TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонски лобист стана советник на претседателот Буш

Време - 16.06.2007

САД Американскиот претседател Џорџ В. Буш го именуваше Ед Гилеспи, поранешен шеф на Републиканската партија, за свој советник, јави новинската куќа Асошиејтед прес. Гилеспи во Белата куќа ќе го замени Ден Бартлет, досега еден од водечките советници на Буш, кој решил да се повлече поради семејни ...

Рупел: Генералниот секретар на ОН очекува промени на ставот за Косово по средбата Буш - Путин

Канал5 - 16.06.2007

Генералнот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун изјави дека очекува промени во однос на косовското прашање по состанокот меѓу американскиот и рускиот претседател Џорџ Буш и Владимир Путин што треба да се одржи во јули во САД.

И срам и штета!

Вечер Прес - 16.06.2007

Пишува: Владимир ТУЛЕВСКИ Претседателот и премиерот пружија рака. Помладиот Никола отиде кај постариот Бранко и конечно по два и пол месеца прозбореа директно без соопштенија Никола Груевски го информирал претседателот на државата за муабетите што биле водени во Тирана со американскиот претседател ...

Недовербата му го спасила часовникот на Буш?

Дневник - 15.06.2007

Големиот сојузник на Албанците ги прифатил предупредувања дека во таа земја треба добро да се внимава на своите вредни предмети Албанците се чувствуваат навредени иако, барем официјално, беа демантирани извештаите дека на американскиот претседател Џорџ Буш му го украле часовникот додека се ...

Македонија, САД, Хрватска и Албанија ќе го признаат Косово?

Време - 15.06.2007

ПО ПОСЕТАТА НА БУШ НА ТИРАНА Македонија во пакет со САД, Албанија и Хрватска се очекува унилатерално да ја признае независноста на Косово што била и главната цел на посетата на претседателот Буш на Тирана каде на заеднички состанок ги спои премиерите на овие земји членки на Јадранската група.

Пречекот на Буш во Албанија

Време - 15.06.2007

РЕПОРТАЖА НА ВЕСНИКОТ „ВАШИНГТОН ПОСТ“ Доказите за љубовта што Албанија ја чувствува кон САД можеа да се видат на секој приод кон главниот град Тирана. Американски и албански знамиња се вееја на уличните светилки. Луѓе се шетаат по улиците со картонски капи во стилот на Вујко Сем.

Часовникот на Буш на интернет аукција

Вест - 15.06.2007

СИДНЕЈ, 15 јуни - Крадците кои во неделата во албанското село Фуш Круе, крај Тирана, му го украдоа рачниот часовник на американскиот претседател Џорџ Буш, вчера го понудија на продажба преку интернет аукција. Огласот за продажба на украдениот часовник на најголемиот светски аукциски сајт "И-беј" го ...

Буш именува нов советник за да го зголеми рејтингот

Утрински - 15.06.2007

ВАШИНГТОН - Претседателот Џорџ Буш во средата го именуваше поранешниот лидер на републиканците, Ед Гилеспи, за советник во Белата куќа во обидот да ја поддржи администрацијата, која се соочува со најнизок рејтинг и непријатности од Конгресот.

Симболиката на посетата на Џорџ Буш на Албанија

Утрински - 14.06.2007

Мислења ЕРМИРА МЕХМЕТИ САД во секое време може да сметаатна сојузништво, партнерство и поддршка од албанскиот народ Посетата на претседателот на САД, Џорџ Буш, на регионот и неговата средба со шефовите на владите на Јадранската група, претставува потврда дека иднината на овој дел од Балканот има ...

Часовникот исчезна во прегратките

Дневник - 13.06.2007

Албанците деновиве говорат за срамниот инцидент што фрли дамка на срдечниот пречек на Буш во нивната земја - телевизијата „Топ-канал“ објави дека Буш останал без својот рачен часовник додека Албанците во Фуш Круја го прегрнувале и му ја стегале раката.

Рекорд на Џорџ Буш - посети шест европски држави за осум дена

Утрински - 13.06.2007

Буш во Бугарија престојуваше 20 часа, во Албанија само осум, но тоа не е ништо во споредба со Полска, каде што остана цели три часа СОФИЈА - „Убаво е да се биде во вашата прекрасна земја“, му рече претседателот Џорџ Буш на бугарскиот колега Прванов во понеделникот изутрината.

Мистерија околу исчезнувањето на часовникот на Буш во Албанија

Вест - 13.06.2007

ТИРАНА, 13 јуни - Видео снимка која го покажува моментот кога часовникот на Џорџ Буш исчезнува од неговата рака во текот на неговата посета на Албанија, беше објавена на Интернет, а оваа вест ја објавија и сите светски медиуми.

