TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ако имате стар компјутер, не го фрлајте – Стаменов ги репарира и ги подарува на учениците за онлајн настава

ТВ21 - 18.10.2020

Ако имате компјутер, ајпод или стар лаптоп што не ги користите, не ги фрлајте. Борче Стаменов ги репарира, ги адаптира за апликацијата Микрософт тимс и им ги дава на децата. Целта е учениците кои немаат средства за следење онлајн настава, да им ги ...

Убиениот наставник бил мета на кампања на социјалните мрежи

МКД - 18.10.2020

Самјуел Пати, наставникот кој беше убиен пред училиште во предградие на Париз, бил омилен меѓу учениците и родителите поради својот посветен и професионален однос. Сепак, тој е убиен откако станал мета на лута кампања на социјалните мрежи.

„Сите сме Самуел“: Илјадници Французи излегоа на протест по свирепото убиство на наставникот

360 степени - 18.10.2020

„Сите сме Самуел. И ние сме наставници. И не сакаме да нè убиваат само затоа што си ја вршиме нашата работа“, се дел од пораките кои ги испратија илјадници демонстранти кои денеска се собраа во Париз во знак поддршка и солидарност со наставниците по ...

Ако имате стар компјутер, не го фрлајте – Стаменов ги репарира и ги подарува на учениците за онлајн настава

4NEWS - 18.10.2020

Ако имате компјутер, ајпод или стар лаптоп што не ги користите, не ги фрлајте. Борче Стаменов ги репарира, ги адаптира за апликацијата Микрософт тимс и им ги дава на децата. Целта е учениците кои немаат средства за следење онлајн настава, да им ги ...

ВИДЕО: Ако имате стар компјутер, не го фрлајте – Стаменов ги репарира и ги подарува на учениците за онлајн настава

Либертас - 18.10.2020

Ова што го прави сега всушност му е професија. Но ова го прави бесплатно со цел да им помогне на децата кои немаат услови за следење онлајн настава. Компјутери му наоѓаат пријателите, блиски луѓе или пак од интернет.

Франција му оддава почит на убиениот наставник

Expres - 18.10.2020

Илјадници луѓе се собраа во неделата на Плоштадот на Републиката во Париз да му оддадат почит убиениот наставник Самуел Пати Тие носеа плакати со порака „Не за тоталитаризмот на мислата“ и „Јас сум учител“, во чест на сеќавањето на 47-годишниот ...

Потврден прв случај на коронавирус меѓу наставниците во Битола

Сакам да кажам - 17.10.2020

Наставник во битолско училиште е позитивен на коронавирус, потврдија од Центарот за јавно здравје во Битола. Ученици во изолација нема зашто наставникот држел онлајн часови и немал контакти со нив.

Колонијалната историја на Германија не е тема во училиштата

Deutsche Welle - 17.10.2020

Mногу ученици во Германија не учат ништо за колонијалната историја на својата земја, зашто тоа не е дел од задолжителната училишна програма. Активисти сакаат ова да го променат. 30 години, до 1918, германските власти владееле во колонии во Африка и ...

(ВИДЕО) Фортуманова: Со забрзана динамика се работи на изградбата на новото училиште „Димитар Македонски“ во општина ...

А1 On - 17.10.2020

„Со забрзана динамика Општина Аеродром предводена од СДСМ и градоначалникот Златко Марин ги реализира капиталните инфраструктурни проекти во општината. Деновиве интензивно се работи на изградба на училиштето „Димитар Македонски“ во населбата Лисиче ...

Наставник од Битола позитивен на Ковид-19, држел онлајн настава

Независен - 17.10.2020

Вирусот влезе во едно од битолските училишта, само две недели по почетокот на онлајн наставата. Наставникот е позитивен на Ковид-19 потврдија од Центарот за јавно здравје во Битола, но велат дека нема ученици во изолација, затоа што заболениот држел ...

Ќе се воведат тутори за учениците кои имаат потешкотии со онлајн наставата

Сител - 17.10.2020

Министерството за образование креира програма за туторство. Целта е на децата кои имаат потреба да им се помогне во совладувањето на онлајн наставата. Според министерката Царовска, клучна е поддршката на децата во учењето.

Наставата во училиштата во Кочани се одвива без поголеми проблеми

Слободен Печат - 17.10.2020

Наставата во првите две недели од оваа учебна година во училиштата во Кочани се одвива без поголеми проблеми и покрај здравствената криза во која општината секојдневно бележи по десетина нови позитивни на Ковид-19.

Платформата како желба, а МОН вели функционира онлајн-учењето

МКД - 17.10.2020

Во последните денови одбележани со наплив на вести и изјави поврзани со влошената епидемиолошка состојба во земјата, но и со бројните настани кои ги приредуваат политичарите, па уште и со засилувањето на преговорите за историјата со источниот сосед, ...

Од следење настава од педалинка, до играње видео игри за време на предавање – како се злоупотребува онлајн наставата?

CivilMedia - 17.10.2020

На први октомври во повеќе училишта започна учебната година со настава од далечина преку националната платформа schools.mk , каде учениците ги слушаат и гледаат предавањата на нивните наставници и професори.

Наставата во училиштата во Кочани се одвива без поголеми проблеми

Вечер Прес - 17.10.2020

Наставата во првите две недели од оваа учебна година во училиштата во Кочани се одвива без поголеми проблеми и покрај здравствената криза во која општината секојдневно бележи по десетина нови позитивни на Ковид-19.

(ВИДЕО) Фортуманова: Со забрзана динамика се работи на изградбата на новото училиште „Димитар Македонски“ во општина ...

Граѓански збор - 17.10.2020

Со забрзана динамика Општина Аеродром предводена од СДСМ и градоначалникот Златко Марин ги реализира капиталните инфраструктурни проекти во општината, изјави за медиумите Соња Фортуманова од ОО СДСМ Аеродром.

Дали и натаму ќе има настава со физичко присуство ќе зависи од епидемиолошката состојба

Gostivarpress.mk - 17.10.2020

Во училиштата низ земјава каде има настава со физичко присуство се следат протоколите за заштита од коронавирус, за сега состојбата е стабилна и нема потреба од промени во организирањето на работата, сметаат надлежните.

Од следење настава од педалинка, до играње видео игри за време на предавање – како се злоупотребува онлајн наставата?

Мета - 17.10.2020

На први октомври во повеќе училишта започна учебната година со настава од далечина преку националната платформа schools.mk , каде учениците ги слушаат и гледаат предавањата на нивните наставници и професори.

Со забрзана динамика се работи на изградбата на новото училиште „Димитар Македонски“ во општина Аеродром

24Инфо - 17.10.2020

Со забрзана динамика Општина Аеродром предводена од СДСМ и градоначалникот Златко Марин ги реализира капиталните инфраструктурни проекти во општината. Деновиве интензивно се работи на изградба на училиштето „Димитар Македонски” во населбата Лисиче и ...

Фортуманова: Изградбата на новото училиште „Димитар Македонски“ во Аеродром со забрзана динамика

Frontline - 17.10.2020

Со забрзана динамика Општина Аеродром предводена од СДСМ и градоначалникот Златко Марин ги реализира капиталните инфраструктурни проекти во општината, истакна на денешниот прес Соња Фортуманова од ОО СДСМ Аеродром.

Здравков: Кој ќе понесе одговорност за оваа несериозност во образованието?

Канал5 - 16.10.2020

Нефункционална национална платформа, ученици оставени сами на себе, професори кои се соочуваат со непознавање на системот. Вака изгледа нашето образование три недели после почетокот на школската година.

Заменик-министерот Шабани во посета на училишта во Гостивар

Канал5 - 16.10.2020

„ Одговорното однесување ги намалува активните случаи, и наставниците и учениците доследно да ги почитуваат мерките за заштита“. Заменик-министерот за образование и наука Арафат Шабани и градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари денес беа во ...

Шабани: Засега нема промени во начинот на одвивање на наставата

ТВ21 - 16.10.2020

Засега не се планираат промени на досегашниот начин на одвивање на образовниот процес, рече Арафат Шабани заменик министерот за образование и наука по посетата на неколку училишта во Гостивар.

Kои се најдобрите просветни работници за 2020

Иновативност - 16.10.2020

Професорите Штефица Ујчик од Куманово, Добри Јовевски од Крива Паланка, Марјан Радески од Охрид и педагогот Маринела Бошева од Скопје го добија признанието за најдобар просветен работник на годината за учебната 2019/2020 година.

Сѐ повеќе ученици и наставници во изолација, дали наставата целосно ќе премине онлајн?

Слободен Печат - 16.10.2020

Бројот на активни случаи со ковид-19 во земјава во последните денови нагло расте, а тоа не ги одминува ниту училиштата, каде исто така се зголемува бројката на ученици и наставници кои се во изолација.

Шабани: Засега не се планираат промени во начинот на одвивање на наставата

Слободен Печат - 16.10.2020

Засега не се планираат промени на досегашниот начин на одвивање на образовниот процес, рече Арафат Шабани заменик министерот за образование и наука по посетата на неколку училишта во Гостивар.

Здравков: Кој ќе понесе одговорност за оваа несериозност во образованието?

+инфо - 16.10.2020

Скапата платформа се‘ уште не е потполно функционална, а наставниците беа ставени пред свршен чин за краток период да се снаоѓаат како да ја одржуваат онлајн наставата - истакна претставникот на опозициската партија.

Здравков: Кој ќе понесе одговорност за несериозностa во образованието?

Нетпрес - 16.10.2020

Нефункционална национална платформа, ученици оставени сами на себе, професори кои се соочуваат со непознавање на системот – вака изгледа нашето образование три недели после почетокот на школската година, рече во изјава за медиумите Љубе Здравков од ...

Шабани: Засега нема промени за начинот на одвивање на наставата

ММС - 16.10.2020

Засега не се планираат промени на досегашниот начин на одвивање на образовниот процес, рече Арафат Шабани заменик министерот за образование и наука по посетата на неколку училишта во Гостивар.

Засега нема промени во начинот на одвивање на наставата

Независен - 16.10.2020

Засега не се планираат промени на досегашниот начин на одвивање на образовниот процес, рече Арафат Шабани заменик министерот за образование и наука по посетата на неколку училишта во Гостивар.

Колку успешно „плива“ онлајн-наставата во услови на корона?

МКД - 16.10.2020

Наставниците и учениците и натаму се соочуваат со голем број технички проблеми за време на онлајн-наставата, која наместо преку Националната платформа, деновиве практично се одвива преку директен влез во меѓународната платформа Мајкрософт тимс ...

Училиштата воведоа целодневна настава – на родителите не им одговара

Независен - 16.10.2020

Билјана Богдановска Целодневната настава или дневен престој во училиштата, на дел од родителите не им врши работа, иако основните училишта почнаа да ја воведуваат, покрај епидемијата од корона вирус.

Засега нема промени во начинот на одвивање на наставата

Press24 - 16.10.2020

Засега не се планираат промени на досегашниот начин на одвивање на образовниот процес, рече Арафат Шабани заменик министерот за образование и наука по посетата на неколку училишта во Гостивар.

Здравков: Ќе понесе ли некој одговорност за оваа несериозност во образованието?

Макфакс - 16.10.2020

Нефункционална национална платформа, ученици оставени сами на себе, професори кои се соочуваат со непознавање на системот – вака изгледа нашето образование три недели после почетокот на школската година, рече во изјава за медиумите Љубе Здравков од ...

Шабани во посета на училишта во Гостивар: Наставниците и учениците доследно да ги почитуваат мерките

Макфакс - 16.10.2020

Заменик-министерот за образование и наука Арафат Шабани и градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари денес беа во работна посета на две општински училишта со цел запознавање со актуелната состојба со реализација на наставата.

