TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На ВМРО-ДПМНЕ ѝ беше укажано да гледа државен интерес, а не на партиски поединци, вели Дескоска за ставот на Холандија ...

Сакам да кажам - 14.06.2019

Само од решавањето на иднината на СЈО зависи дали Холандија ќе одобри добивање датум за преговори со ЕУ, откако Владата на Холандија вчера соопшти дека инсистира на брзо усвојување на законот со кој ќе се осигура гонење на корупција кај високите ...

Катица Јанева ретерира, не знае од каде потекнуваат „бомбите“ на Ел Чека

ТВ21 - 14.06.2019

Сѐ уште неизвесно од каде потекнуваат прислушуваните материјали што ги објавува Ел Чека. Изјавите на обвинителката Катица Јанева, создаваат сѐ поголема забуна секојпат кога ќе рече дека „бомбите“ на Ел Чека не се на СЈО.

Дескоска за ставот на Холандија да не дава датум без СЈО: На ВМРО ДПМНЕ ѝ беше укажано!

Локално - 14.06.2019

Само од ВМРО-ДПМНЕ и нивниот однос кон иднината на СЈО зависи дали Холандија ќе одобри добивање датум за преговори со ЕУ, вели за СДК министерката за правда Рената Дескоска, откако Владата на Холандија вчера соопшти дека инсистира на брзо усвојување ...

Бомбите кои ги објавува „Ел Чека“ не се истите кои ги има СЈО, тврди Јанева

Телма - 13.06.2019

Иако привремено го немаше на социјалните мрежи „Ел Чека“ повтороно се активираше на фејсбук каде објавува видеа за кои тврди дека се разговори на функционери од ДУИ. И додека бомбите се детонираат од различни страни, надлежните немаат одговор од ...

Катица контра Јанева – сега „бомбите“ на „Ел Чека“ не се дел од разговорите кои ги поседува СЈО

24 Вести - 13.06.2019

Бомбите кои се објавуваат на Фејсбук профилот на „Ел Чека“ не се дел од разговорите кои ги поседува СЈО – тврди Катица Јанева. Според Јанева СЈО не поседува разговори со таква содржина. Сепак, Јанева минатата недела изјави дека дел од овие бомби ...

Јанева:„Ел Чека“ можеби ги зема „бомбите“ од „Youtube“

Канал5 - 13.06.2019

Прислушуваните разговори кои ги објавува Ел Чека не се излезени од СЈО – тврди Катица Јанева. Кичевчанецот кој живее во САД и денеска беше активен на социјалните мрежи. На профилот на фејсбук тој и денеска постираше нови разговори во кои главната ...

Јанева го презентираше извештајот за работата на СЈО пред Советот на јавните обвинители

Канал5 - 13.06.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред Советот на јавните обвинители го презентираше шестмесечниот извештај за работата на СЈО. По седницата Јанева изјави дека членовите на Советот се задоволни од работата на СЈО и посочиле дека ...

Јанева го презентираше извештајот за работата на СЈО пред Советот на јавните обвинители

Фокус - 13.06.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред Советот на јавните обвинители го презентираше шестмесечниот извештај за работата на СЈО. По седницата Јанева изјави дека членовите на Советот се задоволни од работата на СЈО и посочиле дека ...

Јанева за бомбите на „Ел Чека“: Тој можеби ги зема од „Јутјуб“

Алсат-М - 13.06.2019

Катица Јанева даде отчет за сработеното во првата половина од годинава. Шефицата на СЈО го презентираше извештајот за работата на нејзиниот тим пред Советот на обвинители. Јанева објасни дека членовите на ова тело биле задоволни од работата на СЈО.

Јанева: Стари се „бомбите“ на Ел Чека

Слободен Печат - 13.06.2019

Шеќерим Ахмети или како себе си се нарекува Ел Чека живее во Америка, а пред неколку недели почна да објавува прислушувани разговори на фејсбук. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска го презентираше Извештајот за работата на нејзиниот ...

Јанева за ,,бомбите”: „Ел Чека“ можеби ги зема од „Јутјуб“

Независен - 13.06.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред Советот на јавните обвинители го презентираше шестмесечниот извештај за работата на СЈО. По седницата Јанева изјави дека членовите на Советот се задоволни од работата на СЈО и посочиле дека ...

Извештајот за работата на СЈО пред Советот на јавни обвинители

Р.С.Европа - 13.06.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред Советот на јавните обвинители го презентираше шестмесечниот извештај за работата на СЈО. По седницата Јанева изјави дека членовите на Советот се задоволни од работата на СЈО и посочиле дека ...

Јанева за бомбите на „Ел Чека“: Тој можеби ги зема од „Јутјуб“, ајде поздрав

+инфо - 13.06.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред Советот на јавните обвинители го презентираше шестмесечниот извештај за работата на СЈО и изјави дека членовите на Советот се задоволни од нивната работата – Поразговаравме за извештајот, за ...

„Бомбите“ на Ел Чека ја заплеткаа Јанева

Независен - 13.06.2019

Специјалната јавна обвинителка излезе со нова верзија за „бомбите“ што ги објавува кичевецот „Ел Чека“ кој живее во САД. Иако во првичната изјава пред една недела тврдеше дека дел од „бомбите“ ги има во Специјалното јавно обвинителство и дека се ...

Јанева: „Ел Чека“ можеби ги симнува „бомбите“ од Јутјуб

Алфа - 13.06.2019

„Бомбите“ што ги објавува Шеќерим Ахмети кој на социјалната мрежа „Фејсбук“ е познат како „Ел Чека“ наместо од ахивата на СЈО може си ги презема од „Ју тјуб“, тие јавно се објавени, вели специјалната обвинителка Катица Јанева, која пред Советот на ...

