TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јужна Африка на дланка: Зима е, но не се живее лошо

Спортнет - 12.06.2010

Ќе се обидеме малку да Ви ја приближиме Јужна Африка, преку тамошните цени и начинот на живот. Јужна Африка е земја со неверојатни разлики во класите меѓу жителите - дел имаат животен стандард на кој ...

ТВ преносите од СП, најгледани

Р.С.Европа - 12.06.2010

Саботирана Ал Џезеира Спорт? Телевизијата Ал Џезеира имала проблеми со емитувањето за време на првиот натпревар на Светското Првенство во фудбал, а според компанијата станува збор за саботажа.

ФИФА во проблеми со билетите за СП

Р.С.Европа - 12.06.2010

Две третини од фудбалските ентузијасти од 23 земји сметаат дека првиот Мундијал на територијата на Африка станува прескап за посета.

Потпретседателите на САД и Јужна Африка сонуваат за финале на Мундијалот

Р.С.Европа - 12.06.2010

Џо Бајден во живо ќе го гледа првиот натпревар на своите репрезентативци на Мундијалот. Соединетите држави играат против Англија.

Преку „Утрински весник“ Мундијалот на Макс ТВ

Утрински - 12.06.2010

Редакцијата на „Утрински весник“ во соработка МПМ-продукција подготви интерактивен видеокомуникатор, прв од ваков вид, за преносот на Светското фудбалско првенство во Јужна Африка преку Макс ТВ.

Бајден: Извини Барак, гледам фудбал

Утрински - 12.06.2010

Американскиот потпретседател Џо Бајден му кажал вчера на претседателот Барак Обама дека му е жал што го остава да го реши проблемот со истекувањето нафта во Мексикански Залив, но и одушевен што ќе го ...

Отворен 19. Мундијал - радосно, колоритно и бучно

Н.Македонија - 12.06.2010

Радост, колоритност, бучава, но и примеси од тага го отворија 19. Светско првенство вчера на стадионот „Сокер сити“ во Јоханесбург, стадионот кој е најголем во Африка и е симбол на фудбалот и ...

Спектакл со Шакира, „Блек ајд пис“ и со Алиша Кис за почнувањето на Мундијалот

Н.Македонија - 12.06.2010

Најголемите светски музички ѕвезди со импресивен концерт на стадионот „Орландо“ во Јохансебург, пред 40.000 публика го означија почетокот на фудбалската треска Најголемите светски музички ѕвезди ...

На Обама забрането доаѓањето во ЈАР

Форум - 12.06.2010

Пред мечот меѓу САД и Англија на светското првенство во Јужна Африка расте стравот од терористички напад, па на американскиот претседател службите не му дозволуваат да се појави на мундијалот Според ...

Свечено отворено Светското фудбалско првенство во Јужна Африка

А1 - 11.06.2010

Свеченото отворање на 19. Светско првенство во фудбал, кое од денеска до 11 јули се одржува во Јужна Африка, помина во знакот на африканската традиција која организаторите на Светскиот куп денеска на ...

ЈАР - фудбалски центар на светот

BBC - 11.06.2010

Светското фудбалско првенство во Јужна Африка кое беше отворено со спектакуларна церемоија во Јоханезбург на едно место ги собра триесет и двата најдобри национални тимови на планетава.

Прв Мундијал на африканскиот континент

Бизнис24 - 11.06.2010

Фудбалската треска полека ги покорува фановите на најважната споредна работа на светот, а секако и оние кои се покрај нив.

Започнува Светското фудбалско првенство во Јужна Африка

Р.С.Европа - 11.06.2010

Светското фудбалско првенство во Јужна Африка започнува денеска со натпреварот меѓу домаќинот и Мексико. Во другата група А во Кејп Таун силите ќе ги одмерат Франција и Уругвај.

