TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денеска ќе се утврди редоследот на изборните листи

Deutsche Welle - 24.02.2013

Државната изборна комисија (ДИК) во Македонија денеска (24.02) ќе го одржи жребувањето за утврдување на единствената листа на кандидати за градоначалници и членови на советите на општините и на ...

ДИК ќе го утврди редоследот на листите за локалните избори

Утрински - 24.02.2013

ДИК денеска ќе го одржи жребувањето за утврдување на единствената листа на кандидати за градоначалници и членови на советите на општините и на Градот Скопје Општинските изборни комисии утврдените ...

ДИК го утврди редоследот на кандидатите за локалните избори

Канал5 - 24.02.2013

Денеска во Државната изборна комисија живо. Се жребаше за редоследот на гласачкото ливче за локалните избори. Чинот почна со седумдесетина минути доцнење, официјално поради падот на компјутерскиот ...

ДИК ќе го утврди редоследот на листите за локалните избори

А1 On - 24.02.2013

ДИК денеска ќе го одржи жребувањето за утврдување на единствената листа на кандидати за градоначалници и членови на советите на општините и на Градот Скопје.

Ждрепка за редоследот на кандидати за градоначалници и советници

Макфакс - 24.02.2013

Државната изборна комисија во недела со ждрепка ќе ја одреди листата кандидати за градоначалници и советнички листи за престојните локални избори кои ќе се одржат на 24 март.

ДИК ќе го утврди редоследот на листите за локалните избори

Press24 - 24.02.2013

ДИК денеска ќе го одржи жребувањето за утврдување на единствената листа на кандидати за градоначалници и членови на советите на општините и на Градот Скопје.

Кандидатите за градоначалници добија бројче за настап на избори

Сител - 24.02.2013

Државната изборна комисија го утврди редоследот на градоначалници и советници во гласачките ливчиња. 117 подносители на листи преку свои претставници влечеа ждрепка и го избраа бројот кој ќе се најде ...

Ждрепка за редоследот на кандидати за градоначалници и советници

Тера - 24.02.2013

Државната изборна комисија во недела со ждрепка ќе ја одреди листата кандидати за градоначалници и советнички листи за престојните локални избори кои ќе се одржат на 24 март.

ДИК ќе го утврди редоследот на листите за локалните избори

Либертас - 24.02.2013

ДИК денеска ќе го одржи жребувањето за утврдување на единствената листа на кандидати за градоначалници и членови на советите на општините и на Градот Скопје.

До ДИК пристигнаа потврдените кандидатски листи

Телма - 23.02.2013

До ДИК пристигнаа потврдените кандидатски листи за советници и за градоначалници за претстојните локални избори од сите 80 општински изборни комисии и од Градот Скопје.

Вкупно 268 кандидати ќе се тркаат за градоначалнички позиции

Дневник - 23.02.2013

Во трката за градоначалници на локалните избори се пријавиле 268 кандидати, од кои 25 независни, а останатите се припадници на политички партии.

Ако има договор, ќе има и нови изборни рокови

Дневник - 23.02.2013

Ако се постигне договор за учеството на опозицијата на локалните избори, тоа ќе значи утврдување нови рокови, кои ќе мора да ги прифатат и тие што веќе поднеле кандидатури, објаснуваат правните ...

ДИК ќе го утврди редоследот на листите за локалните избори

Алфа - 23.02.2013

ДИК денеска ќе го одржи жребувањето за утврдување на единствената листа на кандидати за градоначалници и членови на советите на општините и на Градот Скопје.

Во трка за градоначалници пријавени 268 кандидати

Р.С.Европа - 23.02.2013

До Државната изборна комисија денеска пристигнаа потврдените кандидатски листи за советници и за градоначалници за претстојните локални избори од сите 80 општински изборни комисии и од Градот Скопје.

ДИК утре ќе врши жребување на кандидати за градоначалници и советници

+инфо - 23.02.2013

Државната изборна комисија утре ќе врши жребување на листата кандидати за градоначалници и советнички листи за престојните локални избори во март, информираат од Комисијата.

Од денеска кандидатите не смеат јавно да настапуваат

Алфа - 23.02.2013

Државната изборна комисија од денеска ќе ги санкционира организаторите кои предвреме ќе ја почнат изборната кампања. Кандидатите за градоначалници и советници се потврдени и тие не смееат да ...

Од денеска ќе се санкционира предвремената изборна кампања

Капитал - 23.02.2013

Според најавите на ДИК од денеска ќе се санкционираат организаторите кои предвреме ќе ја почнат изборната кампања. Ниту кандидатите за градоначалници ниту за советници не смееат да организираат јавни ...

Потврдените листи за градоначалници и советници доставени во ДИК

Алфа - 23.02.2013

До ДИК пристигнаа потврдените кандидатски листи за советници и за градоначалници за претстојните локални избори од сите 80 општински изборни комисии и од Градот Скопје.

