TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лефков: Се забошотува истрагата за трагедијата во Тетово

Сител - 26.09.2021

Владата на чело со Заев е насочена на забошотување на истрагата за трагедијата во Тетово, во која животот го загубија 14 наши сограѓани. Има огромни пропусти од страна на власта, а најновите информации говорат дека во Тетово воопшто немало потреба ...

Лефков: Дали модуларната болница во Тетово е поставена за некој да направи профит?

Канал5 - 26.09.2021

Дали модуларната болница во Тетово е поставена за некој да направи профит? Во кругот на болницата имало објект од тврда градба кој требало само да се опреми! Владата на чело со Заев е насочена на забошотување на истрагата за трагедијата во Тетово, ...

ВО ТЕТОВО НЕМАЛО ПОТРЕБА ОД МОДУЛАРНА БОЛНИЦА? Пратеникот Лефков тврди дека два ката во болницата биле празни!

+инфо - 26.09.2021

Доколку наместо модуларната болница, ковид-центарот бил во објект од тврда градба, ниту евентуален пожар ќе ја изгореше болницата за три минути, ниту ќе имаше загинати, тврди пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Владата на чело со Заев е насочена на ...

Лефков: Дали модуларната болница во Тетово е поставена за некој да направи профит?

Press24 - 26.09.2021

Владата на чело со Заев е насочена на забошотување на истрагата за трагедијата во Тетово, во која животот го загубија 14 наши сограѓани. Има огромни пропусти од страна на власта, а најновите информации говорат дека во Тетово воопшто немало потреба ...

Во кругот на тетовската болница имало објект од тврда градба кој требало само да се опреми

Нетпрес - 26.09.2021

Владата на чело со Заев е насочена на забошотување на истрагата за трагедијата во Тетово, во која животот го загубија 14 наши сограѓани. Има огромни пропусти од страна на власта, а најновите информации говорат дека во Тетово воопшто немало потреба ...

(ВИДЕО) Дали модуларната болница во Тетово е поставена за некој да направи профит?, прашува Лефков

Lider - 26.09.2021

Лефков прашува кој го одобрил пуштањето на објектот во употреба. – Владата на чело со Заев е насочена на забошотување на истрагата за трагедијата во Тетово, во која животот го загубија 14 наши сограѓани.

Лефков: Дали модуларната болница во Тетово е поставена за некој да направи профит? Во кругот на болницата имало објект ...

Курир - 26.09.2021

Владата на чело со Заев е насочена на забошотување на истрагата за трагедијата во Тетово, во која животот го загубија 14 наши сограѓани. Има огромни пропусти од страна на власта, а најновите информации говорат дека во Тетово воопшто немало потреба ...

ЛЕФКОВ: Зошто Филипче решил да поставува монтажна болница во Тетово кога веќе имало цврст празен објект?

Денешен - 26.09.2021

Владата на чело со Заев е насочена на забошотување на истрагата за трагедијата во Тетово, во која животот го загубија 14 наши сограѓани. Има огромни пропусти од страна на власта, а најновите информации говорат дека во Тетово воопшто немало потреба ...

Лефков: Дали модуларната болница во Тетово е поставена за некој да направи профит?

MakPress - 26.09.2021

Владата на чело со Заев е насочена на забошотување на истрагата за трагедијата во Тетово, во која животот го загубија 14 наши сограѓани. Има огромни пропусти од страна на власта, а најновите информации говорат дека во Тетово воопшто немало потреба ...

Лефков: Дали модуларната болница во Тетово е поставена за некој да направи профит? Во кругот на болницата имало објект ...

Република - 26.09.2021

Владата на чело со Заев е насочена на забошотување на истрагата за трагедијата во Тетово, во која животот го загубија 14 наши сограѓани. Има огромни пропусти од страна на власта, а најновите информации говорат дека во Тетово воопшто немало потреба ...

Лефков: Дали модуларната болница во Тетово е поставена за некој да направи профит? Во кругот на болницата имало објект ...

Опсервер - 26.09.2021

Владата на чело со Заев е насочена на забошотување на истрагата за трагедијата во Тетово, во која животот го загубија 14 наши сограѓани. Има огромни пропусти од страна на власта, а најновите информации говорат дека во Тетово воопшто немало потреба ...

Четири пациенти ја загубија битката со вирусот во штипската модуларна болница

Телма - 25.09.2021

Четворица пациенти од источниот регион ја загубија битката со коронавирусот во штипската модуларна болница. Станува збор за пациенти на возраст од 66 до 89 години. Пациентите кои се лекуваат во модуларната болница доаѓаат во тешка состојба, од 38 ...

Четири пациенти ја загубија битката со вирусот во штипската модуларна болница

Сител - 25.09.2021

Во штипската модуларна болница во рок од 24 часа починаа четворица пациенти, станува збор за пациенти на возраст од 66 до 89 години од Штип, Кочани и селата Лески и Подареш. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев вели дека пациентите ...

Четири пациенти ја загубија битката со вирусот во штипската модуларна болница

ТВ21 - 25.09.2021

Во штипската модуларна болница во рок од 24 часа починаа четворица пациенти, станува збор за пациенти на возраст од 66 до 89 години од Штип, Кочани и селата Лески и Подареш. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев вели дека пациентите ...

Четири пациенти ја загубија битката со вирусот во штипската модуларна болница

Слободен Печат - 25.09.2021

Во штипската модуларна болница во рок од 24 часа починаа четворица пациенти, станува збор за пациенти на возраст од 66 до 89 години од Штип, Кочани и селата Лески и Подареш. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев вели дека пациентите ...

Четири пациенти ја загубија битката со вирусот во штипската модуларна болница

Канал5 - 25.09.2021

Во штипската модуларна болница во рок од 24 часа починаа четворица пациенти, станува збор за пациенти на возраст од 66 до 89 години од Штип, Кочани и селата Лески и Подареш. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев вели дека пациентите ...

Четри лица починаа од ковид-19 во штипската модуларна болница

МКД - 25.09.2021

Во штипската модуларна болница во изминатите 24 часа починале четворица пациенти на возраст од 66 до 89 години. Пациентите биле од Штип, Кочани и од селата Лески и Подареш. Дел од медиумите ја пренесуваат изјавата на директорот на Клиничка ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта се однесува како да се работи за пожар на летна тераса од ресторан, а не модуларна болница во која ...

Сител - 25.09.2021

СДСМ и ДУИ бегаат од темата за трагедијата со модуларната болница. Се обидуваат да ја игнорираат, да дефокусираат, да блокираат собраниска расправа. За власта трагедијата со 14 жртви е банална тема.

ВМРО-ДПМНЕ:Власта кон трагедијата во Тетово се однесува како кон пожар на летна тераса

Канал5 - 25.09.2021

Власта кон трагедијата со модуларната болница се однесува како кон пожар на летна тераса на некој ресторан - бегаат од одговорност за 14 живи изгорени пациенти СДСМ и ДУИ бегаат од темата за трагедијата со модуларната болница.

Четири пациенти починаа од ковод во штипската модуларна болница

Либертас - 25.09.2021

Во штипската модуларна болница во рок од 24 часа починаа четворица пациенти, станува збор за пациенти на возраст од 66 до 89 години од Штип, Кочани и селата Лески и Подареш. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев вели дека пациентите ...

Четворица пациенти починаа во модуларната болница во Штип во последните 24 часа

ММС - 25.09.2021

Во штипската модуларна болница во рок од 24 часа починаа четворица пациенти, станува збор за пациенти на возраст од 66 до 89 години од Штип, Кочани и селата Лески и Подареш. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев вели дека пациентите ...

ВМРО-ДПМНЕ обвинува: Власта бега од темата за пожарот во Тетово

Вечер Прес - 25.09.2021

СДСМ и ДУИ бегаат од темата за трагедијата со модуларната болница. Се обидуваат да ја игнорираат, да дефокусираат, да блокираат собраниска расправа, обвинуваат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ „За власта трагедијата со 14 жртви е банална тема.

Четири пациенти ја загубија битката со вирусот во штипската модуларна болница

Вечер Прес - 25.09.2021

Во штипската модуларна болница во рок од 24 часа починаа четворица пациенти, станува збор за пациенти на возраст од 66 до 89 години од Штип, Кочани и селата Лески и Подареш. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев вели дека пациентите ...

Четири пациенти ја загубија битката со вирусот во штипската модуларна болница

Курир - 25.09.2021

Во штипската модуларна болница во рок од 24 часа починаа четворица пациенти, станува збор за пациенти на возраст од 66 до 89 години од Штип, Кочани и селата Лески и Подареш. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев вели дека пациентите ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта кон трагедијата со модуларната болница се однесува како кон пожар на летна тераса на некој ресторан ...

Курир - 25.09.2021

СДСМ и ДУИ бегаат од темата за трагедијата со модуларната болница. Се обидуваат да ја игнорираат, да дефокусираат, да блокираат собраниска расправа. За власта трагедијата со 14 жртви е банална тема.

Четворица пациенти ја загубија битката со Ковид-19 во штипската модуларна болница

еМагазин - 25.09.2021

Во штипската модуларна болница во рок од 24 часа починаа четворица пациенти, станува збор за пациенти на возраст од 66 до 89 години од Штип, Кочани и селата Лески и Подареш. Директорот на Клиничка болница-Штип, вели дека пациентите кои се лекуваат ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта се однесува како да се работи за пожар на летна тераса од ресторан, а не модуларна болница во која ...

Lider - 25.09.2021

СДСМ и ДУИ бегаат од темата за трагедијата со модуларната болница. Се обидуваат да ја игнорираат, да дефокусираат, да блокираат собраниска расправа. За власта трагедијата со 14 жртви е банална тема.

Четири нови жртви на Ковид-19 во штипската модуларна болница

Нетпрес - 25.09.2021

Во штипската модуларна болница во рок од 24 часа починаа четворица пациенти, станува збор за пациенти на возраст од 66 до 89 години од Штип, Кочани и селата Лески и Подареш. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев вели дека пациентите ...

Четири пациенти ја загубија битката со вирусот во штипската модуларна болница

Press24 - 25.09.2021

Во штипската модуларна болница во рок од 24 часа починаа четворица пациенти, станува збор за пациенти на возраст од 66 до 89 години од Штип, Кочани и селата Лески и Подареш. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев вели дека пациентите ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и ДУИ бегаат од одговорност за трагедијата во Тетово

Press24 - 25.09.2021

СДСМ и ДУИ бегаат од темата за трагедијата со модуларната болница. Се обидуваат да ја игнорираат, да дефокусираат, да блокираат собраниска расправа. Ова утрово го соопшти опозициската ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека за власта трагедијата со 14 жртви е ...

Четири пациенти ја загубија битката со вирусот во штипската модуларна болница

Zoom - 25.09.2021

Во штипската модуларна болница во рок од 24 часа починаа четворица пациенти, станува збор за пациенти на возраст од 66 до 89 години од Штип, Кочани и селата Лески и Подареш. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев вели дека пациентите ...

Во штипската модуларна болница во рок од 24 часа починаа четворица пациенти

Локално - 25.09.2021

Во штипската модуларна болница во рок од 24 часа починаа четворица пациенти, станува збор за пациенти на возраст од 66 до 89 години од Штип, Кочани и селата Лески и Подареш. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев за МИА вели дека ...

Четири пациенти ја загубија битката со вирусот во штипската модуларна болница

Република - 25.09.2021

Во штипската модуларна болница во рок од 24 часа починаа четворица пациенти, станува збор за пациенти на возраст од 66 до 89 години од Штип, Кочани и селата Лески и Подареш. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев вели дека пациентите ...

20 дена нема ниту еден детал од истрагата за пеплосаната тетовска болница

Скопско Ехо - 25.09.2021

Поминаа 20 дена од трагичниот настан во тетовската модуларна болница кога во пожар за две минути изгореа 14 пациенти, а од истрагата нема ниту еден детал. Семејствата на загинатите ја чекаат вистината, германски истражувачи фотографираа и снимаа со ...

Останува сомнежот дека останаа на функциите за да прикријат докази, влијаат на сведоци, велат од ДПМНЕ за Филипче, ...

Скопје1 - 25.09.2021

СДСМ и ДУИ бегаат од темата за трагедијата со модуларната болница. Се обидуваат да ја игнорираат, да дефокусираат, да блокираат собраниска расправа. За власта трагедијата со 14 жртви е банална тема.

Власта кон трагедијата со модуларната болница се однесува како кон пожар на летна тераса на некој ресторан – бегаат од ...

