TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уште тројца преживеани на „Италијанскиот Титаник“

Deutsche Welle - 15.01.2012

Јужнокорејски брачен пар е спасен од внатрешноста на насуканиот брод „Коста Конкордија“, а со трето лице е воспоставено контакт.

Македонци ја преживеале катастрофата на „Италијанскиот Титаник“

Deutsche Welle - 15.01.2012

Тричлено семејство од Македонија е меѓу преживеаните на бродот „Коста Конкордија“ што вчера заринка во близина на италијанскиот брег, информираат од македонското министерство за надворешни работи.

Тричленото македонско семејство што патуваше со бродот „Коста Конкордија“ се врати во Македонија

24 Вести - 15.01.2012

Тричленото македонско семејство што патуваше со бродот „Коста Конкордија“ кој заринка неколку стотина метри од брегот на западна Италија, попладнево се врати во Македонија.

40 луѓе се уште се исчезнати по бродската несреќа во Италија

Р.С.Европа - 15.01.2012

Спасувачките екипи се уште траагаат по околу 40 луѓе кои се водат како исчезнати во бродската несреќа која се случи кај италијанскиот островот Гиљо во близина на брегот на Тоскана.

Уште 17 исчезнати од бродот што потона кај Италија

Р.С.Европа - 15.01.2012

Седумнаесет патници се уште се водат како исчезнати, откако вчера потона луксузниот брод за крстарење Коста Конкордиа во близина на западниот брег на Италија.

Тричлено семејство од Македонија го преживеа „италијанскиот Титаник“

Р.С.Европа - 15.01.2012

Тричленото семејство од Македонија кое патуваше со бродот „Коста Конкордија“, што потона кај Италија, е безбедно. Сите се во добра здравствена состојба и денеска попладне ќе се вратат во земјава со ...

Спасени тројца преживеани на бродот „Коста Конкордија“

Вест - 15.01.2012

Тројца луѓе се спасени од внатрешноста на насуканиот брод „Коста Конкордија“. Во меѓувреме бројот на исчезнати од бродот намален е на 17 луѓе откако со дополнителни проверки утврдено е дека ...

Македонското семејство од "Коста Конкордијa" се врати дома

Вест - 15.01.2012

Семејството Даскаловиќ, таткото Миодраг, мајката Нина и ќерката Мина се вратија безбедно дома, по несреѓата на луксузниот крстосувач Коста Конкордија.

Пронајдени тројца преживеани на бродот "Коста Конкордија"

Телма - 15.01.2012

Портпаролот на италијанската противпожарна служба Лука Кари изјави дека јужнокорејски брачен пар е спасен од внатрешноста на насуканиот брод „Коста Конкордија“, а со трето лице е воспоставено контакт.

Човечка грешка причина за насукувањето на

Телма - 15.01.2012

Опасниот обичај на бродовите да поминат во близина на Островот Џило за да ги поздрават жителите, најверојатно придонесе луксузниот туристички брод „Коста Конкоридија“ во петокот навечер да се насука..

Македонско семејство го преживеа бродоломот

Утрински - 15.01.2012

Италијанскиот суперлуксузен брод „Коста конкордија“ во петокот заринка пред островот Џилјо во Тиренско Море на италијанскиот брег Тричленото семејство од Македонија кое патуваше со бродот „Коста ...

На италијанскиот брод имало и Македонци

Н.Македонија - 15.01.2012

Српските медиуми повикувајќи се на информации од представништвото на италијанската бродска компанија „Коста Кросиере“ во Белград јавуваат дека на бродот, покрај Срби имало и државјани на , ...

Пет загинати во експлозија на јужнокорејски товарен брод

Н.Македонија - 15.01.2012

Пет лица загинаа, а шест се водат за исчезнати во експлозија што се случила на јужнокорејски товарен брод на западниот дел од земјата, информираат тамошните власти Во експлозијата, чиј предизвикувач ...

Откриени тројца преживеани на бродот „Коста Конкордија“

Алфа - 15.01.2012

Портпаролот на италијанската противпожарна служба Лука Кари изјави дека јужнокорејски брачен пар е спасен од внатрешноста на насуканиот брод „Коста Конкордија“, а со трето лице е воспоставено контакт.

Во експлозија на јужнокорејски брод петмина загинати

Алфа - 15.01.2012

Пет луѓе загинаа при експлозија на јужнокорејски товарен брод, додека шестмина се водат како исчезнати, изјави претставник на јужнокорејската крајбрежна стража.

