TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Случај Асанж: Поддршка за Еквадор од Латинска Америка

Deutsche Welle - 19.08.2012

Во спорот околу давањето азил на основачот на интернет порталот Викиликс, Џулијан Асанж, Еквадор доби поддршка од латиноамериканските сојузници.

Асанж му се обрати на Обама

Deutsche Welle - 19.08.2012

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж го повика американскиот претседател Барак Обама да запре со „ловot на вештерки“ против неговата веб страница.

Џулиан Асанж ќе и се обрати на јавноста

24 Вести - 19.08.2012

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска според најавите ќе и се обрати на јавноста пред амбасадата на Еквадор во Лондон.

Aсанж им благодари на народот на Еквадор и на претседателот Кореа за поддршката

24 Вести - 19.08.2012

Познатиот шпански адвокат Балтазар Гарзон, кој важи за експерт за човекови права, изјави денеска дека Џулијан Асанж „им е благодарен на народот на Еквадор и на нивниот претседател Рафаел Кореа за ...

Асанж: САД да сопрат со ловот на вештерки

24 Вести - 19.08.2012

Џулијан Асанж од балкон на амбасадата на Еквадор во Лондон побара САД да стават крај на „ловот на вештерки“ на неговата организација Викиликс.

Асанж им се обраќа на подржувачите

Р.С.Европа - 19.08.2012

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж им се обраќа на поддржувачите и на светските медиуми од балконот на амбасадата на Еквадор во Лондон. Тој побара засолниште во амбасадата пред два месеци.

Асанж побара САД да сопрат со „ловот на вештерки“

Р.С.Европа - 19.08.2012

Џулијан Асанж од балкон на амбасадата на Еквадор во Лондон побара САД да стават крај на „ловот на вештерки“ на неговата организација Викиликс.

Читал ли Асанж Викиликс?

Оff.net - 19.08.2012

Освен ако нема фетиш на банани, Андите или желките од Галапагос, нејасно е зошто Џулијан Асанж го одбра токму Еквадор за свое царство на слободата.

Еквадор: Заканите на Лондон се вулгарни!

МКД - 19.08.2012

Претседателот на Еквадор Рафаел Кореа ги нарече вулгарни заканите на британските власти дека ќе влезат во амбасадата на Еквадор во Лондон и дека таму ќе го уапсат Џулијан Асанж.

Aсанж ќе даде изјава - латински земји го предупредија Лондон

Телма - 19.08.2012

Лидерот на Викиликс Жулијан Асанж најави за денеска изјава за новинарите пред амбасадата на Еквадор, каде што подолго време е засолнет и која земја му даде политички азил.

Асанж од прозорец ќе и се обрати на јавноста

Утрински - 19.08.2012

Џулијан Асанж, кој два месеци живее како бегалец во зградата на амбасадата на Еквадор во Лондон, денеска ќе даде изјава за својот случај и за еквадорско-британската дипломатска расправија.

Aсанж му се заблагодари на народот на Еквадор

Утрински - 19.08.2012

Познатиот шпански адвокат Балтазар Гарзон, кој важи за експерт за човекови права, изјави денеска дека Џулијан Асанж „им е благодарен на народот на Еквадор и на нивниот претседател Рафаел Кореа за ...

Асанж ѝ се обрати на јавноста од балконот на еквадорската амбасада во Лондон (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 19.08.2012

Џулијан Асанж првпат по два месеци се појави во јавноста. Тој на медиумите и на сите свои поддржувачи им се обрати од балконот на еквадорската амбасада во Лондон, поради тоа што не смее да излезе од ...

Асанж го повика Обама да престане со прогон на Викиликс

Утрински - 19.08.2012

Основачот на Викиликс го повика американскиот претседател да запре со „ловoт на вештерки“ против неговата веб страница Основачот на Викиликс Џулијан Асанж го повика американскиот претседател Барак ...

Асанж ги повика САД да престанат со „лов на вештерки“

Телма - 19.08.2012

Џулијан Aсанж апелираше денеска до Соединетите американски држави да го запрат ловот на вештерките против неговиот сајт „Викиликс“, во првото појавување во јавноста откако пред два месеца се засолни ...

Асанж од прозорец ќе и се обрати на јавноста

Алфа - 19.08.2012

Џулијан Асанж, кој два месеци живее како бегалец во зградата на амбасадата на Еквадор во Лондон, денеска ќе даде изјава за својот случај и за затегнувањето на дипломатските односите меѓу Британија и ...

Асанж: Хајката против WikiLeaks мора да запре

Кајгана - 19.08.2012

Џулијан Асанж пред неполн час го заврши своето прво обраќање за јавноста откако го доби азилот од страна на Еквадор во чија амбасада се наоѓа во моментов.

Асанж им се заблагодари на Кореа и на Еквадорците

Н.Македонија - 19.08.2012

Познатиот шпански адвокат Балтазар Гарзон, кој важи за експерт за човекови права, изјави денеска дека Џулијан Асанж „им е благодарен на народот на Еквадор и на нивниот претседател Рафаел Кореа за ...

Асанж побара Америка да престане со прогон на Викиликс

Алфа - 19.08.2012

„Овде сум денеска, бидејќи не можам да бидам долу со вас. Ви благодарам на искажаната добрина“, со овие зборови основачот на Викиликс, Џулијан Асанж и се обрати на јавноста од балконот на амбасадата ...

Асанж побара Америка да престане со ловот на вештерки

Алфа - 19.08.2012

Со петнаесет минутно обраќање основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, по два месеци азилантска сага во амбасадата на Еквадор во Лондон и се обрати на јавноста со барање Америка да престане со ловот на ...

Асанж: Обама да прекине со прогонот против Викиликс

Н.Македонија - 19.08.2012

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж побара од американскиот претседател Барак Обама да го прекине „ловот на вештерки“ против Викиликс, поранешниот американски војник Бредли Манинг, како и сите во ...

Асанж: САД да престанат со ловот на вештерки

А1 On - 19.08.2012

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж се обрати прв пат во јавноста од март годинава од терасата на амбасадата на Еквадор во Лондон.

Еквадор го предупредува Лондон да не го апси Асанж

+инфо - 19.08.2012

Доколку британската полиција влезе во амбасадата на Еквадор во Лондон за да го уапси Џулијан Асанж, тоа ќе има сериозни последици во целиот свет, предупредија министрите за надворешни работи на ...

Асанж ќе даде изјава од еквадорската Амбасада во Лондон

+инфо - 19.08.2012

Џулијан Асанж, кој два месеца живее како бегалец во зградата на амбасадата на Еквадор во Лондон, денеска ќе даде изјава за својот случај и за еквадорско-британската дипломатска расправија.

На Еквадор не му треба дипломатска кавга со Британија

+инфо - 19.08.2012

Поранешниот амбасадор на Еквадор во Велика Британија, Маурисио Гандара изјави денеска дека сето ова што сега го прави Еквадор е сосема непотребно.

Aсанж му заблагодари на народот на Еквадор за поддршката

+инфо - 19.08.2012

Познатиот шпански адвокат Балтазар Гарзон, кој важи за експерт за човекови права, денеска изјави дека Џулијан Асанж му е благодарен на народот на Еквадор и на нивниот претседател Рафаел Кореа за ...

