TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

БПЦ да ја признае самостојноста на МПЦ

Време - 20.11.2004

АПЕЛ НА ИВАН ЖЕЛЕВ Бугарската православна црква треба да ја признае самостојноста на Македонската православна црква, а најмалку што може да стори е да го постави прашањето за решавање на проблемот на МПЦ пред српската и пред другите православни цркви, изјави за МИА Иван Желев, директор на ...

Признавање на МПЦ заради доброто на православието

Дневник - 20.11.2004

ИВАН ЖЕЛЕВ: БПЦ треба да ја признае самостојноста на МПЦ, а најмалку што може да направи е да го постави прашањето за решавање на проблемот пред српската и пред другите православни цркви, смета Иван Желев, директор на Дирекцијата за вера на бугарската влада.

Не ни се брза со преговорите со СПЦ

Време - 18.11.2004

РАЗГОВОР СО ПРЕСПАНСКО-ПЕЛАГОНИСКИОТ МИТРОПОЛИТ, Г. ПЕТАР Пеце Стефановски Иако се тврди дека односите меѓу МПЦ и СПЦ се замрзнати, преспанско-пелагонискиот митрополит г. Петар вели дека преговори наскоро ќе има. - По посетите во Австралија и Русија на српскиот патријарх Павле, преговори мора да ...

Руската црква нема механизам да изврши притисок врз МПЦ и СПЦ

Утрински - 18.11.2004

Алексиј Втори вели дека треба да продолжат преговорите меѓу Македонската црква и Српската ОД НАШИОТ ДОПИСНИК БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Руската православна црква и натаму смета дека во интерес на православието и подобрувањето на односите на двата блиски народа - Србите и Македонците е што поскоро да ...

Јовановата црква може да има само статус на религиозна група

Утрински - 18.11.2004

Комисијата за односи со верските заедници одби да ја регистрира "Православната охридска архиепископија" За експертскиот тим кој го разгледувал барањето за регистрација, неприфатливо е дејствување на странска црква во нашата држава Билјана Јовановска Религиозната група наречена "Православна охридска ...

Преговорите со СПЦ ќе продолжат, РПЦ ќе биде неутрална

А1 - 17.11.2004

По духовните мисии на српскиот Патријарх Павле во Австралија и Русија преговори меѓу МПЦ и СПЦ ќе има, иако деновиве се говореше дека меѓусебните односи на двете цркви целосно се замрзнати. Ова го тврди Митрополитот Петар кој со владиката Тимотеј пред 2 седмици имаше посета во Москва на рускиот ...

Посредник без добра волја

Дневник - 17.11.2004

КОментар - Бранко Ѓорѓевски Не очекувавме од еден духовен водач, од еден иден посредник во разрешувањето меѓуцрковен спор, рускиот патријарх Алексеј, да употреби толку тешки зборови за Македонска православна црква. Личноста што треба да помогне да се најде прифатливо решение за признавањето на МПЦ ...

Грев е божјото да и робува на политиката

Време - 17.11.2004

Ивана Серафимова Српската и руската православна црква, со признанието во Москва, обзнанија дека Македонската православна црква е трн в око всаден од грчката менторка. Проблемот на Грчката православна црква бил во името „македонска“.

МПЦ: Србите признаа дека Јован е грчко масло

Време - 17.11.2004

СПЦ ЧЕКА АМИН ОД ГРЦИТЕ ЗА ИМЕТО НА НАШАТА ЦРКВА Иван Блажевски Изјавата на српскиот патријарх Павле во Москва дека СПЦ чека амин од Грција за името на МПЦ е уште еден доказ дека православната охридска архиепископија (ПОА) на Јован Вранишкоски е грчки проект во Македонија, реагираа вчера од МПЦ.

Времето работи за МПЦ

Дневник - 17.11.2004

ПО ИЗЈАВИТЕ НА СРПСКИОТ И РУСКИОТ ПАТРИЈАРХ По признавањето на нашето уставно име од САД немаме потреба да брзаме, вели еден македонски владика Изјавите на рускиот и на српскиот патријарх, Алексеј и Павле, дека "признавањето на името на МПЦ зависи од Грците" потврдуваат дека проблемот е политички, ...

МПЦ: Времето работи за нас

Вечер Прес - 17.11.2004

"Руската и Српската црква потврдија дека проблемот не е црковен, туку политички", неофицијално реагираат од Македонската православна црква и се надеваат: "Времето работи за нас. Особено откако САД ја признаа нашата држава под уставното име".

Одлуките на СПЦ зависат од Грците!