Мистерија со часовникот на Буш

Утрински - 13.06.2007

На лидерот на Западот му требаше повеќе претпазливост на Балканот Сега го гледаш. Сега не го гледаш. Џорџ Буш беше видливо поздравен и пречекан како херој во Албанија во текот на викендот, при што Албанци наметнати со американски знамиња подаваа раце да го прегрнат и да се поздрават со него.

Буш ограбен во Крује

Време - 13.06.2007

ПРИ ПОСЕТАТА НА АЛБАНИЈА Албанската телевизија „Топ канал“ тврди дека американскиот претседател Џорџ В. Буш, при посетата на албанскиот град Крује, останал без часовникот. Буш во Крује се приближи до собраните граѓани и срдечно се поздравуваше со нив.

Снајперист го чекал Буш во Софија

Дневник - 13.06.2007

Снајперист од исламистичка група бил уапсен во Софија спроти посетата на американскиот претседател Џорџ Буш. Бугарскиот министер за внатрешни работи Румен Петков изјави дека бил уапсен Арап кој бил член на исламистичка група и завршил обука за снајперисти.

На Буш му го украдоа часовникот?

Вечер Прес - 13.06.2007

Престојот на Џорџ Буш во Албанија беше оценет како најголема безбедносна акција во историјата на земјата. Го чуваа две армии и две полиции - американската и албанската, но илјадниците специјалци, сепак, не успеаја да го сочуваат нечепнат" претседателот на САД.

Пофалби и пораки

Дневник - 12.06.2007

Од турнејата на американскиот претседател Џорџ Буш на Чешка, Германија (Г8), Италија, Албанија и на Бугарија се испратени пораки што деновиве сериозно ќе се анализираат . Пред се', дипломатскиот куршум што Буш го истрела во Тирана, а го погоди Кремљ.

Буш во Софија

Вест - 12.06.2007

СОФИЈА, 12 јуни (АП) - По Албанија, американскиот претседател Џорџ Буш вчера ја посети и Бугарија на неговата европска турнеа. Во Софија го пречека бугарскиот претседател Георги Прванов, заедно со повеќе бугарски министри и дипломати.

Буш останал без рачниот часовник во Албанија

Канал5 - 12.06.2007

И покрај огромното обезбдување и строгите безбедносни мерки спретен и, се чини, претерано храбар крадец му го украл рачниот часовник на американскиот претседател Џорџ Буш, при неговата неколкучасовна посета на Албанија, јавуваат медиумите во неколку балкански држави.

Буш ќе ги спои Груевски и Црвенковски

Дневник - 12.06.2007

Лидерската тројка Груевски,Тачи и Петковски на ручек во ресторанот „Ања“ ја граделе владината стратегија како Македонија да ја искористи шансата за членство во НАТО Премиерот Никола Груевски најверојатно денеска ќе се сретне со шефот на државата Бранко Црвенковски, за да го информира за средбата со ...

Буш бара ослободување на бугарските медицински сестри

Утрински - 12.06.2007

Ал Ислам: Ослободувањето е на повидок по позитивната иницијатива од ЕУ СОФИЈА - ТРИПОЛИ - Американскиот претседател Џорџ Буш вчера изјави дека за САД приоритет е да се постигне ослободување на петте бугарски медицински сестри осудени на смрт во Либија поради инфицирање деца со ХИВ-вирусот.

В година чекаме покана за НАТО

Време - 12.06.2007

ПО ПОСЕТАТА НА АМЕРИКАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ЏОРЏ В. БУШ НА РЕГИОНОТ Цветин Чилиманов Премиерот Груевски најави дека реформите што се потребни за членство во НАТО ќе продолжат и по добивањето на поканата за полноправно членство, која ја очекува на самитот во Букурешт во април 2008 година.

Буш покажа јасна визија за Балканот, иако не даде ветувања

Утрински - 12.06.2007

Секоја посета на американски преседател на регионот е настан од посебно значење. Трите земји ги толкуваат зборовите на Буш како „влезница“ за НАТО ТАМАРА ГРНЧАРОСКА Без цврсти ветување, но со јасна изјава дека САД стојат зад трите земји од Јадранската група, американскиот претседател Џорџ Буш на ...

Позитивни и оптимистички пораки од Тирана

Време - 12.06.2007

ЕКСПЕРТИТЕ ЗА ПОСЕТАТА НА БУШ ВО АЛБАНИЈА Елизабета С. Илиевска Сега и на сите скептици им е јасно дека Македонија наредната година ќе добие покана за членство во НАТО. Меѓутоа од Тирана дојде и предупредување дека треба да продолжиме да работиме на комплетирање на реформите за влез во Алијансата.

