TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сојузнички артилериски напад врз опседнатиот Багдад

А1 - 06.04.2003

Американски авиони попладнево започна воздушен напад врз Багдад, јавија дописниците на западните медиуми од ирачкиот главен град. Во градот се слушале експлозии и истрели од автоматско оружје. Ирачката противвоздушна одбрана не се огласила на нападите.

Антивоен караван од Скопје за Багдад

А1 - 06.04.2003

„Да и застанеме на патот на војната“ е мотото на антивоениот караван што утре напладне од пред бистата на Мајка Тереза во Скопје ќе тргне за Багдад. Жарко Јордановски, Мирко Христов и група нивни пријатели - истомисленици пеш, без визи, пасоши и „со пари од добри луѓе“ сакаат да стигнат во Багдад ...

Американците влегоа во Багдад

А1 - 05.04.2003

Околу 20 американски тенкови изутрината навлегле во Багдад, додека ирачките сили давале отпор со истрели од артилериско оружје, тврдат американски извори. Ирачките власти ги негираа ваквите тврдења и додаваат дека го контролираат багдадскиот аеродром.

Буш: „Се затега обрачот околу Ирак“

А1 - 05.04.2003

Американскиот претседател Џорџ Буш денеска повторно изрази задоволство од „напредокот на американско-британските сили на ирачкиот фронт“ и изјави оти ослободувањето на земјата е многу блиску. Буш во неделното радиообраќање истакна дека војната во Ирак јасно покажала оти „слободните нации не треба ...

Битката за Багдад може да почне

Утрински - 05.04.2003

По освојувањето на аеродромот и доаѓањето на сојузничките сили пред портите на ирачката престолнина Борбата за градот ќе се одвива чекор по чекор ВАШИНГТОН - Целите на битката за Багдад ќе бидат микрокосмос на самата војна: уништување на силите кои го поддржуваат претседателот Садам Хусеин, ...

Битката за Багдад допрва следи

Вест - 05.04.2003

Конвој на американските сили пристигнува на меѓународниот аеродром Садам, на 10 километри од Багдад КАМПОТ АЛ САЈЛИЈА, 5 април (Ројтерс) - Американските вооружени сили со воени авиони во заднината вчера го обезбедија аеродромот во Багдад, додека цивилите во градот се соочија со прекин на струјата и ...

Ирачката телевизија го прикажа Садам

Утрински - 05.04.2003

По многубројните шпекулации за неговата судбина БАГДАД - Ирачката сателитска телевизија во четвртокот вечерта покажа снимки од претседателот Садам Хусеин кој претседаваше на состанокот со високите министри. Телевизискиот презентер јави дека Садам расправал за борбената подготвеност на ирачките сили ...

Американците во "пеколен напад" го освоија багдадскиот аеродром

Дневник - 05.04.2003

ПО ЖЕСТОКО БОМБАРДИРАЊЕ НА ИРАЧКИТЕ ПОЗИЦИИ Големата битка за контрола на аеродромот траела неколку часа, при што биле убиени најмалку 320 ирачки војници Третата пешадиска дивизија на американската војска вчера го зазеде меѓународниот аеродром "Садам" јужно од Багдад по "пеколна ноќ", во која ...

Багдад - срцето на ирачката историја

Вест - 05.04.2003

Багдад е главен град на Ирак од 1920 година, и денес има пет милиони жители. Градот е на бреговите на реката Тигар, на 850 квадратни километри. Важи за најголемите метрополи во арапскиот свет и претставува најголем политички, економски и културен центар.

Багдад - најголемата метропола во арапскиот свет

А1 - 04.04.2003

Багдад е главен град на Ирак од 1920 година, и денес во него живеат пет милиони жители. Површината на градот, што се наоѓа на бреговите на реката Тигар, опфаќа 850 квадратни километри. Багдад важи за најголемите метрополи во арапскиот свет и претставува најголем политички, економски и културен ...

Аеродромот во Багдад под контрола на Американците

А1 - 04.04.2003

Во текот на денов американската војска воспоставува контрола врз багдадскиот аеродром кој од „Садам“ веднаш е прекрстен во Меѓународен аеродром во Багдад, јавија американски извори. Пистите на аеродромот не можат да бидат користени за полети од страна на лидерите на режимот кои посакале да ...

Американците стигнаа на 10 километри од Багдад

Дневник - 04.04.2003

воЈна во ирак Американска оклопна извидница вчера се приближи на само 10 километри до Багдад, а елитните ирачки дивизии на Републиканската гарда се прегрупираа пред главниот град, со што полека се дефинираат позициите за очекуваната "битка над битките" во ирачката војна.