Со концерт најавен стартот на Мундијалот

Спортнет - 11.06.2010

Светското првенство во фудбал,денеска од 16 часот ќе биде отвореносо дуелот меѓу домаќинот Јужна Африка и Мексико, а големиот концерт, кој по прв пат се одржа ден пред првиот меч, ги надмина сите ...

Светот во фудбалски транс

Р.С.Европа - 11.06.2010

Во Јужна Африка денеска почнува 19 Светско првенство во фудбал. Првиот натпревар е во Јоханесбург на новиот стадион наречен Град на фудбалот. Играат домаќинот и Мексико.

Спорт - Мундијалска треска го обзема светот

Време - 11.06.2010

Денешниот натпревар меѓу домаќинот Јужна Африка и селекцијата на Мексико ќе го означи почетокот на возбудувањата на најголемиот спортски спектакл за оваа година - Светското првенство во фудбал.

Најава: Јужна Африка го отвара првенството против Мексико

Спортнет - 11.06.2010

Во првиот меч на Светскиот фудбалски шампионат, домаќинот Јужна Африка на "Сокер Сити" стадионот во Јоханесбург ќе се сретне се селекцијата на Мексико.

Дојде денот, започнува Светското првенство, се друго е неважно!

24Фудбал - 11.06.2010

Дојде денот кога започнува Светското првенство 2010 во Јужна Африка, денот кога фудбалот го започнува своето едномесечно апсолутно владеење.

Најава: Јужна Африка - Мексико

24Фудбал - 11.06.2010

Домаќинот, селекцијата на Јужна Африка против Мексико во првиот натпревар на Светското првенство. Јужна Африка денеска започнува да го живее својот сон, време е за почетокот на Светското првенство.

Фудбалско лудило на југот на Африка

Спорт - 11.06.2010

Првпат во историјата на фудбалот "црниот континент" ќе биде домаќин на едно Светско првенство. Со тоа останува уште Океанија како земја која не организирала Мундијал.

Мундијалот прогласен за отворен

Р.С.Европа - 11.06.2010

Светско првенство во фудбал кое за прва пат се одржува во Африка започна со свечено отворање во главниот град на Јужна Африка Јоханезбург.

Бајден: на СП Америка ќе ја победи Англија

Р.С.Европа - 11.06.2010

Американскиот потпретседател Џо Бајден изрази денеска уверување дека Соединетите држави ќа ја победат репрезентацијата на Англија в сабота на нивниот прв меч на Светското првенство во фудбал во Јужна ...

Почна првиот меч на СП во Јужна Африка

Р.С.Европа - 11.06.2010

Започна првиот натпревар на 19 Светско првенство во фудбал во Јужна Африка. Во Јоханесбург на новиот стадион наречен Град на фудбалот играат репрезентациите на домаќинот и на Мексико.

ФОТО: Почна!!!

Спортнет - 11.06.2010

Со мечот меѓу Јужна Африка и Мексико почна Светското првенство во фудбал! На мечот меѓу домаќинот на Мундијалот и "сомбреросите" на стадионот "Сокер Сити" во Јоханесбург му претходеше свечена ...

Реми на отворањето на Светското првенство

Спортнет - 11.06.2010

По мечот со кој се отвори Светското првенство во фудбал во Јужна Африка, репрезентацијата на домаќинот ги подели бодовите со Мексико во релативно интересен меч, по кој ваков исход е и најправедлив.

Јужна Африка и Мексико одиграа нерешено во првиот натпревар на СП

24Фудбал - 11.06.2010

Без победник на првиот натпревар на Светското пренство, домаќинот Јужна Африка и Мексико одиграа нерешено 1-1. Започна Светското првенство во Јужна Африка, стартуваше спектакуларниот настан.

Денешни резултати на СП

Р.С.Европа - 11.06.2010

Домаќините, Јужна Африка против Мексико 1 : 1, а во вториот натпревар од денешниот ден, Франција и Уругвај играа без голови 0:0. Утре на програмата се три натпревари.

