TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Oблачно, ветровито и студено со повремени врнежи од снег

Канал5 - 17.01.2016

Времето ќе биде претежно облачно, ветровито и студено со повремени врнежи од снег со послаб интензитет. Попладне врнежите ќе престануваат. Ќе дува засилен северен ветер, повремено на места со брзина до 80 км/час.

Времето денеска: Студено со повремени врнежи од снег

24 Вести - 17.01.2016

Времето денеска во Македонија ќе биде претежно облачно, ветровито и студено со повремени врнежи од снег со послаб интензитет. Попладне врнежите ќе престануваат. Ќе дува засилен северен ветер, повремено на места со брзина до 80 км/час.

Во среда до минус 20

Дневник - 17.01.2016

Македонија е зафатена од студ и снежни врнежи. Според предвидувањата на синоптичарите, наредниве денови н` очекуваат уште пониски температури. Најстудено ќе биде в среда, за кога се прогнозира минимална температура од минус 21 Целзиусов степен.

Доаѓа студен бран со екстремно ниски температури

Канал5 - 17.01.2016

По обилните врнежи од дожд и снег кои викендов ја зафатија Македонија, следните денови не очекува стабилно, суво и студено време, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Најстудено се очекува да биде во вторник, до минус 17 степени, а ...

Времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од снег

Сител - 17.01.2016

Времето ќе биде претежно облачно, ветровито и студено со повремени врнежи од снег со послаб интензитет. Попладне врнежите ќе престануваат. Ќе дува засилен северен ветер, повремено на места со брзина до 80 км/час.

Еве колкава е снежната покривка низ земјава

Сител - 17.01.2016

Снежната покривка УХМР ја измери утринава во 7 часот. Реално, таа е под очекуваната, но во голема мера тоа е така заради влажната подлога која претходно ја остави дождот, но и заради помалата количина на врнежи од очекуваната.

Облачно, ветровито и студено, со повремени врнежи од снег

А1 On - 17.01.2016

Времето ќе биде претежно облачно, ветровито и студено со повремени врнежи од снег со послаб интензитет. Попладне врнежите ќе престануваат. Ќе дува засилен северен ветер, повремено на места со брзина до 80 км/час.

Временска прогноза – ветровито и студено

Р.С.Европа - 17.01.2016

Времето ќе биде претежно облачно, ветровито и студено со повремени врнежи од снег со послаб интензитет. Попладне врнежите ќе престануваат. Ќе дува засилен северен ветер, повремено на места со брзина до 80 км/час.

Од наредна недела кочан ладно - температурите под минус 15

Press24 - 17.01.2016

Времето ќе биде претежно облачно, ветровито и студено со повремени врнежи од снег со послаб интензитет. Попладне врнежите ќе престануваат. Ќе дува засилен северен ветер, повремено на места со брзина до 80 км/час.

Облачно, студено и ветровито време

Сител - 17.01.2016

Времето денеска ќе биде променливо облачно, студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер, особено долж Повардарието. Температурата ќе се движи од минус девет до еден степен.

Студено со повремени врнежи од снег

Репортер - 17.01.2016

Времето ќе биде претежно облачно, ветровито и студено со повремени врнежи од снег со послаб интензитет. Попладне врнежите ќе престануваат. Ќе дува засилен северен ветер, повремено на места со брзина до 80 км/час.

Најмногу снег наврна во Маврови Анови, денес продолжува студено време со повремен снег

МКД - 17.01.2016

Снежната покривка што УХМР ја измери утринава во 7 часот е можеби под очекуваната, но во голема мера тоа е така заради влажната подлога која претходно ја остави дождот, но и заради помалата количина на врнежи од очекуваната.

Облачно, ветровито и студено време

Кајгана - 17.01.2016

Во Македонија денеска е претежно облачно и студено, во западните делови со локален слаб снег. Долж Повардарието и на повисоките места дува умерен до засилен северен ветер. Во текот на денот, времето ќе биде претежно облачно, ветровито и студено со ...

Облачно, ветровите и студено

Макфакс - 17.01.2016

Метеоролозите за во недела во Македонија најавуваат претежно облачно, ветровите и студено време со повремени врнежи од снег со послаб интензитет. Попладне врнежите ќе престануваа и ќе дува засилен ветер, кој повремено на одредени места е достигне ...

Денеска Облачно, ветровито и студено

+инфо - 17.01.2016

Времето ќе биде претежно облачно, ветровито и студено со повремени врнежи од снег со послаб интензитет. Попладне врнежите ќе престануваат. Ќе дува засилен северен ветер, повремено на места со брзина до 80 км/час.

Ветровито и студено време со повремени врнежи од снег

Курир - 17.01.2016

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно, ветровито и студено со повремени врнежи од снег со послаб интензитет. Попладне врнежите ќе престануваат. Ќе дува засилен северен ветер, повремено на места со брзина до 80 км/час.

Денеска студено време

А1 On - 17.01.2016

Времето денеска ќе биде променливо облачно, студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер, особено долж Повардарието. Температурата ќе се движи од минус девет до еден степен.

Бугарија во снежна стапици, снегот не запира а леден ураган прснува ноќеска од североисток

Локално - 17.01.2016

Обилните врнежи од снег ќе продолжи во текот на целиот ден, а потоа ќе ја заковаат Бугарија на минус 20 Црвен код за опасно време е прогласен за Хасково, Смолјан и Крџали, каде што се очекува врнежите да продолжат.

Студено со повремени врнежи од снег

Денешен - 17.01.2016

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно, ветровито и студено со повремени врнежи од снег со послаб интензитет. Попладне врнежите ќе престануваат. Ќе дува умерен до засилен северен ветер кој повремено на некои места ќе достигнува брзина до 80 ...

Македонија под снег

Денешен - 17.01.2016

На територијата на цела Македонија има врнежи од снег со променлив интензитет, освен во Гевгелија каде се уште врнежите од дожд се со умерен интензитет. Поинтензивни врнежи има во западните делови и Пелагонија.

Од утре очекувајте „сибирски“ температури

Кумановски м. - 17.01.2016

Времето денеска ќе биде облачно, ветровите и студено со повремен локален снег со послаб интензитет споредбено со вчерашниот ден, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Врнежите во текот на попладневните часови ќе престануваа, ќе дува ...

Вистинската зима допрва доаѓа: Во среда – 21 степен!

Република - 17.01.2016

Македонија од ноќеска е зафатена од студ и снежни врнежи. Според предвидувањата на синоптичарите, наредниве денови не очекуваат уште пониски температури. Најстудено ќе биде во среда за кога се прогнозира минимална температура од – 21 степен ...

СНЕЖНА ПОКРИВКА: Колку снег наврна утрово и каква е состојбата на патиштата?

Фактор - 17.01.2016

Снегот вчера ја завеа речиси половина Македонија. Најинтензивни беа врнежите во западот и Пелагонија. Долж Повардарието и на западните планински врвови дува умерен ветер од северен правец кој на моменти засилува.

Прогноза според ухмр

МК News - 17.01.2016

До наутро на повеќето пониски места снежната покривка ќе изнесува од 10 до 20 см. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, што локално ќе предизвика создавање на снежни наноси. Максималната температура ќе биде во интервал од -1 до 4 степени.

Снежната покривка утрово

Република - 17.01.2016

Снежната покривка УХМР ја измери утринава во 7 часот. Реално, таа е под очекуваната, но во голема мера тоа е така заради влажната подлога која претходно ја остави дождот, но и заради помалата количина на врнежи од очекуваната.

Еве во кои градови утрово има најмногу снег!

Пулс24 - 17.01.2016

Еве каде утрово има најмногу снег! Снежната покривка УХМР ја измери утринава во 7 часот. Реално, таа е под очекуваната, но во голема мера тоа е така заради влажната подлога која претходно ја остави дождот, но и заради помалата количина на врнежи од ...

Метеролозите предупредуваат за екстремно ниски температури

Скопје инфо - 17.01.2016

Од утре ќе преовладува стабилно и студено време, особено во вторник и среда кога утринските температури на повеќе места ќе се спуштат под -12 степени. Постепен пораст на дневните температури се очекува од среда.