Шабани во посета на училишта во Гостивар: Наставниците и учениците доследно да ги почитуваат мерките

Опсервер - 16.10.2020

Заменик-министерот за образование и наука Арафат Шабани и градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари денес беа во работна посета на две општински училишта со цел запознавање со актуелната состојба со реализација на наставата.

Шабани во посета на училишта во Гостивар: Наставниците и учениците доследно да ги почитуваат мерките

24Инфо - 16.10.2020

Заменик-министерот за образование и наука Арафат Шабани и градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари денес беа во работна посета на две општински училишта со цел запознавање со актуелната состојба со реализација на наставата.

Здравков: Кој ќе понесе одговорност за оваа несериозност во образованието во учебната 2020/2021 година?

Курир - 16.10.2020

Нефункционална национална платформа, ученици оставени сами на себе, професори кои се соочуваат со непознавање на системот. Вака изгледа нашето образование три недели после почетокот на школската година.

Здравков: Кој ќе понесе одговорност за оваа несериозност во образованието во  учебната 2020/2021 година?

Опсервер - 16.10.2020

Нефункционална национална платформа, ученици оставени сами на себе, професори кои се соочуваат со непознавање на системот. Вака изгледа нашето образование три недели после почетокот на школската година.

Здравков: Кој ќе понесе одговорност за несериозноста во образованието во учебната 2020/2021

Скопје инфо - 16.10.2020

Почитувани, Нефункционална национална платформа, ученици оставени сами на себе, професори кои се соочуваат со непознавање на системот. Вака изгледа нашето образование три недели после почетокот на школската година.

Зголемен број заразени во училиштата

4NEWS - 16.10.2020

Околу 20 ученици и наставници кои имале настава со училница се позитивни на вирусот, а со тоа расте и бројот на решенија за самоизолација. Бројката на потврдени случаи откако почна учебната година е поголема, но тие настава следеле или предавале ...

Здравков: Ќе понесе ли некој одговорност за оваа несериозност во образованието?

Centar - 16.10.2020

Нефункционална национална платформа, ученици оставени сами на себе, професори кои се соочуваат со непознавање на системот – вака изгледа нашето образование три недели после почетокот на школската година, рече во изјава за медиумите Љубе Здравков од ...

Здравков: Кој ќе понесе одговорност за оваа несериозност во образованието во учебната 2020/2021 година?

PressingTV - 16.10.2020

Нефункционална национална платформа, ученици оставени сами на себе, професори кои се соочуваат со непознавање на системот. Вака изгледа нашето образование три недели после почетокот на школската година.

Здравков: Ќе понесе ли некој одговорност за оваа несериозност во образованието?

Опсервер - 16.10.2020

Нефункционална национална платформа, ученици оставени сами на себе, професори кои се соочуваат со непознавање на системот – вака изгледа нашето образование три недели после почетокот на школската година, рече во изјава за медиумите Љубе Здравков од ...

Став на просветниот инспектор Илиевски: Детските права, нивен правилен раст и развој

Курир - 16.10.2020

Со задоцнувањето на учебната година, може да се констатира дека македонскиот образовен систем не успева да одговори на предизвиците што ги донесе пандемијата од корона вирусот. Имено, оправдани се реакциите на учениците со реализирањето на наставата ...

Зголемен број заразени во училиштата

Скопје инфо - 16.10.2020

Околу 20 ученици и наставници кои имале настава со училница се позитивни на вирусот, а со тоа расте и бројот на решенија за самоизолација. Бројката на потврдени случаи откако почна учебната година е поголема, но тие настава следеле или предавале ...

Таравари: Ќе предложиме учениците да се вратат во училиште во 4 смени со скратени часови

Gostivarpress.mk - 16.10.2020

Ќе добијат ли повеќе училишта во Гостивар согласности за настава со физичко присуство? Општината пред Министерството за образование ќе излезе со предлог, учениците во повеќето училишта да се вратат во клупите, организирани во 4 смени со скратени ...

ОК ВМРО-ДПМНЕ ШТИП: Нефункционална национална платформа, ученици оставени сами на себе, професори кои се соочуваат со ...

Курир - 16.10.2020

Нефункционална национална платформа, ученици оставени сами на себе, професори кои се соочуваат со непознавање на системот… Вака изгледа нашето образование три недели после почетокот на учебната година.

Компанијата „Комфи Ангел” од Прилеп донира 25.000 маски за учениците од основните училишта во Битола

Бизнис Вести - 16.10.2020

Компанијата „Комфи Ангел” од Прилеп донира 25.000 заштитни маски за учениците од битолските основни училишта. Заштитните маски се поделени во сите основни училишта во градот, информира градоначалничката Наташа Петровска за време на денешната посета ...

Технички пречки, но и бојкот за наставата на далечина

Н.Македонија - 16.10.2020

Оние ученици што живеат во рурални населени места на ридско-планински предели и кои мора да следат настава на далечина имаат реален проблем со поврзувањето на интернет-мрежата. За нивните проблеми локалните власти бараат решенија, а се бара решение ...

Прилепската компанија „Комфи Ангел“ донираше 25.000 маски за битолските училишта

Н.Македонија - 16.10.2020

Прилепската компанија „Комфи Ангел“ донираше 25.000 заштитни маски за еднократна употреба за битолските основни училишта, соопшти градоначалничката на Битола, Наташа Петровска за време на посетата на ОУ „Д-р Трифун Пановски“.

Таблет за секој наставник

Н.Македонија - 16.10.2020

Општина Бутел, освен оптички интернет, обезбеди таблети за сите вработени од седумте општински основни училишта, кои ќе служат за потребите на онлајн наставата. Наставниците веќе ги користат уредите во наставата и се задоволни од начинот на кој се ...

Здравков: Ќе понесе ли некој одговорност за оваа несериозност во образованието?

Вечер - 16.10.2020

Нефункционална национална платформа, ученици оставени сами на себе, професори кои се соочуваат со непознавање на системот – вака изгледа нашето образование три недели после почетокот на школската година, рече во изјава за медиумите Љубе Здравков од ...

Наставата со физичко присуство се одвива без проблеми, “Комфи Ангел“ со донација од 25.000 маски

Битола Њуз - 16.10.2020

Во рамките на редовните активности за посета на основните и средните училишта, со цел да изврши увид во работењето во новонастанатите околности, градоначалничката Наташа Петровска го посети ОУ „Д-р Трифун Пановски“ и оствари средба со директорот ...

Шабани во посета на училишта во Гостивар: Наставниците и учениците доследно да ги почитуваат мерките

Вечер - 16.10.2020

Заменик-министерот за образование и наука Арафат Шабани и градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари денес беа во работна посета на две општински училишта со цел запознавање со актуелната состојба со реализација на наставата.

Не се планираат промени во начинот на одвивање на наставата, вели заменик министерот за образование

MakPress - 16.10.2020

Засега не се планираат промени на досегашниот начин на одвивање на образовниот процес, рече Арафат Шабани заменик министерот за образование и наука по посетата на неколку училишта во Гостивар.

Здравков: Сите молчат за се уште нефункционалната платформа за учење, никој не превзема одговорност

MakPress - 16.10.2020

Нефункционална национална платформа, ученици оставени сами на себе, професори кои се соочуваат со непознавање на системот. Вака изгледа нашето образование три недели после почетокот на школската година.

Првооделенец од Куманово позитивен на корона, цело одделение и наставничката во изолација

Фокус - 15.10.2020

Ученик од прво одделение од кумановското основно училиште „Крсте Мисирков“ е позитивен на корона вирус, соопштија денеска надлежните од училиштето. По препорака на стручните служби од Центарот за јавно здравје целото одделение и учителката се во ...

Уште 13 основни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

24 Вести - 15.10.2020

Уште 13 основни училишта во земјава добија согласност за настава со физичко присуство. Според извештајот, комисијата разгледала вкупно 39 барања од основни училишта и даде согласност за започнување на настава со физичко присуство на 13 основни ...

Уште 13 основни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

Канал5 - 15.10.2020

Уште 13 основни училишта добија согласност за настава со физичко присуство. Владата го усвои извештајот на комисијата разгледани биле вкупно 39 барања од основни училишта и даде согласност за започнување на настава со физичко присуство на 13 основни ...

Царовска: 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава

24 Вести - 15.10.2020

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска изјави дека 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава. Другите 13 отсто се оние кои имаат проблем со пристап до интернет или имаат проблем со пристап до техничка опрема, но тоа, ...

Во Куманово прваче позитивно на коронавирус, учителката и неговите 30 соученици во изолација

Сакам да кажам - 15.10.2020

Учителка и 30 ученици од прво одделение од основното училиште „Крсте Мисирков“ во Куманово се во изолација, откако нивно другарче е позитивно на ковид-19. Детето се заразило од член на семејството, кој за време на продолжениот викенд дознал дека е ...

Продолжениот престој кој владата го одобри, не се применува во сите основни училишта

24 Вести - 15.10.2020

И по две недели од започнувањето на учебната година, хаосот во кој се најдоа дел од родителите и учениците, особено оние од помала возраст, не престанува. Продолжениот престој кој Владата го одобри, не се применува во сите основни училишта.

Националната платформа во заборав – Царовска: Прашајте го Филипче за наставата во текот на ноември

ТВ21 - 15.10.2020

Две недели од почетокот на учебната година, родителите се уште не успеваат да ги вклучат нивните деца во онлајн наставата. Прашуваат како да им ги испратат задачите на наставниците бидејќи не успеваат да ги најдат алатките на платформата.

Без многу проблеми се одвива онлајн настравата

Канал5 - 15.10.2020

Во училиштата каде што се одвива настава евидентирани 9 ученици и 13 наставници кои се заразиле со коронвирусот. Во првите две недели од отпочнувањето на учебната година во училиштата каде што се одвива настава со физичко присутво биле евидентирани ...

Царовска: 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава

Канал5 - 15.10.2020

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска изјави дека 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава. Другите 13 отсто се оние кои имаат проблем со пристап до интернет или имаат проблем со пристап до техничка опрема, но тоа, ...

Царовска до наставниците: Вие сте најважната алка во образовниот процес, овозможувате континуитет на наставата и во ...

Press24 - 15.10.2020

Признанието просветен работник на годината за учебната 2019/2020 година го добија професорите Штефица Ујчик од Куманово, Добри Јовевски од Крива Паланка, Марјан Радески од Охрид и педагогот Маринела Бошева од Скопје.

Погледнете кои се најдобрите просветни работници за 2020

Радио МОФ - 15.10.2020

Професорите Штефица Ујчик од Куманово, Добри Јовевски од Крива Паланка, Марјан Радески од Охрид и педагогот Маринела Бошева од Скопје го добија признанието за најдобар просветен работник на годината за учебната 2019/2020 година.

Царовска до наставниците: Вие сте најважната алка во образовниот процес

Макфакс - 15.10.2020

Признанието просветен работник на годината за учебната 2019/2020 година го добија професорите Штефица Ујчик од Куманово, Добри Јовевски од Крива Паланка, Марјан Радески од Охрид и педагогот Маринела Бошева од Скопје.

Наградени најдобрите просветни работници

Деца - 15.10.2020

Наставниците Штефица Ујчиќ од гимназијата „Гоце Делчев“ – Куманово, Добри Јовевски од ОУ „Илинден“ од Крива Паланка, Марјан Радевски, професор по географија во „Ванчо Питошески“ од Охрид и Маринела Бошева, педагог во градинката „Детска радост“, ...