Опсервер - 25.09.2021

СДСМ и ДУИ бегаат од темата за трагедијата со модуларната болница. Се обидуваат да ја игнорираат, да дефокусираат, да блокираат собраниска расправа. За власта трагедијата со 14 жртви е банална тема.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и ДУИ бегаат од темата за трагедијата со модуларната болница

Локално - 25.09.2021

„СДСМ и ДУИ бегаат од темата за трагедијата со модуларната болница. Се обидуваат да ја игнорираат, да дефокусираат, да блокираат собраниска расправа. За власта трагедијата со 14 жртви е банална тема.

ВМРО-ДПМНЕ: Власта кон трагедијата со модуларната болница се однесува како кон пожар на летна тераса на некој ресторан ...

MakPress - 25.09.2021

СДСМ и ДУИ бегаат од темата за трагедијата со модуларната болница. Се обидуваат да ја игнорираат, да дефокусираат, да блокираат собраниска расправа. За власта трагедијата со 14 жртви е банална тема.

Светска банка: Заштитата од пожари во модуларната болница во Тетово е надлежност на директорот и персоналот

Deutsche Welle - 24.09.2021

Од меѓународната кредитна институција за ДВ објаснуваат дека модуларната болница во Тетово била градена според меѓународните и домашните стандарди. Планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на ...

Светска банка за „Дојче Веле“: Заштитата од пожари во модуларната болница во Тетово е надлежност на директорот и ...

360 степени - 24.09.2021

Од Светска банка не сакаат да коментираат во врска со техничките спецификации на проектот по кој се градени модуларните болници во земјата. Во македонската јавност имаше критики поради користењето на ПУР-материјали за ѕидовите и покрив на ...

Иако се очекуваше, ниту денеска нема детали за истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово

Алсат-М - 24.09.2021

И оваа работна недела заврши, а истрагата за пожарот во болницата во Тетово, која премиерот Зоран Заев ја најавуваше за брза, уште не заврши. За пожарот во модуларната болница кога животот го загубија 14 лица, Обвинителството води предистражна ...

Помина рокот за извештај од Обвинителството

Сител - 24.09.2021

Обвинителството се уште ги нема доказите кои треба да откријат што го предизвика пожарот во тетовската модуларна болница. Првиот човек на Државното обвинителство, Љубомир Јовески, за Сител вели дека во тек е собирањето податоци, но до овој момент ...

ВМРО-ДПМНЕ бара во Собранието да се дискутира за пожарот во Тетово, власта вели прво истрага, па одговорност

МКД - 24.09.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ продолжи со барањето за одговорност и оставки поради пожарот во модуларната болница во Тетово, а од Владата повикуваат трагедијата да не се злоупотребува за политички цели.

Опозицијата бара анкетна комисија за пожарот во Тетово, власта го чека извештајот од истрагата

Слободен Печат - 24.09.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ продолжи со барањето за одговорност и оставки поради пожарот во модуларната болница во Тетово, а од Владата повикуваат трагедијата да не се злоупотребува за политички цели.

Опозицијата бара анкетна комисија за пожарот во Тетово, власта го чека извештајот од истрагата

Сител - 24.09.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ продолжи со барањето за одговорност и оставки поради пожарот во модуларната болница во Тетово, а од Владата повикуваат трагедијата да не се злоупотребува за политички цели.

Опозицијата бара анкетна комисија за пожарот во Тетово, власта го чека извештајот од истрагата

Канал5 - 24.09.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ продолжи со барањето за одговорност и оставки поради пожарот во модуларната болница во Тетово, а од Владата повикуваат трагедијата да не се злоупотребува за политички цели.

Опозицијата бара анкетна комисија за пожарот во Тетово, власта го чека извештајот од истрагата

24 Вести - 24.09.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ продолжи со барањето за одговорност и оставки поради пожарот во модуларната болница во Тетово, а од Владата повикуваат трагедијата да не се злоупотребува за политички цели.

Светска банка: Заштитата од пожари во модуларната болница во Тетово е надлежност на директорот

Канал5 - 24.09.2021

Заштитата од пожари во модуларната болница во Тетово е надлежност на директорот и персоналот изјавија за Дојче веле од Светска банка, по трагедијата што се слчучи во Тетово во која загинаа 14 лица .

Светска банка: Заштитата од пожари во модуларната болница во Тетово е надлежност на директорот и персоналот

Слободен Печат - 24.09.2021

Планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, велат од Светска банка за Дојче веле, по пожарот во модуларната болница кој однесе 14 човечки животи.

СБ: Заштитата од пожари во модуларната болница во Тетово е надлежност на директорот и персоналот

Фокус - 24.09.2021

Модуларната болница во Тетово била градена според меѓународните и домашните стандарди, a планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, информираат од Светска ...

СБ: Модуларната болница во Тетово градена според меѓународните и домашните стандарди

Канал5 - 24.09.2021

Тендерот за изградба на тетовската, како и на останатите 16 модуларни болници ширум земјата во октомври 2020 година беше спроведен согласно домашната регулатива и правилата на Светска банка, од каде македонската Влада зеде заем од 3,8 милиони еврa.

Заштитата од пожар е одговорност на директорот и персоналот, велат од Светска банка по трагедијата во Тетово

МКД - 24.09.2021

Планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, велат од Светска банка за Дојче веле, по пожарот во модуларната болница кој однесе 14 човечки животи.

СБ: Модуларната болница во Тетово градена според меѓународните и домашните стандарди

Сител - 24.09.2021

Модуларната болница во Тетово била градена според меѓународните и домашните стандарди, a планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, информираат од Светска ...

СБ: Заштитата од пожари во модуларната болница во Тетово е надлежност на директорот и персоналот

24 Вести - 24.09.2021

Модуларната болница во Тетово била градена според меѓународните и домашните стандарди, a планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, информираат од Светска ...

Светска банка за „ДВ“: Заштитата од пожари во модуларната болница е надлежност на директорот

Канал5 - 24.09.2021

Планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово. Ова стои во одговорот кој го доби Дојче Веле откако пред неколку дена ја објави проектната за тетовската ...

Светска Банка за Дојче веле: Заштитата на пожарот е одговорност на директорот на тетовската модуларна болница

24 Вести - 24.09.2021

Заштитата од пожар е одговорност на директорот и персоналот на болницата, велат од Светска банка по трагедијата во модуларната болница во Тетово. Македонската Влада зеде заем од Светската банка за изградба на тетовската, но и уште 16 модуларни ...

Светска банка: Заштитата од пожари во модуларната болница во Тетово е надлежност на директорот и персоналот

Либертас - 24.09.2021

Од меѓународната кредитна институција за ДВ објаснуваат дека модуларната болница во Тетово била градена според меѓународните и домашните стандарди. Планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на ...

Заштитата од пожари во модуларната болница во Тетово е надлежност на директорот и персоналот-објави ДВ пренесувајќи ...

Нова ТВ - 24.09.2021

Планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, пишува Дојче Веле (ДВ) повикувајќи се на одговорот што за медиумот го дале од Светска банка (СБ), поврзан со ...

СБ: Модуларната болница во Тетово градена според меѓународните и домашните стандарди

Бриф - 24.09.2021

Модуларната болница во Тетово била градена според меѓународните и домашните стандарди, a планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, информираат од Светска ...

ЗАШТИТАТА ОД ПОЖАР БИЛА ОБВРСКА НА БОЛНИЦАТА Светска банка проговори за тендерот за модуларните

+инфо - 24.09.2021

Од „Дојче Веле“ потсетуваат дека од Општина Тетово веќе излегоа со тврдење дека тие немале никаква надлежност во фазите од изградбата и контролата на објектот, а надлежните во болницата досега немаа никаква реакција, што се должи и на тековната ...

СБ: Модуларната болница во Тетово градена според меѓународните и домашните стандарди

OhridNews - 24.09.2021

Модуларната болница во Тетово била градена според меѓународните и домашните стандарди, a планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, информираат од Светска ...

СБ: Модуларната болница во Тетово градена според меѓународните и домашните стандарди

Вечер Прес - 24.09.2021

Модуларната болница во Тетово била градена според меѓународните и домашните стандарди, a планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, информираат од Светска ...

Светска банка: Заштитата од пожари во модуларната болница во Тетово е надлежност на директорот

Вечер Прес - 24.09.2021

Заштитата од пожари во модуларната болница во Тетово е надлежност на директорот и персоналот изјавија за Дојче веле од Светска банка, по трагедијата што се слчучи во Тетово во која загинаа 14 лица .

Опозицијата бара анкетна комисија за пожарот во Тетово, власта го чека извештајот од истрагата

Нова ТВ - 24.09.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ продолжи со барањето за одговорност и оставки поради пожарот во модуларната болница во Тетово, а од Владата повикуваат трагедијата да не се злоупотребува за политички цели.

СБ: Модуларната болница во Тетово градена според меѓународните и домашните стандарди

ММС - 24.09.2021

Модуларната болница во Тетово била градена според меѓународните и домашните стандарди, a планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, информираат од Светска ...

СБ: Модуларната болница во Тетово градена според меѓународните и домашните стандарди

Либертас - 24.09.2021

Модуларната болница во Тетово била градена според меѓународните и домашните стандарди, a планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, информираат од Светска ...

СБ: Модуларната болница во Тетово градена според меѓународните и домашните стандарди

24Инфо - 24.09.2021

Модуларната болница во Тетово била градена според меѓународните и домашните стандарди, a планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, информираат од Светска ...

ДОЈЧЕ ВЕЛЕ: И СБ, како и Владата, тврди дека изгорената модуларна болница во Тетово била градена по меѓународни и ...

Денешен - 24.09.2021

Модуларната болница во Тетово била градена според меѓународните и домашните стандарди, a планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, информираат од Светска ...

Филипче за оставката: Не сум венчан за функцијата!

Мак. Весник - 24.09.2021

Откако премиерот Зоран Заев истакна дека министерот за здравство одлично ја менаџирал корона-криза и дека сега не е време за негова оставка, Венко Филипче смета дека е заменлив, како и секој друг функционер кој е на функција.

Опозицијата бара анкетна комисија за пожарот во Тетово, власта го чека извештајот од истрагата

24Инфо - 24.09.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ продолжи со барањето за одговорност и оставки поради пожарот во модуларната болница во Тетово, а од Владата повикуваат трагедијата да не се злоупотребува за политички цели.

Опозицијата бара анкетна комисија за пожарот во Тетово, власта го чека извештајот од истрагата

Lider - 24.09.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ продолжи со барањето за одговорност и оставки поради пожарот во модуларната болница во Тетово, а од Владата повикуваат трагедијата да не се злоупотребува за политички цели.

И според Светска банка заштитата од пожари во тетовската болница била надлежност на директорот

Независен - 24.09.2021

Планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, изјавиле од Светска банка за Дојче веле, по пожарот во модуларната болница кој однесе 14 човечки животи.

СБ: Модуларната болница во Тетово градена според меѓународните и домашните стандарди

Независен - 24.09.2021

Модуларната болница во Тетово била градена според меѓународните и домашните стандарди, a планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, информираат од Светска ...

Заштитата од пожари во модуларната болница во Тетово е надлежност на директорот и персоналот, велат од Светска банка за ...

еМагазин - 24.09.2021

Планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, велат од Светска банка за , по пожарот во модуларната болница кој однесе 14 човечки животи.

Светска банка за пожарот: Планот за заштита од пожари е обврска на болницата

Нетпрес - 24.09.2021

Модуларната болница во Тетово била градена според меѓународните и домашните стандарди, a планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, информираат од Светска ...

Светска банка: Заштитата од пожари во модуларната во Тетово е надлежност на директорот и на персоналот

Press24 - 24.09.2021

Планот за заштита од пожари требало да го обработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, велат од Светска банка за Дојче веле. Тендерот за изградба на модуларните болници во земјава, вкупно 17 во ...

Граѓаните сметаат дека Заев, Филипче и менаџментот на тетовската болница ја попречуваат истрагата за големата трагедија ...

Курир - 24.09.2021

„Кој ја попречува истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово“? Ова е едно од прашањата поставени на анкетата која ја направи “Организацијата за граѓански активизам и независност”.

Светска банка: Заштитата од пожари во модуларната болница во Тетово е надлежност на директорот и персоналот

Lider - 24.09.2021

Од меѓународната кредитна институција за ДВ објаснуваат дека модуларната болница во Тетово била градена според меѓународните и домашните стандарди. Планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на ...

Директорот на болницата во Тетово требало да изготви план за заштита од пожар, велат од Светска банка

Независен - 24.09.2021

Планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, велат од Светска банка за Дојче веле, по пожарот во модуларната болница кој однесе 14 човечки животи.

Планот за заштита во тетовската модуларна болница требало да го спроведат болничкиот персонал и директорот

Скопје инфо - 24.09.2021

Модуларната болница во Тетово била градена според меѓународните и домашните стандарди, a планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, информираат од Светска ...

