TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЗАЕВ БЕЗ ПОДДРШКА Никој не застана зад неговиот предлог за бришење на „бугарски“ пред „фашистички окупатор“

+инфо - 26.09.2021

Премиерот не е сам само во Скопје. По првичната еуфорија во Софија, бугарски политичари сметаат дека предлогот на Заев е недоволен. Влијателниот европратеник Џамбаски изјави дека му личи на „купопродажна зделка во стилот на Тито“.

ЗАЕВ БЕЗ ПОДДРШКА Никој не застана зад неговиот предлог за бришење на „бугарски“ пред „фашистички окупатор“

Курир - 26.09.2021

Премиерот Зоран Заев имаше тешка политичка недела. Ниту еден сериозен историчар не ја поддржа неговата идеја за бришење на придавката „бугарски фашистички“ при именување на окупаторите на Македонија во Втората светска војна, иако тој ја убедуваше ...

Изјавата за бришење на придавката „бугарски“ од фашистички окупатор е порака за разговори за историско помирување, вели ...

еМагазин - 26.09.2021

Историчарот , претседател на макдонскиот тим во заедничката македонско – бугарска Комисија за историски и образовни прашања, смета дека изјавата на премиерот за бришење на придавката бугарски од фашистички окупатор на спомениците и во учебниците, е ...

„Можеме уште 27 години да живееме со блокада од Бугарија или да донесеме мудри одлуки“

Локално - 26.09.2021

Ако не се реши спорот со Бугарија можеме уште 27 години да живееме во блокада, како што беше случај со Грција и затоа потребни се мудри одлуки за да се откочи процесот, смета премиерот Зоран Заев.

Ѓоргиев ја брани намерата на Заев да се брише „бугарски“ пред фашистички окупатор, вели дека била во насока за ...

MakPress - 26.09.2021

Историчарот Драги Ѓоргиев, претседател на макдонскиот тим во заедничката македонско – бугарска Комисија за историски и образовни прашања, смета дека изјавата на премиерот Зоран Заев за бришење на придавката бугарски од фашистички окупатор на ...

Заев остана сам: Никој не застана зад неговиот предлог за бришење на „бугарски“ пред „фашистички окупатор“

Република - 26.09.2021

Премиерот Зоран Заев имаше тешка политичка недела. Ниту еден сериозен историчар не ја поддржа неговата идеја за бришење на придавката „бугарски фашистички“ при именување на окупаторите на Македонија во Втората светска војна, иако тој ја убедуваше ...

Неприфатливо е наметнување на бугарскиот историски наратив над македонскиот, вели копретседателот на историската ...

360 степени - 25.09.2021

Тоа се повеќе пораки кон Софија за продолжување на дијалогот отколку најави, вели Ѓоргиев за изјавите на премиерот за бришење на придавката „бугарски“ од спомениците и учебниците Неприфатливо е наместнување на бугарскиот историски наратив над ...

Можеме уште 27 години да живееме со блокада од Бугарија како што беше со Грција или да донесеме мудри одлуки, рече Заев

Сакам да кажам - 25.09.2021

Премиерот Зоран Заев смета дека ако не се реши спорот со Бугарија можеме уште 27 години да живееме во блокада, како што беше случај со Грција и затоа потребни се мудри одлуки за да се откочи процесот.

Заев: Не ја бришеме историјата, со наративот подаваме рака кон сегашните генерации и кон идните генерации

360 степени - 25.09.2021

Во врска со кршењето на членот 2 од Договорот за пријателство од страна на Бугарија, Заев вели дека на нас е да одлучиме дали ќе живееме уште 27 години во блокада како со Грција или ќе се носат мудри одлуки Бугарија го прекрши членот 2 од Договорот ...

Заев: Не ја бришеме историјата – „Очекуваме исчекор во односите со Бугарија по изборите“

ТВ21 - 25.09.2021

Дали Македонија ќе плати превисока цена во напорите за постигнување договор со Бугарија? И покрај жестоките реакции во јавноста по најавата дека ќе се брише зборот бугарски пред фашистички окупатор од споменици и учебниците, премиерот Заев останува ...

Ѓоргиев за бришење на „бугарскиот окупатор“: Нема од утре да почнеме да бришеме придавки

Фокус - 25.09.2021

Историчарот Драги Ѓоргиев, претседател на макдонскиот тим во заедничката македонско – бугарска Комисија за историски и образовни прашања, смета дека изјавата на премиерот Зоран Заев за бришење на придавката бугарски од фашистички окупатор на ...

Заев: Дали ќе стиснеме заби и ќе бидеме Европејци без да менуваме нешто од нашата историја зависи од нас

Сител - 25.09.2021

Јас, моите деца, моите родители сме учеле сето тоа што го учат сите во нашата земја а тоа е дека Втората светска војна е настаната под организација на нацистичка Германија и кон неа се има приклучено и тогашна нацистичка Бугарија и тука нема дилема ...

Ѓоргиев: Со тврд и уценувачки став од Бугарија нема да има резултати

МКД - 25.09.2021

Изјавата на премиерот Зоран Заев за бришење на придавката бугарски од фашистички окупатор на спомениците и во учебниците, е порака до Бугарија дека за историско помирување помеѓу двата народа треба да се разговара, вели историчарот Драги Ѓоргиев, ...

Ѓоргиев: Изјавата за бришење на придавката „бугарски” од фашистички окупатор е порака за разговори за историско ...

Слободен Печат - 25.09.2021

Историчарот Драги Ѓоргиев, претседател на макдонскиот тим во заедничката македонско – бугарска Комисија за историски и образовни прашања, смета дека изјавата на премиерот Зоран Заев за бришење на придавката бугарски од фашистички окупатор на ...

Македонија - Бугарија: Премиерот вели дека не сакаме да останеме заглавени на патот кон ЕУ и затоа се потребни похрабри ...

24 Вести - 25.09.2021

Македонија мора да направи мудри политики во спорот со Бугарија, за да не заврши со уште едно вето од 27 години како што беше со Грција, порачува премиерот. Тој се согласува со вицепремиерот Димитров дека со уцени нема да има напредок и дека ...

За премиерот Заев не е спорна фашистичка Бугарија, туку придавката бугарски фашистички окупатор која оквалификува цел ...

Сител - 25.09.2021

Нацистичка Бугарија не е исто со Република Бугарија. Премиерот Заев вели дека историските факти кои земји биле дел од фашистичкиот пакт не се спорни и никој не може да ја промени историјата во овој дел.

Заев очекува исчекор во односите со Бугарија по изборите таму и кај нас

Канал5 - 25.09.2021

Не станува збор за никакво бришење на историјата. Историјата вели Бугарија тогаш, монархиско – фашистичката влада донела одлука да стапи во пакт со фашистичките земји. Република Македонија во тоа време, македонскиот народ и сите граѓани кои живееле ...

Заев очекува исчекор во односите со Бугарија по изборите таму и кај нас

ТВ21 - 25.09.2021

Не станува збор за никакво бришење на историјата. Историјата вели Бугарија тогаш, монархиско – фашистичката влада донела одлука да стапи во пакт со фашистичките земји. Република Македонија во тоа време, македонскиот народ и сите граѓани кои живееле ...

Што научивме оваа недела: Дуел имаш, дебата немаш

Слободен Печат - 25.09.2021

Оваа недела нашите најважни партиски лидери излегоа на ТВ-дуел, тој важен индикатор за состојбата на демократијата во една земја. Во Србија, на пример, не виделе дуел со години, како ние во времето на Груевски, па сигурно си велат, што ти е ...

САД ќе се вклучи во решавањето на спорот со Бугарија

Слободен Печат - 25.09.2021

САД ќе се вклучат во ова прашање, сите ја делиме истата визија РС Македонија да го заземе заслуженото место во ЕУ и се надеваме дека тоа ќе биде бргу, рече вчера американската амбасадорка Кејт Мари Брнз на промоцијата на трилатералното партнерство ...

Заев: Не станува збор за никакво бришење на историјата, никој не чепка во неа

Слободен Печат - 25.09.2021

Не станува збор за никакво бришење на историјата. Историјата вели Бугарија тогаш, монархиско – фашистичката влада донела одлука да стапи во пакт со фашистичките земји. Република Македонија во тоа време, македонскиот народ и сите граѓани кои живееле ...

Не станува збор за никакво бришење на историјата, никој не чепка во историјата, уверува Заев

МКД - 25.09.2021

Никој не чепка во историјата, не станува збор за никакво бришење на историјата. Историјата вели Бугарија тогаш, монархиско-фашистичката влада донела одлука да стапи во пакт со фашистичките земји.

Заев негира дека ќе се бришат делови од историјата

Фокус - 25.09.2021

Не станува збор за никакво бришење на историјата. Историјата вели Бугарија тогаш, монархиско – фашистичката влада донела одлука да стапи во пакт со фашистичките земји. Република Македонија во тоа време, македонскиот народ и сите граѓани кои живееле ...

Заев: Очекуван исчекор во односите со Бугарија по изборите таму и кај нас

24 Вести - 25.09.2021

Не станува збор за никакво бришење на историјата. сторијата вели монархиско - фашистичката влада која во минатото ја имала Бугарија донела одлука да стапи во пакт со фашистичките земји. Репубика Македонија во тоа време, македонскиот народ и сите ...

Заев: По изборите во Македонија и Бугарија ќе се решаваат работите

Канал5 - 25.09.2021

Не станува збор за бришење на историјата – тврди премиерот Зоран Заев по најавите дека ќе се менуваат учебниците и спомениците кои ги содржат термините „бугарски фашистички окупатор“, во знак на пријателскиот дух со Бугарија.

Заев очекува исчекор во односите со Бугарија по изборите таму и во Македонија

Р.С.Европа - 25.09.2021

Премиерот Зоран Заев денеска рече дека очекува исчекор во односите со Бугарија по завршувањето на локалните избори во Македонија на 17 октомври, како и парламентарните избори во Бугарија кои треба да се одржат на крајот на ноември.

Ѓоргиев: Изјавата за бришење на „бугарски“ од фашистички окупатор е порака за разговори за историско помирување

Нова ТВ - 25.09.2021

Историчарот Драги Ѓоргиев, претседател на макeдонскиот тим во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања, смета дека изјавата на премиерот Зоран Заев за бришење на придавката „бугарски“ од фашистички окупатор на ...

Заев: Фашизмот може да се поврзе со поединец, групата, влади. Но не со цели нации

Либертас - 25.09.2021

Не станува збор за никакво бришење на историјата. Историјата вели Бугарија тогаш, монархиско – фашистичката влада донела одлука да стапи во пакт со фашистичките земји. Република Македонија во тоа време, македонскиот народ и сите граѓани кои живееле ...

Неприфатливо е наметнување на бугарскиот историски наратив над македонскиот, вели копретседателот на историската ...

Либертас - 25.09.2021

Тоа се повеќе пораки кон Софија за продолжување на дијалогот отколку најави, вели Ѓоргиев за изјавите на премиерот за бришење на придавката „бугарски“ од спомениците и учебниците Неприфатливо е наместнување на бугарскиот историски наратив над ...

Заев очекува исчекор во односите со Бугарија по изборите таму и кај нас

Вечер Прес - 25.09.2021

Не станува збор за никакво бришење на историјата. Историјата вели Бугарија тогаш, монархиско – фашистичката влада донела одлука да стапи во пакт со фашистичките земји. Република Македонија во тоа време, македонскиот народ и сите граѓани кои живееле ...

НАЦИСТИЧКА БУГАРИЈА НЕ Е ИСТА СО РЕПУБЛИКА БУГАРИЈА Заев рече дека од нас зависи дали ќе стиснеме заби и ќе влеземе во ...

+инфо - 25.09.2021

Бугарија тогаш донела одлука да стапи во пакт со фашистичките земји, а Македонија во тоа време донела одлука да им се приклучи на антифашистичките сили. И тука нема дилема. Фашизмот останува и нема да биде отстранет ниту еден споменик, рече ...

Заев „се изгуби“ во историјата – Бугарите биле фашистички окупатор, но не се исти со сегашна Бугарија

Алфа - 25.09.2021

Премиерот Зоран Заев како да се изгуби во неговите изјави околу тоа дали бугарите биле или не биле фашистички окупатори?! Последната во низата конфузни изјави е оти тие сепак биле дел од фашистичкиот режим, па тоа го знаел и самиот Заев, но вели оти ...

ЗБОРОТ „ОКУПАТОР“ ГИ БОЛИ БУГАРИТЕ Историчарот Драги Ѓоргиев вели дека бришењето на придавката е порака за помирување

+инфо - 25.09.2021

Повеќе јас ја гледам таа изјава како обид, порака до другата страна дека во однос на историското помирување помеѓу македонскиот и бугарскиот народ треба да се разговара, треба да се разговара за сите болни прашања кои постојат меѓу нас и нив и дека ...

ФАШИЗМОТ ОСТАНУВА И НЕМА ДА БИДЕ ОТСТРАНЕТ НИТУ ЕДЕН СПОМЕНИК: Заев за разликите меѓу нацистичка и сегашна Бугарија

Фактор - 25.09.2021

Премиерот Зоран Заев по денешниот настан во Министерството за одбрана, одговарајќи на новинарски прашања околу најавата дека од учебниците и од спомениците ќе се брише терминот „бугарски окупатори“, појасни дека нема дилема дека кон нацистичка ...

Заев: Не станува збор за никакво бришење на историјата – очекувам исчекор по изборите во Бугарија и кај нас

Press24 - 25.09.2021

Не станува збор за никакво бришење на историјата. Историјата вели Бугарија тогаш, монархиско – фашистичката влада донела одлука да стапи во пакт со фашистичките земји. Република Македонија во тоа време, македонскиот народ и сите граѓани кои живееле ...