13 основни училишта добија дозвола за настава со физичко присуство

МКД - 15.10.2020

Владата на синоќешната седница го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври, соопшти ...

Царовска: 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава

А1 On - 15.10.2020

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска изјави дека 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава. Другите 13 отсто се оние кои имаат проблем со пристап до интернет или имаат проблем со пристап до техничка опрема, но тоа, ...

Уште 13 основни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

ММС - 15.10.2020

Владата на синоќешната седница го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 ...

Царовска: 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава

Press24 - 15.10.2020

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска изјави дека 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава. Другите 13 отсто се оние кои имаат проблем со пристап до интернет или имаат проблем со пристап до техничка опрема, но тоа, ...

Царовска: За 17 отсто е зголемен опфатот на ученици со онлајн настава

Слободен Печат - 15.10.2020

Таа верува дека нашето население, наставниците и учениците ќе успеат да се придржуваат до мерките за заштита од ковид-19 за да имаме континуитет во наставата на начин на кој ја почнавме. Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска ...

Царовска: 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава

+инфо - 15.10.2020

Одговарајќи на новинарско прашање, Царовска рече дека сега наставата се одвива двонасочно, без никаков проблем. Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска изјави дека 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава.

Во изолација цело одделение во кумановското „Крсте Мисирков“, поради позитивен соученик

ММС - 15.10.2020

Првооделенец во Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ во Куманово е позитивно на коронавирус, а како превенција сите негови соученици и наставникот се ставени во самоизолација. Како што информираше директорот на училиштето Александар ...

Царовска: 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава

Нетпрес - 15.10.2020

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска изјави дека 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава. Другите 13 отсто се оние кои имаат проблем со пристап до интернет или имаат проблем со пристап до техничка опрема, но тоа, ...

Поради позитивен ученик во изолација цело одделение во „Крсте Мисирков“ во Куманово

Press24 - 15.10.2020

Првооделенец во Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ во Куманово е позитивно на коронавирус, а како превенција сите негови соученици и наставникот се ставени во самоизолација, пишува порталот „Кумановски муабети“ .

Царовска: Нема назнаки дека наставата со физичко присуство би прекинала

Независен - 15.10.2020

Околу 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава, а другите 13 отсто се оние кои имаат проблем со пристап до интернет или имаат проблем со пристап до техничка опрема, но тоа, како што рече министерката за образование Мила Царовска, ...

Двајца наставници во Кичево заразени со Ковид-19, советот на родители во Зајас бара наставата да се одвива со физичко ...

ММС - 15.10.2020

Во училиштата во Кичево наставниот процес со помали проблеми се одвива според упатствата на Министерството за образование и наука. Од прво до трето одделение во градот и до петто одделение во руралните училишта наставата се одвива со физичко ...

Двајца наставници од Кичево се позитивни на коронавирус

Слободен Печат - 15.10.2020

Во училиштата во Кичево наставниот процес со помали проблеми се одвива според упатствата на Министерството за образование и наука. Од прво до трето одделение во градот и до петто одделение во руралните училишта наставата се одвива со физичко ...

Двајца наставници во Кичево заразени со Ковид-19

Press24 - 15.10.2020

Во училиштата во Кичево наставниот процес со помали проблеми се одвива според упатствата на Министерството за образование и наука. Од прво до трето одделение во градот и до петто одделение во руралните училишта наставата се одвива со физичко ...

Првооделенец од кумановското училиште „Крсте Мирисков“ позитивен на коронавирус, цело одделение и наставничката во ...

А1 On - 15.10.2020

Ученик од прво одделение од кумановското основно училиште „Крсте Мисирков“ е позитивен на коронавирус, соопштија денеска надлежните од училиштето. По препорака на стручните служби од Центарот за јавно здравје целото одделение и учителката се во ...

Прваче од кумановското училиште „Крсте Мирисков“ позитивно на коронавирус, цело одделение и учителката во изолација

+инфо - 15.10.2020

Во ова одделение настава следеле 30 ученици, поделени во две групи по 15 првоодделенчиња. Наставата се следела со соодветни мерки, меѓу учениците имало и плексиглас паравани, но, превентивно по насоките на епидемиолозите и двете групи и ...

Првооделенец од кумановското училиште „Крсте Мирисков“ позитивен на корона вирус, цело одделение и наставничката во ...

Независен - 15.10.2020

Ученик од прво одделение од кумановското основно училиште „Крсте Мисирков“ е позитивен на коронавирус, соопштија денеска надлежните од училиштето. По препорака на стручните служби од Центарот за јавно здравје целото одделение и учителката се во ...

Малите не носат маски. Како тече наставата на Кипар ни раскажа Марија Балевска

Факултети - 15.10.2020

Анастасија, која е второ одделение, и Јован, кој е прва година гимназија, или седмо одделение по наше, посетуваат настава во училиштето „Паскал“ во Никозија, Кипар. А успешно и со посетување на наставата ја завршија и минатата учебна година.

Ученик од кумановското училиште „Крсте Мисирков“ е позитивен на коронавирус, целото одделение е во изолација

Слободен Печат - 15.10.2020

– Наставничката нè информираше дека првин родителот на ученикот бил тестиран во петокот, пред продолжениот викенд, покажан е позитивен резултат, потоа, за време на викендот се појавиле благи симптоми кај ученикот, било извршено тестирање, резултатот ...

Заразен третоодделенец во Велес- во изолација децата и наставничката

Press24 - 15.10.2020

У ченик во трето одделение од ООУ „Блаже Конески“ во Велес е позитивен на Ковид-19. Резултатите стигнале вчера, по што семејството на ученикот веднаш го известиле училиштето. Детето најверојатно се заразило од дедото кој уште од минатата недела имал ...

Наставничка во Прилеп заразена од коронaвирусот, 20 ученици во самоизолација

Сител - 15.10.2020

Во Прилеп денеска е потврден прв случај на наставничка инфицирана со Ковид- 19 и 20 ученици од второ одделение од прилепското основно училиште „Климент Охридски“ се ставени во самоизолација.

Прв случај на наставничка во Прилеп заразена од коронaвирусот- 20 ученици во самоизолација

Press24 - 15.10.2020

Во Прилеп денеска е потврден прв случај на наставничка инфицирана со Ковид- 19 и 20 ученици од второ одделение од прилепското основно училиште „Климент Охридски“ се ставени во самоизолација.

Ученик во прво одделение од Куманово позитивен на ковид, соучениците во изолација

360 степени - 15.10.2020

Првоодделенец од кумановското основно училиште „Крсте Мисирков“ е позитивен на коронавирус, соопштија денеска надлежните од училиштето. По препорака на стручните служби од Центарот за јавно здравје целото одделение и учителката се во изолација, ...

Наставничка од Прилеп е позитивна на коронавирус, 20 ученици одат во самоизолација

Слободен Печат - 15.10.2020

Во Прилеп денеска е потврден прв случај на наставничка инфицирана со ковид-19 и 20 ученици од второ одделение од прилепското основно училиште „Климент Охридски” се ставени во самоизолација.

Уште 13 основни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

А1 On - 15.10.2020

Владата на синоќешната седница го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 ...

Уште 13 основни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

Слободен Печат - 15.10.2020

На вечерашната седница Владата го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 ...

Уште 13 основни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

Кајгана - 15.10.2020

Скопје, 15 октомври 2020 (МИА) – Владата на синоќешната седница го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во ...

Уште 13 основни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

Сител - 15.10.2020

Владата на синоќешната седница го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 ...

Уште 13 основни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

Независен - 15.10.2020

Владата на синоќешната седница го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 ...

Настава со физичко присуство ќе се држи во уште 13 училишта

+инфо - 15.10.2020

Според извештајот, Комисијата разгледала вкупно 39 барања од основни училишта и даде согласност за започнување на настава со физичко присуство на 13 основни училишта, додека барањата на 25 основни училишта не се прифатени.

Владата дозволи настава со физичко присуство во уште 13 училишта

Радио МОФ - 15.10.2020

Владата на седницата одржана синоќа го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 ...

Настава со физичко присуство ќе се држи во уште 13 училишта

Нетпрес - 15.10.2020

Владата на синоќешната седница го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 ...

Царовска: 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава

Сител - 15.10.2020

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска изјави дека 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава. Другите 13 отсто се оние кои имаат проблем со пристап до интернет или имаат проблем со пристап до техничка опрема, но тоа, ...

На Кипар училиштата одлично функционираат, а децата од пониските одделенија не носат маски, раскажува Марија Балевска

Деца - 15.10.2020

Училиштата беспрекорно функционираат и си имаат спроведено динамика Анастасија, која е второ одделение, и Јован, кој е прва година гимназија, или седмо одделение по наше, посетуваат настава во училиштето „Паскал“ во Никозија, Кипар.

Избрани најдобрите просветни работници

Факултети - 15.10.2020

Наставниците Штефица Ујчиќ од гимназијата „Гоце Делчев“ - Куманово, Добри Јовевски од ОУ „Илинден“ од Крива Паланка, Марјан Радевски, професор по географија во „Ванчо Питошески“ од Охрид и Маринела Бошева, педагог во градинката „Детска радост“, ...

Зголемен број заразени во училиштата

Сител - 15.10.2020

Околу 20 ученици и наставници кои имале настава со училница се позитивни на вирусот, а со тоа расте и бројот на решенија за самоизолација. Бројката на потврдени случаи откако почна учебната година е поголема, но тие настава следеле или предавале ...

Професор од Охрид меѓу најдобрите просветни работници за учебната 2019/2020 година

OhridNews - 15.10.2020

Марјан Радески професор по географија во ОУТУ „Ванчо Питошески“ од Охрид е добитник на Признанието просветен работник на годината за учебната 2019/2020 година, кое уште го добија и професорите Штефица Ујчик од Куманово, Добри Јовевски од Крива ...

Согласност за започнување на настава со физичко присуство на 13 основни училишта

Академик - 15.10.2020

„Владата го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 година.

Прекинат бојкотот во струшките училишта

ММС - 15.10.2020

Струшките средношколци и основци кои ја бојкотираа он-лајн наставата од почетокот на учебната година пред два дена се вратија на училишните обврски со следење на наставата без физичко присуство.

Прв случај на наставничка во Прилеп заразена од коронaвирусот, 20 ученици во самоизолација

ММС - 15.10.2020

Во Прилеп денеска е потврден прв случај на наставничка инфицирана со Ковид- 19 и 20 ученици од второ одделение од прилепското основно училиште „Климент Охридски” се ставени во самоизолација.

Прекинат бојкотот во струшките училишта

А1 On - 15.10.2020

Струшките средношколци и основци кои ја бојкотираа он-лајн наставата од почетокот на учебната година пред два дена се вратија на училишните обврски со следење на наставата без физичко присуство.

Расте бројот на нови случаи со Ковид-19 - Нема нови мерки

Сител - 15.10.2020

И покрај вчерашниот негативен рекорд со 445 новозаразени со коронавирус и уште 9-мина починати за едно деноноќие во Македонија, засега властите не планираат воведување на нови мерки за да се спречи ширење на заразата.

Уште 13 основни училишта ќе имаат настава со физичко присуство

Факултети - 15.10.2020

Владата ги усвои барањата на 13 училишта за организирање настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 година. Комисијата разгледала вкупно 39 барања од основни училишта и дала согласност за започнување на настава со ...

Уште 13 основни училишта добија одобрение за настава со физичко присуство

360 степени - 15.10.2020

Се работи за пет уличишта во Врапчиште, по едно во Дебар, Кичево, Петровец, Прилеп, Чешиново и три во Сопиште Уште 13 училишта добија одобрение од Владата за организирање настава со физичко присуство.