(Видео) Јанева: Ако ме викнат, ќе го презентирам извештајот и во Собранието

Макфакс - 13.06.2019

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, на која на 15 септември ѝ истекува мандатот, два ипол часа го презентираше шестмесечниот извештај за работата на СЈО, пред Советот на јавните обвинители.

Јанева смета дека ‘Ел Чека’ аудио-запистите ‘можеби’ ги симнува од YouTube

Нетпрес - 13.06.2019

Таканаречените „бомби“ коишто ги објавува Шеќерим Ахмети кој на социјалната мрежа Facebook се претставува под псевдонимот „Ел Чека“ наместо од ахивата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) можеби ги преззема од сервисот YouTube, каде што тие ...

Јанева: Чека може да си ги преземе „бомбите“ од „Јутјуб“

Press24 - 13.06.2019

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, на која на 15 септември ѝ истекува мандатот, два и пол часа го презентираше шестмесечниот извештај за работата на СЈО, пред Советот на јавните обвинители. Таа по седницата рече дека членовите на Советот биле задоволни ...

Јанева го презентираше извештајот за работата на СЈО

МКД - 13.06.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред Советот на јавните обвинители го презентираше шестмесечниот извештај за работата на СЈО. По седницата Јанева изјави дека членовите на Советот се задоволни од работата на СЈО и посочиле дека ...

(ВИДЕО) Јанева: Чека може да си ги преземе „бомбите“ од „Јутјуб“

А1 On - 13.06.2019

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, на која на 15 септември ѝ истекува мандатот, два и пол часа го презентираше шестмесечниот извештај за работата на СЈО, пред Советот на јавните обвинители.

Јанева за „бомбите“ на Ел Чека: Тие се јавно објавени и тој може да ги презема од Јутјуб

Слободен Печат - 13.06.2019

На прашање во врска со прислушуваните разговори што се објавени од Фејсбук профилот на „Ел Чека", Јанева рече дека тие се јавно објавени и тој може да ги презема од Јутјуб. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред Советот на јавните ...

Јанева: Ел Чека „бомбите“ можеби ги симнува од Ју тјуб

24Инфо - 13.06.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред Советот на јавните обвинители го презентираше шестмесечниот извештај за работата на СЈО. По седницата Јанева изјави дека членовите на Советот се задоволни од работата на СЈО и посочиле дека ...

Јанева за бомбите на „Ел Чека“: Не се од нашата архива

iPortal - 13.06.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред Советот на јавните обвинители го презентираше шестмесечниот извештај за работата на СЈО и изјави дека членовите на Советот се задоволни од нивната работа.

Јанева: Разговорите се јавно објавени и „Ел Чека“ може да ги презема и од Јутјуб

Либертас - 13.06.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред Советот на јавните обвинители го презентираше шестмесечниот извештај за работата на СЈО. По седницата Јанева изјави дека членовите на Советот се задоволни од работата на СЈО и посочиле дека ...

Јанева за бомбите на „Ел Чека“: Не се од нашата архива

Либертас - 13.06.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред Советот на јавните обвинители го презентираше шестмесечниот извештај за работата на СЈО и изјави дека членовите на Советот се задоволни од нивната работа.

Јанева го презентираше извештајот за работата на СЈО пред Советот на јавните обвинители

Опсервер - 13.06.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред Советот на јавните обвинители го презентираше шестмесечниот извештај за работата на СЈО. По седницата Јанева изјави дека членовите на Советот се задоволни од работата на СЈО и посочиле дека ...

Јанева го презентираше извештајот за работата на СЈО пред Советот на јавните обвинители

MTM - 13.06.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред Советот на јавните обвинители го презентираше шестмесечниот извештај за работата на СЈО. По седницата Јанева изјави дека членовите на Советот се задоволни од работата на СЈО и посочиле дека ...

Јанева: Ако ме викнат, ќе го презентирам извештајот и во Собранието

Точка - 13.06.2019

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, на која на 15-ти септември ѝ истекува мандатот, два и пол часа го презентираше шестмесечниот извештај за работата на СЈО, пред Советот на јавните обвинители.

Јанева вели дека „бомбите“ на Ел Чека можеби се земани од „Јутјуб“

Фактор - 13.06.2019

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева вели дека „бомбите“ кои се објавуваат на Фејсбук профилот на „Ел Чека“ не се дел од разговорите кои ги поседува СЈО. Јанева вели дека СЈО не поседува разговори со таква содржина.

Катица Јанева се заплетка: Ел Чека можеби ги симнува „бомбите“ од Јутјуб

PressingTV - 13.06.2019

Иако пред една недела тврдеша дек адел од „бомбите“ кои ги објавува Ел Чека на фејсбук ги има и во СЈО и дека не може да гарантира дали протекуваат од оваа институција, сега Катица Јанева го смени ставот. Уверува дека „бомбите“ не се од кај нив.

Јанева: „Ел Чека“ можеби ги симнува „бомбите“ од Јутјуб

Република - 13.06.2019

„Бомбите“ што ги објавува Шеќерим Ахмети кој на социјалната мрежа „Фејсбук“ е познат како „Ел Чека“ наместо од архивата на СЈО може си ги презема од „Ју тјуб“, тие јавно се објавени, вели специјалната обвинителка Катица Јанева, која пред Советот на ...

Јанева го презентираше извештајот за работата на СЈО пред Советот на јавните обвинители

Вечер Прес - 13.06.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред Советот на јавните обвинители го презентираше шестмесечниот извештај за работата на СЈО. По седницата Јанева изјави дека членовите на Советот се задоволни од работата на СЈО и посочиле дека ...

