што ...

ЕГИПЕТ: Со новиот број „Шарли ебдо“ ќе ги разгневни муслиманите низ светот

Телеграф - 13.01.2015

Се очекува „Шарли ебдо“ утре да излезе со карикатура на пророкот Мухамед на првата страница на првиот број на весникот по нападот врз редакцијата на весникот, во која беа убиени 12 лица Главниот муфтија на Египет Шауки Алам го предупреди францускиот ...

Во новиот број на „Шарли ебдо“ повторно карикатура на пророкот Мухамед

Телеграф - 13.01.2015

Насловната страница на новиот број од весникот, на кој работат преживеаните членови на редакцијата, им е доставен на медиумите пред утрешното објавување На насловната страница на првото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по ...

„Редакцијата на преживеаните“ не се откажува од пророкот Мухамед

Идивиди - 13.01.2015

„Шарли ебдо“: Париз, 13 јануари 2015 (МИА) - На насловната страница на првото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, ќе биде објавена карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис ...

Египетските религиозни власти го осудија најавениот нов број на „Шарли ебдо“

Алфа - 13.01.2015

Главниот муфтија на Египет Шауки Алам го предупреди францускиот неделник „Шарли ебдо“ да не објавува нова карикатура од пророкот Мухамед, нагласувајќи дека тоа е расистички чекор што ќе предизвика омраза и ќе ги разгневи муслиманите низ целиот свет.

Нова снимка од Париз – „ Го осветивме Мухамед “

Локално - 13.01.2015

На Интернет се појави нова драматична снимка со терористите што извршија масакр во седиштето на весниот „Шарли Ебдо“,. Снимката покажува како напаѓачите по убивањето 12 лица мирно си заминуваат од канцелариите на списанието кон својот автомобил.

И новата карикатура на “Шарли Ебдо” провокација за муслиманскиот свет

Локално - 13.01.2015

Телото кое го претставува исламот во египетската власт Дар ал-Ифта предупреди во вторникот дека и објавувањето на нова карикатура на пророкот Мухамед на насловната страница на “Шарли Ебдо” e провокација за муслиманскиот свет.

Пророкот Мухамед повторно на првата страница на новиот број на “Шарли Ебдо”: Јас сум Шарли

Локално - 13.01.2015

Карикатура на пророкот Мухамед ќе биде на насловната страница на новиот број на сатиричniot неделник “Шарл Ебдо”. Тој излегува во среда со тираж од 3 милиони парчиња. Весник “Либерасион”, кој привремено ја прифатил редакцијата на “Шарл Ебдо”, откри ...

КИНЕСКИ МЕДИУМИ: „Дојде време Западот да плати за своите гревови“

Фактор - 13.01.2015

Верските и културолошките тензии со кои се соочува Западот се всушност историска наплата за ропството и колонијализмот, оценуваат кинеските државни медиуми, коментирајќи го притоа нападот на редакцијата на магазинот „Шарли Ебдо“.

Поглед во "Шарли Хебдо" - Неговото создавање и креативен процес

Факултети - 13.01.2015

Пред една недела, светот го потресе ужасната вест за терористичкиот напад врз Париз, поточно врз редакцијата на сатиричниот весник „Шарли Хебдо“. Денес светот сочувствува со храбрите луѓе кои загинаа за слободата на говорот.

(ВИДЕО) :„Го осветивме пророкот Мухамед, го убивме Шарли Ебдо“ – Нова снимка од нападите во Париз

Фактор - 13.01.2015

На интернет се појави нов видеозапис на кој се снимени напаѓачите од Париз, по масакрот во редакцијата на неделникот „Шарли Ебдо“ од седми јануари. На снимката се гледаат двајца мажи како мирно се враќаат во своето возило откако претходно убија 10 ...

НОВА СНИМКА ОД НАПАДОТ ВО ПАРИЗ: Извици „Го осветивме Мухамед“! (ВИДЕО)

Телеграф - 13.01.2015

На снимката се гледаат двајца мажи како мирно се враќаат во своето возило, откако претходно убија 12 лица На интернет се појави нова снимка на коај се прикажани напаѓачите од Париз, по масакрот во редакцијата на неделникот „Шарли Ебдо“.

