TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вториот круг во тетовско со помала излезност до 10 часот од првиот

Алсат-М - 05.05.2019

До 10 часот во рамките на општина Тетово гласале 2,35% или 1961 од вкупно 83.367 гласачи распределени на 117 избирачки места. Во првиот круг излезноста до истиот период, односно три часа по отворањето беше 3,58 %.

ДИК: Излезноста до 13 часот е 20,73%

Канал5 - 05.05.2019

Државната изборна комисија информираше дека до 13 часот излезноста на изборите е 20,73 % или досега гласале 359.024 избирачи. Крива Паланка, Крушево, Прилеп и Кратово се засега општини со најголема излезност, а со најмала остануваат Врапчиште и ...

Во Скопје до 13 часот највисока излезноста во Центар, а најниска во Сарај

Алсат-М - 05.05.2019

Најголема излезност во Скопје до 13 часот, според податоците на ДИК, има во општина Центар каде гласале 27,27 отсто. На втората позиција по излезност е Аеродром со 26,16 проценти, а веднаш зад неа е и општина Кисела Вода каде гласале 25,92 отсто од ...

Во Скопје најмногу се гласа во Центар, а најмалку во Сарај

Фокус - 05.05.2019

Најголема излезност во Скопје до 13 часот, според податоците на ДИК, има во општина Центар каде гласале 27,27 отсто. На втората позиција по излезност е Аеродром со 26,16 проценти, а веднаш зад неа е и општина Кисела Вода каде гласале 25,92 отсто од ...

Излезноста во општина Гевгелија до 15 часот над 46 отсто

Канал5 - 05.05.2019

До 15 часот на територијата на општина Гевгелија во вториот изборен круг за претседател на државата гласале 8.934 граѓани или 46,5 отсто од запишаните избирачи, соопштија од ОИК Гевгелија.

Слаба излезност до 15 часот во Тетовско

Канал5 - 05.05.2019

Ниската излезност до 15 часот во споредба со првиот круг останува карактеристика на гласањето за претседател во вториот изборен круг во шестте тетовски општини. Најмала излезност и понатаму има во општина Желино каде досега гласале само 9,03 отсто ...

Гласање во гостиварско: Најмногу во Маврово-Ростуше, најмалку во Врапчиште

Канал5 - 05.05.2019

Во трите гостиварски општини до 15 часот, на гласање излегле 16.832 од запишаните избирачи. Најголем одѕив има во мавровско-реканскиот крај, а најнизок е во полошко. Излезноста за вториот круг во Општина Гостивар, до 15 часот била е 15,04 проценти, ...

ДИК: Излезноста до 17 часот, 38,23 проценти

Канал5 - 05.05.2019

Излезноста во вториот круг од претседателските избори до 17 часот изнесува 38,23 отсто, соопшти Државната комисија попладнево. Според Комисијата, гласањето се одвива мирно и без поголеми нарушувања на изборниот тек.

Во Штип излезноста до 17 часот е 49,48 отсто

Канал5 - 05.05.2019

Во Штип излезноста до 17 часот е 49,48 отсто. Претседателката на ОИК –Штип, Сенка Андреева вели дека до 17 часот на 77 избирчаки места своето право на глас го искористиле вкупно 20. 645 избирачи.

ДИК: До 17 часот излезеноста 38,23 проценти

Телма - 05.05.2019

Според обработените податоци од Државната изборна комисија до 17 часот гласале 665,975 гласачи или 38,2 проценти. Споредбено со првиот круг на претседателските избори до 17 часот излезноста е повисока за 4 проценти, информира на денешната ...

ДИК: Излезноста до 17 часот 38,23 проценти

24 Вести - 05.05.2019

Излезноста на вториот круг од претседателските избори до 17:00 часот изнесува 38,23 проценти. Гласањето се одвива тековно и нема пријавено нерегуларности на гласачките места, информира на денешната прес-конференција директорот на Државната изборна ...

1.808.131 избирач со право на глас се дел од вториот круг

Канал5 - 05.05.2019

Мирен изборен ден без регистрирани инциденти и нерегуларности. Македонија два часа бира претседател. Процесот се одвива на 3.480 избирачки места во 80 општини и во град ...

Општина Центар и Аеродром, во првите часови од гласањето ниска излезност

ТВ21 - 05.05.2019

„Општина Центар. Се наоѓаме во зградата на Средното училиште „Јосип Броз Тито“, во која има пет гласачки места и каде право на гласаат имаат вкупно 1854 гласачи. Засега на гласачките места не е забележана голема излезност на граѓани“, јавува ...

ДИК: Излезноста до 10 часот е 6,31%

Фокус - 05.05.2019

Државната изборна комисија (ДИК) информираше дека до 10 часот излезноста на изборите е 6,31 % или досега гласале 99.192 избирачи. Ова се податоци пристигнати од 88,10 % од избирачките места.

ДИК: До 10 часот излезноста е 6,3 проценти

Алсат-М - 05.05.2019

Државната изборна комисија на својата прва прес конференција објави дека до 10 часот излезноста на гласачките места е 6,3%. Најголем одзив е регистриран во Крива паланка, 14,9 отсто, додека најнизок во Врапчиште и Дебар, каде што излезот е околу ...

ДИК: До 13 часот излезноста е 20,52 проценти, 0,5 повисока излезност во споредба со првиот круг

Телма - 05.05.2019

Според ДИК, излезноста на претседателските избори до 13 часот на ниво на целата територија на дражавата е 20,52 %. Обработени се 95,30 % од гласовите, и гласале 359.024 гласачи со право на глас.

6,16 отсто излезност до 10 часот, најмногу во Крива Паланка, најмалку во Врапчиште

Сакам да кажам - 05.05.2019

До 10 часот на гласање излегле 6,16 отсто од гласачите во вториот круг од претседателските избори, соопшти Државната изборна комисија по обработени 99,68 отсто од избирачките места. Во првиот круг, излезноста до 10 часот беше 6,23 отсто.

Повеќе од 8.000 гласачи до 13 часот излегле на гласање за разлика од првиот круг

Фокус - 05.05.2019

Според податоците на Државната изборна комисија (ДИК) до 13 часот излезноста на изборите е 20,73 % или досега гласале 369.141 избирачи. Споредбено пак со бројот на гласови во првиот круг, може да се заклучи дека излезноста се движи со слично темпо, ...

ДИК: Излезноста до 10 часот 6,31%, во првиот круг одѕивот беше 6,05%

Канал5 - 05.05.2019

Мирен изборен ден без регистрирани инциденти и нерегуларности. Македонија веќе четири часа бира претседател во вториот изборен круг. Процесот се одвива на 3.480 избирачки места во 80 општини и во град ...

Одзивот до 10 часот - 6,31 отсто, слично како во првиот круг

Deutsche Welle - 05.05.2019

Најголема излезност, над 10 проценти, имало во Крива Паланка, Демир Капија, Кратово и Берово, а најмала во Врапчиште, Дебар и Боговиње, нешто над 1 процент. Одзивот на гласачите до 10 часот изнесува 6,31 отсто, од обработени податоци од 88,10 ...

Излезноста во првите часови од гласањето 6.41%

ТВ21 - 05.05.2019

Во првите часови од првиот круг на гласањето, излезноста е 6.41%, или за нешто зголема во однос на првиот круг кога изнесуваше 6.23%. Според ДИК, до 10 часот, гласале нешто повеќе од 111 илјади гласачи.

Излезноста до 10 часот најмала во Врапчиште, најголема во Крива Паланка

ТВ21 - 05.05.2019

До 10 часот на вториот круг претседателски избори гласале 6.41%. Најголема излезност е регистрирана во општина Крива Паланка каде во првите три часа гласале 14.91%. Голема излезност е регистрирана и во Демир Капија, Ранковце, Пехчево, Кратово… ...

ДИК: Гласачките места отворени, гласањето тече без проблеми

Канал5 - 05.05.2019

Мирен изборен ден без регистрирани инциденти и нерегуларности и со излезност речиси идентична како во првиот круг. Македонија веќе шест часа бира претседател во вториот изборен круг. Што велат последните бројки од Државната изборна ...

Излезноста до 13 часот изнесува 20.73%

ТВ21 - 05.05.2019

ДИК на прес-конференција ги соопшти резултатите на излезност до 13 часот на избирачките места низ земјава. „Излезноста е 20.73% на обработени 95.39 проценти информации. Однсоно до 13 часот гласале 359.024 гласачи“, изјави портпаролот Љупка Гугуческа.

ДИК: Излезноста до 13 часот е 20,73%

Фокус - 05.05.2019

Државната изборна комисија (ДИК) информираше дека до 13 часот излезноста на изборите е 20,73 % или досега гласале 359.024 избирачи. Гласањето се врши на 3.480 гласачки места. За да вечерва се избере претседател потребно е да се постигне цензус од ...

До 13 часот гласале 20,52 отсто, во Крива Паланка 39,69 отсто, во Желино 4,22 отсто

Сакам да кажам - 05.05.2019

20,52 отсто од избирачите излегле на гласање до 13 часот во вториот круг од претседателските избори, соопшти Државната изборна комисија по обработени 99,11 отсто од избирачките места. Тоа се 367,692 од вкупно 1,808,131 гласачи.

(ВИДЕО) ДИК: Излезноста до 13 часот – 20%

Алсат-М - 05.05.2019

Државната изборна комисија на својата втора прес конференција објави дека до 13 часот, од пристигнати податоци од 95,3% од избирачките места, излезноста на гласачките места е 20% од вкупниот број запишани избирачи.

Крива Паланка со излезност блиску 40%, Желино со најмала излезност до 13 часот

ТВ21 - 05.05.2019

Крива Паланка и натаму e општина со најголема излезност до 13 часот. Така кажуваат резултатите од ДИК каде што велат дека Крива Паланка излезноста е 39.69%. Општини со голема излезност на изборите се Демир Капија (36.36%), Пробиштип (34.94%), ...

(ВИДЕО) ДИК: До 13 часот најголема излезност во Крива Паланка, најмала во Желино

Алсат-М - 05.05.2019

Според пристигнати податоци од 95% од избирачките места, до 13 часот најголема излезност во вториот круг од претседателските избори има во Крива Паланка (39%) и Крушево (34%), а најмала во Желино (4%) и Боговиње (6%).

Најголема излезеност од 39% во Крива Паланка, а најмала во Желино од 4%

Фокус - 05.05.2019

Според пристигнати податоци од 95% од избирачките места, до 13 часот најголема излезност во вториот круг од претседателските избори има во Крива Паланка (39%) и Крушево (34%). Најмама излезност пак има во Желино (4%) и Боговиње (6%).

ТВ21 подготви ранг листа на општини со највисока и најниска излезност до 13 часот

ТВ21 - 05.05.2019

Редакцијата на ТВ21 согласно податоците објавени од Државната изборна комисија за изленост до 13 часот подготви листа на општини со најголема па се до најмала ...

Гласањето тече мирно во училиштето „Христијан Тодоровски Карпош“

Канал5 - 05.05.2019

Мирен изборен ден без регистрирани инциденти и нерегуларности и со излезност речиси идентична како во првиот круг. Граѓаните има уште 4 часа да го остварат своето право на ...

Анализа: Што покажуваат бројките на излезност до 13 часот?

Канал5 - 05.05.2019

Колку граѓани до сега го имаат остварено правото на глас во споредбата со првиот круг? За ова со детална анализа од Тамара ...

30.34% е излезноста до 15 часот во вториот круг претседателски избори

ТВ21 - 05.05.2019

ДИК ја соопшти излезноста до 15 часот. Излезеноста изнесува 30.34%, или до 15 часот гласале 527.068 гласачи, соопшти портпаролот Љупка Гугуческа. Ова се резултати од одработени ...

30,15 отсто излезност до 15 часот, најмногу во Крива Паланка – 52,61 отсто, најмалку во Желино – 9,03 отсто

Сакам да кажам - 05.05.2019

До 15 часот на гласање во вториот круг од претседателските избори излегле 30,15 отсто од избирачите, соопшти Државната изборна комисија. Од обработени 99,39 отсто од 3.512 избирачки места, тоа се 541.885 гласачи од вкупно 1.808.131 граѓани со право ...

До 15 часот гласале 527.068 гласачи, или 30,34% од избирачите

Фокус - 05.05.2019

Според податоците од Државната изборна комисија (ДИК) до 15 часот на гласање излегле 527.068 граѓани или 30,34 од избирачите. Најголема излезност има во градовите Македонски Брод, Крива Паланка, Демир Капија, Демир Хисар и Крушево, а со најмала ...

(ВИДЕО) ДИК: Излезноста до 15 часот е 30,3%

Алсат-М - 05.05.2019

Државната изборна комисија на својата трета прес конференција денеска објави дека до 15 часот, излезноста на гласачките места е 30,3% од вкупниот број запишани избирачи. Општини со највисока излезност се Македонски Брод (49,4%) и Крива Паланка ...

Излезноста до 17 часот е 36%

ТВ21 - 05.05.2019

ТВ21 со најнови информации околу излезноста до 17 часот. Како што дознава ТВ21, излезноста е 36%, а оваа информација од Државната изборна комисија се очекува да биде соопштена на најавената прес конференција за 17:30 часот.

