TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меџити за Фокус: Заев и Шилегов забораваат дека ДУИ ги направи премиер и градоначалник

Фокус - 14.06.2020

Потретседателот на ДУИ и поранешен градоначалник на Чаир во 3 мандати, Изет Меџити, беше дел од партиското крило што после парламентарните избори во 2016 година се залагаше за прекин на соработката со ВМРО-ДПМНЕ и за формирање на коалиција со СДСМ, ...

Заев: Даде демант човекот, јавно! – Љазим Дестани се уште не се огласил, дали ДУИ тактизира со името?

ТВ21 - 14.06.2020

Поминаа 8 дена откако ДУИ почна со кампања за прв премиер Албанец, но сè уште го кријат името на кандидатот. На социјалните мрежи веќе неколку дена се врти името на бизнисменот Љазим Дестани, како кандидат за иден премиер.Тој досега јавно не се ...

Илиндитска прокламација

Слободен Печат - 14.06.2020

Речиси две децении се научивме да живееме во времето и земјата на парадоксите. Ете, повеќе од три месеци светската здравствена јавност, новинарите, политичарите, Бил Гејтс, Трамп, СЗО, ЕУ, НАТО се преокупирани со темата на кинескиот вирус ковид-19, ...

(Видео) Идејата за премиер Албанец, ДУИ ја промовираа со осветлување на Кале со прашањето „Зошто да не?“

еМагазин - 14.06.2020

ДУИ ја промовираа идејата за премиер Албанец со осветлување на Калето со прашањето „Зошто да не? Идејата произлезе од лидерот Али Ахмети кој ги повика албанските политички партии да се обединат за конечно државата да добие премиер Албанец.

ДУИ го осветли скопското Кале со „Зошто да не?

Вечер Прес - 14.06.2020

Демократската унија за интеграција со транспарентот „Зошто да не?“ синоќа го осветли скопското Кале во предизборната кампања која ја започна со барање за прв премиер Албанец на Македонија.

Скопско кале синоќа осветлено со реклама за премиер албанец, ДУИ: „Зошто да не?“

Точка - 14.06.2020

ДУИ во рамките на секојдневното интензивно промовирање на иницијативата за прв премиер Албанец во Македонија вчеравечер на скопското Кале постави светлечка реклама со порака „Зошто да не?“ на албански јазик.

Адеми: ДУИ ќе инсистира на идејата за Албанец премиер

24 Вести - 13.06.2020

ДУИ очекува на претстојните избори да добие поддршка од граѓаните и да биде одлучувачки фактор што ќе преговара за позицијата прв Албанец премиер во државата, изјави денеска министерот Арбер Адеми, говорејќи како претставник на партијата.

Адеми: ДУИ бараат и ќе бараат по изборите Албанец за премиер

Телма - 13.06.2020

ДУИ бараат и ќе бараат по изборите Албанец за премиер, ова го изјави Арбр Адеми од ДУИ. Како основачи на консензуалноста во Македонија, рече Адеми, бараат консензус да се постигне за датумот за изборите.

Адеми: Потребна е трета опција, Албанец за премиер на нашата земја

ТВ21 - 13.06.2020

Министерот за образование и носител на ИЕ2 Арбр Адеми, на денешната прес конференција посочи дека време е за премиер Албанец, како и дека дошло време еднаквоста да биде цела и реална. „Синоќешниот неуспех е уште еден доказ дека македонскиот дуопол ...

Меѓу сонот и јавето - Остварлива ли е идејата на ДУИ за премиер Албанец?

Канал5 - 13.06.2020

Вчера Меџити, денеска Арбер Адеми ја продолжи кампањата за Албанец премиер пред билбордот во центарот на Скопје.. Дали идејата на ДУИ за Албанец премиер е реално остварлива или трик и популизам на Ахмети за подобра позиција на коалициското столче на ...

Името на кандидатот не го откриваат – „Со ДУИ сѐ е можно, па и премиер Албанец“

ТВ21 - 13.06.2020

Со ДУИ сѐ беше можно и со ДУИ може да се добие и функцијата за премиер Албанец. Ова е предизборната порака од партијата на Али Ахмети. Од таму сметаат дека е време Албанец да ја преземе клучната позиција во извршната власт.

ДУИ со светлечка реклама на Кале за премиер Албанец

Фокус - 13.06.2020

Светлечка реклама со порака „Зошто да не“, на албански јазик, постави ДУИ на скопското Кале, промовирајќи ја и на тој начин новата иницијатива на партијата – за прв премиер етнички Албанец во Северна Македонија.

Адеми: ДУИ ќе инсистира на идејата за Албанец премиер

Канал5 - 13.06.2020

ДУИ очекува на претстојните избори да добие поддршка од граѓаните и да биде одлучувачки фактор што ќе преговара за позицијата прв Албанец премиер во државата, изјави денеска министерот Арбер Адеми, говорејќи како претставник на партијата.

ДУИ ги повикува албанските партии на обединување за избор на Албанец за премиер

Фокус - 13.06.2020

ДУИ очекува на претстојните избори да добие поддршка од граѓаните и да биде одлучувачки фактор што ќе преговара за позицијата прв Албанец премиер во државата, изјави денеска министерот за образование Арбер Адеми, говорејќи како претставник на ...

Светлечка реклама на Кале за премиер Албанец (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат - 13.06.2020

Светлечка реклама со порака „Зошто да не “, на албански јазик, постави ДУИ на скопското Кале, промовирајќи ја и на тој начин новата иницијатива на партијата – за прв премиер етнички Албанец во Северна Македонија.

Пресмешна реторика на Али А. или, бабо, „јас сакам да бидам премиер“!

Слободен Печат - 13.06.2020

Го забележавте ли тој радикален пресврт на Али Ахмети и ДУИ, го забележувате ли тој феномен што се отсликува во метафората „јас ќе бидам премиер“? Ја забележувате ли таа стилска фигура која треба да ни предизвика одбојност, одвратност, можеби и ...

Адеми: ДУИ ќе инсистира на идејата за Албанец премиер

Сител - 13.06.2020

ДУИ очекува на претстојните избори да добие поддршка од граѓаните и да биде одлучувачки фактор што ќе преговара за позицијата прв Албанец премиер во државата, изјави денеска министерот Арбер Адеми, говорејќи како претставник на партијата.

Адеми: И дете ќе се запраша зошто на вчерашната лидерска средба немаше Албанец

+инфо - 13.06.2020

Тој забележа и на тоа што на вчерашната средба кај претседателот Стево Пендаровски присуствувале само Зоран Заев и Христијан Мицкоски, а во преговорите не бил вклучен претставник на Албанците.

ДУИ и сега и по изборите ќе бара Албанец премиер

Р.С.Европа - 13.06.2020

ДУИ очекува на претстојните избори да добие поддршка од граѓаните и да биде одлучувачки фактор што ќе преговара за позицијата прв Албанец премиер во државата, изјави денеска министерот за образование Арбер Адеми, говорејќи како претставник на ...

ДУИ: Да се обединeме за првиот Албанец премиер!

Курир - 13.06.2020

Изјава за медиумите на преставникот на Демократската Унија за Интеграција, Арбер Адеми, кој е министер за образование и наука во Владата формирана од Зоран Заев. Во продолжение следува интегрален текст од неговата прес-конференција: „Време е за ...

Адеми: ДУИ по изборите ќе бара и преговара за премиер Албанец

360 степени - 13.06.2020

Функционери од партијата на Али Ахмети еден по еден ја претставуваат најновата предизборна иницијатива ДУИ очекува по изборите повторно да биде одлучувачки фактор за формирање на новата влада.

ДУИ ги повика сите Албанци да се обединат за каузата „Време е за премиер Албанец“

МКД - 13.06.2020

Министерот за образование Арбр Адеми, денеска како претставник на ДУИ, ги повика сите албански партии и сите граѓани Албанци да се обединат околу каузата дека е време за премиер Албанец. Според него, „Време е за премиер Албанец“ не е само нивниот ...

Адеми: Премиер Албанец не само што ќе биде модел за сите наши деца, туку и доказ дека тие се еднакви со Maкедонците

Слободен Печат - 13.06.2020

Премиер Албанец исто така ќе биде важен сигнал за македонските деца, за општеството како целина каде што ќе го смени менталитетот кај нас, ќе стави крај на моноетничкото општество, вели Адеми.

И на Кале осамна „Албанец за премиер“

+инфо - 13.06.2020

Предлогот на ДУИ, „Албанец за премиер„, вечерва се појави и на тврдината Кале, а група граѓани го фотографираа со своите мобилни телефони. Повеќето од нив, коишто се забележуваат на фотографиите, носеа заштитни маски и стоеја оддалечени еден од ...

ДУИ со светлечка реклама на Кале за премиер Албанец

360 степени - 13.06.2020

Светлечка реклама со порака „Зошто да не “, на албански јазик, постави ДУИ на скопското Кале, промовирајќи ја и на тој начин новата иницијатива на партијата – за прв премиер етнички Албанец во Северна Македонија.

Скопското Кале осветлено со пораката на ДУИ, „Зошто да не?“

МКД - 13.06.2020

ДУИ во рамките на секојдневното интензивно промовирање на иницијативата за прв премиер Албанец во Македонија вечерва на скопското Кале постави светлечка реклама со порака „Зошто да не?“ на албански јазик.

„Зошто да не?“ – Кале осветлено со порака на ДУИ за иницијативата за прв премиер Албанец

А1 On - 13.06.2020

Пратеникот Артан Груби објави на својот Фејсбук профил објави фотографии и видео од светлечка реклама на скопското Кале, со порака на која пишува „Зошто да не“, на албански јазик. Пораката се однесува на промоцијата на иницијативата на партијата ДУИ ...

Адеми: Потребна е трета опција, Албанец за премиер на нашата земја

Макфакс - 13.06.2020

„Време е за премиер Албанец“ – не е само нашиот нов слоган, туку и пулс на нашето време.Дојде време еднаквоста да биде цела и реална, нашите деца да видат дека ние денес и тие утре можат да постигнат сешто во својата земја – дури и позицијата ...

(ВИДЕО) ДУИ го осветли скопското Кале со „Зошто да не?“

Курир - 13.06.2020

Демократската унија за интеграција со транспарентот „Зошто да не?“ го осветли скопското Кале во предизборната кампања која ја започна со барање за прв премиер Албанец на Македонија. Вчера Интегративците го пуштија билбордот во скопски Центар со кој ...

ДУИ го осветли скопското Кале со „Зошто да не?“ (ВИДЕО)

Нетпрес - 13.06.2020

Демократската унија за интеграција со транспарентот „Зошто да не?“ го осветли скопското Кале во предизборната кампања која ја започна со барање за прв премиер Албанец на Македонија. Вчера Интегративците го пуштија билбордот во скопски Центар со кој ...

