TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Состојбата со ковид во Гостивар е стабилна, модуларната болница нема да се затвори без довола од МЗ

ТВ21 - 19.09.2021

Опаѓа бројот на хоспитализирани во болницата во Гостивар. Денеска екипа на ТВ21 беше таму. Лекарот Ратко Наумоски рече дека во одделот за заразни болести има 14 пациенти а во модуларната болница само тројца.

Саботажа или не: МВР Излезе со информација во врска со инцидентот во модуларната во Прилеп

Centar - 19.09.2021

На 18.09.2021 од Општата болница Прилеп во СВР Битола – ОВР Прилеп било пријавено дека обезбедувањето на болницата забележало дека насилно бил оштетен механизмот за затварање на вратничето од електричното ормарче со осигурачи, поставено пред влезот ...

Трагедијата во Тетово сѐ уште тема на предизборни партиски препукувања со стари фотографии, барања за ослободување од ...

CivilMedia - 19.09.2021

ВМРО-ДПМНЕ во текот на денот имаше размена на соопштенија и реакции со владејачката СДСМ по неколку теми, а партијата имаше и прес конференција, на која портпаролот Димче Арсовски упати обвинувања кон скопскиот градоначалник Шилегов и бараше оставка ...

Министерката Јагода Шахпаска ќе сведочи во истрагата за набавката на модуларните болници?

4NEWS - 19.09.2021

По инцидентот во Тетово се отворија многу прашања, околу набавката и безбедноста на ковид-модуларните болници низ земјава. Во моментов, паралелно се водат две истраги, една за причините и одговорноста за трагедијата во Тетово, друга за набавката на ...

Приведени петмина демонстранти по тетовскиот протест поради пожарот во модуларната болница, ЈО продолжува со прибирање ...

24 Вести - 18.09.2021

Неколкумина приведени по вчерашните протести во Тетово, на кои граѓаните бараа одговорност за 14-те изгорени жртви во модуларната болница во градот. Меѓу приведените е и организаторот на протестот.

Вкупно пет лица, вклучително и организаторот на протестот се приведени во Тетово

Канал5 - 18.09.2021

Уште двајца приведени денеска, вкупно пет, по вчерашните инциденти за време на протестот поради трагедијата во модуларната болница во Тетово.. Полицијата претпладнево уапси уште две лица на возраст од 33 и 30 години, кои учествувале на вчерашниот ...

Приведени петмина демонстранти по тетовскиот протест поради пожарот во модуларна болница

Радио МОФ - 18.09.2021

Тетовската полиција приведе пет лица поради агресивно однесување и физички напад на полициски службеници за време на протестот кој се одржа вчера во Тетово, а со кој се побара одговорност за пожарот во модуларната болница каде загинаа 15 лица.

Обвинителството ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Слободен Печат - 18.09.2021

Истражители од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера почнаа со првично разгледување на документација за модуларната болница во Тетово добиена од Бирото за јавни набавки и од Министерството за труд и ...

ЈО ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Сител - 18.09.2021

Истражители од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера почнаа со првично разгледување на документација за модуларната болница во Тетово добиена од Бирото за јавни набавки и од Министерството за труд и ...

ЈО ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово, германските истражители ја водат истрагата за ...

МКД - 18.09.2021

Истражители од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера почнаа со првично разгледување на документација за модуларната болница во Тетово добиена од Бирото за јавни набавки и од Министерството за труд и ...

ЈО ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Телма - 18.09.2021

Истражители од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера почнаа со првично разгледување на документација за модуларната болница во Тетово добиена од Бирото за јавни набавки и од Министерството за труд и ...

ЈО ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово, власта очекува брза и успешна истрага

Независен - 18.09.2021

Истражители од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера почнаа со првично разгледување на документација за модуларната болница во Тетово добиена од Бирото за јавни набавки и од Министерството за труд и ...

Маричиќ: Да сакаше власта да се меша немаше да повика германски истражители, ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност од владата ...

Курир - 18.09.2021

Истражители од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера почнаа со првично разгледување на документација за модуларната болница во Тетово добиена од Бирото за јавни набавки и од Министерството за труд и ...

Маричиќ: Да сакаше власта да се меша немаше да повика германски истражители, ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност од владата ...

Нетпрес - 18.09.2021

Истражители од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера почнаа со првично разгледување на документација за модуларната болница во Тетово добиена од Бирото за јавни набавки и од Министерството за труд и ...

ПО ПОЖАРОТ: Спласна истрагата по политички морал, експлозивниот нон-пејпер и „бомбите“ не ја залажаа јавноста

Денешен - 18.09.2021

Во изминатите десетина дена од трагичниот пожар во болницата во Тетово, во кој загинаа 15 лица, се фрлени повеќе „политички бомби“ за да го одвлечат вниманието на јавноста, но и покрај тоа граѓаните бараат да ги дознаат причините за пожарот, како и ...

ЈО ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово, власта очекува брза и успешна истрага

24Инфо - 18.09.2021

Истражители од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера почнаа со првично разгледување на документација за модуларната болница во Тетово добиена од Бирото за јавни набавки и од Министерството за труд и ...

ЈО ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Кајгана - 18.09.2021

Скопје, 18 септември 2021 (МИА) – Истражители од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера почнаа со првично разгледување на документација за модуларната болница во Тетово добиена од Бирото за јавни набавки и ...

ЈО ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово, власта очекува брза и успешна истрага

Опсервер - 18.09.2021

– Истражители од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера почнаа со првично разгледување на документација за модуларната болница во Тетово добиена од Бирото за јавни набавки и од Министерството за труд и ...

ЈО ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово, се очекува брза и успешна истрага

Frontline - 18.09.2021

Истражители од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера почнаа со првично разгледување на документација за модуларната болница во Тетово добиена од Бирото за јавни набавки и од Министерството за труд и ...

ОЈО ја чешла документацијата за модуларната болница во Тетово, власта очекува брза истрага, опозицијата бара ...

CivilMedia - 18.09.2021

Истражители од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера почнаа со првично разгледување на документација за модуларната болница во Тетово добиена од Бирото за јавни набавки и од Министерството за труд и ...

По 10 дена започна увидот на ЈО во документацијата за модуларните болници, оставките на Филипче и Хасани во фиока кај ...

MakPress - 18.09.2021

Истражители од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера почнаа со првично разгледување на документација за модуларната болница во Тетово добиена од Бирото за јавни набавки и од Министерството за труд и ...

ЈО ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово, власта очекува брза и успешна истрага

Бизнис Вести - 18.09.2021

Истражители од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера почнаа со првично разгледување на документација за модуларната болница во Тетово добиена од Бирото за јавни набавки и од Министерството за труд и ...

(ВИДЕО) Демонстранти во Тетово се судрија со полицијата во обид да стигнат до седиштето на ДУИ – со јајца ја гаѓаа ...

360 степени - 17.09.2021

Учесниците во протестот даваат поддршка на семејствата на жртвите во пожарот во модуларната ковид-болница и бараат правда и одговорност за трагедијата Во Тетово денеска се одржува протестна кој демонстрантите даваат поддршка на семејствата на ...

До обвинителството стигнала документацијата за набавката на ковид болницата во Тетово

Р.С.Европа - 17.09.2021

Шефицата на обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Русковска вели дека се работи за обемна документација, која најпривин ќе се анализира, а потоа ќе се донесе одлука како ќе се одвива истрагата.

Девет дена по трагедијата, не се познати причините за пожарот

Алсат-М - 17.09.2021

Документацијата со спецификациите на сите модуларни болници од денеска се скенира во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција. Истражителите бараат одговори дали и кој бил надлежен за надзорот при градење, како и за техничкиот ...

Германските експерти за еден ден го завршија увидот во опожарената болница

24 Вести - 17.09.2021

Германските крим техничари за само еден ден го завршија увидот во опожарената модуларна болница во Тетово која денеска остана само под силното полициско обезебдување – потврдуваат за ТВ24 од Јавното обвинителство.

Германските експерти за еден ден го завршија увидот во тетовската модуларна болница

Слободен Печат - 17.09.2021

За само еден ден, германските крим-техничари ангажирани за да ги истражат причините за катастрофалниот пожар во тетовската модуларна ковид-болница, го завршија увидот, потврдиле од Јавното обвинителство за ТВ24 .

Демонстранти со јајца фрлаа по тетовската општина – марш за одговорност за пожарот во модуларната болница

Радио МОФ - 17.09.2021

Со марш кој започна на градскиот плоштад во Тетово, демонстранти денеска излегоа на протест на кој побараа одговорност поради пожарот кој се случи во модуларната ковид болница пред речиси 10 дена, а каде загинаа 15 лица.

Германските експерти веќе го завршија увидот во изгорената модуларна болница во Тетово

Канал5 - 17.09.2021

Германските крим техничари за само еден ден го завршија увидот во опожарената модуларна болница во Тетово. Собраните докази ќе се вештачат во лабораториите во Германија, а резултатите од вештачењето и анализите ќе бидат доставени во Јавното ...

ВИДЕО: Тетовци фрлаа со јајца на општинската зграда, бараат одговорност и правда за жртвите во пожарот

Слободен Печат - 17.09.2021

Околу илјада граѓани денеска одржаа протестен марш низ улиците на Тетово, барајќи целосно расчистување на катастрофалниот пожар во модуларниот ковид-центар на 8 септември, во кој загинаа 14 луѓе.

Инцидент во Тетово: Демонстрантите ја нападнаа полицијата која го бранеше седиштето на ДУИ

24 Вести - 17.09.2021

Граѓаните кои попладнево мирно протестираа во Тетово, како поддршка за починатите кои загинаа при пожарот во модуларната болница во Тетово, влегоа во конфликт со полицијата. Тие се упатиле кон седиштето на ДУИ во Мала Речица, но таму им е забранет ...

Во штипското Инфективно одделение ќе се постави современ противпожарен систем

Сител - 17.09.2021

Штипското Инфективно одделение се очекува за една до две недели да се стави во функција за пациентите, на кои им треба болнички третман. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев за МИА вели дека за една недела треба да се постави современ ...

Во штипското Инфективно одделение ќе се постави современ противпожарен систем

Канал5 - 17.09.2021

Штипското Инфективно одделение се очекува за една до две недели да се стави во функција за пациентите, на кои им треба болнички третман. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев за МИА вели дека за една недела треба да се постави современ ...

Протест во Тетово – се бара одговорност за изгорената модуларна болница, со јајца се гаѓаше зградата на општината

ТВ21 - 17.09.2021

Денеска во Тетово се одржува протест, со кој се бара од надлежните целосно расчистување на случајот со пожарот во модуларната болница во која загинаа 14 лица. Демонстрантите протестот го почнаа од плоштадот, потоа се упатија до зградата на Општина ...

Филипче: После пожарот ги стопиравме модуларните амбуланти во Скопје, гледаме дали може да се подобри нешто

Слободен Печат - 17.09.2021

Во застој е поставувањето на модуларните амбуланти од примарната здравствена заштита во Скопје, кои што почнаа да се реконстурираат. Станува збор за три амбуланти, градени после земјотресот за кои реконструкцијата е почната, и има уште шест за кои ...

(ВИДЕО) Протести во Тетово поради трагедијата во модуларната болница

Алсат-М - 17.09.2021

Во Тетово попладнево започнаа протести по трагедијата во Тетово, каде во пожар на модуларната болница загинаа 14 пациенти, дознава Алсат. Жителите на Тетово со транспаренти бараат одговорност од надлежните, потенцирајќи дека истрагата се ...

(видео)Демонстрантите во Тетово со јајца ја гаѓаа зградата на Општината, а се судрија и со полицијата

Телма - 17.09.2021

Во пожарот во модуларната болница кој избувна вечерта на 8 септември, животот го загубија 14 лица, а 12 беа повредени. Повеќе во видеото на ...

(ВИДЕО) Инцидент во Тетово: Демонстрантите се судрија со полицијата

Фокус - 17.09.2021

Граѓаните кои попладнево мирно протестираа во Тетово, како поддршка за починатите кои загинаа при пожарот во модуларната болница во Тетово, влегоа во конфликт со полицијата, пренесува ТВ 24.

(ВИДЕО) Граѓаните на Тетово се упатија кон седиштето на ДУИ, па се степаа со полицијата

Фактор - 17.09.2021

Граѓаните на Тетово денеска протестираа поради пожарот во модуларната болница и се упатија во седиштето на ДУИ во Мала Речица, при што се степаа со полицијата која го обезбедуваше објектот. Претходно со јајца ја гаѓаа зградата на Општина Тетово.

Инфективно одделение во Штип ќе добие современ противпожарен систем

ММС - 17.09.2021

Штипското Инфективно одделение се очекува за една до две недели да се стави во функција за пациентите, на кои им треба болнички третман. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев за МИА вели дека за една недела треба да се постави современ ...

Во штипското Инфективно одделение ќе се постави современ противпожарен систем

Вечер Прес - 17.09.2021

Штипското Инфективно одделение се очекува за една до две недели да се стави во функција за пациентите, на кои им треба болнички третман. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев за МИА вели дека за една недела треба да се постави современ ...