И Бугарија под американскиот штит

Дневник - 12.06.2007

Буш вети дека САД ќе и' помогнат на Софија за ослободување на бугарските медицински сестри осудени на смрт во Либија и оти ќе лобира во Конгресот за олеснување на визниот режим Американскиот претседател Џорџ Буш вчера и' вети на Бугарија дека ќе биде заштитена со системот за одбрана од проектили, ...

Груевски ги информира коалиционите партнери за средбата во Тирана

Утрински - 12.06.2007

Премиерот ќе го информира и Црвенковски Премиерот Никола Груевски, потпретседателот на ДПА, Мендух Тачи, и лидерот на НСДП, Тито Петковски, вчера се собраа на заеднички ручек во ресторан во Градски парк во Скопје. Повод за средбата била посетата на американскиот претседател Џорџ Буш на регионов и ...

Груевски ги информираше Тачи и Тито за средбата со Буш

Вест - 12.06.2007

Премиерот Никола Груевски вчера имаше работен ручек со коалиционите партнери во Владата, лидерот на НСДП Тито Петковски и Мендух Тачи, заменик-претседател на ДПА, на кој им ги пренесе пораките од американскиот претседател Џорџ Буш за Македонија за време на средбата во Тирана.

САД: Останете фокусирани на НАТО

Канал5 - 12.06.2007

Се уште не помината еуфоријата во Скопје, Тирана и Загреб за средбата на премиерите Груевски, Бериша и Санадер со Џорџ Буш, а веќе стигаат отрезнувачки изјави од американската администрација која сака да ја види Јадранската тројка подготвена за самитот на алијансата во Букурешт догодина.

Црвенковски: Поддршката на Буш силен адут за НАТО

Вест - 12.06.2007

Поддршката на американскиот претседател Џорџ Буш за влез во НАТО е најсилен адут за Република Македонија, смета претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски. "За нас е најважно што САД ја гледаат Република Македонија како една од потенцијалните земји кандидатки за членство во НАТО.Се ...

Косово слави по ветувањето на Буш

Време - 12.06.2007

ВЕТУВАЊЕТО ЗА НЕЗАВИСНОСТ ПРЕДИЗВИКА ЕУФОРИЈА Изјавата на американскиот претседател Џорџ В. Буш, дека САД се решени Косово да стане независно, предизвика одушевување кај косовските Албанци. - Одејќи на работа, луѓето во автобусот си честитаа на сигурната независност – изјави жител на Приштина за ...

Шансата за НАТО мора да се искористи

Вечер Прес - 12.06.2007

Охрабрувачката порака од американскиот претседател Џорџ Буш за влезот на Македонија во НАТО, ги мобилизира коалициските партнери во власта. Премиерот Никола Груевски вчера ги свика на работен ручек владините партнери Тито Петковски и Мехдух Тачи, на кој им ги пренел деталите од состанокот со Буш во ...

Реформа на визниот режим на САД

Вечер Прес - 12.06.2007

Тој исто така побара од Либија да ги ослободи петте бугарски медицински сестри, обвинети дека намерно заразиле либиски деца со ХИВ вирусот Со посетата на Бугарија, Буш вчера ја завршува европската турнеја, во рамките на која учествуваше на самитот Г-8 во Германија, ги посети Чешка и Полска, земјите ...

Пораката на Буш беше очекувана

Вечер Прес - 12.06.2007

Во меѓувреме, Николас Барнс, државниот потсекретар на САД, ни удри уште една шлаканица по таа од Загреб, кога ја издвои Хрватска како единствена земја што на Самитот во Букурешт, идната година, сигурно ќе биде поканета во Алијансата.

Државниот врв задоволен од поддршката на Буш

А1 - 11.06.2007

Задоволство на македонската политичка сцена по поддршката од Америка за влез во НАТО. Премиерот Груевски ги собра коалиционите партнери да им пренесе што му рекол Буш за интеграцијата во Алијансата. Сепак, откако вчера во Тирана премиерот избегна на македонските новинари да им ги дообјасни пораките ...

Буш вети укинување на визите за Бугарија

А1 - 11.06.2007

Претседателот на САД Џорџ Буш на денешната прес-конференција во Националниот археолошки музеј во Софија истакна дека ќе продолжи да работи со Конгресот за решавање на прашањето за реформата на визите. „Јас навистина сум ангажиран за тоа прашање.

Србија и Косово со спротивставени оценки за изјавата на Буш

А1 - 11.06.2007

Во Србија огорченост, на Косово славје по јасната поддршка на американскиот претседател Џорџ Буш на независноста на Косово. По Тирана вчера, Буш денеска и во Софија изјави, Косово треба да биде независно. „Америка верува дека Косово треба да биде независно.

