TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Политика“: Австрија нема основа да се буни за лажните азиланти

Н.Македонија - 20.10.2012

За разлика од петте-земји иницијатори за привремена суспензија на безвизниот режим, кои не ги именуваа државите кон кои тоа би било насочено, австриската министерка за внатрешни работи Јохана ...

Лажни азиланти

Н.Македонија - 20.10.2012

Попусти се апелите оти сиромашните државјани на Македонија што сакаат да станат економски емигранти, односно да работат за парче леб, не можат да добијат политички азил во Германија, Холандија, ...

Условите во азилантските кампови во ЕУ се неподносливи, тврдат барателите

МРТ - 19.10.2012

Условите за живот во азилантските кампови се неподносливи, се жалат барателите на азил, во амбасадите на матичните замји.

Бројот на барателите на азил во Швајцарија се намали за 20 отсто

МРТ - 19.10.2012

Бројот на барателите на азил во Швајцарија во септемеври се намали за 19 отсто во споредба со бројките од август, јавува дописникот на МИА од Париз.

МВР ги заостри мерките против потенцијалните азиланти

МРТ - 19.10.2012

Македонските власти ги заоструваат мерките против потенцијалните азиланти. По враќањето од граница на околу 6 илјади и 500 граѓани и неколкуте поднесени кривични пријави, МВР работи интензивно на ...

Бројот на барателите на азил во овој период од годинава е зголемен

МРТ - 19.10.2012

Условите за живот во азилантските кампови се неподносливи се жалат барателите на азил, во амбасадите на матичните замји.

ЕУ сама ги привлекува лажните азиланти

Н.Македонија - 19.10.2012

Поволностите што некои држави ги даваат во процесот на барање азил се главната причина за брановите лажни азиланти, вели аналитичарката Александра Штиглмаер од Европската иницијатива за стабилност ...

Воведувањето визи не е решение за лажните азиланти

Дневник - 18.10.2012

Аналитичарката на Европската иницијатива за стабилност, Александра Штиглмаер изјави дека проблемот не е во лажните азиланти туку во погодностите што некои држави ги даваат за време на процесот на ...

Штиглмаер - Воведувањето визи не е решение

Утрински - 18.10.2012

ЕК потврди дека примила писма од неколку членки поради зголемен број на барања за азил од Западен Балкан Аналитичарката на Европската иницијатива за стабилност, Александра Штиглмаер изјави дека ...

Дачиќ нареди итни мерки за намалување на лажните азиланти

Дневник - 18.10.2012

Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска, на состанокот на Комисијата за следење на безвизниот режим на патувања во Европската унија, на надлежните министерства им наредил да преземат итни мерки за ...

Штиглмајер: Воведувањето на визи не е решение

Нетпрес - 18.10.2012

Аналитичарката на Европската иницијатива за стабилност, Александра Штиглмајер, изјавила дека проблемот не е во лажните азиланти туку во погодностите кои им ги нудат некои земји во текот на процесот ...

Дачиќ: Лажниот азил стана професија

Нетпрес - 18.10.2012

Српскиот премиер, Ивица Дачиќ, вели дека на Србија не и’ се заканува опасност од укинување на безвизниот режим оти бројот на лажни азиланти на кои тоа им е професија се намалува.

Штиглмаер: Воведувањето визи не е решение

Курир - 18.10.2012

Аналитичарката на Европската иницијатива за стабилност, Александра Штиглмаер изјави дека проблемот не е во лажните азиланти туку во погодностите што некои држави ги даваат за време на процесот на ...

Штиглмаер: Враќањето на визите не е решение

+инфо - 18.10.2012

Аналитичарката на Европската иницијатива за стабилност, Александра Штиглмаер изјави дека проблемот не е во лажните азиланти туку во погодностите што некои држави ги даваат за време на процесот на ...

Штиглмаер: Повторното воведување визи не е решение

Капитал - 18.10.2012

Александра Штиглмаер, аналитичарка на Европската иницијатива за стабилност, смета дека повторното воведување на визниот режим за земјите од Западен Балкан не е решение за состојбата со азилантите.

Штиглмаер: Воведувањето визи не е решение

Сител - 18.10.2012

Аналитичарката на Европската иницијатива за стабилност, Александра Штиглмаер изјави дека проблемот не е во лажните азиланти туку во погодностите што некои држави ги даваат за време на процесот на ...