Одбиен предлогот за формирање анкетна комисија за пожарот во Тетово, опозицијата обвинува дека власта бега од ...

Денешен - 24.09.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ продолжи со барањето за одговорност и оставки поради пожарот во модуларната болница во Тетово, а од Владата повикуваат трагедијата да не се злоупотребува за политички цели.

Опозицијата бара анкетна комисија за пожарот во Тетово, власта го чека извештајот од истрагата

Скопје инфо - 24.09.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ продолжи со барањето за одговорност и оставки поради пожарот во модуларната болница во Тетово, а од Владата повикуваат трагедијата да не се злоупотребува за политички цели.

Светска банка: Заштитата од пожари во модуларната болница во Тетово е надлежност на директорот и персоналот

Frontline - 24.09.2021

Планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, велат од Светска банка за Дојче веле, по пожарот во модуларната болница кој однесе 14 човечки животи.

СБ за „Дојче веле“: Модуларната болница во Тетово градена според меѓународните и домашните стандарди

Република - 24.09.2021

Модуларната болница во Тетово била градена според меѓународните и домашните стандарди, a планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, информираат од Светска ...

Светска банка: Заштитата од пожари во модуларната болница во Тетово е надлежност на директорот и персоналот

CivilMedia - 24.09.2021

Модуларната болница во Тетово била градена според меѓународните и домашните стандарди, a планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, велат од Светска банка ...

Опозицијата бара анкетна комисија за пожарот во Тетово, власта го чека извештајот од истрагата

Опсервер - 24.09.2021

– Опозициската ВМРО-ДПМНЕ продолжи со барањето за одговорност и оставки поради пожарот во модуларната болница во Тетово, а од Владата повикуваат трагедијата да не се злоупотребува за политички цели.

Светска банка: Модуларната болница во Тетово градена според меѓународните и домашните стандарди

CivilMedia - 24.09.2021

Модуларната болница во Тетово била градена според меѓународните и домашните стандарди, a планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, информираат од Светска ...

Опозицијата бара анкетна комисија за пожарот во Тетово, власта го чека извештајот од истрагата

Бизнис Вести - 24.09.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ продолжи со барањето за одговорност и оставки поради пожарот во модуларната болница во Тетово, а од Владата повикуваат трагедијата да не се злоупотребува за политички цели.

СБ: Модуларната болница во Тетово градена според меѓународните и домашните стандарди

Frontline - 24.09.2021

Модуларната болница во Тетово била градена според меѓународните и домашните стандарди, a планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, информираат од Светска ...

Опозицијата бара анкетна комисија за пожарот во Тетово, власта го чека извештајот од истрагата

MakPress - 24.09.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ продолжи со барањето за одговорност и оставки поради пожарот во модуларната болница во Тетово, а од Владата повикуваат трагедијата да не се злоупотребува за политички цели.

Светска банка за Дојче Веле: Планот за заштита од пожари бил должност на директорот на болницата во Тетово

Zoom - 24.09.2021

Од Светска банка не сакаат да коментираат во врска со техничките спецификации на проектот по кој се градени модуларните болници во земјата. Во македонската јавност имаше критики поради користењето на ПУР-материјали за ѕидовите и покривите на ...

Светска банка: Заштитата од пожари во модуларната болница во Тетово е надлежност на директорот и персоналот

Локално - 24.09.2021

Модуларната болница во Тетово била градена според меѓународните и домашните стандарди, a планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, велат од Светска банка ...

СБ: Модуларната болница во Тетово градена според меѓународните и домашните стандарди

MakPress - 24.09.2021

Модуларната болница во Тетово била градена според меѓународните и домашните стандарди, a планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, информираат од Светска ...

СБ: Модуларната болница во Тетово градена според меѓународните и домашните стандарди

Опсервер - 24.09.2021

– Модуларната болница во Тетово била градена според меѓународните и домашните стандарди, a планот за заштита од пожари требало да го изработи и спроведе болничкиот персонал под раководство на директорот на болницата во Тетово, информираат од Светска ...

Продолжуваат сослушувањата за тетовската болница

24 Вести - 23.09.2021

И денеска продолжи сослушување на роднини на жртвите кои даваа исказ пред обвинителите кои ја водат истрагата за трагедијата во тетовската болница во која загинаа 14 лица. Досега се сослушани над 20 лица информираат од тетовското обвинителство за ТВ ...

ВМРО-ДПМНЕ: Документите за модуларната болница во Тетово не биле потпишани од инженер

Фокус - 23.09.2021

Колку и да се обидуваат да си ја префрлаат вината меѓу себе, СДСМ и ДУИ се најповиканите на одговорност во случајот со катастрофалниот пожар во тетовската модуларна болница. Од почетокот на изградбата, па се до трагичниот настан модуларните болници ...

Николовски: Истрагите за модуларните болници не ги води Владата, туку задолжените институции на системот

Слободен Печат - 23.09.2021

Вицепремиерот за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски денеска соопшти дека Владата не може да води никакви истраги за тоа дали има корупција при јавните набавки за модуларните болници, бидејќи за тоа ...

Села: Стоиме зад секаква комисија која ќе работи за расветлување на трагедијата во тетовската модуларна болница

Слободен Печат - 23.09.2021

Претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села прашан за став околу барањето за анкетна комисија за трагедијата во тетовската модуларна болница, истакна дека стојат зад секаква комисија која ќе работи за да излезе вистината на виделина и да ...

Филипче: Секој од нас е заменлив, се воздржувам од коментари додека трае истрагатa за Тетово

Телма - 23.09.2021

Се воздржувам од сите коментари се додека трае истрагата. Се надевам дека ќе ја прифатите оваа аргументација, не сакам никако да се сфати во некоја форма во која што не треба, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на ...

Филипче: Секој од нас е заменлив

24 Вести - 23.09.2021

Се воздржувам од сите коментари се додека трае истрагата. Се надевам дека ќе ја прифатите оваа аргументација, не сакам никако да се сфати во некоја форма во која што не треба, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на ...

Секој од нас е заменлив: Филипче не коментира за оставката додека трае истрагатa за Тетово

МКД - 23.09.2021

Се воздржувам од сите коментари се додека трае истрагата. Се надевам дека ќе ја прифатите оваа аргументација, не сакам никако да се сфати во некоја форма во која што не треба, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на ...

Филипче: Секој од нас е заменлив, никој не е венчан за функцијата

Фокус - 23.09.2021

Министерсот за здравство Венко Филипче, на денешната прес конференција, не сакаше да одговара на прашања поврзани со трагедијата што се случи во Тетово, односно за пожарот во модуларната болница, при што настрадаа 14 граѓани.

Николовски: Истрагите за модуларните болници не ги води Владата

Канал5 - 23.09.2021

Истрагите за модуларните болници не ги води Владата, туку задолжените институции на системот. Вицепремиерот за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски денеска соопшти дека Владата не може да води ...

Филипче вели секој е заменлив: „Никој не е венчан со функцијата“

ТВ21 - 23.09.2021

На новинарско прашање околу тоа дали е незаменлив за функцијата Министер во овој момент на пандемијата, министерот за здравство Венко Филипче истакна дека никој не е венчан со функцијата. „Па не, секој од нас е заменлив, никој не е венчан за ...

Две недели од трагедијата во Тетово, случајот сѐ уште во предистрага

Алсат-М - 23.09.2021

Наместо одговори и одговорност за избувнувањето на поажрот во модуларната болница во Тетово, сите ги креваат рамениците. Иако поминаа 15 дена по трагедијата во која животот го загубија 14 граѓани, сите функционери молчат, а одговор најавуваат по ...

Истрагите за модуларните болници не ги води Владата, туку задолжените институции на системот, порача Николовски

ТВ21 - 23.09.2021

Вицепремиерот за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски денеска соопшти дека Владата не може да води никакви истраги за тоа дали има корупција при јавните набавки за модуларните болници, бидејќи за тоа ...

Филипче за трагедијата во Тетово: Никој не е венчан за функцијата, тоа е мојот став во однос на сè

Слободен Печат - 23.09.2021

Се воздржувам од сите коментари сè додека трае истрагата. Се надевам дека ќе ја прифатите оваа аргументација, не сакам никако да се сфати во некоја форма во која што не треба, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на ...

Филипче: Секој од нас е заменлив, се воздржувам од коментари додека трае истрагатa за Тетово

Канал5 - 23.09.2021

Се воздржувам од сите коментари се додека трае истрагата. Се надевам дека ќе ја прифатите оваа аргументација, не сакам никако да се сфати во некоја форма во која што не треба, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на ...

Села за трагедијата во Тетово: Јас не гледам дека Обвинителството работи да повика некого на одговорност

МКД - 23.09.2021

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села прашан за став околу барањето за анкетна комисија за трагедијата во тетовската модуларна болница, истакна дека стојат зад секаква комисија која ќе работи за да излезе вистината на виделина и да ...

Села за пожарот во Тетово: Не требаат странски експерти за да се види дека таму биле луѓе кои не требало со закон да ...

Сител - 23.09.2021

Претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села прашан за став околу барањето за анкетна комисија за трагедијата во тетовската модуларна болница, истакна дека стојат зад секаква комисија која ќе работи за да излезе вистината на виделина и да ...

Села: Стоиме зад секаква комисија која ќе работи за расветлување на трагедијата

Канал5 - 23.09.2021

Стоиме зад секаква комисија која ќе работи за расветлување на трагедијата во тетовската модуларна болница Претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села прашан за став околу барањето за анкетна комисија за трагедијата во тетовската модуларна ...

Филипче за оставката: Секој од нас е заменлив, никој не е венчан за функцијата

Сител - 23.09.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче смета дека е заменлив, како и секој друг функционер кој е на функција. Тој одби да коментира било што поврзано со изгорената тетовска модуларна болница, во која загинаа 14 пациенти кои беа на лекување.

ВМРО-ДПМНЕ: Документите за завршената модуларна болница во Тетово не биле потпишани од инженер

Сител - 23.09.2021

Колку и да се обидуваат да си ја префрлаат вината меѓу себе, СДСМ и ДУИ се најповиканите на одговорност во случајот со катастрофалниот пожар во тетовската модуларна болница. Од почетокот на изградбата, па се до трагичниот настан модуларните болници ...

ВМРО-ДПМНЕ: Документите за завршената модуларна болница во Тетово не биле потпишани од инженер

Канал5 - 23.09.2021

Прво, самиот факт што болницата изгоре за само 3 минути го поставува прашањето за небезбедните ПУР материјали со кои била направена тетовската модуларна болница, а кои се лесно запаливи. Колку и да се обидуваат да си ја префрлаат вината меѓу себе, ...

Филипче: Секој од нас е заменлив, никој не е венчан за функцијата

Либертас - 23.09.2021

Се воздржувам од сите коментари се додека трае истрагата. Се надевам дека ќе ја прифатите оваа аргументација, не сакам никако да се сфати во некоја форма во која што не треба, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на ...

РУСКОВСКА ДА СЕ ПОЗАНИМАВА СО ДИРЕКТОРОТ НА МОДУЛАРНАТА Села е незадоволен од истрагата

+инфо - 23.09.2021

Не знам какви други докази им требаат за да почне одговорност за овој човек, а да продолжи и со министерот, рече Села на денешната прес-конференција. Претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села прашан за став околу барањето за анкетна ...

Филипче: Секој од нас е заменлив, се воздржувам од коментари додека трае истрагатa за Тетово

Нова ТВ - 23.09.2021

Се воздржувам од сите коментари се додека трае истрагата. Се надевам дека ќе ја прифатите оваа аргументација, не сакам никако да се сфати во некоја форма во која што не треба, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на ...

Филипче: Секој од нас е заменлив, никој не е венчан за функцијата

Вечер Прес - 23.09.2021

Секој од нас е заменлив, никој не е венчан за функцијата, таа е мој генерален став по однос на се, истакна министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција како одговор на новинарското прашање во врска со изјавата на премиерот ...

Филипче: Секој од нас е заменлив, се воздржувам од коментари додека трае истрагатa за Тетово

Бриф - 23.09.2021

Се воздржувам од сите коментари се додека трае истрагата. Се надевам дека ќе ја прифатите оваа аргументација, не сакам никако да се сфати во некоја форма во која што не треба, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на ...

Села: Стоиме зад секаква комисија која ќе работи за расветлување на трагедијата во тетовската модуларна болница

Вечер Прес - 23.09.2021

Претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села прашан за став околу барањето за анкетна комисија за трагедијата во тетовската модуларна болница, истакна дека стојат зад секаква комисија која ќе работи за да излезе вистината на виделина и да ...