Заев очекува исчекор во односите со Бугарија по изборите таму и кај нас

Независен - 25.09.2021

Не станува збор за никакво бришење на историјата. Историјата вели Бугарија тогаш, монархиско – фашистичката влада донела одлука да стапи во пакт со фашистичките земји. Република Македонија во тоа време, македонскиот народ и сите граѓани кои живееле ...

Заев очекува исчекор во односите со Бугарија по изборите таму и кај нас

Lider - 25.09.2021

Не станува збор за никакво бришење на историјата. Историјата вели Бугарија тогаш, монархиско – фашистичката влада донела одлука да стапи во пакт со фашистичките земји. Република Македонија во тоа време, македонскиот народ и сите граѓани кои живееле ...

Ѓоргиев: Неприфатливо е наметнување на бугарскиот историски наратив над македонскиот

Press24 - 25.09.2021

Тоа се повеќе пораки кон Софија за продолжување на дијалогот отколку најави, вели Ѓоргиев за изјавите на премиерот за бришење на придавката „бугарски“ од спомениците и учебниците Неприфатливо е наместнување на бугарскиот историски наратив над ...

За историчарот Ѓоргиев бришењето на „бугарски“ од фашистички окупатор, е порака за помирување

Нетпрес - 25.09.2021

Историчарот Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот тим во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања, смета дека изјавата на премиерот Зоран Заев за бришење на придавката „бугарски“ од фашистички окупатор на ...

Заев: Не можете цели нации да ги оквалификувате како фашистички, не станува збор за бришење на историјата

еМагазин - 25.09.2021

Не станува збор за никакво бришење на историјата. Историјата вели Бугарија тогаш, монархиско – фашистичката влада донела одлука да стапи во пакт со фашистичките земји. Република Македонија во тоа време, македонскиот народ и сите граѓани кои живееле ...

Георгиев: Со тврдиот и уценувачки став на Бугарија нема да има резултати

Независен - 25.09.2021

Неприфатливо е наместнување на бугарскиот историски наратив над македонскиот. Во овој случај науката мора да ја победи политиката, но со ваков тврд и помалку уценувачки став на Бугарија нема да постигнеме резултати, ако продолжат уцените за отворање ...

ЗАЕВ: Сите ние си го знаеме нашето минато и предавствата за време на фашизмот, кога по предавство е загинат и народниот ...

Денешен - 25.09.2021

Не станува збор за никакво бришење на историјата. Историјата вели Бугарија тогаш, монархиско – фашистичката влада донела одлука да стапи во пакт со фашистичките земји. Република Македонија во тоа време, македонскиот народ и сите граѓани кои живееле ...

Ѓоргиев: Бришењето на придавката „бугарски” од фашистички окупатор е порака за историско помирување

24Инфо - 25.09.2021

Историчарот Драги Ѓоргиев, претседател на макдонскиот тим во заедничката македонско – бугарска Комисија за историски и образовни прашања, смета дека изјавата на премиерот Зоран Заев за бришење на придавката бугарски од фашистички окупатор на ...

ЃОРГИЕВ: Изјавата на Заев ја гледам како порака до Бугарија за помирување

Денешен - 25.09.2021

Историчарот Драги Ѓоргиев, претседател на макдонскиот тим во заедничката македонско – бугарска Комисија за историски и образовни прашања, смета дека изјавата на премиерот Зоран Заев за бришење на придавката бугарски од фашистички окупатор на ...

Зоран Заев со нова изјава за бришењето на историјата: Нацистичка Бугарија не е иста со Република Бугарија

Курир - 25.09.2021

Јас, моите деца и моите родители сме учеле дека Втората светска војна е настаната под организација на нацистичка Германија, на која се приклучила нацистичка Италија, а потоа и други земји.

Заев: Нацистичка Бугарија не е иста со Република Бугарија

Нетпрес - 25.09.2021

Јас, моите деца и моите родители сме учеле дека Втората светска војна е настаната под организација на нацистичка Германија, на која се приклучила нацистичка Италија, а потоа и други земји.

Заев очекува исчекор во односите со Бугарија по изборите таму и кај нас

24Инфо - 25.09.2021

Не станува збор за никакво бришење на историјата. Историјата вели Бугарија тогаш, монархиско – фашистичката влада донела одлука да стапи во пакт со фашистичките земји. Република Македонија во тоа време, македонскиот народ и сите граѓани кои живееле ...

Чепреганов: Македонски фашисти ли ги собирале Евреите и ги испратиле во логор?

Нетпрес - 25.09.2021

Во овие триесет години сме сведоци дека политиката е многу повеќе присутна од пред 1991 година. Ако претхондите политичари, во социјализмот, тоа го правеа за афирмација на македонската нација, идетитет, јазик и култура по социјалистички терк, денес ...

Пред да земат бугарски пасош, Македонците кај нотар заверуваат изјави дека се Македонци

Нетпрес - 25.09.2021

Бугарија сама на себе си прави поголема штета со притисоците врз Македонија, бидејќи колку повеќе негаторски се поставува кон Македонците, толку повеќе Македонците го зацврстуваат својот идентитет во однос на бугарските скриени намери.

Ѓоргиев за Сител: „Изјавата на Заев ја гледам како порака до Бугарија за помирување“

Точка - 25.09.2021

Историчарот Драги Ѓоргиев, претседател на макдонскиот тим во заедничката македонско – бугарска Комисија за историски и образовни прашања, смета дека изјавата на премиерот Зоран Заев за бришење на придавката бугарски од фашистички окупатор на ...

(Видео) Заев: Нацистичка Бугарија не е иста со Република Бугарија

Точка - 25.09.2021

Јас, моите деца и моите родители сме учеле дека Втората светска војна е настаната под организација на нацистичка Германија, на која се приклучила нацистичка Италија, а потоа и други земји.

Неговиот збор е збор: Заев вети дека нема да руши споменици

PressingTV - 25.09.2021

Премиерот Зоран Заев повтори дека со бришењето на бугарски од бугарски фашистички окупатор од спомениците се отвора пат за решавање на спорот, но тоа не значи бришење на историјат Историјата никој не може да ја негира ниту заборави, но од сите нас ...

Заев очекува исчекор во односите со Бугарија по изборите таму и кај нас

CivilMedia - 25.09.2021

Не станува збор за никакво бришење на историјата. Историјата вели Бугарија тогаш, монархиско – фашистичката влада донела одлука да стапи во пакт со фашистичките земји. Република Македонија во тоа време, македонскиот народ и сите граѓани кои живееле ...

Заев: Очекуваме зелено светло во Бугарија, најскоро во декември

Локално - 25.09.2021

Не станува збор за никакво бришење на историјата. Историјата вели Бугарија тогаш, монархиско – фашистичката влада донела одлука да стапи во пакт со фашистичките земји. Република Македонија во тоа време, македонскиот народ и сите граѓани кои живееле ...

Ѓоргиев: Со тврдиот и помалку уценувачки став на Бугарија нема да постигнеме резултати

Локално - 25.09.2021

Изјавата на премиерот Зоран Заев за бришење на придавката „бугарски“ од фашистички окупатор на спомениците и во учебниците е порака до Бугарија дека за историско помирување помеѓу двата народа треба да се разговара, смета историчарот Драги Ѓоргиев, ...

Заев вели дека не ја брише историјата, туку дека користи европски речник

MakPress - 25.09.2021

Не станува збор за никакво бришење на историјата. Историјата вели Бугарија тогаш, монархиско – фашистичката влада донела одлука да стапи во пакт со фашистичките земји. Република Македонија во тоа време, македонскиот народ и сите граѓани кои живееле ...

Претседателот на комисијата за историја го поддржува Заев дека бугарите не биле фашистчки окупатор

PressingTV - 25.09.2021

Историчарот Драги Ѓоргиев, претседател на макeдонскиот тим во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања, смета дека изјавата на премиерот Зоран Заев за бришење на придавката бугарски од фашистички окупатор на ...

Заев: Нацистичка Бугарија не е иста со оваа Бугарија, да стиснеме заби да влеземе во Европа

Zoom - 25.09.2021

Јас, моите деца и моите родители сме учеле дека Втората светска војна е настаната под организација на нацистичка Германија, на која се приклучила нацистичка Италија, а потоа и други земји.

Ѓоргиев: Изјавата за бришење на придавката „бугарски“ од фашистички окупатор е порака за разговори за историско ...

Опсервер - 25.09.2021

Историчарот Драги Ѓоргиев, претседател на макдонскиот тим во заедничката македонско – бугарска Комисија за историски и образовни прашања, смета дека изјавата на премиерот Зоран Заев за бришење на придавката бугарски од фашистички окупатор на ...

Заев со нова изјава за бришењето на историјата: Нацистичка Бугарија не е иста со Република Бугарија

Република - 25.09.2021

Јас, моите деца и моите родители сме учеле дека Втората светска војна е настаната под организација на нацистичка Германија, на која се приклучила нацистичка Италија, а потоа и други земји.

Ѓоргиев: Бришењето на придавката „бугарски“ од фашистички окупатор е порака за историско помирување

Република - 25.09.2021

Историчарот Драги Ѓоргиев, претседател на макeдонскиот тим во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања, смета дека изјавата на премиерот Зоран Заев за бришење на придавката бугарски од фашистички окупатор на ...

Ѓоргиев: Изјавата за бришење на придавката „бугарски“ од фашистички окупатор е порака за разговори за историско ...

Frontline - 25.09.2021

Историчарот Драги Ѓоргиев, претседател на макдонскиот тим во заедничката македонско – бугарска Комисија за историски и образовни прашања, смета дека изјавата на премиерот Зоран Заев за бришење на придавката бугарски од фашистички окупатор на ...

Заев: Точно е дека кон нацистичка Германија се приклучила и нацистичка Бугарија

PressingTV - 25.09.2021

Јас, моите деца и моите родители сме учеле дека Втората светска војна е настаната под организација на нацистичка Германија, на која се приклучила нацистичка Италија, а потоа и други земји.

Проф.д-р Тодор Чепреганов го прашува Заев: Да не случајно сакаш да кажеш дека македонските фашисти ги извршија сите ...

PressingTV - 25.09.2021

Во овие триесет години сме сведоци дека политиката е многу повеќе присутна од пред 1991 година. Ако претхондите политичари, во социјализмот, тоа го правеа за афирмација на македонската нација, идетитет, јазик и култура по социјалистички терк, денес ...

Проф. д-р Тодор Чепреганов го прашува Заев: Да не сакаш да кажеш дека македонските фашисти ги извршија сите злосторства ...

Република - 25.09.2021

Во овие триесет години сме сведоци дека политиката е многу повеќе присутна од пред 1991 година. Ако претхондите политичари, во социјализмот, тоа го правеа за афирмација на македонската нација, идетитет, јазик и култура по социјалистички терк, денес ...

Заев: Нема да биде отстранет ниту еден споменик

Локално - 25.09.2021

Премиерот Зоран Заев повтори дека со бришењето на бугарски од бугарски фашистички окупатор од спомениците се отвора пат за решавање на спорот, но тоа не значи бришење на историјат „Историјата никој не може да ја негира ниту заборави, но од сите нас ...

Акт на добра воља или потег за потсмев : Како „чекорите“ на владата ќе се протолкуваат од официјална Софија?

Локално - 25.09.2021

Премиерот Зоран Заев неделава кажа дека еден од чекорите за да се одблокира процесот и да се воспоставта пријателски односи со соседна Бугарија е бришењето на „бугарски“ од спомениците и учебниците каде што постои таа придавка врзана со „фашистички ...

Весна Јаневска: Кое е тоа човеково „јас“ кое на прашањето дали ќе се брише „бугарски“ одговара: Јас моите деца не ги ...

Република - 25.09.2021

Премиерот Зоран Заев застана во одбрана на ставот од учебниците и спомениците да се избрише зборот бугарски а да остане само фашистички окупатор со изјава која предизвика многу револт кај Македонците.

Пред да земат бугарски пасош, Македонците кај нотар заверуваат изјави дека се Македонци

Република - 25.09.2021

Бугарија сама на себе си прави поголема штета со притисоците врз Македонија, бидејќи колку повеќе негаторски се поставува кон Македонците, толку повеќе Македонците го зацврстуваат својот идентитет во однос на бугарските скриени намери.

Заев: Нема да биде отстранет ниту еден споменик

Република - 25.09.2021

Премиерот Зоран Заев повтори дека со бришењето на бугарски од бугарски фашистички окупатор од спомениците се отвора пат за решавање на спорот, но тоа не значи бришење на историјат Историјата никој не може да ја негира ниту заборави, но од сите нас ...

Куновска: После два дена дефокус со “бугарскиот фашистички окупатор” да се вратиме – до каде сме со одговорноста за ...

Република - 25.09.2021

После два дена дефокус со “бугарскиот фашистички окупатор” да се вратиме на темата. До каде сме со одговорноста за 14 луѓе изгорени во болницата во Тетово?- пишува актерката Софија Куновска, некогаш истакнат член на СДСМ.

Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите против намерите на Заев за „ретуширање“ на историјата

MakPress - 25.09.2021

Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија денеска во заедничка реакција посочуваат дека не се согласуваат со намерата за бришење на етничката припадност во формулацијата „бугарски фашистички окупатор“, посочувајќи ...

Мицкоски: Наместо да бараат да бришеме учебници, треба да дојдат и да му се извинат на овој народ

360 степени - 24.09.2021

Мицкоски вели дека кога ќе дојде промената на власт, ВМРО-ДПМНЕ ќе ги врати историските факти во учебниците од кои премиерот најави дека ќе се брише зборот „бугарски“ пред „фашистички окупатор“ Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, вели дека ...

