TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Николиќ и Дачиќ во Зебрњак, Кумановско

24 Вести - 28.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ денеска во присуство на премиерот Ивица Дачиќ, ќе ја предводи државната манифестација на брдото Зебрњак кај Куманово по повод одбележувањето на 100 години од ...

Николиќ и Дачиќ во Зебрњак одбележуваат сто години од кумановската битка

24 Вести - 28.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ придружуван од српскиот премиер Дачиќ денес во месноста Зебрњак одбележуваат сто години од кумановската битка, датум и место кој за Србија ја означува победата ...

Српските лидери прославија 100 години од Кумановската битка

Канал5 - 28.10.2012

Српските највисоки функционери денеска пристигнаа и прославија на местото каде што пред сто години на македонска територија се судрија старите и новите окупатори на македонскиот народ.

Прослава на 100 годишнината од Кумановската битка со македонска и српска химна

24 Вести - 28.10.2012

Дозволата на македонската влада за прослава на кумановската битка е голем чекор за Србија, изјави српскиот премиер Ивица Дачиќ од Куманово.

(ФОТО) Србите славеа во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ се правда

Утрински - 28.10.2012

Во Зебрњак прослава на 100-годишнината од Кумановската битка, на „домаќинот“ Николиќ му дојдоа Дачиќ и Додик . ЗЕБРЊАК - Неколку илјади Срби од Македонија и од Србија на кумановското брдо Зебрњак ...

Одбележувањето на куmановската битка како порака за мир

Телма - 28.10.2012

Највисокото државно раководство на Република Србија, денеска на македонска територија, на споменикот Зебрњак кај Куманово ја одбележа 100 годишнината од Кумановската битка.

Македонија нема повод за славење на балканските војни

Дневник - 28.10.2012

Македонија нема што да слави. Балканските војни за нас беа окупациски, а не ослободителни, бидејќи османлиското ропство беше заменето со тоа на Kралството Србија.

Николиќ: Одбележувањето на Kумановската битка е порака на мирот

Дневник - 28.10.2012

Владата на Србија е задоволна што се прославува во договор и со македонската Влада, но не даде гаранции дека в година и ние непречено ќе го славиме АСНОМ во манастирот „Прохор Пчињски“ Највисокото ...

Николиќ: Македонската ракија е подобра од српската

Кирилица - 28.10.2012

Николиќ: Македонската ракија е подобра од српската Претседателот на Србија Томислав Николиќ вчера бу беше гостин на македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов во неговото родно Валандово, на ...

Николиќ и Дачиќ на Зебрњак кај Куманово

Нетпрес - 28.10.2012

Претседателот и премиерот на Србија, Томислав Николиќ и Ивица Дачиќ, денеска ќе ја предводат државната манифестација на ридот Зебрњак кај Куманово по повод одбележувањето на 100 годишнината од ...

ТМРО: Присуството на Зебрњак на водачот на четничкото движење е антимакедонска провокација

Нетпрес - 28.10.2012

Да се слави денот на окупацијата врз сопствената држава за ТМРО е надвор од здрав разум. “Битката која српскиот претседател заедно со Македонски државни претставници ја одбележи кај Зебрњак ...

Србија во Македонија ја одбележува 100-годишнината од Кумановската битка

Макфакс - 28.10.2012

Највисокиот државен врв на Србија во недела присуствува во околината на Куманово на официјална државна манифестација, на која се одбележува 100-годишнината од Кумановската битка, со која започнала ...

Клинтон бара и Николиќ да преговара за Косово

Нетпрес - 28.10.2012

Дијалогот за Косово би требало да се прошири на претседателско ниво, односно во него би требало да се вклучат и претседателите на Србија и Косово, Томислав Николиќ и Атифете Јахјага.

Николиќ: Одбележувањето на Кумановската битка е порака за мир во регионот

Нетпрес - 28.10.2012

Српскиот претседател, Томислав Николиќ, рече дека одбележувањето на Кумановската битка е порака за мир и сеќавање на цивилизацискиот пресврт на Балканот, Европа и светот, јави “Танјуг“.

ТМРО: Српската окупација беше една од најсвирепите за Македонија

МКД - 28.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ е водач на четничкото движење, а неговата посета во земјава е провокација за секој Македонец.

Николиќ: Одбележувањето на Кумановската битка е порака за мир во регионот

А1 On - 28.10.2012

Одбележувањето на 100 години од Кумановската битка претставува порака за мир, соработка и разбирање што Македонија и Србија ја испраќаат до регионот и светот.

ТМРО ја разбра посетата на Николиќ како провокација

+инфо - 28.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ е водач на четничкото движење, а неговата посета во земјава е провокација за секој Македонец, истакна во своето соопштение десно ориентираната политичка партија ...

Николиќ: Одбележувањето на Кумановската битка е порака за мир во регионот

Р.С.Европа - 28.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ изјави денеска во Куманово дека Македонија и Србија испраќаат порака во светот за мир и разбирање со одбележувањето на 100 годишнината од кумановската битка.

Николиќ: Србија и Македонија праќаат порака за мир со одбележувањето во Куманово

Макфакс - 28.10.2012

Одбележувањето на 100 години од Кумановската битка претставува порака за мир, соработка и разбирање што Македонија и Србија ја испраќаат до регионот и светот.

Николиќ: Србија и Македонија праќаат порака за мир од Куманово

Кајгана - 28.10.2012

Одбележувањето на 100 години од Кумановската битка претставува порака за мир, соработка и разбирање што Македонија и Србија ја испраќаат до регионот и светот.

Николиќ: Проблемите се решаваат со промислени потези

+инфо - 28.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ изјави денеска дека Македонија и Србија испраќаат порака во светот за мир и разбирање со одбележувањето на 100 годишнината од кумановската битка.

Српскиот претседател Николиќ на одбележувањето на 100-годишнината од Кумановската битка

Сител - 28.10.2012

Претседателот нa Република Србија Томислав Николиќ денеска присуствуваше на одбележувањето на 100-годишнината од Кумановската битка пред споменикот Зебрњак, во кумановската општина Старо Нагоричане.

Николиќ, Дачиќ и Канческа заедно ја прославија 100-годишнината од Кумановската битка

МКД - 28.10.2012

Претседателот и премиерот нa Република Србија Томислав Николиќ и иВица Дачиќ денеска присуствуваа на одбележувањето на 100-годишнината од Кумановската битка пред споменикот Зебрњак, во кумановската ...

Николиќ од Куманово: Македонија и Србија испрааќаат порака за мир и соработка

Press24 - 28.10.2012

Српскиот премиер Ивица Дачиќ одговарајќи на новинарко прашање дали ќе се приклучи на идејата на претседателот на Србија за решавање на спорот помеѓу МПЦ и СПЦ, рече дека Македонија и Србија имаат ...

Српскиот врв во Куманово ја славеше победата над Турците

Алфа - 28.10.2012

Претседателот и премиерот на Србија Николиќ и Дачиќ, Додик од Република Српска, претставници на српската православна црква, но и претставници на Србите во Македонија – сите на исто место во исто ...

