TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кога ќе се повлечат водите, останува калта

Утрински - 28.02.2010

Кога ќе се повлечат водите и кога ќе почне да се чисти калта и талогот, кога ќе се проценуваат штетите, време е да се изведат некои поуки од последните поплави ...

Поплави во Албанија

Алсат-М - 27.02.2010

Албанските власти во петокот попладне започнаа евакуација на населението од поплавените подрачја во северниот дел на Албанија во околината на Скадар.

Сеизмолозите тврдат: Поплавите не можат да предизвикаат земјотреси

Макфакс - 27.02.2010

Покрај нивото на езерото, кое секојдневно расте, охриѓани ги загрижува уште едно прашање - Дали се вистинити информациите кои деновиве се пласираа во некои ...

Поплави во Албанија : Евакуирани околу 400 лица

Макфакс - 27.02.2010

Албанските власти во петокот попладне започнаа евакуација на населението од поплавените подрачја во северниот дел на Албанија во околината на Скадар.

Михаил Гаревски: Поплавите не се причина за земјотреси

Сител - 27.02.2010

Сеизмолозите апелираат, охриѓани да не паничат затоа што на Охрид не му се закануваат земјотреси поради зголеменото ниво на водата во езерото.

Поплави во Албанија : Евакуирани околу 400 лица

Алфа - 27.02.2010

Албанските власти во петокот попладне започнаа евакуација на населението од поплавените подрачја во северниот дел на Албанија во околината на Скадар.

Поплавите го однесоа лебното жито

Дневник - 26.02.2010

Поплавени се посевите со есенска пченица и јачмен, како и веќе подготвените површини за пролетна сеидба.

Охриѓани лути на прогнозерите на земјотрес

Дневник - 26.02.2010

Нивото на Охридското Езеро и вчера порасна и достигна 21 сантиметар над дозволената граница, но од Центарот за управување со кризи информираа дека состојбата е ...

„И ти си поплава“

Дневник - 26.02.2010

Доживотниот претседател на Казахстан, авторитарниот Нурсултан Назарбаев, е единствениот во светот што со указ во својата земја воведе нов календар, додаде нови ...

Земјотреси, после големите води?

Inpress - 26.02.2010

Скопје, 26. февруари (ИНПРЕС) Дека секое зло не е на добро, пред неколку дена за Инпрес предупреди, познатиот екологист од Охрид, Лазо Наумоски.

Се влошува состојбата со поплавите во Албанија

Макфакс - 26.02.2010

Повеќе од 5.000 хектари земја и 150 куќи се поплавени како резултат на најновите поплави што го зафатија северниот дел од Албанија во околината на Скадар.

Поплави во Пелагoнија

Р.С.Европа - 26.02.2010

Политички препукувања деновива ја жнеат поплавената Пелагонија. Опозицијата обвинува дека предупредила навреме за неисчистените канали, а според едни ...

Нема опасност од земјотреси по поплавите

Алфа - 26.02.2010

Нема опасност од земјотреси по поплавите апелираат од институтот за земјотресно инжињерство. Деновиве кај нив зачестиле повиците на загрижени граѓани, кои ...

Повторно поплави во Скадар и околината

Inpress - 26.02.2010

Скадар, 26. февруари (ИНПРЕС) Северниот град Скадар, повторно е на удар на надојдените води. Излевањето на водите последниве денови повторно создаде сериозни ...

Се влошува состојбата со поплавите во Албанија

МРТ - 26.02.2010

Повеќе од 5.000 хектари земја и 150 куќи се поплавени како резултат на најновите поплави што го зафатија северниот дел од Албанија во околината на Скадар.

Намерно урнат насип на Црна поплави две села

Утрински - 25.02.2010

БИТОЛА - Близу петстотини хектари плодно земјиште од атарите на пелагониските села Трновци и Свето Тодори од вчера се под вода откако се урнал насип на Црна ...

Поплави и се закануваат на Полска

Канал5 - 25.02.2010

Полските служби работат деноноќно да ги спречат поплавите што им се закануваат на голем број региони, како резултат на топењето на мразот во повеќето реки.

Поплавени неколку населени места во Албанија

Канал5 - 25.02.2010

Албанските власти се уште не ги сумираа штетите од јануарските поплави, а неколку населени места повторно се под вода.

Се враќаат поплавите во Албанија

Дневник - 25.02.2010

Министерот за внатрешни работи Љуљзим Баша, кој раководи со кризниот штаб, соопшти дека еподготвен план за евакуација на населението од загрозените региони ...