Банална Бугарија

Сакам да кажам - 24.09.2021

1 Стварно станува банално веќе да се зборува за Бугарија. Исто како што на премиерот Зоран Заев веќе му е банално да одговара на прашања за модуларните болници, односно, како што дообјаснија од неговиот кабинет, да одговара дали има некој што би го ...

Реакција на Евреите во Македонија: Да се додаде во учебниците „тогашните бугарски фашистички окупаторски власти“

Сител - 24.09.2021

Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија денеска во заедничка реакција посочуваат дека не се согласуваат со намерата за бришење на етничката припадност во формулацијата „бугарски фашистички окупатор“, посочувајќи ...

Еврејската заедница: Бришењето на терминот „бугарски“ значи искривување на историската вистина

Канал5 - 24.09.2021

Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија денеска во заедничка реакција посочуваат дека не се согласуваат со намерата за бришење на етничката припадност во формулацијата „бугарски фашистички окупатор“.

Еврејската верска заедница против бришење на „бугарски“ фашистички окупатор

Канал5 - 24.09.2021

Вистински напредок во односите со Бугарија не може да има се додека опстојува атмосферата на уцена, порача денеска вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, по актуелизирањето на темата со најавата за промени во учебниците и спомениците.

САД ќе се вклучат во кревање на блокадата од Бугарија, Димитров со став – нема разговори додека има уцени

Телма - 24.09.2021

САД ќе се вклучат во разговорите за надминување на европскиот ќорсокак за старт на преговорите со Македонија, по блокадата од Бугарија. Ова денеска го потврди американската амбасадорка Кејт Мери Брнс, откако новиот американски заменик-помошник ...

Џамбаски до Заев: Нашата историја не се менува и не се продава затоа што ја зачувува националната чест

Фокус - 24.09.2021

Браво Зоранe, одлично Заев! Станувате се повеќе политички агилни во вашите изјави за Бугарија! Ова, покрај другото, му го порачува бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски на премиерот Зоран Заев, во навивачката порака на Фејсбук, по изјавите на ...

Еврејската верска заедница реагира: Бришењето на терминот „бугарски“ значи искривување на историската вистина

Слободен Печат - 24.09.2021

Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија денеска во заедничка реакција посочуваат дека не се согласуваат со намерата за бришење на етничката припадност во формулацијата „бугарски фашистички окупатор“, посочувајќи ...

УТРИНСКИ БРИФИНГ | Тодоров: Проблем на Бугарија не е дали ќе ги нарекуваме фашисти, туку дали ќе ги нарекуваме окупатор

Слободен Печат - 24.09.2021

По повод изјавата на премиерот Зоран Заев околу потребата да се редефинира тоа како ние го третираме учеството на Бугарија во Втора светска војна, гостин во денешен Утрински брифинг беше историчарот, професор Петар Тодоров.

Мицкоски: Заев да им ја објасни изјавата за „бугарските фашисти“ на роднините на жртвите во Треблинка

Сител - 24.09.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска ја оцени како шокантна изјавата на премиерот Зоран Заев за бришење на „бугарскиот фашистички окупатор“ од учебниците и спомениците. Заев, рече Мицкоски, тоа нека им го каже на внуците, синовите и ...

Бугарија окупатор или дел од фашистичката коалиција?

24 Вести - 24.09.2021

Бугарски патоказ за деблокада на македонските евроинтегративни процеси. Се најавува дека македонската страна ќе ги отстрани сите негативни формулации кои се однесуваат кон Бугарија во дел од учебниците.

Митко Панов: Не смее да се ревидираат историските факти

24 Вести - 24.09.2021

Отстранувањето на "бугарски" пред фашистички окупатор е бришење на историја и вовед во промена на преамбулата во уставот, врз основа на политички договори и условувања, оценува проф. д-р Митко Панов „Со евентуланата ваква одлука се оспорува се што е ...

Георгиевски: Пред бугарската фашистичка окупација, 23 години бевме под српска!

Фокус - 24.09.2021

Низ реакции има во јавноста откако премиерот Зоран Заев најави дека зборот бугарски ќе биде отстранет од учебници и споменици каде се споменува бугарскиот фашистички окупатор. Со свој став денеска на социјалните мрежи се произнесе и поранешниот ...

Мицкоски: Заев да им ја објасни изјавата за „бугарските фашисти“ на роднините на жртвите во Треблинка

Слободен Печат - 24.09.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска ја оцени како шокантна изјавата на премиерот Зоран Заев за бришење на „бугарскиот фашистички окупатор“ од учебниците и спомениците. Заев, рече Мицкоски, тоа нека им го каже на внуците, синовите и ...

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Сител - 24.09.2021

Македонија е подготвена да се вклучи во конструктивен дијалог со Бугарија, за да обезбеди целосна имплементација на Договорот за добрососедство и соработка. Во исто време согласно истиот Договор очекува Бугарија да продолжи да биде наш пријател и ...

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

24 Вести - 24.09.2021

Македонија е подготвена да се вклучи во конструктивен дијалог со Бугарија, за да обезбеди целосна имплементација на Договорот за добрососедство и соработка. Во исто време согласно истиот Договор очекува Бугарија да продолжи да биде наш пријател и ...

Скопје - Софија и (бугарски) фашистички окупатор

Р.С.Европа - 24.09.2021

Историчарот од Инстутутот за национална историја Петар Тодоров вели дека не му се познати сите учебници во Европа, но во некои пишува одредена држава каква била во одреден период. Премиерот Заев изјави дека ќе се брише терминот „бугарски“ во ...

Еврејската заедница не се согласува со бришење на „бугарски“ од „фашистички окупатор“

Алсат-М - 24.09.2021

Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија денеска во заедничка реакција посочуваат дека не се согласуваат со намерата за бришење на етничката припадност во формулацијата „бугарски фашистички окупатор“, посочувајќи ...

Во учебниците да се додаде „тогашниот” пред бугарски фашистички окупатор, предлагаат Евреите во Македонија

МКД - 24.09.2021

Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија не се согласуваат со намерата за бришење на етничката припадност во формулацијата „бугарски фашистички окупатор”, и велат дека наместо бришење на терминот „бугарски” би ...

Гест на добра волја што Бугарија ќе го злоупотреби

Слободен Печат - 24.09.2021

Жестоки реакции предизвика изјавата на премиерот Зоран Заев за интервенции во учебниците по историја каде што наместо бугарски фашистички окупатор ќе стои само фашистички окупатор, со образложение дека е таква практиката во европските држави и ...

Мицкоски: Изјавата на Заев за бришење на „бугарскиот фашистички окупатор“ е шокантна

24 Вести - 24.09.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска ја оцени како шокантна изјавата на премиерот Зоран Заев за бришење на „бугарскиот фашистички окупатор“ од учебниците и спомениците. Заев, рече Мицкоски, тоа нека им го каже на внуците, синовите и ...

Димитров: Политичарите за денешната политика, историчарите - за минатото

24 Вести - 24.09.2021

Македонско - бугарско талкање низ историјата и уцени за членство во ЕУ - ќе има ли бришење на фактите? Изјавата на премиерот Заев за отстранување на зборот бугарски пред фашистички окупатор во учебниците се дочека на нож во македонската јавност, ...

Заев потврди: Зборот „бугарски“ пред „фашистички окупатор“ ќе се отстрани

Фактор - 24.09.2021

Премиерот Зоран Заев, потврди дека зборот бугарски ќе биде отстранет од учебници и споменици каде се споменува бугарскиот фашистички окупатор. Тој го најави тоа како еден од чекорите напред во приближувањето кон решение за спорот со соседна ...

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Нова ТВ - 24.09.2021

Северна Македонија е подготвена да се вклучи во конструктивен дијалог со Бугарија, за да обезбеди целосна имплементација на Договорот за добрососедство и соработка. Во исто време согласно истиот Договор очекува Бугарија да продолжи да биде наш ...

Банална Бугарија

Либертас - 24.09.2021

Стварно станува банално веќе да се зборува за Бугарија. Исто како што на премиерот Зоран Заев веќе му е банално да одговара на прашања за модуларните болници, односно, како што дообјаснија од неговиот кабинет, да одговара дали има некој што би го ...

Фашизмот и историска козметика

Либертас - 24.09.2021

Факт е дека е неопходно идеолошките аргументи постојано да се развиваат и дискутираат во однос на новите политички ситуации. Вкучувајќи ја и појавата на фашизмот, како од историски така и од современ аспект.

Фашизмот и историската козметика

+инфо - 24.09.2021

Историјата не може да се „разубавува“ во интерес на обидите за оживување или повампирување на големодржавни идеи и претензии, со цел наметнување политичка волја и доминација врз оној што се смета за послаб во меѓудржавните односи.

Мицкоски за Бугарија: Наместо да бараат да бришеме учебници треба да дојдат овде и да му се извинат на овој народ

Алфа - 24.09.2021

Шокантно, така ја коментирам изјавата на Заев за бришење на „бугарски“ пред фашистички окупатор, рече првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски реагирајќи на скандалозната изјава на премиерот за удоволување на Бугарија и менување на македонската историја.

МИ ЗВУЧИ КАКО КУПОПРОДАЖНА ЗДЕЛКА ВО СТИЛОТ НА ТИТО Џамбаски за изјавата на Заев дека ќе се брише „бугарски фашисти“ од ...

+инфо - 24.09.2021

Мора да биде кристално јасно дека нема да ја смениме нашата историја за да му биде удобно на еден политички шмекер. Нашата историја не се менува и не се продава затоа што ја зачувува нашата национална чест, му порача бугарскиот европратеник Ангел ...

ПРЕД БУГАРСКАТА, ИМАЛО СРПСКА ОКУПАЦИЈА Љубчо Георгиевски ја расплеткува историјата

+инфо - 24.09.2021

„А еден да напишеше дека пред бугарската фашистичка окупација имаше 23 години српска окупација во Југославија занданата на народите, во која ние бевме вардарска бановина и јужносрбијанци!“, напиша Георгиевски на Фејсбук.

Георгиевски- Никој ни спомнува ни пишува за 23 години српската окупација

Либертас - 24.09.2021

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО Народна партија, Љубчо Георгиевски, прашува зошто никој не ја спомнува српската окупација на Македонија, откако деновиве е актуелна најавата на премиерот Зоран Заев дека ќе се брише зборот „бугарски“ пред ...

НАМЕСТО ДА СЕ ИЗБРИШЕ „БУГАРСКИ ОКУПАТОРИ“, НЕКА СЕ ДОДАДЕ „ТОГАШНИ БУГАРСКИ ОКУПАТОРИ“ Евреите во Македонија не ...

+инфо - 24.09.2021

Се надеваме дека нема да дојде време кога ќе се побара од нас Евреите, кои со векови живееме на овие простори, да ја избришеме колективната меморија за постапките на тогашните бугарски фашистички окупаторски власти, се вели во заедничката реакција ...

Реакција на Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија

Либертас - 24.09.2021

Во реакцијата се посочува дека бришењето на терминот за етничка припадност значи „искривување на историската вистина“. Тие наведуваат дека нивната реакција се базира на фактите дека денешна Република Северна Македонија за време на Втората светска ...

Георгиевски: Пред бугарската фашистичка окупација, 23 години бевме под српска и во занданата Југославија

Фактор - 24.09.2021

Додека јавноста ја брануваат реакции кои следуваа по потврдата на премиерот Зоран Заев дека зборот бугарски ќе биде отстранет од учебници и споменици каде се споменува бугарскиот фашистички окупатор, поранешниот премиер Љубчо Георгиевски денеска се ...

Џамбаски за бришењето на „бугарски фашистички окупатор“ од учебниците: Купопродажна зделка во стилот на Тито

Либертас - 24.09.2021

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски веднаш реагираше на изјавата на македонскиот премиер Зоран Заев дека ќе се брише зборот „бугарски“ пред „фашистички окупатор“ во учебниците и дека за возврат и Македонија бара исправки на некои слабости во ...

ШОКАНТНА Е ИЗЈАВАТА НА ЗАЕВ НИЕ НЕ СМЕ ТАЛИБАНЦИ Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ќе ги врати историските факти за фашистите

+инфо - 24.09.2021

Нека оди и нека им го каже тоа на внуците, синовите и ќерките, на луѓето кои својот живот ги загубија во Треблинка, притоа уапсени и ставени во вагони од страна на раката на бугарскиот фашистички окупатор.

Историјата на македонскиот народ не е желботека! – „Со сила нема убавина“

Вечер Прес - 24.09.2021

Не стивнуваат реакциите околу изјавата на премиерот Зоран Заев дека ќе се ревидираат учебниците и ќе се брише зборот „бугарски“ пред фашистички окупатор во учебниците по историја. Социјалните мрежи вријат од коментари од политичките неистомисленици, ...

Тодоров: Проблем на Бугарија не е дали ќе ги нарекуваме фашисти, туку дали ќе ги нарекуваме окупатори

Либертас - 24.09.2021

По повод изјавата на премиерот Зоран Заев околу потребата да се редефинира тоа како ние го третираме учеството на Бугарија во Втора светска војна, гостин во денешен Утрински брифинг беше историчарот, професор Петар Тодоров.

Георгиевски: Пред бугарската фашистичка окупација имаше српска окупација, ама сите молчат

Вечер Прес - 24.09.2021

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски преку својот Фејсбук денеска прашува зошто никој не ја спомнува српската окупација на Македонија, откако деновиве е актуелна најавата на премиерот Зоран Заев дека ќе се брише зборот „бугарски“ пред „фашистички ...

Мицковски се шокирал од најавата на Заев дека ке се брише бугарски фашисти од учебниците

Либертас - 24.09.2021

Мицкоски вели дека кога ќе дојде промената на власт, ВМРО-ДПМНЕ ќе ги врати историските факти во учебниците од кои премиерот најави дека ќе се брише зборот „бугарски“ пред „фашистички окупатор“ Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски вели дека ...

