TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шанса добиваат кандидатите што немаале шанса

Вест - 22.09.2007

ДУИ Е ЗА ПРЕДЛОГОТ НА ЦРВЕНКОВСКИ ЗА СУДСКИОТ СОВЕТ Генерално, не нбера, со писмо испратено до министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, побарал казната која ја заработил да биде преиспитана. Габер бара да биде поведена постапка за негово разрешување ако МНР остане на првобитната о ...

Црвенковски во Њујорк на Генералното собрание на Обединетите нации

Утрински - 22.09.2007

Претседателот на Македонија Бранко Црвенковски од 23 до 27 овој месец ќе престојува во Њујорк, САД, каде што ќе учествува на 62-то Генерално собрание на Обединетите нации. Претседателот Црвенковски, како што соопшти неговиот кабинет, ќе се обрати пред Генерално собрание што е посветено на ...

Ахмети ќе бара гаранции за мајскиот договор

Дневник - 22.09.2007

Непартиски кандидати и гаранции дека ќе биде спроведен мајскиот договор, ќе бидат двата услова на лидерот Али Ахмети за ДУИ да даде виза за предлогот на претседателот Бранко Црвенковски за докомплетирање на Судскиот совет, дознава „Дневник“.

Ахмети се врати од Тирана, но не се изјаснува за Судскиот совет

Утрински - 22.09.2007

По успешната лидерска средба за деблокирање на судските реформи, сите погледи се свртени кон ДУИ Лидерот на ДУИ Али Ахмети се врати од посетата на Албанија, но се' уште тактизира околу изјаснувањето за Судскиот совет. Потпретседателот на партијата, Рафиз Алити, кој завчера не го соопшти својот став ...

Бучковски и Пендаровски среде „битката“ за амбасадори

Време - 22.09.2007

ПАЗАР ЗА ПРАЗНИТЕ АМБАСАДИ Ако претседателот Црвенковски се откаже од идејата за амбасадори да ги испрати Владо Бучковски и Стево Пендаровски, премиерот Груевски ќе ги повлече предлозите што се спорни за Црвенковски, велат владини извори по вчерашната средба на државниот врв, која не го реши ...

ДУИ ќе го услови прифаќањето на предлогот за Судскиот совет

А1 - 21.09.2007

Мајски договор или Судски совет. Неофицијално, ДУИ од премиерот Груевски ќе бара гаранции за спроведување на Мајскиот договор и тоа ќе биде нивниот услов за прифаќање на предлогот на Црвенковски за комплетирање на Судскиот совет.

Централното претседателство на ДУИ ќе заседава викендов за предлогот на претседателот Црвенковски

Канал5 - 21.09.2007

Централното претседателство на ДУИ ќе заседава викендов за предлогот на претседателот Црвенковски за судскиот совет. Централното претседателство на ДУИ ќе заседава викендов за предлогот на претседателот Црвенковски за судскиот совет.

Има ли непартиски кандидати за Судскиот совет?

Време - 21.09.2007

ЛИДЕРСКА СРЕДБА ЗА СУДСКИТЕ РЕФОРМИ Претставниците на СДСМ, на ДПА и на ДУИ не откриваат кои им се фаворити од листата 35 кандидати за членови на Судскиот совет, за чие пополнување вчера попладне се одржа уште една лидерска средба во присуство на претседателот Бранко Црвенковски.

Уште една неуспешна средба меѓу Црвенковски и Груевски

Утрински - 21.09.2007

Премиерот предложил наеднаш да се повлечат сите амбасадори, а потоа да се именуваат нови Партиите заедно со претседателот Црвенковски одржаа лидерска средба во обид да се изнајде решение за Судскиот совет СОЊА КРАМАРСКА Црвенковски и Груевски вчера се сретнаа, но не договорија речиси ништо во ...

Падна договор како ќе се избира Судскиот совет

Вест - 21.09.2007

СРЕДБА НА ОПОЗИЦИЈАТА И ПОЗИЦИЈАТА Партиите вчера се договорија како да го комплетираат Судскиот совет. Тие го прифатиле предлогот на претседателот Бранко Црвенковски преостанатите пет членови на Судскиот совет да се изберат по пат на негативна елиминација.

