TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Петокраката паѓа од државниот грб со консензус

Утрински - 19.09.2009

Македонија ќе го дочека членството во Европската унија без црвената петокрака на државниот грб, а дотогаш местото на овој симбол ќе остане празно.

Петокраката испратена со голем мерак

Време - 19.09.2009

Петокраката ќе биде тргната од државниот грб на Македонија, а тој и натаму ќе остане во употреба, потврди премиерот Никола Груевски, а таа одлука ја прифатија ...

И Иванов сака свој грб

Вест - 19.09.2009

Претседателот Ѓорге Иванов веќе неколку месеци ја разгледувал можноста да воведе посебен, таканаречен претседателски грб.

И СДСМ е за симнување на петокраката од грбот

Вест - 19.09.2009

Академикот Иван Катарџиев вели дека ако измената на грбот ја зајакнува внатрешната кохезија, тогаш отстранувањето на ѕвездата е оправдано Опозициониот СДСМ ...

Исфрлањето на петокраката нема да го смени грбот

Н.Македонија - 19.09.2009

Ништо нема да се смени ако се исфрли само ѕвездата, бидејќи целиот државен грб е идеолошки. Ако грбот се менува, на него треба да се стави симбол што историски ...

Нова Демократија бара мултиетнички грб

А1 - 18.09.2009

Отстранувањето на петокраката од македонскиот Грб, без дополнителни промени, е единствениот начин земјава да покаже ем дека се откажува од симболот на ...

Дупка наместо петокраката

Дневник - 18.09.2009

Петокраката ѕвезда од државниот грб на Република Македонија ќе замине во историјата. Така, едногласно, реши Владата, а парламентарните партии, освен ...

За две години, грбот со црвена петокрака ќе го нема

Канал5 - 18.09.2009

За две години, грбот со црвена петокрака ќе го нема ниту на личните карти и пасошите. За пет ќе се смени и изгледот на националната валута.

Релативно широка поддршка за грб без петокрака

Телма - 18.09.2009

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ смета дека иницијативата на Владата за конечното деидеологизирање на државниот грб во Собранието ќе биде поддржана со консензус ...

Ќе се менува ли грбот на Македонија?

Р.С.Европа - 18.09.2009

Во Владата не потврдуваат дали е во прашање предлог кој е прифатен или се работи за нацрт решение за менување на грбот на Македонија.

За ДУИ идеолошки исчистениот грб е прифатливо решение

Форум - 18.09.2009

Албанскиот коалиционен партнер во власта го поздрави отстранувањето а идеолошкиот знак од државниот грб и смета дека сега нема доминантно етнички предзнак ...

Ќе замине ли црвената петокрака во историјата ?!

Inpress - 18.09.2009

Скопје, 18. септември (ИНПРЕС) Црвената петокрака на националниот грб на Република Македонија, заминува во историјата, за што Владата го има обезбедено ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поддржи закон за измена на државниот грб

Форум - 18.09.2009

Владејачката партија смета дека иницијативата на Владата за конечното деидеологизирање на државниот грб во Собранието ќе биде поддржа со консензус „ВМРО-ДПМНЕ ...

СДСМ: Ова не е грб на Груевски и на Ахмети

Форум - 18.09.2009

Социјалдемократите ќе го поддржат тргнувањето на црвената петокрака од државниот грб. За нив е проблематична постапката при поставувањето на предлогот „Ќе го ...

Пратениците ќе поддржат закон за менување на државниот грб

Форум - 18.09.2009

Пратеничките групи на политичките партии во Собранието, денеска потврдија дека ќе го подржат законот со кој со одлука на Владата ќе се избрише црвената ...

СДСМ за отстранување на петокраката, проблематична постапката

Макфакс - 18.09.2009

Социјалдемократите ќе го поддржат отстранувањето на црвената петокрака од државниот грб. За нив е проблематична постапката при поставувањето на предлогот „Ќе ...