Африка му подава рака на светот

Утрински - 11.06.2010

Петок попладне 16 часот Јужна Африка - Мексико. Ќе се сложите, и денот и часот не се баш погодени за фудбал. Ама, само кога не станува збор како овојпат за најголемиот светски спортски настан - ...

Ден „Д“ за Јужна Африка и Пареира

Утрински - 11.06.2010

„Донесете ми го трофејот“, им порача Џејкоб Зума, претседател на нацијата домаќин на Светското првенство, на „Бафана Бафана“ момчињата од фудбалската репрезентација на Јужна Африка во пресрет на ...

Започнаа деновите на фудбалот

Телма - 11.06.2010

Деветнаесеттото Светско фудбалско првенство стартува денеска во 16 часот со натпреварот од „А“ групата меѓу домаќинот Јужна Африка и Мексико.

Отворено СП во Јужна Африка

Телма - 11.06.2010

Со свечена церемонија на Сокер Сити стадионот во Јоханесбург официјално, во петок, за првпат на африканскиот континент, отворено е 19.

СП: ЈАР и Мексико ремизираа

Телма - 11.06.2010

Домаќинот Јужна Африка (ЈАР) и Мексико одиграа без победник 1:1 на премиерниот натпревар од 19. Светско фудбалско првенство, кое за првпат ќе се игра на африканскиот континент.

Почнува Светското фудбалско првенство во Јужна Африка

Алфа - 11.06.2010

32 фудбалски репрезентации на 10 стадиони во Јужна Африка ќе се натпреваруваат за титулата Светски шампион. Земјите учеснички се поделени во 8 групи.

Фудбалско лудило на југот на Африка

Идивиди - 11.06.2010

СО СВЕЧЕНОТО ОТВОРАЊЕ ДЕНЕСКА СТАРТУВА 19. СВЕТСКО ПРВЕНСТВО Првпат во историјата на фудбалот "црниот континент" ќе биде домаќин на едно Светско првенство.

Шакира, Блек Ајд Пис и Алиша Кис го означија почетокот на Мундијалот

Алфа - 11.06.2010

Со неверојатно шоу во познатото предградие Совето во Јоханесбург, кое траеше три часа и покрај силниот ветер и температурите под десет Целзиусови степени, 35.000 лица со национални знамиња на Јужна ...

Означен почетокот на Светското фудбалско првенство во Јужна Африка

Алсат-М - 11.06.2010

Со неверојатно шоу во познатото предградие Совето во Јоханесбург, кое траеше три часа и покрај силниот ветер и температурите под десет Целзиусови степени, 35.000 лица со национални знамиња на Јужна ...

Шакира го означи почетокот на Мундијалот

Идивиди - 11.06.2010

Со неверојатно шоу во познатото предградие Совето во Јоханесбург, кое траеше три часа и покрај силниот ветер и температурите под десет Целзиусови степени, 35.000 лица со национални знамиња на Јужна ...

Финалето ќе биде шесто најпосетено во историјата

Н.Македонија - 11.06.2010

Најважниот и најрепрезентативниот објект во Јужна Африка за фудбалот ќе биде стадионот „Сокер сити“ во Јоханесбург, кој реновиран и модернизиран ќе го отвори денеска СП, но и ќе го затвори на 11 јули ...

Мундијалот осигурен на огромни 7,5 милијарди евра

Н.Македонија - 11.06.2010

Светското првенство во Јужна Африка е осигурено на 7,5 милијарди евра, објави „Лојдс“ од Лондон, осигурителен пазар „Лојдс“ во своето соопштение објави дека до 60 милиони евра одат осигурувањата за ...

Домаќинот на СП никогаш не загубил во првиот меч!

Н.Македонија - 11.06.2010

Јужна Африка и Мексико ќе го отворат светскиот фудбалски шампионат на стадионот „Сокер сити“ во Јоханесбург, а судејќи според изминатите осум децении, црно им се пишува на „сомбреросите“, затоа што ...

