TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се бара ревизија во „Градски аптеки“

Утрински - 19.09.2009

Благоја Механџиски, еден од содружниците на „Градски аптеки“, на вработените вчера им понуди чек од 350.000 евра за исплата на плати.

Има ли лек за аптекарите

Утрински - 19.09.2009

Остана ли нешто недопрено од долгата македонска транзиција, ако и „Градски аптеки“ ставија клуч на врата.

Братот на Костовски и Механџиски се туркаа

Време - 19.09.2009

Инцидент со физичка пресметка меѓу сопствениците на „Градски аптеки“, Благоја Механџиски и Стефан Костадиновски, брат на бизнисменот Трифун Костовски, вчера за ...

Зегин им понуди чек од 20 милиони денари на вработените

Вест - 19.09.2009

Чекот од 20 милиони денари на вработените им го однесе еден од телохранителите на Благој Механџиски - Зегин, а тој не отиде лично оти се плашел да не го ...

Ставен во мирување протестот на вработените во градски аптеки

Канал5 - 19.09.2009

Протестот на вработените во градски аптеки ставен во мирување, официјално поради претстојниот државен празник Рамазан Бајрам.

Протестот на аптекарите продолжува во вторник

Макфакс - 19.09.2009

Вработените на ПЗУ „Градска Аптека“ Скопје, за денеска најавија продолжување на мирниот протестен марш, кој беше ставен во мирување поради изминатиот државен ...

Финансиска полиција во „Градски аптеки“

Н.Македонија - 19.09.2009

Се испитува дали биле злоупотребени пари преку двојна наплата на лекови од Фондот за здравствено осигурување, а се проверува и начинот на приватизација на ...

Финансова полиција го истражува криминалот во Градски аптеки

А1 - 18.09.2009

Исти лекови двапати платени од Фондот за здравство. Градски аптеки не само што ги оштетија вработените, туку најверојатно и државната каса за околу 450 илјади ...

Втора епизода арогантни и дрски препукувања

А1 - 18.09.2009

Чек од 350.000 евра за исплата на плати им понуди денеска Благоја Механџиски на вработените на „Градски Аптеки“.

Клуч на "Градски аптеки"

Вест - 18.09.2009

Стотина вработени во ПЗУ "Градски аптеки" вчера ги затворија аптеките и најавија дека нема да работат додека не им се исплатат седумте заостанати плати.

Дупли дози навреди во „Градски аптеки“

Дневник - 18.09.2009

Додека Благоја Механџиски-Зегин и Стеван Костадинов си разменуваа погрдни зборови, а за малку и тупаници, вработените го продолжија штрајкот, барајќи ...

Вработените ставија клуч на „Градски аптеки“

Утрински - 18.09.2009

Вработените во „Градски аптеки“ откако и по седум месеци не ги добија своите плати, вчера воопшто не ги отворија аптеките и од раните утрински часови влегоа и ...

Вработените бараат ревизија на работењето во ПЗУ „Градска аптека“

МРТ - 18.09.2009

Институциите на системот под итно да влезат во ПЗУ „Градска аптека“ Скопје и да направат комплетна ревизија на се што е правено во изминатиот период.

Вработените во Градски аптеки и денеска еден час протестираа

Сител - 18.09.2009

Додека сопствениците на Градски аптеки пред камерите се расправаа и обвинуваа кој е крив за ваквата состојба во Градски аптеки, вработените и денеска еден час ...

Вработените бараат ревизија на работењето во ПЗУ „Градска аптека“

Макфакс - 18.09.2009

Институциите на системот под итно да влезат во ПЗУ „Градска аптека“ Скопје и да направат комплетна ревизија на се што е правено во изминатиот период.

Вработените бараат ревизија на работењето во ПЗУ „Градска аптека“

Форум - 18.09.2009

Институциите на системот под итно да влезат во ПЗУ „Градска аптека“ Скопје и да направат комплетна ревизија на се што е правено во изминатиот период Ова го ...

Продолжуваат протестите во „Градски аптеки“, плата сè уште нема

Алфа - 18.09.2009

Протестот на вработените во „Градски аптеки“, кои ги бараат седумте неисплатени плати, продолжи и денеска со блокада на центарот на Скопје.

Вработените ги затворија вратите на „Градски аптеки“

Н.Македонија - 18.09.2009

Неисплатените плати и придонеси за последните седум месеци биле причина поради која вработените на „Градски аптеки“ вчера ставија клуч на 35-те објекти.

Вработените ставија клуч на „Градски аптеки“

А1 - 17.09.2009

Некогашниот фармацевтски гигант, ланецот „Градски аптеки“, денеска ставија клуч на врата. Стотината вработени одлучија да не работат додека не им се исплатат ...

Вработените ги запоседнаа Градски аптеки

Канал5 - 17.09.2009

Окупирана дирекцијата на градски аптеки. Вработените ќе ја држат во 24 часовна опсада. Ставија клуч на аптеките и по 8 месечно чекање тргнаа во офанзива, да си ...

Аптекарите го избраа штрајкот за лек

Дневник - 17.09.2009

Газдите си ја префрлаат вината, а нашите фамилии гладуваат, револтирани се вработените, кои седум месеци не зеле плата и од вчера почнаа штрајк Фирмата ...

Протести на вработените на "Градски аптеки"

Телма - 17.09.2009

Мартин Јаковлески “Градски аптеки” се под клуч. Вработените ги затворија аптеките и својот револт го изразија преку организиран протест и марш по улицата “Даме ...

Бараат исплата на 7 заостанати плати и придонеси

Сител - 17.09.2009

Вработените ги затворија Градските аптеки. Ставија клуч на вратите на 35 објекти бидејќи 7 месеци не добиле плата, не им биле исплатени придонеси, а во ...

Вработените од „Градски аптеки“ излегоа на улица

Алфа - 17.09.2009

Очајни и револтирани поради седумте неисплатени плати, вработените во „Градски аптеки“ го изразија незадоволството на улица.

Градски аптеки под клуч

Вечер Прес - 17.09.2009

Околу 35 објекти на Градски аптеки од вчера се под клуч. Стотина вработени одлучија да протестираат пред централниот објект лоциран на улицата Даме Груев, за ...