TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ричардс: НАТО треба да ги интензивира нападите во Либија

+инфо - 15.05.2011

НАТО би требало да ги интензивира воздушните напади во Либија за да ја ослабе власта на либискиот лидер Моамер Гадафи, рече шефот на британските вооружени сили, генералот Дејвид Ричардс.

Командантот на британската Армија бара проширување на целите за напади во Либија

Сител - 15.05.2011

Командантот на британската Армија, генерал Дејвид Ричардс денеска изјави дека НАТО мора да ги интензивира своите бомбардирања во Либија, но и да ги прошири целите за напад што сега се ограничени.

Генерал Дејвид Ричардс бара проширување на целите за напади во Либија

МРТ - 15.05.2011

Командантот на британската Армија, генерал Дејвид Ричардс денеска изјави дека НАТО мора да ги интензивира своите бомбардирања во Либија, но и да ги прошири целите за напад што сега се ограничени.

Ричардс: НАТО треба да ги интензивира воздушните напади во Либија

Нетпрес - 15.05.2011

НАТО би требало да ги интензивира воздушните напади во Либија за да ја ослабе власта на либискиот лидер Моамер Гадафи, рекол шефот на британските вооружени сили, генералот Дејвид Ричардс, пишува ...

Британски генерал: НАТО треба да ги интензивира нападите во Либија

eReporter - 15.05.2011

НАТО би требало да ја интензивира воздушната кампања во Либија за да ја ослаби власта на либискиот лидер Моамер Гадафи, изјави шефот на британските вооружени сили, генерал Дејвид Ричардс за неделен ...

Шест силни експлозии одекнаа околу Триполи

А1 - 14.05.2011

Шест сили експлозии одекнаа рано изутрина и во текот изминатата ноќ во близина на Триполи, кој го надлетуваа авиони. Франс прес пренесува дека рано изутрината се слушнале четири експлозии во Триполи, ...

Гадафи: НАТО не може да ме погоди

Р.С.Европа - 14.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави дека се наоѓал на место каде што НАТО бомбите не можат да го погодат. На аудио снимка емитувана на државната телевизија нападот на НАТО врз неговото седиште во ...

Свет - Власта на Гадафи е загрозена и во Триполи

Вест - 14.05.2011

ЛИБИЈА, 14 мај (АП) - НАТО вчера лансираше уште воздушни напади врз Триполи, додека режимот на Моамер Гадафи се соочуваше со отворено спротивставување на копно, а активисти соопштија дека имало многу ...

Гадафи: „НАТО не може да ме погоди“

Телма - 14.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави дека се наоѓал на место каде што НАТО бомбите не можат да го погодат. На аудио снимка емитувана на државната телевизија нападот на НАТО врз неговото седиште во ...

Гадафи тврди дека е жив и оти се наоѓа на локација, недостапна за НАТО

Алсат-М - 14.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави во аудио-обраќање емитувано од либиската телевизија дека е жив и оти се наоѓа на локација, која е недостапна за НАТО.

Гадафи тврди дека е жив и оти се наоѓа на локација, недостапна за НАТО

Идивиди - 14.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави во аудио-обраќање емитувано од либиската телевизија дека е жив и оти се наоѓа на локација, која е недостапна за НАТО.

Гадафи: Не сум ранет

Алфа - 14.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави во аудио-обраќање емитувано од либиската телевизија дека е жив и оти се наоѓа на локација, која е недостапна за НАТО.

Шест силни експлозии одекнаа околу Триполи

Форум - 14.05.2011

Шест сили експлозии одекнаа рано изутрина и во текот изминатата ноќ во близина на Триполи, кој го надлетуваа авиони АFP пренесува дека рано изутрината се слушнале четири експлозии во Триполи, а две ...

Гадафи во видео снимка изјави дека е жив

+инфо - 14.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави во аудио-обраќање емитувано од либиската телевизија дека е жив и оти се наоѓа на локација, која е недостапна за НАТО.

Експлозии во Триполи, имамите повикуваат на одмазда

+инфо - 14.05.2011

Во Триполи рано утрото се слушнале најмалку шест силни експлозии, а градот го надлетувале авиони на НАТО, пренесуваат агенциите.

Гадафи тврди дека е жив и оти се наоѓа на локација, недостапна за НАТО

Сител - 14.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави во аудио-обраќање емитувано од либиската телевизија дека е жив и оти се наоѓа на локација, која е недостапна за НАТО.

Гадафи тврди дека е жив и оти се наоѓа на локација, недостапна за НАТО

МРТ - 14.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави во аудио-обраќање емитувано од либиската телевизија дека е жив и оти се наоѓа на локација, која е недостапна за НАТО.