Јужна Африка: Фудбалски центар на спојување на расите

Н.Македонија - 11.06.2010

Мундијалот 2010, 19-ти во осумдецениската историја на најважниот фудбалски и спортски настан, е историски за Африка оти првпат се одржува на „црниот континент“ Пластичните екстремно гласни труби ...

Почнува лудилото

Н.Македонија - 11.06.2010

Африка првпат е домаќин на СП, од денеска до 11 јули, а љубителите на фудбалот и во Македонија ќе уживаат, оти од вкупно 31 ден на првенството ќе има само шест дена без „воздух“, пардон, без фудбал ...

Повредите го осиромашија Мундијалот

Идивиди - 11.06.2010

ЉУБИТЕЛИТЕ НА ФУДБАЛОТ НЕМА ДА ВИДАТ НЕКОЛКУ ПОЗНАТИ ФУДБАЛЕРИ ВО ЈУЖНА АФРИКА Светското првенство добива на важност поради фактот што се одржува на секои четири години, па затоа фудбалерите ги ...

Свечено отворено Светското фудбалско првенство

Идивиди - 11.06.2010

Јоханесбург, 11 јуни 2010 (МИА) - Свеченото отворање на 19. Светско првенство во фудбал, кое од денеска до 11 јули се одржува во Јужна Африка, помина во знакот на африканската традиција која ...

Отворено Светското фудбалско првенство во Јужна Африка

Форум - 11.06.2010

Свеченото отворање на 19-от мундијал, кое од петок до 11 јули се одржува во Јужна Африка, мина во знакот на африканската традиција која организаторите на Светскиот куп денеска на стадионот „Сокер ...

Мексико доминира во досегашната игра

Форум - 11.06.2010

Јоханесбург, ЈАР (АП) – Мексико ја има доминацијата во првиот натпревар на Светското првенство над домаќинот Јужна Африка, по првите 15 тина минути.

Дерби на шампионите на почетокот

Кирилица - 11.06.2010

Јужна Африка ќе го отвори шампионатот со Мексико во пресметката во која јавноста ја интересира дали осум децениската традиција ќе продолжи, првиот меч домаќинот да не го загуби, но дерби на денот е ...

Јужна Африка севкупно Мундијалот ја чини 53 милијарди долари

Кирилица - 11.06.2010

Организацискиот одбор на Светското првенство во фудбал, кое почнува денеска, потроши 1,7 милијарди долари, но севкупно државата луксузот наречен едномесечен турнир на најголемиот спортски настан ќе ...

Шакира, Блек Ајд Пис и Алиша Кис го означија почетокот на Мундијалот

Сител - 11.06.2010

Со неверојатно шоу во познатото предградие Совето во Јоханесбург, кое траеше три часа и покрај силниот ветер и температурите под десет Целзиусови степени, 35.000 лица со национални знамиња на Јужна ...

Шакира, Блек Ајд Пис и Алиша Кис го означија почетокот на Мундијалот

Кирилица - 11.06.2010

Со неверојатно шоу во познатото предградие Совето во Јоханесбург, кое траеше три часа и покрај силниот ветер и температурите под десет Целзиусови степени, 35.000 лица со национални знамиња на Јужна ...

Јужна Африка потроши 53 милијарди долари за организација на Мундијалот

Сител - 11.06.2010

Владата на Јужна Африка издвои 53 милијарди долари за организација на Светското првенство во фудбал, кое трае од денеска до 11 јули.

Топката ќе го обединува светот. Започна Светското првенство во фудбал

Канал5 - 11.06.2010

Кауч, пиво, телевизор, жена. Ова е тактиката која ќе се применува во наредниот месец, а на која ќе треба да се навикнат оние за кои фудбалот не најважната споредна работа на светот.