И денеска се очекуваат мали врнежи од снег

Република - 17.01.2016

Во текот на денешниот ден останува облачноста, но врнежите ќе бидат релетивно слаби. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Температурата во поголем дел од денот ќе има вредности во дијапазонот од -4°С до -2°С, а на југоисток околу 1°С.

Ветровито и студено време со повремени врнежи од снег

Вистина.мк - 17.01.2016

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно, ветровито и студено со повремени врнежи од снег со послаб интензитет. Попладне врнежите ќе престануваат. Ќе дува засилен северен ветер, повремено на места со брзина до 80 км/час.

Македонија под снег

Канал5 - 16.01.2016

На територијата на цела Македонија има врнежи од снег со променлив интензитет, освен во Гевгелија каде се уште врнежите од дожд се со умерен интензитет. Поинтензивни врнежи има во западните делови и Пелагонија.

В среда температура до -21 степен

Алсат-М - 16.01.2016

По пролетните температури Македонија од ноќеска е зафатена од студ и снежни врнежи. Синоптичарите предупредуваат дека вистинската зима, односно ниските температури доаѓаат од утре. Кулминација на ниските температури е очекува в среда за кога се ...

Конечно снег во Македонија - ова се моменталните температури

Press24 - 16.01.2016

Според познатата страна за временска прогноза accuweather.com во Македонија врне дожд и вее снег. Погнеднете ги ...

Студен бран и снежни бури во Македонија

Сител - 16.01.2016

Mакедонија од жолта влегува во портокалова фаза на метеоролошко предупредување со услови и за снежни бури. Според метеоролозите, денес претпладне беше облачно со врнежи од дожд, кои во текот на денот почнувајќи од север преминаа во снег.

Македонија под снег

А1 On - 16.01.2016

На територијата на цела Македонија има врнежи од снег со променлив интензитет, освен во Гевгелија каде се уште врнежите од дожд се со умерен интензитет. Поинтензивни врнежи има во западните делови и Пелагонија.

Патиштата проодни, но возачите да внимаваат, апел од надлежните

Алфа - 16.01.2016

Врнежите ќе продолжат и утре, па се очекува снежната покривка на некои места да достигне и до половина метар. Влажни коловози и снег по патиштата - Македонија денеска под снежна покривка. Најмногу снег според синоптичарите наврна во Западна ...

Првиот снег го забели Охрид

OhridNews - 16.01.2016

Снег од попладнево провејува во Охрид. Се уште не е формирана поголема снежна покривка, но се очекува врнежите да добијат на интензитет во текот на ноќта и утре. Поинтензивни врнежи се очекуваат во западните делови каде локално ќе наврнат повеќе од ...

СНЕГОТ ОСВОЈУВА: Во Македонија студ и снежни врнежи

Репортер - 16.01.2016

Maкедонија е зафатена од студ и снежни врнежи. Според предвидувањата на синоптичарите, наредниве денови не очекуваат уште пониски температури. Најстудено ќе биде во среда за кога се прогнозира минимална температура од – 21 степен целзиусов.

Денеска дожд па снег, температурата во тренд на опаѓање

Сител - 16.01.2016

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд кои во текот на денот почнувајќи од северозапад ќе поминуваат во снег. На планините во западните делови се очекува да бидат пообилни и да се формира снежна покривка повисока од 50 ...

Македонија под снег

+инфо - 16.01.2016

На територијата на цела Македонија има врнежи од снег со променлив интензитет, освен во Гевгелија каде се уште врнежите од дожд се со умерен интензитет. Поинтензивни врнежи има во западните делови и Пелагонија.

По снегот доаѓа невиден студ - во среда под минус 21 степен

Press24 - 16.01.2016

Македонија од ноќеска е зафатена од студ и снежни врнежи. Според предвидувањата на синоптичарите, наредниве денови не очекуваат уште пониски температури. Најстудено ќе биде во среда за кога се прогнозира минимална температура од – 21 степен ...

МАКЕДОНИЈА СНЕЖНА: Подгответе се за температури под нулата

Телеграф - 16.01.2016

До утре наутро на повеќето пониски места снежната покривка ќе изнесува од 10 до 20 сантиметри. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, што локално ќе предизвика создавање на снежни наноси, особено на планините Н а територијата на цела Македонија ...

Денеска дожд и снег

Курир - 16.01.2016

Времето утре во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд кои во текот на денот почнувајќи од северозапад ќе поминуваат во снег. На планините во западните делови се очекува да бидат пообилни и да се формира снежна покривка повисока од ...

Облачно, претпладне со врнежи од дожд, попладне ќе паѓа снег

Кајгана - 16.01.2016

Времето денеска ќе биде облачно, претпладне со врнежи од дожд, кои во текот на денот почнувајќи од север ќе преминуваат во снег. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, што локално ќе предизвика создавање на снежни наноси.

Заладувањето почнува од денеска

+инфо - 16.01.2016

Денеска се очекува да има заладување и поинтензивни врнежи, кои во текот на денот почнувајќи од север ќе преминуваат во снег. До утре наутро насекаде ќе се формира снежна покривка, освен во крајниот југоисточен дел.

АМСМ: Снег во западните делови, да не се патува без особена потреба

Нетпрес - 16.01.2016

АМСМ препорачува дека поради обилни снежни врнежи без особена потреба да не се патува во западниот дел од државата. Оттаму потенцираат дека е задолжително носење на зимска опрема, исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење, ...

Конечно снег во Македонија - Ова се моменталните температури

Сител - 16.01.2016

Според познатата страна за временска прогноза accuweather.com во Македонија врне дожд и вее снег. Погнеднете ги ...

Облачно, претпладне со врнежи од дожд, попладне ќе паѓа снег

Макфакс - 16.01.2016

Облачно, претпладне со врнежи од дожд, кои во текот на денот почнувајќи од север ќе преминуваат во снег. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, што локално ќе предизвика создавање на снежни наноси.

Викенд временска прогноза... Наредната недела не` очекуваат температури до -18 степени

Факултети - 16.01.2016

Во сабота облачно со врнежи од дожд, ветровито и студено. Над 600 метри врнежите ќе бидат од снег. Попладне продор на ладен воздух од север, па врнежите од дожд да преминуваат во врнежи од снег и во пониските предели.

Времето викендов: жолтото предупредување за Македонија преминува во портокалово

Авто Магазин - 16.01.2016

Ако тргнувате на пат, треба да знаете дека Македонија од жолта влегува во портокалова фаза на метеоролошко предупредување со услови и за снежни бури. Според метеоролозите, денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои во текот на денот ...

ФОТО: Вее снег на неколку места во државата

Press24 - 16.01.2016

На видео камерите на Јавното претпријатие за државни патишта, поставени на наплатните рампи забелешан е снег на неколку места. Моментално вее снег во Тетово и Романовце. ...

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Половина Македонија во портокалова фаза - доаѓа половина метар снег

Press24 - 16.01.2016

Утринава низ земјава е сеуште дождливо. Умерен дожд утринава е забележан во Крива Паланка, Охрид, Битола и Демир Капија,а на останатите места врне слаб дожд. Снег утринава УХМР забележа на Маврово, Пожаране и Лазарополе.

Регионот во жолта фаза, ќе напаѓа снег до 50 цм

Kumanovo News - 16.01.2016

Североисточниот регион е во жолта алертна фаза и се очекуваат врнежи од снег да направат снежна покрива до 50 цм. Во иста фаза е скопскиот и југоисточниот регион на Македонија, а другите региони се во портокалова фаза.

Попладне постепено врнежите ќе поминуваат во снег

Скопје инфо - 16.01.2016

Времето утре во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд кои во текот на денот почнувајќи од северозапад ќе поминуваат во снег. На планините во западните делови се очекува да бидат пообилни и да се формира снежна покривка повисока од ...

СТУДЕН БРАН ЈА ЗАФАЌА МАКЕДОНИЈА: Eве какво време нѐ очекува викендов

МК News - 16.01.2016

На земјата и се наближува снежен бран и до 50 сантиметри снег. Во Скопје и повеќето градови можно е да наврне снег од 10 до 20 сантиметри, но промената на времето започнува со обилни врнежи на дожд.

Македонија под снежна покривка- најмногу натрупа во Лазарополе

Локално - 16.01.2016

Македонија е под снежна покривка. Врнежи од снег со променлив интензитет има секаде , освен во Гевгелија каде се уште врне дожд. Поинтензивни врнежи има во западните делови и Пелагонија. Долж Повардарието и на запад, особено на планините дува умерен ...