Струшките ученици го прекинаа бојкотот на онлајн наставата

+инфо - 15.10.2020

Таквата одлука, велат дека ја донеле по најновата епидемиолошка состојба во државата, но и во консултации со советот на средношколци од другите градови, каде што имаше бојкот. Струшките средношколци и основци кои ја бојкотираа онлајн наставата од ...

Прекинат бојкотот во струшките училишта

OhridNews - 15.10.2020

Струшките средношколци и основци кои ја бојкотираа он-лајн наставата од почетокот на учебната година пред два дена се вратија на училишните обврски со следење на наставата без физичко присуство.

Нови 13 основни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

Макфакс - 15.10.2020

Владата синоќа на седница го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 година.

Уште 13 основни училишта ќе имаат настава со физичко присуство

Деца - 15.10.2020

Владата ги усвои барањата на 13 училишта за организирање настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 година. Комисијата разгледала вкупно 39 барања од основни училишта и дала согласност за започнување на настава со ...

Царовска до наставниците: Вие сте најважната алка во образовниот процес

24Инфо - 15.10.2020

Признанието просветен работник на годината за учебната 2019/2020 година го добија професорите Штефица Ујчик од Куманово, Добри Јовевски од Крива Паланка, Марјан Радески од Охрид и педагогот Маринела Бошева од Скопје.

Заразен третоодделенец во Велес, во изолација децата од групата и наставничката

Либертас - 15.10.2020

Ученик во трето одделение од ООУ „Блаже Конески“ во Велес е позитивен на Ковид-19. Резултатите стигнале вчера, по што семејството на ученикот веднаш го известиле училиштето. Детето најверојатно се заразило од дедото кој уште од минатата недела имал ...

Првооделенец од кумановското училиште „Крсте Мирисков“ позитивен на коронавирус, цело одделение и наставничката во ...

Либертас - 15.10.2020

– Наставничката нè информираше дека првин родителот на ученикот бил тестиран во петокот, пред продолжениот викенд, покажан е позитивен резултат, потоа, за време на викендот се појавиле благи симптоми кај ученикот, било извршено тестирање, резултатот ...

Нови 13 основни училишта добија согласност за одржување настава со физичко присуство

iPortal - 15.10.2020

Владата на вчерашната седница го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 ...

Првооделенец од кумановското училиште „Крсте Мирисков“ позитивен на коронавирус, цело одделение и наставничката во ...

iPortal - 15.10.2020

Ученик од прво одделение од кумановското основно училиште „Крсте Мисирков“ е позитивен на коронавирус, соопштија денеска надлежните од училиштето. По препорака на стручните служби од Центарот за јавно здравје целото одделение и учителката се во ...

Заразен третоодделенец во Велес, во изолација децата од групата и наставничката

Вечер Прес - 15.10.2020

У ченик во трето одделение од ООУ „Блаже Конески“ во Велес е позитивен на Ковид-19. Резултатите стигнале вчера, по што семејството на ученикот веднаш го известиле училиштето. Детето најверојатно се заразило од дедото кој уште од минатата недела имал ...

Штефица Ујчиќ од Куманово меѓу добитниците на признанието просветен работник на годината

Kumanovo News - 15.10.2020

Признанието просветен работник на годината за учебната 2019/2020 година го добија професорите Штефица Ујчик од Куманово, Добри Јовевски од Крива Паланка, Марјан Радески од Охрид и педагогот Маринела Бошева од Скопје.

Уште 13 основни училишта добија дозвола за физичка настава

Република - 15.10.2020

На вечерашната 12. седница Владата го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 ...

Прекинат бојкотот во струшките училишта

24Инфо - 15.10.2020

Струшките средношколци и основци кои ја бојкотираа он-лајн наставата од почетокот на учебната година пред два дена се вратија на училишните обврски со следење на наставата без физичко присуство.

Наставничка во Прилеп заразена од коронaвирусот, 20 ученици во самоизолација

Република - 15.10.2020

Во Прилеп денеска е потврден прв случај на наставничка инфицирана со Ковид- 19 и 20 ученици од второ одделение од прилепското основно училиште „Климент Охридски“ се ставени во самоизолација.

Прв случај на наставничка во Прилеп заразена од коронaвирусот, 20 ученици во самоизолација

Вечер Прес - 15.10.2020

Во Прилеп денеска е потврден прв случај на наставничка инфицирана со Ковид- 19 и 20 ученици од второ одделение од прилепското основно училиште „Климент Охридски“ се ставени во самоизолација.

Првооделенец од кумановското училиште „Крсте Мирисков“ позитивен на коронавирус, цело одделение и наставничката во ...

Опсервер - 15.10.2020

– Наставничката нè информираше дека првин родителот на ученикот бил тестиран во петокот, пред продолжениот викенд, покажан е позитивен резултат, потоа, за време на викендот се појавиле благи симптоми кај ученикот, било извршено тестирање, резултатот ...

Прекинат бојкотот во струшките училишта

Опсервер - 15.10.2020

– Струшките средношколци и основци кои ја бојкотираа он-лајн наставата од почетокот на учебната година пред два дена се вратија на училишните обврски со следење на наставата без физичко присуство.

Наставничка од Прилеп позитивна на коронавирус, 20 ученици во самоизолација

24Инфо - 15.10.2020

Во Прилеп денеска е потврден прв случај на наставничка инфицирана со Ковид- 19 и 20 ученици од второ одделение од прилепското основно училиште „Климент Охридски“ се ставени во самоизолација.

Прв случај на наставничка во Прилеп заразена од коронaвирусот, 20 ученици во самоизолација

Либертас - 15.10.2020

Во Прилеп денеска е потврден прв случај на наставничка инфицирана со Ковид- 19 и 20 ученици од второ одделение од прилепското основно училиште „Климент Охридски“ се ставени во самоизолација.

Заразен третоодделенец во Велес, во изолација децата од групата и наставничката

еМагазин - 15.10.2020

У ченик во трето одделение од ООУ „Блаже Конески“ во Велес е позитивен на Ковид-19. Резултатите стигнале вчера, по што семејството на ученикот веднаш го известиле училиштето. Детето најверојатно се заразило од дедото кој уште од минатата недела имал ...

Наставничка во Прилеп заразена од коронaвирусот, во самоизолација 20 ученици

Локално - 15.10.2020

Во Прилеп денеска е потврден прв случај на наставничка инфицирана со Ковид- 19 и 20 ученици од второ одделение од прилепското основно училиште „Климент Охридски“ се ставени во самоизолација.

Царовска: 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава

24Инфо - 15.10.2020

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска изјави дека 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава. Другите 13 отсто се оние кои имаат проблем со пристап до интернет или имаат проблем со пристап до техничка опрема, но тоа, ...

Третоодделенец од Велес заразен со коронавирус, соучениците и наставничката во изолација

24Инфо - 15.10.2020

ченик во трето одделение од ООУ „Блаже Конески“ во Велес е позитивен на Ковид-19. Резултатите стигнале вчера, по што семејството на ученикот веднаш го известиле училиштето. Детето најверојатно се заразило од дедото кој уште од минатата недела имал ...

Заразен третоодделенец во Велес, во изолација децата од групата и наставничката

iPortal - 15.10.2020

Ученик во трето одделение од ООУ „Блаже Конески“ во Велес е позитивен на Ковид-19. Резултатите стигнале вчера, по што семејството на ученикот веднаш го известиле училиштето. Детето најверојатно се заразило од дедото кој уште од минатата недела имал ...

Наставничка во Прилеп заразена од коронaвирусот, 20 ученици во самоизолација

iPortal - 15.10.2020

Во Прилеп денеска е потврден прв случај на наставничка инфицирана со Ковид- 19 и 20 ученици од второ одделение од прилепското основно училиште „Климент Охридски“ се ставени во самоизолација.

Прв случај на наставничка во Прилеп заразена од коронaвирусот – 20 ученици во самоизолација

Курир - 15.10.2020

Во Прилеп денеска е потврден прв случај на наставничка инфицирана со Ковид- 19 и 20 ученици од второ одделение од прилепското основно училиште „Климент Охридски“ се ставени во самоизолација.

Двајца наставници во Кичево заразени со Ковид-19, советот на родители во Зајас бара наставата да се одвива со физичко ...

еМагазин - 15.10.2020

Во училиштата во Кичево наставниот процес со помали проблеми се одвива според упатствата на Министерството за образование и наука. Од прво до трето одделение во градот и до петто одделение во руралните училишта наставата се одвива со физичко ...

Првооделенец од кумановското училиште „Крсте Мирисков“ позитивен на коронавирусот, цело одделение и наставничката во ...

еМагазин - 15.10.2020

Ученик од прво одделение од кумановското основно училиште „Крсте Мисирков“ е позитивен на коронавирусот, соопштија денеска надлежните од училиштето. По препорака на стручните служби од Центарот за јавно здравје целото одделение и учителката се во ...

Прв случај на наставничка во Прилеп заразена од коронaвирусот, 20 ученици во самоизолација

еМагазин - 15.10.2020

Во Прилеп денеска е потврден прв случај на наставничка инфицирана со Ковид- 19 и 20 ученици од второ одделение од прилепското основно училиште „Климент Охридски“ се ставени во самоизолација.

Во Куманово прваче позитивно на коронавирус, учителката и неговите другарчиња во изолација

Kumanovo News - 15.10.2020

Учителка и 30 ученици од прво одделение од основното училиште „Крсте Мисирков“ во Куманово се во изолација, откако нивно другарче е позитивно на ковид-19. Детето се заразило од член на семејството, кој за време на продолжениот викенд дознал дека е ...

Нови 13 основни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

24Инфо - 15.10.2020

Владата синоќа на седница го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 година.

Уште 13 основни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

Курир - 15.10.2020

Владата на синоќешната седница го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 ...

Царовска: Од почетокот на годината за 17 отсто е зголемен опфатот на ученици со онлајн настава

Локално - 15.10.2020

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска изјави дека 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава. Другите 13 отсто се оние кои имаат проблем со пристап до интернет или имаат проблем со пристап до техничка опрема, но тоа, ...

Прекинат бојкотот во струшките училишта

Либертас - 15.10.2020

Струшките средношколци и основци кои ја бојкотираа он-лајн наставата од почетокот на учебната година пред два дена се вратија на училишните обврски со следење на наставата без физичко присуство.

Во изолација цело одделение во „Крсте Мисирков“ во Куманово, поради позитивен соученик

PressingTV - 15.10.2020

Првооделенец во Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ во Куманово е позитивно на коронавирус, а како превенција сите негови соученици и наставникот се ставени во самоизолација. Како што информираше директорот на училиштето Александар ...

Царовска: 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава

Кумановски м. - 15.10.2020

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска изјави дека 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава. Другите 13 отсто се оние кои имаат проблем со пристап до интернет или имаат проблем со пристап до техничка опрема, но тоа, ...

Уште 13 основни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

Либертас - 15.10.2020

Владата на синоќешната седница го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 ...

Уште 13 основни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

Вечер Прес - 15.10.2020

Владата на синоќешната седница го усвои извештајот на комисијата разгледани биле вкупно 39 барања од основни училишта и даде согласност за започнување на настава со физичко присуство на 13 основни училишта, додека барањата на 25 основни училишта не ...

Нови 13 основни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

Опсервер - 15.10.2020

Владата синоќа на седница го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 година.

Уште 13 основни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

Опсервер - 15.10.2020

– Владата на синоќешната седница го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 ...