(Видео) ДУИ го осветли скопското Кале со прашање „Зошто да не?“

Поглед - 13.06.2020

Демократската унија за интеграција со транспарентот „Зошто да не?“ го осветли скопското Кале во предизборната кампања која ја започна со барање за прв премиер Албанец на Македонија. Вчера Интегративците го пуштија билбордот во скопски Центар со кој ...

Името на кандидатот не го откриваат – „Со ДУИ сѐ е можно, па и премиер Албанец“

4NEWS - 13.06.2020

Со ДУИ сѐ беше можно и со ДУИ може да се добие и функцијата за премиер Албанец. Ова е предизборната порака од партијата на Али Ахмети. Од таму сметаат дека е време Албанец да ја преземе клучната позиција во извршната власт.

Адеми: ДУИ ќе инсистира на идејата за Албанец премиер

Либертас - 13.06.2020

ДУИ очекува на претстојните избори да добие поддршка од граѓаните и да биде одлучувачки фактор што ќе преговара за позицијата прв Албанец премиер во државата, изјави денеска министерот Арбер Адеми, говорејќи како претставник на партијата.

Адеми: Потребна е трета опција, Албанец за премиер на нашата земја

Точка - 13.06.2020

„Време е за премиер Албанец“ – не е само нашиот нов слоган, туку и пулс на нашето време.Дојде време еднаквоста да биде цела и реална, нашите деца да видат дека ние денес и тие утре можат да постигнат сешто во својата земја – дури и позицијата ...

ДУИ со ласери напиша на скопското Кале: Зошто да не (премиер Албанец)?

Денешен - 13.06.2020

Демократската унија за интеграција со натписот „Зошто да не?“ го осветли со ласери скопското Кале во предизборната кампања која ја започна со барање за прв премиер Албанец на Македонија. Вчера интегративците го пуштија билбордот во скопски Центар со ...

Адеми: Ќе преговараме за премиер Албанец по изборите

CivilMedia - 13.06.2020

Министерот за образование Арбер Адеми денеска најави дека и по изборите ДУИ ќе бара и ќе преговара со другите партии за премиер Албанец. „Покажавме дека имаме кадри за водечките државни функции, како што е функцијата претседател на Собранието.

ДУИ со светлечка реклама на Кале за премиер Албанец

Бриф - 13.06.2020

Светлечка реклама со порака „Зошто да не“, на албански јазик, постави ДУИ на скопското Кале, промовирајќи ја и на тој начин новата иницијатива на партијата – за прв премиер етнички Албанец во Северна Македонија.

ВИДЕО: ДУИ со светлечка реклама на Кале за премиер Албанец

Либертас - 13.06.2020

Светлечка реклама со порака „Зошто да не“, на албански јазик, постави ДУИ на скопското Кале, промовирајќи ја и на тој начин новата иницијатива на партијата – за прв премиер етнички Албанец во Северна Македонија.

(ВИДЕО) ДУИ го осветли скопското Кале со „Зошто да не?“

Фактор - 13.06.2020

Демократската унија за интеграција со транспарентот „Зошто да не?“ го осветли скопското Кале во предизборната кампања која ја започна со барање за прв премиер Албанец на Македонија. Вчера Интегративците го пуштија билбордот во скопски Центар со кој ...

ДУИ: Да се обединeме за првиот Албанец премиер!

Пулс24 - 13.06.2020

Изјава за медиумите на преставникот на Демократската Унија за Интеграција, Арбер Адеми, кој е министер за образование и наука во Владата формирана од Зоран Заев. Во продолжение следува интегрален текст од неговата прес-конференција: „Време е за ...

Адеми: Премиер Албанец ќе биде важен сигнал за македонските деца

Република - 13.06.2020

ДУИ очекува на претстојните избори да добие поддршка од граѓаните и да биде одлучувачки фактор што ќе преговара за позицијата прв Албанец премиер во државата, изјави денеска министерот за образование Арбр Адеми, говорејќи како претставник на ...

„Зошто да не?“: Реклама на Кале за прв премиер Албанец на државава (ВИДЕО)

Локално - 13.06.2020

„Зошто да не?“- продолжува кампањата на ДУИ за прв Албанец премиер на Македонија, откако вечерва го осветлија скопското Кале со пораката напишана на албански јазик. Пратеникот на интегративците, Артан Груби објави фотографии и видео од светлечката ...

Адеми: Потребна е трета опција, Албанец за премиер на нашата земја

24Инфо - 13.06.2020

„Време е за премиер Албанец“ – не е само нашиот нов слоган, туку и пулс на нашето време.Дојде време еднаквоста да биде цела и реална, нашите деца да видат дека ние денес и тие утре можат да постигнат сешто во својата земја – дури и позицијата ...

(Видео) ДУИ со светлечка реклама на Кале за премиер Албанец

24Инфо - 13.06.2020

Светлечка реклама со порака „Зошто да не “, на албански јазик, постави ДУИ на скопското Кале, промовирајќи ја и на тој начин новата иницијатива на партијата – за прв премиер етнички Албанец во Северна Македонија.

ДУИ на „тапет“ на Твитер за идејата за Албанец премиер

еМагазин - 13.06.2020

Иако ниту една друга политичка партија, ни од албанскиот, ни од македонскиот блок не застана зад идејата на ДУИ за Албанец за премиер, ниту пак таа доби подршка од пошироката јавност, ДУИ не се откажува.

ДУИ го осветли скопското Кале со „Зошто да не?“

Пулс24 - 13.06.2020

Демократската унија за интеграција со транспарентот „Зошто да не?“ го осветли скопското Кале во предизборната кампања која ја започна со барање за прв премиер Албанец на Македонија. Вчера Интегративците го пуштија билбордот во скопски Центар со кој ...

Адеми ги повика сите партии на Албанците да се обединат за идејата на ДУИ за прв Албанец премиер

Локално - 13.06.2020

ДУИ очекува на претстојните избори да добие поддршка од граѓаните и да биде одлучувачки фактор што ќе преговара за позицијата прв Албанец премиер во државата, изјави денеска министерот Арбер Адеми, говорејќи како претставник на партијата.

„Зошто да не“: ДУИ со ласери на Кале побара премиер Албанец

Република - 13.06.2020

Демократската унија за интеграција со транспарентот „Зошто да не?“ го осветли со ласери скопското Кале во предизборната кампања која ја започна со барање за прв премиер Албанец на Македонија.

Адеми: ДУИ ќе инсистира на идејата за Албанец премиер

MakPress - 13.06.2020

ДУИ очекува на претстојните избори да добие поддршка од граѓаните и да биде одлучувачки фактор што ќе преговара за позицијата прв Албанец премиер во државата, изјави денеска министерот Арбер Адеми, говорејќи како претставник на партијата.

Адеми: Албанец премиер е „третата опција“ за Македонија (ВИДЕО)

Expres - 13.06.2020

И министерот за образование Арбр Адеми, порача дека време е за премиер Албанец, како и дека дошло време еднаквоста да биде цела и реална.. „Синоќешниот неуспех е уште еден доказ дека македонскиот дуопол над извршната власт е штетен за општеството и ...

Адеми: Премиер Албанец не само што ќе биде модел за нашите деца, туку и доказ дека тие се еднакви со нивните македонски ...

Мак. Весник - 13.06.2020

Адеми забалежа што на вчерашната лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски немало претставник на Албанците, што според него, ја потврдува потребата за иницијативата на ДУИ за премиер.

Албанец-премиер, ама од редовите на СДСМ!?

Expres - 13.06.2020

Во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија новинарот Зоран Иванов загатна уште една можна варијанта со која би се задоволиле најавите на ДУИ дека е време за Албанец премиер, но истовремено таа функција да ја задржи СДСМ.

Османи вели дека ДУИ, а не граѓаните, одлучува кој ќе биде премиер

Expres - 13.06.2020

„Морам да кажам дека граѓаните во 2016 година одлучија Никола Груевски да биде премиер. ДУИ одлучи Зоран Заев да биде премиер! Така што, прашањето на формирање влади е, пред се, прашање на политички компромис.

Адеми: Моноетничката лидерска кај Пендаровски е потврда за потребата од премиер Албанец

365 - 13.06.2020

Вчерашната лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски, на која, како што вели министерот Арбер Адеми, немало претставник на Албанците, за ДУИ е потврда за потребата за реализирање на иницијативата за прв премиер Албанец, изјави Адеми во име ...

(ВИДЕО) ДУИ со транспарентот „Зошто да не?“ го осветли скопското Кале

Скопје1 - 13.06.2020

Демократската унија за интеграција со транспарентот „Зошто да не?“ го осветли скопското Кале во предизборната кампања која ја започна со барање за прв премиер Албанец на Македонија. Вчера Интегративците го пуштија билбордот во скопски Центар со кој ...

ДУИ: Tроен избор за Премиер во екслузивната црно – бела македонска трка

Канал5 - 12.06.2020

Во минатото имаше само две опции за тоа кој ќе биде следниот Премиер на Македонија. Секогаш беше фактичка ситуација дека Премиерот на земјава ќе биде од кандидатите на СДСМ или ВМРО. Овој пат, за прв пат во нашата историја, е различно, се има избор.

Ќе биде многу убаво да го видиме Али Ахмети во опозиција, вели Мендух Тачи

Сакам да кажам - 12.06.2020

Лидерот на ДПА Мендух Тачи денеска на прес-конференција остро ја критикуваше идејата на лидерот на ДУИ Али Ахмети за премиер Албанец на Македонија. За Ахмети кажа и дека е стеран во мртов агол да го видиме како ќе се снајде во опозиција.

Билборд без фигура за премиер Албанец – Меџити: Ние го направивме Заев премиер, повторно ние ќе одлучиме

ТВ21 - 12.06.2020

Пред билбордот со натпис “3 опции – Кој ќе биде идниот премиер?“, потпретседателот на ДУИ Изет Меџити рече дека за прв пат во историјата граѓаните имаат тројна можност и за прв пат е време за премиер Албанец.

ДУИ продолжи да ја промовира идејата за првиот премиер Албанец

Алсат-М - 12.06.2020

ДУИ ја започна предизборната кампања со идејата за првиот премиер Албанец. Оттаму велат дека гласовите на Албанците го направија Зоран Заев премиер во 2016 година, но овој пат тие гласови на Албанците ќе одат кај албанскиот кандидат.

Османи: Граѓаните гласаа за Груевски, но ДУИ одлучи Заев да биде премиер

Фокус - 12.06.2020

Доколку навистина решаваа граѓаните, премиер ќе беше Никола Груевски, а не Зоран Заев, вели вицепремиерот и функционер на ДУИ Бујар Османи во интервју за Слободен печат. -Ние ги слушнавме изјавите дека граѓаните одлучуваат кој ќе биде премиер, а не ...