Времето викендов: Од жолта Македонија преминува во портокалова фаза на метеоролошко предупредување

Република - 16.01.2016

Македонија од жолта влегува во портокалова фаза на метеоролошко предупредување со услови и за снежни бури. Според метеоролозите, денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои во текот на денот почнувајќи од север ќе преминуваат во снег.

Студеното време продолжува, во среда температурата ќе падне до -21 степен

Либертас - 16.01.2016

Македонија од ноќеска е зафатена од студ и снежни врнежи. Според предвидувањата на синоптичарите, наредниве денови не очекуваат уште пониски температури. Најстудено ќе биде во среда за кога се прогнозира минимална температура од – 21 степен ...

Облачно со дожд и снег

Денешен - 16.01.2016

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд кои во текот на денот почнувајќи од северозапад ќе поминуваат во снег. На планините во западните делови се очекува да бидат пообилни и да се формира снежна покривка повисока од 50 ...

Метео Прогноза: Снег и многу ниски температури

Скопје инфо - 16.01.2016

Денес времето ќе биде облачно со врнежи од дожд, ветровито и студено. Над 600 метри врнежите ќе бидат од снег. Во попладневните часови се очекува продор на ладен воздух од север, па врнежите од дожд да преминуваат во врнежи од снег и во пониските ...

Вторник и в среда во Битола до -17 степени

Тера - 16.01.2016

Mакедонија од жолта влегува во портокалова фаза на метеоролошко предупредување со услови и за снежни бури. Според метеоролозите, денес претпладне беше облачно со врнежи од дожд, кои во текот на денот почнувајќи од север преминаа во снег.

Ќе имаме ли и денес врнежи од снег?

Пулс24 - 17.01.2016

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно, ветровито и студено со повремени врнежи од снег со послаб интензитет. Попладне врнежите ќе престануваат. Ќе дува засилен северен ветер, повремено на места со брзина до 80 км/час.

Преупредување: Ќе наврне половина метар снег во Македонија

Република - 16.01.2016

Се очекува доцна претпладнево врнежите постепено да преминуваат во снежни, прво на повисоките места во северниот крај, потоа низ котлините во овој регион. Попладне снегот ќе се спушти и на југ, со то што најдоцна се очеква снег во југоисточниот крај.

По интензивниот дожд во текот на ноќта, денес врнежи од снег

Кумановски м. - 16.01.2016

Времето денеска ќе биде со поинтензивни врнежи за разлика од вчера, а истите во текот на денот почнувајќи од север ќе преминуваат во сне, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Денеска дожд и снег

Вистина.мк - 16.01.2016

Времето утре во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд кои во текот на денот почнувајќи од северозапад ќе поминуваат во снег. На планините во западните делови се очекува да бидат пообилни и да се формира снежна покривка повисока од ...

Снежно невреме во Македонија

Lider - 17.01.2016

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно, ветровито и студено со повремени врнежи од снег со послаб интензитет. Попладне врнежите ќе престануваат. Ќе дува засилен северен ветер, повремено на места со брзина до 80 км/час.

Денеска дожд и снег

Lider - 16.01.2016

Времето утре во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд кои во текот на денот почнувајќи од северозапад ќе поминуваат во снег. На планините во западните делови се очекува да бидат пообилни и да се формира снежна покривка повисока од ...

УХМР: Заладување, снег и силен ветер

Канал5 - 15.01.2016

Денеска под влијание на нов влажен бран ќе има врнежи од дожд, кои поинтензивни ќе бидат на запад, каде на повисоките планини ќе има врнежи од снег... Ќе дува и засилен јужен ветер. Температурите ке се движат од 8 до 14 степени.

Снежен бран ќе ја зафати Македонија

Канал5 - 15.01.2016

По топлите јануарски денови од денеска па натаму од УХМР најавуваат снег, силен ветер и заладување. Денеска ќе биде променливо и облачно со повремени обилни врнежи од дожд во западните делови на земјава, а веќе од вечерва врнежите од дожд ќе почнат ...

Студен бран ја зафаќа Македонија

Телма - 15.01.2016

Сонцето и високите температури на кои се навикнавме изминатата недела ќе ги заменат дожд, снег и студено време. Пронајдете ги ракавиците, припремете ги капите и откажете се од патување и шетање, порачуваат метереолозитре.

Облачно со врнежи од дожд и снег и температура до 4 степени

Канал5 - 15.01.2016

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд кои во текот на денот почнувајќи од северозапад ќе поминуваат во снег. На планините во западните делови се очекува да бидат пообилни и да се формира снежна покривка повисока од 50 ...

Подгответе се за снежна бура која ќе ни донесе повеќе од 50 сантиметри снег

Сител - 15.01.2016

Викендот пред нас планирајте го за активности на снег. Но, повеќе низ пониските места, бидејќи времето на планините нема да биде сосема наклонето за оние кои одат таму да „уживаат“. Се очекува врнежите во сабота наутро да бидат од дожд низ пониските ...

Подгответе се за снежна бура која ќе ни донесе повеќе од 50 сантиметри снег

Репортер - 15.01.2016

Викендот пред нас планирајте го за активности на снег. Но, повеќе низ пониските места, бидејќи времето на планините нема да биде сосема наклонето за оние кои одат таму да „уживаат“. Се очекува врнежите во сабота наутро да бидат од дожд низ пониските ...

АМСМ препорачува внимателно возење поради најавените снежни врнежи

Макфакс - 15.01.2016

АМСМ препорачува задолжително носење на зимска опрема, исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и планирање на патувањето според временските услови.

Внимателно возење поради најавените снежни врнежи

Кајгана - 15.01.2016

АМСМ препорачува задолжително носење на зимска опрема, исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и планирање на патувањето според временските услови.

Облачно и ветровито со локален дожд

А1 On - 15.01.2016

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, особено попладне и кон крајот на денот. Во западните делови и на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер кој ќе достигнува брзина ...

Временска прогноза: Од утре не` очекуваат вистински зимски денови

Факултети - 15.01.2016

Во Македонија во петок ќе биде претежно облачно со услови за повремени сончеви периоди. Во западните предели ќе биде облачно со врнежи од дожд и ветровито. Во вечерните часови и во текот на ноќта врнежите ќе се прошират на целата територија на ...

Облачно со локални врнежи од дожд и снег

Кајгана - 15.01.2016

Променливо облачно со локални врнежи од дожд, особено попладне и кон крајот на денот. На запад на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер со брзина и над 70 км/час.

Викендов снег и дожд

Нетпрес - 15.01.2016

Викендот пред нас планирајте го за активности на снег. Но, повеќе низ пониските места, бидејќи времето на планините нема да биде сосема наклонето за оние кои одат таму да „уживаат“. Се очекува врнежите во сабота наутро да бидат од дожд низ пониските ...

Состанок на општинскиот Штаб за заштита и спасување

OhridNews - 15.01.2016

По најавите за драстично намалување на температурите и интензивни врнежи од дожд и снег, во просториите на Општина Охрид, денес, општинскиот штаб за заштита и спасување ќе одржи состанок. Според прогнозата на синоптичарите, во сабота се предвидуваат ...

Заладување и поинтензивни врнежи

Нетпрес - 15.01.2016

Заладување и поинтензивни врнежи, кои во текот на денот почнувајќи од север ќе преминуваат во снег, се очекува во текот на денешниот ден. Од УХМР информираат дека до недела наутро насекаде ќе се формира снежна покривка, освен во крајниот југоисточен ...

Доаѓа хаос во Македонија - викендов големи врнежи од снег

Press24 - 15.01.2016

Доаѓа снежна бура во Македонија, метеролозите најавуваат снежна покривка и до 50 сантиметри. Надлежните во УХМР велат дека екипите се подготвени за ова снежно невреме. наредните денови времето во Скопје ќе биде променливо облачно,во сабота ќе има ...

Се очекуваат обилни врнежи од снег, подгответе се!

OhridNews - 15.01.2016

Граѓаните и субјектите навреме да се подготват за најавените снежни врнежи и да преземат соодветни мерки за заштита и успешно справување со настанатите состојби,апелираат од општинскиот Штаб за заштита и спасување поради најавените обилни врнежи од ...

