TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Северна Македонија добива претседател, во СДСМ нарачаа кетеринг

IRL - 05.05.2019

Цензусот е исполнет. Изборите се успешни. Според последните податоци од ДИК, до 18.30 часот на гласање излегле 44,55 проценти од граѓаните со право на глас. Во СДСМ велат „Стево Пендаровски води“.

Пендаровски: Мирен изборен ден, очекувам победа!

Канал5 - 05.05.2019

Денешниот изборен ден, во вториот изборен круг, почна мирно. Јас искрено се надевам и верувам дека така и ќе заврши.На тој начин ние ќе покажеме дека како држава сме подготвени да организираме фер, демократски, транспарентни избори, како што и ...

Пендаровски: Очекувам уште поубедлива победа!

Фокус - 05.05.2019

Кандидатот за претседател на државата Стево Пендаровски очекува мирен изборен ден и, како што рече, уште поубедлива победа во вториот круг на претседателските избори. Се надева дека најголемиот дел од тие гласачи ќе го препознаат концептот за кој се ...

Кирацовски: Стево Пендаровски е во водство

Канал5 - 05.05.2019

Шефот на изборниот штаб на СДСМ, Александар Кирацовски на денешната прес-конференција истакна дека претседателскиот кандидат Стево Пендаровски е во водство пред Гордана Силјановска-Давкова.

Костадинов: Пендаровски има сигурно и стабилно водство и очекуваме да биде прогласен за претседател

Канал5 - 05.05.2019

Пендаровски, како што посочи Костадинов, води пред Силјановска Давкова со над 30.000 гласови. Според половината од пристигнатите резултати од обработени изборни гласачки места тенденција на сигурно и стабилно водство покажува заедничкиот кандидат ...

Алтернатива му ја честита победата на Пендаровски

24 Вести - 05.05.2019

Политичката партија Алтернатива му ја честита победата на Стево Пендаровски, а изборите ги оцени како коректни, со што, како што истакнуваат, е загарантиран евро-атлантскиот пат. -Како во првиот, така и во вториот круг, изборите беа коректни, ...

Албанскиот претседател Илир Мета му честиташе на Стево Пендаровски

24 Вести - 05.05.2019

Претседателот на Република Албанија, Илир Мета му го честиташе изборот на Стево Пендаровски за претседател на Републка Северна Македонија. Мета во телефонскиот разговор со Пендаровски честитајќи му го изборот искажал убедување во одличната соработка ...

Заев: Избравме европски претседател на државата

24 Вести - 05.05.2019

Имавме успешни и демократски избори и добивме европски претседател на државата. Стево Пендаровски е претседател на сите нас. Со кристално чистите избори во двата изборни круга покажавме дека Република Северна Македонија има врвни демократски ...

Хан му ја честита победата на Пендаровски

24 Вести - 05.05.2019

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан му ја честиташе победата на новоизбраниот претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, јави дописничката на МИА од Брисел. -Честитки до Стево Пендаровски за неговиот избор за ...

Преземена последната „тврдина“ на пребеганиот Груевски, пишува БГНЕС

Фокус - 05.05.2019

Пренесуваме дел од насловите во медиумите за резултатите од претседателските избори, на кои победи кандидатот на СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски. Ројтерс: Резултатите покажуваат дека прозападниот кандидат за претседател на Северна Македонија ...

Хан му ја честита победата на Пендаровски

Фокус - 05.05.2019

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан му ја честиташе победата на новоизбраниот претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, јави дописничката на МИА од Брисел. -Честитки до Стево Пендаровски за неговиот избор за ...

Пендаровски: Очекувам уште поубедлива победа во вториот круг

ТВ21 - 05.05.2019

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски денеска откако го искористи правото на глас, истакна дека очекува убедлива победа во вториот круг, и да стане новиот претседател на Република Северна ...

Кирацовски: Стево Пендаровски е во водство!

Фокус - 05.05.2019

Шефот на изборниот штаб на СДСМ, Александар Кирацовски на денешната прес-конференција истакна дека претседателскиот кандидат Стево Пендаровски е во водство пред Гордана Силјановска-Давкова.

Кирацоски: Имавме чисти избори, никој да не бара алиби со лажни информации

ТВ21 - 05.05.2019

Александар Кирацоски од СДСМ одржа прес-конференција на која рече дека изборниот дел бил кристално чист, и дека тенденциите ветуваат победа на нивниот кандидат Стево ...

(ВИДЕО) Кирацовски: Пендаровски е во водство, очекуваме победа!

Алсат-М - 05.05.2019

Ги имаме првичните тенденции. Стево Пендаровски е во водство и очекуваме победа, рече генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски на првата прес-конференција по половина час од затворањето на избирачките места.

Пендаровски: Очекувам уште поубедлива победа во вториот круг

24 Вести - 05.05.2019

Кандидатот за претседател на државата Стево Пендаровски очекува мирен изборен ден и, како што рече, уште поубедлива победа во вториот круг на претседателските избори. Се надева дека најголемиот дел од тие гласачи ќе го препознаат концептот за кој се ...

СДСМ: Изборите беа фер и демократски, очекуваме победа на Пендаровски

24 Вести - 05.05.2019

Александар Кирацовски на првата прес-конференција по половина час од затворањето на избирачките места изјави дека Стево Пендаровски е во водство и дека очекува победа. Тој додаде дека изборниот ден поминал во мирна и демократска атмосфера ...

ФОТО: Пред штабот на СДСМ се собира народ, се подготвуват за славење

Фокус - 05.05.2019

Пред партискиот штаб на СДСМ се собираат луѓе, кои се подготвуваат за славење, уверени дека ќе победи нивниот кандидат Стево Пендаровски. Според резултатите на Државната изборна комисија, пребројани се речиси половина од избирачките места.

Алтернатива: Му честитаме победа на Стево Пендаровски

ТВ21 - 05.05.2019

Африм Гаши од Алтернатива, одржа прес конференција, оценувајќи ги изборите како фер и демократски. Тој истакна дека извесна е победата на Стево Пендаровски, и му ја честиташе уште од сега, иако се пребројани само 50% од гласовите.

Костадинов: Пендаровски води со над 30 илјади гласови, очекуваме водството да продолжи!

Фокус - 05.05.2019

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов, на вечерашната прес-конференција потврди дека нивниот кандидат Стево Пендаровски е во водство над Гордана Силјановска-Давкова. „Првичните тенденции покажуваат сиругно водство на Стево Пендаровски.

(ВИДЕО) Костадинов: Пендаровски со стабилно водство пред Давкова

Алсат-М - 05.05.2019

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов на вечерашната прес-конференција рече дека кандидатот на СДСМ и ДУИ, Стевоп Пендаровски има стабилно водство пред Гордана Сиљановска Давкова од околу 30.000 ...

СДСМ слави со зурли и тапани

Фокус - 05.05.2019

Симпатизерите на СДСМ со зурли и тапани ја слават победата на Стево Пендаровски. Атмосферата е победничка пред партискиот штаб, а пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ засега е ...

Зекири: Честитки, претседателе Стево Пендаровски!

Фокус - 05.05.2019

Пратеникот на СДСМ, Мухамед Зекири преку својот профил на Фејсбук му честиташе на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, кој очигледно дека ќе извојува победа на овие претседателски избори.

(ВИДЕО) Пред СДСМ се прославува победа на Пендаровски

Алсат-М - 05.05.2019

Пред седиштето на СДСМ веќе почна да се слави победа на Стево Пендаровски на претседателските избори во земјава. Ви пренесуваме дел од ...

Во СДСМ веќе се слави победата на Пендаровски

Канал5 - 05.05.2019

Во просториите на Социјалдемократскиот сојуз веќе се слави победата на претседателските избори. Симпатизерите на владејачката партија започнаа да ја слават победата на Стево Пендаровски на претседателските избори.

Пендаровски: Ќе бидам претседател на држава од која нема да се срамите!

Фокус - 05.05.2019

Стево Пендаровски, во победничка атмосфера, опкружен со своите поддржувачи, пред малку се обрати пред јавноста. -Слушнете го врховниот командант, низ насмевка извика Пендаровски, додека медиумите се подготвуваа за неговата изјава.

Пендаровски прогласи победа: Ќе бидам претседател од кој нема да се срамите!

ТВ21 - 05.05.2019

Стево Пендаровски вечерва прогласи победа, и се заложи дека ќе им служи на сите граѓани. Тој истакна дека изборите биле фер и демократски и кристално чисти, спроведени по европски вредности.

Пендаровски му се заблагодари на народот

Канал5 - 05.05.2019

- Слушајте го врховниот командант, рече на почетокот на своето обраќање новиот Претседател на Македонија Стево Пендаровски, вечерва на еуфоричната прес конференција во просториите на СДСМ.

Пендаровски: Ќе им служам посветено на сите граѓани

Алсат-М - 05.05.2019

Заблагодарувајќи им се на гласачите на македонски и на албански јазик, кадидатот на СДСМ за претседател на Северна Македонија, Стево Пендаровски, прогласи победа и вети дека ќе им служи верно на сите граѓани.

Заев: Продолжуваме напред

Канал5 - 05.05.2019

Во просториите на Социјалдемократскиот сојуз се слави победата на претседателските избори. Симпатизерите на владејачката партија ја прославуваат победата на Стево Пендаровски на претседателските избори.

Пендаровски: Ќе бидам претседател на сите!

Телма - 05.05.2019

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски, прогласи вечерва победа на вториот круг од претседателските избори, оценувајќи дека тоа е всушност победа на мнозинството граѓани на Република Северна Македонија, независно од етничка, политичка, ...

Заев: Добивме претседател со кој одиме напред!

ТВ21 - 05.05.2019

Премиерот Зоран Заев го честиташе изборот на Стево Пендаровски за нов претседател на Северна Македонија. Претседателот на СДСМ истакна дека со тоа граѓаните одбрале европски пат. „Имаме успешни и демократски избори, добивме претседател на државата.

Пендаровски: Ќе бидам претседател на сите

24 Вести - 05.05.2019

Ќе бидам претседател на сите, ќе бидам поддршка на Владата за сите важни проекти и ќе и забележувам и ќе сугерирам, ќе бидам сојузник во интересите на граѓаните, ќе бидам пртеседател на државата од кој нема да се срамите, порача вечерва ...

Со влашки песни и „Не може нам нико ништа“, Крушево ја слави победата на Пендаровски

Фокус - 05.05.2019

Единствената тројазична општина во Македонија, Крушево, доцна вечерва ја слави победата на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, кој е избран за нов претседател на Македонија. Со традиционални влашки песни пред штабот на СДСМ, крушевчани ...

Заев најави промени во власта: Ќе има „приземјување“ на одредени поединци (ВИДЕО)

ТВ21 - 05.05.2019

На прес-конференцијата на прогласувањето на Пендаровски за претседател, меѓудругото пред извршниот комитет и симпатизерите на СДСМ, и пред медиумите, премиерот Зоран Заев најави дека ќе има промени, односно „приземјување“ во владеачката структура во ...

Заев до Пендаровски: Да ми ги чуваш граѓаните, и да им служиш

ТВ21 - 05.05.2019

Зоран Заев му честиташе на Стево Пендаровски, и му испрати порака. Еве ја пораката на Премиерот до новиот претседател на Северна ...

Нема веќе режим и поделби, се фаќаме со економија, кажа Заев по победата на Пендаровски

Сакам да кажам - 05.05.2019

Премиерот Зора н Заев на прес-конференцијата по победата на Стево Пендаровски на претседателските избори кажа дека Северна Македонија доби нов претседател на фер и демократски избори. „Никој веќе од денеска нема да застане на патот на прогресот и ...

Ќе бидам претседател кој ќе обединува, А нема да делам, рече Пендаровски прогласувајќи победа

Сакам да кажам - 05.05.2019

Стево Пендаровски рече дека ќе бида претседател на сите, кој ќе ја води Северна Македонија кон ЕУ и НАТО, вечерва при прогласувањето на победата на претседателските избори. Тој кажа дека денеска во земјава се одржаа фер и демократски избори на кои ...

Приоритет на Пендаровски ќе бидат напорите за добивање датум за преговори со ЕУ

Телма - 05.05.2019

Во првите две до три недели сакам да го докомплетирам тимот на луѓе кои ќе бидат мои најблиски соработници и ќе се посветам на тоа што е заеднички напор на целата држава во однос на самитот на ЕУ во Јуни, преку дипломатски напори да добиеме датум за ...