Утрински - 16.11.2004

Неочекувана изјава на српскиот патријарх Павле во Москва Билјана Јовановска Српскиот патријарх Павле, кој во Москва ја предводи црковната, државната и стопанската делегација на својата земја, вчера во присуство на московскиот патријарх Алексиј Втори, првпат отворено изјави дека одлуките на СПЦ во ...

Одлуките на руската и на српската црква за МПЦ зависеле од Грците

Време - 16.11.2004

СРПСКИОТ ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ ВО МОСКВА Српската православна црква (СПЦ) од највисоко место првпат јавно призна дека нејзините одлуки во однос на Македонската православна црква (МПЦ) зависат од Грците, а слична конотација на проблемот му даде и Руската црква.

Расколничката црква на Јован не доби регистрација од државата

Дневник - 16.11.2004

ОДЛУКА Државната Комисија за односи со верските заедници одби да ја регистрира "православната охридска архиепископија" поради нејзиното име и неможноста во земјава за една вероисповед да има две верски заедници. Цане Мојановски, претседател на Комисијата, вчера изјави дека така е решено бидејќи е ...

Павле и Алексеј: "За МПЦ решаваат Грците"

Дневник - 16.11.2004

ЦРКОВЕН ТРИАГОЛНИК Патријархот на СПЦ Павле вчера во Москва прв пат јавно призна дека нејзините одлуки во врска со МПЦ зависат од Грците, јави агенцијата "Макфакс". Српскиот патријарх, кој заедно со српскиот претседател, е во посета на Москва, по вчерашната средба со поглаварот на РПЦ изјави дека ...

Ако признаат ТИЕ, ќе признаеме и НИЕ!

Вечер Прес - 16.11.2004

МОСКВА, 16 НОЕМВРИ. - Српската православна црква (СПЦ) од највисоко место првпат вчера јавно призна дека нејзините одлуки во однос на Македонската православна црква (МПЦ) зависат од Грците, а слична конотација на проблемот му даде и Руската православна црква.

СПЦ и РПЦ признаа дека нивните одлуки за МПЦ зависат од ГПЦ

А1 - 15.11.2004

Српската православна црква од највисоко место за прв пат денеска јавно призна дека нејзините одлуки во однос на Македонската православна црква зависат од Грците, а слична конотација на проблемот му даде и Руската црква. „Ако грчкиот народ го признае името и ние ќе го сториме тоа“, изјави денеска во ...

МПЦ заслужува нов портпарол

Дневник - 15.11.2004

бунт на новинарите МПЦ да назначи нов портпарол наместо актуелниот дебарско- кичевски владика Тимотеј, бараат новинарите-известувачи од работата на МПЦ. - Не можеме да преминеме преку недоличните и приземни квалификации упатени од владиката Тимотеј, кој ги нарече новинарите шпиони.

МПЦ ја заострува битката против расколникот Јован

Дневник - 15.11.2004

ПО СОБОРОТ ВО КАЛИШТА Црковно-народниот архиепископски собор бара во Република Македонија да не се дозволи регистрација на друга православна религиозна група или црква МПЦ не дозволува да се злоупотребува името на Охридската архиепископија, која е идентична со МПЦ, заклучија на Црковно-народниот ...

Нема отстапување од автокефалноста и од името на МПЦ

Време - 15.11.2004

ЦРКОВНО-НАРОДЕН СОБОР ВО КАЛИШТА Нема отстапување од автокефалниот статус на Македонската православна црква и од нејзиното уставно име и нема да се дозволи злоупотреба на името Охридска архиепископија. Ова се заклучоците во завршната резолуција на Црковно-народниот архиепископски собор, кој се ...

Известувачите бараат смена на владиката Тимотеј

Време - 15.11.2004

БАРАЊЕ ДО МПЦ Здружението на известувачи од МПЦ „Благовест“ бара од Синодот најитно да назначи нов портпарол на местото на сегашниот владика Тимотеј, митрополитот дебарско-кичевски, поради неговата реакција на крајот од Соборот во Калишта.

НОВИНАРИТЕ СЕ ОТКАЖУВААТ ОД ВЛАДИКАТА ТИМОТЕЈ

Вечер Прес - 15.11.2004

По истапот на митрополитот г. Тимотеј во рамките на неодамнешното заседание на Архиепископскиот црковнонароден собор на МПЦ, што се одржа во манастирот "Пресвета Богородица" кај Калишта, Струшко, при што тој на новинарите им се обрати со зборовите "вие сте невоспитани, шпиони, ја прислушкувате ...

Секуларното општество не е и атеистичко

Вечер Прес - 15.11.2004

Архиепископскиот црковно- народен собор (АЦНС), како највисоко законодавно тело на Македонската православна црква, по дводневното заседание во манастирскиот комплекс Калишта кај Струга, во петокот вечерта донесе Резолуција со која се повикуваат Македонците на духовно и национално единство.