TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Предметите за Груевски и Грујовски се распределени електронски, тврди претседателот на судскиот совет Караџовски

Сакам да кажам - 24.09.2016

Претседателот на Судскиот совет Зоран Караџовски вели дека ги следи преписките меѓу СЈО и Основниот суд Скопје 1, но Советот нема да се меша ако не добие претставка против некој судија Предметот за нарачаните насилства во Општина Центар и за ...

СЈО бара изземање на судијката Петровска затоа што таа е дел од содржина на бомбите и се сомнева во нејзина ...

Телма - 23.09.2016

Од СЈО денеска соопштија дека бараат изземање на судијката Лидија Петровска од случајот со обвинениетоп за насилствата во општина Центар во 2015-та година. СЈО смета дека судијката е дел од „бомбите“ и затоа се сомневаат во непристрасноста на ...

СЈО побара изземање на судијката Лидија Петровска оти се споменува во бомбите

Сакам да кажам - 23.09.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска поднесе барање за изземање на судијката Лидија Петровска, која постапува по обвинението на СЈО за уништувањето на докази во УБК, бидејќи „постојат околности кои предизвикуваат сомневање во нејзината ...

СЈО бара изземање на судијката од “Бомбите”

24 Вести - 23.09.2016

Специјалното јавно обвинителство го достави барањето за изземање на судијката Лидија Петровска за првото обвинение, во кое кривично се гонат седумина вработени во УБК на чело со екс началникот Горан Грујовски.

СЈО ќе достави барање за изземање на судијката Петровска од “Тврдина“

24 Вести - 23.09.2016

Специјалното јавно обвинителство во текот на денот ќе го достави барањето за изземање на судијката Лидија Петровска од случајот „Тврдина“, во кој првоосомничен е началникот на петтата управа Горан Грујовски.

СЈО ги врати доказите за случајот „УБК“ до Основен и побара изземање на судијката

Стандард - 23.09.2016

„Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите денеска повторно ги достави доказите до Основен суд Скопје 1 Скопје, а кои вчера беа вратени од судот со ...

СЈО бара изземање на судија

Р.С.Европа - 23.09.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска поднесе барање за изземање на судијката Лидија Петровска за првото обвинение, во кое кривично се гонат седумина вработени во УБК на чело со екс началникот Горан Грујовски.

СЈО бара изземање на судијката Петровска, бидејќи се спомнува во „бомбите“

Макфакс - 23.09.2016

Специјалното јавно обвинителство бара изземање на судијката Лидија Петровска, бидејќи нејзиното име се споменува во прислушуваните разговори коишто ги објави опозицијата, соопштуваат од Специјалното јавно обвинителство, откако судијката им ги врати ...

СЈО бара изземање на судијката Петровска, бидејќи се спомнува во "бомбите"

Точка - 23.09.2016

Името на Лидија Петровска беше споменато во разговор меѓу судијката Софија Лаличиќ и поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков. Специјалното јавно обвинителство бара изземање на судијката Лидија Петровска, ...

Изземање на судијката од „Тврдина“ - бара СЈО

Фактор - 23.09.2016

Специјалното јавно обвинителство достави барање за изземање на судијката Лидија Петровска за првото обвинение, во кое кривично се гонат седум вработени во УБК заедно со екс началникот, Горан Грујовски.

СЈО ќе бара изземање на „сваровски-накит“ судијката од случајот „уништена документација во УБК“

Телма - 22.09.2016

Специјалното обвинителство не добило официјална информација од судот кои судии ќе ги водат случаите по првите две нивни обвиненија, но откако денеска добиле барање за нов документ во доказите кое е потпишано од судијката Лидија Петровска најавија ...

СЈО ќе побара изземање на „сваровски судијката”

Фокус - 22.09.2016

Специјалното јавно обвинителство повторно ќе ги достави доказите до Основниот суд Скопје 1 кои денеска им беа вратени и ќе побара и изземање на судијката за случајот со уништувањето на документи од УБК, соопштија од СЈО за Мета .