Скршен мразот на Мундијалот-Јужна Африка-Мексико 1:1

Канал5 - 11.06.2010

Сите очи вперени кон „Црниот континент“. Јужна Африка топло ги пречека најдобрите од најдобрите фудбалски репрезентации кои до 11 јули ќе се борат за титулата „Светски прваци“.

Без стриптиз на стадионите на ЈАР

Вечер Прес - 11.06.2010

Кој видел, видел. На стадионите во Јужна Африка нема да има голи навивачки на трибините за време на натпреварите од СП 2010.

Африко, биди горда!

Вечер Прес - 11.06.2010

Јужноафриканската одисеја почна со спектакл на Сокер Сити, кој ќе биде домаќин и на финалето на 19. Светско фудбалско првенство.

’Работничките‘ пристигнаа!

Таратур - 11.06.2010

За време на Светското Првенство во Јужна Африка на помош на локалните ’вечерни пријателки‘ пристигнаа уште 40 илјади проститутки од странство.

Започнува првиот Мундијал на африканскиот континент

eReporter - 11.06.2010

Јужноафриканската Република денеска ќе влезе во историјата како прва земја од „црниот континент“ која ќе биде домаќин на Светско фудбалско првенство.

Светот ја гледа Африка, Африка го гледа светот!

Окно - 11.06.2010

Светското фудбалско првенство во Јужна Африка во центарот на вниманието го стави не само случувањата на зелениот терен туку и самата држава-организатор, па и целокупниот „црн“ континент.

Официјално отворено 19 Светско фудбалско првенство

eReporter - 11.06.2010

Со получасовна свеченост на стадионот Сокер Сити во Јоханесбург, попладнево официјално е отворено 19 Светско фудбалско првенство кое до 11 јули ќе се одржува во Јужна Африка.

Статистика од натпреварот Јужна Африка – Мексико

eReporter - 11.06.2010

Статистички податоци од натпреварот од 1 коло во групата А на Светското фудбалско првенство меѓу Јужна Африка и Мексико што заврши 1-1.

СП: По еден поен за сите членови во групата А

Таратур - 11.06.2010

Денеска беше отворено 19 светско фудбалско првенство во Јужна Африка со дуелот помеѓу домаќинот и репрезентацијата на Мексико.

Свечено отворен мундијалот

Макфакс - 11.06.2010

Церемонија на свечено отворање на Светското првенство во фудбал, прво што се одржува на „црниот континент“ се одржа денеска на најголемиот стадион во Јужна Африка, Сокер сити.

Започнува фудбалското лудило во ЈАР

Inpress - 11.06.2010

Јоханезбург, 11. јуни (ИНПРЕС) Јужна Африка но и целата планета одбројува до почетокот на деветнаесеттото светско првенство во фудбал.Церемонијата на отворањето ќе се одржи на стадионот "Сокер сити" ...

Спектакуларно отварање на СП во ЈАР (ФОТО)

Inpress - 11.06.2010

Јоханезбург, 11. јуни (ИНПРЕС) Јужна Африка е во моментов центарот на планетата. Церемонијата на отворањето се одржа на стадионот "Сокер сити" во Јохансбруг, кој е со капацитет од 94.000 седишта.

Прв Мундијал на африканскиот континент

А1 - 10.06.2010

Фудбалската треска полека ги покорува фановите на најважната споредна работа на светот, а секако и оние кои се покрај нив.

Мундијал за обединување!

BBC - 10.06.2010

Јужна Африка врие од возбуда и е полна со очекувања. Утре почнува Светското фудбалско првенство. Toa во Јужна Африка е важно за националното единство исто колку и Светскиот куп во рагби во 1995-та и ...

Спорт - Германија, Италија и Англија без интернационалци

Време - 10.06.2010

За Светското првенство во Јужна Африка се пријавени 736 фудбалери, од кои дури 447 не настапуваат во националните шампионати во своите татковини.

Ќе биде најдобар Мундијал досега, тврдат организаторите

Р.С.Европа - 10.06.2010

Претседателот на организацискиот комитет на Светското првенство во фудбал во Јужна Африка, Дени Џордан изјави дека овој Мундијал ќе биде најдобар досега и ќе докаже дека Африка ги исполнува ...