ДУИ: Моќта веќе не им припаѓа на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, дојде време за премиер Албанец

24 Вести - 12.06.2020

Во минатото имаше само две опции за тоа кој ќе биде следниот премиер на Северна Македонија. Секогаш беше фактичка ситуација дека премиерот на земјава ќе биде од кандидатите на СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ.

Тачи: Ахмети е во мртов агол, идејата за премиер Албанец е тешка манипулација

Телма - 12.06.2020

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи идејата за премиер Албанец на Али Ахмети ја нарече тешка манипулација, потенцирајќи дека лидерот на ДУИ тоа го прави бидејќи се наоѓа во позиција на „мртов агол“.

Тачи: Ахмети е во мртов агол, идејата за премиер Албанец е тешка манипулација

Канал5 - 12.06.2020

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи идејата за премиер Албанец на Али Ахмети ја нарече тешка манипулација, потенцирајќи дека лидерот на ДУИ тоа го прави бидејќи се наоѓа во позиција на „мртов агол".

Тачи: Ахмети е во мртов агол, неговата идеја е тешка манипулација

Фокус - 12.06.2020

Лидерот на ДПА Мендух Тачи вели дека идејата за прв премиер Албанец, на Али Ахмети, е тешка манипулација. -Граѓаните одлучуваат кој ќе биде премиер, а премиер ќе биде тој што ќе победи на изборите, а Албанците можат да освојат најмногу до дваесетина ...

Тешка манипулација со емоциите на Албанците, рече Тачи за новата иницијатива на Ахмети за премиер Албанец

Фокус - 12.06.2020

Тешка манипулација со емоциите на Албанците, ја нарече лидерот на ДПА, Мендух Тачи, иницијативата на ДУИ и Али Ахмети за прв премиер Албанец во Северна Македонија. „Граѓаните одлучуваат кој ќе биде премиер.

Тачи: Албанец за премиер на Македонија е тешка манипулација

Р.С.Европа - 12.06.2020

Идејата на Али Ахмети за премиер Албанец е „тешка манипулација и лидерот на ДУИ го прави тоа, бидејќи се наоѓа во позиција на мртов агол", изјави денеска претседателот на ДПА, Мендух Тачи.

ИНТЕРВЈУ Бујар Османи: Ако решаваа граѓаните, во 2016 година премиер ќе станеше Груевски, а не Заев!

Слободен Печат - 12.06.2020

Ние ги слушнавме изјавите дека граѓаните одлучуваат кој ќе биде премиер, а не партиите. Морам да кажам дека граѓаните во 2016 година одлучија Никола Груевски да биде премиер. ДУИ одлучи Зоран Заев да биде премиер – вели Бујар Османи.

Тешка манипулација со емоциите на Албанците – така Тачи ја квалификува новата иницијатива на Ахмети

360 степени - 12.06.2020

Премиер ќе биде тој што ќе победи на изборите, а Албанците можат да освојат најмногу до дваесетина пратеници, објасни лидерот на ДПА Тешка манипулација со емоциите на Албанците, ја нарече лидерот на ДПА Мендух Тачи иницијативата на ДУИ и Али Ахмети ...

Тачи: Ахмети е во мртов агол, идејата за премиер Албанец е тешка манипулација

Сител - 12.06.2020

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи идејата за премиер Албанец на Али Ахмети ја нарече тешка манипулација, потенцирајќи дека лидерот на ДУИ тоа го прави бидејќи се наоѓа во позиција на „мртов агол“.

ДУИ: Tроен избор за премиер во екслузивната црно-бела македонска трка

Слободен Печат - 12.06.2020

Во минатото имаше само две опции за тоа кој ќе биде следниот премиер на Северна Македонија. Секогаш беше фактичка ситуација дека премиерот на земјава ќе биде од кандидатите на СДСМ или ВМРО.

Дали Иванов го откри планот на Заев: Премиер Албанец од редовите на СДСМ!?

Курир - 12.06.2020

Дали провладиниот новинар Зоран Иванов го открива планот на лидерот на СДСМ Зоран Заев за Албанец премиер од редовите на СДСМ, откако во гостување во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија изјави дека на СДСМ не би им пречело да постави ...

Тачи за иницијативата на Ахмети: Тешка манипулација со емоциите на Албанците

Нетпрес - 12.06.2020

Премиер ќе биде тој што ќе победи на изборите, а Албанците можат да освојат најмногу до дваесетина пратеници, објасни лидерот на ДПА. Тешка манипулација со емоциите на Албанците, ја нарече лидерот на ДПА, Мендух Тачи, иницијативата на ДУИ и Али ...

ДУИ: Моќта веќе не им припаѓа на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, дојде време за премиер Албанец

+инфо - 12.06.2020

На овие избори, пишуваме историја заедно за да изградиме заедничка иднина. На овие избори, да ја постигнеме целосната еднаквоста и да го завршиме етничко-партискиот монопол врз позицијата на премиер на Северна Македонија, се вели во соопштението на ...

Тачи: Ахмети е во мртов агол, идејата за премиер Албанец е тешка манипулација

Слободен Печат - 12.06.2020

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи идејата за премиер Албанец на Али Ахмети ја нарече тешка манипулација, потенцирајќи дека лидерот на ДУИ тоа го прави бидејќи се наоѓа во позиција на „мртов агол”.

Арбен Лала: Две години Македонец, две години Албанец за премиер. Нели С. Македонија е заедничка држава?

Алфа - 12.06.2020

Историчарот и аналитичар Арбен Лала, во вчерашното издание на емисијата „Клик Плус“ ја коментираше идејата на ДУИ – Албанец да раководи со извршната власт. Ова, како што рече Лала, може да се постигне и на претстојните избори.

Како се станува премиер?

Р.С.Европа - 12.06.2020

Инсистирањето на лидерот на ДУИ Али Ахмети за премиер Албанец според упатените не е многу реално да се оствари. Но, што предвидуваат Уставот и политичката практика за тоа како се седнува на премиерското столче? Инсистирањето на лидерот на ДУИ Али ...

ДУИ: Доаѓа крајот на етничкиот македонски монопол врз власта

Макфакс - 12.06.2020

Во минатото имаше само две опции за тоа кој ќе биде следниот премиер на Северна Македонија, но сега за прв пат во нашата историја, ќе биде поразлично и ќе има поширок избор, велат од Демократската унија за интеграција во врска со нивниот предлог за ...

ДУИ: Етничкиот македонски монопол врз моќта заврши, сите Албанци ќе поддржат Албанец за премиер

МКД - 12.06.2020

ДУИ продолжува со кампањата за премиер-Албанец во рамките на која денеска соопшти дека во минатото имало само две опции за тоа кој ќе биде следниот премиер на државата и секогаш фактичката ситуација била дека тој ќе биде од кандидатите на СДСМ или ...

ДУИ: Tроен избор за Премиер во екслузивната црно-бела македонска трка

Сител - 12.06.2020

Во минатото имаше само две опции за тоа кој ќе биде следниот Премиер на Северна Македонија. Секогаш беше фактичка ситуација дека Премиерот на земјава ќе биде од кандидатите на СДСМ или ВМРО.

Тачи: Ахмети е во мртов агол, идејата за премиер Албанец е тешка манипулација

+инфо - 12.06.2020

Во рамките на ова мислам дека е неблагодарно да се полемизира со Ахмети затоа што тој не ги разбира овие работи. Неговите советници му укажале дека ова може да биде единствената идеја што може да му ги врати гласовите.

ДУИ постави билборди за премиер Албанец, Меџити порача: Заврши македонскиот монопол врз моќта

360 степени - 12.06.2020

ДУИ ја продолжува кампањата за премиер Албанец повикувајќи ги албанските гласачи да се обединат, а Изет Меџити на прес-конференција порача дека завршил етничкиот македонски монопол врз премиерската функција.

ДУИ: Доаѓа крајот на етничкиот македонски монопол врз власта

Centar - 12.06.2020

Во минатото имаше само две опции за тоа кој ќе биде следниот премиер на Северна Македонија, но сега првпат во нашата историја, ќе биде поинаку и ќе има поширок избор, велат од Демократската унија за интеграција во врска со нивниот предлог за премиер ...

Османи: Ако решаваа граѓаните, во 2016 година премиер ќе станеше Груевски, а не Заев!

24Инфо - 12.06.2020

Влада формира тој што обезбедува мнозинство, а не тој што добива најмногу гласови. Тој што кај претседателот ќе обезбеди 61 пратеник и ќе го добие мандатот. Ние сметаме дека се созреани условите 2020 година да го добиеме првиот премиер Албанец, вели ...

ДУИ: Доаѓа крајот на етничкиот македонски монопол врз власта

24Инфо - 12.06.2020

Во минатото имаше само две опции за тоа кој ќе биде следниот премиер на Северна Македонија, но сега за прв пат во нашата историја, ќе биде поразлично и ќе има поширок избор, велат од Демократската унија за интеграција во врска со нивниот предлог за ...

Тачи: Ахмети манипулира со емоциите на луѓето и со емоциите на Албанците

Локално - 12.06.2020

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи идејата за премиер Албанец на Али Ахмети ја нарече тешка манипулација, потенцирајќи дека лидерот на ДУИ тоа го прави бидејќи се наоѓа во позиција на „мртов агол“.

Тачи: Албанец за премиер на Македонија е тешка манипулација

24Инфо - 12.06.2020

Идејата на Али Ахмети за премиер Албанец е „тешка манипулација и лидерот на ДУИ го прави тоа, бидејќи се наоѓа во позиција на мртов агол”, изјави денеска претседателот на ДПА, Мендух Тачи.

Дестани демантираше дека ќе биде кандидат за премиер, Заев смета дека ДУИ нема да објави ниту еден предлог

Фактор - 12.06.2020

Иако изминатите денови се шпекулираше дека бизнисменот Лазим Дестани ќе биде номиниран од ДУИ за прв „албански премиер“ на Македонија, од неговиот кабинет демантираат и тврдат дека се работи за новинарска шпекулација.

Билборд без фигура за премиер Албанец – Меџити: Ние го направивме Заев премиер, повторно ние ќе одлучиме

4NEWS - 12.06.2020

Пред билбордот со натпис “3 опции – Кој ќе биде идниот премиер?“, потпретседателот на ДУИ Изет Меџити рече дека за прв пат во историјата граѓаните имаат тројна можност и за прв пат е време за премиер Албанец.