Николиќ: Србија и Македонија испраќаат порака за мир

Курир - 28.10.2012

Претседателот нa Република Србија Томислав Николиќ денеска присуствуваше на одбележувањето на 100-годишнината од Кумановската битка пред споменикот Зебрњак, во кумановската општина Старо Нагоричане.

Николиќ и Дачиќ на Зебрњак кај Куманово

Сител - 28.10.2012

Претседателот и премиерот на Србија, Томислав Николиќ и Ивица Дачиќ, денеска ќе ја предводат државната манифестација на ридот Зебрњак кај Куманово по повод одбележувањето на 100 годишнината од ...

Според ТМРО доаѓањето на Николиќ во Македонија е провокација

Sky - 28.10.2012

Во своето соопштение ТМРО наведува дека претседателот на Србија, Томислав Николиќ е водач на четничко движење и според нив секоја негова посета во Македонија претставува провокација за секој ...

Српскиот претседател Николиќ на одбележувањето на 100-годишнината од Кумановската битка

Денешен - 28.10.2012

Претседателот нa Република Србија Томислав Николиќ денеска присуствуваше на одбележувањето на 100-годишнината од Кумановската битка пред споменикот Зебрњак, во кумановската општина Старо Нагоричане.

Млад манекен тврди: Маја Николиќ ме прогонуваше за секс

Либертас - 28.10.2012

Младиот манекен, 19 годишниот Лазар Јеремиќ тврди дека бил тормозен од турбофолкерката Маја Николиќ, на која и се допаднал и сакала очајно да има секс со неа.

Николиќ: Зебрњак е порака за мир

Вечер Прес - 28.10.2012

Одбележувањето на стогодишницата од Кумановската битка и прославата во пријателска Македонија е порака за мир која двете држави ја испраќаат во регионот и светот, изјави претседателот на Република ...

Николиќ и Дачиќ денеска во кумановско Зебрњак

Sky - 28.10.2012

Денеска по повод 100 години од Кумановската битка, на брдото Зебрњак кај Куманово ќе се одржи свечена манифестација на која специјални гости ќе бидат српскиот претседател Томислав Николиќ и премиерот ...

Србија е куќа со две врати,една за Европа и една за Русија

Фактор - 28.10.2012

Србија ја избра Русија, но не ја откачи Европа. Ништо ново, уште повеќе ништо изненадувачки, за балканската политика која сака да намигнува и лево и десно.

Груевски - Николиќ: Продолжува градењето на добрососедски односи

24 Вести - 27.10.2012

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, синоќа оствари работна вечера со претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ на која ја истакнале својата посветеност на ...

(ФОТО) Иванов и Николиќ ја посетија „Валандовска ракијада 2012“

Утрински - 27.10.2012

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со неговиот гостин, српскиот претседател Томислав Николиќ денеска беа во посета на дојранското село Сретеново и на традиционалната манфистација „Валандовска ...

Историчарите контра Николиќ - Немаме причини за славење на Балканските војни

24 Вести - 27.10.2012

Српските војски во 1912 година го ослободиле овој дел на Македонија од османлиското ропство, но наметнале ново, на Кралска Србија.

Иванов и Николиќ на Ракијада во Валандово

24 Вести - 27.10.2012

Српскиот претседател Николиќ и неговиот домаќин, Иванов денеска беа во Валандовско, на годинешната Ракијада. Малку муабетеа со Валандовчани, а пробаа и од ракијата и од дел од специјалитетите.

Претседателска ракијада во Валандово

Канал5 - 27.10.2012

На ракијадата во Валандово претседателот Ѓорѓе Иванов му е домаќин на српскиот претседател Николиќ. Валандовчани не се засрамија, како што доликува ги пречекаа расположените претседатели.

Николиќ со пораки за мир и добрососедство

Канал5 - 27.10.2012

Преку заеднички проекти да се поврзат Македонија, Србија и Грција. Не ни е потребен национализам, туку добрососедство. Со вакви пораки вчера на прес конференција се обрати српскиот претседател кој ...

Средба Груевски - Николиќ: Продолжува градењето на добрососедски односи

Дневник - 27.10.2012

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, синоќа оствари работна вечера со претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ на која ја истакнале својата посветеност на ...

Груевски и Николиќ се заложија за добрососедски односи

Утрински - 27.10.2012

На средбата беа истакнати добрите билатерални односи помеѓу двете земји и беше изразена посветеноста за нивно понатамошно надградување и динамизирање Претседателот на Владата на Република Македонија ...

Релаксиран претседателски разговор со домашна ракија

Телма - 27.10.2012

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со неговиот гостин, српскиот претседател Томислав Николиќ денеска беа во посета на дојранското село Сретеново и на традиционалната манфистација „Валандовска ...

Николиќ ја продолжува посетата на Македонија

24 Вести - 27.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николи денес ја продолжува тридневната посета на Македонија. Како што пренесуваат српските медиуми, Николиќ од Скопје денеска ќе замине за Сретеново каде ќе обиколи три ...

Г.Пимен: Ако предлогот на Николиќ беше сериозен немаше да дојде преку ТВ-интервју

Макфакс - 27.10.2012

Македонската православна црква има дефинирано начелни позиции и ставови за последните настани на релација МПЦ-СПЦ и Македонија и Србија, по изјавата на српскиот Претседател Томислав Николиќ, но не ги ...

Претседателите Иванов и Николиќ ја посетија манифестацијата „Валандовска ракијада 2012“

Press24 - 27.10.2012

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со неговиот гостин, српскиот претседател Томислав Николиќ денеска беа во посета на дојранското село Сретеново и на традиционалната манфистација „Валандовска ...

Обновувањето на дијалогот меѓу МПЦ и СПЦ ќе продолжи

Сител - 27.10.2012

Воздржаноста во изјавите на Николиќ и Иванов, без да прецизираат детали од вчерашните разговори е позитивен сиглал, кој ќе треба да доведе во повторно седнување на двете цркви на заедничка маса.

Иванов и Николиќ ја посетија „Валандовска ракијада 2012“

Сител - 27.10.2012

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со неговиот гостин, српскиот претседател Томислав Николиќ денеска беа во посета на дојранското село Сретеново и на традиционалната манфистација „Валандовска ...

Историчарите и Николиќ во војна за Балканската вистина

Алфа - 27.10.2012

Провокација – тоа за македонските историчари преставува изјавата на српскиот претседател Николиќ дека Македонија почнала да се ослободува за време на Балканските војни кога српската војска влегува на ...

Млад манекен тврди: Маја Николиќ ме прогонуваше за секс!

+инфо - 27.10.2012

Младиот манекен, 19 годишниот Лазар Јеремиќ тврди дека бил тормозен од турбофолкерката Маја Николиќ, на која и се допаднал и сакала очајно да има секс со неа.

Нема одговор на изјавата на Николиќ

Алфа - 27.10.2012

Изостана официјална реакција од македонска страна по изјава на шефот на српската држава дека земјава ништо не изгубила со Балканските војни.

Иванов и Николиќ ја посетија манифестацијата „Валандовска ракијада 2012“

МРТ - 27.10.2012

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со неговиот гостин, српскиот претседател Томислав Николиќ денеска беа во посета на дојранското село Сретеново и на традиционалната манфистација „Валандовска ...

