TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бертолини: Земјоделството е сектор каде што има најголем напредок (ВИДЕО)

Локално - 01.12.2019

Изминатите две и пол години интензивно работиме на усогласување со европските регулативи во делот на земјоделството. Позитивните резултати се видливи, за што признание и пофалба добивме и од шефот на секторот за соработка при Делегацијата на ЕУ во ...

Бертолини го издвои земјоделството како сектор каде што има најголем напредок (ВИДЕО)

iPortal - 01.12.2019

Изминатите две и пол години интензивно работиме на усогласување со европските регулативи во делот на земјоделството. Позитивните резултати се видливи, за што признание и пофалба добивме и од шефот на секторот за соработка при Делегацијата на ЕУ во ...

Димковски од Неготино: Нови 4 капитални инвестиции за системи за наводнување со кои се покриваат нови 30.000 хектари ...

Канал5 - 30.11.2019

Продолжуваме да го унапредуваме и модернизираме земјоделството. Водиме грижа за проблемите на земјоделците, рече членот на ЦО на СДСМ и Министер за земјоделство, водостопанство и шумарство, Трајан Димковски на трибина во Неготино.

Димковски: Четири нови капитални инвестиции за системи за наводнување со кои се покриваат нови 30.000 хектари

Слободен Печат - 30.11.2019

Димковски потенцираше дека денес под системи за наводнување според договорите и информациите од АД Водостопанство има 28.000 хектари. Продолжуваме да го унапредуваме и модернизираме земјоделството. Водиме грижа за проблемите на земјоделците.

(Видео) Димковски во Неготино: 3.000 неповратни средства за жените земјоделки

Макфакс - 30.11.2019

Преку нашите програми ние ги зајакнуваме позициите на жените во земјоделството, тие повеќе нема да бидат на маргините, истакна Трајан Димковски ,член на ЦО и министер за земјоделство на трибината во Неготино.

Димковски од Неготино: Нови 4 капитални инвестиции за системи за наводнување со кои се покриваат нови 30.000 хектари ...

24Инфо - 30.11.2019

Продолжуваме да го унапредуваме и модернизираме земјоделството. Водиме грижа за проблемите на земјоделците. Со нови 4 капитални инвестиции во Пепелиште, Јужно -вардарската долина трета фаза, Лисиче и браната Конско ќе се покријат 30.000 хектари под ...

Димковски од Неготино: Нови 4 капитални инвестиции за системи за наводнување со кои се покриваат нови 30.000 хектари ...

iPortal - 30.11.2019

Продолжуваме да го унапредуваме и модернизираме земјоделството. Водиме грижа за проблемите на земјоделците. Со нови 4 капитални инвестиции во Пепелиште,Јужно -вардарската долина трета фаза, Лисиче и браната Конско ќе се покријат 30.000 хектари под ...

Димковски од Неготино: Нови 4 капитални инвестиции за системи за наводнување со кои се покриваат нови 30.000 хектари ...

Опсервер - 30.11.2019

Неготино, 30 ноември 2019 Продолжуваме да го унапредуваме и модернизираме земјоделството. Водиме грижа за проблемите на земјоделците. Со нови 4 капитални инвестиции во Пепелиште,Јужно -вардарската долина трета фаза, Лисиче и браната Конско ќе се ...

Димковски од Неготино: Нови 4 капитални инвестиции за системи за наводнување со кои се покриваат нови 30.000 хектари ...

Либертас - 30.11.2019

Неготино, 30 ноември 2019 Продолжуваме да го унапредуваме и модернизираме земјоделството. Водиме грижа за проблемите на земјоделците. Со нови 4 капитални инвестиции во Пепелиште,Јужно -вардарската долина трета фаза, Лисиче и браната Конско ќе се ...

Димковски: 3.000 неповратни средства за жените земјоделки

Н.Македонија - 30.11.2019

Преку нашите програми ние ги зајакнуваме позициите на жените во земјоделството, тие повеќе нема да бидат на маргините, истакна Трајан Димковски, член на ЦО и министер за земјоделство на трибината во Неготино.