Благ пораст на излезеноста во вториот, во однос на првиот круг

24 Вести - 05.05.2019

Излезноста во вториот круг е во благ пораст за разлика од првиот круг од претседателските избори. Според официјалните информации од Државната изборна комисија, ако се направи споредба на излезноста на гласачите во 10 часот во првиот круг и во 10 ...

До 17 часот гласале 38,25 отсто, 4 отсто повеќе отколку во првиот круг

Сакам да кажам - 05.05.2019

Во вториот круг од претседателските избори денеска до 17 часот на гласање излегле 38,25 отсто од избирачите, соопшти Државната изборна комисија. Од обработени 99,42 отсто од 3.512 избирачки места, тоа се 687.683 гласачи од вкупно 1.808.131 граѓани ...

Излезеноста во утринските часови пониска, а по завршувањето на дождот поголема

24 Вести - 05.05.2019

Помал одзив на гласачи од првиот изборен круг, особено во утринските часови, забележале дел од населените места каде преовладува албанскиот електорат. Претпладнево во селото Кондово, излезноста беше преполовена.

Во Охрид до 17 часот гласале 46,7 отсто од граѓаните, излезноста во Дебрца 48 проценти

Канал5 - 05.05.2019

Од запишаните 52.273 односно 52.193 граѓани на Охрид со право на глас, до 17 часот на гласање излегле 34.375 граѓани или 46,7 отсто, соопшти претседателот на Општинската изборна комисија, Климент Камнароски.

(ВИДЕО) ДИК: Излезноста до 17 часот изнесува 38,2 проценти

Алсат-М - 05.05.2019

Државната изборна комисија на својата редовна прес конференција објави дека до 17 часот, од пристигнати податоци од 95,5% од избирачките места, излезноста на гласачките места е 38,2% од вкупниот број запишани избирачи.

Во Македонски Брод гласале најмногу гласачи, а во Желино најмалку

Фокус - 05.05.2019

Според обработените податоци од Државната изборна комисија до 17 часот гласале 665,975 гласачи или 38,2 проценти. Висока излезност е забележана во Македонски Брод 61,29 проценти, потоа Крива Паланка со од 61 отсто, Ранковце 58,56 проценти, Демир ...

До 17 часот гласале 70.000 гласачи повеќе од првиот круг

Фокус - 05.05.2019

Според излезноста до 17 часот е јасно дека потребниот цензус од 40% ќе биде достижен, а останува само неизвесноста кој од двајцата кандидати ќе ја однесе победата. Според податоците од веб сајтот на ДИК, до 17 часот на гласање излегле 690.082 ...

Анализа: Што покажуваат бројките на излезност до 17 часот?

Канал5 - 05.05.2019

Колку граѓани до сега го имаат остварено правото на глас во споредбата со првиот круг. За ова, со детална анализа во живо во студиото 2 ја имаме Тамара Стојкова. Каква е излезноста по општини и ајде да направиме споредба со изборите пред 2 ...

Постигнат е цензус, до 18 часот излезноста е 41%

ТВ21 - 05.05.2019

Постигнат е бараниот цензус на вториот круг од претседателските избори. Според информации на ТВ21 излезноста до 18 часот е 41%. Оваа информација ДИК треба да ја соопшти на прес конференцијата закажана за 18:30 ...

Гласањето тече релативно мирно со мал број нерегуларности

Канал5 - 05.05.2019

Релативно мирен изборен ден без поголеми нерегуларности и поголема излезност во споредба со првиот круг. Граѓаните има уште 1 часа да го остварат своето право на глас, но со оваа динамика сосема е извесно дека цензусот од 40% ќе биде достигнат.

Македонски Брод го презеде приматот во најголем процент излезени гласачи и има најголема разлика меѓу гласовите во ...

Телма - 05.05.2019

Споредбите на излезноста меѓу двата круга покажуваат дека во вториот круг излезноста е повисока за 3,85 % или за околу 70 илјади гласачи повеќе. Во вториот круг гласале 690.082 граѓани до 17 часот, додека пред две недели во истиот период гласале ...

(ВИДЕО) Постигнат е цензусот, до 18:30 гласале 44,5% од гласачите

Алсат-М - 05.05.2019

На својата редовна прес конференција, Државната изборна комисија објави дека до 18:30 часот излезноста на претседателските избори изнесува 44,5%. Претседателот на ДИК, Оливер Дерковски додаде дека денешниот изборен ден поминал мирно и оти нема ...

Цензусот постигнат, до 18,30 часот гласале 44,5 отсто

Фокус - 05.05.2019

До 18.30 часот своето избирачко право го искористиле 795,577 гласачи, или 44,5 отсто од граѓаните запишани на избирачкиот список, соопшти Државната изборна комисија. Со тоа е постигнат цензусот од 40 отсто за избор на претседател на државата во ...

Има цензус: Излезноста до 18:30 часот е 44.05%

ТВ21 - 05.05.2019

И дефинитивно овие избори го постигнаа потребниот цензус од 40%. Од ДИК информираа дека излезноста до 18:30 часот изнесува 44.05%, или, како што соопштија, 795.000 гласачи го искористиле своето право на ...

Успешен е вториот круг од изборите, 44,53 отсто излезност до 18.30 часот

Сакам да кажам - 05.05.2019

Успешен е вториот круг од претседателските избори, до 18.30 часот денеска гласале 44,53 отсто од избирачите, соопшти Државната изборна комисија (ДИК). Од обработени 99,51 отсто од 3.512 избирачки места, гласале 801.202 гласачи од вкупно 1.808.131 во ...

Излезноста во Штип е над 50 проценти

24 Вести - 05.05.2019

Гласањето во Штип заврши на сите 77 избрачки места. Од ОИК велат дека нивните тимови биле постојано на терен, но неправилности во гласачкиот процес не регистрирале. Излезноста е над 50 проценти.

Навремено отворени гласачките места во Дебрца, изборниот процес се одвива непречено

Сител - 05.05.2019

Гласањето во рамки на вториот круг од претседателските избори непречено се одвива и во Општина Дебрца. Како што појасни заменик-претседателот на ОИК Сашо Силјановски, навреме точно во 7 часот се отворени сите 28 избирачки места, а се гласа на 25 ...

Во Гевгелија над 33 отсто излезност до 13 часот

Сител - 05.05.2019

Гласачкиот процес од вториот круг во општините од крајниот југоисток, генерално се одвива во најдобар ред и без забележани неправилности од страна на избирачките одбори, соопштија од ОИК. Најголема е излезноста во општина Гевгелија каде што до 13 ...

Без проблеми гласањето во Штип

Сител - 05.05.2019

Мирно и без проблеми тече гласањето на 77 избирачки места во општина Штип, каде што право на глас имаат вкупно 41.772 гласачи. Претседателката на ОИК Сенка Андреева за МИА информира дека гласачките места се отворени точно во 7 часот, а избирачките ...

Мала излезност во Кичево поради дождот

Press24 - 05.05.2019

Излезноста во Општина Кичево е многу пониска во споредба со претходниот изборен циклус, иако можеби е оправдување фактот што цело претпладне во Кичево има интензивни врнежи од дожд. – Во нашата општина до 10 часот, своето право на глас го оствариле ...

ДИК: Излезноста до 13 часот изнесува 20.73%

Слободен Печат - 05.05.2019

Крива Паланка, Крушево, Прилеп и Кратово се засега општини со најголема излезност, а со најмала остануваат Врапчиште и Желино. Државната изборна комисија на прес-конференција ги соопшти резултатите на излезност до 13 часот на избирачките места низ ...

ДИК: Излезноста до 15 часот е 30%, изборите се одвиваат мирно и без нерегуларности

Радио МОФ - 05.05.2019

Државната изборна комисија (ДИК), на својата интернет-страница , информираше дека до 15 часот гласале вкупно 543.045 граѓани, односно излезноста до 15 часот на вториот круг од претседателските избори во Северна Македонија изнесува 30,13%.

До 10 часот за претседател на државата гласале 99.192 граѓани

Курир - 05.05.2019

Граѓаните гласаат на вториот круг од претседателските избори. За излезноста до 10 часот, од 88,10% одработени гласачки места, информираше Државната изборна комисија. Во првите три часа од гласањето, гласале 99.192 граѓани, што претставува излезност ...

Излезноста до 13 часот на претседателските избори е 20,73 проценти

Курир - 05.05.2019

Државната изборна комисија (ДИК) информираше дека до 13 часот излезноста на претседателските избори е 20,73 %. На 3841 гласачки места за шест и пол часа гласале 359.024 из 20,73 проценти гласачи на цела територија на Македонија.

Излезноста до 10 часот во Штип е околу 9 отсто

Press24 - 05.05.2019

Мирно и без проблеми тече гласањето на 77 избирачки места во општина Штип, каде што право на глас имаат вкупно 41.772 гласачи. Претседателката на ОИК Сенка Андреева за МИА информира дека гласачките места се отворени точно во 7 часот, а избирачките ...

ДИК: До 10 часот излезноста е 6,31%

МКД - 05.05.2019

Сите избирачки места се навремено отворени и досега гласањето е мирно без регистрирани неправилности, информираа од Дрќавната изборна комисија. До 10 часот излезноста е 6,31 отсто или гласале 99.192 гласачи од обработени 88,1 отсто од избирачките ...

Излезноста до 13 часот изнесува 20.73%

Сител - 05.05.2019

Државната изборна комисија (ДИК) информираше дека до 13 часот излезноста на изборите е 20,73 % или досега гласале 359.024 избирачи. Крива Паланка, Крушево, Прилеп и Кратово се засега општини со најголема излезност, а со најмала остануваат Врапчиште ...

ДИК ја соопшти излезноста до 10 часот

Слободен Печат - 05.05.2019

Ова се податоци пристигнати од 88,10 % од избирачките места. ДИК на својата прва прес конференција денеска соопшти дека до 10 часот излезноста на изборите е 6,31 % или досега гласале 99.192 избирачи.

Во Охрид до 13:00 часот гласале 21,9 отсто, во Дебрца 23 проценти од граѓаните

Press24 - 05.05.2019

До 13.00 часот во Охрид гласале 21,95 отсто од лицата со право на глас, односно 11.456 гласачи, соопшти претседателот на Општинската изборна комисија, Климент Камнароски. Имено, во единствениот избирачки список со право на глас за избор на нов ...

До 10 часот излезноста е малку над 6 отсто

Нетпрес - 05.05.2019

До 10 часот, три часа по почетокот на гласањето во вториот круг од претседаелските избори, по обработените 88,10 отсто од избирачките места, гласале 99.192 граѓани, што претставува излезност од 6,31 отсто, информираше Државната изборна комисија ...

ДИК: До 10 часот гласале 6,3 отсто избирачи

+инфо - 05.05.2019

Во првиот круг од претседателските избори, излезноста до 10 часот изнесуваше 6,08 проценти. Излезноста на вториот круг од претседателските избори до 10 часот на ниво на целата територија на дражавата е 6,31 отсто.

ДИК- До 10 часот гласале 6,31 отсто од гласачите

Р.С.Европа - 05.05.2019

Излезноста на вториот круг од претседателските избори до 10 часот, според Државната изборна комисијата изнесува 6,31 процент. Но тоа е од обработени податоци од 88,10 проценти од избирачки места.

Пет отсто повеќе демиркапијци гласале во вториот круг од претседателските избори за разлика од првиот круг

Press24 - 05.05.2019

Пет отсто повеќе демиркапијци гласале во вториот круг од претседателските избори за разлика од првиот круг до 13 часот. Правото на глас го искористиле 36,36 проценти од вкупно 3.331 лице со право на глас на 11 избирачки места.

ДИК: Од обработени 98,72 % од избирачките места, излезноста до 10 часот е 6,16 отсто

МКД - 05.05.2019

Според последните податоци (до 10 часот) на Државната изборна комисија досега се обработени податоците од 98,72 отсто од избирачките места (3.468 од 3.512 избирачки места). Овие податоци покажуваат дека досега гласале 111.051 гласачи или 6,16 отсто ...

Во Тетово излезност од 2,35 отсто до 10 часот

Сител - 05.05.2019

До 10 часот во рамки на општина Тетово гласале 2,35 отсто или 1961 од вкупно 83.367 гласачи распределени на 117 избирачки места. Во првиот круг излезноста до истиот период односно три часа по отворањето беше 3,58 отсто.

Поголем број тиквешани гласале до 10 часот на вториот круг од претседателските избори за разлика од првиот круг

Сител - 05.05.2019

Поголем број тиквешани гласале до 10 часот на вториот круг од претседателските избори за разлика од првиот круг, говорат податоците од општинските изборни комисии. Во Кавадарци овојпат гласале 9,7 проценти од гласачите, а во првиот круг тоа го ...

Вториот круг во тетовско со помала излезност до 10 часот од првиот

Р.С.Европа - 05.05.2019

До 10 часот во рамките на општина Тетово гласале 2,35% или 1961 од вкупно 83.367 гласачи распределени на 117 избирачки места. Во првиот круг излезноста до истиот период, односно три часа по отворањето беше 3,58 %.