Асанж го повика Обама да не го прогонува Викиликс

+инфо - 19.08.2012

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој побегна во еквадорската Амбасада во Лондон, каде побара и доби азил, денеска, првпат по два месеца живот како бегалец, се обрати до своите поддржувачи собрани ...

Еквадор предупредува за сериозни последици ако британската полиција влезе во амбасадата за да го уапси Асанж

МРТ - 19.08.2012

Доколку британската полиција влезе во амбасадата на Еквадор во Лондон за да го уапси Џулијан Асанж, тоа ќе има сериозни последици во целиот свет, предупредија министрите за надворешни работи на ...

Еквадор го предупреди Лондон за Асанж

Сител - 19.08.2012

Доколку британската полиција влезе во амбасадата на Еквадор во Лондон за да го уапси Џулијан Асанж, тоа ќе има сериозни последици во целиот свет, предупредија министрите за надворешни работи на ...

Џулијан Асанаж ќе даде јавна изјава од прозорецот на еквадорската амбасада во Лондон

Сител - 19.08.2012

Џулијан Асанж, кој два месеци живее како бегалец во зградата на амбасадата на Еквадор во Лондон, денеска ќе даде изјава за својот случај и за еквадорско-британската дипломатска расправија, јави ...

Асанаж ќе даде изјава од прозорецот на еквадорската амбасада во Лондон

МРТ - 19.08.2012

Џулијан Асанж, кој два месеци живее како бегалец во зградата на амбасадата на Еквадор во Лондон, денеска ќе даде изјава за својот случај и за еквадорско-британската дипломатска расправија, јави ...

Aсанж им благодари на народот на Еквадор и на претседателот Кореа за поддршката

Сител - 19.08.2012

Познатиот шпански адвокат Балтазар Гарзон, кој важи за експерт за човекови права, изјави денеска дека Џулијан Асанж „им е благодарен на народот на Еквадор и на нивниот претседател Рафаел Кореа за ...

Aсанж им благодари на народот и на претседателот на Еквадор за поддршката

МРТ - 19.08.2012

Познатиот шпански адвокат Балтазар Гарзон, кој важи за експерт за човекови права, изјави денеска дека Џулијан Асанж „им е благодарен на народот на Еквадор и на нивниот претседател Рафаел Кореа за ...

Асанж до САД: Мора да прекинете со ловот на вештерки

Канал5 - 19.08.2012

Сигурен е дека испорачувањето во Шведска, е само трасирање на патот да биде екстрадиран во САД, каде што несомнено го чека обвинение за шпионажа, а со тоа, и долгогодишна казна затвор, а можеби и ...

Џулијан Асанж го повика Барак Обама да „не го прогонува Викиликс“

МРТ - 19.08.2012

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж кој побегна во еквадорската амбасада во Лондон, каде побара и доби азил денеска првпат по два месеци живот како бегалец, се обрати до своите поддржувачи, собрани ...

Џулијан Асанж го повика Барак Обама да „не го прогонува Викиликс“

Сител - 19.08.2012

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж кој побегна во еквадорската амбасада во Лондон, каде побара и доби азил денеска првпат по два месеци живот како бегалец, се обрати до своите поддржувачи, собрани ...

Асанж: Обама, не го прогонувај Викиликс!

Либертас - 19.08.2012

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој побегна во еквадорската Амбасада во Лондон, каде побара и доби азил, денеска, првпат по два месеца живот како бегалец, се обрати до своите поддржувачи собрани ...

Еквадор со остро предупредување до Лондон поради Асанж

Нетпрес - 19.08.2012

Доколку британската полиција влезе во амбасадата на Еквадор во Лондон за да го уапси Џулијан Асанж, тоа ќе има сериозни последици во целиот свет, предупредија министрите за надворешни работи на ...

Асанж ќе и се обрати на јавноста

Курир - 19.08.2012

Доколку британската полиција влезе во амбасадата на Еквадор во Лондон за да го уапси Џулијан Асанж, тоа ќе има сериозни последици во целиот свет, предупредија министрите за надворешни работи на ...

Асанаж ќе даде јавна изјава од прозорецот на еквадорската амбасада во Лондон

Press24 - 19.08.2012

Џулијан Асанж, кој два месеци живее како бегалец во зградата на амбасадата на Еквадор во Лондон, денеска ќе даде изјава за својот случај и за еквадорско-британската дипломатска расправија.

Асанж ќе даде изјава од прозорецот на еквадорската амбасада

Курир - 19.08.2012

Џулијан Асанж, кој два месеци живее како бегалец во зградата на амбасадата на Еквадор во Лондон, денеска ќе даде изјава за својот случај и за еквадорско-британската дипломатска расправија.

Гандара: Ова што го прави Еквадор е непотребно

Курир - 19.08.2012

Сето ова што сега го прави Еквадор е сосема непотребно изјави поранешниот амбасадор на Еквадор во Велика Британија Маурисио Гандара.

Гарсон: Асанж ќе се бори за правда

Нетпрес - 19.08.2012

Адвокатот на основачот на “Викиликс“, Џулијан Асанж, Шпанецот Балтасар Гарсон, рекол дека неговиот клиент му е благодарен на народот и на претседателот на Еквадор на политичкиот азил, истакнувајќи ...

Еквадор го предупреди Лондон за Асанж

Таратур - 19.08.2012

Доколку британската полиција влезе во амбасадата на Еквадор во Лондон за да го уапси Џулијан Асанж, тоа ќе има сериозни последици во целиот свет, предупредија министрите за надворешни работи на ...

Асанж: Америка мора да престане со “лов на вештерки“

Нетпрес - 19.08.2012

Основачот на “Викиликс“, Џулијан Асанж, излегол во 15,30 часот на терасата на амбасадата на Еквадор во Лондон, каде престојува од јуни оваа година.

Гарзон: Aсанж благодарен од поддршката на Еквадор

Курир - 19.08.2012

Џулијан Асанж „им е благодарен на народот на Еквадор и на нивниот претседател Рафаел Кореа за поддршката“ во неговиот случај, изјави познатиот шпански адвокат Балтазар Гарзон, кој важи за експерт за ...

Асанж го повика Обама да прекине со „ловот на вештерки“

Курир - 19.08.2012

Денеска првпат по два месеци живот како бегалец основачот на Викиликс Џулијан Асанж кој побегна во еквадорската амбасада во Лондон, каде побара и доби азил, се обрати до своите поддржувачи, собрани ...

Асанж: САД мора да престане со „ловот на вештерки“

Sky - 19.08.2012

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, денеска излезе на терасата на амбасадата на Еквадор во Лондон и се обрати пред присутните.

Асанж се обрати од балконот на Екваторската амбасада

БезПардон - 19.08.2012

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кој веќе два месеци се „крие“ во амбасадата на Еквадор во Лондон, во 15:30 минути излезе на балконот и и се обрати на јавноста.

Викиликс ја повикува Шведска да се заземе за неизрачување на САД

Макфакс - 19.08.2012

Портпаролот на контроверзниот интернет ресурс WikiLeaks, чиј основач веќе два месеца се наоѓа во еквадорската амбасада во Лондон, изјави дека ангажманот на Шведска околу неговото неекстрадирање во ...