Димковски од Неготино: Нови 4 капитални инвестиции за системи за наводнување

MakPress - 30.11.2019

Продолжуваме да го унапредуваме и модернизираме земјоделството. Водиме грижа за проблемите на земјоделците. Со нови 4 капитални инвестиции во Пепелиште,Јужно -вардарската долина трета фаза, Лисиче и браната Конско ќе се покријат 30.000 хектари под ...

Бизнис секторот нуди насоки за развој на агросекторот

Фактор - 29.11.2019

Развојот на агро секторот е единствено можен со обезбедени и нвестиции, континуитет во спорведување на политиките и изработка на дологорчна стратегија . Ова е пораката од реализираната дебата во Стопанската комора на Македонија во рамки на работната ...

Во Европа земјоделците со реални проблеми, а во Македонија со „политички„

Вечер Прес - 29.11.2019

Земјоделците се незадоволни поради новите аграрни политики за ограничена употреба на пестициди и ѓубрива и начинот на одгледување на добитокот. За разлика од протестите на европските земјоделци, кои се мотивирани од конкретни проблеми, кај нас ...

3000 евра помош за жени земјоделки

Тера - 29.11.2019

СДСМ продолжува со постојано унапредување на земјоделството,подобрување на условите на земјоделците и намалување на нивните трошоци. Земјоделството е еден од нашите приоритети, рече на денешната прес конференција Тања Крнчева од СДСМ.

Идни насоки за развој на агросекторот

МКД - 28.11.2019

Земјоделството (вклучително лов, шумарство и рибарство) е еден од најголемите и најважни сектори во домашната економија, со учество од околу околу 10-12% во вкупниот БДП остана релативно стабилен сектор изминатиот период.

(ВИДЕО) ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ МУ ИЗЛЕГОА НА МАКРОН: Илјадници трактори посеаа сено на Шанзелизе

Фактор - 28.11.2019

Француските земјоделци, налутени од владината политика за која велат дека им се заканува на нивниот бизнис, вчера ги нарушиле патничките коловози во Париз со конвои на трактори. Скоро 1.000 трактори се слеаа во француската престолнина од северот и ...

Услови за аплицирање на повикот „Рурална жена“

iPortal - 28.11.2019

Целта на мерката „Поддршка за активен женски член во земјоделското домаќинство“ е подобрување на целокупните резултати од работењето на земјоделското стопанство и достигнување на повисоки стандарди од минималните утврдени со законите од областа на ...

Услови за аплицирање на повикот „Рурална жена“

Centar - 28.11.2019

Целта на мерката „Поддршка за активен женски член во земјоделското домаќинство“ е подобрување на целокупните резултати од работењето на земјоделското стопанство и достигнување на повисоки стандарди од минималните утврдени со законите од областа на ...

Димковски: Заеднички со сите чинители во земјоделството, ќе ја постигнеме целта за модерно и конкурентно земјоделско ...

Бизнис Вести - 28.11.2019

Вчера, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со претседателот на комората Бранко Азески, претставниците од бизнис секторот и земјоделските здруженија, учествуваше на трибината во организација на Стопанската ...

Се воведува пред финансирањето за поголема искористеност на средствата од ИПАРД фондовите

Канал5 - 27.11.2019

Се воведува пред финансирањето за поголема искористеност на европските развојни фондови. Сите кои ќе склучат договор за искористување на пари од ИПАРД фондовите ќе може да добијат пари без камата на 5 до 7години отплата од државата со цел да се ...

Париз цел ден блокиран од нервозни земјоделци (ВИДЕО)

Канал5 - 27.11.2019

Стотици француски земјоделци пристигнаа на своите трактори во Париз, блокирајќи ја обиколницата преку целиот ден, а повремено го запираа и сообраќајот на Елисејските полиња во центарот на градот. Земјоделците чекаа да ги примат владини претставници.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ им должи на земјоделците за субвенциите од 2017 и 2018 година

Канал5 - 27.11.2019

СДСМ за овие три години го унапреди само криминалот. Мерките на оваа влада не се ниту искрени, а најмалку ефективни. Криминалната влада на СДСМ првин треба да ги подмири плаќањата кон граѓаните за изминатите три години, па дури тогаш да ветува нешто ...