Дачиќ нареди итни мерки за намалување на лажните азиланти

МРТ - 18.10.2012

Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска, на состанокот на Комисијата за следење на безвизниот режим на патувања во Европската унија, на надлежните министерства им наредил да преземат итни мерки за ...

Штиглмаер: Воведувањето визи не е решение

МРТ - 18.10.2012

Аналитичарката на Европската иницијатива за стабилност, Александра Штиглмаер изјави дека проблемот не е во лажните азиланти туку во погодностите што некои држави ги даваат за време на процесот на ...

Штиглмаер: Воведувањето визи не е решение

Press24 - 18.10.2012

Аналитичарката на Европската иницијатива за стабилност, Александра Штиглмаер изјави дека проблемот не е во лажните азиланти туку во погодностите што некои држави ги даваат за време на процесот на ...

Штиглмаер: Воведувањето визи не е решение

Денешен - 18.10.2012

Аналитичарката на Европската иницијатива за стабилност, Александра Штиглмаер изјави дека проблемот не е во лажните азиланти туку во погодностите што некои држави ги даваат за време на процесот на ...

Штиглмаер: Воведувањето на визите нема да го реши проблемот со азилантите

Sky - 18.10.2012

Проблемот не е во лажните азиланти туку во погодностите што некои држави ги даваат за време на процесот на барање азил, а повторното воведување на визниот режим не е решение, вели аналитичарката на ...

Дачиќ: Лажниот азил стана професија

Точка - 18.10.2012

Српскиот премиер, Ивица Дачиќ, вели дека на Србија не и’ се заканува опасност од укинување на безвизниот режим оти бројот на лажни азиланти на кои тоа им е професија се намалува.

Штиглмајер: Воведувањето визи не е решение

Вечер Прес - 18.10.2012

ПРОБЛЕМОТ СО ЛАЖНИТЕ АЗИЛАНТИ ТРЕБА ДА СЕ РЕШАВА ВО ЕВРОПА Аналитичарката на Европската иницијатива за стабилност, Александра Штиглмајер, изјави дека проблемот не е во лажните азиланти туку во ...

Штиглмајер: Воведувањето на визи не е решение

Точка - 18.10.2012

Аналитичарката на Европската иницијатива за стабилност, Александра Штиглмајер, изјавила дека проблемот не е во лажните азиланти туку во погодностите кои им ги нудат некои земји во текот на процесот ...

Шведска не кажува како четворица Македонци добиле азил

Н.Македонија - 18.10.2012

Од шведското миграциско биро одговорија дека не можат да ги соопштат причините, односно основата врз која им бил доделен азил на четворица наши државјани во текот на 2011 година, затоа што станува ...

МВР фати осум лажни азиланти – тргнале во Германија ќе завршат во затвор

Канал5 - 17.10.2012

Министерството за внатрешни работи осуети обид за илегално префрлање лица во земјите на Европската Унија со цел барање азил. Против 34-годишниот С.М.

Дачиќ нареди итни мерки за намалување на лажните азиланти

24 Вести - 17.10.2012

Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска, на состанокот на Комисијата за следење на безвизниот режим на патувања во Европската унија, на надлежните министерства им наредил да преземат итни мерки за ...

Нема бесплатно презимување

Дневник - 17.10.2012

Игор К. ИЛИЕВСКИ „Ол инклузив“ летување, уште и со џепарлак. Ќе отидеш, ќе те сместат, ќе те хранат, уште и ќе спечалиш. Потоа ќе те протераат и ќе ти забранат влез во земјата, но „отом потом“.

Азилантите полни со пари и хотелски резервации

Дневник - 17.10.2012

Дали да го пуштиш или да го вратиш? Тоа е прашањето што полицајците на граничниот премин Табановце секојдневно си го поставуваат вршејќи таканаречена анализа на ризик на македонските државјани што ја ...

Има ли лек за фалш-азилантите?

Утрински - 17.10.2012

Слободанка Јовановска Нашето најголемо достигнување во Европската унија, визите, повторно е на пат да се претвори во разочарување.

Приведен скопјанец кој за 1.000 евра „ветувал“ азил на запад

Телма - 17.10.2012

МВР поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство за организиран криминал-Скопје против С.М. (1978) од Скопје осомничен за сторено кривично дело злоупотреба на безвизниот режим.

Фатен шверцер на азиланти од Шутка и од Инџиково

Утрински - 17.10.2012

Скопјанец организирал транспорт на азиланти од Скопје во Германија, за што им наплаќал по 800 до 1.000 евра. Станува збор за неколку семејства од скопско Шуто Оризари и од Инџиково, кои илегално ...