Лавот е добра основа за државен грб на Македонија

Сител - 18.09.2009

Симнувањето на петокраката од државниот грб нема да го промени неговиот социјалистички карактер, вели за Сител хералдичарот Јован Јоновски.

Широка поддршка за грбот

Алфа - 18.09.2009

Ќе има консензус за промена на државниот грб. Владата која ги помина измените на законот за грб ќе добие широка поддршка во Парламентот за отстранување на ...

ЛДП ја прифати иницијативата за симнување на петокраката

Макфакс - 18.09.2009

Либералните демократи ја поздравија иницијативата за измена на државниот грб почната со симнувањето на петокраката.

ВМРО-ДПМНЕ ќе поддржи закон за измена на државниот грб

Макфакс - 18.09.2009

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ смета дека иницијативата на Владата за конечното деидеологизирање на државниот грб во Собранието ќе биде поддржана со консензус ...

Ќе се тргне петокраката од државниот грб

Кајгана - 18.09.2009

Црвената петокрака која се наоѓа на врвот од македонскиот грб оди во историја. Владата на денешната седница одлучи петокраката да биде симната од Грбот на ...

СДСМ за отстранување на петокраката, проблематична постапката

МРТ - 18.09.2009

Социјалдемократите ќе го поддржат отстранувањето на црвената петокрака од државниот грб. За нив е проблематична постапката при поставувањето на предлогот.

ВМРО-ДПМНЕ ќе поддржи закон за измена на државниот грб

МРТ - 18.09.2009

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ смета дека иницијативата на Владата за конечното деидеологизирање на државниот грб во Собранието ќе биде поддржана со консензус ...

ЛДП ја прифати иницијативата за симнување на петокраката

МРТ - 18.09.2009

Либералните демократи ја поздравија иницијативата за измена на државниот грб почната со симнувањето на петокраката.

ЛДП ја прифати иницијативата за симнување на петокраката

Форум - 18.09.2009

Либералните демократи ја поздравија иницијативата за измена на државниот грб почната со симнувањето на петокраката, изјави пратеничката Топузевска Кароска „ЛДП ...

Без петокрака до влезот во ЕУ

Вечер Прес - 18.09.2009

Граѓаните нема да имаат обврска веднаш да вадат нови лични документи. Тоа ќе се одвива сукцесивно, односно по истекот на старите лични карти и пасоши, ќе ...

Петокраката од грбот заминува во историјата

А1 - 17.09.2009

Црвената петокраката од државниот Грб на Република Македонија ќе биде отстранета. Владата, според информациите, предлогот го усвоила на синоќешната седница, па ...

Ќе падне петокраката од грбот

Дневник - 17.09.2009

Владата ги има потребните двотретинско и Бадентерово мнозинство во Собранието. Црвената петокрака од грбот на Република Македонија заминува во историјата, ...

Петокраката заминува во историјата

Макфакс - 17.09.2009

Црвената петокрака од државниот грб на Република Македонија ќе биде отстранета како остаток од поранешниот социјалистички режим.

Владата донесе одлука да се отстрани петокраката од грбот на Македонија

Нетпрес - 17.09.2009

Владата на својата вчерашна седница донела одлука да се отстрани црвената петокрака од грбот на Македонија.

Се вади петокраката од државниот грб

Форум - 17.09.2009

Црвената петокрака која стоеше на врвот на државниот грб, како остаток од поранешниот социјалистички режим ќе биде отстранета.

Ќе се тргне петокраката од државниот грб

Сител - 17.09.2009

Црвената петокрака која се наоѓа на врвот од македонскиот грб оди во историја. Владата на денешната седница одлучи петокраката да биде симната од Грбот на ...

Петокраката заминува во историјата

МРТ - 17.09.2009

Црвената петокрака од државниот грб на Република Македонија ќе биде отстранета како остаток од поранешниот социјалистички режим.