TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Според „Етнос“ Нимиц непријатно ја изненадил Атина

Форум - 14.09.2008

Агенцијата Нет-прес повикувајќи се грчкиот всник „Етнос“ го пренесува тамошниот став дека Грција не успеала да го наплати нејзиното право на вето во врска со развојот на ситуацијата околу спорот помеѓу Атина и Скопје за името на Македонија Според „ Етнос “, ветото наложено ...

НИМИЦ НЕПРИЈАТНО ЈА ИЗНЕНАДИ АТИНА

Сител - 14.09.2008

Според весникот, ветото наложено од Грција за членство на Скопје во НАТО останало во Букурешт, а во грчката тактика се забележуваат сериозни празнини. Доказ за тоа е пакетот идеи на специјалниот посредник на ООН, Метју Нимиц, преставен на преговарачите на 11-ти септември во Њујорк.

Грција не успеала да го наплати нејзиното право на вето

Канал5 - 14.09.2008

Грција не успеала да го наплати нејзиното „Коза” право на вето се наведува во статијата на грчкиот весник Етнос, во врска со развојот на ситуацијата околу спорот помеѓу Атина и Скопје за името на Македонија.

Нимиц ги разочара Грците

Вечер - 14.09.2008

Прашање е до кога Европската Унија ќе го толерира ваквото однесување на Грција, изјави премиерот Никола Груевски во интервју за италијанската национална телевизија РАИ.

“Етнос“: Нимиц непријатно ја изненади Атина

Нетпрес - 14.09.2008

Грција не успеала да го наплати нејзиното “коза“-право на вето, се наведува во статијата на грчкиот весник “Етнос“, во врска со развојот на ситуацијата околу спорот помеѓу Атина и Скопје за името на Македонија.

Нимиц непријатно ја изненади Грција

Макфакс - 14.09.2008

Грција не е задоволна од новиот пакет идеи што медијаторот Метју Нимиц ги предложи на последната рунда консултации во Њујорк, оценува денеска грчкиот печат. „Новиот пакет на Нимиц предизвика сериозен проблем за Атина, бидејќи станува збор за предлог што не ги задоволува барањата на грчката страна.

Грција разочарана од новите предлози на Нимиц

А1 - 13.09.2008

Властите во Атина се крајно разочарани по најновите идеи на медијаторот Метју Нимиц за спорот со името, бидејќи предлогот содржи референца за македонскиот јазик и етникум, пишува денешен „Катимерини“.

Славомакедонците да лафат „македонску“

Време - 13.09.2008

Горан Момировски Грција не се откажува од условот „едно име за меѓународна употреба“ и настојува во преговорите да го наметне името „Славомакедонци“ за нацијата, како и одредбата „македонски“ во латинична транскрипција за меѓународно име за македонскиот јазик.

Осум варијанти на Горна и Северна Македонија

Вест - 13.09.2008

Осум варијанти на имињата Горна и Северна Македонија содржи ревидираниот пакет идеи за решение на спорот за името со Грција, што завчера во Њујорк медијаторот Метју Нимиц им го претставил на преговарачите Никола Димитров, Мартин Протоѓер и Адамантиос Василакис.

Нов пакет на Метју Нимиц за јазикот и за нацијата

Утрински - 13.09.2008

Нимиц верува оти постојат можности за фер и чесно решение што ќе ги исполни основните барања на двете држави Тамара Грнчароска Нимиц во Њујорк предложи нови идеи како можно решение за спорот со Грција околу употребата на уставното име на нашата земја, но без да обелодени конкретни детали од ...

Нимиц близу до конечен предлог

Дневник - 13.09.2008

Посредникот Метју Нимиц е блиску до предлог за спорот за името, кој би можел да биде со подолг рок на траење. Според информациите на „Дневник“, предлогот нема да биде конечен и ставен на маса по принципот „земи или остави“, но многу веројатно ќе биде последен нареднава една година.

