TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Штетите од поплавите изнесуваат 4,5 милиони евра

А1 - 12.12.2010

Само за последните три месеци поплавите во југоисточниот дел од земјата предизвикаа материјална штета од скоро 4,5 милиони евра.

На Раотинце му е најдобро целосно да се пресели на суво

Н.Македонија - 11.12.2010

Жителите на ова полошко село побрзо би си направиле нови домови подалеку од Вардар, отколку што ќе дочекаат Владата да потроши шест милиони евра за да го регулира коритото на реката во тој дел ...

Состојбата во Скадар полека се стабилизира

Алсат-М - 11.12.2010

Моментално 11 илјади хектари земја се наоѓаат под вода во поплавениот Скадар. Поплавената површина полека се суши, а состојбата се нормализира.

Четворица загинати во големите поплави во Австралија

А1 - 10.12.2010

Четири луѓе загинаа во големите поплави на австралискиот континент. Во Квинсленд, 50-годишен човек бил најден во неговиот автомобил што водата го одвлекла река.

Поплавите ги набабрија цените

Дневник - 10.12.2010

Експертите велат дека поплавите уништија голем дел од лебното жито поради што домашната пченица ќе поскапи напролет, а веќе се повисоки цените на зеленчукот, кој се' помалку го има на пазарите ...

Поголем дел од Словенија под вода

МРТ - 10.12.2010

Обилните снежни врнежи се претворија во дождови и предизвикаа поплави во многу региони на Словенија. Поголем број од реките во Словенија се излеаја од своите корита, а голем број домови и објекти се ...

Косово издвои милион евра за помош на поплавените во Албанија

А1 - 09.12.2010

Косовската Влада издвои милион евра за помош на поплавените подрачја во Албанија и упати апел до граѓаните на Косово „да се солидаризираат со браќата Албанци и да им помогнат“, јави дописникот на МИА ...

Македонија - Студот - спас од поплавите?

Време - 09.12.2010

Валентина Стојанчевска Силен ветер до 100 километри на час, дожд и снег, како и значителен пад на температурите и до минус пет Целзиусови степени, се очекуваат до крајот на неделата.

Раотинчани ја чистат тињата од домовите

Утрински - 09.12.2010

ТЕТОВО - За жителите на тетовското село Раотинце, нема мир. Откако Вардар се повлече во своето корито, сега се' е насочено кон чистење на поплавените делови од 60 куќи што се најдоа под удар на ...

Само пет земји и' помогнаа на Албанија

Дневник - 09.12.2010

Австрија, Грција, Италија, Турција и Косово се единствените земји што и' испратија помош на Албанија да излезе на крај со катастрофалните поплави.

Еднократна парична помош за поплавените во Кумановско

Дневник - 09.12.2010

Кризниот штаб за заштита и справување со кризи во Општината Куманово презема мерки за расчистување на Крива Река и на Живуша, кои по излевањето направиле големи штети на стотина хектари обработливо ...

Косово издвои милион евра за помош на поплавените во Албанија

Алфа - 09.12.2010

Косовоската Влада издвои милион евра за помош на поплавените подрачја во Албанија и упати апел до граѓаните на Косово „да се солидаризират со браќата Албанци и да им помогнат“, јави МИА.

Косово издвои милион евра за помош на поплавените во Албанија

Сител - 09.12.2010

Косовоската Влада издвои милион евра за помош на поплавените подрачја во Албанија и упати апел до граѓаните на Косово „да се солидаризират со браќата Албанци и да им помогнат“.

Жителите на Турново со вреќи ги пополнуваат критичните места на реката Струмица

МРТ - 09.12.2010

Во организација на локалната самоуправа, вработените во општинската администрација, во комуналното претпријатие „Огражден“ од Босилово и во образовните установи, но и жители на Турново и на околните ...

Косово издвои милион евра за помош на поплавените во Албанија

МРТ - 09.12.2010

Косовоската Влада издвои милион евра за помош на поплавените подрачја во Албанија и упати апел до граѓаните на Косово „да се солидаризират со браќата Албанци и да им помогнат“.

