TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Последно издание на таблоидот „Њуз оф д` ворлд“

А1 - 10.07.2011

Британскиот таблоид „Њуз оф д`ворлд“, чии сопственик е медиумскиот магнат Рупер Мердок, кој со месеци се наоѓа во центарот на скандалот со телефонски прислушкувања, денеска го отштампа последното ...

Збогум „Њуз оф д ворлд“

Deutsche Welle - 10.07.2011

Насловната страница на таблоидот „Њуз оф д ворлд“, кој денеска ќе биде затворен поради аферата со прислушување на јавни личности, синоќа е отпечатена со голем наслов: „Ви благодариме и збогум“.

Излезе последниот број од „ News of the world“: Ви благодариме и збогум

Канал5 - 10.07.2011

Згасна традицијата долга 168 години. Најтиражниот британски весник, „Њуз оф д ворлд“, го издаде последното во низа, 8.674-то издание.

„News of the world“ се збогува со читателите

Телма - 10.07.2011

Насловната страничка на таблоидот „Њуз оф д ворлд“, кој денеска ќе биде затворен поради аферата со прислушување на јавни личности, синоќа е отпечатена со голем наслов: Ви благодариме и збогум.

Последно издание на “News of the World“

Алсат-М - 10.07.2011

Најпродаваниот неделник во Велика Британија, таблоидот „Њуз оф д ворлд“, денеска излезе за последен пат. На насловната страница беа напишани зборовите: Ви благодариме и збогум.

“Њуз оф д Ворлд“: Ви благодариме и збогум

Нетпрес - 10.07.2011

Насловната страница на британскиот таблоид “Њуз оф д Ворлд“, што денеска ќе биде затворен поради аферата со прислушување на јавни личности, синоќа е отпечатена со голем наслов: “Ви благодариме и ...

„Сан“ и „Сандеј Тајмс“ прислушкувале?!

Курир - 10.07.2011

Техниката на прислушување на говорната пошта на мобилните телефони на луѓето, за откривање ексклузивни теми, ја користеле и другите изданија на британската компанија News Internacional на Руперт ...

Излезе од печат последниот број на озлогласениот таблоид

Алфа - 10.07.2011

Насловната страница на таблоидот „Њуз оф д ворлд“, (News of the World) кој денеска ќе биде затворен поради аферата со прислушување на јавни личности, синоќа е отпечатена со голем наслов: Ви ...

Техниката на прислушување ја користеле и весниците „Сан“ и „Сандеј тајмс“

МРТ - 10.07.2011

Техниката на прислушување на говорната пошта на мобилните телефони на луѓето, за откривање ексклузивни теми, ја користеле и другите изданија на британската компанија Њуз Интернешенел на Руперт ...

Техниката на прислушување наводно ја користеле и весниците „Сан“ и „Сандеј тајмс“

Сител - 10.07.2011

Техниката на прислушување на говорната пошта на мобилните телефони на луѓето, за откривање ексклузивни теми, ја користеле и другите изданија на британската компанија Њуз Интернешенел на Руперт ...

Главниот уредник на “Њуз оф д ворлд” , одобрил исплаќање пари на полицајци за добивање информации

+инфо - 10.07.2011

Поранешниот главен уредник на сега веќе згаснатиот неделник „Њуз оф д Ворлд“ Енди Коулсон, кој подоцна беше именуван за советник на Дејвид Камерон и за директор за комуникации во Даунинг стрит 10, ...

Британскиот „Њуз оф д ворлд“ излезе за последен пат

Р.С.Европа - 10.07.2011

Најпродаваниот неделник во Велика Британија, таблоидот „Њуз оф д ворлд“, денеска излегува за последен пат. На насловната страница стојат зборовите „Ви благодариме и збогум“.

Фото+Видео: News Of The World: Ви благодариме и збогум

Курир - 10.07.2011

Таблоидот News of the world кој денес ќе биде затворен поради аферата со прислушување на јавни личности, на својата насловна стана напиша голем наслов: Ви благодариме и збогум.

Њуз оф д ворлд: Ви благодариме и збогум

Сител - 10.07.2011

Насловната страничка на таблоидот „Њуз оф д ворлд“, кој денеска ќе биде затворен поради аферата со прислушување на јавни личности, синоќа е отпечатена со голем наслов: Ви благодариме и збогум.