ВРЕМЕ: Попладне постепено врнежите ќе поминуваат во снег

Телеграф - 15.01.2016

Утринската температура ќе се спушти до околу минус еден, а дневната ќе достигне до 4 Целзиусови степени Времето утре во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд кои во текот на денот почнувајќи од северозапад ќе поминуваат во снег .

УХМР со вонредна прогноза: Подгответе се за снег и за студ

+инфо - 15.01.2016

АМСМ препорачува задолжително носење на зимска опрема, исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и планирање на патувањето според временските услови.

Денеска снег - погледнете колку ќе навее

Press24 - 15.01.2016

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд кои во текот на денот почнувајќи од северозапад ќе поминуваат во снег. На планините во западните делови се очекува да бидат пообилни и да се формира снежна покривка повисока од 50 ...

Облачно со дожд и снег

Репортер - 15.01.2016

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд кои во текот на денот почнувајќи од северозапад ќе поминуваат во снег. На планините во западните делови се очекува да бидат пообилни и да се формира снежна покривка повисока од 50 ...

Утре цела Македонија под снег

МКД - 15.01.2016

Времето утре ќе биде дождливо, а во текот на денот интензивните врнежи од дожд, почнувајќи од север ќе преминуваат во снег. До недела наутро насекаде ќе се формира снежна покривка, освен во крајниот југоисточен дел на земјатаа, гласи прогнозата наа ...

Дождливо време со температура до 14 степени

Нетпрес - 26.12.2020

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Пообилни врнежи ќе има во западните и северните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец.

Временска прогноза за 15 јануари: Облачно со услови за повремени сончеви периоди

Хитпортал - 15.01.2016

Во Македонија во петок ќе биде претежно облачно со услови за повремени сончеви периоди. Во западните предели ќе биде облачно со врнежи од дожд и ветровито. Во вечерните часови и во текот на ноќта врнежите ќе се прошират на целата територија на ...

Денеска дожд и температура до 14 степени, од утре снег

МКД - 15.01.2016

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, особено попладне и кон крајот на денот. Во западните делови и на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер кој ќе достигнува брзина ...

Облачно и ветровито, попладне дожд

+инфо - 05.10.2020

Во Скопје и околината променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до засилен југоисточен ветер. Во попладневните часови и во текот на ноќта ќе има појава на повремено пороен дожд и услови за појава на грмежи.

Утре доаѓа снежна бура во Македонија - еве каде ќе навее најмногу снег

Press24 - 15.01.2016

Викендот пред нас планирајте го за активности на снег. Но повеќе низ пониските места, бидејќи времето на планините нема да биде сосема наклонето за оние кои одат таму да „уживаат“, пишува специјализираниот портал за временска прогноза МетеоПро.

Дождливо и ветровито време, на повисоките места снег

Курир - 15.01.2016

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, особено попладне и кон крајот на денот. Во западните делови и на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер кој ќе достигнува брзина ...

Временска прогноза: Доаѓа студен бран

Локално - 15.01.2016

Времето утре во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд кои во текот на денот почнувајќи од северозапад ќе поминуваат во снег. На планините во западните делови се очекува да бидат пообилни и да се формира снежна покривка повисока од ...

Дождливо и ветровито време, на повисоките места снег

Денешен - 15.01.2016

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, особено попладне и кон крајот на денот. Во западните делови и на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер кој ќе достигнува брзина ...

Подгответе се: Утре доаѓа снежна бура во Македонија

Скопје инфо - 15.01.2016

Викендот пред нас планирајте го за активности на снег. Но повеќе низ пониските места, бидејќи времето на планините нема да биде сосема наклонето за оние кои одат таму да „уживаат“, пишува специјализираниот портал за временска прогноза МетеоПро.

Oд утре не` очекуваат вистински зимски денови

Скопје инфо - 15.01.2016

Во Македонија во петок ќе биде претежно облачно со услови за повремени сончеви периоди. Во западните предели ќе биде облачно со врнежи од дожд и ветровито. Во вечерните часови и во текот на ноќта врнежите ќе се прошират на целата територија на ...

Утре од дожд во снег

Република - 15.01.2016

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд кои во текот на денот почнувајќи од северозапад ќе поминуваат во снег. На планините во западните делови се очекува да бидат пообилни и да се формира снежна покривка повисока од 50 ...

СТУДЕН БРАН ЈА ЗАФАЌА МАКЕДОНИЈА: Eве какво време нѐ очекува викендов

Фактор - 15.01.2016

Сонцето и високите температури на кои се навикнавме изминатата недела ќе ги заменат дожд, снег и студено време. На земјата и се наближува снежен бран и до 50 сантиметри снег. Во Скопје и повеќето градови можно е да наврне снег од 10 до 20 ...

Метеоролозите за викендов најавуваат рекордна снежна покривка

Република - 15.01.2016

Се очекува врнежите во сабота наутро да бидат од дожд низ пониските места, а од снег на планините, пишува порталот за временска прогноза Метеопро.мк. Но веќе од доцна претпладне во северните делови од земјата врнежите ќе преминат во снежни, а ...

Какво време очекуваме за викенд

Тера - 15.01.2016

Викендот пред нас планирајте го за активности на снег. Но повеќе низ пониските места, бидејќи времето на планините нема да биде сосема наклонето за оние кои одат таму да „уживаат“, прогнозира Метеопро.

Доаѓа хаос во Македонија – викендов големи врнежи од снег

МК News - 15.01.2016

Доаѓа снежна бура во Македонија, метеролозите најавуваат снежна покривка и до 50 сантиметри. Надлежните во УХМР велат дека екипите се подготвени за ова снежно невреме. наредните денови времето во Скопје ќе биде променливо облачно,во сабота ќе има ...

Дождливо и ветровито време, на повисоките места снег

Вистина.мк - 15.01.2016

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, особено попладне и кон крајот на денот. Во западните делови и на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер кој ќе достигнува брзина ...

Какво време не очекува викендов?

Вистина.мк - 15.01.2016

Викендот пред нас планирајте го за активности на снег. Но, повеќе низ пониските места, бидејќи времето на планините нема да биде сосема наклонето за оние кои одат таму да „уживаат“. Се очекува врнежите во сабота наутро да бидат од дожд низ пониските ...

Облачно и ветровито со локален дожд

Идивиди - 15.01.2016

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, особено попладне и кон крајот на денот. Во западните делови и на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер кој ќе достигнува брзина ...

АМСМ препорачува внимателно возење поради најавените снежни врнежи

Денар - 15.01.2016

АМСМ препорачува задолжително носење на зимска опрема, исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и планирање на патувањето според временските услови.

Утре променливо облачно со температура од 8 до 14 степени

Канал5 - 14.01.2016

Времето утре во Македонија ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, особено попладне и кон крајот на денот. Во западните делови и на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег.

Снежен бран ќе ја зафати Македонија

Курир - 14.01.2016

Денес под влијание на нов влажен бран ќе има локални врнежи од дожд, особено во западните делови каде на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Од УХМР информираат дека ќе дува засилен јужен ветер со брзина која во некои моменти ќе надминува ...

Метео: Утре променливо облачно, од сабота снежен бран

МРТ - 14.01.2016

Ќе дува умерен до засилен јужен ветер кој на моменти на места ќе достигнува брзина и над 70 километри на час. Утре во Македонија ќе преовладува променливо облачно време со локални врнежи од дожд и од снег на планините, поизразени во попладневните ...

Облачно и ветровито со локален дожд

Репортер - 14.01.2016

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, особено попладне и кон крајот на денот. Во западните делови и на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер кој ќе достигнува брзина ...

Времето сончево со умерена облачност

Нетпрес - 14.01.2016

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб претежно јужен ветер. Попладне облачноста од запад ќе се зголеми. Утринската температура ќе се движи од минус пет до два, а дневната од четири до 11 степени.

Временска прогноза за 14 јануари: Сончево со локална облачност, ветровито и топло

Хитпортал - 14.01.2016

Во Македонија во четврток по студеното утро во текот на денот ќе биде претежно сончево со локална облачност, ветровито и топло. Ќе дува доумерен југозападен и југоисточен ветер, а во југоисточните предели ќе дува и доумерен северозападен ветер.

