TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Со бојкот, судиите работат против ракометот

Дневник - 17.02.2001

Здружение на клубови Со бојкотирање на закажаните термини за полагање за добивање лиценца и со недоаѓање на испитот, судиите свесно работат против интересите на ракометот, се вели во соопштението на УО на Здружението на клубови при Ракометниот сојуз на Македонија (ЗРК- РСМ).

Дел од клубовите повторно најавија бојкот, овој пат вистински!

Дневник - 17.02.2001

РАКОМЕТ - ДЕНЕСКА СЕ ИГРА 16. КОЛО ВО СУПЕРЛИГАТА Трите клуба од машката Суперлига, Младост, Вардар Ватростална и Кабли, упатија уште едно барање до РСМ да се решат проблемите во врска со судиите и безбедноста на терените, бидејќи, во спротивно, тие нема да ги одиграат своите мечеви од 16.

Видерер "пресекува" во спорот РСМ -судии?

Вест - 16.02.2001

Проблемите во македонскиот ракомет пред нова ескалација или конечно разрешување Денеска, на само 24 часа до судбоносното пристигнување на инспекциската тројка на ЕХФ во Македонија, со сигурност ќе биде познато дали суспендираните судии и контролори ќе добијат позитивен одговор од РСМ на своите ...

Бојкотот не е поради дозволите, туку поради узурпирањето на нашите права

Дневник - 16.02.2001

РАКОМЕТ - ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА НА ЗРСКМ И покрај нашите предлози да има ново полагање за дозвола како што бараше УО на РСМ, да се укинат изречените суспензии на судиите и да се настапи заедно поред делегацијата на ЕХФ, која викендов доаѓа во Македонија, претседателот на РСМ, Душко Кадиевски и ...

Клубовите се сомневаат во регуларноста на Првенството

Дневник - 16.02.2001

Четири клуба од машката Суперлига најавија можност и за порадикални решенија и одлуки и тоа почнувајќи од колото што треба да се одигра овој викенд, доколку УО на РСМ и понатаму ја игнорира сегашната состојба и не најде решение за проблемите со судиите и контролорите.

Судиите и РСМ седнаа на преговарачка маса

Дневник - 15.02.2001

РАКОМЕТ По неколкудневни обиди за заеднички состанок, на иницијатива на претставниците на Здружението на ракометни судии и контролори (ЗРСКМ) за синоќа беше закажана првата заедничка средба помеѓу Душко Кадиевски, претседател на РСМ, и УО на ЗРСКМ.

Арсенов и Јаневски ќе го судат дербито во Прилеп

Дневник - 14.02.2001

РАКОМЕТ Скопската судиска двојка Зоран Арсенов - Љупчо Јаневски ќе ја дели правдата на саботниот дерби-меч од машката Суперлига помеѓу Тутунски комбинат Бренд и Вардар Ватростална, беше решено со ждрепка. Делегат на мечот е Ангеле Ефтимовски, а контролор Душан Микиќ.

Клубовите за момент попуштија, но најавија нов бојкот

Дневник - 13.02.2001

Ракометните клубови Вардар Ватростална, Металург и Кабли Неготино го прекршија писменото ветување од петокот дека нема да настапат во 15. коло, играјќи ги предвидените натпревари, но му оставија простор на Ракометниот сојуз на Македонија до утре да ја разреши ситуацијата со бојкотот на ...

Кадиевски и членови на УО ќе разговараат со клубовите, судиите и контролорите

Дневник - 13.02.2001

СООПШТЕНИЕ НА РСМ Во донесувањето на конечната одлука на дисциплинската комисија на РСМ против суспендираните судии ќе учествува и претседателот на РСМ, Душко Кадиевски, и некои членови на УО на РСМ, кои ќе имаат разговори со управните одбори на здружението на клубовите, на судиите и контролорите ...