Излезеноста до 10 часот на гласачките места во Кочанско е околу осум отсто

Сител - 05.05.2019

На избирачките места во кочанскиот регион, три часа по почетокот на гласањето, излезноста за претседателските избори во просек изнесува околу осум отсто, што е слично на првиот круг. Според податоците од Општинската изборна комисија, во Кочани до 10 ...

До 10 часот излезноста во Охрид 5,6 проценти, во Дебрца гласале седум отсто од избирачите

Сител - 05.05.2019

На изборите во Охрид до 10.00 часот своето право на глас го искористиле неште над пет проценти од избирачите, или поточно на 88-те гласачки места во Општина Охрид гласале 5,65 отсто од граѓаните со право на глас.

Пет отсто повеќе демиркапијци гласале во вториот круг од претседателските избори за разлика од првиот круг до 13 часот

Сител - 05.05.2019

Пет отсто повеќе демиркапијци гласале во вториот круг од претседателските избори за разлика од првиот круг до 13 часот. Правото на глас го искористиле 36,36 проценти од вкупно 3.331 лице со право на глас на 11 избирачки места.

Во Гостивар до 10 часот гласале 1.610 граѓани

Сител - 05.05.2019

По првиот пресек за излезноста во гостиварскиот регион на гласање излегле околу два процента од запишаните избирачи. Излезноста за вториот круг во општина Гостивар, до 10 часот е 2,03 отсто или гласале вкунпо 1.610 граѓани.

Сите тетовски општини до 13 часот со помала излезност во споредба со првиот круг

Press24 - 05.05.2019

Излезност од 10,42 отсто денеска се бележи во општина Тетово до 13 часот, додека на 21 април за истиот период имаше 16,71 отсто. Во општина Желино и во вториот круг до 13 часот има најмалку, односно 4,22 отсто излезност или гласале 991 лица.

Сите тетовски општини до 13 часот со помала излезност во споредба со првиот круг

Алфа - 05.05.2019

Излезност од 10,42 отсто денеска се бележи во општина Тетово до 13 часот, додека на 21 април за истиот период имаше 16,71 отсто. Во општина Желино и во вториот круг до 13 часот има најмалку, односно 4,22 отсто излезност или гласале 991 лица.

Излезноста во Охрид до 13 часот е 22%, на ниво на државата 20.5%

OhridNews - 05.05.2019

Според податоците од Државната изборна комисија, до 13 часот, во општина Охрид каде се гласа за претседател на државата и градоначалник, од вкупно запишани 52.223 гласачи своето право на глас го оствариле 11.480 граѓани, односно 22% Во општина ...

ДИК: Одзивот до 10 часот 6,16 отсто

Глас на Америка - 05.05.2019

Излезноста на гласачите до 10 часот е 6,16 отсто односно своето право на глас го оствариле 111.051 гласач, соопшти Државната изборна комисија (ДИК) на првата прес конференција од вториот круг на претседателските избори во Република Северна ...

Во Куманово помал, во другите општини од регионот поголем одзив

Р.С.Европа - 05.05.2019

До 10 часот во Куманово излезноста е незначително помала во однос на првиот круг во исто време, што значи 6,15 насто (или 5.248 гласачи) во однос на првиот круг 6,69 насто (или 6.013 гласачи).

Дали почна полнењето на кутиите во Чаир, Сарај, Липково и Студеничани?

Нетпрес - 05.05.2019

Во неделата на вториот круг од претседателските избори, симптоматичен е растот на излезноста во одредени општини со мнозинство албанско население, споредено со првиот изборен круг кога во трката учествуваше и претседателски кандидат етнички Албанец.

Многу слаба излесност на албанските гласачи

Нетпрес - 05.05.2019

Излезноста на избирачите во средините каде што доминира албанското население во неделата на вториот круг од претседателските избори е забележително слаба, покажуваат податоците од Државната изборна комисија.

Сите тетовски општини до 13 часот со помала излезност во споредба со првиот круг

Сител - 05.05.2019

Излезност од 10,42 отсто денеска се бележи во општина Тетово до 13 часот, додека на 21 април за истиот период имаше 16,71 отсто. Во општина Желино и во вториот круг до 13 часот има најмалку, односно 4,22 отсто излезност или гласале 991 лица.

ДИК: До 10 часот излезеноста е 6,31%

ММС - 05.05.2019

Сите избирачки места се навремено отворени и досега гласањето е мирно, без регистрирани неправилности, информираа од Државната изборна комисија. До 10 часот излезноста е 6,31 отсто или гласале 99.192 гласачи од обработени 88,1 отсто од избирачките ...

ДИК: До 13 часот се изјасниле 20,52 отсто од гласачите

Нова ТВ - 05.05.2019

Државната изборна комисија на втората прес конференција за излезноста во вториот круг од претседателските избори и на вонредните локални избори во Охрид и Ново Село, соопшти дека според пристигнатите податоци од 99,07 % отсто од гласачките места, до ...

ДИК соопшти колкава е излезноста во Гевгелија до 13 часот

Press24 - 05.05.2019

Гласачкиот процес од вториот круг во општините од крајниот југоисток, генерално се одвива во најдобар ред и без забележани неправилности од страна на избирачките одбори, соопштија од ОИК. Најголема е излезноста во општина Гевгелија каде што до 13 ...

ДИК со информација за излезноста до 10 часот

Press24 - 05.05.2019

Граѓаните гласаат на вториот круг од претседателските избори. За излезноста до 10 часот, од 88,10% одработени гласачки места, информираше Државната изборна комисија. Во првите три часа од гласањето, гласале 99.192 граѓани, што претставува излезност ...

ДИК: Процентот на излезност до 10 часот е 6,16%, сличен како и во првиот круг

Нова ТВ - 05.05.2019

Според податоците на Државната изборна комисија (ДИК) до 10 часот излезноста на изборите е 6,16 % или досега гласале 99.192 избирачи. Ова се податоци пристигнати од 88,10 % од избирачките места.

Помала излезност на албанското население на гласање во вториот круг

Press24 - 05.05.2019

Излезноста на избирачите во средините каде што доминира албанското население во неделата на вториот круг од претседателските избори е забележително слаба, покажуваат податоците од Државната изборна комисија.

Во Охрид до 13.00 часот гласале 21,9 отсто, во Дебрца 23 проценти од граѓаните со право на глас

Сител - 05.05.2019

До 13.00 часот во Охрид гласале 21,95 отсто од лицата со право на глас, односно 11.456 гласачи, соопшти претседателот на Општинската изборна комисија, Климент Камнароски. Имено, во единствениот избирачки список со право на глас за избор на нов ...

Излезноста во Демир Капија 49,17 отсто - Ова е состојбата и во Битола

Press24 - 05.05.2019

Во Демир Капија до 15 часот гласале 49,17 отсто од гласачите, во Неготино 42,71, Кавадарци 41,8, додека во Росоман своето право на глас го оствариле 36 отсто од лицата запишани во Единствениот избирачки список.

Излезноста до 13 часот, според ДИК е 20,73 отсто

Р.С.Европа - 05.05.2019

Излезноста до 13 часот, според Државната изборна комисија е 20, 73 отсто,тоа е процент од обработени околу 95 отсто од податоците од избирачките места. Највисока излезност од 39, 69 отсто има во Крива Паланка, потоа во Крушево 34, 33 отсто, во ...

ДИК: До 13 часот гласале 20 отсто избирачи, Крива Паланка со најголем одѕив

+инфо - 05.05.2019

Од пристигнати податоци од 95,39 отсто од избирачките места, излезноста на гласачките места е 20,73 отсто од вкупниот број запишани избирачи, информира Државната изборна комисија на прес конференција.

Излезноста до 13 часот е 20,53 отсто, половина од неопходниот цензус

Нетпрес - 05.05.2019

По обработените 99,46 отсто на податоците од избирачките места, во вториот круг од претседателските избори во неделата одѕивот на гласачите изнесува 20,53 отсто, наспрот 20,05 проценти во првиот круг во истиот период од изјаснувањето, покажуваат ...

Граѓаните гласаат мирно и нема поплаки - колкава е излезноста во Штип до 13 часот

Press24 - 05.05.2019

Излезноста на 77 избирачки места во општина Штип до 13 часот е 30, 94 проценти или споредено со првиот круг во истиот час е повисока за 3,24 отсто, информира претседателката на општинската изборна комисија Сенка Андреева.

Помала излезност за разлика од првиот круг во Тетово

Press24 - 05.05.2019

Излезноста во Тетовско во рамки на вториот круг од претседателските избори до 13 часот е помала во споредба со првата рунда од гласањето. Општина Тетово денес до 13 часот има излезност од 10,42 отсто, за разлика од 21 април кога имаше 16,71 отсто.

Сите тетовски општини до 13 часот со помала излезност во споредба со првиот круг

Р.С.Европа - 05.05.2019

Излезност од 10,42 отсто денеска се бележи во општина Тетово до 13 часот, додека на 21 април во истиот период имаше 16,71 отсто. Во општина Желино и во вториот круг до 13 часот има најмалку 4,22 отсто излезност или гласале 991 лица.

ДИК: Одзивот до 17 часот – 38,26 отсто

Глас на Америка - 05.05.2019

Повеќе од извесно е дека цензусот ќе биде исполнет и државата ќе го добие петиот претседател од осамостојувањето во 1991 година Излезноста на гласачите до 17 часот е 38,26 отсто односно своето право на глас го оствариле 690.082 гласачи, соопшти ...

Поголема излезност во македонските средини од првиот круг, помала во албанските- власта не бира средства за да ги добие ...

Курир - 05.05.2019

Одѕивот на гласачите на вториот круг од Претседателските избори до 13 часот изнесува 20,52 отсто, соопшти на првата прес-конференција на Државната изборна комисија портпаролката Љупка Гугучевска.

Вака тече гласањето во Гевгелија и Валандово

Press24 - 05.05.2019

До 15 часот на територијата на општина Гевгелија во вториот изборен круг за претседател на државата гласале 8.934 граѓани или 46,5 отсто од запишаните избирачи, соопштија од ОИК Гевгелија.

Мирен изборен ден со помали неправилности

Р.С.Европа - 05.05.2019

Излезноста до 13 часот во вториот круг е 20,73 отсто што е нешто повисока од првиот круг во тоа време, кога беше 20,45 отсто. До ДИК не се пријавени неправилности. Набљудувачите оценуваат дека гласањето е мирно, а нотираат и помали нерегуларности.

18,94% излезност во Куманово до 13 часот

ММС - 05.05.2019

Вкупно 11.477 гласачи од Куманово до 13 часот го оствариле своето право на глас на шестите претседателски избори во земјава, од вкупно 92.839 гласачи колку што брои избирачкиот список, покажуваат податоците на Државната изборна комисија, што е ...

Гласале 542.210 гласачи до 15 часот, за цензус фалат уште 181.042

+инфо - 05.05.2019

До 15 часот на гласање во вториот круг од претседателските избори излегле 30,15 отсто од избирачите, соопшти Државната изборна комисија. Од обработени 99,39 отсто од 3.512 избирачки места, тоа се 541.885 гласачи од вкупно 1.808.131 граѓани со право ...

ФОТО: Споредба на излезноста низ градовите меѓу првиот и вториот круг до 13 часот

Press24 - 05.05.2019

Одѕивот на гласачите до 13 часот на вториот круг од претседателските избори изнесува 20,73 отсто. Гласањето, во овие шест и пол часови се одвива мирно, непрекинато и без неправилности. Во првиот круг од гласањето на претседателските избори ...

Се полнат ли кутии во Чаир, Сарај, Липково и Студеничани?

Курир - 05.05.2019

Денес, на вториот круг од претседателските избори, симптоматичен е растот на излезноста во одредени општини, со мнозинство албанско население. Не е логично на овие изборни места денес да има повеќе гласачи од оние пред две недели, кога освен ...

Во Скопје највисока излезност во Центар, најниска во Сарај

Р.С.Европа - 05.05.2019

Најголема излезност во Скопје до 13 часот, според податоците на ДИК, има во општина Центар каде гласале 27,27 отсто. На втората позиција по излезност е Аеродром со 26,16 проценти, а веднаш зад неа е и општина Кисела Вода каде гласале 25,92 отсто од ...

ДИК објави- еве колкава е излезеноста до 15 часот во Македонија

Курир - 05.05.2019

Според податоците од Државната изборна комисија (ДИК) до 15 часот на гласање излегле 527.068 граѓани или 30,34 од избирачите. Најголема излезност има во градовите Македонски Брод, Крива Паланка, Демир Капија, Демир Хисар и Крушево, а со најмала ...

ДИК: До 15 часот одѕивот е 30,34 отсто

А1 On - 05.05.2019

До 15 часот на вториот круг од претседателските избори гласале 527.068 избирачи или 30,34 отсто од вкупниот број гласачи, според обработени 95,67 избирачки места. Тоа значи дека близу 20.000 гласачи повеќе излегле во вториот круг во споредба со ...

ДИК: До 15 часот излезеноста е 30,34 отсто

ММС - 05.05.2019

До 15 часот на вториот круг од претседателските избори гласале 527.068 избирачи или 30,34 отсто од вкупниот број гласачи, според обработени 95,67 избирачки места. Тоа значи дека близу 20.000 гласачи повеќе излегле во вториот круг во споредба со ...

