TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хаг работи на сите пет случаи за можни злосторства во Македонија

Утрински - 13.08.2004

Советникот на Карла дел Понте, Антон Никифоров, за „Утрински весник“ тврди Покрај „случајот Љуботен“, иследниците на Трибуналот собираат информации и за раководството на ОНА, малтретирањето на работниците од „Маврово“, затворањето на браната на Липковското Езеро и за наводните масовни гробници во ...

Високи функционери на Хаг и на НАТО обучувале лажни сведоци за Љуботен

Време - 12.08.2004

ИГНАТ ПАНЧЕВСКИ ПРИКАЖА ВИДЕОЗАПИС Скопскиот адвокат Игнат Панчевски вчера презентираше видеозапис на кој анонимно лице, за кое тој тврди дека е негов клиент, изјавува дека било врбувано од високи функционери на Хаг и на НАТО лажно да сведочи за случајот „Љуботен“.

Карла дел Понте до 25 август со обвинение против Љубе Бошковски

Вест - 12.08.2004

АДВОКАТОТ ИГНАТ ПАНЧЕВСКИ ТВРДИ ДЕКА НАТО И ХАШКИОТ ТРИБУНАЛ ПОТПЛАЌА МАКЕДОНСКИ ГРАЃАНИ ЛАЖНО ДА СВЕДОЧАТ Карла дел Понте ќе стигне во Скопје со готово обвинение против Љубе Бошковски, тврди анонимен клиент чиј видео запис вчера беше пуштен на прес конференција Игнат Панчевски, адвокат од Скопје, ...

Панчевски: „НАТО и Хаг го конструираа Љуботен“

А1 - 11.08.2004

Главниот јавен обвинител на Хашкиот трибунал Карла дел Понте до 25 август ќе пристигне во Скопје со готово обвинение против поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски во врска со случајот Љуботен. Ова е изјава на заштитениот сведок снимена на видео-запис, која на денешната ...

Бучковски: Генерал Петровски не беше шеф на Генералштабот за време на Љуботен

Вест - 11.08.2004

Министерот за одбрана Владо Бучковски вчера изјави дека со работата на Хашкиот трибунал во Македонија многу се шпекулира, што го покажа и споменувањето на поранешниот началник на Генералштабот на АРМ генерал Панде Петровски во врска со случајот Љуботен.

Хаг ќе се откаже од случајот „Љуботен“

Време - 11.08.2004

АКО ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАТА НЕ ОБЕЗБЕДИ ДОКАЗИ Хаг ќе се откаже од случајот „Љуботен“ ако до крајот на годинава не собере доволно докази за обвинение, изјави вчера за „Време“ Андре Никифоров, портпарол на хашкото обвинителство.

Двајца од обезбедувањето на Љубе ќе сведочат за неговата вина

Вест - 11.08.2004

ХАШКИТЕ ИСТРАЖИТЕЛИ ПРОДОЛЖУВААТ СО ИСПИТУВАЊЕТО НА ОСОМНИЧЕНИТЕ ЗА ЗАГИНАТИТЕ ЦИВИЛИ ВО ЉУБОТЕН Овие двајца се главен адут на Хашките истражители кои се уште немаат цврсти докази за извршено злосторство врз цивилното население во Љуботен Двајца од обезбедувањето на ексминистерот на МВР Љубе ...

Хаг трага по докази за Бошкоски

Утрински - 11.08.2004

Претставниците на Хашкиот трибунал во голема тајност продолжуваат со испитувањето на сведоците за „случајот Љуботен“ Иследниците на Хашкиот трибунал кои во понеделникот почнаа со распит на вкупно 18-те осомничени за „случајот Љуботен“ се обидуваат по секоја цена да дојдат до докази и информации кои ...

Хаг со празни раце за "Љуботен"

Дневник - 11.08.2004

СПОРЕД ДОСЕГАШНАТА ИСТРАГА Не се знае што се случило зошто се се заснова на нотарски заверени изјави на жителите на селото, вели адвокатот Дуковски Хаг нема случај против Горан Митевски за одговорност за случајот "Љуботен", тврди адвокатот Сашо Дуковски.