Јанева: „Бомбите“ на Ел Чека може да се од Јутјуб

Денешен - 13.06.2019

Прислушкуваните разговори што од Ел Чека се објавени на Фејсбук може да се земани од Јутјуб, изјави денеска специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. Таа денеска пред Советот на јавните обвинители го презентираше шестмесечниот извештај за ...

Јанева го презентираше извештајот за работата на СЈО пред Советот на јавните обвинители

Локално - 13.06.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред Советот на јавните обвинители го презентираше шестмесечниот извештај за работата на СЈО. По седницата Јанева изјави дека членовите на Советот се задоволни од работата на СЈО и посочиле дека ...

Јанева подготвена да го презентира извештајот на СЈО и во Собранието

Н.Македонија - 13.06.2019

Шефицата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), Катица Јанева, на која на 15 септември ѝ истекува мандатот, два ипол часа го презентираше шестмесечниот извештај за работата на СЈО, пред Советот на јавните обвинители.

Ел Чека може си ги зема бомбите од Јутјуб – Ајде поздрав, им рече Јанева на новинарите

Expres - 13.06.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска даде (можно) објаснување од каде потекнуваат прислушуваните разговори кои од Чикаго ги објавува кичевчанецот Шеќерим Ахмети кој на Фејсбук е познат како „Ел Чека“.

Јанева го презентираше извештајот за работата на СЈО пред Советот на јавните обвинители

1tv - 13.06.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред Советот на јавните обвинители го презентираше шестмесечниот извештај за работата на СЈО. По седницата Јанева изјави дека членовите на Советот се задоволни од работата на СЈО и посочиле дека ...

(видео) Катица Јанева не гарантираше дека бомбите на Ел Чека не се од кај неа, сега вели можел да ги земе и од youtube ...

Магазин - 13.06.2019

Катица Јанева даде отчет за сработеното во првата половина од годинава. Шефицата на СЈО го презентираше извештајот за работата на нејзиниот тим пред Советот на обвинители. Јанева објасни дека членовите на ова тело биле задоволни од работата на СЈО.

Јанева за бомбите на „Ел Чека“: Тој може да ги превзема од Јутјуб, што да кажам сега за тие

MakPress - 13.06.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред Советот на јавните обвинители го презентираше шестмесечниот извештај за работата на СЈО. По седницата Јанева изјави дека членовите на Советот се задоволни од работата на СЈО и посочиле дека ...

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

Канал5 - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Не сме тука да ги жалиме обвинетите, им свика Јанева на адвокатите на конференција на ОБСЕ

Фокус - 12.06.2019

Специјалното јавно обвинителство доби критики за својата работа во извештајот на Мисијата на ОБСЕ за период од 2016 до 2018 година, каде се нотирани заклучоци и препораки за поефикасно водење на предметите на СЈО.

Мисијата на ОБСЕ со извештај за работата на СЈО

Канал5 - 12.06.2019

Се надеваме неизвесноста околу иднината на СЈО да заврши со донесување на законот со кој обвинителството ќе продолжи со работа, порача амбасадорот на ОБСЕ во земјава Клеменс Која . Откако канцеларијата го презентираше извештајот за работата на тимот ...

ОБСЕ загрижено за доцнењето на законот за СЈО, повик до партиите да се договорат

ТВ21 - 12.06.2019

Шефот на Мисијата во Скопје, Клеменс Која изјави дека ОБСЕ изразува загриженост за законот за СЈО кој според него е во позиција на статус кво и дека се доцни со предлог законот. Тој рече дека работата на СЈО е важна за правдата во Македонија.

ОБСЕ бара СЈО да продолжи да работи

Телма - 12.06.2019

По, 18 обвиненија во судска постапка, 5 пресуди и 19 осудени лица, двегодишниот извештај на мисијата на ОБСЕ, за работата на специјалното јавно обивнителство шефот Клеменс Која ќе го заокружи со една реченица.

ОБСЕ: многу е Важно СЈО да продолжи со работа на независен и професионален начин

24 Вести - 12.06.2019

Критики и апел за нов мандат на Специјалното Јавно Обвинителство, доби Катица Јанева од шефот на Мисијата на ОБСЕ во земјава. Која бара да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи и изрази загриженост за законот за специјалното јавно ...

„Талир" повторно одложен, на Груевски ќе му се суди во отсуство

Канал5 - 12.06.2019

Главната јавна расправа за случајот „Талир" на СЈО е одложена за 28 јуни во 10 часот поради смрт на близок член на семејството на претставникот на правното лице ВМРО-ДПМНЕ. До тогаш обвинетите треба да го подготват нивното воведно обраќање, а Судот ...

Презентација на вториот преоден извештај за активностите на СЈО

Алсат-М - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

„Талир“ одложен поради смртен случај, на Груевски ќе му се суди во отсуство

Фокус - 12.06.2019

Главната јавна расправа за случајот „Талир“ на СЈО е одложена за 28 јуни во 10 часот поради смрт на близок член на семејството на претставникот на правното лице ВМРО-ДПМНЕ. До тогаш обвинетите треба да го подготват нивното воведно обраќање, а Судот ...

Презентација на Вториот извештај за активностите на СЈО

Канал5 - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

Денеска рочиште за незаконското финансирање на ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М - 12.06.2019

Судењето за предметот „Талир“ на Социјалното јавно обвинителство, што се однесува на незаконското финансирање на партијата ВМРО ДПМНЕ треба да продолжи денес во Кривичниот суд во Скопје. Во него се обвинети екс-премиерот Никола Груевски, поранешниот ...

За „Талир“ на Груевски ќе му се суди во отсуство

Алсат-М - 12.06.2019

На Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за случајот „Талир“, кој се однесува за незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ. Судот донесе такво решение откако тоа го побара СЈО поради фактот што Груевски избега, не е достапен за истражните ...