Тричлено македонско семејство меѓу преживеаните на италијанскиот Титаник

Алфа - 15.01.2012

Тричлено семејство од Македонија се меѓу преживеаните на бродот „Коста Конкордија“ што вчера заринка во близина на италијанскиот брег, информираат од Министерството за надворешни работи.

Бројот на исчезнати во бродската несреќа се намали на 17 луѓе

Алфа - 15.01.2012

Тројца луѓе се спасени од внатрешноста на насуканиот брод „Коста Конкордија“. Во меѓувреме бројот на исчезнати од бродот намален е на 17 луѓе откако со дополнителни проверки утврдено е дека ...

Семејството Даскаловиќ пристигна во Скопје

Алфа - 15.01.2012

Тричленото македонско семејство Даскаловиќ од Скопје, кое ја преживеа несреќата на бродот Коста Конкордија, денеска околу 15 часот слета на скопскиот аеродром “Александар Велики“.

ДОПОЛНЕТО: Македонците што го преживеаја бродоломот, се враќаат дома

Н.Македонија - 15.01.2012

Трочленото семејство од Македонија кое го преживеа бродоломот на италијанскиот „Коста Конкордија" се чуствуваат добро и се на пат кон дома, информираат од Министерството за надворешни работи.

Спасено уште едно лице од насуканиот брод „Коста Конкордија“

+инфо - 15.01.2012

Спасувачките екипи денеска го извадија третото лице од внатрешноста на насуканиот брод „Коста Конкордија“. Спасениот е Италијанецот Марико Џампетрони, дел од екипажот на „Коста Конкордија“.

Брачен пар од Јужна Кореја извлечени од „Италијанскиот Титаник“

+инфо - 15.01.2012

Брачен пар од Јужна Кореја е спасен од внатрешноста на насуканиот брод Коста Конкордија“, додека пак со трето лице е воспоставено контакт.

Непозната судбината на тројцата Македонци на „италијанскиот титаник“

+инфо - 15.01.2012

Се уште е непозната судбината на тројцата Македонци, кои биле меѓу патниците на италијанскиот брод што се насука во плитките води на бреговите на Тоскана.

Мајка, татко и дете од Македонија се спасија од италијанскиот Титаник

+инфо - 15.01.2012

Тричлено семејство од Македонија се меѓу преживеаните на бродот „Коста Конкордија“, што вчера заринка на италијанскиот брег, во близина на градот Тоскана, информираат од Министерството за надворешни ...

Бројот на исчезнати во бродската несреќа се намали на 17 луѓе

+инфо - 15.01.2012

Тројца луѓе се спасени од внатрешноста на насуканиот брод „Коста Конкордија“. Во меѓувреме бројот на исчезнати од бродот намален е на 17 луѓе откако со дополнителни проверки утврдено е дека ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Семејството Даскаловиќ, кое го преживеа италијанскиот Титаник пристигна во Скопје

+инфо - 15.01.2012

Тричленото семејство Даскаловиќ од Скопје, кои ја преживеаа несреќата на бродот „Коста Конкордија“, што завчера заринка на италијанскиот брег, во близина на градот Тоскана, денеска околу 15 часот ...

Човечка грешка причина за насукувањето на бродот „Коста Конкордија“

+инфо - 15.01.2012

Опасниот обичај на бродовите да поминат во близина на Островот Џило за да ги поздрават жителите, најверојатно придонесе луксузниот туристички брод „Коста Конкоридија“ во петокот навечер да се насука ...

Откриени тројца преживеани на бродот „Коста Конкордија“

Сител - 15.01.2012

Портпаролот на италијанската противпожарна служба Лука Кари изјави дека јужнокорејски брачен пар е спасен од внатрешноста на насуканиот брод „Коста Конкордија“, а со трето лице е воспоставено контакт.

Откриени тројца преживеани на бродот „Коста Конкордија“

МРТ - 15.01.2012

Портпаролот на италијанската противпожарна служба Лука Кари изјави дека јужнокорејски брачен пар е спасен од внатрешноста на насуканиот брод „Коста Конкордија“, а со трето лице е воспоставено контакт.

Спасени уште 3 патници од Коста Конкордија

Канал5 - 15.01.2012

Спасувачките екипи успеале да спасат уште тројца патници кои се водеа како исчезнати по завчерашната несреќа во Азурното море кога се преврте луксузен брод со повеќе од 4.000 патници и членови на ...