Судскиот совет пред договор

Дневник - 21.09.2007

Шефот на државата не ги прифатил двата предлога на премиерот за амбасадорските места, по што Груевски побарал неколку дена пред да се изјасни за понудата на Црвенковски Претставниците на четирите најголеми политички партии се на чекор до договорот за комплетирање на Судскиот совет откако вчера ...

Тачи и Црвенковски со нови предлози

Вечер Прес - 21.09.2007

За нивните предлози, до затворањето на весникот, не се изјаснија Шекеринска и Груевски Лидерите на политичките партии од власта и од опозицијата, премиерот Никола Груевски и претседателот Бранко Црвенковски, на заеднички состанок што почна вчера во 15 часот во Клубот на пратениците во Скопје, се ...

Не се договорија за Судскиот совет и амбасадорите

Вечер Прес - 21.09.2007

Или сите амбасадори да бидат професиналци или и Владата и Претседателот да се откажат од спорните предлози за амбасадори, предлага Груевски. За Црвенковски предлогот за целосна професионализација на дипломатијата е нерационален Судскиот совет остана некомплетиран, а амбасадорските места празни и по ...

Средбата Црвенковски-Груевски била конструктивна

А1 - 20.09.2007

Конструктивна, вака ја оценуваат од Владата средбата на Црвенковски и Груевски во претседателскиот кабинет. По прашањето за Косово и името и двајцата имале исти позиции, изјави Груевски, останува дополнително Владата да се изјасни по предлогот на Претседателот за амбасадорите, откако Црвенковски ги ...

Чекор до договор за судските реформи

А1 - 20.09.2007

Големата партиска четворка засилена со претседателот Црвенковски денеска направи чекор до договор за деблокирање на судските реформи. ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДПА го прифатиле предлогот на Црвенковски, членовите на Судскиот совет да се избираат по пат на елиминација. Се чека на лидерот на ДУИ Али Ахмети.

Преспаа, размислија и решија - ќе се сретнат!

Утрински - 20.09.2007

Амбасадорите на САД и ЕУ опоменуваат: времето истекува! СОЊА КРАМАРСКА Премиерот Груевски, сепак, ќе оди на визита во претседателскиот кабинет! Оваа одлука Груевски му ја соопшти на Црвенковски уште вчера претпладнето, информирајќи го дека денеска во 12 часот ќе дојде кај него, а наедно го покани и ...

Груевски ќе оди кај Црвенковски

Време - 20.09.2007

ПО ТРИ ДЕНА КАВГА, СЕ ДОГОВОРИЈА Премиерот Груевски ќе се сретне со претседателот Црвенковски денеска, во претседателскиот кабинет во Собранието, иако до вчера инсистираше средбата да се одржи во Владата. Претседателот и премиерот ќе разговараат како да го комплетираат Судскиот совет и да именуваат ...

Груевски ќе оди кај Црвенковски

Дневник - 20.09.2007

Претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски денеска напладне ќе се сретнат во кабинетот на шефот на државата, а потоа обајцата ќе присуствуваат на работната средба со лидерите на другите три најголеми партии од власта и од опозицијата.

ДУИ го проблематизира комплетирањето на судскиот совет

Канал5 - 20.09.2007

По серија неуспешни разговори, се надзира договор за судскиот совет. Партиите освен ДУИ се согласиле со предлогот на Црвенковски да изготват листа од 7 кандидати што за нив се апсолутно неприфатливи да бидат членови ан судскиот совет.

Ќе падне договор!?

Вечер Прес - 20.09.2007

Премиерот вчера не сакаше јавно да се произнесе за предлозите на претседателот. За своите ставови лично ќе го информирал Црвенковски. Но, откри дека имал и свои предлози Премиерот Никола Груевски вчера преку писмо го информираше претседателот Бранко Црвенковски дека прифаќа нивната средба да се ...

Партиите и Црвенковски ја прифатија поканата на Груевски

Вечер Прес - 20.09.2007

СДСМ, ДПА и ДУИ ја прифатија поканата од премиерот Никола Груевски за денешната лидерска средба во Клубот на пратениците посветена на судските реформи и комплетирањето на Судскиот совет. Лидерите на СДСМ и ДПА Радмила Шекеринска и Мендух Тачи ќе присуствуваат на средбата на која партиите треба да ...

