TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Казни за административците кои непоравдано не сакаат да бидат попишувачи

Вест - 02.10.2011

За секое одбивање да се биде попишувач мора да се има оправдување поткрепено со документ кој ќе го проверуваат стручни комисии Сите боледувања и други документи врз основа на кои попишувачите од ...

Владата ќе ги проверува боледувањата на државните попишувачи

Телма - 02.10.2011

Сите боледувања и други документи врз основа на кои попишувачите од редовите на администрацијата бараат изземање, ќе бидат предмет на проверка од стручни (лекарски) комисии и секоја злоупотреба ќе се ...

Пописен инструктор нападнат во Тетово

Утрински - 02.10.2011

Инструктор на државната пописна комисија од Скопје вчера вечер бил физички нападнат од членот на општинската пописна комисија со иницијали Ф.Х од Mала Rечица, соопштуваат од полицијата .

Нападнат член на пописна комисија во Тетово

Вест - 02.10.2011

Член на пописната комисија во Тетово нападнал државен инструктор за попис поради кавга за компјутер. Вчера, околу 18 часот во просториите на „Радио Тетово“ лоцирано на улица „Његошева“ каде е ...

Тетово - член на пописната комисија нападнал државен инструктор

Телма - 02.10.2011

Член на пописната комисија во Тетово нападнал државен инструктор за попис поради расправија околу користење на компјутер.

ДПК: Пописот почна во сите реони

Вест - 02.10.2011

Пописот почнал во сите 44 региони, информираше претседателката на Пописната комисија, Слободанка Гиевска. Таа побара сите кои не се дел од Државниот завод за статистика и Државната пописна комисија, ...

Член на пописна комисија физички нападнал инструктор

Канал5 - 02.10.2011

Членот на општинската пописна комисија со иницијали Ф.Х од Mала Rечица вчера вечер физички го нападнал инструкторот на државната пописна комисија од Скопје.

Административците избрани за попишувачи се должни да ја завршат обврската - потсетува владата

Канал5 - 02.10.2011

Сите боледувања и други документи врз основа на кои попишувачите од редовите на администрацијата бараат изземање, ќе бидат предмет на проверка од стручни (лекарски) комисии и секоја злоупотреба ќе се ...

Се истепале попишувачи и инструктори во Тетово!

Inpress - 02.10.2011

Скопје, 2. октомври 2011 (ИНПРЕС) Попишувач и неговиот инструктор вчера вечерта завршиле во тетовската полициска станица откако членот на Општинската пописна комисија, Ф.Х од Мала Речица физички го ...

Ќе се казнуваат злоупотребите при барањата за изземање на попишувачите од редовите на администрацијата

Press24 - 02.10.2011

Сите боледувања и други документи врз основа на кои попишувачите од редовите на администрацијата бараат изземање, ќе бидат предмет на проверка од стручни (лекарски) комисии и секоја злоупотреба ќе се ...

Ќе се казнуваат злоупотребите при барањата за изземање на попишувачите

МРТ - 02.10.2011

Сите боледувања и други документи врз основа на кои попишувачите од редовите на администрацијата бараат изземање, ќе бидат предмет на проверка од стручни (лекарски) комисии и секоја злоупотреба ќе се ...

ДПК: Пописот започна во сите реони

Нетпрес - 02.10.2011

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Македонија почнал во сите 44 пописни региони, информираше претседателката на Државната пописна комисија, Слободанка Гиевска.

Пописен инструктор нападнат во Тетово

Press24 - 02.10.2011

Инструктор на државната пописна комисија од Скопје вчера вечер бил физички нападнат од членот на општинската пописна комисија со иницијали Ф.Х од Mала Rечица, соопштуваат од полицијата.

Пописен инструктор нападнат во Тетово

Сител - 02.10.2011

Инструктор на државната пописна комисија од Скопје вчера вечер бил физички нападнат од членот на општинската пописна комисија со иницијали Ф.Х од Mала Rечица, соопштуваат од полицијата.

ДПК: Пописот започна во сите реони

Сител - 02.10.2011

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Македонија почнал во сите 44 пописни региони, информираше претседателката на Државната пописна комисија, Слободанка Гиевска.

Секоја злоупотреба на попишувачите ќе се казни

Сител - 02.10.2011

Сите боледувања и други документи врз основа на кои попишувачите од редовите на администрацијата бараат изземање, ќе бидат предмет на проверка од стручни (лекарски) комисии и секоја злоупотреба ќе се ...

Во Албанија и во Србија денеска почна пописот на населението

Алфа - 02.10.2011

Пописот на населението и домаќинствата денеска почнува и во Албанија. На терен ќе бидат над 15 илјади попишувачи, кои ќе треба да прибираат податоци за населението, домаќинствата и земјоделските ...

Казни за попишувачите што се прават болни

Алфа - 02.10.2011

Сите боледувања и други документи врз основа на кои учесниците во пописот од редовите на администрацијата бараат изземање, ќе бидат предмет на проверка од стручни (лекарски) комисии и секоја ...

Започна пописот - очекувајте ги попишувачите

Кирилица - 02.10.2011

Од вчера па до 15 октомври во Македонија се спроведува најголемото статистичко истражување - пописот на населението, домаќинствата и становите Пописот започна вчера во 8 часот изутрината.

Секоја злоупотреба на попишувачите ќе се казни

Нетпрес - 02.10.2011

Сите боледувања и други документи врз основа на кои попишувачите од редовите на администрацијата бараат изземање, ќе бидат предмет на проверка од стручни (лекарски) комисии и секоја злоупотреба ќе се ...

Владата ќе ги казни сите што не сакаат да попишуваат?

+инфо - 02.10.2011

За попишувачите-административци кои ќе достават до Државната пописна комисија боледувања и документи за оправдување дека не се во можност или, пак, не сакаат да вршат попишување на население, ...

ДПК: Пописот започна во сите реони

Курир - 02.10.2011

Вчера на прес конференција претседателката на Државната пописна комисија Слободанка Гиевска изјави дека пописот на населението, домаќинствата и становите во Македонија почнал во сите 44 пописни ...

Попишувачите ќе бидат казнети за секоја злоупотреба

Курир - 02.10.2011

- Сите боледувања и други документи врз основа на кои попишувачите од редовите на администрацијата бараат изземање, ќе бидат предмет на проверка од стручни (лекарски) комисии и секоја злоупотреба ќе ...

СКАНДАЛ: Попишувачите и инструкторите се тепаат наместо да попишуваат?!

+инфо - 02.10.2011

Попишувач и неговиот инструктор вчера вечерта завршиле во тетовската полициска станица откако членот на Општинската пописна комисија, Ф.Х од Mала Rечица физички го нападнал инструкторот на Државната ...

Пописен инструктор нападнат во Тетово

Курир - 02.10.2011

Инструктор на државната пописна комисија од Скопје вчера вечер бил физички нападнат од членот на општинската пописна комисија со иницијали Ф.Х од Mала Rечица, соопштуваат од полицијата.

Нападнат пописен инструктор во Тетово

Нетпрес - 02.10.2011

Член на пописната комисија во Тетово нападнал државен инструктор за попис поради расправија околу користење на компјутер.

Казни за попишувачите што се прават болни

Кајгана - 02.10.2011

Сите боледувања и други документи врз основа на кои учесниците во пописот од редовите на администрацијата бараат изземање, ќе бидат предмет на проверка од стручни (лекарски) комисии и секоја ...

Се степаа попишувач и инструктор за пописот

Кајгана - 02.10.2011

Член на Државната пописна комисија за тетовскиот регион, физички нападнал Државен инструктор за попис на населението по вербална расправија за компјутер.

Се степале попишувачи поради компјутер

Р.С.Европа - 02.10.2011

Член на пописната комисија во Тетово нападнал државен инструктор за попис поради расправија околу користење на компјутер.

Бојкот на малцинства на пописот во Србија и во Албанија

Алфа - 02.10.2011

И покрај повиците упатени до граѓаните, пописот и во Албанија и во Србија кој започна денеска се одвива со бојкот на малцинства.

Доцни пописот во Тетовско

Алфа - 02.10.2011

Пописот во тетовско започна со мало задоцнување, поради недостиг на материјалите. Нема други проблеми, ниту најави за бојкот тврдат во пописната комисија.

Почна пописот, проблемите ќе се решаваат

Алфа - 02.10.2011

Од утринава попишувачи низ целата држава, ја спроведуваат во сите 44 пописни реони најзначајната статистичка операција, која се организира еднаш на 10 години.

Се уште се дели материјалот за попишување во Тетово

Алфа - 02.10.2011

Започна да се дели материјалот за попишување во тетовската пописна комисија. Бројните попишувачи кои утрото беа вратени, попладнето околу 17 часот доаѓаа по материјалите.

Пописот може да се пролонгира?

Алфа - 02.10.2011

Почнаа првите проблеми во спроведувањето на пописот - недоволната бројка обучени попишувачи ја загрозува навремената реализација на оваа операција.

Инцидент во тетовската пописна комисија

Алфа - 02.10.2011

Член на тетовската пописна комисија и државен инструктор синоќа се обиделе физички да се пресметаат во просториите на тетовската пописна комисија.

Нападнат пописен инструктор во Тетово

Точка - 02.10.2011

Член на пописната комисија во Тетово нападнал државен инструктор за попис поради расправија околу користење на компјутер.

Секоја злоупотреба на попишувачите ќе се казни

Точка - 02.10.2011

Сите боледувања и други документи врз основа на кои попишувачите од редовите на администрацијата бараат изземање, ќе бидат предмет на проверка од стручни (лекарски) комисии и секоја злоупотреба ќе се ...

Пописот почна навреме во сите 44 пописни реони

Вечер Прес - 02.10.2011

За давање неточни податоци, како и за непопишување, предвидени се парични кaзни и до 1.500 евра Точно навреме во сите 44 предвидени реони во саботата изутрина почна пописот на населението, ...

Тепачки за пописот во Тетово

Sky - 02.10.2011

Инструктор на државната пописна комисија од Скопје вчера вечер бил физички нападнат од членот на општинската пописна комисија со иницијали Ф.Х од Mала Rечица, соопштуваат од полицијата.