Спасов: Ахмети шири омраза

Локално - 12.06.2020

„Време е новинарите да го прашаат Ахмети дали тој или било кој до сега побарале или предложиле некој Албанец за премиер. И ако побарале или дале таков предлог дали тој нивни предлог бил отфрлен заради етничкото потекло на кандидатот или бил надласан ...

Бујар Османи: Граѓаните во 2016 година одлучија Никола Груевски да биде премиер, ДУИ одлучи Зоран Заев да биде премиер!

Либертас - 12.06.2020

Ако терминот за избори е близу значи почнуваат и кампањите. Вашата партија меѓу првите веќе излезе со една нова идеја, а тоа е понуда за премиер Албанец. Не само што е пласирана од вашиот лидер Али Ахмети, туку тој категорично тврди тоа ќе се случи ...

Oсмани се сети по четири години: Aко граѓаните одлучуваа во 2016 година Груевски требаше да биде премиер

PressingTV - 12.06.2020

Доколку навистина решаваа граѓаните, премиер ќе беше Никола Груевски, а не Зоран Заев, вели во интервју за „ Слободен печат “ вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој зборуваше за идејата Албанец да биде премиер на Македонија што ја ...

ДУИ започна да мести билборди низ Скопје за „Албанец премиер“ наместо Заев или Мицкоски

Фактор - 12.06.2020

Демократската унија за интеграција започна да закупува билборди на кои ја промовира кампањата за „прв Албанец премиер на Македонија“.за предвремените парламентарни избори. Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, објави фотографија од такво ...

Тачи: Ахмети е во мртов агол, идејата за премиер Албанец е тешка манипулација

Опсервер - 12.06.2020

Тетово, 12 јуни 2020 () – Претседателот на ДПА, Мендух Тачи идејата за премиер Албанец на Али Ахмети ја нарече тешка манипулација, потенцирајќи дека лидерот на ДУИ тоа го прави бидејќи се наоѓа во позиција на „мртов агол“.

ОСМАНИ: Граѓаните во 2016-та одлучија Никола Груевски да биде премиер, но ДУИ го избра Заев

Денешен - 12.06.2020

Ако навистина граѓаните решаваа, премиер ќе беше Никола Груевски, а не Зоран Заев, вели вицепремиерот Бујар Османи. Тој во интервју за „Слободен печат“ зборува за идејата Албанец да биде премиер на Македонија што ја пласираше неговата партија ДУИ.

ДУИ: Етничкиот македонски монопол врз моќта заврши, одиме со Албанец за премиер

Пулс24 - 12.06.2020

Центарот за комуникации со јавност на ДУИ лиферуваше текст, образложение зошто Албанец треба да биде премиер: Секогаш беше фактичка ситуација дека Премиерот на земјава ќе биде од кандидатите на СДСМ или ВМРО.

Интервју со Богојески: Не може со програма само за Тетово и Гостивар да се бара премиерски мандат!

Локално - 12.06.2020

Албанец може да биде премиер на Македонија, но прво да ја добие довербата од сите граѓани и од оние во Штип и Струмица! Не може со програма само за Тетово и Гостивар, да се бара премиерски мандат! Тој треба да претендира да биде премиер на сите ...

Тачи: Ахмети е во мртов агол, идејата за премиер Албанец е тешка манипулација

Либертас - 12.06.2020

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи идејата за премиер Албанец на Али Ахмети ја нарече тешка манипулација, потенцирајќи дека лидерот на ДУИ тоа го прави бидејќи се наоѓа во позиција на „мртов агол“.

Ти благодарам Али Ахмети, уживај во својата пензија

iPortal - 12.06.2020

Кога пред неколку месеци напишав дека ова ќе биде последната, а воедно и најтешката политичка битка на Али Ахмети, ни на крај памет не помислив дека „стариот лисец“ ќе не изненади со уште еден звучен предизборен слоган, сега тоа е слоганот „време е ...

ДУИ продолжува со кампањата: Наместо Заев или Мицкоски, премиер Албанец

Локално - 12.06.2020

ДУИ продолжува со кампањата за премиер-Албанец . „Секогаш беше фактичка ситуација дека Премиерот на земјава ќе биде од кандидатите на СДСМ или ВМРО. Овој пат, за прв пат во нашата историја, е различно, се има избор.Овој пат граѓаните имаат три ...

ДУИ: Ако зборуваме за едно општество, тогаш е време за еднаква распределба на моќта и можностите

Либертас - 12.06.2020

Во минатото имаше само две опции за тоа кој ќе биде следниот премиер на Северна Македонија. Секогаш беше фактичка ситуација дека премиерот на земјава ќе биде од кандидатите на СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ.

„Премиерот” од сонот на Ахмети е жена, описот личи на Теута Арифи

Frontline - 12.06.2020

Со овој детал станува јасно дека Ахмети сонува да успее во две новости во политичката сцена во земјава. Демократска Унија за Интеграција продолжува со сложувалката наречена „прв премиер албанец”.

ДУИ: Доаѓа крајот на етничкиот македонски монопол врз власта

Точка - 12.06.2020

Во минатото имаше само две опции за тоа кој ќе биде следниот премиер на Северна Македонија, но сега првпат во нашата историја, ќе биде поинаку и ќе има поширок избор, велат од Демократската унија за интеграција во врска со нивниот предлог за премиер ...

Спасов: Ахмети шири омраза

iPortal - 12.06.2020

Ахмети шири омраза Време е новинарите да го прашаат Ахмети дали тој или било кој до сега побарале или предложиле некој Албанец за премиер. И ако побарале или дале таков предлог дали тој нивни предлог бил отфрлен заради етничкото потекло на ...

Османи: Ако решаваа граѓаните, во 2016 година премиер ќе станеше Груевски, а не Заев!

Република - 12.06.2020

Доколку навистина решаваа граѓаните, премиер ќе беше Никола Груевски, а не Зоран Заев, вели во интервју за „ Слободен печат “ вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој зборуваше за идејата Албанец да биде премиер на Македонија што ја ...

Тачи: Ахмети е во мртов агол, идејата за премиер Албанец е тешка манипулација

Бизнис Вести - 12.06.2020

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи идејата за премиер Албанец на Али Ахмети ја нарече тешка манипулација, потенцирајќи дека лидерот на ДУИ тоа го прави бидејќи се наоѓа во позиција на „мртов агол”.

ДУИ: Троен избор за премиер

CivilMedia - 12.06.2020

За прв пат во нашата историја, граѓаните имаат избор, односно да гласаат за три опции, за двајца кандидати македонци од македонските партии – или пак за прв пат во историјата еден кандидат Албанец за Премиер на нашата земја, Претседател на Влада кој ...

Граѓаните избираат, ама не одлучуваат: „ДУИ одлучи Заев, а не Груевски, да биде премиер во 2016-та“ – вели Османи за ...

365 - 12.06.2020

Прашањето за прв премиер Албанец ДУИ не го постави преку ноќ, туку е важно парче од стратегијата на интегративците, претставено од Ахмети уште во 2009 година, за постигнување на целосна еднаквост во државата, вели вицепремиерот Бујар Османи во ...

ДУИ: Етничкиот македонски монопол врз моќта заврши, граѓаните сега имаат трета опција

365 - 12.06.2020

„Во минатото имаше само две опции за тоа кој ќе биде следниот Премиер на Северна Македонија. Секогаш беше фактичка ситуација дека Премиерот на земјава ќе биде од кандидатите на СДСМ или ВМРО.

ДУИ порача: Заврши македонскиот монопол врз власта!

Expres - 12.06.2020

„Овој пат, граѓаните имаат три опции: Двајца кандидати Македонци од македонските партии – или пак за прв пат во историјата еден кандидат Албанец за премиер на нашата земја, Претседател на Влада кој ќе ги претставува не само македонските партии, туку ...

Села би седнал како маж со Ахмети за премиер Албанец ако ДУИ ги бојкотира институциите

Expres - 12.06.2020

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зиадин Села, во емисијата “Патот кон” („Rruga Drejt“) зборуваше за политичките случувања во земјата и идејата за албански премиер, предложен од Али Ахмети.

ДУИ: Моќта веќе не им припаѓа на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, дојде време за премиер Албанец

Мак. Весник - 12.06.2020

На овие избори, пишуваме историја заедно за да изградиме заедничка иднина. На овие избори, да ја постигнеме целосната еднаквоста и да го завршиме етничко-партискиот монопол врз позицијата на премиер на Северна Македонија, се вели во соопштението на ...

Османи: Ако решаваа граѓаните, во 2016 година премиер ќе станеше Груевски, а не Заев!

Мак. Весник - 12.06.2020

Влада формира тој што обезбедува мнозинство, а не тој што добива најмногу гласови. Тој што кај претседателот ќе обезбеди 61 пратеник и ќе го добие мандатот. Ние сметаме дека се созреани условите 2020 година да го добиеме првиот премиер Албанец – ...

Му помогна за претседател, побара Албанец премиер и остана надвор од игра

Expres - 12.06.2020

Веднаш откако ДУИ објави дека најголемите макеодонски партии го загубиле политичкиот монопол во Македонија стигна студен туш за лидерот на партијата Али Ахмети кој не е повикан на средбата меѓу Пендаровски, Мицкоски и Заев во кабинетот на ...

Тачи: Ахмети е во мртов агол, идејата за премиер Албанец е тешка манипулација

Скопје1 - 12.06.2020

Лидерот на ДПА Мендух Тачи денеска на прес-конференција остро ја критикуваше идејата на лидерот на ДУИ Али Ахмети за премиер Албанец на Македонија. За Ахмети кажа и дека е во мртов агол и ќе биде убаво да го видиме како ќе се снајде во опозиција.

Таравари: Време е Ахмети да се пензионира, а не верувам дека сопственикот на „Еколог“ би влегол во авантурите на ДУИ

Фокус - 11.06.2020

Арбен Таравари, градоначалникот на Гостивар и генерален секретар на Алијансата за Албанците, вели дека проекрот на Али Ахмети за прв премиер Албанец е тотална демагогија. -Човекот кој добива доверба од албанските граѓани веќе 18 години, а притоа не ...

СДСМ-овска осмица со кромид

Deutsche Welle - 11.06.2020

Времето ќе покаже - и докаже - дека пораката од Али е колку албанска, толку и македонска. Ако не и повеќе. Пишува Арсим Зеколи. Колкави и да се несогласувањата околу предлог барањето на Али Ахмети за премиер Албанец, барем во едно можеме да се ...

Села исклучува можност за бојкот ако изборите се на 5 јули

Алсат-М - 11.06.2020

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, идејата на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за премиер Албанец ја опиша како скандалозна и несериозна. Според Села, Ахмети во никој случај не кажал како ќе се реализира сонот за кого зборува.