Се оспособува водоводот во поплавените села во Кочанско

МРТ - 09.12.2010

Втор ден екипи и механизација на Комуналното јавно претпријатие „Водовод“ од Кочани работат во селата Допли и Горни Подлог, Мојанци и Тркање на отстранување на дефектот на водоводната мрежа која ...

Помош од Косово за поплавените во Албанија

Курир - 09.12.2010

Косовската Влада издвои милион евра за помош на поплавените подрачја во Албанија и упати апел до граѓаните на Косово „да се солидаризират со браќата Албанци и да им помогнат“.

Во Србија нема повеќе опасност од поплавите

Нетпрес - 09.12.2010

“Ситуацијата се смирува во сите делови на Србија и во овој момент нема опасност од поплави“, изјавил началникот на Секторот за вонредни состојби, Предраг Мариќ за “Блиц“.

Со вреќи се пополнуваат критичните места на реката Струмица

Курир - 09.12.2010

Со вреќи полни со песок се пополнуваат критичните места, односно оштетените делови од трапот на реката Струмица за да се спречи повторно излевање на водата од нејзиното корито.

Словенија поплавена

Курир - 09.12.2010

Обилните снежни врнежи се претворија во дождови и предизвикаа поплави во многу региони на Словенија. Поголем број од реките во Словенија се излеаја од своите корита, а голем број домови и објекти се ...

Косово со милион евра ќе и помага на поплавената Албанија

Inpress - 09.12.2010

Приштина, 9. декември 2010 (ИНПРЕС) Eден милион евра ќе одвои косовската влада за помош на поплавените подрачја во Албанија. Владата апелираше до граѓаните да им помогнат на браќата Албанци.

Дождот престана, пустошот од поплавите остана

Шпиц - 08.12.2010

Водата од критичните точки вчера се повлекуваше, кризните штабови речиси низ целата држава заседаваа за санирање на големите последици од поплавите, а следува дополнително излегување на терен на ...

Со поставување на песочни насипи спречено истекувањето на прилепска река

Канал 77 - 08.12.2010

Тридневните координирани активности на надлежните институции конечно вродија со плод и спречено е натамошното истекување на водите од Градската река од Прилеп во атарот на селата Загорани, Чепигово, ...

Ќе се регистрира штетата во поплавените кочански села

Курир - 08.12.2010

На вонредна седница, Советот на општина Кочани вчера вечерта, ја разгледа информацијата за поплавите на подрачјето на општината, предизвикани од поројните дождови и излевањето на реките Оризарска и ...

Санација на штетите од поплавата во прилепско

Курир - 08.12.2010

Дирекцијата за заштита, спасување и јавните комунални претпријатија во Прилеп го санираат ѕидот на Градска Река, која предизвика поплави на земјоделски површини во атарите на селата Загорани, ...

Косово донира еден милион евра за жртвите од поплавите во Албанија

Макфакс - 08.12.2010

Косовскиот премиер Хашим Тачи донесе одлука Косово да им помогне на „браќата од Албанија“, жртвите од поплавите во Скадар, со еден милион евра..

Вардар се излеа, затворен патот Марвинци - Валандово

А1 - 07.12.2010

Надојдениот Вардар почна да се излева на југот на Македонија. Реката се прелеа на коловозот по што е затворен патот меѓу Марвинци и Валандово.

Намален водостојот на реките

А1 - 07.12.2010

Срушени мостови, целосно отсечени села од цивилизација, излеани реки, поплавени домови, фарми и посеви, е епилогот од обилните дождови кои викендов ја зафатија Македонија.

Раотинчани дежураат на критичните места

Утрински - 07.12.2010

ТЕТОВО - Жителите на Раотинце, најпогоденото село од поплавите во Долни Полог, уште една ноќ поминаа без спиење. Тие будно ја следеа ситуацијата на најкритичните места по текот на Вардар стравувајќи ...

Вардар ќе ја поплави Грција?

Утрински - 07.12.2010

Зголемениот водостој на реките во Полошкиот регион заедно со водите на реките Брегалница, Црна и Пчиња вчера максимално го зголемија нивото на реката Вардар, која кај Демир Капија го достигна својот ...