Балканот, пописите и бојкотите

Дневник - 01.10.2011

Речиси во целиот свет пописите се редовна статистичка операција. Се одржуваат еднаш во 10 години, ги пребројуваат жителите, нивните социјални карактеристики, образованието, големината на ...

Пописот коски нема, ама коски крши

Дневник - 01.10.2011

Иако драмата околу пописот ослободува многу адреналин, надежта е дека сепак нема да предизвика нова етно-политичка криза во Македонија.

ВМРО-НП бара одлагање на попишувањето

Дневник - 01.10.2011

Одлагање на пописот на населението поради сомнежите за злоупотреба и фалсификат побара опозициската ВМРО-Народна партија.

Тирана подготвува пописен фалсификат

Дневник - 01.10.2011

Од денеска се попишува и Албанија, но како и претходниот, така и овој попис ќе го бојкотираат малцинствата. Тие завчера заеднички соопштија дека нема услови за демократски попис, ниту пак ...

Јаневска обвини за пописен фалсификат

Дневник - 01.10.2011

Неотповиклива оставка на функцијата претседател на Државната пописна комисија вчера доцна попладне поднесе Весна Јаневска. - Во Република Македонија се готви уште еден голем пописен фалсификат.

Едмонд Темелко: Не го признаваме пописот во Албанија

Дневник - 01.10.2011

Македонското малцинство нема да го признае пописот во Албанија, изјави лидерот на Македонска алијанса за европска интеграција и градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко.

Пребројувањето почна, како ќе заврши

Утрински - 01.10.2011

Жаклина Хаџи-Зафирова И покрај искричењата во Државната пописна комисија, попишувањето почнува денеска и ќе трае до 15 октомври.

Ново реално шоу - „Попиши се со стил“!

Утрински - 01.10.2011

Огнен Јанески Народе! Чујте и почујте! Започнува најновото издание на општонародниот попис! Овојпат, само за вас - многу јавни личности ќе продефилираат низ вашиот дом! Бесплатно и сосема ...

Новковска: Пописот почна на територијата на цела Македонија

Канал5 - 01.10.2011

Пописот е почнат на територијата на цела Македонија, изјави денеска директорката на Заводот за статистика Благица Новковска.

СДСМ: владата не е способна да го спроведе пописот

Телма - 01.10.2011

Оставката на претседателката на пописната комисија пред да почне пописот, со директни обвинувања дека се подготвува фалсификат и пазар, е огромен скандал за државата, смета СДСМ.

Технички проблеми на почеток на пописот во Липково и во Куманово

Канал5 - 01.10.2011

Утрово во Липково четириесетина семејства не сакале да се попишуваат ако нема Македонци и Срби во попишувачките тимови. Но откако тимовите излегоа на терен, недоразбирањето се надмина.

Барбареев: Новите членови на Комисијата му дадоа нов импулс на пописниот процес

Канал5 - 01.10.2011

Први октомври, прв ден од пописот на населението во Македонија. Гостин во вестите на Канал 5 беше членот и портпаролот на Државната пописна комисија Кирил Барбареев.

Делумен старт на Пописот во кумановскиот регион

Телма - 01.10.2011

Во куманово и регионот околу овој град дел од попишувачите не го добиле потребниот пописен материјал, а дел не знаат кои се нивните реони за работа.

Дел од попишувачите во тетовско со празни раце заминаа дома

Телма - 01.10.2011

Во тетовската Регионална канцеларија за попис утрово не беа пристигнати сите пописни материјали, па голем број од попишувачите изненадени или гневни си заминаа дома.

Гиевска: Политичките партии да не го злоупотребуваат пописот

Канал5 - 01.10.2011

Пописот започна во сите 44 пописни реони, потврди Државната пописна Комисија. Државниот завод за статистика им ги овозможил сите услови за одржување на пописот во земјата „ Ние ќе се соочуваме со ...

ОБНОВЕНО: Македонија подготвена за успешен попис

Дневник - 01.10.2011

Повеќе од сигурно е дека Македонија ќе спроведе успешен попис на населението, домаќинствата и становите. Земјата е подготвена за квалитетно и веродостојно прибирање податоци.

ОБНОВЕНО: Пописот почна во сите 44 реони, апел да не се политизира

Дневник - 01.10.2011

ОБНОВЕНО: Пописот почна во сите 44 реони, апел да не се политизира П описот на населението, домаќинствата и становите во Македонија почна во сите 44 пописни региони, откако по пишувачите го подигнаа ...

Оставките не го попречија пописот во Македонија

Deutsche Welle - 01.10.2011

Од денеска до 15 октомври во Македонија ќе се спроведе најголемото статистичко истражување - пописот на населението, домаќинствата и становите.

Со многу недоразбирања почнува пописот во Албанија

Дневник - 01.10.2011

Пописот на населението и домаќинствата денеска почнува и во Албанија, јави дописникот на МИА од Тирана. На терен ќе бидат над 15 илјади попишувачи, кои ќе треба да прибираат податоци за населението, ...

И во Србија почнува пописот

Дневник - 01.10.2011

Во Србија од денеска почнува пописот на населението, домаќинствата и становите, кој ќе трае до 15 октомври, а првите прелиминарни резултати ќе бидат објавени на 15 ноември.

Јавете се бесплатно за пописни нерегуларности

Дневник - 01.10.2011

Бесплатна телефонска линија на којашто граѓаните ќе можат да пријават каква било повреда на нивните права за време на претстојниот попис на населението, домаќинствата и становите, почна да ...

Почнува пописот на населениото, домаќинствата и становите

Утрински - 01.10.2011

Од денеска до 15 октомври во Македонија ќе се спроведе најголемото статистичко истражување - пописот на населението, домаќинствата и становите . Пописот почна во 8 часот изутрината.

Почнува пописот на населениото, домаќинствата и становите

Дневник - 01.10.2011

Од денеска до 15 октомври во Македонија ќе се спроведе најголемото статистичко истражување - пописот на населението, домаќинствата и становите. Пописот почна во 8 часот изутрината.

ОБНОВЕНО: Пописот почна навреме и се одвива без проблеми

Дневник - 01.10.2011

Пописот на населението, домаќинствата и становите почна навреме и се одвива без проблеми, информираат од Државната пописна комисија (ДПК).

Македонското малцинство го бојкотира пописот во Албанија

Утрински - 01.10.2011

Во Албанија од денеска почнува пописот на населението и домаќинствата. Претставниците на македонското и другите малцинства истакнаа дека ќе го бојкотираат попишувањето и дека нема да ги признаат ...

ЕУРОСТАТ: Македонија подготвена за успешен попис

Дневник - 01.10.2011

Повеќе од сигурно е дека Македонија ќе спроведе успешен попис на населението, домаќинствата и становите. Земјата е подготвена за квалитетно и веродостојно прибирање податоци, е оценката на ЕУРОСТАТ ...

Нема бојкот, но има технички проблеми при пописот

Deutsche Welle - 01.10.2011

Пописот почна навреме, информираше Државната пописна комисија на Македонија. Во некои региони со етнички мешано население, попишувачите меѓутоа се соочува со технички проблеми.

Пописот почна навреме и се одвива без проблеми

Утрински - 01.10.2011

Првите податоци од пописот, според најавите, треба да бидат објавени во декември оваа година . Пописот на населението, домаќинствата и становите почна навреме и се одвива без проблеми, информираат од ...

Државните органи и ЕВРОСТАТ убедени во успешен попис

Телма - 01.10.2011

Пописот на населението, домаќинствата и становите почна навреме и се одвива без проблеми, информирааше утрово Државната пописна комисија (ДПК).

Јаневска поднесе оставка и обвини за пописен фалсификат

Дневник - 01.10.2011

Неотповиклива оставка на функцијата претседател на Државната пописна комисија поднесе Весна Јаневска . - Во Република Македонија се спрема уште еден голем пописен фалсификат.

Пописот како темпирана бомба

Утрински - 01.10.2011

Дали ќе беше подобро пописот да се одложи, наместо да се ризикува непризнавање на резултатите или тивок бојкот Во една многу непријатна и тензична атмосфера, особено во Државната пописна комисија, во ...

Попис на населението И во Србија

Телма - 01.10.2011

Во Србија од денеска почнува пописот на населението, домаќинствата и становите, кој ќе трае до 15 октомври, а првите прелиминарни резултати ќе бидат објавени на 15 ноември.

Попис на населението во Албанија

Телма - 01.10.2011

Пописот на населението и домаќинствата денеска почнува и во Албанија. На терен ќе бидат над 15 илјади попишувачи, кои ќе треба да прибираат податоци за населението, домаќинствата и земјоделските ...

Започна пописот на населението, домаќинствата и становите

Телма - 01.10.2011

Од денеска до 15 октомври во Македонија ќе се спроведе најголемото статистичко истражување - пописот на населението, домаќинствата и становите. Пописот почна во 8 часот изутрината.

Претседателката на пописната комисија поднесе оставка

Нетпрес - 01.10.2011

Претседателката на Државната пописна комисија, Весна Јаневска, вчера попладне, на само еден ден пред почетокот на пописот си даде неотповиклива оставка.

Со бојкот на малцинствата почна пописот и во Албанија

+инфо - 01.10.2011

Пописот на населението и на домаќинствата од утрово почна и во Албанија, со бојкот на малцинствата. На терен се над 15.000 попишувачи, кои ќе треба да прибираат податоци за населението, домаќинствата ...

По многу опструкции, оставки и неизвесност, Пописот денеска сепак започна

+инфо - 01.10.2011

Иако претседателката на Државната пописна комисија (ДПК), Весна Јаневска и нејзиниот заменик, Абдулменаф Беџети вчера, на само неколку часа пред почетокот на Пописот во Македонија поднесоа оставки на ...

Почна пописот во Србија

Нетпрес - 01.10.2011

Попис на населението, домаќинствата и становите во Србија почна денеска, а ќе трае до 15 октомври. Првите прелиминарни резултати ќе бидат објавени на 15 ноември.

