TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кошарка: Босна и Херцеговина - Македонија 75:72

А1 - 17.09.2006

Пораз на Македонската кошаркарска репрезентација во натпреварот со Босна и Херцеговина кој директно одлучуваше за нашето учество на европското првенство во Шпанија. По 75-72 за противникот, Македонија го освои второто место во групата и преку дополнителни квалификации ќе се бори за место на евро ...

Израел може да игра дома

Дневник - 16.09.2006

Европската фудбалска федерација (УЕФА) ја тргна забраната за играње на меѓународни мечеви на територијата на Израел. Во минатиот месец УЕФА забрани какви било мечеви во нејзина организација да се играат во Израел, поради нестабилната безбедносна ситуација.

Само победа не' води на ЕП

Дневник - 16.09.2006

Со пораз, можеме да бидеме и последни во квалификациската група Со победа на гости против Босна и Херцеговина, македонската кошаркарска репрезентација денеска во Сараево (20 ч.) ќе се пласира на Европско првенство за мажи. Со триумф, тоа ќе биде второ наше учество на ЕП.

Само победа не носи во Шпанија

Вест - 16.09.2006

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2007 Македонската кошаркарска репрезентација вечерва од 20 часот во Сараево против Босна и Херцеговина го игра решавачкиот натпревар за пласман на Европското првенство 2007 во Шпанија. По киксот во Софија против Израел, нашата селекција се доведе во ситуација да брка ...

Укината забраната на Израел за играње на домашен терен

А1 - 15.09.2006

Европската фудбалска федерација ја укина забраната за играње на фудбалски натпревари во Израел, што ја воведе на почетокот на Август. Поради воениот конфликт на границата со Либан УЕФА ги префрли на неутрален терен настапите на репрезентацијата и на израелските клубови.

Македонија ја пропушти првата меч-топка во Софија

Утрински - 15.09.2006

Мечот против БиХ во Сараево ќе решава која од двете селекции ќе се пласира на една од првите две позиции во групата „Лавови дома, глувци во гости“, оваа метафора најдобро ја пресликува играта на македонската кошаркарска репрезентација која на дуелот против селекцијата на Израел (83:70) пред два ...

Македонија ја испушти шансата на деценијата

Време - 15.09.2006

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2007: ИЗРАЕЛ - МАКЕДОНИЈА 83-70 Игор Крстевски Наш известувач од Софија Иако кошаркарската репрезентација на Македонија уште од вчера можеше да почне со прославата на пласманот на Европското првенство што в година ќе се одржи во Шпанија, со поразот од Израел (83-70) во ...

Евровизата ги исплаши Македонците

Дневник - 15.09.2006

Важноста на натпреварот влијаеше за слабото издание, признава селекторот Давитков Кошаркарската репрезентација на Македонија прокоцка меч-топка против Израел на неутрален терен во Софија, да обезбеди пласман на завршницата на ЕП 2007, во Шпанија.

Од софиска перспектива, Шпанија е фатаморгана

Вест - 15.09.2006

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2007 Македонската кошаркарска репрезентација е поразена од Израел во петтиот натпревар од групата "Б" во рамките на квалификациите за ЕП 2007 во Шпанија. Нашите ја испуштија првата меч-топка, бидејќи победата Македонската кошаркарска репрезентација е поразена од Израел ...

Македонија може да заврши како прва, но и како последна

Време - 15.09.2006

ВИСТИНСКИ ХАОС ВО ГРУПАТА Б Кошаркарските репрезентативци на Македонија со триумф над Босна и Херцеговина утревечер во Сараево сигурно ќе го заверат учеството на Европското првенство в година во Шпанија, и тоа без разлика на исходот на втората средба во групата Б помеѓу Португалија и Израел.

Балкан Експрес заглави

Вечер Прес - 15.09.2006

Македонската кошаркарска селекција на Македонија не ја искористи ... Македонската кошаркарска селекција на Македонија не ја искористи првата меч топка во трката за учество на Европското првенство што ќе се одржува идната година во Шпанија.

Кошаркарите потфрлија на гостувањето со Израел

А1 - 14.09.2006

Од најизгледна во најнеповолна, вака драстично се промени систуацијата на Македонската кошаркарска репрезентација во квалификациите за пласман на европското првенство следната година, откако синоќа претрпе дебакл во дуелот Израел.

Поразот од Израел ги намали шансите за евро шампионатот

А1 - 13.09.2006

Македонската кошаркарска репрезентација го претрпе вториот пораз со 83:70, овој пат од Израел во квалификациите за пласман на европското првенство во Шпанија идната година. Ова може да биде пораз кој би не чинел пласман на евро шампионатот. Го одбраа најтешкиот пат.

Сет-меч топка за Македонија во Софија

Дневник - 13.09.2006

Посакуваната варијанта е македонската репрезентација да победи на неутрален терен со Израел, а БиХ да триумфира во Португалија Победа против Израел ќе ја доближи Македонија до пласман на Европското кошаркарско првенство за мажи, што в година ќе се одржи во Шпанија.