СЈО ќе бара изземање на судијката Лидија Петровска

+инфо - 22.09.2016

Во текот на утрешниот ден ќе биде поднесено барање за изземање на судијата од постапување по конкретниот предмет Специјалното обвинителство не добило официјална информација од судот кои судии ќе ги водат случаите по првите две нивни обвиненија, но ...

Михајлова и Петровска се судии што ќе одлучуваат за обвиненијата на СЈО

24 Вести - 20.09.2016

Судијките Татјана Михајлова и Лидија Петровска се двете судијки кои ќе ги ценат обвиненијата од Специјалното јавно обвинителство. Од Кривичниот суд информираа дека распределбата на предметите била направена со електронскиот систем за распределба.

Судиите Татјана Михајлова и Лидија Петровска ги добија предметите од СЈО

Фокус - 20.09.2016

Од Кривичниот суд вчера информираа дека двата обвинителни предлози кои минатата недела ги поднесе Специјалното јавно обвинителство веќе се распоредени на двајца судии од Кривичниот суд. Распределбата на предметите се прави во согласност со ...

„Сваровски“ судијката ќе ги суди Груевски И Грујовски по обвиненијата на СЈО, никој не бара изземање

Сакам да кажам - 20.09.2016

Лидија Петровска, една од двете судијки од Кривичен суд кои ги добија предметите по обвиненијата на Специјалното јавно обвинителство за насилство во Општина Центар и уништување документација за прислушувањето, се споменува во една од „бомбите“ на ...

Обвиненијата на СЈО добија и имиња на судијки

Телма - 20.09.2016

Првите две обвиненија на Специјалното јавно обвинителство паднаа во рацете на судиите Татјана Михајловска и Лилјана Петровска. Имињата на овие две судијки се добро познати во судската фела како и во јавноста.

Судијката што го осуди Кежаровски и судијка од „бомбите“ќе ги оценуваат обвиненијата на СЈО

24 Вести - 20.09.2016

Татјана Михајлова и Лидија Петровска се имињата на судијките кои ќе олдучуваат дали екс премиерот Никола Груевски, екс минситерот за тарнспорт Јанакиевски и поранешниот началник на петта управа ќе седнат на обвинителни клупи.

Познати имињата на судиите кои ќе ги работат двата предмета на СЈО

Алсат-М - 20.09.2016

Татјана Михајловска и Лидија Петровска се двете судијки кои ќе ги работат обвиненијата кои до Кривичниот суд ги поднесе Специјалното јавно обвинителство. Демолирањето на општина Центар и потикнувањето насилство и уништувањето над 2000 документи за ...

СЈО засега нема да бара изземање на „сваровски судијката”

Фокус - 20.09.2016

Специјалното јавно обвинителство засега нема да бара изземање на Лидија Петровска, која е една од избраните судијки што ќе треба да ги водат обвинителните акти кои минатата недела ги поднесе СЈО.

Ќе има ли пристрасно судење? – судијки од „бомбите“ ќе ги судат обвиненијата од „бомбите“

ТВ21 - 20.09.2016

Татјана Михајлова и Лидија Петровска ги добија двата обвинителни предлози на Специјалното Јавно Обвинителство против Никола Груевски и Горан Грујовски. Судијката Татјана Михајлова е позната по случајот „Ликвидација“ во кој беше осуден и новинарот ...

Судијките Татјана Михајлова и Лидија Петровска ќе ги судат груевски и грујовски

ТВ21 - 20.09.2016

Kривичниот суд вчера информираа дека двата обвинителни предлози кои минатата недела ги поднесе Специјалното јавно обвинителство веќе се распоредени на двајца судии од Кривичниот суд. Распределбата на предметите се прави во согласност со ...