Слаба излезност до 15 часот во Тетовско

Независен - 05.05.2019

Ниската излезност до 15 часот во споредба со првиот круг останува карактеристика на гласањето за претседател во вториот изборен круг во шестте тетовски општини. Најмала излезност и понатаму има во општина Желино каде досега гласале само 9,03 отсто ...

Излезноста во општина Гевгелија до 15 часот над 46 отсто

Сител - 05.05.2019

До 15 часот на територијата на општина Гевгелија во вториот изборен круг за претседател на државата гласале 8.934 граѓани или 46,5 отсто од запишаните избирачи, соопштија од ОИК Гевгелија.

Ова е излезноста до 10 часот во Гевгелија

Press24 - 05.05.2019

До 10 часот на избирачките места во Општина Гевгелија излегле да гласаат 1.867 граѓани што претставува излезеност од 9,7 отсто. Гласањето во вториот круг од претседателските избори тече во демократска атмосфера и се одвива без проблеми, соопшти ...

ДИК открива: Колкава е излезноста до 15 часот?

Слободен Печат - 05.05.2019

Според ова, до 15 часот гласале 527.068 гласачи, соопшти портпаролот Љупка Гугуческа. ДИК на последната прес конференција ја откри излезноста до 15 часот. Според нивните податоци, излезеноста изнесува 30.34%.

Гласање во гостиварско: Најмногу во Маврово-Ростуше, најмалку во Врапчиште

Сител - 05.05.2019

Во трите гостиварски општини до 15 часот, на гласање излегле 16.832 од запишаните избирачи. Најголем одѕив има во мавровско-реканскиот крај, а најнизок е во полошко. Излезноста за вториот круг во Општина Гостивар, до 15 часот била е 15,04 проценти, ...

До 15 часот има за два отсто поголема излезност од првиот круг

Независен - 05.05.2019

Од 7 часот утрово до 15 часот, на денешните претседателски избори гласале вкупно 527.068 граѓани со право на глас. Излезеноста изнесува 30.34%, соопшти портпаролот Љупка Гугуческа. Ова се резултати од одработени 99.67%.

Во Демир Капија до 15 часот гласале 49,17 отсто од гласачите

Сител - 05.05.2019

Во Демир Капија до 15 часот гласале 49,17 отсто од гласачите, во Неготино 42,71, Кавадарци 41,8, додека во Росоман своето право на глас го оствариле 36 отсто од лицата запишани во Единствениот избирачки список.

ДИК: До 15 часот одѕивот е 30,34 отсто

Макфакс - 05.05.2019

До 15 часот на вториот круг од претседателските избори гласале 527.068 избирачи или 30,34 отсто од вкупниот број гласачи, според обработени 95,67 избирачки места. Тоа значи дека близу 20.000 гласачи повеќе излегле во вториот круг во споредба со ...

До 15 часот во Битола гласале 37,1 отсто од избирачите, а во Демир Хисар 48,09

Сител - 05.05.2019

До 15 часот на подрачјето на Општина Битола гласале 30.323 гласачи или 37.10 отсто од вкупниот број евидентирани во Единствениот избирачки список. Во Општина Демир Хисар до 15 часот гласале 3.364 гласачи или 48,09 насто од вкупниот број избирачи со ...

До 15 часот на претседателските избори гласале 30,14 отсто од избирачите

Нетпрес - 05.05.2019

До 15 часот на гласање во вториот круг од претседателските избори во неделата гласале 30,14 отсто од избирачите, соопшти Државната изборна комисија, по обработени 99,50 проценти од 3.512 избирачки места.

ДИК: Излезноста до 15 часот - 30,3 отсто

Р.С.Европа - 05.05.2019

Излезноста во вториот круг од претседателските избори до 15 часот изнесува 30,3 отсто, соопшти Државната изборна комисија на денешната прес-конференција. Како што соопшти портпаролката на ДИК, Љупка Гугучевска, обработени биле речиси 99 отсто од ...

ДИК: Во вториот круг во 15 часот поголема е излезноста во споредба со првиот (ИНФОГРАМ)

МКД - 05.05.2019

До 15 часот од вториот круг на претседателските избори излезноста е 30,13 отсто (543.045 гласачи) од обработени податоци за 3.457 избирачки места (98,63%). Во првиот круг овие бројки беа 28,52 отсто излезност или излегле на гласање 507.129 гласачи.

Обновено: До 18.30 часот излезноста во Охрид 54%

OhridNews - 05.05.2019

Според податоците на ДИК до 18.30 часот, во општина Охрид од вкупно запишаните 52.223 гласачи, правото на глас го оствариле 28.180 односно 54 % . Во општина Струга, од вкупно запишани 60.505 гласачи, до 18.30 часот на гласање излегле 17.522 граѓани, ...

Во Тетово многу ниска излезност - Ова е општината каде најмалку се гласа

Press24 - 05.05.2019

Ниската излезност до 15 часот во споредба со првиот круг останува карактеристика на гласањето за претседател во вториот изборен круг во шестте тетовски општини. Најмала излезност и понатаму има во општина Желино каде досега гласале само 9,03 отсто ...

Најголема излезност во Крива Паланка, најмала во Желино

Р.С.Европа - 05.05.2019

Најголема излезност во вториот круг од претседателските избори до 15 часот има во Крива Паланка, каде што на гласање излегле 52,61 отсто од регистрираните избирачи. Најмала излезност, пак, има во Општина Желино, каде што на гласање излегле 9,03 ...

Поголема излезност до 15 часот во вториот круг од изборите

Press24 - 05.05.2019

Во споредба со првиот круг од претседателските избори, излезноста е поголема во вториот круг, а речиси извесно е дека ќе се постигне цензус. 30,15 проценти е излезноста до 15 часот, а споредено со претходните изборни циклуси, 28 проценти била ...

Општина Јегуновце ја зголеми излезноста до 15 часот во споредба со првиот круг

Р.С.Европа - 05.05.2019

Општина Јегуновце до 15 часот ја зголеми излезност во споредба со првиот изборен круг. Сега на гласање излегле 21,95 отстоод граѓаните и е малку зголемена излезност со оглед дека на 21 април до истиот термин во 15 часот имало 21,8 отсто граѓани кои ...

Гласање во гостиварско: Најмногу во Маврово-Ростуше, најмалку во Врапчиште

Алфа - 05.05.2019

Во трите гостиварски општини до 15 часот, на гласање излегле 16.832 од запишаните избирачи. Најголем одѕив има во мавровско-реканскиот крај, а најнизок е во полошко. Излезноста за вториот круг во Општина Гостивар, до 15 часот била е 15,04 проценти, ...

Во Битола излезноста поголема за 5 отсто од првиот круг

Р.С.Европа - 05.05.2019

За речиси пет проценти е поголем одзивот на гласачите во Битола до 15 часот во однос на првиот круг од претседателските избори. Во првиот круг до 15 часот попладне гласале 32,75 отсто гласачи, а денес на гласање излегоа 37,1 процент битолчани со ...

Гласање во гостиварско: Најмногу во Маврово-Ростуше, најмалку во Врапчиште

Независен - 05.05.2019

Во трите гостиварски општини до 15 часот, на гласање излегле 16.832 од запишаните избирачи. Најголем одѕив има во мавровско-реканскиот крај, а најнизок е во полошко. Излезноста за вториот круг во Општина Гостивар, до 15 часот била е 15,04 проценти, ...

Излезноста до 17 часот е 38,23 отсто

Независен - 05.05.2019

До 17 часот од стигнати податоци за 99,42 од избирачките места, гласале 665.000 граѓани, што претставува 38,23 отсто од вкупниот број гласачи. Како што рече претседателот на ДИК, Оливер Дерковски, кога ќе стигант податоците од сите сто проценти ...

Гостивар гласа: Најмногу во Маврово-Ростуше, најмалку во Врапчиште

Press24 - 05.05.2019

Во трите гостиварски општини до 15 часот, на гласање излегле 16.832 од запишаните избирачи. Најголем одѕив има во мавровско-реканскиот крај, а најнизок е во полошко. Излезноста за вториот круг во Општина Гостивар, до 15 часот била е 15,04 проценти, ...

Пресметана излезноста до 10 часот во Тетово

Press24 - 05.05.2019

До 10 часот во рамки на општина Тетово гласале 2,35 отсто или 1961 од вкупно 83.367 гласачи распределени на 117 избирачки места. Во првиот круг излезноста до истиот период односно три часа по отворањето беше 3,58 отсто.

ДИК: Излезноста до 17 часот - 38,23 отсто

Р.С.Европа - 05.05.2019

Излезноста во вториот круг од претседателските избори до 17 часот изнесува 38,23 отсто, соопшти Државната комисија попладнево. Според Комисијата, гласањето се одвива мирно и без поголеми нарушувања на изборниот тек.

Во вториот круг повисока излезноста до 17 часот

Слободен Печат - 05.05.2019

Според овие податоци, излезноста во вториот круг до 17 часот е поголема, во однос на првиот круг. Претседателот на ДИК, Оливер Дерковски, објави дека до 17 часот излезноста на претседателските избори е 38, 23 проценти од вкупниот број гласачи.

ДИК СО НОВИ БРОЈКИ: Еве колкава е излезеноста до 17 часот во Македонија

Курир - 05.05.2019

Излезноста во вториот круг на претседателските избори до 17 часот е за 4% повисока отколку во истото време во првиот круг. Според официјалните податоци на ДИК соопштени на прес-конференцијат во 17 часот, во вториот криг излегле 38,23% од запишаните ...

ДИК: Потребниот цензус ќе се достигне, до 17 часот гласале 38,23%

Скопје24 - 05.05.2019

На два часа до затворањето на избирачките места, поточно до 17 часот, на гласање излегле 665.985 граѓани, или 38,23 % од избирачите. Најголема излезеност има во општините Крива Паланка, Гевгелија, Градско, Делчево, Демир Капија, Карбинци, Кочани, ...

ДИК: До 17 часот гласале 38, 23 проценти од граѓаните

Нова ТВ - 05.05.2019

До 17 часот од пребројаните гласачки ливчиња 95, 3 проценти, гласале 38, 23 проценти од граѓаните, соопшти Државната изборна комисија. Најголема излезност има во повеќе општини во државата како што се : Аеродром, Битола, Богданци, Вландово, Вевчани, ...

Гласале 38,21 отсто од гласачите до 17 часот

+инфо - 05.05.2019

Ниска излезност има забележано во Боговиње 14,04 %, потоа Врапчиште 15,83 и Гостивар 19.59 До 17 часот гласале 665.975 гласачи или 38,2 отсто, објави Државната изборна комисија. Висока излезност е забележана во Македонски Брод 61,29 проценти, потоа ...

ДИК: До 17 часот за безмалку 4% е поголема излезноста во вториот од првиот круг, цензусот сѐ поизвесен (ИНФОГРАМ)

МКД - 05.05.2019

Излезноста до 17 часот е 38,26 отсто или досега гласале 690.082 гласачи, соопшти Државната изборна комисија. Во првиот круг до 17 часот излезноста беше 34,42 отсто или гласале 620.306 гласачи.

Надмината потребната излезност на изборите во Гевгелија

Алфа - 05.05.2019

Без забелешки, регистрирани неправилности и приговори минува изборниот ден од вториот круг на претседателските избори во општините Гевгелија,Валандово,Богданци и Дојран во кои е надмината потребната излезност.

ДИК со официјални податоци за излезноста до 17. часот

Press24 - 05.05.2019

Според последните податоци на Државната Изборна Комисија, објавени на официјалната Интернет страница на ДИК, до 17. часот гласале 38,2 проценти од гласачите низ Републикава. Гласале 665,975 гласачи или 38,2 проценти од вкупниот број запишани гласачи ...

Поголем број тиквешани гласале до 10 часот на вториот круг од претседателските избори за разлика од првиот круг

Press24 - 05.05.2019

Поголем број тиквешани гласале до 10 часот на вториот круг од претседателските избори за разлика од првиот круг, говорат податоците од општинските изборни комисии. Во Кавадарци овојпат гласале 9,7 проценти од гласачите, а во првиот круг тоа го ...

Во 17 часот излезноста малку над 38 проценти

Нетпрес - 05.05.2019

По обработените податоци од 99,75 отсто од вкупниот број гласачки места, излезноста во вториот круг од претседателските избори во 17 часот во неделата изнесувала 38,26 проценти, што укажува дека во преостанатите два часа ќе биде надминат цензусот од ...

Релативно мирен избирачки ден, излезноста поголема отколку во првиот круг

Алфа - 05.05.2019

Македонските граѓани во втора рунда го избираат новиот шеф на државата. Iзлезноста овојпат е поголема од онаа во првиот круг, а гласањето главно поминува во мирна атмосфера, иако од повеќе места се јавува за неправилности.

Гласале повеќе жени од мажи: Вака тече гласањето во Штип, Крушево и Кривогаштани

Press24 - 05.05.2019

Во Штип излезноста до 17 часот е 49,48 отсто. Претседателката на ОИК –Штип, Сенка Андреева вели дека до 17 часот на 77 избирачки места своето право на глас го искористиле вкупно 20. 645 избирачи.

ДИК: Излезноста до 17 часот 38,23 проценти

Алфа - 05.05.2019

Излезноста на вториот круг од претседателските избори до 17:00 часот изнесува 38,23 проценти. Гласањето се одвива тековно и нема пријавено нерегуларности на гласачките места, информира на денешната прес-конференција директорот на Државната изборна ...

