TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Професорот "каснувач" пуштен на жими мајка

Вечер Прес - 12.11.2005

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 вчера донесе скандалозна одлука. Советот, и покрај тежината на стореното дело и можноста да биде вршен притисок врз сведоци, го ослободи од притвор стоматологот, еминентниот професот Ј.Ј. кој е осомничен за силување на студентка.

БиХ "врие" од арапски агенти!

Вечер Прес - 12.11.2005

Во Босна и Херцеговина е откриено присуство на агенти на разузнавачки служби од Иран, Саудиска Арабија, Јордан, Сирија, Катар и Кувајт, објави загрепскиот весник "Вечерњи лист". Повикувајќи се на интерниот извештај на босанската разузнавачка агенција ОСА, весникот пишува дека овие агенти работат на ...

Цеца магнет за "Дурекс"

Вечер Прес - 12.11.2005

По спектакуларниот концерт, што во мај го одржа во Љубљана во преполната сала "Тиволи", Цеца Ражнатовиќ е поканета на 26 ноември во халата "Златорог" во Целје да одржи концерт, под покровителство на познатиот производител на кондоми "Дурекс".

Јакне "источната" мафија

Вечер Прес - 12.11.2005

Криминалните групи од државите на некогашна Источна Европа и Балканот, според својата финансиска моќ, ги достигнаа италијанската мафија и кинеската тријада. Ова на меѓународен собир за транснационален криминал, што се одржа во Монако, го соопшти експертот од Франција, Лоран Меркадие.

Во "голф" најдени скапи прстени

Вечер Прес - 12.11.2005

На граничниот премин Богородица на излез од Република Македонија, вчера, цариниците, во автомобил "голф" со грчки регистарски таблички, управувано од Л.К. од Грција, пронајдоа непријавени 50 прстени од злато и бело злато украсени со скапоцени камења, дијаманти, сафири, смарагди и бисери.

Ронадлињо ќе ја освои "Златната топка"

Вечер Прес - 12.11.2005

Ѕвездата на Барселона, Роналдињо е носител на "Златната топка" за 2005 година, соопшти шпанскиот весник "АБЦ". Престижната награда на француското списание "Франс фудбал" му се врачува на најдобриот фудбалер на Европа. Весникот тврди дека бразилскиот напаѓач освоил најмногу гласови во анкетата.

"Тиквеш" ќе се решава во рамки на системот

Вечер Прес - 12.11.2005

Претседателот на Владата Владо Бучковски денеска оствари средба со Светозар Јаневски во врска со проблемите на кои наидува винарската визба "Тиквеш" од Кавадарци. Од Кабинетот на премиерот информираат дека на разговорите, кои се остварија по барање на Јаневски, на премиерот Бучковски во име на ...

"Бучни соседи" со најдобра камера

Вечер Прес - 12.11.2005

Документарниот филм "Бучни соседи" на македонскиот стрип артист и режисер Љубомир Стефанов ја доби наградата за најдобра камера на меѓународниот филмски фестивал "Техфилм 2005", што се одржа деновиве во чешкиот град Храдец Кралове.

"Качил" на хауба двајца полицајци

Вечер Прес - 12.11.2005

Струмичанец, изнервиран затоа што му ја уривале куќата го зел неговиот автомобил и прегазил двајца полицајци кои дошле да асистираат во акцијата. За среќа, полицајците минале само со полесни повреди и по укажаната лекарска помош се пуштени на домашно лекување.

Чистете ги "пирамидите" и отворете и врати на конкуренцијата

Вечер Прес - 12.11.2005

"Република Македонија презеде значајни чекори кон воспоставувањето на функционална пазарна економија. Иако земјата нема да може да се справи со притисокот на конкуренцијата и пазарните сили во рамки на Унијата на среден рок, земјата започна со економски реформи, со кои доколку енергично продолжи, ...

"Вечер" и Зоран Мирковски растеа заедно

Вечер Прес - 12.11.2005

Дневниот весник "Вечер" вчера го прослави својот четириесет и втори роденден. Исто толку години вчера славеше и Зоран Мирковски, од Скопје на кого редакцијата "Вечер" му кумуваше на 11 ноември 1963 година, кога граѓаните на Македонија добија можност да го прочитаат и првиот број на весникот.

Во автобус на "Алпар" најдени 3,7 кг хероин

Вечер Прес - 11.11.2005

Царинските работници завчера на Деве Баир при претрес на автобус со турски национални ознаки најдоа и запленија околу четири килограми хероин. Дрогата била скриена во торба што му припаѓала на стружанецот Р.Ф. Настанот се случил попладнето, околу 18 часот.