Денеска сонце, од утре дожд и снег

+инфо - 14.01.2016

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб претежно јужен ветер. Попладне облачноста од запад ќе се зголеми. Утринската температура ќе се движи од минус пет до два, а дневната од четири до 11 степени.

Доаѓа снежна бура кон Македонија - температурите одат до минус 15

Press24 - 14.01.2016

Утре под влијание на нов влажен бран ќе има врнежи од дожд, кои поинтензивни ќе бидат на запад, каде на повисоките планини ќе има врнежи од снег. Ќе дува и засилен јужен ветер. Во сабота ќе има заладување и поинтензивни врнежи, кои во текот на денот ...

ОД утре заладување и нови врнежи од дожд и снег

Нетпрес - 14.01.2016

Утре под влијание на нов влажен бран ќе има локални врнежи од дожд, особено во западните делови, каде на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува и засилен јужен ветер (и над 70 км/час).

Снежен бран ќе ја зафати Македонија

Press24 - 14.01.2016

Денес под влијание на нов влажен бран ќе има локални врнежи од дожд, особено во западните делови каде на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Од УХМР информираат дека ќе дува засилен јужен ветер со брзина која во некои моменти ќе надминува ...

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд

Сител - 14.01.2016

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, особено попладне и кон крајот на денот. Во западните делови и на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер кој ќе достигнува брзина ...

Сончево време, од утре дожд и снег

Телеграф - 14.01.2016

Во сабота ќе има заладување и поинтензивни врнежи кои во текот на денот почнувајќи од север ќе преминуваат во снег. До недела наутро насекаде ќе се формира снежна покривка, најмногу на планините во западните делови каде што ќе достигне и до 50 ...

ВИКЕНД ВРЕМЕНСКА: Спремете се за промена на времето и температурите

Press24 - 14.01.2016

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб претежно јужен ветер. Попладне облачноста од запад ќе се зголеми. Утринската температура ќе се движи од минус пет до два, а дневната од четири до 11 степени.

Временска прогноза: Во наредните денови се очекуваат врнежи од снег

Факултети - 14.01.2016

МАКЕДОНИЈА - Во Македонија во четврток по студеното утро во текот на денот ќе биде претежно сончево со локална облачност, ветровито и топло. Ќе дува доумерен југозападен и југоисточен ветер, а во југоисточните предели ќе дува и доумерен ...

Сончево со умерена облачност

Кајгана - 14.01.2016

Сончево со умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од јужен правец. По одделни котлини ќе има услови за магла. Утринските температури ќе се движат од -5 до 2 степена, додека дневните ќе бидат во интервал од 0 до 11 степени.

Денеска сончево со локална облачност, од понеделник со утрински температури и до -15

МКД - 14.01.2016

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб претежно јужен ветер. Попладне облачноста од запад ќе се зголеми. Дневните температури ќе се движат од 4 до 11 Целзиусови степени.

Какво време не очекува во престојните денови

Канал 77 - 14.01.2016

Во петок под влијание на нов влажен бран ќе има врнежи од дожд, кои поинтензивни ќе бидат на запад, каде на повисоките планини ќе има врнежи од снег. Ќе дува и засилен јужен ветер. Во сабота ќе има заладување и поинтензивни врнежи, кои во текот на ...

Од петок до недела снег…

Локално - 14.01.2016

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб претежно јужен ветер. Попладне облачноста од запад ќе се зголеми. Утринската температура ќе се движи од минус пет до два, а дневната од четири до 11 степени.

Колкава ќе биде снежната покривка викендов?

Скопје инфо - 14.01.2016

Утре под влијание на нов влажен бран ќе има локални врнежи од дожд, особено во западните делови каде на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Од УХМР информираат дека ќе дува засилен јужен ветер со брзина која во некои моменти ќе надминува ...

Денеска врнежи од дожд и силен ветер, од утре снег

Кумановски м. - 14.01.2016

Денес под влијание на нов влажен бран ќе има локални врнежи од дожд, особено во западните делови, каде на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува и засилен јужен ветер (и над 70 км/час).

Подгответе се: Снежен бран ќе ја зафати Македонија

Пулс24 - 14.01.2016

Денес под влијание на нов влажен бран ќе има локални врнежи од дожд, особено во западните делови каде на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Од УХМР информираат дека ќе дува засилен јужен ветер со брзина која во некои моменти ќе надминува ...

Снежна бура во Македонија: Нема да верувате колку снег ќе наврне викендов

Денешен - 14.01.2016

Утре под влијание на нов влажен бран ќе има локални врнежи од дожд, особено во западните делови каде на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Од УХМР информираат дека ќе дува засилен јужен ветер со брзина која во некои моменти ќе надминува ...

Прогноза: Колкава ќе биде снежната покривка викендов?

Вечер Прес - 14.01.2016

Утре под влијание на нов влажен бран ќе има локални врнежи од дожд, особено во западните делови каде на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Од УХМР информираат дека ќе дува засилен јужен ветер со брзина која во некои моменти ќе надминува ...

Еве какво време не очекува: Ни доаѓаат „дебели“ минуси и многу снег

Попара - 14.01.2016

Во петок под влијание на нов влажен бран ќе има врнежи од дожд, кои поинтензивни ќе бидат на запад, каде на повисоките планини ќе има врнежи од снег. Ќе дува и засилен јужен ветер. Во сабота ќе има заладување и поинтензивни врнежи, кои во текот на ...

Сончево со локална облачност

Идивиди - 14.01.2016

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб претежно јужен ветер. Попладне облачноста од запад ќе се зголеми. Утринската температура ќе се движи од минус пет до два, а дневната од четири до 11 степени.

Променливо облачно, од сабота снег – расправа кризниот штаб

Канал5 - 13.01.2016

Времето денеска ќе биде променливо облачно, во југозападните и североисточните делови има слаби врнежи од дожд, на повисоките места и снег. Температурата ќе се движи од нула до 11 степени.

Сончево со мала до умерена облачност и со слаб претежно јужен ветер

Канал5 - 13.01.2016

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб претежно јужен ветер. Попладне облачноста од запад ќе се зголеми. Утринската температура се спушти до минус пет, а дневната ќе се движи од четири до 11 степени.

Спремајте се за снег и многу ниски температури

Lady - 13.01.2016

За време на викендот територијата на Македонија ќе биуде зафатена од влажна и студена воздушна маса од север. Се очекуваат врнежи од снег и формирање на снежна покривка во поголемиот дел од територијата на Македонија.

Временска прогноза за 13 јануари: Нестабилно со врнежи од дожд и ветровито

Хитпортал - 13.01.2016

Во Македонија во среда ќе биде умерено облачно и нестабилно со врнежи од дожд и ветровито. Во југоисточните и источните предели ќе биде умерено облачно со сончеви периоди. Ветерот ќе слабее, па во среда ќе дува доумерен слаб југозападен и западен ...

Променливо облачно со врнежи од дожд и снег

Нетпрес - 13.01.2016

Променливо облачно време со слаби врнежи од дожд во југозападните и североисточните делови не очекува во текот на денешниот ден. На повисоките места ќе има врнежи од дожд и снег, а на планините од снег.

Македонија ја очекуваат снег и температури до минус 15, надлежните подготвени

Курир - 13.01.2016

Викендот што следува на целата територија на Р. Македонија се очекуваат врнежи од снег, а во западните делови снежна покривка и над 50 сантиметри. Температурите во утринските часови ќе се симнат и до минус 15 степени.

Подгответе се за промена на времето и температурите

Сител - 13.01.2016

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб претежно јужен ветер. Попладне облачноста од запад ќе се зголеми. Утринската температура ќе се движи од минус пет до два, а дневната од четири до 11 степени.

Дождливо време, на повисоките места снег

Курир - 13.01.2016

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, во југозападните и североисточните делови ќе има слаби врнежи од дожд, на повисоките места од дожд и снег, а на планините од снег. На запад ќе дува умерен до засилен западен ветер, особено на ...

Викендов снежна бура, ќе навее снег до 35 сантиметри

Нетпрес - 13.01.2016

Снежни врнежи со температури длабоко под нулата најавуваат метеоролозите на популарниот веб сајт за временска прогноза Accuweather . Тие издадоа предупредување за снежна бура над Скпоје за викендов.