ФОТО: Иванов и Николиќ ја пробаа валандовската ракија

Курир - 27.10.2012

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со неговиот гостин, српскиот претседател Томислав Николиќ денеска беа во посета на дојранското село Сретеново и на традиционалната манфистација „Валандовска ...

Иванов и Николиќ ја посетија манифестацијата „Валандовска ракијада 2012“

А1 On - 27.10.2012

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со неговиот гостин, српскиот претседател Томислав Николиќ денеска беа во посета на дојранското село Сретеново и на традиционалната манфистација „Валандовска ...

Иванов и Николиќ на ракијада во Валандово

МКД - 27.10.2012

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со неговиот гостин, српскиот претседател Томислав Николиќ денеска беа во посета на дојранското село Сретеново и на традиционалната манфистација „Валандовска ...

Средба Груевски - Николиќ: Продолжува градењето на добрососедски односи и на соработката во сите области

Сител - 27.10.2012

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, синоќа оствари работна вечера со претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ на која ја истакнале својата посветеност на ...

Соработката со Србија на највисоко ниво

Курир - 27.10.2012

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, синоќа оствари работна вечера со претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ на која ја истакнале својата посветеност на ...

Средба Груевски-Николиќ - Продолжува градењето на добрососедски односи

Inpress - 27.10.2012

Скопје, 27. октомври 2012 (ИНПРЕС) Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, синоќа оствари работна вечера со претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ.

Николиќ - СПЦ и МПЦ сами не можат да најдат решение

Inpress - 27.10.2012

Скопје, 27. октомври 2012 (ИНПРЕС) Српскиот претседател Томислав Николиќ уште еднаш кажа дека Србија не размислува за промена на ставот околу уставното име на Македонија и покрај реакциите од ...

Средба Груевски - Николиќ: Продолжува градењето на добрососедски односи

МРТ - 27.10.2012

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, синоќа оствари работна вечера со претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ на која ја истакнале својата посветеност на ...

Груевски – Николиќ: Продолжува градењето на добрососедски односи

А1 On - 27.10.2012

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, синоќа оствари работна вечера со претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ на која ја истакнале својата посветеност на ...

Груевски – Николиќ: ќе продолжиме да градиме добрососедски односи

МКД - 27.10.2012

Премиерот Никола Груевски, синоќа имаше работна вечера со претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ на која ја истакнале својата посветеност на продолжувањето на градење на добрососедски ...

Груевски-Николиќ: Македонија и Србија одлично соработуваат на сите полиња

Таратур - 27.10.2012

Премиерот, Никола Груевски, вчера оствари работна вечера со претседателот на Србија, Томислав Николиќ, кој се наоѓа во тридневна посета на Македонија.

Средба Груевски - Николиќ: Ќе продолжиме да градиме добрососедски односи

Press24 - 27.10.2012

Како што соопшти Кабинетот на премиерот, на средбата беа истакнати добрите билатерални односи кои постојат помеѓу двете земји, и беше изразена посветеноста за нивно понатамошно надградување и ...

Груевски и Николиќ договорија подобра економска соработка

+инфо - 27.10.2012

Премиерот икола Груевски, синоќа оствари работна вечера со претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ на која ја истакнале својата посветеност на продолжувањето на градење на добрососедски ...

Средба Груевски - Николиќ: Продолжува градењето на добрососедски односи

Алфа - 27.10.2012

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, синоќа оствари работна вечера со претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ на која ја истакнале својата посветеност на ...

г. Пимен: Ако предлогот на Николиќ беше сериозен немаше да дојде преку ТВ-интервју

Нетпрес - 27.10.2012

Македонската православна црква има дефинирано начелни позиции и ставови за последните настани на релација МПЦ-СПЦ и Македонија и Србија, по изјавата на српскиот претседател Томислав Николиќ, но не ги ...

Груевски-Николиќ: Македонија и Србија одлично соработуваат на сите полиња

Нетпрес - 27.10.2012

Премиерот, Никола Груевски, вчера оствари работна вечера со претседателот на Србија, Томислав Николиќ, кој се наоѓа во тридневна посета на Македонија.

Груевски и Николиќ за динамизирање на соработка

Макфакс - 27.10.2012

Македонскиот премиер Никола Груевски во петокот доцна вечерта оствари работна вечера со претседателот на Србија, Томислав Николиќ, на која била изразена посветеноста за понатамошно надградување и ...

Груевски и Николиќ се заложија за добрососедски односи

Р.С.Европа - 27.10.2012

Помеѓу Македонија и Србија постојат добри билатерални односи, кои треба понатаму да се надградуваат и динамизираат, било заклучено на синоќешната средба на премиерот Никола Груевски со претседателот ...

Николиќ: Разговор со Албанците што побрзо

Алфа - 27.10.2012

Претседателот на Србија Томислав Николиќ, рече дека тој ја напишал нацрт платформата за преговорите со Косово, а сега министрите во владата треба да дадат свои сугестии и забелешки на тој текст, и ...

Интервју со Г.Пимен: Ако предлогот на Николиќ беше сериозен немаше да дојде преку ТВ-интервју

Press24 - 27.10.2012

Македонската православна црква има дефинирано начелни позиции и ставови за последните настани на релација МПЦ-СПЦ и Македонија и Србија, по изјавата на Српскиот Претседател Томислав Николиќ, но не ги ...

Г.Пимен не е оптимист за спорот меѓу МПЦ и СПЦ

+инфо - 27.10.2012

Ниту Петседателот Николиќ има мандат да преговара во име на Српската црква, туку само може да се заложи околу продолжување на дијалогот, ниту пак ние како Синод, на кој индиректно му беше упатен ...

Иванов го однесе Николиќ на „Валандовска ракијада“

+инфо - 27.10.2012

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со неговиот гостин, српскиот претседател Томислав Николиќ денеска беа во посета на дојранското село Сретеново и на традиционалната манфистација „Валандовска ...

Пимен: Николиќ нема мандат да преговара во име на СПЦ

МКД - 27.10.2012

Претседателот Николиќ нема мандат да преговара во име на Српската црква, туку само може да се заложи околу продолжување на дијалогот, ниту пак ние како Синод, на кој индиректно му беше упатен ...

НИКОЛИЌ: Да го насочиме Дунав кон Македонија, по Вардар да се плови!

Фактор - 27.10.2012

Во првата посета на претседателот на Србија Томислав Николиќ, освен за политика, се разговараше и за крупни економски проекти.

Претседателот на Србија денеска на ракија со Претседателот Иванов во родното Валандово

Точка - 27.10.2012

Во Валандово и оваа година се оджува манифестацијата „Ракијада“, но за разлика од претходните години, годинава валандовчани имаат уште еден важен гостин – Претседателот на Србија, Томислав Николиќ.

Средба Груевски-Николиќ: Односите помеѓу Македонија и Србија треба уште повеќе да се продлабочат

Sky - 27.10.2012

На синоќешната средба на премиерот Никола Груевски со претседателот на Србија, Томислав Николи било заклучено дека помеѓу Македонија и Србија постојат добри билатерални односи, кои треба понатаму да ...