(ВИДЕО) Протести во Тетово поради трагедијата во модуларната болница

ММС - 17.09.2021

Во Тетово попладнево започнале протести поради трагедијата во Тетово кога на 8 септември во пожар изгоре модуларната болница и во која загинаа 14 пациенти. Алсат телевизија директно со видео пренесе дел од атмосферата на протестот на кој жители на ...

Германските експерти за еден ден го завршија увидот во опожарената болница

Либертас - 17.09.2021

Германските крим техничари за само еден ден го завршија увидот во опожарената модуларна болница во Тетово која денеска остана само под силното полициско обезебдување – потврдуваат за ТВ24 од Јавното обвинителство.

Роднините на загинатите во пожарот во модуларната болница со јајца гаѓаа кон зградата на Општина Тетово

Бриф - 17.09.2021

Роднините на трагично загинатите во пожарот кој избувна модуларната ковид болница во Тетово денеска одржа протест, притоа барајќи правда за нивните сакани. Револтираните граѓани се упатија кон седиштето на општина Тетово, каде што одржа говор, а ...

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за игорената болница во Тетово

Алфа - 17.09.2021

Документацијата за набавката на модуларната болница во Тетово стигнала до Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција. Документите допрва ќе се анализираат, па ќе се знае дали ќе бидат повикани сведоци и дали некој кривично ќе ...

(Видео) Инцидент во Тетово: Демонстрантите се судрија со полицијата

Либертас - 17.09.2021

Граѓаните кои попладнево мирно протестираа во Тетово, како поддршка за починатите кои загинаа при пожарот во модуларната болница во Тетово, влегоа во конфликт со полицијата, пренесува ТВ 24.

Состојбата со коронавирусот во Велес

Press24 - 17.09.2021

Во Општа болница Велес моментално хоспитализирани се вкупно 69 пациенти и тоа 37 на инфективно одделение, 7 пациенти на интерно одделение и 25 пациенти во модуларната болница. Од овие пациенти 48 се потврдени позитивни на Ковид 19, осумнаесет се ...

Германските експерти за еден ден го завршија увидот во тетовската модуларна болница

Курир - 17.09.2021

За само еден ден, германските крим-техничари ангажирани за да ги истражат причините за катастрофалниот пожар во тетовската модуларна ковид-болница, го завршија увидот, потврдиле од Јавното обвинителство за ТВ24.

(ВИДЕО) Тетовчани бараат одговорност за трагедијата: Инциденти пред седиштето на ДУИ и Општината

Lider - 17.09.2021

Учесниците во протестот даваат поддршка на семејствата на жртвите во пожарот во модуларната ковид-болница и бараат правда и одговорност за трагедијата Во Тетово денеска се одржува протестна кој демонстрантите даваат поддршка на семејствата на ...

Демонстранти во Тетово се судрија со полицијата, со јајца ја гаѓаа зградата на Општината

24Инфо - 17.09.2021

Во Тетово денеска oколу илјада граѓани одржаа протестен марш на кој демонстрантите даваат поддршка на семејствата на жртвите во пожарот во модуларната ковид-болница и бараат правда и одговорност за трагедијата.

Имињата на жртвите во пожарот во Тетово нема да бидат јавно објавени

Lider - 17.09.2021

Имињата на 14-те пациенти заразени со корона, кои минатата недела изгореа за неколку минути во тетовската модуларна болница, нема да бидат јавно објавени. Иако после секоја голема несреќа институциите ги објавуваат имињата на жртвите кои загинале, ...

Голем Инцидент во Тетово: Демонстрантите ја нападнаа полицијата која го бранеше седиштето на ДУИ (ВИДЕО)

Курир - 17.09.2021

Граѓаните кои попладнево мирно протестираа во Тетово, како поддршка за починатите кои загинаа при пожарот во модуларната болница во Тетово, влегоа во конфликт со полицијата. Тие се упатиле кон седиштето на ДУИ во Мала Речица, но таму им е забранет ...

(ВИДЕО) ХАОС ВО ТЕТОВО: Нападната полицијата од страна на демонстрантите бранејќи го седиштето на ДУИ

Lider - 17.09.2021

Граѓаните кои попладнево мирно протестираа во Тетово, како поддршка за починатите кои загинаа при пожарот во модуларната болница во Тетово, влегоа во конфликт со полицијата. Тие се упатиле кон седиштето на ДУИ во Мала Речица, но таму им е забранет ...

ВИДЕО| Инцидент во Тетово: Демонстрантите ја нападнаа полицијата која го бранеше седиштето на ДУИ

Нетпрес - 17.09.2021

Граѓаните кои попладнево мирно протестираа во Тетово, како поддршка за починатите кои загинаа при пожарот во модуларната болница во Тетово, влегоа во конфликт со полицијата. Тие се упатиле кон седиштето на ДУИ во Мала Речица, но таму им е забранет ...

Новинарот Салиу за тврдењата на Заев дека модуларните болници се безбедни: Епа не се Премиере!

Скопје инфо - 17.09.2021

Новинарот Фуркан Салиу од ТВ Клан, во објава на својот фејсбук профил, ги демантираше тврдењата на премиерот Заев дека модуларните болници ширум земјава се безбедни. -Како е можно Премиерот да ги каже овие зборови? Едноставно моќта, власта не е за ...

Во штипското Инфективно одделение ќе се постави современ противпожарен систем

еМагазин - 17.09.2021

Штипското Инфективно одделение се очекува за една до две недели да се стави во функција за пациентите, на кои им треба болнички третман. Директорот на Клиничка болница-Штип, за МИА вели дека за една недела треба да се постави современ противпожарен ...

ВИДЕО: Роднините на загинатите во пожарот во модуларната болница со јајца гаѓаа кон зградата на Општина Тетово

Press24 - 17.09.2021

Роднините на трагично загинатите во пожарот кој избувна модуларната ковид болница во Тетово денеска одржа протест, притоа барајќи правда за нивните сакни. Револтираните граѓани се упатија кон седиштето на општина Тетово, каде што одржа говор, а ...

Арифи: Нашите граѓани сè уште се во жалост и тага - градот е во шок

Press24 - 17.09.2021

Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, им понуди на противкандидатите за локалните избори да потпишат меморандум со кој ќе се изрази солидарност во однос на трагедијата од 8 септември .

Тетовчани бараа правда за жртвите во пожарот во модуларната болница

Н.Македонија - 17.09.2021

Денеска во Тетово имаше неколкучасовниот протест, на кој демонстрантите бараа правда и одговорност за жртвите кои загинаа во пожарот во модуларната болница. Протестот започна во центарот на градот, а потоа демонстрантите се упатија кон општинската ...

Германските експерти за еден ден го завршија увидот во тетовската модуларна болница

Lider - 17.09.2021

За само еден ден, германските крим-техничари ангажирани за да ги истражат причините за катастрофалниот пожар во тетовската модуларна ковид-болница, го завршија увидот, потврдиле од Јавното обвинителство за ТВ24.

Германските експерти за еден ден го завршија увидот во тетовската модуларна болница

Нетпрес - 17.09.2021

За само еден ден, германските крим-техничари ангажирани за да ги истражат причините за катастрофалниот пожар во тетовската модуларна ковид-болница, го завршија увидот, потврдиле од Јавното обвинителство за ТВ24.

Повредени 4 полицајци, а две лица се приведени на протестот во Тетово

Курир - 17.09.2021

Две лица се лишени од слобода, додека 4 полицајци поминале со лесни повреди по денешниот протест на роднините на починатите лица во пожарот кој изби во модуларната ковид-болница во Тетово, информираат од МВР за „Локално“.

Повредени четири полицајци, а две лица се приведени на протестот во Тетово

Нетпрес - 17.09.2021

Две лица се лишени од слобода, додека 4 полицајци поминале со лесни повреди по денешниот протест на роднините на починатите лица во пожарот кој изби во модуларната ковид-болница во Тетово, информираат од МВР за „Локално“.

Германските експерти го завршиле увидот во Тетово

Денешен - 17.09.2021

Германските истражители кои дојдоа да помогнат во истрагата за тетовската модуларна болница за само еден ден го завршија увидот. Собраните докази ќе се вештачат во лабораториите во Германија, а резултатите од вештачењето и анализите ќе бидат ...

ВИДЕО: Инцидент на протестот во Тетово - демонстрантите се степаа со полицајците

Press24 - 17.09.2021

Граѓаните кои попладнево мирно протестираа во Тетово, како поддршка за починатите кои загинаа при пожарот во модуларната болница во Тетово, влегоа во конфликт со полицијата, јавува ТВ24. Тие се упатиле кон седиштето на ДУИ во Мала Речица, но таму им ...

Инцидент во Тетово: Демонстрантите ја нападнаа полицијата која го бранеше седиштето на ДУИ

Независен - 17.09.2021

Граѓаните кои попладнево мирно протестираа во Тетово, како поддршка за починатите кои загинаа при пожарот во модуларната болница во Тетово, влегоа во конфликт со полицијата. Тие се упатиле кон седиштето на ДУИ во Мала Речица, но таму им е забранет ...

Судир на демонстрантите во Тетово со полицијата

Денешен - 17.09.2021

Граѓаните кои попладнево мирно протестираа во Тетово поради починатите во пожарот во монтажната болница во Тетово, влегоа во конфликт со полицијата. Тие се упатиле кон седиштето на ДУИ во Мала Речица, но таму им бил забранет пристапот.

Повредени четири полицајци, а две лица се приведени на протестот во Тетово

Точка - 17.09.2021

Две лица се лишени од слобода, додека 4 полицајци поминале со лесни повреди по денешниот протест на роднините на починатите лица во пожарот кој изби во модуларната ковид-болница во Тетово, информираат од МВР за „Локално“.

Политичкиот „пожар“ се шири и кон ДУИ, Теута Арифи со меморандум за кратка и фер изборна кампања, повеќе жени на ...

CivilMedia - 17.09.2021

Не престануваат партиските препукувања за пожарот во модуларната болница во Тетово во која загинаа 14 лица. Денеска во Тетово се одржа протестен марш за да има одговорност за 14 загубени животи при пожарот во тетовската модуларна болница.

Имињата на пациентите кои настрадаа во пожарот во модуларната болница во Тетово нема да бидат објавени

Zoom - 17.09.2021

Имињата на 14-те пациенти заразени со корона, кои минатата недела изгореа за неколку минути во тетовската модуларна болница, нема да бидат јавно објавени. Иако после секоја голема несреќа институциите ги објавуваат имињата на жртвите кои загинале, ...

Имињата на жртвите во пожарот во Тетово нема да бидат јавно објавени

Република - 17.09.2021

Имињата на 14-те пациенти заразени со корона, кои минатата недела изгореа за неколку минути во тетовската модуларна болница, нема да бидат јавно објавени. Иако после секоја голема несреќа институциите ги објавуваат имињата на жртвите кои загинале, ...

ВИДЕО: Демонстранти го пробија полицискиот кордон пред седиштето на ДУИ, бараат правда и оставки за пожарот во ...

Zoom - 17.09.2021

Денеска во Тетово се одржува протест, со кој се бара од надлежните целосно расчистување на случајот со пожарот во модуларната болница во која загинаа 14 лица. Демонстрантите протестот го почнаа од плоштадот, потоа се упатија до зградата на Општина ...

Во штипското Инфективно одделение ќе се постави современ противпожарен систем

MakPress - 17.09.2021

Штипското Инфективно одделение се очекува за една до две недели да се стави во функција за пациентите, на кои им треба болнички третман. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев за МИА вели дека за една недела треба да се постави современ ...

Само еден ден им бил потребен на германските крим-техничари за да го завршат увидот на модуларната болница во Тетово

Zoom - 17.09.2021

Само еден ден им бил потребен на германските крим-техничари за да го завршат увидот во тетовската модуларна ковид-болница, која беше зафатена од катастрофален пожар, кој однесе со себе 14 човечки животи, потврдиле од Јавното обвинителство за ТВ24.

(ВИДЕО) Страшнен инцидент во Тетово: Демонстранти ја нападнаа полицијата, па таа ги бркаше!

Скопје1 - 17.09.2021

Граѓаните кои попладнево мирно протестираа во Тетово, како поддршка за починатите кои загинаа при пожарот во модуларната болница во Тетово, влегоа во конфликт со полицијата, јавува ТВ24. Тие се упатиле кон седиштето на ДУИ во Мала Речица, но таму им ...

Роднините на загинатите во пожарот со јајца гаѓаа кон зградата на Општина Тетово

Локално - 17.09.2021

Роднините на трагично загинатите во пожарот во Тетово денеска излегоа на протест, барајќи правда за нивните сакни. Револтираните граѓани се упатија кон седиштето на општина Тетово, каде што одржа говор, а потоа со јајца гаѓаа кон зградат на ...

Две лица уапсени, повредени четири полицајци по протестот во Тетово

Локално - 17.09.2021

Две лица се лишени од слобода, додека 4 полицајци поминале со лесни повред по денешниот протест на роднините на починатите лица во пожарот кој изби во модуларната ковид-болница во Тетово, информираат од МВР за „Локално“.