Две години Македонец, две години Албанец – мислења околу идејата за „премиер Албанец“

ТВ21 - 11.06.2020

Дојде време Албанците во Северна Македонија да ја побараат премиерската функција, рече синоќа во „Клик Плус“, историчарот и аналитичар, Арбен Лала, коментирајќи ја идејата на ДУИ – Албанец да раководи со извршната власт.

Села: Не сакаме уште еден нож в грб од Ахмети!

Алсат-М - 11.06.2020

Лидерот на полиричката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села, го повика првиот човек на ДУИ, Али Ахмети на заедничка отворена дебата околу неговиот предлог за Албанец премиер на државата.

Таравари за иницијативата на Ахмети: Не верувам дека сопственикот на „Еколог“ би влегол во авантурите на ДУИ

360 степени - 11.06.2020

Според генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Али Ахмети веќе нема кредибилитет да зборува за големи идеи Станува збор за тотална демагогија. Човекот кој добива доверба од албанските граѓани веќе 18 години, а притоа не им овозможи ништо ...

Ти благодарам Али Ахмети, уживај во својата пензија

Слободен Печат - 11.06.2020

Кога пред неколку месеци напишав дека ова ќе биде последната, а воедно и најтешката политичка битка на Али Ахмети, ни на крај памет не помислив дека „стариот лисец“ ќе не изненади со уште еден звучен предизборен слоган, сега тоа е слоганот „време е ...

Таравари за Независен: Ахмети се подготвува за опозиција

Либертас - 11.06.2020

Али Ахмети е потрошен политичар од 20. век, којшто дојде на власт преку војна. Апсурдно е да се анализираат неговите гротескни изјави. Ахмети сега се обидува да биде магионичар, вели за Независен генералниот секретар на Алијансата за Албанците, за ...

Таравари: Проектот на Ахмети за прв премиер Албанец е тотална демагогија

Локално - 11.06.2020

Арбен Таравари, градоначалникот на Гостивар и генерален секретар на Алијансата за Албанците, во интервјуто за „Независен “ вели дека проекрот на Али Ахмети за прв премиер Албанец е тотална демагогија.

Две години Македонец, две години Албанец премиер, нели Северна Македонија е заедничка?

Република - 11.06.2020

Дојде време Албанците во Северна Македонија да ја побараат премиерската функција, рече синоќа во „Клик Плус“, историчарот и аналитичар, Арбен Лала, коментирајќи ја идејата на ДУИ – Албанец да раководи со извршната власт.

Дали е ова адутот на ДУИ? Љазим Дестани можен кандидат за премиер Албанец на Македонија

Вечер Прес - 11.06.2020

Дали Љазим Дестани е кандидат на Демократската унија за интеграција за премиер на Македонија? Ова е името со кое од вчера се шпекулира во јавноста, откако лидерот на ДУИ, Али Ахмети, најави дека нивен кандидат ќе биде иден прв министер во земјава, ...

Ахмети бара Албанец да ја води државата, Шеќеринска: Кога одиш на лекар, прашуваш дали е добар, а не што е

4NEWS - 11.06.2020

“Се има почеток и се започнува од еден сон“. Вака лидерот на ДУИ, Али Ахмети преку видео порака го објави стремежот на неговата партија за прв премиер Албанец во РСМ. Откако ги наброја постигнувањата на Албанците во Македонија, наведувајќи ги ...

Ахмети: време е за првиот премиер Албанец, за оваа земја сме се бореле

Магазин - 11.06.2020

„Република Македонија е наша земја. Земја за која сме се бореле. Ние имаме еднакво право во нејзината историја, наследство, економија и во иднината на нашата земја. Сега е време за потполна рамноправност, за превземање на одговорноста за раководење! ...

Шеќеринска за идејата на Ахмети: Кога одите на лекар, прашувате дали е добар, а не дали е Македонец или Албанец

Скопје1 - 11.06.2020

Време е за прв премиер Албанец во Северна Македонија, истакна претседателот на ДУИ Али Ахмети, по што се разбранува јавноста. Ахмети вели дека идејата за премиер Албанец не се однесува на ДУИ ниту на него како претседател.

Таравари: Време е Ахмети да се пензионира, а не верувам дека сопственикот на „Еколог“ би влегол во авантурите на ДУИ

Мак. Весник - 11.06.2020

Арбен Таравари, градоначалникот на Гостивар и генерален секретар на Алијансата за Албанците, вели дека проекрот на Али Ахмети за прв премиер Албанец е тотална демагогија. -Човекот кој добива доверба од албанските граѓани веќе 18 години, а притоа не ...

Ахмети повика на обединување околу идејата за прв премиер албанец

24 Вести - 10.06.2020

Али Ахмети тргна во кампња. Без да го каже кандидидатот, ниту евентуални фаворити, лидерот на интегративците, вели Албанец премиер е неговиот нов сон. Ветува дека ќе го исполни исто како и Законот за албански јазик, употребата на албанското знаме, ...

Ахмети преку социјалните мрежи ја афирмираше идејата за Албанец премиер

Телма - 10.06.2020

Денеска, како никогаш порано, Албанците во Македонија се на високи државни функции, како претседател на Врховен суд, министер за одбрана, претседател на Собрание. Сепак, ова не е доволно, рече лидерот на ДУИ во видеообраќање Лидерот на ДУИ Али ...

Ахмети бара Албанец да ја води државата, Шеќеринска: Кога одиш на лекар, прашуваш дали е добар, а не што е

ТВ21 - 10.06.2020

“Се има почеток и се започнува од еден сон“. Вака лидерот на ДУИ, Али Ахмети преку видео порака го објави стремежот на неговата партија за прв премиер Албанец во РСМ. Откако ги наброја постигнувањата на Албанците во Македонија, наведувајќи ги ...

Oбраќање на Али Ахмети за првиот Албанец премиер

Канал5 - 10.06.2020

Се има свој почеток, Се започнува со еден сон. Сите ние имаме свои сништа, за нашите деца, за нас, за земјата. Ние Албанците сонувавме за слобода, за рамноправност и се боревме овој сон да стане реалност.

Ахмети: Некои се потсмеваат за идејата прв премиер Албанец, но истите тие кренаа бело знаме во 2001 година!

Фокус - 10.06.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денеска имаше обраќање на кое ја образложи идејата за прв премиер Албанец. Во продолжение неговото обраќање: Браќа и сестри! Се има свој почеток, се започнува со еден сон.

Ахмети: Време е за првиот премиер Албанец, за оваа земја сме се бореле

24 Вести - 10.06.2020

„Северна Македонија е наша земја. Земја за која сме се бореле. Ние имаме еднакво право во нејзината историја, наследство, економија и во иднината на нашата земја. Сега е време за потполна рамноправност, за превземање на одговорноста за раководење! ...

Ахмети повика на обединување околу идејата за прв премиер Албанец

ТВ21 - 10.06.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети ги повика Албанците во земјата и нивните политички партии да се обединат околу идејата за „прв Албанец премиер“. Сега, вели тој, во денешното видео обраќање, е време за потполна рамноправност, за превемање на одговорноста ...

Бараа обединување за претседател Албанец – зошто сега АА и Беса не ѝ подаваат рака на ДУИ за премиер Албанец?

ТВ21 - 10.06.2020

Пред една година Движењето Беса и Алијанса за Албанците бараа обединување на албанскиот глас за поддршка на кандидат Албанец за претседател на државата. „Кога мислат дека можат да постигнат консензус или договор, како што вели нашиот драг професор, ...

Ахмети со видео обраќање во 12 часот

ТВ21 - 10.06.2020

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети во 12 часот ќе има свое видео обраќање до јавноста, пренесува ...

Ахмети денеска ќе се обрати за предлогот Албанец за премиер на Северна Македонија

Фокус - 10.06.2020

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети точно напладне ќе и се обрати на нацијата за предогот Албанец премиер на Северна Македонија. Ditë e madhe nesër po na pret …Голем ден не чека утре …Koha për Kryeministrin e parë shqiptar 🔴⚫️Време е за првиот Албанец ...

Ахмети: Време е за првиот премиер Албанец

Алсат-М - 10.06.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денеска ја претстави својата предизборна идеја за Албанец на функцијата премиер на државата. „Сега е време да продолжиме да сонуваме. За поголеми соништа, затоа што дојде време да постигнеме уште повеќе.

Ахмети нема да се трка за прв премиер Албанец: Јас сеам за вие да жнеете!

Фокус - 10.06.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, во денешното видео-обраќање за промоција на идејата за прв премиер Албанец во Северна Македонија, не спомна имиња на можни кандидати на партијата за оваа позиција, Ахмети наговести дека тој нема да учествува во трката за ...

Шекеринска: Граѓаните, а не партиите одлучуваат кој ќе биде премиер

Алсат-М - 10.06.2020

Граѓаните ќе одлучат кој ќе биде идниот премиер. Вака од СДСМ возвратија на идејата на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, кој смета дека идниот премиер треба да биде Албанец. „Кога ќе влеземе во болниците или кај лекарите, прашуваме кој е добриот лекар, а ...

Ахмети: Премиер - Албанец е национална албанска кауза, наш национален сон!

Канал5 - 10.06.2020

Дали Ахмети ќе го отсонува сонот и за премиер Албанец или ќе замине во политичка пензија. По идејата за консензуален претседател и со функцијата претседател на Собранието, Али Ахмети влегува во изборна кампања дека време е да се оствари и овој сон.

„Сѐ започнува од еден сон“ – Ахмети бара поддршка за прв премиер Албанец

ТВ21 - 10.06.2020

“Се има почеток и се започнува од еден сон“. Вака лидерот на ДУИ, Али Ахмети преку видео порака го објави стремежот на неговата партија за прв премиер Албанец во РСМ. Откако ги наброја постигнувањата на Албанците во Македонија, наведувајќи ги ...

Ахмети повика на обединување околу идејата за прв премиер Албанец

ММС - 10.06.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети ги повика Албанците во земјата и нивните политички партии да се обединат околу идејата за „прв Албанец премиер”. Сега, вели тој, во денешното видео обраќање, е време за потполна рамноправност, за превземање на одговорноста ...

Ахмети напладне ќе се обрати за предлогот Албанец премиер на Македонија

+инфо - 10.06.2020

Претседателот на ДУИ Али Ахмети точно напладне ќе и се орати на нацијата за предогот Албанец премиер на Македонија. Ова на Фејсбук го објави шефот на кабинетот на Ахмети, Артан Груби. – Денес во 12 часот на својата Фејсбук страница Ахмети ќе се ...

Али Ахмети: Jас сонувам за вие да остварувате, јас ќе станам мост и ќе го изградам патот за вие да го реализирате сонот

МКД - 10.06.2020

Сега е време за целосна рамноправност, за преземање на одговорноста за раководење. Време е за првиот премиер Албанец во Северна Македонија. Некои можат да ја наречат оваа идеја неостварлива.