Потврдени листите со кандидати за градоначалници и советници

Нетпрес - 23.02.2013

До Државната Изборна Комисија пристигнаа потврдените кандидатски листи за советници и за градоначалници за претстојните локални избори од сите 80 општински изборни комисии и од Градот Скопје, објави ...

ДИК ќе го утврди редоследот на листата на кандидати

Нетпрес - 23.02.2013

Државната изборна комисија денеска ќе го одржи жребувањето за утврдување на единствената листа на кандидати за градоначалници и членови на советите на општините и на Градот Скопје.

Потврдените листи за градоначалници и советници, наскоро започнува кампањата

Скопје инфо - 23.02.2013

До ДИК пристигнаа потврдените кандидатски листи за советници и за градоначалници за претстојните локални избори од сите 80 општински изборни комисии и од Градот Скопје.

Вкупно 268 кандидати за градоначалници, 25 се независни

Република - 23.02.2013

Вкупно 268 кандидати од кои 25 се независни се пријавиле во трката за градоначалници за локалните избори во Македонија кои ќе се одржат во март.

Потврдени листите со кандидати за градоначалници и советници

Точка - 23.02.2013

До Државната Изборна Комисија пристигнаа потврдените кандидатски листи за советници и за градоначалници за претстојните локални избори од сите 80 општински изборни комисии и од Градот Скопје, објави ...

Утре ќе се ждребува распоредот во ДИК

Република - 23.02.2013

ДИК утре ќе го одржи жребувањето за утврдување на единствената листа на кандидати за членови на советите на општината, односно Советот на Град Скопје и единствена листа на кандидат за градоначалник ...

Во трката за градоначалници пријавени 268 кандидати

Н.Македонија - 23.02.2013

Државната изборна комисија утре ќе го одржи жребувањето за утврдување на единствената листа на кандидати за членови на советите на општината, односно Советот на Град Скопје и единствена листа на ...

Медиумите ги почитуваат изборните правила

Дневник - 22.02.2013

Медиумите не направиле ниту еден изборен прекршок, покажале последните мониторинзи на Советот за радиодифузија (СРД), направени до 13 и на 17 февруари.

Од денеска клуч за предизборните лопати и панделки

24 Вести - 22.02.2013

Од денеска клуч за педизборните лопати и панделки за удирање темели или отворање нови објекти. Откако измина рокот за потврдување на кандидатите за градоначалници и советници, сите активности за ...

Кандидатските листи доставени до ДИК, утре жребување

Утрински - 22.02.2013

Во трката за градоначалници се привија 268 кандидати, од кои 25 независни, а останатите се припадници на политички партии До ДИК пристигнаа потврдените кандидатски листи за советници и за ...

Истекува рокот за доставување на потврдените листи до ДИК

Утрински - 22.02.2013

Општинските изборни комисии денеска до 17 часот до ДИК треба да ги достават потврдените листи на кандидати за градоначалници и за членови на советите Општинските изборни комисии (ОИК) до 17 часот ...

ДИК ќе го утврди редоследот на листите за локалните избори

Канал5 - 22.02.2013

ДИК денеска ќе го одржи жребувањето за утврдување на единствената листа на кандидати за градоначалници и членови на советите на општините и на Градот Скопје.

Потврдените листи за градоначалници и советници доставени во ДИК

Канал5 - 22.02.2013

До ДИК пристигнаа потврдените кандидатски листи за советници и за градоначалници за претстојните локални избори од сите 80 општински изборни комисии и од Градот Скопје.

Истекува рокот за доставување на потврдените листи до ДИК

Канал5 - 22.02.2013

Општинските изборни комисии (ОИК) до 17 часот денеска до Државната изборна комисија (ДИК) треба да ги достават потврдените листи на кандидати за градоначалници на општините и за членови на советите.

ДИК од денеска следи и казнува за предвремена кампања

Канал5 - 22.02.2013

Од денеска Државната изборна комисија ќе почне да следи дали некој од кандидатите за градоначалници или за советници на локалните избори спроведува активности што значат предвреме почната изборна ...

ДИК ќе го утврди редоследот на листите за локалните избори

24 Вести - 22.02.2013

ДИК денеска ќе го одржи жребувањето за утврдување на единствената листа на кандидати за градоначалници и членови на советите на општините и на Градот Скопје.

Потврдените листи за градоначалници и советници доставени во ДИК

24 Вести - 22.02.2013

До ДИК пристигнаа потврдените кандидатски листи за советници и за градоначалници за претстојните локални избори од сите 80 општински изборни комисии и од Градот Скопје.

Истекува рокот за доставување на потврдените листи до ДИК

24 Вести - 22.02.2013

Општинските изборни комисии до 17 часот денеска до Државната изборна комисија треба да ги достави потврдените листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите.

Државната изборна комисија ќе казнува за предвремена кампања

Дневник - 22.02.2013

Од денеска Државната изборна комисија ќе почне да следи дали некој од кандидатите за градоначалници или за советници започнале предвремена кампања и ќе презема соодветни санкции.