Илјада хектари во Прилепско под вода

Утрински - 07.12.2010

ПРИЛЕП - Над 1.000 хектари земјоделско земјиште во атарите на прилепските села Чепигово, Тројкрсти, Пашино Рувци и Загорани се под вода.

По поплавите - удрија арамиите

Дневник - 07.12.2010

Ромите и Египќаните останаа заборавени. Цели фамилии не се евакуираат поради страв од крвна одмазда Големите поплави во скадарското подрачје им овозможија на крадците да се активираат, поради што ...

Поплавата ја однесе и водата за пиење

Дневник - 07.12.2010

По големата поплава во саботата и во неделата во општините Кочани и Чешиново-Облешево, селата Долни и Горни Подлог, Мојанци, Тркање и Бања останаа без вода за пиење, поради оштетување на цевководот ...

Мирна власт брег рони

Дневник - 07.12.2010

Надлежните цела сабота преку медиумите тврдеа дека нема опасност, а да знаевме дека реката надоаѓа, немаше да седиме дома и да чекаме да ни го уништува трудот, зборуваа вчера велешани што имаат имот ...

Водата побрзa и поредовна од парите

Дневник - 07.12.2010

ТОНИ КОЦЕВСКИ, ГРАДОНАЧАЛНИК НА ЈЕГУНОВЦЕ Проблемот со поплавите трае десетина години, а парите, кои се основен проблем, не се обезбедуваат, вели Тони Коцевски, градоначалник на Општина Јегуновце ...

Чекаат водата да се повлече, а Владата да повлече мерки

Н.Македонија - 07.12.2010

Раотинчани новите куќи ги градат без подруми, оти знаат дека кога-тогаш ќе им бидат поплавени Нивото на Вардар, по поплавите во Тетовско, вчера се спушти за триесетина сантиметри, но тоа воопшто не ...

Валандовско поле под вода

Алфа - 07.12.2010

Огромни штети предизвикаа поплавите на југот од државава. Вардар се излеа и под вода се осумстотини хектари обработлива површина во Валандовско.

Салиу:Вината за поплавите е кај населението

Алсат-М - 07.12.2010

Вината за поплавите во населените места и земјоделските површини, Шабан Салиу првиот човек на дирекцијата за заштита и спасување ја префрли на граѓаните и на земјоделците.

Балканските земји сé уште се борат со поплавите

SETimes - 07.12.2010

Повеќе од 20.000 луѓе се евакуирани од своите домови на Балканот по обилните врнежи предизвикани од масовните поплави во текот на изминатите неколку дена.

Се повлекува водата од поплавениот тетовски регон

Канал5 - 07.12.2010

Поволните временски услови односно немањето врнежи од дожд и пониските температури придонесоа нивото на Вардар во последните 24 часа да опадне за околу 1 метар од максималната вредност во неделата ...

Состојбата со реките во Македонија се нормализира

Кирилица - 07.12.2010

Водостојот на сите реки во Македонија е намален, освен на реката Вардар кај Гевгелија, информира денеска на прес-конференција директорот на Дирекцијата за заштита и спасување Шабан Салиу Зголемениот ...

Салиу: Состојбата со реките во Македонија се нормализира

Сител - 07.12.2010

Водостојот на сите реки во Македонија е намален, освен на реката Вардар кај Гевгелија, информира денеска на прес-конференција директорот на Дирекцијата за заштита и спасување Шабан Салиу.

Состојбата со реките во Македонија се нормализира

МРТ - 07.12.2010

Водостојот на сите реки во Македонија е намален, освен на реката Вардар кај Гевгелија, информира денеска на прес-конференција директорот на Дирекцијата за заштита и спасување Шабан Салиу.

Се проценуваат штетите од поплавите во прилепско

Сител - 07.12.2010

Обилните дождови, кои викендов наврнаа во нашава општина, направја поголеми штети и врз земјоделското земјиште во атарите на селата Тројкрсти и Чепигово.