Обвиненијата од СЈО во рацете на судиите

МРТ - 20.09.2016

Познати се судиите кои ќе ги работат првите две обвиненија од Специјалното јавно обвинителство. Судијките Михајлова и Петровска ќе решаваат за случаите уништување опрема во МВР и инцидентите во Општина Центар.

Судијките Татјана Михајлова и Лидија Петровска ги добија предметите од СЈО

Репортер - 20.09.2016

Кривичниот суд вчера информираа дека двата обвинителни предлози кои минатата недела ги поднесе Специјалното јавно обвинителство веќе се распоредени на двајца судии од Кривичниот суд. Распределбата на предметите се прави во согласност со ...

Судијка што се споменуваше во „бомбите“ и судијката што му одреди притвор на Кежаровски ќе ги работат обвиненијата на ...

Правдико - 20.09.2016

Обвиненијата што минатата седмица ги поднесе Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопје 1 се распоредени кај судијките Лидија Петровска и Татјана Михајлова од одделот Кривично полнолетни, потврдуваат за Макфакс од Основниот суд Скопје ...

Судијките Татјана Михајлова и Лидија Петровска ги добија предметите од СЈО

+инфо - 20.09.2016

Од судот рекле дека уште не се одредени датуми за судење, односно за одржување на главната расправа, туку ќе се чека слободен термин. Од Кривичниот суд вчера информираа дека двата обвинителни предлози кои минатата недела ги поднесе Специјалното ...

Обвиненијата на СЈО добија судии, рокови нема, се чека слободен термин

МКД - 20.09.2016

Судијките Татјана Михајлова и Лидија Петровска ги добија двете обвиненија од Специјалното јавно обвинителство. Од Кривичниот суд информираа дека распределбата на предметите била направена со електронскиот систем за распределба.

Кои се судијките кои ги добија обвиненијата од СЈО?

Стандард - 20.09.2016

Татјана Михајловска и Лидија Петровска од Кривичниот суд се двете судијки што ќе треба да ги работат обвинителните акти кои минатата недела ги поднесе СЈО. Неофицијално, судијката Михајловска ќе го работи случајот со насилството во Општината Центар ...

(ВИДЕО) Судијката Михајловска се “прослави“ со случајот Кежаровски

Репортер - 20.09.2016

Според информации од кривичниот суд двата судски процеси кои ги покрена СЈО, едниот за поттикнување насилство во кое првообвинет е Никола Груевски, а вториот е за уништување на опремата за прислушкување, ги добиле две судијки од Скопскиот кривичен ...

Обвинение од СЈО во рацете на судијка од тефтерчето на Јанкулоска

Нова ТВ - 20.09.2016

Првите две обвиненија кои Специјалното јавно обвинителство ги поднесе до Кривичниот суд се распределени кај судијките Татјана Михајловска и Лидија Петровска, потврдија од Судот за НОВА. Распределбата е направена во согласност со електронскиот систем ...

Судијка од „бомбите“ ќе одлучува за обвиненијата на СЈО

А1 On - 20.09.2016

Обвиненијата кои СЈО ги испрати до Судот ќе паднат во рацете на судијките Татјана Михајловска и Лидија Петровска, потврдуваат од Кривичниот суд. Имињата на овие две судијки не се непознати во јавноста.

Обвиненијата од СЈО доделени на „Сваровски“ судството

+инфо - 20.09.2016

За првите две обвиненија на СЈО ќе судат Татјана Михајловска која го осуди Томислав Кежаровски и Тупанчевска-Петревска од „бомбите“ на Заев. Една од двете судијки од Основниот суд Скопје 1 кои електронски биле избрани да судат по првите обвиненија ...

Судијка од „бомбите“ ќе одлучува за обвиненијата на СЈО

Репортер - 20.09.2016

Обвиненијата кои СЈО ги испрати до Судот ќе паднат во рацете на судијките Татјана Михајловска и Лидија Петровска, потврдуваат од Кривичниот суд. Имињата на овие две судијки не се непознати во јавноста.