ДИК ги доби потврдените кандидатски листи за советници и за градоначалници

Press24 - 22.02.2013

До ДИК пристигнаа потврдените кандидатски листи за советници и за градоначалници за претстојните локални избори од сите 80 општински изборни комисии и од Градот Скопје.

Истекува рокот за доставување на потврдените листи до ДИК

Press24 - 22.02.2013

Општинските изборни комисии до 17 часот денеска до Државната изборна комисија треба да ги достави потврдените листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите ДИК во недела ...

ДИК ќе го утврди редоследот на листите за локалните избори

Сител - 22.02.2013

ДИК денеска ќе го одржи жребувањето за утврдување на единствената листа на кандидати за градоначалници и членови на советите на општините и на Градот Скопје.

Во кандидатските листи нема кодоши – утре жребување

Нова ТВ - 22.02.2013

До Државната изборна комисија пристигнаа потврдените кандидатски листи за советници и за градоначалници за претстојните локални избори од сите 80 општински изборни комисии и од Градот Скопје.

ДИК ги чека потврдените листи од општинските комисии

Нова ТВ - 22.02.2013

Oпштинските изборни комисии до 17 часот денеска до Државната изборна комисија треба да ги достави потврдените листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите.

Денес жребување за редоследот на листите за градоначалници и советници

Inpress - 22.02.2013

Скопје, 24. февруари 2013 (ИНПРЕС) Денес ДИК ќе го одржи жребувањето за утврдување на единствената листа на кандидати за членови на советите на општината, односно Советот на Град Скопје и единствена ...

Државната изборна комисија ќе казнува за предвремена кампања

Press24 - 22.02.2013

Од денеска Државната изборна комисија ќе почне да следи дали некој од кандидатите за градоначалници или за советници започнале предвремена кампања и ќе презема соодветни санкции Ова за Капитал го ...

Потврдените листи за градоначалници и советници доставени во ДИК

А1 On - 22.02.2013

До ДИК пристигнаа потврдените кандидатски листи за советници и за градоначалници за претстојните локални избори од сите 80 општински изборни комисии и од Градот Скопје.

Истекува рокот за доставување на потврдените листи до ДИК

А1 On - 22.02.2013

Општинските изборни комисии (ОИК) до 17 часот денеска до Државната изборна комисија (ДИК) треба да ги достави потврдените листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите.

Кандидатите за градоначалници и советници не смеат да се промовираат на медиумите

Inpress - 22.02.2013

Скопје, 22. февруари 2013 (ИНПРЕС) Државната изборна комисија до денеска треба да ги потврди листите со кандидати за градоначалници и советници.

Ибраими: Ќе има пријави од ДИК за предвремено почнување кампања

Капитал - 22.02.2013

„Следењето од наша страна е почнато – против тој што ќе ги прекрши одредбите од Изборниот законик со предвремено почнување на изборната кампања за локалните избори, Државната изборна комисија ќе ...

Изборната кампања ќе трае од 4-ти до 22-ри март

Inpress - 22.02.2013

Скопје, 22. февруари 2013 (ИНПРЕС) Општинските изборни комисии денеска до 17:00 часот до Државната изборна комисија треба да ги достават потврдените листи на кандидати за градоначалници на општините ...

Неколку пораки од „Мост“: Што не треба да правиме во предизборието?

МКД - 22.02.2013

„Не смее да се заборави фактот дека изборите се суштината на демократијата и дека на тој ден граѓаните ја имаат власта непосредно во свои раце, односно моќта да го изберат овој или оној кандидат“.

Потврдените листи за градоначалници и советници доставени во ДИК

Сител - 22.02.2013

До ДИК пристигнаа потврдените кандидатски листи за советници и за градоначалници за претстојните локални избори од сите 80 општински изборни комисии и од Градот Скопје.

Истекува рокот за доставување на потврдените листи до ДИК

Сител - 22.02.2013

Општинските изборни комисии (ОИК) до 17 часот денеска до Државната изборна комисија (ДИК) треба да ги достави потврдените листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите.

Од 300 до 5 илјади евра казна за прекршување на рокот на изборната кампања

Inpress - 22.02.2013

Скопје, 22. февруари 2013 (ИНПРЕС) Од денес Државната изборна комисија ќе почне да следи дали некој од кандидатите за градоначалници или за советници на локалните избори спроведува активности што ...

Истекува рокот за доставување на потврдените листи до ДИК

МРТ - 22.02.2013

Општинските изборни комисии (ОИК) до 17 часот денеска до Државната изборна комисија (ДИК) треба да ги достави потврдените листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите.

ДИК ќе го утврди редоследот на листите за локалните избори

Курир - 22.02.2013

Општинските изборни комисии утврдените единствени листи ќе ги огласат најдоцна 25 дена пред денот определен за одржување на изборите, односно на 26 февруари до сите населени места и на избирачките ...

Истекува рокот за потврда на листите на кандидати за градоначалници

Курир - 22.02.2013

Општинските изборни комисии (ОИК) до 17 часот денеска до Државната изборна комисија (ДИК) треба да ги достави потврдените листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите.