Поплавите оштетија 10-тина мостови, 5 езера блиску до критичната точка

Канал5 - 07.12.2010

Состојбата со поплавите се стабилизира- оценуваат од Дирекцијата за заштита и спасување, бидејќи дел од речните текови се враќаат во коритата, а престанале излевања од неколку помали вештачки езера.

Водостојот намален, состојбата се нормализира

Курир - 07.12.2010

Директорот на Дирекцијата за заштита и спасување Шабан Салиу на денешната прес – конференција информирапе дека Водостојот на сите реки во Македонија е намален, освен на реката Вардар кај Гевгелија.

ДЗС: Се стабилизира водостојот на реките - нема податоци за вкупната штета

Макфакс - 07.12.2010

По поплавите кои ја зафатија земјава и регионот Дирекцијата за заштита и спасување информира дека водостојот на сите реки во Македонија е нам..

Поради силни дождови поплави во јужна Шпанија

Макфакс - 07.12.2010

Силен дожд синоќа предизвикал поплави во јужна Шпанија каде се евакуирани илјада лица, соопшти владата во покраината Андалузија, пренесува агенција..

Нормализиран сообраќајот на патот Марвинци-Валандово

Макфакс - 07.12.2010

Водата што го поплави патниот правец Р-116 Марвинци-Валандово е повлечена и сообраќајот е нормализиран за сите видови на возила во двата правци, со..

Стивнуваат поплавите на Балканот

А1 - 06.12.2010

Ситуацијата со поплавите на Балканот се подобрува, а водостојот на реките опаѓа. Ситуацијата останува сериозна на Сава, но опадна нивото на Дрина, а Лим се врати во коритото во Србија.

Големи поплави ја погодија Австралија

А1 - 06.12.2010

По монсунските дождови, со големи поплави се справува и Австралија. Властите прогласија природна непогода во 34 поплавени области во нов јужен Велс и затворија повеќе автопати.

Критично нивото на реката Струмица

А1 - 06.12.2010

Водата се повлекува, кризните штабови заседаваат за санирање на последиците, а комисиите се подготвуваат да излезат на терен за да ги проценат штетите, вака е денеска по вчерашната голема поплава во ...

Паника во прилепско

А1 - 06.12.2010

Големи поплави во прилепско. Во атарот на селата Чепигово, Боротино, Загорани, Тројкрсти и Пашиноруфци според жителите поплавени биле над 1.000 хектари. Целото поле наликува на огромно езеро.

Со АРМ против поплавите

BBC - 06.12.2010

Првите поголеми количества дожд повторно направија проблеми во неколку региони во Македонија. Во повеќе наврати властите најавуваа дека ќе има проекти за спречување на поплавите, имаше чистење на ...

Поплави од невидени размери во Албанија

Deutsche Welle - 06.12.2010

Северозападна Албанија е зафатена од поплави какви што дури ниту најстарите жители не паметат, тврди министерот за внатрешни работи, Лужим Баша.

Балканот погоден од големи поплави

Deutsche Welle - 06.12.2010

По поплавите во тетовскиот регион, Вардар се заканува наредните денови да се излее и на југот на земјата. Во Албанија веќе пристигна првата помош, БиХ јавува дека водостојот на Дрина е највиок во ...

Поплави

Р.С.Европа - 06.12.2010

Во повеќе места покрај Вардар, но и по течението на помалите реки поплавени се дворови и обработливо земјиште, а водата некаде стигна и до куќите. Секоја година се случува истото.

Македонија - Реките се излеваат, студот е спас

Време - 06.12.2010

Валентина Стојанчевска Стотици поплавени куќи, дворови, патишта, обработливи површини, како и разурнати мостови се последиците од излевањето на десетина реки низ земјава во изминативе два дена, ...

Нивото на реките во БиХ се намалува

Р.С.Европа - 06.12.2010

Босанската управа за цивилна заштита соопшти дека се уште е лоша состојбата со поплавите во населбите околку реката Сава, додека реката Дрина се повлече во своето корито.