Нимиц чека одговори за пакетот идеи за името

Н.Македонија - 13.09.2008

Посредникот Метју Нимиц ги очекува одговорите од македонскиот и од грчкиот државен врв, откако на завчерашните преговори во Њујорк на преговарачите им понуди пакет обновени идеи од неговите поранешни предлози за решавање на спорот за името со Грција.

Скопје и Атина се воздржуваат од коментари за најновиот пакет-идеи на Нимиц

Канал5 - 13.09.2008

Властите во Скопје и Атина засега се воздржуваат од официјални коментари за модифицираниот пакет-идеи кој во четвртокот во Њујорк го претстави медијаторот Метју Нимиц.

ГРЦИЈА РАЗОЧАРАНА ОД НОВИОТ ПРЕДЛОГ НА НИМИЦ

Сител - 13.09.2008

Властите во Атина се крајно разочарани по најновите идеи на медијаторот Метју Нимиц за спорот со името, бидејќи предлогот содржи референца за македонскиот јазик и етникум, пишува денешен Катимерини.

ДНЕВНИК: Нимиц близу до конечен предлог

Нетпрес - 13.09.2008

Посредникот Метју Нимиц е блиску до предлог за спорот за името, кој би можел да биде со подолг рок на траење. Според информациите на „Дневник“, предлогот нема да биде конечен и ставен на маса по принципот „земи или остави“, но многу веројатно ќе биде последен нареднава една година.

Катимерини: Новиот “пакет идеи“ на Метју Нимиц, проблем за Атина

Нетпрес - 13.09.2008

Сериозен проблем е предизвикан во грчкото министерство за надворешни работи од новиот “пакет идеи“ на специјалниот посредник на ООН за прашањето околу името Метју Нимиц. Проблемот е создаден од желба за решавање на процедурата, пишува во денешниот број на грчкиот весник “Катимерини“.

Грција подготвува одговор за Нимиц

А1 - 12.09.2008

Грција го разгледува најновиот пакет идеи од медијаторот Метју Нимиц и за него ќе се изјасни во следните неколку дена, соопшти официјална Атина.

ПАСОК: Неуспех во преговорите

А1 - 12.09.2008

Оваа реакција на главната опозициона партија ПАСОК уследи по последната рунда консултации на која медијаторот Метју Нимиц соопшти дека со преговарачите од двете страни било разговарано и за македонскиот јазик и идентитет.

„Идеите“ на Нимиц ги разбрануваа двете страни

А1 - 12.09.2008

Иако голем дел од идеите изложени вчера од Нимиц се неприфатливи за двете страни, вчерашните разговори ја постигнаа целта на медијаторот. По неколку месеци јалови дискусии и јавни препукувања меѓу двете страни, преговорите добија на динамика.

Идеите на Нимиц

BBC - 12.09.2008

Во Њујорк завршија заедничките и поединечните средби меѓу Метју Нимиц, личниот пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации во спорот меѓу Македонија и Грција околу името, и преговарачите Никола Димитров и Адамантиос Василакис.

Скопје и Атина во исчекување нов предлог од Нимиц

Утрински - 12.09.2008

Нова рунда од преговорите во грчко-македонскиот спор вчера во 16 часот по македонско време стартуваше во Њујорк Тамара Грнчароска Нова рунда од преговорите во грчко-македонскиот спор вчера во 16 часот по македонско време стартуваше во Њујорк со заедничка средба на медијаторот од ОН, Метју Нимиц, и ...

ГРЦИЈА ГО РАЗГЛЕДУВА ПРЕДЛОГОТ НА НИМИЦ

Телма - 12.09.2008

ГРЦИЈА ГО РАЗГЛЕДУВА ПРЕДЛОГОТ НА НИМИЦ Грција го разгледува најновиот пакет идеи од медијаторот Метју Нимиц и за него ќе се изјасни во следните неколку дена, соопшти официјална Атина.

МАКЕДОНСКИ И ГРЧКИ РЕАКЦИИ НА НОВИТЕ ПРЕДЛОЗИ НА НИМИЦ

Телма - 12.09.2008

ГРЦИЈА ОДБИВА ДА РАЗГОВАРА ЗА МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ, ПРАШАЊЕ ШТО Е СОДРЖАНО ВО НОВИОТ ПАКЕТ ИДЕИ НА МЕДИЈАТОРОТ МЕТЈУ НИМИЦ.