Кандидатските листи доставени до ДИК, утре жребување

Кирилица - 22.02.2013

Кандидатските листи доставени до ДИК, утре жребување До ДИК пристигнаа потврдените кандидатски листи за советници и за градоначалници за претстојните локални избори од сите 80 општински изборни ...

Истекува рокот за доставување на потврдените листи до ДИК

Кирилица - 22.02.2013

Истекува рокот за доставување на потврдените листи до ДИК Општинските изборни комисии (ОИК) до 17 часот денеска до Државната изборна комисија (ДИК) треба да ги достави потврдените листи на кандидати ...

Општинските комисии треба да ги достават потврдените листи до ДИК најдоцна во 17 часот

+инфо - 22.02.2013

Општинските изборни комисии (ОИК) до 17 часот денеска до Државната изборна комисија (ДИК) треба да ги достават потврдените листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите.

ДИК денеска ќе ги добие потврдените изборни листи

Капитал - 22.02.2013

Општинските изборни комисии (ОИК) до 17 часот денеска до Државната изборна комисија (ДИК) треба да ги достави потврдените листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите.

Рокот за доставување на потврдените листи до ДИК истекува денес

Денешен - 22.02.2013

Општинските изборни комисии (ОИК) до 17 часот денеска до Државната изборна комисија (ДИК) треба да ги достави потврдените листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите.

Истекува рокот за доставување на потврдените листи до ДИК

Бриф - 22.02.2013

Општинските изборни комисии (ОИК) до 17 часот денеска до Државната изборна комисија (ДИК) треба да ги достави потврдените листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите.

Кандидатските листи денеска во ДИК, ждрепката во недела

Република - 22.02.2013

Државната изборна комисија до 17 часот ги чека потврдените листи на кандидатите за градоначалници и за советници од Oпштинските изборни комисии.

Медиумите не смеат повеќе да ги рекламираат партиите и градоначалниците

Локално - 22.02.2013

Државната изборна комисија до денеска треба да ги потврди листите со кандидати за градоначалници и советници. КАндидатите не смеат да се промовираат на медиумите се до официјалното почнување на ...

ДИК ќе го утврди редоследот на листите за локалните избори

Локално - 22.02.2013

ДИК денеска ќе го одржи жребувањето за утврдување на единствената листа на кандидати за градоначалници и членови на советите на општините и на Градот Скопје.

Потврдените листи за градоначалници и советници доставени во ДИК

Локално - 22.02.2013

До ДИК пристигнаа потврдените кандидатски листи за советници и за градоначалници за претстојните локални избори од сите 80 општински изборни комисии и од Градот Скопје.

Потврдените листи за градоначалници и советници доставени во ДИК

Либертас - 22.02.2013

До ДИК пристигнаа потврдените кандидатски листи за советници и за градоначалници за претстојните локални избори од сите 80 општински изборни комисии и од Градот Скопје.

Од денеска казни за предвремена кампања

Република - 22.02.2013

Државната изборна комисија од денеска ќе почне да ги казнува кандидатите за градоначалници и за советници на претстојните локални избори кои предвреме ќе ја започнат кампањата со спроведување ...

Истекува рокот за доставување на потврдените листи до ДИК

Либертас - 22.02.2013

Општинските изборни комисии (ОИК) до 17 часот денеска до Државната изборна комисија (ДИК) треба да ги достави потврдените листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите.

ДИК: Денеска истекува рокот за доставување на потврдените листи

Sky - 22.02.2013

Општинските изборни комисии денеска до 17 часот до Државната изборна комисија треба да ги достави потврдените листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите.

Истекува рокот за доставување на потврдените листи до ДИК

Локално - 22.02.2013

Општинските изборни комисии (ОИК) до 17 часот денеска до Државната изборна комисија (ДИК) треба да ги достави потврдените листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите.

Потврдените листи за градоначалници и советници доставени до ДИК

Денешен - 22.02.2013

До ДИК пристигнаа потврдените кандидатски листи за советници и за градоначалници за претстојните локални избори од сите 80 општински изборни комисии и од Градот Скопје.

Дали предупредувањата на ДИК за казни ќе ги сопрат лопатите

Бриф - 22.02.2013

Од денеска Државната изборна комисија ќе почне да следи дали некој од кандидатите за градоначалници или за советници на локалните избори спроведува активности што значат предвреме почната изборна ...

Истекува рокот за доставување на потврдените листи до ДИК

Идивиди - 22.02.2013

Скопје, 18 февруари 2013 (МИА) - Општинските изборни комисии (ОИК) до 17 часот денеска до Државната изборна комисија (ДИК) треба да ги достави потврдените листи на кандидати за градоначалник на ...

Телевизиите играат според правилата пред изборната кампања

24 Вести - 21.02.2013

Нема прекршувања кај медиумите во перидот пред изборната кампања, констатира Советот за радиодифузија од мониторингот направен до 13-ти односно до 17-ти месецов.