Шест силни експлозии одекнаа околу Триполи

МРТ - 14.05.2011

Шест сили експлозии одекнаа рано изутрина и во текот изминатата ноќ во близина на Триполи, кој го надлетуваа авиони. Франс прес пренесува дека рано изутрината се слушнале четири експлозии во Триполи, ...

Гадафи: Не сум ранет

Канал5 - 14.05.2011

Либискиот лидер, Моамер Гадафи преку аудио снимка објавена на државната телевизија изјави дека се наоѓа на место каде што силите на НАТО не можат да дојдат до него и да го убијат, демантирајќи дека е ...

НАТО не го потврдува загинувањето на 11 лица при бомбардирањето на Брега

Канал5 - 14.05.2011

Либиските власти ги обвинија НАТО силите за убиството на 11 цивили кои се собрале во Брега за да се молат за мир. Портпаролот на либиската влада, Муса Ибраим, навел дека цивилите загинале додека ...

Шест силни експлозии го потресоа Триполи

Канал5 - 14.05.2011

Во воздушните напади од пред два дена погоден е и големиот резиденциски комплекс на Моамер Гадафи во Триполи, при што загинаа три лица, меѓу кои и двајца новинари, а 27 беа ранети, според ...

Гадафи му порача на НАТО дека е невозможно да го убие

Точка - 14.05.2011

Либискиот лидер Муамер ел-Гадафи во петокот навечер имал кратко аудио обраќање преку националната телевизија, во врска со информациите во западните медиуми дека бил ранет во бомбардирање, и дека ...

Шест силни експлозии одекнаа околу Триполи

Точка - 14.05.2011

Шест сили експлозии одекнаа рано изутрина и во текот изминатата ноќ во близина на Триполи, кој го надлетуваа авиони. Франс прес пренесува дека рано изутрината се слушнале четири експлозии во Триполи, ...

Гадафи во аудио порака тврди дека е жив

Курир - 14.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави во аудио-обраќање емитувано од либиската телевизија дека е жив и оти се наоѓа на локација, која е недостапна за НАТО.

Гадафи демантира дека е ранет во напад на НАТО

eReporter - 14.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави на аудиоснимка објавена синоќа на државната телевизија дека се наоѓа на место каде силите на НАТО не можат да дојдат до него и да го убијат, демантирајќи дека е ...

Аудио порака од Гадафи

Press24 - 14.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави во аудио-обраќање емитувано од либиската телевизија дека е жив и оти се наоѓа на локација, која е недостапна за НАТО.

Шест експлозии во Триполи, имамите повикале на освета

Нетпрес - 14.05.2011

Во Триполи рано утрото се слушнале најмалку шест силни експлозии, а градот го надлетувале авиони на НАТО, пишува “Танјуг“, пренесува НетПрес.

Гадафи тврди дека е жив и дека се наоѓа на локација, недостапна за НАТО

Нетпрес - 14.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави во аудио-обраќање емитувано од либиската телевизија дека е жив и оти се наоѓа на локација, која е недостапна за НАТО.

НАТО убил 11 имами во Брега, според либиската Влада

Курир - 14.05.2011

Авионите на НАТО за време на вчерашното бомбардирање на источнолибискиот град Брега убија 11 имами, додека спиеле, тврди лондонски „Дејли телеграф“, повикувајќи се на изјавата на портпаролот на ...

Гадафи: Се наоѓам на локација недостапна за НАТО

Македонија24 - 14.05.2011

Свет - Македониjа 24, , Гадафи: Се наоѓам на локација недостапна за НАТО, "Во аудио обраќање на либиската телевизија, Гадафи изјави дека е жив и дека се наоѓа на локација недостапна за НАТО.

И Хаг ќе го гони Гадафи!

Inpress - 14.05.2011

Хаг, 14. мај 2011 (ИНПРЕС) Меѓународниот кривичен трибунал во Хаг ја заврши истрагата за злосторствата на режимот во Либија и во понеделник ќе издаде наредба за апсење на Моамер Гадафи и неговите ...

Фратини: До крајот на месецот налог за апсење на Гадафи

А1 - 13.05.2011

Меѓународниот криминален суд (МКС) најверојатно до крајот на месецов ќе издаде налог за апсење на Моамер Гадафи, изјави денеска шефот на италијанската дипломатија Франко Фратини.

Свет - Гадафи во егзил до крајот на мај

Време - 13.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи завчера, појавувајќи се на телевизија, ги демантираше шпекулациите дека настрадал во нападите на НАТО од 30 април.

Свет - Гадафи се појави на ТВ, НАТО го бомбардираше

Вест - 13.05.2011

ЛИБИЈА, 13 мај (АП) - Во воздушните напади на НАТО вчера беше погоден огромниот комплекс на Моамер Гадафи во Триполи и три други града, неколку часа откако либискиот лидер се појави на државната ...

