TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тајно била зголемена листата со лекови

Макфакс - 01.10.2006

(Дневник) – сабота, 16.09.2006 ЗДРАВСТВО Позитивната листата била проширена со десетина препарати, зад кои не стои Комисијата што ја подготвувала, тврдат во Бирото за лекови Министерот за здравство Имер Селмани ќе формира комисија што ќе ги споредува предлог-позитивната листа што ја подготвила ...

Разрешени директорите во јавните здравствени установи

А1 - 30.09.2006

Министерот за здравство д-р Имер Селмани ги разреши постојните директори во јавните здравствени установи. Селмани ваквата одлука ја донел на вчерашниот состанок на Здравствениот совет, се наведува во соопштението од неговиот кабинетот.

Ќе им ставам крај на игрите со здравствениот денар

Дневник - 30.09.2006

Ќе воведам одговорност, конкурентност, отчетност и контрола! Кога директорите ќе знаат дека ќе ги контролира друга „постава“, ќе внимаваат како ќе работат, вели министерот Селмани Министерската фотелја на Имер Селмани ќе му биде многу пожешка од градоначалничката.

Професионализмот мора да им застане на патот на партиските кадри

Време - 30.09.2006

ИНТЕРВЈУ: ИМЕР СЕЛМАНИ, МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО Адријана Георгиев Имер Селмани пред еден месец ја смени градоначалничката фотелја во Сарај и седна во министерската фотелја на здравството. Новата функција, вели, му донела многу обврски и малку слободно време за семејството.

Над 300 кандидати за менаџери во здравството

Утрински - 30.09.2006

КОНКУРС На конкурсот за обуката за менаџирање во здравството што го распиша Министерството за здравство до вчерашниот последен ден се пријавиле околу 300 кандидати. Оваа бројка ќе биде и поголема со оглед на тоа дека ќе се чекаат пријавите што ќе стасаат по пошта в понеделник.

Над 300 пријавени на конкурсот за обука на менаџери во здравството

А1 - 29.09.2006

Економисти, правници, лекари, еминентни професори од Клинички центар. Над 300 луѓе се пријавиле на конкурсот за обука на менаџери во здравството. Овие документи се собрани утринава за само еден час. Редица луѓе стрпливо чекаа да поднесат барање, други аплицираа преку интернет.

Битолските лекари на генерален штрајк

Време - 29.09.2006

БОЛНИТЕ СЕ ВРАЌААТ СО НЕЗАВРШЕНА РАБОТА Нервозни и разочарани пациенти вчера ја напуштаа битолската болница без да завршат работа, а пациентите за дијализа мораа со свои пари да ги набавуваат системи за дијализа и инфузионите раствори.

Директор на Фондот за здравство ќе се избира на конкурс

Утрински - 29.09.2006

Место привремено решение за раководител на Фондот за здравствено осигурување, Владата се премисли и на местото директор на здравствената каса ќе постави кандидат кој ќе биде регуларно избран на конкурс. Поинаку и не може да се протолкува итната одлука на Управниот одбор на Фондот за здравствено ...

Фондот доби нов управен одбор

Дневник - 29.09.2006

Со новиот Управен одбор на Фондот за здравство ќе претседава д-р Вулнет Ферати, кој ја извршува и функцијата шеф на кабинетот на министерот за здравство Имер Селмани. Негов заменик ќе биде д-р Снежана Костадиноска- Милошеска, државна секретарка во Министерството за финансии, соопштија вчера од ...

Вулнет Ферати - претседател

Вечер Прес - 29.09.2006

Претставникот на Министерството за здравство, д-р Вулнет Ферати е нов претседател на новиот Управен одбор во Фондот за здравствено осигурување. На функцијата заменик-претседател на УО на ФЗО е Снежана Костадиноска-Милошеска, државен секретар во Министерството за финансии.