Војска на улиците на Франција, лицемерие на светските државници, „Шарли ебдо“ повторно провоцира

Алфа - 13.01.2015

Француската полиција верува дека уште шестмина членови на истата група се наоѓаат во бекство, но засега не ги објавува нивните имиња. Франција распоредува 10 илјади војници на најневралгичниоте точки ширум земјата, за да се засили безбедноста по ...

И Мухамед е Шарли

Тера - 13.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен весник „Шарли Ебдо“, на кој работат преживеаните членови на редакцијата, по минатонеделниот масакр во Париз ќе содржи карикатури на Мухамед, исламскиот пророк.

Мухамед кој плаче: Јас сум Шарли – ова е новата насловна на францускиот неделник

МК News - 13.01.2015

На насловната страница на првото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, ќе биде објавена карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се е ...

Заканаи и за „Le Canard Enchaine“

+инфо - 13.01.2015

Францускиот сатиричен весник „Le Canard Enchaine“ примил закана дека сега е неговиот ред и тоа по само еден ден од масакрот во редакцијата на „Шарли Ебдо“. После заканата француската полиција го засили обезбедувањето на весникот, јавуваат ...

„Шарли ебдо“: „Редакцијата на преживеаните“ не се откажува од пророкот Мухамед

А1 On - 13.01.2015

На насловната страница на првото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, ќе биде објавена карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се е ...

Египетските религиозни власти го осудија најавениот нов број на „Шарли ебдо“

А1 On - 13.01.2015

Главниот муфтија на Египет Шауки Алам го предупреди францускиот неделник „Шарли ебдо“ да не објавува нова карикатура од пророкот Мухамед, нагласувајќи дека тоа е расистички чекор што ќе предизвика омраза и ќе ги разгневи муслиманите низ целиот свет.

И Мухамед е Шарли

Pixel.mk - 13.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен весник „Шарли Ебдо“, на кој работат преживеаните членови на редакцијата, по минатонеделниот масакр во Париз ќе содржи карикатури на Мухамед, исламскиот пророк.

Од минатата недела регистрирани повеќе од 50 антиисламски напади во Франција

Канал5 - 13.01.2015

Од минатонеделниот напад на редакцијата на сатиричниот лист „Шарли Ебдо“ и заложничката драма во еврејската продавница во Париз, регистрирани се повеќе од 50 антиисламски инциденти во Франција, соопшти исламската заедница на оваа земја.

„Се ви е простено“ ќе пишува на насловната страница на Шарли Ебдо

Канал5 - 13.01.2015

Новиот број на францускиот неделник Шарли Ебдо на кој работи десеткуваната редакција на насловната страница ќе има карикатура на пророкот Мухамед со натпис јас сум Шарли, а над карикатурата ке пишува - се ви е простено.

(ФОТО) Мухамед е Шарли: Ова е новата насловна страна на „Шарли Ебдо“

А1 On - 13.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“ на кој работат преживеаните членови на редакцијата, ќе содржи карикатури на пророкот Мухамед, соопшти адвокатот на неделникот Ришар Малка.

ФОТО Мухамед е Шарли на насловната на новиот број на весникот

+инфо - 13.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“ ќе содржи карикатури на пророкот Мухамед, соопшти адвокатот на неделникот Ришар Малка. Весникот кој беше мета на терористички напад во кој загинаа дванаесет луѓе, го објави изгледот на ...

Трагичниот настан на „Шарли Ебдо“ го користат за комерцијални цели

А1 On - 13.01.2015

Само три дена по бруталниот напад на седиштето на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“ во Париз, овој немил настан во кој загинаа 12 лица, започнаа да го експлоатираат за комерцијални цели. На социјалните мрежи во знак на поддршка на слободата на ...

Процвета трговијата со сето она што е поврзано со весникот „Шарли ебдо“

+инфо - 13.01.2015

Интернет страниците за онлајн продажба се преплавени со огласи во кои се нуди цела палета на производи како маички, пенкала, беџови, приврзоци со слоганот „Je suis Charlie“ (Јас сум Шарли) кој беше покренат на социјалните мрежи во знак на поддршка ...

Новата насловна на Шарли Ебдо: Мухамед со солза во окото и транспарент „Јас сум Шарли“

Окно - 13.01.2015

Сатиричниот весник Шарли Ебдо кој беше мета на терористички напад во кој загинаа дванаесет луѓе, го објави изгледот на насловната страница на бројот кој ќе излезе во среда, една недела по трагедијата.