Скопјанец осомничен за превезување лажни азиланти

Макфакс - 17.10.2012

Триесетдневен притвор и кривична пријава за сторено кривично дело „Злоупотреба на безвизниот режим со државите членки на европската унија и шенгенскиот договор" заработи 34-годишниот скопјанец С.М.

Сакал да пренесе азиланти, завршил во притвор

+инфо - 17.10.2012

Тресет и четири годишниот С.М. од Скопје е осомничен дека пренесувал азиланти кон европските земји за што полицијата му поднесе кривична пријава за злоупотреба на безвизниот режим.

Дачиќ нареди итни мерки за лажните азиланти

Press24 - 17.10.2012

Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска, на состанокот на Комисијата за следење на безвизниот режим на патувања во Европската унија, на надлежните министерства им наредил да преземат итни мерки за ...

Дачиќ нареди: Итни мерки за лажните азиланти

Курир - 17.10.2012

Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска, на состанокот на Комисијата за следење на безвизниот режим на патувања во Европската унија, на надлежните министерства им наредил да преземат итни мерки за ...

Притвор за скопјанец што ветувал азил во Германија

Сител - 17.10.2012

Триесет и четири годишен скопјанец организирал и транспортирал азиланти во Германија. Полицијата го привела на Блаце, а во комбето пронашла документи на осуммина Македонци.

Уапсен скопјанец кој ветувал азил во Германија

Press24 - 17.10.2012

34 годишен скопјанец заврши во притвор, откако полицијата утврдила дека организирал и транспортирал азиланти во Германија. Полицијата го привела скопјанецот С.М. на граничниот премин Блаце.

Скопјанец осомничен за превезување лажни азиланти

Кајгана - 17.10.2012

Триесетдневен притвор и кривична пријава за сторено кривично дело „злоупотреба на безвизниот режим со државите членки на европската унија и шенгенскиот договор" заработи 34-годишниот скопјанец С.М.

Српската влада со мерки против лажните азиланти

Р.С.Европа - 17.10.2012

Комисијата на српската влада за следење на безвизниот режим со ЕУ, денеска ќе ги разгледува мерките за намалување на бројот на така-наречените лажни азиланти, поради што постои и барање на некои ...

МВР со мерки за заштита на безвизниот режим, уапсено едно лице

Курир - 17.10.2012

Министерството за внатрешни работи превзема конкретни мерки за заштита на безвизниот режим и сузбивање и санкционирање на лицата кои го злоупотребуваат.

Скопјанец пренесувал лажни азиланти за Германија

Нетпрес - 17.10.2012

Триесет и четиригодишен скопјанец заработи кривична пријава откако е откриен дека пренесувал лажни баратели на азил од Македонија до Германија.

Скопјанец илегално носел азиланти во Германија – во притвор е и заработи кривична

МК News - 17.10.2012

Кривична пријава и притвор за скопјанец за злоупотреба на безвизниот режимза С.М. (1978) од Скопје осомничен за сторено кривично дело злоупотреба на безвизниот режим.

Скопјанец пренесувал лажни азиланти за Германија

Точка - 17.10.2012

Триесет и четиригодишен скопјанец заработи кривична пријава откако е откриен дека пренесувал лажни баратели на азил од Македонија до Германија.

Дачиќ со итни мерки против лажните српски азиланти

Sky - 17.10.2012

На средбата која ја одржа денеска премиерот на Србија, Ивица Дачиќ со Комисијата за следење на безвизниот режим, надлежните министри добиле нардеба за намалување на бројот на лажни азиланти.

Скопјанец носел две семејства "азиланти" за Германија

Вечер Прес - 17.10.2012

АПЕЛИТЕ НЕ ДОПИРААТ ДО ЛАЖНИТЕ АЗИЛАНТИ Досега од државната граница биле вратени околу 6.500 лица кои имале намера да стигнат во некоја од западноевропските земји и да побараат азил, а германската ...

Завршил во притвор, оти сакал да пренесе азиланти

Sky - 17.10.2012

Полицијата на лицето С.М.(34) од Скопје му поднесе кривична пријава за злоупотреба на безвизниот режим, поради сомнение дека пренесувал азиланти кон европските земји.

Дневен печат- коментари 17.10.2012

Sky - 17.10.2012

Пораките на Муса Џафери, безвизниот режим и азилантите, како и легализацијата на хомосексуални браковисе темите на кои коменетираат денешните изданија на дневните весници.