Ахмети: Македонија е земја за која сме се бореле, имаме право во нејзината историја, наследство и иднина

Сител - 10.06.2020

Интегрален текст од денешното обраќање на Али Ахмети за првиот Албанец премиер. „Браќа и сестри! Се има свој почеток, Се започнува со еден сон. Сите ние имаме свои сништа, за нашите деца, за нас, за земјата.

Обраќање на Али Ахмети за првиот Албанец премиер

Сител - 10.06.2020

Денес, Среда 10 јуни 2020 година, со почеток во 12:00 часот, Претседателот на ДУИ г. Али Ахмети на својата страница на Фејсбук ќе има обраќање до народот за првиот Албанец ...

Љазим Дестaни кандидат за прв премиер Албанец, Мала Речица не потврдува

+инфо - 10.06.2020

Сопственикот на компанијата „Еколог“, Љазим Дестани е кандидат на ДУИ за првиот премиер Албанец, пренесува порталот Ина . Мала Речица не потврдува. Од партијата на Али Ахмети велат дека официјално не е разговарано за имиња на кандидати за прв ...

Лазим Дестани можен кандидат за прв премиер Албанец на Македонија

Press24 - 10.06.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети најави дека денеска во 12:00 часот ќе има обраќање и ќе каже детали за идејата за албански премиер на Македонија и за можното откривање на кандидатот. Ахмети, првично беше споменат како еден од можните кандидати за ...

Лазим Дестани, сопственикот на „Еколог“, кандидат на Ахмети за премиер

МКД - 10.06.2020

Али Ахмети, претседателот на ДУИ последниве денови води вистинска кампања за тоа дека дошло времето Македонија да има Албанец за премиер. МКД.мк дознава дека единствен кандидат за таа функција на ДУИ ќе биде Лазим Дестани, сопственикот на „Еколог“, ...

Консензуален претседател, спикер Албанец, а сега премиер Албанец… ДУИ со нова предизборна идеја

360 степени - 10.06.2020

Пред стартот на кампањата за одложените избори, Али Ахмети влезе во кампања за избор на премиер по етнички клуч, односно за прв премиер Албанец во Северна Македонија Пред продолжувањето на изборниот процес, кој беше прекинат на 21 март, ДУИ, на чело ...

Ахмети: Да го оствариме сонот за прв премиер Албанец на Македонија

+инфо - 10.06.2020

Ова идеја не се однесува на ДУИ и секако најмалку се однесува на мене лично. Јас сум тука за да му го продолжам животниот век на процесот, да го предводам концептот, да станам мост и да го трасирам патот создавајќи околности за остварување на сонот, ...

Ахмети: Албанците се на раководни позиции повеќе од кога било, но тоа не е доволно, време е за премиер

Макфакс - 10.06.2020

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, истакна дека Албанците во земјава се на раководни позиции повеќе од било кога, но тоа не било доволно и повика на избирање на премиер Албанец. „Охридскиот Договор се спроведува.

Ахмети: Време е за поголеми сништа, време е за првиот премиер Албанец

Нетпрес - 10.06.2020

Браќа и сестри! Се има свој почеток, се започнува со еден сон. Сите ние имаме свои сништа, за нашите деца, за нас, за земјата. Ние Албанците сонувавме за слобода, за рамноправност и се боревме овој сон да стане реалност.

Ахмети: Спремни сме да жртвуваме се, време е за Албанец премиер

Р.С.Европа - 10.06.2020

Ние Албанците сонувавме за слобода, за рамноправност и се боревме овој сон да стане реалност. Кога веруваме во нешто, ние сме спремни да жртвуваме се. Време е за првиот Премиер Албанец во Северна Македонија, рече лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на ...

За Ахмети идејата за прв премиер Албанец е национална албанска кауза и национален сон

Слободен Печат - 10.06.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети ги повика Албанците во земјата и нивните политички партии да се обединат околу идејата за „прв Албанец премиер”. Сега, вели тој, во денешното видео обраќање, е време за потполна рамноправност, за превземање на одговорноста ...

(ВИДЕО) Ахмети засега нема имиња за кандидат за премиер, нема да биде ни тој

360 степени - 10.06.2020

Денеска, како никогаш порано, Албанците во Македонија се на високи државни функции, како претседател на Врховен суд, министер за одбрана, претседател на Собрание. Сепак, ова не е доволно, рече лидерот на ДУИ во видеообраќање Лидерот на ДУИ Али ...

(ВИДЕО) Ахмети: Време е за поголеми сништа, време за првиот премиер Албанец во Македонија

А1 On - 10.06.2020

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети истакна дека Албанците во земјава се на раководни позиции повеќе од било кога, но тоа не било доволно и повика на избирање на премиер Албанец. „Охридскиот Договор се спроведува.

Дали „шверцерот“ Груби наумил Вардар да не биде шампион?

Оff.net - 10.06.2020

Ахмети рече дека е дојдено времето Албанец да биде премиер. Така и ДУИ лани сметаше дека е дојдено време нивен емисар да располага со буџет од 10 до 15 милиони евра годишно, колку што легнуваат на сметката на ФФМ по разни основи.

Илиндитска прокламација

МКД - 10.06.2020

Веќе скоро две децении се научивме да живееме во времето и земјата на парадоксите. Ете, повеќе од три месеци светската здравствена јавност, новинарите, политичарите, Бил Гејтс, Трамп, СЗО, ЕУ, НАТО се преокупирани со темата на кинескиот вирус ...

ДУИ секогаш „пука“ јако!

Слободен Печат - 10.06.2020

Албанец за Премиер е најновата понуда од страна на ДУИ. И ако се исполнат одредени околности нема да биде чудо ако тоа и случи. Албанец за Премиер е најновата понуда од страна на ДУИ. И ако се исполнат одредени околности нема да биде чудо ако тоа и ...

Илиндитска прокламација

+инфо - 10.06.2020

Веќе скоро две децении се научивме да живееме во времето и земјата на на парадоксите. Ете, повеќе од три месеци светската здравстевна јавност, новинарите, политичарите, Бил Гејтс, Трамп, СЗО, ЕУ, НАТО се преокупирани со темата на кинескиот вирус ...

Али Ахмети: Идејата за прв премиер Албанец нема врска со ДУИ

Фактор - 10.06.2020

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денеска ја претстави својата предизборна идеја за првиот Албанец за премиер на Македонија. „Сега е време да продолжиме да сонуваме. За поголеми соништа, затоа што дојде време да постигнеме уште повеќе.

Али Ахмети: Нашиот премиер ќе гарантира пријателство со САД и ЕУ

Скопје инфо - 10.06.2020

Еден од извадоците од денешниот говор на Али Ахмети кон нацијата во врска со првиот Албанец премиер на Македонија говори и за тоа дека кандидатот ќе биде гарантор на постојаната врска и партнерство на нашата земја со САД и со ЕУ.

Ахмети не го откри кандидатот Албанец за премиер

PressingTV - 10.06.2020

Браќа и сестри! Се има свој почеток, се започнува со еден сон. Сите ние имаме свои сништа, за нашите деца, за нас, за земјата. Ние Албанците сонувавме за слобода, за рамноправност и се боревме овој сон да стане реалност.

Ахмети појасни: Идејата за премиер Албанец е сон кој останува за следните генерации

Frontline - 10.06.2020

Јас сум тука да го продолжам животот на процесот, да го водам концептот, да станам мост и да го трасирам патот, создавајќи услови за реализација на сонот, додека на вас останува да го спроведете. Јас ќе посеам за да можете да жнеете, изјави Ахмети.

АХМЕТИ: Време е за премиер Албанец или Албанка на С. Македонија, кој ќе гарантира доживотно партнерство со САД и со ЕУ

Денешен - 10.06.2020

Браќа и сестри! Се има свој почеток, се започнува со еден сон. Сите ние имаме свои сништа, за нашите деца, за нас, за земјата. Ние Албанците сонувавме за слобода, за рамноправност и се боревме овој сон да стане реалност, вели во денешното обраќање ...

Лазим Дестани можен кандидат за прв премиер Албанец на Македонија

Фактор - 10.06.2020

Демократската унија за интеграција (ДУИ) се очекува денес да даде детали за идејата за албански премиер на Македонија и за можното откривање на кандидатот. Лидерот на оваа партија, Али Ахмети, првично беше споменат како еден од можните кандидати за ...

Лазим Дестани веројатен албански кандидат за Премиер на државава

Пулс24 - 10.06.2020

Лазим Дестани веројатен албански кандидат за Премиер на државава Лазим Дестани (на сликата десно) е веројатниот кандидат за премиер. Агенцијата ИНА јави за идејата кандидатот да дошол од бизнис сферата, а не од политичкиот сектор.

Обраќање на Ахмети за предлогот Албанец за премиер на Северна Македонија

Локално - 10.06.2020

Денес, со почеток во 12:00 часот, Претседателот на ДУИ, Али Ахмети на ќе има обраќање до народот за првиот Албанец премиер. Ова на Фејсбук го објави шефот на кабинетот на првиот човек на партијата, Артан Груби.

Ахмети точно на пладне ќе го објави кандидатот за првиот Албанец премиер

24Инфо - 10.06.2020

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети точно напладне ќе и се обрати на нацијата за предогот Албанец премиер на Северна Македонија, објави на Фејсбук неговиот шеф на кабинетот, Артан Груби. Ditë e madhe nesër po na pret …Голем ден не чека утре …Koha për ...

КОЛУМНА НА МАЈСТОРОВ: Албанец за прв премиер на Македонија, а зошто не и прв космонаут?

Денешен - 10.06.2020

Илија Мајсторов Со векови наназад, па сè до денес, албанските водачи се служеле и се служат со закани и сурови пресметки. Но, за среќа на Македонија, пасивно е учеството на мирното, во многу средини, пријателски расположено „кчиптаре“ население.

ДУИ промовира премиер Албанец, но уште нема мандатар

CivilMedia - 10.06.2020

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денеска на прес конференција зборуваше за неговата идеја за прв премиер Албанец, но и покрај бучните најави од нивните симпатизери, на крај сепак немаше име на мандатар.

Ахмети: Албанците се на раководни позиции повеќе од кога било, но тоа не е доволно, време е за премиер

Точка - 10.06.2020

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, истакна дека Албанците во земјата се на раководни позиции повеќе од кога било, но тоа не било доволно и повика на избирање на премиер Албанец. „Охридскиот договор се спроведува.