Пакет идеи наместо конкретен предлог за името

Н.Македонија - 12.09.2008

Посредникот Метју Нимиц не дал конкретен предлог, туку излегол со пакет идеи како да се реши спорот за името меѓу Македонија и Грција. Ова Нимиц го соопштил на вчерашната заедничка средба во Њујорк со преговарачите на Македонија и на Грција, Никола Димитров, Мартин Протоѓер и Адамандиос Василакис.

Црвенковски очекува нов предлог во спорот околу името со Грција

SETimes - 12.09.2008

Црвенковски очекува нов предлог во спорот околу името со Грција 11/09/2008 СКОПЈЕ, Македонија -- Претседателот Бранко Црвенковски во средата (10-ти септември) рече дека очекува специјалниот претставник на ОН, Метју Нимиц, да претстави нов предлог за решавање на долготрајниот спор околу името со ...

Северна или Горна Македонија во осум варијации

Кирилица - 12.09.2008

Осум виријации на имињата „Горна“ и „Северна“ Македонија, како што јави телевизијата Канал 5, содржи ревидираниот пакет идеи за решение на спорот за името со Грција, што вчера во Њујорк медијаторот Метју Нимиц им ги претставил на преговарачите Никола Димитров , Мартин ...

МАКЕДОНСКИОТ НАРОД И ЈАЗИК НИМИЦ ГИ ВНЕСУВА ВО ПРЕГОВОРИТЕ

Сител - 12.09.2008

МАКЕДОНСКИОТ НАРОД И ЈАЗИК НИМИЦ ГИ ВНЕСУВА ВО ПРЕГОВОРИТЕ Новите идеи, кои специјалниот посредник на Обединетите нации во грчко-македонскиот спор околу името, Метју Нимиц ги изнесе вчера на средбите во Њујорк со преговарачите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Адемантиос Василакис се една ...

ВАСИЛАКИС САКА ПРЕГОВОРИ САМО ЗА ИМЕТО

Сител - 12.09.2008

ЕКСПРЕСЕН ОДГОВОР ОД ВАСИЛАКИС ЗА НОВИТЕ МОМЕНТИ ВО ПРЕГОВОРИТЕ ВАСИЛАКИС САКА ПРЕГОВОРИ САМО ЗА ИМЕТО - Не може да има преговори по прашања поврзани со македонскиот народ, изјавил грчкиот преговарач во спорот со името, Адамандиос Василакис, цитиран од електронското издание на грчкиот весник ...

По вчерашната њујоршка рунда преговори Нимиц за две недели закажа нова средба

Канал5 - 12.09.2008

За две седмици, медијаторот Метју Нимиц повторно ќе ги повика преговарачите за да ги слушне забелешките од двете страни за модифицираниот пакет-идеи што вчера го претстави овде во Њујорк.

ГРЦИЈА ПОВТОРНО ВО ПОХОД ЗА ОБЕЗЛИЧУВАЊЕ НА ИДЕНТИТЕТОТ

Сител - 12.09.2008

ГРЧКИТЕ ВЕСНИЦИ ЗА ПОСЛЕДНАТА СРЕДБА СО ПРЕГОВАРАЧИТЕ ГРЦИЈА ПОВТОРНО ВО ПОХОД ЗА ОБЕЗЛИЧУВАЊЕ НА ИДЕНТИТЕТОТ Грчките медиуми повторно полемизираат за ставовите на медијаторот Нимиц. По последната средба со преговарачите во Њујорк, се коментираат ставовите пренесени на Димитров и Василакис.

Македонија и Грција градат позиција за ревидираниот пакет идеи на Нимиц

Вечер - 12.09.2008

Македонија и Грција градат позиција за ревидираниот пакет идеи на Нимиц Грчкиот преговарач Василакис во Њујорк посочил дека за Атина е прифатливо во делот за нација да се користи терминот "славомакедонска", а за јазикот да стои македонски на латиница.