СЈО засега нема да бара изземање на „сваровски-судијките“

Репортер - 20.09.2016

Специјалното јавно обвинителство засега нема да побара изземање на судијката Лидија Петровска, вели обвинителката Ленче Ристовска за „Мета“. – Засега нема да преземеме ништо, ќе почекаме да почне судењето и сè да биде официјално, па ќе одлучиме што ...

Судијките Михајлова и Петровска ги добиле предметите од СЈО

Стандард - 20.09.2016

Од Кривичниот суд вчера информираа дека двата обвинителни предлози кои минатата недела ги поднесе Специјалното јавно обвинителство веќе се распоредени на двајца судии од Кривичниот суд. Распределбата на предметите се прави во согласност со ...

Судијките Татјана Михајлова и Лидија Петровска ги добија предметите од СЈО

Либертас - 20.09.2016

Од Кривичниот суд вчера информираа дека двата обвинителни предлози кои минатата недела ги поднесе Специјалното јавно обвинителство веќе се распоредени на двајца судии од Кривичниот суд. Распределбата на предметите се прави во согласност со ...

Судијките Татјана Михајлова и Лидија Петровска ги добија предметите од СЈО

Бриф - 20.09.2016

Кривичниот суд вчера информираа дека двата обвинителни предлози кои минатата недела ги поднесе Специјалното јавно обвинителство веќе се распоредени на двајца судии од Кривичниот суд. Распределбата на предметите се прави во согласност со ...

Истражната на Кежаровски и „сваровски-судијката“ ги добија обвиненијата од СЈО

еМагазин - 20.09.2016

Татјана Михајловска и Лидија Петровска од Кривичниот суд се двете судијки што ќе треба да ги работат обвинителните акти кои минатата недела ги поднесе СЈО, пренесува Мета. Неофицијално, судијката Михајловска ќе го работи случајот со насилството во ...

СЈО засега нема да бара изземање на „сваровски-судијките“

Либертас - 20.09.2016

Специјалното јавно обвинителство засега нема да побара изземање на судијката Лидија Петровска, вели обвинителката Ленче Ристовска за „Мета“. – Засега нема да преземеме ништо, ќе почекаме да почне судењето и сè да биде официјално, па ќе одлучиме што ...

СЈО нема да бара изземање на „сваровски-судијките“, засега

Локално - 20.09.2016

Специјалното јавно обвинителство засега нема да побара изземање на судијката Лидија Петровска, вели обвинителката Ленче Ристовска за „Мета“. – Засега нема да преземеме ништо, ќе почекаме да почне судењето и сè да биде официјално, па ќе одлучиме што ...

(ВИДЕО) Судијката Михајловска се “прослави“ со случајот Кежаровски, Петревска од „бомбите“

Либертас - 20.09.2016

Според информации од кривичниот суд двата судски процеси кои ги покрена СЈО, едниот за поттикнување насилство во кое првообвинет е Никола Груевски, а вториот е за уништување на опремата за прислушкување, ги добиле две судијки од Скопскиот кривичен ...

СЈО нема да бара изземање на „сваровски-судијките“, засега

Мета - 20.09.2016

Специјалното јавно обвинителство засега нема да побара изземање на судијката Лидија Петровска, вели обвинителката Ленче Ристовска за „Мета“. – Засега нема да преземеме ништо, ќе почекаме да почне судењето и сè да биде официјално, па ќе одлучиме што ...

Назначени судии за предметите на СЈО...

Н.Македонија - 20.09.2016

Назначени судии за предметите на СЈО Двата обвинителни предлози што минатата недела ги поднесе Специјалното јавно обивнителство се распоредени на две судијки од Кривичниот суд, Татјана Михајлова и Лидија Петровска.

