TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пропадна референдумот во Романија

ТВ21 - 07.10.2018

Само околу 19% од Романците излегоа на референдумот за уставни измени во однос на дефиницијата на бракот. Избирачката комисија соопшти дека на два часа пред затворањето на избирачките места, излезноста била 19%, а за да успееше референдумот требаше ...

Дваесет илјади луѓе протестираа за независност на Шкотска (ФОТО)

МКД - 07.10.2018

Дваесет илјади луѓе во саботата во Единбург учествуваа на протест за независност на Шкотска, објавија локалните власти. Но демонстрантите беа повеќебројни на протестите организирани пред шест месеци, истакнаа набљудувачите.

Ефтов: Новата сезона на емисијата „Во центар“ ќе биде уште подобра од претходната и ќе се емитува од 14 октомври

Алфа - 07.10.2018

Идната недела, ќе започне новата сезона на емисијата „Во центар“ и ќе имаа 40 емисии, објасни новинарот Васко Ефтов во интервју за Лидер. -Вообичаено е емисијата са заполне кон крајот на септември или почетокот на октомври, како што велам јас, после ...

Романија: Низок одзив на референдумот за дефинирање на бракот

Р.С.Европа - 07.10.2018

Во Романија денес, e втор ден од референдумот за уставни промени, според кој семејството ќе биде дефинирано како сојуз на маж и жена и со тоа ќе се забрани истополовиот брак. Централната изборна комисија соопшти дека на првиот ден од референдумот ...

Ефтов: Заев ја лажеше меѓународната заедница и со референдумот ги наруши нејзините позиции

Курир - 07.10.2018

Според анализата на Васко Ефтов, со оглед дека Меркел дојде во Македонија имаше резултат 660.000 гласови на изборите. -Ајде да го анализираме тој пат, значи вие ја носите најмоќната жена или најмоќната политичка фигура во Европа, да дојде на ...

Аналитичарот Гаиќ: Овој референдум е политички банкрот на сегашната власт во Македонија

Курир - 07.10.2018

Стеван Гаиќ, научен соработник во институтот за европски студии, говореше за македонскиот референдум во РТС, на дебатата на тема: „Македонија, референдумско отрезнување.“ -Овој референдум покажа политички банкрот на сегашната власт.

Референдумот во Романија пропадна, излегоа само 19 од потребните 30% гласачи

МКД - 07.10.2018

Романските конзервативни организации и Православната црква не успеаја да мобилизираат доволен број гласачи за да успее референдумот за уставни измени во однос на дефиницијата на бракот, јави Балкан инсајт .

Во Романија пропадна референдумот, излегоа само 19% од гласачите

Курир - 07.10.2018

Романските конзервативни организации и Православната црква не успеаја да мобилизираат доволен број гласачи за да успее референдумот за уставни измени во однос на дефиницијата на бракот, јави Балкан инсајт.

Слаб одзив на референдумот во Романија

Макфакс - 07.10.2018

Гласањето на дводневниот референдум за промена на Уставот со цел отежнување на легализацијата на браковите од истополни сопружници во Романија, заврши вечерва. Референдумот, според информациите, не успеа да привлече голем број гласачи.

Ефтов: Меѓународната заедница е понижена оти беше излажана, очекувам да прати специјални претставници во Македонија

Алфа - 07.10.2018

Владата ја донесе најмоќната жена, или најмоќната политичка фигура во Европа, да дојде пред референдумот во Македонија, да агитира за референдумот и на тој референдум да има 666 000 гласови. Ова не е понижување за Зоран Заев.

Романскиот референдум за еднополови бракови пропаднa поради слаб одѕив

Нетпрес - 07.10.2018

Романците во неделата одбија да запишат во Уставот на нивната земја забрана за еднополовите бракови откако на дводневниот референдум кој го поддржа владата на социјалдемократите не излегоа доволен број избирачи.

Ефтов: Заев ја лажеше меѓународната заедница и со референдумот ги наруши нејзините позиции

Република - 07.10.2018

Според анализата на Васко Ефтов, со оглед дека Меркел дојде во Македонија имаше резултат 660.000 гласови на изборите. -Ајде да го анализираме тој пат, значи вие ја носите најмоќната жена или најмоќната политичка фигура во Европа, да дојде на ...

СТУДЕНИЧАНИ ГИ ПОЗДРАВИ ДЕМОКРАТИТЕ ОД НАТО И ЕУ: Го послушавме Енвер Хоџа, 91 отсто ни е излезност на референдумот

Денешен - 07.10.2018

Според податоците кои ги лиферува Димитар Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, еве каква била излезноста на референдумот во Студеничани, како и споредба со излезноста на изборите во 2014 и 2016 ...

Референдум за амнестија од корупциските скандали

Локално - 07.10.2018

Романците викендов одлучуваат на референдум за тоа дали во Уставот бракот треба да биде дефиниран како „врска меѓу маж и жена“. Среде политичка криза, дебатата околу тоа прашање внесува дополнителен јаз во општеството.

Романија гласа против легализација на истополови бракови

Телма - 06.10.2018

Романија викендов гласа на контроверзниот референдум со кој ќе стане уште потешко истополовите бракови да се легализираат. Целта на кампањата ДА е да се смени уставната дефиниција на бракот- дека тој е заедница од маж и жена, а не заедница од ...

Средба на ВМРО-ДПМНЕ со коалицијата „За подобра Македонија"

Канал5 - 06.10.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес (6 октомври 2018-та година) оствари средба со политичките партии од Коалицијата За Подобра Македонија. На средбата се разговараше за актуелната политичка ситуација, за референдумот, како и за ...

Во Романија референдум за промена на уставната дефиниција на семејството

Телма - 06.10.2018

Романци денеска и утре гласаат на референдум за промена на уставната дефиниција на семејството, која ќе го отежне легализирањето на истополови бракови. Граѓанската иницијатива за промена на Уставот, е со цел да се детализира дека семејство се ...

Референдум за амнестија од корупциските скандали

Deutsche Welle - 06.10.2018

Романците викендов одлучуваат на референдум за тоа дали во Уставот бракот треба да биде дефиниран како „врска меѓу маж и жена“. Среде политичка криза, дебатата околу тоа прашање внесува дополнителен јаз во општеството.

Романците на референдум гласаат за забрана на браковите од ист пол

ТВ21 - 06.10.2018

Повеќе од 19 милиони Романци денеска и утре на референдум гласаат за забрана на браковите од ист пол. Забраната ја поддржува романската Православна црква чиј патријарх истакна дека референдумот е исказ на сакање на својата земја.

Референдум против истополовите бракови во Романија

Канал5 - 06.10.2018

Романците викендов одлучуваат дали во нивниот Устав бракот треба да биде дефиниран како врска меѓу маж и жена,а на ова прашање тие одговараат со ДА или НЕ. Досега во романското законодавство се користеше родовонеутралниот поим “сопружници”, а дали ...

Референдум против истополовите бракови во Романија

Слободен Печат - 06.10.2018

Романците викендов одлучуваат дали во нивниот Устав бракот треба да биде дефиниран како врска меѓу маж и жена,а на ова прашање тие одговараат со ДА или НЕ. Досега во романското законодавство се користеше родовонеутралниот поим “сопружници”, а дали ...

Села: Премиерот треба да го признае фактот дека потфрли

Курир - 06.10.2018

Премиерот треба да го признае фактот дека потфрли. Тоа е горчливата реалност на референдумот. Од правен аспект не успеа, изјави Зијадин Села при гостување на дебатна емисија на национална телевизија.

Мицкоски се сретна со коалициските партнери

А1 On - 06.10.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. „На средбата се разговараше за актуелната политичка ситуација, за референдумот, како и за периодот што престои.

Мицкоски на средба со претставници од политичките партии од Коалицијата: Власта доживеа дебакл и го загуби ...

Курир - 06.10.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес оствари средба со претставници од политичките партии од Коалицијата „За Подобра Македонија“. -На средбата се разговараше за актуелната политичка ситуација, за референдумот, како и за периодот што ...

Коалиција „За подобра Македонија“: Власта доживеа дебакл и го загуби легитимитетот

Макфакс - 06.10.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска имаше средба со политичките партии од Коалицијата „За подобра Македонија“. „Коалицијата ‘За подобра Македонија’ оцени дека договорот на Заев со Грција е отфрлен од граѓаните кои јасно и ...

Во Романија референдум за промена на уставната дефиниција на семејството

Сител - 06.10.2018

Референдум за уставни промени се одржува во Романија, според кои семејството би било дефинирано како заедница меѓу маж и жена.Ова директно би го забранило хомосексуалниот брак.Околу 19 милиони гласачи се изјаснуваат на референдумското прашање ...

Референдум за забрана на истополовите бракови во Романија

Макфакс - 06.10.2018

Во Романија денеска почна дводневниот референдум за уставните амандмани кои би ја отежнале легализацијата на истополовите бракови. Референдумот го иницираше конзервативна група, а го поддржа Романската православна црква.

Демонстранти бараат втор референдум за независност

Нетпрес - 06.10.2018

Десетици илјади Шкоти излегоа денеска на улиците на Единбург, барајќи нов референдум за независност од Велика Британија. Демонстрантите маршираа под слоганот “Сите под едно знаме”. Активистите се надеваат дека ќе ги обединат Шкотите од различни ...

Власта доживеа дебакл и го загуби легитимитетот од народот

Нетпрес - 06.10.2018

„Коалицијата за Подобра Македонија“ оцени дека договорот на премиерот Зоран Заев со Грција е отфрлен од граѓаните, кои јасно и недвосмислено се изјаснија против на референдумот, оние кои гласаа против и оние кои апстинирајќи одлучија да не го ...

Средба на ВМРО-ДПМНЕ со коалицијата „За подобра Македонија“

Сител - 06.10.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес (6 октомври 2018-та година) оствари средба со политичките партии од Коалицијата За Подобра Македонија. На средбата се разговараше за актуелната политичка ситуација, за референдумот, како и за ...

Сликата за Македонија на граѓаните визионери

Окно - 06.10.2018

Сите зборуваат за „бојкотирачите“. Јас, пак, сакам да зборувам за визионерите. За македонските граѓани со јасна политичка и културна визија. Таа на граѓаните кои на Референдумоит гласаа за Договорот со Грција, за европската демократија и за ...

Во Романија референдум за промена на уставната дефиниција на семејството

Алфа - 06.10.2018

Околу 19 милиони Романци со право на глас денеска и утре гласаат на референдум за промена на уставната дефиниција на семејството. Организирањето референдум го одобри Уставниот суд на Романија.

Села: Премиерот треба да го признае фактот дека потфрли

Press24 - 06.10.2018

Премиерот треба да го признае фактот дека потфрли. Тоа е горчливата реалност на референдумот. Од правен аспект не успеа, изјави Зијадин Села при гостување на дебатна емисија на национална телевизија.

Романија: Референдум за амнестија од корупциските скандали

Нова ТВ - 06.10.2018

Романците викендов одлучуваат на референдум за тоа дали во Уставот бракот треба да биде дефиниран како „врска меѓу маж и жена“. Среде политичка криза, дебатата околу тоа прашање внесува дополнителен јаз во општеството, анализира Дојче Веле.

Во Романија референдум за промена на уставната дефиниција на семејството

А1 On - 06.10.2018

Околу 19 милиони Романци со право на глас денеска и утре гласаат на референдум за промена на уставната дефиниција на семејството. Организирањето референдум го одобри Уставниот суд на Романија.

Референдум во Романија против хомосексуалните бракови

Нетпрес - 06.10.2018

Околу 19 милиони Романци денеска и утре ќе гласаат на референдум за уставни промени со кои бракот би бил дефиниран како заедница меѓу маж и жена, со што би се ставила забрана на хомосексуалните бракови.

Во Романија денес и утре референдум за дефинирање на бракот

Радио МОФ - 06.10.2018

„Дали се согласувате со законот за ревизија на Уставот на Романија во формата, одобрена од Парламентот?” е прашањето на кое околу 19 милиони Романци ќе може да гласаат на референдумот кој се одржува денес и утре во Романија.

Романците гласаат на референдум за дефиницијата на семејството

Р.С.Европа - 06.10.2018

Романци денеска и утре гласаат на референдум за промена на уставната дефиниција на семејството, која ќе го отежне легализирањето на истополови бракови. Граѓанската иницијатива за промена на Уставот, е со цел да се детализира дека семејство се ...

Референдум во Романија: бракот е заедница на маж и жена

МКД - 06.10.2018

Референдум за уставни промени се одржува денеска и утре во Романија, според кои семејството би било дефинирано како заедница меѓу маж и жена. Ова директно би го забранило хомосексуалниот брак.

Референдумот за забрана на истополовите бракови ја подели Романија

Вечер Прес - 06.10.2018

Флорин Бухучану добро знае што се хомофобни графити и соседи кои не сакаат да го поздрават. Но никогаш не почувствувал толку анимозитет кон хосексуалците како пред референдумот на кој Романија овој викенд одлучува за тоа дали со Устав треба да се ...