ВИДЕО Најнова снимка од нападот на „Шарли Ебдо“

+инфо - 13.01.2015

Нова снимка се појави на интернет каде се гледаат браќата Кауши по извршувањето на масакрот во „Шарли Ебдо“. На видеото јасно се гледа како двајцата го менуваат оружје, по што еден од нив вели „Ние се ажурира од нашиот пророк ...

„Шарли ебдо“ излегува во 3 милиони примероци

Канал5 - 13.01.2015

Со солза во окото и со препознатливиот транспарент „Јас сум Шарли“, пророкот Мухамед одново е на насловната страница на сатиричниот весник, кој ќе излезе утре со натпис „Се е простено“. Медиумот, кој минатата недела во терористички напад загуби 10 ...

Париз е нападнат, кој е следниот?

Н.Македонија - 13.01.2015

Генерално, ова е внатремуслиманска борба за власт и за контрола над ресурсите, затскриена зад дебатата околу тоа што значи да се биде муслиман во денешниот свет и кои се границите на дејствување што се оправдани.

Умирање поради смеа

Окно - 13.01.2015

Зафатени со нашите маки и убедени дека нашата Проклета авлија е доволна осуда за нашите мали новинарски животи, никогаш не го читавме сатиричното списание Шарли Ебдо, ниту ги познававме луѓето кои со своите карикатури им се потсмеваа на разните ...

Шарли ебдо не се откажува: Објавена нова карикатура од Мухамед

Press24 - 13.01.2015

Францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, на својата насловна страница ќе објави карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се е простено!“.

ФОТО: Првиот број на „Шарли Ебдо“, по нападот, повторно со карикатура на Мухамед

Нетпрес - 13.01.2015

На насловната страница на првото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, ќе биде објавена карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се е ...

„Шарли ебдо“: „Редакцијата на преживеаните“ не се откажува од пророкот Мухамед

Сител - 13.01.2015

На насловната страница на првото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, ќе биде објавена карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се е ...

Египетските религиозни власти го осудија најновиот нов број на „Шарли ебдо“

Република - 13.01.2015

Главниот муфтија на Египет Шауки Алам го предупреди францускиот неделник „Шарли ебдо“ да не објавува нова карикатура од пророкот Мухамед, нагласувајќи дека тоа е расистички чекор што ќе предизвика омраза и ќе ги разгневи муслиманите низ целиот свет.

Новата насловна на „Шарли ебдо“ со карикатура на пророкот Мухамед

Република - 13.01.2015

На насловната страница на првото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, ќе биде објавена карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“.

Уште еден сатиричен магазин во Франција доби закани

Република - 13.01.2015

Уште еден француски сатиричен весник примил закана дека сега е неговиот ред и тоа по само еден ден од масакрот во редакцијата на Шарли Ебдо, заради што француската полиција го засили обезбедувањето на весникот, јавуваат француските медиуми.

ВИДЕО: Ново видео од нападот на „Шарли ебдо“

Сител - 13.01.2015

На Интернет се појави нова снимка од терористичкиот напад на која се прикажани две маскирани лица како мирно се враќаат кон автомобилот по крвавиот масакр. -Го осветивме пророкот Мухамед, вели еден од напаѓачите.

Закана за уште еден сатиричен магазин во Франција

Сител - 13.01.2015

Уште еден францускиот сатиричен весник примил закани дека сега е „неговиот ред“ и тоа по само еден ден од масакрот извршен во редакцијата на Шарли Ебдо, заради што француската полиција го засили обезбедувањето на весникот, јавуваат француските ...

ФОТО: Карикатура на пророкот Мухамед во новиот број на „Шарли Ебдо“

Либертас - 13.01.2015

Францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“ на насловната страна повторно го стави пророкот Мухамед, како што претходно и најави адвокатот на неделникот Ришар Малка. На насловната страна пишува „Сé е простено“ а се прикажува карикатура на Мухамед ...

НОВА СНИМКА: Го осветивме пророкот Мухамед, го убивме Шарли Ебдо!

Press24 - 13.01.2015

На интернет се појави нов видеозапис на кој се снимени напаѓачите од Париз, по масакрот во редакцијата на неделникот „Шарли Ебдо“ од седми јануари. На снимката се гледаат двајца мажи како мирно се враќаат во своето возило, откако претходно убија 10 ...