Македонски Албанци ја прославија изјавата на Буш за Косово

А1 - 11.06.2007

Синоќа поголема група македонски Албанци се собраа пред споменикот на Скендербег во Скопје. Со препознатлива иконографија, со албански и американски знамиња, собраната група ја прослави изјавата на претседателот на САД во врска со независноста на Косово.

Буш_ Дојде време Косово да стане независно

Утрински - 11.06.2007

Тирана блиндирана за време на посетата на Буш, нејзините жители беа во своевидна егзалтација Од нашиот известувач ТАМАРА ГРНЧАРОСКА ТИРАНА - Неофицијалната причина за посетата на претседателот на САД, Џорџ Буш, на Албанија - статусот на Косово - вчера се официјализираше откако американскиот ...

Груевски ги информира коалициските партнери за пораките од претседателот Буш

Канал5 - 11.06.2007

Груевски ги собра на ручек Тачи и Петковски за да ги избрифира за пораките кои вчера во тирана му ги пренесе Џорџ Буш. Груевски ги собра на ручек Тачи и Петковски за да ги избрифира за пораките кои вчера во тирана му ги пренесе Џорџ Буш.

Буш со стравопочит кон папата

Утрински - 11.06.2007

Разговарав со многу мудар и љубезен човек, изјави американскиот претседател ВАТИКАН - Претседателот Буш во саботата изјави дека чувствува „стравопочитување“ во присуство на папата Бенедикт, религиозен конзервативец кој го повика да изнајде „регионални и преговарани“ решенија за блискоисточните ...

Весниците за посетата на Буш на Тирана

Канал5 - 11.06.2007

„Грција - во дипломатски сендвич“ е насловот на написот во кој грчкиот весник „Елефтери ора“ известува за посетата на американскиот претседател Џорџ Буш во Тирана. Атина, 11 јуни (МИА) - Грција - во дипломатски сендвич е насловот на написот во кој грчкиот весник Елефтери ора известува за посетата ...

Буш: Косово независно, Јадранската група во НАТО

Време - 11.06.2007

ТИРАНА ВО „БУНКЕР“ ГО ПРЕЧЕКА АМЕРИКАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ Цветин Чилиманов (Наш специјален известувач од Тирана) Цел на САД е Косово да биде независно, порача американскиот претседател Џорџ В. Буш, на посетата на албанскиот главен град Тирана. - Независноста на Косово е сигурна.

Балканот во НАТО, Косово независно

Дневник - 11.06.2007

Македонија, Албанија и Хрватска во Белата куќа и во Буш го имаат најголемиот пријател, истакна вчера на заедничката прес-конференција албанскиот премиер Сали Бериша Ние силно го поддржуваме Косово да стане независно, порача вчера американскиот претседател Џорџ Буш на прес-конференција во главниот ...

Започна официјалниот дел од посетата на американскиот претседател Џорџ Буш на Софија

Канал5 - 11.06.2007

На плоштадот пред црквата „Св. Александар Невски“ во Софија изутринава околу осум часот и триесет минути по локално време започна официјалниот дел од посетата на американскиот претседател Џорџ Буш, кој вчера попладне пристигна во Бугарија од Албанија. Софија, 11 (МИА) - На плоштадот пред црквата Св.

Јеремиќ: Изјавата на Буш за независно Косово е во функција на јакнење на преговарачката позиција

Канал5 - 11.06.2007

Изјавата на американскиот претседател Џорџ Буш дека Косово треба да добие независност е „повеќе во функција на зајакнување на преговарачката позиција на САД“ пред дебатата за покраината која наскора треба да започне во Советот за безбедност и во која САД имаат „исклучително силна“ опозиција на ...

Охрабрување за НАТО

Вест - 11.06.2007

ПРЕМИЕРИТЕ ОД ЈАДРАНСКАТА ГРУПА ВО ТИРАНА СЕ СРЕТНАА СО ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА САД Тројцата премиери на земјите од Јадранската група - Никола Груевски, Сали Бериша на Албанија и Иво Санадер на Хрватска, по средбата со Џорџ Буш, сложно изјавија дека на средбата со Претседателот на САД добиле недвосмислена ...

Идното членство во НАТО ви зависи од исполнување на реформите

Вечер Прес - 11.06.2007

Македонија, Хрватска и Албанија в година во Букурешт можат да влезат во НАТО ако ги исполнат реформите, им порача Буш на Никола Груевски, Иво Санадер и Сали Бериша на официјалниот ручек во Тирана Идното членство во НАТО за Македонија, Хрватска и Албанија зависи од исполнувањето на реформите.