Гадафи се појави на ТВ

Утрински - 13.05.2011

ТРИПОЛИ – Либиската државна телевизија прикажа снимки од средбата на Муамер Гадафи со официјални претставници во еден хотел во Триполи, ставајќи крај на речиси двенеделниот сомнеж околу неговата ...

НАТО ја оштети амбасадата на С. Кореја во Триполи

Утрински - 13.05.2011

АЛЖИР - Либиската државна телевизија објави вчера дека амбасадата на Северна Кореја во Триполи била оштетена во воздушен напад на НАТО.

До крајот на месецот налог за апсење на Гадафи

Утрински - 13.05.2011

Меѓународниот криминален суд (МКС) најверојатно до крајот на месецов ќе издаде налог за апсење на Моамер Гадафи, изјави денеска шефот на италијанската дипломатија Франко Фратини.

Гадафи е ранет?

Телма - 13.05.2011

Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини изјави денеска дека Моамер Гадафи можеби избегал од Триполи и најверојатно е ранет.

Гадафи се појави на телевизија

Н.Македонија - 13.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се појави на државната телевизија, што е прво негово појавување во јавноста по 30 април, кога во воздушен напад на НАТО врз Триполи беа убиени неговиот најмал син и три ...

Фратини: Налог за апсење на Гадафи до крајот на месецот

Алфа - 13.05.2011

Меѓународниот кривичен суд најверојатно до крајот на месецов ќе издаде налог за апсење НА Моамер Гадафи, изјави денеска шефот на италијанската дипломатија Франко Фратини „Налогот би можел да биде ...

НАТО има погрешна тактиката во Либија

Идивиди - 13.05.2011

Виена, 13 мај 2011 (МИА) - Поранешен генерал на НАТО, Клаус Рајнхарт оцени денеска дека воената стратегија на Алијансата во Либија е погрешна.

Напад на НАТО во Брега, 16 загинати

Форум - 13.05.2011

Најмалку 16 луѓе загинаа, а околу 40 се повредени во денешниот воздушен напад на НАТО силите врз либискиот град Брега, јави либиската државна телевизија Нападот се случил во раните утрински часови и ...

Фратини: Гадафи можеби го напуштил Триполи и најверојатно е ранет

Дневник - 13.05.2011

Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини изјави денеска дека Моамер Гадафи можеби избегал од Триполи и најверојатно е ранет.

Фратини: Гадафи најверојатно е ранет

Форум - 13.05.2011

Постои можност дека либискиот лидер Моамер ел Гадафи го напуштил Триполи и дека најверојатно е ранет, изјави италијанскиот министер за надворешни работи, Франко Фратини Шефот на италијанската ...

Гадафи му порача на НАТО дека е невозможно да го убие

Форум - 13.05.2011

Либискиот лидер Муамер ел-Гадафи во петокот навечер имал кратко аудио обраќање преку националната телевизија, во врска со информациите во западните медиуми дека бил ранет во бомбардирање, и дека ...

Апсење на Гадафи до крајот на мај

+инфо - 13.05.2011

Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини изјави дека до крајот на мај Хашкиот трибунал ќе издаде налоф за апсење на Гадафи - До крајот на месецот, Меѓународниот кривичен суд во Хаг ...

Фратини : Гадафи го напуштил Триполи и најверојатно е ранет

+инфо - 13.05.2011

Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини изјави денеска дека Моамер Гадафи можеби избегал од Триполи и најверојатно е ранет.

До крајот на месецов налог за апсење на Гадафи

Сител - 13.05.2011

Меѓународниот кривичен суд во Хаг најверојатно до крајот на овој месец ќе издаде налог за апсење на либискиот лидер Моамер Гадафи, рекол италијанскиот министер за надворешни работи, Франко Фатини, ...

Налог за апсење на Гадафи до крајот на месецов

Кирилица - 13.05.2011

Меѓународниот кривичен суд во Хаг најверојатно до крајот на овој месец ќе издаде налог за апсење на либискиот лидер Моамер Гадафи, рекол италијанскиот министер за надворешни работи, Франко Фатини, ...

Поранешен генерал во НАТО смета дека тактиката во Либија е погрешна

МРТ - 13.05.2011

Поранешен генерал на НАТО, Клаус Рајнхарт оцени денеска дека воената стратегија на Алијансата во Либија е погрешна. - Целиот пристап и целата стратегија се погрешни, бидејќи не може конфликт на земја ...

Фратини: Гадафи е ранет – Либија демантира

Канал5 - 13.05.2011

Фратини пред италијанските новинари рекол дека информацијата за тоа дека Гадафи е вон Триполи и веројатно ранет во воздушните напади на НАТО, ја добил од надбискупот во главниот град на Либија, ...