Ахмети како Мартин Лутер Кинг: Се започнува со сон

Либертас - 10.06.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети ги повика Албанците во земјата и нивните политички партии да се обединат околу идејата за „прв Албанец премиер“. Сега, вели тој, во денешното видео обраќање, е време за потполна рамноправност, за превземање на одговорноста ...

Лазим Дестани можен кандидат на Ахмети за премиер

Локално - 10.06.2020

ДУИ наскоро ќе ги соопшти деталите за идејата за албански премиер на Северна Македонија. Неофицијално, се споменува дека може кандидат за албански премиер на партијата би бил тетовски бизнисмен Лазим Дестани.

Љазим Дестaни кандидат за прв премиер Албанец, Мала Речица не потврдува

Либертас - 10.06.2020

Сопственикот на компанијата „Еколог“, Љазим Дестани е кандидат на ДУИ за првиот премиер Албанец, пренесува порталот Ина . Лидерот Ахмети за предлогот премиер Албанец на Македонија ќе има видеообраќање во 12 ...

Ахмети: Време e за потполна рамноправност

Вечер Прес - 10.06.2020

Се има свој почеток, се започнува со еден сон. Сите ние имаме свои сништа, за нашите деца, за нас, за земјата. Ние Албанците сонувавме за слобода, за рамноправност и се боревме овој сон да стане реалност.

„Сѐ започнува од еден сон“ – Ахмети бара поддршка за прв премиер Албанец

4NEWS - 10.06.2020

“Се има почеток и се започнува од еден сон“. Вака лидерот на ДУИ, Али Ахмети преку видео порака го објави стремежот на неговата партија за прв премиер Албанец во РСМ. Откако ги наброја постигнувањата на Албанците во Македонија, наведувајќи ги ...

Ахмети: Албанците се на раководни позиции повеќе од било кога, но тоа не доволно, време е за премиер

24Инфо - 10.06.2020

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети истакна дека Албанците во земјава се на раководни позиции повеќе од било кога, но тоа не било доволно и повика на избирање на премиер Албанец. „Охридскиот Договор се спроведува.

Љазим Дестaни, кандидат за прв премиер Албанец?!

Република - 10.06.2020

Сопственикот на компанијата „Еколог“ и на фудбалскиот клуб Шкендија, Љазим Дестани е кандидат на ДУИ за првиот премиер Албанец, пренесува порталот „Ина“. Ваквите информации, сепак, немаат потврда од штабот на партијата во Мала Речица.

Ахмети: Време е за поголеми сништа, време е за првиот премиер Албанец

Република - 10.06.2020

Браќа и сестри! Се има свој почеток, се започнува со еден сон. Сите ние имаме свои сништа, за нашите деца, за нас, за земјата. Ние Албанците сонувавме за слобода, за рамноправност и се боревме овој сон да стане реалност.

Обраќање на Али Ахмети за првиот Албанец премиер

Вечер Прес - 10.06.2020

Денес, Среда 10 јуни 2020 година, со почеток во 12:00 часот, Претседателот на ДУИ Али Ахмети на својата страница на Фејсбук ќе има обраќање до народот за првиот Албанец ...

Ахмети: Време е за поголеми сништа, време е за премиер Албанец

Локално - 10.06.2020

На денешната прес-конференција лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ги повика сите албански партии и сите граѓани Албанци и други во Македонија да ја поддржат идејата за да се избере прв премиер Албанец.

Ахмети повика на обединување околу идејата за прв премиер Албанец

Опсервер - 10.06.2020

Скопје, 10 јуни 2020 () – Лидерот на ДУИ Али Ахмети ги повика Албанците во земјата и нивните политички партии да се обединат околу идејата за „прв Албанец премиер“. Сега, вели тој, во денешното видео обраќање, е време за потполна рамноправност, за ...

Ахмети: Кога им велев дека Албанец ќе биде претседател на Собранието не ми веруваа, така и сега за албанец премиер

MakPress - 10.06.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети ги повика Албанците во земјата и нивните политички партии да се обединат околу идејата за „прв Албанец премиер”. Сега, вели тој, во денешното видео обраќање, е време за потполна рамноправност, за превземање на одговорноста ...

Љазим Дестaни кандидат за прв премиер Албанец

Мак. Весник - 10.06.2020

Сопственикот на компанијата „Еколог“, Љазим Дестани е кандидат на ДУИ за првиот премиер Албанец, пренесува порталот Ина. Мала Речица не потврдува. Од партијата на Али Ахмети велат дека официјално не е разговарано за имиња на кандидати за прв премиер ...

Ахмети: Јас сеам за вие да жнеете, јас сонувам за Вие да остварувате

Мак. Весник - 10.06.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, во денешното видео-обраќање за промоција на идејата за прв премиер Албанец во Северна Македонија, не спомна имиња на можни кандидати на партијата за оваа позиција, Ахмети наговести дека тој нема да учествува во трката за ...

Ахмети: Време е за прв премиер Албанец во Северна Македонија

Скопје1 - 10.06.2020

“Се има почеток и се започнува од еден сон“. Вака лидерот на ДУИ, Али Ахмети преку видео порака го објави стремежот на неговата партија за прв премиер Албанец во РСМ. Откако ги наброја постигнувањата на Албанците во Македонија, наведувајќи ги ...

Груби: Голем ден нѐ чека, денес во 12 часот Али Ахмети ќе ѝ се обрати на нацијата за „прв премиер Албанец“

365 - 10.06.2020

Денеска, точно напладне, претседателот на ДУИ – Али Ахмети, ќе се обрати до нацијата на тема иницијативата за избор на прв премиер на државата кој ќе биде етнички Албанец. Ова на Фејсбук синоќа го соопшти шефот на кабинетот на Ахмети – Артан Груби.

Дали ова име е кандидатот за премиер-Албанец на ДУИ?

Expres - 10.06.2020

Сопственикот на компанијата „Еколог“, Љазим Дестани е кандидат на ДУИ за првиот премиер Албанец, пренесува порталот Ина . Мала Речица не потврдува. Од партијата на Али Ахмети велат дека официјално не е разговарано за имиња на кандидати за прв ...

Ахмети: Идејата за премиер Албанец е национална Албанска кауза, јас само го трасирам патот (ВИДЕО)

365 - 10.06.2020

„Ние Албанците сонувавме за слобода и за рамноправност и се боревме овој сон да стане реалност. Кога веруваме во нешто, ние сме спремни да жртвуваме сѐ“ – со овие зборови лидерот на ДУИ Али Ахмети го започна „обраќањето до нацијата“ по повод ...

Ахмети: Браќа и сестри! Сега е време за потполна рамноправност, за превземање на одговорноста за раководење!

Мак. Весник - 10.06.2020

Ова идеја не се однесува на ДУИ и секако најмалку се однесува на мене лично. Јас сум тука за да му го продолжам животниот век на процесот, да го предводам концептот, да станам мост и да го трасирам патот создавајќи околности за остварување на сонот, ...

Ахмети „точно на пладне“’ ќе побара Албанец за премиер

Expres - 10.06.2020

Артан Грубим, шефот на кабинетот на лидерот на ДУИ на Фејсбук синоќа објави дека Али Ахмети на точно на пладне ќе се обрати до јавноста… „Дозволете заеднички да ја дефинираме нашата следна цел – на следните избори заеднички да избереме ценета, ...

Ахмети: Време e сонот да продолжи со премиер Албанец

Expres - 10.06.2020

„Како Албанци, ние секогаш знаеме како да се обединиме за заедничките цели, кога тоа било важно и одлучувачки, за време на војната, за време на кризата и за време на нашите постојани напори за рамноправност и интеграција.

ДУИ ги отвора картите и ги затвора вратите за коалицирање

Слободен Печат - 09.06.2020

ДУИ продолжува да ја турка идејата за премиер Албанец, иако идејата беше оценета како евтин популистички трик во обид да се остане во фокусот на политичките случувања, во недостиг на друга политичка понуда, или како идно алиби за евентуален пораз на ...

Османи: Проектот на ДУИ за Албанец премиер е надпартиска идеја, очекуваме поддршка од сите

ТВ21 - 08.06.2020

Проектот за Албанец премиер не е ад хок идеја на ДУИ, туку важно парче од мозаикот на стартегијата на ДУИ за постигнување на целосна еднаквост, и треба да се заврши со рушење на последното табу, последното место на отпор за другите заедници да бидат ...

Османи: Проектот Албанец за премиер е за рушење на последното табу, се уште има места каде што Албанците не можат да ...

Фокус - 08.06.2020

Проектот за Албанец премиер не е ад хок идеја на ДУИ, туку важно парче од мозаикот на стратегијата на ДУИ за постигнување целосна еднаквост, и треба да се заврши со рушење на последното табу, последното место на отпор за другите заедници да бидат ...

Што се крие зад кампањата на ДУИ за премиер Албанец?

Канал5 - 08.06.2020

Надпартиска идеја на која што и’ дошло времето или обид за поголем рејтинг во пресрет на изборите? Политичките аналитичари се чини се едногласни во оценката дека условот на Ахмети е сигурен патоказ дека интегративците се соочуваат со слаба поддршка ...

Претседател Албанец беше „ветер во магла“ – Како ќе добие ДУИ „премиер Албанец“ без консензус?

ТВ21 - 08.06.2020

„Како да станам јас Претседател…Тоа е ветер во магла…“, велеше Али Ахмети. Вака зборуваше пред една година лидерот на ДУИ, Али Ахмети за кандидатурата на Блерим Река за претседател. Апелираше да се гласа за консензуалниот кандидат Стево Пендаровски ...

Биљали: Луѓето сакаат подобар живот, а не приказни дали премиерот ќе биде Македонец или Албанец!

Фокус - 08.06.2020

Луѓето размислуваат за подобар живот и нивните деца тука да останат, а не тоа од каква националност ќе биде премиерот, вели политичкиот аналитичар и професор, Мерсел Биљали во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“.

Османи: Проектот на ДУИ за Албанец премиер е натпартиска идеја

Кајгана - 08.06.2020

Скопје, 8 јуни 2020 (МИА) – Проектот за Албанец премиер не е ад хок идеја на ДУИ, туку важно парче од мозаикот на стартегијата на ДУИ за постигнување на целосна еднаквост, и треба да се заврши со рушење на последното табу, последното место на отпор ...

Биљали: Барањето на ДУИ за Албанец премиер е подготвување на терен да се оправда дека ќе биде опозиција (ВИДЕО)

Слободен Печат - 08.06.2020

Политичкиот аналитичар и професор Мерсел Биљали во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“говореше за последниот предлог на ДУИ за идниот премиер да биде Албанец. -Барањето на ДУИ да се оди со предлог за премиер етнички Албанец и тоа да се постави како ...