Њуз оф д ворлд: Ви благодариме и збогум

МРТ - 10.07.2011

Насловната страничка на таблоидот „Њуз оф д ворлд“, кој денеска ќе биде затворен поради аферата со прислушување на јавни личности, синоќа е отпечатена со голем наслов: Ви благодариме и збогум.

И весниците „Сан“ и „Сандеј тајмс“ прислушувале?

+инфо - 10.07.2011

Техниката на прислушување на говорната пошта на мобилните телефони на луѓето, за откривање ексклузивни теми, ја користеле и другите изданија на британската компанија Њуз Интернешенел на Руперт ...

Последниот број на озлогласениот таблоид „News of the World“

Алфа - 10.07.2011

Насловната страница на последниот број од таблоидот „News of the world”, кој од денеска ќе биде затворен поради аферата со прислушкување јавни личности, синоќа е отпечатена со голем наслов „Ви ...

Големото влијание на Мардок „мора да умре“ заедно со неговиот весник

МРТ - 10.07.2011

Огромната моќ што ја има Руперт Мардок преку неговите весници во британската медиска јавност, како и неговото големо влијание врз домашната политика,„мора да умре заедно со неговиот весник Њуз оф д ...

Не издржа срце таблоидско

Оn.net - 10.07.2011

„Катастрофа,“ „пропаст“ и „криминално здружување,“ се дел од зборовите што вработените во News of the world успеаја да ги протнат во делот за енигматика, во последниот број од најтиражниот британски ...

Њуз оф д ворлд: Ви благодариме и збогум

+инфо - 10.07.2011

Насловната страничка на таблоидот „Њуз оф д ворлд“, кој денеска ќе биде затворен поради аферата со прислушување на јавни личности, синоќа е отпечатена со голем наслов: Ви благодариме и збогум.

Енди Коулсон како главен уредник, одобрил исплаќање пари на полицајци за добивање информации

Сител - 10.07.2011

Поранешниот главен уредник на сега веќе згаснатиот неделник „Њуз оф д Ворлд“ Енди Коулсон, кој подоцна беше именуван за советник на Дејвид Камерон и за директор за комуникации во Даунинг стрит 10, ...

Отштампан последниот број на озлогласениот таблоид

Sky - 10.07.2011

Насловната страница на таблоидот „Њуз оф д ворлд“, (News of the World) кој денеска ќе биде затворен поради аферата со прислушување на јавни личности, синоќа е отпечатена со голем наслов: Ви ...

“Њуз оф д Ворлд“: Ви благодариме и збогум

Точка - 10.07.2011

Насловната страница на британскиот таблоид “Њуз оф д Ворлд“, што денеска ќе биде затворен поради аферата со прислушување на јавни личности, синоќа е отпечатена со голем наслов: “Ви благодариме и ...

"Њуз оф д ворлд": Ви благодариме и збогум

Вечер Прес - 10.07.2011

Конкурентските весници и британската опозиција не го прифаќаат објаснувањето дека најчитаниот неделник-таблоид се укинува поради скандалот со прислушувањето.

Крај за весникот News of the World

Попара - 10.07.2011

На 7 јули 2011 година, беше соопштено дека по 168 години во печатот, овој британски весник својот последен број ќе го објави денеска на 10 јули 2011.

Руперт Мардок доаѓа во Лондон за да се справи со кризата во „Њуз Интернешнл“

Дневник - 09.07.2011

Руперт Мардок доаѓа во Лондон од САД каде живее за да се справи со кризата што ја потресува „Њуз Интернешнл“, британска филијала на „Њуз Корпорејшн“, која е централа на медиумската империја на ...

Мардок утре во Лондон за да ја спаси медиумската империја

Канал5 - 09.07.2011

Медиумскиот магнат, Руперт Мардок, кој живее во САД, утре ќе допатува во Лондон за да се обиде да го ублажи скандалот со прислушувањето на телефони, од страна на неговиот таблоид „News of the world“.

Енди Коулсон и новинарот Гудман ослободени од притвор со кауција

Дневник - 09.07.2011

Поранешниот директор за комуникации во Даунинг стрит 10 Енди Коулсон е ослободен со кауција од притвор, во кој се наоѓаше по вчерашното апсење, јави дописникот на МИА од Лондон.