Пасивноста му го намали интегритетот на СЈО

Р.С.Европа - 12.06.2019

Со намалувањето на довербата на јавноста во СЈО се намалува и надежта за враќањето на правната држава, велат аналитичарите. Власта и опозицијата преговараат за новиот закон за јавно обвинителство, каде што треба да се реши и статусот на СЈО.

Презентација на Вториот извештај за активностите на СЈО

Сител - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

На Груевски ќе му се суди во отсуство за „Талир“

Press24 - 12.06.2019

Судот, како шо пренесе телевизијата, донел такво решение на барање на СЈО поради фактот што Груевски избега, не е достапен за истражните органи и доби азилантски статус во Унгарија. На денешното рочиште одбраната инсистираше на одлагање на судењето, ...

ОБСЕ апелира СЈО да добие нов мандат

Слободен Печат - 12.06.2019

Првата суштинска работа е присуството на обвинетите на судењето. Околу 14 отсто е стапката на отсутноста на обвинетите на судењета и законот дозволува судот неограничено се додека обвинетиот има потреба да се одложуваат судењата.

Мисијата на ОБСЕ денес ќе го презентира вториот извештај за активностите на СЈО

МКД - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

Шефот на ОБСЕ повика СЈО да продолжи непречено да работи

+инфо - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за Специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

ОБСЕ бара СЈО да продолжи со работа

Нова ТВ - 12.06.2019

Со оглед на клучната улога на СЈО во одново поставувањето на одговорноста, од особена важност е СЈО да продолжи да ги гони одговорните лица професионално и независно, исткакна денеска амбасадорот на ОБСЕ во земјава Клеменс Која, претставувајќи го ...

Јанева: За „Империја“ писмено обратете се до СЈО

А1 On - 12.06.2019

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, на денешната презентација на вториот мониторинг извештај на ОБСЕ за работата на СЈО, не сакаше да одговори на прашањето на „А1он“ до каде е истрагата за случајот „Империја“, дали се ...

ОБСЕ повика да му се овозможи на СЈО непречено да работи

Р.С.Европа - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ Клеменс Која денеска изрази загриженост за законот за обвинителство и ги повика сите политички партии да постигнат согласност и да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи.

„Талир“ повторно одложен, на Груевски ќе му се суди во отсуство

А1 On - 12.06.2019

Главната јавна расправа за случајот „Талир“ на СЈО е одложена за 28 јуни во 10 часот поради смрт на близок член на семејството на претставникот на правното лице ВМРО-ДПМНЕ. До тогаш обвинетите треба да го подготват нивното воведно обраќање, а Судот ...

ОБСЕ со критика до СЈО и до судот за развлекувањето на судењата

Р.С.Европа - 12.06.2019

Времетраењето на постапките, управувањето со судските процеси, одложувањата на рочиштата поради отсуства на обвинетите и законските рокови кои се ризик за бегство на обвинетите се дел од забелешките на ОБСЕ во вториот извешај.

Презентација на Вториот извештај за активностите на СЈО

А1 On - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

„Талир“ повторно одложен, на Груевски ќе му се суди во отсуство

МКД - 12.06.2019

Главната јавна расправа за случајот „Талир" на СЈО е одложена за 28 јуни во 10 часот поради смрт на близок член на семејството на претставникот на правното лице ВМРО-ДПМНЕ. До тогаш обвинетите треба да го подготват нивното воведно обраќање, а Судот ...

Презентација на Вториот извештај за активностите на СЈО

Слободен Печат - 12.06.2019

Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО од страна на Мисијата. Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното ...

ОБСЕ го презентираше вториот извештај за предметите во надлежност на СЈО

Академик - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска го презентираше вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) . Шефот на Мисијата на ОБСЕ, Клеменс Која, денеска ги повика сите партии да постигнат ...

ОБСЕ со низа критики за работата на СЈО

Алфа - 12.06.2019

Низа критики во вториот преоден извештај од страна на ОБСЕ за работата на СЈО. Набљудувачката мисија посочи дека специјалното обвинителство користи многу сведоци кои не се неопходни, од ОБСЕ ги прекорија специјалните обвинители што на одбраната не и ...

Извештајот на ОБСЕ со забелешки за функционирањето на СЈО

Сител - 12.06.2019

Вториот преоден извештај на ОБСЕ за работата на СЈО, ги скара Катица Јанева и адвокатите кои ги водат овие предмети. И мисијата на ОБСЕ во земјава и одбраната бараат специјалното обвинителство да им ги даде на обвинетите телефонските разговори кои ...

Презентација на Вториот извештај за активностите на СЈО

ММС - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

Јанева: СЈО не потфрли во работата

Press24 - 12.06.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, денеска истакна дека со целокупната работа, не може да се каже дека СЈО потфрлило во својата работа. Таа вели дека со работата остануваа посветени на мандатот, предметите кои ги водат и да обезбедат што ...

Уште еден обид „Талир“ да мрдне од „мртва точка“

+инфо - 12.06.2019

Судењето за предметот „Талир“ на Специјалното јавно обвинителство, а кој се однесува на незаконското финансирање на партијата ВМРО ДПМНЕ треба да продолжи денеска во Кривичниот суд во Скопје.

Продолжува судењето за „Талир“

Макфакс - 12.06.2019

Во Кривичниот суд во Скопје треба да продолжи судењето за предметот „Талир“ на Специјалното јавно обвинителство, кој се однесува на незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ. Минатото рочиште беше одложено на барање на одбраната, поради ...