Со победа ги пакуваме куферите за Мадрид

Вест - 13.09.2006

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2007 Македонската кошаркарска репрезентација вечерва во Софија против Израел ќе го одигра клучниот натпревар во групата Б во рамките на квалификациите за пласман на ЕП, што идната година ќе се одржи во Шпанија.

Македонија на чекор до сонот

Време - 13.09.2006

ВЕЧЕРВА (18.10 Ч. ) МАКЕДОНИЈА СО ПОБЕДА НАД ИЗРАЕЛ МОЖЕ ДА СИ ГО ОСИГУРИ ПЛАСМАНОТ НА ЕП 2007 Игор Крстевски Наш известувач од Софија Калкулации нема да има. Ќе сториме се за да дојдеме до победата на вечерашниот меч. Ова е шанса на генерацијата, можеби единствена можност за повеќетемина во ...

Давитков: Имаме и мотив и потенцијал за победа

Утрински - 13.09.2006

Медиумите во Израел бараат оставка за нивниот селектор поради лошите резултати на репрезентацијата Емил Китановски Очите на целокупната кошаркарска јавност во земјава вечерва ќе бидат насочени кон главниот град на нашиот источен сосед, Софија, каде што избраниците на селекторот Јорданчо Давитков со ...

Прва меч топка за Македонците

Вечер Прес - 13.09.2006

Квалификациските средби, по групи, за учество на Европското ... Квалификациските средби, по групи, за учество на Европското првенство во кошарка, во Шпанија, идната година, влегуваат во самата завршница. За нас посебно интересни се средбите во групата "Бè каде настапува и македонската селекција, со ...

Кошаркарите чукаат на портите на европското првенство

А1 - 12.09.2006

Македонските кошаркари чукаат на портите на европското првенство во Шпанија. Утрешниот натпревар во Софија против Израел може да не промовира како учесник на шампионатот наредната година, но под услов Босна и Херцеговина да слави во Португалија.

Против Израел бркаме пласман на ЕП

Дневник - 12.09.2006

Потребно е ние да победиме во Софија, а БиХ да триумфира во Португалија Пред почетокот на утрешниот меч во Софија (19 ч.) меѓу кошаркарските репрезентации на Израел и на Македонија, нашите репрезентативци ќе го знаат резултатот од дуелот меѓу Португалија и БиХ, и колку сме ние блиску до ЕП.

Уште го чекам нашето шутерско шоу

Време - 12.09.2006

СЕЛЕКТОРОТ ДАВИТКОВ ПРЕД УТРЕШНИОТ ДУЕЛ СО ИЗРАЕЛ Игор Крстевски Иако победивме на последните три квалификациски средби, сепак не сум стоотстотно задоволен од шутот на играчите. Знам дека можеме и подобро од досега прикажаното во овој елемент.

Стефанов и другарите пред најтешкиот испит во Софија

Утрински - 12.09.2006

Давитков очекува победа против Израел Емил Китановски Остана само уште еден ден до најсериозниот испит на оваа извонредна генерација македонски кошаркари. Утре во главниот град на нашиот источен сосед Софија, кошаркарската репрезентација на Македонија ќе се обиде да стигне до четвртата победа во ...

Тасовски експлодира во вистинскиот момент

Време - 11.09.2006

КОШАРКА Игор Крстевски О, каква ноќ. Со ваква мисла во саботата вечер речиси две илјади љубители на кошарката ја напуштија салата во „Градски парк“ проследувајќи ја, но и прославувајќи ја големата победа на кошаркарската репрезентација на Македонија над дотогаш непоразената Португалија со 83-63.

Долгот наплатен со камата

Дневник - 11.09.2006

Тасовски беше јунакот во големата победа од 20 кошеви, по која „црвено-жолтите“ ја презедоа челната позиција во групата Македонија изби на првото место на табелата во групата Б од квалификациите за Европското првенство, што в година ќе се одржи во Шпанија, по големиот триумф над Португалија од ...

„Избришан" дебаклот во Португалија, Шпанија на видик

Утрински - 11.09.2006

Со победата од 83:63, македонските кошаркари ги анулираа оние -18 од Транкосо и избија на првото место во квалификациската група за ЕП 2007 Емил Китановски Кошаркарската репрезентација на Македонија ч се реваншира во полна мерка на соодветната селекција на Португалија за поразот во првото коло, и ...

Мак-нокаут за Португалија

Вест - 11.09.2006

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2007 Македонската кошаркарска репрезентација и се реваншираше на Португалија за поразот на стартот на квалификациите за ЕП 2007 со триумфот од 83:63 во "Градски парк". Згора на тоа, нашиот национален тим ја анулира Македонската кошаркарска репрезентација и се ...

Хрватска и Полска најблиску до Шпанија

Дневник - 11.09.2006

Репрезентациите на Хрватска и Полска се единствените без пораз по четири кола во квалификациите за ЕП, и засега се најблиску до Евробаскетот во Шпанија. Веќе по наредното коло неколку национални тимови ќе го обезбедат пласманот во завршницата. Теоретска шанса за такво нешто има и Македонија.