Во експлозија на јужнокорејски брод петмина загинати

МРТ - 15.01.2012

Пет луѓе загинаа при експлозија на јужнокорејски товарен брод, додека шестмина се водат како исчезнати, изјави претставник на јужнокорејската крајбрежна стража.

Се врати семејството Даскаловиќ што патуваше со бродот „Коста Конкордија“

МРТ - 15.01.2012

Тричленото македонско семејство Даскаловиќ од Скопје, кое патуваше со бродот „Коста Конкордија“ кој заринка неколку стотина метри од брегот на западна Италија, попладнево се врати во Македонија.

Семејството од Македонија што беше на бродот „Коста Конкордија“ безбедно

Сител - 15.01.2012

Тричленото семејство од Македонија кое патуваше со бродот „Коста Конкордија“ е безбедно. Сите се во добра здравствена состојба и денеска попладне ќе се вратат во земјава со посредство на македонската ...

Македонците од Коста Конкордија се вратија дома

Канал5 - 15.01.2012

Семејството од Македонија кое ја преживеа страотната несреќа додека крстареле во луксузниот брод Коста Конкордија попладнето пристигнаа во Македонија.

Ова се преживеаните Македонци од крузерот

Вечер Прес - 15.01.2012

ДВА ДЕНА ПО НЕСРЕЌАТА НА ЛУКСУЗНИОТ БРОД ТРИЧЛЕНОТО СЕМЕЈСТВО СЕ ВРАТИ ДОМА Скопјанецот Миодраг Даскаловиќ, неговата сопруга и малата ќеркичка по дводневната голгота и траума вчера околу 15 часот ...

Аматерска снимка од италијанската несреќа: Господе, сега навистина ми е страв!

Точка - 15.01.2012

Оваа аматерска снимка сведочи за паниката и стравот кај патниците на насуканиот италијански брод “Коста Конкордиа“, кои чекаат да дојдат чамците за спасување.

На италијанскиот брод имало и Македонци

Курир - 15.01.2012

Портпаролот на италијанската противпожарна служба Лука Кари изјави дека јужнокорејски брачен пар е спасен од внатрешноста на насуканиот брод „Коста Конкордија“, а со трето лице е воспоставено контакт.

Спасени 3 лица од италијанскиот Титаник

Press24 - 15.01.2012

Портпаролот на италијанската противпожарна служба Лука Кари изјави дека јужнокорејски брачен пар е спасен од внатрешноста на насуканиот брод „Коста Конкордија“, а со трето лице е воспоставено контакт.

Меѓу патниците на насуканиот италијански брод имало и Македонци

Нетпрес - 15.01.2012

Меѓу патниците на италијанскиот брод кој се насука во плитките води на бреговите на Тоскана имало и тројца Македонци, но се уште не се знае ништо за нивната состојба.

Брачен пар од Јужна Кореја извлечени од "Италијанскиот Титаник"

Sky - 15.01.2012

Брачен пар од Јужна Кореја е спасен од внатрешноста на насуканиот брод Коста Конкордија“, додека пак со трето лице е воспоставено контакт.

Петмина загинати во експлозија на јужнокорејски брод

Курир - 15.01.2012

Пет луѓе загинаа при експлозија на јужнокорејски товарен брод, додека шестмина се водат како исчезнати, изјави претставник на јужнокорејската крајбрежна стража.

Продолжува потрагата по преживеаните на крузерот

eReporter - 15.01.2012

Пожарникарите оствариле гласовен контакт со патниците од Јужна Кореја, кои 24 часа биле заробени во бродот што се насука во близина на островот Гиглио во близина на Тоскана, при што три лица загинаа, ...

Македонското семејство се врати од Италијa

Курир - 15.01.2012

Тричленото македонско семејство што патуваше со бродот „Коста Конкордија“ кој заринка неколку стотина метри од брегот на западна Италија, попладнево се врати во Македонија.

Се уште нема информации за состојбата на тројцата Македонци на бродот „Коста Конкордија“

Sky - 15.01.2012

Се уште нема информации за состојбата на тројцата Македонци кои се наоѓале на бродот „Коста Конкордија“, кој се насука во плитките води на бреговите на Тоскана.

Нема повредени Македонци во бродската несреќа

Курир - 15.01.2012

Сите три лица од Македонија кои се наоѓале на бродот „Коста Конкордија“ кој вчера се преврте се во добра здравствена состојба, потврдуваат за Курир извори од МНР.