Настава со физичко присуство ќе се држи во уште 13 училишта

Точка - 15.10.2020

Владата на синоќешната седница го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 ...

Уште 13 основни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

Скопје инфо - 15.10.2020

Владата на синоќешната седница го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 ...

Првооделенец од кумановското училиште „Крсте Мирисков” позитивен на коронавирус, цело одделение и наставничката во ...

24Инфо - 15.10.2020

Ученик од прво одделение од кумановското основно училиште „Крсте Мисирков” е позитивен на коронавирус, соопштија денеска надлежните од училиштето. По препорака на стручните служби од Центарот за јавно здравје целото одделение и учителката се во ...

Првооделенец од кумановско училиште позитивен на коронавирус, цело одделение и наставничката во изолација

Курир - 15.10.2020

Ученик од прво одделение од кумановското основно училиште „Крсте Мисирков“ е позитивен на коронавирус, соопштија денеска надлежните од училиштето. По препорака на стручните служби од Центарот за јавно здравје целото одделение и учителката се во ...

Нови 13 основни училишта добија согласност за одржување настава со физичко присуство

Мета - 15.10.2020

Владата на вчерашната седница го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 ...

Штефица Ујчиќ го доби признанието просветен работник на годината

Кумановски м. - 15.10.2020

Признанието просветен работник на годината за учебната 2019/2020 година го добија професорите Штефица Ујчик од Куманово, Добри Јовевски од Крива Паланка, Марјан Радески од Охрид и педагогот Маринела Бошева од Скопје.

Двајца наставници во Кичево заразени со Ковид-19, советот на родители во Зајас бара наставата да се одвива со физичко ...

Вечер Прес - 15.10.2020

Во училиштата во Кичево наставниот процес со помали проблеми се одвива според упатствата на Министерството за образование и наука. Од прво до трето одделение во градот и до петто одделение во руралните училишта наставата се одвива со физичко ...

Првооделенец од кумановското училиште „Крсте Мирисков“ позитивен на коронавирус, во изолација цело одделение и ...

Локално - 15.10.2020

– Наставничката нè информираше дека првин родителот на ученикот бил тестиран во петокот, пред продолжениот викенд, покажан е позитивен резултат, потоа, за време на викендот се појавиле благи симптоми кај ученикот, било извршено тестирање, резултатот ...

Во изолација цело одделение во „Крсте Мисирков“, поради позитивен соученик

Кумановски м. - 15.10.2020

Првооделенец во Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ во Куманово е позитивно на коронавирус, а како превенција сите негови соученици и наставникот се ставени во самоизолација. Како што информираше директорот на училиштето Александар ...

Во Прилеп за два дена има околу 50 нови случаи на ковид-19

Мета - 15.10.2020

Само во последните два дена во Прилеп се евидентирани 50-ина нови случаи на ковид-19. Од Центарот за јавно здравје информираа дека денеска има 25 нови случаи, а вчерашните анализи потврдија присуство на вирусот и кај 24 други граѓани.

Ученик во трето одделение од велешкото училиште „Блаже Конески“ позитивен на коронавирус

Либертас - 15.10.2020

Ученик од трето одделение од велешкото училиште „Блаже Конески“ е позитивен на коронавирус. Резултатот стигнал синоќа, по што семејството на ученикот веднаш го известило училиштето. Детето најверојатно се заразило од членови на семејството, бидејќи ...

Да бидете инспирација на уште многу генерации на млади и пример за колегите: Врачени признанијата просветен работник на ...

Република - 15.10.2020

Признанието просветен работник на годината за учебната 2019/2020 година го добија професорите Штефица Ујчик од Куманово, Добри Јовевски од Крива Паланка, Марјан Радески од Охрид и педагогот Маринела Бошева од Скопје.

Доделени признанијата за најдобри просветни работници во учебната 2019/2020 година

Мета - 15.10.2020

Професорите Штефица Ујчик од Куманово, Добри Јовевски од Крива Паланка, Марјан Радески од Охрид и педагогот Маринела Бошева од Скопје го добија признанието просветен работник на годината за учебната 2019/2020 година.

Прекинат бојкотот во струшките училишта

Локално - 15.10.2020

Струшките средношколци и основци кои ја бојкотираа он-лајн наставата од почетокот на учебната година пред два дена се вратија на училишните обврски со следење на наставата без физичко присуство.

Мила Царовска без одговор дали ќе заживее националната платформа: И сега наставата е двонасочна

Фактор - 15.10.2020

Мила Царовска, министерката за образование, на денешната прес-конференција одговарајќи на новинарско прашање не даде дециден одговор дали ќе се направи повторен обид за заживување на единствената национална платформа за учење од далечина.

Царовска до наставниците: Вие сте најважната алка во образовниот процес

Centar - 15.10.2020

Признанието просветен работник на годината за учебната 2019/2020 година го добија професорите Штефица Ујчик од Куманово, Добри Јовевски од Крива Паланка, Марјан Радески од Охрид и педагогот Маринела Бошева од Скопје.

Училишта во пет села од Општина Врапчиште добија согласности за настава со физичко присуство

Gostivarpress.mk - 15.10.2020

Владата на вчерашната седница го усвои извештајот за работата на Комисијата за разгледување на барања за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 година.

Царовска до наставниците: Вие сте најважната алка во образовниот процес

Опсервер - 15.10.2020

Признанието просветен работник на годината за учебната 2019/2020 година го добија професорите Штефица Ујчик од Куманово, Добри Јовевски од Крива Паланка, Марјан Радески од Охрид и педагогот Маринела Бошева од Скопје.

Царовска до наставниците: Вие сте најважната алка во образовниот процес

Н.Македонија - 15.10.2020

Признанието просветен работник на годината за учебната 2019/2020 година го добија професорите Штефица Ујчик од Куманово, Добри Јовевски од Крива Паланка, Марјан Радески од Охрид и педагогот Маринела Бошева од Скопје.

Уште 13 основни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

Н.Македонија - 15.10.2020

Владата даде согласност за започнување на настава со физичко присуство на 13 основни училишта, додека барањата на 25 основни училишта не се прифатени, откако го усвои извештајот на Комисијата за заразни болести на кој биле вкупно 39 барања.

Наставничка во Прилеп заразена од коронa, 20 ученици во самоизолација

Вечер - 15.10.2020

Во Прилеп денеска е потврден прв случај на наставничка инфицирана со Ковид- 19 и 20 ученици од второ одделение од прилепското основно училиште „Климент Охридски“ се ставени во самоизолација.

Нови 13 основни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

Вечер - 15.10.2020

Владата синоќа на седница го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 година.

Заразен третоодделенец велешко „Блаже Конески“, во изолација соучениците и наставничката

Frontline - 15.10.2020

Ученик во трето одделение од ООУ „Блаже Конески“ во Велес е позитивен на Ковид-19. Резултатите стигнале вчера, по што семејството на ученикот веднаш го известиле училиштето. Детето најверојатно се заразило од дедото кој уште од минатата недела имал ...

Царовска: 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава

Магазин - 15.10.2020

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска изјави дека 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава. Другите 13 отсто се оние кои имаат проблем со пристап до интернет или имаат проблем со пристап до техничка опрема, но тоа, ...

Прекинат бојкотот во струшките училишта

Frontline - 15.10.2020

Струшките средношколци и основци кои ја бојкотираа он-лајн наставата од почетокот на учебната година пред два дена се вратија на училишните обврски со следење на наставата без физичко присуство.

Одобрено 13 основни училишта да имаат настава со физичко присуство

Frontline - 15.10.2020

Владата го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 година.

Царовска до наставниците: Вие сте најважната алка во образовниот процес

Вечер - 15.10.2020

Признанието просветен работник на годината за учебната 2019/2020 година го добија професорите Штефица Ујчик од Куманово, Добри Јовевски од Крива Паланка, Марјан Радески од Охрид и педагогот Маринела Бошева од Скопје.

Заразен третоодделенец во Велес, во изолација децата од групата и наставничката

Вечер - 15.10.2020

Ученик во трето одделение од ООУ „Блаже Конески“ во Велес е позитивен на Ковид-19. Резултатите стигнале вчера, по што семејството на ученикот веднаш го известиле училиштето. Детето најверојатно се заразило од дедото кој уште од минатата недела имал ...

Првооделенец од Куманово позитивен на корона, цело одделение и наставничката во изолација

Вечер - 15.10.2020

Ученик од прво одделение од кумановското основно училиште „Крсте Мисирков“ е позитивен на коронавирус, соопштија денеска надлежните од училиштето. По препорака на стручните служби од Центарот за јавно здравје целото одделение и учителката се во ...

Првооделенец од кумановското училиште „Крсте Мирисков“ позитивен на Kовид-19, соучениците и наставничката во изолација

Frontline - 15.10.2020

Ученик од прво одделение од кумановското основно училиште „Крсте Мисирков“ е позитивен на коронавирус, соопштија денеска надлежните од училиштето. По препорака на стручните служби од Центарот за јавно здравје целото одделение и учителката се во ...

Двајца наставници во Кичево заразени со корона, советот на родители бара настава со физичко присуство

Вечер - 15.10.2020

Во училиштата во Кичево наставниот процес со помали проблеми се одвива според упатствата на Министерството за образование и наука. Од прво до трето одделение во градот и до петто одделение во руралните училишта наставата се одвива со физичко ...

Двајца наставници во Кичево заразени со Ковид-19

MakPress - 15.10.2020

Во училиштата во Кичево наставниот процес со помали проблеми се одвива според упатствата на Министерството за образование и наука. Од прво до трето одделение во градот и до петто одделение во руралните училишта наставата се одвива со физичко ...

15 ученици и наставничка од Велес одат во самоизолација поради позитивен случај на Ковид-19 кај третооделенец

MakPress - 15.10.2020

Ученик во трето одделение од ООУ „Блаже Конески“ во Велес е позитивен на Ковид-19. Резултатите стигнале вчера, по што семејството на ученикот веднаш го известиле училиштето. Детето најверојатно се заразило од дедото кој уште од минатата недела имал ...

20 ученици во Прилеп одат во самоизолација откако наставничка во Прилеп е позитивна на коронавирус

MakPress - 15.10.2020

Во Прилеп денеска е потврден прв случај на наставничка инфицирана со Ковид- 19 и 20 ученици од второ одделение од прилепското основно училиште „Климент Охридски“ се ставени во самоизолација.

Струшките средношколци го прекинаа бојкотот на онлајн наставата

MakPress - 15.10.2020

Струшките средношколци и основци кои ја бојкотираа он-лајн наставата од почетокот на учебната година пред два дена се вратија на училишните обврски со следење на наставата без физичко присуство.

Уште 13 основни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

MakPress - 15.10.2020

Владата на синоќешната седница го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 ...

13% од учениците се уште имаат проблем со пристап до интернет или до техничка опрема, потврди Царовска

MakPress - 15.10.2020

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска изјави дека 87 отсто од учениците без проблем следат онлајн настава. Другите 13 отсто се оние кои имаат проблем со пристап до интернет или имаат проблем со пристап до техничка опрема, но тоа, ...

Доделени признанијата за просветен работник на годината

MakPress - 15.10.2020

Признанието просветен работник на годината за учебната 2019/2020 година го добија професорите Штефица Ујчик од Куманово, Добри Јовевски од Крива Паланка, Марјан Радески од Охрид и педагогот Маринела Бошева од Скопје.

13 нови основни училишта добија дозвола за настава со физичко присуство, 25 одбиени

MakPress - 15.10.2020

На седница на Владата усвоен е Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 година.