Нови поплави во Скадар

МРТ - 25.02.2010

Нови поплави синоќа го зафатија северниот дел од Албанија во околината на Скадар , при што поплавени останаа неколку села, а војската и полицијата започнаа ...

Со дождовите нови поплави

Алфа - 25.02.2010

Новите поплави во охридско ги принудија дел од граѓаните преку протести да бараат интервенција на институциите.

Нови поплави во Скадар

Макфакс - 25.02.2010

Нови поплави синоќа го зафатија северниот дел од Албанија во околината на Скадар , при што поплавени останаа неколку села, а војската и полицијата започнаа ...

По поплавите Охрид го демнат земјотреси

Вечер Прес - 25.02.2010

Состојбата со Охридското Езеро е загрижувачка, а штетите се повеќекратни, предупредуваат експертите.

Сонце ќе ја огрее поплавена Македонија

Н.Македонија - 25.02.2010

Населението може да здивне, бидејќи состојбата со водостоите се стабилизирала, велат надлежните Дождовите што вчера зафатија делови од земјава денеска ќе ...

Во Свети Тодори и Трновци 500 ха под вода

А1 - 24.02.2010

Околу петстотини хектари плодни ниви во атарот на селата Свети Тодори и Трновци во Општина Могила се поплавени поради излевање на реката Црна.

Бучинци за да се спасат поплавиле други села

Дневник - 24.02.2010

За да не им го поплави селото надојдената Црна Река, жители од крушевското село Бучин турнале насип од реката, па водата се излеала во атарите на пониските ...

Македонија - Штетите „поплавија“ милиони евра

Време - 24.02.2010

Рада И. Маневска Власта се уште нема јасна слика колку ќе ја чинат државава штетите од поплавите, но се проценува дека санацијата на оштетената инфраструктура ...

Поплавена политика

Утрински - 24.02.2010

Си поигрува ли мајката природа со Македонија или власта ги покажува својата немоќ и незнаење да се справи со природните непогоди што зафатија различни делови ...

СДСМ го критикуваше Талески за негрижата за поплавите

МРТ - 24.02.2010

Над 10 000 хектари плодно земјиште на Пелагонија е под вода, а локалната самоуправа чека опозицијата да алармира за сериозноста на состојбата и да побара ...

Европа погодена од поплави во последните месеци

Макфакс - 24.02.2010

Обилните врнежи и наглото топење на снегот се главни причини за поплавите што во последните неколку месеци погодија повеќе делови на Европа.

Европа погодена од поплави во последните месеци

МРТ - 24.02.2010

Обилните врнежи и наглото топење на снегот се главни причини за поплавите што во последните неколку месеци погодија повеќе делови на Европа.

ЛП: Владин приоритет да се поплавите, а не Скопје 2014

Макфакс - 24.02.2010

Уште еден вербален, опозициски удар за власта. Денеска Либералната партија, состојбата со поплавите во пелагониско ја искористи за прес- конференција, на која ...

Се излеа Црна река

Макфакс - 24.02.2010

Како резултат на излевањето на Реката Црна во подрачјето на селото Бучин, поплавен е атарот на неколку села кои припаѓаат на Општина Могила.

Талевски: Комисијата за штети функционира

Макфакс - 24.02.2010

Комисијата за проценка на штети функционира, тврди Владимир Талевски, градоначалникот на Битола, и според него информациите дека членовите на комисијата се ...

ЛП: Владин приоритет да се поплавите

Форум - 24.02.2010

„Според Либералната партија на Македонија, ова е врвот на негрижата што ја манифестираат македонските институции, а пред се Министерството за земјоделство, ...

Се излеа Црна

Форум - 24.02.2010

Според првичните проценки зафатени се селата Трновци и Свето Тодори, а под вода се наоѓаат околу 300 до 500 хектари обработливо земјиште засеано со пченица и ...

Талевски: Комисијата за штети функционира

Форум - 24.02.2010

Според градоначалникот Владимир Талески , состојбата со поплавите е предимензионирана бидејќи елементарна непогода сеуште не е прогласена.

Сите и никој се виновни за поплавите

Н.Македонија - 24.02.2010

Поплавувањето делови од земјава е резултат на климатските промени што ни се случуваат пред очите, а справувањето со вакви непогоди може да се направи само со ...

Илјадници евакуирани поради опасност од поплави во Србија

Вест - 23.02.2010

БЕЛГРАД, 23 февруари - Илјадници луѓе се евакуирани од нивните домови во источна Србија поради опасноста од поплави, пренесоа српските агенции.

Политичарите ја жнеат поплавената Пелагонија

Утрински - 23.02.2010

БИТОЛА - Се стабилизира состојбата со поплавите во Пелагонија. Општината е нејасна дали има формирано Комисија за процена на штетите ниту кога ќе излезе на ...