Енди Коулсон со кауција ослободен од притвор

Телма - 09.07.2011

Поранешниот директор за комуникации во Даунинг стрит 10 Енди Коулсон е ослободен со кауција од притвор, во кој се наоѓаше по вчерашното апсење.

Спектакуларен крај на најславниот таблоид

Утрински - 09.07.2011

Вработените во „Њус оф д’ворлд“ беа шокирани од веста дека ќе бидат затворени по овонеделното издание. Нивниот политички уредник, Дејвид Вудинг, изјави дека затворањето доаѓа како „сензација“.

Мардок го жртвува таблоидот со 168-годишна традиција

Дневник - 09.07.2011

Семејството Мардок реши да го затвори најтиражниот британски таблоид „Њуз оф д ворлд“, поради нарушениот углед на весникот со 168-годишна историја, по скандалот со прислушувањето на говорната пошта ...

Свет - Уапсен експортпаролот на премиерот Камерон

Вест - 09.07.2011

Камерон вети радикални нови правила за британските печатени медиуми ЛОНДОН, 9 јули (Ројтерс) - Полицијата го уапси поранешниот портпарол на Дејвид Камерон во врска со скандалот поради кој се затвори ...

Херман: Империјата на Мардог е премногу моќна

Курир - 09.07.2011

Британската опозициска Лабуристичка партија побара денеска од Владата на премиерот Дејвид Камерон да ја ограничи „преголемата моЌ“, што ја има Руперт Мардок, како и неговата медиумска компанија во ...

Енди Коулсон и новинарот Гудман ослободени од притвор со кауција

Сител - 09.07.2011

Поранешниот директор за комуникации во Даунинг стрит 10 Енди Коулсон е ослободен со кауција од притвор, во кој се наоѓаше по вчерашното апсење, јави дописникот на МИА од Лондон.

Енди Коулсон ослободен со кауција

Курир - 09.07.2011

Поранешниот директор за комуникации во Даунинг стрит 10 Енди Коулсон е ослободен со кауција од притвор, во кој се наоѓаше по вчерашното апсење.

По серијата медиумски скандали Руперт Мардок денеска во Лондон

Inpress - 09.07.2011

Лондон, 9. јули 2011 (ИНПРЕС) Се очекува Руперт Мардок денеска да пристигне во Лондон по серијата медиумски скандали поради откриените хакерски телефонски напади на неговиот таблоид, пренесува BBC.

Руперт Мардок доаѓа во Лондон за да се справи со кризата во „Њуз интернешенел”

+инфо - 09.07.2011

Руперт Мардок доаѓа во Лондон од САД каде живее за да се справи со кризата што ја потресува „Њуз интернешенел”, британска филијала на „Њуз корпорејшн”, која е централа на медиумската империја на ...

Руперт Мардок лично ќе го разрешува скандалот со прислушкувањето

Р.С.Европа - 09.07.2011

Медиумскиот магнат Руперт Мардок ќе пристигне во Лондон за да го разреши скандалот кој настана откако еден од неговите весници призна дека прислушкувале телефони на политичари и познати личности.

Енди Коулсон и новинарот Гудман ослободени од притвор со кауција

Press24 - 09.07.2011

Пoранешниот уредник на News of the World и новинарот се соочуваат со обвинение за хакирање на мобилните телефони на над 4000 граѓани за да обезбедат ексклузивна приказна за весникот Поранешниот ...

Руперт Мардок доаѓа во Лондон за да се справи со кризата во „Њуз Интернешнл“

МРТ - 09.07.2011

Руперт Мардок доаѓа во Лондон од САД каде живее за да се справи со кризата што ја потресува „Њуз Интернешнл“, британска филијала на „Њуз Корпорејшн“, која е централа на медиумската империја на ...

Енди Коулсон и новинарот Гудман ослободени од притвор со кауција

МРТ - 09.07.2011

Поранешниот директор за комуникации во Даунинг стрит 10 Енди Коулсон е ослободен со кауција од притвор, во кој се наоѓаше по вчерашното апсење, јави дописникот на МИА од Лондон.

Британските лабуристи бараат ограничување на моќта на Руперт Мардок

МРТ - 09.07.2011

Британската опозициска Лабуристичка партија побара денеска од Владата на премиерот Дејвид Камерон да ја ограничи „преголемата моЌ“, што ја има Руперт Мардок, како и неговата медиумска компанија во ...