МВР со мерки за заштита на безвизниот режим

Денешен - 17.10.2012

Министерството за внатрешни работи превзема конкретни мерки за заштита на безвизниот режим и сузбивање и санкционирање на лицата кои го злоупотребуваат.

Дачиќ нареди итни мерки за намалување на лажните азиланти

Денешен - 17.10.2012

Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска, на состанокот на Комисијата за следење на безвизниот режим на патувања во Европската унија, на надлежните министерства им наредил да преземат итни мерки за ...

Притвор за злоупотреба на безвизниот режим

Н.Македонија - 17.10.2012

МВР поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство за организиран криминал-Скопје против С.М. (1978) од Скопје осомничен за сторено кривично дело злоупотреба на безвизниот режим.

Во Србија итни мерки за намалување на лажните азиланти

Н.Македонија - 17.10.2012

Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска, на состанокот на Комисијата за следење на безвизниот режим на патувања во Европската унија, на надлежните министерства им наредил да преземат итни мерки за ...

Визна паника во Македонија

Утрински - 16.10.2012

Од Брисел смируваат дека и да се донесе одлука за враќање на визите, за неа ќе требаат неколку месеци Шест држави на Европската унија запалија црвен аларм во Македонија и во Србија.

Азиланти, визи и видеоленти

Утрински - 16.10.2012

Димитар Чулев И да не се лажеме! Секоја организирана формација со предзнак на држава има дискреционо право да му одобри или да не му одобри влез на лице за кое смета дека нема да се однесува согласно ...

Визите може да се вратат, ама само привремено

Дневник - 16.10.2012

Откако медиумите во Македонија и во Србија кренаа паника дека Европската унија ќе ни ги врати визите, од Брисел смируваат дека тоа нема да се случи.

Презимување во Германија за 1.500 евра

Дневник - 16.10.2012

Ќе отидеш, ќе побараш азил, ќе те сместат и ќе ти дадат социјална помош. Едно семејство добива 1.500 евра. Тие пари тука никогаш нема да ги заработиш. Преку зима, и облека ќе ти дадат.

Само четворица од Македонија добиле азил во Шведска

Утрински - 16.10.2012

Барање за азил во Шведска минатата година поднеле 890 лица од Македонија, а дозвола за престој добиле само четири. За споредба, може да се посочи податокот дека на 75 отсто од азилантите од Еритреја ...

Само четворица македонски државјани добиле азил во Шведска

Дневник - 16.10.2012

Барање за азил во Шведска минатата година поднеле 890 лица од Македонија, а дозвола за престој добиле само четири лица. Најголем дел од македонските азиланти, како и оние од другите балкански земји, ...

Околу 6.500 лажни азиланти вратени од граница

Утрински - 16.10.2012

Додека едни се враќаат од Табановце, други наоѓаат заобиколни патишта за да заминат во земјите од шенген-зоната Околу 6.500 македонски државјани во изминативе девет месеци биле сопрени при обидот да ...

890 нашинци барале азил во Шведска, само четворица добиле

+инфо - 16.10.2012

Барање за азил во Шведска минатата година поднеле 890 лица од Македонија, а дозвола за престој добиле само четири лица. Најголем дел од македонските азиланти, како и оние од другите балкански земји, ...

Само четворица македонски државјани лани добиле азил во Шведска

МРТ - 16.10.2012

Барање за азил во Шведска минатата година поднеле 890 лица од Македонија, а дозвола за престој добиле само четири лица. Најголем дел од македонските азиланти, како и оние од другите балкански земји, ...

Не е можнo брзо укинување на безвизниот режим за Западен Балкан?!

Капитал - 16.10.2012

Засега и во блиска иднина не е можно враќање или суспендирање на безвизниот режим на ЕУ за земјите од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, вели извор на МИА од Европскиот парламент, откако шест ...

Шестмина граѓани на Македонија лани побарале азил

Inpress - 16.10.2012

Стокхолм, 16 октомври 2012 (ИНПРЕС) Барање за азил во Шведска минатата година поднеле 890 лица од Македонија, а дозвола за престој добиле само четири лица.

Париз потврди дека побарал да се расправа за бранот на азиланти во ЕУ

Сител - 16.10.2012

Укинувањето на визниот режим за земјите од Западен Балкан претставува важен елемент во политиката на нашето приближување кон нив, но за жал голем број на мигранти со потекло од балканските држави ја ...