Пендаровски: Ќе им служам на сите, ќе обединувам, нема да делам!

Deutsche Welle - 05.05.2019

Според првични неофицијални резултати, Пендаровски освоил 423.292 гласови (51,83%), а Сиљановска 363.980 (44,57%). Претседателот на ДИК вечерва му честиташе на победникот. Заедничкиот кандидат на владејачката коалиција, Стево Пендаровски, е победник ...

Хан му ја честита победата на Пендаровски

Канал5 - 05.05.2019

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан му ја честиташе победата на новоизбраниот претседател , Стево Пендаровски, јави дописничката на МИА од Брисел. -Честитки до Стево Пендаровски за неговиот избор за претседател на Република Северна ...

ФОТО: Вечерва славење, од утре „метење“

Фокус - 05.05.2019

Премиерот Зоран Заев и новиот претседател на државата Стево Пендаровски вечерва им се заблагодарија на гласачите за дадената поддршка. Пендарвски вети дека ќе биде претседател на сите граѓани, а Заев пак повтори дека не го заборава ветеното и набрзо ...

Хан му ја честита победата на Пендаровски

Нова ТВ - 05.05.2019

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан му ја честиташе победата на новоизбраниот претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски. -Честитки до Стево Пендаровски за неговиот избор за претседател на Република Северна Македонија, ...

Медиуми за резултатите на претседателските избори: Прозападниот кандидат ја освои победата

+инфо - 05.05.2019

Ројтерс: Резултатите покажуваат дека прозападниот кандидат за претседател на Северна Македонија ја освои победата на претседателските избори Ал Џезира Балканс: Стево Пендаровски е новиот претседател на Република Северна Македонија.

Изборите во Македонија топ тема во светските и медиумите во регионот

Press24 - 05.05.2019

Дел од светските и регионалните медиуми за изборите во Македонија кои се денеска топ-тема. Ројтерс: Резултатите покажуваат дека прозападниот кандидат за претседател на Северна Македонија ја освои победата на претседателските избори Ал Џезира ...

Хан со честитка до Пендаровски: Со нетрпение чекам соработка за ЕУ агендата

Press24 - 05.05.2019

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан му ја честиташе победата на новоизбраниот претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, јави дописничката на МИА од Брисел. -Честитки до Стево Пендаровски за неговиот избор за ...

Хан му ја честита победата на Пендаровски

Независен - 05.05.2019

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан му ја честиташе победата на новоизбраниот претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, јави дописничката на МИА од Брисел. -Честитки до Стево Пендаровски за неговиот избор за ...

Странските медиуми за резултатите на претседателските избори

Сител - 05.05.2019

Ројтерс: Резултатите покажуваат дека прозападниот кандидат за претседател на Северна Македонија ја освои победата на претседателските избори Ал Џезира Балканс: Стево Пендаровски е новиот претседател на Република Северна Македонија.

Хан му ја честита победата на Пендаровски

МКД - 05.05.2019

Европскиот комесар за проширување и соседска политика Јоханес Хан му ја честиташе победата на новоизбраниот претседател Стево Пендаровски. „Честитки до Стево Пендаровски за неговиот избор за претседател на Република Северна Македонија, со нетрпение ...

Пендаровски: Концептот на Силјановска значи нарушени етнички односи (ВИДЕО)

Слободен Печат - 05.05.2019

Се надева дека најголемиот дел од тие гласачи ќе го препознаат концептот за кој се залагал во изминатиот месец во рамки на изборната кампања. Кандидатот за претседател на државата Стево Пендаровски очекува мирен изборен ден и, како што рече, уште ...

Кирацовски: Пендаровски е во водство според првичните тенденции

А1 On - 05.05.2019

Александар Кирацовски кој е претседател на изборниот штаб на заедничкиот кандидат, Стево Пендаровски, на првата прес-конференција по завршувањето на вториот изборен круг изјави дека нивниот кандидат е во водство и очекуваат сигурна победа.

Кирацовски: Стево Пендаровски е во водство (ВИДЕО)

Слободен Печат - 05.05.2019

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски соопшти дека нивниот кандидат, Стево Пендаровски е во водство на овие претседателски избори. Тој очекува за околу час и половина да ги имаат конечните ...

Кирацоски: Пендаровски е во водство, очекуваме победа

Нетпрес - 05.05.2019

Генералниот секретар на СДСМ и шеф на Изборниот штаб на Пендаровски, Александар Кирацоски оцени дека изборите биле фер, демократски и слободни и дека е постигнат цензуот, што покажува дека граѓаните постапиле одговорно.

Кирацовски: Стево Пендаровски е во водство и очекуваме победа

+инфо - 05.05.2019

Ги имаме првичните тенденции. Стево Пендаровски е во водство и очекуваме победата. Очекуваме и останатите учесници во изборниот процес да дадат признание за мирно спроведените демократски избори.

Костадинов го прогласи Пендаровски за претседател

Макфакс - 05.05.2019

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов прогласи победа на нивниот кандидат Стево Пендаровски. Тој рече дека граѓаните го искористиме правото на избор, а институциите јасно кажале дека изборниот процес бил регуларен.

Кирацовски: Првичните тенденции се дека Пендаровски е во водство

МКД - 05.05.2019

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, половина час по затворањето на гласачките места на прес конференција рече дека изборите биле фер, демократски и слободни и дека според првичните тенденции нивниот кандидат Стево Пендаровски е во ...

Кирацоски: Стево Пендаровски е во водство и очекуваме победа

Нова ТВ - 05.05.2019

Генералниот секретар на СДСМ и шеф на Изборниот штаб на Пендаровски, Александар Кирацоски оцени дека изборите биле фер, демократски и слободни и дека е постигнат цензуот, што покажува дека граѓаните постапиле одговорно.

Пендаровски: Мирен изборен ден, очекувам победа! ВИДЕО

+инфо - 05.05.2019

Денешниот изборен ден, во вториот изборен круг, почна мирно. Јас искрено се надевам и верувам дека така и ќе заврши. На тој начин ние ќе покажеме дека како држава сме подготвени да организираме фер, демократски, транспарентни избори, како што и ...

Кирацовски: Пендаровски е во водство според првичните тенденции

Макфакс - 05.05.2019

Александар Кирацовски кој е претседател на изборниот штаб на заедничкиот кандидат, Стево Пендаровски, на првата прес-конференција по завршувањето на вториот изборен круг изјави дека нивниот кандидат е во водство и очекуваат сигурна победа.

Кирацовски: Пендаровски води, за час и половина ќе ги имаме резултатите

Р.С.Европа - 05.05.2019

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, на прес-конференција по затворањето на гласачките места, соопшти дека нивниот кандидат, Стево Пендаровски, е во водство на овие претседателски избори.

Костадинов: Пендаровски има сигурно и стабилно водство и очекуваме да биде прогласен за претседател

Независен - 05.05.2019

Според половината од пристигнатите резултати од обработени изборни гласачки места тенденција на сигурно и стабилно водство покажува заедничкиот кандидат Стево Пендаровски и очекувам таа тенденција да се задржи и тој да биде прогласен за претседател, ...

Костадинов: Oчекуваме Пендаровски да биде прогласен за претседател

Сител - 05.05.2019

Според половината од пристигнатите резултати од обработени изборни гласачки места тенденција на сигурно и стабилно водство покажува заедничкиот кандидат Стево Пендаровски и очекувам таа тенденција да се задржи и тој да биде прогласен за претседател, ...

Кирацовски: Пендаровски е во водство

Независен - 05.05.2019

Успешни, слободни, фер и демократски избори со постигнат цензус, е првата оценка на генералниот секретар на СДСМ Александар Кирацовски по затворањето на гласачките места во вториот круг од претседателските избори.

ВИДЕО: Алтернатива му ја честита победата на Пендаровски

А1 On - 05.05.2019

Политичката партија Алтернатива му ја честита победата на Стево Пендаровски, а изборите ги оцени како коректни, со кои како што велат е загарантиран евро-атлантскиот пат. „Сега, кога веќе се прибираат повеќето информации од штабовите на Алтернатива, ...

Со македонско и албанско знаме се врти оро за Стево ВИДЕО

+инфо - 05.05.2019

Со македонско и со албанско знаме вечерва веќе на големо се слави извесната победа на Стево Пендаровски за нов претседател на државата. Иако сѐ уште се пребројуваат гласовите со оро, зурли и тапани на улиците на големо се слави.

Во СДСМ се слави со зурли и тапани, Костадинов очекува Пендаровски да стане новиот претседател (ФОТО)

Слободен Печат - 05.05.2019

Првичните тенденции покажуваат стабилно водството на Пендаровски рече портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов на вечерашната прес конференција. – Пендаровски води со над 30.000 гласови. Очекуваме таквата тенденција да продолжи и Пендаровски да биде ...

Алтернатива: Честитки за Пендаровски, европската иднина е загарантирана

Р.С.Европа - 05.05.2019

Од информациите кои ни пристигнуваат од локалните штабови на Алтернатива, претседателските избори, како во првиот, така и во вториот круг, беа коректни, праведни и не се забележани инциденти, кои можеа да му наштетат на кредибилноста на изборниот ...

Костадинов го прогласи Пендаровски за победник

А1 On - 05.05.2019

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов прогласи победа на нивниот кандидат Стево Пендаровски. Тој рече дека граѓаните го искористиме правото на избор, а институциите јасно кажале дека изборниот процес бил регуларен.

Алтернатива со честитка за Пендаровски: Загарантиран е евроатлантскиот пат

МКД - 05.05.2019

Политичката партија Алтернатива му ја честита победата на Стево Пендаровски, а изборите ги оцени како коректни, со што, како што велат оттаму, е загарантиран евроатлантскиот пат. „Како во првиот, така и во вториот круг, изборите беа коректни, ...

Костадинов: Пендаровски води со 30.000 гласови

+инфо - 05.05.2019

Додека пред седиштето на СДСМ веќе се слави со музика, внатре се одржа и втората прес-конференција на која портпаролот Костадин Костадинов соопшти дека тенденциите покажуваат сигурно и стабилно водство на заедничкиот кандидат Стево Пендаровски.

Костадинов: Пендаровски води со над 30.000 гласови

МКД - 05.05.2019

Првичните тенденции се задржаа и покажуваат сигурно, стабилно водство на заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, изјави портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов на вечерашната прес-конференција.

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ нека не бара изговори за поразот

Р.С.Европа - 05.05.2019

Првичните тенденции останаа и заедничкиот наш кандидат за претседател Стево пендаровски има стабилно и сигурно водство, изјави вечерва портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов, два часа по завршувањето на гласањето за претседател на државата.

Костадинов: ВМРО ДПМНЕ да не бара изговор за поразот што им следува

Нова ТВ - 05.05.2019

Портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов на прес конференцијата во штабот на кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски соопшти дека првичните тенденции покажуваат сигурно, стабилно водство на заедничкиот кандитат Стево Пендаровски.

Костадинов: Граѓаните кажаа НЕ на поделбите и темното минато

Press24 - 05.05.2019

СДСМ со прес-коференција вечерва од нивниот штаб на која говореше Костадин Костадинов. - Првичните тенденции се задржаа и покажуваат стабилно и сигурно водство на Пендаровски. Над половината од пристигнатите резултати тој води пред Силјановска со ...

Видео: Трубачи пред седиштето на СДСМ, се слави победа

А1 On - 05.05.2019

Трубачи дојдоа пред седиштето на СДСМ на „Бихачка“, по првичните резултати од претседателските избори според кои заедничкиот кандидат, Стево Пендаровски е во водство. Еден час по затворањето на гласачките места, во партијата веќе пристигна и ...

Со зурли и тапани се слави пред седиштето на СДСМ

Независен - 05.05.2019

Со зурли, тапани, македонското и европското знаме се слави победата на кандидатот за претседател Стево Пендаровски, пред седиштето на СДСМ. Како што се зголемува бројот на пребројани гласови по вториот изборен круг, а останува предноста на ...

Директори и министри во штабот на СДСМ слават победа на Пендаровски

Макфакс - 05.05.2019

Министри, коалициони партнери, директори на државни институции се во штабот на СДСМ, каде го чекаат партискиот лидер Зоран Заев за да ги објави резултатите и да ја прогласи евентуалната победата на кандидатот Стево Пендаровски.