30.596 граѓани до 17 часот гласале во шесте тетовски општини

Р.С.Европа - 05.05.2019

До 17 часот општинските изборни комиси во шесте локални самоуправи регистрирале 30.596 граѓани кои дошле до избирачките места за да гласаат во вториот круг на претседателските избори. Во Желино гласале 12,42 отсто или 2920 граѓани, во Јегуновце ...

Македонски Брод, Крива Паланка, Демир Капија и Демир Хисар со излезност над 60 проценти до 17 часот

Р.С.Европа - 05.05.2019

Најголема излезност во вториот круг од претседателските избори до 17 часот има во Македонски Брод, каде што на гласање излегле 61,29 отсто од запишаните избирачи. Над 60 отсто излезност има уште во Крива Паланка со 61,28 отсто, Демир Хисар со 60,4 и ...

Излезноста во албанските средини е слаба, во македонските е над очекувањата

Курир - 05.05.2019

На првата прес-конференција, ДИК информираше дека до 10 часот од запишаните 1.808.131 граѓанин во избирачкиот список на гласачките места излегле 6,31 отсто, односно вкупно 99.192 гласачи. Излезноста во средините со мнозинство население Албанци е ...

ДИК информира: Ова се општините со најголема и најмала излезност до 17. часот

Press24 - 05.05.2019

Излезноста на вториот круг од претседателските избори до 17:00 часот изнесува 38,23 проценти. Гласањето се одвива тековно и нема пријавено нерегуларности на гласачките места, информира на денешната прес-конференција директорот на Државната изборна ...

Навремено отворени гласачките места во Дебрца

Press24 - 05.05.2019

Гласањето во рамки на вториот круг од претседателските избори непречено се одвива и во Општина Дебрца. Како што појасни заменик-претседателот на ОИК Сашо Силјановски, навреме точно во 7 часот се отворени сите 28 избирачки места, а се гласа на 25 ...

70.000 гласачи повеќе до 17. часот на вториот круг претседателски избори

Press24 - 05.05.2019

Со последните податоци од Државната Изборна Комисија, објавени на прес-конференција и на официјалниот сајт, се поизвесно е дека ќе има цензус на вториот круг од изборите, а детално ќе се знае по 19. часот кога се затвараат избирачките места.

ДИК ги одби двата приговори

Press24 - 05.05.2019

Државната Изборна Комисија денеска на прес-конференција за излезноста и текот на гласањето до 17. часот, информираше дека излезноста е 38,2 проценти и дека изборите течат мирно. Комисијата на ДИК одлучувала по два приговори, кои се однесувале за ...

Претседателски избори - цензусот е исполнет

Р.С.Европа - 05.05.2019

Излезноста до 18 часот и 30 минути во вториот круг на претседатеслките избори е над 44,5 проценти, соопшти ДИК. Највисока е излезноста во Македонски Брод, Крива Паланка и Демир Капија, а најниска во Желино, Боговиње и Центар Жупа.

Македонски Брод рекордер по излезноста на вториот круг избори

Press24 - 05.05.2019

На официјалната Интернет страница на Државната изборна комисија излегоа последните податоци околу излезноста до 17. часот во градовите низ Македонија на вториот круг претседателски избори.

Голема излезност во македонските општини, послаба меѓу Албанците

Алфа - 05.05.2019

Голема излезност на гласачите во македонските општини – полупразни кутии кај етничките албанци. Според податоците на ДИК, на два часа пред затворање на избирачките места, најголем број граѓани гласале во општините каде доминираат Македонците.

Помала излезеност во Тетово и Гостивар, поголема во Сарај и Арачиново

МКД - 05.05.2019

Податоците на Државната изборна комисија (ДИК) за излезноста на гласачите до 17 часот покажуваат дека во некои од општините со мнозинско албанско население излезноста е поголема во однос на првиот круг, додека во полошките општини Тетово, Гостивар, ...

Поголема излезеност до 17 часот во однос на првиот круг

Независен - 05.05.2019

Излезеноста на вториот круг од претседателските избори е поголема во однос на првиот круг. Во општина Дебар до 17 часот на гласање излегле 4.239 лица со право на глас или 23 отсто од вкупно запишаните граѓани.

ДИК: Излезноста до 18:30 часот е 44,5 проценти

Независен - 05.05.2019

Излезноста на вториот круг од претседателските избори до 18:30 часот изнесува 44,5 проценти. Гласањето се одвива тековно и нема пријавено нерегуларности на гласачките места, информира на денешната прес-конференција директорот на Државната изборна ...

ДИК: Излезноста до 18:30 часот е 44,5 %

Слободен Печат - 05.05.2019

Државната изборна комисија штотуку соопшти дека излезноста на претседателските избори до 18:30 часот е 44,5 %, односно на изборите гласале 795.575 гласачи. Повеќе детали ...

Цензус има, Македонија вечерва ќе добие нов претседател

+инфо - 05.05.2019

Потребниот цензус од 40 отсто на претсеателските избори е постигнат, што значи дека Македонија вечерва ќе добие нов претседател. Според најновите информации на ДИК, до 18.30 часот гласале 795.577 или 44,5 отсто од обработени 97.61 проценти од ...

ДИК: До 18.30 часот гласале 44,53 отсто од избирачите

Нова ТВ - 05.05.2019

Претседателот на ДИК Оливер Дерковски на прес конференцијата во 19 часот веднаш по затворањето на гласачките места, соопшти дека до 18.30 часот од обработени 99,57 отсто од пристигнатите подаоци за излезноста, гласале 801.757 гласачи или 44,53 отсто.

Споредено со првиот круг 70.000 гласачи повеќе до 17 часот

Сител - 05.05.2019

Според податоците од веб сајтот на ДИК, до 17 часот на гласање излегле 690.082 гласачи, или 38,26% од избирачите. За споредба, пак, до 17 часот во првиот изборн круг гласале 620.308 граѓани, или 34,41% од избирачите.

Излезноста во албанските средини слаба, во македонските над очекувaното

Нетпрес - 05.05.2019

Според податоците соопштени на првата прес-конференција на Државната изборна комисија (ДИК) во неделата во врска со одѕивот на избирачите во вториот круг од претседателските избори, се забележува дека излезноста кај албанскиот дел од електоратот е ...

Има цензус, Македонија ќе добие претседател (ИНФОГРАМ)

МКД - 05.05.2019

Државната изборна комисија соопшти дека до 18,30 часот гласале 795.277 гласачи или 44,5 отсто, што значи потребниот цензус од 40% излезност е постигнат. Во вториот круг, до 18,30 часот 80.000 гласачи гласале повеќе во споредба со излезноста во ...

ДИК: Излезноста до 18.30 е 44,5 отсто, цензусот исполнет

Р.С.Европа - 05.05.2019

Излезноста до 18.30 часот на денешниот втор круг од претседателските избори изнесува 44,5 отсто, соопшти ДИК. „Обработени се 3428 избирачки места, односно 97,61 отсто од материјалот и очекуваме дека консенсузот ќе биде исполнет“, изјави ...

ДИК: До 18,30 часот гласале 44,54 отсто, постигнат е цензусот

Нетпрес - 05.05.2019

На својата редовна прес конференција, Државната изборна комисија објави дека до 18,30 часот излезноста на претседателските избори изнесува 44,55 отсто. Претседателот на ДИК, Оливер Дерковски додаде дека денешниот изборен ден поминал мирно и оти нема ...

Крива Паланка со излезност над 70 отсто

Р.С.Европа - 05.05.2019

Крива Паланка е општината со најголема излезност до 18:30 часот во вториот круг на претседателските избори, каде што на гласање излегоа 70,35 отсто од гласачите. Во Демир Капија излезноста е 68,45 отсто, а во Демир Хисар 68,12 проценти.

Цензусот исполнет, одзивот до 18,30 часот – 44,55 отсто

Глас на Америка - 05.05.2019

Излезноста на гласачите до 18.30 часот е 44,55 отсто односно своето право на глас го оствариле 802.801 гласачи, соопшти Државната изборна комисија (ДИК). Обработени се податоците од 98,50 отсто од избирачките места.

Цензусот е исполнет, 44,5 отсто од гласачите излегле на изборите

OhridNews - 05.05.2019

Според податоците на Државната изборна комисија, до 18.30 часот излезност ана ниво на државата е 44.5%, што значи дека е постигнат цензусот во вториот круг од претседателските избори. Од вкупно запишани 1.808.131 гласачи, до 1.30 часот гласале ...

Над 40 илјади гласачи повеќе во вториот круг од претседателските избори

А1 On - 05.05.2019

Над 40 илјади гласачи излегле повеќе во вториот круг од претседателските избори, покажуваат податоците на Државната изборна комисија за излезноста на гласачите. Од инфографикот на „А1он“ може споредбено да се види излезноста во двата круга на ...

До 10 часот излезноста во Охрид 5,6 проценти, во Дебрца гласале седум отсто од избирачите

Press24 - 05.05.2019

На изборите во Охрид до 10.00 часот своето право на глас го искористиле неште над пет проценти од избирачите, или поточно на 88-те гласачки места во Општина Охрид гласале 5,65 отсто од граѓаните со право на глас.

Врапчиште и во вториот круг меѓу општините со најнизок одзив – гласале 6%

Gostivarpress.mk - 05.05.2019

Општина Врапчиште е меѓу општините со најмал процент на излезени гласачи кои го искористиле своето право на глас во вториот круг на Претседателските избори 2019. Според податоците од Државната изборна комисија, во оваа општина до 13 часот гласале ...

Во Охрид до 13.00 часот гласале 21,9 отсто, во Дебрца 23 проценти од граѓаните со право на глас

Centar - 05.05.2019

До 13.00 часот во Охрид гласале 21,95 отсто од лицата со право на глас, односно 11.456 гласачи, соопшти претседателот на Општинската изборна комисија, Климент Камнароски. Имено, во единствениот избирачки список со право на глас за избор на нов ...

Излезноста до 13ч е 20.73%

iPortal - 05.05.2019

На штотуку одржаната прес конференција на Државната изборна комисија беше соопштено дека излезноста во вториот круг од изборите до 13 часот е 20,73%. Од обработени 99,86% од гласовите од вкупно 1.808.131 изборачи гласале 359.024 граѓани.

Во Крива Паланка до 13ч гласале речиси 40% од гласачите

iPortal - 05.05.2019

Крива Паланка и во вториот круг од претседателските избори е една од општините со висока излезност на гласачите. До 13 часот своето право на глас го искористиле 6 725 гласачи од вкупно запишани 16.956 или 39,69%.

До 13 часот поголема излезност во Битола, споредбено со првиот круг

Тера - 05.05.2019

20,53 проценти е излезноста до 13 часот на државно ниво. Во првиот круг таа беше 20,05 проценти. Во Битола до 13 часот на гласање излегле 28,13 проценти, а во првиот круг излезноста беше 25,19 проценти До 13 часот во Ресен на гласање излегле 20,45, ...

Македонците денеска излегоа на гласање, Албанците се уште се дома – одѕив по општини во 13 часот

Република - 05.05.2019

Општините во кои доминира македонско население се наоѓаат на врвот на листата на општини со најголема излезност до 13 часот на денешните претседателски избори. Најголема излезност има во Крива Паланка, каде до 13 часот гласале речиси 40 отсто од ...

Во Мавровско-реканскиот крај излезноста е 11, а во Врапчиште 5 проценти

Вечер Прес - 05.05.2019

Во гостиварските општини до 13 часот, на гласање излегле 8.971 од запишаните избирачи. Најголем одѕив има во Мавровско-реканскиот крај, а најнизок е во полошко. Излезноста за вториот круг во Општина Гостивар до 13 часот била 8,183 отсто, односно ...

Расте излезноста- 5 % повеќе демиркапијци гласале во вториот круг од претседателските избори за разлика од првиот круг ...

Локално - 05.05.2019

Пет отсто повеќе демиркапијци гласале во вториот круг од претседателските избори за разлика од првиот круг до 13 часот. Правото на глас го искористиле 36,36 проценти од вкупно 3.331 лице со право на глас на 11 избирачки места.

Надмината потребната излезност на изборите во Гевгелија

MTM - 05.05.2019

До 17 часот најмногу,поточно, 11.131 граѓанини гласале на 37 избирачки места во Општина Гевгелија што во проценти изнесува 57,93 отсто. Во Општина Валандово правото на глас до 17 часот го искористиле 5.141 граѓанин или 51,7 отсто, во Општина ...

Во Охрид до 17 часот гласале 46,7 отсто од граѓаните, излезноста во Дебрца 48 проценти

MTM - 05.05.2019

Според ОИК, изборниот процес во Охрид се одвива во мирна, фер и демократска атмосфера, а до Комисијата досега не се пристигнати информации за изборни нерегуларности. Во соседната Општина Дебрца исто тка изборниот процес се одвива непречено без ...

ДИК: До 17 часот најголема излезонст во Крива Паланка, а најниска во Боговиње

Вечер Прес - 05.05.2019

Излезноста на вториот круг од претседателските избори до 17:00 часот изнесува 38,23 проценти. Гласањето се одвива тековно и нема пријавено нерегуларности на гласачките места, информира на денешната прес-конференција директорот на Државната изборна ...