Николина Пишек во тајна врска со поранешен црногорски фудбалер

Пулс24 - 27.10.2012

Српски „Прес“ дознава дека тие двајцата се гледаат веќе неколку месеци, а својата блискост не ја криеле на отварањето на клубот „Пуробиќ“ во Тиват.

ФОТО: Претседателите на Србија и Македонија ја пробаа валандовската ракија

Sky - 27.10.2012

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со српскиот претседател Томислав Николиќ го посетија дојранското село Сретеново и традиционалната манфистација „Валандовска ракијада“.

г. Пимен: Ако предлогот на Николиќ беше сериозен немаше да дојде преку ТВ-интервју

Точка - 27.10.2012

Македонската православна црква има дефинирано начелни позиции и ставови за последните настани на релација МПЦ-СПЦ и Македонија и Србија, по изјавата на српскиот претседател Томислав Николиќ, но не ги ...

Груевски-Николиќ: Македонија и Србија одлично соработуваат на сите полиња

Точка - 27.10.2012

Премиерот, Никола Груевски, вчера оствари работна вечера со претседателот на Србија, Томислав Николиќ, кој се наоѓа во тридневна посета на Македонија.

Николиќ: Македонската ракија е подобра од српската

Денешен - 27.10.2012

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со неговиот гостин, српскиот претседател Томислав Николиќ денеска беа во посета на дојранското село Сретеново и на традиционалната манфистација „Валандовска ...

Средба Груевски – Николиќ: Продолжува градењето на добрососедски односи

Денешен - 27.10.2012

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, синоќа оствари работна вечера со претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ на која ја истакнале својата посветеност на ...

Иванов и Николиќ на ракијада во Валандово

Н.Македонија - 27.10.2012

Претседателите на Македонија и Србија ја посетија традиционалната манифестација која се одржува тринаесетта година по ред Двајцата претседатели, Ѓорге Иванов и Томислав Николиќ, од градоначалникот на ...

Македонското црковно прашање може да се реши

Н.Македонија - 27.10.2012

За­ед­нич­ки став на двај­ца­та пре­тсе­да­те­ли е де­ка тие мо­жат да по­мог­нат по­втор­но да се об­но­ви ди­ја­ло­гот ме­ѓу СПЦ и МПЦ.

Црквите не можат сами да го решат проблемот

Утрински - 26.10.2012

Македонскиот и српскиот претседател, Иванов и Николиќ, ќе се заземат за почести средби меѓу цркoвните власти за да се надмине единственото отворено прашање меѓу двете земји Македонија и Србија имаат ...

Српскиот претседател Николиќ во посета на Македонија

Утрински - 26.10.2012

Покрај билатералната соработка, регионалните прашања и европските аспирации, се очекува тема на средбата Иванов-Николиќ да биде и спорот меѓу СПЦ и МПЦ Претседателот на Република Србија Томислав ...

Српскиот претседател Николиќ во посета на Македонија

Канал5 - 26.10.2012

Се очекува тема на средбата Иванов-Николиќ да биде и спорот меѓу Српската и Македoнската православна црква. Претседателот на Србија Томислав Николиќ од денеска ќе престојува во дводневна официјална ...

Спорот меѓу МПЦ и СПЦ не е нерешлив

Дневник - 26.10.2012

Не гледам нерешлив спор меѓу Македонската и Српската православна црква, изјави српскиот претседател Томислав Николиќ по денешната средба со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов во Скопје.

Николиќ: Спорот меѓу МПЦ и СПЦ не е нерешлив

Вест - 26.10.2012

Не гледам нерешлив спор меѓу Македонската и Српската православна црква, изјави српскиот претседател Томислав Николиќ по средбата со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов во Скопје.

Николиќ: преку дијалог до решавање на споровите за црквата и името

Телма - 26.10.2012

Не гледам нерешлив спор меѓу Македонската и Српската православна црква, изјави српскиот претседател Томислав Николиќ по денешната средба со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов во Скопје.

Николиќ: Спорот меѓу МПЦ и СПЦ не е нерешлив

24 Вести - 26.10.2012

Не гледам нерешлив спор меѓу Македонската и Српската православна црква, изјави српскиот претседател Томислав Николиќ по денешната средба со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов во Скопје.

Иванов-Николиќ: Проблемот на црквите не е нерешлив

Deutsche Welle - 26.10.2012

Македонскиот и српскиот претседател велат дека можат да помогнат да се интензивира дијалогот меѓу МПЦ и СПЦ. Нема промена во Белград во однос на уставното име на Македонија Проблемот меѓу ...

Николиќ во посета на Македонија

24 Вести - 26.10.2012

Претседателот на Република Србија Томислав Николиќ на покана од шефот на македонската држава Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Српскиот претседател Николиќ во посета на Македонија

Дневник - 26.10.2012

Претседателот на Република Србија Томислав Николиќ на покана од шефот на македонската држава Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Николиќ во Македонија

Deutsche Welle - 26.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ денеска и утре (26/27.10) престојува во официјална посета на Македонија. Тој на неколку дена пред доаѓањето внесе раздвижување во црковниот спор меѓу МПЦ и СПЦ.

(ФОТО) Николиќ - Спорот меѓу МПЦ и СПЦ не е нерешлив

Утрински - 26.10.2012

Според српскиот претседател добрите односи на Македонија и Србија како држави, ќе придонесат црквите поинаку да размислуваат за својот спор Не гледам нерешлив спор меѓу Македонската и Српската ...

Груевски и Николиќ за добрососедски односи

Deutsche Welle - 26.10.2012

На средбата на македонскиот премиер Никола Груевски и српскиот претседател Томислав Николиќ во Скопје истакната заложбата за градење добрососедски односи меѓу двете земји.

Иванов и Николиќ се заложија да помогнат во решавањето на спорот меѓу СПЦ и МПЦ

Канал5 - 26.10.2012

Србија и Македонија имаат испреплетено минато и заедничка цел во иднина што ги упатува на заедничка соработка. Лидерите ако го следат она што го посакуваат граѓаните тогаш и Србија и Македонија ќе ...

Николиќ: Ослободувањето на Македонија почна со Првата Балканска војна

Дневник - 26.10.2012

Слободата не се добива преку ноќ, јас не знам кој датум вие го сметате како датум на македонската слобода, дали е тоа 1945, 1941, 1912 година или е тоа денот кога излеговте од Југославија.

Србија не го менува ставот за името

Дневник - 26.10.2012

Србија не размислува за промена на ставот околу уставното име на Македонија и покрај реакциите од официјална Атина поради разбирањето што го покажал српскиот претседател Томислав Николиќ за ова ...

ГАЛЕРИЈА: Српскиот Претседател Николиќ пристигна во Скопје

Press24 - 26.10.2012

Свече пречек на Претседателот на Србија Томислав Николиќ во ...

Николиќ: Спорот меѓу МПЦ и СПЦ не е нерешлив

Р.С.Европа - 26.10.2012

Не гледам нерешлив спор меѓу Македонската и Српската православна црква, изјави српскиот претседател Томислав Николиќ по денешната средба со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов во Скопје.