Села: Не ни требаат странски експерти за да видиме дека во модуларната болница имало луѓе кои не требало да бидат таму

Либертас - 23.09.2021

Претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села прашан за став околу барањето за анкетна комисија за трагедијата во тетовската модуларна болница, истакна дека стојат зад секаква комисија која ќе работи за да излезе вистината на виделина и да ...

Села: Стоиме зад секаква комисија која ќе работи за расветлување на трагедијата во тетовската модуларна болница

Нова ТВ - 23.09.2021

Претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села прашан за став околу барањето за анкетна комисија за трагедијата во тетовската модуларна болница, истакна дека стојат зад секаква комисија која ќе работи за да излезе вистината на виделина и да ...

ФИЛИПЧЕ ЗА ОСТАВКАТА Секој од нас е заменлив, никој не е венчан за функцијата

+инфо - 23.09.2021

Министерот одби да коментира било што поврзано со изгорената тетовска модуларна болница, во која загинаа 14 пациенти кои беа на лекување. Откако премиерот Зоран Заев истакна дека министерот за здравство одлично ја менаџирал корона-криза и дека сега ...

Филипче: Се воздржувам од коментари додека трае истрагатa за Тетово

Вечер Прес - 23.09.2021

Се воздржувам од сите коментари се додека трае истрагата. Се надевам дека ќе ја прифатите оваа аргументација, не сакам никако да се сфати во некоја форма во која што не треба, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на ...

Николовски: Владата не може да води никакви истраги за тоа дали има корупција при јавните набавки за модуларните ...

OhridNews - 23.09.2021

Вицепремиерот за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски денеска соопшти дека Владата не може да води никакви истраги за тоа дали има корупција при јавните набавки за модуларните болници, бидејќи за тоа ...

Истрагите за модуларните болници не ги води Владата, туку задолжените институции на системот, порача Николовски

Lider - 23.09.2021

Вицепремиерот за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски денеска соопшти дека Владата не може да води никакви истраги за тоа дали има корупција при јавните набавки за модуларните болници, бидејќи за тоа ...

Истрагите за модуларните болници не ги води Владата, туку задолжените институции на системот, порача Николовски

Press24 - 23.09.2021

Вицепремиерот за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски денеска соопшти дека Владата не може да води никакви истраги за тоа дали има корупција при јавните набавки за модуларните болници, бидејќи за тоа ...

Села: Не се потребни странски експерти за да се утврди дека во модуларната болница имало луѓе кои не требало да бидат ...

Нетпрес - 23.09.2021

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села прашан за став околу барањето за анкетна комисија за трагедијата во тетовската модуларна болница, истакна дека стојат зад секаква комисија која ќе работи за да излезе вистината на виделина и да ...

Села: Не ни требаат експерти од странство да дојдат за да се види дека во модуларната болница имало луѓе кои не требало ...

Press24 - 23.09.2021

Претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села прашан за став околу барањето за анкетна комисија за трагедијата во тетовската модуларна болница, истакна дека стојат зад секаква комисија која ќе работи за да излезе вистината на виделина и да ...

Филипче: Секој од нас е заменлив, се воздржувам од коментари додека трае истрагатa за Тетово

Lider - 23.09.2021

Се воздржувам од сите коментари се додека трае истрагата. Се надевам дека ќе ја прифатите оваа аргументација, не сакам никако да се сфати во некоја форма во која што не треба, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на ...

Филипче: Секој од нас е заменлив, никој не е венчан за функцијата

Курир - 23.09.2021

Министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес конференција, не сакаше да одговара на прашања поврзани со трагедијата што се случи во Тетово, односно за пожарот во модуларната болница, при што настрадаа 14 граѓани.

Села: Стоиме зад секаква комисија која ќе работи за расветлување на трагедијата во тетовската модуларна болница

Lider - 23.09.2021

Претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села прашан за став околу барањето за анкетна комисија за трагедијата во тетовската модуларна болница, истакна дека стојат зад секаква комисија која ќе работи за да излезе вистината на виделина и да ...

Филипче: Секој од нас е заменлив, никој не е венчан за функцијата

Акцент - 23.09.2021

Министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес конференција, не сакаше да одговара на прашања поврзани со трагедијата што се случи во Тетово, односно за пожарот во модуларната болница, при што настрадаа 14 граѓани.

ФИЛИПЧЕ: Никој не е венчан за функцијата, секој е заменлив, тоа е мојот став за изгорената болница

Денешен - 23.09.2021

Се воздржувам од сите коментари се додека трае истрагата. Се надевам дека ќе ја прифатите оваа аргументација, не сакам никако да се сфати во некоја форма во која што не треба, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на ...

Филипче: Секој од нас е заменлив, никој не е венчан за функцијата

Нетпрес - 23.09.2021

Министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес конференција, не сакаше да одговара на прашања поврзани со трагедијата што се случи во Тетово, односно за пожарот во модуларната болница, при што настрадаа 14 граѓани.

ВМРО-ДПМНЕ: Документите за завршената модуларна болница во Тетово не биле потпишани од инженер

Курир - 23.09.2021

Колку и да се обидуваат да си ја префрлаат вината меѓу себе, СДСМ и ДУИ се најповиканите на одговорност во случајот со катастрофалниот пожар во тетовската модуларна болница. Од почетокот на изградбата, па се до трагичниот настан модуларните болници ...

Села: Стоиме зад секаква комисија која ќе работи за расветлување на трагедијата во тетовската модуларна болница

24Инфо - 23.09.2021

Претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села прашан за став околу барањето за анкетна комисија за трагедијата во тетовската модуларна болница, истакна дека стојат зад секаква комисија која ќе работи за да излезе вистината на виделина и да ...

Филипче: Секој од нас е заменлив, се воздржувам од коментари додека трае истрагатa за Тетово

Скопје24 - 23.09.2021

Се надевам дека ќе ја прифатите оваа аргументација, не сакам никако да се сфати во некоја форма во која што не треба, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на новинарско прашање поврзано со пожарот во тетовската модуларна ...

Филипче: Секој од нас е заменлив, никој не е венчан за функцијата

Press24 - 23.09.2021

Се воздржувам од сите коментари се додека трае истрагата. Се надевам дека ќе ја прифатите оваа аргументација, не сакам никако да се сфати во некоја форма во која што не треба, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на ...

Секој од нас е заменлив, се воздржувам од коментари додека трае истрагатa за Тетово, вели Филипче

еМагазин - 23.09.2021

Се воздржувам од сите коментари се додека трае истрагата. Се надевам дека ќе ја прифатите оваа аргументација, не сакам никако да се сфати во некоја форма во која што не треба, изјави денеска министерот за здравство , одговарајќи на новинарско ...

Филипче: Секој од нас е заменлив и никој не е венчан за функцијата.

24Инфо - 23.09.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче смета дека е заменлив, како и секој друг функционер кој е на функција. Тој одби да коментира било што поврзано со изгорената тетовска модуларна болница, во која загинаа 14 пациенти кои беа на лекување.

Села: Не ни требаат експерти од странство за да видaт дека во модуларната болница имало луѓе кои не требало да бидат ...

Курир - 23.09.2021

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села прашан за став околу барањето за анкетна комисија за трагедијата во тетовската модуларна болница, истакна дека стојат зад секаква комисија која ќе работи за да излезе вистината на виделина и да ...

ВМРО-ДПМНЕ: Документите за завршената модуларна болница во Тетово не биле потпишани од инженер

Lider - 23.09.2021

Колку и да се обидуваат да си ја префрлаат вината меѓу себе, СДСМ и ДУИ се најповиканите на одговорност во случајот со катастрофалниот пожар во тетовската модуларна болница. Од почетокот на изградбата, па се до трагичниот настан модуларните болници ...

ВМРО-ДПМНЕ: Документите за завршената модуларна болница во Тетово не биле потпишани од инженер

Нетпрес - 23.09.2021

Колку и да се обидуваат да си ја префрлаат вината меѓу себе, СДСМ и ДУИ се најповиканите на одговорност во случајот со катастрофалниот пожар во тетовската модуларна болница. Од почетокот на изградбата, па се до трагичниот настан модуларните болници ...

ВМРО-ДПМНЕ: Документите за завршената модуларна болница во Тетово не биле потпишани од инженер

Press24 - 23.09.2021

Колку и да се обидуваат да си ја префрлаат вината меѓу себе, СДСМ и ДУИ се најповиканите на одговорност во случајот со катастрофалниот пожар во тетовската модуларна болница. Од почетокот на изградбата, па се до трагичниот настан модуларните болници ...

Истрагите за модуларните болници не ги води Владата

Независен - 23.09.2021

Вицепремиерот за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски денеска соопшти дека Владата не може да води никакви истраги за тоа дали има корупција при јавните набавки за модуларните болници, бидејќи за тоа ...

Истрагите за модуларните болници не ги води Владата, порача Николовски

Кајгана - 23.09.2021

Вицепремиерот за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски денеска соопшти дека Владата не може да води никакви истраги за тоа дали има корупција при јавните набавки за модуларните болници, бидејќи за тоа ...

Филипче: Секој од нас е заменлив, никој не е венчан за функцијата

365 - 23.09.2021

„Секој од нас е заменлив, никој не е венчан за функцијата. Тоа е мој генерален став по однос на сѐ“, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на новинарско прашање во однос на оставката поради трагедијата во модуларната ...

Филипче: Се воздржувам од коментари додека трае истрагатa за Тетово

Кајгана - 23.09.2021

Се воздржувам од сите коментари се додека трае истрагата. Се надевам дека ќе ја прифатите оваа аргументација, не сакам никако да се сфати во некоја форма во која што не треба, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на ...

Вицепремиерот Николовски: Истрагите за модуларните болници не ги води Владата

Република - 23.09.2021

Вицепремиерот за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски денеска соопшти дека Владата не може да води никакви истраги за тоа дали има корупција при јавните набавки за модуларните болници, бидејќи за тоа ...

Села: Ќе поддржиме секаква комисија за обелоденување на вистината со трагедијата во Тетово

MakPress - 23.09.2021

Претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села прашан за став околу барањето за анкетна комисија за трагедијата во тетовската модуларна болница, истакна дека стојат зад секаква комисија која ќе работи за да излезе вистината на виделина и да ...

Филипче: Никој не е венчан за функцијата

Република - 23.09.2021

Никој не е венчан за функцијата. Секој од нас е заменлив, одговори на новинарско прашање околу оставката министерот за здравство Венко Филипче. одговарајќи на новинарско прашање поврзано со пожарот во тетовската модуларна болница во која животот го ...

Филипче: Секој од нас е заменлив, се воздржувам од коментари додека трае истрагатa за Тетово

Frontline - 23.09.2021

Се воздржувам од сите коментари се додека трае истрагата. Се надевам дека ќе ја прифатите оваа аргументација, не сакам никако да се сфати во некоја форма во која што не треба, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на ...

Не сме кажале дека ќе водиме истраги за корупција при изградбата на модуларните болници, за тоа има други инстанци, ...

MakPress - 23.09.2021

Вицепремиерот за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски денеска соопшти дека Владата не може да води никакви истраги за тоа дали има корупција при јавните набавки за модуларните болници, бидејќи за тоа ...

Министерот во оставка Филипче бара разбирање од јавноста бидејќи не сака ништо да коментира за трагедијата во Тетово

MakPress - 23.09.2021

Се воздржувам од сите коментари се додека трае истрагата. Се надевам дека ќе ја прифатите оваа аргументација, не сакам никако да се сфати во некоја форма во која што не треба, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на ...

Филипче: Секој од нас е заменлив. Никој не е венчан за функцијата.

Скопје1 - 23.09.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче смета дека е заменлив, како и секој друг функционер кој е на функција. Тој одби да коментира било што поврзано со изгорената тетовска модуларна болница, во која загинаа 14 пациенти кои беа на лекување.

Иванов за модуларната болница: Истрагата ќе покаже, секој може да направи диверзија

Локално - 23.09.2021

Да видиме што ќе покаже истрагата и што ќе кажат експертите, дали некој фрлил нешто и дали МВР го обезбедила местото, вели новинарот Зоран Иванов во гостувањето на емисијата „Само вистина“, зборувајќи за истрагата околу опожарената модуларна ...

Филипче: Секој од нас е заменлив, се воздржувам од коментари додека трае истрагатa за Тетово

Опсервер - 23.09.2021

– Се воздржувам од сите коментари се додека трае истрагата. Се надевам дека ќе ја прифатите оваа аргументација, не сакам никако да се сфати во некоја форма во која што не треба, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на ...

