TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Убиено 15 годишно момче во Израел

А1 - 26.05.2002

Едно 15 годишно момче е убиено кога изрелските трупи изутрината повторно навлегоа во Калкилија и Тулкарем. Претходно израелската армија изведе слична акција и во Витлеем. Според официјален Израел, по новиот бран напади одлучено се преземе акција во палестинските терористички гнезда.

Бомбаш самоубиец со минирана кола тргнал во диско во Тел Авив

Вест - 25.05.2002

ТЕЛ АВИВ, 25 мај (АП) - Еден палестински милитант во миниран автомобил со голема брзина се упатил кон еден ноќен клуб во Тел Авив, но обезбедувањето го елиминирало пред да успее да го активира експлозивот. Ова е трет напад што се случува во Тел Авив во последните 28 часа и ги потресе Израелците кои ...

Палестински милитант спречен со автомобил да влезе на израелски жур

Дневник - 25.05.2002

ОБИД ЗА БОМБАШКИ НАПАД ВО ТЕЛ АВИВ Израелски приватен обезбедувач вчера со истрели од пиштол спречил самоубиствен бомбашки напад врз ноќен клуб во Тел Авив, јави Ројтерс. Палестински самоубиствен бомбаш се обидел со автомобил натоварен со експлозив да се пробие низ портата на дискотеката во ...

Неуспешен бомбашки напад во Тел Авив

Утрински - 25.05.2002

Спречен крвав инцидент во еден ноќен клуб во Израел ТЕЛ АВИВ - Осомничен палестински милитант вчера се обидел да влезе со автомобил полн со експлозив, во еден ноќен клуб во Тел Авив, преполн со луѓе, но загинал кога израелски член на обезбедувањето отворил оган. ?Истрелав еден куршум во него.

Бомбаш самоубиец се разнесе во Тел Авив

А1 - 24.05.2002

Палестински бомбаш самоубиец се разнесе изутрината пред една дискотека во Тел Авив, откако чуварот на клубот отворил оган врз неговото возило, јави израелското радио. Чуварот го забележал сомнителното возило, кое се упатило кон влезот во клубот и отворил оган врз возачот, по што уследила силна ...

Бомбаш уби двајца Израелци што играле табла во парк

Дневник - 24.05.2002

БЛИСКИ ИСТОК Палестински самоубиствен бомбаш завчера уби двајца Израелци во местото Ришон Лецион, во парк каде што еврејски доселеници обично играат табла и шах, јави Ројтерс. Експлозијата ги распарчила бомбашот, едно 16-годишно момче и 65-годишен маж.

Бомбашки напад во израелски парк

Утрински - 24.05.2002

Блиски исток РИШОН ЛЕТЦИОН - Палестински напаѓач-самоубиец изврши напад во еден израелски парк, полн со луѓе кои играле шах и табла, при што двајца настрадале, а 27 биле повредени, неколку часа откако во израелски напад загинал висок палестински милитант.

Израелската војска влегла во палестинскиот дел на Хеброн

А1 - 23.05.2002

Израелската војска во текот на изминатата ноќ влегла во делот на градот Хеброн кој е под палестинска управа, на југот на Западниот брег и уапсила 13 палестинци меѓу кои и тројца обвинети за непријателски активности кон Израел по што израелските сили се повлекле од палестинскиот автономен дел на ...

Палестинските милитанти почнаа живот во егзил

Утрински - 23.05.2002

По согласноста на повеќе европски држави До 10 мај милитантите беа забрикадирани во црквата во Витлеем АТИНА - Дванаесет палестински милитанти вчера почнаа живот во егзил, заминувајќи од Кипар во други европски држави , согласно со договорот за окончување на опсадата на израелските сили на црквата ...

Буш не го почитувал Арафат

Утрински - 23.05.2002

Несекојдневна изјава на американскиот претседател ВАШИНГТОН - Американскиот претседател Џорџ Буш во вторникот изјави дека тој никогаш не го почитувал Јасер Арафат, бидејќи палестинскиот претседател го изневерил својот народ, препуштајќи ги на ?сиромаштијата, изолацијата и фрустрацијата".