"Суперхикс" на МТВ-Адриа

Вечер Прес - 11.11.2005

По лекарската интервенција, деновиве, направена на неговото уво, Пеце од "Суперхикс" се чувствува одлично и заедно со другите членови на бендот се подготвуваат за уште еден голем предизвик. Најизвозуваната македонска група во последниве години, на 29 ноември ќе настапи на големиот концерт на МТВ ...

Во "Младост" победи кошарката

Вечер Прес - 11.11.2005

Двете челни екипи во Првата кошаркарска лига прикажаа одлична кошарка во салата "Младост" во Битола, а по подолго време се врати и спортската атмосфера на трибините, преполното гледалиште. Актуелниот шампион Ф. Работнички решавачката предност во дуелот со Пелистер (второпласиран) ја стекна во ...

Со "Захир" и "Алхемичарот"

Вечер Прес - 11.11.2005

Бразилскиот писател Пауло Куељо вчера пристигна во Љубљана, каде што ќе го промовира своето ново дело "Захир" и словенечкото издание на "Алхемичарот". Според најавите, авторот на книгите "Единаесет минути" и "На брегот на реката Педра седев и плачев", синоќа требаше да им се претстави на ...

Веља повторно "подиве"!

Вечер Прес - 11.11.2005

Српскиот министер за капитални инвестиции повторно дивее! Илиќ во понеделникот навечер на валевската "ТВ Вуиќ" жестоко, без никакви докази, ги обвини и ги исплука претседателот на Народната канцеларија, Драган Ѓилас, "Курир" и ТВ Б92.

Технолошкиот развој е адут на "Гисаке и Девриент"

Вечер Прес - 10.11.2005

- Второстепената владина комисија денеска ќе ги разгледа жалбите поднесени од фирмите кои конкурираа за изработка на новите пасоши- ни изјави претседателот на Комисијата, адвокатот Петре Шилегов. Тој истакна дека денес Комисијата ќе се состане и ќе почне разгледувањето, што не значи дека одлуката ...

"Децата од 1948 година"

Вечер Прес - 10.11.2005

Документарниот филм "Децата од 1948 година", на режисерката Сузана Динеска, вчера беше прикажан во Домот на АРМ, пред голем број живи сведоци на настанот кој го обработува: разделба на децата бегалци од родителите по граѓанската војна во Грција.

Интернетот им ги "јаде" тиражите

Вечер Прес - 10.11.2005

Тиражите на американските дневни весници во периодот април - септември 2005 година опаднале за 2,6 проценти, или најмногу во споредба со кој и да е друг шестмесечен период од 1991 година, соопшти американското Биро за евиденција на тиражите.

"Про етнос" на "Етно глас"

Вечер Прес - 10.11.2005

Групата "Про етнос" при ансамблот за народни игри и песни на Македонија "Танец" денес ќе настапи во Панчево - СЦГ. Со овој концерт ќе биде отворен традиционалниот фестивал "Етно глас" што се одржува секоја година во овој град.

"Последните селани" награден со "Арка"

Вечер Прес - 10.11.2005

Истакнатиот македонски поет, романсиер, драмски и детски писател и есеист, академик Петре М. Андреевски за романот "Последните селани", словенечкиот поет Томаж Шалалмун за поетската книга "Амбер" и српскиот поет и преведувач Миљурко Вукадиновиќ за поетската книга "Америка е не/заградено лозје" се ...

Маглата "голтна" шест животи

Вечер Прес - 10.11.2005

Најмалку шест лица загинаа и десетици се повредени во два верижни судири што се случија вчера на автопатот Белград-Ниш. Едната несреќа се случила кај мотелот "Јерина" во близина на Смедерево и во неа учествувале еден автобус, шест шлепери и десетина патнички автомобили.

Чувар загуби на "руски рулет"

Вечер Прес - 09.11.2005

Триесет и седумгодишниот Д.Г. од тетовско Рогачево, чувар во "Жито Полог", во понеделникот вечерта од пиштол си испукал куршум в глава. Инцидентот по којшто ранетиот е пренесен прво во тетовската болница, а оттаму во Скопје, во Ургентниот центар, се случил во службените простории на фирмата.

На листата и "Пред дождот"

Вечер Прес - 09.11.2005

Весникот "Њујорк тајмс" од неодамна го објави Он-лајн изданието на својата книга "Водич на Њујорк тајмс - 1 000 најдобри филмови на сите времиња". Филмот "Пред дождот" на Милчо Манчевски е единствениот од Југоисточна Европа што е вклучен на листата на најдобри, според угледниот дневен весник.

"Нема менување на локацијата"

Вечер Прес - 09.11.2005

"Направивме чекор напред. Имаше конструктивни предлози, кои на вечерашниот состанок ќе им бидат презентирани на жителите на Визбегово. Повеќе не можам ништо да ви кажам. Како понатаму ќе се одвиваат работите, зависи само од жителите на Визбегово.