Германските експерти за еден ден го завршија увидот во тетовската модуларна болница

Република - 17.09.2021

За само еден ден, германските крим-техничари ангажирани за да ги истражат причините за катастрофалниот пожар во тетовската модуларна ковид-болница, го завршија увидот, потврдиле од Јавното обвинителство за ТВ24.

ОЈО ја „чешла“ документацијата за модуларната болница во Тетово, Филипче не бега од одговорност, попишаните се ближат ...

CivilMedia - 17.09.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во вторникот добило документација за модуларната болница во Тетово од Бирото за јавни набавки, а вчера после 14 часот е добиена и од Министерството за труд и социјална ...

„Подобро за Тетово“: Има тактизирање за да се избегне одговорноста за модуларната болница

MakPress - 17.09.2021

Претставници на граѓанската иницијатива „Подобро за Тетово“ денеска на прес-конференција кај модуларната болница, порачаа дека осум дена по трагичниот настан во кој 14 пациенти ги загубија животите, се уште нема никакво конкретно преземање на ...

Модуларните болници градени итно, без оглас, по принципот клуч на рака

Deutsche Welle - 16.09.2021

Јавната набавка е објавена итно, без оглас. Во план била лесна, брза и монтажна изградба на објекти по принципот клуч на рака. Во март годинава Министерството за здравство ја објави јавната со постапка со преговарање без објавување оглас, поради ...

Доктор Љума смета дека наместо модуларната можело да се адаптира посебен простор во болницата

Канал5 - 16.09.2021

Монтажни болници, каква што беше тетовската, се градат во војна, по правило надвор од населено место. Монтажни болници, каква што беше тетовската, се градат во војна, по правило надвор од населено место, па оттаму вината за трагедијата во Тетово и ...

Д-р Љума: Модуларни болници се градат во воени услови, тетовската Клиника имаше простор за дополнително ковид – ...

МКД - 16.09.2021

Не е виновна само македонската Влада туку и СЗО со препораките за изградба на „стиропорни" ковид – болници кои, всушност, треба да се подигаат во воени услови надвор од населени места, вели д-р Илир Љума, според кого тетовската Клиничка болница ...

Алијанса за Албанците: Лицемерни меморандуми од Теута Арифи за модуларната

МКД - 16.09.2021

Пред два дена, јавно поставивме прашања до општината и до болницата во Тетово, зошто во текот на изградбата на модуларната болница каде што живи изгореа 14 луѓе, не се исполнети условите поставени и предвидени од Светска Банка.

Освен во Скопје, неосигурани биле и монтажните болници во Штип и Куманово

Алсат-М - 16.09.2021

Ниту модуларната болница во Штип не осигурана од евентуален пожар. Поради бирократски причини и одлуката на Јавните здрствени установи да не интервенираат и да го променат годишниот план за јавни набавки, монтажните КОВИД објекти за кои беа ...

Имињата на 14-те изгорени во тетовскиот пожар нема да бидат објавени

Фокус - 16.09.2021

Имињата на 14-те пациенти заразени со корона, кои минатата недела изгореа за неколку минути во тетовската модуларна болница, нема да бидат јавно објавени. Иако после секоја голема несреќа институциите ги објавуваат имињата на жртвите кои загинале, ...

Алијанса за Албанците: Одговор и одговорност, а не меморандум

Канал5 - 16.09.2021

Пред два дена, јавно поставивме прашања до општината и Болницата во Тетово, зошто во текот на изградбата на Модуларната болница каде што живи изгореа 14 луѓе, не се исполнети условите поставени и предвидени од Светска Банка.

Модуларните болници се безбедни, тие спасија илјадници животи, порача Заев

Слободен Печат - 16.09.2021

Модуларните болници се безбедни и градени согласно стандардите. Тие се истиот тип како и насекаде во светот. Тие спасија илјадници животи и во моментот во нив се лекуваат околу 200 наши граѓани, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

Теута Арифи ги повика партиите на кратка изборна кампања во знак на почит кон 14 -те жртви на 8 септември

Слободен Печат - 16.09.2021

Во знак на почит кон 14 -те жртви на 8 септември, кои починаа по големиот пожар во модуларната болница во тетовската клиничка болница, градоначалничката на Тетово, Тетута Арифи ги повика политичките партии да спроведат кратка изборна кампања за ...

Од 70 кревети во модуларната болница во Скопје, полни се 43

Слободен Печат - 16.09.2021

Капацитетот на модуларната болница на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје не е променет, но бројот на хоспитализирани се намалува поради исписите на пациентите. Според последните статистики на Институтот за јавно здравје, ...

Запрени градежните работи на модуларните амбуланти, МЗ очекува да се почитува договорот

Сител - 16.09.2021

Што се случува со монтажните здравствени објекти? На терен не се работи, а Министерството за здравство тврди дека изградбата не е стопирана. Неколку дена нема работници на монтажните бараки кои се градат по примерот на модуларните болници.

Заев: Модуларните болници се истиот тип како и насекаде во светот

Фокус - 16.09.2021

Модуларните болници се безбедни и градени согласно стандардите. Тие се истиот тип како и насекаде во светот. Тие спасија илјадници животи и во моментот во нив се лекуваат околу 200 наши граѓани, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

Модуларните болници се безбедни, тие спасија илјадници животи, порача Заев

Канал5 - 16.09.2021

Модуларните болници се безбедни и градени согласно стандардите. Тие се истиот тип како и насекаде во светот. Тие спасија илјадници животи и во моментот во нив се лекуваат околу 200 наши граѓани, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

Заев тврди дека модуларните болници се безбедни и спасиле илјадници животи

МКД - 16.09.2021

Модуларните болници се безбедни и градени согласно стандардите. Тие се истиот тип како и насекаде во светот. Тие спасија илјадници животи и во моментот во нив се лекуваат околу 200 наши граѓани, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

Модуларните болници се безбедни, тие спасија илјадници животи, порача Заев

Алсат-М - 16.09.2021

Модуларните болници се безбедни и градени согласно стандардите. Тие се истиот тип како и насекаде во светот. Тие спасија илјадници животи и во моментот во нив се лекуваат околу 200 наши граѓани, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

Модуларните болници се безбедни, тие спасија илјадници животи, порача Заев

Сител - 16.09.2021

Модуларните болници се безбедни и градени согласно стандардите. Тие се истиот тип како и насекаде во светот. Тие спасија илјадници животи и во моментот во нив се лекуваат околу 200 наши граѓани, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

За Заев модуларните болници се по сите стандарди, за експертите се небезбедни и надвор од европските стандарди

ТВ21 - 16.09.2021

Не се запазени сите европски стандарди за изградба на модуларните болници, е ставот на инженерот Неџат Бајрами, кој додава дека овие модуларни објекти не се безбедни. Но, така не мисли премиерот Зоран Заев.

Модуларните болници се безбедни, тие спасија илјадници животи, порача Заев

Нова ТВ - 16.09.2021

Модуларните болници се безбедни и градени согласно стандардите. Тие се истиот тип како и насекаде во светот. Тие спасија илјадници животи и во моментот во нив се лекуваат околу 200 наши граѓани, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

Алијанса за Албанците: Одговор и одговорност, а не меморандум

Вечер Прес - 16.09.2021

Пред два дена, јавно поставивме прашања до општината и Болницата во Тетово, зошто во текот на изградбата на Модуларната болница каде што живи изгореа 14 луѓе, не се исполнети условите поставени и предвидени од Светска Банка.

„Подобро за Тетово“: Има тактизирање за да се избегне одговорноста за модуларната болница

Вечер Прес - 16.09.2021

Претставници на граѓанската иницијатива „Подобро за Тетово“ денеска на прес-конференција кај модуларната болница, порачаа дека осум дена по трагичниот настан во кој 14 пациенти ги загубија животите, се уште нема никакво конкретно преземање на ...

Модуларните болници се безбедни, тие спасија илјадници животи, порача Заев

Бриф - 16.09.2021

Модуларните болници се безбедни и градени согласно стандардите. Тие се истиот тип како и насекаде во светот. Тие спасија илјадници животи и во моментот во нив се лекуваат околу 200 наши граѓани, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

Заев: Модуларните болници се безбедни, тие спасија илјадници животи

OhridNews - 16.09.2021

Модуларните болници се безбедни и градени согласно стандардите. Тие се истиот тип како и насекаде во светот. Тие спасија илјадници животи и во моментот во нив се лекуваат околу 200 наши граѓани, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

Имињата на 14 загинати во пожарот во тетовската болница, нема да бидат објавени

Вечер Прес - 16.09.2021

Имињата на лицата кои минатата недела настрадаа во пожарот во тетовската модуларна болница, нема да бидат јавно објавени. Иако после секоја голема несреќа институциите ги објавуваат имињата на жртвите кои загинале, во овој случај, јавноста нема да ...

Модуларните болници се безбедни, тие спасија илјадници животи, порача Заев

Вечер Прес - 16.09.2021

Модуларните болници се безбедни и градени согласно стандардите. Тие се истиот тип како и насекаде во светот. Тие спасија илјадници животи и во моментот во нив се лекуваат околу 200 наши граѓани, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

Модуларните болници не се затвораат, тешко болните се селат на клиниките

Вечер Прес - 16.09.2021

Додека трае истрагата во Тетово Доктор Ратко Наумовски, раководител на Инфективното одделение во Клиничката болница во Гостивар, за весникот ВЕЧЕР потврдува дека модуларната болница ќе продолжи со работа, но таму во иднина ќе се хоспитализираат само ...

Неделава се затвора гостиварската модуларна болница

Фактор - 16.09.2021

Се затвора модуларната болница за ковид-пациенти во Гостивар затоа што од неа во моментов нема потреба. Бројот на пациенти постојано се намалува и во прашање се денови кога ќе биде привремено затворена.

Николски: И по десет дена од горењето на модуларната болница во Тетово нема никакви детали од истрагата, дополнително ...

Курир - 16.09.2021

Заев е главата на кругот, мафијата, ако падне главата а системот ќе падне цел систем. Заев одговори нервозно дека нема да си оди од функцијата затоа што знае дека паѓа. Кој по ваков случај ко овој со модуларната болница во Тетово која изгоре ...

Николоски: И по десет дена од горењето на модуларната болница во Тетово нема никакви детали од истрагата

Lider - 16.09.2021

Николоски посочи дека истрагата ја води тетовско обвинителство, а тоа е како да си во штаб на ДУИ. Заев е главата на кругот, мафијата, ако падне главата а системот ќе падне цел систем. Заев одговори нервозно дека нема да си оди од функцијата затоа ...

Николски: И по десет дена од трагедијата во Тетово нема никакви детали од истрагата, интересна ќе биде и онаа за ...

Нетпрес - 16.09.2021

Премиерот Зоран Заев е главата на кругот, мафијата, ако падне главата а системот ќе падне цел систем. Заев одговори нервозно дека нема да си оди од функцијата затоа што знае дека паѓа. Кој по ваков случај ко овој со модуларната болница во Тетово ...

Д-р Љума: Наместо модуларна можело да се адаптира посебен простор во болницата

Press24 - 16.09.2021

Поранешниот заменик министер за здравство, д-р Илир Љума од Тетово смета дека монтажните болници, каква што беше тетовската се градат во војна и по правило надвор од населено место. Во изјава за Канал 5 тој вели дека вината за трагедијата во Тетово ...

Монтажните болници во Скопје, Штип и Куманово не биле осигурани?!

Нетпрес - 16.09.2021

Ниту модуларната болница во Штип не осигурена од евентуален пожар. Поради бирократски причини и одлуката на Јавните здравствени установи да не интервенираат и да го променат годишниот план за јавни набавки, монтажните КОВИД објекти за кои беа ...

Алсат дознава: Модуларните ковид болници не биле осигурени, а Филипче на 9-ти Септември уверуваше дека истите се ...

Курир - 16.09.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче на 9-ти Септември, еден ден после страотната несреќа во Тетово кога изгоре модуларната ковид болница а во која животот го загубија 14 пациенти тврдеше дека модуларните болници се осигурани, но телевизија Алсат ...

Нацев: Истрагата за пожарот во Тетово не треба да се спречува и политизира

24Инфо - 16.09.2021

Истрагата за изгорената модуларна болница во која животот го загубија 14 лица не треба да се спречува и политизира се со цел да се утврди кој каква одговорност има, кажа при своето гостување во „Клик плус“, универзитетскиот професор Александар Нацев.

ВИДЕО| Алсат: Модуларните ковид-болници не се осигурани иако министерот Филипче тврдеше поинaку

Нетпрес - 16.09.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче на 9-ти септември, ден по пожарот во Тетово во кој изгоре модуларната ковид болница а во која животот го загубија 14 пациенти, тврдеше дека модуларните болници се осигурани, но телевизија Алсат открива и го ...

Алсат: Модуларните ковид болници не биле осигурени, а Филипче на 9-ти Септември уверуваше дека истите се осигурани!

Lider - 16.09.2021

Модуларните болници низ држават не се осигурани од евентуален пожар, поплава или евентуален друг проблем. Министерот за здравство, Венко Филипче на 9-ти Септември, еден ден после страотната несреќа во Тетово кога изгоре модуларната ковид болница а ...