(Видео) СДСМ на Бихаќка слави победа со трубачи

Макфакс - 05.05.2019

Трубачи дојдоа пред седиштето на Бихаќка каде СДСМ слави победа на претседателските избори. Од централниот штаб претходно беше нарачан кетеринг, а веќе стигнаа и голем дел од партиските членови.

Зурли и тапани во седиштето на СДСМ (ВИДЕО)

+инфо - 05.05.2019

Во седиштето на СДСМ на Бихаќка веќе почна славјето. Зурли, тапани, македонско и знаме на ЕУ се веат пред партиските простории. Според неофицијални информации во партијата, од 80 отсто пребројани гласови, Стево Пендаровски е во водство од околу ...

Алтернатива: Евроатлантскиот пат е загарантиран ВИДЕО

+инфо - 05.05.2019

Од информациите кои ни пристигнуваат од локалните штабови на Алтернатива, претседателските избори, како во првиот, така и во вториот круг, беа коректни, праведни и не се забележани инциденти, кои можеа да му наштетат на кредибилноста на изборниот ...

ВИДЕО: Со македонско и албанско знаме се пее и врти оро за Пендаровски

Press24 - 05.05.2019

Со македонско и со албанско знаме вечерва веќе на големо се слави извесната победа на Стево Пендаровски за нов претседател на државата, па на видеото постирано на Фејсбук се слушаат зурли и тапани додека се врти оро, пренесе Плусинфо.

Пендаровски: Очекувам уште поубедлива победа

Независен - 05.05.2019

Кандидатот за претседател на државата Стево Пендаровски очекува мирен изборен ден и, како што рече, уште поубедлива победа во вториот круг на претседателските избори. -Денешниот изборен ден во вториот изборен круг почна мирно.

Пендаровски: Оваа победа е карта за Европа, ќе бидам претседател од кој нема да се срамите

А1 On - 05.05.2019

Благодарам, фаљиминдерит, ви благодарам граѓани Македонци, Албанци, Срби, Турци, Роми, Бошњаци кои на кристално чисти, фер, европски и демократски избори одлучиврте да продолжиме заедно напред, рече Стево Пендаровски во обраќањето до јавноста, каде ...

Алтернатива му ја честита победата на Пендаровски

Независен - 05.05.2019

Политичката партија Алтернатива му ја честита победата на Стево Пендаровски, а изборите ги оцени како коректни, со што, како што истакнуваат, е загарантиран евро-атлантскиот пат. -Како во првиот, така и во вториот круг, изборите беа коректни, ...

Пендаровски: Благодарам, фалимендерит. Ќе бидам престедател од кој нема да се срамите

Р.С.Европа - 05.05.2019

Заблагодарувајќи им се на гласачите на македонски и на албански јазик, кадидатот на СДСМ за претседател на Северна македонија, Стево Пендаровски, прогласи победа и вети дека ќе им служи верно на сите граѓани.

Обраќање на Пендаровски и Заев (ВО ЖИВО)

+инфо - 05.05.2019

Во продолжение проследете го обраќањето на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и на заедничкиот претседателски кандидат, Стево Пендаровски, од партиското седиште. Инаку, во партиските простории веќе се слави со зурли и тапани, а прослави веќе има и во дел ...

Еве во кои општини Пендаровски оствари 66.000 гласови разлика

Курир - 05.05.2019

Сарај 7700 гласови разлика во полза на Пендаровски Теарце 3200 гласови разлика во полза на Пендаровски Липково 6500 гласови разлика во полза на Пендаровски Гостивар 7000 гласови разлика во полза на Пендаровски Тетово 10 000 гласови разлика во полза ...

Зекири: Честитки претседателе Стево Пендаровски!

+инфо - 05.05.2019

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири преку својот Фејсбук профил веќе му ја честиташе победата на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. Со селфи на кое се фотографирани Пендаровски, Рената Дескоска, Радмила Шекеринска, Александар ...

Министри и директори ја слават победата на Пендаровски во СДСМ

А1 On - 05.05.2019

Министри, коалициони партнери, директори на државни институции се во штабот на СДСМ, каде го чекаат партискиот лидер Зоран Заев за да ги објави резултатите и да ја прогласи евентуалната победата на кандидатот Стево Пендаровски.

ВО ЖИВО: Изјави на Стево Пендаровски и Зоран Заев

Нова ТВ - 05.05.2019

Во живо од Штабот на претседателскиот кандидат на СДСМ и коалицијата, каде се обраќаат Стево Пендаровски и лидерот на СДСМ Зоран ...

ФОТО: СДСМ слави - Зекири објави селфи со Пендаровски

Press24 - 05.05.2019

СДСМ слави, Мухамед Зекири на социјалните мрежи објави селфи со Стево Пендаровски, како и Радмила шекеринска, Рената Дескоска, и напиша ...

Пендаровски: Слушнете го врховниот командант, фалимендерит!

Press24 - 05.05.2019

Слушнете го врховниот командант. Ова го изјави денеска Стево Пендаровски кој води на изборите за претседател. - Мој народе благодарам, фалимендерит, рече Пендаровски вечерва и се заблагодари на Македонците, Албанците, Срби, Турци..

(Видео) Пендаровски: Ќе ви служам посветено на сите

Независен - 05.05.2019

Стево Пендаровски, им се заблагодари на насобраните во седиштето на СДСМ, на македонски и албански јазик, порача дека одлучиле да продолжат „Заедно напред“. „Ова денеска беше нашата достоинствена Македонија.

Пендаровски: Очекувам уште поубедлива победа во вториот круг

Нова ТВ - 05.05.2019

Со мирен изборен ден, ќе покажеме дека како држава сме подготвени да организираме фер, демократски, транспарентни избори, како што и приличи на земја која наскоро очекува да ги почне преговорите за членство во Европската Унија рече претседателскиот ...

Пендаровски е нов претседател на Македонија: Ќе им служам посветено на сите

Слободен Печат - 05.05.2019

Ќе бидам, рече тој, претседател на државата од кој нема да се срамите. Ветувам дека ќе им служам посветено на сите, рече Стево Пендаровски на вечерашната прес конференција. – Овие избори се порака дека само заедно може да се оди напред.

Пендаровски: Ќе бидам претседател на државата од кој нема да се срамите

Сител - 05.05.2019

Ќе бидам претседател на сите, ќе бидам поддршка на Владата за сите важни проекти и ќе и забележувам и ќе сугерирам, ќе бидам сојузник во интересите на граѓаните, ќе бидам пртеседател на државата од кој нема да се срамите, порача вечерва ...

Пендаровски: Слушајте го врховниот командант, ќе бидам фактор на стабилност

Независен - 05.05.2019

„Слушајте го врховниот командант“, порача новиот претседател на Македонија, Стево Пендаровски. Тој оцени дека изборите биле одржани во фер и демократски избори. „Достоинствена победа, ќе продолжиме напред.

Еве во кои општини Пендаровски оствари 66 000 гласови разлика

Сител - 05.05.2019

Сарај 7700 гласови разлика во полза на Пендаровски Теарце 3200 гласови разлика во полза на Пендаровски Липково 6500 гласови разлика во полза на Пендаровски Гостивар 7000 гласови разлика во полза на Пендаровски Тетово 10 000 гласови разлика во полза ...

Албанскиот претседател Илир Мета му честиташе на Стево Пендаровски

Слободен Печат - 05.05.2019

Инаку, албанските медиуми во континуитет денеска известуваа за вторит круг од претседателските избори во Република Северна Македонија. Претседателот на Република Албанија, Илир Мета му го честиташе изборот на Стево Пендаровски за претседател на ...

Алтернатива: Победи кандидат што гарантира стабилност и просперитет

Нова ТВ - 05.05.2019

АЛтернатива на Африм Гаши вечерва на прес конфенреција, врз основа на информациите од локалните партиски штабови оцени дека претседателските избори, како во првиот, така и во вториот круг, се коректни, праведни и не се забележани инциденти, кои би ...

Заев: Добивме претседател на чисти и фер избори

Press24 - 05.05.2019

Премиерот Зоран Заев се огласи по победата на Стево Пендаровски. - Честитки и ви благодарам почитувани граѓани. Имаме успешни и демократски избори, добивме претседател на државата. Одекна мнозинската граѓанска определба на чисти и фер избори, одиме ...

Пендаровски: Ќе обединувам, ќе бидам претседател од кој нема да се срамите

+инфо - 05.05.2019

„Благодарам“ и „Фалимендерит“ беа првите два збора на Стево Пендаровски откако веќе е извесно дека тој ќе биде новиот претседател на Македонија. Тој заедно со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вечерва се обратија од партиското седиште.

Во кои општини Пендаровски оствари 66.000 гласови разлика

Нетпрес - 05.05.2019

арај 7700 гласови разлика во полза на Пендаровски Теарце 3200 гласови разлика во полза на Пендаровски Липково 6500 гласови разлика во полза на Пендаровски Гостивар 7000 гласови разлика во полза на Пендаровски Тетово 10 000 гласови разлика во полза ...

Пендаровски: Ќе бидам претседател на сите, на државата од која нема да се срамите

МКД - 05.05.2019

Ќе бидам претседател на сите. Ќе бидам претседател на државата од која нема да се срамите и тука и во странство. Ќе бидам сојузник во остварување на интересите на граѓаните. Ова е дел од обраќањето на Стево Пендаровски, победникот на ...

Пендаровски: Оваа победа е карта за Европа, ќе бидам претседател од кој нема да се срамите

Макфакс - 05.05.2019

Благодарам, фаљиминдерит, ви благодарам граѓани Македонци, Албанци, Срби, Турци, Роми, Бошњаци кои на кристално чисти, фер, европски и демократски избори одлучиврте да продолжиме заедно напред, рече Стево Пендаровски во обраќањето до јавноста, каде ...

Заев: Избравме европски претседател на државата

Нетпрес - 05.05.2019

Добивме европски претседател на државата, заедно да одиме напред со Стево Пендаровски кој е наш, ваш, претседател на сите граѓани, изјави во неделата вечерта претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев, откако во партискиот штаб ја прогласија ...

Заев: Повторно победивме со пенкало и глас, никогаш повеќе режим

А1 On - 05.05.2019

Добивме претседател и имаме чест да продолжиме напред со Стево Пендаровски, изјави претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев на прес-конференција од Бихаќка. Тој оцени дека изборите поминале во фер и демократска атмосфера и граѓаните можат да ...

Заев: Заедно одиме напред со Стево Пендаровски!

Независен - 05.05.2019

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, на новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, му порача да ги чува граѓаните, да биде правичен и критичен. „Водевме достоинствена и европска кампања. Северна Македонија покажа врвни демократски капацитети.

Заев: Претседателе, да ги чуваш граѓаните и секогаш биди правичен

Р.С.Европа - 05.05.2019

Имавме успешни избори, избравме претседател на државата на чисти и фер избори и продолжуваме одговорно напред, изјави премиерот Зран заев, честиајќи му ја победата на Стево Пендаровски победата на претседателските избори.

Албанскиот претседател Илир Мета му честиташе на Стево Пендаровски

Независен - 05.05.2019

Претседателот на Република Албанија, Илир Мета му го честиташе изборот на Стево Пендаровски за претседател на Републка Северна Македонија. Мета во телефонскиот разговор со Пендаровски честитајќи му го изборот искажал убедување во одличната соработка ...

Пендаровски: Ќе бидам претседател на сите

Нетпрес - 05.05.2019

Свечено сакам да објавам дека ќе им служам посветено на сите, ќе бидам претседател на држава од која нема да се срамите, рече во неделата вечерта во паертиското седиште на владејачката СДСМ, Стево Пендаровски, прогласувајќи ја победата во вториот ...

Албанскиот претседател му честиташе на Пендаровски

Press24 - 05.05.2019

Претседателот на Република Албанија, Илир Мета му го честиташе изборот на Стево Пендаровски за претседател на Републка Северна Македонија. Мета во телефонскиот разговор со Пендаровски честитајќи му го изборот искажал убедување во одличната соработка ...

Зоран Заев: Избравме европски претседател на државата, заедно да одиме напред со Стево Пендаровски

МКД - 05.05.2019

Добивме претседател на државата. Пендаровски е наш, ваш, претседател на сите граѓани, изјави вечерва претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев честитајќи му ја победата на Стево Пендаровски на претседателските избори.