Иванов-Николиќ: Црковните прашања бараат црковни одговори

Нетпрес - 26.10.2012

Претседателите на Македонија и Србија, Ѓорѓе Иванов и Томислав Николиќ, на денешната средба во Скопје константираа дека црковните прашања бараат црковни одговори, а тие како лидери може да помогнат ...

Македонија и Србија заедно ќе ја слават годишнината од српската окупација врз земјава

МКД - 26.10.2012

Балканските војни се синоним за окупации и за освојување на територии, и никако не ја симболизираат слободата на Македонија, смета историчарот Новица Вељановски .

Николиќ: Не го менуваме ставот, за нас Македонија останува Македонија

Курир - 26.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ кој е во дводневна посета на Република Македонија, на средбата со македонскито претседател Ѓорге Иванов уште еднаш ја потврди поддршката за евроинтеграцијата на ...

Иванов-Николиќ: Црковните прашања бараат црковен одговор – ние само го помагаме дијалогот

Капитал - 26.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ, кој е во прва официјална посета на Македонија, ја искористи можноста и за да го допрецизира значењето на неговиот предлог за решавање на црковниот спор меѓу СПЦ ...

Српскиот претседател Николиќ во официјална посета на Македонија

Нетпрес - 26.10.2012

Претседателот на Република Србија Томислав Николиќ на покана од шефот на македонската држава Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Николиќ: Србија не размислува за промена на ставот за името на Македонија

Нетпрес - 26.10.2012

Србија не размислува за промена на ставот за името на државата Република Македонија, рече денеска српскиот претседател, Томислав Николиќ, по средбата со неговиот македонски колега Ѓорѓе Иванов, ...

Иванов-Николиќ: Црковното прашање не е нерешливо, ние ќе помогнеме

Макфакс - 26.10.2012

Проблемот меѓу Македонската православна црква и Српската православна црква не е нерешлив, ние сме тука да помогнеме дијалогот меѓу двете цркви да се интензивира, заклучија претседателот на ...

ГАЛЕРИЈА Иванов и Николиќ: Црковното прашање нема да се реши без дијалог

+инфо - 26.10.2012

Двете цркви, српската и македонската, меѓусебниот спор не можат да го решат сами, барем не во ова столетие, рече претседателот на Србија, Томислав Николиќ, кој е во тродневна посета на земјава.

Иванов-Николиќ: Сите проблеми да се решаваат со дијалог

А1 On - 26.10.2012

Претседателите на Македонија и Србија, Ѓорѓе Иванов и Томислав Николиќ од Скопје порачаа дека сличните препреки на двете земји на европскиот пат упатуваат на што поблиска меѓусебна соработка и се ...

Црковни одговори за црковните прашања

Р.С.Европа - 26.10.2012

Ние сме тука да помогнеме да се воспостави дијалог меѓу црквите. Ние не сме тие што носат решенија за такви прашања, рече претседателот Иванов по средбата со неговиот српски колега Томислав Николиќ ...

Српскиот претседател Томислав Николиќ во официјална посета на Македонија

Таратур - 26.10.2012

Претседателот на Република Србија Томислав Николиќ на покана од шефот на македонската држава Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Николиќ не го убеди Иванов дека со слободата на Вранишковски ќе се реши црковното прашање ?

Капитал - 26.10.2012

Понудената трампа на спрскиот претседател Томислав Николиќ, најавена преку интервју за македонската телевизија “Сител“, во која исткана дека слободата на Јован Вранишковски, ќе помогне да се затвори ...

Николиќ: Спорот меѓу МПЦ и СПЦ не е нерешлив

МРТ - 26.10.2012

Не гледам нерешлив спор меѓу Македонската и Српската православна црква, изјави српскиот претседател Томислав Николиќ по денешната средба со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов во Скопје.

Политичка асистенција за црковното прашање

Алфа - 26.10.2012

Идејата за политичка асистенција за надминување на црковниот спор добива контури на реална опција по денешната средба меѓу Ѓорѓе Иванов и Томислав Николиќ во Скопје.

Томислав Николиќ во посета на Македонија

Сител - 26.10.2012

Македонската и српската православна црква сами неможат да го решат црковното прашање и затоа е потрбна мотивација од државите.

Николиќ: Македонија беше ослободена за Македонците

+инфо - 26.10.2012

-Македонија беше ослободена за Македонците, а после пет векови ропство со победата на српската војска кај Кумровец, Прилеп, Битола, Скопје повторно беше ослободено.

Николиќ: Македонија слободна благодарение на Првата Балканска Војна

Макфакс - 26.10.2012

Македонија денес е слободна земја благодарение на Кумановската битка и Првата Балканска Војна, изјави доцна во петокот српскиот претседател Томислав Николиќ во Амбасадата на Србија во Скопје.

Николиќ: Маката не спојува

А1 On - 26.10.2012

Шефот на српската држава, Томислав Николиќ ја отпочна тродневната посета во Македонија. Тој со неговиот домаќин, претсетаделот на Репоблика Македонија Горге Иванов ја коментираше состојбата за прием ...

Српскиот претседател денеска доаѓа во Македонија

Press24 - 26.10.2012

Претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ на покана од шефот на македонската држава Ѓорге Иванов, денеска присигнува во официјална посета на Република Македонија.

Српскиот претседател Николиќ во официјална посета на Македонија

Алфа - 26.10.2012

Претседателот на Република Србија Томислав Николиќ на покана од шефот на македонската држава Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Николиќ пристигнува во Скопје

+инфо - 26.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ денеска и утре престојува во официјална посета на Македонија. Тој на неколку дена пред доаѓањето внесе раздвижување во црковниот спор меѓу МПЦ и СПЦ.

Грција негодува поради солидарноста на Николиќ кон Македонија

Таратур - 26.10.2012

Грција изрази негодување поради изјавите на претседателот на Србија Томислав Николиќ во интервјуто за телевизијата „Сител“ дека тој има разбирање за проблемите со кои Македонија се соочува, ...

Српскиот претседател во посета на Македонија

Курир - 26.10.2012

Претседателот на Република Србија Томислав Николиќ од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија на покана од шефот на македонската држава Ѓорге Иванов.

Николиќ не гледа нерешлив спор меѓу Македонската и Српската православна црква

Press24 - 26.10.2012

Не гледам нерешлив спор меѓу Македонската и Српската православна црква, изјави српскиот претседател Томислав Николиќ по денешната средба со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов во Скопје.

Николиќ: Спорот меѓу МПЦ и СПЦ е решлив

МКД - 26.10.2012

Не гледам нерешлив спор меѓу Македонската и Српската православна црква, изјави српскиот претседател Томислав Николиќ по денешната средба со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов во Скопје.

Николиќ: Спорот меѓу МПЦ и СПЦ не е нерешлив

Курир - 26.10.2012

Не гледам нерешлив спор меѓу Македонската и Српската православна црква, изјави српскиот претседател Томислав Николиќ по денешната средба со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов во Скопје.

Српскиот претседател Николиќ во официјална посета на Македонија

МРТ - 26.10.2012

Претседателот на Република Србија Томислав Николиќ на покана од шефот на македонската држава Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Николиќ: Спорот меѓу МПЦ и СПЦ не е нерешлив

Сител - 26.10.2012

Не гледам нерешлив спор меѓу Македонската и Српската православна црква, изјави српскиот претседател Томислав Николиќ по денешната средба со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов во Скопје.

