TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почна процесот против два члена на здружението "Радко"

Дневник - 15.10.2003

ВО СКОПСКИОТ ОСНОВЕН СУД 1 Државата ги товари обвинетите за тешка телесна повреда врз новинарот Спасе Шуплиновски Кривичниот совет во скопскиот Основен суд 1 вчера го одложи судењето против двајца членови на охридското контроверзно здружение на граѓани "Радко", кои се обвинети за нанесување тешки ...

Адвокатите на обвинетите не се појавија во Судот

Вест - 15.10.2003

ОДЛОЖЕНО СУДЕЊЕТО НА ЧЛЕНОВИ НА ЗДРУЖЕНИЕТО "РАДКО" КОИ ОДГОВАРААТ ЗА ПРЕТЕПУВАЊЕ НА НОВИНАР Јован Сојановски и Александар Маркоски се обвинети за нередите пред хотелот "Холидеј ин" пред три години, кога беше нападнат и тешко повреден новинарот Спасе Шуплиновски Во Основниот суд 1 во Скопје вчера ...

Случајот напад врз Шуплиновски одложен

А1 - 14.10.2003

Речиси три години по нападот врз новинарот Спасе Шуплиновски при скопската промоција на пробугарското здружение „Радко“, денеска започна судењето против двајцата обвинети за физички напад врз Шуплиновски. Главниот претрес во Основниот суд Скопје-1 не започна, туку беше одложен за 6-ти ноември.