Асанж го повика Обама да престане со `лов на вештерки`

Макфакс - 19.08.2012

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, се обрати на јавноста прв пат од март и тоа од терасата на амбасадата на Еквадор, при што ги повика САД да престанат со `ловот на вештерки` против Викиликс.

Асанж ја одби понудената помош од Австралија

Inpress - 19.08.2012

Лондон, 19. август 2012 (ИНПРЕС) Основачот на Викиликс Џулијан Асанж ја одбил помошта од австралискиот конзулат во Лондон.

Еквадор: Ќе има сериозни последици ако британската полиција влезе во амбасадата да го уапси Асанж

Денешен - 19.08.2012

Доколку британската полиција влезе во амбасадата на Еквадор во Лондон за да го уапси Џулијан Асанж, тоа ќе има сериозни последици во целиот свет, предупредија министрите за надворешни работи на ...

Асанж најави обраќање пред амбасадата на Еквадор во Лондон

Inpress - 19.08.2012

Лондон, 19. август 2012 (ИНПРЕС) Основачот на Викиликс Џулијан Асанж најави дека ќе се обрати пред амбасадата на Еквадор во Лондон во врска со дипломатскиот спор кој трае по добивањето азил од оваа ...

Еквадор го обвини Лондон во колонијализам

Inpress - 19.08.2012

Кито, 19. август 2012 (ИНПРЕС) Еквадор смета дека спорот со Велика Британија за предавање на Џулијан Асанж е дел од борбата против колонијализмот.

Асанж јавно ќе даде изјава

Денешен - 19.08.2012

Џулијан Асанж, кој два месеци живее како бегалец во зградата на амбасадата на Еквадор во Лондон, денеска ќе даде изјава за својот случај и за еквадорско-британската дипломатска расправија.

Асанж го повика Обама да „не го прогонува Викиликс“

Денешен - 19.08.2012

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж кој побегна во еквадорската амбасада во Лондон, каде побара и доби азил денеска првпат по два месеци живот како бегалец, се обрати до своите поддржувачи, собрани ...

Асанж - САД да престане со „ловот на вештерки“ (Видео)

Inpress - 19.08.2012

Лондон, 19. август 2012 (ИНПРЕС) Како што претходно најави на својот Твитер профил, основачот на Викиликс Џулијан Асанж денеска и се обрати на јавноста од прозорецот на амбасадата на Еквадор во ...

Стејт департмент: Не признаваме дипломатски азил

24 Вести - 18.08.2012

САД не го признаваат дипломатскиот азил, кој Еквадор му го даде на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, соопшти Стејт департментот.

Австралија се подготвува за испорачување на Асанж на САД

Р.С.Европа - 18.08.2012

Министерот за трговија Крејг Емерсон ијзави дека австралиската амбасада во Вашингтон се подготвува за можност за евентуално испорачување на Џулијан Асанж во САД.Асанж е државјанин на ...

Што прави Асанж?

Оff.net - 18.08.2012

Кога на 19-ти јуни Асанж ја изгуби битката за депортирање во Шведска, прво нешто што направи е да фати џаде во амбасадата на Еквадор во Лондон. Од тогаш не е мрднат од зградата.

Асанж со азил, но заточеник во Лондон

Утрински - 18.08.2012

Основачот на Викиликс останува во зградата на еквадорската амбасада во Лондон Лондон - Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, останува во зградата на амбасадата на Еквадор во Лондон, каде што побегна ...

Асанж: чекајќи азил во осаменост и беда

МКД - 18.08.2012

Џулијан Асанж во моментов живее во висока зграда во еден од најскапите делови на Лондон, но неговото сместување е далеку од луксузно, пишува Франс прес.

Стејт департментот не го признава дипломатскиот азил на Асанж

Утрински - 18.08.2012

САД не го признаваат дипломатскиот азил, кој Еквадор му го даде на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, соопшти Стејт департментот Еквадор се обрати до Организацијата на американските држави, во ...

Кореа: „Еквадор му го спасува Животот на Асанж“

Телма - 18.08.2012

Претседателот на Еквадор, Рафаел Кореа, синоќа за првпат ја коментираше одлука со која го одобри барање за азил, на основачот на Викиликс, Жулијан Асанж, со што ги разбесни британските власти.

Асанж заглави во еквадорската амбасада

Дневник - 18.08.2012

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, останува во зградата на амбасадата на Еквадор во Лондон, каде што пребега уште на 19 јуни, за да не биде екстрадиран во Шведска.

А ако побараше азил кај нас?

Дневник - 18.08.2012

Џиулијан Асанж, по двомесечен престој во амбасадата на Еквадор во Лондон побара и доби политички азил. Основачот на „Викиликс“ ќе продолжи во амбасадата да спие на душек на надувување во скудна ...

Како Асанж да се извлече од Лондон

Н.Македонија - 18.08.2012

Извесно е дека следува период на нагодување меѓу двете земји, односно колку предавањето на Асанж е значајно за да се дозволи нарушување на односите меѓу двете земји, оценуваат домашните експерти ...

Џулијан Асанж како Осама бин Ладен

Н.Македонија - 18.08.2012

Досието Асанж е вистински срам и резил за колепката на демократијата и парламентаризмот - Велика Британија. Со неколку изјави на високи политички прваци од Форин офисот и други оти државата нема ...

Стејт Департментот не го признава дипломатскиот азил на Асанж

Кајгана - 18.08.2012

САД не го признаваат дипломатскиот азил што Еквадор му го даде на основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж, соопшти Стејт Департментот.

Стејт Департментот не го признава дипломатскиот азил на Асанж

Алфа - 18.08.2012

САД не го признаваат дипломатскиот азил што Еквадор му го даде на основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж, соопшти Стејт Департментот.

Стејт департмент: Не признаваме дипломатски азил

Н.Македонија - 18.08.2012

САД не го признаваат дипломатскиот азил, кој Еквадор му го даде на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, соопшти Стејт департментот Еквадор се обрати до Организацијата на американските држави, во ...

САД не го признаваат дипломатскиот азил на Асанж

+инфо - 18.08.2012

САД не го признаваат дипломатскиот азил, кој Еквадор му го даде на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, соопшти Стејт департментот.

Стејт департмент: Не признаваме дипломатски азил

Сител - 18.08.2012

САД не го признаваат дипломатскиот азил, кој Еквадор му го даде на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, соопшти Стејт департментот.

САД не го признава азилот од Еквадор за Асанж

Либертас - 18.08.2012

САД не го признаваат дипломатскиот азил, кој Еквадор му го даде на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, соопшти Стејт департментот.

Стејт департментот за Џулијан Асанж: Не признаваме дипломатски азил

МРТ - 18.08.2012

САД не го признаваат дипломатскиот азил, кој Еквадор му го даде на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, соопшти Стејт департментот.

САД: Не признаваме дипломатски азил за Асанж

Курир - 18.08.2012

Стејт департментот соопшти дека САД не го признаваат дипломатскиот азил, кој Еквадор му го даде на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж.