Заев: Од изборите пораката до нас е приземјување, до ВМРО-ДПМНЕ е модернизација

+инфо - 05.05.2019

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, по вечерашното првично обраќање по веќе извесната победа на Стево Пендаровски, одговараше и на новинарски прашања, при што рече дека овие избори биле порака за сите.

Заев: Повторно победивме со пенкало и глас, никогаш повеќе режим

Макфакс - 05.05.2019

Добивме претседател и имаме чест да продолжиме напред со Стево Пендаровски, изјави претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев на прес-конференција од Бихаќка. Тој оцени дека изборите поминале во фер и демократска атмосфера и граѓаните можат да ...

Албанскиот претседател Илир Мета му честиташе на Стево Пендаровски

Р.С.Европа - 05.05.2019

Претседателот на Република Албанија, Илир Мета му го честиташе изборот на Стево Пендаровски за претседател на Македонија. Мета во телефонскиот разговор со Пендаровски, честитајќи му го изборот, искажал убедување во одличната соработка во иднина, не ...

Пендаровски: Ќе бидам претседател на сите граѓани од кој нема да се срамите

Нова ТВ - 05.05.2019

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски вети дека ќе биде претседател на сите граѓани. „Денес победија граѓаните и свечено сакам да објавам дека ќе им служам посветено на сите. Исходот од изборите значи загарантиран пат напред за сите нас, во ...

Пендаровски: Поддржете ме за Северна Македонија да оди напред

Press24 - 05.05.2019

Кандидатот за претседател на државата Стево Пендаровски очекува мирен изборен ден и, како што рече, уште поубедлива победа во вториот круг на претседателските избори. -Денешниот изборен ден во вториот изборен круг почна мирно.

Заев: Граѓаните ни испратија прецизна порака – ќе ги коригираме нашите слабости

Нова ТВ - 05.05.2019

Граѓаните ни испратија прецизна порака. Ќе ги коригираме нашите слабости, рече премиерот Зоран Заев, прогласувајќи ја победата на СДСМ на претседателските избори и додавајќи дека најавената „метла“ ќе се однесува за сите коалициони партнери.

Хан: Честитки до Стево Пендаровски

+инфо - 05.05.2019

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан му ја честиташе победата на новоизбраниот претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, јави дописничката на МИА од Брисел. – Честитки до Стево Пендаровски за неговиот избор за ...

Пендаровски: Очекувам поубедлива победа во вториот круг

Нетпрес - 05.05.2019

Кандидатот за претседател на државата Стево Пендаровски очекува мирен изборен ден и, како што рече, уште поубедлива победа во вториот круг на претседателските избори. Денешниот изборен ден во вториот изборен круг почна мирно.

Заев: Избравме европски претседател на државата

Сител - 05.05.2019

Имавме успешни и демократски избори и добивме европски претседател на државата. Стево Пендаровски е претседател на сите нас. Со кристално чистите избори во двата изборни круга покажавме дека Република Северна Македонија има врвни демократски ...

Ги слушнавте ли пораките

Независен - 05.05.2019

ЕРОЛ РИЗАОВ Ете, се случи и тоа што го чекавме со години. Се одржаа веродостојни, фер и регуларни претседателски избори. Сè помина во најдобар ред, речиси без ниту еден посериозен инцидент или нарушување на избирачкиот процес.

Амди Бајрам слави во штабот на Пендаровски

Press24 - 05.05.2019

Амди Бајрам вечерва слави во штабот на Стево Пендаровски за победата на изборите, пренесе Пресингтв. Амди стави крај на коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ по парламентарните избори во 2016 и премина во парламентарното мнозинство предводено од СДСМ на ...

Хан му ја честита победата на Пендаровски

А1 On - 05.05.2019

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан му ја честиташе победата на новоизбраниот претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски. -Честитки до Стево Пендаровски за неговиот избор за претседател на Република Северна Македонија, ...

Хан му ја честита победата на Пендаровски

Сител - 05.05.2019

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан му ја честиташе победата на новоизбраниот претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, јави дописничката на МИА од Брисел. -Честитки до Стево Пендаровски за неговиот избор за ...

Пендаровски порача дека ќе биде претседател на сите

OhridNews - 05.05.2019

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски, прогласувајќи на вториот круг од претседателските избори, потенцира дека тоа е победа на мнозинството граѓани на Република Северна Македонија, независно од етничка, политичка, верска или каква ...

(ВИДЕО) Пендаровски: Мирен изборен ден, очекувам победа!

А1 On - 05.05.2019

„Денешниот изборен ден, во вториот изборен круг, почна мирно. Јас искрено се надевам и верувам дека така и ќе заврши. На тој начин ние ќе покажеме дека како држава сме подготвени да организираме фер, демократски, транспарентни избори, како што и ...

Хан до Пендаровски: Очекувам да продолжи соработката за ЕУ реформската агенда

Нова ТВ - 05.05.2019

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан му ја честиташе победата на новоизбраниот претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски. „Му честитам на Пендаровски за изборот за претседател.

Пендаровски: Очекувам уште поубедлива победа во вториот круг

МКД - 05.05.2019

Кандидатот за претседател на државата Стево Пендаровски очекува мирен изборен ден и, како што рече, уште поубедлива победа во вториот круг на претседателските избори. „Денешниот изборен ден во вториот изборен круг почна мирно.

Хан му ја честиташе победата на Пендаровски

Макфакс - 05.05.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан на Твитер му ја честиташе победата на Стево Пендаровски на претседателските избори што се одржаа денеска. „Честитки до Стево Пендаровски за неговиот избор за претседател на Република Северна Македонија.

Костадин го прогласи Пендаровски за Претседател

Скопје инфо - 05.05.2019

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов, прогласи победа на нивниот кандидат Стево Пендаровски. Тој рече дека граѓаните го искористиме правото на избор, а институциите јасно кажале дека изборниот процес бил регуларен.

Видео: Еуфорично на Бихаќка, со зурли и тапани почна да се слави победата на Стево!

Centar - 05.05.2019

Вистинска еуфорија и победничка атмосфера владее вечерва на Бихаќка каде огробен број на симпатизери на СДСМ почнаа да ја слават победата на Стево Пендаровски. Големата победа на Стево се слави и на улиците, каде голем број на автомобили го ...

СДСМ слави на Бихаќка и спроти седиштето на ВМРО ДПМНЕ

Скопје инфо - 05.05.2019

Трубачи дојдоа пред седиштето на Бихаќка каде СДСМ слави победа на претседателските избори. Од централниот штаб претходно беше нарачан кетеринг, а веќе стигнаа и голем дел од партиските членови.

Алтернатива му ја честита победата на Пендаровски

Либертас - 05.05.2019

Политичката партија Алтернатива му ја честита победата на Стево Пендаровски, а изборите ги оцени како коректни, со што, како што истакнуваат, е загарантиран евро-атлантскиот пат. -Како во првиот, така и во вториот круг, изборите беа коректни, ...

Првата честитка стигна од Албанија

Република - 05.05.2019

Претседателот на Република Албанија, Илир Мета прв му го честиташе изборот на Стево Пендаровски за претседател. Мета во телефонскиот разговор со Пендаровски искажал убедување во одличната соработка во иднина не само меѓу двете земји,туку и за ...

Пендаровски: Ќе бидам претседател на сите од кој нема да се срамите

Вечер Прес - 05.05.2019

Ќе бидам претседател на сите, ќе бидам поддршка на Владата за сите важни проекти и ќе и забележувам и ќе сугерирам, ќе бидам сојузник во интересите на граѓаните, ќе бидам претседател на државата од кој нема да се срамите, порача вечерва ...

Заев: Повторно победивме со пенкало и глас, никогаш повеќе режим

Точка - 05.05.2019

Добивме претседател и имаме чест да продолжиме напред со Стево Пендаровски, изјави претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, на прес-конференција од Бихаќка. Тој оцени дека изборите поминале во фер и демократска атмосфера и граѓаните можат да ...

Изјава на Стево Пендаровски, кандидатот за претседател

Локално - 05.05.2019

Кандидатот за претседател на државата Стево Пендаровски очекува мирен изборен ден и, како што рече, уште поубедлива победа во вториот круг на претседателските избори. -Денешниот изборен ден во вториот изборен круг почна мирно.

Во секој момент се очекува обраќање на Зоран Заев и Стево Пендаровски

Centar - 05.05.2019

Вечерва во 21.30 часот, во седиштето на СДСМ, ќе се одржат две последователни изјави за медиуми. -Стево Пендаровски, заеднички кандидат за претседател, и -Зоран Заев, претседател на СДСМ. CENTAR.MK ќе се вклучи во ...

Кирацовски: Пендаровски е во водство според првичните тенденции

Точка - 05.05.2019

Александар Кирацовски, кој е претседател на изборниот штаб на заедничкиот кандидат Стево Пендаровски, на првата прес-конференција по завршувањето на вториот изборен круг изјави дека нивниот кандидат е во водство и очекуваат сигурна победа.

Кирацовски:Пендаровски е во водство и очекуваме победа

Либертас - 05.05.2019

Ги имаме првичните тенденции. Стево Пендаровски е во водство и очекуваме победата. Очекуваме и останатите учесници во изборниот процес да дадат признание за мирно спроведените демократски избори.

Алтернатива му ја честита победата на Пендаровски

Вечер Прес - 05.05.2019

Политичката партија Алтернатива му ја честита победата на Стево Пендаровски, а изборите ги оцени како коректни, со што, како што истакнуваат, е загарантиран евро-атлантскиот пат. -Како во првиот, така и во вториот круг, изборите беа коректни, ...

Костадинов: Стабилно водство на Пендаровски, очекуваме да биде прогласен за нов претседател на државата

iPortal - 05.05.2019

Првичните тенденции се задржаа, покажуваат сигурно, стабилно водство на заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски. На обработени над половината од пристигнатите резултати Пендаровски води пред Сиљановска со над 30 илјади гласови! – рече ...

Се огласи СДСМ: Стабилно водство на Стево Пендаровски

Centar - 05.05.2019

– Првичните тенденции се задржаа, покажуваат сигурно, стабилно водство на заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, соопшти Костадин Костадинов портпарол на СДСМ. – На обработени над половината од пристигнатите резултати Пендаровски ...

СДСМ го прогласи Пендаровски за претседател

Република - 05.05.2019

Иако ДИК не завршиле со пребројувањето гласови, СДСМ го прогласи Стево Пендаровски за претседател. , вели Костадин Костадинов. Тој им порача на ВМРО-ДПМНЕ да не бараат изговори за поразот кој им следува.

Пендаровски: Очекувам уште поубедлива победа во вториот круг

Либертас - 05.05.2019

Стево Пендаровски, кандидат за претседател на СДСМ и коалицијата Денешниот изборен ден, во вториот изборен круг, почна мирно. Јас искрено се надевам и верувам дека така и ќе заврши. На тој начин ние ќе покажеме дека како држава сме подготвени да ...

Албанско знаме, македонско оро: Пред СДСМ зурли и тапани за Стево

Република - 05.05.2019

Пред седиштето на СДСМ вечерва веќе се слави извесната победа на Стево Пендаровски за нов претседател на државата. Со зурли и тапани се слави и пред штабовите на партијата. На снимката присутните вијат македонско оро, мавтаат албанско знаме.

Алтернатива му ја честита победата на Пендаровски

Локално - 05.05.2019

Политичката партија Алтернатива му ја честита победата на Стево Пендаровски, а изборите ги оцени како коректни, со што, како што истакнуваат, е загарантиран евро-атлантскиот пат. -Како во првиот, така и во вториот круг, изборите беа коректни, ...

Хан му ја честита победата на Пендаровски

Локално - 05.05.2019

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан му ја честиташе победата на новоизбраниот претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, јави дописничката на МИА од Брисел. -Честитки до Стево Пендаровски за неговиот избор за ...

Пендаровски: Очекувам поубедлива победа во вториот круг! Силјановска: Политичката зима ќе заврши со сонце на крајот!

Точка - 05.05.2019

Кандидатот за претседател на државата Стево Пендаровски очекува мирен изборен ден и, како што рече, уште поубедлива победа во вториот круг на претседателските избори. Денешниот изборен ден во вториот изборен круг почна мирно.