Само четворица македонски државјани лани добиле азил во Шведска

Сител - 16.10.2012

Барање за азил во Шведска минатата година поднеле 890 лица од Македонија, а дозвола за престој добиле само четири лица. Најголем дел од македонските азиланти, како и оние од другите балкански земји, ...

Само четворица македонски државјани лани добиле азил во Шведска

Курир - 16.10.2012

Барање за азил во Шведска минатата година поднеле 890 лица од Македонија, а дозвола за престој добиле само четири лица. Најголем дел од македонските азиланти, како и оние од другите балкански земји, ...

Само четворица македонски државјани добиле азил во Шведска

Press24 - 16.10.2012

Барање за азил во Шведска минатата година поднеле 890 лица од Македонија, а дозвола за престој добиле само четири лица. Најголем дел од македонските азиланти, како и оние од другите балкански земји, ...

Франција бара од ЕУ дебата за безвизниот режим

+инфо - 16.10.2012

Укинувањето на визниот режим за земјите од Западен Балкан претставува важен елемент во политиката на нашето приближување кон нив, но за жал голем број на мигранти со потекло од балканските држави ја ...

Само четворица македонски државјани лани добиле азил во Шведска

Нетпрес - 16.10.2012

Барање за азил во Шведска минатата година поднеле 890 лица од Македонија, а дозвола за престој добиле само четири лица. Најголем дел од македонските азиланти, како и оние од другите балкански земји, ...

Дачиќ: Ќе платиме само да не ни ги вратат визите

Либертас - 16.10.2012

За српскиот премиер Ивица Дачиќ подобро е Србија да ги превземе трошоците за враќање на лажните азиланти назад во државата, отколку Србија да биде исфрлена од шен-ген зоната.

Само четворица македонски државјани лани добиле азил во Шведска

Точка - 16.10.2012

Барање за азил во Шведска минатата година поднеле 890 лица од Македонија, а дозвола за престој добиле само четири лица. Најголем дел од македонските азиланти, како и оние од другите балкански земји, ...

Азил во Шведска побарале 890 македоцни а добиле само четворица

Sky - 16.10.2012

Минатата година барање за азил во Шведска поднеле 890 лица од Македонија а само четири лица добиле дозвола за престој. Најголем дел од азилантите се припадници на заедниците.

Париз бара укнување на визната либерализација

Денешен - 16.10.2012

Укинувањето на визниот режим за земјите од Западен Балкан претставува важен елемент во политиката на нашето приближување кон нив, но за жал голем број на мигранти со потекло од балканските држави ја ...

Четворица Македонци лани добиле азил во Шведска

Вечер Прес - 16.10.2012

Според истражувањата во 2011 година Македонија се наоѓа на единаесеттото место, Босна е на деветтото, а Србија го зазема високото трето место од земјите од коишто доаѓаат најголемиот број баратели на ...

Само четворица Македонци добиле азил од Шведска

Денешен - 16.10.2012

Барање за азил во Шведска минатата година поднеле 890 лица од Македонија, а дозвола за престој добиле само четири лица. Најголем дел од македонските азиланти, како и оние од другите балкански земји, ...

Париз побарал да се расправа за бранот на азиланти во ЕУ

Идивиди - 16.10.2012

Париз, 16 октомври 2012 (МИА) - Укинувањето на визниот режим за земјите од Западен Балкан претставува важен елемент во политиката на нашето приближување кон нив, но за жал голем број на мигранти со ...

Само четворица македонски државјани добиле азил во Шведска

Идивиди - 16.10.2012

Стокхолм, 16 октомври 2012 (МИА) - Барање за азил во Шведска минатата година поднеле 890 лица од Македонија, а дозвола за престој добиле само четири лица.

Не е можнo брзо укинување на безвизниот режим

Идивиди - 16.10.2012

Стразбур, 15 октомври 2012 (МИА) - Засега и во блиска иднина не е можно враќање или суспендирање на безвизниот режим на ЕУ за земјите од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, вели извор на МИА од ...

Подобро Србија да ги плати трошоците за своите лажни азиланти, отколку да го загуби безвизниот режим

24 Вести - 15.10.2012

Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска изјави дека неговата земја е подготвена да ги плати трошоците, кои земјите од ЕУ би ги направиле за враќање на српските лажни азиланти, само за да не го загуби ...

Не е можнo укинување на безвизниот режим?