Нема повредени меѓу Македонците кои се наоѓале на бродот „Коста Конкордија“

Sky - 15.01.2012

Тројцата Македонци кои се наоѓале на италјанскиот брод „Коста Конкордија“ се добро и не се повредени, пренесува НетПрес, повикувајќи се на извори од македонското МНР.

Македонско семејство го преживеа бродоломот во Италија

eReporter - 15.01.2012

Тричлено семејство од Македонија, мајка, татко и дете, го преживеа заринкувањето на италијанскиот луксузен брод што во петокот удри во гребен во близина на Тоскана во Тиренското Море.

Аматерска снимка од италијанската несреќа: Господе, сега навистина ми е страв!

Нетпрес - 15.01.2012

Оваа аматерска снимка сведочи за паниката и стравот кај патниците на насуканиот италијански брод “Коста Конкордиа“, кои чекаат да дојдат чамците за спасување.

Се намалува бројот на исчезнати од бродот „Коста Конкордија“

Курир - 15.01.2012

Во меѓувреме бројот на исчезнати од бродот намален е на 17 луѓе откако со дополнителни проверки утврдено е дека спасувачите не можат да пронајдат 11 патници и шест членови на екипажот.

Семејството Даскаловиќ, кое ја преживеа бродската несреќа, пристигна во Скопје

Sky - 15.01.2012

Денеска околу 15 часот тричленото семејство Даскаловќ од Скопје, кое се наоѓаше на бродот „Коста Конкордија“, слета на скопскиот аеродром „Александар Велики“.

Семејството од насуканиот крузер се врати дома

eReporter - 15.01.2012

Тричленото семејство Даскаловиќ од Скопје, кое ја преживеа несреќата на италијанскиот крузер што во петокот се насука на гребен во близина на Тоскана, попладнето се врати во Македонија.

Бродот „Коста Конкордија“ имал баксузна репрутација

Sky - 15.01.2012

Меѓу суеверните италјански морнари, бродот „Коста Конкордија“ имал баксузна репрутација. Крштевањето на бродот во 2005 година поминал со лош предзнак: Шишето шампањ фрлено на бродот не се скршило.

Уапсен катепанот на насуканиот брод „Коста Конкордија“

Макфакс - 15.01.2012

Приведен е Франческо Шетино, капетан на бродот „Коста Конкордија" што вчера се насука на брегот на италијанскиот остров Гиглио.

Пет загинати во експлозија на јужнокорејски товарен брод

Макфакс - 15.01.2012

Пет лица загинаа, а шест се водат за исчезнати во експлозија што се случила на јужнокорејски товарен брод на западниот дел од земјата, информираат тамошните власти.

Тричлено македонско семејство меѓу преживеаните на италијанскиот Титаник

Макфакс - 15.01.2012

Тричлено семејство од Македонија се меѓу преживеаните на бродот „Коста Конкордија" што вчера заринка во близина на италијанскиот брег, информираат од Министерството за надворешни работи.

Евакуираното семејство од бродоломот попладнево ќе се врати во Македонија

Макфакс - 15.01.2012

Евакуираното македонско семејство од насуканиот брод „Коста Конкордија" во близина на италијанскиот остров Џиљо попладнево ќе пристигне во Скопје, информираат од Министерството за надворешни работи.

Уапсен капетанот на италијанскиот крузер, се трага по уште 40 лица

Inpress - 15.01.2012

Рим, 15. јануари 2012 (ИНПРЕС) 24 часа откако италијанскиот туристички брод се насука на западното крајбрежје на Италија со преку 4.000 патници, сеуште се трага по 40 луѓе.

Семејството Даскаловиќ, кое го преживеа италијанскиот Титаник пристигна во Скопје

Inpress - 15.01.2012

Скопје, 15. јануари 2012 (ИНПРЕС) Тричленото семејство Даскаловиќ од Скопје, кои ја преживеаа несреќата на бродот „Коста Конкордија“, што завчера заринка на италијанскиот брег, во близина на градот ...

Жртви во бродска несреќа во Италија

Deutsche Welle - 14.01.2012

Во бродската несреќа на „Коста Конкордија“ пред брегот на Италија најверојатно шестмина го загубија животот, а повеќе од десет лица се повредени. Спасувачките екипи се’ уште трагаат по исчезнатите.

Три лица загинаа при насукување на италијански туристички брод покрај Тоскана

24 Вести - 14.01.2012

Три лица загинаа, а 14 се повредени при насукување на италијанскиот туристички брод „Коста Конкордија“ покрај бреговите на Тоскана, изјави Џузепе Линарди, градоначалник на Гросето, главниот град на ...