Асанж утре ќе се обрати на јавноста

Фама - 18.08.2012

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, која се наоѓа во амбасадата на Еквадор во Лондон, би требало утре да се обрати на јавноста, изјави денеска портпаролот на „Викиликс“, Кристин Храфнсон.

Стејт Департментот не го признава дипломатскиот азил на Асанж

Макфакс - 18.08.2012

САД не го признаваат дипломатскиот азил што Еквадор му го даде на основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж, соопшти Стејт Департментот.

ОАС на итна средба поради Асанж

Inpress - 18.08.2012

Вашингтон, 18. август 2012 (ИНПРЕС) Шефовите на дипломатиите на земјите од американскиот континент ќе одржат итна средба на која ќе заземат став во врска со најновиот развој на настаните околу ...

Стејт Департментот не признава дипломатски азил

Денешен - 18.08.2012

САД не го признаваат дипломатскиот азил, кој Еквадор му го даде на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, соопшти Стејт департментот.

Еквадор бара сојузници за „спас“ на Асанж

Deutsche Welle - 17.08.2012

Еквадор побара поддршка од Унијата на јужноамериканските држави во врска со спорот околу основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кому Кито му одобрија азил.

Асанж е опколен и неможе да ја напушти амбасадата на Еквадор во Лондон

24 Вести - 17.08.2012

И покрај тоа што Еквадор му даде азил, основачот на “Викилис“ Џулијан Асанж, не може да ја напушти амбасадата на Еквадор во Лондон, бидејки објектот е опколен од полицијата.

Доби азил, ама како да излезе?

Оn.net - 17.08.2012

Асанж стана тазе еквадорски азилант, а Британија не му дава да мрдне од амбасадата. За сега, ниедна од можните опции за бегство, од типот шверц во дипломатска торба, не изгледа реално.

Еквадор во кавга со Лондон за Асанж

Утрински - 17.08.2012

„Ние сме суверена држава, а не колонија“, извикуваа демонстранти во Кито, кои го газеа знамето на Велика Британија Еквадор ја обвини Велика Британија дека упатува „закани“ за влез во нивната амбасада ...

Асанж го доби азилот, но не може да ја напушти амбасадата во Лондон (ВИДЕО)

МКД - 17.08.2012

Министерот за надворешни работи на Еквадор, Рикардо Патино, вчера одржа прес-конференција и потврди – Еквадор му дава азил на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж.

Итна седница на Организацијата на американски држави за Асанж

Утрински - 17.08.2012

Организацијата на американски држави (ОАС) закажа итна седница во Вашингтон за разгледување на односите меѓу Еквадор и Велика Британија, откако Кито му даде политички азил на основачот на Викиликс, ...

Лондон: амбасадата на Еквадор ќе го шверцува Асанж во дипломатска торба?

МКД - 17.08.2012

На основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, Еквадор му одобри политички азил, но во воздух виси прашањето како тој би можел да излезе од амбасадата на таа земја во Лондон, каде што се крие од 19 јуни, ...

Еквадор бара спас за Асанж

МКД - 17.08.2012

Еквадор побара поддршка од Унијата на јужноамериканските држави во врска со спорот околу основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кому Кито (главниот град на Еквадор) му одобрија азил.

Азил за Асанж, резил за Лондон

Дневник - 17.08.2012

Гарантирањето политички азил за основачот на „Викиликс“ предизвика нова бура во меѓународните дипломатски води: Лондон изјави дека има право да и' го одземе имунитетот на еквадорската амбасада и да ...

Ова е значајна победа за мене

Идивиди - 17.08.2012

Лондон, 16 август 2012 (МИА) - Оснивачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој денеска доби политички азил во Еквадор, изјави дека решението на властите во Кито е „значајна победа“, јави дописникот на МИА ...

Се планира бегството за Асанж

Алфа - 17.08.2012

И покрај тоа што Еквадор му даде азил на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, Велика Британија порачува дека ќе биде екстрадиран во Шведска, која го бара за обвинување за сексуален напад.

Шведска го бара за секс-скандал, САД не можат да му простат за Викиликс

Н.Македонија - 17.08.2012

Не сме британска колонија. Тие времиња завршија. Потегот официјално објавен од британските власти, доколку се случи, ќе биде протолкуван од Еквадор како непријателски, насилен и нетолерантен чин и ...

Силата на Лондон и на Вашингтон се изрезили за Џулијан Асанж

Н.Македонија - 17.08.2012

Светскиот политички притвореник број еден, основачот на Викиликс, Џулијан Асанж во еквадорската амбасада во Лондон чека дали британските власти ќе му дозволат да отпатува за Еквадор каде што доби ...

Седница на Организацијата на американски држави за азилот на Асанж

Н.Македонија - 17.08.2012

Организацијата на американски држави (ОАС) закажа итна седница во Вашингтон за разгледување на односите меѓу Еквадор и Велика Британија, откако Кито му даде политички азил на основачот на Викиликс ...

Игра на нерви меѓу Асанж и Лондон

А1 On - 17.08.2012

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж нема да може да ја напушти амбасадата на Еквадор во Лондон, иако го доби потребниот азил.

Итна седница на Организацијата на американски држави откако Еквадор му даде политички азил на Асанж

Капитал - 17.08.2012

Oрганизацијата на американски држави (ОАС) закажа итна седница во Вашингтон за разгледување на односите меѓу Еквадор и Велика Британија, откако Кито му даде политички азил на основачот на Викиликс ...

„Црвена потерница“ за опасни и многу барани криминалци за Асанж

Алфа - 17.08.2012

Интерпол потврди дека основачот на контроверзниот интернет ресурс WikiLeaks и натаму е на листата лица за кои е издадена ткн „црвена потерница“, што обично се прави за опасни и многу барани ...

Интерпол објави посебна потерница за Асанж

Кајгана - 17.08.2012

Интерпол потврди дека основачот на контроверзниот интернет ресурс WikiLeaks и натаму е на листата на лица за кои е издадена „црвена потерница", што обично се прави за опасни и многу барани криминалци.

Еквадор сакал да го прокриумчари Асанж во дипломатска торба

Н.Македонија - 17.08.2012

Еквадор му одобри политички азил ама се поставува прашањето како тој може да излезе од амбасадата во Лондон, затоа што Британија е решена во намерата да го екстрадира во Шведска Меѓу можностите кои ...

Итна седница во Вашингтон откако Асанж доби азил

+инфо - 17.08.2012

Организацијата на американски држави (ОАС) закажа итна седница во Вашингтон за разгледување на односите меѓу Еквадор и Велика Британија, откако Кито му даде политички азил на основачот на Викиликс ...

Асанж останува во еквадорската Амбасада во Лондон

+инфо - 17.08.2012

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж останува во зградата на Амбасадата на Еквадор во Лондон, каде побегна уште на 19 јуни, за да не биде екстрадиран во Шведска, каде е осомничен за силување.

Хејг: Нема да му дозволиме на Асанж да го напушти Лондон

Канал5 - 17.08.2012

Лондон нема да му дозволи на Џулијан Асанж да ја напушти Британија, предупреди министерот за надворешни работи, Вилијам Хејг, откако вчера попладне Еквадор одлучи да му даде политички азил на ...