ВИДЕО: Нова снимка од нападот на „Шарли ебдо“

Press24 - 13.01.2015

Нападот на редакцијата „Шарли ебдо“ во Париз одекна во светот како големо злосторство кое повикува за поголемо здружување во борбата против тероризмот. Исламските екстремисти убија 10 новинари и двајца полицајци.

Симпсони им оддадоа почит на починатите во „Шарли ебдо“

Нетпрес - 13.01.2015

Светски популарната американска цртана серија „Симпсони“ им оддаде почит на жртвите од минатонеделниот напад во Париз во својата последна епизоди, пренесуваат американските таблоиди. Во епизодата која синоќа беше емитувана во САД, најмладиот лик на ...

Пророкот Мухамед на новата насловна страница на „Шарли ебдо“

Sky - 13.01.2015

На првата насловна страница на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по нападот, во кој беа убиени 10 новинари и двајца полицјаци, ќе биде објавена карикатура од пророкот Мухамед, на која тој со солзи во очите држи натпис „Јас сум Шарли“ и на ...

Пророкот Мухамед со знак „Јас сум Шарли“ на новата насловна страница од сатиричниот магазин

МРТ - 13.01.2015

На сликата повторно го има пророкот Мухамед, со солза во очите, како држи знак „Јас сум Шарли“, а над цртежот има наслов „Се е простено“... „Шарли Ебдо“ објави како ќе изгледа насловната страница на изданието што ќе излезе во среда, седум дена по ...

УБИЈЦИТЕ МИРНО СИ ЗАМИНАА ОД МЕСТОТО: Нова, досега необјавена снимка од нападот во Париз!

Sky - 13.01.2015

На интернет се појави нова снимка од напаѓачите од Париз, по масакрот во редакцијата на неделникот „Шарли Ебдо“ на 7. јануари. На снимката се гледаат двајца маскирани мажи како мирно се враќаат во своето возило, откако убиле 10 новинари и двајца ...

Мухамед како плаче е новата насловна на „Шарли Ебдо“

МРТ - 13.01.2015

Овој број што го составиле „преживеаните“ од минатонеделниот напад меѓу кои е Луц, ќе биде отпечатен во три милиони примероци и продаван во 25 земји, за разлика од порано кога се печателе 60 илјади примероци...

Египетските религиозни власти го осудија најавениот нов број на „Шарли ебдо“

Сител - 13.01.2015

Главниот муфтија на Египет Шауки Алам го предупреди францускиот неделник „Шарли ебдо“ да не објавува нова карикатура од пророкот Мухамед, нагласувајќи дека тоа е расистички чекор што ќе предизвика омраза и ќе ги разгневи муслиманите низ целиот свет.

Гнасна и валкана кампања на соросовите платеници

Нетпрес - 13.01.2015

Медиумите финансирани од СОРОС и новинарите кои се на платниот список на Соросовата фондација во земјава, деновиве вулгарно и недостоинствено се обидуваат да го искористат свирепото убиство на француските карикатуристи од сатиричниот неделник „Шарли ...

Кој ја објави, а кој не насловната на „Шарли ебдо“

Sky - 13.01.2015

Откако ја објавија насловната страница на првиот број по нападот на сатиричниот магазин „Шарли ебдо“, таа масовно се рашири низ социјалните мрежи, но поголем дел од традиционалните медиуми – не ја објавија.

Упатена терористичка закана до уште еден сатиричен магазин во Франција

Fox.mk - 13.01.2015

Францускиот сатиричен весник Le Canard Enchaine примил закани дека сега е „неговиот ред“ и тоа по само еден ден од масакрот извршен во редакцијата на Шарли Ебдо, заради што француската полиција го засили обезбедувањето на весникот, јавуваат ...

Мухамед се врати на насловната на „Шарли Ебдо“…плаче и држи натпис „И јас сум Шарли“ !

1.мк - 13.01.2015

Карикатура на пророкот Мухамед ќе биде на насловната страница на новиот број на сатиричниот неделник “Шарл Ебдо”. Тој излегува во среда со тираж од 3 милиони парчиња.Весник “Либерасион”, кој привремено ја прифатил редакцијата на “Шарл Ебдо”, откри ...

Пророкот Мухамед плаче на новата насловна на „Шарли ебдо“

еМагазин - 13.01.2015

На насловната страница на првото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, ќе биде објавена карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се е ...