Средбата Црвенковски-Груевски кај претседателот

А1 - 19.09.2007

По вчерашната преписка, која се закануваше да ја засени претходно демонстрираната решеност за деблокада на кохабитацијата, Премиерот пресече, тој ќе оди во претседателскиот кабинет, затоа што како што му пишува на Црвенковски, жали што дозволил едно техничко и банално прашање да стане пречка ...

Трајанов: Црвенковски го крши Уставот

Вест - 19.09.2007

"Својата надлежност да предложи двајца кандидати за Судскиот совет на Македонија, претседателот Бранко Црвенковски не смее да ја пренесе на политичките партии бидејќи со тоа го крши Уставот и го политизира Судскиот совет", рече вчера на прес-конференција пратеникот Павле Трајанов од Демократскиот ...

Црвенковски и Груевски се натегаат кој кај кого да оди

Време - 19.09.2007

ДВЕ НЕДЕЛИ ПРЕД ИЗВЕШТАЈОТ ЗА НАПРЕДОКОТ Претседателот Бранко Црвенковски ја прифати поканата на премиерот Никола Груевски за средба, но не во Клубот на пратеници, туку во неговиот кабинет. Груевски, пак, вчера освен до Црвенковски, испратил писмо и до лидерите на СДСМ, ДУИ и ДПА, Радмила ...

Груевски и Црвенковски играат пинг-понг со писма

Утрински - 19.09.2007

Без договор каде да се одржи средбата - во претседателскиот или во премиерскиот кабинет СОЊА КРАМАРСКА Компромисните предлози што ги предложи претседателот Црвенковски вчера се претворија во скандалозен пинг-понг со писма меѓу него и премиерот Груевски, со крајно неизвесно финале.

Предлозите на Црвенковски за Трајанов се неуставни

Утрински - 19.09.2007

„Уставна надлежност на претседателот на државата е да предложи двајца кандидати за членови на Судскиот совет, а Собранието да ги избере и оваа обврска тој не може да ја пренесе на политичките партии, бидејќи на тој начин го крши Уставот и овозможува политизација на Судскиот совет и на целокупниот ...

Договараат средба за да не се најдат

Дневник - 19.09.2007

Додека премиерот Никола Груевски инсистира средбата да се одржи во Владата, претседателот на државата не отстапува таа да биде вонеговиот кабинет Претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски се договорија за меѓусебна средба утре.

Средба Груевски Црвенковски сепак ќе има -во последен момент обид да се спаси по нешто од реформите

Канал5 - 19.09.2007

Додека политичката елита преку јавни преписки договара место и време за средба на која ќе се разговара за пополнување на 5-те празни места во судскиот совет, меѓународната заедница алармира на последиците ако советот набрзо не биде комплетиран.

Дописна школа

Утрински - 19.09.2007

ЕДИТОРИЈАЛ ГОРДАНА ДУВЊАК Само две недели пред објавувањето на извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија, двете најзначајни политички фигури во државава решија да бидат конструктивни. Случајно или не, речиси истовремено кога претседателот на државава, Бранко Црвенковски, упати ...

Сретнете се во "Вест"

Вест - 19.09.2007

ОТВОРЕНА ПОКАНА ДО ПРЕТСЕДАТЕЛОТ И ПРЕМИЕРОТ КОИ СЕ СКАРАА ОКОЛУ МЕСТОТО ЗА СРЕДБАТА - Црвенковски и Груевски цел ден сериозно се допишуваа каде да се сретнат за да се договорат околу деболкадата на Државниот судски совет, амбасадорите и Изборниот законик.

Црвенковски ги кочи реформите

Вечер Прес - 19.09.2007

Уставна надлежност на претседателот Бранко Црвенковски е да предложи двајца кандидати за членови на Судски совет, а Собранието да ги избира. Ваквата уставна надлежност не може и не смее да ја пренесе на политичките партии, бидејќи на тој начин го крши Уставот, но и го политизира судскиот систем, ...