Организацијата на американски држави итно ќе заседава

Либертас - 17.08.2012

Организацијата на американски држави (ОАС) закажа итна седница во Вашингтон за разгледување на односите меѓу Еквадор и Велика Британија, откако Кито му даде политички азил на основачот на Викиликс ...

Итна седница во Вашингтон откако Асанж доби политички азил

МРТ - 17.08.2012

Организацијата на американски држави (ОАС) закажа итна седница во Вашингтон за разгледување на односите меѓу Еквадор и Велика Британија, откако Кито му даде политички азил на основачот на Викиликс ...

Џулијан Асанж останува во зградата на еквадорската Амбасада во Лондон

Сител - 17.08.2012

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж останува во зградата на Амбасадата на Еквадор во Лондон, каде побегна уште на 19 јуни, за да не биде екстрадиран во Шведска, каде е осомничен за силување.

Асанж останува во "домашен притвор"!

Вечер - 17.08.2012

Драмата продолжува, Џулијан Асанж останува во зградата на амбасадата на Еквадор во Лондон каде побегна уште на 19 јуни за да не биде екстрадиран во Шведска.

Асанж доби азил, но е опколен и не може да ја напушти амбасадата

Точка - 17.08.2012

И покрај тоа што Еквадор му даде азил, основачот на “Викилис“, Џулујан Асанж, засега не може да ја напушти амбасадата на Еквадор во Лондон, бидејки објектот се е опколен од полицијата.

Асанж: Ова е голема победа за мене и за моите луѓе

Точка - 17.08.2012

Откако го добил потребниот азил од Еквадор, основачот на “Викиликс“, Џулијан Асанж, рекол дека тоа е голема победа за него. “Ова е величенствена победа за мене и моите луѓе.

Асанж опколен

Press24 - 17.08.2012

Британските власти изјавија дека чувствуваат обврска да го екстрадираат Асанж и покрај одлуката на Еквадор да му даде азил.

Асанж доби азил, но е опколен и неможе да ја напушти амбасадата

Нетпрес - 17.08.2012

И покрај тоа што Еквадор му даде азил, основачот на “Викилис“, Џулујан Асанж, засега не може да ја напушти амбасадата на Еквадор во Лондон, бидејки објектот се е опколен од полицијата.

Организацијата на американските држави на вонредна седница

Press24 - 17.08.2012

Организацијата на американски држави (ОАС) закажа итна седница во Вашингтон за разгледување на односите меѓу Еквадор и Велика Британија, откако Кито му даде политички азил на основачот на Викиликс ...

Итна седница на ОАС откако Асанж доби политички азил од Еквадор

Курир - 17.08.2012

Oткако Кито му даде политички азил на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој се крие во еквадорската амбасада во Лондон, Организацијата на американски држави (ОАС) закажа итна седница во Вашингтон ...

Асанж: Ова е голема победа за мене и за моите луѓе

Нетпрес - 17.08.2012

Откако го добил потребниот азил од Еквадор, основачот на “Викиликс“, Џулијан Асанж, рекол дека тоа е голема победа за него. “Ова е величенствена победа за мене и моите луѓе.

Асанж доби азил, но е опколен и неможе да ја напушти амбасадата

Таратур - 17.08.2012

И покрај тоа што Еквадор му даде азил, основачот на “Викилис“, Џулујан Асанж, засега не може да ја напушти амбасадата на Еквадор во Лондон, бидејки објектот се е опколен од полицијата.

Драмата околу Асанж и понатаму трае

Фама - 17.08.2012

Откако на основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, Еквадор му одобри азил, главното прашање е како тој да ја напушти амбасадата на Лондон.

Асанж е „заробен“ во амбасадата на Еквадор во Лондон

БезПардон - 17.08.2012

Еквадор му даде азил на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој два месеца се криеше во нивната амбасада во Лондон, но не може да ја напушти зградата бидејќи истата е обиколена од британски ...

Асанж останува во Амбасадата на Еквадор

Курир - 17.08.2012

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж останува во зградата на Амбасадата на Еквадор во Лондон, каде побегна уште на 19 јуни, за да не биде екстрадиран во Шведска, каде е осомничен за силување.

Лондонската полиција ја опколи амбасадата на Еквадор

Фама - 17.08.2012

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, на кого Еквадор вчера му одобри политички азил, и понатаму се наоѓа во зградата на амбасадата на Еквадор во Лондон.

Интерпол го потврди статусот на посебната потерница за Асанж

Макфакс - 17.08.2012

Интерпол потврди дека основачот на контроверзниот интернет ресурс WikiLeaks и натаму е на листата лица за кои е издадена ткн „црвена потерница", што обично се прави за опасни и многу барани ...

Итна седница во Вашингтон откако Асанж доби политички азил

Денешен - 17.08.2012

Организацијата на американски држави (ОАС) закажа итна седница во Вашингтон за разгледување на односите меѓу Еквадор и Велика Британија, откако Кито му даде политички азил на основачот на Викиликс ...

Асанж останува во еквадорската амбасада во Лондон

Денешен - 17.08.2012

Џулијан Асанж, основачот на Викиликс, останува во зградата на Амбасадата на Еквадор во Лондон, каде побегна уште на 19 јуни, за да не биде екстрадиран во Шведска, каде е осомничен за силување.

Крах меѓу Лондон и Еквадор поради Асанж

Deutsche Welle - 16.08.2012

Британските власти се закануваат со упад во еквадорската амбасада во Лондон, со цел апсење и екстрадирање во Шведска на Џулијан Асанж, основачот на Викиликс.

Еквадор му даде политички азил на Асанж

Deutsche Welle - 16.08.2012

Владата во Кито одлучила да му даде азил на Асанж, откако оценила дека на основачот на Викиликс му се заканува прогон и дека му е загрозена безбедноста.

Еквадор денеска одлучува дали Асанж ќе добие азил

Р.С.Европа - 16.08.2012

Еквадор денеска се очекува да се изјасни дали ќе му гарантира азил на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој се наоѓа во нивната амбасада во Лондон од 19 јуни за да избегне екстрадација во Шведска, ...

Дипломатска војна меѓу Британија и Еквадор за Асанж

Р.С.Европа - 16.08.2012

Министерот за надворешни работи на Еквадор, Рикардо Патино изјави дека Велика Британија се заканува дека ќе ја нападне еквадорската амбасада во Лондон за да го уапси Џулиан Асанж.

Еквадор му даде азил на Асанџ

Глас на Америка - 16.08.2012

Еквадор објави дeка му дава азил на основачот на Викиликс, Џулијан Асанџ, кој побара засолниште во амбасадата на државата во Лондон, кон крајот на јуни.

Еквадор му гарантира азил на Џулиан Асанж

Р.С.Европа - 16.08.2012

Еквадор му гарантира азил на Џулиан Асанж, соопштии министерот за надворешни работи на Еквадор Рикардо. Асанж во јуни се засолни во амбасадата на Еквадор во Лондон и побара азил за да ја избегне ...

Асанж доби азил

Оn.net - 16.08.2012

Еквадорските власти, како што и најавија, му одобрија азил на основачот на Викиликс. Британците, како што најавија, ќе го апселе.

Еквадор му одобри азил на Асанж

Р.С.Европа - 16.08.2012

Еквадор му гарантира азил на основачот на Викиликс Џулијан Асанж. Асанж побара засолниште во амбасадата на Еквадор во Лондон.