Американците и Ирачаните се постројуваат за "Битката над битките" за Багдад

Дневник - 04.04.2003

ОТКАКО СОЈУЗНИЦИТЕ СТИГНАА ДО ПРАГОТ НА ИРАЧКИОТ ГЛАВЕН ГРАД Командоски одреди, според неофицијални извештаи, веќе дејствуваат во Багдад Американска оклопна извидница вчера се приближи на само 10 километри до Багдад, а елитните ирачки дивизии на Републиканската гарда се прегрупираа пред главниот ...

Американските сили стигнаа на десет километри до Багдад

Утрински - 04.04.2003

Американските оклопни единици вчера практично без отпор се пробија на само 10 километри од Багдад и се подготвуваат да го заземат аеродромот во градот, јави американската војска. Четири елитни дивизии на ирачката Републиканска гарда се движат кон југ, јавија американските офицери, подготвувајќи се ...

Багдад ќе ги пречека маринците со дожд од чевли и куршуми

Вест - 04.04.2003

И натаму контгроверзни извештаи за напредувањата кон Багдад - Американците тврдат дека се на 10 километри од градот, Ирак вели дека не се ни блиску до таму БАГДАД, 4 април (Ројтерс / АП) - Американските специјални сили вчера објавија дека успеале да влезат и во една од палатите на Садам Хусеин во ...

Американците на 10km од Багдад

А1 - 03.04.2003

Американските сили се приближиле на само 10 километри од Багдад, напредувајќи по две насоки јужно од градот - преку Еуфрат од лево и по течението на Тигар од десно, јавија „Ројтерс“ и „Којодо“. Двајца американски војници се убиени при напад со рачна граната што се случил денеска западно од реката ...

Маринците во "црвената зона" на чекор до Багдад, Ирак вели тоа е "лага и илузија"

Вест - 03.04.2003

Американците тврдат дека трупите на југоисток ја минале реката Тигар и го освоиле Кут, а на југозапад Карбала и Наџаф, но ирачките власти тврдат дека тие лажат БАГДАД, 3 април (Ројтерс/АП) - Американските трупи кои се претходница на походот кон Багдад од југозапад вчера стигнаа на само 30 километри ...

Американците во јуриш го сардисуваат Багдад

Дневник - 03.04.2003

ПО НЕКОЛКУДНЕВНО ЗАТИШЈЕ, КООРДИНИРАНа офанзива НА СОЈУЗНИЦИТЕ Сојузниците наскоро ќе го опколат Багдад, но веројатно нема да го нападнат се додека не пристигне засилувањето од стотина илјади војници Американски маринци првпат се пробија преку реката Тигар, а авиони со бомби "дејзи катер" од по ...

Русија ги предупреди САД: не ја гаѓајте руската амбасада во Багдад

Вест - 03.04.2003

МОСКВА, 3 април (АП) - Еден од последните показатели за постоењето на американско-руски тензии во врска со Ирак беше вчерашната реакција на Министерството за надворешни работи на Русија поради американските воени авиони коишто го гаѓале станбениот кварт во Багдад каде што се наоѓа руската амбасада.

Садам ги повика Ирачаните на џихад

Утрински - 03.04.2003

Порака БАГДАД - Во вторникот, ирачкиот претседател Садам Хусеин го повика ирачкиот народ "насекаде" да се бори против американскиот окупатор и им рече дека џихадот (светата војна) е нивна должност. Во пораката која беше прочитана на државната телевизија пишувало: "Удрете на нив...Удрете на нив...

Американските сили го зазеле стратегиски важниот Ал Кут

А1 - 02.04.2003

Американските сили го заземаа стратегиски важниот град Ал Кут, кој се наоѓа југоисточно од Багдад, соопшти денеска началникот на Централната команда на САД во Катар, генерал Винсент Брукс. Брукс изјави дека пред освојувањето на Ал Кут амерканските војници ја уништиле и дивизијата „Багдад“ на ...

Маринци по грешка убија осум ирачки цивили

Дневник - 02.04.2003

ОТКАКО АМЕРИКАНЦИТЕ ДОБИЈА НАРЕДБА ДА СТРЕЛААТ ВРЗ СОМНИТЕЛНИТЕ ВОЗИЛА Американски маринци во два инциденти по грешка застрелаа осум ирачки цивили на контролни точки, применувајќи ја новата тактика да отвораат оган врз сите сомнителни возила, јави Ројтерс.

Ирак негира дека семејството на Садам е во странство

Утрински - 02.04.2003

Демнат БАГДАД - Помошниците на Садам Хусеин вчера ги негираа американските информации дека некои членови на семејството на претседателот заминале во странство и истакнаа дека судбината на Садам и неговите роднини остануваат врзани со судбината на ирачкиот народ.

Кремљ се откажува од Садам

Утрински - 02.04.2003

Москва и војната во Ирак Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ МОСКВА - Русија беше против војна во Ирак не поради тоа што ни се допаѓа Садам Хусеин, туку поради тоа што не сакаме САД да напаѓаат земја чија политика не им се допаѓа. Сега тоа е Ирак, а утре тоа може да биде Сирија, Иран, Кореја итн.