Курир - 15.10.2012

Засега и во блиска иднина не е можно враќање или суспендирање на безвизниот режим на ЕУ за земјите од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, вели извор на МИА од Европскиот парламент, откако четири ...

Дачиќ: Ако треба ќе платиме само да не ни ги вратат визите

+инфо - 15.10.2012

За српскиот премиер Ивица Дачиќ подобро е Србија да ги превземе трошоците за враќање на лажните азиланти назад во државата, отколку Србија да биде исфрлена од шен-ген зоната.

Безвисниот режим останува

Inpress - 15.10.2012

Стразбур, 15. октомври 2012 (ИНПРЕС) Засега и во блиска иднина не е можно враќање или суспендирање на безвизниот режим на ЕУ за земјите од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија.

Подобро да се платат трошоците за лажни азиланти, отколку да се загуби безвизниот режим

Курир - 15.10.2012

Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска изјави дека неговата земја е подготвена да ги плати трошоците, кои земјите од ЕУ би ги направиле за враќање на српските лажни азиланти, само за да не го загуби ...

Дачиќ: Ќе ги платиме трошоците за азилантите

Макфакс - 15.10.2012

Српскиот премиер Ивица Дачиќ предложи Србија да ги плати трошоците за 10.000 азиланти што се низ Европа. „Станува збор за помалку од 10.000 азиланти во цела Европа..

Дачиќ: Србија ќе ги плати трошоците за лажните азиланти во ЕУ

Р.С.Европа - 15.10.2012

Српскиот премиер Ивица Дачиќ изјави денеска дека повторното воведување на визи би оставило тешки последици за Белгрaд, па затоа предложил до ЕУ, Србија да ги плати трошоците за 10- те илјади српски ...

Брисел: Расправа за запирање на азилантите, а не за воведување визи

Нетпрес - 15.10.2012

Четири земји од Европската унија побараа на заседавањето на Советот на министри на ЕУ на 25 октомври да се разгледаат итни мерки за запирање на приливот на лажни азиланти од Србија и Македонија, но ...

Ќе ги платиме трошоците за 10.000 азиланти од Србија

Капитал - 15.10.2012

Ивица Дачиќ премиер на Србија „Ќе ги платиме трошоците за 10.000 азиланти од Србија, бидејќи тоа би била помала штета за земјата отколку укинувањето на безвизниот режим.

Не е можнo брзо суспендирање или укинување на безвизниот режим на ЕУ за Западен Балкан

Сител - 15.10.2012

Засега и во блиска иднина не е можно враќање или суспендирање на безвизниот режим на ЕУ за земјите од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, вели извор на МИА од Европскиот парламент, откако четири ...

Дачиќ: Подобро Србија да ги плати трошоците за своите лажни азиланти, отколку да го загуби безвизниот режим

Сител - 15.10.2012

Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска изјави дека неговата земја е подготвена да ги плати трошоците, кои земјите од ЕУ би ги направиле за враќање на српските лажни азиланти, само за да не го загуби ...

Нема скоро да се укине безвизниот режим

Денешен - 15.10.2012

Засега и во блиска иднина не е можно враќање или суспендирање на безвизниот режим на ЕУ за земјите од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, откако четири земји-членки на Унијата побарале расправа за ...

Дачиќ: Ако треба ќе платиме само да не ни ги вратат визите

Sky - 15.10.2012

За српскиот премиер Ивица Дачиќ подобро е Србија да ги превземе трошоците за враќање на лажните азиланти назад во државата, отколку Србија да биде исфрлена од шен-ген зоната.

Четири земји од ЕУ бараат остри мерки за„лажните азиланти“

Н.Македонија - 15.10.2012

Четири земји од Европската унија побарале на заседанието на Советот на министри на ЕУ на 25 октомври да ги разгледаат итните мерки за спречување на зголемениот прилив на „лажни азиланти“, посебно од ...

Дачиќ: Подобро Србија да ги плати трошоците за своите лажни азиланти, отколку да го загуби безвизниот режим

Н.Македонија - 15.10.2012

Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска изјави дека неговата земја е подготвена да ги плати трошоците, кои земјите од ЕУ би ги направиле за враќање на српските лажни азиланти, само за да не го загуби ...

Враќањето на визите за Македонија нема да биде едноставно

Н.Македонија - 15.10.2012

Процедурата за повторно да се вратиме на „црната“ шенген-листа е речиси подеднакво долга како што беше таа за да нѐ симнат оттаму, не се денови и месеци во прашање, туку години.