Мардок ќе ја решава кризата во „Њуз Интернешнл“

Курир - 09.07.2011

Руперт Мардок доаѓа во Лондон од САД каде живее за да се справи со кризата што ја потресува „Њуз Интернешнл“, британска филијала на „Њуз Корпорејшн“, која е централа на медиумската империја на ...

Како „Вести од светот“ станаа светска вест

Н.Македонија - 09.07.2011

Гнасниот скандал, како што британскиот премиер Камерон ја нарече аферата „Хакирани телефони“, покажува дека едиумската законска регулатива во оваа земја не функционира.

По аферата со прислушување се затвора британскиот таблоид News of the world

Канал5 - 08.07.2011

Скандалот околу британскиот таблоид News of the world како последица ќе има затворање на овој весник. Неделното издание, ќе биде и последно во 168 – годишната историја на медиумот.

Политичарите бараат одговорност во скандалот со „Њус оф д ворлд“

Deutsche Welle - 08.07.2011

Како збунувачка и перверзна се оценува одлуката на Руперт Мурдок да го затвори најпродаваниот британски таблоиден весник, по откривањето на аферата за пробивање на пораките на познати личности и ...

Вработените „шокирани“ од затворањето на таблоидот

Утрински - 08.07.2011

Вработените во таблоидот „Њуз оф д Ворлд“ (News of the world) шокирани се од одлуката за затворање на весникот. Одлуката беше соопштена од Џејмс Мардок, син на медиумскиот магнат Руперт Мардок.

Гламур - Хју Грант бил прислушуван од таблоид

Вест - 08.07.2011

ЛОНДОН (АП) - Актерот Хју Грант изјави дека полицијата побарала од него да сведочи во истрагата за обвинувањата дека еден таблоид ги прислушувал телефоните на јавни личности, меѓу кои и славни луѓе и ...

Весникот “News of the world“ “умре од срам“

Press24 - 08.07.2011

откако се дозна дека новинарите на светски познатиот News of the world, прислушкувале околу 4000 лица, меѓу кои и семејства на жртви на убиства и блиски на загинати британски војници, газдата Руперт ...

Ед Милибанд побара јавно извинување од британскиот премиер

МРТ - 08.07.2011

Лидерот на британските лабуристи Ед Милибанд побара денеска јавно извинување од премиерот Дејвид Камерон за ангажирањето на Енди Коулсон, поранешен главен уредник на „Њуз оф д Ворлд“, осомничен во ...

По 168 години се затвора таблоидот News of the World

Капитал - 08.07.2011

Компанијата News International објави дека го затвора таблоидот News of the World, кој е во центарот на скандалот со прислушување на телефоните во Велика Британија.Шефот на европскиот оддел на ...

Вработените „шокирани“ од затворањето на таблоидот

МРТ - 08.07.2011

Вработените во таблоидот „Њуз оф д Ворлд“ (News of the world) шокирани се од одлуката за затворање на весникот. Одлуката беше соопштена од Џејмс Мардок, син на медиумскиот магнат Руперт Мардок.

Руперт Мердок го затвора таблоидот вмешан во скандал со прислушување

Нетпрес - 08.07.2011

Компанијата на медиумскиот магнат Руперт Мердок, “Њус Интернејшнал“ објави дека го затвора таблоидот “Њус оф д ворлд“, кој е во центарот на скандалот со прислушување на телефони во Велика Британија, ...

Зошто News of the world згаснува?

Оn.net - 08.07.2011

Британски адвокат ја наведува можноста за прикривање докази како причина за затворање на најтиражниот весник во ...

Советник на Камерон се соочува со апсење поради прислушување

Курир - 08.07.2011

Поради скандалот со прислушувањето на низа познати личности од британскиот јавен и политички живот, поранешниот директор за комуникации на Даунинг стрит 10 Енди Коулсон и советник на британскиот ...

Уште еден весник се затвора

Курир - 08.07.2011

Згаснува печатен медиум, иако ги има платено своите даноци и придонеси. Имено, откако се дозна дека новинарите на светски познатиот News of the world, прислушкувале околу 4000 лица, меѓу кои и ...

Скандал „News of the World“

Р.С.Европа - 08.07.2011

По 168 години, во недела излегува последното издание на британскиот најпродаван таблоид. Се затвора поради аферата прислушкување.