Српскиот претседател во дводневна посета на Македонија

Капитал - 26.10.2012

Претседателот на Република Србија Томислав Николиќ на покана од шефот на македонската држава Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Српскиот претседател Николиќ во официјална посета на Македонија

Inpress - 26.10.2012

Скопје, 26. октомври 2012 (ИНПРЕС) Претседателот на Република Србија Томислав Николиќ денес ќе оствари работна посета во Република Македонија.

Грција негодува поради солидарноста на Николиќ кон Македонија

Нетпрес - 26.10.2012

Грција изрази негодување поради изјавите на претседателот на Србија Томислав Николиќ во интервјуто за телевизијата “Сител“ дека тој има разбирање за проблемите со кои Македонија се соочува, ...

Николиќ во работна посета на Македонија

А1 On - 26.10.2012

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ денеска пристигнува во работна посета на Македонија. Според најавената агенда, Николиќ ќе има работна средба со својот домаќин Ѓорѓе Иванов, а за следниот ...

Средба Иванов – Николиќ, теми на разговорите МПЦ-СПЦ, Прохор Пчињски, ЕУ, Косово…

МКД - 26.10.2012

Томислав Николиќ Томислав Николиќ , претседателот на Србија денеска, утре и задутре ќе престојува во официјална посета на Македонија.

Иванов-Николиќ: Црковните прашања бараат црковни одговори

Точка - 26.10.2012

Претседателите на Македонија и Србија, Ѓорѓе Иванов и Томислав Николиќ, на денешната средба во Скопје константираа дека црковните прашања бараат црковни одговори, а тие како лидери може да помогнат ...

Николиќ: Србија не размислува за промена на ставот за името на Македонија

Точка - 26.10.2012

Србија не размислува за промена на ставот за името на државата Република Македонија, рече денеска српскиот претседател, Томислав Николиќ, по средбата со неговиот македонски колега Ѓорѓе Иванов, ...

Српскиот претседател пристигнува во Македонија

Sky - 26.10.2012

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ денеска и утре престојува во официјална посета на Македонија. Николиќ ќе биде пречекан со највисоки државни и воени почести, по што, меѓу другото.

Иванов-Николиќ: Спорот меѓу МПЦ и СПЦ може да се реши!

Вечер Прес - 26.10.2012

Претседателот на Србија, Николиќ потврди и дека Белград не размислува за промена на ставот за името на Македонија и како што е загрижен за Србија да стане членка на ЕУ, така е загрижен и за ...

Иванов-Николиќ: Спорот со МПЦ да се реши со дијалог

Либертас - 26.10.2012

Двете цркви, српската и македонската, меѓусебниот спор не можат да го решат сами, барем не во ова столетие, рече претседателот на Србија, Томислав Николиќ, кој е во тродневна посета на земјава.Тој ...

Николиќ: Спорот меѓу МПЦ и СПЦ не е нерешлив

Денешен - 26.10.2012

Не гледам нерешлив спор меѓу Македонската и Српската православна црква, изјави српскиот претседател Томислав Николиќ по денешната средба со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов во Скопје.

Николиќ: За нас Македонија останува Македонија

Денешен - 26.10.2012

Не гледам нерешлив спор меѓу Македонската и Српската православна црква, изјави српскиот претседател Томислав Николиќ по денешната средба со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов во Скопје.

Грција негодува поради солидарноста на Николиќ кон Македонија

Точка - 26.10.2012

Грција изрази негодување поради изјавите на претседателот на Србија Томислав Николиќ во интервјуто за телевизијата “Сител“ дека тој има разбирање за проблемите со кои Македонија се соочува, ...

Грција лута на Николиќ по изјавите за Македонија

Канал 77 - 26.10.2012

Српскиот амбасадор во Атина Драган Жупањевац бил повикан во грчкото Министерство за надворешни работи, каде му е пренесено незадоволството од ставовите на српскиот претседател Томислав Николиќ за ...

Николиќ пристигнува во Скопје

Либертас - 26.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ денеска и утре престојува во официјална посета на Македонија. Тој на неколку дена пред доаѓањето внесе раздвижување во црковниот спор меѓу МПЦ и СПЦ.

Српскиот претседател Николиќ во официјална посета на Македонија

Точка - 26.10.2012

Претседателот на Република Србија Томислав Николиќ на покана од шефот на македонската држава Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Томислав Николиќ: Сите големи војни ги водевме во Македонија

Н.Македонија - 26.10.2012

- Црковните прашања бараат црковен одговор, а ние сме тука да помогнеме дијалогот меѓу Срспката и Македонската црква да се одвива поинтензивно, изјави Ѓорѓе Иванов, претседател на Република ...

Иванов-Николиќ: Треба да се помогне да се реши спорот меѓу МПЦ и СПЦ

eReporter - 26.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ смета дека спорот меѓу Македонската и Српската православна црква, не е нерешлив и оти властите на двете земји треба да се обидат да ги убедат граѓаните на овие ...

Атина му се налути на Николиќ за ставовите кон Македонија

Канал5 - 25.10.2012

Атина се уште чека одговор од Скопје за меморандумот, добрососедските односи нов предуслов за нашата земја, евроинтеграцијата на Македонија е по заслуга на Грција, а кај јужниот сосед, освен ...

Српскиот претседател Николиќ во официјална посета на Македонија

24 Вести - 25.10.2012

Претседателот на Република Србија Томислав Николиќ на покана од шефот на македонската држава Ѓорге Иванов в петок и сабота ќе престојува во официјална посета на Република Македонија.

Томислав Николиќ утре во Скопје

+инфо - 25.10.2012

Претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ утре пристигнува во тридневна работна посета на Македонија. Според најавената агенда, Николиќ утре ќе има работна средба со својот домаќин Ѓорѓе ...

Српскиот претседател утре пристигнува во Скопје

Press24 - 25.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ утре доаѓа во Скопје Николиќ ќе биде во тридневна работна посета на Македонија. Српскиот претседател според предвиденото, утре треба да се сретне со ...

Официјална Атина реагирала до српската Амбасада во Грција поради интервјуто на српскиот претседател Николиќ

Сител - 25.10.2012

Интервјуто на српскиот претседател Томислав Николиќ не е во согласност со високо ниво на односите меѓу Србија и Грција која постојано го поддржува Белград и во најтешките времиња, ниту кореспондира ...

Томислав Николиќ утре во официјална посета на Македонија

Нетпрес - 25.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ утре пристигнува во официјална посета на Македонија. Неговиот домаќин претседател Ѓорге Иванов претпладне ќе го пречека во Вилата Водно, по што ќе следува ...

Грција лута на Николиќ по изјавите за Македонија

Кирилица - 25.10.2012

Грција лута на Николиќ по изјавите за Македонија Српскиот амбасадор во Атина Драган Жупањевац бил повикан во грчкото Министерство за надворешни работи, каде му е пренесено незадоволството од ...