Цело одделение и наставничката во изолација по позитивен Ковид тест на првооделенец во Куманово

MakPress - 15.10.2020

Ученик од прво одделение од кумановското основно училиште „Крсте Мисирков“ е позитивен на коронавирус, соопштија денеска надлежните од училиштето. По препорака на стручните служби од Центарот за јавно здравје целото одделение и учителката се во ...

Уште 13 основни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

Фокус - 14.10.2020

На вечерашната седница Владата го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 ...

Левица: Агресивно се наметнува нелегитимното име врз учениците – наставниците се должни да се спротивстават

Канал5 - 14.10.2020

Ваквото политичко насилство врз децата е монструозно. Деновиве, до нас пристигнуваат реакции и поплаки од страна на родители во врска со зачестена, преизнасилена и агресивно наметнувачката употреба на името Северна Македонија од страна на одделенски ...

Во тетовско има 225 активни случаи на коронавирус, но Клиничкиот центар работи без проблеми, вели Кризниот штаб

Сакам да кажам - 14.10.2020

По пауза од речиси два и пол месеци, Кризниот штаб на Општина Тетово одржа седница на која беа изнесени последните податоци за состојбата со ковид-19. Оттаму соопштуваат дека во Тетово и во петте околни општини досега се дијагностицирани 1.607 лица ...

МОН: Расте бројот на ученици кои следат онлајн настава, образовниот процес тече непречено

Канал5 - 14.10.2020

Министерството за образование и наука информира дека од почетокот на учебната година до денес бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17%, односно околу 87% од учениците успешно ја следат онлајн наставата.

МОН: Расте бројот на ученици кои следат онлајн настава, образовниот процес тече непречено

ТВ21 - 14.10.2020

Од почетокот на учебната година до денеска бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17 проценти, односно околу 87 отсто од учениците успешно ја следат онлајн наставата, информира Министерството за образование и наука.

Некоординирани институции, децата во опасност – учениците од „Димитар Миладинов“ од денеска во изолација

ТВ21 - 14.10.2020

Учениците кои одржаа час со заразениот наставник во ОУ „Димитар Миладинов“ во о.Центар, од денеска наставата ќе ја следат онлајн. -Во школскиот двор ги видовме само децата кои немале час со заразениот наставник.

МОН: Расте бројот на ученици кои следат онлајн настава, образовниот процес тече непречено

А1 On - 14.10.2020

Од почетокот на учебната година до денеска бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17 проценти, односно околу 87 отсто од учениците успешно ја следат онлајн наставата, информира Министерството за образование и наука.

МОН: Расте бројот на ученици кои следат онлајн настава, образовниот процес тече непречено

Сител - 14.10.2020

Од почетокот на учебната година до денеска бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17 проценти, односно околу 87 отсто од учениците успешно ја следат онлајн наставата, информира Министерството за образование и наука.

МОН: Зголемен бројот на ученици кои следат онлајн настава

+инфо - 14.10.2020

Благодарение на воспоставениот начин на учење од далечина, наставата успешно се спроведува во време на пандемија - велат од министерството. Министерството за образование и наука соопшти дека од почетокот на учебната година до денес бројот на ученици ...

МОН: Зголемен бројот на ученици кои следат онлајн настава

Нетпрес - 14.10.2020

Министерството за образование и наука соопшти дека од почетокот на учебната година до денес бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17%, односно околу 87% од учениците успешно ја следат онлајн наставата.

Сè повеќе ученици следат онлајн настава, образовниот процес тече непречено, вели МОН

Слободен Печат - 14.10.2020

Од почетокот на учебната година до денеска бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17 проценти, односно околу 87 отсто од учениците успешно ја следат онлајн наставата, информира Министерството за образование и наука.

МОН: Расте бројот на ученици кои следат онлајн настава

Кајгана - 14.10.2020

Од почетокот на учебната година до денеска бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17 проценти, односно околу 87 отсто од учениците успешно ја следат онлајн наставата, информира Министерството за образование и наука.

МОН: Расте бројот на ученици кои следат онлајн настава- образовниот процес тече непречено

Press24 - 14.10.2020

Од почетокот на учебната година до денеска бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17 проценти, односно околу 87 отсто од учениците успешно ја следат онлајн наставата, информира Министерството за образование и наука.

МОН: Расте бројот на ученици кои следат онлајн настава

Независен - 14.10.2020

Од почетокот на учебната година до денеска бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17 проценти, односно околу 87 отсто од учениците успешно ја следат онлајн наставата, информира Министерството за образование и наука.

Повисоките одделенија на училиштата во Москва преминуваат на онлајн настава

Сител - 14.10.2020

Властите на Москва денеска соопштија дека голем број ученици од понеделник преминуваат на онлајн настава со цел да се спречи ширењето на коронавирусот. Мерката ќе се применува на ученици од шесто до 11 одделение и ќе биде во сила две недели, објави ...

Различни оценки за досегашниот тек на учебна година

Р.С.Европа - 14.10.2020

Оценките за досегашната настава се различни. Со малку време за подготовка и доцнење во некои општини, училиштата се обидуваат да се прилагодат за реализација на наставниот план по пат на интернет, а во други општини нема проблеми.

Повисоките одделенија на училиштата во Москва преминуваат на онлајн настава

А1 On - 14.10.2020

Властите на Москва денеска соопштија дека голем број ученици од понеделник преминуваат на онлајн настава со цел да се спречи ширењето на коронавирусот. Мерката ќе се применува на ученици од шесто до 11 одделение и ќе биде во сила две недели, објави ...

„Левица“: Агресивно се наметнува нелегитимното „Северна“ врз учениците – наставниците се должни да се спротистават

Press24 - 14.10.2020

„Деновиве, до нас пристигнуваат реакции и поплаки од страна на родители во врска со зачестена, преизнасилена и агресивно наметнувачката употреба на името Северна Македонија од страна на одделенски наставници на часовите со најмладите, како и ...

Уште 13 основни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

Press24 - 14.10.2020

Владата на денешната седница го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 година.

Изолациите во училиштата и градинките создадоа хаос кај родителите

Сител - 14.10.2020

Повеќе од 100 деца од градинки се испратени во изолација, а решение не добиле сите. Родителите се во дилема што да прават бидејќи немаат документ со кој ќе го оправдаат отсуството на работа.

Левицата: Агресивно се наметнува нелегитимното име врз учениците – наставниците да се спротивстават

Макфакс - 14.10.2020

„Деновиве, до нас пристигнуваат реакции и поплаки од страна на родители во врска со зачестена, преизнасилена и агресивно наметнувачката употреба на името Северна Македонија од страна на одделенски наставници на часовите со најмладите, како и ...

Левица: Агресивно се наметнува нелегитимното име врз учениците, наставниците да се спротивстават

+инфо - 14.10.2020

Тоа не е ништо друго, туку образовна пропаганда која на вештачки начин се обидува да го наметне името кај најмладите и на таков начин да придонесе кон втемелување на историскиот ревизионизам и бришење на колективната меморија на Македонија и ...

МОН: 87% од учениците успешно ја следат онлајн наставата

Радио МОФ - 14.10.2020

Министерството за образование и наука информира дека од почетокот на учебната година до денес бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17%, односно околу 87% од учениците успешно ја следат онлајн наставата.

Левица: Агресивно се наметнува нелегитимното име врз учениците – наставниците треба да се противстават

ММС - 14.10.2020

Деновиве, до нас пристигнуваат реакции и поплаки од страна на родители во врска со зачестена, преизнасилена и агресивно наметнувачката употреба на името Северна Македонија од страна на одделенски наставници на часовите со најмладите, како и ...

Колумна на Убавка Бутлеска: Сите сме во иста каша – и наставниците, и родителите, и учениците

Факултети - 14.10.2020

Само ако овозможите здрави односи, добри рутини и отпорност кај децата и кај возрасните, мозокот ќе се развива, ќе учи, квалитетно ќе работи. Во спротивно, училиштето само ќе го зголеми и продлабочи веќе постојниот стрес.

Некаде имаат услови, но немаат часови, а некаде намерно не се конектираат. Каде инспекторите откриле проблеми со ...

Факултети - 14.10.2020

Во неколку училишта нема настава од различни причини, некаде се технички, а некаде има бојкот, велат инспекторите, кои најавуваат дека од ноември ќе ги оценуваат училиштата Две недели од почетокот на новата учебна година државните просветни ...

Ковид-19 „гази“ во Русија: Повисоките одделенија во училиштата во Москва на онлајн настава во наредните две недели

Слободен Печат - 14.10.2020

Властите на Москва денеска соопштија дека голем број на ученици од понеделник ќе преминат на онлајн настава со цел да се спречи ширењето на коронавирусот. Со мерката се опфатени ученици од шесто до 11 одделение и ќе биде во сила во наредните две ...

Левица: Наставници вршат индоктринација инсистирајќи учениците да го користат името „Северна Македонија“

Сител - 14.10.2020

„Деновиве, до нас пристигнуваат реакции и поплаки од страна на родители во врска со зачестена, преизнасилена и агресивно наметнувачката употреба на името ‘Северна Македонија’ од страна на одделенски наставници на часовите со најмладите, како и ...

МОН: Расте бројот на ученици што следат онлајн-настава

Макфакс - 14.10.2020

Министерството за образование и наука информира дека од почетокот на учебната година до денес бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17%, односно околу 87% од учениците успешно ја следат онлајн наставата.

Сите сме во иста каша – и наставниците, и родителите, и учениците

Деца - 14.10.2020

Дали ќе претераме ако кажеме дека изминативе месеци беше и сè уште е ужасно: пандемијата ги измести нашите животи, станавме изолирани, фрустрирани и нетрпеливи, па дури и осамени, депресивни, несигурни.

Зголемен бројот на ученици кои следат онлајн настава

МКД - 14.10.2020

Mинистерството за образование и наука информира дека од почетокот на учебната година до денес бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17 проценти, односно сега изнесува околу 87 отсто од учениците кои успешно ја следат онлајн ...

МОН: Зголемен бројот на ученици кои следат онлајн настава

Република - 14.10.2020

Министерството за образование и наука соопшти дека од почетокот на учебната година до денес бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17%, односно околу 87% од учениците успешно ја следат онлајн наставата.

МОН: Расте бројот на ученици кои следат онлајн настава, образовниот процес тече непречено

4NEWS - 14.10.2020

Од почетокот на учебната година до денеска бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17 проценти, односно околу 87 отсто од учениците успешно ја следат онлајн наставата, информира Министерството за образование и наука.

МОН: Расте бројот на ученици кои следат онлајн настава, образовниот процес тече непречено

Опсервер - 14.10.2020

– Од почетокот на учебната година до денеска бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17 проценти, односно околу 87 отсто од учениците успешно ја следат онлајн наставата, информира Министерството за образование и наука.

Расте бројот на позитивни во градинките и училиштата

Скопје инфо - 14.10.2020

Повеќе од 100 деца и 20-тина вработени во градинки од викендот се во изолација по откриени нови случаи со Ковид-19 во неколку детски установи во Македонија. Од МТСП информираа дека две деца кои биле згрижени во градинки во Гевгелија и Штип се ...

Во Хрватска заразени 288 ученици и 33 наставници од Ковид-19

4NEWS - 14.10.2020

Во Хрватска од коронавирус се заразени 288 ученици и 33 наставници, од кои само во Загреб се 76 ученици и 30 просветни работници. Моделот на онлајн настава во Хрватска се применува во 18 основни и средни училишта.

Бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17 проценти

Локално - 14.10.2020

Од почетокот на учебната година до денеска бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17 проценти, односно околу 87 отсто од учениците успешно ја следат онлајн наставата, информира Министерството за образование и наука.