Ројтерс, Б92, Спутник… за вториот круг на претседателските избори во Северна Македонија

Вечер Прес - 05.05.2019

Ројтерс: Резултатите покажуваат дека прозападниот кандидат за претседател на Северна Македонија ја освои победата на претседателските избори Ал Џезира Балканс: Стево Пендаровски е новиот претседател на Република Северна Македонија.

Хан му ја честита победата на Пендаровски

Вечер Прес - 05.05.2019

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан му ја честиташе победата на новоизбраниот претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, јави дописничката на МИА од Брисел. -Честитки до Стево Пендаровски за неговиот избор за ...

ЖИВО од СДСМ-Пресс Зоран Заев и Стево Пендаровски

Локално - 05.05.2019

Прес Заев и Пендаровски Posted by MИА.mk on Недела, 05 мај ...

Хан му ја честита победата на Пендаровски

Бриф - 05.05.2019

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан му ја честиташе победата на новоизбраниот претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, јави дописничката на МИА од Брисел. -Честитки до Стево Пендаровски за неговиот избор за ...

Албанците пресудија – Пендаровски нов претседател на Македонија

Република - 05.05.2019

Победа на Стево Пендаровски со 58.606 гласа – ова е крајниот резултат од Државната изборна комисија по денешното гласање на претседателските избори. Пендаровски освои 436.012, односно 51,67% од гласовите, а Гордана Силјановска Давкова 377.406 или ...

РЕЗУЛТАТИ: Погледнете каде Пендаровски оствари 66 000 гласови разлика

Денешен - 05.05.2019

Сарај 7700 гласови разлика во полза на Пендаровски Теарце 3200 гласови разлика во полза на Пендаровски Липково 6500 гласови разлика во полза на Пендаровски Гостивар 7000 гласови разлика во полза на Пендаровски Тетово 10 000 гласови разлика во полза ...

Пендаровски: Слушнете го врховниот командант

Фактор - 05.05.2019

„Слушнете го врховниот командант“, беа првите зборови со кои Стево Пендаровски им се обрати на своите поддржувачи во изборниот штаб кога стана јасно дека кандидатот на владината коалиција е победник на претседателските избори.

Директори и министри во штабот на СДСМ слават победа на Пендаровски

Точка - 05.05.2019

Министри, коалициски партнери, директори на државни институции се во штабот на СДСМ, каде го чекаат партискиот лидер Зоран Заев за да ги објави резултатите и да ја прогласи евентуалната победата на кандидатот Стево Пендаровски.

Пендаровски за 1ТВ: Во јуни очекувам датум за преговори и закон за СЈО

Либертас - 05.05.2019

Избраниот претседател Стево Пендаровски, откако прогласи победа на изборите, првата изјава за медиум ја даде за 1ТВ. Како што рече, во јуни очекува датум за преговори и кога ќе влезе во кабинетот, сака да ги има потребните кадри за да се вклучи во ...

Светските медиуми за резултатите од претседателските избори во Македонија

24Инфо - 05.05.2019

Ројтерс: Резултатите покажуваат дека прозападниот кандидат за претседател на Северна Македонија ја освои победата на претседателските избори Ал Џезира Балканс: Стево Пендаровски е новиот претседател на Република Северна Македонија.

Хан му ја честита победата на Пендаровски

24Инфо - 05.05.2019

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан му ја честиташе победата на новоизбраниот претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, јави дописничката на МИА од Брисел. -Честитки до Стево Пендаровски за неговиот избор за ...

Хан му ја честита победата на Пендаровски

Centar - 05.05.2019

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан му ја честиташе победата на новоизбраниот претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски. -Честитки до Стево Пендаровски за неговиот избор за претседател на Република Северна Македонија, ...

Јоханес Хан му ја честита победата на Пендаровски

Точка - 05.05.2019

Европскиот комесар за проширување, Јоханес Хан, му ја честиташе победата на новоизбраниот претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски. "Честитки до Стево Пендаровски за неговиот избор за претседател на Република Северна ...

Стево Пендаровски: Faleminderit!

Република - 05.05.2019

Стево Пендаровски, во победничка атмосфера, опкружен со своите поддржувачи, пред малку се обрати пред јавноста. -Слушнете го врховниот командант, низ насмевка извика Пендаровски, додека медиумите се подготвуваа за неговата изјава.

Кирацовски:Пендаровски е во водство и очекуваме победа

iPortal - 05.05.2019

Ги имаме првичните тенденции. Стево Пендаровски е во водство и очекуваме победата. Очекуваме и останатите учесници во изборниот процес да дадат признание за мирно спроведените демократски избори.

(ВИДЕО) Пендаровски: Ќе покажеме дека како држава сме подготвени да организираме фер, демократски, транспарентни ...

Бриф - 05.05.2019

Денешниот изборен ден, во вториот изборен круг, почна мирно. Јас искрено се надевам и верувам дека така и ќе заврши. На тој начин ние ќе покажеме дека како држава сме подготвени да организираме фер, демократски, транспарентни избори, како што и ...

Пендаровски прогласи победа: Ќе бидам претседател на сите!

Тера - 05.05.2019

Стево Пендаровски, во победничка атмосфера, опкружен со своите поддржувачи, пред малку се обрати пред јавноста. -Слушнете го врховниот командант, низ насмевка извика Пендаровски, додека медиумите се подготвуваа за неговата изјава.

Пендаровски: Очекувам уште поубедлива победа

Република - 05.05.2019

Кандидатот за претседател на државата од СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски по гласањето во скопската населба Автокоманда изјави дека се надева оти изборниот ден ќе заврши мирно и на тој начин ќе покажеме дека како држава сме подготвени да ...

Пендаровски: Очекувам уште поубедлива победа во вториот круг

24Инфо - 05.05.2019

Денешниот изборен ден, во вториот изборен круг, почна мирно. Јас искрено се надевам и верувам дека така и ќе заврши. На тој начин ние ќе покажеме дека како држава сме подготвени да организираме фер, демократски, транспарентни избори, како што и ...

Пендаровски: Оваа победа е карта за Европа, ќе бидам претседател од кој нема да се срамите

24Инфо - 05.05.2019

Благодарам, фаљиминдерит, ви благодарам граѓани Македонци, Албанци, Срби, Турци, Роми, Бошњаци кои на кристално чисти, фер, европски и демократски избори одлучиврте да продолжиме заедно напред, рече Стево Пендаровски во обраќањето до јавноста, каде ...

Костадин Костадинов прогласи победа на Пендаровски

Вечер Прес - 05.05.2019

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов, на вечерашната прес-конференција потврди дека нивниот кандидат Стево Пендаровски е во водство над Гордана Силјановска-Давкова. „Првичните тенденции покажуваат сиругно водство на Стево Пендаровски.

Заев: Продолжуваме заедно и одговорно напред

Фактор - 05.05.2019

Продолжуваме заедно и одговорно напред, патот е поплочен со успех, Македонија останува на своите стратешки цели, но пред се ова е победа на граѓаните и републиката, рече премиерот Зоран Заев од изборниот штаб на СДСМ кога веќе беше јасно дека ...

Кирацовски: Пендаровски е во водство и очекуваме победа

Фактор - 05.05.2019

Александар Кирацовски, шефот на изборниот штаб на СДСМ, на првата пост-изборна прес-конференција објави дека кандидатот на владината коалиција Стево Пендаровски е во водство и дека се очекува негова победа.

(видео) Стево Пендаровски прогласи победа – Што објави вечерва од Бихаќка?

Centar - 05.05.2019

Од штабот на претседателскиот кандидат на СДСМ и коалицијата се обратија Стево Пендаровски и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кои прогласија победа на претседателските избори. “Ви благодарам граѓани и граѓанки, Македонци, Албанци, Роми, Турци, Бошњаци, ...

Заев: Продолжуваме заедно и одговорно напред со Стево Пендаровски!

iPortal - 05.05.2019

„Честитки и благодарам почитувани граѓани. Имаме успешни и демократски избори. Добивме претседател на државата. Одекна мнозинската граѓанска определба, продолжуваме заедно и одговорно напред !“ – порача премиерот Зоран заев.

Господине Претседателе, да ги чуваш граѓаните

Република - 05.05.2019

Имавме успешни избори, избравме претседател на државата на чисти и фер избори и продолжуваме одговорно напред, изјави премиерот Зран заев, честиајќи му ја победата на Стево Пендаровски победата на претседателските избори.

Еуфорија во централата на СДСМ – Кирацовски: Првите резултати се дека сме во водство, цензус има

Centar - 05.05.2019

Предмалку Александар Кирацовски, шеф на изборен штаб на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски објави дека нивниот претседателски кандидат е во водство според првичните резултати кои што ги објавуваат ДИК.

Стево Пендаровски прогласи победа: “Ќе им служам посветено на сите”

Точка - 05.05.2019

Од штабот на претседателскиот кандидат на СДСМ и коалицијата се обратија Стево Пендаровски и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кои прогласија победа на претседателските избори. “Ви благодарам граѓани и граѓанки, Македонци, Албанци, Роми, Турци, Бошњаци, ...

Пендаровски: Ќе бидам претседател на државата од кој нема да се срамите

Локално - 05.05.2019

Ќе бидам претседател на сите, ќе бидам поддршка на Владата за сите важни проекти и ќе и забележувам и ќе сугерирам, ќе бидам сојузник во интересите на граѓаните, ќе бидам пртеседател на државата од кој нема да се срамите, порача вечерва ...

СДСМ: Имаме првични тенденции, Стево е во водство

Вечер Прес - 05.05.2019

Имаме првични индиции. Стево Пендаровски е во водство- изјави на прес конференцијата шефот на изборниот штаб на СДСМ Алаександар Кирацовски. Според Кирацовски избоениот ден минал во фер и во демократска атмосфера.

Граѓаните беа одговорни и го искористија своето избирачко право

Република - 05.05.2019

Имавме фер и демократски избори, постигнат е цензусот и ќе добиеме претседател, истакна веднаш по завршувањето на гласањето шеф на изборниот штаб на Пендаровски, Александар Кирацоски. Тој нагласи дека граѓаните биле одговорни и го искористиле своето ...

Албанскиот претседател Илир Мета му честиташе на Стево Пендаровски

Локално - 05.05.2019

Претседателот на Република Албанија, Илир Мета му го честиташе изборот на Стево Пендаровски за претседател на Републка Северна Македонија. Мета во телефонскиот разговор со Пендаровски честитајќи му го изборот искажал убедување во одличната соработка ...

Амди Бајрам победник на сите избори

Република - 05.05.2019

Пратеникот Амди Бајрам вечерва беше во првите редови во Изборниот штаб на Стево Пендаровски. Тој е човекот на политичката сцена што слави на сите избори. Амди стави крај на коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ по парламентарните избори во 2016 и премина во ...

Стево Пендаровски е во водство и очекуваме победа!

Локално - 05.05.2019

Никој да не се обидува со лажни вести да се игнорира и да не се почитува изборната воља на граѓаните порача шефот на изборниот штаб на кандидатот Стево Пендаровски, Александар Кирацовски на Прес конференција на СДСМ.

Пендаровски и СДСМ во водство

24Инфо - 05.05.2019

Според првичните тенденции покажуваат водство на Пендаровски, СДСМ очекува ...

(ВИДЕО) Пендаровски: Ќе бидам претседател од кој нема да се срамите

еМагазин - 05.05.2019

На кристално чисти, фер, демократски избори победија граѓаните, свечено сакам да објавам дека ќе им служам посветено на сите, рече вечерва Стево Пендаровски од партиското седиште на СДСМ каде што се славеше неговата изборна победа на ...

Пендаровски: Очекувам уште поубедлива победа во вториот круг

Вечер Прес - 05.05.2019

Кандидатот за претседател на државата Стево Пендаровски очекува мирен изборен ден и, како што рече, уште поубедлива победа во вториот круг на претседателските избори. -Денешниот изборен ден во вториот изборен круг почна мирно.

(видео) Заев: Заедно одиме напред со Стево Пендаровски!

Centar - 05.05.2019

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, на новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, му порача да ги чува граѓаните, да биде правичен и критичен. „Водевме достоинствена и европска кампања. Северна Македонија покажа врвни демократски капацитети.

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Илјадарки на трубачи во СДСМ

Фактор - 05.05.2019

Стево Пендаровски е новиот претседател на Северна Македонија, а еве каква беше атмосферата во штабот на СДСМ. Фото Фактор Вангел ...