Истрагите за модуларните болници не ги води Владата, туку задолжените институции на системот, порача Николовски

Опсервер - 23.09.2021

– Вицепремиерот за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски денеска соопшти дека Владата не може да води никакви истраги за тоа дали има корупција при јавните набавки за модуларните болници, бидејќи за ...

Филипче: Секој од нас е заменлив, никој не е венчан за функцијата

Локално - 23.09.2021

Секој од нас е заменлив, никој не е венчан за функцијата, тоа е генерално мојот став за се, одговори министерот за здравство Венко Филипче на новинарското прашање во врска со тоа дека според изјавите на премиерот Зоран Заев тој добро ја менаџира ...

Документите за завршената модуларна болница во Тетово не биле потпишани од инженер

Република - 23.09.2021

Колку и да се обидуваат да си ја префрлаат вината меѓу себе, СДСМ и ДУИ се најповиканите на одговорност во случајот со катастрофалниот пожар во тетовската модуларна болница, велат од ВМРО-ДПМНЕ потенцирајќи дека од почетокот на изградбата, па се до ...

СДСМ и ДУИ се најповиканите на одговорност во случајот сo пожарот, сметаат од ВМРО-ДПМНЕ

Скопје1 - 23.09.2021

СДСМ и ДУИ се најповиканите на одговорност во случајот со катастрофалниот пожар во тетовската модуларна болница, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Според опозициската партија, од почетокот на изградбата, па сè до трагичниот настан модуларните болници ги следеле ...

Истрагите за модуларните болници не ги води Владата, туку задолжените институции на системот

Frontline - 23.09.2021

Вицепремиерот за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски денеска соопшти дека Владата не може да води никакви истраги за тоа дали има корупција при јавните набавки за модуларните болници, бидејќи за тоа ...

Села: Стоиме зад секаква комисија која ќе работи за расветлување на трагедијата во Тетово

Локално - 23.09.2021

Треба да има законска одговорност за сите тие кои беа одговорни. За жал, откога се случија овие многу тешки немили настани, јас не гледам дека обвинителството работи да повика некого на одговорност, вели претседателот на Алијансата за Албанците ...

Села: Стоиме зад секаква комисија која ќе работи за расветлување на трагедијата во тетовската модуларна болница

Опсервер - 23.09.2021

– Претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села прашан за став околу барањето за анкетна комисија за трагедијата во тетовската модуларна болница, истакна дека стојат зад секаква комисија која ќе работи за да излезе вистината на виделина и да ...

ВМРО-ДПМНЕ: Да си поднесат оставка, сите лица кои се вмешани во градењето на тетовската модуларна болница

Локално - 23.09.2021

Колку и да се обидуваат да си ја префрлаат вината меѓу себе, СДСМ и ДУИ се најповиканите на одговорност во случајот со катастрофалниот пожар во тетовската модуларна болница. Од почетокот на изградбата, па се до трагичниот настан модуларните болници ...

Документите за завршената модуларна болница во Тетово не биле потпишани од инженер

Опсервер - 23.09.2021

Колку и да се обидуваат да си ја префрлаат вината меѓу себе, СДСМ и ДУИ се најповиканите на одговорност во случајот со катастрофалниот пожар во тетовската модуларна болница. Од почетокот на изградбата, па се до трагичниот настан модуларните болници ...

Јас не гледам дека обвинителството работи да повика некого на одговорност, смета Села за случајот со изгорената болница

Скопје1 - 23.09.2021

Претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села прашан за став околу барањето за анкетна комисија за трагедијата во тетовската модуларна болница, истакна дека стојат зад секаква комисија која ќе работи за да излезе вистината на виделина и да ...

Села: Стоиме зад секаква комисија која ќе работи за расветлување на трагедијата во модуларната болница

Република - 23.09.2021

Претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села прашан за став околу барањето за анкетна комисија за трагедијата во тетовската модуларна болница, истакна дека стојат зад секаква комисија која ќе работи за да излезе вистината на виделина и да ...

ВМРО-ДПМНЕ: Документите за завршената модуларна болница во Тетово не биле потпишани од инженер

MakPress - 23.09.2021

Колку и да се обидуваат да си ја префрлаат вината меѓу себе, СДСМ и ДУИ се најповиканите на одговорност во случајот со катастрофалниот пожар во тетовската модуларна болница. Од почетокот на изградбата, па се до трагичниот настан модуларните болници ...

Филипче за оставката: Никој не е венчан со функцијата

4NEWS - 23.09.2021

На новинарско прашање околу тоа дали е незаменлив за функцијата Министер во овој момент на пандемијата, министерот за здравство Венко Филипче истакна дека никој не е венчан со функцијата. „Па не, секој од нас е заменлив, никој не е венчан за ...

Филипче за оставката: Никој не е венчан со функцијата

Zoom - 23.09.2021

На новинарско прашање околу тоа дали е незаменлив за функцијата Министер во овој момент на пандемијата, министерот за здравство Венко Филипче истакна дека никој не е венчан со функцијата. „Па не, секој од нас е заменлив, никој не е венчан за ...

Документот за кој општина Тетово тврди дека не е надлежна, е на нејзината веб-страница

Deutsche Welle - 22.09.2021

„План за еколошки и социјален менаџмент“ на модуларната болница во Тетово, за кој од општината вчера соопштија дека не се надлежни, е поставен на нејзината интернет страница. На веб страницата на Општина Тетово е поставен и надлежностите во однос на ...

Модуларни болници: Секој директор со различна приказна

Deutsche Welle - 22.09.2021

Некои извршиле примопредавање и попис на инвентарот, други пак велат дека будно го следеле целиот процес - поставиле камери и ПП апарати, како и 24 часовно обезбедување. Локален изведувач, прием, менаџер и супервизор - ова е улогата којашто ја ...

Заев: Нема злоупотреба на средства од Светска Банка за изградба на модуларните болници

24 Вести - 22.09.2021

Лекари, медицински персонал, роднини на жртвите даваа исказ пред обвинителите кои ја водат истрагата за трагедијата во тетовската болница. Дополнително се сослушани и вработени во надлежните институции кои ја спроевеле јавната набавка и ...

Кој е одговорен за ПП заштита во модуларната болница во Тетово - институциите си ја префрлаат одговорноста

Сител - 22.09.2021

21:02 само дел од објектот е во пламен, а веќе по три минути целата модуларна болница е зафатена од пожарот. Видеото од безбедносните камери сведочи за трагедијата во која живи изгореа 14 лица..

Заев: Не се сомневам дека се злоупотребени средствата од СБ за модуларните болници

Фокус - 22.09.2021

Ни малку не се сомневам дека се злоупотребени средствата од Светска банка за модуларните болници, вели премиерот Зоран Заев, но не ги коментира документите коишто вчера излегоа во јавност според коишто општината и раководството на болницата биле ...

Двајца од пациентите кои го преживеаја пожарот во Тетово сѐ уште се во болница

Слободен Печат - 22.09.2021

Само двајца од преживеаните пациенти во модуларната болница во Тетово сѐ уште се лекуваат во болница, додека другите десет се пуштени дома, пишува локалниот портал Глас.мк. Се работи за пациенти сместени во ковид-центарот во Клиничката болница во ...

Документот за кој општина Тетово тврди дека не е надлежна, е на нејзината веб-страница

Слободен Печат - 22.09.2021

„План за еколошки и социјален менаџмент“ на модуларната болница во Тетово, за кој од општината вчера соопштија дека не се надлежни, е поставен на нејзината интернет ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и ДУИ си ја префрлаат топката за тоа кој е повеќе крив за трагедијата во Тетово

МКД - 22.09.2021

СДСМ и ДУИ бедно и очајно преку медиуми си ја префрлаат одговорноста за трагедијата во модуларната болница во Тетово каде што живи изгореа 14 пациенти. СДСМ од една страна го штити Филипче и го обвинува директорот на болницата дека тој бил надлежен ...

Модуларната болница во Дебар се користи само за вакцинација

Р.С.Европа - 22.09.2021

Модулантата болница во Дебар од давањето во употреба па се до денес служи само за вакцинација и во ниту еден момент овде не се примени пациенти позитивни на Ковид 19 , изјави за Радио Слободна Европа директорот на дебарската болница Баки Алили .

Две недели по трагедијата од обвинителството молк за текот на истрагата

Канал5 - 22.09.2021

И две недели по трагедијата со тетовската модуларна болница каде загинаа 14 лица, од обвинителството не се откриваат никакви сознанија за текот на истрагата. Велат, се чекаат вештачењата како и извештаите на германскиот тим форензичари.

Велјановски: СДСМ и ДУИ ги гледаме како се обвинуваат помеѓу себе кој да ја преземе вината

Канал5 - 22.09.2021

Наместо морална одговорност и оставки, а потоа и непристрасна истрага, партнерите во власта СДСМ и ДУИ ги гледаме како се обвинуваат помеѓу себе кој да ја преземе вината за несреќата во Тетово, во која живи изгореа 14 луѓе.

Модуларни болници: Секој директор со различна приказна

Слободен Печат - 22.09.2021

Некои извршиле примопредавање и попис на инвентарот, други пак велат дека будно го следеле целиот процес – поставиле камери и ПП апарати, како и 24 часовно обезбедување. Локален изведувач, прием, менаџер и супервизор – ова е улогата којашто ја ...

За трагедијата во Тетово: Сведочат лекари, сестри, роднини на жртвите и државни службеници

Слободен Печат - 22.09.2021

Повеќе лица поврзани со пожарот во тетовската модуларна болница, меѓу кои лекари и медицински персонал, членови на семејства на жртвите, вработени во Министерството за труд и социјална политика, како и надлежни за набавката, монтирањето и ...

ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност за несреќата во Тетово и обвинение за случајот

Слободен Печат - 22.09.2021

ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно побара морална одговорност и оставки за несреќата во модуларната болница во Тетово во која загинаа 14 лица. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Велјановски, во изјавата за медиумите во Собранието, посочи СДСМ и ДУИ, ...

Директорите на болниците се обврзале дека се одговорни за надзорот на модуларните објекти

Телма - 22.09.2021

Светска банка ги кредитирала, владата ги порача а ги изработи велешката фирма „Брако“, но надзорот и одговорноста за функционирањето на модуларните болници според официјалните документи од кредиторот и Министерството за труд и социјална политика е ...

Министерството за здравство без коментар за тврдењата на општина Тетово за противпожарните системи

Алсат-М - 22.09.2021

Кој е надлежен за противпожарните системи во модуларните болници, Министерството за здравство или локалните власти? Иако во документот на Светска банка и на Министерството за труд и социјала за модуларните болници оваа надлежност е на локалните ...

Останува нејасно кој требало и дали направил надзор врз градбата на модуларната болница во Тетово

Алсат-М - 22.09.2021

Нејаснотии околу тоа кој требало и дали направил надзор врз градбата на модуларната болница во Тетово. Општината Тетово одговорноста ја префрли врз Министерството за здравство, а оттаму пак тврдат дека надзор не е предвиден бидејќи станува збор за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо вистинска одговорност, СДСМ и ДУИ си ја префрлаат топката за тоа кој е повеќе крив

Сител - 22.09.2021

СДСМ и ДУИ бедно и очајно преку медиуми си ја префрлаат одговорноста за трагедијата во модуларната болница во Тетово каде што живи изгореа 14 пациенти. СДСМ од една страна го штити Филипче и го обвинува директорот на болницата дека тој бил надлежен ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо вистинска одговорност СДСМ и ДУИ си ја префрлаат топката

Канал5 - 22.09.2021

Наместо вистинска одговорност партнерите во криминал СДСМ и ДУИ си ја префрлаат топката за тоа кој е повеќе крив. СДСМ и ДУИ бедно и очајно преку медиуми си ја префрлаат одговорноста за трагедијата во модуларната болница во Тетово каде што живи ...

Модуларни болници: Секој директор со различна приказна

Либертас - 22.09.2021

Некои извршиле примопредавање и попис на инвентарот, други пак велат дека будно го следеле целиот процес – поставиле камери и ПП апарати, како и 24 часовно обезбедување, пренесува Дојче веле.

Министерството за здравство, Општина Тетово или директорот на болницата-чија е одговорноста за модуларната?

Алфа - 22.09.2021

Кој бил надлежен и одговорен за модуларната болница, ако сите се прогласуваат за ненадлежни?.Министерството за здравство, општина Тетово и директорот на болницата-ова е кругот во кој од еден на друг се префрла одговорноста за модуларната ...

Сè уште се бара одговорност за несреќата во Тетово и обвинение за случајот

Вечер Прес - 22.09.2021

ДВЕ НЕДЕЛИ ПО СТРАШНАТА ТРАГЕДИЈА ВО ТЕТОВСКАТА МОДУЛАРНА БОЛНИЦА И по две недели од трагичната несреќа во модуларната болница во Тетово во која животот го изгубија 14 лица, нема одговор кој е надлежен за тоа и кој треба да сноси одговорност.