Мицкоски денес оствари средба со партиите од Коалицијата За Подобра Македонија

24Инфо - 06.10.2018

Мицкоски денес оствари средба со партиите од Коалицијата За Подобра Македонија. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес (6 октомври 2018-та година) оствари средба со политичките партии од Коалицијата За Подобра Македонија.

Демонстранти бараат втор референдум за независност

Република - 06.10.2018

Десетици илјади Шкоти излегоа денеска на улиците на Единбург, барајќи нов референдум за независност од Велика Британија. Демонстрантите маршираа под слоганот “Сите под едно знаме”. Активистите се надеваат дека ќе ги обединат Шкотите од различни ...

(Фото) Мицкоски постреферендумски се сретна со партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“

еМагазин - 06.10.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со политичките партии од коалицијата За подобра Македонија, информираат од ВМРО-ДПМНЕ. “На средбата се разговараше за актуелната политичка ситуација, за референдумот, како и за ...

Македонскиот референдум ги разбуди политичките динoусауруси

Локално - 06.10.2018

На денот на референдумот во Република Македонија – 30 септември 2018 година скопскиот “Вечер” објави напис со инспиративна за приврзаниците на антиквизацијата наслов: “Македонскиот jaзик и букви се стари 2 200 години, потврдуваат академиците од ...

Мицкоски се сретна со коалициските партнери

Либертас - 06.10.2018

Скопје, 6 октомври 2018 Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес (6 октомври 2018-та година) оствари средба со политичките партии од Коалицијата За Подобра Македонија. На средбата се разговараше за актуелната политичка ситуација, за ...

РЕФЕРЕНДУМ: Романците одлучуваат бракот како заедница меѓу маж и жена да влезе во Уставот

Денешен - 06.10.2018

Околу 19 милиони Романци со право на глас денеска и утре гласаат на референдум за промена на уставната дефиниција на семејството. Организирањето референдум го одобри Уставниот суд на Романија.

Референдум за забрана на истополовите бракови во Романија

Република - 06.10.2018

Во Романија денеска почна дводневниот референдум за уставните амандмани кои би ја отежнале легализацијата на истополовите бракови. Референдумот го иницираше конзервативна група, а го поддржа Романската православна црква.

Референдумот за забрана на истополовите бракови ја подели Романија

Локално - 06.10.2018

Флорин Бухучану добро знае што се хомофобни графити и соседи кои не сакаат да го поздрават. Но никогаш не почувствувал толку анимозитет кон хосексуалците како пред референдумот на кој Романија овој викенд одлучува за тоа дали со Устав треба да се ...

Мицкоски на средба со претставници од политичките партии од Коалицијата: Македонија со чело на Зоран Заев е земја без ...

Република - 06.10.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес оствари средба со претставници од политичките партии од Коалицијата „За Подобра Македонија“. -На средбата се разговараше за актуелната политичка ситуација, за референдумот, како и за периодот што ...

Референдум за забрана на истополовите бракови во Романија

Centar - 06.10.2018

Во Романија денеска почна дводневниот референдум за уставните амандмани кои би ја отежнале легализацијата на истополовите бракови. Референдумот го иницираше конзервативна група, а го поддржа Романската православна црква.

Македонската мултиетничка диоптрија дава поинаква слика за референдумот

Н.Македонија - 06.10.2018

Едно од мистериозните прашања на маргините од минатонеделниот референдум, кои загатнаа и малку поинаков ракурс за анализа на резултатите од споменатиот референдум, е етничката структура на гласовите.

Романците гласаат на референдум за дефинирање на бракот во Уставот

1tv - 06.10.2018

Во сред политичка криза, Романците викендов одлучуваат на референдум дали во Уставот, бракот треба да биде дефиниран како „врска меѓу маж и жена“. На референдумот во Романија на 6 и 7 октомври, граѓаните одлучуваат за тоа дали Уставот треба да го ...

Тодор Петров: Излезноста на референдумот беше 22%, остатокот е полнење на кутии

Канал5 - 05.10.2018

Претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров, смета дека имало полнење на кутии. Во спротивно според него, излезноста би била 22%. ...

Бајрами: Обвинителство на референдумот регистрира четириесетина нарушувања на правото на глас

Канал5 - 05.10.2018

Јавното Обвинителство регистрирало 40 нарушувања поврзани со остварување на правото на глас и референдумот, информираше јавниот обвинител Џељаљ Бајрами. Тој објасни дека еден од настаните се случил пред референдумот,а другите за време на ...

Кумановското обвинителство ќе утврдува дали премиерот повикувал на поткуп пред референдумот

Телма - 05.10.2018

Кумановското обвинителство е тоа што ќе треба да оцени, дали говорот на премиерот Зоран Заев, во Крива Паланка пред референдумот, е обид за поткуп на гласачи. Трите кривични пријави поднесени против Заев, се споени во една, од причина што сите го ...

Сликата за Македонија на граѓаните визионери

Deutsche Welle - 05.10.2018

Реакционерите секогаш „ловат во матно“. Само визионерите имаат храброст и јасна миротворна визија. За нив треба да се говори и пишува. Колумна на Кица Колбе. Сите зборуваат за „бојкотирачите“. Јас, пак, сакам да зборувам за визионерите.

ВМРО-ДПМНЕ: Власта продолжува со политички прогон

ТВ21 - 05.10.2018

„Власта која вршеше уцени и закани пред и после референдумскиот ден, која се јавуваше по приватни броеви на членови од ВМРО-ДПМНЕ да излезат на гласање, полнеше кутии, продолжува со истото сценарио на автократско владеење, вака ја покажуваат својата ...

Единствена Македонија: Над 90 илјади гласови злоупотребени со груб фалсификат

ТВ21 - 05.10.2018

Единствена Македонија на денешната прес конференција, го изнесе конечниот став за референдумот врз основа на податоци за излезност од 1.646-те наши набљудувачи кои пред избирачките места со цртки ја бележе излезнота на гласачите.

Јавно обвинителство – регистрирани 40 нарушувања на правото на глас

24 Вести - 05.10.2018

Кумановското обвинителство собира материјални докази за предметот кој беше оформен по говорот на премиерот Зоран Заев кога за време на кампањата ги повика бизнисмените да го одврзат ќесето и да ги наградат вработените кои ќе излезат да гласаат- ...

ВМРО достави кривични за нерегуларности на референдумот

Алсат-М - 05.10.2018

Денеска ВМРО-ДПМНЕ до Јавното обвинителство за организиран криминал достави кривична пријава против 200 лица за кршење на законот и за злоупотреба на службената положба во текот на референдумот.

40 прекршоци на референдумот, ВМРО-ДПМНЕ бара нов јавен обвинител

ТВ21 - 05.10.2018

Во текот на организирањето и спроведувањето на референдумот вкупно се регистрирани 40 нарушувања поврзани со остварување на правото на глас и референдумот, соопшти Привремената комисија за следење на кривични дела против изборите и гласањето.

Бајрами: Обвинителство на референдумот регистрира четириесетина нарушувања на правото на глас

ТВ21 - 05.10.2018

Четириесет нарушувања во врска со остварувањето на правото на глас на референдумот се регистрирани во текот на организирањето и спроведувањето на референдумот, информира денеска јавниот обвинител Џељаљ Бајрами, презентирајќи го извештајот за текот и ...

Тодор Петров: Излезноста на референдумот беше 22%, остатокот е полнење на кутии од вооружени банди

Фокус - 05.10.2018

Претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодоров Петров, вели дека излезноста на референдумот бил 22%. Според него официјалниот резултат на Државната изборна комисија од 36% е постигнат со полнење на гласачките кутии во местата каде претежно ...

Екс-амбасадорот Никовски: Излезноста на референдумот е сериозна шлаканица за организаторите!

Фокус - 05.10.2018

Некогашниот амбасадор Ристо Никовски, за референдумските резултати вели дека очекувал таков исход и според него, резултатот од референдумот е сериозна шлаканица за сегашната владејачка гарнитура.

Бајрами: Обвинителство на референдумот регистрира четириесетина нарушувања на правото на глас

Курир - 05.10.2018

Четириесет нарушувања во врска со остварувањето на правото на глас на референдумот се регистрирани во текот на организирањето и спроведувањето на референдумот, информира денеска јавниот обвинител Џељаљ Бајрами, презентирајќи го извештајот за текот и ...

Бајрами: Обвинителството на референдумот регистрира четириесетина нарушувања на правото на глас

Стандард - 05.10.2018

Четириесет нарушувања во врска со остварувањето на правото на глас на референдумот се регистрирани во текот на организирањето и спроведувањето на референдумот, информира денеска јавниот обвинител Џељаљ Бајрами, презентирајќи го извештајот за текот и ...

ОЈО на референдумот регистрира 40 нарушувања на правото на глас

Нова ТВ - 05.10.2018

Четириесет нарушувања во врска со остварувањето на правото на глас на референдумот се регистрирани во текот на организирањето и спроведувањето на референдумот, информира денеска јавниот обвинител Џељаљ Бајрами, презентирајќи го извештајот за текот и ...

Информација на ЈОРМ за нерегуларностите на референдумот

Академик - 05.10.2018

Јавното обвинителство објави информација за активностите на Привремената комисија за следење евентуални противправности поврзани со извршување на кривични дела од Глава XVI – Кривични дела против изборите и гласањето од Кривичниот законик и други ...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонскиот народ со својата апстиненција гласно кажа дека Република Македонија ќе победи!

Курир - 05.10.2018

СДСМ воспоставува тоталитарен режим во државата. Режим чија главна одлика е прогонот на политичките неистомисленици и противници на Зоран Заев. Откако на референдумот власта доживеа вистински дебакл, наместо да ја послуша волјата на граѓаните се ...

Бајрами: Обвинителство на референдумот регистрира четириесетина нарушувања на правото на глас

Press24 - 05.10.2018

Четириесет нарушувања во врска со остварувањето на правото на глас на референдумот се регистрирани во текот на организирањето и спроведувањето на референдумот, информира денеска јавниот обвинител Џељаљ Бајрами, презентирајќи го извештајот за текот и ...

Обвинителството утврдува дали премиерот поттикнувал поткуп на гласачи

Алфа - 05.10.2018

Кумановското обвинителство ќе утврдува дали премиерот Зоран Заев повикал на поткуп на гласачи во референдумската кампања. Постапката се покренува по кривичните пријави поднесени од ВМРО ДПМНЕ, Глас за Македонија и Светскиот Македонски Конгрес.

Бајрами: Регистрирани четириесетина нарушувања на правото на глас

+инфо - 05.10.2018

Четириесет нарушувања во врска со остварувањето на правото на глас на референдумот се регистрирани во текот на организирањето и спроведувањето на референдумот, информира денеска јавниот обвинител Џељаљ Бајрами, презентирајќи го извештајот за текот и ...

Триумфализмот на „волјата“

Независен - 05.10.2018

Ѓорѓи Спасов Како во нацистичкиот пропаганден филм „Триумфот на волјата“, нарачан од Хитлер за да се обележи партискиот конгрес во Нирнберг 1934 година, деновиве по референдумот во медиумите се редат слики и настани од радоста на оние што со ...

ВМРО-ДПМНЕ: По референдумот власта се плаши од народот, затоа е донесена одлуката за Груевски

Стандард - 05.10.2018

„Власта која брани криминал продолжува со политички прогон, дефокусирање и газење на волјата на граѓаните. Власта е исплашена од народот после референдумот и црвениот картон кој го доби и затоа е донесена денешната одлука за господинот Груевски“, ...

Што по референдумот? - анализираат неделниците

Р.С.Европа - 05.10.2018

Капитал анализира дека Македонија мора во ЕУ и во НАТО, со или без ВМРО-ДПМНЕ, а Фокус прашува пишува зошто некој во таборот „ за“ не направил калкулација дека неуспешен референдум само дополнително ќе ги комплицира работите.

Кумановското обвинителство ќе истражува дали Заев поткупувал гласачи

Правдико - 05.10.2018

Предметот за наводниот обид за поткуп на гласачи пред референдумот од страна на премиерот Зоран Заев е во рацете на кумановското обвинителство. Како што информираше јавниот обвинител Џељаљ Бајрами, три пријави биле поднесени до скопското ...

(Видео) Џељаљ Бајрами: Ако има индиции за сторени кривични дела во Сарај или други места, ќе има и кривични пријави

Правдико - 05.10.2018

Во текот на организирањето и спроведувањето на референдумот регистрирани се 40 нарушувања во врска со остварување на правото на глас и референдумот, информираше на прес-конференција јавниот обвинител Џељал Бајрами.