ДИК од утре ќе следи и ќе казнува за предвремен почеток на кампања за локалните избори

Капитал - 21.02.2013

Од утре Државната изборна комисија ќе почне да следи дали некој од кандидатите за градоначалници или за советници на локалните избори спроведува активности што значат предвреме почната изборна ...

Двајца кандидати за градоначалници и 4 советнички листи за Локалните избори во Прилеп

Канал 77 - 20.02.2013

Она што од порано беше јасно е дека за свој трет градоначалнички мандат довербата на прилепчани ќе ја бара актуелниот и во два мандати досега вршител на функцијата Градоначалник Марјан Ридстески, ...

Од денеска забрана за промовирање на кандидатите во локаните избори

24 Вести - 19.02.2013

Пауза од предизборни активности. Јавното промовирање на кандидатите за градоначалници и за општински советници е забрането од денеска до четврти март.

Дик:На локалните избори пријавени се 268 кандидати за градоначалници

Канал5 - 19.02.2013

На локалните избори закажани за 24 март се пријавиле 268 кандидати за градоначалници – соопшти државната изборна комисија. Од нив 25 се независни кандидати.

Поднесени 268 кандидатури за градоначалници и 350 советнички листи

Дневник - 19.02.2013

Државната изборна комисија соопшти дека за претстојните локални избори се поднесени вкупно 268 кандидатури за градоначалници, и 350 советнички листи.

Поднесени 268 кандидатури за градоначалници и 350 советнички листи

24 Вести - 19.02.2013

Државната изборна комисија соопшти дека за претстојните локални избори се поднесени вкупно 268 кандидатури за градоначалници, и 350 советнички листи.

268 кандидати за градоначалници и 350 советнички листи

Канал5 - 19.02.2013

Државната изборна комисија соопшти дека за претстојните локални избори се поднесени вкупно 268 кандидатури за градоначалници и 350 советнички листи.

Поднесени вкупно 268 кандидатури за градоначалници

Макфакс - 19.02.2013

Вкупно 268 кандидатури за градоначалници и 350 советнички листи се поднесени за престојните локални избори, соопшти Државната изборна комисија.

Од денеска до 4 март строго забрането фрлање лопати и сечење ленти

+инфо - 19.02.2013

Фрлањето лопати и сечењето црвени ленти ќе мора да одат на починка - Изборниот законик и правилникот за однесување на радиодифузерите во следните две недели ставаат мораториум за јавното промовирање ...

Поднесени 268 кандидатури за градоначалници и 350 советнички листи

Press24 - 19.02.2013

Државната изборна комисија информира дека за претстојните локални избори се поднесени вкупно 268 кандидатури за градоначалници, и 350 советнички листи.

Забранета промоција на кандидатите во локалните избори

Макфакс - 19.02.2013

Јавното промовирање на кандидатите за градоначалници и за општински советници за претстојните Локални избори од вторник до четврти март е забрането.

Почна забраната за јавно промовирање на кандидати во локалните избори

А1 On - 19.02.2013

Од денес до четврти март, е забрането јавно промовирање на кандидатите за градоначалници и за општински советници. Советот за радиодифузија во наредните две недели ќе врши засилен мониторинг врз ...

Македонски Брод урива рекорди: кога нема пари за бизнис, сите сакаат да бидат политичари!

МКД - 19.02.2013

Општината Македонски Брод е рекордер според бројот на советничките листи на изборите во март. На гласачкото ливче во оваа македонска општина ќе има дури 15 независни советнички листи и четири ...

Поднесени 268 кандидатури за градоначалници и 350 советнички листи

Кирилица - 19.02.2013

Поднесени 268 кандидатури за градоначалници и 350 советнички листи Државната изборна комисија соопшти дека за претстојните локални избори се поднесени вкупно 268 кандидатури за градоначалници, и 350 ...

Поднесени 268 кандидатури за градоначалници и 350 советнички листи

Нетпрес - 19.02.2013

Државната изборна комисија соопшти дека за претстојните локални избори се поднесени вкупно 268 кандидатури за градоначалници, и 350 советнички листи.

Поднесени 268 кандидатури за градоначалници и 350 советнички листи

А1 On - 19.02.2013

Државната изборна комисија соопшти дека за претстојните локални избори се поднесени вкупно 268 кандидатури за градоначалници, и 350 советнички листи.

Извештај на ДИК: 268 кандидатури за градоначалници и 350 советнички листи

Таратур - 19.02.2013

Државната изборна комисија соопшти дека за претстојните локални избори се поднесени вкупно 268 кандидатури за градоначалници, и 350 советнички листи.

268 кандидати за градоначалници и 350 советнички листи

Капитал - 19.02.2013

Државната изборна комисија соопшти дека за претстојните локални избори се поднесени вкупно 268 кандидатури за градоначалници, и 350 советнички листи.

ДИК: 268 кандидатури за градоначалници и 350 советнички листи

Р.С.Европа - 19.02.2013

Државната изборна комисија соопшти дека за претстојните локални избори се поднесени вкупно 268 кандидатури за градоначалници, и 350 советнички листи.

