TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Саркози го состави владејачкиот тим

Утрински - 19.05.2007

Премиерот Франсоа Фијон е искусен политичар кој во кариерата дури пет пати бил министер Од нашиот дописник ТОНИ ГЛАМЧЕВСКИ Париз - Франсоа Фијон добро го познава функционирањето на француската влада, бидејќи во неговата политичка кариера пет пати бил министер.

Саркози именува меѓупартиска влада

Вест - 19.05.2007

ПАРИЗ, 19 мај (Ројтерс) - Францускиот претседател Никола Саркози вчера го објави широкиот состав на кабинетот, каде што популарниот левичар Бернар Кушнер е министер за надворешна политика во владата со намален број министри, и со радикално редефинирано министерство за економија.

Франција доби женска влада

Дневник - 19.05.2007

Бившиот шеф на УНМИК и основач на организацијата „Доктори без граници“, социјалистот Бернар Кушнер, денеска е назначен за министер за надворешни работи и европски прашања на Франција, е соопштено во Париз. Проамериканското расположение на Кушнер, кој беше еден од ретките француски политичари што ја ...

Според Саркози, местото на балканските земји е во ЕУ

Утрински - 19.05.2007

Веб-коментар Саркози победи бидејќи имаше јасна програма. Голема грешка на социјалистите е што ја предложија Сеголен, која, и покрај тоа што медиумите упорно се трудеа да ни го кажат за неа, сепак, нема никаква харизма. Не можеш да го слушаш Саркози и да си индиферентен.

Од 15 министри дури седум жени!

Вечер Прес - 19.05.2007

Нов шеф на француската дипломатија е поранешниот висок претставник на ОН на Косово, социјалистот Бернар Кушнер Францускиот претседател Никола Саркози вчера ги именуваше членовите на новата Влада на Франција, предводена од Франсоа Фијон, во која се вклучени и членови на опозициската Социјалистичка ...

Саркози ги именува членовите на новата Влада

А1 - 18.05.2007

Францускиот претседател Никола Саркози денеска ги именува членовите на новата Влада на Франција, предводена од Франсоа Филон, во која се вклучени и членови на опозициската Социјалистичка партија. Поранешниот премиер Ален Жипе од конзервативниот Сојуз на народното движење (УМП) е нов заменик-премиер ...

Никола Саркози ја именуваше новата француска Влада

Канал5 - 18.05.2007

Францускиот претседател Никола Саркози денеска ги именува членовите на новата Влада на Франција, предводена од Франсоа Фијон, во која се вклучени и членови на опозициската Социјалистичка партија. Париз, 18 мај (МИА) - Францускиот претседател Никола Саркози денеска ги именува членовите на новата ...

Филон нов премиер на Франција

Дневник - 18.05.2007

Франсоа Филон е назначен за нов премиер на Франција од страна на новоизбраниот претседател Никола Саркози, соопшти официјален претставник. Филон (53), кој ја презема должноста од Доминик де Вилпен, официјално го зазема премиерското место на церемонијата во парискиот хотел „Матињон“, каде што е ...

Саркози го именуваше Фијон за премиер на Франција

Вест - 18.05.2007

ПАРИЗ, 18 мај (Ројтерс) - Францускиот претседател Никола Саркози вчера го назначи Франсоа Фијон (53) за премиер на државата сметајќи на способностите за преговарање на умерениот конзервативец за да ги протурка реформите наспроти отпорот на синдикатите.

Франсоа Филон за нов премиер

Време - 18.05.2007

ФРАНЦИЈА Новоизбраниот француски претседател Никола Саркози го именуваше својот советник Франсоа Филон за нов премиер на Франција. Филон (53), досегашен сенатор од владејачката десничарска партија УМП, во минатото бил клучен во реформите на францускиот пензиски систем, јави новинската агенција АФП ...

Фијон се трка со Ферари

Вечер Прес - 18.05.2007

Претседателот Никола Саркози го назначи Франсоа Фијон за премиер на Франција, соопшти Елисејската палата. Педесет и три годишниот сенатор Фијон е правник, татко на пет деца, а неговата сопруга е од Велс. Тој е близок соработник на Саркози, чиј политички советник е од 2004 година.

Франсоа Филон назначен за премиер на Франција

А1 - 17.05.2007

Претседателот Никола Саркози го назначи Франсоа Филон за премиер на Франција, соопшти Елисејската палата. 53-годишниот сенатор Филон е правник, татко на пет деца, а неговата сопруга е од Велс. Тој е близок соработник на Саркози, чиј политички советник е од 2004 година.

Саркози: Треба да се стави крај на институционалната криза во ЕУ

А1 - 17.05.2007

Францускиот претседател Никола Саркози изјави дека има итна потреба да се стави крај на институционалната криза во Европската Унија. „Првата итна работа е да извадиме ЕУ од парализата, во која се наоѓа во моментов”, рече Саркози на прес конференцијата во Берлин и додаде дека за таа цел Франција и ...

Британија и Германија имаат различен однос кон Саркози

А1 - 17.05.2007

Кога е во прашање новиот француски претседател Никола Саркози, Велика Британија и Германија кон него имаат различен однос поради различните претстави кои ги имаат за иднината на Европа, пишува денеска британскиот весник „Тајмс“.