Пописот во Битола започна без проблеми

Курир - 01.10.2011

Точно во 8 часот во Битола почнаа активностите на ангажираните лица кои до 15 октомври на терен ќе го спроведуваат Пописот на населението, домаќинствата и становите во општините Битола, Могила и ...

СКАНДАЛ: Пописот денеска не почна?!

+инфо - 01.10.2011

Хаос со Пописот за население и домаќинствата кој утринава во 8 часот официјално почна во Македонија, забележа екипата на Плусинфо.

ДПК: Пописот се одвива без проблеми

Р.С.Европа - 01.10.2011

Пописот на населението, домаќинствата и становите денеска почна во 8 часот соопшти потпаролот на државната пописна комисија Кирил Барнабеев.

ДПК: Пописот се одвива без проблеми

Курир - 01.10.2011

Државната пописна комисија информира дека пописот на населението, домаќинствата и становите почна навреме и истиот се одвива без проблеми.

Почнува пописот на населениото, домаќинствата и становите 2011

МРТ - 01.10.2011

Од денеска до 15 октомври во Македонија ќе се спроведе најголемото статистичко истражување - пописот на населението, домаќинствата и становите. Пописот почна во 8 часот изутрината.

ДПК: Пописот се одвива без проблеми

Нетпрес - 01.10.2011

Пописот на населението, домаќинствата и становите почна навреме во 8 часот и се одвива без проблеми, информираше Државната пописна комисија.

ПОЧНА ПОПИСОТ ВО МАКЕДОНИЈА

МРТ - 01.10.2011

ПОЧНА ПОПИСОТ ВО МАКЕДОНИЈА. ОБВРСКА НА СЕКОЈ ГРАЃАНИН Е ДА БИДЕ РЕГИСТРИРАН. ОКОЛУ 20 ИЛЈАДИ ПОПИШУВАЧИ ВО НАРЕДНИВЕ 15 ДЕНА ТРЕБА ДА ГИ ПОПИШАТ СИТЕ ГРАЃАНИ ВО ЗЕМЈАВА И ЌЕ СОБЕРАТ ПОДАТОЦИ ЗА ...

ЕУРОСТАТ: Подговени сте за успешен попис

Курир - 01.10.2011

Повеќе од сигурно е дека Македонија ќе спроведе успешен попис на населението, домаќинствата и становите. Земјата е подготвена за квалитетно и веродостојно прибирање податоци, е оценката на ЕУРОСТАТ ...

ДПК: Пописот досега е без проблеми

+инфо - 01.10.2011

Државната пописна комисија предмалку на прес–конференција информираше дека Пописот на населението, домаќинствата и становите почна навреме во 8 часот и се одвива без проблеми.

Стартува пописот, екс-претседателката најави можен фалсификат!

Inpress - 01.10.2011

Скопје, 1. октомври 2011 (ИНПРЕС) И покрај искричењата во Државната пописна комисија, попишувањето почнува денеска и ќе трае до 15 октомври.

Првите попишувачи се отпишаа ама пописот почна

Р.С.Европа - 01.10.2011

Пописот на населението, домаќинствата и становите денеска почна во 8 часот соопшти потпаролот на државната пописна комисија Кирил Барнабеев.

ЕУРОСТАТ: Македонија ќе спроведе успешен попис

Нетпрес - 01.10.2011

Повеќе од сигурно е дека Македонија ќе спроведе успешен попис, смета директорот на Директоратот за соработка, комуникација и главни индикатори при ЕУРОСТАТ, Питер Евераерс.

СДСМ: Власта не е способна да го спроведе пописот

Нетпрес - 01.10.2011

Власта не е способна законски да спроведе ниту една техничка, статистичка операција како што е пописот, оцени Емилијан Станковиќ од опозициската СДСМ, а оставката на претседателката на пописната ...

СДСМ: Оставката на Весна Јаневска и обвинувањата за фалсификат се огромен скандал

+инфо - 01.10.2011

Оставката на претседателката на пописната комисија, Весна Јаневска пред да почне пописот и директни обвинувања дека се подготвува фалсификат и пазар претставува огромен скандал за државата, смета ...

Во Штип и Карбинци без проблеми се одвива пописот

Курир - 01.10.2011

Пописот на граѓаните во општините Штип и Карбинци почна без проблеми. На терен се 108 парови попишувачи. - Надминати се проблемите што се појавија изминатите два дена. Пописот почна точно во 8 часот.

ДПК: Пописот се одвива без проблеми

Press24 - 01.10.2011

Пописот на населението, домаќинствата и становите почна навреме и се одвива без проблеми, информираат од Државната пописна комисија (ДПК).

Пописот на населението во Штип и Карбинци тече без проблеми

Сител - 01.10.2011

И покрај проблемите со кои се соочи пописната комисија, сепак изминативе два дена успеа да ги надмине, а пописот во општините Штип и Карбинци да започне во утврдениот термин.

Без проблеми стартуваше пописот во пописен реон Прилеп

Сител - 01.10.2011

Најмасовната статистичка операција во државава, деветтиот по ред попис на населението, утрово, стартуваше без проблеми и во пописниот реон Прилеп.

Пописот почна и во Тетово

Сител - 01.10.2011

Во Тетово започна процесот на пописот но во градот во текот на претпладнето немаше извршено попишување на домаќинствата.

ЕУРОСТАТ: Македонија подготвена за успешно спроведување на Пописот

Сител - 01.10.2011

Повеќе од сигурно е дека Македонија ќе спроведе успешен попис на населението, домаќинствата и становите. Земјата е подготвена за квалитетно и веродостојно прибирање податоци, е оценката на ЕУРОСТАТ ...

Попис во Албанија, македонското малцинство го бојкотира

Нетпрес - 01.10.2011

Во Албанија од денеска почнува пописот на населението и домаќинствата. Претставниците на македонското и другите малцинства истакнаа дека ќе го бојкотираат попишувањето и оти пописните резултати нема ...

Попис во општините Охрид и Дебарца

Сител - 01.10.2011

Во пописниот реон 21 кој ги опфаќа општините Охрид и Дебарца започна пописот на населението, домаќинствата и становите. Претседателката на пописната комисија Весна Лекоска потенцираше дека на самиот ...

Тајноста во попишувањето е гарантирана со закон

Сител - 01.10.2011

Новинарот на македонското радио, Перо Серафимовски нема да известува за овој попис. Тој заедно со повеќе од 16.000 попишувачи од утрово е на терен и го спроведува попишувањето на населението и ...

ЕУРОСТАТ: Македонија подготвена за успешно спроведување на Пописот

МРТ - 01.10.2011

Повеќе од сигурно е дека Македонија ќе спроведе успешен попис на населението, домаќинствата и становите. Земјата е подготвена за квалитетно и веродостојно прибирање податоци, е оценката на ЕУРОСТАТ ...

Станковиќ - Обвинувањата на Јаневска се голем скандал за државата

Inpress - 01.10.2011

Скопје, 1. октомври 2011 (ИНПРЕС) Оставката на претседателката на пописната комисија пред да почне пописот, со директни обвинувања дека се подготвува фалсификат и пазар, е огромен скандал за државата.

ПОПИС 2011 ЗА 19.30

МРТ - 01.10.2011

ПОЧНА ПОПИСОТ ВО МАКЕДОНИЈА. ОБВРСКА НА СЕКОЈ ГРАЃАНИН Е ДА БИДЕ РЕГИСТРИРАН. ОКОЛУ 20 ИЛЈАДИ ПОПИШУВАЧИ ВО НАРЕДНИВЕ 15 ДЕНА ТРЕБА ДА ГИ ПОПИШАТ СИТЕ ГРАЃАНИ ВО ЗЕМЈАВА И ЌЕ СОБЕРАТ ПОДАТОЦИ ЗА ...

Пописната драма почна

Р.С.Европа - 01.10.2011

Пописот не тече сјајно но надлежните смируваат, нормално било да има технички проблеми. Стигнаа и првите политички обвинувања за фалсификат.

Во Албанија и во Србија почнува пописот на населението

Inpress - 01.10.2011

Тирана/Белград, 1. октомври 2011 (ИНПРЕС) Во Албанија и во Србија денеска почнува пописот на населението и домаќинствата.

СДСМ: Власта го мести пописот како што мести тендери

Press24 - 01.10.2011

СДСМ обвини дека власта не е способна за спроведување на пописот а оставките кои се случија вчера според нив се огомен скандал.

Груевски: Ги разбирам оставките, но пописот мора да се спроведе реално и правично

+инфо - 01.10.2011

Во интервју за Сител премиерот Никола Груевски изјави дека пописот е чувствително прашање но дека мора да се спроведе по закон и да ја отслика реалната состојба.

Започна пописот

Press24 - 01.10.2011

Од денеска до 15 октомври во Македонија ќе се спроведе најголемото статистичко истражување - пописот на населението, домаќинствата и становите. Пописот почна во 8 часот изутрината.

Започна пописот во Албанија, Македонците го бојкотираат

Курир - 01.10.2011

Денес во Албанија започна пописот на население, кој што малцинствата ќе го бојкотираат. На терен ќе бидат над 15 илјади попишувачи, кои ќе треба да прибираат податоци за населението, домаќинствата и ...

Почнува пописот на населениeто, домаќинствата и становите 2011

Сител - 01.10.2011

Од денеска до 15 октомври во Македонија ќе се спроведе најголемото статистичко истражување - пописот на населението, домаќинствата и становите. Пописот почна во 8 часот изутрината.

Пријави неправилности на пописот!

Press24 - 01.10.2011

Бесплатна телефонска линија на којашто граѓаните ќе можат да пријават каква било повреда на нивните права за време на претстојниот попис на населението, домаќинствата и становите, почна да ...

Бесплатна телефонска линија за евентуални нерегуларности за време на пописот

Сител - 01.10.2011

Бесплатна телефонска линија на којашто граѓаните ќе можат да пријават каква било повреда на нивните права за време на претстојниот попис на населението, домаќинствата и становите, почна да ...

Започна пописот на населението

Курир - 01.10.2011

Од денеска до 15 октомври во Македонија ќе се спроведе најголемото статистичко истражување - пописот на населението, домаќинствата и становите. Пописот почна во 8 часот изутрината.