На Груевски ќе му се суди во отсуство за „Талир“

+инфо - 12.06.2019

На Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за случајот „Талир“, кој се однесува за незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ, јави ТВ Алсат. Судот донесе такво решение откако тоа го побара СЈО поради фактот што Груевски избега, не е достапен ...

За „Талир“ на Груевски ќе му се суди во отсуство

Нетпрес - 12.06.2019

На Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за случајот „Талир“, кој се однесува за незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ. Судот донесе такво решение откако тоа го побара СЈО поради фактот што Груевски избега, не е достапен за истражните ...

Рочиштето за „Талир“ одложено, на Груевски ќе му се суди во отсуство

Слободен Печат - 12.06.2019

Судот донесе такво решение откако го уважи барањето поднесено од јавниот обвинител на 2 април годинава на Груевски во иднина да му се суди во отсуство, бидејќи е недостапен за органите. Главната јавна расправа за случајот „Талир” на СЈО е одложена ...

„Талир“ повторно одложен, на Груевски ќе му се суди во отсуство

Независен - 12.06.2019

Главната јавна расправа за случајот „Талир“ на СЈО е одложена за 28 јуни во 10 часот поради смрт на близок член на семејството на претставникот на правното лице ВМРО-ДПМНЕ. До тогаш обвинетите треба да го подготват нивното воведно обраќање, а Судот ...

„Талир“: На Груевски ќе му се суди во отсуство

Нова ТВ - 12.06.2019

На главната јавна расправа за случајот „Талир“ на СЈО Судот одлучи на обвинетиот Никола Груевски да му се суди во отсуство. Судот донесе такво решение откако го уважи барањето поднесено од јавниот обвинител на 2 април годинава на Груевски во иднина ...

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

Независен - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

А1 On - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

Press24 - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

МКД - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

ОБСЕ повика да му се овозможи на СЈО непречено да работи

Нетпрес - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ Клеменс Која, денеска изрази загриженост за законот за обвинителство и ги повика сите политички партии да постигнат согласност и да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи.

(Видео) Јанева: Не сме тука да ги жалиме обвинетите

Макфакс - 12.06.2019

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, на денешната презентација на вториот мониторинг извештај на ОБСЕ за работата на СЈО, не сакаше да одговори на прашањето на “А1он” до каде е истрагата за случајот “Империја”, дали се ...

Вториот извештај на ОБСЕ за активностите на СЈО

Независен - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

„Талир“ повторно одложен, на Груевски ќе му се суди во отсуство

Сител - 12.06.2019

Главната јавна расправа за случајот „Талир“ на СЈО е одложена за 28 јуни во 10 часот поради смрт на близок член на семејството на претставникот на правното лице ВМРО-ДПМНЕ. До тогаш обвинетите треба да го подготват нивното воведно обраќање, а Судот ...

Ново рочиште за случајот на СЈО „Талир“

Press24 - 12.06.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за предметот „Талир“ на Специјалното јавно обвинителство, кој се однесува на незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ. Минатото рочиште беше одложено на барање на одбраната, поради ...

Ново рочиште за „Талир”

Слободен Печат - 12.06.2019

Минатото рочиште беше одложено на барање на одбраната, поради отсуство на обвинетиот Леко Ристоски. Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за ...

Презентација на Вториот извештај за активностите на СЈО

Р.С.Европа - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

ОБСЕ со критички извештај за работата на СЈО

CivilMedia - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ, Клеменс Која ,денеска ги повика политички партии да постигнат согласност и да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи. Според ОБСЕ дел од предметите на СЈО се преплавени со докази и со сведоци, а СЈО не ги предало ...

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

Локално - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Jанева: Нема да ги жалиме обвинетите, тие се обвиниети и ќе бидат на суд секој ден (ВИДЕО)

PressingTV - 12.06.2019

Не сме ние тука да ги жалиме обвинетите дали се многу на судење или малку, тие се обвинети и нормално е дека ќе бидат во суд секој ден како што е ред и како што ќе закаже судот. Ова го рече специјалната обвинителка Катица Јанева за обвинувањата на ...

Продолжува судењето за „Талир“

Точка - 12.06.2019

Во Кривичниот суд во Скопје треба да продолжи судењето за предметот „Талир“ на Специјалното јавно обвинителство, кој се однесува на незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ. Минатото рочиште беше одложено на барање на одбраната, поради ...

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

Опсервер - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

Скопје инфо - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Јанева: Никој не дојде иако обвинетите ги поканивме да дојдат во СЈО и да ги слушнат „бомбите“

Денешен - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Македонија, Клеменс Која, денеска изрази загриженост во врска законот за СЈО, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

ОБСЕ: СЈО да добие нов мандат!

Либертас - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

„Талир“ повторно одложен, на Груевски ќе му се суди во отсуство

Бриф - 12.06.2019

Главната јавна расправа за случајот „Талир“ на СЈО е одложена за 28 јуни во 10 часот поради смрт на близок член на семејството на претставникот на правното лице ВМРО-ДПМНЕ. До тогаш обвинетите треба да го подготват нивното воведно обраќање, а Судот ...

Презентација на Вториот извештај за активностите на СЈО

Локално - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

Јанева: Не може да се каже дека СЈО потфрлило во работата (ВИДЕО)

PressingTV - 12.06.2019

Целокупната работа на правосудстовото не може да се каже дека Специјалното јавно обвинителство потфрлило во својата работа, нагласува обвинителката Катица Јанева. Таа вели дека со работата остануваа посветени на мандатот, предметите кои ги водат и ...

За „Талир“ на Груевски ќе му се суди во отсуство

Бриф - 12.06.2019

На Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за случајот „Талир“, кој се однесува за незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ. Судот донесе такво решение откако тоа го побара СЈО поради фактот што Груевски избега, не е достапен за истражните ...