Генерален штрајк на битолските лекари

А1 - 28.09.2006

Денеска здравствените работници од клиничката болница и здравствениот дом во Битола на синдикалната средба одлучија да стапат во генерален штрајк. Битолските лекари и медицински сестри на овој чекор се решија, бидејќи не им се исполнети синдикалните барања за исплата на заостанатите плати и ...

Фондот за здравство ќе расправа за состојбата во Битола

А1 - 28.09.2006

Новоформираниот управен одбор на Фондот за здравство денеска одлучи на седницата идната недела да се расправа за алармантната состојба во болницата во Битола. Стручните служби на Фондот се задолжени да поднесат извештај за состојбата во здравствената каса и дали во неа има доволно пари за да се ...

Фондот за здравство бара изваштај за состојбата на националната здравствена каса

Канал5 - 28.09.2006

Управниот одбор на Фондот за здравство на својата прва седница ги задолжил стручните служби на фондот во текот на следната седница да поднесат извештај за актуелната состојба на национална здравствена каса. Управниот одбор на Фондот за здравство на својата прва седница ги задолжил стручните служби ...

Фондот во була, Пановски тврди дека никогаш не било подобро

Дневник - 28.09.2006

Финансиската состојба во Фондот за здравство е критична, изјави деновиве вицепремиерот Зоран Ставревски, а директорот Никола Пановски вчера изјави дека Фондот никогаш не бил во постабилна состојба. - Од лани нема заостанат долг постар од 60 дена, за што некои доставувачи си наплатќаа камата на ...

Клинички го одложи генералниот штрајк

Време - 28.09.2006

СЕЛМАНИ ДОБИ ВРЕМЕ Вработените во Клиничкиот центар ќе го одложат генералниот штајк и ќе му дадат време на министерот Имер Селани да ги реши проблемите со Фондот за здравство, било одлучено на вчерашниот состанок на претставниците на синдикатот на Клиничкиот центар.

Одлука за штрајк идната недела

Вечер Прес - 28.09.2006

Советот на Синдикатот на Клиничкиот центар вчера одлучи на 29 септември да не се реактивира штрајкот на здравствените работници од овој центар. Членовите на Советот конечната одлука ќе ја соопштат идната недела, откако Синдикатот повторно ќе се сретне со министерот за здравство Имер Селмани.

Нов УО и в.д. директор на ФЗО

Вечер Прес - 28.09.2006

Конститутивната седница на новиот Управен одбор на Фондот за здравствено осигурување е закажана за денеска. УО ќе брои и понатаму седум члена. Од редовите на Министерството за здравство претставник ќе биде Вулнет Серати, сегашен шеф на кабинетот на министерот Имер Селмани, а претставник од ...

Ќе фрчат тужби од лекарите

Вест - 27.09.2006

СИНДИКАТОТ ЗА ЗДРАВСТВО НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД ЗГОЛЕМЕНИТЕ ПЛАТИ Клиниките, болниците и здравствените домови во земјава ќе колабираат ако Владата не го испочитува Колективниот договор и не им подели покачени плати на вработените, му порачаа синдикалците на министерот за здравство Имер Селмани, со кого ...

Преговори или штрајк во здравството

Утрински - 27.09.2006

Ако до крајот на неделата не почнат преговори со министерот за здравство, Имер Селмани, за исплатата на августовските плати во здравството според новиот Колективен договор, Синдикатот за здравство од понеделник најавува генерален штрајк.

Штрејкот на клиничкиот центар ставен на стенд бај

Канал5 - 27.09.2006

Советот на синдикатот на клиничкиот центар донел одлука дека нема да штрајкуваат во петок. Имале закажано уште една средба со министерот за здравство Имер Селмани идната недела. Советот на синдикатот на клиничкиот центар донел одлука дека нема да штрајкуваат во петок.

Нема странец директор на фондот за здравство – проблемите со платите ја ставиле во временски теснец

Канал5 - 27.09.2006

Горги Тренковски е единствениот кандидат за директор на Фондот за здравство – Тренковски е директор на „Ре-медика“ – изборот е утре. Управниот одбор кој го предлага новиот директор веќе е составен. Горги Тренковски е единствениот кандидат за директор на Фондот за здравство Тренковски е директор на ...