Од денеска забрана за промовирање на кандидатите во локаните избори

Кирилица - 19.02.2013

Од денеска забрана за промовирање на кандидатите во локаните избори Пауза од предизборни активности. Јавното промовирање на кандидатите за градоначалници и за општински советници е забрането од ...

До 4-ти март забрана за јавно промовирање на градоначалнички кандидати

Inpress - 19.02.2013

Скопје, 19. февруари 2013 (ИНПРЕС) Јавното промовирање на кандидатите за градоначалници и за општински советници е забрането од денеска до четврти март.

Вкупно 267 кандидатури за градоначалници за македонските општини

Inpress - 19.02.2013

Скопје, 19. февруари 2013 (ИНПРЕС) Општинските изборни комисии примиле 267 кандидатури за градоначалник по македонските општини. Од нив, 29 се независни кандидати, а сите други се со партиски печат.

Секој десети жител на Македонски Брод е на советничка листа

МК News - 19.02.2013

Ни помал град, ни повеќе советнички листи за претстојните локални избори. Дали преку ноќ политиката ги преокупира жителите на Македонски Брод или тешката економска ситуација ги присили, да влезат во ...

Поднесени 268 кандидатури за градоначалници и 350 советнички листи

Република - 19.02.2013

На полноќ заврши рокот за приговори, но ДИК се` уште не ги соопштува имињата на кандидатите за градоначалници, и советничките листи Државната изборна комисија соопшти дека за претстојните локални ...

ДИК: Поднесени вкупно 268 кандидатури за градоначалници и 350 советнички листи

Sky - 19.02.2013

За претстојните локални избори се поднесени вкупно 268 кандидатури за градоначалници и 350 советнички листи, соопшти Државната изборна комисија.

Кандидатите за изборите пред лустраторите

Тера - 19.02.2013

Главната битка за градоначалници ќе се води меѓу ВМРО-ДПМНЕ и Социјалдемократската унија и Социјалдемократската партија Ова произлегува од поднесените листи до општинските изборни комисии.

СРД;Забранети рекламирања, сечења ленти, фрлање лопати до 4 март

Локално - 19.02.2013

Советот за радиодифузија (СРД) од денеска па сè до 4 март, кога ќе започне изборната кампања ќе врши засилено мониторирање на медиумите.

Поднесени 268 кандидатури за градоначалници и 350 советнички листи

Денешен - 19.02.2013

За претстојните локални избори се поднесени вкупно 268 кандидатури за градоначалници, и 350 советнички листи. Од нив 25 се независни кандидати за градоначалници, а 93 советнички листи, соопшти ...

Поднесени вкупно 268 кандидатури за градоначалници

Тера - 19.02.2013

Вкупно 268 кандидатури за градоначалници и 350 советнички листи се поднесени за престојните локални избори, соопшти Државната изборна комисија.

Од денеска до 4 март забрана за промовирање на кандидатите за градоначалници

Sky - 19.02.2013

Од денеска на сила стапува забраната за јавно промовирање на кандидатите за градоначалници и за општински советници. Забраната ќе трае до 4 март, а во следните две недели Советот за радиодифузија ќе ...

Поднесени 268 кандидатури за градоначалници и 350 советнички листи

Точка - 19.02.2013

Државната изборна комисија соопшти дека за претстојните локални избори се поднесени вкупно 268 кандидатури за градоначалници, и 350 советнички листи.

Секој десети жител на Македонски Брод на советничка листа

Н.Македонија - 19.02.2013

Ни помал град,ни повеќе советнички листи за претстојните локални избори.Тоа е актуелната слика на првиот град на реката Треска деновиве, кога се поднесуваа кандидатурите за градоначалници и ...

ДИК ќе соопшти имиња на учесници во изборната трка

Канал5 - 18.02.2013

ДИК денеска официјално треба да соопшти колку кандидати за градоначалници и за членови на совети ќе учествуваат на претстојните локални избори закажани за 24 март.

Поднесени 268 кандидатури за градоначалници и 350 советнички листи

Утрински - 18.02.2013

На полноќ заврши рокот за приговори, но ДИК се` уште не ги соопштува имињата на кандидатите за градоначалници, и советничките листи Државната изборна комисија соопшти дека за претстојните локални ...

Почнаа роковите за избори

Утрински - 18.02.2013

ДИК денес ќе соопшти колку кандидати за градоначалници и за членови на совети ќе учествуваат на претстојните локални избори Расчистени се сите дилеми околу претстојното изборно соочување.

Опозицијата предводена од СДСМ не достави кандидатски листи

Дневник - 18.02.2013

За локалните избори кандидатски листи за градоначалници и советници доставиле партиите од коалицијата „За подобра Македонија“, ВМРО-ДПМНЕ, ДОМ, и партиите од албанскиот политички блок ДУИ, ДПА и НДП.