Заев за модуларните болници вели дека се безбедни, тие спасиле илјадници животи

Lider - 16.09.2021

Модуларните болници се безбедни и градени согласно стандардите. Тие се истиот тип како и насекаде во светот. Тие спасија илјадници животи и во моментот во нив се лекуваат околу 200 наши граѓани, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

Заев: Во модуларните болници во моментот се лекуваат околу 200 граѓани

Скопје инфо - 16.09.2021

Модуларните болници се безбедни и градени согласно стандардите. Тие се истиот тип како и насекаде во светот. Тие спасија илјадници животи и во моментот во нив се лекуваат околу 200 наши граѓани, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

Имињата на 14-те изгорени во пожарот во Тетово нема да бидат објавени во јавност - позната причината за тоа

Press24 - 16.09.2021

Во катастрофалниот пожар кој избувна во модуларната болница во Тетово загинаа 14 лица, а 12 беа повредени. Имињата на загинатите нема да бидат објавени во јавност. Од Владата за „ Фокус “ објаснуваат дека нивниот идентитет е заштитен со закон.

Нема да бидат објавени имињата на 14-те жртви во пожарот во ковид-центарот во Тетово

Нетпрес - 16.09.2021

Имињата на 14-те пациенти заразени со коронавирусот кои минатата седмица ги загубија животите за само неколку минути во тетовската модуларна болница, нема да бидат јавно објавени, иако по секоја голема несреќа институциите ги објавуваат имињата на ...

Нема да биде објавен идентитетот на жртвите во пожарот во ковид-центарот во Тетово

Lider - 16.09.2021

Имињата на 14-те пациенти заразени со коронавирусот кои минатата седмица ги загубија животите за само неколку минути во тетовската модуларна болница, нема да бидат јавно објавени, иако по секоја голема несреќа институциите ги објавуваат имињата на ...

Заев: Модуларните болници се безбедни

Курир - 16.09.2021

Модуларните болници се безбедни и градени согласно стандардите. Тие се истиот тип како и насекаде во светот. Тие спасија илјадници животи и во моментот во нив се лекуваат околу 200 наши граѓани, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

Имињата на 14-те изгорени во тетовскиот пожар нема да бидат објавени, еве зошто

Курир - 16.09.2021

Имињата на 14-те пациенти заразени со корона, кои минатата недела изгореа за неколку минути во тетовската модуларна болница, нема да бидат јавно објавени. Иако после секоја голема несреќа институциите ги објавуваат имињата на жртвите кои загинале, ...

Заев: Модуларните болници се безбедни, тие спасија илјадници животи

Press24 - 16.09.2021

Модуларните болници се безбедни и градени согласно стандардите. Тие се истиот тип како и насекаде во светот. Тие спасија илјадници животи и во моментот во нив се лекуваат околу 200 наши граѓани, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

Алијанса за Албанците до Теута Арифи: Одговор и одговорност, а не лицемерни меморандуми

24Инфо - 16.09.2021

Алијанса за Албанците два дена чека одговор на јавно поставените прашања до општината и Болницата во Тетово, зошто во текот на изградбата на Модуларната болница каде што живи изгореа 14 луѓе, не се исполнети условите поставени и предвидени од ...

ЗАЕВ: Нашите модуларни болници се безбедни, тие спасија илјадници животи

Денешен - 16.09.2021

Модуларните болници се безбедни и градени согласно стандардите. Тие се истиот тип како и насекаде во светот. Тие спасија илјадници животи и во моментот во нив се лекуваат околу 200 наши граѓани, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

Модуларните болници се безбедни, тие спасија илјадници животи, порача Заев

24Инфо - 16.09.2021

Модуларните болници се безбедни и градени согласно стандардите. Тие се истиот тип како и насекаде во светот. Тие спасија илјадници животи и во моментот во нив се лекуваат околу 200 наши граѓани, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

Заев: Модуларните болници се безбедни и градени согласно стандардите

Нетпрес - 16.09.2021

Модуларните болници се безбедни и градени согласно стандардите. Тие се истиот тип како и насекаде во светот. Тие спасија илјадници животи и во моментот во нив се лекуваат околу 200 наши граѓани, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

Нацев: Истрагата за тетовската модуларна болница треба да утврди кој каква одговорност има

Курир - 16.09.2021

Истрагата за изгорената модуларна болница во која животот го загубија 14 лица не треба да се спречува и политизира се со цел да се утврди кој каква одговорност има, истакна вечерва при своето гостување во „Клик плус“ на ТВ21 универзитетскиот ...

Нацев: Истрагата за тетовската модуларна болница треба да утврди кој каква одговорност има

Нетпрес - 16.09.2021

Истрагата за изгорената модуларна болница во која животот го загубија 14 лица не треба да се спречува и политизира се со цел да се утврди кој каква одговорност има, истакна вечерва при своето гостување во „Клик плус“ на ТВ21 универзитетскиот ...

Заев: Модуларните болници се безбедни, тие спасија илјадници животи

365 - 16.09.2021

„Модуларните болници се безбедни и градени согласно стандардите. Тие се истиот тип како и насекаде во светот. Тие спасија илјадници животи и во моментот во нив се лекуваат околу 200 наши граѓани“, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

Имињата на 14-те трагично починати во модуларната болница во Тетово, нема да бидат објавени - биле пациенти

Точка - 16.09.2021

Имињата на 14-те пациенти заразени со Ковид-19, кои минатата недела изгореа за неколку минути во тетовската модуларна болница, нема да бидат јавно објавени. Иако после секоја голема несреќа институциите ги објавуваат имињата на жртвите кои загинале, ...

Заев: Модуларните болници се безбедни, тие спасија илјадници животи

Кајгана - 16.09.2021

Модуларните болници се безбедни и градени согласно стандардите. Тие се истиот тип како и насекаде во светот. Тие спасија илјадници животи и во моментот во нив се лекуваат околу 200 наши граѓани, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

Истрагата за модуларната болница ја води тетовското обвинителство, а тоа е исто како да сте во штаб на ДУИ, вели ...

MakPress - 16.09.2021

Заев е главата на кругот, мафијата, ако падне главата а системот ќе падне цел систем. Заев одговори нервозно дека нема да си оди од функцијата затоа што знае дека паѓа. Кој по ваков случај ко овој со модуларната болница во Тетово која изгоре ...

Нацев: Истрагата за пожарот во Тетово не треба да се спречува и политизира

Локално - 16.09.2021

Истрагата за изгорената модуларна болница во која животот го загубија 14 лица не треба да се спречува и политизира се со цел да се утврди кој каква одговорност има, кажа при своето гостување во „Клик плус“, универзитетскиот професор Александар Нацев.

Владата нема да ги објави имињата на 14-те жртви во тетовскиот пожар, зашто биле пацинети

Република - 16.09.2021

Имињата на 14-те пациенти заразени со коронавирусот кои минатата седмица ги загубија животите за само неколку минути во тетовската модуларна болница, нема да бидат јавно објавени, иако по секоја голема несреќа институциите ги објавуваат имињата на ...

Дали Заев прејудицира: Модуларните болници се безбедни, тие спасија илјадници животи

Република - 16.09.2021

Модуларните болници се безбедни и градени согласно стандардите. Тие се истиот тип како и насекаде во светот. Тие спасија илјадници животи и во моментот во нив се лекуваат околу 200 наши граѓани, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

Модуларните болници се безбедни, тие спасија илјадници животи, порача Заев

Frontline - 16.09.2021

Модуларните болници се безбедни и градени согласно стандардите. Тие се истиот тип како и насекаде во светот. Тие спасија илјадници животи и во моментот во нив се лекуваат околу 200 наши граѓани, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

За Заев модуларните болници се по сите стандарди, за експертите се небезбедни и надвор од европските стандарди

Zoom - 16.09.2021

Не се запазени сите европски стандарди за изградба на модуларните болници, е ставот на инженерот Неџат Бајрами, кој додава дека овие модуларни објекти не се безбедни. Но, така не мисли премиерот Зоран Заев.

Мицкоски побара оставки од Заев, Филипче и Хасани

Тера - 16.09.2021

Во отсуство на одговори од надлежните, еве информации кои ја зголемуваат одговорноста на оние кои бегаат од морална и секаква друга одговорност, вака на својот Фејзбук профил напиша лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Модуларните болници се безбедни, тие спасија илјадници животи, порача Заев

Опсервер - 16.09.2021

– Модуларните болници се безбедни и градени согласно стандардите. Тие се истиот тип како и насекаде во светот. Тие спасија илјадници животи и во моментот во нив се лекуваат околу 200 наши граѓани, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

Модуларната болница во Струга „зее“ во дворот на стружанецот Алим Цицо и на кејот на Дрим - мештаните живеат во страв

MakPress - 16.09.2021

Модуларните болници не се само проблематизирани според начинот на изведбата и поставувањето, туку, на пример таа во Струга е нелегално поставена, узурпирајќи го имотот на стружанецот Алим Цицо, објавува Алфа.

Заев: Нашите модуларни болници се безбедни и им помогнаа на многу граѓани

Локално - 16.09.2021

Нашите модуларни ковид-болници се исти како во целиот свет. Тие се безбедни и им помогнаа на многу наши граѓани и во моментот во нив се лекуваат околу 200 наши граѓани, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

Се огласи Заев: Еве што порача за модуларните болници

Бизнис Вести - 16.09.2021

Модуларните болници се безбедни и градени согласно стандардите. Тие се истиот тип како и насекаде во светот. Тие спасија илјадници животи и во моментот во нив се лекуваат околу 200 наши граѓани, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

Требаше да се случи трагедија за да се провери: Заев потврди дека се контролираат модуларните болници од противпожарен ...

MakPress - 16.09.2021

Модуларните болници се безбедни и градени согласно стандардите. Тие се истиот тип како и насекаде во светот. Тие спасија илјадници животи и во моментот во нив се лекуваат околу 200 наши граѓани, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

Дали некој ќе сноси одговорност: Монтажните болници во Скопје, Штип и Куманово не се осигурени

Република - 16.09.2021

Ниту модуларната болница во Штип не осигурена од евентуален пожар. Поради бирократски причини и одлуката на Јавните здравствени установи да не интервенираат и да го променат годишниот план за јавни набавки, монтажните КОВИД објекти за кои беа ...

Во петок се затвора модуларната болница во Гостивар

Алсат-М - 15.09.2021

Модуларната болница во Гостивар до крајот на неделава ќе се затвори. Директорот на Клиничката болница – Гостивар д-р Јакуп Јакупи во телефонски разговор за Алсат рече дека болницата се затвора поради намалениот број на заболени, но и да се отстапи ...

Неотпорни на пожар и без противпожарен систем – Бајрами: Модуларните болници не се безбедни

ТВ21 - 15.09.2021

Брзината со која изгоре модуларниот центар во Тетово покажа дека објектот немал противпожарен систем и дека материјалот од кој е изграден не бил отпорен на пожар. Ова според инженерот Неџат Бајрами укажува на тоа дека модуларните болници не се ...

МЗ со реакција: Нема прекин во изградбата на трите модуларни болници во Скопје

Сител - 15.09.2021

Министерството за здравство денеска до телевизија Сител, на нивно барање одговори прецизно дека замената на времените објекти од амбулантно-поликлиничка дејност, се одвиваат согласно планираните активности и дека на терен се одвиваат активности ...

Јовевски за тв 24: Документацијата за модуларната болница се прибира, ги очекуваме германските експерти

24 Вести - 15.09.2021

Една недела по трагедијата во модуларната болница во Тетово, се очекува да стигнат германските експерти кои треба да им помогнат на македонските обвинители во истрагата. Државниот обвинител Љубомир Јовевски за тв 24 вели дека документацијата за ...

Прекината изградбата на три модуларни амбуланти во Скопје

Сител - 15.09.2021

Запрена е градбата на трите модуларни амбуланти, кои требаше да ги заменат дотрајаните и руинирани бараки во главниот град. Иако побаравме одговор за причината, надлежните не открија конкретно за што се работи.

Нема прекин во изградбата на модуларните амбуланти во Скопје, велат од МЗ

Слободен Печат - 15.09.2021

Министерството за здравство, по информациите дека е запрена градбата на три објекти на модуларни болници во Скопје, соопшти дека замената на времените објекти од амбулантно-поликлиничка дејност, се одвива согласно планираните активности и дека на ...

Германските форензичари се уште се чекаат,обвинителството седми ден истражува

Канал5 - 15.09.2021

Додека се чекаат првите наоди на истражните органи за пожарот во тетовска модуларна ковид болница во кој загинаа 14 лица, се прават контроли на сите модуларни болници во земјава. Премиерот Зоран Заев порача дека од трагедијата во Тетово се извлечени ...

Запрена изградбата на три модуларни амбуланти во Скопје

Слободен Печат - 15.09.2021

Изградбата на три нови модуларни амбуланти, кои треба да ги заменат дотраените бараки во Скопје, е запрена, објави телевизија Сител, која не добила конкретен одговор од надлежните околу причините за стопирањето на градбата.

Алсат: Модуларните ковид-болници не се ниту осигурени!

Алсат-М - 15.09.2021

Модуларните болници низ земјава не се осигурани од евентуален пожар, поплава или друг проблем. Трагедијата во Тетово го отвори ова прашање – дали 19-тте монтажни објекти низ земјава за кои беа потрошени четири милиони евра за изградба и уште 600 ...