Арсовски: По референдумот власта се плаши од народот, затоа е донесена одлуката за Груевски

Сител - 05.10.2018

Власта која брани криминал продолжува со политички прогон, дефокусирање и газење на волјата на граѓаните. Власта е исплашена од народот после референдумот и црвениот картон кој го доби и затоа е донесена денешната одлука за господинот Груевски.

Кумановското обвинителство ќе утврдува дали Заев повикал на поткуп пред референдумот

Нетпрес - 05.10.2018

Кумановското обвинителство е тоа што ќе треба да оцени, дали говорот на премиерот Зоран Заев, во Крива Паланка пред референдумот, е обид за поткуп на гласачи. Трите кривични пријави поднесени против Заев, се споени во една, од причина што сите го ...

ВМРО ДПМНЕ: Продолжува политичкиот прогон на власта

OhridNews - 05.10.2018

Власта која брани криминал продолжува со политички прогон, дефокусирање и газење на волјата на граѓаните. Власта е исплашена од народот после референдумот и црвениот картон кој го доби и затоа е донесена денешната одлука за господинот Груевски, ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ воспоставува тоталитарен режим во државата

А1 On - 05.10.2018

„СДСМ воспоставува тоталитарен режим во државата. Режим чија главна одлика е прогонот на политичките неистомисленици и противници на Зоран Заев. Откако на референдумот власта доживеа вистински дебакл, наместо да ја послуша волјата на граѓаните се ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта им се заканува на вработените од државната администрација кои не гласале

МКД - 05.10.2018

СДСМ ги реализира заканите кои пред референдумот ги упатуваше кон администрацијата, закани за губење на работни места, санкции и казни за сите оние кои не го дадоа својот глас за капитулантското дело на Зоран Заев.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ воспоставува тоталитарен режим во државата

Сител - 05.10.2018

СДСМ воспоставува тоталитарен режим во државата. Режим чија главна одлика е прогонот на политичките неистомисленици и противници на Зоран Заев. Откако на референдумот власта доживеа вистински дебакл, наместо да ја послуша волјата на граѓаните се ...

(ВИДЕО) Петров: Одѕивот на референдумот е 22%, а 36,9% е резултат на полнење кутии од вооружени банди

А1 On - 05.10.2018

Светскиот македонски конгрес побара од Државната изборна комисија да изврши вештачење на Избирачките списоци на 22 места каде воглавно живее албанско население. „Набљудувачката мисија на СМК констатира дека одѕивот на референдумот е 22 отсто, а ...

(ВИДЕО) Бајрами: Ако има индиции за сторени кривични дела во Сарај или други места, ќе има и кривични пријави

А1 On - 05.10.2018

Во текот на организирањето и спроведувањето на референдумот регистрирани се 40 нарушувања во врска со остварување на правото на глас и референдумот, информираше на прес-конференција Јавниот обвинител Џељал Бајрами.

ВМРО-ДПМНЕ: Се бркаат вработени од администрацијата кои не гласале на референдумот

Макфакс - 05.10.2018

СДСМ воспоставува тоталитарен режим во државата. Режим чија главна одлика е прогонот на политичките неистомисленици и противници на Зоран Заев, тврди опозициската ВМРО-ДПМНЕ, преку соопштение испратено до јавноста.

Граѓаните очекуваат договор меѓу власта и опозицијата

Р.С.Европа - 05.10.2018

Уставни измени или превремени парламентарни избори? Граѓаните очекуваат власта и опозицијата да се договорат за следните чекори по референдумот, но се согласни дека тоа нема лесно да оди. Некои гласале „за“, некои против, но поголемиот дел од ...

Стојаноска: Референдумот е неуспешен, резултатите од него се фалсификат, а договорот потпишан со Грција е мртов поради ...

Курир - 05.10.2018

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ и член на ИК, Дафина Стојаноска во вечерашното гостување на дебатата на Тв 24 рече дека ставот на ВМРО-ДПМНЕ е дека референдумот е неуспешен, резултатите од него се фалсификат, но и дека договорот потпишан со Грција е ...

Светскиот македонски конгрес бара вештачење на избирачките списоци од 22 места

Макфакс - 05.10.2018

Светскиот македонски конгрес побара од Државната изборна комисија да изврши вештачење на Избирачките списоци на 22 места каде воглавно живее албанско население. „Набљудувачката мисија на СМК констатира дека одѕивот на референдумот е 22 отсто, а ...

Кумановското обвинителство ќе истражува дали Заев поткупувал гласачи

А1 On - 05.10.2018

Предметот за наводниот обид за поткуп на гласачи пред референдумот од страна на премиерот Зоран Заев е во рацете на кумановското обвинителство. Како што информираше јавниот обвинител Џељаљ Бајрами, три пријави биле поднесени до скопското ...

Пост фестум референдум – или после борба со копјето во трња

Антропол - 05.10.2018

Предреферендумската агресија на Владата, особено предизвиканата штета со „информативната“ кампања, после резултатот од референдумот се претвори во политичка сага за либералната демократија.

Медиумите неизбалансирани за референдумот – Силно наклонети кон кампањата „За“

Нетпрес - 05.10.2018

Преголема застапеност на ставовите „ЗА“ за референдумот во медиумите преку активностите на Коалицијата „Заедно за европска Македонија“, ставовите на албанските партии и преку пораките на странските политичари, кои отворено повикуваа да се гласа за ...

Џељаљ Бајрами: Ако има индиции за сторени кривични дела во Сарај или други места, ќе има и кривични пријави

Макфакс - 05.10.2018

Во текот на организирањето и спроведувањето на референдумот регистрирани се 40 нарушувања во врска со остварување на правото на глас и референдумот, информираше на прес-конференција Јавниот обвинител Џељал Бајрами.

Референдумска исклучивост – само во македонскиот случај не е важен цензусот и комплицираноста на прашањето

Алфа - 05.10.2018

Каталонски референдум за независност – 43% излезност, 92% „ЗА“ но беше прогласен за неуспешен. Ова беше став на шпанската влада, на ЕУ и на целата меѓународна јавност. Едногласно оценија дека не бил постигнат потребниот цензус и приказната се ...

Кумановското обвинителство ќе истражува дали Заев поткупувал гласачи

Макфакс - 05.10.2018

Предметот за наводниот обид за поткуп на гласачи пред референдумот од страна на премиерот Зоран Заев е во рацете на кумановското обвинителство. Како што информираше јавниот обвинител Џељаљ Бајрами, три пријави биле поднесени до скопското ...

Референдумска исклучивост – само во македонскиот случај не е важен цензусот и комплицираноста на прашањето

Курир - 05.10.2018

Каталонски референдум за независност – 43% излезност, 92% „ЗА“ но беше прогласен за неуспешен. Ова беше став на шпанската влада, на ЕУ и на целата меѓународна јавност. Едногласно оценија дека не бил постигнат потребниот цензус и приказната се ...

Единствена Македонија: Одѕивот на референдумот беше околу 32 отсто

Макфакс - 05.10.2018

Единствена Македонија не го признава резултатот од референдумот. Од партијата тврдат дека над 70 илјади гласови се злоупотребени со груб фалсификат и дека одѕивот бил 32, а не 36,9 отсто. „Како што е познато, Кризниот штаб против референдумот за ...

Бајрами: Обвинителство на референдумот регистрира четириесетина нарушувања на правото на глас

Сител - 05.10.2018

Четириесет нарушувања во врска со остварувањето на правото на глас на референдумот се регистрирани во текот на организирањето и спроведувањето на референдумот, информира денеска јавниот обвинител Џељаљ Бајрами, презентирајќи го извештајот за текот и ...

Регистрирани 40 нарушувања поврзани со референдумскиот процес

Нетпрес - 05.10.2018

Во текот на организирањето и спроведувањето на референдумот вкупно се регистрирани 40 нарушувања поврзани со остварување на правото на глас и референдумот, изјави Претседателот на Привремената комисија при Јавното обвинителство за следење евентуални ...

(ВИДЕО) Арсовски: Стравот на власта е причината Апелација да ја потврди пресудата за Груевски

А1 On - 05.10.2018

Власта која брани криминал продолжува со политички прогон, стравот од народот и црвениот картон кој го доби е причина за донесената одлука на Апелациониот суд за пресудата на Никола Груевски, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски по ...

Обвинителство: 40 нарушувања на референдумот, повеќето незначителни

Р.С.Европа - 05.10.2018

Четириесет нарушувања во врска со остварувањето на правото на глас на референдумот се регистрирани во текот на организирањето и спроведувањето на референдумот, соопштија од ОЈО. Најавија дека ќе постапат во случај на индиции за сторени кривични дела.

Арсовски: Власта исплашена од народот продолжува со политички прогон, дефокусирање и газење на волјата на граѓаните

Курир - 05.10.2018

Власта која брани криминал продолжува со политички прогон, дефокусирање и газење на волјата на граѓаните. Власта е исплашена од народот после референдумот и црвениот картон кој го доби и затоа е донесена денешната одлука за господинот Груевски, ...

(ВИДЕО) Единствена Македонија: Одѕивот на референдумот беше околу 32 отсто

А1 On - 05.10.2018

Единствена Македонија не го признава резултатот од референдумот. Од партијата тврдат дека над 70 илјади гласови се злоупотребени со груб фалсификат и дека одѕивот бил 32, а не 36,9 отсто. „Како што е познато, Кризниот штаб против референдумот за ...

Бајрами: Обвинителство на референдумот регистрира четириесетина нарушувања на правото на глас

Локално - 05.10.2018

Четириесет нарушувања во врска со остварувањето на правото на глас на референдумот се регистрирани во текот на организирањето и спроведувањето на референдумот, информира денеска јавниот обвинител Џељаљ Бајрами, презентирајќи го извештајот за текот и ...

Новакоски: Избирачкиот список влијаеше на излезноста на Референдумот

CivilMedia - 05.10.2018

Александар Новакоски, адвокат и член на Експертскиот борд на ЦИВИЛ, заедно со Сашо Орданоски и Џабир Дерала, учествуваше во панел дискусија што ЦИВИЛ ја организираше веднаш по завршување на референдумот.

Арсовски: СДСМ уплашен од народот на референдумот, заплашува со затвор на Груевски

Денешен - 05.10.2018

Власта која брани криминал продолжува со политички прогон, дефокусирање и газење на волјата на граѓаните, изјави на денешна прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Симче Арсовски. – Власта е исплашена од народот после референдумот и црвениот ...

АВМУ со втор извештај: Медиумите неизбалансирани за референдумот, силно наклонети кон кампањата „За“

Република - 05.10.2018

Преголема застапеност на ставовите „ЗА“ за референдумот во медиумите преку активностите на Коалицијата „Заедно за европска Македонија“, ставовите на албанските партии и преку пораките на странските политичари, кои отворено повикуваа да се гласа за ...

Обвинителство на референдумот регистрира четириесетина нарушувања на правото на глас

еМагазин - 05.10.2018

Четириесет нарушувања во врска со остварувањето на правото на глас на референдумот се регистрирани во текот на организирањето и спроведувањето на референдумот, информира денеска јавниот обвинител Џељаљ Бајрами, презентирајќи го извештајот за текот и ...

(ВИДЕО) Орданоски: Немам оптимистичка прогноза, се плашам дека повторно влегуваме во нешто што добро го знаеме ...

iPortal - 05.10.2018

Сашо Орданоски, политички аналитичар и член на Експертскиот борд на ЦИВИЛ, учествуваше во панел дискусија што ЦИВИЛ ја организираше веднаш по завршување на референдум. Орданоски во контекст на придобивките и последиците од референдумскиот процес ...

Бајрами: Обвинителство на референдумот регистрира четириесетина нарушувања на правото на глас

Либертас - 05.10.2018

Четириесет нарушувања во врска со остварувањето на правото на глас на референдумот се регистрирани во текот на организирањето и спроведувањето на референдумот, информира денеска јавниот обвинител Џељаљ Бајрами, презентирајќи го извештајот за текот и ...

Сликата за Македонија на граѓаните визионери

Бриф - 05.10.2018

Реакционерите секогаш „ловат во матно“. Само визионерите имаат храброст и јасна миротворна визија. За нив треба да се говори и пишува. Колумна на Кица Колбе. Mazedonien Kica Kolbe Schriftstellerin (Privat) Сите зборуваат за „бојкотирачите“.

(ВИДЕО) Арсовски: По референдумот власта се плаши од народот, затоа е донесена одлуката за Груевски

Либертас - 05.10.2018

Скопје, 5 октомври 2018 Власта која брани криминал продолжува со политички прогон, дефокусирање и газење на волјата на граѓаните. Власта е исплашена од народот после референдумот и црвениот картон кој го доби и затоа е донесена денешната одлука за ...

Обвинителство: На референдумот регистрирани 40 нарушувања

Мета - 05.10.2018

Јавното обвинителство на Република Македонија денеска ја објави информацијата за привремената комисија што ги следеше нерегуларностите и инцидентите во кампањата и на денот на референдумот.