Ѓоко Танески работи на тема "Домашен Евросонг"

Вечер Прес - 09.11.2005

По преуспешниот настап на "Охрид фест 2005" и победата во поп- вечерта со "Немам право" (балада која на сите радиостаници ги ужива своите хитовски предиспозиции), и по макфестовската награда за интерпретација со "Расцветај", охриѓанецот Ѓоко Танески се подготвува за нов фестивал.

"Паркети" со концерт на Саем

Вечер Прес - 09.11.2005

Деновиве во сите поголеми музички салони низ Македонија е дистрибуиран новиот, трет албум на битолската панк-група "Паркети". Албумот со наслов "Тајната на името" содржи 16 нови песни. Новиот материјал е снимен во нивното студио во Битола, а миксан во Скопје, во студиото Тра-ла-ла.

"Тони и Силвио се ужасни лажговци"!

Вечер Прес - 09.11.2005

"Сандеј телеграф" јавува дека италијанскиот нобеловец, драмскиот писател Дарио Фо, решил да стане тоа што најмногу го презирал - политичар и се кандидира за градоначалник на Милано. Весникот пишува дека својата политичка кампања Фо решил да ја почне со напад врз британскиот премиер.

Диџеј Сиелкеј во "Процес"

Вечер Прес - 09.11.2005

В недела на 13 ноември, во организација на Суре схотз ентераинмент, во дискотеката "Процесс" гостува англискиот диџеј Сиелкеј. До 23 часот картата е 150, а по полноќ 200 денари. Ресидент диџеи се диџеј Панчо, Ака Шорти и диџеј Цваре.

Заштитено гласањето на "12 величествени"

Вечер Прес - 09.11.2005

Манифестацијата која ги наградува македонските поп- изведувачи и автори "12 величествени", се уште е со неизвесен термин на одржување- средината на декември или во февруари. Гласањето за номинираните ќе биде исклучиво преку СМС и преку интернет страница, на кои ќе има и посебна заштита, од еден ...

"Детето" повторно во конкуренција

Вечер Прес - 08.11.2005

Европската филмска академија ги објави номинациите за Европските филмски награди. 1 600 членови на ЕФА ќе гласаат за победниците кои ќе бидат претставени на церемонијата на 3 декември во Берлин. Три номинирани филмови имавме можност да ги видиме на фестивалот "Браќа Манаки": Канскиот лауреат ...

"Ова ќе биде скопска приказна"

Вечер Прес - 08.11.2005

Со првата клапа кај кружниот тек во скопско Дебар маало, во близина на кафетеријата "Бастион", започна снимањето на новиот игран филм "Папокот на светот" во режија на Игор Иванов - Изи. "Ова ќе биде скопски филм, кој алудира на времето во кое живееме", рече Изи по завршувањето на првиот кадар.

"И нема крај на граѓанската војна"!

Вечер Прес - 08.11.2005

"Веќе ништо не може да и стави крај на граѓанската војна која со секој изминат ден се шири во се повеќе делови на земјата", се вели во соопштението на Синдикатот, додавајќи дека полицајците веќе се на крајот на издржливоста и најавуваат дека многу брзо може да падне нивниот морал Нередите во ...

"Блокадите ќе траат"

Вечер Прес - 08.11.2005

Визбеговци излегоа на улица. Со блокади на сите приоди во селото вчера ги почнаа протестите против изградбата на кампот за азиланти. Тракторите и земјоделските машини уште пред седум часот изутрина беа паркирани на сите влезови и го запреа сообраќајот.

Трет пат фестивалот "Поточиња"

Вечер Прес - 08.11.2005

Подготовките за претстојниот детски фестивал "Поточиња", што треба да се одржи напролет, трет пат, се во полн ек. Во моментов, како што не информираше едниот од организаторите Александар Кипровски, а со оглед на тоа што веќе се избрани песничките и се познати учесниците, се работи на ...

На "Гологанов" недостасуваат уште семафори

Вечер Прес - 08.11.2005

Дел од Јужниот булевар што ги опфаќа сообраќајниците Теодосиј Гологанов во населбата Тафталиџе и Адолф Цибировски во Хром, деновиве и официјално ќе биде пуштен во употреба. Според надлежните во Градот, иако на овој потег веќе неколку дена се одвива сообраќај, тој се уште не е целосно изграден.

Ограбен крањски "Меркатор"

Вечер Прес - 08.11.2005

Во Стоковната куќа "Меркатор" во Крањ, доцна во петокот дојде до оружен грабеж. Маж на возраст од 30-тина години со пиштол ја натерал касиерката да му ги даде сите пери. Откако таа одбила, тој самиот зел 200.000 толари (834 евра) и заминал.