НОВА СНИМКА ОД ПАРИЗ: Извици „Го осветивме Мухамед“! (ВИДЕО)

Fox.mk - 13.01.2015

На интернет се појави нова снимка на коај се прикажани напаѓачите од Париз, по масакрот во редакцијата на неделникот „Шарли ...

И Мухамед е Шарли на новата насловна на весникот „Шарли Ебдо“

Шеталиште - 13.01.2015

Сатиричниот весник Шарли Ебдо го објави изгледот на насловната страница на бројот кој ќе излезе во среда, една недела по трагедијата со пророкот Мухамед на насловната страница. На насловната страна ќе биде прикажана карикатура на пророкот Мухамед ...

„Шарли ебдо“ повторно не се откажува од пророкот Мухамед

Денешен - 13.01.2015

На насловната страница на првото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, ќе биде објавена карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се е ...

Шарли ебдо не се откажува: Објавена нова карикатура од Мухамед (ФОТО)

Курир - 13.01.2015

Францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, на својата насловна страница ќе објави карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се е простено!“.

И Мухамед е Шарли

Актуелно24 - 13.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен весник „Шарли Ебдо“, на кој работат преживеаните членови на редакцијата, по минатонеделниот масакр во Париз ќе содржи карикатури на Мухамед, исламскиот пророк.

Уште еден сатиричен магазин во Франција доби терористичка закана

Курир - 13.01.2015

Уште еден францускиот сатиричен весник примил закани дека сега е „неговиот ред“ и тоа по само еден ден од масакрот извршен во редакцијата на Шарли Ебдо, заради што француската полиција го засили обезбедувањето на весникот, јавуваат француските ...

Египетските религиозни власти го осудија најавениот нов број на „Шарли ебдо“

Денешен - 13.01.2015

Главниот муфтија на Египет Шауки Алам го предупреди францускиот неделник „Шарли ебдо“ да не објавува нова карикатура од пророкот Мухамед, нагласувајќи дека тоа е расистички чекор што ќе предизвика омраза и ќе ги разгневи муслиманите низ целиот свет.

Мухамед: Јас сум Шарли - ова е новата насловна на францускиот неделник

Вечер - 13.01.2015

- Во новото издание повторно ќе го има пророкот Мухамед, како мета на сатира, со цел да се покаже дека уредниците нема да подлегнат ни милиметар пред екстремистите, кои се обидуваат да ги замолчат - изјави адвокатот Ришар Малка.

Гнасна и валкана кампања на соросовите платеници

Курир - 13.01.2015

Медиумите финансирани од СОРОС и новинарите кои се на платниот список на Соросовата фондација во земјава, деновиве вулгарно и недостоинствено се обидуваат да го искористат свирепото убиство на француските карикатуристи од сатиричниот неделник „Шарли ...

Го осветивме пророкот Мухамед, го убивме Шарли Ебдо!

Вечер - 13.01.2015

На интернет се појави нов видеозапис на кој се снимени напаѓачите од Париз, по масакрот во редакцијата на неделникот „Шарли Ебдо" од седми јануари. На снимката се гледаат двајца мажи како мирно се враќаат во своето возило откако претходно убија 10 ...

И Мухамед е Шарли

Макфакс - 13.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен весник „Шарли Ебдо“, на кој работат преживеаните членови на редакцијата, по минатонеделниот масакр во Париз ќе содржи карикатури на Мухамед, исламскиот пророк.

“Шарл Ебдо” подготвува милионски тираж со карикатури на Мухамед

Актуелно24 - 13.01.2015

Во најновиот број на францускиот сатиричен магазин “Шарл Ебдо” ќе бидат објавени карикатури на пророкот Мухамед, објави адвокатот на списанието, цитиран од “Франс прес”. Специјалното издание, кое ќе биде издадено во среда, ќе биде преведено на 16 ...

ВИДЕО: Нова снимка од нападот на „Шарли ебдо“

Курир - 13.01.2015

Нападот на редакцијата „Шарли ебдо“ во Париз одекна во светот како големо злосторство кое повикува за поголемо здружување во борбата против тероризмот. Исламските екстремисти убија 10 новинари и двајца полицајци.

Упатена терористичка закана до уште еден сатиричен магазин во Франција

Макфакс - 13.01.2015

Францускиот сатиричен весник Le Canard Enchaine примил закани дека сега е „неговиот ред“ и тоа по само еден ден од масакрот извршен во редакцијата на Шарли Ебдо, заради што француската полиција го засили обезбедувањето на весникот, јавуваат во ...