Модуларната болница во Струга узурпира приватен имот? Најавени тужби

Алсат-М - 15.09.2021

Пациенти болни од Ковид 19 секојдневно влегуваат во модуларната болница во Струга низ влезот кој што е отворен во приватен имот. Сопственикот вели дека узурпирани му се речиси 500 метри квадратни.

Расте притисокот врз болниците со ковид пациенти

Сител - 15.09.2021

Не стивнува притисокот врз болниците на Ковид позитивни пациенти. Во моментот на болничко лекување поради компликации од вирусот има 919 лица. Инфективната клиника и модуларната до неа веќе со денови се полни.

Модуларните болници и „на хартија“ изгледаат лошо

Слободен Печат - 15.09.2021

Една од причините за трагичниот пожар во тетовската болница е тоа што здравствените власти не поставиле строги правила и високи стандарди на градба и противпожарна заштита за модуларните болници, обвини вчера опозицијата.

Мицкоски: Информациите за материјалот од кој се градени модуларните болници, ја надминува моралната одговорност

Слободен Печат - 15.09.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска во статус на Фејсбук напиша дека информациите за материјалот кој е користен за градба на модуларните болници ја надминува моралната одговорност на надлежните.

Се затвора модуларната ковид-болница во Гостивар

Слободен Печат - 15.09.2021

Гостиварската модуларна ковид-болница наскоро ќе биде затворена, поради тоа што од неа во моментов нема потреба, пишува порталот Гостивар прес , повикувајќи се на надлежните. „Во модуларната болница моментално се хоспитализирани тројца пациенти со ...

Филипче: Вирусот во моментов има широка инфекција- ако треба ќе се носат нови рестриктивни мерки

Телма - 15.09.2021

Додека се чека премиерот Заев да одлучи дали ќе ја прифати оставката, министерот за здравство Венко Филипче денеска се огласи на својата ФБ страница – алармира дека вирусот во моментов има широка инфекција.

Мицкоски: Информациите за начинот и материјалот за градба на модуларните болници ја надминуваат моралната одговорност

Сител - 15.09.2021

Ајде малку за суштината... Во отсуство на одговори од надлежните, еве информации кои ја зголемуваат одговорноста на оние кои бегаат од морална и секаква друга одговорност. Вчера запрашав за начинот и материјалот на градба на модуларните болници.

Мицкоски: Потребна е објективна истрага, ослободена од Заев, Филипче и Хасани

Канал5 - 15.09.2021

Информациите за начинот и материјалот за градба на модуларните болници ја надминуваат моралната одговорност, објективна истрага мора да има, вели Мицкосли. Ајде малку за суштината... Во отсуство на одговори од надлежните, еве информации кои ја ...

Мицкоски: Информациите за начинот и материјалот за градба на модуларните болници ја надминуваат моралната одговорност

ТВ21 - 15.09.2021

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска објави статус во врска со материјалот за градба на модуларните болници. Тој вели дека со овие информации се зголемува одговорноста на оние, како што вели, „кои бегаат од морална и секаква друга ...

Мицкоски: Зошто во набавката за модуларните болници се барале леснозапаливи PUR панели?

Фокус - 15.09.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, бара одговор од Министерството за здравство, зошто при набавката на модуларните болници не се барало да се изградат од огноотпорни материјали кои ќе издржат барем два часа.

ЗАПРЕНА ИЗГРАДБАТА НА ТРИ МОДУЛАРНИ АМБУЛАНТИ ВО СКОПЈЕ: Требаше целосно да профункционираат кон крајот на септември

Фактор - 15.09.2021

Од неделата запрени се сите градежни активности на три модуларни амбуланти во Скопје, потврдуваат за Фактор извори од здравствениот сектор. Велат дека на местото на старите амбуланти во Ѓорче Петров, Бутел и во Ново Лисиче овие неколку дена има само ...

Меџити: Да бев Заев ќе ги прифатев оставките; Мицкоски: МЗ барало монтажните болници да бидат составени од пур панели ...

Алфа - 15.09.2021

Да бил на местото на премиерот Заев, Изет Меџити,ќе ги прифател оставките на министерот Филипче и заменикот Хасани што следеа по трагедијата во Тетово. „Мислам дека нема дилема, тие поднесоа оставки и треба да се прифатат, мислам дека тоа е морален ...

Прекината изградбата на три модуларни амбуланти во Скопје

Пулс24 - 15.09.2021

Запрена е градбата на трите модуларни амбуланти, кои требаше да ги заменат дотрајаните и руинирани бараки во главниот град. Иако побаравме одговор за причината, надлежните не открија конкретно за што се работи.

ЗОШТО ВО НАБАВКАТА СЕ БАРАЛЕ ЛЕСНО ЗАПАЛИВИ PUR ПАНЕЛИ? Мицкоски бара одговори од нарачателот на модуларната

+инфо - 15.09.2021

Зошто не се барало атест за квалитет, зошто немало противпожарна заштита, и зошто она што требало во најлош случај да издржи 2 часа, изгоре за 2 минути?, прашува Мицскоски. Со набавката направена од Министерството за здравство се бара монтажните ...

Мицковски: Информациите за материјалот од кој се градени модуларните болници, ја надминува моралната одговорност

Вечер Прес - 15.09.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски денеска во статус на „Фејсбук“ напиша дека информациите за материјалот кој е користен за градба на модуларните болници ја надминува моралната одговорност на надлежните.

ЗОШТО ВО НАБАВКАТА ОД МЗ СЕ БАРАЛО МОНТАЖНИТЕ БОЛНИЦИ ДА БИДАТ СОСТАВЕНИ ОД НАЈСЛАБО ОГНООТПОРНИ PUR ПАНЕЛИ - лидерот ...

Фактор - 15.09.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и натаму продолжува да бара одговори на многу прашања кои се поврзани со пожарот во модуларната болница во Тетово во која животот го изгубија 14 лица.

Струшката модуларна болница узурпира туѓ имот, стружани во околината секојдневно гледаат црни сцени со пацинетите

Алфа - 15.09.2021

Со узурпација на околу 500 метри кватратни од имотот на стружанецот Алим Цицо , модуларната болница во Струга е изградена делумно на туѓ имот и тоа буквално до куќите чии сопственици сведочат за стравични сцени.

Алсат: Модуларните ковид-болници не се ниту осигурени!

Курир - 15.09.2021

Модуларните болници низ земјава не се осигурани од евентуален пожар, поплава или друг проблем. Трагедијата во Тетово го отвори ова прашање – дали 19-тте монтажни објекти низ земјава за кои беа потрошени четири милиони евра за изградба и уште 600 ...

АЛСАТ: Монтажните болници не се осигурани

Денешен - 15.09.2021

Монтажните болници низ земјава не се осигурани од евентуален пожар, поплава или друг проблем. Трагедијата во Тетово го отвори ова прашање – дали 19-тте монтажни објекти низ земјава за кои беа потрошени четири милиони евра за изградба и уште 600 ...

Села: Дали присуството на местото на изгорената модуларната болница на вицепремиерот кој сака да се нарекува прв може ...

Курир - 15.09.2021

Ако не сакаме да ни се повторат случаи како оној со горењето на модуларната болница во Тетово мора да има одговорност. Од друга страна, имаше дефиле на политичари и изгледаше како дефиле на коалицијата на власт, претставници на власта кои го ...

Ќе се затвори модуларната болница во Гостивар

Независен - 15.09.2021

Модуларната болница во Гостивар до крајот на неделава ќе се затвори поради намалениот број на заболени, но и да се отстапи место за истражителите кои најавиле дека ќе вршат безбедносни проверки.

Во петок се затвора монтажната болница во Гостивар

Денешен - 15.09.2021

Модуларната болница во Гостивар до крајот на неделава ќе се затвори. Директорот на Клиничката болница – Гостивар д-р Јакуп Јакупи во телефонски разговор за Алсат рече дека болницата се затвора поради намалениот број на заболени, но и да се отстапи ...

Mодуларната болница во Гостивар се затвора во петок

Нетпрес - 15.09.2021

Модуларната болница во Гостивар до крајот на неделава ќе се затвори. Директорот на Клиничката болница – Гостивар д-р Јакуп Јакупи во телефонски разговор за Алсат рече дека болницата се затвора поради намалениот број на заболени, но и да се отстапи ...

Во петок се затвора модуларната болница во Гостивар

Lider - 15.09.2021

Модуларната болница во Гостивар до крајот на неделава ќе се затвори. Директорот на Клиничката болница – Гостивар д-р Јакуп Јакупи во телефонски разговор за Алсат истакнал дека болницата се затвора поради намалениот број на заболени, но и да се ...

ВМРО-ДПМНЕ година дена наназад предупредуваше дека изградбата на модуларните болници не е според стандардите

Lider - 15.09.2021

Милошоски потсети дека Македонија со оваа власт станува земја на лоши вести, на лош менаџмент. Прво, моето мислење е дека здравството, образованието, па дури и сите други сектори се дел од политиката, тие не се надвор од политиката.

Модуларната болница во Гостивар се затвора

Скопје24 - 15.09.2021

Поради намалениот број на заболени пациенти, се затвора модуларната болница во Гостивар, ова за Алсат го изјави директорот на Клиничката болница Гостивар д-р Јакуп Јакупи. По она што се случи во Тетово, доктор Јакупи вели дека секојдневно се прават ...

Села: Дали присуството на местото на изгорената модуларна болница на вицепремиерот, кој се нарекува прв, може да се ...

Нетпрес - 15.09.2021

Ако не сакаме да ни се повторат случаи како оној со горењето на модуларната болница во Тетово мора да има одговорност. Од друга страна, имаше дефиле на политичари и изгледаше како дефиле на коалицијата на власт, претставници на власта кои го ...

СЕЛА: Што бараше вице премиерот со 20 партиски членови да се шета другиот ден низ изгоренета болница?

Денешен - 15.09.2021

Ако не сакаме да ни се повторат случаи како оној со горењето на модуларната болница во Тетово мора да има одговорност. Од друга страна, имаше дефиле на политичари и изгледаше како дефиле на коалицијата на власт, претставници на власта кои го ...

Бајрами: Модуларните болници не се безбедни, неотпорни на пожар и без противпожарен систем

Lider - 15.09.2021

Брзината со која изгоре модуларниот центар во Тетово покажа дека објектот немал противпожарен систем и дека материјалот од кој е изграден не бил отпорен на пожар. Ова според инженерот Неџат Бајрами укажува на тоа дека модуларните болници не се ...

БАЈРАМИ: Сите болници изградени по принцип на тетовската, не се безбедни!

Денешен - 15.09.2021

Брзината со која изгоре модуларниот центар во Тетово покажа дека објектот немал противпожарен систем и дека материјалот од кој е изграден не бил отпорен на пожар. Ова според инженерот Неџат Бајрами укажува на тоа дека модуларните болници не се ...

Во петок се затвора модуларната болница во Гостивар

Курир - 15.09.2021

Модуларната болница во Гостивар до крајот на неделава ќе се затвори. Директорот на Клиничката болница – Гостивар д-р Јакуп Јакупи во телефонски разговор за Алсат рече дека болницата се затвора поради намалениот број на заболени, но и да се отстапи ...

Се затвора модуларната ковид-болница во Гостивар

Press24 - 15.09.2021

Гостиварската модуларна ковид-болница наскоро ќе биде затворена, поради тоа што од неа во моментов нема потреба, пишува порталот Гостивар прес . -Во модуларната болница моментално се хоспитализирани тројца пациенти со ковид, кои најверојатно ќе ...

Мицкоски: Материјалот што бил користен во модуларните болници надминува морална одговорност

Независен - 15.09.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку Фејсбук порача дека информациите за материјалот кој е користен за градба на модуларните болници ја надминува моралната одговорност на надлежните.

Мицкоски: Контејнерите требало да издржат најмалку два часа оган а изгореа за две минути

Нетпрес - 15.09.2021

Во отсуство на одговори од надлежните, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски споделува информации кои ја зголемуваат одговорноста на оние кои бегаат од морална и секаква друга одговорност.

Прекината изградбата на три модуларни амбуланти во Скопје

Курир - 15.09.2021

Запрена е градбата на трите модуларни амбуланти, кои требаше да ги заменат дотрајаните и руинирани бараки во главниот град. Иако побаравме одговор за причината, надлежните не открија конкретно за што се работи.

Запрена изградбата на три модуларни болници во Скопје

Нетпрес - 15.09.2021

Од неделата запрени се сите градежни активности на три модуларни амбуланти во Скопје, објави Фактор. Новите модуларни болници требало да се постават на местото на старите амбуланти во Ѓорче Петров, Бутел и во Ново Лисиче.

Мицкоски за суштината: Контејнерите требало да издржат минимум 2 часа оган, а изгореа за 2 минути, eве и зошто

Курир - 15.09.2021

Во отсуство на одговори од надлежните, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски споделува информации кои ја зголемуваат одговорноста на оние кои бегаат од морална и секаква друга одговорност.

МИЦКОСКИ: Зошто во набавката за изграба на модуларните болници се барале леснозапаливи PUR панели и не се барало атест ...