СДСМ И ДУИ САМИ ПОКАЖАА ДЕКА НЕШТО НЕ Е ВО РЕД СО КОВИД ЦЕНТАРОТ ВО ТЕТОВО Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат одговорност

+инфо - 22.09.2021

ВМРО-ДПМНЕ најави дека покрај иницијативата за анкетна комисија во Собранието за случајот со тетовската модуларна болница, од партијата ќе следат и дополнителни иницијативи за утврдување на вистината.

ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност за несреќата во Тетово и обвинение за случајот

Вечер Прес - 22.09.2021

ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно побара морална одговорност и оставки за несреќата во модуларната болница во Тетово во која загинаа 14 лица. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Велјановски, во изјавата за медиумите во Собранието, посочи СДСМ и ДУИ, ...

ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност за несреќата во Тетово и обвинение за случајот

OhridNews - 22.09.2021

ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно побара морална одговорност и оставки за несреќата во модуларната болница во Тетово во која загинаа 14 лица. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Велјановски на прес-конференција во Собранието истакна дека наместо морална ...

ВЕЛЈАНОВСКИ: СДСМ и ДУИ обвинувајќи се меѓу себе откриваат дека немало соодветен надзор на модуларните објекти

Денешен - 22.09.2021

Наместо морална одговорност и оставки, а потоа и непристрасна истрага, партнерите во власта СДСМ и ДУИ ги гледаме како се обвинуваат помеѓу себе кој да ја преземе вината за несреќата во Тетово, во која живи изгореа 14 луѓе.

Две лица кои го преживеаја пожарот во Тетово сѐ уште се во болница

Курир - 22.09.2021

Само двајца од преживеаните пациенти во модуларната болница во Тетово се на болничко лекување, другите десет се пуштени дома, објавува ГЛАС.МК. Се работи за пациенти сместени во ковид центарот при Клиничката болница Тетово, со пост ковид симптоми.

По изградбата на модуларната болница во Тетово, фали потписот на инженер кој вршел надзор

Lider - 22.09.2021

Од општина Тетово и натаму тврдат дека тие немале никаква одговорност во оперативната фаза на градбата на модуларната болница која изгоре на 8-ми септември при што починаа 14 луѓе. Општинските власти тврдат дека за модуларните согласно донесениот ...

Во документацијата по изградбата на модуларните болници во Тетово нема потпишано инженер

Нетпрес - 22.09.2021

Од општина Тетово тврдат дека тие немале никаква одговорност во оперативната фаза на градбата на модуларната болница која изгоре на 8-ми септември при што починаа 14 луѓе. Општинските власти тврдат дека за модуларните согласно донесениот закон ...

(ВИДЕО) Велјановски: СДСМ и ДУИ обвинувајќи се меѓу себе откриваат дека немало соодветен надзор на модуларните објекти

Lider - 22.09.2021

ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност за несреќата во Тетово и обвинение за случајот ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно побара морална одговорност и оставки за несреќата во модуларната болница во Тетово во која загинаа 14 лица.

Директорите на болниците се обврзале дека се одговорни за надзорот на модуларните објекти

Скопје24 - 22.09.2021

Светска банка ги кредитирала, владата ги порача а ги изработи велешката фирма „Брако“, но надзорот и одговорноста за функционирањето на модуларните болници според официјалните документи од кредиторот и Министерството за труд и социјална политика е ...

Две недели по трагедијата од обвинителството молк за текот на истрагата

Lider - 22.09.2021

И две недели по трагедијата со тетовската модуларна болница каде загинаа 14 лица, од обвинителството не се откриваат никакви сознанија за текот на истрагата. Велат, се чекаат вештачењата како и извештаите на германскиот тим форензичари.

ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност за несреќата во Тетово и обвинение за случајот

Независен - 22.09.2021

ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно побара морална одговорност и оставки за несреќата во модуларната болница во Тетово во која загинаа 14 лица. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Велјановски, во изјавата за медиумите во Собранието, посочи СДСМ и ДУИ, ...

Заев: Не се сомневам дека се злоупотребени парите од Светска банка

Press24 - 22.09.2021

Претседателот на Владата, Зоран Заев на денешната прес-конференција, изјави дека ниту малку не се сомнева дека се злоупотребени средствата до Светска банка за модуларните болници, одоговарајќи на новинарското прашање. „Апсолутно не.

Велјановски: Зошто Заев, Филипче и Хасани дозволија изградба на болница која нема основни стандарди?

Курир - 22.09.2021

Наместо морална одговорност и оставки, а потоа и непристрасна истрага, партнерите во власта СДСМ и ДУИ ги гледаме како се обвинуваат помеѓу себе кој да ја преземе вината за несреќата во Тетово, во која живи изгореа 14 луѓе.

Во документацијата по изградбата на модуларните болници НЕМА потпишано инженер

Курир - 22.09.2021

Од општина Тетово тврдат дека тие немале никаква одговорност во оперативната фаза на градбата на модуларната болница која изгоре на 8-ми септември при што починаа 14 луѓе. Општинските власти тврдат дека за модуларните согласно донесениот закон ...

Зошто Заев, Филипче и Хасани дозволија изградба на болница која нема основни стандарди?

Нетпрес - 22.09.2021

Наместо морална одговорност и оставки, а потоа и непристрасна истрага, партнерите во власта СДСМ и ДУИ ги гледаме како се обвинуваат помеѓу себе кој да ја преземе вината за несреќата во Тетово, во која живи изгореа 14 луѓе.

Двајца од преживеаните во пожарот во Тетово сè уште се во болница

Скопје инфо - 22.09.2021

Само двајца од преживеаните пациенти во модуларната болница во Тетово сѐ уште во болница, додека другите десет се пуштени на домашно лекување, пишува локалниот портал Глас.мк. Се работи за пациенти сместени во ковид-центарот во Клиничката болница во ...

Премиерот одбива да коментира теми поврзани со неговиот коалиционен партнер

Lider - 22.09.2021

Премиерот Заев денеска даваше одговори на обвинувањата дека се злоупотребени средствата од Светската банка за модуларните болници, но се обиде да избегне коментар кој би вклучил критика или обвинување кон коалициониот партнед ДУИ.

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо вистинска одговорност, партнерите во криминал СДСМ и ДУИ си ја префрлаат топката за тоа кој е ...

Курир - 22.09.2021

СДСМ и ДУИ бедно и очајно преку медиуми си ја префрлаат одговорноста за трагедијата во модуларната болница во Тетово каде што живи изгореа 14 пациенти, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Јавното обвинителство да не чека и веднаш да покрене обвиненија

Press24 - 22.09.2021

„Во власта СДСМ и ДУИ ги гледаме како се обвинуваат помеѓу себе кој да ја преземе вината за несреќата во Тетово, во која живи изгореа 14 луѓе. Зоран Заев јавно призна дека модуларната болница во Тетово е градена без одобрение за градба и без ...

СДСМ и ДУИ си ја префрлаат топката за тоа кој е повеќе крив за трагедијата во Тетово, соопштува ВМРО-ДПМНЕ

Lider - 22.09.2021

СДСМ и ДУИ бедно и очајно преку медиуми си ја префрлаат одговорноста за трагедијата во модуларната болница во Тетово каде што живи изгореа 14 пациенти. СДСМ од една страна го штити Филипче и го обвинува директорот на болницата дека тој бил надлежен ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо вистинска одговорност, партнерите во криминал СДСМ и ДУИ си ја префрлаат топката за тоа кој е ...

Press24 - 22.09.2021

СДСМ и ДУИ бедно и очајно преку медиуми си ја префрлаат одговорноста за трагедијата во модуларната болница во Тетово каде што живи изгореа 14 пациенти, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

Велјановски: СДСМ и ДУИ се обвинуваат помеѓу себе кој да ја преземе вината за несреќата во Тетово

MTM - 22.09.2021

Наместо морална одговорност и оставки, а потоа и непристрасна истрага, партнерите во власта СДСМ и ДУИ ги гледаме како се обвинуваат помеѓу себе кој да ја преземе вината за несреќата во Тетово, во која живи изгореа 14 луѓе, истакна денеска во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо вистинска одговорност, партнерите во криминал СДСМ и ДУИ си ја префрлаат топката за тоа кој е ...

Нетпрес - 22.09.2021

СДСМ и ДУИ бедно и очајно преку медиуми си ја префрлаат одговорноста за трагедијата во модуларната болница во Тетово каде што живи изгореа 14 пациенти, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност за несреќата во Тетово и Јавното обвинителство да покрене обвиненија

Кајгана - 22.09.2021

ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно побара морална одговорност и оставки за несреќата во модуларната болница во Тетово во која загинаа 14 лица. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Велјановски, во изјавата за медиумите во Собранието, посочи СДСМ и ДУИ, ...

ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност за несреќата во Тетово и обвинение за случајот

MakPress - 22.09.2021

ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно побара морална одговорност и оставки за несреќата во модуларната болница во Тетово во која загинаа 14 лица. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Велјановски, во изјавата за медиумите во Собранието, посочи СДСМ и ДУИ, ...

Ќе ги раздружи ли коалиционите партнери изгорената болница?

Скопско Ехо - 22.09.2021

Модуларната болница во Тетово која изгоре до темел и во која животот го загубија 14 лица може да биде камен на сопнување меѓу коалиционите партнери СДСМ и ДУИ. Се почести се меѓусебните префрлања на одговорноста за надлежностите околу болницата.

Наместо вистинска одговорност партнерите во криминал СДСМ и ДУИ си ја префрлаат топката за тоа кој е повеќе крив

Опсервер - 22.09.2021

СДСМ и ДУИ бедно и очајно преку медиуми си ја префрлаат одговорноста за трагедијата во модуларната болница во Тетово каде што живи изгореа 14 пациенти. СДСМ од една страна го штити Филипче и го обвинува директорот на болницата дека тој бил надлежен ...

Мицкоски против законот за градба на модуларните болници кој Мисајловски го одобрил без ниеден амандман?

Локално - 22.09.2021

Во дуелот помеѓу лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Заев и Мицкоски, помеѓу сите жешки теми клучна беше темата за модуларните болници и законот за нивно поставување. Мицкоски го обвини Заев дека законот за нивно поставување бил донесен „според желбите ...

СДСМ и ДУИ си ја префрлаат топката за тоа кој е виновен за трагедијата во Тетово за да избегнат одговорност

Република - 22.09.2021

СДСМ и ДУИ бедно и очајно преку медиуми си ја префрлаат одговорноста за трагедијата во модуларната болница во Тетово каде што живи изгореа 14 пациенти, велат од ВМРО-ДПМНЕ. велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Наместо морална одговорност и оставки, а потоа и непристрасна истрага, партнерите во власта СДСМ и ДУИ ги гледаме како ...

Опсервер - 22.09.2021

Наместо морална одговорност и оставки, а потоа и непристрасна истрага, партнерите во власта СДСМ и ДУИ ги гледаме како се обвинуваат помеѓу себе кој да ја преземе вината за несреќата во Тетово, во која живи изгореа 14 луѓе.

Заев: Нема простор за сомнеж дека се злоупотребени средства од Светска Банка

Локално - 22.09.2021

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека нема простор за сомнеж за злоупотреба на средства од Светска Банка, за модуларните болници. -Апсолутно не. Ни малку не се сомневам. Нема да коментирам, истрага е нормално.

Двајца пацинети кои го преживеаа пожарот се уште се во болница

Скопје1 - 22.09.2021

Само двајца од преживеаните пациенти во модуларната болница во Тетово сѐ уште се лекуваат во болница, додека другите десет се пуштени дома, пишува локалниот портал Глас.мк. Се работи за пациенти сместени во ковид-центарот во Клиничката болница во ...

Празна е графата за инженер кој извршил надзор на сите модуларните болници по изградбата

Република - 22.09.2021

Од општина Тетово тврдат дека тие немале никаква одговорност во оперативната фаза на градбата на модуларната болница која изгоре на 8-ми септември при што починаа 14 луѓе. Општинските власти тврдат дека за модуларните согласно донесениот закон ...

Се уплаши ли Заев да не му се налутат од ДУИ?

Скопско Ехо - 22.09.2021

– Ни малку не се сомневам дека се злоупотребени средствата од Светска банка за модуларните болници, изјави премиерот Зоран Заев, но одби да ги коментира документите коишто вчера излегоа во јавност според коишто општината и раководството на болницата ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо вистинска одговорност партнерите во криминал СДСМ и ДУИ си ја префрлаат топката за тоа кој е повеќе ...