Со многу недоразбирања почнува пописот во Албанија

МРТ - 01.10.2011

Пописот на населението и домаќинствата денеска почнува и во Албанија, јави дописникот на МИА од Тирана. На терен ќе бидат над 15 илјади попишувачи, кои ќе треба да прибираат податоци за населението, ...

Бесплатна телефонска линија за евентуални нерегуларности за време на пописот

МРТ - 01.10.2011

Бесплатна телефонска линија на којашто граѓаните ќе можат да пријават каква било повреда на нивните права за време на претстојниот попис на населението, домаќинствата и становите, почна да ...

И Србите од денес се попишуваат

Курир - 01.10.2011

Во Србија од денеска почнува пописот на населението, домаќинствата и становите, кој ќе трае до 15 октомври. Првите прелиминарни резултати ќе бидат објавени на 15 ноември.

ДПК: Пописот почна навреме и се одвива без проблеми

Сител - 01.10.2011

Пописот на населението, домаќинствата и становите почна навреме и се одвива без проблеми, информираат од Државната пописна комисија (ДПК).

Пописот во Битола се одвива без проблеми

МРТ - 01.10.2011

Точно во 8 часот во Битола почнаа активностите на ангажираните лица кои до 15 октомври на терен ќе го спроведуваат Пописот на населението, домаќинствата и становите во општините Битола, Могила и ...

Со многу недоразбирања почнува пописот во Албанија

Сител - 01.10.2011

Пописот на населението и домаќинствата денеска почнува и во Албанија. На терен ќе бидат над 15 илјади попишувачи, кои ќе треба да прибираат податоци за населението, домаќинствата и земјоделските ...

Нови членови на ДПК, пописот почнува

Р.С.Европа - 01.10.2011

Владата на Македонија вчера го комплетираше составот на Државната пописна комисија, откако ги констатираше оставките дадени на нивно барање од досегашните членови на Државната пописна комисија ...

Попис во Србија

Р.С.Европа - 01.10.2011

Од денеска до 15 овој месец во Србија се одржува попис на населението и домаќинствата. За прв пат граѓаните ќе одговараат за тоа како одат на работа и дали знаат да користат компјутер.

Попис во Албанија, македонското малцинство го бојкотира

Р.С.Европа - 01.10.2011

Во Албанија од денеска почнува пописот на населението и домаќинствата. За пописот, кој, како што тврди претседателот на Државната комисија Генц Поло, е според евопските стандрарди, ќе бидат потрошени ...

Започна пописот на населението

Нетпрес - 01.10.2011

Од денеска до 15 октомври во Македонија ќе се спроведе најголемото статистичко истражување - пописот на населението, домаќинствата и становите. Пописот почна во 8 часот изутрината.

Почна пописот во Македонија

Р.С.Европа - 01.10.2011

Денеска во Македонија почна пописот на населението, домаќинствата и становите 2011 што ќе трае до 15 октомври. Стартот на пописот беше под знак прашалник поради оставките на членови на Државната ...

Груевски: Пописот мора да се спроведе реално и правично

Sky - 01.10.2011

Во интервју за Сител премиерот Никола Груевски изјави дека пописот е чувствително прашање но дека мора да се спроведе по закон и да ја отслика реалната состојба.

Евростат и институциите сигурни дека ќе има успешен попис

Sky - 01.10.2011

Пописот на населението, домаќинствата и становите почна навреме и се одвива без проблеми, информирааше утрово Државната пописна комисија (ДПК).

Почнува пописот

Sky - 01.10.2011

Денеска започнува статистичката операција попис и покрај големиот број контраверзи кои се случија. Точно во 8 часот попишувачите ќе поминуваат по домаќинствата.

Доколку не бидат затекнати дома граѓаните имаат обврска сами да се пријават за попис

Sky - 01.10.2011

Пописот на населението и домаќинствата во Република Македонија ќе почне на 1-ви октомври и ќе трае 15 дена. Од Државанта пописна комисија велат дека се подготвени за извршување на оваа сложена ...

СДСМ: Власта не е способна да го спроведе пописот

Точка - 01.10.2011

Власта не е способна законски да спроведе ниту една техничка, статистичка операција како што е пописот, оцени Емилијан Станковиќ од опозициската СДСМ, а оставката на претседателката на пописната ...

Започна пописот на населението

Точка - 01.10.2011

Од денеска до 15 октомври во Македонија ќе се спроведе најголемото статистичко истражување - пописот на населението, домаќинствата и становите. Пописот почна во 8 часот изутрината.

ЕУРОСТАТ: Македонија ќе спроведе успешен попис

Точка - 01.10.2011

Повеќе од сигурно е дека Македонија ќе спроведе успешен попис, смета директорот на Директоратот за соработка, комуникација и главни индикатори при ЕУРОСТАТ, Питер Евераерс.

Претседателката на пописната комисија поднесе оставка

Точка - 01.10.2011

Претседателката на Државната пописна комисија, Весна Јаневска, вчера попладне, на само еден ден пред почетокот на пописот си даде неотповиклива оставка.

Попис во Албанија, македонското малцинство го бојкотира

Точка - 01.10.2011

Во Албанија од денеска почнува пописот на населението и домаќинствата. Претставниците на македонското и другите малцинства истакнаа дека ќе го бојкотираат попишувањето и дека нема да ги признаат ...

Почна пописот во Србија

Точка - 01.10.2011

Попис на населението, домаќинствата и становите во Србија почна денеска, а ќе трае до 15 октомври. Првите прелиминарни резултати ќе бидат објавени на 15 ноември.

Пописот почна а со него и проблемите

Sky - 01.10.2011

Неколку часа по почетокот на пописот почнаа и проблеми за кои властите сметаат дека се само технички. Дел од македонските медиуми јавуваат за проблеми со материјали, со попишувачки кадар и со ...

ДПК: Пописот се одвива без проблеми

Точка - 01.10.2011

Пописот на населението, домаќинствата и становите почна навреме во 8 часот и се одвива без проблеми, информираше Државната пописна комисија.

Пописот традиционално почнува со тензии

Н.Македонија - 01.10.2011

Скапата статистичка операција почнува денеска, со тврдења за целосна подготвеност од институциите и со незадоволство од начинот на попишување кај албанските партии.

Како се пребројувавме

Н.Македонија - 01.10.2011

Од осамостојувањето се спроведени три пописи. Денес почнува четвртиот - Првиот беше направен во 1991 година, кога сé уште формално постоеше СФРЈ.

Попис ќе има и покрај оставките

eReporter - 01.10.2011

Пописот 2011 ќе се спроведе и покрај проблемите и оставките што беа поднесени во текот на вчерашниот ден. Пописот почна во 8 часот изутрината, а целта е да обезбеди целосни, квалитетни и меѓународно ...

Во Албанија и во Србија почнува пописот на населението

Идивиди - 01.10.2011

Во Албанија и во Србија денеска почнува пописот на населението и домаќинствата. На терен во Албанија се ангажирани над 15 илјади попишувачи, кои ќе треба да прибираат податоци за населението, ...

Почнува пописот на населениото, домаќинствата и становите 2011

Идивиди - 01.10.2011

Скопје, 1 октомври 2011 (МИА) - Од денеска до 15 октомври во Македонија ќе се спроведе најголемото статистичко истражување - пописот на населението, домаќинствата и становите.

Новковска: Само Беџети е незадоволен

Вест - 30.09.2011

"Заводот за статистика е подготвен за големата операција само 60 отсто", тврди Абдулменаф Беџети, кој се повлече од Државната пописна комисија "И последното парче пописен материјал на македонски ...

Попис ќе има, Беџети поднесе оставка во ДПК

Утрински - 30.09.2011

Пописот во Македонија ќе почне, а проблемите се решаваат дневно и во од, тврдат членови на Државната пописна комисија и Државниот завод за статистика откако синоќа оставка поднесе заменик ...

Беџети поднесе оставка во државната пописна комисија

Телма - 30.09.2011

Пописот во Македонија ќе почне, а проблемите се решаваат дневно и во од, тврдат членови на Државната пописна комисија и Државниот завод за статистика откако синоќа оставка поднесе заменик ...

Оставки на членовите Албанци во пописната комисија

Deutsche Welle - 30.09.2011

Потпретседателот на пописната комисија, Абдулменаф Беџети и членовите Албанци поднеле оставки на функциите на еден ден пред официјалниот почеток на пописот во Македонија.

Новковска: пописот започнува утре во 8 часот

Телма - 30.09.2011

Подготвени сме да го почнеме пописот, изјави денеска претседателката на Државниот завод за статистика Благица Новковска.

Заклучоци на Владата за претстојниот попис

Дневник - 30.09.2011

Во врска со претстојниот попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, Владата на вчерашната седница донесе неколку заклучоци.

Беџети си поднел оставка како втор човек на пописната комисија!

Дневник - 30.09.2011

Абдулменаф Беџети, заменик-претседател на Државната пописна комисија, попладнево си поднел оставка на функцијата, дознава „Дневник“.

Организации на етничките малцинства во Албанија ќе го бојкотираат пописот на населението

Вест - 30.09.2011

Организации на етничките малцинства во Албанија едногласно одлучија да го бојкотираат пописот на населението во земјата следниот месец, објавија грчките медиуми.

Пописот стартува, проблемите останаа

Утрински - 30.09.2011

„Има различни мислења, но попишувачите и сите други учесници во пописот ќе работат според Законот“, изјави Јаневска Од утре изутрина започнува најголемата статистичка операција во земјава и покрај ...

Попис со балканско политикантство?

Утрински - 30.09.2011

Тодор Пендаров Пописот на населението, домаќинствата и за становите во прв ред е обемно статистичко истражување што се врши во сите држави во светот, а по правило се прави во одредени временски ...

Кој ќе се попише, ќе раскажува

Дневник - 30.09.2011

Попис ќе има, но можно е да трае и повеќе од предвидениот рок. Од друга страна, на ден пред неговиот почеток продолжува играта на нерви меѓу коалициските партнери за тоа кој ќе биде попишуван.