Двете обвиненија од СЈО распоредени на двајца судии од Кривичниот суд

Фокус - 19.09.2016

Двете обвиненија кои минатата недела ги поднесе Специјалното јавно обвинителство веќе се распоредени на двајца судии од Кривичниот суд. Распределбата на предметите се прави во согласност со електронскиот систем за распределба, информираа од Судот.

Судијка што се споменуваше во „бомбите“ и судијката што му одреди притвор на Кежаровски ќе ги работат обвиненијата на ...

Макфакс - 19.09.2016

Обвиненијата што минатата седмица ги поднесе Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопје 1 се распоредени кај судијките Лидија Петровска и Татјана Михајлова од одделот Кривично полнолетни, потврдуваат за Макфакс од Основниот суд Скопје ...

Обвиненијата од СЈО распоредени кај двајца судии од Кривичен суд

Стандард - 19.09.2016

Обвиненијата кои Специјалното јавно обвинителство ги достави до Кривичниот суд во четвртокот се распоредени кај двајца судии во согласност со електронскиот систем за распределба. Засега не е познато кои двајца судии од скопска единица ги добиле ...

Обвиненијата од СЈО распоредени кај судии од Кривичен суд

А1 On - 19.09.2016

Обвиненијата кои Специјалното јавно обвинителство ги достави до Кривичниот суд во четвртокот се распоредени кај двајца судии во согласност со електронскиот систем за распределба, велат од Судот.

Обвиненијата од СЈО распоредени кај двајца судии од Кривичен суд

+инфо - 19.09.2016

Засега не е познато кои двајца судии од скопска единица ги добиле предметите. Обвиненијата кои Специјалното јавно обвинителство ги достави до Кривичниот суд во четвртокот се распоредени кај двајца судии во согласност со електронскиот систем за ...

Судијка од „бомбите“ и судијката што му одреди притвор на Кежаровски ќе ги работат обвиненијата на СЈО

Кајгана - 19.09.2016

Обвиненијата што минатата седмица ги поднесе Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопје 1 се распоредени кај судијките Лидија Петровска и Татјана Михајлова од одделот Кривично полнолетни, потврдуваат за Макфакс од Основниот суд Скопје ...

Двете обвиненија од СЈО распоредени на двајца судии од Кривичниот суд

Репортер - 19.09.2016

Двете обвиненија кои минатата недела ги поднесе Специјалното јавно обвинителство веќе се распоредени на двајца судии од Кривичниот суд. Распределбата на предметите се прави во согласност со електронскиот систем за распределба, информираа од Судот.

Двете обвиненија од СЈО распоредени на двајца судии од Кривичниот суд

Либертас - 19.09.2016

Двете обвиненија кои минатата недела ги поднесе Специјалното јавно обвинителство веќе се распоредени на двајца судии од Кривичниот суд. Распределбата на предметите се прави во согласност со електронскиот систем за распределба, информираа од Судот.

Назначени судии за првите обвиненија на СЈО, се чека главна расправа

Фактор - 19.09.2016

Двајца судии од Основниот Кривичен суд ќе ги одлучуваат по првите две обвиненија кои СЈО ги покрена за насилството во општина Центар, како и за уништувањето на класифицирани материјали од Управата за безбедност и контраразузнавање.

Судијка што се споменуваше во "бомбите" и судијката што му одреди притвор на Кежаровски ќе ги работат обвиненијата на ...

Точка - 19.09.2016

Обвиненијата што минатата седмица ги поднесе Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопје 1 се распоредени кај судијките Лидија Петровска и Татјана Михајлова од одделот Кривично полнолетни, потврдуваат за Макфакс од Основниот суд Скопје ...

Двете обвиненија од СЈО распоредени на двајца судии од Кривичниот суд

Локално - 19.09.2016

Двете обвиненија кои минатата недела ги поднесе Специјалното јавно обвинителство веќе се распоредени на двајца судии од Кривичниот суд. Распределбата на предметите се прави во согласност со електронскиот систем за распределба, информираа од Судот.