Пендаровски: Мирен изборен ден, очекувам победа!

iPortal - 05.05.2019

Денешниот изборен ден, во вториот изборен круг, почна мирно. Јас искрено се надевам и верувам дека така и ќе заврши. – порача Стево Пендаровски. На тој начин ние ќе покажеме дека како држава сме подготвени да организираме фер, демократски, ...

Костадинов: Пендаровски има сигурно и стабилно водство и очекуваме да биде прогласен за претседател

Вечер Прес - 05.05.2019

Според половината од пристигнатите резултати од обработени изборни гласачки места тенденција на сигурно и стабилно водство покажува заедничкиот кандидат Стево Пендаровски и очекувам таа тенденција да се задржи и тој да биде прогласен за претседател, ...

Костадинов го прогласи Пендаровски за претседател

Точка - 05.05.2019

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов, прогласи победа на нивниот кандидат Стево Пендаровски. Тој рече дека граѓаните го искористиме правото на избор, а институциите јасно кажале дека изборниот процес бил регуларен.

Пендаровски: Ќе им служам посветено на сите, ќе обединувам и нема да делам

Мета - 05.05.2019

На кристално чисти, фер, демократски избори победија граѓаните, свечено сакам да објавам дека ќе им служам посветено на сите, рече вечерва Стево Пендаровски од партиското седиште на СДСМ каде што се славеше неговата изборна победа на ...

Албанскиот претседател Илир Мета му честиташе на Стево Пендаровски

Вечер Прес - 05.05.2019

Претседателот на Република Албанија, Илир Мета му го честиташе изборот на Стево Пендаровски за претседател на Републка Северна Македонија. Мета во телефонскиот разговор со Пендаровски честитајќи му го изборот искажал убедување во одличната соработка ...

Во живо: Изјава на Костадин Костадинов од СДСМ во врска со победата на Стево Пендаровски

Centar - 05.05.2019

Во живо проследете ја прес конференцијата на Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ, во врска со победата на претседателскиот кандидат на СДСМ Стево Пендаровски на денешните Претседателски избори. Прес конференцијата почнува во 20 часот и 45 минути.

Албанскиот претседател Илир Мета му честиташе на Стево Пендаровски

Либертас - 05.05.2019

Претседателот на Република Албанија, Илир Мета му го честиташе изборот на Стево Пендаровски за претседател на Републка Северна Македонија. Мета во телефонскиот разговор со Пендаровски честитајќи му го изборот искажал убедување во одличната соработка ...

Живо прес- СДСМ- Стево Пендаровски е фаворит!

Локално - 05.05.2019

(ВО ЖИВО) Изјава на портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов Posted by Stevo Pendarovski on Недела, 05 мај 2019 (ВО ЖИВО) Изјава на портпаролот на СДСМ Костадин ...

(ВО ЖИВО) СДСМ: Стабилно водство на Пендаровски, очекуваме да биде прогласен за нов претседател на државата

Бриф - 05.05.2019

Првичните тенденции се задржаа, покажуваат сигурно, стабилно водство на заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски. На обработени над половината од пристигнатите резултати Пендаровски води пред Сиљановска со над 30 илјади гласови! ...

(Видео) СДСМ на Бихаќка слави победа со трубачи

24Инфо - 05.05.2019

Трубачи дојдоа пред седиштето на Бихаќка каде СДСМ слави победа на претседателските избори. Од централниот штаб претходно беше нарачан кетеринг, а веќе стигнаа и голем дел од партиските членови.

СДСМ на Бихаќка слави победа со трубачи

Точка - 05.05.2019

Трубачи дојдоа пред седиштето на Бихаќка каде СДСМ слави победа на претседателските избори. Од централниот штаб претходно беше нарачан кетеринг, а веќе стигнаа и голем дел од партиските членови.

Заев: Избравме европски претседател на државата

Локално - 05.05.2019

Имавме успешни и демократски избори и добивме европски претседател на државата. Стево Пендаровски е претседател на сите нас. Со кристално чистите избори во двата изборни круга покажавме дека Република Северна Македонија има врвни демократски ...

Костадинов: Пендаровски во стабилно водство

Фактор - 05.05.2019

Стево Пендаровски го задржува стабилното водство пред Гордана Силјановска Давкова по првичните тенденции, објави Костадин Костадинов, портпаролот на СДСМ. - Над половината од обработените резултати покажуваат дека Пендаровски води пред Гордана ...

Заев: Одекна мнозинската граѓанска определба на фер и демократски избори, избравме европски претседател

24Инфо - 05.05.2019

Честитам и благодарам почитувани граѓани! ИМАМЕ УСПЕШНИ И ДЕМОКРАТСКИ ИЗБОРИ! ДОБИВМЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ДРЖАВАТА! ОДЕКНА МНОЗИНСКАТА ГРАЃАНСКА ОПРЕДЕЛБА, НА ЧИСТИ, ФЕР И ДЕМОКРАТСКИ ИЗБОРИ: ПРОДОЛЖУВАМЕ ЗАЕДНО И ОДГОВОРНО, НАПРЕД! Патот е потврден и ...

Пендаровски очекува убедлива победа

Мета - 05.05.2019

Очекувам уште поубедлива победа во вториот круг, затоа што оние категории на луѓе кои останаа дома во првиот круг или оние луѓе кои гласаа за противкандидатот Река, кој ја заврши својата трка во првиот изборен круг, еден дел од нив очекувам дека ќе ...

Заев: Избравме европски претседател на државата

Вечер Прес - 05.05.2019

Имавме успешни и демократски избори и добивме европски претседател на државата. Стево Пендаровски е претседател на сите нас. Со кристално чистите избори во двата изборни круга покажавме дека Република Северна Македонија има врвни демократски ...

Пендаровски: Очекувам уште поубедлива победа во вториот круг

Н.Македонија - 05.05.2019

Очекувам уште поубедлива победа во вториот круг, изјави кандидатот за претседател Стево Пендаровски откако гласаше на избирачко место во Автокоманда. – Очекувам уште поубедлива победа во вториот круг, затоа што оние кои останаа дома во првиот круг, ...

СДСМ слави со зурли и со тапани на Бихаќка

Н.Македонија - 05.05.2019

Музичари со зурли и со тапани дојдоа пред седиштето на Бихаќка каде што СДСМ веќе слави победа на претседателските избори. Од централниот штаб претходно беше нарачан кетеринг, а веќе стигнаа и голем дел од партиските членови.

Мухамед Зекири веќе му честиташе на Пендаровски

AKO - 05.05.2019

Со заедничка фотографија, пратеникот на СДСМ, му ја честита на Стево Пендаровски победата на претседателските избори. На социјалните мрежи се редат честитки за Пендаровски, а зурли и тапани трештат пред седиштето на ...

(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски: “Ви благодарам и фалиминдерит мој мил народе”

Магазин - 05.05.2019

Новиот Претседател на Република Македонија, Стево Пендаровски на прес конференцијата ги поздрави на албански и македонски јазик, граѓаните на Република Македонија и им се заблагодари на сите за фер и демократските избори.

Пендаровски се прогласи за претседател: Излеговме од дното, ќе служам на секого

Скопје1 - 05.05.2019

Стево Пендаровски на почетокот на прес-конференција ја започна на македонски и албански, со што им се заблагодари на сите кои гласале за ...

Заев: Мицкоски е поразен!

Скопје1 - 05.05.2019

Премиерот Зоран Заев ја потврди победата на Стево Пендаровски. Тој рече дека граѓаните остануваат заедно за остварување на стратешките цели. Заев упати порака и до ВМРО-ДПМНЕ на која и порача дека треба да се ...

Активитите на СДСМ со „Уа“ додека новинарите поставуваа прашања, Пендаровски побара да слави

Скопје1 - 05.05.2019

Од Државната изборна комисија уште не кажаа кој е конечниот резултат на престојните претседателски избори, а Стево Пендаровски на прес-конференција се прогласи за врховен командант на ...

Албанскиот претседател Илир Мета му честиташе на Стево Пендаровски

1tv - 05.05.2019

Претседателот на Република Албанија, Илир Мета му го честиташе изборот на Стево Пендаровски за претседател на Републка Северна Македонија. Мета во телефонскиот разговор со Пендаровски честитајќи му го изборот искажал убедување во одличната соработка ...

Заев: Избравме европски претседател на државата

1tv - 05.05.2019

Имавме успешни и демократски избори и добивме европски претседател на државата. Стево Пендаровски е претседател на сите нас. Со кристално чистите избори во двата изборни круга покажавме дека Република Северна Македонија има врвни демократски ...

Зекири: Честитки претседателе Пендаровски

1tv - 05.05.2019

Пратеникот на СДСМ, Мухамед Зекири преку својот профил на Фејсбук му честиташе на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, кој е извесно дека ќе извојува победа на овие претседателски избори.

Стево Пендаровски се заблагодари на поддршката и прогласи победа

AKO - 05.05.2019

,,Драги пријатели сакам да ви ветам една работа, ќе бидам Претседател на држава од која нема да се срамите“-рече идниот Претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски. ,,Ова денеска беше нашата достоинствена Македонија, ова е победа ...

Кирацовски е оптимист: Пендаровски е во водство, очекуваме да биде победник

Скопје1 - 05.05.2019

Во штабот на СДСМ, владее оптимизам. Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски вели дека тенденцијата е Стево Пендаровски да биде победник на ...

Пендаровски очекува поубедлива победа на изборите

Скопје1 - 05.05.2019

„Денешниот изборен ден, во вториот изборен круг, почна мирно. Јас искрено се надевам и верувам дека така и ќе заврши. На тој начин ние ќе покажеме дека како држава сме подготвени да организираме фер, демократски, транспарентни избори, како што и ...

Желино, Сарај, Студеничани, Липково, Дебар, ја направија разликата во корист на Пендаровски

MakPress - 05.05.2019

На над 60% обработени гласови, анализата вели дека разликата од околу 50.000 гласа во корист на кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски е направена во општините со доминантно албанско население.

СДСМ го прогласи Пендаровски за претседател

Скопје1 - 05.05.2019

Иако ДИК не завршиле со пребројувањето гласови, СДСМ го прогласи Стево Пендаровски за ...

Алтернатива му ја честита победата на Пендаровски

MakPress - 05.05.2019

Политичката партија Алтернатива му ја честита победата на Стево Пендаровски, а изборите ги оцени како коректни, со што, како што истакнуваат, е загарантиран евро-атлантскиот пат. -Како во првиот, така и во вториот круг, изборите беа коректни, ...

Костадинов: Пендаровски има сигурно и стабилно водство и очекуваме да биде прогласен за претседател

MakPress - 05.05.2019

Според половината од пристигнатите резултати од обработени изборни гласачки места тенденција на сигурно и стабилно водство покажува заедничкиот кандидат Стево Пендаровски и очекувам таа тенденција да се задржи и тој да биде прогласен за претседател, ...

ВИДЕО: Со оро, трубачи и знамиња се слави пред СДСМ

Скопје1 - 05.05.2019

Пред седиштето на СДСМ веќе започна да се слави со трубачи и оро, за победата на ...

Пендаровски: Очекувам убедлива победа

MakPress - 05.05.2019

Кандидатот за претседател на државата Стево Пендаровски очекува мирен изборен ден и, како што рече, уште поубедлива победа во вториот круг на претседателските избори. -Денешниот изборен ден во вториот изборен круг почна мирно.

ЗАЕВ : „Претседателе Пендаровски те молам да ми ги чуваш граѓаните на Република Македонија„

Магазин - 05.05.2019

Лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, на прес конференција која се одржа во седиштето на партијата на Бихачка каде ја прослави победата на кандидатот, Стево Пендаровски, рече дека денеска имавме успешни и демократски избори и добивме многу добар ...

Пендаровски: Oчекувам уште поубедлива победа во вториот круг

1tv - 05.05.2019

Кандидатот за претседател на државата Стево Пендаровски очекува мирен изборен ден и, како што рече, уште поубедлива победа во вториот круг на претседателските избори. -Денешниот изборен ден во вториот изборен круг почна мирно.

Со оро и македонски и албански знамиња се слави победата на Пендаровски (ВИДЕО)

365 - 05.05.2019

Гласовите се бројат, но поддржувачите на Стево Пендаровски веќе почнуваат да ја слават победата. Се слави со оро, зурли, тапани, македонски и албански знамиња. Се слави и пред штабовите на СДСМ, објави „Плусинфо“. Видео од славјето ќе најдете ТУКА .