Денешен - 15.09.2021

Зошто во набавката се барале леснозапаливи PUR панели? Зошто не се барало атест за квалитет, зошто немало противпожарна заштита, и зошто она што требало во најлош случај да издржи 2 часа, изгоре за 2 минути? Овие прашања денеска ги поставува ...

Мицкоски: Зошто она што требало во најлош случај да издржи 2 часа, изгоре за 2 минути?

Press24 - 15.09.2021

Ајде малку за суштината... Во отсуство на одговори од надлежните, еве информации кои ја зголемуваат одговорноста на оние кои бегаат од морална и секаква друга одговорност, напиша лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил.

Мицкоски за суштината: Контејнерите требало да издржат минимум 2 часа оган, а изгореа за 2 минути

Lider - 15.09.2021

Во отсуство на одговори од надлежните, како што велим претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски споделува информации кои ја зголемуваат одговорноста на оние кои бегаат од морална и секаква друга одговорност.

Модуларните болници не трпат импровизации

Н.Македонија - 15.09.2021

Пожарот во тетовската модуларна болница што се случи на 8 септември, во кој животот го загубија 14 луѓе, ја наметна дилемата околу стандардите по кои се градат модуларните објекти. Имено, исклучително битно е прашањето дали тие треба да исполнуваат ...

Прекината изградбата на три модуларни амбуланти во Скопје

Нетпрес - 15.09.2021

Запрена е градбата на трите модуларни амбуланти, кои требаше да ги заменат дотрајаните и руинирани бараки во главниот град. Иако побаравме одговор за причината, надлежните не открија конкретно за што се работи.

Кобната модуларна болница на Филипче во Тетово, според граѓаните, беше само еднапластична барака со стиропор

Курир - 15.09.2021

Со изградба на модуларни болници се доцнеше околу 6 месеци. Имено министерот за здравство, Венко Филипче ветуваше дека модуларните болници ќе бидат изградени до месец август минатата година, но истите не беа изградени тој период, туку започнаа со ...

Запрена изградбата на три модуларни болници во Скопје

Lider - 15.09.2021

На местото на старите амбуланти во Ѓорче Петров, Бутел и во Ново Лисиче овие неколку дена има само лица кои ги обезбедуваат објектите, но не и работници. Од неделата запрени се сите градежни активности на три модуларни амбуланти во Скопје, ...

Запрена изградбата на три модуларни амбуланти во Скопје

Скопје24 - 15.09.2021

Од неделата запрени се сите градежни активности на три модуларни амбуланти во Скопје, објави Фактор. Новите модуларни амбуланти според планот требаше да се постават на местото на старите амбуланти во Ѓорче Петров, Бутел и во Ново Лисиче.

Јовевски: Документацијата за модуларната болница се прибира, ги очекуваме германските експерти

Нетпрес - 15.09.2021

Една недела по трагедијата во модуларната болница во Тетово, се очекува да стигнат германските експерти кои треба да им помогнат на македонските обвинители во истрагата. Државниот обвинител Љубомир Јовевски за ТВ 24 вели дека документацијата за ...

Мицкоски: Материјалот од кој се градени модуларните болници покажува дека одговорностa ја надминува моралната

365 - 15.09.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ – Христијан Мицкоски, во отсуство на одговори од надлежните – како што вели, денеска на Фејсбук сподели информации кои, според него, ја зголемуваат одговорноста на оние кои бегаат од морална и секаква друга одговорност.

Во петок се затвора модуларната болница во Гостивар

Точка - 15.09.2021

Модуларната болница во Гостивар до крајот на неделава ќе се затвори. Директорот на Клиничката болница Гостивар д-р Јакуп Јакупи во телефонски разговор за „ Алсат “ рекол дека болницата се затвора поради намалениот број на заболени, но и да се ...

Мицкоски: Потребна е објективна истрага за пожарот во Тетово

Локално - 15.09.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска во статус на Фејсбук напиша дека информациите за материјалот кој е користен за градба на модуларните болници ја надминува моралната одговорност на надлежните.

Модуларната болница во Гостивар привремено ќе се затвори

Gostivarpress.mk - 15.09.2021

Во модуларната болница во Гостивар моментално се хоспитализирани 3 пациенти со ковид, кои најверојатно ќе бидат отпуштени дома неделава, а објектот привремено ќе се затвори. Состојбата со коронавирусот бележи стабилизација и имаме доволно капацитети ...

Мицкоски: Зошто во набавката за модуларните болници се барале леснозапаливи PUR панели?

MakPress - 15.09.2021

Ајде малку за суштината... Во отсуство на одговори од надлежните, еве информации кои ја зголемуваат одговорноста на оние кои бегаат од морална и секаква друга одговорност. Вчера запрашав за начинот и материјалот на градба на модуларните болници.

Мицкоски: Информациите за начинот и материјалот за градба на модуларните болници ја надминуваат моралната одговорност, ...

Опсервер - 15.09.2021

Ајде малку за суштината… Во отсуство на одговори од надлежните, еве информации кои ја зголемуваат одговорноста на оние кои бегаат од морална и секаква друга одговорност. Вчера запрашав за начинот и материјалот на градба на модуларните болници.

Неотпорни на пожар и без противпожарен систем – Бајрами: Модуларните болници не се безбедни

Zoom - 15.09.2021

Брзината со која изгоре модуларниот центар во Тетово покажа дека објектот немал противпожарен систем и дека материјалот од кој е изграден не бил отпорен на пожар. Ова според инженерот Неџат Бајрами укажува на тоа дека модуларните болници не се ...

Инг. Бајрами: Модуларните болници не се безбедни, неотпорни се на пожар и без противпожарен систем

Република - 15.09.2021

Брзината со која изгоре модуларниот центар во Тетово покажа дека објектот немал противпожарен систем и дека материјалот од кој е изграден не бил отпорен на пожар. Ова според инженерот Неџат Бајрами укажува на тоа дека модуларните болници не се ...

Запрена изградбата на три модуларни болници во Скопје

Република - 15.09.2021

Од неделата запрени се сите градежни активности на три модуларни амбуланти во Скопје, потврдуваат за Фактор извори од здравствениот сектор. Велат дека на местото на старите амбуланти во Ѓорче Петров, Бутел и во Ново Лисиче овие неколку дена има само ...

МЗ со реакција: Нема прекин во изградбата на трите модуларни болници во Скопје

Република - 15.09.2021

Министерството за здравство соопшти дека замената на времените објекти од амбулантно-поликлиничка дејност, се одвива согласно планираните активности и дека на терен се одвиваат активности поврзани со инфраструктурни приклучоци.

Мицкоски за пожарот во Тетово: Наместо огноотпорност од два часа, модуларната болница изгоре за две менути

PressingTV - 15.09.2021

Во отсуство на одговори од надлежните, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски споделува информации кои ја зголемуваат одговорноста на оние кои бегаат од морална и секаква друга одговорност.

Запрена изградбата на три модуларни амбуланти во Скопје

PressingTV - 15.09.2021

Од неделата запрени се сите градежни активности на три модуларни амбуланти во Скопје, потврдуваат за Фактор извори од здравствениот сектор. Велат дека на местото на старите амбуланти во Ѓорче Петров, Бутел и во Ново Лисиче овие неколку дена има само ...

Јовевски: Документацијата за модуларната болница се прибира, ги очекуваме германските експерти

Република - 15.09.2021

Една недела по трагедијата во модуларната болница во Тетово, се очекува да стигнат германските експерти кои треба да им помогнат на македонските обвинители во истрагата. Државниот обвинител Љубомир Јовевски за ТВ 24 вели дека документацијата за ...

Планираните модуларни болници во Скопје ќе се изградат, велат од МЗ

Локално - 15.09.2021

Министерството за здравство вечерва се огласи по повод пишувањата во дел од медиумите дека била запрена изградбата на три модуларни ковид-болници во Скопје. Според нив, замената на времените објекти од амбулантно-поликлиничка дејност, се одвива ...

Николов: Погрешната стратегијата на Филипче за корона кризата го урна здравствениот систем

MakPress - 15.09.2021

За три брана на корона немавме никакви соодветни мерки. Сведочевме на лоша организација, лош менаџмент на целата корона криза со која се соочуваме повеќе од година и половина. Тоа се случува и сега во овој четврти бран.

Пристигнуваат германските експерти во Тетово, Арифи за ТВ21: Истрагата да заврши што поскоро

4NEWS - 15.09.2021

Една недела по трагедијата во Тетово, утре доаѓаат германските експерти. ОВа го потврди градоначалничката на Тетово, Теута Арифи на гостувањето во центаралните вести на албански јазик на ТВ21.

Седум од дванаесетте пациенти спасени од пожарот во Тетово пуштени на домашно лекување

MakPress - 15.09.2021

Седум од дванаесетте пациенти кои беа спасени од пожарот и примени во модуларната болница во Тетово како оздравени од Ковид-19 и опоравени се пуштени од болничко лекување и се наоѓааат во своите домови, информираат од Ковид центарот при Клиничката ...

Не ми се нарушени односите со Владата, вели Пендаровски по критичните тонови во интервјуто за „360 степени“

360 степени - 14.09.2021

Иако во неколку наврати сме имале различни мислења за одредени законски проекти или за случаи на прекршување на правото од носители на високи функции, тоа се нормални работи кога имате кохабитација меѓу демократи, вели шефот на државата, во изјава ...

Пендаровски: Не се нарушени односите меѓу мене и Владата

Deutsche Welle - 14.09.2021

За овие, скоро две и пол години, никогаш не сум добил ни јавна ни приватна забелешка од Владата за одредени мои изјави и постапки, вели шефот на државата. Пожарот кој на 8-ми септември предизвика трагедија во тетовската модуларна болница, продолжува ...

Од извештајот зависат оставките: Истражните органи работат на откривање на причините за пожарот во Тетово

Слободен Печат - 14.09.2021

Продолжува истрагата на надлежните институции за пожарот во модуларната болница во Тетово во кој загинаа 14 лица, а од Владата очекуваат брза истрага. Од експертскиот форензички извештај од истрагатa ќе зависи и одлуката за понудената оставка на ...

Мехмедовиќ: Додека трае истрагата, најбезбедно и најчесно е модуларните болници привремено да се затворат

24 Вести - 14.09.2021

„Модуларните болници се значаен капацитет, доколку ги нема нив ќе биде тешко да се даде квалитетна здравствена заштита. Доколку не се расчисти прашањето за безбедноста на тие болници ќе биде тешко да се убедат граѓаните дали тие се безбедни.

Дел од пациентите спасени од пожарот во Тетово пуштени дома

Сител - 14.09.2021

Седум од дванаесетте пациенти кои беа спасени од пожарот и примени во модуларната болница во Тетово како оздравени од Ковид-19 и опоравени се пуштени од болничко лекување и се наоѓааат во своите домови, информираат од Ковид центарот при Клиничката ...

Дел од пациентите спасени од пожарот пуштени дома

Канал5 - 14.09.2021

Седум пациенти кои беа спасени од пожарот и примени во модуларната болница се пуштени дома, додека другите се се уште се хоспитализирани. Седум од дванаесетте пациенти кои беа спасени од пожарот и примени во модуларната болница во Тетово како ...

Германските експерти утре доаѓаат во Тетово – Теута Арифи за ТВ21: Истрагата да заврши што поскоро

ТВ21 - 14.09.2021

Една недела по трагедијата во Тетово, утре доаѓаат германските експерти. ОВа го потврди градоначалничката на Тетово, Теута Арифи на гостувањето во центаралните вести на албански јазик на ТВ21.

Четворица германски експерти ќе се вклучат во истрагата за пожарот во модуларната болница

Канал5 - 14.09.2021

Тетовското и скопското Обвинителство ја продолжуваат потрагата по одговори на прашањата како дојде до страотниот пожар во ковид центарот во Тетово кој што однесе 14 животи. Форензичари за пожари и крим – техничари за ласерско мерење на простории ќе ...

АА: Се прават обиди никој да не одговара за смртоносниот пожар во болницата

Фокус - 14.09.2021

Aлијанса за Албанците реагира за пожарот кој се случи минатата седмица во Тетово и ја зави цела Македонија во црно. Од партијата ја прашуваат градоначалничката на Тетово дали била спроведена процедура за инспекција за заштита од пожар во модуларната ...

За пет дена бил поставен централниот довод на кислород во тетовската модуларна болница

Слободен Печат - 14.09.2021

За инсталација на централен довод за кислород во тетовската ковид модуларна болница која изгоре до темел, болницата има склучено посебен договор кој не е дел од примопредавањето коешто било направено со Министерството за здравство (МЗ).

АА: Надлежните институции се обидуваат да избегнат од одговорноста за пожарот

Канал5 - 14.09.2021

Сведоци сме дека во изминатите неколку дена се прават различни обиди од надлежните институции да избегаат од одговорноста за горењето на живите 14-те лица во модуларната болница во Тетово.

Ракувањето и чувањето на кислородот може да биде една од причините за огнената стихија во Тетово

МКД - 14.09.2021

Примопредавање или технички прием. Со или без електрична и кислородна инсталација. Кој за што беше одговорен за нормално функционирање на модуларните болници? Дали по сечењето на дел од цевките за кислород пред модуларната болница на 27 август нешто ...