Свет - Илјадници евакуирани во источна Србија

Време - 23.02.2010

Илјадници луѓе се евакуирани од своите домови во источна Србија поради опасноста од поплави, пренесоа српските агенции.

Природни несреќи во серија

Форум - 23.02.2010

Мадеира – Португалија – 20.02.2010 Најмалку 40 луѓе ги загубија животите во незапаметните поплави и лизгање на земјиште на португалскиот остров Мадеира ...

СДСМ го критикуваше Талески за негрижата за поплавите

Макфакс - 23.02.2010

Над 10 000 хектари плодно земјиште на Пелагонија е под вода, а локалната самоуправа чека опозицијата да алармира за сериозноста на состојбата и да побара ...

Глобалното затоплување еден од виновниците за поплавите

Алфа - 23.02.2010

Глобалното затоплување е еден од виновниците за поплавите во Македонија- ова е најновата теза на надлежните за причините за изливањата на водите во земјата.

Владата ќе помогне за санација на штетите од евентуалните поплави

МРТ - 23.02.2010

Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека Владата ќе помогне во делумно санирање на штетите од евентаулните поплави, оти веќе е формиран координативен тим ...

Се повлекува водата од Пелагонија

Н.Македонија - 23.02.2010

Состојбата во битолскиот дел од Пелагонија се стабилизира по поплавувањето, соопштија од Дирекцијата за заштита и спасување од Битола.

Во Битола кавги поради поплавите

А1 - 22.02.2010

Во Битола кавги поради поплавите Поплавите во Пелагонија, покрај огромните штети во нивите и домовите на земјоделците, создадоа и политичка кавга меѓу власта и ...

Груевски: Владата ќе помогне за санација на штетите од евентуалните поплави

Алсат-М - 22.02.2010

Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека Владата ќе помогне во делумно санирање на штетите од евентаулните поплави, оти веќе е формиран координативен тим ...

Нови поплави на Балканот

Дневник - 22.02.2010

Жителите во северниот дел на Албанија стравуваат од нови поплави, иако надлежните смируваат дека состојбата е под контрола, а источниот дел на Србија е длабоко ...

Поплавата во Пелагонија ги зафати партиите

Дневник - 22.02.2010

Една недела по поплавите што ги зафатија атарите на повеќе села во Пелагонија, се' уште е нејасно кој и кога ќе врши процена на штетите.

Негрижа ја лизна земјава

Дневник - 22.02.2010

Не се мајката природа и глобалното затоплување виновни за одроните, свлечиштата и за поплавите, туку државата, сметаат експерти Овие два дена се критични ...

Србија - Илјадници луѓе евакуирани

Телма - 22.02.2010

Илјадници луѓе се евакуирани од своите домови во источна Србија заради опасноста од поплави, пренесоа српските агенции.

Илјадници луѓе евакуирани во Србија, заради опасноста од поплави

Алфа - 22.02.2010

Илјадници луѓе се евакуирани од своите домови во источна Србија заради опасноста од поплави, пренесоа српските агенции.

Груевски: Граѓаните да си го осигураат имотот

Р.С.Европа - 22.02.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска изјави дека Владата ќе помогне во делумно санирање на штетите од евентуалните поплави.

Поплави: „Надлежните си играат покер со природата“

Алфа - 22.02.2010

Поплавите во југозападна Македонија не се елементарна непогода туку последица на нестручно раководење со водите во езерата и акумулациите, тврди поранешниот ...

Србија - евакуација заради опасност од поплави

Шпиц - 22.02.2010

Илјадници луѓе се евакуирани од своите домови во источна Србија заради опасноста од поплави, пренесоа српските агенции.

Поплави во источна Србија

Р.С.Европа - 22.02.2010

Стотици луѓе биле евакуирани во источна Србија поради поплавите, а околу 300 домови биле поплавени во Зајечар, соопшти локалната полиција.

Владата формира Координативен комитет за поплавите

Inpress - 22.02.2010

Скопје, 22. февруари (ИНПРЕС) Владата секогаш ќе излезе во пресрет да помогне барем делумно за санирање на штетите.Се работи за борба со природата во која ...

Поплавата во Пелагонија се повлекува

Кирилица - 22.02.2010

Ниските температури на воздухот и преземените мерки за заштита на земјиштето од поплави придонесоа за стабилизирање на состојбите во битолскиот дел на ...

Источна Србија под вода

eReporter - 22.02.2010

Полицијата соопшти дека стотици луѓе се евакуирани од нивните домови во источна Србија поради големите поплави што го зафатија тој регион.