Пендаровски почна да ја слави победата со зурли, тапани, албански и македонски знамиња !

Магазин - 05.05.2019

Поддржувачите на претседателскиот кандидат од СДСМ, Стево Пендаровски веќе почнаа да слават пред штабовите. Се вејат македонски и албански знамиња, се слави со оро, зурли и тапани пред штабовите од СДСМ во Скопје, објави порталот „Плусинфо”.

Откако прогласи победа Пендаровски првата изјава ја даде за 1ТВ: Во јуни очекувам датум за преговори и закон за СЈО

1tv - 05.05.2019

Избраниот претседател Стево Пендаровски, откако прогласи победа на изборите, првата изјава за медиум ја даде за 1ТВ. Како што рече, во јуни очекува датум за преговори и кога ќе влезе во кабинетот, сака да ги има потребните кадри за да се вклучи во ...

(Видео) Се слави победа на Пендаровски – зурли и тапани пред седиштето на СДСМ

1tv - 05.05.2019

Вистинска еуфорија и победничка атмосфера владее вечерва на Бихаќка каде огробен број на симпатизери на СДСМ почнаа да ја слават победата на Стево Пендаровски. ...

Костадинов: Пендаровски има сигурно и стабилно водство и очекуваме да биде прогласен за претседател

1tv - 05.05.2019

Според половината од пристигнатите резултати од обработени изборни гласачки места тенденција на сигурно и стабилно водство покажува заедничкиот кандидат Стево Пендаровски и очекувам таа тенденција да се задржи и тој да биде прогласен за претседател, ...

Стево Пендаровски: Ќе бидам претседател на држава од која нема да се срамите

1tv - 05.05.2019

Стево Пендаровски, од седиштето на СДСМ, пред малку се обрати пред јавноста. -Слушнете го врховниот командант, низ насмевка извика Пендаровски, додека медиумите се подготвуваа за неговата изјава. -Мој народе благодарам.

Медиумите од регионот: Северна Македонија доби прв претседател

MakPress - 05.05.2019

Ројтерс: Резултатите покажуваат дека прозападниот кандидат за претседател на Северна Македонија ја освои победата на претседателските избори Ал Џезира Балканс: Стево Пендаровски е новиот претседател на Република Северна Македонија.

Хан му ја честита победата на Пендаровски

1tv - 05.05.2019

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан му ја честиташе победата на новоизбраниот претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски. -Честитки до Стево Пендаровски за неговиот избор за претседател на Република Северна Македонија, ...

Заев: Избравме европски претседател на државата

MakPress - 05.05.2019

Имавме успешни и демократски избори и добивме европски претседател на државата. Стево Пендаровски е претседател на сите нас. Со кристално чистите избори во двата изборни круга покажавме дека Република Северна Македонија има врвни демократски ...

Првата честитка за Пендаровски стигна од Илир Мета

MakPress - 05.05.2019

Претседателот на Република Албанија, Илир Мета му го честиташе изборот на Стево Пендаровски за претседател на Републка Северна Македонија. Мета во телефонскиот разговор со Пендаровски честитајќи му го изборот искажал убедување во одличната соработка ...

Пендаровски: Ќе бидам претседател на државата од кој нема да се срамите

MakPress - 05.05.2019

Ќе бидам претседател на сите, ќе бидам поддршка на Владата за сите важни проекти и ќе и забележувам и ќе сугерирам, ќе бидам сојузник во интересите на граѓаните, ќе бидам пртеседател на државата од кој нема да се срамите, порача вечерва ...

Заев: В недела да го избереме Стево Пендаровски за претседател

Опсервер - 04.05.2019

За в недела имам три пораки. Првата, никогаш повеќе режим. Втората, заедно да чекориме по вистинскиот, европскиот пат, патот на благосостојба. И третата, в недела на 5-ти, во петтиот месец да го избереме Стево Пендаровски, петтиот претседател на ...

Заев: В недела да го избереме Стево Пендаровски за претседател

Канал5 - 03.05.2019

За в недела имам три пораки. Првата, никогаш повеќе режим. Втората, заедно да чекориме по вистинскиот, европскиот пат, патот на благосостојба. И третата, в недела на 5-ти, во петтиот месец да го избереме Стево Пендаровски, петтиот претседател на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Пендаровски ја посрамотија и понижија Република Македонија

Канал5 - 03.05.2019

Заев и Пендаровски ја посрамотија и понижија Република Македонија. Државата и покрај сменето име остана без почеток на преговори на јуни, тоа е така затоа што нема реформи. Доколку во изминативе десетина година главна пречка за не отпочнување на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Пендаровски ја посрамотија и понижија Република Македонија

ТВ21 - 03.05.2019

Заев и Пендаровски ја посрамотија и понижија Република Македонија. Државата и покрај сменето име остана без почеток на преговори на јуни, тоа е така затоа што нема реформи. Доколку во изминативе десетина година главна пречка за не отпочнување на ...

Стоилковски: Пендаровски нема капацитет и не ја заслужува честа да ја води државата

Канал5 - 03.05.2019

Стево Пендаровски нема да биде претседател на Република Македонија. Стево Пендаровски нема капацитет и не ја заслужува честа да ја води државата. Еве ги главните причини зошто граѓаните не му дадоа поддршка на Пендаровски во првиот круг и зошто сега ...

Албанците и неопределените во центарот на кампањата на Пендаровски во вториот круг

Алсат-М - 03.05.2019

Изборната кампања за вториот круг се фокусираше на неопределените граѓани и во придобивање на гласови од Албанците. Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, поддржан од СДСМ и коалициските партии, рече дека граѓаните кои одлучиле да бојкотираат ...

Пендаровски: Очекувам цензусот да биде постигнат, а пораката на Река доаѓа во вистинско време

24 Вести - 03.05.2019

Кандидатот за претседател поддржан од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски очекува во недела да биде постигнат цензус и да ја обие довребата на мнозинството гласачи потребна да стане шеф на државата.

Пендаровски: Јас да ја пишував изјавата на Река, би ја напишал исто

Фокус - 03.05.2019

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски во вечерашниот ТВ дуел рече дека изјавата на Блерим Река пред вториот круг од изборите, во која ги повика своите гласачи да гласаат по сопствено убедување, е достоинствена изјава.

Пендаровски очекува да биде исполнет цензусот за избор на претседател на државата

+инфо - 03.05.2019

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски очекува во недела да биде постигнат потребниот ...

Петковски: Пендаровски како личност нема една црна дамка

Press24 - 03.05.2019

Вчера во посета на Битола беше претседателот на НСДП Тито Петковски. Тој вели дека очекува в недела граѓаните да излезат во поголем број споредбено со првиот изборен круг. - „Мислам дека луѓе кои не излегуваат, не учествуваат во процесите на една ...

Пендаровски свесен дека не може да победи: Не знам дали ќе победам, сакам да ги видам резултати во недела

Курир - 03.05.2019

Во вечерната дебата Стево Пендаровски пред јавноста призна дека е свесен дека нема да победи на овие избори одговарајќи на прашање на еден од гостите во емисијата која прва земја би ја посетил ако стане претседател на Република Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ: Државата и покрај сменето име остана без почеток на преговори во јуни

МКД - 03.05.2019

Заев и Пендаровски ја посрамотија и понижија Република Македонија. Државата и покрај сменето име остана без почеток на преговори во јуни, тоа е така затоа што нема реформи, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Зоран Заев на полноќ објави листа – Многу пари се враќаат назад кон граѓаните (ФОТО)

Скопје24 - 03.05.2019

„За неполни две години обезбедивме повеќе канали преку кои насочуваме пари директно кон граѓаните. Голем дел преку зголемување на платите, друг дел преку кратење трошоци, а дел преку директна помош.

(ВИДЕО) Алтернатива: Во недела Албанците ќе ја запечатат евро-атлантската иднина на Северна Македонија

А1 On - 03.05.2019

„По низа активности и средби, одржани во текот на ова претседателска кампања, кога имавме можност да поразговараме со нашите граѓани за значајноста на овие избори, Централниот штаб и локалните штабови на Алтернатива вчера ја завршија кампањата и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Пендаровски ја посрамотија и понижија Република Македонија

Сител - 03.05.2019

Заев и Пендаровски ја посрамотија и понижија Република Македонија. Државата и покрај сменето име остана без почеток на преговори на јуни, тоа е така затоа што нема реформи. Доколку во изминативе десетина година главна пречка за не отпочнување на ...

ДОМ: Со изборот на Пендаровски, избираме стабилност и евро-атлантска перспектива

+инфо - 03.05.2019

ДОМ ги повикува сите граѓани, во недела, на 5 мај масовно да излезат на гласање и да го поддржат претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. – Со изборот на Пендаровски, избираме стабилност, просперитет и евро-атлантска перспектива за нашата земја.

(Видео) Стоилковски: Пендаровски не заслужува да ја води државата

Макфакс - 03.05.2019

Стево Пендаровски нема да биде претседател на Република Македонија. Стево Пендаровски нема капацитет и не ја заслужува честа да ја води државата, изјави Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Стоилковски: Стево Пендаровски нема капацитет и не ја заслужува честа да ја води државата

Курир - 03.05.2019

Стево Пендаровски нема да биде Претседател на Република Македонија. Стево Пендаровски нема капацитет и не ја заслужува честа да ја води државата, ова денеска преку прес-конференција го истакна Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.

Здружението на Македонците од Егејскиот дел на Македонија со поддршка за Силјановска

Нетпрес - 03.05.2019

Здружението на Македонците од Егејскиот дел на Македонија излегоа со официјално соопштение во кое ја изразија својата поддршка на кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова. „Почитувана јавност, почитувани Македонци од Егејска Македонија ...

Пендаровски: Не знам дали ќе победам, сакам да ги видам резултати во недела

Нетпрес - 03.05.2019

Во вечерната дебата Стево Пендаровски пред јавноста призна дека е свесен дека нема да победи на овие избори одговарајќи на прашање на еден од гостите во емисијата која прва земја би ја посетил ако стане претседател на Република Македонија.

Пендаровски: Река даде достоинствена изјава

+инфо - 03.05.2019

Не верувам дека мислел дека со ревизија на Преспанскиот договор, ќе останеме на патот кон ЕУ , рече Пендаровски. Изјавата на Блерим Река пред вториот круг од изборите, во која ги повика своите гласачи да гласаат по сопствено убедување, е ...

Пендаровски ја искоментира пораката на Река

Press24 - 03.05.2019

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски во вечерашниот ТВ дуел на Тв24 рече дека изјавата на Блерим Река и тој би ја кажал како него. -Јас мислам дека е достоинствена изјава. Не ни очекував тој да повика да се гласа за некој кандидат, тој е ...

Заев: Никогаш повеќе режим - да го избереме Стево

Press24 - 03.05.2019

За в недела имам три пораки. Првата, никогаш повеќе режим. Втората, заедно да чекориме по вистинскиот, европскиот пат, патот на благосостојба. И третата, в недела на 5-ти, во петтиот месец да го избереме Стево Пендаровски, петтиот претседател на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Пендаровски ја понижија Македонија

А1 On - 03.05.2019

„Заев и Пендаровски ја посрамотија и понижија Република Македонија. Државата и покрај сменето име остана без почеток на преговори на јуни, тоа е така затоа што нема реформи. Доколку во изминативе десетина година главна пречка за не отпочнување на ...

ДОМ: Со изборот на Пендаровски, избираме стабилност, просперитет и евро-атлантска перспектива

Макфакс - 03.05.2019

ДОМ ги повикува сите граѓани, во недела, на 5 мај масовно да излезат на гласање и да го поддржат претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. „Со изборот на Пендаровски, избираме стабилност, просперитет и евро-атлантска перспектива за нашата земја.

ДОМ: Со Пендаровски да продолжиме заедно напред!

А1 On - 03.05.2019

ДОМ ги повикува сите граѓани, во недела, на 5 мај масовно да излезат на гласање и да го поддржат претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. „Со изборот на Пендаровски, избираме стабилност, просперитет и евро-атлантска перспектива за нашата земја.

ВМРО-ДПМНЕ: Време е државата да ниже успеси, галсот за Сиљановска е глас за реформи

Макфакс - 03.05.2019

Државата и покрај сменето име остана без почеток на преговори во јуни, велат од ВМРО-ДПМНЕ од каде додаваат дека тоа е така затоа што нема реформи. „Заев и Пендаровски добија насока за спроведување на сет на реформи меѓу кои: Правосудни реформи, ...