СДСМ: Продолжува унапредувањето на аграрот, објавен огласот за 3.000 евра грантови за жени земјоделки

Канал5 - 27.11.2019

СДСМ продолжува со постојано унапредување на земјоделството, подобрување на условите за земјоделците и намалување на нивните трошоци се' со цел повеќе пари да завршуваат кај секој земјоделец.

Фотографија на денот: Илјадници земјоделци на протест со трактори

Deutsche Welle - 27.11.2019

Без земјоделци нема храна и нема иднина - стои на плакатот кој беше еден од многуте на протестот на илјадници земјоделци од цела Германија собрани во Берлин. Тие го блокираа главниот град за да стават до знаење дека со постојаното заострување на ...

Француските земјоделци со трактори го блокираат Париз

Нетпрес - 27.11.2019

Стотици француски земјоделци кои претходно во средата со своите трактори пристигнаа во Париз, целиот ден ја блокираа обиколницата околу главниот град, а повремени го запираа и сообраќајот и на Елисејските полиња во центарот на престолнината додека ...

СДСМ: Унапредување на земјоделството, објавен е оглас за грантови од 3.000 евра за жени земјоделки

МКД - 27.11.2019

СДСМ продолжува со постојано унапредување на земјоделството, подобрување на условите за земјоделците и намалување на нивните трошоци сѐ со цел повеќе пари да завршуваат кај секој земјоделец, пишува во денешното партиско соопштение.

СДСМ: Објавен оглас за грантови во висина од 3.000 евра за жени земјоделки, продолжува унапредувањето на ...

А1 On - 27.11.2019

„СДСМ продолжува со постојано унапредување на земјоделството, подобрување на условите за земјоделците и намалување на нивните трошоци се’ со цел повеќе пари да завршуваат кај секој земјоделец.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ им должи на земјоделците за субвенциите од 2017 и 2018 година

Сител - 27.11.2019

СДСМ за овие три години го унапреди само криминалот. Мерките на оваа влада не се ниту искрени, а најмалку ефективни. Криминалната влада на СДСМ првин треба да ги подмири плаќањата кон граѓаните за изминатите три години, па дури тогаш да ветува нешто ...

Француските земјоделци тргнаа во блокада на Париз

А1 On - 27.11.2019

Незадоволни од ниските цени на нивните производи, но и постојаните напади за начинот на нивната работа – користењето на пестицидите и на производството на месо, земјоделците одлучија да демонстрираат со нивните трактори и тргнаа во блокада на Париз, ...

Француските земјоделци тргнаа во блокада на Париз

Курир - 27.11.2019

Незадоволни од ниските цени на нивните производи, но и постојаните напади за начинот на нивната работа – користењето на пестицидите и на производството на месо, земјоделците одлучија да демонстрираат со нивните трактори и тргнаа во блокада на Париз, ...

Азески: Eкономијата моментно вергла во место зашто во најголем дел е сведена на лон-производство

МКД - 27.11.2019

Македонското земјоделство е непродуктивно и непрофитабилно. Му требаат инвестиции, но од страна на сите чинители: државата, производителите, бизнисот и науката. Мора секој да вложи во својот домен.

Француските земјоделци ги блокираат патиштата незадоволни од политиките на Макрон и ЕУ

Нетпрес - 27.11.2019

Илјадници француски земјоделци, на повик на Националната федерација на синдикатите на работниците во земјоделието (FNSEA) и синдикатот на младите фармери Jeunes Agriculteurs, огорчени од политиките на владата на претседателот Емануел Макрон и ...

Азески: Земјоделството нема доволен третман за она што го дава

+инфо - 27.11.2019

Димковски во Комората се соочи со коментарите на бизнисмените околу политиките кои што ги започна владата во земјоделството. Бизнисот мора да биде сигурен дека она што е договорено реално и ќе биде остварено без оглед кој ќе биде на власт.

Земјоделците од Франција се борат за своите права, со трактори излегоа низ улиците во Париз

Слободен Печат - 27.11.2019

Земјоделците се незадоволни и поради тоа што постојано се покажани со прст, посебно сточарите. Незадоволни од ниските цени на нивните производи, но и постојаните напади за начинот на нивната работа – користењето на пестицидите и на производството на ...