ВМРО ДПМНЕ со закани кон судиите кои му пресудија две години на „господинот Груевски“

iPortal - 05.10.2018

,,Власта која брани криминал продолжува со политички прогон, дефокусирање и газење на волјата на граѓаните. Власта е исплашена од народот после референдумот и црвениот картон кој го доби и затоа е донесена денешната одлука за господинот ...

Референдумска исклучивост – само во македонскиот случај не е важен цензусот и комплицираноста на прашањето

Република - 05.10.2018

Каталонски референдум за независност – 43% излезност, 92% „ЗА“ но беше прогласен за неуспешен. Ова беше став на шпанската влада, на ЕУ и на целата меѓународна јавност. Едногласно оценија дека не бил постигнат потребниот цензус и приказната се ...

ВИДЕО: Толкувања на Уставот и законот околу референдумот – анализа во Студио 1 со Мирјана Малеска и Маргарита Цаца ...

Либертас - 05.10.2018

Проблемите околу референдумот се предизвикани од неразбирањето на демократските правила на игра. Демократски правила се оние запишани во Уставот и законите, за кои ќе се договорат политичките партии, но и духот на Уставот вели универзитетската ...

Сликата за Македонија на граѓаните визионери

Либертас - 05.10.2018

Реакционерите секогаш „ловат во матно“. Само визионерите имаат храброст и јасна миротворна визија. За нив треба да се говори и пишува Сите зборуваат за „бојкотирачите“. Јас, пак, сакам да зборувам за визионерите.

ОЈО Куманово ќе истражува дали Заев поткупувал гласачи

Кумановски м. - 05.10.2018

Предметот за наводниот обид за поткуп на гласачи пред референдумот од страна на премиерот Зоран Заев е во рацете на кумановското обвинителство, јавува порталот tocka.com.mk . Како што информираше јавниот обвинител Џељаљ Бајрами, три пријави биле ...

Бајрами: Ако има кривични дела во Сарај или на други места ќе има и пријави

Република - 05.10.2018

Во текот на организирањето и спроведувањето на референдумот регистрирани се 40 нарушувања во врска со остварување на правото на глас и референдумот, информираше Јавниот обвинител Џељал Бајрами.

Кумановското обвинителство ќе истражува дали Заев поткупувал гласачи

Точка - 05.10.2018

Предметот за наводниот обид за поткуп на гласачи пред референдумот од страна на премиерот Зоран Заев е во рацете на кумановското обвинителство. Како што информираше јавниот обвинител Џељаљ Бајрами, три пријави биле поднесени до скопското ...

Единствена Македонија: Одѕивот на референдумот беше околу 32 отсто

Точка - 05.10.2018

Единствена Македонија не го признава резултатот од референдумот. Од партијата тврдат дека над 70 илјади гласови се злоупотребени со груб фалсификат и дека одѕивот бил 32, а не 36,9 отсто. „Како што е познато, Кризниот штаб против референдумот за ...

Обвинителство на референдумот регистрира четириесетина нарушувања на правото на глас

MTM - 05.10.2018

Четириесет нарушувања во врска со остварувањето на правото на глас на референдумот се регистрирани во текот на организирањето и спроведувањето на референдумот, информира денеска јавниот обвинител Џељаљ Бајрами, презентирајќи го извештајот за текот и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Се бркаат вработени од администрацијата кои не гласале на референдумот

Точка - 05.10.2018

СДСМ воспоставува тоталитарен режим во државата. Режим чија главна одлика е прогонот на политичките неистомисленици и противници на Зоран Заев, тврди опозициската ВМРО-ДПМНЕ, преку соопштение испратено до јавноста.

(ВИДЕО) Орданоски: Немам оптимистичка прогноза, се плашам дека повторно влегуваме во нешто што добро го знаеме ...

Либертас - 05.10.2018

Сашо Орданоски, политички аналитичар и член на Експертскиот борд на ЦИВИЛ, учествуваше во панел дискусија што ЦИВИЛ ја организираше веднаш по завршување на референдумот. Орданоски во контекст на придобивките и последиците од референдумскиот процес ...

ВМРО-ДПМНЕ: Сведоци сме на бркање од работа на административци затоа што не гласале

Фактор - 05.10.2018

СДСМ ги реализира заканите кои пред референдумот ги упатуваше кон администрацијата, закани за губење на работни места, санкции и казни за сите оние кои не го дадоа својот глас за капитулантското дело на Зоран Заев, наведуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Русјаков: Собранието да постапи според резултатите од референдумот

Република - 05.10.2018

Писателот и режисер Александар Русјаков очекува Собранието да постапи според резултатите од неуспешниот референдум, како што налагаат Уставот и законот со кој е уреден највисокиот облик на непосредна демократија.

(ВИДЕО) Новакоски: Избирачкиот список влијаеше на излезноста на Референдумот

Либертас - 05.10.2018

Александар Новакоски, адвокат и член на Експертскиот борд на ЦИВИЛ, заедно со Сашо Орданоски и Џабир Дерала, учествуваше во панел дискусија што ЦИВИЛ ја организираше веднаш по завршување на референдумот.

Џељаљ Бајрами: Ако има индиции за сторени кривични дела во Сарај или други места, ќе има и кривични пријави

Точка - 05.10.2018

Во текот на организирањето и спроведувањето на референдумот регистрирани се 40 нарушувања во врска со остварување на правото на глас и референдумот, информираше на прес-конференција јавниот обвинител Џељал Бајрами.

Обвинителството во Куманово ќе одредува дали премиерот повикувал на поткуп

Република - 05.10.2018

Кумановското јавно обвинителство ќе треба да оцени, дали говорот на премиерот Зоран Заев, во Крива Паланка пред референдумот, е обид за поткуп на гласачи или не. Трите кривични пријави поднесени против Зоран Заев, се споени во една, од причина што ...

Референдум за Ветвендосје

Либертас - 05.10.2018

Референдумот бидна и помина и сѐ што ќе остане како вредно за паметење е првата демонстрација во живо на последиците на пактот помеѓу лимитираната демократија на западот и имитирачката демократија на истокот „Како да не ни беа доволни сиромаштијата, ...

Светскиот македонски конгрес бара вештачење на избирачките списоци од 22 места

Точка - 05.10.2018

Светскиот македонски конгрес побара од Државната изборна комисија да изврши вештачење на Избирачките списоци на 22 места каде главно живее албанско население. „Набљудувачката мисија на СМК констатира дека одѕивот на референдумот е 22 отсто, а бројот ...

Референдумот – анатомија на еден политички неуспех

Н.Македонија - 05.10.2018

Сѐ почна наопаку, како што и заврши. Ова би бил најкраткиот коментар за одржаниот консултативен референдум на 30 септември кога граѓаните се изјаснуваа за прашањето: „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република ...

Бајрами: Регистрирани 40 нарушување на правото на глас на референдумот

Н.Македонија - 05.10.2018

Четириесет нарушувања во врска со остварувањето на правото на глас на референдумот се регистрирани во текот на организирањето и спроведувањето на референдумот, информира денеска јавниот обвинител Џељаљ Бајрами, презентирајќи го извештајот за текот и ...

Бајрами: Обвинителство на референдумот регистрираше четириесетина нарушувања на правото на глас

1tv - 05.10.2018

Четириесет нарушувања во врска со остварувањето на правото на глас на референдумот се регистрирани во текот на организирањето и спроведувањето на референдумот, информира денеска јавниот обвинител Џељаљ Бајрами, презентирајќи го извештајот за текот и ...

ВМРО ДПМНЕ им се закани на судиите за потврдената затворска казна на ,,господинот Груевски“

AKO - 05.10.2018

,,Власта која брани криминал продолжува со политички прогон, дефокусирање и газење на волјата на граѓаните. Власта е исплашена од народот после референдумот и црвениот картон кој го доби и затоа е донесена денешната одлука за господинот ...

Толкувања на Уставот и законот околу референдумот – анализа во Студио 1

1tv - 05.10.2018

Проблемите околу референдумот се предизвикани од неразбирањето на демократските правила на игра. Демократски правила се оние запишани во Уставот и законите, за кои ќе се договорат политичките партии, но и духот на Уставот вели универзитетската ...

Новакоски: Избирачкиот список влијаеше на излезноста на Референдумот

1tv - 05.10.2018

Александар Новакоски, адвокат и член на Експертскиот борд на ЦИВИЛ, заедно со Сашо Орданоски и Џабир Дерала, учествуваше во панел дискусија што ЦИВИЛ ја организираше веднаш по завршување на референдумот .

Извори на НАТО: Се сомневаме дали ВМРО-ДПМНЕ сака членство во алијансата

Канал5 - 04.10.2018

НАТО не го крие разочарувањето од исходот на референдумот и на вториот ден од министерскиот состанок во Брисел. Пораките се јасни. Алијансата нема да чека нов договор со Грција, доколку актуелниот пропадне.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не ја почитува волјата на над 1,2 милиони гласачи

Канал5 - 04.10.2018

СДСМ не ја почитува волјата на над 1 милион и 200 илјади граѓани кои беа против или апстинира од гласање на договорот со Грција. Волјата е јасна и нема ниту едно насилие на СДСМ тоа да го промени. По референдумскиот дебакл СДСМ губи контрола.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не ја почитува волјата на над 1,2 милиони гласачи

24 Вести - 04.10.2018

СДСМ не ја почитува волјата на над 1 милион и 200 илјади граѓани кои беа против или апстинира од гласање на договорот со Грција. Волјата е јасна и нема ниту едно насилие на СДСМ тоа да го промени. По референдумскиот дебакл СДСМ губи контрола.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не ја почитува волјата на над 1.200.000 граѓани

Канал5 - 04.10.2018

СДСМ не ја почитува волјата на над 1 милион и 200 илјади граѓани кои беа против или апстинира од гласање на Договорот со Грција. Волјата е јасна и нема ниту едно насилие на СДСМ тоа да го промени, обвинуваат од ...

Објавен Вториот извештај за медиумското покривање на референдумот 2018

Канал5 - 04.10.2018

Кај најголемиот дел од медиумите се забележува поголема застапеност на ставовите „за“ референдумот, додека кај ниту еден нема прилози со ставот „против“ што е резултат на отсуство на агитација за оваа опција.

Референдум за Ветвендосје

Deutsche Welle - 04.10.2018

Референдумот бидна и помина и сѐ што ќе остане како вредно за паметење е првата демонстрација во живо на последиците на пактот помеѓу лимитираната демократија на западот и имитирачката демократија на истокот.

Драган Данев: Никој не ми се заканувал, а ако Заев бара средба ќе одбијам

+инфо - 04.10.2018

Никој ниту ми се заканувал, ниту пак имам каков било притисок во мојата партија, со завршување на референдумот, за мене заврши тој процес на изјаснување, вели Драган Данев, координатор на ВМРО-ДПМНЕ за Плусинфо кој претходно изјави дека нема да ...

Стаменковска: Волјата на граѓаните за референдумот беше јасна и нема ниту едно насилие на СДСМ тоа да го промени

Курир - 04.10.2018

СДСМ не ја почитува волјата на над 1 милион и 200 илјади граѓани кои беа против или апстинира од гласање на договорот со Грција. Волјата е јасна и нема ниту едно насилие на СДСМ тоа да го промени, истакна на денешната прес-конференција пратеничката ...

Високите бројки во анкетите ја промашија целта

Независен - 04.10.2018

Недоволниот одѕив на гласачи на референдумот го доведе во прашање кредибилитетот на истражувачките агенции, кои го мереа пулсот на јавноста во пресрет на неделното изјаснување. Наместо предвидените минимум 750.000 гласачи, па сè до оптимистичните ...

Меѓународниот фактор и референдумите во Македонија

Алфа - 04.10.2018

Иста реторика- различни улоги. И за време на предреферендумксата кампања во 2004 година, меѓународниот фактор со истиот речник како сега, предупредувал дека иднината на Македонија- која можела да е извесно позитивна за ЕУ, а особено за НАТО- ќе се ...

Референдум за Ветвендосје

Антропол - 04.10.2018

Референдумот бидна и помина и сѐ што ќе остане како вредно за паметење е првата демонстрација во живо на последиците на пактот помеѓу лимитираната демократија на западот и имитирачката демократија на истокот.

Обвинителството в петок ќе соопшти дали имало било какви нерегуларности на Референдумот

Алфа - 04.10.2018

Изборните нерегуларности за кои со денови информира опозицијата, ќе почекаат до утре, до пладне. За тогаш Обвинителството ќе закажало прес конференција – вака одговорија од обвинителството на прашањата на Алфа, дали покренале постапки по допрен глас ...

Да не се каеме како Британците

Независен - 04.10.2018

Александра М. Митевска Не помина ниту една година кога голем процент Британци зажалија за одлуката што ја донесоа кон средината на 2016 година за отцепување од Европската Унија. Анкетите што се правеа потоа покажаа дека процентот на оние што се каат ...