Збогум, Ширак, добредојде Саркози

Утрински - 17.05.2007

Новиот претседател беше пречекан од стариот во дворот на Елисејската палата, по што извршија смотра на Републиканската гарда Од нашиот дописник ТОНИ ГЛАМЧЕВСКИ Париз - Никола Саркози од 16 мај официјално е претседател на Франција.

Саркози го назначи Франсоа Фиjон за премиер на Франција

Канал5 - 17.05.2007

Претседателот Никола Саркози го назначи Франсоа Фиjон за премиер на Франција, соопшти Елисејската палата. Париз, 17 мај (МИА) - Претседателот Никола Саркози го назначи Франсоа Фиjон за премиер на Франција, соопшти Елисејската палата.

Саркози го испрати Ширак од Елисејската палата

Дневник - 17.05.2007

Новоизбраниот француски претседател Никола Саркози вчера на свеченост во Елисејската палата ја презеде должноста од Жак Ширак, кој 12 години беше на чело на Франција . Според протоколот, Ширак го пречека Саркози на камените скали во влезниот двор на Елисејската палата.

Кушнер министер за надворешни

Вест - 17.05.2007

ПАРИЗ, 17 мај (Ројтерс) - Францускиот претседател Никола Саркози ќе го постави независниот левичар Бернар Кушнер за министер за надворешна политика, потег што ќе го поткрепи ветувањето што го даде во претседателската кампања дека човековите права ќе ги стави во средиштето на француската дипломатија.

Британија и Германија со различен однос кон Саркози

Канал5 - 17.05.2007

Кога е во прашање новиот француски претседател Никола Саркози, Велика Британија и Германија кон него имаат имаат различен однос поради различните претстави кои ги имаат за иднината на Европа, пишува денеска британскиот весник „Тајмс“.

Саркози вети нова ера за Франција

Вест - 17.05.2007

ПАРИЗ, 17 мај (АП) - Никола Саркози вчера ја презеде функцијата на нов претседател на Франција така што се прости со претседателот во заминување Жак Ширак и вети брза, смела акција за да подготви традиционалната Франција за една нова ера.

Саркози се всели во Елисејската палата

Вечер Прес - 17.05.2007

Покрај претседателските овластувања, Жак Ширак на новиот француски претседател Никола Саркози му ги предаде и кодовите за активирање на атомското оружје -Ќе ја штитам независноста на Франција, ќе го заштитам францускиот идентитет...

Саркози официјално ја презема должноста од Ширак

А1 - 16.05.2007

Новоизбраниот француски претседател Никола Саркози денеска на свеченост во Елисејската палата ја презема должноста од Жак Ширак, кој 12 години беше на чело на Франција. Ширак, по 12 години на чело на земјата, синоќа преку соопштение емитувано преку електронските медиуми, формално се прости од ...

Франција останува на страната на Македонија

Утрински - 16.05.2007

Охрид - Изборот на Никола Саркози за претседател нема да ја промени надворешната политика на Франција кон Република Македонија, на која местото и' е во ЕУ и во НАТО. Ова вчера во Охрид го изјави францускиот амбасадор во Македонија, Бернар Валеро.

Никола Саркози стапи на должност претседател на Франција

Канал5 - 16.05.2007

Новоизбраниот француски претседател Никола Саркози нешто пред 11 часот по локално време пристигна во Елисејската палата, каде се одржа церемонија на која ги прими претседателските овластувања од Жак Ширак. Парис, 16 мај (МИА) - Новоизбраниот француски претседател Никола Саркози нешто пред 11 часот ...

Бернар Кушнер - шеф на француската дипломатија

Време - 16.05.2007

ПО ИЗБОРИТЕ ВО ФРАНЦИЈА Французинот Бернар Кушнер, поранешен министер за здравство, основач на „Лекари без граници” и прв цивилен управник на Косово по војната во 1999 година, е кандидат за нов министер за надворешни работи на Франција.

Саркози во дворецот, Ширак во пензија

Вечер Прес - 16.05.2007

Откако ќе му биде одземен претседателскиот имунитет, Ширак може да стане првиот француски претседател кој ќе одговара пред судовите во врска со финансиско-политички афери Францускиот претседател Жак Ширак денеска ќе му ја предаде власта на новоизбраниот шеф на државата Никола Саркози.

Изборот на Саркози нема да влијае на Македонија

Вечер Прес - 16.05.2007

Изборот на Никола Саркози за претседател нема да ја промени надворешната политика на Франција кон Република Македонија, изјави францускиот амбасадор во Македонија Бернар Валеро, вчера во Охрид. - Земја како што е Франција нема навика на секои пет години да ја менува својата надворешна политика.

„Тајм“: Што можат да направат новите европски лидери?

А1 - 14.05.2007

Пред половина век премиерот на Франција излезе со нова идеја. Тогаш како и сега, светот беше окупиран со привидението за војна на Блискиот Исток - по брзата одлука на Египет за национализирање на Суецкиот канал. И додека француските и британските трупи се подготвуваа за преземање на Каналот, Ги ...