Македонците, Грците, Србите ќе го бојкотираат пописот во Албанија

Дневник - 30.09.2011

Етничките малцинства во Албанија, меѓу кои Македонците, Грците, Србите, Власите се сплотија и одлучија да го бојкотираат пописот во Албанија, кој исто како и кај нас, треба да се одржи во октомври .

Се проблематизира почетокот на пописот

Deutsche Welle - 30.09.2011

На само 24 часа пред закажаниот почеток на пописот во Македонија не се знае дали оваа многу битна и скапа статистичка операција навистина ќе се оддржи.

Кавга во Пописната комисија, Беџети поднесе оставка

Вест - 30.09.2011

Албанците од Пописната комисија и потпретседателот Абдулменаф Беџети, ја напуштија седницата на пописната комисија. Со оваа реакција на синоќешната седница на Комисијата целосно се доведе во прашање ...

Попис ќе има - тимовите подготвени

Канал5 - 30.09.2011

Претседателка Весна Јаневска за Kанал 5 ја потврди оставката на Беџети. Според Јаневска попис ќе има и ќе се одвива според законот.

Попис ќе има и покрај несогласувањата во Пописната комисија

Дневник - 30.09.2011

Утре во Македонија ќе почне пописот и покрај несогласувањата околу толкувањето на Законот за попис и без оглед што заменик претседателот на ДПК, Абдулменаф Беџети синоќа си даде оставка.

Пописот започнува утре во 8 часот

Телма - 30.09.2011

Пописот започнува да се реализира утре во 8 часот, изјави директорката на Државниот завод за статистика, Благица Новковска.

Македонското малцинство ќе го бојкотира пописот во Албанија

Телма - 30.09.2011

Организациите на етничките малцинства во Албанија пред неколку дена едногласно одлучија да го бојкотираат Пописот на населението кој започнува утре.

Едмонд Темелко: Не го признаваме пописот во Албанија

Канал5 - 30.09.2011

Македонското малцинство нема да го признае пописот во Албанија. Ова за албанската агенција Балкан веб го изјавил лидерот на Македонска алијанса за европска интеграција и градоначалник на Пустец, ...

Македонците од Албанија бараат помош од претседателот Иванов

Канал5 - 30.09.2011

Претседателот Иванов да побара официјална Тирана да ги заштити Македонците во Албанија, од обидот на тамошните власти да го елиминираат македонското малцинство таму на претстојниот попис.

Јаневска поднесе оставка

Телма - 30.09.2011

Претседателката на Државната пописна комисија Весна Јаневска попладнево изјави дека поднесе неотповиклива оставка на функцијата.

Јаневска: Поднесов оставка затоа што во Македонија се спрема голем пописен фалсификат

Канал5 - 30.09.2011

На само неколку часа до почетокот на пописот, претседателката на државната пописна комисија Весна Јаневска си поднесе неотповиклива оставка.

Претседателката на Пописната комисија Весна Јаневска поднесе оставка

Вест - 30.09.2011

Претседателката на Државната пописна комисија соопшти дека си поднесува оставка од функцијата. Колегите Албанци цело време ја опструираат работата на комисијата. Ја опструираат И сега во моментов.

Попис ќе има - тврдат во ДПК и ДЗС, Беџети поднесе оставка

Нетпрес - 30.09.2011

Пописот во Македонија ќе почне, а проблемите се решаваат дневно, тврдат членови на Државната пописна комисија и Државниот завод за статистика откако синоќа оставка поднесе заменик претседателот на ...

Попис ќе има- Беџети поднесе оставка

Press24 - 30.09.2011

Пописот во Македонија ќе почне, а проблемите се решаваат дневно и во од, тврдат членови на Државната пописна комисија и Државниот завод за статистика откако синоќа оставка поднесе заменик ...

Беџети ја потврди оставката, пописот ќе потрае подолго од предвиденото

+инфо - 30.09.2011

Потпретседателот на Државната пописна комисија (ДПК), Абдулменаф Беџети, потврди дека поднел оставка на ден пред одржувањето на пописот на населението и домаќинствата од 1 до 15 октомври.

До крај не се знае ни кој ќе попишува, ни кој ќе биде попишан!

Капитал - 30.09.2011

Владејачките партии одговорноста и вината за хаосот настанат непосредно пред почетокот на пописот ја префрлаат кај Пописната комисија.

Попис ќе има - тврдат во ДПК и ДЗС, Беџети поднесе оставка

Inpress - 30.09.2011

Скопје, 30. септември 2011 (ИНПРЕС) Пописот во Македонија ќе почне, а проблемите се решаваат дневно и во од, тврдат членови на Државната пописна комисија и Државниот завод за статистика откако синоќа ...

Проблеми пред стартот на пописот

Р.С.Европа - 30.09.2011

Од Државната пописна комисија велат дека пописот нема да биде одложен, откако членовите од албанската заедница ја напуштија работата на комисијата.

Во Србија почна попис на населението, домаќинствата и на становите

+инфо - 01.10.2011

Во Србија од утрово почна пописот на населението, домаќинствата и на становите и ќе трае до 15 октомври, а првите прелиминарни резултати ќе бидат објавени на 15 ноември.

Во Србија почнува попис на населението, домаќинствата и становите

Сител - 01.10.2022

– Пописот на населението, домаќинствата и становите во Србија почнува денеска и ќе се спроведува секој ден од осум часот наутро до 31 октомври до 20 часот. Пописот што го спроведува Републичкиот завод за статистика (РЗС) ќе собира податоци за ...

Новковска: Пописот почнува утре во 8 часот

Сител - 30.09.2011

Подготвени сме да го почнеме пописот, изјави денеска претседателката на Државниот завод за статистика Благица Новковска.

Новковска: Пописот почнува утре во 08.00 часот

Алфа - 30.09.2011

Сe е подготвено за утрешното започнување на пописот на население и домаќинства, изјави Благица Новковска, директор на Државниот завод за статистика (ДЗС).

На пописот секој има можност да се изјасни за етничката припадност

Курир - 30.09.2011

Мрежата за мултикултурно општество на Македонија која ја сочинуваат здруженијата на граѓани на заедниците на Египќаните, Црногорците, Хрватите, Словенците, Русите, Ерменците, Украинците, Унгарците и ...

Македонците од Албанија на средба кај претседателот Иванов

Курир - 30.09.2011

Претставници на голем број на здруженија на Македонците во Албанија денес беа примени од претседателот Ѓорѓе Иванов. На средбата која што е во тек, присуствува и македонскиот градоначалник на ...

Попис на населението во Србија

Нетпрес - 30.09.2011

Попис на населението од утре ќе започне и во Србија. На попишувањето ќе учествуваат 40.000 попишувачи, кои за 15 дена ќе заработат околу 22.000 динари, пишува “Политика“.

ВМРО-НП: Пописот ќе го спроведуваат партиски активисти

+инфо - 30.09.2011

Попишувачките комисии и попишувачките тимови се полни со партиски активисти, предупреди денеска опозициската вонпарламентарната ВМРО-Народна партија (НП), која повика дека најдобро е најмасовната ...

ВМРО НП: Злоупотреба и фалсификат на пописот заради партизираност

Нетпрес - 30.09.2011

Од ВРМО Народна партија велат дека пописот може да се злоупотреби и фалсификува поради целосната партизираност на попишувачите и членовите на комисиите бидејќи во најголем процент се ангажирани луѓе ...

СМК ги повика граѓаните на масовен одзив на пописот

Курир - 30.09.2011

Владата и Собранието да изјават дека независно од пописните резултати ги гарантираат со Устав затекнатите права и културна автономија на малцинските етнички заедници во Македонија СМК очекува ...

ЦРИС: Пописот треба да се одложи на неодредено

+инфо - 30.09.2011

„Денес, кога сме на прагот на оваа важна активност, пописот на населението, домаќинствата и становите во Македонија, недостасува потребната професионална и кадровска подготовка за пописот, постојат ...

Бесплатна телефонска линија за пријавување нерегуларности на пописот

+инфо - 30.09.2011

Од утре ќе почне да функционира бесплатна телефонска линија на која сите граѓани ќе можат да пријават одредени нерегуларности во врска со престојниот попис, кој треба да се одржи од 1 до 15 октомври ...

Телефонска линија за евентуални нерегуларности на пописот

Курир - 30.09.2011

Граѓаните ќе можат да пријават каква било повреда на нивните права за време на претстојниот попис на населението, домаќинствата и становите, на бесплатана телефонска линија која ќе започне да ...

Информативна кампања во Куманово спроведена од Националниот кумановски Ромски Центар

МРТ - 30.09.2011

Националниот Ромски Центар од Куманово во соработка со државната пописна комисија, два месеци на терен меѓу ромската популација од општината, но и во другите градови од Македонија спроведе ...

Откази во Државната пописна комисија на ден пред пописот?

+инфо - 30.09.2011

Дел од членовите на Државната пописна комисија од албанска националност, денес си поднеле оставки објавува порталот Скај.

Албанците се мобилизираат за да се попишат во што поголем број

Кирилица - 30.09.2011

Граѓанското движење „Разбуди се“ во четвртокот издаде соопштение со кое се повикуваат „граѓаните на Република Македонија, а посебно граѓаните Албанци“, масовно да се приклучат на процесот на ...

Попис во Македонија

Р.С.Европа - 30.09.2011

Нов претседател на Државната пописна комисија е Слободанка Гиевска. Владата на Македонија вчера го комплетираше составот на Државната пописна комисија, откако ги констатираше оставките дадени на ...

Граѓаните подготвени за пописот

Курир - 30.09.2011

Нема одложување или менување на правилата. Државниот завод за статистика решителен, попишувачите подготвени. Граѓаните чекаат. Пописот на населението започнува од утре во 8 часот.

ИНСТРУКТОРИТЕ ГИ ПОДИГНАА МАТЕРИЈАЛИТЕ ЗА ПОПИСОТ

МРТ - 30.09.2011

ИНСТРУКТОРИТЕ ГИПОДИГНАА МАТЕРИЈАЛИТЕ, ПОПИСОТ ПОЧНУВА УТРЕ ВО 8 ЧАСОТ. ДО 15-ТИ ОКТОМВРИ ОБВРСКАНА СИТЕ ГРАЃАНИ Е ДА БИДАТ РЕГИСТРИРАНИ НА ПОПИСОТ.

