TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Муратовски: Гласот на народот ќе покаже на која страна да се оди

Утрински - 04.05.2002

По повод Меѓународниот празник на трудот По 12 години пауза, во организација на Сојузот на синдикатите на Македонија, неколку стотици работници на Денот на трудот - 1 Мај, одржаа протестен марш, кој траеше од 11 до 13 часот. Синдикалците тргнаа од пред зградата на ССМ, потоа дефилираа пред ...

Први Мај во светот

А1 - 01.05.2002

Протестите започнаа со судири уште синоќа во берлинскиот кварт Кројцберг каде ултралевичарските демонстранти се степаа со полицијата. Во жестоките судири имало повеќе повредени и на двете страни, а се започнало кога полицијата побарала од демонстрантите да го згаснат огинот што го запалиле на сред ...

Синдикалците протестираа за 1-ви Мај

А1 - 01.05.2002

Денеска Сојузот на синдикатите на Македонија за прв пат во самостојна Македонија го прославија денот на трудот Први Мај, со „протест покажа дека повторно се враќа синдикалниот дух кај работниците и вистинското славење на денот на трдуот“, вели синдикалниот лидер Ванчо Муратовски.

Со протестен марш синдикалците ќе го одбележат Први мај

Дневник - 30.04.2002

МУРАТОВСКИ СЕ ВРАЌА НА ТРАДИЦИИТЕ Работниците уште еднаш ќе ја потсетат Владата да ја определи најниската плата Синдикалните работници во Македонија на Први мај ќе одржат протестен марш, со цел да ја вратат напуштената и заборавена традиција на прославување на овој работнички празник, најави вчера ...

Работниците наместо на пикник, на 1. Мај на штрајк

А1 - 29.04.2002

Синдикалците на Први мај, за прв пат по дванаесет години, наместо на пикник, Денот на трудот ќе го прослават со протест во Скопје, изразувајќи го на овој начин своето социјално незадоволство. Првомајскиот протест ќе трае два часа, а веќе е утврдена и маршутата по која ќе се движат работниците.