Не сме тука да ги жалиме обвинетите, им свика Јанева на адвокатите на конференција на ОБСЕ

Бриф - 12.06.2019

Специјалното јавно обвинителство доби критики за својата работа во извештајот на Мисијата на ОБСЕ за период од 2016 до 2018 година, каде се нотирани заклучоци и препораки за поефикасно водење на предметите на СЈО.

Презентација на Вториот извештај за активностите на СЈО

Опсервер - 12.06.2019

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го презентира Вториот преоден извештај за активностите и предметите во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Извештајот е резултат од следењето на судските постапки од предметите во надлежност на СЈО ...

ОБСЕ со критики за Катица, но бара нов мандат за СЈО

Вечер Прес - 12.06.2019

СЈО доби критика од ОБСЕ за работата во изминатите две години. Мисијата нотира дека дел од предметите се преплавени со докази и со сведоци, некои од нив непотребни во постапката. ОБСЕ му забележува на СЈО и поради тоа што не ги предало на одбраната ...

Јанева: Не сме тука да ги жалиме обвинетите

Точка - 12.06.2019

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, на денешната презентација на вториот мониторинг извештај на ОБСЕ за работата на СЈО не сакаше да одговори на прашањето на „А1он” до каде е истрагата за случајот „Империја”, дали се ...

ОБСЕ со критика до СЈО и до судот за разлекување на судењата

еМагазин - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија, Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на Специјалното ...

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

Тера - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Зошто ОБСЕ го искритикува СЈО?

Фактор - 12.06.2019

ОБСЕ има критика за Специјалното јавно обвинителство и до судот за развлекувањето на судењата. Времетраењето на постапките, управувањето со судските процеси, одложувањата на рочиштата поради отсуства на обвинетите и законските рокови кои се ризик за ...

„Талир“ повторно одложен, на Груевски ќе му се суди во отсуство

Опсервер - 12.06.2019

Главната јавна расправа за случајот „Талир“ на СЈО е одложена за 28 јуни во 10 часот поради смрт на близок член на семејството на претставникот на правното лице ВМРО-ДПМНЕ. До тогаш обвинетите треба да го подготват нивното воведно обраќање, а Судот ...

„Талир“ повторно одложен, на Груевски ќе му се суди во отсуство

Локално - 12.06.2019

Главната јавна расправа за случајот „Талир“ на СЈО е одложена за 28 јуни во 10 часот поради смрт на близок член на семејството на претставникот на правното лице ВМРО-ДПМНЕ. До тогаш обвинетите треба да го подготват нивното воведно обраќање, а Судот ...

Заев: Не смееме заради политички интереси да дадеме амнестија за криминални дејанија

CivilMedia - 12.06.2019

Во серијата јавни настапи „Две години Влада – Одговорно пред граѓаните“, премиерот Зоран Заев, министерката за правда, Рената Дескоска, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и министерот без ресор задолжен за комуникации, транспарентност ...

„Талир“ повторно одложен, на Груевски ќе му се суди во отсуство

Либертас - 12.06.2019

Главната јавна расправа за случајот „Талир“ на СЈО е одложена за 28 јуни во 10 часот поради смрт на близок член на семејството на претставникот на правното лице ВМРО-ДПМНЕ. До тогаш обвинетите треба да го подготват нивното воведно обраќање, а Судот ...

„Талир“ повторно одложен, на Груевски ќе му се суди во отсуство

еМагазин - 12.06.2019

Главната јавна расправа за случајот „Талир“ на СЈО е одложена за 28 јуни во 10 часот поради смрт на близок член на семејството на претставникот на правното лице ВМРО-ДПМНЕ. До тогаш обвинетите треба да го подготват нивното воведно обраќање, а Судот ...

Премиерот Заев и министерката за правда Дескоска: Поминаа времињата на разговори за кадровски решенија, бидејќи сега за ...

Бриф - 12.06.2019

Во серијата јавни настапи „Две години Влада – отворено пред граѓаните“, претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, на прашањата посветени на реформите во правосудството со акцент на СЈО истакна дека законот за Јавното ...

„Талир“ повторно одложен, на Груевски ќе му се суди во отсуство

Скопје инфо - 12.06.2019

Главната јавна расправа за случајот „Талир“ на СЈО е одложена за 28 јуни во 10 часот поради смрт на близок член на семејството на претставникот на правното лице ВМРО-ДПМНЕ. До тогаш обвинетите треба да го подготват нивното воведно обраќање, а Судот ...

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работ

24Инфо - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

„Талир” повторно одложен, на Груевски ќе му се суди во отсуство

24Инфо - 12.06.2019

Главната јавна расправа за случајот „Талир” на СЈО е одложена за 28 јуни во 10 часот поради смрт на близок член на семејството на претставникот на правното лице ВМРО-ДПМНЕ. До тогаш обвинетите треба да го подготват нивното воведно обраќање, а Судот ...

Клеменс Која: Да се овозможи СЈО да продолжи непречено да работи

Вечер Прес - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Дескоска: На вистински пат сме за решавање на законот за СЈО

Локално - 12.06.2019

Министерката за правда Рената Дескоска смета дека е добро што ЕУ нотира дека има волја, спремен е закон, но се уште не е донесен и оти сме на вистинскиот пат кон решавањето на прашањето за СЈО.

Ново рочиште за предметот „Талир“

Н.Македонија - 12.06.2019

Судењето за предметот „Талир“ на Социјалното јавно обвинителство, што се однесува на незаконското финансирање на партијата ВМРО ДПМНЕ треба да продолжи денес во Кривичниот суд во Скопје. На барање на одбраната, минатото рочиште беше одложено поради ...