Попис ќе има - тврдат во ДПК и ДЗС, Беџети поднесе оставка

МРТ - 30.09.2011

Пописот во Македонија ќе почне, а проблемите се решаваат дневно и во од, тврдат членови на Државната пописна комисија и Државниот завод за статистика откако синоќа оставка поднесе заменик ...

Потпретседателот на пописната комисија си даде оставка

Алфа - 30.09.2011

Потпретседателот на Државната пописна комисија, Абдулменаф Беџети си поднесе неотповиклива оставка. Беџети ја потврди оставката и најави дека во текот на денешниот ден ќе ја достави и до ...

Иванов на средба со претставници на Македонската национална заедница во Албанија

Курир - 30.09.2011

Претставници на Македонската национална заедница во Република Албанија, активни во научниот, културниот и економско-политичкиот живот на оваа соседна земја денес беа примени од страна на ...

Попис ќе има - тврдат во ДПК и ДЗС, Беџети поднесе оставка

Сител - 30.09.2011

Пописот во Македонија ќе почне, а проблемите се решаваат дневно и во од, тврдат членови на Државната пописна комисија и Државниот завод за статистика откако синоќа оставка поднесе заменик ...

Иванов: На Македонците во Албанија да им се гарантира правото на самоопределување

Курир - 30.09.2011

Претставници на Македонската национална заедница во Република Албанија, активни во научниот, културниот и економско-политичкиот живот на оваа соседна земја денес беа примени од страна на ...

Пописот почнува утре во 08.00 часот

Нетпрес - 30.09.2011

Подготвени сме да го почнеме пописот, изјави денеска претседателката на Државниот завод за статистика Благица Новковска.

Попис со конфронтации

Алфа - 30.09.2011

Попис ќе има и тој треба да стартува утре во 8 часот наутро, затоа што неговото одлагање претставува законско прекршување.

ЦРИС бара одложување на пописот

Кајгана - 30.09.2011

Центарот за разбирање и институционална соработка (ЦРИС) на ден пред спроведувањето на пописот констатира дека недостасува потребната професионална и кадровска подготовка и дека постојат сомнежи во ...

Средба на претседателот Иванов со македонската заедница во Албанија

Кајгана - 30.09.2011

Претседателот Ѓорге Иванов денеска се сретна со претставници на Македонската национална заедница во Албанија, активни во научниот, културниот и економско-политичкиот живот на оваа соседна земја, ...

Јаневска поднесе оставка од претседателската функција во Државната пописна комисија

Сител - 30.09.2011

Попладнево и Весна Јаневска поднесе оставка на позицијата Претседател на државната пописна комисија. Како причина Јаневска наведува дека се сомнева оти се подготвувал фалсификат на пописот кој ...

Реакции за престојниот попис

Алфа - 30.09.2011

Претставници на Еѓипќаните, Црногорците, Хрватите, Словенците, Русите, Ерменците, Украинците, Унгарците и Пољаците ги повикаа своите сонародници слободно да го изјаснат својот етнички идентитет, ...

Македонското малцинство ќе го бојкотира пописот во Албанија

Алфа - 30.09.2011

Македонците ќе го бојкотираат пописот во Албанија. Македонското заедно со останатите малцинства се одлучиле на ваков чекор бидејќи не им било прифатено ниту едно барање за слободно да ја искажат ...

Попис согласно законот, Гиевска на чело на ДПК

Курир - 30.09.2011

Нема одложување на пописот или менување на правилата. Пописот на населението сигурно ќе започне утре во 8 часот наутро и ќе се спроведе согласно законот до 15 октомври.

На ден пред пописот, Весна Јаневска, си поднесе оставка

Р.С.Европа - 30.09.2011

Претседателката на Државната пописна комисија Весна Јаневска, попладнево си поднесе оставка. Во изјавата за медиумите, Јаневска вели дека одлуката ја смета за изнудена од колегите Албанци и Турци во ...

Новковска: Пописот почнува утре во 8 часот

Press24 - 30.09.2011

Претседателката на Државниот завод за статистика потврди дека се целосно подготвени за старт на пописот на населението Подготвени сме да го почнеме пописот, изјави денеска претседателката на ...

Скандалозно: Оставка на претседателката Јаневска а пописот е утре

+инфо - 30.09.2011

Неотповиклива оставка попладнево на неколку часови до стартот на пописот си поднесе претседателката на Државната пописна комисија, Весна Јаневска.

Мрежа за мултикултурно општество: Пописот можност секој да се изјасни за етничката припадност

Сител - 30.09.2011

Мрежата за мултикултурно општество на Македонија која ја сочинуваат здруженијата на граѓани на заедниците на Египќаните, Црногорците, Хрватите, Словенците, Русите, Ерменците, Украинците, Унгарците и ...

Македонците, Грците, Србите ќе го бојкотираат пописот во Албанија

Inpress - 30.09.2011

Тирана, 30. септември 2011 (ИНПРЕС) Етничките малцинства во Албанија, меѓу кои Македонците, Грците, Србите, Власите се сплотија и одлучија да го бојкотираат пописот во Албанија, кој исто како и кај ...

Претседателката на пописна комисија си даде оставка

Кајгана - 30.09.2011

Претседателката на Државната пописна комисија, Весна Јаневска на само еден ден пред почетокот на пописот си даде неотповиклива оставка.

Владата го комплетира составот на ДПК, пописот утре почнува

Курир - 30.09.2011

Владата на Република Македонија на денешната седница го комплетираше составот на Државната пописна комисија, откако ги констатираше оставките дадени на нивно барање од досегашните членови на ...

Пописот почнува со ново раководство на Државната пописна комисија

Сител - 01.10.2011

Весна Јаневска повеќе не е претседател на Државната пописна комисија. Таа доцна попладнево си поднесе оставка на функцијата.

ДСЗ е подготвен за почеток на пописот во Македонија

Р.С.Европа - 30.09.2011

Подготвени сме да го почнеме пописот, изјави денеска претседателката на Државниот завод за статистика Благица Новковска.

Проблеми со пописот уште пред да почне

Глас на Америка - 30.09.2011

Напуштања на членови на Државната пописна комисија, но претседателката вели дека операцијата ќе се ...

Пописот почнува утре во 8 часот

Курир - 30.09.2011

Претседателката на Државниот завод за статистика, Благица Новковска денес јасно нагласи дека се е подготвено пописот да започне.

Пописот почнува утре во 08:00 часот

Кајгана - 30.09.2011

Сè е подготвено за утрешното започнување на пописот на население и домаќинства, изјави Благица Новковска, директор на Државниот завод за статистика (ДЗС).

СМК ги повикува граѓаните и Македонците на масовен одзив за пописот

Нетпрес - 30.09.2011

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) апелира до граѓаните на Македонија од први до 15 октомври годинава активно да учествуваат во пописот на населението и го декларираат своето етничко потекло, мајчин ...

Новковска: Пописот почнува утре во 8 часот

МРТ - 30.09.2011

Подготвени сме да го почнеме пописот, изјави денеска претседателката на Државниот завод за статистика Благица Новковска.

Пописот можност секој да се изјасни за етничката припадност

МРТ - 30.09.2011

Мрежата за мултикултурно општество на Македонија која ја сочинуваат здруженијата на граѓани на заедниците на Египќаните, Црногорците, Хрватите, Словенците, Русите, Ерменците, Украинците, Унгарците и ...

СМК ги подучува Македонците муслимани како да се попишат

+инфо - 30.09.2011

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) ги повикува Македонците по вероисповед муслимани да се попишат за Македонци бидејќи и тие, како и Македонците христијани, се нераскинлив и неотуѓив дел од ...

„Разбуди се!“ ги повикува Албанците на масовно учество на пописот во Македонија

Кајгана - 30.09.2011

Граѓанското движење „Разбуди се“ во четвртокот издаде соопштение со кое се повикуваат „граѓаните на Република Македонија, а посебно граѓаните Албанци“, масовно да се приклучат на процесот на ...

Попис ќе има, Беџети поднесе оставка

Курир - 30.09.2011

Пописот во Македонија ќе почне, а проблемите се решаваат дневно и во од, тврдат членови на Државната пописна комисија и Државниот завод за статистика откако синоќа оставка поднесе заменик ...

Организации на етничките малцинства во Албанија ќе го бојкотираат пописот

МРТ - 30.09.2011

Организации на етничките малцинства во Албанија едногласно одлучија да го бојкотираат пописот на населението во земјата следниот месец, објавија грчките медиуми.

Потпретседателот на пописната комисија си даде оставка

Кајгана - 30.09.2011

Потпретседателот на Државната пописна комисија, Абдулменаф Беџети си поднесе неотповиклива оставка. Беџети ја потврди оставката за Макфакс и најави дека во текот на денешниот ден ќе ја достави и до ...

Пописот почнува со ново раководство на Државната пописна комисија

Вечер Прес - 30.09.2011

Весна Јаневска повеќе не е претседател на Државната пописна комисија. Таа во петок попладне си поднесе оставка на функцијата.

Новковска: Пописот почнува утре во 08.00 часот

Sky - 30.09.2011

Сe е подготвено за утрешното започнување на пописот на население и домаќинства, изјави Благица Новковска, директор на Државниот завод за статистика (ДЗС).

Попис на населението во Србија

Точка - 30.09.2011

Попис на населението од утре ќе започне и во Србија. На попишувањето ќе учествуваат 40.000 попишувачи, кои за 15 дена ќе заработат околу 22.000 динари, пишува “Политика“.

Власта решена да го истурка пописот на мускули - експресно избрана нова претседателка?

Sky - 30.09.2011

Нова претседателка е избрана експресно на Државната пописна комисија, таа е Слободанка Гиевска. Пописот според владините сајтови ќе се одржи, иако на бојкот најверојатно ќе повикаат сите етнички ...

Пописот почнува утре во 08.00 часот

Точка - 30.09.2011

Подготвени сме да го почнеме пописот, изјави денеска претседателката на Државниот завод за статистика Благица Новковска.