Османи: Проектот на ДУИ за Албанец премиер е надпартиска идеја

А1 On - 08.06.2020

Проектот за Албанец премиер не е ад хок идеја на ДУИ, туку важно парче од мозаикот на стартегијата на ДУИ за постигнување на целосна еднаквост, и треба да се заврши со рушење на последното табу, последното место на отпор за другите заедници да бидат ...

Албанец премиер, нов трик на ДУИ за дефокусирање од клучните теми

Р.С.Европа - 08.06.2020

Спорен е моментот во кој се отвора прашањето за премиер Албанец, велат дел аналитичари, по изјавата на лидерот на ДУИ, Али Ахмети дека е дојдено време за тоа. Тие очекувааат внимателни реакции од македонскиот блок и поостри реакции од албанскиот, но ...

ДУИ никако да излезе од националистичката предизборна реторика

Слободен Печат - 08.06.2020

Колку повеќе се ситни времето до изборите, ДУИ се пожестоко се обидува да остане високо во политичката игра, коментираат познавачите на политичката ситуација во земјава. Најновата понуда за прв Албанец премиер упатена од Ахмети до партиите на ...

Османи: Идејата за Албанец премиер е надпартиска и очекуваме поддршка од сите

Слободен Печат - 08.06.2020

Проектот за Албанец премиер не е ад хок идеја на ДУИ, туку важно парче од мозаикот на стартегијата на ДУИ за постигнување на целосна еднаквост, и треба да се заврши со рушење на последното табу, последното место на отпор за другите заедници да бидат ...

Ахмети бара премиер Албанец, Заев му вети место во опозиција

Слободен Печат - 08.06.2020

Една радикална и амбициозна предизборна „понуда“ до својот електорат, пласирана викендов од ДУИ, и една остра реакција од СДСМ се закануваат засекогаш да ги прекинат мостовите за соработка помеѓу овие двете партии, актуелни коалициски партнери.

Со премиер Албанец, ќе го урнеме последното табу

Нетпрес - 08.06.2020

Проектот за Албанец премиер не е ад хок идеја на ДУИ, туку важно парче од мозаикот на стартегијата на ДУИ за постигнување на целосна еднаквост, и треба да се заврши со рушење на последното табу, последното место на отпор за другите заедници да бидат ...

Османи: Ќе го урнеме и последното табу со проектот за Албанец премиер

+инфо - 08.06.2020

Проектот за Албанец премиер не е ад хок идеја на ДУИ, туку важно парче од мозаикот на стартегијата на ДУИ за постигнување на целосна еднаквост, и треба да се заврши со рушење на последното табу, последното место на отпор за другите заедници да бидат ...

Османи: Проектот на ДУИ за Албанец премиер е надпартиска идеја

Press24 - 08.06.2020

Проектот за Албанец премиер не е ад хок идеја на ДУИ, туку важно парче од мозаикот на стартегијата на ДУИ за постигнување на целосна еднаквост, и треба да се заврши со рушење на последното табу, последното место на отпор за другите заедници да бидат ...

Османи: Проектот на ДУИ за Албанец премиер е натпартиска идеја

МКД - 08.06.2020

Проектот за Албанец премиер не е ад хок идеја на ДУИ, туку важно парче од мозаикот на стартегијата на ДУИ за постигнување на целосна еднаквост, и треба да се заврши со рушење на последното табу, последното место на отпор за другите заедници да бидат ...

Османи: Проектот на ДУИ за Албанец премиер е натпартиска идеја

ММС - 08.06.2020

Проектот за Албанец премиер не е ад хок идеја на ДУИ, туку важно парче од мозаикот на стартегијата на ДУИ за постигнување на целосна еднаквост, и треба да се заврши со рушење на последното табу, последното место на отпор за другите заедници да бидат ...

Да се избере премиер Албанец за ДУИ е рушење на последното табу и постигнување целосна еднаквост

360 степени - 08.06.2020

Проектот за Албанец премиер не е ад хок идеја на ДУИ, туку важно парче од мозаикот на стратегијата на ДУИ за постигнување на целосна еднаквост, и треба да се заврши со рушење на последното табу, последното место на отпор за другите заедници да бидат ...

Мерсел Биљали: Барањето на ДУИ за премиер е потценување на интелигенцијата

Фактор - 08.06.2020

Професорот Мерсел Биљали во своето гостување во „Утрински брифинг“ предизборното барање на ДУИ за премиер од албанска националност како кампања со контраефект кај гласачкото тело и потценување на интелигенцијата кај луѓето.

Османи: Проектот на ДУИ за Албанец премиер е надпартиска идеја

24Инфо - 08.06.2020

Проектот за Албанец премиер не е ад хок идеја на ДУИ, туку важно парче од мозаикот на стартегијата на ДУИ за постигнување на целосна еднаквост, и треба да се заврши со рушење на последното табу, последното место на отпор за другите заедници да бидат ...

Османи: Проектот на ДУИ за Албанец премиер е надпартиска идеја

Либертас - 08.06.2020

Проектот за Албанец премиер не е ад хок идеја на ДУИ, туку важно парче од мозаикот на стартегијата на ДУИ за постигнување на целосна еднаквост, и треба да се заврши со рушење на последното табу, последното место на отпор за другите заедници да бидат ...

Османи: Проектот на ДУИ за Албанец премиер е надпартиска идеја

Опсервер - 08.06.2020

Скопје, 8 јуни 2020 () – Проектот за Албанец премиер не е ад хок идеја на ДУИ, туку важно парче од мозаикот на стартегијата на ДУИ за постигнување на целосна еднаквост, и треба да се заврши со рушење на последното табу, последното место на отпор за ...

(ВИДЕО) Биљали: Барањето на ДУИ за Албанец премиер е подготвување на терен да се оправда дека ќе биде опозиција

Либертас - 08.06.2020

Политичкиот аналитичар и професор Мерсел Биљали во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“говореше за последниот предлог на ДУИ за идниот премиер да биде Албанец. -Барањето на ДУИ да се оди со предлог за премиер етнички Албанец и тоа да се постави како ...

ДУИ се обидува да биде татко на албанските гласачи

Вечер Прес - 08.06.2020

Во ситуација кога бројот на заболени од коронавирусот повторно расте, а неизвесноста за одржувањето на изборите продолжува, директно од Мала Речица, на одбележувањето на роденденот на ДУИ, лидерот на партијата Али Ахмети испрати порака „време е за ...

Османи: Проектот на ДУИ за Албанец премиер е надпартиска идеја

Скопје инфо - 08.06.2020

Проектот за Албанец премиер не е ад хок идеја на ДУИ, туку важно парче од мозаикот на стартегијата на ДУИ за постигнување на целосна еднаквост, и треба да се заврши со рушење на последното табу, последното место на отпор за другите заедници да бидат ...

Османи: Проектот на ДУИ за Албанец премиер е надпартиска идеја

CivilMedia - 08.06.2020

Проектот за Албанец премиер не е ад хок идеја на ДУИ, туку важно парче од мозаикот на стартегијата на ДУИ за постигнување на целосна еднаквост, и треба да се заврши со рушење на последното табу, последното место на отпор за другите заедници да бидат ...

Османи тврди дека Албанец за премиер не било популизам, особено откако реисот го прогласи за мртов коронавирусот

Бриф - 08.06.2020

Проектот за Албанец премиер не е ад хок идеја на ДУИ, туку важно парче од мозаикот на стартегијата на ДУИ за постигнување на целосна еднаквост, и треба да се заврши со рушење на последното табу, последното место на отпор за другите заедници да бидат ...

ОСМАНИ: Нашиот проект за Албанец премиер на Македонија е надпартиска идеја

Денешен - 08.06.2020

Проектот за Албанец премиер не е ад хок идеја на ДУИ, туку важно парче од мозаикот на стартегијата на ДУИ за постигнување на целосна еднаквост, и треба да се заврши со рушење на последното табу, последното место на отпор за другите заедници да бидат ...

Биљали: Луѓето сакаат подобар живот, а не приказни премиерот дали ќе биде Македонец или Албанец

Локално - 08.06.2020

Барањето на ДУИ да се оди со предлог за премиер етнички Албанец и тоа да се постави како некаков услов на албанските политички фактори во Македонија е тема која не треба да се третира до крај, вели политичкиот аналитичар и професор Мерсел Биљали во ...

Османи: Проектот за Албанец премиер е за постигнување на целосна еднаквост и рушење на последното табу

Локално - 08.06.2020

Проектот за Албанец премиер не е ад хок идеја на ДУИ, туку важно парче од мозаикот на стартегијата на ДУИ за постигнување на целосна еднаквост, и треба да се заврши со рушење на последното табу, последното место на отпор за другите заедници да бидат ...

Османи: Проектот на ДУИ за Албанец премиер е надпартиска идеја

iPortal - 08.06.2020

Проектот за Албанец премиер не е ад хок идеја на ДУИ, туку важно парче од мозаикот на стартегијата на ДУИ за постигнување на целосна еднаквост, и треба да се заврши со рушење на последното табу, последното место на отпор за другите заедници да бидат ...

Биљали: Луѓето сакаат подобар живот, а не приказни дали премиерот ќе биде Македонец или Албанец!

Мак. Весник - 08.06.2020

Луѓето размислуваат за подобар живот и нивните деца тука да останат, а не тоа од каква националност ќе биде премиерот, вели политичкиот аналитичар и професор, Мерсел Биљали во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“.

Османи: Проектот на ДУИ за Албанец премиер е натпартиска идеа

Мак. Весник - 08.06.2020

Проектот за Албанец премиер не е ад хок идеа на ДУИ, туку важно парче од мозаикот на стартегијата на ДУИ за постигнување на целосна еднаквост, и треба да се заврши со рушење на последното табу, последното место на отпор за другите заедници да бидат ...

Биљали: Ни во Африка не предлагаат премиер на етничка основа

Expres - 08.06.2020

Политичкиот аналитичар и професор Мерсел Биљали во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ проговори за последниот предлог на ДУИ за идниот премиер да биде Албанец. „Барањето на ДУИ да се оди со предлог за премиер етнички Албанец и тоа да се постави ...

Османи: Проектот на ДУИ за Албанец премиер е надпартиска идеја

MakPress - 08.06.2020

Проектот за Албанец премиер не е ад хок идеја на ДУИ, туку важно парче од мозаикот на стартегијата на ДУИ за постигнување на целосна еднаквост, и треба да се заврши со рушење на последното табу, последното место на отпор за другите заедници да бидат ...

Героски: Што навистина кажува Заев кога вели нема премиер Албанец

Expres - 08.06.2020

Кога Зоран Заев вели дека нема шанси да има премиер Албанец како што најави Али Ахмети реалноста може да биде спротивна а планот му е друг, смета новинарот Бранко Героски. “Не може да има премиер Албанец, рече Заев.