Поплави во прилепско

Р.С.Европа - 06.12.2010

Водената стихија целосно го поплави атарот на селото Чепигово. Земјоделскиот род е под вода, земјоделците во паника од штетите. Зоран Трпкоски е земјоделец од прилепското село Чепигово.

Вардар направи пустош во Полог

Утрински - 06.12.2010

ТЕТОВО - Вардар направи пустош во Долни Полог. Поплавени куќи, дворови, подруми, штали, а нивите се претворија во езера.

Во Турново 800 хектари под вода

Утрински - 06.12.2010

СТРУМИЦА - Од обилните дождови се излеа реката Струмица во општината Босилово. Најкритично е во атарот на селото Турново.

Поплавени куќи во Тризла

Утрински - 06.12.2010

ПРИЛЕП - Поплавени куќи, улици, патишта, земјоделско земјиште... Ова е сликата на Прилеп и на околината по врнежите од дожд што паѓаа непрекинато од петокот попладне до саботата претпладне.

Големи поплави во прилепскиот регион

Телма - 06.12.2010

Над 1000 хектари земјоделско земјиште во атарите на прилепските села Чепигово, Тројкрсти, Пашино Рувци и Загорани се под вода.

Владата ќе расправа за помош за настраданите од поплавите

Телма - 06.12.2010

Премиерот Никола Груевски по денешната посета на поплавените села Долни Подлог и Соколараци во Кочанскиот регион, најави дека ќе свика седница на Влада на која ќе расправаат за доделување помош каде ...

Поплавената Албанија бара спас

Дневник - 06.12.2010

Тирана побарала помош од НАТО - да испрати хеликоптери и тешки возила за да помогнат, пред се', за евакуацијата на населението Албанија речиси целосно е под вода, од Скадар, до Лежа и Драч, од Фиер, ...

Албанија: Поплави од невидени размери

Алфа - 06.12.2010

Северозападна Албанија е зафатена од поплави какви што дури ниту најстарите жители не паметат, тврди министерот за внатрешни работи, Лужим Баша.

Турново за ватерполо

Дневник - 06.12.2010

Во кочанското село Долни Подлог, со околу 500 жители, се поплавени сите куќи, Брегалница е излеана по речиси целиот свој тек, драматична акција за спасување жители во Крива Паланка, Вардар пак се ...

Македонија под вода

Н.Македонија - 06.12.2010

Обилните врнежи предизвикаа излевање на реките, преполнување на акумулациите и многубројните свлечишта низ целата земја.

Зголемен водостој на Вардар кај Демир Капија, можно излевање низводно до границата со Грција

Алфа - 06.12.2010

Поради зголемување на протокот на вода на реката Вардар кај Демир Капија, можно е излевање и поплавување на површини низводно од Демир Капија до границата со Грција, предупредува денеска Центарот за ...

Сибирскиот студ ќе го заобиколи Балканот

Шпиц - 06.12.2010

Студениот бран што го зафати поголемиот дел од Европа ќе го заобиколи Балканскиот Полуостров, прогнозираат метеоролози, пишува српскиот весник „Блиц“.

Половина земја под вода

Шпиц - 06.12.2010

По втор пат годинава Вардар се излеа во атарите на населените места во општина Јегуновце. Саботното невреме предизвика големи штети откако неколку реки се излеаја од своите корита.

Опасност од излевање на Вардар

Кантар - 06.12.2010

Постои опасност од излевање на реката Вардар во наредните денови низводно од Демир Капија до границата со Грција, предупреди денеска Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Поплавите го потопија родот на нивите

Алфа - 06.12.2010

Жителите на прилепското село Чепигово останаа без засеаната пченица, пченка и јачмен поради нечистите речни корита. Поплавата им однесе се што есенва посеаја.

Вардар намален во полошко, полето се уште под вода

Алфа - 06.12.2010

Домот на Васка Матоска во Раотинце втор пат годинава е опколен со вода. За да влезе или излезе од дома Васка може единствено преку оваа даска. Вака е вели после секоја поплава.