Спасов му се спротивстави на Заев: Не треба да се брише „бугарски фашисти“

Lider - 24.09.2021

Имало ли бугарски фашисти во Македонија во време на Втората светска војна како што имало и италијански фашисти и германски нацисти и фашисти. Имало, напиша на Фејсбук универзитетскиот професор и поранешен политичар Ѓорѓи Спасов по изјавата на ...

Мицкоски: Наместо да бараат да бришеме учебници, треба да дојдат и да му се извинат на овој народ

24Инфо - 24.09.2021

Според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјавата на премиерот Зоран Заев дека во учебниците ќе се брише зборот „бугарски“ пред „фашистички окупатор“ е скандалозна. Тој вели дека Заев треба да им го објасни тоа на семејствата на оние што ...

Љубчо Георгиевски: Пред бугарската фашистичка окупација имаше српска окупација, ама сите молчат

Мак. Весник - 24.09.2021

А еден да напишеше дека пред бугарската фашистичка окупација имаше 23 години српска окупација во Југославија занданата на народите.Во која ние бевме вардарска бановина а ние јужно србијанци, напиша експремиерот и актуелен лидер на ВМРО-НП, Љубчо ...

ЏАМБАСКИ: Браво Зоране, одлично Заев, ама бугарската историја не се менува и не се продава оти ние ја чуваме нашата ...

Денешен - 24.09.2021

Браво, Зоран, одлично, Заев! Станувате се’ повеќе политички агилни во вашите изјави за Бугарија. Ова, покрај другото, му го порачува бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски на премиерот Зоран Заев, во навивачката порака на Фејсбук, по изјавите на ...

МАНУ и историчарите со јасна порака до политичарите

Н.Македонија - 24.09.2021

Неодамнешната посета на еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи на Софија, како уште еден обид на ЕУ да ја „убеди“ Бугарија за да го повлече ветото за македонските евроинтеграции, се чини само повторно го активира уценувачкиот бугарски наратив ...

Евреите не прифаќаат бришење на содржината во учебниците: Нека се користи „тогашните бугарски фашистички окупаторски ...

Press24 - 24.09.2021

Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија денеска во заедничка реакција посочуваат дека не се согласуваат со намерата за бришење на етничката припадност во формулацијата „бугарски фашистички окупатор“, посочувајќи ...

Џамбаски за бришењето на „бугарски фашистички окупатор“ од учебниците: Купопродажна зделка во стилот на Тито

Press24 - 24.09.2021

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски веднаш реагираше на изјавата на македонскиот премиер Зоран Заев дека ќе се брише зборот „бугарски“ пред „фашистички окупатор“ во учебниците и дека за возврат и Македонија бара исправки на некои слабости во ...

На Џамбаски изјавата на Заев дека ќе се брише „бугарски фашисти“ од учебниците му звучи како купопродажна зделка, во ...

Нетпрес - 24.09.2021

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски веднаш реагираше на изјавата на македонскиот премиер Зоран Заев дека ќе се брише зборот „бугарски“ пред „фашистички окупатор“ во учебниците и дека за возврат и Македонија бара исправки на некои слабости во ...

Евреите во Македонија реагираат: Наместо бришење на „бугарски окупатори“ нека се стави „тогашни бугарски окупатори“

Нетпрес - 24.09.2021

Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија денеска во заедничка реакција посочуваат дека не се согласуваат со намерата за бришење на етничката припадност во формулацијата „бугарски фашистички окупатор“, посочувајќи ...

Еврејската заедница не се согласува со бришењето на одредницата „бугарски“ за фашистичкиот окупатор

Независен - 24.09.2021

Бришењето на терминот за етничка припадност значи „искривување на историската вистина“, велат од Еврејската заедница во Македонија Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија денеска во заедничка реакција посочуваат ...

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на термнинот „бугарски“ се искривува историската вистина

Н.Македонија - 24.09.2021

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење на терминот „бугарски“ во формулацијата „бугарски фашистички окупатор“, посочувајќи дека наместо бришење, би требало да ...

Мицкоски: Ние не сме талибанци да бришеме историја – веднаш по промената на власта ќе ја вратиме така како што ја ...

Press24 - 24.09.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека шокантна е изјавата на премиерот Зоран Заев за бришењето на „бугарски фашистички окупатор“ од учебниците. -Нека оди и нека им го каже тоа на внуците, синовите и ќерките, на луѓето коишто своите ...

ЌОРСОКАК КОН ЕУ: Заев ја продолжува борбата за ослободување на Бугарија од „фашистички окупатор“, за Пендаровски „итно ...

Денешен - 24.09.2021

Македонија е подготвена да се вклучи во конструктивен дијалог со Бугарија, за да обезбеди целосна имплементација на Договорот за добрососедство и соработка. Во исто време согласно истиот Договор очекува Бугарија да продолжи да биде наш пријател и ...

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Скопје инфо - 24.09.2021

Северна Македонија е подготвена да се вклучи во конструктивен дијалог со Бугарија, за да обезбеди целосна имплементација на Договорот за добрососедство и соработка. Во исто време согласно истиот Договор очекува Бугарија да продолжи да биде наш ...

Мицкоски ќе враќа се што ќе избрише Заев за „бугарскиот фашистички окупатор“

Независен - 24.09.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека кога ќе дојде промената на власт, ВМРО-ДПМНЕ ќе ги врати историските факти во учебниците од кои премиерот најави дека ќе се брише зборот „бугарски“ пред „фашистички окупатор“.

Тодоров: Проблем на Бугарија не е дали ќе ги нарекуваме „фашисти“, туку дали ќе ги нарекуваме „окупатор“

Press24 - 24.09.2021

Историчарот Петар Тодоров вели дека ние како држава многу лесно се расфрламе со терминот фашизам и оти многу лесно го употребуваме и таму кадешто не му е место. - Истото тоа се правело и во 1945 година, комунистите често ги користат тие термини ...

Проблем на Бугарија не е дали ќе ги нарекуваме фашисти, туку дали ќе ги нарекуваме окупатор

Независен - 24.09.2021

По повод изјавата на премиерот Зоран Заев околу потребата да се редефинира третманот на учеството на Бугарија во Втора светска војна, историчарот Петар Тодоров за Утрински брифинг оцени дека главен проблем на Бугарија не е дали ќе ги нарекуваме ...

Спасов му пркоси на Заев: Не треба да се брише „бугарски фашисти“

Мак. Весник - 24.09.2021

Имало ли бугарски фашисти во Македонија во време на Втората светска војна како што имало и италијански фашисти и германски нацисти и фашисти. Имало, напиша на Фејсбук Ѓорѓи Спасов по изјавата на премиерот Зоран Заев дека во учебниците ќе се брише ...

Георгиевски: Пред бугарската фашистичка окупација имаше српска окупација, ама сите молчат

24Инфо - 24.09.2021

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски преку својот Фејсбук денеска прашува зошто никој не ја спомнува српската окупација на Македонија, откако деновиве е актуелна најавата на премиерот Зоран Заев дека ќе се брише зборот „бугарски“ пред „фашистички ...

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

24Инфо - 24.09.2021

Северна Македонија е подготвена да се вклучи во конструктивен дијалог со Бугарија, за да обезбеди целосна имплементација на Договорот за добрососедство и соработка. Во исто време согласно истиот Договор очекува Бугарија да продолжи да биде наш ...

Мицкоски за Бугарија: Наместо да бараат да бришеме учебници треба да дојдат овде и да му се извинат на овој народ

Нетпрес - 24.09.2021

Шоканта е изјавата на премиерот Зоран Заев за бришењето на „бугарски фашистички окупатор“ од учебниците, смета лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој додава дека по промената на власта историјата ќе биде вратена така како што ја признава ...

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Lider - 24.09.2021

Северна Македонија е подготвена да се вклучи во конструктивен дијалог со Бугарија, за да обезбеди целосна имплементација на Договорот за добрососедство и соработка. Во исто време согласно истиот Договор очекува Бугарија да продолжи да биде наш ...

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Точка - 24.09.2021

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење на терминот „бугарски“ во формулацијата „бугарски фашистички окупатор“, посочувајќи дека наместо бришење, би требало да ...

Македонските Евреи против бришењето на бугарски од фашистички окупатор

Кајгана - 24.09.2021

Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија денеска во заедничка реакција посочуваат дека не се согласуваат со намерата за бришење на етничката припадност во формулацијата „бугарски фашистички окупатор“, посочувајќи ...

Чакарјаневски: Македонците пред да земат бугарски пасош заверуваат „изјави“ кај нотар дека се Македонци

Локално - 24.09.2021

Колку отстранувањето на зборот „бугарски“ во учебниците и на спомениците во делот каде што се споменува бугарскиот фашистички окупатор, може да помогне во надминување на блокираните македонско – бугарски односи, „Локално“ разговараше со ...

Еврејската заедница: Нека се користи терминот „тогашни бугарски фашистички окупаторски власти“

Локално - 24.09.2021

Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија не се согласува со намерата за бришење на етничката припадност во формулацијата „бугарски фашистички окупатор“. Тие го поткрепија ваквото мислење со неколку факти.

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Бизнис Вести - 24.09.2021

Северна Македонија е подготвена да се вклучи во конструктивен дијалог со Бугарија, за да обезбеди целосна имплементација на Договорот за добрососедство и соработка. Во исто време согласно истиот Договор очекува Бугарија да продолжи да биде наш ...

Проблем на Бугарија не е дали ќе ги нарекуваме фашисти, туку дали ќе ги нарекуваме окупатор, вели историчарот Тодоров

Frontline - 24.09.2021

По повод изјавата на премиерот Зоран Заев околу потребата да се редефинира тоа како ние го третираме учеството на Бугарија во Втора светска војна, гостин во денешен Утрински брифинг беше историчарот, професор Петар Тодоров.

Џамбаски за изјавата на Заев: Нашата историја не се менува и не се продава

Локално - 24.09.2021

„Браво Заев. Станувате сè повеќе политички агилни во вашите изјави за Бугарија. Но, некако ми звучи како купопродажна зделка, во стилот на Тито“, напиша на својот Фејсбук профил бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски по изјавата на македонскиот ...

Не се шегувал: Заев потврди дека ќе го тргне зборот „бугарски“ пред фашистички окупатор, во Софија презадоволни

Република - 24.09.2021

Во однос на најавите за бришење на зборот „бугарски“ каде што се споменува фашистички окупатор во учебниците и спомениците, Заев рече дека не треба да се поистоветуваат цели нации со фашистичкиот окупатор и оти ваквата најава е во духот на ...

Заев не се шегувал: Навистина планира да го тргне бугарски фашистички окупатор

PressingTV - 24.09.2021

Во однос на најавите за бришење на зборот „бугарски“ каде што се споменува фашистички окупатор во учебниците и спомениците, Заев рече дека не треба да се поистоветуваат цели нации со фашистичкиот окупатор и оти ваквата најава е во духот на ...

Глупостите за историјата Заев ги темпира за изборната кампања и за создавање антиевропејци

PressingTV - 24.09.2021

Малку, малку, па премиерот Зоран Заев ќе погоди нешто и во делот на историјата. Последниот негов излет со бришењето на идентитетската придавка „бугарски“ од целината со „фашистички окупатор“ не е ни малку наивна, ни случајна.

Еврејската верска заедница против бришење на „бугарски“ фашистички окупатор

Република - 24.09.2021

Вистински напредок во односите со Бугарија не може да има се додека опстојува атмосферата на уцена, порача денеска вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, по актуелизирањето на темата со најавата за промени во учебниците и спомениците.

Триумфализам во Бугарија по најавите на Заев дека ќе се брише зборот „бугарски“ пред фашистички окупатор

MakPress - 24.09.2021

Македонија е подготвена да се вклучи во конструктивен дијалог со Бугарија, за да обезбеди целосна имплементација на Договорот за добрососедство и соработка. Во исто време согласно истиот Договор очекува Бугарија да продолжи да биде наш пријател и ...

„Бугарската страна да внимава да не предизвикува негативни чувства кај македонскиот народ“

Локално - 24.09.2021

„Никој не може да го избрише фактот за тоа кои држави учествувале во фашизмот. Нема дилема за тоа. Во тоа споменување ќе се кажува дека тогашното уредување во Бугарија било фашистичко. Против тој факт не се може, но прашањето е за наративот дали ...

Мицкоски: Не сме Талибанци да бришеме историски факти, Заев за „бугарски фашисти“ да им објасни на роднините на жртвите ...

Zoom - 24.09.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска ја оцени како шокантна изјавата на премиерот Зоран Заев за бришење на „бугарскиот фашистички окупатор“ од учебниците и спомениците. Заев, рече Мицкоски, тоа нека им го каже на внуците, синовите и ...

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Опсервер - 24.09.2021

Македонија е подготвена да се вклучи во конструктивен дијалог со Бугарија, за да обезбеди целосна имплементација на Договорот за добрососедство и соработка. Во исто време согласно истиот Договор очекува Бугарија да продолжи да биде наш пријател и ...

Мицкоски: Ние не сме талибанци да бришеме историски факти, Заев да им ја објаси изјавата за „бугарските фашисти“ на ...

PressingTV - 24.09.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска ја оцени како шокантна изјавата на премиерот Зоран Заев за бришење на „бугарскиот фашистички окупатор“ од учебниците и спомениците. Заев, рече Мицкоски, тоа нека им го каже на внуците, синовите и ...