Британија нема да му даде на Асанж да излезе од земјата

Р.С.Европа - 16.08.2012

Британскиот секретар за надворешни Вилијам Хаг изјави дека Велика Британија нема да му даде на основачот на Викиликс Џулијан Асанж безбедно да замине надвор од земјата.

Крах меѓу Лондон и Еквадор поради Асанж

МКД - 16.08.2012

Британските власти се закануваат со упад во еквадорската амбасада во Лондон, со цел апсење и екстрадирање во Шведска на Џулијан Асанж, основачот на Викиликс.

Дипломатска кавга меѓу Лондон и Кито за Асанж

Утрински - 16.08.2012

Дипломатиите на Велика Британија и на Еквадор се во остра вербална расправија околу Џулијан Асанж, откако Владата во Кито ги обвини британските власти дека се „заканиле“ со суспендирање на ...

Дипломатска војна за асанаж меѓу Лондон и Кито

Телма - 16.08.2012

Дипломатиите на Велика Британија и на Еквадор се во остра вербална расправија околу Џулијан Асанж, откако Владата во Кито ги обвини британските власти дека се „заканиле“ со суспендирање на ...

Еквадор му гарантира азил на Џулиан Асанж

МКД - 16.08.2012

Еквадор му гарантира азил на Џулиан Асанж, соопштии министерот за надворешни работи на Еквадор Рикардо Патино. Асанж, основачот на Викиликс во јуни се засолни во амбасадата на Еквадор во Лондон и ...

Еквадор му даде азил на Асанж

Утрински - 16.08.2012

Одлуката доаѓа речиси два месеци откако Асанж се скри во зградата на еквадорската Амбасада во Лондон Еквадор му даде политички азил на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж.

Eквадор му одобри азил на Асанж

Телма - 16.08.2012

Еквадор му одобри азил на основачот на „Викиликс“, Жулијан Асанж, два месеца откако тој се засолни во амбасадата на оваа држава во Лондон, додека се обидуваше правно да го запре процесот на негова ...

Расправија за Џулијан Асанж

Алфа - 16.08.2012

Дипломатиите на Велика Британија и на Еквадор се во остра вербална расправија околу Џулијан Асанж, откако Владата во Кито ги обвини британските власти дека се „заканиле“ со суспендирање на ...

Британија го напаѓа Еквадор?

Идивиди - 16.08.2012

Лондон, 16 август 2012 (МИА) - Дипломатиите на Велика Британија и на Еквадор се во остра вербална расправија околу Џулијан Асанж, откако Владата во Кито ги обвини британските власти дека се ...

Поради Асанж напнато пред Амбасадата на Еквадор во Лондон

А1 On - 16.08.2012

Еквадор одлучува за азил за Асанж, Британците се закануваат со упад во амбасадата Властите во Еквадор денеска ќе ја обзнанат одлуката за политички азил на основачот на Викиликс , Џулијан Асанж.

Еквадор одобри политички азил за Асанж

Кајгана - 16.08.2012

Еквадор му одобри политички азил на Џулијан Асанж, основачот на WikiLeaks, иако претходно Британија се закани дека може да го одземе дипломатскиот статус на амбасадата на таа држава во Лондон.

Еквадор му одобри азил на Асанж, Британија се заканува дека ќе го апси во амбасадата

Алфа - 16.08.2012

Владата на Еквадор одлучи да му даде азил на основачот на Викиликс Џулијан Асанж но драмата околу неговата судбина со тоа не само што не заврши, туку се чини дека допрва се зголемува.

Еквадорската Влада му даде политички азил на основачот на Викиликс

Н.Македонија - 16.08.2012

Еквадорската Влада му даде политички азил на основачот на интернет-страницата Викиликс, Џулијан Асанж, откако тој безмалку два месеци престојува во зградата на Амбасадата на оваа јузноамериканска ...

Вилијам Хејг: Британија не го познава принципот на дипломатски азил

Кајгана - 16.08.2012

Веста дека Еквадор му одобри азил на основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж, беше дочекана и со воодушевување и со негодување.

Асанж опколен во Лондон

А1 On - 16.08.2012

Основачот на Викиликс, Џулијен Асанж , нема да може да ја напушти амбасадата на Еквадор во Лондон, иако таа земја му одобри азил. Нема да има насилен упад во амбасадата.

Лондон и Кито се караат за Асанж

+инфо - 16.08.2012

Дипломатиите на Велика Британија и на Еквадор се во остра вербална расправија околу Џулијан Асанж, откако Владата во Кито ги обвини британските власти дека се заканиле со суспендирање на ...

Дипломатска кавга меѓу Лондон и Кито околу Џулијан Асанж

Сител - 16.08.2012

Дипломатиите на Велика Британија и на Еквадор се во остра вербална расправија околу Џулијан Асанж, откако Владата во Кито ги обвини британските власти дека се „заканиле“ со суспендирање на ...

СКАНДАЛ: Британците сакаат да упаднат во амбасадата на Еквадор

Либертас - 16.08.2012

Британските власти се закануваат со упад во еквадорската амбасада во Лондон, со цел апсење и екстрадирање во Шведска на Џулијан Асанж, основачот на Викиликс, што би било флагрантно кршење на ...

Британските власти ќе влезат во еквадорската амбасада да го апсат Асанж

Канал5 - 16.08.2012

Британските власти издале предупредување дека ќе влезат во амбасадата на Еквадор во Лондон за да го уапсат основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кој се засолни таму и побара азил за да се спаси од ...

Дипломатска кавга меѓу Лондон и Кито околу Џулијан Асанж

МРТ - 16.08.2012

Дипломатиите на Велика Британија и на Еквадор се во остра вербална расправија околу Џулијан Асанж, откако Владата во Кито ги обвини британските власти дека се „заканиле“ со суспендирање на ...

Нема одлука за суспензија на имунитетот на еквадорската Амбасада

МРТ - 16.08.2012

Британскиот Форин Офис соопшти денеска дека „засега нема одлука за суспенизија на имунитетот на Амбасадата на Еквадор, ниту за тоа дали ќе биде направено нешто такво“.

Три лица уапсени пред зградата на еквадорската Амбасада во Лондон

МРТ - 16.08.2012

Лондонската Метрополитен полиција соопсти дека три лица се уапсени предпладнево пред зградата на Амбасадата на Еквадор во британскиот главен град.

Еквадор му даде политички азил на Асанж- Британија се закани дека ќе го апси

Канал5 - 16.08.2012

Еквадор му даде политички азил на Џулијан Асанж основачот на Викиликс – два месеци откако тој, бегајќи од екстрадицијата во Шведска, се сокри во нивната амбасада во Лондон.

ВИДЕО: Еквадор му одобри азил на Асанж

Либертас - 16.08.2012

Владата на Еквадор одлучи да му даде азил на Џулијан Асанж, основачот на Викиликс, но тоа не значи и крај на драмата. Британските власти инсистираат Еквадор да им го предаде Асанж или во спротивно ...