Премиерот најави итна владина седница за поплавите

Алфа - 06.12.2010

Поплавите кои го зафатија кочанскиот регион го запалија црвеното владино светло. На терен заедно со мештаните од Долни Подлог премиерот Груевски ги сумираше штетите.

Скадар - Армијата се вклучи во евакуација на населението

Алсат-М - 06.12.2010

Околу 800 војници и 600 полицајци се активирани во евакуирање на населението од поплавите во Скадар. Во најголем дел од поплавените региони речиси е невозможно движење со возила.

Премиерот Груевски вети помош за најпогодените од поплавите во Кочанско

Форум - 06.12.2010

Најпогодените од поплавите ќе добијат помош, вети премиерот Никола Груевски по денешната посета на кочанските села Долни Подлог и Соколарци „Граѓаните се наоѓаат во непријатна ситуација, имаат ...

Aлбанија се бори со историски поплави

SETimes - 06.12.2010

ТИРАНА, Албанија -- Властите бараат помош од странство за справување со вонредната ситуација до која дојде поради масовните поплави во северниот дел.

Во поплавите во Албанија евакуирани повеќе од 12.000 луѓе

Сител - 06.12.2010

Албанија е погодена од најголемите поплави досега во нејзината историја, а повеќе од 12.000 луѓе се принудени да ги напуштат своите домови.

ЦУК: Состојбата со поплавите се нормализира

Сител - 06.12.2010

Состојбата со поплавите генерално останува непроменета и по прекинот на врнежите од дожд полека се враќа во нормала, велат од Центарот за управување со кризи.

Можно е излевање на Вардар до границата со Грција-пердупреди ЦУК

Канал5 - 06.12.2010

Поради зголемување на нивото на водата во Вардар кај Демир Капија можно е реката да ги поплави површините низводно до границата со Грција.

Зголемен водостој на Вардар кај Демир Капија, можно излевање

Сител - 06.12.2010

Поради зголемување на протокот на вода на реката Вардар кај Демир Капија, можно е излевање и поплавување на површини низводно од Демир Капија до границата со Грција, предупредува денеска Центарот за ...

Поплавите нанесоа огромни штети на велешките градинари

Канал5 - 06.12.2010

Спасен е мостот кај селото Уланци крај Градско.Надојдената река Вардар не го оштети мостот,откако локалната власт со механизација ја чистеше водата од трупците,гранките и сметот кои можеа да го урнат ...

Во општина Босилово поплавени 800 хектари земјоделски површини

Сител - 06.12.2010

Околу 800 хектари земјоделско земјиште се поплавени во општина Босилово по излевањето на водите на реката Струмица во атарот на селото Турново.

Поплавените села во тетовско ги пресметуваат штетите

Канал5 - 06.12.2010

Нивото на Вардар продолжува да опаѓа и сега во однос на вчерашниот максимум е пониско за триесеттина сантиметри информираше претседателот на месната заедница Раотинце Ќирко Масевски.Доколку продолжи ...

Зголемен водостој на Вардар кај Демир Капија

МРТ - 06.12.2010

Поради зголемување на протокот на вода на реката Вардар кај Демир Капија, можно е излевање и поплавување на површини низводно од Демир Капија до границата со Грција, предупредува денеска Центарот за ...

Во општина Босилово поплавени 800 хектари земјоделски површини

МРТ - 06.12.2010

Околу 800 хектари земјоделско земјиште се поплавени во општина Босилово по излевањето на водите на реката Струмица во атарот на селото Турново.

Се нормализира состојбата по поплавите во Хрватска

МРТ - 06.12.2010

Реките кои минатата недела поплавија повеќе места во Хрватска полека се враќаат во своите корита. Состојбата во Метковиќ, поради најголемото нивотж на Неретва во последните половина век поплавени се ...

Во прилепско поплавени над 1000 хектари

Канал5 - 06.12.2010

Над 1000 хектари посеани со јачмен и пченица се под вода во атарот од селата Чепигово, Пашино Рувци, Обршани, Бакарно гумно и Боротино.

Втор ден не се контролира реката Струмица

Канал5 - 06.12.2010

Втор ден по поплавите, реката Струмица не се контролира. Над 50 хектари земјоделски површини се потопени. Жителите не паметат вакви поплави.