Мицкоски: Заев да им ја објасни изјавата за „бугарските фашисти“ на роднините на жртвите во Треблинка

MakPress - 24.09.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска ја оцени како шокантна изјавата на премиерот Зоран Заев за бришење на „бугарскиот фашистички окупатор“ од учебниците и спомениците. Заев, рече Мицкоски, тоа нека им го каже на внуците, синовите и ...

Бугарскиот народ сака да биде пријател со македонскиот народ, вели Заев

Локално - 24.09.2021

Не може политиката да се меша или да ја смени историјата. Историјата е таа и насекаде е околу нас, вели премиерот Зоран Заев во емисијата „24 анализа“, зборувајќи за остранување на терминот „бугарски“ пред „фашистички окупатор“ во учебниците во ...

Џамбаски одново провоцира, обвинува, навредува

Скопје1 - 24.09.2021

Браво Зоранe, одлично Заев! Станувате се повеќе политички агилни во вашите изјави за Бугарија! Ова, покрај другото, му го порачува бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски на премиерот Зоран Заев, во навивачката порака на Фејсбук, по изјавите на ...

Мицкоски: Ние не сме талибанци, да бришеме историски факти

Локално - 24.09.2021

Шоканта е изјавата на премиерот Зоран Заев за бришењето на „бугарски фашистички окупатор“ од учебниците, смета лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој смета дека по промената на власта историјата ќе биде вратена така како то ја признава ...

Тодоров: Проблемот е што Бугарија смета дека не бил окупатор туку дека ја ослободила Македонија

Локално - 24.09.2021

Проблемoт во односите со Македонија не е дали ќе ги нарекуваме фашисти, туку дали ќе ги нарекуваме окупатор. Во Бугарија се вели дека не биле окупатор туку дека ја ослободле Македонија. И тука е проблемот, вели историчарот, професор Петар Тодоров во ...

Глупостите за историјата Заев ги темпира за изборната кампања и за создавање антиевропејци

Република - 24.09.2021

Малку, малку, па премиерот Зоран Заев ќе погоди нешто и во делот на историјата. Последниот негов излет со бришењето на идентитетската придавка „бугарски“ од целината со „фашистички окупатор“ не е ни малку наивна, ни случајна.

Не се согласуваме со бришење на бугарски пред фашистички окупатор: Реакција на Еврејската верска заедница и Фондот на ...

Република - 24.09.2021

Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија денеска во заедничка реакција посочуваат дека не се согласуваат со намерата за бришење на етничката припадност во формулацијата „бугарски фашистички окупатор“, посочувајќи ...

За Еврејската заедница е прифатлив називот „тогашни бугарски фашистички власти“

Скопско Ехо - 24.09.2021

Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија не се согласуваат со намерата за бришење на етничката припадност во формулацијата „бугарски фашистички окупатор”.

Џамбаски до Заев: Нашата историја не се продава затоа што ја зачувува националната чест

Република - 24.09.2021

! Ова го порачува бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски на премиерот Зоран Заев, во порака на Фејсбук, по изјавите на Заев дека ќе се брише „бугарски“ пред фашистички окупатор во учебниците во Македонија. – пишува Џамбаски.

Георгиевски: Пред бугарската фашистичка окупација имаше српска окупација, во која бевме вардарска бановина

Локално - 24.09.2021

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски преку својот Фејсбук денеска прашува зошто никој не ја спомнува српската окупација на Македонија, откако деновиве е актуелна најавата на премиерот Зоран Заев дека ќе се брише зборот „бугарски“ пред „фашистички ...

Реакција на Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија: Не се согласуваме со бришење ...

PressingTV - 24.09.2021

Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија денеска во заедничка реакција посочуваат дека не се согласуваат со намерата за бришење на етничката припадност во формулацијата „бугарски фашистички окупатор“, посочувајќи ...

Реакција на Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија

Опсервер - 24.09.2021

– Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија денеска во заедничка реакција посочуваат дека не се согласуваат со намерата за бришење на етничката припадност во формулацијата „бугарски фашистички окупатор“, посочувајќи ...

Мицкоски ЗА бУГАРИЈА: Наместо да бараат да бришеме учебници треба да дојдат овде и да му се извинат на овој народ

Република - 24.09.2021

Шоканта е изјавата на премиерот Зоран Заев за бришењето на „бугарски фашистички окупатор“ од учебниците, смета лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој додава дека по промената на власта историјата ќе биде вратена така како што ја признава ...

Еврејската заедница го предлага називот „тогашни бугарски фашистички окупаторски власти“

Скопско Ехо - 24.09.2021

Еврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија се против намерата за бришење на етничката припадност во формулацијата „бугарски фашистички окупатор”. Тие предлагаат наместо бришење на терминот „бугарски” да се додадат ...

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Frontline - 24.09.2021

Северна Македонија е подготвена да се вклучи во конструктивен дијалог со Бугарија, за да обезбеди целосна имплементација на Договорот за добрососедство и соработка. Во исто време согласно истиот Договор очекува Бугарија да продолжи да биде наш ...

Заев: Не смееме да обвинуваме цели нации за фашизам

360 степени - 23.09.2021

Премиерот повторно објаснува како ќе се коригираат спомениците и учебниците, како дел од дијалогот со Бугарија На спомениците и во учебниците по историја треба да се отстрани зборот „бугарски“ во делот каде што се споменува бугарскиот фашистички ...

Заев: Бугарската страна исто така треба да внимава да не предизвикува негативни чувства кај македонскиот народ

360 степени - 23.09.2021

Јас сум убеден дека проевропските манири и решенија ќе преовладаат и ќе градиме пријателство без да се чепкаат болните работи за народите од двете страни, рече Заев во интервју за ТВ 24 Никој не може да го избрише фактот за тоа кои држави ...

Добрососедство: Пиши, бриши или допиши?

Deutsche Welle - 23.09.2021

Ни во име на добрососедство со Бугарија, ни како услов за членство во ЕУ, не смееме да се согласиме со фалсификување на историски факти, гласат дел од домашните пораки до македонскиот премиер, Зоран Заев.

Не сме биле ниту Ние сите на страна на партизаните, имало И соработници на фашистите, рече Заев

Сакам да кажам - 23.09.2021

Премиерот Зоран Заев смета дека на фашизмот не треба да му се дава етнички предзак, па затоа од спомениците и учебните ќе биде отстранет зборот „бугарски“ а ќе остане само „фашистички окупатор“.

Заев: Не смееме да обвинуваме цели нации за фашизам - и кај нас имало соработници со окупаторот

Deutsche Welle - 23.09.2021

Неколкуте барања коишто ги испорача Бугарија, како услов да се тргне ветото и да се ослободи патот на Северна Македонија кон ЕУ, веќе неколку дена ја брануваат јавноста. Неколкуте барања коишто ги испорача Бугарија како услов да се тргне ветото и да ...

Историските факти на удар на политиката

24 Вести - 23.09.2021

Историските факти на удар на политиката - дали премиерот Заев прави пиши-бриши на минатото, контра работата на историската Комисија со Бугарија? Заев денеска потврди дека дефинитивно ќе се отстранува бугарски фашистички окупатор од учебниците и ...

Заев: не се мешам во работата на историската комисија

Р.С.Европа - 23.09.2021

Премиерот Зоран Заев денеска одговарајќи на новинарски прашања рече дека ќе се брише придавката „бугарски“ од спомениците и од учебниците во кои сега пишува „бугарски фашистички окупатор“ затоа што фашизмот нема етничка боја.

историчарите контра Заев – историските факти не можат да се скријат

Телма - 23.09.2021

Историчарите и Комисијата за историски прашања со Бугарија работат во делокругот на историјата, а бришењето на бугарски фашистички окупатор од спомениците и од учебниците е во делокругот на политиката.

Заев: Не се мешам во работата на комисијата, именувањето на фашистичкиот окупатор е политика

Фокус - 23.09.2021

Наше право е и обврска да ги учиме следните генерации, да го препознаат фашизмот, да го осудат и да си ја учат својата историја, но иствремено да ја испраќаме и пораката дека не смееме да обвинуваме цели едни нации за фашизам, кажа премиерот Зоран ...

Заев за тв 24: Нечесно е да се оквалификува една цела нација како фашистичка

24 Вести - 23.09.2021

Лидерот на СДСМ и премир Зоран Заев во емисијата 24 анализа во врска со релацијите со Софија истакна дека политиката не може да се меша со историјата, ниту нешто да смени. Вели дека ако сака да се гради пријателство и добри односи, треба да се ...

ВМРО-НП: Бришење на зборот „бугарски“ пред фашистички окупатор е дел од повоената европска политика

Сител - 23.09.2021

Вообичаено кога зборуваме за компромиси кои треба да ги направиме со нашиот сосед Република Бугарија, противниците на таа идеја го изнесуваат аргументот дека со тоа се негира нашиот идентитет и македонската нација.

ВМРО-НП: Бришењето „бугарски” пред фашистички окупатор не е негирање на македонскиот идентитет

МКД - 23.09.2021

ВМРО-Народна партија денеска преку соопштение до јавноста застана зад идејата за бришење на зборот „бугарски” пред фашистички окупатор во учебниците и на спомениците , со објаснување дека се работи за цивилизациски код кој фиункционира во цела ...

Заев: И кај нас имало соработници на фашистичкиот окупатор, не се мешам во работата на историчарите

ТВ21 - 23.09.2021

Премиерот Зоран Заев околу последните барања од страна на Бугарија, коментираше дека не се меша во работата на историчарите. „Историската комисија работи на 5 историски личности и три историски период. Продолжува да работи и за Гоце Делчев.

Не треба да му се дава етнички предзнак на фашизмот, вели Заев околу „бугарскиот фашистички окупатор“

Слободен Печат - 23.09.2021

На фашизмот не треба да му се дава етнички предзнак, смета премиерот Зоран Заев, откако вчера најави дека од македонските учебници ќе се брише одредницата „бугарски фашистички окупатор“. Заев вели дека не се меша во работата на историчарите.

Атанасоски за СП: Наместо бугарски фашистички окупатор може да стои Фашистичка Бугарија

Слободен Печат - 23.09.2021

Историчарот и аналитичар Благојче Атанасоски смета дека потегот на премиерот Зоран Заев во учебниците по историја повеќе да не пишува бугарски фашистички окупатор туку само фашистички окупатор е гест на добра волја што од бугарската страна ќе биде ...

Најавата за менување на учебниците триумфално пречекана во бугарските медиуми

Канал5 - 23.09.2021

Историските прашања и дилемите требаше да ги расчисти мешовитата македонско-бугарска комисија, но таа по неколку неуспешни обиди да го мрдне процесот од мртва точка, во мај соопшти дека нивната рабоата е во ќорсокак.

Заев: Не се мешам во работата на комисијата, именувањето на фашистичкиот окупатор е политика

Канал5 - 23.09.2021

По најавата за бришење на делот бугарски од сите споменици и учебници каде се споменува фашистички окупатор на земјава, премиерот Заев појасни дека тоа пред се, се должи на намерата за европеизација на земјава и пријателство кон Бугарија.

Заев: Останува „фашистички окуптор“, се брише „бугарски“

Алсат-М - 23.09.2021

Премиерот Зоран Заев во денешното излагање рече дека групата историчари од Северна Македонија и Бугарија решиле неколку спорови за пет историски личности од три различни периоди и дека во моментов се разговара за Гоце Делчев.

Заев: И во Македонија имало соработници на фашистите

Сител - 23.09.2021

Премиерот Заев денеска во одбрана на ставот од учебниците и спомениците да се избрише зборот бугарски а да остане само фашистички окупатор. Според него не смее цела една нација, било да е тоа германската, италијанската или бугарската да се обвинува ...

Заев очекува Бугарија да продолжи да и биде поддржувач на Македонија на нејзиниот европски пат

Сител - 23.09.2021

Премиерот Зоран Заев очекува Бугарија да продолжи да биде наш пријател и поддржувач во процесот на евроинтеграција согласно членот 2 од Договорот за добрососедство, пријателство и соработка.

Заев очекува Бугарија да продолжи да и биде партнер и поддржувач на Македонија

Канал5 - 23.09.2021

Апсолутно не сакам на некој ниту да му учинам повеќе од тоа што е дозволено, ниту пак да направиме некои дополнителни чекори. Премиерот Зоран Заев очекува Бугарија да продолжи да биде наш пријател и поддржувач во процесот на евроинтеграција согласно ...

Заев очекува Бугарија да продолжи да и биде партнер и поддржувач на Северна Македонија на нејзиниот европски пат

ТВ21 - 23.09.2021

Премиерот Зоран Заев очекува Бугарија да продолжи да биде наш пријател и поддржувач во процесот на евроинтеграција согласно членот 2 од Договорот за добрососедство, пријателство и соработка.

Заев за ТВ 24: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

24 Вести - 23.09.2021

Политиката не може да се меша со историјата, ниту нешто да смени. За да се гради пријателство и добри односи, треба да се изгради и пријателски амбиент. Ако сакате да градите пријателство и добри односи, треба да постапуваме правилно, изјави вечерва ...

Заев: Нечесно е да обвинуваме цели нации за фашизам

Фокус - 23.09.2021

Лидерот на СДСМ и премиер Зоран Заев во денешното интервју на ТВ 24, во врска со релациите со Софија, истакна дека политиката не може да се меша со историјата. Според него, ако сака да се гради пријателство и добри односи, треба да се изгради и ...

Заев: И европските земји избегнуваат национална обоеност на фашизмот

Слободен Печат - 23.09.2021

Премиерот Зоран Заев во гостување на ТВ24, во врска со бришењето на одредницата „бугарски“ пред „фашистички окупатор“ од македонските учебници и споменици, вечерва изјави дека „во 21-век, не треба да се гледа на работите преку именување на нацизмот ...