Еквадорската Влада му даде политички азил на основачот на Викиликс

Сител - 16.08.2012

Еквадорската Влада му даде политички азил на основачот на интернет-страницата Викиликс, Џулијан Асанж, откако тој безмалку два месеци престојува во зградата на Амбасадата на оваа јузноамериканска ...

Еквадор му даде политички азил на основачот на Викиликс

МРТ - 16.08.2012

Еквадорската Влада му даде политички азил на основачот на интернет-страницата Викиликс, Џулијан Асанж, откако тој безмалку два месеци престојува во зградата на Амбасадата на оваа јужноамериканска ...

Билд: Шведскиот судски систем гарантира права за сите

Сител - 16.08.2012

Шведска категорично ги отфрла обвинувањата дека шведското правосудство не гарантира право на заштита, изјави шефот на шведската дипломатија Карл Билд.

Џулијан Асанаж: Ова е значајна победа за мене

Сител - 16.08.2012

Оснивачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој денеска доби политички азил во Еквадор, изјави дека решението на властите во Кито е „значајна победа“.

Велика Британија нема да го пушти Асанж да излезе од амбасадата

Либертас - 16.08.2012

Британскиот минстер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави дека Велика Британија не признава дипломатски азил, каков што доби основачот на Викиликс, Џулијан Асанж во еквадорската амбасада во Лондон ...

Еквадор одлучува за азил за Асанж, Британците се закануваат со упад во амбасадата

Точка - 16.08.2012

Властите во Еквадор денеска ќе ја објават одлуката за азил на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој се крие во амбасадата на земјава во Лондон од јуни годинава, соопштил еквадорскиот министер за ...

Британската полиција пред еквадорската амбасада ги апси приврзаниците на Асанж

Точка - 16.08.2012

Британската полиција уапсила неколку приврзаници на Џулијан Асанж, кои се собрале пред еквадорската амбасада во Лондон за да може да му дадат поддршка на основачот на “Викиликс“, кој е таму ...

Асанж доби азил во Еквадор

Точка - 16.08.2012

Еквадор објави дека му одобрува азил на основачот на Викиликс Џулијан Асанж. Во текот јуни на Асанж пбара азил во еквадорската амбасада во Лондон за да избегна екстрадиција во Шведска, јавува АФП.

Лондон и Кито се скараа околу Џулијан Асанж

Курир - 16.08.2012

Дипломатиите на Велика Британија и на Еквадор се во остра вербална расправија околу Џулијан Асанж, затоа што Владата во Кито ги обвини британските власти дека се „заканиле“ со суспендирање на ...

Еквадор одлучува за азил за Асанж, Британците се закануваат со упад во амбасадата

Нетпрес - 16.08.2012

Властите во Еквадор денеска ќе ја објават одлуката за азил на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој се крие во амбасадата на земјава во Лондон од јуни годинава, соопштил еквадорскиот министер за ...

Еквадор одлучува за азил за Асанж, Британците се закануваат со упад во амбасадата

Таратур - 16.08.2012

Властите во Еквадор денеска ќе ја објават одлуката за азил на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој се крие во амбасадата на земјава во Лондон од јуни годинава, соопштил еквадорскиот министер за ...

Додека Еквадор одлучува за Асанж, Британците ќе упаднат во нивната амбасада

БезПардон - 16.08.2012

Откако Велика Британија вчера изрази одлучност да го испорача Џулијан Асанж во Шведска, каде е обвинет за силување, Еквадор објави дека денеска ќе ја донесе одлуката за политичкиот азил за основачот ...

Форин Офис: Нема одлука за суспензија на еквадорската Амбасада

Курир - 16.08.2012

Британскиот Форин Офис соопшти денеска дека „засега нема одлука за суспенизија на имунитетот на Амбасадата на Еквадор, ниту за тоа дали ќе биде направено нешто такво“.

Уапсени три лица пред Амбасадата на Еквадор во Лондон

Курир - 16.08.2012

Лондонската Метрополитен полиција соопшти дека три лица се уапсени предпладнево пред зградата на Амбасадата на Еквадор во британскиот главен град.

Британската полиција пред еквадорската амбасада ги апси приврзаниците на Асанж

Нетпрес - 16.08.2012

Британската полиција уапсила неколку приврзаници на Џулијан Асанж, кои се собрале пред еквадорската амбасада во Лондон за да може да му дадат поддршка на основачот на “Викиликс“, кој е таму ...

Асанж доби азил во Еквадор

Нетпрес - 16.08.2012

Еквадор објави дека му одобрува азил на основачот на Викиликс Џулијан Асанж. Во текот јуни на Асанж пбара азил во еквадорската амбасада во Лондон за да избегна екстрадиција во Шведска, јавува АФП.

Еквадор му даде азил на Асанж

еВести - 16.08.2012

Еквадорската Влада му даде политички азил на основачот на интернет-страницата Викиликс, Џулијан Асанж, откако тој безмалку два месеци престојува во зградата на Амбасадата на оваа јузноамериканска ...

Асанж доби политички азил во Еквадор

Курир - 16.08.2012

Еквадорската Влада му даде политички азил на основачот на интернет-страницата Викиликс, Џулијан Асанж, откако тој безмалку два месеци престојува во зградата на Амбасадата на оваа јужноамериканска ...

Еквадор даде азил, Британија одлучна дa го испорача Асанж

БезПардон - 16.08.2012

Еквадор денеска одлучи да му даде азил на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Сепак, британското министерство за надворешни работи, веднаш по нивната одлука, соопшти дека тоа не менува ништо и дека ...

Асанж: Ова е значајна победа за мене

Курир - 16.08.2012

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој денеска доби политички азил во Еквадор, изјави дека решението на властите во Кито е „значајна победа“.

Еквадор му даде азил на Асанж

Макфакс - 16.08.2012

Еквадор во четврток го одобри политичкиот азил за основачот на „Викиликс", Џулијан Асанж, изјави министерот за надворешни работи на оваа земја, Рикардо Патино, јави „Reuters".

Лондон не му гарантира на Асанж слободно излегување од земјата

Макфакс - 16.08.2012

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави дека Лондон не му дава на основачот на контроверзниот политички портал WikiLeaks, право на непречено патување надвор од земјата.

Дипломатска кавга околу Џулијан Асанж

Денешен - 16.08.2012

Дипломатиите на Велика Британија и на Еквадор се во остра вербална расправија околу Џулијан Асанж, откако Владата во Кито ги обвини британските власти дека се „заканиле“ со суспендирање на ...

Еквадор му даде политички азил на Асанж

Inpress - 16.08.2012

Лондон, 16. август 2012 (ИНПРЕС) Еквадор му даде политички азил на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, откако тој скоро два месеци престојуваше во зградата на Амбасадата на оваа земја, во која се ...

Викиликс - Британија да не се обидува да влезе во амбасадата на Еквадор

Inpress - 16.08.2012

Рејкјавик, 16. август 2012 (ИНПРЕС) Портпаролот на Викиликс Кристин Храфнсон ги предупреди британските власти да не се обидуваат да влезат во амбасадата на Еквадор во Лондон за да го уапсат Џулијан ...

Еквадор не му дава азил на Асанж?

Deutsche Welle - 15.08.2012

Претседателот на јужно-американската држава Рафаел Кореја демантираше дека Еквадор се подготвува да му даде азил на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, како што претходно објави весникот Гардијан.