Тркалото се стркала кон "Земјата чека"

Вечер Прес - 08.11.2005

Со голема музичка фешта, затсиноќа во Универзална сала се одржа свеченото доделување на наградите на годинешниот Интернационален фестивал на ТВ продукција на ромска јазик “Златно тркало”, по трет организациран од ТВ БТР – Национал.

Никодијевиќ почна да ја "одработува" фотелјата?!

Вечер Прес - 08.11.2005

Новоназначената директорка на Клиниката за неврологија доц. д-р Дијана Никодијевиќ (екс Кедева) уште не седната во фотелјата се обидува да ги спроведува налозите за палетата што "некој" посакува да се форсира во оваа институција, тврдат компетентни медицински извори.

"Бовин" произведе 250.000 литри вино

Вечер Прес - 07.11.2005

Есенва, работниците на винарската визба "Бовин" од Неготино, преработија 600 тони висококвалитетно грозје. Од овие количества, 250 тони грозје се набрани од сопствените површини со винова лоза, а другите се откупени од кооперантите- лозари.

"Студенчица" пресушува!?

Вечер Прес - 07.11.2005

Неповолната хидролошка состојба во третиот квартал од годината, придонесе изворот "Студенчица" катадневно да се намалува. За илустрација, последните 30-тина дена протокот на водата од изворот е намалена за повеќе од 200 литри во секунда.

"Работниците" со супер свирка

Вечер Прес - 07.11.2005

Преку настап со жива свирка се препознава кој е кој, а бендот "Културно-уметнички работници", алијас "К.У.Р." во саботата во Лајф радио клуб и тоа како докажа дека се за највисока оценка. Изведбите на новите и на десетте познати теми ("Супер Дечки“,“Пеце“,“Денот да е радосен“, “Фишермен“, “Ги сакам ...

Гарантниот фонд "се сопна" на Законот

Вечер Прес - 07.11.2005

Гарантен фонд преку кој државата ќе ги гарантира кредитите за малото стопанство, најверојатно, ќе профункционира при крајот на ноември, односно со задоцнување од два месеци. Наместо 30 септември, како што Владата зацрта во Акциониот план за спроведување на економската програма, овој Фонд, во блиска ...

"Бај-пас" Оркестар

Вечер Прес - 07.11.2005

Се чини, повеќе и не е толку важно дали Оркестарот во Македонската опера и балет (ќе) штрајкува. Не само поради тоа што ова синдикално средство за изборување на работничките права кај нас се претвори во фарса, во своевидна општествена карикатура на состојбите во кои "правата" речиси редовно ги ...

Дигитрон и "Вујаклија" за "Амоксиклав"

Вечер Прес - 07.11.2005

- Како е комшија, кај си тргнал? - Еве, дететето фатило инфекција на горните респираторни патишта, синуситис ли, отитис, не знам - па тргнав до аптека да му купам перорална суспензија - амоксицилин во форма на трихидрат и калвуланска киселина во форма на клавуланат калиум.

Берзата ги "стисна" шпекулантите

Вечер Прес - 07.11.2005

Падот на ценовните ограничувања на Македонскиот пазар на капитал од плус-минус 10, на максимум плус минус 5, предизвика многу нервоза кај берзанските играчи. Пред се кај шпекулантите и ризичните инвеститори, како и кај дел од брокерите кои остваруваа енормни профити за краток период.

Чета "легнати полицајци" ќе ги чува пешаците

Вечер Прес - 07.11.2005

Општина Ѓорче Петров постави "легнати полицајци" на пофреквентните улици и на коловозите пред основните училишта во Општината. Побезбедни за пешаците ќе бидат улиците Панајот Гиновски, Островска, 4 Јули, Мечкин Камен, Социјалистичка зора и Лука Геров, главните улици во Волково и во Кучково.

"Лавовите" се издвоија

Вечер Прес - 07.11.2005

Првото коло на вториот од трите круг на македонската Прва фудбалска лига најмногу радост му донесе на лидерот Македонија Ѓ.П. "Лавовите" со 4:0 ја прегазија Брегалница К. во Штип и се заврстија на чело на табелата со три бода предност пред градските ривали Работнички К. и Вардар. Македонија Ѓ.П.

"Шпедитерите" се осигураа каско

Вечер Прес - 07.11.2005

Големото, најавувано, дерби помеѓу ланските финалисти во првенство и Купот на Македонија Ф. Работнички и Вардар О не ги исполни очекувањата. Обично се вели дека за игра се потребни двајца. Овојпат ги немаше со исклучок на првите 17 минути (39:34).