Дали ќе успее планот на Заев преку 80 пратеници да ја изигра волјата на скоро 1,2 милиони граѓани кои кажаа „НЕ“ за ...

Курир - 04.10.2018

И покрај тоа што скоро 1,2 милиони гласачи во Македонија, не излегувајќи на референдумот го дадоа својот став дека се против договорот со Грција, со кој предвидува промена на Уставот и уставното име на Република Македонија, премиерот Зоран Заев ...

Курт Вокер по референдумот: Се надевам Македонците ќе се издигнат над партиските разлики

Глас на Америка - 04.10.2018

Договорот од Преспа е шанса која не смее да се отфрли, порача поранешниот амбасадор на САД во НАТО Извршниот директор на Институтот Мекејн и поранешен амбасадор на САД во НАТО, Курт Вокер, за Гласот на Америка вели дека е разочаран што не го слушнал ...

Референдумот материјално-правно е успешен, одиме понатаму

+инфо - 04.10.2018

Ако нашите ДПМНЕ-овци навистина сакаат Републикава да стане членка на ЕУ и НАТО, ќе ги подржат уставните промени. Ако пак целта им е да им ги спасат задниците и грбовите на арамиите од нивните редови од неудобното седење и лежење во Идризовската и ...

Никовски: Договорот со Грција е историска грешка, историјата ќе му суди на Заев и СДСМ

Курир - 04.10.2018

Договорот е историска грешка на овој народ и на оваа власт која што го потпиша оваа власт и што сака по секоја цена да го наметне и еден ден ќе се соочи со судот на историјата и ќе ја плати таа цена, вели Ристо Никовски, поранешен амбасадор во ...

Објавен Вториот извештај за медиумското покривање на референдумот 2018

А1 On - 04.10.2018

Кај најголемиот дел од медиумите се забележува поголема застапеност на ставовите „за“ референдумот, додека кај ниту еден нема прилози со ставот „против“ што е резултат на отсуство на агитација за оваа опција.

Факти за референдумот

Окно - 04.10.2018

Дали е факт дека на референдумот не гласаа повеќе од половината граѓани (903.169) од вкупно запишаните на избирачкиот список (1.806.336)? Да. Дали е факт дека избирачкиот список не е воопшто реален, ако се земат предвид податоците на Фондот за ...

Вокер по референдумот: Сега на ред е парламентарната постапка

Press24 - 04.10.2018

Извршниот директор на Институтот Мекејн и поранешен амбасадор на САД во НАТО, Курт Вокер, за Гласот на Америка вели дека е разочаран што не го слушнал мислењето на повеќе граѓани на референдумот.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не ја почитува волјата на над 1,2 милиони гласачи

Алфа - 04.10.2018

СДСМ не ја почитува волјата на над 1 милион и 200 илјади граѓани кои беа против или апстинира од гласање на договорот со Грција. Волјата е јасна и нема ниту едно насилие на СДСМ тоа да го промени. По референдумскиот дебакл СДСМ губи контрола.

Данев: Ако има тајно гласање за уставни измени ќе ја напуштам седницата

Курир - 04.10.2018

„Јас како пратеник нема да гласам за уставни измени со цел промена на установото име. Веднаш по завршувањето на референдумот јас го кажав личниот став дека за мене овој процес е завршен, и дека волјата на граѓаните беше јасно искажана на ...

СДСМ и Заев сакаат да го помножат со нула ставот на скоро 1,2 милиони граѓани кои се против договорот со Грција

Курир - 04.10.2018

Покрај тоа што го прекрши ветувањето дека ќе си замине од функцијата премиер на Република Македонија доколку референдумот не успее, Зоран Заев и партијата на која е лидер сакаат да го помножат со нула противењето на околу 1,2 милиони граѓани против ...

Апасиев: Да им објасниме на експертуткиве што свесно прават будали од себе, референдумска одлука може да се смени само ...

Курир - 04.10.2018

– Да им објасниме на експертуткиве шо свесно прават будали од себе по провладиниве медиуми… Референдумска ОДЛУКА може да се смени само со нова референдумска одлука!!! Не со собраниска, владина, премиерска или министерска одлука, пишува ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не ја почитува волјата на над 1,2 милиони гласачи

Сител - 04.10.2018

СДСМ не ја почитува волјата на над 1 милион и 200 илјади граѓани кои беа против или апстинира од гласање на договорот со Грција. Волјата е јасна и нема ниту едно насилие на СДСМ тоа да го промени. По референдумскиот дебакл СДСМ губи контрола.

КОЛУМНА НА АНТИЌ: Европски референдум за Европа

Денешен - 04.10.2018

Четири дена после референдумското изјаснување за евроспка односно Северна Македонија се трудам да си ги средам впечатоците од европскиот начин за гласање во поединечни општини во Македонија.

(видео) РЕФЕРЕНДУМОТ ЗА СЕВЕРНА ОД ВЕДАР АГОЛ: Полесно до авокадо отколку до ајварка

Денешен - 04.10.2018

Многу зборови, мислења, ставови, бројки, проценти… беа кажани за и во врска со референдумот за време на кампањата, гласањето и особено за исходот од неуспешниот референдум за промена на името на Македонија во Северна.

Медиумите коректни при покривање на референдумот 2018

Бриф - 04.10.2018

Кај најголемиот дел од медиумите се забележува поголема застапеност на ставовите „за“ референдумот, додека кај ниту еден нема прилози со ставот „против“ што е резултат на отсуство на агитација за оваа опција.

Фокус: Референдумот е мртов, да живее Договорот од Преспа!

iPortal - 04.10.2018

Во новиот број на неделникот Фокус ќе читате: ЗА НЕШТАТА ДА СТАНАТ ПОЈАСНИ Не успеа ли никој во таборот „за“ да направи калкулација дека неуспешен референдум само дополнително ќе ги комплицира работите, дека може да ја засили позицијата на ...

Живот по референдумот во Охрид: Градоначалникот со кренати раце слави на големо!

Република - 04.10.2018

Дека неуспешниот референдум не им го загорчи животот на градоначалниците на СДСМ, покажува и фотографијата која ја објави Ohrid1.com. Напротив изгледа како животот да им е посреќен и повесел, а тие како да ја слават пропаста на референдумот .

Објавен Вториот извештај за медиумското покривање на референдумот 2018

Вечер Прес - 04.10.2018

Кај најголемиот дел од медиумите се забележува поголема застапеност на ставовите „за“ референдумот, додека кај ниту еден нема прилози со ставот „против“ што е резултат на отсуство на агитација за оваа опција.

Договорот со Грција е историска грешка

Пулс24 - 04.10.2018

Договорот е историска грешка на овој народ и на оваа власт која што го потпиша оваа власт и што сака по секоја цена да го наметне и еден ден ќе се соочи со судот на историјата и ќе ја плати таа цена, рече поранешениот амбасадор во Велика Британија – ...

Да им објасниме на експертуткиве што свесно прават будали од себе, референдумска одлука може да се смени само со нова ...

Република - 04.10.2018

– Да им објасниме на експертуткиве шо свесно прават будали од себе по провладиниве медиуми… Референдумска ОДЛУКА може да се смени само со нова референдумска одлука!!! Не со собраниска, владина, премиерска или министерска одлука, пишува ...

Орданоски: По референдумот, нова политичка криза

CivilMedia - 04.10.2018

Сашо Орданоски, политички аналитичар и член на Експертскиот борд на ЦИВИЛ, учествуваше во панел дискусија што ЦИВИЛ ја организираше веднаш по завршување на референдумот. Орданоски во контекст на придобивките и последиците од референдумскиот процес ...

Кампањата „за“ најмногу медиумски покриена за време на референдумот

CivilMedia - 04.10.2018

Кај најголемиот дел од медиумите се забележува поголема застапеност на ставовите „за“ референдумот, додека кај ниту еден нема прилози со ставот „против“ што е резултат на отсуство на агитација за оваа опција.

Неуспешна е консултацијата со граѓаните!

Н.Македонија - 04.10.2018

На 30 септември се одржа неуспешна консултација со граѓаните, референдумот за конечниот договор со Грција заврши неуспешно. Заврши неуспешно поради одзив од околу 37 проценти, кој можеби и ќе се спушти на 34 проценти ако се поништат резултатите во ...

Објавен Вториот извештај за медиумското покривање на референдумот 2018

Н.Македонија - 04.10.2018

Кај најголемиот дел од медиумите се забележува поголема застапеност на ставовите „за“ референдумот, додека кај ниту еден нема прилози со ставот „против“ што е резултат на отсуство на агитација за оваа опција.

Сега ниту со 120 пратеници не може да се смени името ​

Н.Македонија - 04.10.2018

КАКО РЕФЕРЕНДУМОТ ЗА ПРОМЕНА ВСУШНОСТ СТАНА РЕФЕРЕНДУМ ЗА ОДБРАНА НА ИМЕТО Постреферендумската збунетост во врска со чекорите што треба да се преземат понатаму за имплементација на спогодбата од Мала Преспа, како што всушност препорачуваат и од ...

ВМРО ДПМНЕ обвинува за груб фалсификат и полнење кутии во Сарај, Боговиње, Желино, Струга…

AKO - 04.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ во текот на утрешниот ден ќе поднесе кривична пријава до Јавното обвинителство, против повеќе од 200 лица. Станува збор за претседатели, заменици-претседатели, членови, заменици-членови и избирачки одбори, на избирачки места во Струга, ...

Референдумска нестабилност за берзата

24 Вести - 03.10.2018

Берзата не остана имуна на неуспешниот референдум. Оптимизмот на инвеститорите падна, а тоа повлече и пад на акциите. Ден по референдумското изјаснување вредноста на акциите се намали за 2,3%.

НАТО го гледа исходот на референдумот низ призма на улогата на Русија

Канал5 - 03.10.2018

Во седиштето на НАТО започна дводневниот состанок на министрите за одбрана на земјите членки на чиј дневен ред, меѓу другото, е и развојот на ситуацијата во Македонија по рефереднумот. Исходот се анализира и во контекст на односите НАТО-РУСИЈА во ...

Данев: Нема да гласам за уставни измени

ТВ21 - 03.10.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев истакна дека нема да гласа во Собранието за уставни измени. За Данев се шпекулираше дека излегол на гласање на референдумот, и токму поради тоа е во фокусот пред гласањето за уставните измени за прифаќањето на ...

Димитров: Избирачкиот список не е реален, од 1.872.466 осигуреници 416.382 се малолетни лица

Фокус - 03.10.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, изнесе неколку факти за референдумот, посочувајќи дека избирачкиот список не биле реален што влијаело на цензусот и негово неисполнување. Димитров посочува дека позициската ВМРО-ДПМНЕ не учествуваше ...

Димитров: Со убедливото мнозинство „За" должност е да се оди напред

Канал5 - 03.10.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров истакна денеска дека со убедливото мнозинство граѓани кои излегоа да гласаат на референдумот и дадоа поддршка за Договорот од Преспа, должност е да се оди напред со или без нови избори.

Димитров на ФБ: Со убедливото мнозинство „За“ должност е да се оди напред

24 Вести - 03.10.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров истакна денеска дека со убедливото мнозинство граѓани кои излегоа да гласаат на референдумот и дадоа поддршка за Договорот од Преспа, должност е да се оди напред со или без нови избори.

Димитров: Со убедливото мнозинство „За“ наша должност кон народот е да најдеме начин да зачекориме напред

ТВ21 - 03.10.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров истакна денеска дека со убедливото мнозинство граѓани кои излегоа да гласаат на референдумот и дадоа поддршка за Договорот од Преспа, должност е да се оди напред со или без нови избори.

Димитров: Со убедливото мнозинство „За“ должност е да се оди напред

Телма - 03.10.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров истакна денеска дека со убедливото мнозинство граѓани кои излегоа да гласаат на референдумот и дадоа поддршка за Договорот од Преспа, должност е да се оди напред со или без нови избори.

Данев нема да гласа за уставни измени, а ако има тајно гласање ќе ја напушти седницата

Фокус - 03.10.2018

Веднаш по завршувањето на референдумскиот ден јас го кажав личниот став дека за мене овој процес е завршен, дека волјата на граѓаните беше јасно и децидно искажана за време на референдумот, изјави вечерва пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев пред ...

Данев: Ако има тајно гласање за уставни измени ќе ја напуштам седницата

Телма - 03.10.2018

„Јас како пратеник нема да гласам за уставни измени со цел промена на установото име. Веднаш по завршувањето на референдумот јас го кажав личниот став дека за мене овој процес е завршен, и дека волјата на граѓаните беше јасно искажана на ...

Данев: Нема да гласам за уставни измени

Канал5 - 03.10.2018

Веднаш по завршувањето на референдумскиот ден јас го кажав личниот став дека за мене овој процес е завршен, дека волјата на граѓаните беше јасно и децидно искажана за време на референдумот, изјави вечерва пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев.