Повисоките одделенија на училиштата во Москва преминуваат на онлајн настава

Либертас - 14.10.2020

Властите на Москва денеска соопштија дека голем број ученици од понеделник преминуваат на онлајн настава со цел да се спречи ширењето на коронавирусот. Мерката ќе се применува на ученици од шесто до 11 одделение и ќе биде во сила две недели, објави ...

Повисоките одделенија на училиштата во Москва преминуваат на онлајн настава

Кумановски м. - 14.10.2020

Властите на Москва денеска соопштија дека голем број ученици од понеделник преминуваат на онлајн настава со цел да се спречи ширењето на коронавирусот. Мерката ќе се применува на ученици од шесто до 11 одделение и ќе биде во сила две недели, објави ...

Повисоките одделенија на училиштата во Москва преминуваат на онлајн настава

24Инфо - 14.10.2020

Властите на Москва денеска соопштија дека голем број ученици од понеделник преминуваат на онлајн настава со цел да се спречи ширењето на коронавирусот. Мерката ќе се применува на ученици од шесто до 11 одделение и ќе биде во сила две недели, објави ...

МОН: Расте бројот на ученици кои следат онлајн настава

Опсервер - 14.10.2020

Министерството за образование и наука информира дека од почетокот на учебната година до денес бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17%, односно околу 87% од учениците успешно ја следат онлајн наставата.

МОН: Расте бројот на ученици кои следат онлајн настава

Centar - 14.10.2020

Министерството за образование и наука информира дека од почетокот на учебната година до денес бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17%, односно околу 87% од учениците успешно ја следат онлајн наставата.

Левица: Агресивно се наметнува нелегитимното име врз учениците – наставниците да се спротивстават

Опсервер - 14.10.2020

„Деновиве, до нас пристигнуваат реакции и поплаки од страна на родители во врска со зачестена, преизнасилена и агресивно наметнувачката употреба на името Северна Македонија од страна на одделенски наставници на часовите со најмладите, како и ...

МОН: Расте бројот на ученици кои следат онлајн настава, образовниот процес тече непречено

Бизнис Вести - 14.10.2020

Министерството за образование и наука информира дека од почетокот на учебната година до денес бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17%, односно околу 87% од учениците успешно ја следат онлајн наставата.

Левица бара наставниците да не го наметнуваат името Северна Македонија на учениците

Локално - 14.10.2020

До партијата Левица пристигнуале реакции и поплаки од страна на родители во врска со зачестена и, според нив „преизнасилена и агресивно наметнувачка“ употреба на името Северна Македонија од страна на одделенски наставници на часовите со најмладите, ...

МОН: Зголемен бројот на ученици кои следат онлајн настава

Либертас - 14.10.2020

– Министерството за образование и наука соопшти дека од почетокот на учебната година до денес бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17%, односно околу 87% од учениците успешно ја следат онлајн наставата.

МОН: Расте бројот на ученици кои следат онлајн настава, образовниот процес тече непречено

Вечер Прес - 14.10.2020

Од почетокот на учебната година до денеска бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17 проценти, односно околу 87 отсто од учениците успешно ја следат онлајн наставата, информира Министерството за образование и наука.

Пораснал бројот на учениците што следат онлајн настава, дури 87 отсто, за оние кои немаат уреди - часови на телевизија

Фактор - 14.10.2020

Министерството за образование и наука информира дека од почетокот на учебната година до денес бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17 отсто, односно околу 87 проценти од учениците успешно ја следат онлајн наставата.

МОН: Расте бројот на ученици кои следат онлајн настава

24Инфо - 14.10.2020

Министерството за образование и наука информира дека од почетокот на учебната година до денес бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17%, односно околу 87% од учениците успешно ја следат онлајн наставата.

Ќе има ли одговорност за зголемениот број на заразени ученици и наставници од ковид-19 во училишта?

Скопје инфо - 14.10.2020

Секојдневно расте бројот на заразени од ковид-19 низ училиштата во државата. Ќе има ли одговорност за ваква состојба во македонските училишта и кој ќе одговара за зголемениот број на заразени ученици и наставници, се само дел од прашањата кои ...

Некоординирани институции, децата во опасност – учениците од „Димитар Миладинов“ од денеска во изолација

4NEWS - 14.10.2020

Учениците кои одржаа час со заразениот наставник во ОУ „Димитар Миладинов“ во о.Центар, од денеска наставата ќе ја следат онлајн. -Во школскиот двор ги видовме само децата кои немале час со заразениот наставник.

Изолациите во училиштата и градинките создадоа хаос кај родителите

4NEWS - 14.10.2020

Повеќе од 100 деца од градинки се испратени во изолација, а решение не добиле сите. Родителите се во дилема што да прават бидејќи немаат документ со кој ќе го оправдаат отсуството на работа.

ЛЕВИЦА: Агресивно се наметнува нелегитимното име врз учениците – наставниците се должни да се спротистават

Алфа - 14.10.2020

Деновиве, до нас пристигнуваат реакции и поплаки од страна на родители во врска со зачестена, преизнасилена и агресивно наметнувачката употреба на името Северна Македонија од страна на одделенски наставници на часовите со најмладите, како и ...

МОН: Расте бројот на ученици кои следат онлајн настава

Точка - 14.10.2020

Министерството за образование и наука информира дека од почетокот на учебната година до денес бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17%, односно околу 87% од учениците успешно ја следат онлајн наставата.

Левица: Наставници вршат индоктринација инсистирајќи учениците да го користат името „Северна Македонија“

4NEWS - 14.10.2020

„Деновиве, до нас пристигнуваат реакции и поплаки од страна на родители во врска со зачестена, преизнасилена и агресивно наметнувачката употреба на името ‘Северна Македонија’ од страна на одделенски наставници на часовите со најмладите, како и ...

Тодоровска: Успешно се спроведува наставата во училиштата во Куманово

Kumanovo News - 14.10.2020

Успешно се спроведува наставата во основните и средни училишта во Куманово, која во најголем дел се изведува преку Националната платформа за учење од далечина, рече советничката во Советот на Општината и претседателка на Форум на жени на СДСМ во ...

Образовниот процес пред колапс, учениците бележат голем застој во нивното образование

Курир - 14.10.2020

Образовниот процес во Македонија пред колапс. Учениците бележат огромен зајстој во воспитно образовниот процес, образовниот систем нема да може да ја оправда својата активност. Делумното враќање на учениците на училиште по 7-месечна пауза поради ...

Секојдневно нови случаи на заразени деца и наставници

Алфа - 14.10.2020

Цел клас од 11 ученици и наставичка се во изолација, откако вчера третооделенец во основно училиште во Виница кој посетувал физичка настава е позитивен на вирусот. Еден од родителите добил позитивен резултат, детето веднаш било повлечено од ...

МОН: Расте бројот на ученици кои следат онлајн настава, образовниот процес тече непречено

Кумановски м. - 14.10.2020

Од почетокот на учебната година до денеска бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17 проценти, односно околу 87 отсто од учениците успешно ја следат онлајн наставата, информира Министерството за образование и наука.

Ќе има ли одговорност за зголемениот број на заразени ученици и наставници од ковид-19 во македонските училишта?

Република - 14.10.2020

Излегува на површина несериозноста на власта и министерката за образование и наука Мила Царовска. Секојдневно расте бројот на заразени од ковид-19 низ училиштата во државата. Ќе има ли одговорност за ваква состојба во македонските училишта и кој ќе ...

Првата фаза на изградбата на училиштето „Димитар Македонски“ во скопски Аеродром комплетна до Нова година

Вечер Прес - 14.10.2020

Наставата за учениците од прво до трето одделение во училиштата во Аеродром се одвива во најдобар ред и се почитуваат сите пропишани здравствени протоколи, изјави денеска градоначалникот на оваа скопска општина, Златко Марин.

Настава со физичко присуство ќе започне во 13 основни училишта, 25 барања се одбиени

Локално - 14.10.2020

Владата на денешната седница го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на настава со физичко присуство, поднесени во периодот од 5 до 6 октомври 2020 година.

Градоначлникот Марин во посета на основното училиште ,,Димитар Македонски”

24Инфо - 14.10.2020

Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, денеска го посети основното училиште ,,Димитар Македонски” во населба Лисиче. Со задоволство можам да кажам дека наставата за учениците од прво до трето одделение во училиштата во Аеродром се одвива ...

МОН: Зголемен бројот на ученици кои наставата ја следат онлајн и таа тече непречено

Денешен - 14.10.2020

Од почетокот на учебната година до денеска бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17 проценти, односно околу 87 отсто од учениците успешно ја следат онлајн наставата, информира Министерството за образование и наука.

МОН: Расте бројот на ученици кои следат онлајн настава, образовниот процес тече непречено

еМагазин - 14.10.2020

Министерството за образование и наука (МОН) информира дека од почетокот на учебната година до денес бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17%, односно околу 87% од учениците успешно ја следат онлајн наставата.

Повисоките одделенија на училиштата во Москва преминуваат на онлајн настава

Опсервер - 14.10.2020

– Властите на Москва денеска соопштија дека голем број ученици од понеделник преминуваат на онлајн настава со цел да се спречи ширењето на коронавирусот. Мерката ќе се применува на ученици од шесто до 11 одделение и ќе биде во сила две недели, ...

МОН: Расте бројот на ученици кои следат онлајн настава

Н.Македонија - 14.10.2020

Министерството за образование и наука информира дека од почетокот на учебната година до денес бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17 отсто, односно околу 87 отсто од учениците успешно ја следат онлајн наставата.

Проблеми на секој чекор - ОБРАЗОВНИОТ ПРОЦЕС ПРЕД КОЛАПС

Вечер - 14.10.2020

Образовниот процес во Македонија пред колапс. Учениците бележат огромен зајстој во воспитно образовниот процес, образовниот систем нема да може да ја оправда својата активност. Делумното враќање на учениците на училиште по 7-месечна пауза поради ...

МОН: Расте бројот на ученици кои следат онлајн настава

Скопје1 - 14.10.2020

Министерството за образование и наука информира дека од почетокот на учебната година до денес бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17%, односно околу 87% од учениците успешно ја следат онлајн наставата.

Агресивно се наметнува нелегитимното име врз учениците – наставниците се должни да се спротистават

Магазин - 14.10.2020

Деновиве, до нас пристигнуваат реакции и поплаки од страна на родители во врска со зачестена, преизнасилена и агресивно наметнувачката употреба на името Северна Македонија од страна на одделенски наставници на часовите со најмладите, како и ...

Некоординирани институции, ДЕЦАТА ВО ОПАСНОСТ – Учениците од „Димитар Миладинов“ од денеска во изолација

Вечер - 14.10.2020

Учениците кои одржаа час со заразениот наставник во ОУ „Димитар Миладинов“ во о.Центар, од денеска наставата ќе ја следат онлајн. -Во школскиот двор ги видовме само децата кои немале час со заразениот наставник.

Левица: Агресивно се наметнува нелегитимното име врз учениците – наставниците се должни да се спротистават

Скопје1 - 14.10.2020

Деновиве, до нас пристигнуваат реакции и поплаки од страна на родители во врска со зачестена, преизнасилена и агресивно наметнувачката употреба на името Северна Македонија од страна на одделенски наставници на часовите со најмладите, како и ...

Левица: Наставници вршат индоктринација инсистирајќи учениците да го користат името „Северна Македонија“

365 - 14.10.2020

„Деновиве, до нас пристигнуваат реакции и поплаки од страна на родители во врска со зачестена, преизнасилена и агресивно наметнувачката употреба на името ‘Северна Македонија’ од страна на одделенски наставници на часовите со најмладите, како и ...