Прогонетите Палестинци отпатуваа од Кипар

А1 - 22.05.2002

Дванаесетте палестински милитанти отпатуваа денеска од Кипар за неколку европски земји, со што е означен почетокот на нивниот живот во егзил. Тројца Палестинци изутрината отпатуваа со приватен италијански авион, а деветмина влегоа во еден шпански товарен авион.

Половина милион Палестинци на окупираните територии гладуваат

Вест - 22.05.2002

РИМ, 22 мај (Ројтерс) - Половина милион Палестинци во окупираните територии имаат потреба од помош во храна бидејќи голем дел од нив ги загубиле работните места или не можат да работат на своите ниви по последната израелска офанзива, соопшти Светската програма за храна (ВФП) при Обеднинетите нации.

13-мината протерани палестински милитанти ќе живеат слободно во Шпанија

Вест - 22.05.2002

БАРСЕЛОНА, 22 мај (АП) - Тринаесетмината палестински милитанти кои беа протерани од Израел по опсадата на Црквата на христовото раѓање во Витлеем ќе може да работата или да студираат во европските држави кои ќе ги примат, соопшти специјалниот патерник на Европската унија за Блискиот Исток Мигуел ...

Израелските сили повторно упаднаа во Тулкарем

А1 - 21.05.2002

Израелската војска со хеликоптери, тенкови и оклопни возила доцна синоќа упадна во палестинскиот град Тулкарем на Западниот брег. Според гувернерот на Тулкарем, Изел Деин ал Шариф израелските сили го окупирале целиот град и соседните места Шевеик и Артах.

Палестинец бомба уби тројца Израелци

Дневник - 21.05.2002

НОВ БРАН ПАЛЕСТИНСКИ САМОУБИСТВЕНИ НАПАДИ Еден палестински бомбаш завчера уби тројца Израелци во градот Нетанја, а друг вчера се разнесе пред израелска полициска патрола, но не уби никој освен себе, јави Ројтерс. Нападите поттикнаа стравувања дека новиот бран терористички напади ќе предизвика ...

Израелците стравуваат од нов бран бомбашки напади

Утрински - 21.05.2002

Извршени два самоубиствени палестински напади за 24 часа во Израел Се зголемува притисокот врз Арафат за спроведување реформи на неговата палестинска власт и безбедносни сили ЕРУСАЛИМ - Еден Палестинец вчера се разнесе во близината на полициска патрола во северниот дел на Израел, што претставува ...

Бомбаш самоубиец се разнесе пред израелска патрола

Вест - 21.05.2002

Ерусалим, 21 мај - Палестински милитант вчераутро активирал експлозив кој го носел на себе во близина на контролен пункт во северен Израел, но во инцидентот нема други настрадани. Ерусалим, 21 мај - Палестински милитант вчераутро активирал експлозив кој го носел на себе во близина на контролен ...

Израелските сили упаднаа во Тулкарем

А1 - 20.05.2002

Една единица од израелската пешадија и три тенка влегоа во палестинскиот автономен град Тулкарем, кој се наоѓа на десетина километри од Нетанија, северно од Тел Авив, каде што во самоубиствен напад во неделата загинаа тројца израелци, соопштија палестински безбедносни извори.

Нема слободни избори додека трае израелската окупација

Утрински - 20.05.2002

АРАФАТ "Слободни палестински избори не може да има, се додека не биде ставен крај на израелската окупација на Западниот Брег и појасот Газа, изјави синоќа палестинскиот лидер Јасер Арафат. Одговарајќи на новинарско праШање кога Палестинците би можеле да одржат слободни избори, Арафат одговори дека ...

Мировниот план на Перес бара брзо создавање палестинска држава

Вест - 20.05.2002

ЕРУСАЛИМ, 20 мај, (АП) - Израелскиот миснистер за надворешни работи Шимон Перес го откри својот мировен план повикувајќи на централизација на палестинските безбедносни сили, која би следела веднаш по востановувањето на палестинска држава во областите под нивна контрола.