Центарот за управување со кризи предупредува: Подгответе се снежна бура во Македонија

Сител - 13.01.2016

Врнежи од снег со температури длабоко под нулата најавуваат метеоролозите на веб сајтoт за временска прогноза Accuweather . Тие издадоа предупредување за снежна бура над Скопје во периодот за викендот.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Подгответе се снежна бура во Македонија

Курир - 13.01.2016

Врнежи од снег со температури длабоко под нулата најавуваат метеоролозите на веб сајтoт за временска прогноза Accuweather . Тие издадоа предупредување за снежна бура над Скопје во периодот за викендот.

Големо снежно невреме во Македонија - се очекува снежната покривка да биде над 50 сантиметри

Press24 - 13.01.2016

Викендот што следува на целата територија на Р. Македонија се очекуваат врнежи од снег, а во западните делови снежна покривка и над 50 сантиметри. Температурите во утринските часови ќе се симнат и до минус 15 степени.

Сончево со мала умерена облачност

Репортер - 13.01.2016

– Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб претежно јужен ветер. Попладне облачноста од запад ќе се зголеми. Утринската температура ќе се движи од минус пет до два, а дневната од четири до 11 степени.

Метеоролозите предупредуваат: Снежна бура доаѓа кон Скопје – Ќе навее до 35 сантиметри

Репортер - 13.01.2016

Снежни врнежи со температури длабоко под нулата најавуваат метеоролозите на популарниот веб сајт за временска прогноза Accuweather . Тие издадоа предупредување за снежна бура над Скпоје во периодот за викендот.

Од сабота значително заладување и врнежи од снег

OhridNews - 13.01.2016

Времето денеска во Македонија ќе биде променливо облачно, во југозападните и североисточните делови ќе има слаби врнежи од дожд, на повисоките места од дожд и снег, а на планините од снег.

Вчера пролет среде зима, денеска дожд: Што е следно?

Press24 - 13.01.2016

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, во југозападните и североисточните делови ќе има слаби врнежи од дожд, на повисоките места од дожд и снег, а на планините од снег. На запад ќе дува умерен до засилен западен ветер, особено на ...

Облачно и врнежливо, температури над нулата

А1 On - 13.01.2016

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со слаби врнежи од дожд во југозападните и североисточните делови. На повисоките места ќе има врнежи од дожд и снег, а на планините од снег.

Облачно, во делови со слаби врнежи од дожд

Кајгана - 13.01.2016

Променливо облачно, во југозападните и североисточните делови ќе има слаби врнежи од дожд, на повисоките места од дожд и снег, а на планините од снег. На запад ќе дува умерен до засилен западен ветер, особено на планините.

Денеска облачно и врнежливо, од сабота заладување и снег

МКД - 13.01.2016

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно, во југозападните и североисточните делови ќе има слаби врнежи од дожд, на повисоките места од дожд и снег, а на планините од снег.

Облачно, во југозападните и североисточните делови ќе има слаби врнежи од дожд

Макфакс - 13.01.2016

Променливо облачно, во југозападните и североисточните делови ќе има слаби врнежи од дожд, на повисоките места од дожд и снег, а на планините од снег. На запад ќе дува умерен до засилен западен ветер, особено на планините.

Врнежливо во текот на целиот ден

Либертас - 13.01.2016

Времето ќе биде променливо облачно со слаби врнежи од дожд во југозападните и североисточните делови. На повисоките места ќе има врнежи од дожд и снег, а на планините од снег. На запад ќе дува умерен до засилен ветер, особено на планините.

Надлежните подготвени: Македонија ја очекуваат снег и температури до минус 15

Скопје инфо - 13.01.2016

На денешната итна седница на Републичкиот кризниот штаб во координација со министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски и сите субјекти на системот за управување со кризи беше заклучено дека Македонија е подготвена да се справи со очекуваните ...

Денеска слаб дожд, од сабота заладување и снег

Република - 13.01.2016

Во текот на денот времето ќе биде променливо облачно, во југозападните и североисточните делови ќе има слаби врнежи од дожд, на повисоките места од дожд и снег, а на планините од снег. На запад ќе дува умерен до засилен западен ветер, особено на ...

Викендов: Снежни врнежи и ниски температури

Скопје инфо - 13.01.2016

Снежни врнежи со температури длабоко под нулата најавуваат метеоролозите на популарниот веб сајт за временска прогноза Accuweather.Тие издадоа предупредување за снежна бура над Скопје за викендов.

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: СНЕГ ИЛИ СОНЦЕ-Какво време не чека деновиве?

Фактор - 13.01.2016

Денеска е Стара Нова Година а времето и не е баш погодно. Северните и западните предели се разбудија со врнежи од дожд, а облачноста ќе продолжи цел ден. На планините се очекуваат снежни врнежи, а дождот попладне ќе се префрли кон југозапад.

Денес облачно, утре сончево, во сабота снег

Кумановски м. - 13.01.2016

Времето денес ќе биде променливо облачно, во западните и североисточните делови ќе има слаби врнежи од дожд, на повисоките места од дожд и снег, а на планините од снег. На запад ќе дува умерен до засилен западен ветер, особено на ...

Викендов се очекуваат снег и температури до минус 15, надлежните подготвени

Република - 13.01.2016

Викендот што следува на целата територија на Р. Македонија се очекуваат врнежи од снег, а во западните делови снежна покривка и над 50 сантиметри. Температурите во утринските часови ќе се симнат и до минус 15 степени.

Во сабота се очекува снег

Kumanovo News - 13.01.2016

Врнежи од дожд кои ќе преминат во врнежи од снег се очекуваат во сабота, најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи од Скопје. Оттаму велат дека прво ќе бидат зафатени северните делови на земјата, а потоа и јужните делови.

СПРЕМЕТЕ СЕ ЗА СНЕЖНА БУРА: Наскоро доаѓаат минусните температури

Фактор - 13.01.2016

Врнежи од снег со температури длабоко под нулата најавуваат метеоролозите на веб сајтoт за временска прогноза Accuweather. Тие издадоа предупредување за снежна бура над Скопје во периодот за викендот.

Денес сончево со јужен ветер – за Водици до минус 15

Кумановски м. - 13.01.2016

Според метеоролозите на УХМР, денес се очекува сончево време со умерена облачност, со појава на магла понекаде во котлините во утринските часови. Ќе дува слаб ветер од јужен правец. Попладне од запад облачноста ќе се зголеми.

Викендов се очекуваат снег и температури до минус 15!

Вечер Прес - 13.01.2016

Викендот што следува на целата територија на Р. Македонија се очекуваат врнежи од снег, а во западните делови снежна покривка и над 50 сантиметри. Температурите во утринските часови ќе се симнат и до минус 15 степени.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Подгответе се снежна бура во Македонија

МК News - 13.01.2016

Врнежи од снег со температури длабоко под нулата најавуваат метеоролозите на веб сајтoт за временска прогноза Accuweather . Тие издадоа предупредување за снежна бура над Скопје во периодот за викендот.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Снежна бура над Скопје во периодот за викендот!

Вечер Прес - 13.01.2016

Врнежи од снег со температури длабоко под нулата најавуваат метеоролозите на веб сајтoт за временска прогноза Accuweather.Тие издадоа предупредување за снежна бура над Скопје во периодот за викендот Од македонската УХМР најавуваат дека времето утре ...

Облачно и врнежливо, температури над нулата

Денешен - 13.01.2016

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со слаби врнежи од дожд во југозападните и североисточните делови. На повисоките места ќе има врнежи од дожд и снег, а на планините од снег.

Не очекува голем снег и температури до минус 15

Локално - 13.01.2016

Викендот што следува на целата територија на Р. Македонија се очекуваат врнежи од снег, а во западните делови снежна покривка и над 50 сантиметри. Температурите во утринските часови ќе се симнат и до минус 15 степени.

Облачно и врнежливо, температури над нулата

Идивиди - 13.01.2016

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, во југозападните и североисточните делови ќе има слаби врнежи од дожд, на повисоките места од дожд и снег, а на планините од снег. На запад ќе дува умерен до засилен западен ветер, особено на ...

Дождливо време, на повисоките места снег

Вистина.мк - 13.01.2016

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, во југозападните и североисточните делови ќе има слаби врнежи од дожд, на повисоките места од дожд и снег, а на планините од снег. На запад ќе дува умерен до засилен западен ветер, особено на ...