Адвокатите се жалат дека немаат пристап до прислушуваните разговори, Јанева се налути

MakPress - 12.06.2019

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија Клеменс Која денеска изрази загриженост во врска законот за специјалното јавно обвинителство, што е предмет на разговори меѓу владејачките партии и опозицијата, како и за мандатот на СЈО.

Дескоска: На добар пат сме да постигнеме договор за Законот за СЈО

MakPress - 12.06.2019

Министерката за правда Рената Дескоска смета дека е добро што ЕУ нотира дека има волја, спремен е закон, но се уште не е донесен и оти сме на вистинскиот пат кон решавањето на прашањето за СЈО.

Заев ќе чисти неподобни, Јанева не заслужува втор мандат – Зошто исчезна емисија на 1ТВ? (ВИДЕО)

Expres - 12.06.2019

Зошто СЈО и Катица Јанева не покренале процеси против ДУИ а ги имале бомбите кои сега излегуваат во јавност? Катица Јанева не заслужува втор мандат Намалена доверба во СЈО Јанева не се снајде најдобро во улогата која што и беше дадена.

Аземи во забранетата емисија: Има договор СЈО да не го гони ДУИ (Избришана дебата бр. 2)

Expres - 12.06.2019

Новинарот и издавач Емин Аземи во забранетата (избришана) емисија на 1ТВ тврди дека начинот на кој сега работат СЈО и обвинителката Катица Јанева во врска со истрагите против членови на ДУИ е резултат на политички договор.

„Талир“ повторно одложен, на Груевски ќе му се суди во отсуство

1tv - 12.06.2019

Главната јавна расправа за случајот „Талир“ на СЈО е одложена за 28 јуни во 10 часот поради смрт на близок член на семејството на претставникот на правното лице ВМРО-ДПМНЕ. До тогаш обвинетите треба да го подготват нивното воведно обраќање, а Судот ...

„Талир“ одложен, судот одлучи на Груевски да му се суди во отсуство

MakPress - 12.06.2019

Главната јавна расправа за случајот „Талир“ на СЈО е одложена за 28 јуни во 10 часот поради смрт на близок член на семејството на претставникот на правното лице ВМРО-ДПМНЕ. До тогаш обвинетите треба да го подготват нивното воведно обраќање, а Судот ...

ОБСЕ: СЈО да добие нов мандат!

1tv - 12.06.2019

„Многу сме загрижени за нацрт Законот и за рокот на постоење на СЈО бидејќи неговиот мандат наскорто завршува. Важно е СЈО да продолжи да работи на независен и професионален начин. Ние ја цениме напорната работа на СЈО и нивните резултати“, ова ...

Дескоска: Опозицијата инсистира истрагите и предистрагите на СЈО да запрат!

Фокус - 11.06.2019

Министерката за правда Рената Дескоска, во вечерашното гостување на Телевизија 24, рече дека има сериозни пречки за носење на законското решение за СЈО. -Ние не смееме да си дозволиме амнестија на одредени криминални дејанија.

Дескоска: На вистински пат сме за решавање на законот за СЈО

24 Вести - 11.06.2019

Министерката за правда Рената Дескоска смета дека е добро што ЕУ нотира дека има волја, спремен е закон, но се уште не е донесен и оти сме на вистинскиот пат кон решавањето на прашањето за СЈО.

Дескоска: На вистински пат сме за решавање на законот за СЈО

Слободен Печат - 11.06.2019

Според неа, најголемиот предизвик е носењето на Законот за Јавно обвинителство имајќи предвид кои се личните интереси на, како што рече, многу актери кои треба да го гласаат или да го поддржат и тоа се виде во целиот преговарачки процес.

Дескоска: Опозицијата инсистира истрагите на СЈО да запрат

Press24 - 11.06.2019

Министерката за правда Рената Дескоска, во вечерашното гостување на Телевизија 24, рече дека има сериозни пречки за носење на законското решение за СЈО. -Ние не смееме да си дозволиме амнестија на одредени криминални дејанија.

Дескоска: На вистински пат сме за решавање на законот за СЈО

+инфо - 11.06.2019

Министерката за правда Рената Дескоска смета дека е добро што ЕУ нотира дека има волја, спремен е закон, но се уште не е донесен и оти сме на вистинскиот пат кон решавањето на прашањето за СЈО.

Дескоска: На вистински пат сме за решавање на законот за СЈО

Нова ТВ - 11.06.2019

Министерката за правда Рената Дескоска смета дека е добро што ЕУ нотира дека има волја, спремен е закон, но се уште не е донесен и оти сме на вистинскиот пат кон решавањето на прашањето за СЈО.

Политичарите решени да ги покорат СЈО и ОЈО

Слободен Печат - 11.06.2019

Без решение уште долго ќе останеме заглавени во ќорсокак без европската надеж, коментираат познавачите. Европската иднина и датумот за почеток на преговорите за Македонија ќе бидат забетонирани на неодредено време, доколку во Скопје за брзо време не ...

Дескоска: На вистински пат сме за решавање на законот за СЈО

МКД - 11.06.2019

Министерката за правда Рената Дескоска смета дека е добро што ЕУ нотира дека има волја, спремен е закон, но се уште не е донесен и оти сме на вистинскиот пат кон решавањето на прашањето за СЈО.

Дескоска: На вистински пат сме за решавање на законот за СЈО

Независен - 11.06.2019

Министерката за правда Рената Дескоска смета дека е добро што ЕУ нотира дека има волја, спремен е закон, но се уште не е донесен и оти сме на вистинскиот пат кон решавањето на прашањето за СЈО.

Дескоска: На вистинскиот пат сме кон решавање на статусот на СЈО, а тоа го препознава и ЕУ

iPortal - 11.06.2019

Целокупните работи кои ги правевме околу СЈО се позитивно изнесени во извештајот на ЕУ. Добро е што Европската Унија нотира дека е направен прогрес и сметам дека сме на вистинскиот пат кон решавање на прашањето за Специјалното јавно обвинителство, ...