Гадафи можеби го напуштил Триполи и најверојатно е ранет, изјави Фратини

Сител - 13.05.2011

Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини изјави денеска дека Моамер Гадафи можеби избегал од Триполи и најверојатно е ранет.

Голем број убиени цивили во Брега, тврди Либиската телевизија

Сител - 13.05.2011

Најмалку 16 цивили загинаа во напад на авиони на НАТО врз либискиот град Брега, јави Либиската телевизија. Во нападот се ранети најмалку 40 луѓе.

МКС ќе го апси Гадафи

Вечер - 13.05.2011

Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг најверојатно до крајот на овој месец ќе издаде налог за апсење на либискиот лидер Моамер Гадафи, рекол италијанскиот министер за надворешни работи Франко ...

Гадафи му порача на НАТО дека е невозможно да го убие

МРТ - 13.05.2011

Либискиот лидер Муамер ел-Гадафи во петокот навечер имал кратко аудио обраќање преку националната телевизија, во врска со информациите во западните медиуми дека бил ранет во бомбардирање, и дека ...

Единаесет имами загинале во нападот на НАТО во Брега

МРТ - 13.05.2011

Единаесет муслимански свештеници загинаа во воздушниот напад на НАТО врз либискиот град Брега, изјави во Триполи портпаролот на либиската војска, Муса Ибрахим.

Фратини: до крајот на месецот налог за апсење на Гадафи

Точка - 13.05.2011

Меѓународниот криминален суд (МКС) најверојатно до крајот на месецов ќе издаде налог за апсење НА Моамер Гадафи, изјави денеска шефот на италијанската дипломатија Франко Фратини.

До крајот на месецов налог за апсење на Гадафи

Нетпрес - 13.05.2011

Меѓународниот кривичен суд во Хаг најверојатно до крајот на овој месец ќе издаде налог за апсење на либискиот лидер Моамер Гадафи, рекол италијанскиот министер за надворешни работи, Франко Фатини, ...

Фратини: до крајот на мај, налог за апсење на Гадафи

Нетпрес - 13.05.2011

Меѓународниот кривичен суд во Хаг, најверојатно до крајот на мај ќе издаде налог за апсење на либискиот лидер Моамер Гадафи, рекол италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини, пишува ...

До крајот на мај Хаг ќе издаде налог за апсење на Гадафи

Канал 77 - 13.05.2011

Меѓународниот кривичен суд во Хаг, најверојатно до крајот на мај ќе издаде налог за апсење на либискиот лидер Моамер Гадафи, рекол италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини, пишува ...

Апсење на Гадафи до крајот на мај

Press24 - 13.05.2011

Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини изјави дека до крајот на мај Хашкиот трибунал ќе издаде налоф за апсење на Гадафи “До крајот на месецот, Меѓународниот кривичен суд во Хаг ...

Гадафи е ранет!?

Курир - 14.05.2011

Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини изјави денеска дека Моамер Гадафи можеби избегал од Триполи и најверојатно е ранет.

Повторно бомбардирани цели во Триполи

А1 - 12.05.2011

Авионите на НАТО повторно го бомбардираа главниот град на Либија, Триполи, но уште не се знае што точно е погодено. Рано изутрината се слушнале четири последователни експлозии, а веднаш потоа, ...

Гадафи повторно се појави на телевизија

Р.С.Европа - 12.05.2011

По неколкунеделно отсуство, либискиот лидер Моамер Гадафи имаше краток телевизиски настап. Либиската телевизија прикажа снимки од вчерашната средба на Гадафи со племенските водачи.

Нови НАТО напади врз Триполи

Р.С.Европа - 12.05.2011

Главниот град на Либија, Триполи денеска повторно бил цел на воздушни напади на НАТО. Изутрината, како што јавуваат новинските агенции чии новинари не можат да излегуваат од хотелите во Триполи, се ...

Став - Револуционерите во Либија заслужуваат поддршка

Време - 12.05.2011

Митко Јованов Во македонската јавност, иако во ублажена мера, постои противење или, поблаго кажано, неодобрување на воздушната воена акција на НАТО врз силите на режимот на Моамер Гадафи во Либија.

Свет - НАТО не знае дали Гадафи е жив

Време - 12.05.2011

По жестокиот удар врз Триполи и врз резиденциите на либискиот полковник, НАТО соопшти дека не знае дали Момер Гадафи е жив или мртов.

Нов напад врз резиденцијата на Гадафи, шестмина загинати

Вест - 12.05.2011

Четири проектили погодија денеска резиденција на либискиот лидер Моамер Гадафи при што загинаа шест луѓе, а 10 се ранети. Според либиските власти сите жртви се цивили.

Гадафи се појави на тв - НАТО возврати со бомби

Телма - 12.05.2011

Либиската државна телевизија емитуваше снимки, на кои лидерот Моамер Гадафи има средба со племенските лидери во хотел во Триполи.

