TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тупурковски: Јас сум жртва, а не злосторник

А1 - 08.12.2007

Васил Тупурковски се чувствува како жртва на политички структури со криминални досиеја. Не сум ни злосторник ниту, пак, криминалец, вели Тупурковски кој е обвинет за злоупотреба на службената положба со тајванските кредити. Но, според него, во држава како Македонија се е можно.

Тупурковски не го коментира случајот „Тајвански кредити“ додека не го добие обвинението

Утрински - 08.12.2007

Обвинителниот акт поднесен против ексдиректорот и неговиот заменик се' уште тајна за јавноста Тупурковски е осомничен за периодот кога раководел со Агенцијата за обнова и развој ЉУБИША СТАНКОВИЌ Обвинителниот акт кој ги товари поранешниот лидер на Демократска алтернатива и директорот на Агенцијата ...

Васил Тупурковски обвинет за злоупотреби на тајвански кредити

Утрински - 07.12.2007

Васил Тупурковски и неговата адвокатка Лорија Ваневска Последниве месеци Тупурковски во целост се повлече од јавниот и политичкиот живот ЉУБИША СТАНКОВИЌ Поранешниот лидер на Демократска алтернатива, Васил Тупурковски, и ексвицепремиерот и директор на Агенцијата за обнова и развој, Јован Андонов, ...

Тупурковски ќе одговара за кредитите од Тајван

Дневник - 07.12.2007

Банките не ја почитуваа обврската да го обезбедат враќањето на парите, одговори вчера Тупурковски, кој е обвинет за злоупотреба на службената должност Одделот за организиран криминал и корупција при Обвинителството го обвини Васил Тупурковски дека како директор на Агенцијата за обнова и развој ја ...

Тупурковски е обвинет за осум случаи

А1 - 06.12.2007

Васил Тупурковски е обвинет за осум случаи во кои ја злоупотребил службената положба. Ќе му се суди за тајванските кредити, кои како директор на Агенцијата за обнова и развој им ги доделил на следниве фирми: „Алмако вино био“, „Пикон“, „Интер унија“, „ИФВ“ од Кавадарци, „Био“ од Охрид, како и за ...

Обвинение против Тупурковски и Андонов

А1 - 05.12.2007

Обвинителството денеска покрена обвинение против Васил Тупурковски и Јован Андонов - Реган, дознава А1. Се товарат за злоупотреба на службената положба во време кога директоруваа со Агенцијата за обнова и развој. Директорот Тупурковски и заменикот Андонов обвинети се за малверзации со тајванските ...