Бродската несреќа кај Тоскана, сцени како од Титаник

Р.С.Европа - 14.01.2012

Тројца починати и повеќе од 50 исчезнати е билансот од бродската несреќа која се случи вчера вечерта во близина на брегот на Тоскана, кај островот Џиљо во Италија.

Тројца мртви и илјадници евакуирани од заринкан брод во Италија

Кајгана - 14.01.2012

Три лица загинаа, а илјадници се евакуирани откако луксузниот брод „Коста Конкордиа" заринка на брегот на Италија. Патниците од Франција, Италија, Германија и Британија беа принудени да го напуштат ...

Потона луксузен италијански брод покрај Тоскана

Идивиди - 14.01.2012

- Три лица загинаа, а 14 се повредени при насукување на италијанскиот туристички брод „Коста Конкордија“ покрај бреговите на Тоскана, изјави Џузепе Линарди, градоначалник на Гросето, главниот град на ...

Италијански брод заринка покрај Тоскана - тројца загинати

Алфа - 14.01.2012

Тројца луѓе загинаа, а 14 се повредени откако италијанскиот туристички брод „Коста Конкордија“ заринка покрај бреговите на Тоскана.

ФОТО+ВИДЕО: Тројца загинаа кога крусер се засука покрај Џилио

Дневник - 14.01.2012

Три лица загинаа, а 14 се повредени при насукување на италијанскиот туристички брод „Коста Конкордија“ покрај бреговите на Тоскана, изјави Џузепе Линарди, градоначалник на Гросето, главниот град на ...

Три лица загинаа во бродоломот во Италија

Н.Македонија - 14.01.2012

Три лица загинаа, 14 се повредени, а околу 70 се водат како исчезнати во насукувањето на туристичкиот брод „Коста Конкордија“ покрај бреговите на Тоскана, главниот град на истоимената провинција ...

Италијански брод заринка кај Тоскана – тројца загинати

Алфа - 14.01.2012

Најмалку тројца луѓе се загинати, а 70 се водат за исчезнати откако синоќа луксузниот италијански туристички брод „Коста Конкордија“ на кој имало повеќе од 4000 патници, заринка крај бреговите на ...

Идентификувани загинатите во бродоломот во Италија

Н.Македонија - 14.01.2012

Трите лица, кои загинаа во несреќата на луксузниот италијански брод „Коста Конкордија“, во Западна Италија, се идентификувани.

Уапсен капетанот на “Коста Конкордија“

Алфа - 14.01.2012

Италијанските власти го уапсија капетанот на бродот „Коста Конкордија“ кој заринка крај бреговите на Тоскана. Во несреќата, тројца луѓе загинаа, а 70 се исчезнати.

Осуммина загинати во бродска несреќа во Италија

+инфо - 14.01.2012

Во тешка бродска несреќа пред западниот брег на Италија, животот го загубија најмалку осум лица, информираa надлежните полициски служби.

Три лица загинаа во бродска несреќа во Тоскана

Сител - 14.01.2012

Три лица загинаа, а 14 се повредени при насукување на италијанскиот туристички брод „Коста Конкордија“ покрај бреговите на Тоскана, изјави Џузепе Линарди, градоначалник на Гросето, главниот град на ...

Се преврте луксузен италијански крузер со 4.000 патници

Канал5 - 14.01.2012

Луксузен италијански брод со повеќе од 4.000 патници се преврте во близина на Гросета на западниот брег на Италија откако се насукал во песок.

Три лица загинаа при насукување на италијански туристички брод покрај Тоскана

МРТ - 14.01.2012

Три лица загинаа, а 14 се повредени при насукување на италијанскиот туристички брод „Коста Конкордија“ покрај бреговите на Тоскана, изјави Џузепе Линарди, градоначалник на Гросето, главниот град на ...

Коста Конкордија за влакно ја избегна судбината на Титаник- меѓу патниците и Македонци!

Канал5 - 14.01.2012

Најмалку тројца загинаа, 70 се исчезнати и 30 се повредени на последното патување на луксузниот брод Коста Конкордија. Компанијата чија сопственост е луксузниот крузер соопшти дека меѓу патниците има ...

Потонал луксузен италијански брод со 4.000 лица, најмалку осум мртви

Точка - 14.01.2012

Луксузен италијански патнички брод, на кој имало повеќе од 4.000 лица, вчеравечер се заглавил на еден песочник на западното крајбрежје на Италија, а во несреќата загинале најмалку осум лица, соопшти ...