Грчки печат: И Нимиц проговори за македонски народ и јазик

Нетпрес - 12.09.2008

Меѓу главните теми денеска во грчкиот печат се новите идеи предложени од специјалниот посредник на ООН во спорот со името меѓу Атина и Скопје, Метју Нимиц, при вчерашните средби во Њујорк со преговарачите на двете страни, Адамандиос Василакис и Никола Димитров.

Василакис: Преговорите го опфаќаат само спорот со името

Нетпрес - 12.09.2008

Не може да има преговори по прашања поврзани со македонскиот народ, изјавил грчкиот преговарач во спорот со името, Адамандиос Василакис, цитиран од електроснкото издание на грчкиот весник “Навтемборики“. Преговорите, истакнал Василакис веднаш по средбата во Њујорк, го опфаќаат само спорот со името.

“Навтемборики“: Грчкото МНР набрзо ќе подготви одговор на пакетот идеи на Нимиц

Нетпрес - 12.09.2008

Грчкото министерство за надворешни работи го разгледува пакетот од идеи на специјалниот посредник на ООН за спорот со името меѓу Атина и Скопје, Метју Нимиц, кој вчера беше претставен на средбата на медијаторот со преговарачите, објави “Навтемборики“.

Медијаторот Метју Нимиц на денешната рунда преговори во Њујорк за спорот со името меѓу Македонија и Грција ...

Макфакс - 12.09.2008

Медијаторот Метју Нимиц на вчерашната рунда преговори во Њујорк за спорот со името меѓу Македонија и Грција презентирал т.н. модифициран пакет идеи. Телевизијата „А1“ синоќа јави дека станува збор за се уште неофицијални информации по средбата на Нимиц со преговарачките тимови на Скопје и Атина.

Грчката позиција е решение само за името

Макфакс - 12.09.2008

Грција во разговорите со Македонија е фокусирана само на името, и не сака да биде разгледувано прашање поврзано со идентитетот.

Грција го подготвува одговорот за идеите на Нимиц

Макфакс - 12.09.2008

Грција го разгледува најновиот пакет идеи од медијаторот Метју Нимиц и за него ќе се изјасни во следните неколку дена, соопшти официјална Атина.

Нова рунда преговори за името во Њујорк

А1 - 11.09.2008

Денеска во Њујорк нова рунда преговори за името меѓу претставниците на Македонија и Грција, а со посредство на медијаторот Метју Нимиц.

Нимиц со „модифициран сет на идеи“

А1 - 11.09.2008

За разлика од вчерашната средба, според се уште неофицијалните информации до кои стигна А1, од средбата којашто заврши во канцелариите на Метју Нимиц, медијаторот презентирал т.н.

Сите го чекаат магичниот предлог

Време - 11.09.2008

Македонскиот преговарачки тим вчера пристигна во Њујорк во очекување на нови „систематизирани идеи“, како што официјално се нарекуваат низата предлози кои посредникот Метју Нимиц во последниве неколку месеци ги тестираше пред своите соговорници од Грција и од Македонија.

Првин заедничка, па одделни средби со Нимиц

Вест - 11.09.2008

Посредникот во спорот за името Метју Нимиц денеска во Њујорк ќе се сретне со македонскиот преговарач Никола Димитров и со грчкиот амбасадор Адамантиос Василакис.

Македонскиот преговарач во Њујорк само ќе слуша

Утрински - 11.09.2008

Државниот врв се согласи само дека Македонија ќе продолжи да учествува во преговорите Тамара Грнчароска Македонија ќе продолжи активно да учествува во преговорите со Грција за изнаоѓање решение околу употребата на нашето уставно име, во кој највисок приоритет е да се зачува идентитетот и ...