АА: Надлежните институции се обидуваат да избегнат од одговорноста за пожарот во тетовската модуларна болница

24 Вести - 14.09.2021

Надлежните институции бараат начин да избегаат од одговорноста за пожарот во Тетово, но одговорност мора да има, велат од Алијанска и Алтернатива. Врз основа на тендерската документација за иградба на модуларната болница од коалицијата поставуваа ...

Алијанса за Албанците: Се прават обиди никој да не одговара за смртоносниот пожар во болницата

МКД - 14.09.2021

Aлијанса за Албанците ја прашува градоначалничката на Тетово дали била спроведена процедура за инспекција за заштита од пожар во модуларната тетовска болница и доколку одговорот е не, зошто не била спроведена таа постапка.

Повредените во пожарот во модуларната болница во Тетово пуштени дома

Телма - 14.09.2021

Седум од дванаесетте пациенти кои беа спасени од пожарот и примени во модуларната болница во Тетово како оздравени од Ковид-19 и опоравени се пуштени од болничко лекување и се наоѓааат во своите домови, информираат од Ковид центарот при Клиничката ...

Дел од пациентите спасени од пожарот во модуларната болница во Тетово се пуштени дома

24 Вести - 14.09.2021

Седум од дванаесетте пациенти кои беа спасени од пожарот и примени во модуларната болница во Тетово како оздравени од Ковид-19 и опоравени се пуштени од болничко лекување и се наоѓааат во своите домови, информираат од Ковид центарот при Клиничката ...

Седум пациенти кои беа спасени од пожарот во Тетово се пуштени дома

Фокус - 14.09.2021

Седум од дванаесетте пациенти кои беа спасени од пожарот и примени во модуларната болница во Тетово како оздравени од ковид-19 и опоравени се пуштени од болничко лекување и се наоѓааат во своите домови, информираат од ковид-центарот при Клиничката ...

Дел од пациентите спасени од пожарот во тетовската болница пуштени дома

Р.С.Европа - 14.09.2021

Седум од дванаесетте пациенти кои беа спасени од пожарот и примени во модуларната болница во Тетово како оздравени од Ковид-19 и опоравени се пуштени од болничко лекување и се наоѓаат во своите домови, информираат од Ковид центарот при Клиничката ...

Дел од пациентите спасени од пожарот во тетовската болница пуштени дома

Алсат-М - 14.09.2021

Седум од дванаесетте пациенти кои беа спасени од пожарот и примени во модуларната болница во Тетово како оздравени од Ковид-19 и опоравени се пуштени од болничко лекување и се наоѓаат во своите домови, информираат од Ковид центарот при Клиничката ...

Дел од пациентите спасени од пожарот и примени во модуларната болница во Тетово пуштени дома

Слободен Печат - 14.09.2021

Седум од дванаесетте пациенти кои беа спасени од пожарот и примени во модуларната болница во Тетово како оздравени од Ковид-19 и опоравени се пуштени од болничко лекување и се наоѓааат во своите домови, информираат од Ковид центарот при Клиничката ...

Пендаровски: Не ми се нарушени односите со Владата

Фокус - 14.09.2021

Иако тоа треба јавноста да го проценува, мојот став е дека, во изминативе 28 месеци со Владата не сме имале ниту едно разидување околу стратегиските прашања – евроинтеграциите, надворешната политика, безбедноста или меѓуетничките односи, вели шефот ...

Пендаровски за ДВ: Не се нарушени односите меѓу мене и Владата

Алсат-М - 14.09.2021

Иако тоа треба јавноста да го проценува, мојот став е дека, во изминативе 28 месеци со Владата не сме имале ниту едно разидување околу стратегиските прашања – евроинтеграциите, надворешната политика, безбедноста или меѓуетничките односи, вели шефот ...

Мехмедовиќ: Ќе биде тешко да се убедат граѓаните дека модуларните болници се безбедни

Сител - 14.09.2021

Модуларните болници се значаен капацитет, доколку ги нема нив ќе биде тешко да се даде квалитетна здравствена заштита, изјави за ТВ24 докторот Злате Мехмедовиќ. „Доколку не се расчисти прашањето за безбедноста на тие болници ќе биде тешко да се ...

Влада: Во истрагата за трагедијата во Тетово ќе се вклучат четворица германски експерти

24 Вести - 14.09.2021

Двајца крим техничари за истражување на пожари и двајца за ласерско мерење на простории ќе бидат дел од германскиот тим на експерти кои ќе се вклучат во истрагата за пожарот во тетовската модуларна болница, во кој 14 лица загинаа, а 12 се повредени.

Се уште трае истрагата за откривање на причините за пожарот во Тетово

24 Вести - 14.09.2021

Продолжува истрагата на надлежните институции за пожарот во модуларната болница во Тетово во кој загинаа 14 лица, а од Владата очекуваат брза истрага. Од експертскиот форензички извештај од истрагатa ќе зависи и одлуката за понудената оставка на ...

Истражните органи работат на откривање на причините за пожарот во Тетово, од извештајот зависат оставките

Сител - 14.09.2021

Продолжува истрагата на надлежните институции за пожарот во модуларната болница во Тетово во кој загинаа 14 лица, а од Владата очекуваат брза истрага. Од експертскиот форензички извештај од истрагатa ќе зависи и одлуката за понудената оставка на ...

Алијанса на албанците: Зошто во модуларната болница немаше опрема за заштита од пожар?

Либертас - 14.09.2021

Ги прашуваме општината, болницата и сите други релевантни институции зошто немаше аларм за пожар во модуларната болница и зошто немаше опрема за заштита од пожар. Сведоци сме дека во изминатите неколку дена се прават различни обиди од надлежните ...

Дел од пацинетите кои беа спасени од пожарот во Тетово се пуштени дома

Либертас - 14.09.2021

Седум од дванаесетте пациенти кои беа спасени од пожарот и примени во модуларната болница во Тетово како оздравени од Ковид-19 и опоравени се пуштени од болничко лекување и се наоѓааат во своите домови, информираат од Ковид центарот при Клиничката ...

Пендаровски: Не се нарушени односите меѓу мене и Владата

Либертас - 14.09.2021

За овие, скоро две и пол години, никогаш не сум добил ни јавна ни приватна забелешка од Владата за одредени мои изјави и постапки, вели шефот на државата. Пожарот кој на 8-ми септември предизвика трагедија во тетовската модуларна болница, продолжува ...

АНАЛИЗА Кој е виновен за трагедијата во Тетово – модуларните болници или модуларните политичари?

+инфо - 14.09.2021

Со околу 700 нови болнички кревети во 19 модуларни болници, произведени и монтирани по сите спецификации и стандарди, битно се зголемија болничките капацитети за справување на ковид кризата.

СЕДУМ ПАЦИЕНТИ СПАСЕНИ ОД ПОЖАРОТ ВЕЌЕ СЕ ДОМА Нуредини уверува дека тие се опоравени

+инфо - 14.09.2021

За 24 часа починала една пациентка со ковид-19, родена 1963 година хоспитализирана во интернистичиот блок на ковид центарот. Седум од дванаесетте пациенти кои беа спасени од пожарот и примени во модуларната болница во Тетово како оздравени од ...

МОДУЛАРНИТЕ БОЛНИЦИ ДА СЕ ЗАТВОРАТ ДОДЕКА ТРАЕ ИСТРАГАТА Мехмедовиќ смета дека тоа е најчесно и најбезбедно

+инфо - 14.09.2021

Доколку не се расчисти прашањето за безбедноста на тие болници ќе биде тешко да се убедат граѓаните дали тие се безбедни. Директор на ЈЗУ Здравствен Дом на Скопјед-р Злате Мехмедовиќ смета дека најбезбедно и најчесно е додека трае изстрагата за ...

Седум од дванаесетте пациенти спасени од пожарот во Тетово пуштени дома

Вечер Прес - 14.09.2021

Седум од дванаесетте пациенти кои беа спасени од пожарот и примени во модуларната болница во Тетово како оздравени од Ковид-19 и опоравени се пуштени од болничко лекување и се наоѓааат во своите домови, информираат од Ковид центарот при Клиничката ...

АЛИЈАНСА БАРА ОДГОВОРИ ОД АРИФИ И ОД ТЕТОВСКАТА БОЛНИЦА Виновниците за пожарот не смеат да останат анонимни

+инфо - 14.09.2021

Ги прашуваме општината, болницата и сите други релевантни институции зошто немаше аларм за пожар во модуларната болница и зошто немаше опрема за заштита од пожар. Сведоци сме дека во изминатите неколку дена се прават различни обиди од надлежните ...

Трајковски: Ги прочита ли инвеститорот забелешките од ЕУ пред да ги прави модуларните болници?

Алфа - 14.09.2021

По трагедијата во тетовската модуларна болница, власта непрестајно уверува дека овие објекти се градени по највисоки стандарди, но експертите имаат бројни забелешки. „До пожарот и до жртвите веројатно никогаш немало ни да дојде доколку кај ...

Eксперти: Модуларните болници не треба да се употребуваат додека не се утврди причината за пожарот

Алфа - 14.09.2021

Во Македнија воопшто не постои систем кој што ќе ги заштити граѓаните од вакви несакани последици – од самиот почеток на воспоставување на модуларните болници сме под постојан ризик дека ваква трагедија може да ни се случи и утре.

Пендаровски: Не се нарушени односите меѓу мене и Владата

Press24 - 14.09.2021

По катастрофалниот пожар во модуларната болница во Тетово, претседателот на земјава, Стево Пендаровски изјави дека тој не би чекал секунда и би дал оставка од морални причини. Токму тоа беше причина да започнат шпекулации дека се нарушени неговите ...

Доводот на кислородот и инсталацијата за него не биле дел од тендерот за модуларните болници, инсталирани биле подоцна

Курир - 14.09.2021

Според првичните сознанија од она што можеше да се види како снимки од пожарот во модуларната болница во Тетово на 8 септември, станува збор за неверојатно брзо проширување на пожарот и неколку експлозии.

Ракувањето и чувањето на кислородот може да биде една од причините за пожарот во Тетово

Press24 - 14.09.2021

Според она што можеше да се види од снимките од катастрофалниот пожар во модуларната болница во Тетово, објавени во медиумите, огноит се шири со голема брзина и се слушаат неколку експлозии.

Доводот на кислородот и инсталацијата за него не биле дел од тендерот за модуларните болници

Нетпрес - 14.09.2021

Според првичните сознанија од она што можеше да се види како снимки од пожарот во модуларната болница во Тетово на 8 септември, станува збор за неверојатно брзо проширување на пожарот и неколку експлозии.

Доводот на кислородот и инсталацијата за него не биле дел од тендерот за модуларните болници

Lider - 14.09.2021

Според првичните сознанија од она што можеше да се види како снимки од пожарот во модуларната болница во Тетово на 8 септември, станува збор за неверојатно брзо проширување на пожарот и неколку експлозии.

Погрешната стратегијата на Филипче за корона кризата го урна здравствениот систем

Нетпрес - 14.09.2021

За три брана на корона немавме никакви соодветни мерки. Сведочевме на лоша организација, лош менаџмент на целата корона криза со која се соочуваме повеќе од година и половина. Тоа се случува и сега во овој четврти бран.

Aлијанса бара одговори од Арифи и Тетовската болница

Lider - 14.09.2021

Aлијанса за Албанците ја прашува градоначалничката на Тетово дали била спроведена процедура за инспекција за заштита од пожар во модуларната тетовска болница и доколку одговорот е не, зошто не била спроведена таа постапка.

Доктор Николов: Погрешната стратегијата на Филипче за корона кризата го урна здравствениот систем

Курир - 14.09.2021

За три брана на корона немавме никакви соодветни мерки. Сведочевме на лоша организација, лош менаџмент на целата корона криза со која се соочуваме повеќе од година и половина. Тоа се случува и сега во овој четврти бран.

Дел од пацинетите кои беа спасени од пожарот во Тетово се пуштени дома - една пациентка почина

Press24 - 14.09.2021

Седум од дванаесетте пациенти кои беа спасени од пожарот и примени во модуларната болница во Тетово како оздравени од Ковид-19 и опоравени се пуштени од болничко лекување и се наоѓааат во своите домови, информираат од Ковид центарот при Клиничката ...

Седум од спасените од пожарот пациенти во модуларната болница во Тетово пуштени дома

еМагазин - 14.09.2021

Седум од дванаесетте пациенти кои беа спасени од пожарот и примени во модуларната болница во Тетово како оздравени од Ковид-19 и опоравени се пуштени од болничко лекување и се наоѓааат во своите домови, информираат од ковид центарот при Клиничката ...

Тетово: Поголемиот дел од спасените пациенти од пожарот пуштени дома

Lider - 14.09.2021

Седум од дванаесетте пациенти кои беа спасени од пожарот и примени во модуларната болница во Тетово како оздравени од Ковид-19 и опоравени се пуштени од болничко лекување и се наоѓааат во своите домови, информираат од Ковид центарот при Клиничката ...

Проф. Силјановска: Како е можно да изгоре болница за три минути, небаре пластична новогодишна елка?