Излезноста до 17 часот на избирачките места во Кочанско над 45 отсто

Скопје инфо - 05.05.2019

Излезноста до 17 часот на 113 избирачки места во четирите општини во кочанскиот регион надмина 45 отсто. Според информацијата од Општинската изборна комисија во Кочани на два часа пред затворањето на гласачките места гласале вкупно 14.780, односно ...

Во Тетово излезност од 10,42 отсто до 13 часот

Вечер Прес - 05.05.2019

Излезноста во Тетовско во рамки на вториот круг од претседателските избори до 13 часот е помала во споредба со првата рунда од гласањето. Општина Тетово денес до 13 часот има излезност од 10,42 отсто, за разлика од 21 април кога имаше 16,71 отсто.

До 13 часот гласале 20,73 отсто!

Денешен - 05.05.2019

Државната изборна комисија (ДИК) информираше дека до 13 часот излезноста на претседателските избори е 20,73 отсто. На 3841 гласачки места за шест и пол часа гласале 359.024 из 20,73 проценти гласачи на цела територија на Македонија.

Tетовските општини до 13 часот со помала излезност во споредба со првиот круг

еМагазин - 05.05.2019

Излезност од 10,42 отсто денеска се бележи во општина Тетово до 13 часот, додека на 21 април за истиот период имаше 16,71 отсто. Во општина Желино и во вториот круг до 13 часот има најмалку, односно 4,22 отсто излезност или гласале 991 лица.

ДИК: Излезноста до 17 часот 38,23 проценти, цензусот е извесен

еМагазин - 05.05.2019

Излезноста на вториот круг од претседателските избори до 17:00 часот изнесува 38,23 проценти. Гласањето се одвива тековно и нема пријавено нерегуларности на гласачките места, информира на денешната прес-конференција директорот на Државната изборна ...

Излезноста до 17 часот 38,26, во Битола 45,69 проценти

Тера - 05.05.2019

Излезноста до 17 часот е 38,26 отсто или досега гласале 690.082 гласачи, соопшти Државната изборна комисија. Во првиот круг до 17 часот излезноста беше 34,42 отсто или гласале 620.306 гласачи.

До 17 часот гласале 70.000 гласачи повеќе од првиот круг

Либертас - 05.05.2019

Според излезноста до 17 часот е јасно дека потребниот цензус од 40% ќе биде достижен, а останува само неизвесноста кој од двајцата кандидати ќе ја однесе победата. Според податоците од веб сајтот на ДИК, до 17 часот на гласање излегле 690.082 ...

Крива Паланка и Крушево со најголем одзив во државата

Фактор - 05.05.2019

До 13 часот најголема излезност во вториот круг од претседателските избори има во Крива Паланка (39 отсто) и Крушево (34 отсто), а најмала во Желино (4 отсто) и Боговиње (6 отсто). Излезноста до 13 часот во Општина Струга е 10,15 отсто, во Ресен ...

Во Тетово излезност од 2,35 отсто до 10 часот

Вечер Прес - 05.05.2019

До 10 часот во рамки на општина Тетово гласале 2,35 отсто или 1961 од вкупно 83.367 гласачи распределени на 117 избирачки места. Во првиот круг излезноста до истиот период односно три часа по отворањето беше 3,58 отсто.

ДИК: Излезноста до 17 часот 38,23 проценти

Локално - 05.05.2019

Излезноста на вториот круг од претседателските избори до 17:00 часот изнесува 38,23 проценти. Гласањето се одвива тековно и нема пријавено нерегуларности на гласачките места, информира на денешната прес-конференција директорот на Државната изборна ...

До 10 часот за претседател на државата гласале 99.192 граѓани

Република - 05.05.2019

Граѓаните гласаат на вториот круг од претседателските избори. За излезноста до 10 часот, од 88,10% одработени гласачки места, информираше Државната изборна комисија. Во првите три часа од гласањето, гласале 99.192 граѓани, што претставува излезност ...

Тетовските општини до 13 часот со помала излезност од онаа во првиот круг од претседателските избори

Република - 05.05.2019

Излезност од 10,42 отсто денеска се бележи во општина Тетово до 13 часот, додека на 21 април во истиот период имаше 16,71 отсто. Во општина Желино и во вториот круг до 13 часот има најмалку 4,22 отсто излезност или гласале 991 лица.

Во Маврово Ростуше до 13 часот гласале 904 граѓани

Gostivarpress.mk - 05.05.2019

Одзивот на гласачите на подрачјето на Општина Маврово и Ростуше до 13 часот изнесува 9,15%, соопшти Државната изборна комисија. Од вкупно 9.886 избирачки запишани во единствениот избирачки список, правото на глас го оствариле 904.

Поголем број тиквешани гласале до 10 часот на вториот круг од претседателските избори за разлика од првиот круг

Вечер Прес - 05.05.2019

Поголем број тиквешани гласале до 10 часот на вториот круг од претседателските избори за разлика од првиот круг, говорат податоците од општинските изборни комисии. Во Кавадарци овојпат гласале 9,7 проценти од гласачите, а во првиот круг тоа го ...

Сите тетовски општини до 13 часот со помала излезност во споредба со првиот круг

Вечер Прес - 05.05.2019

До 13 часот излезност од 10,42 отсто денеска се бележи во општина Тетово, додека на 21 април за истиот период имаше 16,71 отсто. Во општина Желино и во вториот круг до 13 часот има најмалку, односно 4,22 отсто излезност или гласале 991 лица.

До 15 часот гласале нешто над 30 отсто од избирачите

Фактор - 05.05.2019

Oд Државната изборна комисија попладнево на прес-конференција изјавија дека на претседателските избори највисока излезност има Македонски Брод 49.45%, Крива Паланка 52.61%, Крушево 47.68%.

ДИК: Излезноста до 17 часот 38,23 проценти

MTM - 05.05.2019

Посочи дека од вкупно обработени 95,53 проценти од податоците од избирачките места досега гласале 665.985 гласачи или 38,23 проценти. Доколку се обработени сите податоци се стасува до бројка од 670 до 689 илјади гласачи.

Карпош и Центар со највисoка излезност

Скопје инфо - 05.05.2019

До 17 часот најголема излезност во Скопје на вториот круг од претседателските избори има во општините Карпош и Центар, над 47% избирачи кои го оствариле своето уставно право да гласаат. Исто така, и во првиот криг излезноста во овие две скопски ...

На гласање до 13 часот излегле 8.260 гласачи повеќе од првиот круг

Либертас - 05.05.2019

Според податоците на Државната изборна комисија до 13 часот излезноста на изборите е 20,73 % или досега гласале 369.141 избирачи. Споредбено пак со бројот на гласови во првиот круг, може да се заклучи дека излегле 8.260 гласачи повеќе од првиот ...

ДИК: Излезноста до 17 часот 38,23 проценти

24Инфо - 05.05.2019

Излезноста на вториот круг од претседателските избори до 17:00 часот изнесува 38,23 проценти. Гласањето се одвива тековно и нема пријавено нерегуларности на гласачките места, информира на денешната прес-конференција директорот на Државната изборна ...

ДИК: Претседател ќе биде избран, до 18:30 одѕивот над 44,5 отсто

Либертас - 05.05.2019

795.575 е бројот на излезени гласачи до 18 и 30 часот или во проценти тоа е 44, 5 насто од вкупниот број гласачи. Крива Паланка е рекордер речиси со 71 процент излезност на гласачите. Шуто Оризари само 26, 91 насто, а Центар Жупа само 17,47 проценти ...

Навреме почна гласањето на сите избирачки места во Врапчиште и Маврово Ростуше

Gostivarpress.mk - 05.05.2019

Изборниот процес од вториот круг на Претседателските избори 2019, во општините Врапчиште и Маврово и Ростуше утрово почна навреме, информираа од Општинските изборни комисии. Сите гласачки места, по 39 во секоја општина биле отворени во 7 часот ...

Во Кичево гласањето почна навреме и се одвива непречено

Вечер Прес - 05.05.2019

Според Општинската изборна комисија, сите 115 избирачки места во Општина Кичево се отворени навреме, а гласањето се одвива непречено и без проблеми. Како што појасни Антигона Сефери, претседателка на ОИК, на единствениот избирачки список во Општина ...

Навремено отворени гласачките места во Дебрца, изборниот процес се одвива непречено

Вечер Прес - 05.05.2019

Гласањето во рамки на вториот круг од претседателските избори непречено се одвива и во Општина Дебрца. Како што појасни заменик-претседателот на ОИК Сашо Силјановски, навреме точно во 7 часот се отворени сите 28 избирачки места, а се гласа на 25 ...

Без проблеми гласањето во Штип

Вечер Прес - 05.05.2019

Мирно и без проблеми тече гласањето на 77 избирачки места во општина Штип, каде што право на глас имаат вкупно 41.772 гласачи. Претседателката на ОИК Сенка Андреева за МИА информира дека гласачките места се отворени точно во 7 часот, а избирачките ...

Излезеноста до 10 часот на гласачките места во Кочанско е околу осум отсто

Република - 05.05.2019

На избирачките места во кочанскиот регион, три часа по почетокот на гласањето, излезноста за претседателските избори во просек изнесува околу осум отсто, што е слично на првиот круг. Според податоците од Општинската изборна комисија, во Кочани до 10 ...

Поголема излезност во македонските средини од првиот круг, помала во албанските

Скопје инфо - 05.05.2019

Одѕивот на гласачите на вториот круг од Претседателските избори до 13 часот изнесува 20,52 отсто, соопшти на првата прес-конференција на Државната изборна комисија портпаролката Љупка Гугучевска.

До 15 часот во Гостивар правото на глас го искористиле 11.617 граѓани

Gostivarpress.mk - 05.05.2019

Последните податоци за одзивот на гласачи кои ги објави Државната изборна комисија се однесуваат на периодот од отворање на кутиите до 15 часот. Во Општина Гостивар правото на глас до 15 часот го искористиле 11.617 граѓани или околу 15 % На државно ...

Во Мавровско-реканскиот крај излезноста е 11, а во Врапчиште 5 проценти

MTM - 05.05.2019

Во гостиварските општини до 13 часот, на гласање излегле 8.971 од запишаните избирачи. Најголем одѕив има во Мавровско-реканскиот крај, а најнизок е во полошко. Излезноста за вториот круг во Општина Гостивар до 13 часот била 8,183 отсто, односно ...

Во Штип одѕивот до 13 часот е 30,94 отсто

MTM - 05.05.2019

Излезноста на 77 избирачки места во општина Штип до 13 часот е 30, 94 проценти или споредено со првиот круг во истиот час е повисока за 3,24 отсто, информира претседателката на општинската изборна комисија Сенка Андреева.

ДИК соопшти детали за излезноста

Фактор - 05.05.2019

Oд Државната изборна комисија денеска на прес-конференција соопштија дека највисока излезност има во Крива Паланка над 14%, Демир Капија над 13%, Кратово 12.45%, Берово 11.06% до 10 часот.

Во штипско излесноста до 15 часот е 40,8 отсто

Вечер Прес - 05.05.2019

Во Штип до 15 часот гласале 17.045 избирачи. Претседателката на Општинската изборна комисија (ОИК), Сенка Андреева вели дека според овие бројки излезноста е 40,8 отсто. -Во споредба со првиот круг, денеска во 15 часот имаме повисока излезност на 77 ...

Скоро пет проценти поголема излезност во Битола од првиот круг

Тера - 05.05.2019

До 15 часот на гласање во вториот круг од претседателските избори излегле 30,15 отсто од избирачите, соопшти Државната изборна комисија. На првиот круг до 15 часот одзивот беше 28,20 проценти.

Во Тетово излезност од 10,42 отсто до 13 часот

MTM - 05.05.2019

Излезноста во Тетовско во рамки на вториот круг од претседателските избори до 13 часот е помала во споредба со првата рунда од гласањето. Општина Тетово денес до 13 часот има излезност од 10,42 отсто, за разлика од 21 април кога имаше 16,71 отсто.

Излезност до 15 часот во Врапчиште и Маврово Ростуше

Gostivarpress.mk - 05.05.2019

Државната изборна комисија ги објави бројките за излезноста на претседателските избори до 15 часот. На подрачјето на општина Врапчиште на гласање излегле 3.094 граѓани или 12,41%, додека на територијата на општина Маврово Ростуше излезноста до 15 ...

Во Кичево излезноста до 15 часот е 21,57 проценти

Вечер Прес - 05.05.2019

Во Општина Кичево излезноста се зголемува во попладевните часови и речиси е иста со првиот круг од претседателските избори. – Во нашата општина до 15 часот своето право на глас го оствариле 10.849 избирачи или 21,57 процент.

Излезеноста до 10 часот на гласачките места во Кочанско е околу осум отсто

Вечер Прес - 05.05.2019

На избирачките места во кочанскиот регион, три часа по почетокот на гласањето, излезноста за претседателските избори во просек изнесува околу осум отсто, што е слично на првиот круг. Според податоците од Општинската изборна комисија, во Кочани до 10 ...