СДСМ со референдумот најмногу гласови изгуби во Прилеп И Кисела Вода, а најмногу доби во Карпош И Радовиш

Сакам да кажам - 03.10.2018

Вкупно 666.743 граѓани или 36,91 отсто гласаа на неделниот референдум од запишаните 1.806.336 гласачи на Избирачкиот список. На прашањето „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција?“, ...

Берзата во црвено по референдумот

Телма - 03.10.2018

Берзата со реакција на референдумот, неговиот исход ја намали вредноста на акциите, отиде во црвено берзанскиот индекс. Најсилниот пад беше регистриран во понеделникот, МБИ 10 забележа минус од 2,3 проценти, а па благ раст наредниот ден, денеска ...

Пендаровски призна: Референдумот не успеа!

Курир - 03.10.2018

Стево Пендаровски: Ако ги имаме на ум резултатите од референдумот, каде околу 92 проценти од луѓето гласаа „За“ прифаќање на Договорот со Грција и со тој предуслов за влегување во НАТО и подоцна во ЕУ, значи дека од понеделник ќе започнеме преговори ...

Кога ѓаволот ќе дојде по своето

А1 On - 03.10.2018

Дали можеше да се предвиди овој референдумски дебакал на власта? Без претенциозни пост фестум анализи, во стилот „после изгубената битката сите генерали се паметни“, сепак во текот на целата референдумска кампања постоеа некои назнаки кои ...

Вилсон: „Исходот на референдумот создаде простор за конечна битка за европска Македонија во Парламентот“

Глас на Америка - 03.10.2018

Споделете Вилсон: „Исходот на референдумот создаде простор за конечна битка за европска Македонија во Парламентот“ share Погледнете ги коментарите Print Потпретседател на Атлантскиот совет за Гласот на Америка ја коментира големата поддршка за ...

(ВИДЕО) Данев: Ако има тајно гласање за измени во уставот, ќе ја напуштам седницата

А1 On - 03.10.2018

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, вели дека ако во Собранието има тајно гласање за уставни измени, тој ќе ја напушти седницата. „Веднаш по завршувањето на референдумскиот ден јас го кажав личниот став, а тоа е дека за ...

(Видео) Данев: Ако има тајно гласање, ќе ја напуштам седницата

Макфакс - 03.10.2018

Ако има тајно гласање, ќе ја напуштам седницата, рече координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев. „Веднаш по завршување на референдумскиот ден, јас го кажав личниот став дека за мене овој процес е завршен, дека волјата на ...

Данев: Нема да гласам за уставни измени

Нова ТВ - 03.10.2018

Веднаш по завршувањето на референдумскиот ден јас го кажав личниот став дека за мене овој процес е завршен, дека волјата на граѓаните беше јасно и децидно искажана за време на референдумот, изјави вечерва пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев пред ...

Данев: Нема да гласам за уставни измени, ако има тајно гласање ќе излезам од седница

+инфо - 03.10.2018

Веднаш по завршувањето на референдумскиот ден јас го кажав личниот став дека за мене овој процес е завршен, дека волјата на граѓаните беше јасно и децидно искажана за време на референдумот, изјави вечерва пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев пред ...

Андонов: Не се исполнети законските услови за референдумот да биде успешен

Курир - 03.10.2018

Оливер Андонов во емисијата „Отворено“ на Алфа телевизија, објасни дека не може да се става знак на равенство помеѓу изјаснување на парламентарни и локални избори со референдум. Тој потенцираше дека не може да се легализира беззаконие и дека за ...

Данев: Нема да гласам за уставни измени

Слободен Печат - 03.10.2018

Веднаш по завршувањето на референдумскиот ден јас го кажав личниот став дека за мене овој процес е завршен, дека волјата на граѓаните беше јасно и децидно искажана за време на референдумот, изјави вечерва пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев пред ...

Никола Димитров на Фејсбук изнесе факти за референдумот

Независен - 03.10.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров на својто профил на Фејсбук изнесе факти со кои го образложува референдумот. Неговиот статус ви го пренесуваме во целост: Дали е факт дека на референдумот не гласаа повеќе од половината граѓани ...

Данев: Нема да гласам за уставни измени

Стандард - 03.10.2018

Веднаш по завршувањето на референдумскиот ден јас го кажав личниот став дека за мене овој процес е завршен, дека волјата на граѓаните беше јасно и децидно искажана за време на референдумот, изјави вечерва пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев пред ...

Данев: Ако има тајно гласање за уставни измени ќе излезам од седницата

Независен - 03.10.2018

Веднаш по завршувањето на референдумскиот ден јас го кажав личниот став дека за мене овој процес е завршен, дека волјата на граѓаните беше јасно и децидно искажана за време на референдумот, изјави вечерва пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев пред ...

Данев: Нема да гласам за уставни измени

МКД - 03.10.2018

Јас како пратеник нема да гласам за уставни измени со цел промена на уставното име на РМ, рече пратеникот Драган Данев пред почетокот на седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на Извршниот комитет, а утре ќе ...

ВИДЕО: Пендаровски потврди дека референдумот пропаднал

Press24 - 03.10.2018

Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски вчера во интервју за англискиот сервис на Ал Џезаира кажа дека референдумот во Манедонија во една компонента. Откако неговата изјава за успешен референдум беше прекината од новинарката која не ...

Андонов: Не се исполнети законските услови за референдумот да биде успешен

Press24 - 03.10.2018

Оливер Андонов во емисијата „Отворено“ на Алфа телевизија, објасни дека не може да се става знак на равенство помеѓу изјаснување на парламентарни и локални избори со референдум. Тој потенцираше дека не може да се легализира беззаконие и дека за ...

Данев: Нема да гласам за уставни измени

Сител - 03.10.2018

Веднаш по завршувањето на референдумскиот ден јас го кажав личниот став дека за мене овој процес е завршен, дека волјата на граѓаните беше јасно и децидно искажана за време на референдумот, изјави вечерва пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев пред ...

[Став] Камбаните на референдумот

Радио МОФ - 03.10.2018

Пишува: м-р Весна Попоска Референдумот беше услов без кој не се може токму за најголемата опозициска партија, чија пратеничка група веќе нема да има изговори за неприфаќање на уставните измени кои претстојат.

Димитров: Избирачкиот список не е реален, од 1.872.466 осигуреници 416.382 се малолетни лица

Слободен Печат - 03.10.2018

Дали Собранието ќе најде сила да го слушне гласот на мнозинството? Гласот на народот? Ќе видиме деновиве. Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, изнесе неколку факти за референдумот, посочувајќи дека избирачкиот список не биле реален што ...

Димитров: Да имаше еден глас „против“ повеќе, ќе се поклоневме и ќе креневме раце

Press24 - 03.10.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров истакна денеска дека со убедливото мнозинство граѓани кои излегоа да гласаат на референдумот и дадоа поддршка за Договорот од Преспа, должност е да се оди напред со или без нови избори.

Во програмата на ВМРО-ДПМНЕ стои дека успешен референдум е мнозинството од излезените да се „За“

+инфо - 03.10.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров истакна денеска дека со убедливо мнозинство граѓани кои излегоа да гласаат на референдумот и дадоа поддршка за Договорот од Преспа, должност е да се оди напред со или без нови избори.

Министерот Никола Димитров со „Факти за референдумот“

Нова ТВ - 03.10.2018

Со наслов ,,Факти за референдумот“, министерот за надворешни работи Никола Димитров на својот Фејсбук профил објаснува зошто смета дека референдумот е успешен. ,,Дали е факт дека на референдумот не гласаа повеќе од половината граѓани (903.169) од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Неуспехот на референдумот е црвен картон за Заев и погубните капитулантски политики

Макфакс - 03.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ не бара амнестија, туку бара да се истражи криминалот, полнењето кутии и останатите нерегуларности на референдумот, велат од опозициската партија како реакција на соопштението на СДСМ од каде обвинија оти нервозните реакции на ...

Руска пропаганда: „Мечката“ нема да ја фати зимски сон

Слободен Печат - 03.10.2018

Тоа што треба да се очекува е Русија да ја продолжи својата пропагандна кампања за кочење на односите меѓу Западот и Балканот, искористувајќи ги политичките и економските пукнатини во регионот, предупредуваат аналитичарите.

ВМРО-ДПМНЕ: Не бараме амнестија, туку истрага за нерегуларностите на референдумот

МКД - 03.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ не бара амнестија, туку бара да се истражи криминалот, полнењето кутии и останатите нерегуларности на референдумот, реагираат од партијата на соопштението од СДСМ . Според партијата, пораката од граѓаните била дека Договорот од Преспа е ...

Колку пари „исцица“ референдумот од граѓаните?

Нетпрес - 03.10.2018

Собранието и Министерството за финансии не откриваат колку вкупно пари се потрошени од џебот на граѓаните за потребите на референдумската кампања. По прашањата испратени од редакцијата на „Нетпрес“, пред два дена, сеуште нема никаков одговор од ...

Фактите на министерот Димитров за референдумот и избирачкиот список

Таратур - 03.10.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на својот Фејсбук профил, изнесе низа факти поврзани со референдумските резултати од националниот референдум кој беше одржан во неделата во Македонија.

Пендаровски призна: Референдумот правно пропадна

Алфа - 03.10.2018

Пенадровски призна – Референдумот не успеа бидејќи не беше постигнат определениот цензус. За разлика од премиерот Заев и министрите во владата кои по секоја цена докажуваат дека референдумот бил успешен, националниот координатор за НАТО јавно призна ...

Не силувајте ја демократијата

Независен - 03.10.2018

Здравко Савески Власта доживеа дебакл на референдумот. Не доживеа пораз. Доживеа дебакл. Ќе беше пораз ако излезеноста беше помеѓу 40 и 50 проценти. Со излезеност под 40 проценти, не може да се зборува за пораз. Тоа е дебакл.

Димитров: Со убедливото мнозинство „За“ должност е да се оди напред

Сител - 03.10.2018

- Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров истакна денеска дека со убедливото мнозинство граѓани кои излегоа да гласаат на референдумот и дадоа поддршка за Договорот од Преспа, должност е да се оди напред со или без нови избори.

Алфа ја отвори архивата на весниците: Зошто некои прашања не заслужуваа одговор во 2004?

Алфа - 03.10.2018

„За вистинска одлука на граѓаните се потребни целосни информации што е обврска и на Владата“ изјавила Радмила Шеќеринска на 14 октомври 2004, од трибина во Тетово, во рамки на кампањата за бојкот на тогашниот референдум за задржување на старата ...

Димитров: Со убедливото мнозинство „За“ должност е да се оди напред

А1 On - 03.10.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров истакна денеска дека со убедливото мнозинство граѓани кои излегоа да гласаат на референдумот и дадоа поддршка за Договорот од Преспа, должност е да се оди напред со или без нови избори.

Резултатот во Македонија уште една победа за Русија

Независен - 03.10.2018

Сајмон Тисдал Одбивањето на гласачите во Македонија да ја поддржат промената на името на нивната земја изгледа, на прв поглед, како прашање од чист локален интерес. Но резултатот од референдумот во неделата ќе се смета за значајна победа за Владимир ...

Руската амбасада се огласи со реакција по повод написот за референдумот

Centar - 03.10.2018

Амбасадата на Русија во Македонија на својот твитер -профил реагира на насловната страница на британскиот весник „Гардијан“, кој пишуваше дека резултатот на референдумот во Македонија е уште една победа за Русија.

Пендаровски призна дека референдумот пропаднал (ВИДЕО)

Република - 03.10.2018

Референдумот пропаднал во една компонента, призна во интервју за англискиот сервис на Ал Џезаира, националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски уривајќи ја позицијата на СДСМ за успешен референдум.

ШТО И КАКО СЕ СЛУЧИ: Димитров ги образложи сите факти околу референдумот

Фактор - 03.10.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров на Фејсбук образложи неколку факти поврзани за референдумот. Според него, факт е дека на референдумот не гласаа повеќе од половината граѓани (903.169) од вкупно запишаните на избирачкиот список ...

Димитров: Со убедливото мнозинство „За“ должност е да се оди напред

Локално - 03.10.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров истакна денеска дека со убедливото мнозинство граѓани кои излегоа да гласаат на референдумот и дадоа поддршка за Договорот од Преспа, должност е да се оди напред со или без нови избори.

Никола Димитров на Фејсбук: Факти за референдумот

Либертас - 03.10.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров истакна денеска дека со убедливото мнозинство граѓани кои излегоа да гласаат на референдумот и дадоа поддршка за Договорот од Преспа, должност е да се оди напред со или без нови избори.