Скопје инфо - 14.09.2021

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова, која беше и кандидатка за претседателка на последните претседателски избори, се огласи по повод трагедијата во тетовската ковид-болница и оставките на функционерите кои ги наметна овој настан.

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ пред една година предупредуваше дека модуларните болници не се според стандардите

Press24 - 14.09.2021

„Прво, моето мислење е дека здравството, образованието, па дури и сите други сектори се дел од политиката, тие не се надвор од политиката. Второ, власта е глува кога има навремени критики.

АА со клучни прашања во врска со пожарот до општината и болницата: Зошто немаше аларм за пожар, заштитна опрема и кој ...

Курир - 14.09.2021

Сведоци сме дека во изминатите неколку дена се прават различни обиди од надлежните институции да избегаат од одговорноста за горењето на живите 14-те лица во модуларната болница во Тетово.

Eксперти: Модуларните болници не треба да се употребуваат додека не се утврди причината за пожарот!

Курир - 14.09.2021

Во Македнија воопшто не постои систем кој што ќе ги заштити граѓаните од вакви несакани последици – од самиот почеток на воспоставување на модуларните болници сме под постојан ризик дека ваква трагедија може да ни се случи и утре.

Mодуларните болници да не се користат додека не се утврди причината за пожарот во Тетово, сметаат експерите!

Нетпрес - 14.09.2021

Во Македнија воопшто не постои систем кој што ќе ги заштити граѓаните од вакви несакани последици – од самиот почеток на воспоставување на модуларните болници сме под постојан ризик дека ваква трагедија може да ни се случи и утре.

Алијансата за Албанците: Надлежните сакаат да побегнат од одговорноста за пожарот во Тетово

24Инфо - 14.09.2021

Изминатите неколку дена се прават разни обиди од надлежните институции да избегаат од одговорноста за горењето на живите 14 лица во модуларната болница во Тетово. Јасно се гледа, како и во многу други случаи, дека на крајот се обидуваат никој да не ...

Алијанса за Албанците: Се прават обиди никој да не одговара за смртоносниот пожар во болницата

Press24 - 14.09.2021

Изминатите неколку дена се прават разни обиди од надлежните институции да избегаат од одговорноста за горењето на живите 14 лица во модуларната болница во Тетово. Јасно се гледа, како и во многу други случаи, дека на крајот се обидуваат никој да не ...

Пендаровски: Не се нарушени односите меѓу мене и Владата

24Инфо - 14.09.2021

Претседателот Стево Пендаровски за Дојче Веле демантира дека се нарушени неговите односи со Владата, откако во јавноста се појавија такви шпекулациии по неговата изјава дека тој не би чекал секунда и би дал оставка од морални причини по ...

Мехмедовиќ: Ќе биде тешко да се убедат граѓаните дека модуларните болници се безбедни

Press24 - 14.09.2021

Модуларните болници се значаен капацитет, доколку ги нема нив ќе биде тешко да се даде квалитетна здравствена заштита, изјави за ТВ24 докторот Злате Мехмедовиќ. „Доколку не се расчисти прашањето за безбедноста на тие болници ќе биде тешко да се ...

Мехмедовиќ: Модуларните болници да се затворат, додека не се утврди дека се безбедни

Lider - 14.09.2021

Д-р Злате Мехмедовиќ во своето гостување на ТВ24, вели дека модуларните болници треба повторно да се вратат во употреба, но откако ќе се утврди дека се потполно безбедни. -Модуларните болници се значаен капацитет, доколку ги нема нив ќе биде тешко ...

Мехмедовиќ: Додека трае истрагата, најбезбедно и најчесно е модуларните болници привремено да се затворат

Курир - 14.09.2021

„Модуларните болници се значаен капацитет, доколку ги нема нив ќе биде тешко да се даде квалитетна здравствена заштита. Доколку не се расчисти прашањето за безбедноста на тие болници ќе биде тешко да се убедат граѓаните дали тие се безбедни.

AA: Се прават разни обиди за никој да не биде одговорен за пожарот

Lider - 14.09.2021

Изминатите неколку дена се прават разни обиди од надлежните институции да избегаат од одговорноста за горењето на живите 14 лица во модуларната болница во Тетово. Јасно се гледа, како и во многу други случаи, дека на крајот се обидуваат никој да не ...

Мехмедовиќ: Додека трае истрагата, најбезбедно и најчесно е модуларните болници привремено да се затворат

24Инфо - 14.09.2021

„Модуларните болници се значаен капацитет, доколку ги нема нив ќе биде тешко да се даде квалитетна здравствена заштита. Доколку не се расчисти прашањето за безбедноста на тие болници ќе биде тешко да се убедат граѓаните дали тие се безбедни.

Мехмедовиќ: Додека трае истрагата, најбезбедно и најчесно е модуларните болници привремено да се затворат

Нетпрес - 14.09.2021

Додека трае истрагата за трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово во кој загинаа 14 луѓе, најбезбедно и најчесно е модуларните болници привремено да бидат затворени, смета д-р Злате Мехмедовиќ во Студио 10 на ТВ24.

Д-р Мехмедовиќ: Сите модуларни болници привремено да се затворат

Скопје инфо - 14.09.2021

Доктор Злате Мехмедовиќ, по пожарот во тетовската ковид болница, смета дека најдобро би било модуларните болници од таков тип привремено да бидат затворени. -Модуларните болници се значаен капацитет, доколку ги нема нив ќе биде тешко да се даде ...

МЕХМЕДОВИЌ: Најбезбедно е модуларните болници привремено да се затворат

Денешен - 14.09.2021

„Модуларните болници се значаен капацитет, доколку ги нема нив ќе биде тешко да се даде квалитетна здравствена заштита. Доколку не се расчисти прашањето за безбедноста на тие болници ќе биде тешко да се убедат граѓаните дали тие се безбедни.

Ковид-центрите да се затворат додека трае истрагата – Мехмедовиќ смета дека тоа е најчесно и најбезбедно

Мак. Весник - 14.09.2021

Директор на ЈЗУ Здравствен Дом Скопје д-р Злате Мехмедовиќ смета дека најбезбедно и најчесно е додека трае изстрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово сите такви објекти привремено да се затворат и откако ќе се утврди дека се безбедни тие ...

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ година дена наназад предупредуваше дека изградбата на модуларните болници не е според ...

Курир - 14.09.2021

„Прво, моето мислење е дека здравството, образованието, па дури и сите други сектори се дел од политиката, тие не се надвор од политиката. Второ, власта е глува кога има навремени критики.

Монтажните болници продолжуваат да работат, катастрофата чека повторно да се случи

Денешен - 14.09.2021

Дејан ТРАЈКОВСКИ Како што стојат работите, најверојатно никогаш никој нема да одговара за големиот пожар во тетовската болница. До пожарот и жртвите веројатно никогаш немало ни да дојде доколку кај инвеститорот на модуларните болници (владата, ...

Николов: Погрешната стратегијата на Филипче за корона кризата го урна здравствениот систем

Press24 - 14.09.2021

За три брана на корона немавме никакви соодветни мерки. Сведочевме на лоша организација, лош менаџмент на целата корона криза со која се соочуваме повеќе од година и половина. Тоа се случува и сега во овој четврти бран.

Од извештајот зависат оставките: Истражните органи работат на откривање на причините за пожарот во Тетово

Курир - 14.09.2021

Продолжува истрагата на надлежните институции за пожарот во модуларната болница во Тетово во кој загинаа 14 лица, а од Владата очекуваат брза истрага. Од експертскиот форензички извештај од истрагатa ќе зависи и одлуката за понудената оставка на ...

Истражните органи работат на откривање на причините за пожарот во Тетово, од извештајот зависат оставките

Нетпрес - 14.09.2021

Продолжува истрагата на надлежните институции за пожарот во модуларната болница во Тетово во кој загинаа 14 лица, а од Владата очекуваат брза истрага. Од експертскиот форензички извештај од истрагатa ќе зависи и одлуката за понудената оставка на ...

Дел од спасените пациенти од пожарот во Тетово се пуштени дома

365 - 14.09.2021

Тетово, 14 септември 2021 (МИА) – Седум од дванаесетте пациенти кои беа спасени од пожарот и примени во модуларната болница во Тетово, како оздравени од Ковид-19 и опоравени се пуштени од болничко лекување и се наоѓааат во своите домови, информираат ...

Доводот на кислородот и инсталацијата за него не биле дел од тендерот за модуларните болници

Точка - 14.09.2021

Според првичните сознанија од она што можеше да се види како снимки од пожарот во модуларната болница во Тетово на 8 септември, станува збор за неверојатно брзо проширување на пожарот и неколку експлозии.

Мехмедовиќ: Додека трае истрагата, најбезбедно и најчесно е модуларните болници привремено да се затворат

Република - 14.09.2021

„Модуларните болници се значаен капацитет, доколку ги нема нив ќе биде тешко да се даде квалитетна здравствена заштита. Доколку не се расчисти прашањето за безбедноста на тие болници ќе биде тешко да се убедат граѓаните дали тие се безбедни, смета ...

Кислородот е дополнителен сојузник на огнот кога има една искра или мал пламен

Локално - 14.09.2021

Продолжува истрагата за причините поради кои настана страшниот пожар во модуларната болница во Тетово која доведе до тоа 15 лица да го загубат животот. Додека се чекаат одговорите од истрагата за пожарот во Тетово науката нуди некои одговори од ...

Седум пациенти кои беа спасени од пожарот во Тетово и примени во модуларната болница се пуштени дома

Локално - 14.09.2021

Седум од дванаесетте пациенти кои беа спасени од пожарот и примени во модуларната болница во Тетово како оздравени од ковид-19 и опоравени се пуштени од болничко лекување и се наоѓааат во своите домови, информираат од ковид-центарот при Клиничката ...

Најверојатно никогаш никој нема да одговара за пожарот во тетовската болница, професорот Трајковски со анализа

Скопје1 - 14.09.2021

Како што стојат работите, најверојатно никогаш никој нема да одговара за големиот пожар во тетовската болница, разочарано пишува професорот Дејан Трајковски на Фејсбук. Тој на социјалната мрежа „Фејсбук“ објави анализа за тоа кој е виновен за ...

Д-р Мехмедовиќ: Модуларните болници да се затворат, додека трае истрагата

Zoom - 14.09.2021

„Модуларните болници се значаен капацитет, доколку ги нема нив ќе биде тешко да се даде квалитетна здравствена заштита. Доколку не се расчисти прашањето за безбедноста на тие болници ќе биде тешко да се убедат граѓаните дали тие се безбедни.

Др.Мехмедовиќ: Ќе биде тешко да се даде квалитетна здравствена заштита доколку ги нема модуларните болници

Локално - 14.09.2021

Модуларните болници се значаен капацитет, доколку ги нема нив ќе биде тешко да се даде квалитетна здравствена заштита., вели д-р Злате Мехмедовиќ во Студио 10 на ТВ24. -Модуларните болници се значаен капацитет, доколку ги нема нив ќе биде тешко да ...

Модуларните болници да се затворат додека трае истрагата за тетовската, бара директорот на ЈЗУ Здравствен Дом Скопје

Скопје1 - 14.09.2021

Директор на ЈЗУ Здравствен Дом Скопје д-р Злате Мехмедовиќ смета дека најбезбедно и најчесно е додека трае изстрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово сите такви објекти привремено да се затворат и откако ќе се утврди дека се безбедни тие ...

Николов: Погрешната стратегијата на Филипче за корона кризата го урна здравствениот систем

Опсервер - 14.09.2021

За три брана на корона немавме никакви соодветни мерки. Сведочевме на лоша организација, лош менаџмент на целата корона криза со која се соочуваме повеќе од година и половина. Тоа се случува и сега во овој четврти бран.

Да се затворат сите модуларни болници додека трае истрагата, бара директорот на ЈЗУ Здравствен Дом Скопје

4NEWS - 14.09.2021

Директор на ЈЗУ Здравствен Дом Скопје д-р Злате Мехмедовиќ смета дека најбезбедно и најчесно е додека трае изстрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово сите такви објекти привремено да се затворат и откако ќе се утврди дека се безбедни тие ...

Пендаровски: Не се нарушени односите меѓу мене и Владата

Frontline - 14.09.2021

Да бидам уште попрецизен - за овие, скоро две и пол години, никогаш не сум добил ни јавна ни приватна забелешка од Владата за одредени мои изјави и постапки. Поинаку и не може да биде, затоа што со клучните луѓе во Владата, на чело со премиерот Заев ...

Седум од вкупно 12 спасени пациенти во пожарот во модуларната болница во Тетово пуштени дома

Zoom - 14.09.2021

Седум од дванаесетте пациенти кои беа спасени од пожарот и примени во модуларната болница во Тетово како оздравени од Ковид-19 и опоравени се пуштени од болничко лекување и се наоѓааат во своите домови, информираат од Ковид центарот при Клиничката ...

Николов: Погрешната стратегијата на Филипче за корона кризата го урна здравствениот систем

Република - 14.09.2021

За три брана на корона немавме никакви соодветни мерки. Сведочевме на лоша организација, лош менаџмент на целата корона криза со која се соочуваме повеќе од година и половина. Тоа се случува и сега во овој четврти бран.