Заев: Фашизмот бил зло, но не може да кажете дека цела нација била фашистичка

Сител - 23.09.2021

Назначувањето или именувањето на фашистичкиот окупатор, или давањето на етничка димензија на фашистичкиот окупатор не е дел од работата на историската комисија.Таа го работи делот на историските моменти на тоа што се случувало, кој каков ревозуцинер ...

Митко Панов: Заев историјата на сопствениот народ ја разбира како средство за политички договор

МКД - 23.09.2021

Историјата на македонскиот народ не може да биде желботека на неписмените (ѓоа)политичари и мегдан за фалсификување. Улично насилство. Промена на националниот наратив во македонскиот образовен систем.

Заев се правда: И дел од Македонците им помагале на фашистите, не само Бугарите

Алфа - 23.09.2021

И дел од Македонците биле помошници на фашистите, вака премиерот Зоран Заев ја оправда својата најава, дека од македонските учебници, ќе се брише Бугарски, пред поимот фашистички окупатор.

Заев: И бугарската страна треба да внимава со своите потези да не предизвикува негативни чувства кај македонскиот народ

Нова ТВ - 23.09.2021

Јас сум убеден дека проевропските манири и решенија ќе преовладаат и ќе градиме пријателство без да се чепкаат болните работи за народите од двете страни, рече Заев во интервју за ТВ 24 Никој не може да го избрише фактот за тоа кои држави ...

Заев: Бугарската страна исто така треба да внимава да не предизвикува негативни чувства кај македонскиот народ

Либертас - 23.09.2021

Јас сум убеден дека проевропските манири и решенија ќе преовладаат и ќе градиме пријателство без да се чепкаат болните работи за народите од двете страни, рече Заев во интервју за ТВ 24 Никој не може да го избрише фактот за тоа кои држави ...

„Победа! За Македонија веќе не сме „окупатори“, еве што пишуваат бугарските медиуми

Фактор - 23.09.2021

„Победа! За Македонија веќе не сме „окупатори“, пишува бугарскиот медиум Лупа .бг. Ова следи откако премиерот Зоран Заев најави дека ќе се менуваат учебниците кои ги содржат термините „бугарски фашистички окупатор“, во знак на пријателскиот дух со ...

ПОБЕДА! ЗА МАКЕДОНИЈА ВЕЌЕ НЕ СМЕ ОКУПАТОРИ Коментари на бугарски медиуми

+инфо - 23.09.2021

Дел од бугарските медиуми пишуваат дека пораката се совпаднала со Денот на независноста кој вчера го одбележаа. Бугарски медиуми објавуваат текстови со наслови дека извојувале победа и дека за Македонија повеќе не се окупатори.

ВМРО-Народна: Бришењето на националата одредница „бугарски“ пред „фашистички“ не е негирање на идентитетот

Либертас - 23.09.2021

Соопштение на ВМРО – Народна партија Вообичаено кога зборуваме за компромиси кои треба да ги направиме со нашиот сосед Република Бугарија, противниците на таа идеја го изнесуваат аргументот дека со тоа се негира нашиот идентитет и македонската ...

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА БЕШЕ СЛОБОДНА ЗЕМЈА ПРЕД ДА ДОЈДАТ БУГАРИТЕ? Георгиевски вели дека бришењето на „бугарски“ не е ...

+инфо - 23.09.2021

За жал, меѓу напаѓачите повторно ги гледаме сите оние исти имиња кои десетици години наназад не дозволуваат ниеден чекор да се направи во однос на зближувањето со соседна Бугарија, се вели во соопштението на ВМРО-НП.

Фашистичкиот окупатор ја окупираше Македонија во 1941-та, рече Заев, но не кажа кој

ММС - 23.09.2021

Премиерот Зоран Заев призна дека целта во политичките преговори со Бугарија е да се избрише зборот „бугарски“ од учебниците и спомениците затоа што тоа било во европскиот дух на сфаќање на фашистичкиот период без додавање етничка боја.

НЕЧЕСНО Е ЕДНА ЦЕЛА НАЦИЈА ДА СЕ ОКВАЛИФИКУВА КАКО ФАШИСТИЧКА Заев е за пријателски амбиент со Бугарија

+инфо - 23.09.2021

Непријатно е чувството да ве именуваат како фашистички окупатор. Во европските учебници, во духот на европските манири, се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот, вели Заев.

Заев очекува Бугарија да продолжи да биде партнер и поддржувач на Македонија на нејзиниот европски пат

Вечер Прес - 23.09.2021

Премиерот Зоран Заев очекува Бугарија да продолжи да биде наш пријател и поддржувач во процесот на евроинтеграција согласно членот 2 од Договорот за добрососедство, пријателство и соработка.

Заев очекува Бугарија да продолжи да и биде партнер и поддржувач на Северна Македонија на нејзиниот европски пат

Нова ТВ - 23.09.2021

Премиерот Зоран Заев очекува Бугарија да продолжи да биде наш пријател и поддржувач во процесот на евроинтеграција согласно членот 2 од Договорот за добрососедство, пријателство и соработка.

Добрососедство: Пиши, бриши или допиши?

Либертас - 23.09.2021

Ни во име на добрососедство со Бугарија, ни како услов за членство во ЕУ, не смееме да се согласиме со фалсификување на историски факти, гласат дел од домашните пораки до македонскиот премиер, Зоран Заев.

Заев: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

Вечер Прес - 23.09.2021

Политиката не може да се меша со историјата, ниту нешто да смени. За да се гради пријателство и добри односи, треба да се изгради и пријателски амбиент. Ако сакате да градите пријателство и добри односи, треба да постапуваме правилно, изјави вечерва ...

Заев за тв 24: нечесно е да се оквалификува една цела нација како фашистичка

Либертас - 23.09.2021

Лидерот на СДСМ и премир Зоран Заев во емисијата 24 анализа во врска со релацијите со Софија истакна дека политиката не може да се меша со историјата, ниту нешто да смени. Вели дека ако сака да се гради пријателство и добри односи, треба да се ...

Заев: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

Бриф - 23.09.2021

Политиката не може да се меша со историјата, ниту нешто да смени. За да се гради пријателство и добри односи, треба да се изгради и пријателски амбиент. Ако сакате да градите пријателство и добри односи, треба да постапуваме правилно, изјави вечерва ...

ЌЕ БРИШЕ ЛИ БУГАРИЈА ОД СВОИТЕ УЧЕБНИЦИ ДЕКА МАКЕДОНИЈА Е БУГАРСКА ДРЖАВА Ѓорчев со прашање до Заев

+инфо - 23.09.2021

Менувањето на „вордингот“ при опис на одредени настани и случувања само од македонска страна ја отсликува нерамноправноста на Република Македонија во однос на Република Бугарија во врска со Договорот за добрососедство, смета Ѓорчев.

Заев: Не треба да се гледа на работите преку именување на нацизмот со етничка боја

Вечер Прес - 23.09.2021

Не може политиката да се меша или да ја смени историјата. Историјата е таа и насекаде е околу нас, вели премиерот Зоран Заев во емисијата „24 анализа“, зборувајќи за остранување на терминот „бугарски“ пред „фашистички окупатор“ во учебниците во ...

ЌЕ СЕ БРИШЕ „БУГАРСКИ“, АМА ОСТАНУВА „ФАШИСТИЧКИ“ Сепак имало окупатори наместо административци

+инфо - 23.09.2021

Наше право и обврска е како ќе ги учиме следните генерации да го препознаат фашизмот, да го осудат фашизмот, да си ја учат историјата, а дел од нашата историја е фашистичката окупација, рече премиерот Зоран Заев.

ФАКТОР НА ДЕНОТ : Ќе има и трета доза вакцина, има реакции за најавите за исфрлање на „бугарски“ пред фашистички ...

Фактор - 23.09.2021

ЌЕ ИМА И ТРЕТА ДОЗА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД Министерот за здравство Венко Филипче денеска соопшти дека од понеделник на сите вакцинални пунктови ќе може да се прима третата доза од вакцината против ковид-19.

ЃОРГИ СПАСОВ: Може само да допишеме таму каде што треба дека тоа се жртви на бугарските фашисти од Втората светска ...

Фактор - 23.09.2021

По изјавата на премиерот Зоран Заев дека во учебниците ќе се брише „бугарски фашистички окупатор“, бидејќи како што објасни, фашизмот не смее да има етничка димензија. На ова реагираше поранешниот амбасадор Ѓорги Спасов, кој со пост на фејсбук ...

Заев: Не се мешам во работата на комисијата, именувањето на фашистичкиот окупатор е политика

Либертас - 23.09.2021

Наше право е и обврска да ги учиме следните генерации, да го препознаат фашизмот, да го осудат и да си ја учат својата историја, но иствремено да ја испраќаме и пораката дека не смееме да обвинуваме цели едни нации за фашизам, кажа премиерот Зоран ...

ЗАЕВ: Фашистички окупатор беше Третиот рајх, со Бугарија спремни сме со нота да дефинираме дека С. Македонија е исто ...

Денешен - 23.09.2021

Премиерот Зоран Заев очекува Бугарија да продолжи да биде наш пријател и поддржувач во процесот на евроинтеграција согласно членот 2 од Договорот за добрососедство, пријателство и соработка.

Заев очекува Бугарија да продолжи да и биде партнер и поддржувач на Македонија на нејзиниот европски пат

24Инфо - 23.09.2021

Премиерот Зоран Заев очекува Бугарија да продолжи да биде наш пријател и поддржувач во процесот на евроинтеграција согласно членот 2 од Договорот за добрососедство, пријателство и соработка.

ВМРО-Народна: Бришењето на „бугарски окупатор“ не е негирање на идентитетот

Независен - 23.09.2021

ВМРО-Народна партија на Љупчо Георгиевски го поддржа премиерот Зоран Заев во намерата да го избрише зборот „бугарски“ од описот „фашистички окупатор“. -Вообичаено кога зборуваме за компромиси кои треба да ги направиме со нашиот сосед Република ...

Заев: Нечесно е цела нација да се квалификува како фашистичка

Press24 - 23.09.2021

Премиерот Зоран Заев во гостувањето на ТВ 24 рече дека е нечесно е цела нација да се оквалификува како фашистичка. -Непријатно е чувството, да се ставите член на која било нација и да ве именуваат како името на нацијата и фашистички окупатор, рече ...

Заев: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

24Инфо - 23.09.2021

Политиката не може да се меша со историјата, ниту нешто да смени. За да се гради пријателство и добри односи, треба да се изгради и пријателски амбиент. Ако сакате да градите пријателство и добри односи, треба да постапуваме правилно, изјави вечерва ...

Заев: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

Press24 - 23.09.2021

Политиката не може да се меша со историјата, ниту нешто да смени. За да се гради пријателство и добри односи, треба да се изгради и пријателски амбиент. Ако сакате да градите пријателство и добри односи, треба да постапуваме правилно, изјави вечерва ...

ВМРО-Народна: Бришењето на „бугарски окупатор“ не е негирање на идентитетот

Press24 - 23.09.2021

ВМРО-Народна партија на Љупчо Георгиевски го поддржа премиерот Зоран Заев во намерата да го избрише зборот „бугарски“ од описот „фашистички окупатор“. -Вообичаено кога зборуваме за компромиси кои треба да ги направиме со нашиот сосед Република ...

Заев: Нечесно е цела нација да се квалификува како фашистичка

24Инфо - 23.09.2021

Премиерот Зоран Заев во гостувањето на ТВ 24 рече дека е нечесно е цела нација да се оквалификува како фашистичка. -Непријатно е чувството, да се ставите член на која било нација и да ве именуваат како името на нацијата и фашистички окупатор, рече ...

Заев очекува Бугарија да продолжи да и биде партнер и поддржувач на Македонија на нејзиниот европски пат

Press24 - 23.09.2021

Премиерот Зоран Заев очекува Бугарија да продолжи да биде наш пријател и поддржувач во процесот на евроинтеграција согласно членот 2 од Договорот за добрососедство, пријателство и соработка.

Заев: Соработници на фашизмот имавме и во Македонија, не можете да кажете дека сите биле на страната на Партизаните

еМагазин - 23.09.2021

Прашан во врска со менување на учебниците каде што пишува „бугарски фашистички окупатор“, премиерот денеска одговори дека, нациите не треба да се врзуваат со фашизмот. Тој додаде дека и во Македонија за време на Втората светска војна имало лица кои ...

Димитриевски до Заев: Збoруваш од позиција на премиер во име на сите нас, не понижуваш сите, газиш по нашата историја и ...

Курир - 23.09.2021

Има ли крај на оваа самопонижување? Зоране, пријателе, збoруваш од позиција на Премиер во име на сите нас, не понижуваш сите, газиш по нашата историја и коските на нашите предци, пишува градоначалникот на општина Куманово, Максим Димитриевски.

Димитриевски до Заев: Не понижуваш сите, газиш по коските на нашите предци!

Нетпрес - 23.09.2021

Има ли крај на оваа самопонижување? Зоране, пријателе, збoруваш од позиција на Премиер во име на сите нас, не понижуваш сите, газиш по нашата историја и коските на нашите предци, пишува градоначалникот на општина Куманово, Максим Димитриевски.

Заев очекува Бугарија да продолжи да и биде партнер и поддржувач на Северна Македонија на нејзиниот европски пат

Скопје инфо - 23.09.2021

Премиерот Зоран Заев очекува Бугарија да продолжи да биде наш пријател и поддржувач во процесот на евроинтеграција согласно членот 2 од Договорот за добрососедство, пријателство и соработка.

Љубчо Георгиевски: Дали Македонија беше слободна земја пред да дојдат Бугарите?