Гадафи се појави на телевизија за да демантира дека загинал

Алфа - 12.05.2011

Либискиот водач Моамер Гадафи се појави на телевизиските екрани за прв пат од 30 април кога во напад на авионите на НАТО врз резиденцијата во Триполи беше убиен неговиот најмлад син и тројца внуци.

Дански авиони ги убиле синот и внуците на Гадафи

Идивиди - 12.05.2011

Копенхаген, 12 мај 2011 (МИА) – Постои „огромна веројатност“ дека дански воени авиони го извршиле нападот на Триполи на 30 април кога беа убиени тројцата внуци на Моамер Гадафи и неговиот син Саиф ...

НАТО не знае дали Гадафи е жив

Н.Македонија - 12.05.2011

НАТО вчера соопшти дека нема податоци за тоа дали либискиот лидер Моамер Гадафи е жив или мртов, негирајќи дека цел на воздушните напади врз Триполи е негова ликвидација - Сите цели на НАТО се воени, ...

НАТО нападна резиденција на Гадафи

Дневник - 12.05.2011

Четири проектили погодија денеска резиденција на либискиот лидер Моамер Гадафи при што загинаа шест луѓе, а 10 се ранети. Според либиските власти сите жртви се цивили.

Либиската телевизија прикажа снимка од Гадафи

+инфо - 12.05.2011

Либиската државна телевизија емитуваше снимки, на кои лидерот Моамер Гадафи има средба со племенските лидери во хотел во Триполи.

Двајца загинати во напад врз резиденцијата на Гадафи

+инфо - 12.05.2011

Четири проектили ја погодија денеска резиденцијата на либискиот лидер Моамер Гадафи, при што загинаа најмалку две лица, изјави портпаролот на либиската влада.

Дански авиони ги убиле синот и внуците на Гадафи?

+инфо - 12.05.2011

Постои „огромна веројатност” дека дански воени авиони го извршиле нападот на Триполи на 30 април кога беа убиени тројцата внуци на Моамер Гадафи и неговиот син Саиф ал Араб.

Две лица загина во напад врз резиденцијата на Гадафи

МРТ - 12.05.2011

Четири проектили ја погодија денеска резиденцијата на либискиот лидер Моамер Гадафи и во таа прилика загинаа најмалку две лица, изјави портпаролот на либиската Влада.

Две лица загина во напад врз резиденцијата на Гадафи

Сител - 12.05.2011

Четири проектили ја погодија денеска резиденцијата на либискиот лидер Моамер Гадафи и во таа прилика загинаа најмалку две лица, изјави портпаролот на либиската Влада.

Две жртви во напад на резиденцијата на Гадафи

Кирилица - 12.05.2011

Четири проектили ја погодија денеска резиденцијата на либискиот лидер Моамер Гадафи при што загинаа најмалку две лица, изјави портпаролот на либиската Влада По експлозијата, која одекна во центарот ...

Гадафи се појави на ТВ

Канал5 - 12.05.2011

Кога медиумите се посомневаа дали Гадафи по нападот на НАТО на 30 април кога загина неговиот син и три внучиња е воопшто жив, бидејќи не се појавуваше со седмици во јавноста, Моамер ел Гадафи се ...

При напади на НАТО во Либија оштетена амбасадата на Северна Кореја

МРТ - 12.05.2011

Либиската државна телевизија денеска објави дека Амбасадата на Северна Кореја во Триполи е оштетена при бомбардирање на авионите на НАТО.

НАТО пак го бомбардираше Триполи, шест лица загинати

МРТ - 12.05.2011

Авионите на НАТО денеска извршиле уште еден напад во областа Баб ал-Азизија во Триполи, каде што е резиденцијата на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи, при што загинаа шест лица, пренесува АФП ...

Италија очекува од МКС издавање налог за апсење на Гадафи

МРТ - 12.05.2011

Меѓународниот кривичен суд(МКС) кон крајот на месецот би требало да издаде налог за апсење на либискиот лидер Моамер Гадафи, изјави денеска шефот на италијанската дипломатија Франко Фратини.

Гадафи се појави на телевизија

Вечер - 12.05.2011

Либиската државна телевизија емитуваше снимки, на кои лидерот Моамер Гадафи има средба со племенските лидери во хотел во Триполи.

ВИДЕО: Гадафи се појави на телевизија за да докаже дека не е мртов

Точка - 12.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи накратко се појавил на телевизија по неколку седмици отсуство, во текот на кои се шпекулираше дека настрадал во нападите на НАТО од 30 април, пишува “Бета“, пренесува ...

Две лица загинаа во нападот на резиденцијата на Гадафи

Точка - 12.05.2011

Четири проектили во текот на изминатата ноќ ја погодиле резиденцијата на либискиот лидер Моамер ел Гадафи, при што загинале најмалку две лица, изјави портпаролот на либиската влада.