„Шарли ебдо“: „Редакцијата на преживеаните“ не се откажува од пророкот Мухамед

Lider - 13.01.2015

На насловната страница на првото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, ќе биде објавена карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се е ...

Шарли ебдо собра храброст - излезе нова карикатура од Мухамед

Maxim - 13.01.2015

Францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, на својата насловна страница ќе објави карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се е простено!“.

Египетските религиозни власти го осудија најавениот нов број на „Шарли ебдо“

Lider - 13.01.2015

Главниот муфтија на Египет Шауки Алам го предупреди францускиот неделник „Шарли ебдо“ да не објавува нова карикатура од пророкот Мухамед, нагласувајќи дека тоа е расистички чекор што ќе предизвика омраза и ќе ги разгневи муслиманите низ целиот свет.

ВИДЕО: Нова снимка од нападот на редакцијата „Шарли ебдо“

Maxim - 13.01.2015

Нападот на редакцијата „Шарли ебдо“ во Париз одекна во светот како големо злосторство кое повикува за поголемо здружување во борбата против тероризмот. Исламските екстремисти убија 10 новинари и двајца полицајци.

СЕ Е ПРОСТЕНО:Пророкот Мухамед со солза во окото е новата насловна на Шарли Ебдо

Falanga - 13.01.2015

Сатиричниот весник Шарли Ебдо го објави изгледот на насловната страница на бројот кој ќе излезе во среда, во 3 милионски тираж, испечатен на 16 јазици. Карикатурата која синоќа беше доставена до агенцијата Франс Прес ја потпишува Луз, еден од ...

Новиот број на „Шарли ебдо“ќе содржи каракатури од пророкот Мухамед

Нова ТВ - 12.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ ќе содржи карикатури на пророкот Мухамед, објави адвокатот на весникот Ришар Малка. На новиот број веќе работат преживеаните членови на редакцијата во Париз.

Македонските новинари порачаа: „Јас сум Шарли“

Глас на Америка - 12.01.2015

Со наострени моливи и транспаренти македонските новинари ја искажаа солидарноста со убиените колеги од францускиот сатиричен магазин „Шарли ебдо“ СКОПЈЕ— Вчерашниот марш, на кој се приклучи и амбасадорката на Франција во Македонија, Лоренс Оер, се ...

Новиот број на „Шарли ебдо“ повторно со карикатури на пророкот Мухамед

Утрински - 12.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, на кој работат преживеаните членови на редакцијата десеткувана во минатонеделниот масакр во Париз, ќе содржи карикатури на пророкот Мухамед, објави денеска адвокатот на весникот Ришар Малка.

Исламистите против слободата на мислењето... кулминација

Deutsche Welle - 12.01.2015

Убиството на новинарите во сатиричниот весник „ Шарли Ебдо“ е тажна кулминација на нападите на исламистите врз медиумите и уметниците. Нивниот бес е пред сѐ насочен кон сатирата. Сатански стихови Британско-индискиот писател Салман Ружди беше на ...

Наредниот број на Шарли ебдо ќе содржи карикатури на Мухамед

МКД - 12.01.2015

„Се разбира“ дека ќе има карикатури на Мухамед во следното издание на Шарли ебдо, соопшти адвокатот на списанието. „Ние нема да се откажеме , инаку сето ова би немало никаква смисла“, рече адвокатот на Шарли ебдо, Ричард Малка, во интервју за ...

За и против Шарли

Дневник - 12.01.2015

Христо ИВАНОВСКИ Франција, а и светот одамна нема забележано таква мобилизација каква што Французите демонстрираа по масакрот во сатиричниот магазин „Шарли ебдо“ каде што двајца исламисти во знак на одмазда убија 12 лица, а повредија 11, неколкумина ...

Екстремен левичар одговорен за бомбашката закана во Брисел

Дневник - 12.01.2015

Белгиската полиција го утврди во неделата навечер идентитетот на лицето што се заканувало дека ќе ја крене во воздух редакцијата на бриселскиот дневен весник „Ле Соар“ и како што се известува на интернет-страницата на медиумот, тој наскоро ќе биде ...