Нов напад на новинари

Спортнет - 10.06.2010

Четири кинески новинари кој известуваат од Светското првенство во Јужна Африка се нападнати во својот автомобил на улиците во Јоханезбург.

Во Јоханезбург утре ладно

Р.С.Европа - 10.06.2010

Зима во Јужна Африка За утре, на отворањето на Светското Првенство во фудбал во Јужна Африка, во Јоханезбург се предвидуваат многу ниски температури.

Јужна Африка одбројува до стартот на Мундијалот

Утрински - 10.06.2010

Некогаш незамисливата идеја Светското фудбалско првенство да се игра на африканска почва, на ултрамодерни стадиони што ќе привлечат навивачи од сите краишта на светот утре ќе стане стварност.

Прв Мундијал на африканскиот континент

Алсат-М - 10.06.2010

Стадионот „Сокер Сити“, на кој ќе се одиграат првиот меч и финалето Фудбалската треска полека ги покорува фановите на најважната споредна работа на светот, а секако и оние кои се покрај нив.

Првото СП на три, а во Шпанија на 17 стадиони

Н.Македонија - 10.06.2010

Првото СП пред 80 години ги нагости најдобрите селекции на три стадиони, од кои еден нов изграден, Сентенарио во Монтевидео Најмногу стадиони искористени за организација на еден Мундијал од еден ...

Фудбалери со вредност од 170 тони злато

Н.Македонија - 10.06.2010

На СП 32-те репрезентации вкупно вредат 5,6 милијарди евра, секој од нив просечно чини 7,6 милиони, а најскап е Меси, со цена од 80 милиони евра Светското фудбалско првенство во Јужна Африка, кое ги ...

Ниту еден странски селектор не го освоил СП

Спортски - 10.06.2010

Историјата на СП првенства вели дека досега ниту еден странски селектор го нема освоено СП. На последните неколку Мундијали Гус Хидинк во Кореа 2002-та беше најблиску до таков успех.

Утре стартува долгоочекуваниот Светски шампионат во фудбал

Алфа - 10.06.2010

Утре со натпреварот помеѓу домаќинот Јужна Африка и Мексико кој започнува во 16:00 часот стартува деветнаесетото Светско првенство во фудбал.

Карневал во Јужна Африка по повод отворањето на Мундијалот

Сител - 10.06.2010

Духот на фудбалското Светско првенство и дефинитивно денеска дојде во Јужна Африка, па сите присутни во таа земја можеа да насетат што ги чека во следниот месец.

Шакира во Јужна Африка – ги мотивира децата да учат

Канал5 - 10.06.2010

Некој сонува да ги види во живо фудбалските репрезентативци, некој - музичките диви. Доаѓањето на познатата пејачка Шакира во Јужна Африка, никого не остави рамнодушен.

Прв Мундијал на африканскиот континент

Кирилица - 10.06.2010

Фудбалската треска полека ги покорува фановите на најважната споредна работа на светот, а секако и оние кои се покрај нив Епицентарот на случувањето е африканскиот континент каде за првпат ќе се ...

Почнува Светското фудбалско првенство во Јужна Африка

Сител - 11.06.2010

Деветнаесеттото Светско фудбалско првенство стартува денеска во 16 часот со натпреварот од „А“ групата меѓу домаќинот Јужна Африка и Мексико.

Јужна Африка одбројува- 24 часа до почетокот на Мундијалот

Канал5 - 10.06.2010

Јужна Африка е под опсада. Останаа уште само 24 часа до почетокот на најголемиот светски настан на годината. Репрезентативците ги вршат последните подготовки, селекторите ги коваат тактиките, а на ...