ВИДЕО: Гадафи се појави на телевизија за да докаже дека не е мртов

Нетпрес - 12.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи накратко се појавил на телевизија по неколку седмици отсуство, во текот на кои се шпекулираше дека настрадал во нападите на НАТО од 30 април, пишува “Бета“, пренесува ...

Синот и внуците на Гадафи убиени од дански авиони

Курир - 12.05.2011

Резиденцијата на либанскиот лидер Гадафи денес беше погодена од четири проектили. По експлозијата, која одекна во центарот на Триполи, се слушнаа сирени и најмалку две возила на брза помош се упатија ...

Гадафи е жив, се појави на државната телевизија

Курир - 12.05.2011

Гадафи на неколку минути е прикажан на државната телевизија, а на снимката се гледа како седи и разговара со племенските водичи.

Гадафи е жив?

Press24 - 12.05.2011

Гадафи на неколку минути е прикажан на државната телевизија, а на снимката се гледа како седи и разговара со племенските водичи.

Оштетена Амбасадата на С. Кореја при нападите на НАТО во Либија

Курир - 12.05.2011

Либиската државна телевизија денеска објави дека Амбасадата на Северна Кореја во Триполи е оштетена при бомбардирање на авионите на НАТО.

Напад врз резиденцијата на Гадафи - 6 загинати и 10 ранети

Курир - 12.05.2011

Четири проектили погодија денеска резиденција на либискиот лидер Моамер Гадафи при што загинаа шест луѓе, а 10 се ранети. Според либиските власти сите жртви се цивили.

Гадафи е жив - Се појави на државната телевизија?

Inpress - 12.05.2011

Триполи, 12. мај 2011 (ИНПРЕС) Либиската државна телевизија вчера емитуваше снимка на либискиот лидер Моамер Гадафи на состанок со племенските лидери во хотел во Триполи.

Гадафи е жив

Македонија24 - 12.05.2011

Свет - Македониjа 24, , Гадафи е жив, "Либиската државна телавизија објави снимки на кои се гледа како Моамер Гадафи разговара со племенските водачи.

НАТО го бомбардираше штабот на Гадафи

Утрински - 11.05.2011

ТРИПОЛИ - НАТО вчера изведе неколку ракетни напади врз цели во областа на Триполи, кои се покажаа дека го вклучуваат и комплексот на либискиот лидер Моамер Гадафи, јавија очевидци.

НАТО повторно удри врз Гадафи

Дневник - 11.05.2011

Кликни на сликата за целосна верзија Резиденција на либискиот лидер Моамер Гадафи вчера повторно беше меѓу целите на авионите и проектилите на НАТО, кои спроведоа низа напади во Триполи .

НАТО повторно негира дека цел на нападите е Гадафи

Дневник - 11.05.2011

НАТО денеска повторно негираше дека цел на воздушните напади врз Либија е убиство на Моамер Гадафи. - Сите цели на НАТО се воени цели, што значи дека се погодени командни цели и контролни бункери - ...

Дали Гадафи е жив?

Идивиди - 11.05.2011

Лондон, 11 мај 2011 (МИА) - Британскиот Форин Офис одби денеска да ги коментира гласините околу судбината на либискиот водач Моамер Гадафи, кој 12 денa се нема појавено во јавноста.

Либија уште една година не ќе може да извезува нафта

+инфо - 11.05.2011

Либија не ќе може да извезува нафта од своите наоѓалишта во Сахара„барем уште една година“, тврадат за „Тајмс“ угледни британски експерти за нафта, објаснувајќи го тоа со се уште распламтената ...

Фратини: Гадафи до крајот на мај мора во егзил

+инфо - 11.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи мора до крајот на мај да замине во прогонство, смета Франко Фратини, шефот на италијанската дипломатија.

НАТО не знае дали Гадафи е жив

Сител - 11.05.2011

НАТО соопштиле дека немаат податоци за тоа дали либискиот лидер Моамер Гадафи е жив или мртов додека Алијансата негира дека цел на нападите од воздух на Триполи била негова ликвидација, пишува ...

Не се знае дали Гадафи е жив

Кирилица - 11.05.2011

Од НАТО соопштуваат дека немаат податоци за тоа дали либискиот лидер Моамер Гадафи е жив или мртов, додека Алијансата негира дека цел на нападите од воздух на Триполи била негова ликвидација „Сите ...

Каде е Моамер Гадафи

Канал5 - 11.05.2011

Портпаролот на НАТО Цлаудио Габелини изјави дека воздушните напади на Триполи немале за цел да се убие Гадафи, туку биле воени цели-бункери и командни центри.