Американските трупи на 80 км од Багдад

Вест - 02.04.2003

Деца повредени во бомбардирањето на Багдад - во последниве 24 часа од бомбите загинале 19 цивили во градот БАГДАД, 2 април (Ројтерс) - Нови експлозии ги потресоа северните и западни предградија на Багдад вчера околу пладне (9 часот по средно европско време) по ноќните бомбардирања чија цел биле ...

Во арапскиот свет се шири гневот спрема САД

Утрински - 01.04.2003

По американските воздушни напади врз Багдад, при што загинаа многу цивили КАИРО - Вознемирувачко чувство на навреда од претседателот Буш и САД се почувствува во арапскиот свет кога телевизиските станици и весниците јавија за американскиот воздушен напад, во кој ирачки официјални лица тврдат дека ...

Авиони во ниски летови жестоко го бомбардираа Багдад

Утрински - 01.04.2003

БАГДАД - Во јужните предградија на Багдад вчера се водеа престрелки од интензивен артилериски оган додека воените авиони од силите за инвазија, предводени од САД, летаа ниско над ирачката престолнина, јави дописник на Ројтерс од центарот на градот. "Артилерискиот оган одеднаш стана многу силен.

Американците се бранат со напади

Дневник - 01.04.2003

ПО ПРОГЛАСУВАЊЕТО "ПАУЗА" ВО ОФАНЗИВАТА Американски единици вчера се судрија со ирачки сили блиску до античкиот град Вавилон јужно од Багдад, но главнината на сојузничките трупи се утврди на позициите меѓу Наџаф и Карбала на западниот брег на Еуфрат, очекувајќи засилување и резерви, јави Ројтерс.

Ирачката телевизија повторно на удар

Утрински - 01.04.2003

За време на вчерашните напади врз ирачката престолнина Државната телевизија која Садам ја користи за да и се обрати на нацијата, во утринските часови беше во прекин. Извор од Министерството јави дека прекинот, веројатно, бил предизвикан од експлозија.

Багдад не попушта, ама татне од експлозии

Вест - 01.04.2003

БАГДАД , 1 април (Ројтерс) - Две силни експлозии го потресле центарот на Багдад вчера изутрина при што била погодена претседателската палата во која прстојувал синот на ирачкиот претседател Ксај Хусеин. БАГДАД , 1 април (Ројтерс) - Две силни експлозии го потресле центарот на Багдад вчера изутрина ...

Убиени шест ирачки цивили во нападите во Багдад

А1 - 31.03.2003

Шест ирачки цивили се убиени, а десетина се повредени во денешното бомбардирање на еден станбен кварт во Багдад, соопштија болнички извори. Светските агенции јавија дека во тој дел на градот се уништени „шест домови“. Изутрината во пет часот по локално време две бомби на сојузничките авиони го ...

За разлика од Џонсон во Виетнам, Буш нема да отстапи од Ирак

Утрински - 31.03.2003

Американската операција за демонтирање на Садам ниту шокира, ниту предизвика стравопочит ВАШИНГТОН - Иако е потомок на семејство инволвирано во политиката и во јавните служби, Џорџ В. Буш останува млад претседател кој дојде во Белата куќа со релативно ограничено знаење за светот и за неговите зла.

Битката за Багдад ќе почне дури во мај

Дневник - 31.03.2003

ОТКАКО СОЈУЗНИЧКИТЕ СИЛИ ИЗБРЗАА СО ИНВАЗИЈАТА Британски офицер вчера изјави дека сојузниците итно ја преорганизирале тактиката откако во саботата во самоубиствен напад со возило кај Наџаф загинаа четири американски војници Американските копнени трупи што се пробија во централен Ирак добиле наредба ...

Опсадата на Багдад одложена за две недели

Утрински - 31.03.2003

Сојузничките сили ќе паузираат додека добијат засилување БАГДАД - Багдад вчера беше изложен на немилосрдно бомбардирање додека американските војници јавија дека нивното копнено напредување кон градот би можело да биде одложено со недели.

Агенти на ЦИА демнат врз Садам

Вест - 31.03.2003

Вашингтон, 31 март (АП) - Багдад и други ирачки градови се преполни со групи агенти ЦИА, кои чекаат да го убијат ирачкиот претседател Садам Хусеин и неговите блиски соработници. Според "Вашингтон пост", во овие групи има снајперисти и експерти кои веќе 10 дена се наоѓаат во Ирак.

Пекол во Ирак

Вест - 31.03.2003

ИРАК (АП) - Вчера, илјадници американски маринци влегоа во областа јужно од Багдад во така наречени "барај и уништи" напади, со цел да го исчистат патот кон главниот град на Ирак и да им стават крај на нападите. ИРАК (АП) - Вчера, илјадници американски маринци влегоа во областа јужно од Багдад во ...