Данев: Нема да гласам за уставни измени

Вечер Прес - 03.10.2018

Веднаш по завршувањето на референдумскиот ден јас го кажав личниот став дека за мене овој процес е завршен, дека волјата на граѓаните беше јасно и децидно искажана за време на референдумот, изјави вечерва пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев пред ...

Данев: Ако има тајно гласање, ќе ја напуштам седницата

Centar - 03.10.2018

Ако има тајно гласање, ќе ја напуштам седницата, рече координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев. „Веднаш по завршување на референдумскиот ден, јас го кажав личниот став дека за мене овој процес е завршен, дека волјата на ...

Димитров: Сите факти зошто референдумот беше успешен!

iPortal - 03.10.2018

Министерот за надворешни работи Николa Димитров на својот ФБ профил ги сподели фактите за референдумот од 30 септември кои треба секој граѓанин на РМ да ги прочита и да ги знае! Димитров се прашува: Дали е факт дека на референдумот не гласаа повеќе ...

Данев: Нема да гласам за уставни измени, ако има тајно гласање ќе излезам

Либертас - 03.10.2018

Веднаш по завршувањето на референдумскиот ден јас го кажав личниот став дека за мене овој процес е завршен, дека волјата на граѓаните беше јасно и децидно искажана за време на референдумот, изјави вечерва пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев пред ...

Димитров: Должност е да се оди напред со или без нови избори

MTM - 03.10.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров истакна денеска дека со убедливото мнозинство граѓани кои излегоа да гласаат на референдумот и дадоа поддршка за Договорот од Преспа, должност е да се оди напред со или без нови избори.

Андонов: Не се исполнети законските услови за референдумот да биде успешен

Република - 03.10.2018

Оливер Андонов во емисијата „Отворено“ на Алфа телевизија, објасни дека не може да се става знак на равенство помеѓу изјаснување на парламентарни и локални избори со референдум. Тој потенцираше дека не може да се легализира беззаконие и дека за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Неуспехот на референдумот е црвен картон за Заев и погубните капитулантски политики

Точка - 03.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ не бара амнестија, туку бара да се истражи криминалот, полнењето кутии и останатите нерегуларности на референдумот, велат од опозициската партија како реакција на соопштението на СДСМ од каде обвинија оти нервозните реакции на ...

Димитров: Со убедливото мнозинство „За“ должност е да се оди напред

МК News - 03.10.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров истакна денеска дека со убедливото мнозинство граѓани кои излегоа да гласаат на референдумот и дадоа поддршка за Договорот од Преспа, должност е да се оди напред со или без нови избори.

Министерот Димитров со факти за референдумот: Без излезност, одлуката се враќа на институциите

Точка - 03.10.2018

За шефот на македонската дипломатија Никола Димитров нема дилеми - неодамнешниот референдум за промена на името е и тоа како успешен. Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров на својот профил на Фејсбук објави статус насловен ...

Данев: Јас како пратеник нема да гласам за уставни измени

24Инфо - 03.10.2018

Данев: Јас како пратеник нема да гласам за уставни измени Веднаш по завршувањето на референдумскиот ден јас го кажав личниот став дека за мене овој процес е завршен, дека волјата на граѓаните беше јасно и децидно искажана за време на референдумот, ...

Данев: Ако има тајно гласање ќе ја напуштам седницата

МК News - 03.10.2018

Ако има тајно гласање ќе ја напуштам седницата, рече координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев. „Веднаш по завршување на референдумскиот ден јас го кажав личниот став, дека за мене овој процес е завршен, дека волјата на ...

Алфа ја отвори архивата на весниците: Зошто некои прашања не заслужуваа одговор во 2004?

Република - 03.10.2018

изјавила Радмила Шеќеринска на 14 октомври 2004, од трибина во Тетово, во рамки на кампањата за бојкот на тогашниот референдум за задржување на старата територијална организација. За неа, сега не е најважно граѓаните да ги знаeа – предреферндумски- ...

Димитров: Да беше лесно, немаше да биде историски

Бриф - 03.10.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров истакна денеска дека со убедливото мнозинство граѓани кои излегоа да гласаат на референдумот и дадоа поддршка за Договорот од Преспа, должност е да се оди напред со или без нови избори.

Данев: Ако има тајно гласање ќе ја напуштам седницата

Точка - 03.10.2018

Ако има тајно гласање ќе ја напуштам седницата, рече координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев. „Веднаш по завршување на референдумскиот ден јас го кажав личниот став, дека за мене овој процес е завршен, дека волјата на ...

КОЛУМНА, СОЛЗА ГРЧЕВА: “Маргиналците“ го возвраќаат ударот

Вечер Прес - 03.10.2018

Бојкотот победи! Референдумот пропадна! Нема ништо од Северна Македонија. На следниот попис, молам да се отвори графа за “северњаците“ кои едвај чекаа да се ослободат од името Македонија со кое сме растеле, за кое сме пееле, пишувале, за кое луѓе се ...

Димитров објави факти за референдумот: Да беше лесно, немаше да биде историски

еМагазин - 03.10.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на неговиот фејсбук-профил објави факти за референдумот. Неговиот фејсбук-статус го пренесуваме во целост: „Дали е факт дека на референдумот не гласаа повеќе од половината граѓани (903.169) од вкупно ...

Се повикуваат на правото, но колку го почитуваат

Н.Македонија - 03.10.2018

Во текот на референдумската кампања, а трендот продолжи и по 30 септември меѓународната заедница отворено застана на страната на коалицијата „За европска Македонија“. Во деновите пред референдумот, некои од лидерите на европските земји, кои ја ...

Димитров: Да имаше еден глас „против“ повеќе, ќе се поклоневме и ќе креневме раце

Н.Македонија - 03.10.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров истакна денеска дека со убедливото мнозинство граѓани кои излегоа да гласаат на референдумот и дадоа поддршка за Договорот од Преспа, должност е да се оди напред со или без нови избори.

Димитров за избирачкиот список: Од 1.872.466 осигуреници 416.382 се малолетни лица

365 - 03.10.2018

Министерот за надворешни работи на својот фејсбук-профил изнесе неколку факти за референдумот и избирачкиот список. Неговиот статус го пренесуваме во целост: „Дали е факт дека на референдумот не гласаа повеќе од половината граѓани (903.169) од ...

Димитров:Во програмата на ВМРО пишува дека референдумот е успешен ако мнозинството граѓани кои ќе ИЗЛЕЗАТ да гласаат се ...

AKO - 03.10.2018

,,Факти за референдумот“. На овој начин Министерот за надворешни работи објаснува зошто смета дека референдумот е успешен: ,,Дали е факт дека на референдумот не гласаа повеќе од половината граѓани (903.169) од вкупно запишаните на избирачкиот список ...

Димитров: Со убедливото мнозинство „ЗА“ должност е да се оди напред

1tv - 03.10.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров истакна денеска дека со убедливото мнозинство граѓани кои излегоа да гласаат на референдумот и дадоа поддршка за Договорот од Преспа, должност е да се оди напред со или без нови избори.

Не фалеа албански гласови,толку се

Призма - 02.10.2018

Арачиново е една од трите општини што го надмина цензусот од 50 отсто | Фото: БИРН Уште додека траеше гласањето и од час во час се ажурираа податоците за излезноста на референдумот, се поставуваше прашањето каде се очекуваните албански гласови.

ВМРО ДПМНЕ: Дали СДСМ потроши 3 милиони евра за пропаднатиот референдум?

ТВ21 - 02.10.2018

Уште едно обвинување од страна на ВМРО ДПМНЕ кон СДСМ, овој пат за парите потрошени во кампањата за референдумот. Најголемата опозициска партија објавува информации дека за кампањата се потрошени 3 милиони евра.

Руската амбасада: Обвинувајќи ја Русија за неуспехот на референдумот во Македонија, значи дека постои недостиг на ...

Фокус - 02.10.2018

– Обвинувајќи ја Русија за неуспехот на референдумот во Македонија, значи дека постои недостиг на експертиза или намерно потценување на македонскиот народ, објави денеска Амбасадата на Русија во Македонија на својот Твитер профил, како реакција на ...

Зошто мислам дека референдумот е успешен?

Окно - 02.10.2018

Според мое мислење референдумот на кој граѓаните на Република Македонија требаа да се изјаснат дали се ЗА членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција, или се ПРОТИВ – беше успешен! Од формално-правен ...

Арсовски: Дали Владата и СДСМ за кампањата за неуспешниот референдум потрошија над 3 милиони евра?

Курир - 02.10.2018

Референдумот во неделата пропадна, а СДСМ и Владата потрошија еден куп пари на граѓаните. Колку од народните пари се потрошија за лични политички цели на СДСМ и на Владата која организираше референдум кој што е неуспешен, истакна Димче Арсовски, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Дали за пропаднатиот референдум се потрошија повеќе од 1,6 милиони евра?

МКД - 02.10.2018

Колку од народните пари се потрошија за лични политички цели на СДСМ и на Владата која организираше референдум кој што е неуспешен, прашува ВМРО-ДПМНЕ. Според проценките на оваа партија за рекламирање и ТВ кампања на телевизиските станици низ целата ...

ВМРО-ДПМНЕ: Не бараме амнестија, туку истрага за криминалот

Стандард - 02.10.2018

„Вчера видовме по којзнае кој пат како под владеење на Заев изгледа амнестија на криминалот. Недостасува уште судот да му се извини на градоначалникот Боро Малборо што морале да го истражуваат шверцот на цигари, исто како што му се извинија на Зоран ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и криминалниот клан од СДСМ продолжуваат да ја силуваат демократијата

Макфакс - 02.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ не бара амнестија, туку бара да се истражи криминалот, полнењето кутии и останатите нерегуларности на референдумот, велат од опозициската партија како реакција на изјавата на Костадин Костадинов, пратеник од СДСМ и коалицијата, кој обвини ...

По референдумското изјаснување на граѓаните – различни реакции од меѓународната заедница

Алфа - 02.10.2018

Прв се јави српскиот претседател Вучиќ – очекувал повеќе разбирање од светот за резултатот од референдумот во Македонија и ги замоли ЕУ и НАТО да покажат повеќе почит кон „малите народи“. – Се плашам и ми се чини дека некои луѓе од светот, нас ...

Руската амбасада го прекори „Гардијан“

Независен - 02.10.2018

Насловната страница на познатиот британски весник „Гардијан“, во која вели дека референдумот во Македонија бил уште една победа за Русија, ја натера руската амбасада во Скопје да реагира. На својот профил на Твитер, амбасадата возвраќа дека медиумот ...

Француска амбасада: Пратениците да гласаат според резултатот од референдумот

А1 On - 02.10.2018

Француската амбасада по референдумот изрази задоволство, за како што велат, добро спроведениот референдум. Оттаму ја поздравија одлуката на граѓаните, мнозинството од нив да гласа „за“ договорот.

Руската амбасада во Македонија реагира на наслов во „Гардијан“

Нова ТВ - 02.10.2018

Амбасадата на Русија во Македонија преку Твитер даде коментар за насловот на „Гардијан“ во кој неуспешниот референдум е наречен уште една победа на Русија. – Почитуван „Гардијан“ (и другите западни медиуми), обвинувајќи ја Русија за неуспехот на ...

Руската амбасада го „искара“ Гардијан

Нетпрес - 02.10.2018

Насловната страница на познатиот британски весник „Гардијан“, во која вели дека референдумот во Македонија бил уште една победа за Русија, ја натера руската амбасада во Скопје да реагира. На својот профил на Твитер, амбасадата возвраќа дека медиумот ...

Руската амбасада реагираше на пишувањата на „Гардијан“ за референдумот

Р.С.Европа - 02.10.2018

Амбасадата на Русија во Македонија на својот Твитер профил реагираше на насловната страна на британскиот весник „Гардијан“, на која пишуваше дека резултатот на референдумот во Македонија е уште една победа за Русија.

Руската амбасада реагира на текстот на „Гардијан“ за референдумот во Македонија

Кајгана - 02.10.2018

Скопје, 2 октомври 2018 (МИА) – Руската амбасада во Македонија реагираше на текст објавен во британски „Гардијан“ во врска со референдумот за името во Македонија. Обвинувајќи ја Русија за неуспехот на референдумот во Македонија, значи дека постои ...

Стојаноска: Граѓаните не дадоа поддршка за промена на името на државата, референдумот е неуспешен

Курир - 02.10.2018

Пратеничка во Собранието на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ Дафина Стојаноска, во нејзиното денешно гостување во емисијата „Отворено“ на ТВ Алфа, истакна дека референдумот за промена на уставното име на државата организиран од владата на СДСМ и ...

„Драг Гардијан, или немате експертиза или намерно го потценувате македонскиот народ”

МКД - 02.10.2018

Амбасадата на Русија во Македонија денеска на својот Твитер профил реагираше на насловната страна на британскиот весник „Гардијан“ , кој пишуваше дека резултатот на референдумот во Македонија е уште една победа за Русија.