Мак. Весник - 23.09.2021

Вообичаено кога зборуваме за компромиси кои треба да ги направиме со нашиот сосед Република Бугарија, противниците на таа идеја го изнесуваат аргументот дека со тоа се негира нашиот идентитет и македонската нација.

А Бугарија ќе ги брише ли учебниците во кои стои дека Македонија е бугарска држава?

Нетпрес - 23.09.2021

Ќе ги брише ли своите учебници Бугарија- во кои стои дека Македонија е бугарска држава – како што денеска премиерот вети дека ќе го тргне зборот „бугарски“ од пред фразата „фашистички окупатор“, прашува поранешниот македонски амбасадор во Софија ...

Сепак имало окупатори наместо административци, иако се брише „бугарски“ од „фашистички“

Нетпрес - 23.09.2021

Одговарајќи на новинарско прашање, премиерот Зоран Заев смета дека не смее да се обвинува цела една нација за фашизмот, мислејќи на бугарската, додавајќи дека како што не смее да се обвинува ниту италијанската, германската.

Заев очекува Бугарија да продолжи да и биде партнер и поддржувач на Македонија на нејзиниот европски пат

Lider - 23.09.2021

Премиерот Зоран Заев очекува Бугарија да продолжи да биде наш пријател и поддржувач во процесот на евроинтеграција согласно членот 2 од Договорот за добрососедство, пријателство и соработка.

(ВИДЕО) Според Заев, Македонци биле соработници на фашистите

Lider - 23.09.2021

Не престануваат спорните изјави на премиерот Заев околу договорот со Бугарија. Во неговата денешна изјава, тој истакна дека некои од Македонците биле соработници на фашистите. Бришење на називот „бугарски“ пред терминот фашистички окупатор од ...

Марјан Ѓорчев: Ќе ги брише ли своите учебници Бугарија- во кои стои дека Македонија е бугарска држава ?

Lider - 23.09.2021

Според него македонската власт не смее да отстапи од црвените линии дефинирани како резолуција во македонското собрание. Ќе ги брише ли своите учебници Бугарија- во кои стои дека Македонија е бугарска држава – како што денеска премиерот вети дека ќе ...

Заев: Не сме биле ниту ние сите на страна на Партизаните, имало и соработници на фашистите!

Точка - 23.09.2021

Премиерот Зоран Заев смета дека на фашизмот не треба да му се дава етнички предзак, па затоа од спомениците и учебните ќе биде отстранет зборот „бугарски“ а ќе остане само „фашистички окупатор“.

Атанасоски: Наместо да се брише „бугарски“ од „фашистички окупатор“, да се користи „Фашистичка Бугарија“

365 - 23.09.2021

Бришењето на „бугарски“ од „бугарски фашистички окупатор“, кое го најави премиерот Зоран Заев, иако е гест на добра волја, од бугарската страна ќе биде протолкувано како „признавање на вистината“, смета историчарот и аналитичар Благојче Атанасоски.

Заев нема да стане член на историската комисија, именувањето на фашизмот било политичка работа

365 - 23.09.2021

„Назначувањето или именувањето на фашистичкиот окупатор не е дел од работата на историската комисија“, изјави денеска премиерот Зоран Заев, одговарајќи на зајадливо новинарско прашање дали планира да стане член на истата, со оглед на неговата изјава ...

Бугарски „Труд“ го цитира Заев: „Некои Македонци исто така биле помошници на фашистите“

365 - 23.09.2021

„Заев: Некои Македонци исто така биле помошници на фашистите“ , со ваков наслов, повикувајќи се на текстот на ТВ „Алфа“ , бугарскиот портал „Труд“ ја пренесе изјавата на премиерот со која ја аргументираше својата теза дека не смее да се дава етничка ...

Заев ќе ги менува учебниците заради „бугарскиот фашизам“, а ќе ги менува ли Британика, меморијалните музеи на ...

Република - 23.09.2021

Премиерот Зоран Заев вчера најави промена на термините во учебниците по историја поврзани со „бугарскиот фашистички окупатор“ за време на Втората светска војна, како чекор за надминување на недоразбирањата со Бугарија.

Политиката не треба да се меша во историјата, ама тргањето на „бугарски“ пред фашистички окупатор е во духот на ...

MakPress - 23.09.2021

Политиката не може да се меша со историјата, ниту нешто да смени. За да се гради пријателство и добри односи, треба да се изгради и пријателски амбиент. Ако сакате да градите пријателство и добри односи, треба да постапуваме правилно, изјави вечерва ...

Бришењето на „бугарски окупатор“ не е негирање на идентитетот, велат од ВМРО-Народна

Локално - 23.09.2021

ВМРО-Народна партија денеска преку соопштение до јавноста застана зад идејата за бришење на зборот „бугарски” пред фашистички окупатор во учебниците и на спомениците , со објаснување дека се работи за цивилизациски код кој фиункционира во цела ...

Партијата на Љубчо Георгиевски му дава поддршка на Заев да го избрише зборот „бугарски“ пред фашистички окупатор од ...

MakPress - 23.09.2021

Вообичаено кога зборуваме за компромиси кои треба да ги направиме со нашиот сосед Република Бугарија, противниците на таа идеја го изнесуваат аргументот дека со тоа се негира нашиот идентитет и македонската нација.

Заев: Во европските учебници се избегнува националната обоеност на фашизмот

Локално - 23.09.2021

Не може политиката да се меша или да ја смени историјата. Историјата е таа и насекаде е околу нас, вели премиерот Зоран Заев во емисијата „24 анализа“, зборувајќи за остранување на терминот „бугарски“ пред „фашистички окупатор“ во учебниците во ...

Заев: Во европските учебници се избегнува националната обоеност на фашизмот

Република - 23.09.2021

Не може политиката да се меша или да ја смени историјата. Историјата е таа и насекаде е околу нас, вели премиерот Зоран Заев во емисијата „24 анализа“, зборувајќи за остранување на терминот „бугарски“ пред „фашистички окупатор“ во учебниците во ...

Заев: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

Опсервер - 23.09.2021

– Политиката не може да се меша со историјата, ниту нешто да смени. За да се гради пријателство и добри односи, треба да се изгради и пријателски амбиент. Ако сакате да градите пријателство и добри односи, треба да постапуваме правилно, изјави ...

Заев очекува Бугарија да продолжи да и биде партнер и поддржувач на Северна Македонија на нејзиниот европски пат

Frontline - 23.09.2021

Премиерот Зоран Заев очекува Бугарија да продолжи да биде наш пријател и поддржувач во процесот на евроинтеграција согласно членот 2 од Договорот за добрососедство, пријателство и соработка.

Ќе се брише „бугарски“ а ќе остане „фашистички окупатор“, Заев одговараше дали ќе биде член на историската комисија

Скопје1 - 23.09.2021

Премиерот Зоран Заев смета дека не смее да се обвинува цела една нација за фашизмот, мислејќи на бугарската, додавајќи дека како што не смее да се обвинува ниту италијанската, германската.

Заев во ТВ 24: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

CivilMedia - 23.09.2021

Политиката не може да се меша со историјата, ниту нешто да смени. За да се гради пријателство и добри односи, треба да се изгради и пријателски амбиент. Ако сакате да градите пријателство и добри односи, треба да постапуваме правилно, изјави вечерва ...

Заев: И во Македонија не биле сите на страната на партизаните, имало соработници на фашистите

MakPress - 23.09.2021

Премиерот Зоран Заев очекува Бугарија да продолжи да биде наш пријател и поддржувач во процесот на евроинтеграција согласно членот 2 од Договорот за добрососедство, пријателство и соработка.

Заев: Непријатно е да се именува цела една нација како фашистичка

Zoom - 23.09.2021

Премиерот Зоран Заев во гостување на ТВ24, изјави дека „во 21-век, не треба да се гледа на работите преку именување на нацизмот со етничка боја“. Изјавата е поврзана со бришењето на одредницата „бугарски“ пред „фашистички окупатор“ од македонските ...

Латас за „бугарски фашистички окупатор“: Тоа е работа на експерти и луѓе што ја знаат историјата

Локално - 23.09.2021

Тоа е форма на тоталитаризам. Премиерот не може да го определува што ќе пишува во учебниците по историја, вели новинарот Драган Павловиќ-Латас за дискусијата околу тоа дали ќе се менува изразот „бугарски фашистички окупатор“.

Иванов: Децата не треба да ги оптоваруваме дека Бугарите се фашисти

Локално - 23.09.2021

Компромисот што го направивме со Грција и веројатно понатаму со Бугарија ќе се направат, значи дека и Бугарите ќе мора да попуштат, вели новинарот Зоран Иванов во емисијата „Само вистина“.

Огнен Чанчаревиќ: Како тоа сѐ, освен бугарски фашистички окупатор во учебниците, е работа на Комисијата?

Опсервер - 23.09.2021

Ако бришењето во учебниците е политичка работа/одлука, како што кажа премиерот… Како тоа Комисијата работеше и работи на усогласување на содржината во учебниците за антика, среден век и 19 и 20 век? Што тогаш ќе работи Комисијата кога ќе стигне на ...

Заев: Назначувањето или именувањето на фашистичкиот окупатор не е дел од работата на историската комисија

Локално - 23.09.2021

Назначувањето или именувањето на фашистичкиот окупатор, или давањето на етничка димензија на фашистичкиот окупатор не е дел од работата на историската комисија.Таа го работи делот на историските моменти на тоа што се случувало, кој каков ревозуцинер ...

Заев ги направи и Македонците фашисти како Бугарите

PressingTV - 23.09.2021

Правдајќи ги своите постапки и предавства околу бугарското прашање, премиерот Зоран Заев порача дека колабористи со фашистите имало и во Македонија, па не треба тој назив ексклузивно да им припаѓа само на Бугарите.

Не може да ги осудувате следните генерации Бугари дека биле фашистички окупатори, вели Заев

MakPress - 23.09.2021

Одговорајаќи на новинарски прашања премиерот Зоран Заев денеска истакна дека Фашистичкиот окупатор, беше Третиот Рајх и пактот којшто беше создаден од страна на Германија, Италија и Јапонија на кој се приклучија земји, меѓу кои беше и Бугарија, но ...

Дочекавме: Заев ги направи Македонците фашисти

Република - 23.09.2021

Правдајќи ги своите постапки и предавства околу бугарското прашање, премиерот Зоран Заев порача дека колабористи со фашистите имало и во Македонија, па не треба тој назив ексклузивно да им припаѓа само на Бугарите.

Марјан Ѓорчев: Ќе избрише ли Бугарија од нивните учебници дека Македонија е бугарска држава?

MakPress - 23.09.2021

Ќе ги брише ли своите учебници Бугарија- во кои стои дека Македонија е бугарска држава - како што денеска премиерот вети дека ќе го тргне зборот „бугарски“ од пред фразата „фашистички окупатор“, прашува поранешниот македонски амбасадор во Софија ...

„Не смее фашизмот да има етнички димензии“: Зборот „бугарски“ пред фашистички окупатор ќе се брише од учебниците

Локално - 23.09.2021

Во учебниците ќе се менува „бугарски фашистички окупатор“ во „фашистички окупатор“, бидејќи, како што вели премиерот Зоран Заев тоа било во духот на пријателството со соседна Бугарија. „Голем дел од спомениците кои што ги има и во Република Бугарија ...

Заев: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

Frontline - 23.09.2021

Политиката не може да се меша со историјата, ниту нешто да смени. За да се гради пријателство и добри односи, треба да се изгради и пријателски амбиент. Ако сакате да градите пријателство и добри односи, треба да постапуваме правилно, изјави вечерва ...

Заев ќе ги менува учебниците заради „бугарскиот фашизам“, а ќе ги менува ли Британика, меморијалните музеи на ...

PressingTV - 23.09.2021

Премиерот Зоран Заев вчера најави промена на термините во учебниците по историја поврзани со „бугарскиот фашистички окупатор“ за време на Втората светска војна, како чекор за надминување на недоразбирањата со Бугарија.

И од учебниците ќе се брише „бугарски фашистички окупатор“, вели Заев

Сакам да кажам - 22.09.2021

Премиерот Зоран Заев кажа дека и во учебниците ќе се менува „бугарски фашистички окупатор“ во „фашистички окупатор“, бидејќи, како што тврди тој, тоа било во духот на пријателството. Одговарајќи на новинарско прашање за бугарските барања за ...

Кои се чекорите што ги бара Софија за деблокада на дијалогот, Заев наброи неколку

360 степени - 22.09.2021

Патоказот, краткото и долгото име на државава, немешање во внатрешните работи… се конкретните решенија што ги бара Радев и што верувам дека ќе ги сработиме до крајот на годината, вели премиерот Патоказот, краткото и долго име на државата, немешање ...

Заев: Ќе се брише „бугарски“ пред фашистички окупатор, ќе се гради пријателство

Deutsche Welle - 22.09.2021

Патоказот, краткото и долго име на државата, немешање во внатрешните работи и преговарачката рамка - ова се неколкуте конкретни чекори коишто ги бара Бугарија за да се тргне ветото. Патоказот, краткото и долго име на државата, немешање во ...

Називот „бугарски“ пред терминот „фашистички окупатор“ ќе се брише и од учебниците по историја?

Фокус - 22.09.2021

Бришење на називот „бугарски“ пред терминот фашистички окупатор од спомениците во земјава се дел од конкретните и правосилни одлуки и решенија кои бугарскиот претседател Румен Радев ги бара од македонската страна за деблокада на преговорите, рече ...

Ќе се брише бугарски, останува само фашисти – Заев вели го исполнува договорот, Бугарија не мисли така

ТВ21 - 22.09.2021

Ќе се брише етничкиот предзнак бугарски пред спомениците од Втората светска војна и ќе стои само фашистички окупатор, а истото ќе се спроведе и во учебниците. Ова го изјави премиерот Зоран Заев објаснувајќи што конкретно ќе се спроведе од барањето ...