Утре променливо облачно со температура до 11 степени

Канал5 - 12.01.2016

Времето утре во Македонија ќе биде променливо облачно, во југозападните и североисточните делови ќе има слаби врнежи од дожд, на повисоките места од дожд и снег, а на планините од снег. На запад ќе дува умерен до засилен западен ветер, особено на ...

Метео: Утре слаби врнежи од дожд

МРТ - 12.01.2016

На повисоките места се очекуваат врнежи од дожд и од снег, а на планините само од снег. Утрешниот ден во Македонија ќе донесе променливо облачно време со слаби врнежи од дожд во делови од земјава.

Подгответе се - утре повторно снег

Press24 - 12.01.2016

Променливо облачно, во југозападните и североисточните делови ќе има слаби врнежи од дожд, на повисоките места од дожд и снег, а на планините од снег. На запад ќе дува умерен до засилен западен ветер, особено на планините.

Променливо облачно со слаби врнежи

Репортер - 12.01.2016

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, во југозападните и североисточните делови ќе има слаби врнежи од дожд, на повисоките места од дожд и снег, а на планините од снег. На запад ќе дува умерен до засилен западен ветер, особено на ...

Метеоролозите предупредуваат: Снежна бура доаѓа кон Скопје - ќе навее до 35 сантиметри

Press24 - 12.01.2016

Снежни врнежи со температури длабоко под нулата најавуваат метеоролозите на популарниот веб сајт за временска прогноза Accuweather . Тие издадоа предупредување за снежна бура над Скпоје во периодот за викендот.

Променливо облачно време со локален дожд

Телеграф - 12.01.2016

Утринската температура ќе се движи од четири до девет, а дневната од девет до 16 степени Времето во Македонија ќе биде променливо облачно. Во западните и североисточните делови ќе има повремени врнежи од дожд.

Подгответе се за температурен шок: Снегот се враќа во Македонија

Press24 - 12.01.2016

Времето денеска ќе биде променливо облачно, во западните и североисточните делови ќе има повремен локален дожд. Ќе дува засилен, а во западните планински делови силен ветер од западен и југозападен правец, на моменти со брзина околу 90 км/час, ...

Променливо облачно со засилен ветер

Кајгана - 12.01.2016

Променливо облачно, во западните и североисточните делови ќе има повремени врнежи од дожд. Ќе дува засилен, а во западните планински делови силен ветер од западен и југозападен правец, на моменти со брзина околу 90 км/час.

Променливо облачно со температура до 16 степени

Репортер - 12.01.2016

Времето денеска ќе биде п роменливо облачно. Во западните и североисточните делови ќе има повремени врнежи од дожд. Ќе дува засилен, а во западните планински делови силен ветер од западен и југозападен правец, на моменти со брзина околу 90 километри ...

Временска прогноза за 12 јануари: Умерено облачно со сончеви периоди, ветровито и топло

Хитпортал - 12.01.2016

Во Македонија во вторник ќе биде умерено облачно со сончеви периоди, ветровито и топло. Попладне во западните, северните и североисточните предели нестабилно со врнежи од дожд. Ќе дува доумерен засилен југозападен и југоисточен ветер, кој ќе биде ...

До петок есенски температури, потоа заладување и снег

Курир - 12.01.2016

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно. Во западните и североисточните делови ќе има повремени врнежи од дожд. Ќе дува засилен, а во западните планински делови силен ветер од западен и југозападен правец, на моменти со брзина околу 90 ...

Променливо облачно со засилен ветер

Макфакс - 12.01.2016

Променливо облачно, во западните и североисточните делови ќе има повремени врнежи од дожд. Ќе дува засилен, а во западните планински делови силен ветер од западен и југозападен правец, на моменти со брзина околу 90 км/час.

Денеска облачно и топло, кон крајот на неделата снег

МКД - 12.01.2016

Времето денеска ќе биде променливо облачно, во западните делови повремен локален дожд, дува засилен, а во западните планински делови силен ветер од западен и југозападен правец, кој на моменти со брзина и до 90 км/час.

Денес променливо облачно и потопло, од петок заладување

Нетпрес - 12.01.2016

Променливо облачно време не очекува во текот на денешниот ден. Во западните и североисточните делови ќе има повремени врнежи од дожд. Ќе дува засилен, а во западните планински делови силен ветер од западен и југозападен правец, на моменти со брзина ...

Голем шок: Денеска пролет од наредната недела снег и минус 12 - месечна временска прогноза

Press24 - 12.01.2016

Се до петок регионот околу нашата земја ќе има релативно топло јануарско време. Поголемата промена ја очекуваме во петок навечер кон сабота, кога кон југот на Балканскиот полуостров ќе се спушти значително постудена воздушна маса која ќе услови пад ...

Денеска променливо облачно и ветровито, силниот ветер во Битолско предизвика штети

МРТ - 12.01.2016

Според прогнозата од УХМР, во западните планински делови на моменти ќе дува силен ветер од западен и југозападен правец, кој на моменти ќе достигне брзина и до 90 километри на час. Во земјава преовладува променливо облачно и ветровито време.

Денес променливо облачно и потопло, од утре врнежи од дожд и снег

Нетпрес - 12.01.2016

Во југозападните и североисточните делови утре ќе има слаби врнежи од дожд, на повисоките места од дожд и снег, а на планините од снег. Во петок под влијание на нов влажен бран ќе има врнежи од дожд, а од сабота се очекува позначително заладување со ...

До петок есенскa температурa, потоа заладување и снег

Република - 12.01.2016

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно. Во западните и североисточните делови ќе има повремени врнежи од дожд. Ќе дува засилен, а во западните планински делови силен ветер од западен и југозападен правец, на моменти со брзина околу 90 ...

Снежна бура доаѓа кон Скопје, викендов ќе вее снег

Република - 12.01.2016

Снежни врнежи со температури длабоко под нулата најавуваат метеоролозите на популарниот веб сајт за временска прогноза Акуведер. Тие издадоа предупредување за снежна бура над Скопоје во периодот за викендот.

Викендов снежно невреме во Скопје

Локално - 12.01.2016

Снежни врнежи со температури длабоко под нулата најавуваат метеоролозите на популарниот веб сајт за временска прогноза Акуведер. Тие издадоа предупредување за снежна бура над Скопје во периодот за викендот.

Дневната температура ќе се искачи до 12 степени

Денешен - 12.01.2016

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно. Во западните и североисточните делови ќе има повремени врнежи од дожд. Ќе дува засилен, а во западните планински делови силен ветер од западен и југозападен правец, на моменти со брзина околу 90 ...

Оваа недела очекувајте повторно снег

МК News - 12.01.2016

Променливо облачно со локален дожд најавуваат метеоролозите од денес, кој кон крајот на денот и преку ноќта ќе поминува во снег, во крајните западни делови. Ќе дува засилен ветер од југозападен правец.

Ветровито и дождливо

Локално - 12.01.2016

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно. Во западните и североисточните делови ќе има повремени врнежи од дожд. Ќе дува засилен, а во западните планински делови силен ветер од западен и југозападен правец, на моменти со брзина околу 90 ...

Очекување на снег до крајот на оваа недела

Канал 77 - 12.01.2016

Променливо облачно со локален дожд најавуваат метеоролозите од денес, кој кон крајот на денот и преку ноќта ќе поминува во снег, во крајните западни делови. Ќе дува засилен ветер од југозападен правец.

Временска прогноза: Утре облачно, во петок дожд, а во сабота снег

Локално - 12.01.2016

Променливо облачно време со слаби врнежи од дожд во југозападните и североисточните делови прогнозираат метеоролозите за утре. Снег се очекува само на планините. Во Западна Македонија се најавува умерен до засилен западен ветер, особено на планините.

Температурите околу нулата и ветер и дожд

Локално - 12.01.2016

МИНИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ 0 Скопје – Петровец, Струмица, 2 Гевгелија, 3 Скопје – Зајчев Рид, 4 Дебар, Маврово, 5 Куманово, Лазарополе, 6 Битола, Берово, Крушево, 7 Кавадарци, Дојран, 9 Тетово, Охрид, Претор, 10 Прилеп, Виница, 11 Д. Капија, 12 Штип, К.