ДИК официјално ќе соопшти кој се пријавил за локалната изборна трка

24 Вести - 18.02.2013

ДИК денеска официјално треба да соопшти колку кандидати за градоначалници и за членови на совети ќе учествуваат на претстојните локални избори закажани за 24 март.

Во трката за градоначалници влегоа 268 кандидати

Телма - 18.02.2013

Во трката за градочалнички мандат влегуваат 268 кандидати. Вкупниот број на советнички листи кои до саботата на полноќ пристигнаа до Државната изборна комисија е 350.

ДИК ќе ги соопшти кандидатурите за градоначалници и за советници

Утрински - 18.02.2013

Овие податоци ќе станат официјални утре откако на полноќ завршува рокот за приговори за отфлените листи од ОИК и нивна корекција Државната изборна комисија се очекува во текот на денов да ги објави ...

Поднесени 268 кандидатури и 350 советнички листи за локалните избори

Курир - 18.02.2013

Државната изборна комисија соопшти дека за претстојните локални избори се поднесени вкупно 268 кандидатури за градоначалници, и 350 советнички листи.

ДИК денеска ќе го објави бројот на кандидатските листите

Курир - 18.02.2013

Државната изборна комисија денес се очекува да ги објави податоците за тоа колку листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите пристигнале до завршувањето на рокот во ...

Поднесени 268 кандидатури за градоначалници и 350 советнички листи

Алфа - 18.02.2013

Државната изборна комисија соопшти дека за претстојните локални избори се поднесени вкупно 268 кандидатури за градоначалници, и 350 советнички листи.

ДИК треба да ги соопшти кандидатурите за градоначалници и за советници

Алфа - 18.02.2013

Државната изборна комисија се очекува во текот на денов да ги објави податоците за тоа колку листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите пристигнале до неа до ...

Во Охрид четири кандидати за градоначалник и 11 советнички листи

Inpress - 18.02.2013

Охрид, 18. февруари 2013 (ИНПРЕС) Во законски утврдениот рок за поднесување кандидатури за градоначалник и советнички листи на политичките партии кој истече во саботата на полноќ, во Општинската ...

Поднесени 268 кандидатури за градоначалници и 350 советнички листи

Сител - 18.02.2013

Државната изборна комисија соопшти дека за претстојните локални избори се поднесени вкупно 268 кандидатури за градоначалници, и 350 советнички листи.

ДИК треба да соопшти колку кандидатски листи се поднесени

Сител - 18.02.2013

Државната изборна комисија се очекува во текот на денов да ги објави податоците за тоа колку листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите пристигнале до неа до ...

ДИК треба да ги соопшти кандидатурите за градоначалници и за советници

Press24 - 18.02.2013

Денеска ДИК официјално треба да соопшти колку кандидати за градоначалници и за членови на совети ќе учествуваат на локалните избори во март.

Во Битола 7 кандидати за градоначалник

А1 On - 18.02.2013

Општинската изборна комисија-ОИК во Битола во законски утврдениот рок евидентира 7 кандидати за градоначалник и 8 листи за членови на Советот на општина Битола.

ДИК ќе каже колку кандидати ќе има за градоначалници и за советници

+инфо - 18.02.2013

Државната изборна комисија денеска ќе соопшти колку кандидати за градоначалници и за членови на совети ќе учествуваат на претстојните локални.

На 24 март во Охрид ќе се гласа за 4 кандидати за градоначалник и 11 листи за советници

OhridNews - 18.02.2013

Како што информираат од Општинската изборна комисија, во законски утврдениот рок кој заврши на 16- ти февруари во 24 часот, поднесени биле 4 листи со кандидати за градоначалник на општина Охрид и 11 ...

Во Битола седум кандидати за градоначалник, во Струга тројца

Капитал - 18.02.2013

Општинската изборна комисија, ОИК, во Битола во законски утврдениот рок евидентира седум кандидати за градоначалник и осум листи за членови на Советот на општина Битола.

Во Охрид ќе се гласа за четири кандидати за градоначалник

А1 On - 18.02.2013

До Општинската изборна комисија во Охрид се доставени четири листи со кандидати за функцијата градоначалник на Охрид и 11 листи со кандидати за членови на идниот состав на општинскиот совет.

Во Битола 7 кандидати за градоначалник

Сител - 18.02.2013

Општинската изборна комисија-ОИК во Битола во законски утврдениот рок евидентира 7 кандидати за градоначалник и 8 листи за членови на Советот на општина Битола.

ДИК официјално ќе ја соопшти бројката на кандидати за градоначалници

Inpress - 18.02.2013

Скопје, 18. февруари 2013 (ИНПРЕС) ДИК денеска официјално треба да соопшти колку кандидати за градоначалници и за членови на совети ќе учествуваат на претстојните локални избори закажани за 24 март.

ДИК официјално ќе соопшти кој се пријавил за локалната изборна трка

Кирилица - 18.02.2013

ДИК официјално ќе соопшти кој се пријавил за локалната изборна трка ДИК денеска официјално треба да соопшти колку кандидати за градоначалници и за членови на совети ќе учествуваат на претстојните ...