Грција лута на Николиќ по изјавите за Македонија

Макфакс - 25.10.2012

Српскиот амбасадор во Атина Драган Жупањевац бил повикан во грчкото Министерство за надворешни работи, каде му е пренесено незадоволството од ставовите на српскиот претседател Томислав Николиќ за ...

Српскиот претседател Николиќ во официјална посета на Македонија

Сител - 25.10.2012

Претседателот на Република Србија Томислав Николиќ на покана од шефот на македонската држава Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Аврамопулус му се лути на Николиќ за поддршката кон Македонија

+инфо - 25.10.2012

Официјална Атина му се налути на српскиот претседател Томислав Николиќ за разбирањето што го искажа кон Македонија. Шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос на српскиот амбасадор во Атина му ...

Николиќ во посета на Скопје

Р.С.Европа - 25.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ утре ќе пристигне во Скопје . Според најавената агенда, Николиќ утре ќе има работна средба со својот домаќин Ѓорѓе Иванов, а за следниот ден е најавена средба со ...

Николиќ има влијание но нема да го реши црковниот спор

Алфа - 25.10.2012

Политичарите може да помогнат да се надминат црковните недоразбирања, но прашањето на крајот треба да го решат двете цркви.

Атина негодува поради изјавите на Николиќ

А1 On - 25.10.2012

Грција изрази незадоволство поради изјавите на претседателот на Србија, Николиќ на телевизијата Сител, дека има разбирање за спорот на Македонија со Атина, околу името.

Официјална Атина реагирала до српската Амбасада во Грција

МРТ - 25.10.2012

Интервјуто на српскиот претседател Томислав Николиќ не е во согласност со високо ниво на односите меѓу Србија и Грција која постојано го поддржува Белград и во најтешките времиња, ниту кореспондира ...

Српскиот претседател Николиќ во дводневна посета на Македонија

Макфакс - 25.10.2012

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, во петок и сабота ќе престојува во официјална посета на Македонија. Предвидено е Николиќ да се сретне со неговиот домаќин, претседателот Ѓорге Иванов, а ...

Атина остро реагираше поради интервјуто на српскиот претседател Николиќ

Press24 - 25.10.2012

Интервјуто на српскиот претседател Томислав Николиќ не е во согласност со високо ниво на односите меѓу Србија и Грција која постојано го поддржува Белград и во најтешките времиња, ниту кореспондира ...

Атина му се налути и на српскиот претседател Николиќ

МКД - 25.10.2012

Интервјуто на српскиот претседател Томислав Николиќ не е во согласност со високото ниво на односите меѓу Србија и Грција која постојано го поддржува Белград и во најтешките времиња, ниту кореспондира ...

Николиќ во тридневна работна посета на Македонија

А1 On - 25.10.2012

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ утре пристигнува во тридневна работна посета на Македонија. Според најавената агенда, Николиќ утре ќе има работна средба со својот домаќин Ѓорѓе Иванов, а за ...

Николиќ во официјална посета на Македонија

Курир - 25.10.2012

Претседателот на Република Србија Томислав Николиќ на покана од шефот на македонската држава Ѓорге Иванов в петок и сабота ќе престојува во официјална посета на Република Македонија.

Атина реагирала на изјавите на Николиќ за Македонија

Курир - 25.10.2012

Интервјуто на српскиот претседател Томислав Николиќ не е во согласност со високо ниво на односите меѓу Србија и Грција која постојано го поддржува Белград и во најтешките времиња, ниту кореспондира ...

Грција незадволна од ставот на Србија за спорот со името

Денешен - 25.10.2012

Интервјуто на српскиот претседател Томислав Николиќ не е во согласност со високо ниво на односите меѓу Србија и Грција која постојано го поддржува Белград и во најтешките времиња, ниту кореспондира ...

Томислав Николиќ утре доаѓа во Скопје

Либертас - 25.10.2012

Претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ утре пристигнува во тридневна работна посета на Македонија. Според најавената агенда, Николиќ утре ќе има работна средба со својот домаќин Ѓорѓе ...

Грција повторно лута, овој пат на Николиќ по изјавите за Македонија

Пулс24 - 25.10.2012

Официјална Атина е лута откако во интервју за телевизија „Сител“ Николиќ изрази разбирање за проблемите со кои се соочува Македонија, вклучувајќи го и спорот со името.

Николиќ од утре во тридневна посета на Македонија

Sky - 25.10.2012

Во тридневна посета на Македонија, утре пристигнува претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ. Утре, Николиќ ќе отвари работна средба со својот домаќин Ѓорѓе Иванов.

Српскиот претседател Николиќ во дводневна посета на Македонија

Пулс24 - 25.10.2012

Предвидено е Николиќ да се сретне со неговиот домаќин, претседателот Ѓорге Иванов, а предвидени се и средби со премиерот Никола Груевски и претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски.

Српскиот претседател Николиќ во дводневна посета на Македонија

Канал 77 - 25.10.2012

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, во петок и сабота ќе престојува во официјална посета на Македонија. Предвидено е Николиќ да се сретне со неговиот домаќин, претседателот Ѓорге Иванов, а ...

Николиќ во официјална посета на Македонија

Денешен - 25.10.2012

Претседателот на Република Србија Томислав Николиќ на покана од шефот на македонската држава Ѓорге Иванов в петок и сабота ќе престојува во официјална посета на Република Македонија.

Атина лута на Николиќ поради Македонија

eReporter - 25.10.2012

Интервјуто на српскиот претседател Томислав Николиќ не е во согласност со високо ниво на односите меѓу Србија и Грција која постојано го поддржува Белград и во најтешките времиња, ниту кореспондира ...

Николиќ: Србија повеќе не треба да војува

24 Вести - 24.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ синоќа изјави дека Србија не треба повеќе да војува туку по мирен пат да се бори за своите интереси.

Бакир Изетбеговиќ го спореди Николиќ со Радован Караџиќ

24 Вести - 24.10.2012

Босанскиот лидер Бакир Изетбеговиќ синоќа го спореди српскиот претседател Томислав Николиќ со Радован Караџиќ, кој е обвинет за геноцид.

Изетбеговиќ го спореди Николиќ со Караџиќ

Телма - 24.10.2012

Босанскиот лиедр Бакир Изетбеговиќ синоќа го спореди српскиот претседател Томислав Николиќ со Радован Караџиќ, кој е обвинет за геноцид.

Црковен Јазол

Утрински - 24.10.2012

Љупчо Поповски Само наивните или, пак, оние што сакаат да ја тргнат одговорноста од своите плеќи, може да тврдат дека спорот меѓу Српската и Македонската православна црква е само црковно прашање и ...

Николиќ: На Србија не и требаат војни

А1 On - 24.10.2012

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ изјави дека Србија веќе не треба да војува, туку преку мирен пат да се бори за своите интереси.

Иницијативата на Николиќ ги раздвижи црковните кругови во Белград и Скопје

Сител - 24.10.2012

Македонската и Српската православна црква во ниеден момент изминативе десет години, по прогласувањето на јовановата паралелна црква, не биле поблиску до можноста повторно да седнат на заедничка маса.

Николиќ: Србија не треба повеќе да војува

+инфо - 24.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ синоќа изјави дека Србија не треба повеќе да војува туку по мирен пат да се бори за своите интереси.