Гласање во гостиварско: Најмногу во Маврово-Ростуше, најмалку во Врапчиште

Вечер Прес - 05.05.2019

Во трите гостиварски општини до 15 часот, на гласање излегле 16.832 од запишаните избирачи. Најголем одѕив има во мавровско-реканскиот крај, а најнизок е во полошко. Излезноста за вториот круг во Општина Гостивар, до 15 часот била е 15,04 проценти, ...

Во Кичево излезноста до 10 часот е 2.58 проценти

Вечер Прес - 05.05.2019

Излезноста во Општина Кичево е многу пониска во споредба со претходниот изборен циклус, иако можеби е оправдување фактот што цело претпладне во Кичево има интензивни врнежи од дожд. Во Општина Кичево право на глас имаат вкупно 50.351 гласач на 115 ...

ДИК: До 10 часот излезноста е 6, 31%

Бриф - 05.05.2019

До 10 часот излезноста во цела држава е 6, 31 проценти, изјавија од Државната изборна комисија. Највисока излезност има во Крива Паланка – 14, 91 %, потоа Демир Капија со 13%, Кратово и Берово.

ДИК: До 15 часот гласале 527.068 избирачи и дека излезноста е 30,3 отсто

Денешен - 05.05.2019

Државната изборна комисија соопшти дека до 15 часот гласале 527.068 избирачи. Од обработени 95,67 проценти од избирачките места вкупно гласале 527.068 или 30,34 проценти до 15 часот. Најголема излезеност има во општини Македонски Брод, Крива ...

Најмогу до 13 часот гласале во општина Центар,а најмалку во Сарај околу 10 отсто од запишаните гласачи

Вечер Прес - 05.05.2019

Најголема излезност во Скопје до 13 часот, според податоците на ДИК, има во општина Центар каде гласале 27,27 отсто. На втората позиција по излезност е Аеродром со 26,16 проценти, а веднаш зад неа е и општина Кисела Вода каде гласале 25,92 отсто од ...

Се поблиску до цензусот: До 17 часот, 36 отсто излезност

Centar - 05.05.2019

Како што објави Тв21 , излезноста е 36%, а оваа информација од Државната изборна комисија се очекува да биде соопштена на најавената прес конференција за 17:30 ...

ТВ 21: Излезноста до 17 часот е 36%

Бриф - 05.05.2019

ТВ21 со најнови информации околу излезноста до 17 часот. Како што дознава ТВ21, излезноста е 36%, а оваа информација од Државната изборна комисија се очекува да биде соопштена на најавената прес конференција за 17:30 ...

Се полнат ли кутии во Чаир, Сарај, Липково и Студеничани?

Република - 05.05.2019

Денес, на вториот круг од претседателските избори, симптоматичен е растот на излезноста во одредени општини, со мнозинство албанско население. Не е логично на овие изборни места денес да има повеќе гласачи од оние пред две недели, кога освен ...

Излезноста во општина Гевгелија до 15 часот над 46 отсто

Скопје инфо - 05.05.2019

До 15 часот на територијата на општина Гевгелија во вториот изборен круг за претседател на државата гласале 8.934 граѓани или 46,5 отсто од запишаните избирачи, соопштија од ОИК Гевгелија.

Повисока излезност во 17 часот отколку во првиот круг

Република - 05.05.2019

Излезноста во вториот круг на претседателските избори до 17 часот е за 4% повисока отколку во истото време во првиот круг. Според официјалните податоци на ДИК соопштени на прес-конференцијат во 17 часот, во вториот криг излегле 38,23% од запишаните ...

Во Кичево излезноста до 10 часот е 2.58 процента

MTM - 05.05.2019

– Во нашата општина до 10 часот, своето право на глас го оствариле 1.299 избирачи или 2.58 процент. Изборниот процес до овој момент се одвива мирно, информира Антигона Сефери, претседателка на ОИК–Кичево.

До 10 часот излезноста во Охрид 5,6 проценти, во Дебрца гласале 7 отсто од избирачите

Вечер Прес - 05.05.2019

На изборите во Охрид до 10.00 часот своето право на глас го искористиле неште над пет проценти од избирачите, или поточно на 88-те гласачки места во Општина Охрид гласале 5,65 отсто од граѓаните со право на глас.

Излезноста во албанските средини е слаба, во македонските е над очекувањата

Скопје инфо - 05.05.2019

На првата прес-конференција, ДИК информираше дека до 10 часот од запишаните 1.808.131 граѓанин во избирачкиот список на гласачките места излегле 6,31 отсто, односно вкупно 99.192 гласачи. Излезноста во средините со мнозинство население Албанци е ...

Уште малку и ќе го имаме новиот претседател, излезноста 38,25%

Бриф - 05.05.2019

Државната изборна комисија ја објави излезноста до 17 часот. Таа изнесува 38,25 проценти. Треба само уште 1,75 % да излезат да гласаат и веќе е исполнет цензусот за новиот претседател, а кој ќе биде.

Во Гостивар до 10 часот гласале 1.610 граѓани

Вечер Прес - 05.05.2019

По првиот пресек за излезноста во гостиварскиот регион на гласање излегле околу два процента од запишаните избирачи. Излезноста за вториот круг во општина Гостивар, до 10 часот е 2,03 отсто или гласале вкунпо 1.610 граѓани.

ДИК: Излезноста до 10 часот е 6,31%

Либертас - 05.05.2019

Државната изборна комисија (ДИК) информираше дека до 10 часот излезноста на изборите е 6,31 % или досега гласале 99.192 избирачи. Ова се податоци пристигнати од 88,10 % од избирачките места.

Во Гевгелија до 10 часот излезеноста е 9,7 отсто

Вечер Прес - 05.05.2019

До 10 часот на избирачките места во Општина Гевгелија излегле да гласаат 1.867 граѓани што претставува излезеност од 9,7 отсто. Гласањето во вториот круг од претседателските избори тече во демократска атмосфера и се одвива без проблеми, соопшти ...

Слаба излезност во албанските средини

Република - 05.05.2019

На првата прес-конференција, ДИК информираше дека до 10 часот од запишаните 1.808.131 граѓанин во избирачкиот список на гласачките места излегле 6,31 отсто, односно вкупно 99.192 гласачи. Излезноста во средините со мнозинство население Албанци е ...

До 15 часот има за два отсто поголема излезност од првиот круг

Република - 05.05.2019

ДИК ја соопшти излезноста до 15 часот. Од 7 часот утрово до 15 часот, на денешните претседателски избори гласале вкупно 527.068 граѓани со право на глас. Излезеноста изнесува 30.34%, соопшти портпаролот Љупка Гугуческа.

До 10 часот излезноста во Битола 9,34 проценти

Тера - 05.05.2019

Излезноста во државата до 10 часот е 6,16 проценти. Во Битола до 10 часот на гласање излегле 9,34 проценти, во Новаци 9,83, во Могила 6,02, во Демир Хисар 11.69 проценти, во Крушево 8,96, во Ресен 5,69, во Прилеп 11,24, во Долнени 2,49 проценти, во ...

Во Гевгелија до 10 часот излезеноста е 9,7 отсто

MTM - 05.05.2019

Гласачкиот процес тече мирно и во Општина Валандово каде, според податоците од ОИК, до 10 часот гласачкото право го искористиле 698 граѓани или 7 отсто од гласачкото тело. Во Општина Богданци до 10 часот на гласање излегле 615 граѓани или 9 отсто,а ...

30.34% е излезноста до 15 часот во вториот круг претседателски избори

iPortal - 05.05.2019

ДИК ја соопшти излезноста до 15 часот. Излезеноста изнесува 30.34%, или до 15 часот гласале 527.068 гласачи, соопшти портпаролот Љупка Гугуческа. Ова се резултати од одработени ...

До 10 часот за претседател на државата гласале 99.192 граѓани

Скопје инфо - 05.05.2019

Граѓаните гласаат на вториот круг од претседателските избори. За излезноста до 10 часот, од 88,10% одработени гласачки места, информираше Државната изборна комисија. Во првите три часа од гласањето, гласале 99.192 граѓани, што претставува излезност ...

Во Штип излезноста до 17 часот е 49,48 отсто

Вечер Прес - 05.05.2019

Во Штип излезноста до 17 часот е 49,48 отсто. Претседателката на ОИК –Штип, Сенка Андреева вели дека до 17 часот на 77 избирчаки места своето право на глас го искористиле вкупно 20. 645 избирачи.

За нијанса повисока излезност до 10 часот за разлика од првиот круг

Фактор - 05.05.2019

За многу мала нијанса овој пат имаме повисока излезност на гласање до 10 часот за разлика од првиот круг од претседателските избори. Денес до 10 часот гласале 6.31% од гласачите, а во првиот круг гласаа 6.26%.

Во Гостивар до 10 часот гласале 1.610 граѓани

Gostivarpress.mk - 05.05.2019

Излезноста на Претседателските избори 2019 во општина Гостивар, до 10 часот е 2.03%. Според податоците од Општинската изборна комисија, до 10 часот гласале 1.610 граѓани. Мирен изборен ден до сега, без регистрирани инциденти бележи и полицијата.

На чекор до цензус: Излезноста до 17ч е 38,25%

iPortal - 05.05.2019

На час и половина пред затворањето на избирачките места ширум државата претседателските избори се на чекор до потребниот цензус. Како што соопшти ДИК до 17ч излезноста во целата држава е 38,25%, односно гласале 687 683 гласачи од вкупно 1 808 131 ...

Во Куманово помала излезност во вториот круг, во Липково и Старо Нагоричане поголема

Кумановски м. - 05.05.2019

Заклучно 18:30 часот во најголемата општина во државата, Куманово се бележи пад на излезноста, додека зголемена излезност споредбено со првиот изборен круг има во Липково и Старо Нагоричане.

Крива Паланка со најголема излезност во утринските часови – високи речиси 15%

iPortal - 05.05.2019

„На избирачките места веќе четири часа се гласа, сѐ тече мирно и без неправилности“, велат од ДИК. Гласањето на сите гласачки места непречено се одвива и на територијата на општина Крива Паланка каде излезноста како и во првиот круг, така и сега за ...

До 15 часот 30,15 отсто излезеност

Скопје инфо - 05.05.2019

До 15 часот на гласање во вториот круг од претседателските избори излегле 30,15 отсто од избирачите, соопшти Државната изборна комисија. Од обработени 99,39 отсто од 3.512 избирачки места, тоа се 541.885 гласачи од вкупно 1.808.131 граѓани со право ...

Во Демир Капија до 15 часот гласале 49,17 отсто од гласачите

Скопје инфо - 05.05.2019

Во Демир Капија до 15 часот гласале 49,17 отсто од гласачите, во Неготино 42,71, Кавадарци 41,8, додека во Росоман своето право на глас го оствариле 36 отсто од лицата запишани во Единствениот избирачки список.

Во Куманово до 17 часот излезеност е 36,84 отсто

Вечер Прес - 05.05.2019

Вкупно 33.976 гласачи од Куманово до 17 часот го оствариле своето право на глас на шестите претседателски избори во земјава, од вкупно 92.839 гласачи колку што брои избирачкиот список, покажуваат податоците на Државната изборна комисија, што е ...

ДИК: Излезноста до 17 часот е 38,26 отсто

Мета - 05.05.2019

До 17 часот на гласачките места излегле 38,26 отсто од избирачите, односно 690.082 гласачи, а според досегашното темпо очигледно е дека ќе биде надминат потребниот цензус за успешност на вториот круг од претседателските избори, информираше ...

Во во тетовско до 17 часот гласале 30.596 граѓани

Скопје инфо - 05.05.2019

Општина Јегуновце со најголема излезност од 29,60 отсто, Тетово со 23,14 отсто и најмала во Желино од 12,42 отсто, евидентирале општинските изборни комисиии во тетовскиот регион во рамки на вториот изборен круг на претседателските избори.

Расте излезноста: Над 30 отсто до 15 часот, драматично поголема излезност на многу места во однос на првиот круг

Centar - 05.05.2019

До 15 часот на вториот круг од претседателските избори гласале 527.068 избирачи или 30,34 отсто од вкупниот број гласачи, според обработени 95,67 избирачки места. Тоа значи дека речиси 20.000 гласачи повеќе излегле во вториот круг во споредба со ...

Излезноста во Старо Нагоричане до 18:30 часот е 48,3 отсто

Кумановски м. - 05.05.2019

Вкупно 1.608 гласачи од општина Старо Нагоричане до 18:30 часот го оствариле своето право на глас на шестите претседателски избори во земјава, од вкупно 3.333 гласачи колку што брои избирачкиот список, покажуваат податоците на Државната изборна ...

Карпош и Центар со највисoка излезност – Сарај и Шутка апстинираат

Република - 05.05.2019

До 17 часот најголема излезност во Скопје на вториот круг од претседателските избори има во општините Карпош и Центар, над 47% избирачи кои го оствариле своето уставно право да гласаат. Исто така, и во првиот криг излезноста во овие две скопски ...

Каква е излезноста до 15 часот во Куманово, Старо Нагоричане и Липково споредбено со првиот круг?

Кумановски м. - 05.05.2019

Заклучно 15 часот во Куманово гласачкото право го искористиле 28,68 отсто од граѓаните или вкупно 23.230 лица, што мал пад на излезноста споредбено со првиот круг, кога до истиот период гласале 26,40 отсто.