Потпретседателот на пописната комисија си даде оставка

Канал 77 - 30.09.2011

Потпретседателот на Државната пописна комисија, Абдулменаф Беџети си поднесе неотповиклива оставка. Беџети ја потврди оставката за Макфакс и најави дека во текот на денешниот ден ќе ја достави и до ...

Пописот ќе започне утре во 8 часот

Sky - 30.09.2011

Благица Новковска - претседателката на Државниот завод за статистика, денеска изјави дека се е подготвено за пописот. - Јас кажувам дека ако мојата одлука е да ги испратам со мојот потпис сите лица ...

Попис ќе има - тврдат во ДПК и ДЗС, Беџети поднесе оставка

Точка - 30.09.2011

Пописот во Македонија ќе почне, а проблемите се решаваат дневно, тврдат членови на Државната пописна комисија и Државниот завод за статистика откако синоќа оставка поднесе заменик претседателот на ...

ВМРО НП: Злоупотреба и фалсификат на пописот заради партизираност

Точка - 30.09.2011

Од ВРМО Народна партија велат дека пописот може да се злоупотреби и фалсификува поради целосната партизираност на попишувачите и членовите на комисиите бидејќи во најголем процент се ангажирани луѓе ...

СМК ги повикува граѓаните и Македонците на масовен одзив за пописот

Точка - 30.09.2011

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) апелира до граѓаните на Македонија од први до 15 октомври годинава активно да учествуваат во пописот на населението и го декларираат своето етничко потекло, мајчин ...

Претседателката на пописна комисија Весна Јаневска си поднесе оставка

Sky - 30.09.2011

Претседателката на пописна комисија Весна Јаневска си поднесе неотповиклива оставка на само еден ден пред почетокот на пописот.

Македонците во Албанија ќе се пребројат на паралелен попис

Н.Македонија - 30.09.2011

Размислуваме за наш попис што ќе го спроведе партијата Македонска алијанса за европска иднина и ќе ги преброи конечно сите Македонци на територијата на Албанија, најавува Едмон Темелко, градоначалник ...

Ахмети договара повеќе Албанци со Приштина и со Тирана?

Н.Македонија - 30.09.2011

Нема официјална бројка за тоа колку македонски државјани-Албанци поседуваат и косовско односно албанско државјанство. Нео­фицијалните процени се дека се работи за околу 100.000 лица, што е околу ...

Пописот почнува утре во 8 часот

Идивиди - 30.09.2011

Скопје, 30 септември 2011 (МИА) - Подготвени сме да го почнеме пописот, изјави денеска претседателката на Државниот завод за статистика Благица Новковска.

Попис ќе има - стартува в сабота во 8 часот наутро

Канал5 - 29.09.2011

За два дена стартува пописот. Во сабота во осум часот, наутро попишувачите ќе излезат на терен. Ќе попишуваат според законот.

Пописот ќе започне в сабота - администрацијата дел од пописот

Телма - 29.09.2011

Јавната администрација без оглед за кое работно место станува збор, мора да биде дел од пописните тимови. Од Државната пописна комисија велат дека најголемата статистичка операција ќе започне навреме.

Јаневска: Нема дилеми - пописот ќе се одржи од 1 до 15 октомври

Вест - 29.09.2011

Претседателката на Државната пописна комисија Весна Јаневска денеска за МИА изјави дека пописот на населението, домаќинствата и становите ќе почне навреме на 1 октомври во 8 часот. - Попис ќе има.

Јаневска - Нема дилеми, пописот ќе се одржи од 1 до 15 октомври

Утрински - 29.09.2011

Претседателката на Државната пописна комисија Весна Јаневска денеск изјави дека пописот на населението, домаќинствата и становите ќе почне навреме на 1 октомври во 8 часот . - Попис ќе има.

Јаневска: Пописот ќе почне навреме

Deutsche Welle - 29.09.2011

Претседателката на Државната пописна комисија во Македонија, Весна Јаневска, денеска ги отфрли шпекулациите дека е можно повторно одлагање на почетокот на пописот.

Балкански попис

Утрински - 29.09.2011

Светлана Унковска Што би можело кај нас да биде толку комплицирано за да не може да биде нормално спроведено без да биде исполитизирано или изманипулирано.

Пребројувањето без мерка

Дневник - 29.09.2011

Две сериозни сенки на сомнеж се надвиснаа пред претстојниот попис на населението, онаа за неговата политизација и, врзано со тоа, за неговата објективност.

Груевски и Ахмети ќе го крпат пописот

Дневник - 29.09.2011

ПРЕБРОЈУВАЊЕТО НИКАКО ДА ТРГНЕ Два дена пред пописот неизвесно е дали тој ќе биде спроведен. За најважната статистичка операција по втор пат е оставено да пресечат коалициските партнери Никола ...

Албанскиот политички блок го доведува во прашање пописот

Канал5 - 29.09.2011

На два дена пред официјалниот почетокот, пописот на населението станува се понеизвесен. Албанскиот политички блок и дел од претставниците на малцинствата во државната пописна комисија толкувајќи ги ...

Пописот без одложување, почнува оваа сабота

Дневник - 29.09.2011

И покрај несогласувањата околу Законот и негови различни толкувања, пописот во земјава без никакви одложувања ќе почне во сабота, на 1-ви октомври.

Албанскиот политички блок го доведува во прашање пописот

Inpress - 29.09.2011

Скопје, 29. септември 2011 (ИНПРЕС) На два дена пред официјалниот почетокот, пописот на населението станува се понеизвесен, јави Канал 5.

Партиски активисти се тепаат за место на списокот за попишувачи?

+инфо - 29.09.2011

Партиски активисти од македонската владејачка партија синоќа за малку физички не се пресметаа во општинските штабови во општина Аеродром поради тоа што не се нашле на списоците за попис, на кои ...

Заклучоци на Владата во врска со претстојниот попис

Сител - 29.09.2011

Во врска со претстојниот попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, Владата на вчерашната седница донесе неколку заклучоци.

Владата пресече - пописот да се спроведе според законот

+инфо - 29.09.2011

Сите лица кои се избрани за попишувачи од редот на државната и јавната администрација да ја почитуваат законската обврска и да учествуваат во пописот, а раководителите на институциите да ги ослободат ...

Јаневска: Нема дилеми - пописот ќе се одржи од 1 до 15 октомври

Сител - 29.09.2011

Претседателката на Државната пописна комисија Весна Јаневска денеска за МИА изјави дека пописот на населението, домаќинствата и становите ќе почне навреме на 1 октомври во 8 часот. - Попис ќе има.

Неизвесен попис

Алфа - 29.09.2011

Се уште е неизвесно како ќе се спроведе пописот во Македонија и кој се ќе биде опфатен со него, иако до почетокот остануваат помалку од 48 часа.

Јаневска: Нема дилеми - пописот ќе се одржи од 1 до 15 октомври

+инфо - 29.09.2011

Претседателката на Државната пописна комисија Весна Јаневска денеска за МИА изјави дека пописот на населението, домаќинствата и становите ќе почне навреме на 1 октомври во 8 часот. - Попис ќе има.

Јаневска - Нема дилеми - пописот ќе се одржи од 1 до 15 октомври

Inpress - 29.09.2011

Скопје, 29. септември 2011 (ИНПРЕС) Претседателката на Државната пописна комисија Весна Јаневска денеска за Миа изјави дека пописот на населението, домаќинствата и становите ќе почне навреме на 1 ...

Јаневска: Нема дилеми - пописот ќе се одржи

Курир - 29.09.2011

Претседателката на Државната пописна комисија Весна Јаневска денеска за МИА изјави дека пописот на населението, домаќинствата и становите ќе почне навреме на 1 октомври во 8 часот. - Попис ќе има.

Јаневска: Нема дилеми - пописот ќе се одржи од 1 до 15 октомври

МРТ - 29.09.2011

Претседателката на Државната пописна комисија Весна Јаневска денеска за МИА изјави дека пописот на населението, домаќинствата и становите ќе почне навреме на 1 октомври во 8 часот. - Попис ќе има.

Влада: Пописот да се спроведе согласно законот

Курир - 29.09.2011

Владата на вчерашната седница донесе неколку заклучоци во врска со претстојниот попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија.

Пописот започнува во сабота во 8 наутро

Кирилица - 29.09.2011

Пописот на населението, домаќинствата и становите ќе се одржи од 1 до 15 октомври Претседателката на Државната пописна комисија Весна Јаневска за МИА изјави дека пописот на населението, домаќинствата ...

Попишувачите Македонци и Албанци ќе работат по различни закони!?

Капитал - 29.09.2011

На два дена пред почетокот на пописот никој не знае кој сe ќе биде попишан, иако за тоа има закон во кој јасно е дефиниран опфатот на статистичката операција.

Проблематизирање на пописот

Р.С.Европа - 19.02.2021

Речиси еден месец по усвојувањето на Законот за попис, неколку недели по објавувањето на метотодологијата и месец и половина до неговиот почеток, се уште силни се несогласувањата меѓу власта и ВМРО-ДПМНЕ за начинот на попишување.

Јаневска: Нема дилеми - пописот ќе се одржи од 1 до 15 октомври

Нетпрес - 29.09.2011

Претседателката на Државната пописна комисија Весна Јаневска денеска за МИА изјави дека пописот на населението, домаќинствата и становите ќе почне навреме на 1 октомври во 8 часот. “Попис ќе има.

Пописот ќе се одвива нормално и според европските прописи

Вечер Прес - 29.09.2011

Пописот ќе се реализира од 1 до 15 октомври и тоа според европските правила. Кој и да има нешто против пописот за сите забелешки, треба да се обрати во Брисел, а не кај македонската Влада.

Членовите од Албанска националност си поднесоа оставки, пописот во неизвесност?

Sky - 29.09.2011

Вечерва неофицијално дознаваме дека оставка си поднесоа сите членови од албанска националност како дел од комисијата за попис.