Тешко до формирање на македонско-албанска предизборна коалиција

Алфа - 02.10.2018

Го губи ли власта македонскиот електорат по официјалните бројки од референдумот и признанието на ДУИ дека од 600 илјади гласови „за“ 250 илјади биле Албанци? Соопштувајќи ги резултатите од неуспешниот референдум како победа на коалицијата „За“, ...

Јакимовски: ЈО не постапува во однос на изборните нерегуларности на референдумот

Курир - 02.10.2018

Претседателот на ГРОМ Стевчо Јакимовски во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија, обвинува дека Јавното обвинителство не реагира за изборни нерегуларности, како и на недејствување на институциите исто како и на минатите локални избори.

Руската амбасада со реакција на пишувањата на „Гардијан” за референдумот во Македонија

Слободен Печат - 02.10.2018

Обвинувајќи ја Русија за неуспехот на референдумот во Македонија, значи дека постои недостиг на експертиза или намерно потценување на македонскиот народ, објави денеска Амбасадата на Русија во Македонија на својот Твитер профил, како реакција на ...

Интересна реакција на руската амбасада во Скопје за референдумот

Press24 - 02.10.2018

Обвинувајќи ја Русија за неуспехот на референдумот во Македонија, значи дека постои недостиг на експертиза или намерно потценување на македонскиот народ, објави денеска Амбасадата на Русија во Македонија на својот Твитер профил, како реакција на ...

Руската амбасада реагира на „Гардијан“ за референдумот во Македонија

+инфо - 02.10.2018

Обвинувајќи ја Русија за неуспехот на референдумот во Македонија, значи дека постои недостиг на експертиза или намерно потценување на македонскиот народ, објави денеска Амбасадата на Русија во Македонија на својот Твитер профил, како реакција на ...

Руската амбасада со реакција до „Гардијан“: Ви недостига експертиза или намерно го потценувате македонскиот народ

Макфакс - 02.10.2018

Амбасадата на Русија во Македонија на својот Твитер профил реагираше на насловната страна на британскиот весник „Гардијан“ , кој пишуваше дека резултатот на референдумот во Македонија е уште една победа за Русија.

ДВОЈНИТЕ СТАНДАРДИ НА ЕУ: Референдумот во Македонија „успешен“ со 36,9 %, а неуспешен во Каталонија со 43,03 %

Таратур - 02.10.2018

Европската унија, како синоним за праведно и напредно општество и друштво на држави, во кое се почитуваат Уставот и законите, и на кое сакаме да му се приклучиме, во рок од две години покажува две различни формули и стандарди за пресметување на ...

Јовановиќ: Вучиќ да не го коментира тенденциозно референдумот во Македонија

Сител - 02.10.2018

Претседателот на српската опозициска Либерално-демократска партија Чеда Јовановиќ, како реакција на синоќешната изјава на српскиот претседател Александар Вучиќ за референдумот во Македонија, изјави дека „Србија не треба тенденциозно да ги коментира ...

Јовановиќ: Вучиќ да не го коментира тенденциозно референдумот во Македонија

А1 On - 02.10.2018

Претседателот на српската опозициска Либерално-демократска партија Чеда Јовановиќ, како реакција на синоќешната изјава на српскиот претседател Александар Вучиќ за референдумот во Македонија, изјави дека „Србија не треба тенденциозно да ги коментира ...

Јовановиќ: Вучиќ да не го коментира тенденциозно референдумот во Македонија

+инфо - 02.10.2018

Јовановиќ смета дека Македонија, која сака да влезе во ЕУ и во НАТО, е победник во борбата што се уште трае, иако во недела имаше голема можност за конечна победа и за крај на политиката која ги подели и уништи сите југословенски републики.

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: За неуспешниот референдум се потрошија над три милиони евра

А1 On - 02.10.2018

„Референдумот во неделата пропадна, а СДСМ и Владата потрошија еден куп пари на граѓаните. Колку од народните пари се потрошија за лични политички цели на СДСМ и на Владата која организираше референдум кој што е неуспешен? Според некои наши ...

ВМРО-ДПМНЕ: Не бараме амнестија, туку истрага за криминалот и полнењето кутии

А1 On - 02.10.2018

„Вчера видовме по којзнае кој пат како под владеење на Заев изгледа амнестија на криминалот. Недостасува уште судот да му се извини на градоначалникот Боро Малборо што морале да го истражуваат шверцот на цигари, исто како што му се извинија на Зоран ...

ВМРО-ДПМНЕ: Не бараме амнестија, туку истрага за криминалот, полнењето кутии и останатите нерегуларности на ...

Сител - 02.10.2018

Вчера видовме по којзнае кој пат како под владеење на Заев изгледа амнестија на криминалот. Недостасува уште судот да му се извини на градоначалникот Боро Малборо што морале да го истражуваат шверцот на цигари, исто како што му се извинија на Зоран ...

ВМРО-ДПМНЕ: Не бараме амнестија, туку истрага за криминалот, полнењето кутии и останатите нерегуларности на ...

Курир - 02.10.2018

Вчера видовме по којзнае кој пат како под владеење на Заев изгледа амнестија на криминалот. Недостасува уште судот да му се извини на градоначалникот Боро Малборо што морале да го истражуваат шверцот на цигари, исто како што му се извинија на Зоран ...

На досегашните #избори и #референдуми, само два пати излезноста била пониска од 50%

Окно - 02.10.2018

На досегашните #избори и #референдуми во Македонија од 1990 година, само два пати излезноста била пониска од 50 отсто, покажуваат податоците на Институтот за демократија Социетас Цивилис, претставени на инфографикот на Рефлектор.

ВМРО-ДПМНЕ: За неуспешниот референдум се потрошија над три милиони евра

Алфа - 02.10.2018

Референдумот во неделата пропадна, а СДСМ и Владата потрошија еден куп пари на граѓаните. Колку од народните пари се потрошија за лични политички цели на СДСМ и на Владата која организираше референдум кој што е неуспешен? Според некои наши ...

Без цензус и консензус одиме на избори!

Слободен Печат - 02.10.2018

На премиерот Зоран Заев ќе му биде многу тешко да го убеди секој објективен набљудувач дека мнозинството од населението го поддржува Договорот од Преспа, а уште потешко ќе му биде да обезбеди соработка со опозициската ВМРО-ДПМНЕ во процесот на ...

Не излегле на гласање зашто излегле преку граница!?

Слободен Печат - 02.10.2018

Министерот за евроинтеграции Бујар Османи дури велеше дека на албанските гласачи воопшто не им треба кампања за референдумот бидејќи тие секако ќе дадат масовна поддршка. Речиси никој не очекуваше на гласање на референдумот да излезат 903.000 ...

(ФОТО) Битола му сврте грб на Заев: За една година на контото на СДСМ има 6500 гласачи помалку

Курир - 02.10.2018

Освен цела Македонија грб на СДСМ на неодамна одржаниот референдум му сврте и Битола. Според официјалните резултати на ДИК бројките покажуваат катастрофална излезеност во Битола на референдумот за промена на името.

Пандов: Заев да го следи Камерон и да си поднесе остава

Курир - 02.10.2018

Политичкиот аналитичар Александар Пандов во вечерашното негово гостување во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5, истакна дека граѓаните на Република Македонија испратиле јасна порака до Зоран Заев и владата на СДСМ дека не се за промена на името на ...

Јовановиќ: Вучиќ да не го коментира тенденциозно референдумот во Македонија

Стандард - 02.10.2018

Претседателот на српската опозициска Либерално-демократска партија Чедомир Јовановиќ, како реакција на синоќешната изјава на српскиот претседател Александар Вучиќ за референдумот во Македонија, изјави дека „Србија не треба тенденциозно да ги ...

Време за размислување

+инфо - 02.10.2018

Референдумите не секогаш носат идеални и праведни одлуки. Често пати тие знаат да произведат внатрешни партиски кавги и кавги и дилеми меѓу граѓаните со негативни последици кои можат да наштетат на интересите на граѓаните и државата.

Гардијан: Резултатот од референдумот во Македонија е уште една победа за Русија

МКД - 02.10.2018

Западните лидери нудеа поблиска интеграција, но Москва ги надитри, вели Гардијан . Одбивањето на гласачите во Македонија да ја одобрат промената на името на својата земја на прв поглед изгледа како прашање од чисто локален интерес.

Камбаните на референдумот

МКД - 02.10.2018

Референдумот беше услов без кој не се може токму за најголемата опозициска партија, чија пратеничка група веќе нема да има изговори за неприфаќање на уставните измени кои претстојат. Впрочем, обидот на било кој политички субјект во земјата да се ...

Експерти: Референдумот и „голтна“ 80.000 гласа на власта - во демократски земји тоа е дебакл

Press24 - 02.10.2018

Власта загуби најмалку 80.000 гласа на референдумот, покажува анализата на резултатите од изјаснувањето во неделата. Според податоците кои се објавени на ДИК и во споредба со предвремените парламентарни избори во 2016 година СДСМ и сите партии кои ...

Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за уставни измени

Независен - 02.10.2018

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Драга Данев вели дека нема да гласа за уставните измени што произлегуваат од договорот со Грција. -За мене таа работа е завршена. Референдумот не успеа и јас како пратеник нема да гласам за уставни ...

Слабиот одѕив на референдумот во Македонија е удар за Запад, пишуваат германските медиуми

Макфакс - 02.10.2018

Нискиот одѕив на референдумот во Македонија претставува удар за Западот и сите тие спинови околу резултатот од референдумот не помагаат, пишуваат денеска германските весници, интерент портали и останатите медиуми.

Двојни аршини на СДСМ – 2004-та повикуваа на бојкот, во 2018-та ги игнорираат резултатите

Алфа - 02.10.2018

Референдумот е највисок облик на народно одлучување и основна институција на непосредна демократија. Народот е над Владата и Собранието бидејќи тој е суверен во државата. Правилата на игра се тие, а одлуката на мнозинството да го бојкотира ...

(Видео) Арсовски: СДСМ да одговори дали за телевизиска кампања потрошиле 700 000 евра

Макфакс - 02.10.2018

Според некои наши информации и анализи кои ги поседуваме, сакаме да ги споделиме со јавноста но и јавно да ја прашаме Владата и СДСМ дали за кампањата за неуспешниот референдум потрошија над 3 милиони евра, изјави Димче Арсовски, портпарол на ...

Руската амбасада со реакција на пишувањата на „Гардијан“ за референдумот во Македонија

Либертас - 02.10.2018

Обвинувајќи ја Русија за неуспехот на референдумот во Македонија, значи дека постои недостиг на експертиза или намерно потценување на македонскиот народ, објави денеска Амбасадата на Русија во Македонија на својот Твитер профил, како реакција на ...

Иреални сказни од реалниот живот: Заев, Мицкоски, Ахмети – кога веќе се крстите пред народот, дајте му право на избор

Либертас - 02.10.2018

Брзо зад параваните, со една изборна единица и преференцијални листи Два дена и две ноќи се сосема доволни за весели математики, како онаа на колегата Бујаровски: За да има цензус, на референдумот требаше да излезат 903.169 граѓани, и од нив “ЗА” ...

Слабиот одѕив на референдумот во Македонија е удар за Запад, пишуваат германските медиуми

Точка - 02.10.2018

Нискиот одѕив на референдумот во Македонија претставува удар за Западот и сите тие спинови околу резултатот од референдумот не помагаат, пишуваат денеска германските весници, интернет-портали и другите медиуми.

Руска амбасада: Гардијан има недостиг од експертиза или го потценува македонскиот народ

Денешен - 02.10.2018

Обвинувајќи ја Русија за неуспехот на референдумот во Македонија, значи дека постои недостиг на експертиза или намерно потценување на македонскиот народ, објави денеска Амбасадата на Русија во Македонија на својот Твитер профил, како реакција на ...

Руската амбасада со реакција до ,,Гардијан”: Ви недостига експертиза или намерно го потценувате македонскиот народ

Точка - 02.10.2018

Амбасадата на Русија во Македонија на својот Твитер профил реагираше на насловната страна на британскиот весник „Гардијан“, кој пишуваше дека резултатот на референдумот во Македонија е уште една победа за Русија.

Руската амбасада до „Гардијан“: Ви недостига експертиза или намерно го потценувате македонскиот народ?

Република - 02.10.2018

Амбасадата на Русија во Македонија на својот Твитер профил реагираше на насловната страна на британскиот весник „Гардијан“, кој пишуваше дека резултатот на референдумот во Македонија е уште една победа за Русија.

Јовановиќ: Со бојкотот на референдумот на Македонија кукавички и е забоден нож во грб

Мета - 02.10.2018

Претседателот на опозициската Либерално демократска партија Чедомир Јовановиќ ја повика власта во Србија резултатите од референдумот во Македонија да не ги коментира тенденциозно туку да и помогне на Македонија – ако смее, јавува дописничката на ...