НИМИЦ НА ПРЕГОВАРАЧИТЕ ИМ ПРЕТСТАВИ НОВ ПРЕДЛОГ ЗА РЕШАВАЊЕ НА СПОРОТ ЗА ИМЕТО

Телма - 11.09.2008

НИМИЦ НА ПРЕГОВАРАЧИТЕ ИМ ПРЕТСТАВИ НОВ ПРЕДЛОГ ЗА РЕШАВАЊЕ НА СПОРОТ ЗА ИМЕТО Медијаторот на ОН Метју Нимиц на денешната нова рунда македонско-грчки разговори со амбасадорите Никола Димитров и Адемантиос Василакис, предложил нови идеи за рeшавање на спорот во врска со името на Македонија.

Нова рунда преговори за името во Њујорк

Форум - 11.09.2008

Во Њујорк денеска продолжуваат преговорите за грчко-македонскиот спор со името. Според најавите се очекува медијаторот Метју Нимиц на двете делегации да им даде нов предлог кој потоа треба да го изнесат пред владите во Скопје и Атина .

Нимиц ќе даде нов предлог за името?

Н.Македонија - 11.09.2008

Претседателот Црвенковски и премиерот Груевски очекуваат нов предлог за уставното име на Македонија од средбата на преговарачите со посредникот Метју Нимиц денеска во Њујорк.

Денеска нова рунда за името во Њујорк

Кирилица - 11.09.2008

Не сум сигурен, меѓутоа можно е во четврток на средбата во Њујорк од страна на медијаторот Нимиц на претставниците на двете земји да им биде изложен конкретен предлог.

ПРОДОЛЖУВААТ ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО

Сител - 11.09.2008

Денеска продолжуваат преговорите меѓу специјалниот посредник на ООН во спорот за името меѓу Атина и Скопје, Метју Нимиц и преговарачите на двете страни, Никола Димитров и Адамандиос Василакис. Најверојатно Нимиц ќе има одделни средби со Димитров и Василакис денеска попладне и утре изутрина.

Нова рунда разговори за името

Канал5 - 11.09.2008

Њујорк 11 септември (МИА) – Во Њујорк денеска ќе биде одржана нова рунда македонско-грчки разговори за надминување на разликите околу употребата на уставното име на Република Македонија.

МЕТЈУ НИМИЦ ПРЕТСТАВИ НОВИ ИДЕИ ЗА НАДМИНУВАЊЕ НА СПОРОТ СО ИМЕТО

Сител - 11.09.2008

МЕТЈУ НИМИЦ ПРЕТСТАВИ НОВИ ИДЕИ ЗА НАДМИНУВАЊЕ НА СПОРОТ СО ИМЕТО Медијаторот на ОН Метју Нимиц на денешната нова рунда македонско-грчки разговори со амбасадорите Никола Димитров и Адемантиос Василакис, предложил нови идеи за рeшавање на спорот во врска со името на Македонија, јави грчката агенција ...

Нимиц предложил ново решение за името

Кирилица - 11.09.2008

За време на денешната скоро три часовна средба преговарачот од ОН Метју Нимиц на амбасадорите Никола Димитров и Адемантиос Василакис , како што дознаваме им предложил нови идеи за рeшавање на спорот во врска со името на Македонија.

Нимиц излезе со ревидиран пакет идеи за името

Канал5 - 11.09.2008

Метју Нимиц денеска во Њујорк излезе со ревидиран пакет идеи за решение за името базиран на неговиот последен сет идеи кој содржеше осум имиња со варијации на „Горна“ и „Северна“ Македонија.

Во Њујорк продолжуваат преговорите за името

Нетпрес - 11.09.2008

Денеска продолжуваат преговорите меѓу специјалниот посредник на ООН во спорот за името меѓу Атина и Скопје, Метју Нимиц и преговарачите на двете страни, Никола Димитров и Адамандиос Василакис. Најверојатно Нимиц ќе има одделни средби со Димитров и Василакис денеска попладне и утре изутрина.

Нимиц: Верувам дека е возможно фер и чесно решение кое ќе ги задоволи основните барања на двете страни

Нетпрес - 11.09.2008

Специјалниот посредник во спорот за името меѓу Скопје и Атина, Метју Нимиц денеска изразил верување дека е возможно фер и чесно решение кое ќе ги задоволи основните барања на двете страни. Нимиц ова го изразил на денешната средба во Њујорк со преговарачите тимови на двете страни.