Јаневска: Нема дилеми - пописот ќе се одржи од 1 до 15 октомври

Точка - 29.09.2011

Претседателката на Државната пописна комисија Весна Јаневска денеска за МИА изјави дека пописот на населението, домаќинствата и становите ќе почне навреме на 1 октомври во 8 часот. “Попис ќе има.

Граѓаните со остри реакции на партискиот избор за попишувачи

Sky - 29.09.2011

Избрани се само членови на владеачката партија обвинуваат граѓаните. Одборите на локалните УМС на ВМРО-ДПМНЕ се пресликани низ сите градови во пописните листи не уверуваат читателите.

Одложувањето на пописот се поизвесно?

Канал 77 - 29.09.2011

Државната пописна комисија (ДПК), која со помош на Државниот завод за статистика (ДЗС) треба да го спроведе Пописот на населението и домаќинствата од 1 до 15 октомври, се уште не донела решение за ...

Албанците мобилизирани, во ВМРО-ДПМНЕ изненадени, во ЕУ вознемирени

Н.Македонија - 29.09.2011

Операцијата ја проблематизираат Мендух Тачи, Руфи Османи и Партијата на Турците. Проблемот е префрлен и во Државната изборна комисија Пред попис Пописот на населението, кој почнува в сабота, ја ...

Фотокопии да обезбедат и Македонците

Н.Македонија - 29.09.2011

Законот, ако воопшто и може да се разбере правилно (мислам дека и тие недоречености, односно можноста за различни интерпретации, на некои членови од законот се намерно направени), предвидува да се ...

Нема дилеми - пописот ќе се одржи од 1 до 15 октомври

Идивиди - 29.09.2011

Скопје, 29 септември 2011 (МИА) - Претседателката на Државната пописна комисија Весна Јаневска денеска за МИА изјави дека пописот на населението, домаќинствата и становите ќе почне навреме на 1 ...

Османи бара да бидат попишани и економските мигранти кои живеат во странство

Канал5 - 28.09.2011

Руфи Османи бара договор за усогласување на партиските ставовите за пописот. Само така пописот ќе бил објективен, а резултатите од него немало да бидат оспорувани.

Актери и доктори ставени на списоци за попишувачи

Телма - 28.09.2011

Вработените во културата, образованието, здравството и во другите јавни дејности, се најдоа на списоците за попишувачи на октомврискиот Попис на населението.

Еуростат го следи пописот во Македонија

Дневник - 28.09.2011

Еуростат го следи процесот на подготовка и реализација на пописот на населението, домаќинствата и становите што ќе се одржи од 1 до 15 октомври и го поддржува, меѓу другото, и преку експертска ...

Пописот се изгуби во прописот

Утрински - 28.09.2011

Само два дена пред пописот прашање е колку се измазнија разликите околу толкувањето на Законот Не спласнуваат тензиите во Државната пописна комисија непосредно пред одржувањето на најголемата ...

Македонците и другите малцинства ќе го бојкотираат пописот во Албанија

Дневник - 28.09.2011

Малцинствата во Албанија и официјално потврдија дека ќе го бојкотираат пописот кој почнува на први окомври. И покрај тоа што премиерот Сали Бериша вети европски попис, сепак малцинствата бидејќи не ...

Македонците и другите малцинства во Албанија дефинитивно ќе го бојкотираат пописот

Канал5 - 28.09.2011

И покрај тоа што премиерот Сали Бериша вети европски попис, Македонците и другите малцинства во Албанија оваа статистичка операција ќе ја бојкотираат, бидејќи не може слободно да ја искажат нивната ...

Ахмети повторува - Пописот се спроведува според законот

Телма - 28.09.2011

Европската комисија соопшти дека тим на Еуростат ќе врши мониторинг на Пописот на населението. Нивната цел е да изградат независно експертско мислење дали Пописот ќе се спроведе во согласност со ...

Малцинствата во Албанија ќе го бојкотираат пописот

Телма - 28.09.2011

Претставниците на малцинствата во Албанија со заедничко соопштение испратено до медиумите, албанските инситуции и меѓународните организации во Тирана, официјално информираа дека ќе го бојкотираат ...

Разгорени страсти во пописната комисија

Утрински - 28.09.2011

Два дена пред почетокот на пребројувањето, членовите на Комисијата оспоруваат одредби од Законот за попис На два дена пред почетокот на најголемата статистичка операција, страстите меѓу членовите на ...

Пописот повторно виси во воздух

Дневник - 28.09.2011

Одржувањето на претстојниот попис на населението стана неизвесно откако во Државната пописна комисија се појавија големи разлики околу начинот на попишувањето на лицата што престојуваат во странство, ...

Грците побараа попис по македонски модел

Дневник - 28.09.2011

Во европската година на пописи од 1 октомври ќе се вклучат и Албанија и Србија. И во двете соседни земји пописите требаше да се одржат пролетва, но се одложија - во Србија поради финансиски проблеми, ...

Глумци и балерини ќе попишуваат

Вест - 28.09.2011

Од сабота, попишувачите ќе тргнат по домовите, но во текот на вчерашниот ден Државниот завод за статистика сe уште ги контактираше избраните административци за да ги информира дека ќе учествуваат во ...

Во Државната пописна комисија се кршат копјата за пописот

Дневник - 28.09.2011

Државната пописна комисија сe уште не соопштува каков став ќе заземе во однос на барањето на членовите од албанската и од другите етнички заедници да се попишуваат лица кои престојуваат во странство, ...

Официјално: Малцинствата во Албанија ќе го бојкотираат пописот

Deutsche Welle - 28.09.2011

Малцинствата во Албанија денеска (28.09) и официјално потврдија дека ќе го бојкотираат пописот во таа земја, кој почнува на први окомври.

Малцинствата во Албанија дефинитивно ќе го бојкотираат пописот

Кајгана - 28.09.2011

Преставници на македонското, грчкото, српското, црногорското, ромското и влашкото малцинтво денеска во Тирана потпишаа заедничка декларација и ги известија албанските власти и меѓународниот фактор ...

Малцинствата во Албанија ќе го бојкотираат пописот

Р.С.Европа - 28.09.2011

Претставниците на малцинствата во Албанија соопштија дека ќе го бојкотираат пописот на населението кој почнува на 1-ви октомври.

Дводневна обука за попишувачите од Берово

Курир - 28.09.2011

Во Берово, денеска и утре за сите лица избрани од Државната пописна комисија за реонски попишувачи ќе се одржи дводневна обука.

Пописот виси, Груевски и Ахмети ќе решаваат

Алфа - 28.09.2011

Коалициските партнери во власта ќе решаваат повторно како да се надминат сите разлики околу пописот и тој да почне навреме.

Малцинствата во Албанија ќе го бојкотираат пописот

+инфо - 28.09.2011

Претставниците на малцинствата во Албанија со заедничко соопштение испратено до медиумите, албанските институции и до меѓународните организации во Тирана, официјално информираа дека ќе го бојкотираат ...

Малцинствата во Албанија ќе го бојкотираат пописот

Сител - 28.09.2011

Претставниците на малцинствата во Албанија со заедничко соопштение испратено до медиумите, албанските инситуции и меѓународните организации во Тирана, официјално информираа дека ќе го бојкотираат ...

Одложувањето на пописот се поизвесно?

+инфо - 28.09.2011

Државната пописна комисија (ДПК), која со помош на Државниот завод за статистика (ДЗС) треба да го спроведе Пописот на населението и домаќинствата од 1 до 15 октомври, се уште не донела решение за ...

Еуростат ги следи активностите за пописот

Курир - 28.09.2011

Сите активности за пописот на населението, домаќинствата и становите што ќе се одржи од 1 до 15 октомври ги следи Еуростат и истовремено го поддржува преку експертска проценка што ја врши тим од ...

Утврдено кој ќе попишува и кој ќе биде попишан

Курир - 28.09.2011

Државната пописна комисија ги објави имињата на околу 16.000 избрани лица кои ќе го вршат претстојниот попис на населението.

Еуростат ќе впери четири очи кон пописот во земјава

+инфо - 28.09.2011

Еуростат го следи процесот на подготовка и реализација на Пописот на населението, домаќинствата и становите што ќе се одржи од 1 до 15 октомври, соопшти денеска Европската комисија, откако во ...

Османи: Не е време за пописот!

+инфо - 28.09.2011

Актуелната влада не е подготвена адектавно да го менаџира процесот на попишување на населението и домаќ инствата. Ова денеска на американскиот амбсадор, Пол Волер, му го пренел лидерот на ...

СКАНДАЛ: Попишувачите се партиски војници?

+инфо - 28.09.2011

На списоците за попишувачи за претстојниот попис на населението и домаќинствата кој треба да се одржи од 1 до 15 октомври се ставени сите пријатели и роднини на високи функционери од владејачките ...

На 3 дена пред старт пописот се проблематизира

Сител - 28.09.2011

На три дена пред стартот на пописот, ново недоразбирање меѓу членовите на државната пописна комисија. Претставниците на албанската и турската етничка заедница, имаа посебно толкување на членот 6 од ...

Македонците во Албанија ќе го бојкотираат пописот

Press24 - 28.09.2011

Македонците заедно со останатите малцинства во Албанија ќе го бојкотираат пописот. Тие на ваков чекор се одлучиле бидејќи не можат слободно да ја искажат нивната етничка припадност, стоои во ...

Одржувањето на пописот доведено во прашање?

+инфо - 28.09.2011

Во текот на денешниот и на утрешниот ден, околку 3.000 реонски инструктори ќе обучуваат приближно 16.000 реонски попишувачи, од кои скоро 8.000 Македонци, помалку од 4.000 Албанци, над 1.000 Турци и ...

Возачот на Груевски со половина фамилија се најде на списокот за попишувачи

+инфо - 28.09.2011

Возачот на премиерот Никола Груевски кој живее во Сопиште и неговата сопруга се најдоа на список на попишувачи за претстојниот Попис на население и домаќинства.

Македонците во Албанија ќе го бојкотираат пописот

Курир - 28.09.2011

Македонците заедно со останатите малцинства во Албанија ќе го бојкотираат пописот. Тие на ваков чекор се одлучиле бидејќи не можат слободно да ја искажат нивната етничка припадност, стоои во ...