“Шарл Ебдо” ќе објави нови карикатури на пророкот Мухамед во следниот број

Локално - 12.01.2015

Француското сатиричен магазин “Шарл ебдо”, што минатата недела беше нападнато од исламисти, ќе објави нова серија карикатури на пророкот Мухамед во првиот број по терористичкиот напад. “Ние нема да отстапиме.

Новиот број на „Шарли ебдо“ повторно со карикатури на пророкот Мухамед

Алфа - 12.01.2015

Специјалното издание на весникот, што излегува во среда, ќе биде отпечатено на 16 јазици за читателите ширум светот, изјави колумнистот на „Шарли ебдо“ Патрик Пелу. Новиот број на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, на кој работат ...

Повеќе од 50 антимуслимански инциденти во Франција после терористичкиот напад на „Шарли Ебдо“

Фактор - 12.01.2015

Од минатонеделниот напад на редакцијата на сатиричниот весник „Шарли Ебдо“ и драмата со заложниците во еврејскиот супермаркет во Париз, се регистрирани повеќе од 50 антимуслимански инциденти во Франција , соопштила муслиманската заедница на таа ...

Новиот број на „Шарли ебдо“ повторно со карикатури на пророкот Мухамед

Телеграф - 12.01.2015

Адвокатот на весникот „Шарли ебдо“ Ришар Малка во изјава за Француското радио рече дека во новиот број пророкот Мухамед, покрај останатите, „очигледно повторно ќе се најде на мета на сатирата, за да покажеме дека редакцијата ниту милиметар нема да ...

Напад и во Германија! Ја запалија и редакцијата на весникот „Шарл Ебдо”

Бизнис Вести - 12.01.2015

При нападот нема настрадани известија германските медиуми. Инаку пожарот е подметнат во редакцијата на германскиот весник “Шарл ебдо”, во Хамбург. Полицијата наведува дека при нападот нема повредени, а во прозорецот на редакцијата биле фрлени камења ...

Евакуирана редакцијата на "Соар" поради бомбашка закана

Точка - 12.01.2015

Редакцијата на белгискиот дневен весник Соар, беше евакуирана денеска по телефонски закани на човек кој се претставил како претставник на крајната левица. Човекот навел дека протестира против начините на известување за нападот врз Шарли ебдо.

Прислушкуван разговор на „Исламска држава“: „Шарли Ебдо“ е само почеток!

МК News - 12.01.2015

Германскиот весник „Билд ам зонтаг“ повикувајќи се на податоци од американската Агенција за национална безбедност (НСА) пишува дека нападот во „Шарли Ебдо“ е само еден од повеќето планирани напади на џихадистичката организација „Исламска држава“ во ...

Зошто беше откажана промоцијата на новиот роман на Уелбек?

Оff.net - 12.01.2015

По нападот на Шарли Ебдо, една книга почна вртоглаво да се искачува на листата бестселери на францускиот Амазон. Насловот е „Потчинување", се случува во иднината, а темата е - исламската закана на која е изложена Европа.Планираната промотивна тура ...

Шарли Ебдо ќе живее

Pixel.mk - 12.01.2015

Новинари и граѓани во Македонија маршираа во чест на жртвите во Париз. Истовремено марш се одржа и во Франција, како и во други европски метрополи. Учесниците порачаа дека Шарли Ебдо ќе живее.

Сите се Шарли?

Н.Македонија - 12.01.2015

Разбирливо, сега сите се Шарли! Дури и шарлатаните... Велат, тоа било најмалку што може да се стори во момент на колективна тага; тоа било во знак на солидарност и сочувство за убиените париски карикатуристи.

Новиот број на „Шарли ебдо“ повторно со карикатури на пророкот Мухамед

А1 On - 12.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, на кој работат преживеаните членови на редакцијата десеткувана во минатонеделниот масакр во Париз, ќе содржи карикатури на пророкот Мухамед, објави денеска адвокатот на весникот Ришар Малка.

Забележани над педесет антимуслимански акти во Франција по атентатот во „Шарли ебдо“

А1 On - 12.01.2015

Над педесет антимуслимански акти беа забележани во Франција по џихадистичкиот атентат против сатиричниот неделник „Шарли ебдо“, соопшти денеска Опсерваторијата за борба против исламофобијата на Францускиот совет за муслиманска вероисповед, пренесува ...

Новиот број на „Шарли ебдо“ повторно со карикатури на пророкот Мухамед

+инфо - 12.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, на кој работат преживеаните членови на редакцијата десеткувана во минатонеделниот масакр во Париз, ќе содржи карикатури на пророкот Мухамед, објави денеска адвокатот на весникот Ришар Малка.