Две Британки загинаа во сообраќајна несреќа во Јужна Африка

Канал5 - 10.06.2010

Две Британки загинаа во сообраќајна несреќа што се случи во североисточниот дел од Јужна Африка, а 20 лица се повредени, од кои еден е во критична состојба- јавува ББС.

Шакира ја донесе магијата

Вечер Прес - 10.06.2010

Голем број Јужноафриканци вчера излегоа на улиците во дресови со обележја на Мундијалот и на националниот тим на својата земја, играјќи и пеејќи, а синоќа се одржа и голем хуманитарен музички ...

Специјален календар за СП 2010

Таратур - 10.06.2010

Со посредство на шпанскиот весник Марка, следете го текот на претстојниот Мундијал во Јужна Африка, преку специјализираниот интерактивен календар! Календарот е прекрасно направен, со тоа што може ...

Мундијал за обединување!

Inpress - 10.06.2010

Лондон, 10. јуни (ИНПРЕС) На големиот фудбалски настан се гледа како на обид за обединување на расно поделената земја. Јужна Африка врие од возбуда и е полна со очекувања.

Мерки за ред и мир во Ј.Африка

Р.С.Европа - 09.06.2010

Владата на Јужна Африка издаде остро предупредување дека нема да толерира нереди за време на Мудијалот и вети спречување на какво било препродавање на билети за натпреварите.

Светскиот шампион пристигна во Јужна Африка

Спортнет - 09.06.2010

Актуелниот светски шампион, фудбалската репрезентација на Италија денеска допатува во Јужна Африка со чартер лед од Милано до Јоханезбург и одма се упати кон својата база каде ќе ги обработи ...

Карневал во Јужна Африка, на отворањето доаѓа и Мендела

Спортнет - 09.06.2010

Духот на фудбалското Светско првенство и дефинитивно денеска дојде во Јужна Африка, па сите присутни во таа земја можеа да насетат што ги чека во следниот месец.

Стадионите домаќини на престојното СП

Спортски - 09.06.2010

Ви ги претставуваме сите стадиони и градови во кои ќе се одржува првенството, ќе ги изложиме на едно место сите градби, целиот труд, сите потрошени пари и сиот сјај во најбогатата земја на ...

Неверојатните стадиони на Јужна Африка

Форум - 09.06.2010

Јужна Африка подготвена ги пречекува светските репрезентации на турнирот во фудбал. Десет стадиони се на располагање на ФИФА, а повеќето од нив беа градени или доградувани токму за Светското ...

Светскиот шампион пристигна во Јужна Африка

Идивиди - 09.06.2010

Актуелниот светски шампион, фудбалската репрезентација на Италија денеска допатува во Јужна Африка со чартер лед од Милано до Јоханесбург и одма се упати кон својата база каде ќе ги обработи ...

Холанѓанец чекал 57 години да ја следи својата репрезентација!?

Кирилица - 09.06.2010

Додека вувузелите брмчат веќе по градовите во Јужна Африка и го најавуваат доаѓањето на најголемиот спектакл на кој воопшто може да биде домаќин оваа африканска земја, еден Холанѓанец се најде во ...

Карневалска атмосфера во Јужна Африка

eReporter - 09.06.2010

Карневалска атмосфера денеска го зафати Јоханесбург, каде сите кои допатуваа во Јужна Африка за претстојното Светско првенство во фудбал можеа да почувствуваат што ги чека во наредниот месец.

Фудбалско првенство на затворениците во Јужна Африка

А1 - 08.06.2010

За најтешките криминалци во Јужна Африка билет за фудбалското првенство е неостварлив сон, но сепак, во еден затвор со високо обезбедување, 400 затвореници одлучија да и се приклучат на фудбалската ...

Јужна Африка, прво СП за самостојна Србија

BBC - 08.06.2010

Репрезентацијата на Србија, која за прв пат настапува како самостојна држава се состои од познати фудбалери меѓу кои се и Дејан Станковиќ од милански „Интер“, и Никола Жигиќ, кој туку што потпиша за ...