Фратини: Гадафи до крајот на мај мора во егзил

Сител - 11.05.2011

Либискиот претседател Моамер Гадафи мора до крајот на мај да замине во прогонство, смета шефот на италијанската дипломатија Франко Фратини.

Жив ли е Гадафи?

Вечер - 11.05.2011

НАТО соопштил дека немаат податоци за тоа дали либискиот лидер Моамер Гадафи е жив или мртов, негирајќи дека цел на нападите од воздух на Триполи била негова ликвидација.

НАТО не знае дали Гадафи е жив

Точка - 11.05.2011

НАТО соопштиле дека немаат податоци за тоа дали либискиот лидер Моамер Гадафи е жив или мртов додека Алијансата негира дека цел на нападите од воздух на Триполи била негова ликвидација, пишува ...

Гадафи е легитимна цел на напади

Точка - 11.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи е легитимна цел доколку се наоѓа во внатрешноста на некоја воена база, изјавил денес италијанскиот министер за одбрана, Игнацио Ла Руса.

НАТО не знае дали Гадафи е жив

Нетпрес - 11.05.2011

НАТО соопштиле дека немаат податоци за тоа дали либискиот лидер Моамер Гадафи е жив или мртов додека Алијансата негира дека цел на нападите од воздух на Триполи била негова ликвидација, пишува ...

Гадафи е мртов?

eReporter - 11.05.2011

Нема информации дали либискиот лидер Моамер Гадафи е жив или мртов, соопшти денеска НАТО Алијаната. Претставници на НАТО негираат дека цел на нападите од воздух на Триполи била негова ликвидација, ...

НАТО: Не знаеме дали Гадафи е жив или мртов

Курир - 11.05.2011

Портпаролот на НАТО Клаудио Габелини изјави дека немаат податоци за тоа дали либискиот лидер Моамер Гадафи е жив или мртов.

НАТО немаат податоци дали Гадафи е жив или мртов

Канал 77 - 11.05.2011

НАТО соопштиле дека немаат податоци за тоа дали либискиот лидер Моамер Гадафи е жив или мртов додека Алијансата негира дека цел на нападите од воздух на Триполи била негова ликвидација, пишува ...

Гадафи е легитимна цел на напади

Нетпрес - 11.05.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи е легитимна цел доколку се наоѓа во внатрешноста на некоја воена база, изјавил денес италијанскиот министер за одбрана, Игнацио Ла Руса.

Дали е жив Гадафи?

Inpress - 11.05.2011

Триполи, 11. мај 2011 (ИНПРЕС) НАТО денеска соопшти дека нема податоци за тоа дали е жив Муамер Гадафи, негирајќи дека цел на нападите била неговата резиденција во Триполи.

Експлозии го потресоа Триполи

Inpress - 11.05.2011

Триполи, 11. мај 2011 (ИНПРЕС) Експлозии го потресоа источниот дел на либиската престолнина Триполи за околу еден час во средата наутро, откако авиони прелетаа над градот, соопштува сведок, цитиран ...

Гадафи можеби жив можеби не

Македонија24 - 11.05.2011

Свет - Македониjа 24, , Гадафи можеби жив можеби не, "НАТО немаат податоци за тоа дали либискиот лидер Моамер Гадафи е жив или мртов изјави портпаролот на НАТО, Клаудио Габелини.

Експлозија во Триполи по нападите на НАТО

Р.С.Европа - 10.05.2011

Силна експлозија одекнала ноќеска во Триполи како веројатна последица на бомбардирањата на НАТО врз владини објекти, меѓу кои и седиштето на Моамер Гадафи.

НАТО не знае дали Гадафи е жив или мртов

Р.С.Европа - 10.05.2011

НАТО демантира дека мета на воздушните напади во Триполи е либијскиот лидер Муамар Гадафи. Италијанскиот генерал на Алијансата Клаудио Габелини изјави дека уништување на контролните центри на ...

Серија напади на НАТО врз цели во Триполи

Утрински - 10.05.2011

Алијансата во утринава изведе неколку ракетни напади на подрачјето на Триполи, вклучувајќи и врз резиденцијата на либискиот лидер Моамер Гадафи, соопштија очевидци.

Оон апелира на прекин на огнот во Либија

Телма - 10.05.2011

Обединетите нации се загрижени поради состојбите во арапскиот свет, а особено поради заострувањето на борбите меѓу силите на Гадафи и либиските бунтовници.

НАТО го ракетираше Триполи

Форум - 10.05.2011

Алијансата во вторникот наутро изведе неколку ракетни напади на подрачјето на Триполи, вклучувајќи и врз резиденцијата на либискиот лидер Моамер Гадафи, соопштија очевидци Либиските власти изјавија ...

Серија напади на авионите на НАТО врз цели во Триполи

Алфа - 10.05.2011

Авиони на НАТО синоќа изведоа серија напади во главниот град на Либија, Триполи. Се слушнаа пет силни експлозии, проследени со две помали.