Негативен извештај ќе ги оцрни и Груевски и Црвенковски

Вечер Прес - 19.09.2007

Претседателот не сака да оди во Владата оти не било по протокол. Го покани во својот Кабинет. Груевски потсетува дека средбата е договорена за во Влада Неизвесно е одржувањето на средбата на премиерот Никола Груевски и претседателот Бранко Црвенковски закажана за утре во 12 часот.

Неизвесна средбата Претседател-Премиер

А1 - 18.09.2007

Само еден ден по демонстрираната подготвеност да ја деблокираат кохабитацијата станува неизвесно, дали Груевски и Црвенковски ќе се сретнат за да се договорат околу докомплетирањето на Судскиот совет, спорејќи околу местото на нивната средба.

Црвенковски и Груевски се канат да се видат

Време - 18.09.2007

ДВЕ НЕДЕЛИ ПРЕД ИЗВЕШТАЈОТ НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА Претседателот Црвенковски го покани премиерот Груевски на заедничка средба за да се договорат да ги пополнат Судскиот совет и испразнетите амбасадорски места. Кратко пред прес-конференцијата на претседателот, и Груевски со писмо го покани ...

Стравот од Извештајот на ЕУ ги мобилизира Црвенковски и Груевски

Утрински - 18.09.2007

Помирливи тонови од Црвенковски: Ќе ги прифатам предлозите за амбасадори и за Судскиот совет СОЊА КРАМАРСКА Претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски вчера имаа бурен ден во својата (не)соработка, што по се' изгледа го испровоцираа неповолните прогнози за содржината на ...

Црвенковски и Груевски ќе ги спасуваат реформите

Дневник - 18.09.2007

Претседателот ја прифати вчерашната покана од премиерот Груевски за заедничка средба посветена на деблокирањето на евроатлантските интеграции, за безбедносната состојба и за името на државата Претседателот Бранко Црвенковски ќе се откаже од правото да предложи двајца кандидати за Судскиот совет и ...

Црвенковски му ја отстапи својата одговорност на Груевски

Вест - 18.09.2007

ЗА ДЕБЛОКАДА НА СУДСКИОТ СОВЕТ И АМБАСАДОРИТЕ Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски својата одговорност ја префрли на Владата и ја остави да ги повлече своите потези кога се работи за докомплетирањето на Републичкиот судски совет и за именувањето амбасадори во празните ...

Црвенковски и Груевски во мачна преписка – нема договор за средба за европската перспектива

Канал5 - 18.09.2007

Мачна преписка меѓу претседателот и премиерот ден по повикот на Црвенковски тие да манифестираат подобра кохабитација за да ги зголемат шансите за позитивен извештај во Брисел- најавуваната средба меѓу нив околу РСС и амбасадорите –прашања за чие затворање Црвенковски се откажа од своите ...

Поканите случајни или темпирани?

Време - 18.09.2007

Груевски вчера со писмо го повика Црвенковски на средба за истите теми. „Дозволете ми да ве поканам на работен состанок во термин што вам ви одговара за темите од национален интерес за државата“, стои во писмото на Груевски. Црвенковски ја прифати поканата и го повика Груевски да размисли за ...

Црвенковски и Груевски пред конечно решение?!

Вечер Прес - 18.09.2007

За да се деблокира комплетирањето на Судскиот совет, Црвенковски предлага ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДПА и ДУИ да ја земат листата од 35 кандидати и да кажат за кои од нив никако не би гласале, без разлика на причините Четирите најголеми партии сами да изберат 5 члена со кои ќе се докомплетира Судскиот ...

Груевски и Црвенковски ќе разговараат за битните прашања

А1 - 17.09.2007

Груевски го кани Црвенковски на работен состанок во владата, за прашањата од национален интерес. Црвенковски нуди компромисни решенија за деблокада на кохабитацијата. До 30 септември се затвора извештајот што го прави Европската комисија за Македонија.

Претседателот Црвенковски повикува на договор за судскиот совет ,амбасадори , законот за обвинителст

Канал5 - 17.09.2007

Без препорака за почеток на преговори во извештајот на Европската комисија за Македонија 2007ма ќе биде изгубена година – темпото само еден чекор зад Хрватска ќе биде напуштено и целиот процес ќе назадува - со ваква оценка на само две недели пред завршувањето на извештајот на Европската комисија ...