Србија допатува во Африка

Спортнет - 08.06.2010

Фудбалската репрезентација на Србија денеска рано наутро допатува во Јужна Африка "Орлите" нешто по осум часот наутро слетаа во Јоханезбург каде одма се упатија кон хотелот "Санишајд парк".

Фердинанд: Ќе останам во Јужна Африка да и дадам поддршка на репрезентацијата

Спортнет - 08.06.2010

Независно што нема да може да игра на Светското првенство во Јужна Африка, капитенот на "Гордиот албион" Рио Фердинанд изјави дека нема да се врати во Англија и ќе остане во Африка за да помогне со ...

Во Јужна Африка најмногу играчи од Премиер-лигата

Утрински - 08.06.2010

На Светското фудбалско првенство во Јужна Африка се пријавени 736 играчи, од кои дури 447 не настапуваат во своите земји.

Холанѓанец починал на пат кон Јужна Африка

Н.Македонија - 08.06.2010

Холандски навивач кој по земски пат тргнал до Јужна Африка за да ја бодри селекцијата на „лалињата“, починал во Малави, објави полицијата, поради што селекцијата на својот прв меч на СП ќе носи црн ...

Десетте стадиони на кои ќе се игра Мундијалот во Јужна Африка

Кајгана - 08.06.2010

Мундијалот во Јужна Африка чиј старт во петок сите нестрпливо го очекуваме ќе се игра на 10 стадиони. Пет од нив се целосно нови, останатите пет се реновирани, а нивната вкупна вредност надминува две ...

Видео: Кој ќе биде светски шампион на Мундијалот?- Јасновитка од Јужна Африка зборува пред камерите

Канал5 - 08.06.2010

Слободно патувајте на Светското првенство во фудбал во Јужна Африка ве уверува Вини Мацимби, најпознатата и веројатно најоптимистичната јасновидка во земјата - домаќин.

Српската репрезентација допатува во Јужна Африка

Макфакс - 08.06.2010

Фудбалерите и стручниот штаб на Србија допатуваа изутрината во Јужна Африка, по десетчасовен лет од Минхен до Јоханезбург.

Најстабилна економија на африканскиот континет

Бизнис24 - 07.06.2010

Јужно Африканската Република се наоѓа на африканскиот континент. Оваа земја за свои соседи ги има Намбија, Боцвана, Мозамбик, Свазиланд и Зимбабве.

Фудбалот носи единство во Африка

Р.С.Европа - 07.06.2010

Претседателот на Јужна африка Џејкоб Зума изјави дека неговата земја е подготвена за почетокот на светското фудбалско првенство и дека таа манифестација донела еднинство во земјата.Пет дена пред ...

97% од билетите се продадени

Р.С.Европа - 07.06.2010

4 дена пред почетокот на Светското првенство во фудбал во, 38 илјади билети за натпревари се вратени во Јужна Африка. Стотици луѓе стоеја во редици пред продажниот пункт во Јоханезбург во надеж дека ...

Фудбалерите на Германија и Гана пристигнаа во Јужна Африка

Спортнет - 07.06.2010

Фудбалската репрезентација на Германија денеска допатува во Јужна Африка. Избраниците на Јоаким Лев во утринските часови слетаа на аеродромот во Јоханезбург и веднаш се упатија во Преторија, каде ќе ...

„Брачен автогол“ на јужноафриканскиот претседател Зума

Inpress - 07.06.2010

Јоханесбург, 7. јуни (ИНПРЕС) Претседателски брачен скандал го фрли во сенка почетокот на Светското фудбалско првенство во Јужна Африка.

Пред стадионот во Јоханесбург повредени 10 лица

Inpress - 07.06.2010

Јоханесбург, 7. јуни (ИНПРЕС) Десет лица се повредени синоќа, во гужвата на влезот на стадионот каде што се играше подготвителен натпревар за Светскиот фудбалски куп помеѓу Северна Кореја и Нигерија.