Владата најавува помош за настраданите од поплавите

Сител - 06.12.2010

Премиерот Никола Груевски по денешната посета на поплавените села Долни Подлог и Соколараци во Кочанскиот регион, најави дека ќе свика седница на Влада на која ќе расправаат за доделување помош каде ...

Во поплавите во Албанија евакуирани повеќе од 12.000 луѓе

Нетпрес - 06.12.2010

Албанија е погодена од најголемите поплави досега во нејзината историја, а повеќе од 12.000 луѓе се принудени да ги напуштат своите домови.

Албаниja: Незапаметени поплави, евакуирани над 12.000 луѓе

eReporter - 06.12.2010

Над 12.000 луѓе се евакуирани во Албанија заради поплавите соопштуваат албанските медиуми. Ова се најголемите поплави во историјата на државата.

ЦУК: Состојбата со поплавите се нормализира

Нетпрес - 06.12.2010

Состојбата со поплавите генерално останува непроменета и по прекинот на врнежите од дожд полека се враќа во нормала, велат од Центарот за управување со кризи.

Опасност за излевање на Вардар од Демир Капија до границата со Грција

eReporter - 06.12.2010

Постои опаснот за излевање на Вардар и поплавување на површините, низводно од Демир Капија до границата со Грција ЦУК соопшти дека протокот на вода на реката Вардар кај Демир Капија изнесува 954 ...

Се зголеми водостојот на Вардар кај Демир Капија

Курир - 06.12.2010

Поради зголемување на протокот на вода на реката Вардар кај Демир Капија, можно е излевање и поплавување на површини низводно од Демир Капија до границата со Грција.

Поплавени земјоделски површини од 800 хектари

Курир - 06.12.2010

По излевањето на водите на реката Струмица во атарот на селото Турново, во општина Босилево поплавени се околу 800 хектари земјоделско земјиште.

На Балканот се уште критично

Курир - 06.12.2010

Ситуацијата во поплавените реони од балканските земји продолжува да биде критична по предизвиканите поплави од поројните дождови, објавија локалните медиуми.

Јанакиески: Владата ќе обезбеди нафта за итни интервенции

Курир - 06.12.2010

Министерот Јанакиевски соопшти дека Владата на утрешната седница, на барање на општините, ќе обезбеди доволни количини нафта за итни интервенции во поплавените подрачја.

Владата ќе им помогне на погодените од поплавите

Курир - 06.12.2010

- Владата ќе направи се што може да помогне и колку е можно повеќе. За најзагрозените некаква првична помош, а за останатите, откако ќе завршат комисиите кои треба да ги проценат штетите ќе се ...

Албанија: Поплави од невидени размери

Макфакс - 06.12.2010

Северозападна Албанија е зафатена од поплави какви што дури ниту најстарите жители не паметат, тврди министерот за внатрешни работи, Лужим Баша. По..

Опасност од излевање на Вардар низводно од Демир Капија

Макфакс - 06.12.2010

Постои опасност од излевање на реката Вардар во наредните денови низводно од Демир Капија до границата со Грција, предупреди денеска Центарот за уп..

Премиерот Груевски вети помош за најпогодените од поплавите во кочанско

Макфакс - 06.12.2010

Најпогодените од поплавите ќе добијат помош, вети премиерот Никола Груевски по денешната посета на кочанските села Долни Подлог и Соколарци.<..

Во поплавите во Албанија евакуирани повеќе од 11.000 луѓе

Inpress - 06.12.2010

Тирана, 6. декември 2010 (ИНПРЕС) Повеќе од 11.000 луѓе се евакуирани, а 7.500 куќи се поплавени во регионот на Скадар на северот на Албанија.

Премиерот вети помош за настраданите од поплавите

Inpress - 06.12.2010

Кочани, 6. декември 2010 (ИНПРЕС) Најпогодените од поплавите ќе добијат помош, вети премиерот на Република Македонија Никола Груевски по денешната посета на кочанските села Долни Подлог и Соколарци.