Алтернатива: На 5 мај масовно за евроатлантската иднина на земјата

Нова ТВ - 03.05.2019

Партијата Алтернатива на Африм Гаши денеска ги повика своите приврзаници в недела да излезат на гласање и да гласаат за опцијата која гарантира интеграцијаво НАТО и ЕУ и која е против враќањето назад во антизападните агенди.

Алтернатива: Во недела Албанците ќе ја запечатат евро-атлантската иднина на Северна Македонија

+инфо - 03.05.2019

Ги повикуваме сите граѓани, а особено нашите приврзаници, во недела заедно со нивните семејства да излезат на гласање и да гласаат за опцијата која гарантира интеграција во НАТО и ЕУ и која е против враќањето назад во антизападните агенди.

Алтернатива: В недела Албанците ќе ја запечатат евро-атлантската иднина

МКД - 03.05.2019

Централниот штаб и локалните штабови на Алтернатива вчера ја завршија кампањата и денеска информираат дека ги повикуваат сите граѓани в недела да излезат на гласање и да гласаат за опцијата која гарантира интеграција во НАТО и ЕУ и која е против ...

ДУИ нема 80.000 гласа за Стево, ама ќе даде повеќе од првиот круг

Независен - 03.05.2019

Три дена пред одлучувачкиот втор круг од изборите за претседател, коалициските партнери во Владата влегоа во уште недоразбирање, иако нејасно е кому тоа му оди во прилог. Овој пат тема е поставувањето на албанското знаме на Самуиловата тврдина во ...

(Видео) Пендаровски и Заев во Охрид: На 5 мај да излеземе масовно, да избереме претседател и градоначалник кои ...

Макфакс - 03.05.2019

Заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски и претседателот на СДСМ Зоран Заев на синоќешната трибина во Охрид повикаа граѓаните во недела, на 5 мај масовно да излезат, да го искористат правото на глас и да дадат поддршка за бројот три за ...

ДОМ: Со изборот на Пендаровски се избира претседател кој ќе обединува и ќе работи во интерес на сите граѓани

МКД - 03.05.2019

ДОМ ги повикува сите граѓани, во недела, на 5 мај масовно да излезат на гласање и да го поддржат претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. Од партијата порачуваат дека со изборот на Пендаровски се избира претседател кој ќе обединува и ќе работи ...

Здружението на Македонците од Егејскиот дел на Македонија: На 5 мај ве повикуваме сите да го заокружете бројот 2

Курир - 03.05.2019

Здружението на Македонците од Егејскиот дел на Македонија излегоа со официјално соопштение во кое ја изразија својата поддршка на кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова. -Почитувана јавност, почитувани Македонци од Егејска Македонија ...

Ванев: Да го поддржиме Стево Пендаровски, човекот со кој заедно ќе продолжиме напред!

iPortal - 03.05.2019

Денес е јасно, заедништвото и прогресот се единствена опција за напредок која ќе спречи да се повтори мрачното минато. Затоа, заедно да ја покажеме нашата решителност и да постапиме совесно, за доброто на своите деца и за доброто на нашата држава, ...

Заев: Обврската кон татковината ни е заедничка, оваа одлука е за пат Напред и Заедно или Назад и поделби

iPortal - 03.05.2019

Претседателот на СДСМ и премиер, Заев, од Битола, испрати повик до мајките Македонки, Албанки, Турчинки, Влаинки, Ромки, Босанки, до татковците, до младите од сите етнички заедници на одговорност за иднината и во име на натамошен економски напредок ...

Пендаровски: Нема амнестија за криминалци, ќе има право и правда за сите!

iPortal - 03.05.2019

-Слога внатре, интеграции, влегуваме во НАТО, ќе добиеме во јуни датум за ЕУ. Ја позиционираме нашата држава, со што дефинитивно испраќаме порака дека само со оваа опција, Заедно Напред евро-атлантските генерации се загарантирани.

(ВИДЕО) Заев, Димитров и Пендаровски од Битола: Направете нов чекор напред за децата и иднината, Силјановска е скриено ...

Либертас - 03.05.2019

Соопштение од кампањата на Стево Пендаровски: Време е европски да живееме, да бидеме херои на оваа генерација, е пораката што ја испратија од Битола претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, министерот за надворешни работи, Никола Димитров и ...

Петковски: Пендаровски е гаранција дека тој ќе ги претставува сите граѓани

Тера - 03.05.2019

Вчера во посета на Битола беше претседателот на НСДП Тито Петковски. Тој вели дека очекува в недела граѓаните да излезат во поголем број споредбено со првиот изборен круг. „Мислам дека луѓе кои не излегуваат, не учествуваат во процесите на една ...

Како Пендаровски помогна да се фалсификуваат претседателските избори во 2004 година

Република - 03.05.2019

Советникот на Борис Трајковски беше именуван за петседател на Државната изборна комисија за овие избори, како и за референдумот за територијалната поделба подоцна истата година. Двата избори се карактеризираа со висока стапка на неправилности која ...

ДОМ: Со изборот на Пендаровски, избираме стабилност и евро-атлантска перспектива

Либертас - 03.05.2019

ДОМ ги повикува сите граѓани, во недела, на 5 мај масовно да излезат на гласање и да го поддржат претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. – Со изборот на Пендаровски, избираме стабилност, просперитет и евро-атлантска перспектива за нашата земја.

Власите со поддршка за Стево Пендаровски

iPortal - 03.05.2019

Од Демократскиот сојуз на власите од Македонија, како најголема партија која ја претставува влашката заедница во државата и коалиционен партнер во владата, денеска уште еднаш ја истакнаа својата безрезервна поддршка за консензуалниот кандидат за ...

(ВИДЕО) ВО ЖИВО: Граѓанска трибина во Битола за поддршка на Стево Пендаровски

iPortal - 03.05.2019

Во живо од граѓанската трибина во Битола за поддршка на Стево ...

ДОМ: Со Пендаровски да продолжиме заедно напред

Бриф - 03.05.2019

ДОМ ги повикува сите граѓани, во недела, на 5 мај масовно да излезат на гласање и да го поддржат претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. Со изборот на Пендаровски, избираме стабилност, просперитет и евро-атлантска перспектива за нашата земја.

(видео,фото) Во живо: Преполн плоштадот во Битола – Еве колку народ се насобра за поддршка на Стево Пендаровски

Centar - 03.05.2019

Полн е плоштадот во Битола, каде што се оддржува трибината за поддршка на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. Трибината може да ја проследите во живо во продолжение, а фотографиите се ...

Заев од Битола: Мицкоски и Силјановска душички

Тера - 03.05.2019

Вечерва на плоштадот Магнолија во Битола се одржа граѓански собир на кој се обратија претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров.

ДОМ: Со Пендаровски да продолжиме заедно напред

iPortal - 03.05.2019

ДОМ ги повикува сите граѓани, во недела, на 5 мај масовно да излезат на гласање и да го поддржат претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. Со изборот на Пендаровски, избираме стабилност, просперитет и евро-атлантска перспектива за нашата земја.

Заев од Битола: В недела да излеземе и да го избереме Стево Пендаровски за претседател

Centar - 03.05.2019

Имам 3 пораки за в недела. Првата, никогаш повеќе режим. Ние тоа нема да дозволиме. Втората, заедно да чекориме по вистинскиот, европскиот пат, патот на благосостојба, на напредок. Третата, во недела, на 5-ти, во петтиот месец, да го избереме Стево ...

Заев, Димитров и Пендаровски од Битола: Направете нов чекор напред за децата и иднината, Силјановска е скриено лице на ...

Бриф - 03.05.2019

Време е европски да живееме, да бидеме херои на оваа генерација, е пораката што ја испратија од Битола претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, министерот за надворешни работи, Никола Димитров и претседателскиот кандидат Стево Пендаровски.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Пендаровски потрошија две години од животот на граѓаните

iPortal - 03.05.2019

Заев и Пендаровски ја посрамотија и понижија Република Македонија. Државата и покрај сменето име остана без почеток на преговори на јуни, тоа е така затоа што нема реформи. – се наведува во најновото соопштение од ВМРО ДПМНЕ.

ДОМ: Со Пендаровски да продолжиме заедно напред

Опсервер - 03.05.2019

ДОМ ги повикува сите граѓани, во недела, на 5 мај масовно да излезат на гласање и да го поддржат претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. Со изборот на Пендаровски, избираме стабилност, просперитет и евро-атлантска перспектива за нашата земја.

ВМРО-ДПМНЕ: Доколку во изминативе десетина година главна пречка за не отпочнување на преговори беше ветото од Грција, ...

Опсервер - 03.05.2019

Заев и Пендаровски ја посрамотија и понижија Република Македонија. Државата и покрај сменето име остана без почеток на преговори на јуни, тоа е така затоа што нема реформи. Доколку во изминативе десетина година главна пречка за не отпочнување на ...

Зошто ќе гласам за Пендаровски

Либертас - 03.05.2019

Моите читатели знаат дека ќе гласам за Стево Пендаровски, односно против каква било, па и најмала опасност и натаму да се попречуваат и пролонгираат европските перспективи, демократизацијата и побрзиот развој на државата и подобар и поквалитетен ...

Алтернатива: В недела Албанците ќе ја запечатат евроатлантската иднина на Северна Македонија

Либертас - 03.05.2019

Скопје, 3 мај 2019 По низа активности и средби, одржани во текот на ова претседателска кампања, кога имавме можност да поразговараме со нашите граѓани за значајноста на овие избори, Централниот штаб и локалните штабови на Алтернатива вчера ја ...

Алтернатива: В недела Албанците ќе ја запечатат евроатлантската иднина на Северна Македонија

iPortal - 03.05.2019

По низа активности и средби, одржани во текот на ова претседателска кампања, кога имавме можност да поразговараме со нашите граѓани за значајноста на овие избори, Централниот штаб и локалните штабови на Алтернатива вчера ја завршија кампањата и ...

Стоилковски: Пендаровски нема капацитет и не ја заслужува честа да ја води државата

Либертас - 03.05.2019

Скопје, 3 мај 2019 Стево Пендаровски нема да биде претседател на Република Македонија. Стево Пендаровски нема капацитет и не ја заслужува честа да ја води државата. Еве ги главните причини зошто граѓаните не му дадоа поддршка на Пендаровски во ...

Пендаровски: Масовно на избори за двојна победа во Охрид

Бриф - 03.05.2019

После две години тешки, но нужни компромиси, оваа Влада донесе одлуки после кои светот и Европа ни ги отворија вратите. До членството во НАТО сме на половина пат, за два месеца од сега очекуваме датум за преговори со ЕУ.

(Видео) Стоилковски: Пендаровски не заслужува да ја води државата

Centar - 03.05.2019

Стево Пендаровски нема да биде претседател на Република Македонија. Стево Пендаровски нема капацитет и не ја заслужува честа да ја води државата, изјави Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Здруженијата на Македонците од Егејска Македонија со поддршка за Стево Пендаровски

iPortal - 03.05.2019

Здружението на децата бегалци и нивните потомци од егејскиот дел на Македонија “Т’га за југ” ја поздравува поддршката на нашето барање која кандидатот за претседател Стево Пендаровски ја изрази за учење на македонскиот јазик кај дијаспората во ...

Здруженијата на Македонците од Егејска Македонија со поддршка за Пендаровски

Локално - 03.05.2019

Здружението на децата бегалци и нивните потомци од егејскиот дел на Македонија “Т’га за југ” ја поздравува поддршката на нашето барање која кандидатот за претседател Стево Пендаровски ја изрази за учење на македонскиот јазик кај дијаспората во ...

Здруженијата на Македонците од Егејска Македонија со поддршка за Стево Пендаровски

Либертас - 03.05.2019

Здружението на децата бегалци и нивните потомци од егејскиот дел на Македонија „Т’га за југ” ја поздравува поддршката на нашето барање која кандидатот за претседател Стево Пендаровски ја изрази за учење на македонскиот јазик кај дијаспората во ...

Власите со поддршка за Стево Пендаровски

24Инфо - 03.05.2019

Од Демократскиот сојуз на власите од Македонија, како најголема партија која ја претставува влашката заедница во државата и коалиционен партнер во владата, денеска уште еднаш ја истакнаа својата безрезервна поддршка за консензуалниот кандидат за ...