TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нов допинг скандал на ЗОИ во Солт Лејк Сити

А1 - 24.02.2002

Нов допинг скандал ги разнишува Зимските Олимписки Игри во Солт Лејк Сити, уште повеќе помрачувајќи ја сликата на игрите, само неколку часа откако полициските сили пукаа со гумени куршуми во разбеснетата толпа. Во најголемиот скандал со дрога на Олимписките Игри по 1988-та година и Бен Џонсон, беше ...

Триесетина часа до згаснувањето на олимпискиот оган

А1 - 23.02.2002

Завршница на Зимските олимписки игри во Солт Лејк Сити. Триесетина часа до згаснувањето на олимпискиот оган, до затворањето на 19. поглавје во историјата на зимскиот олимпизам. Замираат полека борилиштата во главниот град на Јута.

Еберхартер највозрасен шампион во алпските дисциплини на ЗОИ воопшто

Утрински - 23.02.2002

Велелсаломската трка во Солт Лејк Сити конечно му го донесе златниот олимписки медал Со вкупно време од 2:23.28 во двете возења Австриецот Штефан Еберхартер се закити со златниот медал во велеслалом и стана највозрасниот освојувач на олимписки медал во алпските дисциплини воопшто.

Русија и Ј. Кореја се закануваат со бојкот на свеченото затворање

Утрински - 23.02.2002

Дисквалификациите на Лазутина и Донг Сунг оставија црна дамка врз одлуките на судиите на ЗОИ во Солт Лејк Сити Крос кантри составот на Германија во тесен и неизвесен финиш стигна до златното одличје во женската трка на 20 км.

Еберхартер пресреќен го славеше првото олимписко злато во кариерата

Дневник - 23.02.2002

19. ЗИМСКИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО СОЛТ ЛЕЈК СИТИ (8-24 ФЕВРУАРИ) Водечкиот во генералниот пласман во СК, секогаш во сенка на Херман Маер, се искачи на олимпискиот подиум Австрискиот скијач Штефан Еберхартер е новиот олимписки шампион во велеслалом. Тој на четиринаесеттиот ден од натпреварите на 19.

Рускиот претседател Путин го спречи олимпискиот тим да ги напушти ЗОИ

А1 - 22.02.2002

Олимписките Игри во Солт Лејк Сити ќе останат запаметени по скандалите врзани со судиите, а претседателот на Русија Путин се со цел да се сочува спортскиот дух со указ го спречи напуштањето на рускиот тим. Ова дојде по вчерашната прес - конференција на рускиот олимписки тим и по суспензијата на ...

Со третиот олимписки медал Костелиќ во легендите

Утрински - 22.02.2002

Трилер завршница и победа на младата хрватска скијачка во женскиот олимскиот слалом Костелиќ се запозна со скијањето на Пелистер, во времето кога нејзиниот татко Анте беше тренер на истоимениот ракометен клуб од Битола Јаница Костелиќ, по златниот медал во алпска комбинација и среброто во ...

Историски триумфи на Бјорндален и на Костелиќ, Белорусија сензационално ја исфрли Шведска

Вест - 22.02.2002

19. ЗИМСКИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО СОЛТ ЛЕЈК СИТИ (8 - 24 ФЕВРУАРИ) Дојде тивко и влезе во легенда. - Јаница Костелиќ Солт Лејк Сити. - Норвешкиот бијатлонски ас Оле Ејнар Бјорндален го освои својот четврти златен медал на ЗОИ во Солт Лејк Сити, откако беше дел од норвешката штафета која победи на трката ...

ЗОИ - Дејан Пановски 65 - ти

А1 - 21.02.2002

Нешто порелаксиран ден на олимпијадата во Солт Лејк Сити. Кај алпинците досега заврши првата велеслаломска трка, по која води Штефан Еберхартер кој влегува во решавачката трка пред изненадувањето од Италија - Масимилијано Билардоне. Нашиот Дејан Пановски беше 65 - ти.

Градот на "светците" стана олимписки

Капитал - 21.02.2002

Репортажа - Солт Лејк СитиГрадот на "светците" стана олимписки Солт Лејк Сити е основан на 24 јули 1847 година, од група од околу 150 мормонски доселеници Официјално, Солт Лејк Сити е основан на 24 јули 1847 година, од група од околу 150 мормонски доселеници.

Германија засега најуспешна на ЗОИ во Солт Лејк Сити

А1 - 20.02.2002

Американските спортисти во блескав сјај го завршија претходниот, единаесетти натпреварувачки ден во Солт Лејк Сити, со што веќе стигнаа до бројката од 21 медал на игрите - 6 златни, 8 сребрени и 7 бронзени. Американскиот Олимписки Комитет очекувал најмногу 20 медали.

Шмит и компанијата "долета" до златото

Утрински - 20.02.2002

Германските ски-скокачи нови Олимписки победници на К 120 во екипна конкуренција Германската репрезентација, во состав Мартин Шмит, Свен Ханавалд, Стефан Хок и Михаел Урман, беше најдобра на 120-метарската скокалница во Солт Лејк Сити во екипна конкуренција и со вкупно 974.1 освоени поени, ...

Чекарели, дојде, виде и победи, Костелиќ го освои сребрениот медал

Утрински - 19.02.2002

Сензационален исход на супервелеслаломската олимписка трка Чекарели: Се надевам дека барем еден ден во Рим повеќе ќе се зборува за алпското скијање отколку за фудбалот Десетиот натпреварувачки ден на 19. Олимписки игри кои се одржуваат во Солт Лејк Сити, ќе остане запаметен по сензационалниот исход ...

Преглед на осмиот ден од Олимписките игри во Солт Лејк Сити

А1 - 18.02.2002

Новиот светски рекорд во брзо лизгање на американката Крис Вити, златото на германскиот боб двосед Ланген - Цимерман, и тесните победи на Шведска над Чешка и на Канада против Германија, доцна синоќа го затворија осмиот олимписки ден во Солт Лејк Сити.

И Солт Лејк Сити си доби свој скандал

Утрински - 18.02.2002

По доделувањето на златото на канадската танцова двојка Заборавете ги Тања и Хардинг ова поголемо и од Бен Џонсон Меѓународниот олимписки комитет и Меѓународната лизгачка унија, на заедничка прес-конференција, одржана во Солт Лејк Сити во петокот, објавија дека канадската лизгачка двојка, Џејми ...