Потонал луксузен италијански брод со 4.000 лица, најмалку осум мртви

Нетпрес - 14.01.2012

Луксузен италијански патнички брод, на кој имало повеќе од 4.000 лица, вчеравечер се заглавил на еден песочник на западното крајбрежје на Италија, а во несреќата загинале најмалку осум лица, соопшти ...

Титаник 2012 - патници скокаа од заглавениот брод, најмалку 6 мртви

Таратур - 14.01.2012

Во петокот вечерта италијанскиот брод Costa Concordia со околу 4.000 патници и членови на екипажот, кој пловеше недалеку од островот Giglio , удри во песочен насип и почна да тоне.

Италијански "Титаник" однесе 8 животи

Sky - 14.01.2012

Осум патници загинаа во голем луксузен туристички брод со преку 4000 патници кој што се насукал синоќа на песочниот брег во западна Италија.

Потона луксузен италијански брод

Курир - 14.01.2012

Три лица загинаа, а 14 се повредени при насукување на италијанскиот туристички брод „Коста Конкордија“ покрај бреговите на Тоскана, изјави Џузепе Линарди, градоначалник на Гросето, главниот град на ...

Најмалку тројца загинати во насукан италијански крузер

eReporter - 14.01.2012

Најмалку тројца луѓе загинаа кога италијански крузер со 4.000 патници ни членови на екипажот се насука во Тиренско Море во близина на островот Гиглио.

Во бродот „Коста Конкордија“ имало тројца Македонци

Sky - 14.01.2012

Најмалку три лица загинаа, 30 се повредени, а 70 се водат за исчезнати при несреќното патување на луксузниот италјански брод „Коста Конкордија“.

Тројца мртви и илјадници евакуирани од насукан брод во Италија

Макфакс - 14.01.2012

Три лица загинаа, а илјадници се евакуирани откако луксузниот брод „Коста Конкордиа" заринка на брегот на Италија. Патниците од Франција, Италија, Германија и Британија беа принудени да го напуштат ...

Голем туристички брод се насука во Италија, загинаа осум лица (Фото)

Inpress - 14.01.2012

Рим, 14. јануари 2012 (ИНПРЕС) Голем туристички брод со преку 4.000 патници се насука за време на ноќта на песочниот брег во западна Италија, при што загинаа осум патници.

Руски товарен брод со опасно оружје кон Сирија

Р.С.Европа - 13.01.2012

Рускиот брод кој, како што јавуваат агенциите, носел опасен товар по краткото задржување на Кипар отпловил кон Сирија. Од рускиот превозник не се коментираат наводите дека товарот се состоел од ...

Руски брод со оружје пристигна во Сирија

Макфакс - 13.01.2012

Руски брод со сомнителен товар доплови во Сирија, изјави денеска извор од компанијата во Санкт Петерсбург, откако бил привремено запрен при полнење гориво на Кипар.

САД и’ изрази загриженост на Русија поради нејзиниот брод во Сирија

Макфакс - 13.01.2012

Соединетите држави во петокот и’ изразија на Русија загриженост поради рускиот брод кој пристигна во Сирија којшто според некои извори превезувал муниција.

Руски брод со оружје пристигнал во Сирија

Кајгана - 12.01.2012

Руски брод за кој се верува дека е натоварен со повеќе тони оружје пристигна во Сирија од Кипар, откако локалните власти му дале дозвала да отплови, јавија турски официјални извори.

Руски брод, кој превезувал тони оружје, пристигнал во Сирија

Сител - 12.01.2012

Руски брод, кој превезувал тони оружје, заминал за Сирија откако кипарските власти вчера му дозволија да ги напушти нивните територијални води.

Руски брод, кој превезувал тони оружје, пристигнал во Сирија

МРТ - 12.01.2012

Руски брод, кој превезувал тони оружје, заминал за Сирија откако кипарските власти вчера му дозволија да ги напушти нивните територијални води.

Јужнокорејски брод се запали во Антарктикот, тројца се водат како исчезнати

МРТ - 11.01.2012

Јужнокорејски рибарски брод се запали во водите на Антарктикот, на околу 3.700 километри југоисточно од брегот на Нов Зеланд. Екипажот на бродот, кој е долг 51 метар, испратил сигнал за помош.

Властите во Кипар запреле пратка со муниција за Сирија

Inpress - 11.01.2012

Никозија, 11. јануари 2012 (ИНПРЕС) Властите во Кипар запреле за проверка пратка со муниција за Сирија, пренесе агенцијата Ројтерс.