Седум кандидати за градоначалник на Битола

Inpress - 18.02.2013

Битола, 18. февруари 2013 (ИНПРЕС) Општинската изборна комисија, во Битола во законски утврдениот рок евидентира седум кандидати за градоначалник и осум листи за членови на Советот на општина Битола.

На изборите во Охрид ќе се гласа за 4 кандидати за градоначалник и 11 советнички листи

Сител - 18.02.2013

До Општинската изборна комисија во Охрид се доставени четири листи со кандидати за функцијата градоначалник на Охрид и 11 листи со кандидати за членови на идниот состав на општинскиот совет.

Во трка за градоначалничка функција 268 кандидати

Нова ТВ - 18.02.2013

Во трката за градочалнички мандат влегуваат 268 кандидати. Вкупниот број на советнички листи кои до саботата на полноќ пристигнаа до Државната изборна комисија е 350.

ДИК со официјално соопштение кој се пријавил за локалните избори

Таратур - 18.02.2013

ДИК денеска официјално треба да соопшти колку кандидати за градоначалници и за членови на совети ќе учествуваат на претстојните локални избори закажани за 24 март.

ДИК треба да ги соопшти кандидатурите за градоначалници и за советници

А1 On - 18.02.2013

Државната изборна комисија се очекува во текот на денов да ги објави податоците за тоа колку листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите пристигнале до неа до ...

Поднесени 268 кандидатури за градоначалници и 350 советнички листи

МРТ - 18.02.2013

Државната изборна комисија соопшти дека за претстојните локални избори се поднесени вкупно 268 кандидатури за градоначалници, и 350 советнички листи.

ДИК треба да ги соопшти кандидатурите за градоначалници и за советници

МРТ - 18.02.2013

Државната изборна комисија се очекува во текот на денов да ги објави податоците за тоа колку листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите пристигнале до неа до ...

ДИК треба да ги соопшти кандидатските листи

Нова ТВ - 18.02.2013

Државната изборна комисија се очекува во текот на денов да ги објави податоците за тоа колку листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите пристигнале до неа до ...

Се чека ДИК денеска официјално да ги соопшти кандидатите за градоначалници

Капитал - 18.02.2013

Државната изборна комисија во текот на денов се очекува да ги објави податоците за тоа колку листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите пристигнале до неа до ...

ДИК треба да соопшти колку кандидатски листи се поднесени

Либертас - 18.02.2013

Државната изборна комисија се очекува во текот на денов да ги објави податоците за тоа колку листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите пристигнале до неа до ...

ДИК денеска со податоци за кандидатурите за градоначалници и за советници

Бриф - 18.02.2013

Државната изборна комисија се очекува во текот на денов да ги објави податоците за тоа колку листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите пристигнале до неа до ...

ДИК треба да ги соопшти кандидатурите за градоначалници и за советници

Денешен - 18.02.2013

Државната изборна комисија се очекува во текот на денов да ги објави податоците за тоа колку листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите пристигнале до неа до ...

ДИК и официјално ќе ги соопшти кандидатите за градоначалници

Sky - 18.02.2013

Денеска ДИК треба и официјално да соопшти колку кандидати за градоначалници и за членови на совети ќе учествуваат на претстојните локални.

ДИК официјално ќе соопшти кој се пријавил за локалната изборна трка

Локално - 18.02.2013

Државната изборна комисија се очекува во текот на денов да ги објави податоците за тоа колку листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите пристигнале до неа до ...

Во Охрид 4 кандидати за градоначалник – од ВМРО-ДПМНЕ, СДУ, СДП и ДПА

Либертас - 18.02.2013

Како што информираат од Општинската изборна комисија, во законски утврдениот рок кој заврши на 16- ти февруари во 24 часот, поднесени биле 4 листи со кандидати за градоначалник на општина Охрид и 11 ...

Поднесени 268 кандидатури за градоначалници и 350 советнички листи

Локално - 18.02.2013

- Државната изборна комисија соопшти дека за претстојните локални избори се поднесени вкупно 268 кандидатури за градоначалници, и 350 советнички листи.

268 кандидати за градоначалник и 350 советнички листи, опозицијата ги бојкотира изборите

Либертас - 18.02.2013

Државната изборна комисија соопшти дека за претстојните локални избори се поднесени вкупно 268 кандидатури за градоначалници, и 350 советнички листи.

7 кандидати за Битола, 3 за Новаци и 4 за Могила

Тера - 18.02.2013

Општинската изборна комисија, ОИК, во Битола во законски утврдениот рок евидентира седум кандидати за градоначалник и осум листи за членови на Советот на општина Битола.

ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ 2013: -268 кандидати за градоначалници

Локално - 18.02.2013

Во трката за градоналнички мандат влегуваат 268 кандидати. Вкупниот број на советнички листи кои до саботата на полноќ пристигнаа до Државната изборна комисија е 350.