Прогноза за времето во наредниот период

Скопје инфо - 12.01.2016

Во Македонија во вторник ќе биде умерено облачно со сончеви периоди, ветровито и топло. Попладне во западните, северните и североисточните предели нестабилно со врнежи од дожд. Ќе дува доумерен засилен југозападен и југоисточен ветер, кој ќе биде ...

До петок есенски температури, потоа заладување и снег

Вистина.мк - 12.01.2016

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно. Во западните и североисточните делови ќе има повремени врнежи од дожд. Ќе дува засилен, а во западните планински делови силен ветер од западен и југозападен правец, на моменти со брзина околу 90 ...

Заладување и снег од петок

Lider - 12.01.2016

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно. Во западните и североисточните делови ќе има повремени врнежи од дожд. Ќе дува засилен, а во западните планински делови силен ветер од западен и југозападен правец, на моменти со брзина околу 90 ...

Утре силен ветер, в петок снег

Канал5 - 11.01.2016

Умерено облачно време ќе се задржи до крајот на денот, во скопје и понатаму ќе биде магливо, прогнозираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Од УХМР најавуваат дека попладне ќе дува и умерен, а на запад засилен ветер од југозападен правец.

Денеска сончево и топло со умерена облачност

Канал5 - 11.01.2016

Денеска не очекува сончев и невообичаено топол јанурски ден со максимална температура од 16 степени на крајниот југ од земјата... Синоптичарите за денеска најавуваат сончево и топло време со умерена облачност и утринска магла по котлините.

Сончево и топло, магла по котлините

А1 On - 11.01.2016

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност и со утринска магла по котлините. Ќе дува слаб ветер од југозападен правец. Температурата ќе се движи од седум до 16 степени. Во Скопје ќе биде сончево со умерена облачност.

Стабилно и топло време, заладување од среда

Кајгана - 11.01.2016

Времето во понеделник ќе биде сончево и топло со умерена облачност и со утринска магла по котлините. Ќе дува слаб ветер од југозападен правец. Метеоролозите предвидуваат стабилно и топло време за овој период од годината со температури од седум до 16 ...

Од среда постудено

OhridNews - 11.01.2016

Времето денеска ќе биде сончево и топло со умерена облачност и со утринска магла по котлините. Ќе дува слаб ветер од југозападен правец. Максималната температура во Охрид ќе достигне до 14 степени Целзиусови, информираат од УХМР Македонија.

Стабилно и топло време, заладување од среда

Макфакс - 11.01.2016

Времето во понеделник ќе биде сончево и топло со умерена облачност и со утринска магла по котлините. Ќе дува слаб ветер од југозападен правец. Метеоролозите предвидуваат стабилно и топло време за овој период од годината со температури од седум до 16 ...

Временска прогноза за 11 јануари: Уште еден натпросечно топол ден

Хитпортал - 11.01.2016

Во Македонија во понеделник не очекува уште еден натпросечно топол ден, со дневни температури кои ќе бидат повисоки од просечните за овој период од годината. Умерено облачно со сончеви периоди, ветровито и топло.

Подгответе се за нов студен бран: Снегот се враќа во Македонија

Press24 - 11.01.2016

Променливо облачно со локален дожд најавуваат метеоролозите од утре, кој кон крајот на денот и преку ноќта ќе поминува во снег, во крајните западни делови. Ќе дува засилен ветер од југозападен правец.

Од петок заладување со врнежи од снег

Нетпрес - 11.01.2016

Од петок се очекува позначително заладување со врнежи од снег. Како што најавува УХМР, утре повремено ќе дува засилен ветер од западен и југозападен правец, особено на повисоките места. Најсилен ветерот се очекува да биде во западните планински ...

Метео: Утре променливо облачно и ветровито

МРТ - 11.01.2016

Утре во Македонија ќе преовладува променливо облачно и ветровито време со засилен, а во западните планински делови на моменти силен ветер од западен и југозападен правец кој на моменти ќе достигне брзина и до 90 километри на час.

Облаци, дожд и силен ветер: Што ќе се случува денеска?

Press24 - 11.01.2016

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно. Во западните и североисточните делови ќе има повремени врнежи од дожд. Ќе дува засилен, а во западните планински делови силен ветер од западен и југозападен правец, на моменти со брзина околу 90 ...

Оваа недела очекувајте повторно снег

Курир - 11.01.2016

Променливо облачно со локален дожд најавуваат метеоролозите од утре, кој кон крајот на денот и преку ноќта ќе поминува во снег, во крајните западни делови. Ќе дува засилен ветер од југозападен правец.

Од петок позначително заладување со врнежи од снег

Телеграф - 11.01.2016

Времето утре во Македонија ќе биде променливо облачно со температура од четири до 16 Целзиусови степени Времето утре во Македонија ќе биде променливо облачно. Во западните и североисточните делови ќе има повремени врнежи од дожд.

Сончево со умерена облачност - Од утре пад на температурите

Сител - 11.01.2016

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност и со утринска магла по котлините. Ќе дува слаб ветер од југозападен правец. Температурата ќе се движи од седум до 16 степени. Во Скопје ќе биде сончево со умерена облачност.

Наутро магла, попладне сонце

Телеграф - 11.01.2016

Во вторник ќе биде променливо облачно со локален дожд и ќе дува засилен ветер од југозападен правец. Од среда се очекува опаѓање на дневната температура Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност и со утринска магла ...

Магла го покри Скопје: Какво ќе биде времето неделава?

Press24 - 11.01.2016

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност и со утринска магла по котлините. Ќе дува слаб ветер од југозападен правец. Температурата ќе се движи од седум до 16 степени. Во Скопје ќе биде сончево со умерена облачност.

Оваа недела снег

Република - 11.01.2016

Променливо облачно со локален дожд најавуваат метеоролозите од утре, кој кон крајот на денот и преку ноќта ќе поминува во снег, во крајните западни делови. Ќе дува засилен ветер од југозападен правец.

Умерена облачност со утринска магла

Локално - 11.01.2016

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност и со утринска магла по котлините. Ќе дува слаб ветер од југозападен правец. Температурата ќе се движи од седум до 16 степени. Во Скопје ќе биде сончево со умерена облачност.

-2 Берово , -1 Струмица, 0 Скопје…

Локално - 11.01.2016

МИНИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ -2 Берово , -1 Струмица, 0 Скопје- Д.Капија. Петровец, 1 Кр.Паланка, Тетово , 2 Скопје-З.Рид, Куманово, Штип, 3 Гевгелија Битола, Кавадарци, 4 Дојран, 5 Дебар, Пожаране 6 Маврово, Лазарополе, Виница, Крушево, 8 Претор 9 Охрид, ...

Ќе имаме ли снег неделава?

Пулс24 - 11.01.2016

Променливо облачно со локален дожд најавуваат метеоролозите од утре, кој кон крајот на денот и преку ноќта ќе поминува во снег, во крајните западни делови. Ќе дува засилен ветер од југозападен правец.

Од петок заладување со врнежи од снег

Вечер Прес - 11.01.2016

Во текот на ноќта во северозападните делови ќе има повремени врнежи од дожд. Од петок се очекува позначително заладување со врнежи од снег. Како што најавува УХМР, утре повремено ќе дува засилен ветер од западен и југозападен правец, особено на ...

Утре ветер од 90 километри на час, поголемо заладување од петок

Кумановски м. - 11.01.2016

Во текот на утрешниот ден повремено ќе дува засилен ветер од западен и југозападен правец, особено на повисоките места, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Најсилен ветерот се очекува да биде во западните планински делови, каде на ...

Сончево време со температура до 16 степени

Денешен - 11.01.2016

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност и со утринска магла по котлините. Ќе дува слаб ветер од југозападен правец. Температурата ќе се движи од седум до 16 степени. Во Скопје ќе биде сончево со умерена облачност.

Сончево време со температура до 16 степени

Вистина.мк - 11.01.2016

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност и со утринска магла по котлините. Ќе дува слаб ветер од југозападен правец. Температурата ќе се движи од седум до 16 степени. Во Скопје ќе биде сончево со умерена облачност.

Неделава нови врнежи од снег

Lider - 11.01.2016

Од утре метеоролозите најавуваат променливо облачно време со локален дожд, кој кон крајот на денот и преку ноќта ќе поминува во снег, во крајните западни делови. Ќе дува засилен ветер од југозападен правец.