Нова рунда преговори меѓу Скопје и Атина

Макфакс - 11.09.2008

Претставниците на Македонија и Грција, вклучени во преговорите за името, денеска во Њујорк ќе започнат нова рунда преговори со посредство на медијаторот Метју Нимиц.

Димитров и Протoѓер добиле инструкции да го ислушаат Нимиц

А1 - 10.09.2008

Доцна вечерва заврши консултативната средба на државниот врв пред новата рунда преговори закажана за в четврток во Њујорк.

Можен е нов предлог за името

А1 - 10.09.2008

„Можно е на продолжението од преговорите за името да биде изнесен нов конкретен предлог“, изјави денеска во Охрид претседателот Бранко Црвенковски.

Нимиц ќе предложи ново решение за името

Утрински - 10.09.2008

Тоа би било модификација на претходниот предлог на медијаторот Тамара Грнчароска Нов работен документ со решение за спорот со името се очекува да им биде доставен на македонската и на грчката страна во спорот со името на средбата со медијаторот Метју Нимиц на 11 септември во Њујорк.

ДРЖАВНИОТ ВРВ ВО ОЧЕКУВАЊЕ НИМИЦ УТРЕ ДА ИЗНЕСЕ НОВ ПРЕДЛОГ

Телма - 10.09.2008

МАКЕДОНСКИОТ ДРЖАВЕН ВРВ ЌЕ СЕ УСОГЛАСУВА И ЌЕ ГРАДИ ПОЗИЦИИ ДОКОЛКУ ИМА НОВ КОНКРЕТЕН ПРЕДЛОГ ОД МЕДИЈАТОРОТ МЕТЈУ НИМИЦ ЗА РЕШАВАЊЕ НА СПОРОТ СО ИМЕТО НА УТРЕШНИТЕ ПРЕГОВОРИ ВО ЊУЈОРК. ДОГОВОРЕНО Е ДА СЕ АНАЛИЗИРА САМО ПРЕДЛОГ СО КОЈ НЕ СЕ ЗАГРОЗУВА ИДЕНТИТЕТОТ И ДОСТОИНСТВОТО НА НАЦИЈАТА.

Државниот врв договори за стратегија за името

Н.Македонија - 10.09.2008

Претседателот Црвенковски и премиерот Груевски синоќа одржаа уште нова рунда консултации за името со министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и со преговарачот Никола Димитров за македонскиот преговарачки тим да добие конкретни инструкции за утрешната средба со посредникот Метју Нимиц во ...

Можен е нов предлог на Нимиц

Форум - 10.09.2008

"Бранко Црвенковски не очекува пренесување на решавањето на спорот со името во ОН во овој момент" border="0" /> (DW) Македонскиот претседател, Бранко Црвенковски, денеска (10.09.2008) изјави дека не е сигурен, но дека е можно Метју Нимиц на преговарачите на двете земји да им презентира конкретен ...

Предлогот на Нимиц нема да биде последен

Дневник - 10.09.2008

Груевски по консултации на државниот врв изјави дека се очекува новиот предлог, а потоа ќе видиме што ќе правиме,додека Црвенко вски истакнува оти со враќање на двојната формула ги опструираме преговорите Македонскиот државен врв завчера одржа редовни консултации за името Денеска во Њујорк ќе се ...

ЗАЕДНИЧКА СРЕДБА НА НИМИЦ СО ПРЕГОВАРАЧИТЕ НА СКОПЈЕ И АТИНА

Сител - 10.09.2008

ЗАЕДНИЧКА СРЕДБА НА НИМИЦ СО ПРЕГОВАРАЧИТЕ НА СКОПЈЕ И АТИНА Специјалниот претставник на генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц утре во Њујорк ќе се сретне со преговарачите на Грција, Адамантиос Василакис и на Македонија, Никола Димитров, со цел да се продолжат консултациите по прашањето за името ...