Средба со министерот Селмани или штрајк!

Вечер Прес - 27.09.2006

Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита на РМ бара итна средба со министерот за здравство Имер Селмани заради почитување на колективниот договор според кој 24.000 здравствени работници за месец август треба да земат плата зголемена од 22 до 35 проценти.

Клиниките бараат покачување или ќе штрајкуваат

А1 - 26.09.2006

Од идната недела можна е целосна блокада на здравството. Сите клиники најавуваат штрајк, го бараат зголемувањето на платите од 35% што пред избори го договорија синдикатот и претходната власт. Бараат итна средба со министерот Селмани оти трпението на лекарите е при крај.

Синдикатот за здравство бара итна средба со министерот Селмани

Канал5 - 26.09.2006

Министерот Селмани не може да го ревидира колективниот договор – тоа е само негова замислена бајка – ова е реакцијата на синдикатот за здравство и фармација при ССМ, по најавите од Селмани дека е неизвесно дали ќе се продолжи исплата на зголемените плати во здравството.

Закон ќе ги штити пациентите

Дневник - 26.09.2006

Пациентите не се заштитени, поради што ќе се донесе закон со кој ќе бидат загарантирани нивните права, а тие што се незадоволни ќе можат да пријават на телефонска линија Пациентите не се доволно заштитени, поради што ќе донесеме нов закон со кој ќе бидат загарантирани нивните права, а тие што се ...

Првите школувани директори - во јануари

Време - 26.09.2006

КОНКУРС ЗА ОБУКА НА МЕНАЏЕРИ ВО ЗДРАВСТВОТО Од почетокот на идната година здравствените институции ќе ги раководат двајца директори што ќе го завршат курсот за менаџмент и лидерство во здравството и ќе го положат испитот за директори, најавуваат од Министерството за здравство.

Со здравствената каса привремено ќе раководи домашен менаџер

Утрински - 26.09.2006

Владата денеска најверојатно ќе постави директор на Фондот за здравствено осигурување и воедно ќе избере членови на Управниот одбор на оваа институција. За в.д. директор најмногу се врти името на Ѓорѓи Тренковски, менаџер од приватната општа болница „Ре-медика", кој се смета за кадар на ВМРО-ДПМНЕ.

Селмани бара време да го преиспита работењето на Фондот за здравство

Вечер Прес - 26.09.2006

На денешната Владина седница треба да се наименува нов в.д. директор на Фондот и нов Управен одбор Министерот за здравство Имер Селмани вчера му даде целосна поддршка на Самостојниот синдикат на Клиничкиот центар во нивните барања лекарите августовската плата да ја земат според потпишаниот ...

В среда ќе се знае дали ќе има штрајк во клинички

А1 - 25.09.2006

Советот на синдикатот в среда ќе одлучи ќе има или не штрајк во клинички. Вака се изјаснија од синдикатот по денешната средба со министерот Селмани. Министерот им предложил да почекаат владата утре да го назначи управниот одбор на фондот и новиот в.д.

Синдикатот и Селмани во обид да се најде решение за Клинички

А1 - 25.09.2006

Синдикатот на Клинички центар и министерот за здравство Имер Селмани денеска ќе се обидат да изнајдат заеднички прифатливо решение за да не се реализира најавуваниот генерален штрајк. Синдикалците си го бараат зголемувањето на платите од 35%, што по тримесечно исплатување им беше сопрено во ...

Синдикатот на клиничкиот центар се повлекува од идејата за генерален штрајк

Канал5 - 25.09.2006

Синдикатот на клинички се повлекува од идејата за генерален штрајк. Министерот за здравство Селмани побарал време да утврди дали за зголемување на платите има пари во здравствената каса. Синдикатот на клинички се повлекува од идејата за генерален штрајк.