Жестоки судири во Адџабија, НАТО бомбардира во Триполи

БркајРабота - 10.05.2011

Во вчерашните жестоки борби во либискиот град Адџабија, либиските бунтовници убиле 57 војници и уништиле 17 воени машини.

НАТО го ракетираше Триполи

Кајгана - 10.05.2011

НАТО денеска изведе неколку ракетни напади на подрачјето на Триполи, вклучувајќи и врз резиденцијата на либискиот лидер Моамер Гадафи, соопштија очевидци.

НАТО не знае дали Гадафи е жив или мртов

+инфо - 10.05.2011

НАТО демантира дека мета на воздушните напади во Триполи е либискиот лидер Моамер Гадафи. Италијанскиот генерал на Алијансата Клаудио Габелини изјави дека уништување на контролните центри на ...

ОН апелираат за прекин на огнот во Либија

+инфо - 10.05.2011

Обединетите нации се загрижени поради состојбите во арапскиот свет, а особено поради заострувањето на борбите меѓу силите на Моамер Гадафи и либиските бунтовници.

Либиски опозициски весник информира за бунт во Триполи, Владата демантира

Сител - 10.05.2011

Либискиот опозициски весник „Барниек“ соопшти дека во предградијата на Триполи избувнало востание, откако бунтовниците се снабдиле со лесно оружје од дезертирани офицери на армијата.

Жестоки судири меѓу либиските бунтовници и армијата

МРТ - 10.05.2011

Либиските бунтовници убија 57 војници и уништија 17 воени машини во вчерашните борбите западно од градот Адџабија, изјави командантот на бунтовниците Хамид ал Хафи.

НАТО го ракетираше Триполи

МРТ - 10.05.2011

НАТО денеска изведе неколку ракетни напади на подрачјето на Триполи, вклучувајќи и врз резиденцијата на либискиот лидер Моамер Гадафи, соопштија очевидци.

НАТО бомби врз резиденцијата на Гадафи

Канал5 - 10.05.2011

Либиските власти рекле дека во бомбардирањето се повредени четири деца од кои две потешко. Тие им ги покажале на новинарите болницата во Триполи чии стакла биле искршени од бомбардирањето на ...

НАТО информира за уништување на командни и контролни инсталации

МРТ - 10.05.2011

Во последното деноноќие силите на НАТО разурнаа три командни и контролни инсталации крај Триполи, се посочува во соопштение на Алијансата.

НАТО го ракетираше Триполи

Точка - 10.05.2011

НАТО денеска изведе неколку ракетни напади на подрачјето на Триполи, вклучувајќи и врз резиденцијата на либискиот лидер Моамер Гадафи, соопштија очевидци.

НАТО: Ноќешниот напад е обид да се ослаби војската на Гадафи

Точка - 10.05.2011

Ноќешното бомбардирање на Триполи не претставува никаков јуриш на НАТО, туку обид да се уништат воените сили на либискиот лидер Моамер Гадафи, соопшти денеска НАТО.

Жестоки судири во Адџабија, НАТО бомбардира во Триполи

Курир - 10.05.2011

Во вчерашните жестоки борби во либискиот град Адџабија, либиските бунтовници убиле 57 војници и уништиле 17 воени машини.

ФОТО: НАТО жестоко го бомбардираше Триполи

Нетпрес - 10.05.2011

Авионите на НАТО во текот на минатата ноќ го бомбардирале Триполи, престолнината на Либија, а цел на нападите биде државни објекти, пишува “Бета“, пренесува НетПрес.

НАТО ја бомбардираше резиденцијата на Гадафи

Нетпрес - 10.05.2011

Силите на НАТО синоќа изведоа серија напади врз резиденцијата на Моамер Гадафи во либиската престолнина Триполи. Телевизијата “Ал Џезеира“ соопшти дека е извршен ракетен напад во населбата Баб ел ...

Продолжуваат немирите во Либија, НАТО го бомбардира Триполи

Канал 77 - 10.05.2011

Во вчерашните жестоки борби во либискиот град Адџабија, либиските бунтовници убиле 57 војници и уништиле 17 воени машини.

НАТО ја бомбардираше резиденцијата на Гадафи

Press24 - 10.05.2011

НАТО силите вчера вечер извршија повторни напади врз резиденцијата на Моамер Гадафи во либиската престолнина Триполи Во населбата Баб ел Азизија каде е сметена резиденцијата на либискиот лидер Моамер ...

НАТО го напаѓа Триполи

Македонија24 - 10.05.2011

Свет - Македониjа 24, , НАТО го напаѓа Триполи, "Авиони на НАТО продолжуваат со нападите врз главниот град на Либија Триполи.