Дескоска: На вистински пат сме за решавање на законот за СЈО

Либертас - 11.06.2019

Министерката за правда Рената Дескоска смета дека е добро што ЕУ нотира дека има волја, спремен е закон, но се уште не е донесен и оти сме на вистинскиот пат кон решавањето на прашањето за СЈО.

Дескоска: Сите преземени реформи во правосудството се позитивно оценети во Извештајот на ЕК

Centar - 11.06.2019

Нашите целокупни напори што ги правевме во рамките министерството за правда се позитивно оценети во Извештајот на Европската комисија и нотирани се 47 позитивни заклучоци посочи министерката за правда Рената Дескоска во емисијата Отворено на 24 ...

Премиерот Заев и министерката за правда Дескоска: Поминаа времињата на разговори за кадровски решенија, бидејќи сега за ...

Centar - 11.06.2019

Во серијата јавни настапи „Две години Влада – отворено пред граѓаните“, претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, на прашањата посветени на реформите во правосудството со акцент на СЈО истакна дека законот за Јавното ...

Дескоска: Радува фактот што министерот за внатрешни најавува дека ќе следуваат постапки за обвинители и суди

Centar - 11.06.2019

Радува фактот што министерот за внатрешни најавува дека ќе следуваат постапки за обвинители и судии, рече Министерката Дескоска во вечерашното гостување на ...

Дескоска: Доколку граѓаните сметаат дека се оштетени од некој судија треба да се обратат до Судскиот совет

iPortal - 11.06.2019

Доколку граѓаните сметаат дека се оштетени од некој судија треба да се обратат до Судскиот совет. Судскиот Совет треба да го разгледа барањето и соодветно треба да одговори, изјави министерката Рената Дескоска во емисијата Отворено на 24ТВ.

Доколку не сте задоволни од судиите обратете се до Судскиот совет – охрабруваат Заев и Дескоска

iPortal - 11.06.2019

Наша задача како Влада е да подготвиме добра легислатива. Лично сум поборник за ветинг, за распуштање и реизбор на судиите, но поради големата бројка како би ги надополниле. – рече Заев вечерва во Отворено на 24ТВ.

Дескоска: Опозицијата инсистира истрагите и предистрагите на СЈО да запрат

24Инфо - 11.06.2019

Министерката за правда Рената Дескоска смета дека е добро што ЕУ нотира дека има волја, спремен е закон, но се уште не е донесен и оти сме на вистинскиот пат кон решавањето на прашањето за СЈО.

Дескоска: Опозицијата инсистира истрагите и предистрагите на СЈО да запрат!

Centar - 11.06.2019

Министерката за правда Рената Дескоска, во вечерашното гостување во емисијата Отворено на Телевизија 24, рече дека има сериозни пречки за носење на законското решение за СЈО. -Ние не смееме да си дозволиме амнестија на одредени криминални дејанија.

Дескоска: На вистински пат сме за решавање на законот за СЈО

Вечер Прес - 11.06.2019

Министерката за правда Рената Дескоска смета дека е добро што ЕУ нотира дека има волја, спремен е закон, но се уште не е донесен и оти сме на вистинскиот пат кон решавањето на прашањето за СЈО.

Дескоска: Не е лесно да се донесе законот за СЈО, многу актери треба да го гласаат

Република - 11.06.2019

Министерката за правда Рената Дескоска смета дека е добро што ЕУ нотира дека има волја, спремен е закон, но се уште не е донесен и оти сме на вистинскиот пат кон решавањето на прашањето за СЈО.

Дескоска: На вистински пат сме за решавање на законот за СЈО

Бриф - 11.06.2019

Министерката за правда Рената Дескоска смета дека е добро што ЕУ нотира дека има волја, спремен е закон, но се уште не е донесен и оти сме на вистинскиот пат кон решавањето на прашањето за СЈО.

Заев и Дескоска: Поминаа времињата на разговори за кадровски решенија

24Инфо - 11.06.2019

Заев и Дескоска: Поминаа времињата на разговори за кадровски решенија Во серијата јавни настапи „Две години Влада – отворено пред граѓаните“, п ретседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, на прашањата посветени на реформите ...

Заев и Дескоска: Поминаа времињата на разговори за кадровски решенија, бидејќи сега за тоа одлучува Советот на Јавни ...

iPortal - 11.06.2019

Во серијата јавни настапи „Две години Влада – Одговорно пред граѓаните“, претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, на прашањата посветени на реформите во правосудството со акцент на СЈО истакна дека законот за Јавното ...

ДЕСКОСКА: „Не ни беше лесно кога го сменивме Законот за судови„

Магазин - 11.06.2019

Министерката за правда Рената Дескоска во емисијата „Отворено“ на Телевизија 24, рече дека им било лесно кога го смениле Законот за судови, не било лесно кога го носеле Законот за судски совет.

Дескоска: На вистински пат сме за решавање на законот за СЈО

1tv - 11.06.2019

Министерката за правда Рената Дескоска смета дека е добро што ЕУ нотира дека има волја, спремен е закон, но се уште не е донесен и оти сме на вистинскиот пат кон решавањето на прашањето за СЈО.

Како ќе си замине Катица Јанева?

Независен - 10.06.2019

ФРОСИНА ФАКОВА-СЕРАФИНОВИЌ Пред четири години ја запознавме како наивна обвинителка од Гевгелија, со неумесни изјави. По четири години ќе го напушти шефовското место како обвинителка со неоправдана самодоверба и ароганција, која има уште неколку ...