TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ленс Амстронг петтипат по ред триумфираше на Тур Д' Франс

А1 - 27.07.2003

Американецот Ленс Амстронг петтипат по ред триумфираше на велосипедската трка Тур Д' Франс. 31-годишниот Амстронг стана втор велисипедист во светот со пет победи на турата низ Франција израмнувајки се со ленендарниот Шпанец Мигуел Индураин, кој последовно славеше на најпрестиното велосипедско ...

Ленс Армстронг блиску до победа на Тур Д' Франс

А1 - 26.07.2003

Американецот Ленс Армстронг речиси ја обезбеди петтата последовна победа на професионалната велосипедска трка Тур Д' Франс, по драматичната трка со времето во претпоследната 19-та етапа. По хронометарот од Порни до Нант долг 49 км, една минута и 16 секунди е предноста на Армстронг пред германецот ...

Утрешната етапа веројатно ќе го реши победникот на Тур Д' Франс

А1 - 25.07.2003

Утрешниот хронометар во претпоследната етапа веројатно ќе го реши победникот на 90 издание на професионалната велосипедска трка Тур Д' Франс. Германецот Јан Улрих денеска во 18 етапа надомести само две секунди од заостанувањето зад водечкиот Американец Ленс Армстронг.

Ленс Армстронг наближува кон петтиот последовен триумф на Тур Д' Франс

А1 - 24.07.2003

Американецот Ленс Армстронг решително наближува кон петтиот последовен триумф на професионалната велосипедска трка Тур Д' Франс. Жолтата маичка остана на него, откако ја одржа предноста од минута и седум секунди пред најблискиот конкурент- германецот Јан Улрих и по 17 етапа.

Епска победа на Ленс Армстронг

Утрински - 23.07.2003

Многу возбудувања во 15. етапа на 90. Тур де Франс до Луз Ардиден Ленс Армстронг покажа неверојатна упорност по двете губења на рамнотежата, од кои по првото на последното искачување на Пиринеите дури и падна, за да се врати и да победи во 15-тата и најтешка етапа на најпрестижната велосипедска ...

Винокуров ја разгоре борбата за севкупен победник на трката

Утрински - 22.07.2003

Драстично намалувајќи ја разликата во однос на лидерот Армстронг по 14. етапа на 90. Тур де Франс Казахстанецот Александар Винокуров сў уште сонува за триумф на Тур де Франс откако беше подобар од Ленс Армстронг и во 14. етапа, втора низ Пиринеите. "Многу сум задоволен од денешното возење.

Ленс Армстронг во 15-та етапа на Тур Д' Франс ја покажа вистинската сила

А1 - 21.07.2003

Ленс Армстронг во 15-та етапа на годинашниот Тур Д' Франс конечно ја покажа својата вистинска сила. Откако падна на последната нагорнина во еден чуден инцидент, ја продолжи трката и ги скрши другите во негов стил, зголемувајки ја предноста во вкупниот поредок на 1 минута и 7 секунди пред Улрих и 2 ...

Улрих на само 15 сек. зад Армстронг

Утрински - 21.07.2003

Со второто место во 13. етапа, Германецот го стигна водечкиот во генералниот пласман на Тур де Франс Германецот Јан Улрих веќе му диши во вратот на Американецот Ленс Армстронг, доближувајќи му се на водечкиот во генералниот пласман на 90. Тур де Франс на само 15 сек.