MakPress - 22.09.2021

СДСМ и ДУИ бедно и очајно преку медиуми си ја префрлаат одговорноста за трагедијата во модуларната болница во Тетово каде што живи изгореа 14 пациенти. СДСМ од една страна го штити Филипче и го обвинува директорот на болницата дека тој бил надлежен ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пратениците од СДСМ и ДУИ го одбија предлогот да се расправа за градбата и начинот на употреба на ...

MakPress - 22.09.2021

Власта се плаши од вистината и не сака да се збори за околностите поврзани со тетовската трагедија и горењето на модуларната болница. Денес тие го одбија предлогот на пратеничката група на Комисијата за труд и социјална политика да се разгледува ...

Општина Тетово: Ние не сме надлежни за модуларната болница, туку Министерство за здравство

Deutsche Welle - 21.09.2021

Од тетовската општина тврдат дека тие немале никаква надлежност во врска со модуларната болница за ковид-пациенти. Ја префрлаат одговорноста врз Министерството за здравство Сите надлежности, како за тетовската модуларна болница, така и за сите други ...

За тетовскиот ковид-центар надлежни биле општината и директорот на болницата

Deutsche Welle - 21.09.2021

Целосната надлежност за контролната и оперативната фаза на тетовската модуларна болница била на општина Тетово, директорот на болницата и комунални инспектори, покажува тендерската документација.

В.д. директорот Бесими бил задолжен за противпожарна заштита во Тетовската модуларна болница

Сакам да кажам - 21.09.2021

За противпожарна заштита во модуларната ковид болница во Тетово која изгоре на 8 септември бил задолжен в.д. директорот Флорин Бесими, според документот за изработка на проектот на Министерството за труд и социјална политика (МТСП), Светска банка и ...

Надзорот за изградба на модуларните болници не го правела акредитирана фирма?

Алсат-М - 21.09.2021

Надзорот на градбите на модуларните билници не го правела ниту една акредитирана фирма за тоа. Ниту еден јавно објавен документ или склучен тендерски договор од страна на Министерството за труд и социјална политика не посочува дека фирма вршела ...

Тендерската документација открива кој бил одговорен за безбедноста на тетовската модуларна болница

Сител - 21.09.2021

Заштитата од пожар во тетовскиот ковид центар била обврска на директорот на болницата. Ова го открива заедничкиот документ на Министерствата за труд, здравство и Светската банка во кој детално се опишуват фазите на изградба, одржување и контрола на ...

Тендерски документ открива: Надлежни за модуларната во Тетово биле општината и директорот на болницата

Телма - 21.09.2021

Директорот на тетовската болница, Флорин Бесими понуди оставка, но неговото име останува впишано во документот од Светска бенка и минситерстовото за труд и социјална со кои минатиот октомври се вршела изградата, а требало да се контролираат ...

Надлежни за модуларната во Тетово биле општината и директорот на болницата

Фокус - 21.09.2021

Директорот на тетовската болница, Флорин Бесими понуди оставка, но неговото име останува впишано во документот од Светска банка и министерството за труд и социјала со кои минатиот октомври се вршела изградбата, а требало да се контролираат ...

Општина Тетово ја префрла одговорноста за (не)контрола врз модуларната кон Министерството за здравство и градежните ...

Телма - 21.09.2021

Од општина Тетово тврдат дека тие немале никаква одговорност во оперативната фаза на градбата на модуларната болница (која изгоре на 8-ми септември при што починаа 14 луѓе). Општинските власти тврдат дека за модуларните согласно донесениот закон ...

Општина Тетово: „Надлежностите за модуларните болници ѝ припаѓаат на централната власт“

Алсат-М - 21.09.2021

Реагираше општина Тетово. Оттаму тврдат дека надлежностите за модуларните болници ѝ припаѓаат на централната власт. Изградбата на модуларната болница било реализирано со посебен закон, каде што сите надлежности се насочени кон централно ниво, ...

Дојче Веле: За тетовскиот ковид-центар надлежни општината и директорот, нема потпис од ниту еден инжинер за извршен ...

Телма - 21.09.2021

Според тендерската документација, која ја објави Дојче веле, целосната надлежност за контролната и оперативната фаза на тетовската модуларна болница била на општина Тетово, директорот на болницата и комунални инспектори.

ОЈО: Налог за гардежно вештачење на модуларната болница во Тетово

24 Вести - 21.09.2021

Технолошкиот факултет се вклучува во истрагата за опожарената модуларна болница во Тетово. Отаму ќе го вештачат објектот кои за само неколку минути целосно изгоре на 8 Септември. Под градежно вештачење се подразбира вештачење на материјалите од кои ...

Експерти од Технолошкиот факултет ќе ја вештачат тетовската модуларна ковид-болница

Слободен Печат - 21.09.2021

Технолошкиот факултет се вклучува во истрагата за изгорената модуларна болница во Тетово. Експертите од факултетот ќе го вештачат објектот, кој за само неколку минути целосно изгоре на 8 септември , при што загинаа 14 луѓе, а 12 беа повредени, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта се плаши од вистината

Канал5 - 21.09.2021

Пратениците од СДСМ и ДУИ го одбија предлогот да се расправа за модуларните болници. Власта се плаши од вистината и не сака да се збори за околностите поврзани со тетовската трагедија и горењето на модуларната болница.

За тетовскиот ковид-центар надлежни биле општината и директорот на болницата?

Канал5 - 21.09.2021

Планот за заштита од пожар во тетовската модуларна болница бил во надлежност на в.д. директорот Флорин Бесими, кој си поднесе оставка, и друго одговорно лице од болницата,a истиот требало да се реализира на почетокот на работата на монтажниот ...

Данок во живот за „судбината“ на Денот на независноста

Слободен Печат - 21.09.2021

Секогаш сум велел дека да го водите ресорот здравство е најнеблагодарната работа во оваа и ваква држава. Може да бидете и најдобриот врвен хирург-оператор во светски маштаб, сепак резултатите од вашето „менаџирање“ во македонското здравство ќе бидат ...

Бројот на заболени од ковид се намалува покажува извештајот на ИЈЗ

Канал5 - 21.09.2021

Кривата на заразени во благ пад. За една недела регистрирани се околу 3300 нови случаи, 3,7 % помалку споредено со минатата. Според последниот извештај на Институтот за јавно здравје за разлика од претходната, оваа седмица за 50% е зголемен бројот ...

Технолошкиот факултет се вклучува во истрагата за опожарената болница во Тетово

Фокус - 21.09.2021

Технолошкиот факултет се вклучува во истрагата за опожарената модуларна болница во Тетово. Оттаму ќе го вештачат објектот кои за само неколку минути целосно изгоре на 8 Септември, пренесува ТВ 24 .

Директорот на тетовската болница и општината биле одговорни за функционалноста на модуларната болница, покажуваат ...

Слободен Печат - 21.09.2021

Општина Тетово и директорите на тетовската Клиничка болница биле одговорни за контролата на квалитетот и функционалноста на модуларната болница, додека Министерството за труд и социјална политика заедно со претставници на Светска банка го ...

Не се утврдени недостатоци во модуларните болници, се чека извештајот од германските експерти за пожарот во Тетово

Слободен Печат - 21.09.2021

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) при вонредните инспекциски надзори во 18 модуларни болници во државава не констатирал недостатоци. Извештајот од германските експерти за пожарот во тетовската модуларна болница во кој животот го ...

Не се утврдени недостатоци во модуларните болници, се чека извештајот од германските експерти за пожарот во Тетово

Сител - 21.09.2021

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) при вонредните инспекциски надзори во 18 модуларни болници во државава не констатирал недостатоци. Извештајот од германските експерти за пожарот во тетовската модуларна болница во кој животот го ...

Не се утврдени недостатоци во модуларните болници, се чека извештајот од германските експерти за пожарот во Тетово

24 Вести - 21.09.2021

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) при вонредните инспекциски надзори во 18 модуларни болници во државава не констатирал недостатоци. Извештајот од германските експерти за пожарот во тетовската модуларна болница во кој животот го ...

Не се утврдени недостатоци во модуларните болници

Канал5 - 21.09.2021

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) при вонредните инспекциски надзори во 18 модуларни болници во државава не констатирал недостатоци. Извештајот од германските експерти за пожарот во тетовската модуларна болница во кој животот го ...

Намалена инциденцата на ширење на вирусот, нема потреба од промена на наставниот модел

Слободен Печат - 21.09.2021

Според последната епидемиолошка анализа на Институтот за јавно здравје, за 40 проценти е намaлена инциденцата на ширење на вирусот кај населението на ниво на цела држава со почетокот на училишната година, споредбено со ширење на вирусот во ...

Намалена инциденцата на ширење на вирусот, нема потреба од промена на наставниот модел

Сител - 21.09.2021

Според последната епидемиолошка анализа на Институтот за јавно здравје, за 40 проценти е намaлена инциденцата на ширење на вирусот кај населението на ниво на цела држава со почетокот на училишната година, споредбено со ширење на вирусот во ...

Моделот на настава нема да се менува, ширењето на вирусот е намалено за 40%

Фокус - 21.09.2021

Според последната епидемиолошка анализа на Институтот за јавно здравје, за 40 проценти е намaлена инциденцата на ширење на вирусот кај населението на ниво на цела држава со почетокот на училишната година, споредбено со ширење на вирусот во ...

Намалена инциденцата на ширење на вирусот, нема потреба од промена на наставниот модел

Канал5 - 21.09.2021

Согласно овие податоци и намалената инциденца на ширење на вирусот, нема потреба од промена на моделот на настава, сметаат од Комисијата за заразни болести, се вели во соопштението од МЗ. Според последната епидемиолошка анализа на Институтот за ...

Намалена инциденцата на ширење на вирусот, нема потреба од промена на наставниот модел

Алсат-М - 21.09.2021

Според последната епидемиолошка анализа на Институтот за јавно здравје, за 40 проценти е намaлена инциденцата на ширење на вирусот кај населението на ниво на цела држава со почетокот на училишната година, споредбено со ширење на вирусот во ...

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО Е НАДЛЕЖНО ЗА МОДУЛАРНИТЕ БОЛНИЦИ Општина Тетово тврди дека не е надлежна

+инфо - 21.09.2021

Изградбата на модуларната болница е реализирана со посебен закон, кадешто сите надлежности се насочени кон централно ниво, односно кон Министерството за здравство, велат од општината. Општина Тетово преку соопштение отфрла каква било одговорност за ...

ШТО САКА ДА СКРИЕ ВЛАСТА Опозицијата обвини дека власта одбива расправа за модуларната болница

+инфо - 21.09.2021

СДС и ДУИ гласаа против предлогот да се разговара отворено за пропустите при поставување и начинот на градба на болниците, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Власта се плаши од вистината и не сака да се зборува за околностите поврзани со тетовската трагедија и ...

Технолошкиот факултет се вклучува во истрагата за опожарената болница во Тетово

Либертас - 21.09.2021

Технолошкиот факултет се вклучува во истрагата за опожарената модуларна болница во Тетово. Оттаму ќе го вештачат објектот кои за само неколку минути целосно изгоре на 8 Септември, пренесува ТВ 24 .

ФАКТОР НА ДЕНОТ: По пожарот во Тетово дисциплината е поголема, а во меѓувреме протече документ за набавка на ...

Фактор - 21.09.2021

ПО ТРАГЕДИЈАТА ВО ТЕТОВО ДИСЦИПЛИНАТА Е ПОГОЛЕМА Д-р Ирина Бухова, директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат, утринава гостуваше во Утрински брифинг, каде што проговори за активностите на Инспекторатот во изминатиов период, а ...

За тетовскиот ковид центар надлежни биле општината и директорот

Вечер Прес - 21.09.2021

Тетовскиот ковид центар вклучително и планот за заштита од пожар во тетовската модуларна болница бил во надлежност на в.д. директорот Флорин Бесими, кој си поднесе оставка, и друго одговорно лице од болницата.

Документ: Надлежни за модуларната болница во Тетово биле општината и директорот на болницата

Нова ТВ - 21.09.2021

Надлежноста за контрола на модуларните болници е на локалните власти и на директорите на болниците, се наведува во документ на Светска банка и на Министерството за труд и социјална политика кои се надлежни за спроведување на проектот за изградба на ...

Министерството за здравство е надлежно за модуларните болници,Општина Тетово тврди дека не е надлежна

Либертас - 21.09.2021

Општина Тетово преку соопштение отфрла каква било одговорност за надлежноста врз модуларната болница, во која во пожар загинаа 14 лица. Општината тврди дека надлежностите за модуларните болници ѝ припаѓаат на централната власт.