Заев: Каде што стои „бугарски фашистички окупатор“, сега ќе стои само „фашистички окупатор“ – не можете да обвините ...

ТВ21 - 22.09.2021

Патоказот, краткото и долгото име на државава, немешањето во внатрешните работи и преговарачката рамка, којашто е работа на ЕУ со Бугарија, се конкретните чекори на коишто работиме и верувам ќе ги сработиме до крајот на годината, изјави денеска ...

Заев: Бришење на „бугарски“ пред терминот „фашистички окупатор“

Алсат-М - 22.09.2021

Соработка во сите области, но и бришење на називот „бугарски“ пред терминот фашистички окупатор од спомениците во земјава се дел од конкретните и правосилни одлуки и решенија кои бугарскиот претседател Румен Радев ги бара од македонската страна за ...

Заев: Зборот „бугарски“ пред фашистички окупатор ќе го бришеме од учебниците

Телма - 22.09.2021

Ќе се брише етничкиот предзнак бугарски пред спомениците од Втората светска војна и ќе стои само фашистички окупатор, а истото ќе се спроведе и во учебниците. Ова го изјави премиерот Зоран Заев објаснувајќи што конкретно ќе се спроведе од барањето ...

Заев бара бришење на бугарски пред фашистички окупатор од учебниците, а од документите на АСНОМ?

МКД - 22.09.2021

Ќе се интервенира во учебниците онаму каде што пишува бугарски фашистички окупатор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, еден ден откако бугарскиот претседател Румен Радев во однос на бугарската блокада на македонските евроинтеграции спомена дека ...

Трајанов: Нема што да се разговара со Бугарија, никој не може да избрише дека таа била окупатор

Слободен Печат - 22.09.2021

Претседателот на Демократски сојуз и пратеник во Собранието, Павле Трајанов, во вечерашното гостување на телевизијата „Канал 5“ изјави дека не треба да се прават никакви отстапки во преговорите со Бугарија, затоа што, според него, историските факти ...

Заев: Спомениците треба да бидат во пријателски дух, каде што стоело бугарски фашистички окупатор сега веќе е ...

Слободен Печат - 22.09.2021

Патоказот, краткото и долгото име на државава, немешањето во внатрешните работи и преговарачката рамка, којашто е работа на ЕУ со Бугарија, се конкретните чекори на коишто работиме и верувам ќе ги сработиме до крајот на годината, изјави денеска ...

Во учебниците ќе се брише „бугарски“ пред фашистички окупатор, вели Заев

МКД - 22.09.2021

Патоказот, описот на краткото и долгото име на држава, немешање во внатрешните работи на двете земји, соработка меѓу институциите, во инфраструктурата... се конкретните решенија на кои се работи со Бугарија, а во однос на менувањето на учебниците, ...

Во учебниците ќе се брише „бугарски“ пред фашистички окупатор

Канал5 - 22.09.2021

Покрај спомениците, ќе се менуваат и учебниците по историја кои ги содржат термините „бугарски фашистички окупатор“, како дел од договорот со Бугарија, соопшти премиерот Заев. Според него фашизмот не смее да има етничка димензија, па така, ќе се ...

Што бара Радев од Македонија да исполни за да Бугарија го подигне ветото? - Заев ги повтори истите барања за кои се ...

Сител - 22.09.2021

Конкретните резултати и правосилните одлуки кои Софија ги бара од Скопје како услов за деболокирање на прегворите со ЕУ, не се ништо ново за премиерот Заев. Напротив на нив интензивно се работи а до крајот на годинава Заев очекува решенијата да ...

Заев: Ќе се менуваат учебниците каде пишува бугарски фашистички окупатор

Сител - 22.09.2021

На новинарско прашање дали според договорот со Бугарија ќе се менуваат учебниците по историја, премиерот Зоран Заев кажа дека нема да се менуваат учебниците по историја но ќе се менуваат термини бугарски фашистички окупатор.

За етничката димензија на фашизмот

Фокус - 22.09.2021

Ако на некој споменик во Македонија пишува дека тој и тој народен херој е убиен од бугарските фашисти во време на Втората светска војна тоа не треба да ги навредува Бугарите… Ѓорѓи Спасов Имало ли бугарски фашисти во Македонија во време на Втората ...

Заев: Краткото и долгото име на државава, немешањето во внатрешните работи се конкретните чекори што ги побара Софија

Либертас - 22.09.2021

Патоказот, краткото и долгото име на државава, немешањето во внатрешните работи и преговарачката рамка, којашто е работа на ЕУ со Бугарија, се конкретните чекори на коишто работиме и верувам ќе ги сработиме до крајот на годината, изјави денеска ...

Заев: Во учебниците ќе се брише “бугарски”пред фашистички окупатор

Вечер Прес - 22.09.2021

Дипломатска нота дека името на државава не означува територијални претензии, немешање во внатрешните работи околу малцинските права и бришење на придавката бугарски пред фашистички окупатор на спомениците и во учебниците се конкретните чекори што ги ...

Бришење на називот „бугарски“ пред терминот фашистички окупатор од спомениците се дел од барањата на Радев Раде

Либертас - 22.09.2021

„Ќе треба да има дипломатска нота во којашто ќе се опишува дека краткото име е исто со долгото име, односно Северна Македонија е исто со Република Северна Македонија и нема територијални претензии.

Котлар реагираше на изјавата на Заев за интервенција во учебниците каде стои „бугарски фашистички окупатор“

Вечер Прес - 22.09.2021

Професорката Наташа Котлар, која е и кандидат за градоначалник на Општина Центар, реагираше со статус на свбјот профил на фејсбук на денешната изјава на премиерот Зоран Заев дека ќе се интервенира во учебниците по историја, „односно одредени ...

Заев даде детали за барањата на бугарскиот државен врв

Фактор - 22.09.2021

Премиерот Зоран Заев денеска објасни што барал бугарскиот државен врв од земјава, со цел да ја тргнат блокадата на евроинтеграциите. Бугарската страна бара дипломатска нота дека името на државава не означува територијални претензии, немешање во ...

ЃОРЃИ СПАСОВ КОНТРА ЗОРАН ЗАЕВ Не треба да се брише „бугарски фашисти“

+инфо - 22.09.2021

Можно е само да допишеме таму кајшто треба дека се тоа жртви на бугарските фашисти од време на втората светска војна и ништо повеќе, напиша Спасов на Фејсбук. Имало ли бугарски фашисти во Македонија во време на Втората светска војна како што имало и ...

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Ќе се конфискува имот ако нема доказ за потекло, Заев кажа кои се барањата на Бугарија

Фактор - 22.09.2021

ЌЕ СЕ КОНФИСКУВА ИМОТ АКО НЕМА ДОКАЗ ЗА ПОТЕКЛО Сите кои нема да можат да го докажат потеклото на имот во вредност над 30 илјади евра стекнат претходната година, тој ќе биде конфискуван, предвидува драфт верзијата на Законот за потекло на имот, кој ...

Заев ќе ги амнестира бугарските фашисти: Од учебниците ќе исчезне зборот бугарски пред „фашистички окупатор“

Алфа - 22.09.2021

Бугарскиот фашистички окупатор исчезнува од македонските учебници. Премиерот Зоран Заев кажа дека не сме можеле на Бугарите да им ставаме етикета дека биле фашисти, иако тоа е историски факт, а сега и причина за менување на учебниците по историја во ...

Ќе се менуваат учебниците каде пишува “бугарски“ фашистички окупатор

еМагазин - 22.09.2021

Патоказот, краткото и долгото име на државава, немешањето во внатрешните работи и преговарачката рамка, којашто е работа на ЕУ со Бугарија, се конкретните чекори на коишто работиме и верувам ќе ги сработиме до крајот на годината, изјави денеска ...

Заев: Oд учебниците ќе се брише „бугарски фашистички окупатор“

24Инфо - 22.09.2021

Патоказот, краткото и долгото име на државава, немешањето во внатрешните работи и преговарачката рамка, којашто е работа на ЕУ со Бугарија, се конкретните чекори на коишто работиме и верувам ќе ги сработиме до крајот на годината, изјави денеска ...

Заев: Ќе се менуваат учебниците каде пишува бугарски фашистички окупатор

Press24 - 22.09.2021

На новинарско прашање дали според договорот со Бугарија ќе се менуваат учебниците по историја, премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција кажа дека нема да се менуваат учебниците по историја, но ќе се менуваат термини бугарски фашистички ...

ЕКС-ФУНКЦИОНЕР НА СДСМ КОНТРА ЗАЕВ: Историски факт е дека имало Бугарски фашистички окупатор

Lider - 22.09.2021

Екс амбасадорот на Македонија во Бугарија, Ѓорѓи Спасов, реагираше на најавата од премиерот Зоран заев дека од спомениците и од учебниците ќе се брише описот „бугарски“ пред фашистички окупатор.

КОТЛАР ДО ЗАЕВ: Неука, безобразна изјава за интервенција во учебниците каде стои „бугарски фашистички окупатор“

Денешен - 22.09.2021

Наташа КОТЛАР НЕУКА, суртучка, безобразна е денешната изјава, дека „ќе се интервенира во учебниците онаму каде што пишува бугарски фашистички окупатор“! Учебниците треба (а, така е насекаде), да се пишуваат врз основа на научните сознанија и ...

Заев: Ќе се менуваат учебниците каде пишува бугарски фашистички окупатор

Курир - 22.09.2021

На новинарско прашање дали според договорот со Бугарија ќе се менуваат учебниците по историја, премиерот Зоран Заев кажа дека нема да се менуваат учебниците по историја но ќе се менуваат термини бугарски фашистички окупатор.

Заев: Ќе се менуваат учебниците каде пишува бугарски фашистички окупатор

Нетпрес - 22.09.2021

На новинарско прашање дали според договорот со Бугарија ќе се менуваат учебниците по историја, премиерот Зоран Заев кажа дека нема да се менуваат учебниците по историја но ќе се менуваат термини бугарски фашистички окупатор.

ЗАЕВ: Во учебниците ќе ги менуваме термините каде што називот на пријателската нација Бугарија е поврзана со фашистички ...

Денешен - 22.09.2021

На новинарско прашање дали според договорот со Бугарија ќе се менуваат учебниците по историја, премиерот Зоран Заев кажа дека нема да се менуваат учебниците по историја, но ќе се менуваат термини бугарски фашистички окупатор.

Безобразна е изјавата на Заев дека ќе се менува терминот „бугарски фашистички окупатор“

Lider - 22.09.2021

НЕУКА, суртучка, безобразна е денешната изјава, дека „ќе се интервенира во учебниците онаму каде што пишува бугарски фашистички окупатор“, пишува во својот Фејсбук статус професорката и кандидат за градоначалник на Општина Центар, Наташа Котлар.

Заев најави бришење на зборот бугарски од описот за „фашистички окупатор“

Независен - 22.09.2021

Патоказот, краткото и долгото име на државава, немешањето во внатрешните работи и преговарачката рамка, којашто е работа на ЕУ со Бугарија, се конкретните чекори на коишто работиме и верувам ќе ги сработиме до крајот на годината, изјави денеска ...

Заев: Бришење на „бугарски“ пред терминот „фашистички окупатор“

Lider - 22.09.2021

Соработка во сите области, но и бришење на називот „бугарски“ пред терминот фашистички окупатор од спомениците во земјава се дел од конкретните и правосилни одлуки и решенија кои бугарскиот претседател Румен Радев ги бара од македонската страна за ...

Спасов контра Заев за бугарските фашисти

Независен - 22.09.2021

Екс амбасадорот на Македонија во Бугарија, Ѓорѓи Спасов, реагираше на најавата од премиерот Зоран заев дека од спомениците и од учебниците ќе се брише описот „бугарски“ пред фашистички окупатор.

Трајанов: Никој не може да избрише дека Бугарија била окупатор

Lider - 22.09.2021

Претседателот на Демократски сојуз и пратеник во Собранието, Павле Трајанов, во вечерашното гостување на телевизијата „Канал 5“ изјави дека не треба да се прават никакви отстапки во преговорите со Бугарија, затоа што, според него, историските факти ...

Спасов контра Заев: Бугарите не треба да ги навредува „бугарски фашистички окупатор“, освен ако…

365 - 22.09.2021

Ако на некој споменик во Македонија пишува дека даден народен херој е убиен од бугарските фашисти во време на Втората светска војна, тоа не треба да ги навредува Бугарите, пишува на Фејсбук поранешниот амбасадор во Бугарија – Ѓорѓи Спасов, откако ...

Спор со Бугарија: Заев најави споменици „во пријателски дух“ и бришење на „етничката димензија“ на фашизмот во ...

365 - 22.09.2021

„Патоказот, краткото и долгото име на државава, немешањето во внатрешните работи и преговарачката рамка, којашто е работа на ЕУ со Бугарија, се конкретните чекори на коишто работиме и верувам ќе ги сработиме до крајот на годината“, изјави денеска ...

Трајанов за „бугарски фашистички окупатор“: Историските факти не можат да се ревидираат

Локално - 22.09.2021

Демократски сојуз има сосема кристални ставови околу релациите со Бугарија. Ние сме за платформа, имаме црвени линии и ниту една остапка не треба да правиме наспроти Бугарија, вели пратеникот и лидер на ДС, Павле Трајанов за како ја коментира ...

Заев: Ќе се менуваат учебниците каде пишува бугарски фашистички окупатор

Скопје1 - 22.09.2021

На новинарско прашање дали според договорот со Бугарија ќе се менуваат учебниците по историја, премиерот Зоран Заев кажа дека нема да се менуваат учебниците по историја но ќе се менуваат термини бугарски фашистички окупатор.