Забележани над педесет антимуслимански акти во Франција по атентатот во „Шарли Ебдо“

+инфо - 12.01.2015

Над педесет антимуслимански акти беа забележани во Франција по џихадистичкиот атентат против сатиричниот неделник „Шарли ебдо“, соопшти денеска Опсерваторијата за борба против исламофобијата на Францускиот совет за муслиманска вероисповед, пренесува ...

Новиот број на „Шарли ебдо“ повторно со карикатури на пророкот Мухамед

Бриф - 12.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, на кој работат преживеаните членови на редакцијата десеткувана во минатонеделниот масакр во Париз, ќе содржи карикатури на пророкот Мухамед, објави денеска адвокатот на весникот Ришар ...

Евакуирана редакцијата на „Соар“ поради бомбашка закана

Нетпрес - 12.01.2015

Редакцијата на белгискиот дневен весник Соар, беше евакуирана денеска по телефонски закани на човек кој се претставил како претставник на крајната левица. Човекот навел дека протестира против начините на известување за нападот врз Шарли ебдо.

Новинари на „Шарли ебдо“ со критики кон присутните на денешниот марш

Sky - 12.01.2015

Во неколку интервјуа за медиуми дадени деновиве, тројца истакнати карикатуристи на „Шарли ебдо“, кои го преживеаја терористичкиот напад врз неделникот во кој погинаа 12 лица, се дистанцираат од денешниот Марш на солидарноста во Париз.

Македонските новинари со моливи в рака се приклучија на маршот на солидарноста

Sky - 12.01.2015

Со моливи в рака, македонски новинари вчера се собраа во Паркот на новинарите за да им оддадат почит на загинатите колеги во масакрот во парискиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“. На македонскиот марш на солидарноста присуствуваше и француската ...

„Шарли Ебдо“ повторно со карикатури од пророкот Мухамед

Sky - 12.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“, на кој работат преживеаните членови на редикцијата, ќе содржи карикатури на пророкот Мухамед, објави адвокатот на тој весник Ришар Малка.

Забележани над педесет антимуслимански акти во Франција по атентатот во „Шарли ебдо“

Нетпрес - 12.01.2015

Над педесет антимуслимански акти беа забележани во Франција по џихадистичкиот атентат против сатиричниот неделник „Шарли ебдо“, соопшти денеска Опсерваторијата за борба против исламофобијата на Францускиот совет за муслиманска вероисповед, пренесува ...

Новиот број на „Шарли Eбдо“ повторно со карикатури на пророкот Мухамед

Press24 - 12.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен неделник „Шарли Eбдо“, на кој работат преживеаните членови на редакцијата десеткувана во минатонеделниот масакр во Париз, ќе содржи карикатури на пророкот Мухамед, објави денеска адвокатот на весникот Ришар Малка.

Новиот број на „Шарли ебдо“ повторно со карикатури на пророкот Мухамед: Нема да попуштиме

Либертас - 12.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, на кој работат преживеаните членови на редакцијата десеткувана во минатонеделниот масакр во Париз, ќе содржи карикатури на пророкот Мухамед, објави денеска адвокатот на весникот Ришар Малка.

Европа во паника: Опожарен весник во Хамбург, закани за бомба во Брисел, анти-исламски протести во Дрезден

еМагазин - 12.01.2015

Опожарувањето на весникот „Хамбургер моргенпост“ кој беше нападнат денеска рано изутрина ги зголеми стравовите од нови инциденти во пресрет на утрешниот антиисламски собир во Дрезден и неколку други градови.

Новиот број на „Шарли Eбдо“ повторно со карикатури на пророкот Мухамед

Maxim - 12.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен неделник „Шарли Eбдо“, на кој работат преживеаните членови на редакцијата десеткувана во минатонеделниот масакр во Париз, ќе содржи карикатури на пророкот Мухамед, објави денеска адвокатот на весникот Ришар Малка.

Новиот број на „Шарли ебдо“ повторно со карикатури на пророкот Мухамед

Lider - 12.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, на кој работат преживеаните членови на редакцијата десеткувана во минатонеделниот масакр во Париз, ќе содржи карикатури на пророкот Мухамед, објави денеска адвокатот на весникот Ришар Малка.