За тетовскиот ковид-центар надлежни биле општината и директорот на болницата

Либертас - 21.09.2021

Оваа ситуација се повторува и во речиси сите други модуларни болници кои беа градени во земјата за време на пандемијата- како надлежни за комплетниот надзор над работата наведени се само имињата на директор на локалната болница, понекаде и ...

За системските пропусти и грешки нема што да се чека истрагата

Алфа - 21.09.2021

Додека се чекаат официјалните детали од истрагата за вистинската причина за трагедијата во тетовскиот ковид центар како изгледаше хронологијата за плановите, набавката и поставувањата на модуларните болници? Откако се констатираше дека е неопходно ...

Како може цел објект да изгори за неколку минути? – се подготвуваат два извештаи за трагедијата во Тетово

Либертас - 21.09.2021

Како може цел објект да изгори за само неколку минути? Ова е главното прашање околу коешто се фокусирала истрагата на германските истражители, коишто минатата недела ја посетија Северна Македонија.

Не се утврдени недостатоци во модуларните болници, се чека извештајот од германските експерти за пожарот во Тетово

Вечер Прес - 21.09.2021

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) при вонредните инспекциски надзори во 18 модуларни болници во државава не констатирал недостатоци. Извештајот од германските експерти за пожарот во тетовската модуларна болница во кој животот го ...

Како може цел објект да изгори за неколку минути? – се подготвуваат два извештаи за трагедијата во Тетово

Бриф - 21.09.2021

Како може цел објект да изгори за само неколку минути? Ова е главното прашање околу коешто се фокусирала истрагата на германските истражители, коишто минатата недела ја посетија Северна Македонија.

ОПШТИНАТА И ДИРЕКТОРОТ БИЛЕ НАДЛЕЖНИ ЗА МОДУЛАРНАТА Дојче веле објави документи за надлежностите

+инфо - 21.09.2021

Целосната надлежност за контролната и оперативната фаза на тетовската модуларна болница била на општина Тетово, директорот на болницата и комунални инспектори, покажува тендерската документација што ја објави Дојче веле.

Бесими молчи, а од Општина Тетово велат дека за модуларните болници надлежно е Министерството за здравство

ММС - 21.09.2021

Директорот на Клиничката болница Тетово Флорим Бесими, заедно со одговорно лице во болницата, преставници на Општина Тетово како и комунален инспектор биле одговорни за планот за регуларно одржување на инсталациите во модуларната болница во Тетово, ...

Општина Тетово и директорот на болницата биле надлежни за модуларната болница

Алфа - 21.09.2021

Надлежноста и одговорноста за контролата на изградбата, функционалноста и заштитните механизми на модуларната болница биле на општина Тетово и директорот на клиничката болница,покажуваат податоците од тендерската документација, која ја објави Дојче ...

Протече документ за набавката на модуларните болници, одговорноста тенденциозно му се наметнува на директорот Бесими

Фактор - 21.09.2021

Во одредени медиуми протече документот за јавната набавка на 17-те модуларни болници за ковид-пациенти склучен помеѓу Светска банка и Министерството за труд и социјална политика, а тенденцијата е одговорноста да се префрли на директорот на ...

Намалена инциденцата на ширење на вирусот, нема потреба од промена на наставниот модел

Вечер Прес - 21.09.2021

Според последната епидемиолошка анализа на Институтот за јавно здравје, за 40 проценти е намaлена инциденцата на ширење на вирусот кај населението на ниво на цела држава со почетокот на училишната година, споредбено со ширење на вирусот во ...

Директорот Бесими бил задолжен за противпожарна заштита во тетовската модуларна болница

Lider - 21.09.2021

За противпожарна заштита во модуларната ковид болница во Тетово која изгоре на 8 септември бил задолжен в.д. директорот Флорин Бесими, според документот за изработка на проектот на Министерството за труд и социјална политика (МТСП), Светска банка и ...

За тетовскиот ковид-центар надлежни биле општината и директорот на болницата

еМагазин - 21.09.2021

Министерството за труд и социјална политика заедно со претставници на Светска банка го спроведувале, а локалните власти и директори требало да го контролираат квалитетот и функционалноста на модуларните болници, покажуваат документите до кои дојде ...

Надлежни за тетовската модуларна болница биле директорот и локалната власт

Press24 - 21.09.2021

Тендерската надлежност за оперативна и контролна фаза на модуларната болница во Тетово, била токму на општина Тетово, директорот на болницата и комунални инспектори, покажува тендерската документација, пишува „ Дојче веле “.

ВМРО ДПМНЕ: Власта се плаши од вистината, затоа го одби нашиот предлог да се расправа за градбите на модуларните ...

Lider - 21.09.2021

Од партијата прашуваат што сака да сокрие власта? Власта се плаши од вистината и не сака да се зборува за околностите поврзани со тетовската трагедија и горењето на модуларната болница, сметаат од ВМРО ДПМНЕ.

Не се утврдени недостатоци во модуларните болници, се чека извештајот од германските експерти за пожарот во Тетово

24Инфо - 21.09.2021

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) при вонредните инспекциски надзори во 18 модуларни болници во државава не констатирал недостатоци. Извештајот од германските експерти за пожарот во тетовската модуларна болница во кој животот го ...

Општината, директорот и комунални инспектори биле надлежни за модуларната болница во Тетово

Нетпрес - 21.09.2021

Целосната надлежност за контролната и оперативната фаза на тетовската модуларна болница била на општина Тетово, директорот на болницата и комунални инспектори, покажува тендерската документација што ја објави Дојче веле .

ДСЗИ не утврди недостатоци во модуларните болници, се чека извештајот од германските експерти

Lider - 21.09.2021

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) при вонредните инспекциски надзори во 18 модуларни болници во државава не констатирал недостатоци. Извештајот од германските експерти за пожарот во тетовската модуларна болница во кој животот го ...

Почна војната за префрлање одговорност помеѓу СДСМ и ДУИ: Кој е виновен Филипче или Бесими?!

Курир - 21.09.2021

Во пожарот кој изби на 8 септември во тетовската модуларна Ковид- болница, живи изгореа 14 лица, а 12 успејаа да се извлечат. Одговорност за оваа ужасна трагедија не понесе никој! Досега не се утврдени ниту причините за избувнувањето на пожарот.

Владејачката коалиција во клинч: Кој е виновен за тетовската трагедија, кадарот на СДСМ или на ДУИ

Нетпрес - 21.09.2021

Во пожарот кој избувна на 8-ми септември во тетовската модуларна ковид-болница, живи изгореа 14 лица, а 12 претрпеа тешки повреди и изгореници, но одговорност за оваа ужасна трагедија засега не понесе никој и досега не се утврдени ниту причините за ...

Тендерската документација открива кој бил одговорен за безбедноста на тетовската модуларна болница

Скопје инфо - 21.09.2021

Заштитата од пожар во тетовскиот ковид центар била обврска на директорот на болницата. Ова го открива заедничкиот документ на Министерствата за труд, здравство и Светската банка во кој детално се опишуват фазите на изградба, одржување и контрола на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта се плаши од вистината, пратениците од СДСМ и ДУИ го одбија предлогот на ВМРО-ДПМНЕ да се расправа за ...

Курир - 21.09.2021

Власта се плаши од вистината и не сака да се збори за околностите поврзани со тетовската трагедија и горењето на модуларната болница. Денес тие го одбија предлогот на пратеничката група на Комисијата за труд и социјална политика да се разгледува ...

Нема промена на наставниот модел, инциденцата на ширење на вирусот е намалена

Независен - 21.09.2021

Според последната епидемиолошка анализа на Институтот за јавно здравје, за 40 проценти е намaлена инциденцата на ширење на вирусот кај населението на ниво на цела држава со почетокот на училишната година, споредбено со ширење на вирусот во ...

Намалена инциденцата на ширење на вирусот, нема потреба од промена на наставниот модел

24Инфо - 21.09.2021

Според последната епидемиолошка анализа на Институтот за јавно здравје, за 40 проценти е намaлена инциденцата на ширење на вирусот кај населението на ниво на цела држава со почетокот на училишната година, споредбено со ширење на вирусот во ...

Се намали инциденцата на ширење на заразата, промени во сегашните мерки засега нема

Скопје инфо - 21.09.2021

Според последната епидемиолошка анализа на Институтот за јавно здравје, за 40 проценти е намaлена инциденцата на ширење на вирусот кај населението на ниво на цела држава со почетокот на училишната година, споредбено со ширење на вирусот во ...

Чибишев: Не треба здравствените власти да се потпираат на модуларни болници туку требаа за овој период да оспособат ...

Курир - 21.09.2021

„Ние имавме уште еден голем проблем, имавме наплив на голема бројка на пациенти, а ограничен капацитет за згрижување. Заради тоа државата презема мерки и монтираше модуларни болници. Модуларните болници во почетокот кога имаше голем наплив на ...

Директорот на Тетовската болница бил одговорен за противпожарната заштита

Независен - 21.09.2021

Министерството за труд и социјална политика заедно со претставници на Светска банка го спроведувале, а локалните власти и директори требало да го контролираат квалитетот и функционалноста на модуларните болници, покажуваат документите до кои дојде ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пратениците од СДСМ и ДУИ го одбија нашиот предлог да се расправа за градбата на модуларните болници

Press24 - 21.09.2021

Пратениците од владејачкото мнозинство го одбија предлогот на пратеничката група на Комисијата за труд и социјална политика да се разгледува информација во врска со реализација на проектот за набавка и пуштање во употреба на модуларните болници.

ВМРО-ДПМНЕ: Пратениците од СДСМ и ДУИ го одбија нашиот предлог да се расправа за градбата на модуларните болници

24Инфо - 21.09.2021

Пратениците од владејачкото мнозинство го одбија предлогот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ на Комисијата за труд и социјална политика да се разгледува информација во врска со реализација на проектот за набавка и пуштање во употреба на ...

ОПШТИНА ТЕТОВО: За модуларните болници надлежноста е на Министерството за здравство, а не на општината!

Денешен - 21.09.2021

Очигледно станува жешко во СДСМ и во фотелјата на Венко Филипче, по денешните објави со кои одговорноста за монтажната болница во Тетово се префрла врз општина Тетово и фактички врз Теута Арифи и врз директорот на болницата, Флорин Бесими, со ...

ИЈЗ: За 40 отсто е намалена инциденцата на ширење на вирусот во септември во споредба со август, Царовска не го менува ...

Денешен - 21.09.2021

Според последната епидемиолошка анализа на Институтот за јавно здравје, за 40 проценти е намaлена инциденцата на ширење на вирусот кај населението на ниво на цела држава со почетокот на училишната година, споредбено со ширење на вирусот во ...

ВМРО-ДПМНЕ бара да се разгледува во Собрание изградбата и пуштањето во употреба на модуларните болници

Lider - 21.09.2021

Антонио Милошоски преку Фејсбук статус ја информираше јасвноста дека ВМРО-ДПМНЕ бара да се разгледува во Собрание изградбата и пуштањето во употреба на модуларните болници. – На денешната Комисија за труд и социјала пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ...

Не се утврдени недостатоци во модуларните болници, се чека извештајот од германските експерти за пожарот во Тетово

365 - 21.09.2021

Скопје, 21 септември 2021 (МИА) – Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) при вонредните инспекциски надзори во 18 модуларни болници во државава не констатирал недостатоци. Извештајот од германските експерти за пожарот во тетовската ...

„ТВ24“: Обвинителството со налог за „градежно вештачење“ на модуларната болница во Тетово, ќе се проверуваат ...

365 - 21.09.2021

Истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово, во кој за само неколку минути трагично загинаа 14 лица, сѐ уште е во тек, а во неа ќе се вклучи и Технолошкиот факултет, објави „ТВ24“ .

„Дојче веле“: За тетовскиот ковид-центар надлежни биле општината и директорот на болницата - се огласија и од Општина ...

Точка - 21.09.2021

Целосната надлежност за контролната и оперативната фаза на тетовската модуларна болница била на општина Тетово, директорот на болницата и комунални инспектори, покажува тендерската документација.

Документи: Општината и директорот на болницата биле надлежни за тетовската модуларна болница

Република - 21.09.2021

Целосната надлежност за контролната и оперативната фаза на тетовската модуларна болница била на општина Тетово, директорот на болницата и комунални инспектори, покажува тендерската документација што ја објави „Дојче веле“.

Дојче веле дојде до документи: Општината и директорот на болницата биле одговорни за модуларната болница

PressingTV - 21.09.2021

Целосната надлежност за контролната и оперативната фаза на тетовската модуларна болница била на општина Тетово, директорот на болницата и комунални инспектори, покажува тендерската документација што ја објави „Дојче веле“.