Крај за еден од најголемите таблоиди на светот

Таратур - 08.07.2011

Таблоидот News of the world кој се печати скоро 170 години, ќе биде затворен по одлука на сопственикот, медиумскиот магнат Руперт Мердок.

Скотланд Јард го уапси поранешниот директор за комуникации Енди Коулсон

МРТ - 08.07.2011

Скотланд Јард го уапси денеска поранешниот директор за комуникации на Даунинг стрит 10 Енди Коулсон, кој е осомничен од полицијата во врска со скандалот за прислушување на говорната пошта на ...

Милибанд: Камерон јавно да се извини

Курир - 08.07.2011

Шефот на британските лабуристи Ед Милибанд денес побара јавно извинување од страна на премиерот Дејвид Камерон за ангажирањето на Енди Коулсон, поранешен главен уредник на „News Of The World“, ...

Уапсен екс уредникот на британскиот таблоид

Р.С.Европа - 08.07.2011

Британската полиција денеска го уапсила поранешниот уредник на ,,Њуз оф д Ворлд,, Енди Кoулсон поради скандалот со прислушкување кој доведе до затворање на таблоидот.

Скандалот што го згасна таблоидот News of the World ескалира

Капитал - 08.07.2011

Се поголем е бројот на откриени актери вмешани во скандалот за прислушкување на приватни телефони за доаѓање до ексклузивни информации кој го примора сопственикот на корпорацијата News International, ...

Вудинг: Се затвори таблоид кој постои 168 години

Курир - 08.07.2011

Сите вработени во News Of The World се шокирани од одлуката дека весникот треба да се затвори. Одлуката беше соопштена од Џејмс Мардок, син на медиумскиот магнат Руперт Мардок.

Уапсен уредникот на “News of the World“

Курир - 08.07.2011

Поради прислушување на говорната пошта на мобилните телефони на голем број Британци од политичкиот и јавниот живот во Велика Британија, денес е уапсен поранешниот директор за комуникации на Даунинг ...

Дејвид Камерон најави јавни истраги за скандалот во „Њуз оф д Ворлд“

Сител - 08.07.2011

Британскиот премиер Дејвид Камерон најави денеска темелно преиспитување на целиот случај околу прислушувањето на говорната пошта на мобилните телефони, што го вршеле новинари на лондонскиот ...

Дејвид Камерон најави јавни истраги за скандалот во „Њуз оф д Ворлд“

МРТ - 08.07.2011

Британскиот премиер Дејвид Камерон најави денеска темелно преиспитување на целиот случај околу прислушувањето на говорната пошта на мобилните телефони, што го вршеле новинари на лондонскиот ...

Поранешниот директор за комуникации, Енди Коулсон се соочува со апсење

МРТ - 08.07.2011

Поранешниот директор за комуникации на Даунинг стрит 10 Енди Коулсон и советник на британскиот премиер Дејвид Камерон, се соочува со апсење поради скандалот со прислушувањето на низа познати личности ...

Уапсен Енди Коулсон, поранешен уредник на „Њуз оф д ворлд”

+инфо - 08.07.2011

Енди Коулсон, поранешен главен уредник на таблоидот „Њуз оф д ворлд” е уапсен поради сомневање дека бил директно вмешан во скандалот во врска со прислушување на телефонски разговори на политичари, ...

Советник на Камерон се соочува со апсење поради прислушување

+инфо - 08.07.2011

Енди Коулсон, поранешниот директор за комуникации на Даунинг стрит 10 и советник на британскиот премиер Дејвид Камерон, се соочува со апсење поради скандалот со прислушувањето на низа познати ...

Руперт Мердок го затвора таблоидот вмешан во скандал со прислушување

Точка - 08.07.2011

Компанијата на медиумскиот магнат Руперт Мердок, “Њус Интернејшнал“ објави дека го затвора таблоидот “Њус оф д ворлд“, кој е во центарот на скандалот со прислушување на телефони во Велика Британија, ...

"Њуз оф д Ворлд" згасна

Вечер Прес - 08.07.2011

Скотланд Јард го уапси Енди Коулсон, главен уредник на "Њуз оф д Ворлд" до 2006 година и поранешен директор за комуникации на Даунинг стрит 10, кој е осомничен во врска со скандалот за прислушување, ...