Николиќ: Србија не треба повеќе да војува

Алфа - 24.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ изјави дека Србија не треба повеќе да војува туку по мирен пат да се бори за своите интереси.

Изетбеговиќ го спореди Николиќ со Караџиќ

+инфо - 24.10.2012

Босанскиот лиедр Бакир Изетбеговиќ синоќа го спореди српскиот претседател Томислав Николиќ со Радован Караџиќ, кој е обвинет за геноцид.

Изетбеговиќ го спореди Николиќ со Караџиќ

А1 On - 24.10.2012

Претседателот на претседателството на Босна и Херцеговина и синот на поранешниот претседател Алија Изетбеговиќ, Бакир Изетбеговиќ синоќа го спореди српскиот претседател Томислав Николиќ со Радован ...

Николиќ: Србија не треба повеќе да војува

Курир - 24.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ синоќа изјави дека Србија не треба повеќе да војува туку по мирен пат да се бори за своите интереси.

Николиќ: Србија не треба повеќе да војува

МРТ - 24.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ синоќа изјави дека Србија не треба повеќе да војува туку по мирен пат да се бори за своите интереси.

Николиќ: Србија не треба повеќе да војува

Сител - 24.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ синоќа изјави дека Србија не треба повеќе да војува туку по мирен пат да се бори за своите интереси.

Бакир Изетбеговиќ го спореди српскиот претседател со Радован Караџиќ

МРТ - 24.10.2012

Босанскиот лидер Бакир Изетбеговиќ синоќа го спореди српскиот претседател Томислав Николиќ со Радован Караџиќ, кој е обвинет за геноцид.

Изетбеговиќ го спореди Николиќ со Караџиќ

Курир - 24.10.2012

Босанскиот лиедр Бакир Изетбеговиќ синоќа го спореди српскиот претседател Томислав Николиќ со Радован Караџиќ, кој е обвинет за геноцид.

Изетбеговиќ го спореди српскиот претседател со Радован Караџиќ

Сител - 24.10.2012

Босанскиот лиедр Бакир Изетбеговиќ синоќа го спореди српскиот претседател Томислав Николиќ со Радован Караџиќ, кој е обвинет за геноцид.

Николиќ: Србија не треба повеќе да војува

Либертас - 24.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ синоќа изјави дека Србија не треба повеќе да војува туку по мирен пат да се бори за своите интереси.

Николиќ: Србија не треба повеќе да војува

Денешен - 24.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ синоќа изјави дека Србија не треба повеќе да војува туку по мирен пат да се бори за своите интереси.

Изетбеговиќ го спореди Николиќ со Караџиќ

Либертас - 24.10.2012

Босанскиот лидер Бакир Изетбеговиќ синоќа го спореди српскиот претседател Томислав Николиќ со Радован Караџиќ, кој е обвинет за геноцид.

Николиќ ќе кокетира со Македонија

Утрински - 23.10.2012

Српскиот претседател ќе ги разгледува македонските знаменитости и ќе биде гостин на „Валандовската ракијада“ Иако српскиот претседател Томислав Николиќ, со изјавите околу можното признавање на МПЦ, ...

Што ќе содржи српскиот предлог до Иванов

Утрински - 23.10.2012

Клучното прашање е дали Томислав Николиќ ќе бара само амнестирање на Вранишковски или, пак, ќе условува и со измени во Уставот на МПЦ Предлогот на српскиот претседател Томислав Николиќ за посредување ...

Мисицата на Србија ја врати круната, за мис прогласена првата придружничка

Канал5 - 22.10.2012

Николина Бојиќ ја освои круната на изборот за мис на Србија во организација на компанијата „Miss YU“, а зошто се уште не е доволно јасно.

Непристоен предлог од Николиќ

Дневник - 22.10.2012

Бранко ЃОРЃЕВСКИ Ослободувањето на Јован Вранишкоски од затвор и разговори што би требало да решат за некаков статус на МПЦ-ОА нуди српскиот претседател Томислав Николиќ како замена за решавање на ...

Црковниот спор бара и грчки благослов

Дневник - 22.10.2012

Признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА првенствено зависи од решавањето на проблемот за името поради ставот на блокот на грчките цркви, кои се мошне влијателни во семејството на православните цркви.

Регионот се задвижи од интервјуто на Николиќ

Сител - 22.10.2012

Ексклузивното интервју на српскиот претседател Николиќ за Сител го раздвижи Балканот. Сите медиуми во регионот без исклучок ги пренесоа изјавите кои го разбија митот за националиситчките погледи на ...

Николина Пишек во страстна прегратка со новиот дечко! (ФОТО)

+инфо - 22.10.2012

Атрактивната водителка Николина Пишек сè почесто може да се види во популарните белградски клубови како се забавува со својот нов дечко Видоје Ристовиќ.

Вранишковски не го носи томосот за МПЦ

Алфа - 22.10.2012

Не треба да се очекува позитивен резултат од понудата на српскиот претседател Томислав Николиќ - МПЦ да го добие томосот од СПЦ, во замена за амнестирање на Јован Вранишковски.

Александра Докниќ е новата Мис Србија

Хитпортал - 22.10.2012

А лександра Докниќ, довчерачната прва придружничка, од вчеравечер и официјално е новата Мис Србија. После исчезнувањето на Николина Бојиќ и бројните шпекулации која девојка наместо неа ќе ја понесе ...

ФОТО: Ова е новата Мис на Србија за 2012

Press24 - 22.10.2012

По скандалот со поранешната Мис на Србија, Николина Бојиќ која лажеше дека не е во брак за да учествува на изборот, а потоа сама се откажа од титулата најубава девојка во Србија со објаснување дека ...

Николиќ: Името, грбот и знамето се проблемот за спорот со Грција

+инфо - 22.10.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ изјави дека пречка за европскиот пат на Србија e што нема да дозволи да и биде одземена територија, а на Македонија пречка и е што не сака да прифати да се ...

Николиќ: По Косово Албанците ќе бараат своја држава и во Македонија

Press24 - 22.10.2012

Николиќ за Танјуг вели дека македонските политчари можат сега да ја буткаат главата во песок, но дека за 20 години и тие ќе го имаат српскиот проблем со Албанците Македонија ќе го има српскиот ...

Николиќ: Македонија ја чека истото сценарио како Србија со албанците

Сител - 22.10.2012

Николиќ за Танјуг вели дека македонските политчари можат сега да ја буткаат главата во песок, но дека за 20 години и тие ќе го имаат српскиот проблем со Албанците Македонија ќе го има српскиот ...

Николиќ: Македонија за 20 години ќе го има српскиот проблем со Албанците

Либертас - 22.10.2012

Николиќ за Танјуг вели дека македонските политчари можат сега да ја буткаат главата во песок, но дека за 20 години и тие ќе го имаат српскиот проблем со Албанците Македонија ќе го има српскиот ...

Николиќ: Македонија за 20 години ќе се соочи со проблем сличен на српскиот

Sky - 22.10.2012

Пречката на Македонија на европскиот пат се што не сака да прифати да се откаже од името, грбот и знамето, додека пречката на Србија e што нема да дозволи да и биде одземена територија, изјави ...