Поголема излезност во речиси сите поголеми општини

Фактор - 05.05.2019

Поголема излезност до 17 часот во вториот круг од претседателските избори во однос на првиот од пред две недели денеска се забележува во речиси сите поголеми општини, според податоците кои ги објави Државната изборна комисија.

Во трите гостиварски општини гласале 22.009 граѓани

Вечер Прес - 05.05.2019

На два часа до затварањето на избирачките места во трите гостиварски општини на гласање излегле 22.009 од запишаните избирачи. Во општина Гостивар до 17 часот гласале 15.560 граѓани или 19,5 отсто односно, во Маврово Ростуше на 2.397 граѓани или ...

На државно ниво до 17 часот гласале 38,26% од избирачите

Gostivarpress.mk - 05.05.2019

Државната изборна комисија објави дека до 17 часот излезноста на Претседателските избори 2019 на државно ниво изнесува 38, 26% проценти. Од вкупниот број гласачи во избирачкиот список, 1.808.131 правото на глас го искористиле 690.082.

Каква е излезноста по општини?

Фактор - 05.05.2019

Во Кочани до 10 часот гласале 2.458, односно 7,48 отсто од гласачите. Во Општина Виница од запишаните 17.136, до 10 часот гласале 8,26 отсто, во Чешиново-Облешево има 5.472 гласачи, а излезноста е 8,1 отсто.

ДИК ги одби двата приговори

Вечер Прес - 05.05.2019

Државната Изборна Комисија денеска на прес-конференција за излезноста и текот на гласањето до 17. часот, информираше дека излезноста е 38,2 проценти и дека изборите течат ...

ДИК: До 15 часот гласале 527.068 гласачи, или 30,34 отсто од избирачите

CivilMedia - 05.05.2019

Според податоците од Државната изборна комисија (ДИК) до 15 часот на гласање излегле 527.068 граѓани или 30,34 од избирачите. Најголема излезност има во градовите Македонски Брод, Крива Паланка, Демир Капија, Демир Хисар и Крушево, а со најмала ...

Во Гевгелија над 33 отсто излезност до 13 часот

Вечер Прес - 05.05.2019

Гласачкиот процес од вториот круг во општините од крајниот југоисток, генерално се одвива во најдобар ред и без забележани неправилности од страна на избирачките одбори, соопштија од ОИК. Најголема е излезноста во општина Гевгелија каде што до 13 ...

Излезноста до 10 часот во Штип е околу 9 отсто

Република - 05.05.2019

Мирно и без проблеми тече гласањето на 77 избирачки места во општина Штип, каде што право на глас имаат вкупно 41.772 гласачи. Претседателката на ОИК Сенка Андреева за МИА информира дека гласачките места се отворени точно во 7 часот, а избирачките ...

До 13 часот се изјасниле 20,50 отсто од гласачите

Скопје инфо - 05.05.2019

Државната изборна комисија (ДИК) информираше дека до 13 часот излезноста на изборите е 20,73 % или досега гласале 359.024 избирачи. Крива Паланка, Крушево, Прилеп и Кратово се засега општини со најголема излезност, а со најмала остануваат Врапчиште ...

Во трите гостиварски општини гласале 22.009 граѓани

MTM - 05.05.2019

Во општина Гостивар до 17 часот гласале 15.560 граѓани или 19,5 отсто односно, во Маврово Ростуше на 2.397 граѓани или 24,2, додека во Врапчиште 4.052 гласачи или 15,83 отсто. Изборниот процес до сега се одвива без инциденти и ...

Во Битола до 15 часот на гласање излегле 37,10 проценти

Скопје инфо - 05.05.2019

До 15 часот на гласање во вториот круг од претседателските избори излегле 30,15 отсто од избирачите, соопшти Државната изборна комисија. На првиот круг до 15 часот одзивот беше 28,20 проценти.

Во Кичево излезноста до 15 часот е 21,57 проценти

Скопје инфо - 05.05.2019

Во Општина Кичево излезноста се зголемува во попладевните часови и речиси е иста со првиот круг од претседателските избори. – Во нашата општина до 15 часот своето право на глас го оствариле 10.849 избирачи или 21,57 процент.

Во Кичево излезноста до 10 часот е 2.58 проценти

Република - 05.05.2019

Излезноста во Општина Кичево е многу пониска во споредба со претходниот изборен циклус, иако можеби е оправдување фактот што цело претпладне во Кичево има интензивни врнежи од дожд. Во нашата општина до 10 часот, своето право на глас го оствариле ...

Во Арачиново поголема излезност во вториот круг

Фактор - 05.05.2019

Во општина Арачиново, одѕивот во овие моменти достигнува над 30 отсто. До 18:00 часот во општина Арачиново гласале 2.928 жители или преведени во проценти, 30,65%. Во првиот круг во општина Арачиново до 18:00 часот имаше 23,37отсто излезност, односно ...

Во Тетово излезност од 2,35 отсто до 10 часот

MTM - 05.05.2019

Во Желино и Боговиње се бележи најмала излезност на граѓаните. До 10 часот во Желино гласалеа 1,20 отсто додека во Боговиње 1,31 отсто од граѓаните во избирачкиот список. Општинската изборна комисија во Брвеница бележи најголема излезност до 10 ...

Заврши вториот круг од изборите за претседател, излезноста 44,53 отсто

Бриф - 05.05.2019

Заврши вториот круг од изборите за претседател. До 18:30 часот излезноста според ДИК е 44,53 отсто ...

Гугуческа: Најнизок одзив има во Желино, Врапчиште и Боговиње

Фактор - 05.05.2019

Oд Државната изборна комисија соопштија дека до 13 часот, највисока излезност има во Крива Паланка 39.69%, Крушево 34.33%, Прилеп 33.84%, Кратово 33.82%, Гевгелија 33.07%, Берово 31.53%. 20.73% е излезноста до 13 часот на претседателските избори.

Во Охрид до 13.00 часот гласале 21,9 отсто, во Дебрца 23 проценти од граѓаните со право на глас

Вечер Прес - 05.05.2019

До 13.00 часот во Охрид гласале 21,95 отсто од лицата со право на глас, односно 11.456 гласачи, соопшти претседателот на Општинската изборна комисија, Климент Камнароски. Имено, во единствениот избирачки список со право на глас за избор на нов ...

Зголемена излезност, над 20 отсто од граѓаните излегле на гласање до 13 часот

Centar - 05.05.2019

Над 20 отсто од гласачите го оствариле своето право на глас до 13 часот. „Излезноста е 20.73% на обработени 95.39 проценти информации. Однсоно до 13 часот гласале 359.024 гласачи“, изјави портпаролот Љупка Гугуческа.

Гласањето заврши, ќе има нов претседател на Македонија

Фактор - 05.05.2019

Гласањето во 19.00 часот денеска е завршено со постигната потребната излезност во вториот круг за да се избере нов претседател на Македонија. Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски објави дека од преброените гласови до 18.30 ...

ДИК: Излезноста до 13 часот е 20.73 отсто

Бриф - 05.05.2019

Државната изборна комисија соопшти дека до 13 часот излезноста на гласање е 20.5 ...

ДИК: До 18.30 часот надминат потребниот цензус, гласале 44,5% од избирачите

Вечер Прес - 05.05.2019

Со излезност од 44,5 проценти од вкупниот број избирачи до 18.30 часот постигнат е цензусот за избор на петтиот претседател на шестите претседателски избори од независноста на државата. Својот глас половина час до затворањето на избирачките места го ...

До 18:30 на гласање излегле 44,53 проценти од електоратот

Тера - 05.05.2019

Пред малку ДИК соопшти дека до 18:30 минути на гласање излегле 44,53 проценти од вкупниот број запишани избирачи. Ова пак значи дека исполнет е законскиот минимум на излезност од 40 проценти. Излезноста во Битола до 18:30 часот е 53,03 проценти.

Расте излезноста: Над 30 отсто до 15 часот, драматично поголема излезност на многу места во однос на првиот круг

iPortal - 05.05.2019

До 15 часот на вториот круг од претседателските избори гласале 527.068 избирачи или 30,34 отсто од вкупниот број гласачи, според обработени 95,67 избирачки места. Тоа значи дека речиси 20.000 гласачи повеќе излегле во вториот круг во споредба со ...

Ниска излезност до 15 часот во Тетовско

Скопје инфо - 05.05.2019

– Ниската излезност до 15 часот во споредба со првиот круг останува карактеристика на гласањето за претседател во вториот изборен круг во шестте тетовски општини. Најмала излезност и понатаму има во општина Желино каде досега гласале само 9,03 отсто ...

ДИК: До 18.30 часот гласале 795.577 гласачи или 44,5 проценти од граѓаните со право на глас

Мета - 05.05.2019

До 18.30 излезноста е 795.577 гласачи односно 44,5 проценти од запишаните во Избирачкиот список, според обработени податоци од 97,61 проценти од избирачките места, информираше претседателот на ДИК, Оливер Дерковски.

Излезноста до 13 часот е 20,73 отсто

CivilMedia - 05.05.2019

Државната изборна комисија (ДИК) информираше дека до 13 часот излезноста на изборите е 20,73 % или досега гласале 359.024 избирачи. Крива Паланка, Крушево, Прилеп и Кратово се засега општини со најголема излезност, а со најмала остануваат Врапчиште ...

Излезноста до 10ч 6,31% – Најголема излезност има во Крива Паланка, најмала во Врапчиште

iPortal - 05.05.2019

До 10 часот на гласање излегле 6,31 отсто од гласачите во вториот круг од претседателските избори, соопшти Државната изборна комисија по обработени 88,1 отсто од избирачките места. Право на глас имаат 1.808.131, а за да биде успешен вториот круг и ...

Излезноста во Македонија до 18:30 е 44,5 отсто

Кумановски м. - 05.05.2019

Заклучно 18:30 часот на ниво на државата гласале вкупно 795.577 граѓани, односно 44,5 отсто од избирачите со што е постигнат цензусот за успешен втор круг на изборите. Моментално обработени се 97,61 отсто од избирачки места, соопшти претседателот на ...

Изборите завршија, колкава е излезноста во Куманово до 18:30 часот?

Кумановски м. - 05.05.2019

Вкупно 87.838 гласачи од Куманово до 18:30 часот го оствариле своето право на глас на шестите претседателски избори во земјава, од вкупно 92.839 гласачи колку што брои избирачкиот список, покажуваат податоците на Државната изборна комисија, што е ...

ДИК: Одѕивот на гласањето до 13 часот 20,73 отсто

Република - 05.05.2019

Државната изборна комисија информираше дека до 13 часот излезноста на изборите е 20,73 % или досега гласале 359.024 избирачи. Крива Паланка, Крушево, Прилеп и Кратово се засега општини со најголема излезност, а со најмала остануваат Врапчиште и ...

ДИК: Постигнат е цензус, излезноста до 18:30 часот е 44,5 проценти

Точка - 05.05.2019

На редовната прес конференција, Државната изборна комисија излезе со информација дека излезноста на вториот круг од претседателските избори до 18:30 часот изнесува 44,5 проценти. Гласањето се одвива тековно и нема пријавено нерегуларности на ...

До 15 часот на претседателските избори гласале 30,14 отсто од избирачите

Точка - 05.05.2019

До 15 часот на гласање во вториот круг од претседателските избори во неделата гласале 30,14 отсто од избирачите, соопшти Државната изборна комисија, по обработени 99,50 проценти од 3.512 избирачки места.

Каква е излезноста во општините со гласачи Албанци?

еМагазин - 05.05.2019

Фокусот на македонската јавност е на општините каде што живеат гласачи Албанци поради најавите дека излезноста на албанскиот електорат може да има пресудно значење за изборниот резултат на денешните претседателските избори.

Во Охрид до 17 часот гласале 46,7 отсто од граѓаните, излезноста во Дебрца 48 проценти

Вечер Прес - 05.05.2019

Од запишаните 52.273 односно 52.193 граѓани на Охрид со право на глас, до 17 часот на гласање излегле 34.375 граѓани или 46,7 отсто, соопшти претседателот на Општинската изборна комисија, Климент Камнароски.

ДИК: Излезноста до 13 часот е 20,73%

Либертас - 05.05.2019

Државната изборна комисија (ДИК) информираше дека до 13 часот излезноста на изборите е 20,73 % или досега гласале 359.024 избирачи. Крива Паланка, Крушево, Прилеп и Кратово се засега општини со најголема излезност, а со најмала остануваат Врапчиште ...

Излезноста до 13 часот во Гостивар изнесува 8,18%

Gostivarpress.mk - 05.05.2019

Државната изборна комисија ги објави податоците за излезноста на гласачите во вториот круг на Претседателските избори 2019, до 13 часот. На избирачките места во Општина Гостивар, до 13 часот на гласање излегле 6.498 гласачи, што е 8,18 % од вкупно ...

Над 840 илјади гласачи го отворија патот за успешен избор на првиот претседател на Северна Македонија

Вечер Прес - 05.05.2019

Со надминување на потребниот цензус од најмалку 40 проценти излезност на избирачите, вчера на шестите претседателски избори од осамостојувањето на државата, во втор круг, се отвори патот за избор на петтиот по ред претседател на државата.