Уапсен Енди Кулсон, поранешен уредник на News of the World

Точка - 08.07.2011

Енди Кулсон, поранешен главен уредник на таблоидот News of the World е уапсен поради сомневање дека бил директно вмешан во скандалот во врска со прислушување на телефонски разговори на политичари, ...

Таблиодот “News of the World” ја прекинува работата

Канал 77 - 08.07.2011

Компанијата на медиумскиот магнат Руперт Мердок, “ News International ” објави дека го затвора таблоидот “News of the World” , кој е во центарот на скандалот со прислушување на телефони во Велика ...

Таблоидот „Њуз оф д ворлд“ продолжува да ја шокира Британија

Н.Македонија - 08.07.2011

„Њуз оф д ворлд“ на медиумскиот магнат Руперт Мердок вчера беше обвинет за прислушување семејства на убиени британски војници.

По 168 години се затвора „Њуз оф д ворлд“

Идивиди - 08.07.2011

Лондон, 7 јули 2011 (МИА) - Компанијата „Њуз интернешанл“ (News international) објави дека го затвора таблоидот „Њуз оф д ворлд“ (News of the world), кој е во центарот на скандалот со прислушување на ...

Новинари на таблоид прислушувале жртви, за да прават стории

Канал5 - 07.07.2011

Новинари од британскиот таблоид „News of the world“ ги прислушувале мобилните телефони на јавните личности и жртвите на злосторства за да си направат интересни приказни.

По 168 години се затвора таблоидот News of the world

Дневник - 07.07.2011

Компанијата „Њуз интернешанл“ објави дека го затвора таблоидот „Њуз оф д ворлд“ (News of the world), кој е во центарот на скандалот со прислушување на телефоните во Велика Британија.

Скандалот на светот

Оn.net - 07.07.2011

Откако се дозна дека новинарите на најтиражниот британски весник - News of the world, прислушувале околу 4.000 лица, меѓу кои и семејства на жртви на убиства и блиски на загинати британски војници, ...

Таблоид прислушкувал телефони за ексклузивни приказни

Кирилица - 07.07.2011

За сето ова знаел и главниот уредник, кој потоа стана советник на британскиот премиер Дејвид Камерон, со што овој скандал ќе се најде на дневен ред и на парламентот, каде веќе е отворена истрага ...

Скандал со прислушкување ја тресе Велика Британија

Нетпрес - 07.07.2011

Скандал со прислушкувањето на телефони во кој е вмешан таблоидот "Њуз оф д ворлд", дел од медиумската империја на медиумскиот тајкун Руперт Мардок, расте се’ повеќе и секој ден нови шокантни ...

Се затвара најпродаваниот весник во Велика Британија

+инфо - 07.07.2011

Најпродаваниот весник во Велика Британија, таблоидот „Њуз оф ворлд“ ќе го печати своето последно издание , по скандалот со прислушкување.

Се затвара најпродаваниот весник во Велика Британија

Р.С.Европа - 07.07.2011

Најпродаваниот весник во Велика Британија, таблоидот „Њуз оф ворлд“ ќе го печати своето последно издание , по скандалот со прислушкување.

По 168 години се затвора таблоидот „Њуз оф д ворлд“

Сител - 07.07.2011

Компанијата „Њуз интернешанл“ (News international) објави дека го затвора таблоидот „Њуз оф д ворлд“ (News of the world), кој е во центарот на скандалот со прислушување на телефоните во Велика ...

Мардок е раздрман!

Вечер Прес - 07.07.2011

Медиумската империја на Руперт Мардок е раздрмана: големите компании ги повлекуваат огласите, а британскиот премиер бара итна истрага Откритието дека новинари на таблоидот "Светски вести", чиј ...

Таблоид прислушувал семејства на жртви од нападите во Лондон

Н.Македонија - 07.07.2011

Новинари на познатиот британски таблоид „Њуз оф д ворлд“ ги хакирале и прислушувале телефоните на семејствата на жртвите од терористичките напади во Лондон, во јули 2005 година Покрај нив, цел на ...

Најтиражниот британски весник се затвора откако "забега"

eReporter - 07.07.2011

Претседателот на медимскиот гигант „Њуз интернешенел“ Џејмс Мардок одлучи да прекине со издавањето на таблоидот “News of the World” бидејќи прислушкувал приватни разговори за да дојде до информации.