МОН: Расте бројот на ученици кои следат онлајн настава

Вечер - 14.10.2020

Министерството за образование и наука информира дека од почетокот на учебната година до денес бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17%, односно околу 87% од учениците успешно ја следат онлајн наставата.

Левица: Агресивно се наметнува нелегитимното име врз учениците – наставниците да се спротивстават

Вечер - 14.10.2020

„Деновиве, до нас пристигнуваат реакции и поплаки од страна на родители во врска со зачестена, преизнасилена и агресивно наметнувачката употреба на името Северна Македонија од страна на одделенски наставници на часовите со најмладите, како и ...

МОН: Расте бројот на ученици кои следат онлајн настава, образовниот процес тече непречено

Frontline - 14.10.2020

Министерството за образование и наука информира дека од почетокот на учебната година до денес бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17%, односно околу 87% од учениците успешно ја следат онлајн наставата.

87% од учениците следат онлајн настава

MakPress - 14.10.2020

Од почетокот на учебната година до денеска бројот на ученици кои следат настава од далечина е зголемен за 17 проценти, односно околу 87 отсто од учениците успешно ја следат онлајн наставата, информира Министерството за образование и наука.

Повисоките одделенија на училиштата во Москва преминуваат на онлајн настава

MakPress - 14.10.2020

Властите на Москва денеска соопштија дека голем број ученици од понеделник преминуваат на онлајн настава со цел да се спречи ширењето на коронавирусот. Мерката ќе се применува на ученици од шесто до 11 одделение и ќе биде во сила две недели, објави ...

Уште една наставничка од Кавадарци позитивна на ковид-19

MakPress - 30.10.2020

Во Тиквешко во последните 24 часа се потврдени 12 нови случаи, 10 во Кавадарци и по еден во Неготино и Демир Капија. Тие се на возраст од 34 до 69 години. Уште една наставничка од Кавадарци е позитивна на КОВИД-19, но таа работи надвор од оваа ...

Левица: На наставниците им се врши притисок да инсистираат на употреба на новото уставно име

MakPress - 14.10.2020

Деновиве, до нас пристигнуваат реакции и поплаки од страна на родители во врска со зачестена, преизнасилена и агресивно наметнувачката употреба на името Северна Македонија од страна на одделенски наставници на часовите со најмладите, како и ...

Вкупно 14 заболени од коронавирусот во училиштата во Општина Тетово

MakPress - 14.10.2020

Од кризниот штаб на Општина Тетово кој заседаваше по подолг период соопштија дека се евидентирани и првите заболени од Ковид-19 во училиштата. Повеќето се наставници во основните училишта.

МОН: Седум ученици и пет наставници активни на КОВИД-19 се од настава со физичко присуство

Канал5 - 13.10.2020

Министерството за образование и наука информира дека заклучно со 12 часот денеска, вкупно има 42 активни случаи на КОВИД-19 кај учениците и 65 кај наставници. Од нив, 29 ученици се од основно образование, а 13 од средно, додека 47 наставници се од ...

Седум ученици и пет наставници позитивни на коронавирус од настава со физичко присуство

ТВ21 - 13.10.2020

Пет наставници и седум ученици кои посетувале настава со физичко присуство, се позитивни на коронавирус. Од Министерството за образование информираат дека до 12 часот денес има вкупно 42 активни случаи на ковид-19 кај ученици и 65 кај наставници.

Уште тројца наставници позитивни на Ковид-19, родителите прашуваат: Зошто децата не се во изолација?

ТВ21 - 13.10.2020

Уште три позитивни случаи на коронавирус меѓу просветните работници. Станува збор за двајца наставници од општина Карпош и еден од Центар. Но, иако одржувале настава со физичко присуство, сепак учениците не биле испратени во изолација, бидејќи како ...

Уште една наставничка од Кавадарци позитивна на КОВИД-19

Канал5 - 29.10.2020

Во Тиквешко во последните 24 часа се потврдени 12 нови случаи, 10 во Кавадарци и по еден во Неготино и Демир Капија. Тие се на возраст од 34 до 69 години. Уште една наставничка од Кавадарци е позитивна на КОВИД-19, но таа работи надвор од оваа ...

Над 100 наставници и ученици позитивни на корона

Телма - 13.10.2020

Наставник по физичко од основното Димитар Миладинов во Центар е позитивен на корона . Се тестирал откако во саботата појавил симптоми на корона. Во петокот бил на работа и држел часови , но од училиштето за Телма велат дека се почитувале мерките и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема ниту квалитетно образование, ниту обезбедено здравје при работа

Канал5 - 13.10.2020

На и така одложениот старт на учебната година слушавме како целта е постигнување на одредени резултати. Велеа, нема да бидеме исклучиви во позициите или здравје или образование и затоа ќе воведеме комбиниран образовен модел.

Седум ученици и пет наставници од настава со физичко присуство се позитивни на ковид-19

Сакам да кажам - 13.10.2020

Седум ученици и 5 наставници кои имале настава со физичко присуство имаат коронавирус. Од Министерството за образование информираат дека до 12 часот денес има вкупно 42 активни случаи на ковид-19 кај ученици и 65 кај наставници.

Вкупно 14 заболени од коронавирусот во училиштата во Општина Тетово

Канал5 - 13.10.2020

Од кризниот штаб на Општина Тетово кој заседаваше по подолг период соопштија дека се евидентирани и првите заболени од Ковид-19 во училиштата. Повеќето се наставници во основните училишта.

Средношколците кои учат по германска програма седнаа во училишните клупи

Канал5 - 13.10.2020

Денеска започна новата учебна година за учениците идни средно стручни кадри кои следат настава по германската програма во 7 градови во Македонија. Ова е втора генерација на дефицитарен кадар кој учи во Средното електро машинско училиште во Прилеп.

Двајца наставници од основни училишта од Скопје позитивни на коронавирус

24 Вести - 13.10.2020

Во Скопје нови случаи на ковид 19 во училиште. Наставничка од основното училиште „Владо Тасевски“ од општина Карпош е позитивна на коронавирусот, потврдија од општината. Станува збор за наставничка по англиски јазик во 2 одделение.

Струга, средношколците почнаа онлајн настава

Алсат-М - 13.10.2020

Учениците во Струга одлуката за прекин на бојкотот велат дека ja донеле врз основа на епидемиолошката состојба во земјава и во консултациja со советот на средношколци од другите градови каде што имаше протести.

Хрватска: Со коронавирус заразени 288 ученици и 33 наставници

ТВ21 - 13.10.2020

Во Хрватска од коронавирус се заразени 288 ученици и 33 наставници, од кои само во Загреб се 76 ученици и 30 просветни работници. Моделот на онлајн настава во Хрватска се применува во 18 основни и средни училишта.

14 првачиња од Кавадарци одат во изолација, наставничка позитивна на Ковид-19!

Фокус - 13.10.2020

Наставничка од основно училиште во Кавадарци е позитивна на корона вирус, а 14 првачиња на кои им предавала остануваат во изолација во наредните две недели. Сите мерки околу дезинфекција на училиштето биле преземени, информираат од Центар за јавно ...

Општина Велес ќе набави лаптопи за наставниците за држење онлајн настава додека 10% од учениците не можат да ја следат

Сакам да кажам - 13.10.2020

Десет отсто од учениците во велешките основни и средни училишта не можат да ја следат онлајн наставата оти немаат соодветни уреди за тоа, додека секој трет наставник во Велешко нема можност да спроведува онлајн предавања затоа што нема компјутер или ...

Уште двајца наставници од Скопје позитивни на корона – учениците не се во изолација

Телма - 13.10.2020

Наставничка по англиски од „Владо Тасевски“ во Карпош е позитивна на корона. Од општината за Телма веллат дека таа им предавала на второоделеници, но и дека никој од нив не е во изоалција .

Уште двајца наставници од Скопје заразени со Ковид-19

Фокус - 13.10.2020

Наставничка по англиски од „Владо Тасевски“ во Карпош е позитивна на корона вирусот. Од општината за Телма велат дека таа им предавала на второоделеници, но и дека никој од нив не е во изолација .

МОН: 42 ученици и 65 наставници имаат ковид-19

24 Вести - 13.10.2020

Во училиштата во земјава од почетокот на учебната година пред две недели има 65 наставници и 42 ученици кои се активни случаи на ковид-19.од нив, 29 ученици се од основно образование, а 13 од средно, додека 47 наставници се од основно, а 18 од ...

МОН: Со ковид-19 заразени 42 ученици и 65 наставници

Слободен Печат - 13.10.2020

Министерството за образование и наука информира дека заклучно со 12 часот денеска, вкупно има 42 активни случаи на ковид-19 кај учениците и 65 кај наставници. Од нив, 29 ученици се од основно образование, а 13 од средно, додека 47 наставници се од ...

„Создаваат бучава за да не можам да предавам“, „Поставуваат вулгарни слики во заднина“. Како се однесуваат ученици на ...

Деца - 13.10.2020

„Учениците ми го исклучуваат микрофонот, па не се слуша што зборувам“, „Ме отстрануваат од групата за онлајн-час“, „Учениците користат програми за да создаваат бучава и да не можам да предавам“, „Поставуваат вулгарни слики во заднина во ...

Општина Карпош потврди: наставничка од ОУ „Владо Тасевски“ позитивна на коронавирусот

Нетпрес - 13.10.2020

Откако викендов редакцијата на КУРИР се обиде информацијата за позитивната наставничка од ова училиште да ја потврди од директорката на основното училиште „Владо Тасевски“ таа на игнорантски начин ја спишти слушалката.

Уште една наставничка од Кавадарци позитивна на ковид-19

Слободен Печат - 29.10.2020

Уште една наставничка од Кавадарци е позитивна на КОВИД-19, но таа работи надвор од оваа општина, потврди за МИА д-р Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при кавадаречкиот Центар за јавно здравје.

МОН: 107 позитивни наставници и ученици, 12 се од физичка настава

Р.С.Европа - 13.10.2020

Министерството за образование и наука (МОН) информира дека заклучно со 12 часот денеска, вкупно има 42 активни случаи на Ковид-19 кај ученици и 65 кај наставници. Од нив, 29 ученици се од основно образование, а 13 од средно, додека 47 наставници се ...

Од почетокот на учебната година со Ковид-19 се заразени 42 ученици и 65 наставници

Нетпрес - 13.10.2020

Министерството за образование и наука информира дека заклучно со денес 12 часот има вкупно 42 активни случаи на Ковид-19 кај учениците и 65 кај наставници. Од нив 29 ученици се од основно образование, а 13 од средно, додека 47 наставници се од ...

Наставничка по англиски јазик во скопско основно училиште позитивна на Ковид 19

Press24 - 13.10.2020

Наставничка по англиски јазик од основното училиште „Владо Тасевски“ во Карпош е позитивна на Ковид 19, пренесува „Курир“ . Информацијата за порталот ја потврдиле од општина Карпош. „Почитувани, информацијата е точна.

Наставничка од „Владо Тасевски“ во Скопје позитивна на ковид-19, учениците не се во изолација

Нетпрес - 13.10.2020

Наставничка од основното училиште „Владо Тасевски“ од општина Карпош е позитивна на коронавирусот, потврдија од Општината. Станува збор за наставничка по англиски јазик во второ одделение.

Митева: Нема ниту квалитетно образование, ниту обезбедено здравје при работа, одговорноста е кај власта

Press24 - 13.10.2020

На и така одложениот старт на учебната година слушавме како целта е постигнување на одредени резултати. Велеа, нема да бидеме исклучиви во позициите или здравје или образование и затоа ќе воведеме комбиниран образовен модел.