Основачот на Wikileaks ќе добие азил во Еквадор

IT.mk - 15.08.2012

Основачот на контроверзниот Wikileaks, Џулиан Асанж, ќе добие азил во Еквадор. Веста доаѓа од официјални претставници на властите во Еквадор, јавува Guardian . Г.

Еквадор ќе го спасува Џулијан Асанж

Утрински - 15.08.2012

Се очекува претседателот Рафаел Кореја да му даде азил на шефот на „Викиликс“ Претседателот на Еквадор изјави дека наскоро ќе донесе одлука за тоа дали на Џулијан Асанж ќе му биде доделен политички ...

Нема азил во Еквадор за Асанж

Утрински - 15.08.2012

Претседателот на Еквадор Рафаел Кореја демантира дека донел одлука за давање азил на Асанж Кито - Претседателот на Еквадор, Рафаел Кореја, ги демантира вчера тврдењата на британскиот весник ...

Претседателот на Еквадор на Tвитер демантира дека Асанж добил азил

А1 On - 15.08.2012

Претседателот на Еквадор, Рафаел Кореја на својата Твитер страница, го демантираше написот на весникот „Гардијан“, кој беше пренесен од повеќе медиуми дека Еквадор се подготвува да му даде азил на ...

Сеуште нема одлука за давање азил на Асанж

Идивиди - 15.08.2012

Кито, 15 август 2012 (МИА) - Претседателот на Еквадор Рафаел Кореа ги демантира вчера тврдењата на британскиот весник „Гардијан“ дека неговата земја се подготвува да му даде азил на основачот на ...

Асанж сепак без азил

Алфа - 15.08.2012

Претседателот на Еквадор Рафаел Кореа ги демантира вчера тврдењата на британскиот весник „Гардијан“ дека неговата земја се подготвува да му даде азил на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој околу ...

Еквадор уште не донесе одлука за азилот на Асанж

Кајгана - 15.08.2012

Еквадор ги демантираше информациите што во петок ги објави британски Guardian дека оваа држава му одобрила азил на основачот на WikiLeaks, Џулијан Асанж.

Еквадор не донел одлука за давање азил на Асанж

+инфо - 15.08.2012

Претседателот на Еквадор Рафаел Кореа ги демантира тврдењата на британскиот весник „Гардијан“ дека неговата земја се подготвува да му даде азил на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој два месеца ...

Еквадор ќе му даде азил на Асанж

Канал5 - 15.08.2012

Џулијан Асанж ќе добие азил во Еквадор. Неговото барање го одобрил претседателот Рафаел Кореа. - Еквадор ќе одобри азил за Џулијан Асанж, пишува лондонски Гардијан.

Еквадор демантира дека донел одлука за давање азил на Асанж

Вечер - 15.08.2012

Претседателот на Еквадор, Рафаел Кореа, ги демантира вчера тврдењата на британскиот весник Гардијанн дека неговата земја се подготвува да му даде азил на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кој ...

Асанж доби азил од Еквадор

Точка - 15.08.2012

Еквадорскиот претседател, Рафаел Кореа, дозволил да му пружи политички азил на основачот на “Викиликс“, Џулијан Асанж, пишуваат странските медиуми.

Еквадор не донел одлука за давање азил на Асанж

Курир - 15.08.2012

Претседателот на Еквадор Рафаел Кореа вчера ги демантираше тврдењата на британскиот весник „Гардијан“ дека неговата земја се подготвува да му даде азил на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој ...

Еквадорт ќе му даде азил на Асанж?

Press24 - 15.08.2012

Претседателот на Еквадор, Рафаел Коера, прифатил да му даде азил на оснивачот на Викиликс Џулијан Асанж, јави доцна синоќа британскиот весник Гардијан.

Асанж доби азил од Еквадор

Нетпрес - 15.08.2012

Еквадорскиот претседател, рафаел Кореа, дозволил да му пружи политички азил на основачот на “Викиликс“, Џулијан Асанж, пишуваат странските медиуми.

Асанж сепак без азил?

Фама - 15.08.2012

Претседателот на Еквадор Рафаел Кореа го демантираше пишувањето на Гардијан дека дал политички азил на основачот на интернет сајтот Викиликс, Џулијан Асанж.

Каде ќе оди Асанж - азилот во Еквадор не му е сигурен (!)?

eReporter - 15.08.2012

Претседателот на Еквадор Рафаел Кореа ги негираше наводите на некои британски медиуми дека неговата држава ќе му одобри азил на австралискиот втемелувач на Викилкс Џулијан Асанж.

Еквадор уште не донесе одлука за азилот на Асанж

Канал 77 - 15.08.2012

Еквадор ги демантираше информациите коишто во петок ги објави британски Giardian дека оваа држава на основачот на контроверзниот интернет ресурс WikiLieaks, Џулијан Асанж му одобрила азил.

Еквадор уште не донесе одлука за азилот на Асанж

Макфакс - 15.08.2012

Еквадор ги демантираше информациите коишто во петок ги објави британски Giardian дека оваа држава на основачот на контроверзниот интернет ресурс WikiLieaks, Џулијан Асанж му одобрила азил.

Асанж ќе добие азил во Еквадор

Оn.net - 14.08.2012

Еквадор ќе му одобри азил на основачот на Викиликс, кој се обидува да избегне екстрадиција во Шведска. Според луѓе од Владата на Еквадор, претседателот Рафаел Кореа се согласил да го прифати барањето ...

Одлуката на Еквадор за азилот на Асанж до крајот на неделава

МКД - 14.08.2012

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж оваа недела ќе дознае дали ќе добие политички азил од Еквадор, пишува денес британскиот весник Дејли телеграф.

Еквадор ќе ја соопшти својата одлука за Асанж оваа недела

Н.Македонија - 14.08.2012

Претседателот на Еквадор, Рафаел Кореа изјави дека „верува оти оваа недела“ ќе се разреши случајот на Џулијан Асанж и барањето на основачот на Викиликс, за добивање политички азил во оваа ...

Еквадор ќе ја соопшти својата одлука за Асанж оваа недела

+инфо - 14.08.2012

Претседателот на Еквадор, Рафаел Кореа изјави дека „верува оти оваа недела“ ќе се разреши случајот на Џулијан Асанж и барањето на основачот на Викиликс, за добивање политички азил во оваа ...

Еквадор ќе ја соопшти својата одлука за Асанж оваа недела

Сител - 14.08.2012

Претседателот на Еквадор, Рафаел Кореа изјави дека „верува оти оваа недела“ ќе се разреши случајот на Џулијан Асанж и барањето на основачот на Викиликс, за добивање политички азил во оваа ...

Еквадор: Наскоро одлука по барањето за азил на Асанж

Точка - 14.08.2012

Еквадор, најверојатно, оваа недела ќе одлучи за тоа дали да му даде политички азил на основачот на Викиликс Џулијан Асанж.

Еквадор: Наскоро одлука по барањето за азил на Асанж

Нетпрес - 14.08.2012

Еквадор, најверојатно, оваа недела ќе одлучи за тоа дали да му даде политички азил на основачот на Викиликс Џулијан Асанж.