Продолжува распитот во канцеларијата на Хашкиот трибунал во Скопје

Канал5 - 11.08.2004

Во оваа фаза од предобвинителната постапка за случајот Љуботен се собираат исказите на лица кој во август 2001 биле на раководни функции во македонските безбедносни органи. По распитот на Горан Митевски тогашен директор на Јавна безбедност вчера требало д Во оваа фаза од предобвинителната постапка ...

Истражителите од Хаг продолжуваат со сослушување на сведоци

А1 - 10.08.2004

Истражителите на Хашкиот трибунал за воени злосторства, од утре продолжуваат со сослушувањето на сведоците и осомничените за случувањата во Љуботен, откако денеска сведокот Никола Спасевски, поранешен Началник на Управата за безбедност и контраразузнавање, не се појавил на испитувањето, ...

Полицискиот генералот Митевски се соочи со хашките иследници

Време - 10.08.2004

ВО СКОПЈЕ ПОЧНА РАСПИТОТ ЗА „ЉУБОТЕН“ Хашките иследници во Скопје вчера повеќе од осум часа го испрашуваа полицискиот генерал Горан Митевски за настаните во Љуботен од август 2001 година, како осомничен дека е вмешан во убиство на десет цивили.

Горан Митевски сведочеше пред Хашките истражители

Вест - 10.08.2004

ВЧЕРА ВО КАНЦЕЛАРИЈАТА НА ВИСОКИОТ КОМЕСАРИЈАТ ЗА БЕГАЛЦИ ВО СКОПЈЕ Горан Митевски ексдиректорот на Дирекцијата за јавна безбедност во МВР, како осомичено лице, вчера во придружба на неговиот бранител повеќе од пет часа пред хашките истражители даваше изјава за интервенци Повеќе од пет часа, во ...

Митевски одговараше пред хашките иследници

Утрински - 10.08.2004

Претставници на Хашкиот трибунал го почнаа расипитот на осомничените за „случајот Љуботен“ во кој загинаа 10 цивили Поранешниот директор на јавна безбедност во МВР, Горан Митевски, вчерашниот ден го помина во друштво со двајца истражители на Хашкиот трибунал, одговарајќи на прашања во врска со ...

Хаг го сослушуваше генералот Митевски

Дневник - 10.08.2004

ХАШКИОТ ТРИБУНАЛ ЗА СЛУЧАЈОТ "ЉУБОТЕН" Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност во МВР Горан Митевски вчера цел ден беше на сослушување за случајот "Љуботен" во скопската Канцеларија на Меѓународниот суд за воени злосторства во Хаг.

Митевски пред истражителите на Хашкиот трибунал

А1 - 09.08.2004

Со адвокат и актовка поранешниот директор и полициски генерал Горан Митевски утрово се појави пред хашките обвинители испратени од Карла дел Понте. Остана со нив речиси 8 часа. Го испрашуваа како осомничен за настаните во Љуботен 2001. По распитот не сакаше да коментира.

Трибуналот го насочил вниманието кон лица од агенцијата „Комета"

Утрински - 09.08.2004

Претставниците на Хашкиот трибунал денеска ќе одржат распит на 18 лица за †случајот Љуботен" Во изминатиот период од страна на хашките иследници биле сослушани повеќе од 50 сведоци, меѓу кои и неколкумина министри Пред претставниците на Хашкиот трибунал денеска во Скопје треба да се одржи распит на ...

Митевски на соочување со истражителите на Хашкиот трибунал

Канал5 - 09.08.2004

Еден од главните осомничени за случајот „Љуботен“ од времето на етничкиот конфликт во Македонија во 2001 година, генералот на македонската полиција Горан Митевски, заедно со останатите осомничени, денеска треба да се соочи со истражителите на Меѓународ Еден од главните осомничени за случајот ...