Заедничка средба на Нимиц со преговарачите на Скопје и Атина утре во Њујорк

Канал5 - 10.09.2008

Атина, 10 септември (МИА) - Специјалниот претставник на генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц утре во Њујорк ќе се сретне со преговарачите на Грција, Адамантиос Василакис и на Македонија, Никола Димитров, со цел да се продолжат консултациите по прашањето за името на Македонија, се истакнува во ...

НИМИЦ ЌЕ ИЗНЕСЕ НОВ ПРЕДЛОГ ЗА ИМЕТО ПО КОЈ ТРЕБА ДА ПРЕГОВАРААТ МИЛОШОСКИ И БАКОЈАНИ

Сител - 10.09.2008

НИМИЦ ЌЕ ИЗНЕСЕ НОВ ПРЕДЛОГ ЗА ИМЕТО ПО КОЈ ТРЕБА ДА ПРЕГОВАРААТ МИЛОШОСКИ И БАКОЈАНИ Медијаторот Метју Нимиц на утрешната средба со преговарачите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Адамантиос Василакис, ќе претстави нов предлог, по кој треба да преговараат министрите за надворешни работи ...

Црвенковски очекува конкретен предлог од Нимиц

Кирилица - 10.09.2008

Нов предлог во преговорите за името со Грција од медијаторот Метју Нимиц очекува претседателот Бранко Црвенковски на утрешните преговори во Њујорк, поради што, како што денеска изјавил во Охрид, државниот врв треба да се мобилизира заради координација и усогласување на ставовите.

И Груевски очекува нови идеи од Нимиц

Кирилица - 10.09.2008

- Ние сме во очекување дека можеби ќе има нови идеи, предлози. Практично, само разменивме информации, ги разгледавме сите аспекти и оставивме простор преговарачите да бидат таму, да слушнат за што се работи и откако ќе завршат да бидеме информирани, а потоа да видиме што со тоа, изјави премиерот ...

Можно е Нимиц да претстави нов предлог

Вечер - 10.09.2008

Државниот врв очекува дека можеби денеска во Њујорк ќе се претстават нови идеи за решавање на спорот со името, а американски претставници велат дека Соединетите Држави се во потрага по решение На њујоршката рунда преговори за спорот за името можно е посредникот Метју Нимиц да претстави нови идеи, ...

Груевски и Црвенковски очекуваат нов предлог од Нимиц

Канал5 - 10.09.2008

И претседателот и премиерот очекуваат медијаторот Нимиц пред преговарачите да излезе со нов предлог за името - ставот ќе се усогласува откако ќе се види со што ќе се вратат Димитров и Протоѓер од Њујорк.

Милошоски и Бакојани кон крајот на септември треба да преговараат за новиот предлог на Нимиц

Нетпрес - 10.09.2008

Метју Нимиц, специјалниот посредник на ООН во спорот за името меѓу Македонија и Грција, ќе има одделни средби во Њујорк со преговарачите Никола Димитров и Адамандиос Василакис, објавува грчкиот весник “Етнос“.

Црвенковски: Во Њујорк Нимиц ќе изложи конкретен предлог

Нетпрес - 10.09.2008

„Не сум сигурен, меѓутоа можно е во четврток на средбата во Њујорк од страна на медијаторот Нимиц на претставниците на двете земји да им биде изложен конкретен предлог.

Црвенковски: Можен е нов предлог од Нимиц

Макфакс - 10.09.2008

Можно е на продолжението од преговорите за името да биде изнесен нов конкретен предлог, изјави денеска во Охрид претседателот Бранко Црвенковски, јави дописникот на Макфакс.

Груевски и Црвенковски ја презицираа македонската позиција

Вечер - 09.09.2008

Според најавите она што може да се очекува од средбата во Њујорк е посредникот Нимиц да изложи идеја за решавање на спорот врз основа на она што го слушна од надлежните за време на последната посета на Македонија и Грција кон крајот на минатиот месец Во пресрет на њујоршката рунда разговори на ...

Се очекува нов предлог

Дневник - 08.09.2008

Претставниците на Македонија и на Грција се очекува утре и задутре од Нимиц да добијат нов предлог за името, дознаваме неофицијално од дипломатски извори во Скопје.