Дебата: На земјоделството му треба континуитет и стратегија

Опсервер - 27.11.2019

Македонското земјоделство е непродуктивно и непрофитабилно. Му требаат инвестиции, но од страна на сите чинители: државата, производителите, бизнисот и науката. Мора секој да вложи во својот домен.

Димковски: Заеднички со сите чинители во земјоделството, ќе ја постигнеме целта за модерно и конкурентно земјоделско ...

24Инфо - 27.11.2019

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со претседателот на комората Бранко Азески, претставниците од бизнис секторот и земјоделските здруженија, учествуваше на трибината во организација на ...

Дебата: На земјоделството му треба континуитет и стратегија

Скопје инфо - 27.11.2019

Македонското земјоделство е непродуктивно и непрофитабилно. Му требаат инвестиции, но од страна на сите чинители: државата, производителите, бизнисот и науката. Мора секој да вложи во својот домен.

Димковски: Заеднички со сите чинители во земјоделството, ќе ја постигнеме целта за модерно и конкурентно земјоделско ...

Фактор - 27.11.2019

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со претседателот на комората Бранко Азески, претставниците од бизнис секторот и земјоделските здруженија, учествуваше на трибината во организација на ...

Француските земјоделци тргнаа во блокада на Париз

Либертас - 27.11.2019

Незадоволни од ниските цени на нивните производи, но и постојаните напади за начинот на нивната работа – користењето на пестицидите и на производството на месо, земјоделците одлучија да демонстрираат со нивните трактори и тргнаа во блокада на Париз, ...

Димковски: Заеднички ќе ја постигнеме целта за модерно и конкурентно земјоделско производство

iPortal - 27.11.2019

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со претседателот на комората Бранко Азески, претставниците од бизнис секторот и земјоделските здруженија, учествуваше на трибината во организација на ...

Француските земјоделци тргнаа во блокада на Париз

Опсервер - 27.11.2019

Незадоволни од ниските цени на нивните производи, но и постојаните напади за начинот на нивната работа – користењето на пестицидите и на производството на месо, земјоделците одлучија да демонстрираат со нивните трактори и тргнаа во блокада на Париз, ...

Француските земјоделци тргнаа во блокада на Париз

Вечер Прес - 27.11.2019

Незадоволни од ниските цени на нивните производи, но и постојаните напади за начинот на нивната работа – користењето на пестицидите и на производството на месо, земјоделците одлучија да демонстрираат со нивните трактори и тргнаа во блокада на Париз, ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ им должи на земјоделците за субвенциите од 2017 и 2018 година

Либертас - 27.11.2019

СДСМ за овие три години го унапреди само криминалот. Мерките на оваа влада не се ниту искрени, а најмалку ефективни. Криминалната влада на СДСМ првин треба да ги подмири плаќањата кон граѓаните за изминатите три години, па дури тогаш да ветува нешто ...

СДСМ: Продолжува унапредувањето на аграрот, објавен огласот за 3.000 евра грантови за жени земјоделки

Либертас - 27.11.2019

СДСМ продолжува со постојано унапредување на земјоделството, подобрување на условите за земјоделците и намалување на нивните трошоци се’ со цел повеќе пари да завршуваат кај секој земјоделец.

Продолжува унапредувањето на земјоделството, објавен е оглас за грантови во висина од 3.000 евра за жени земјоделки

24Инфо - 27.11.2019

СДСМ продолжува со постојано унапредување на земјоделството, подобрување на условите за земјоделците и намалување на нивните трошоци се’ со цел повеќе пари да завршуваат кај секој земјоделец.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ за овие три години го унапреди само криминалот

24Инфо - 27.11.2019

СДСМ за овие три години го унапреди само криминалот. Мерките на оваа влада не се ниту искрени, а најмалку ефективни. Kриминалната влада на СДСМ првин треба да ги подмири плаќањата кон граѓаните за изминатите три години, па дури тогаш да ветува нешто ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги лажеше земјоделците пред три години и продолжува без срам да лаже

Денешен - 27.11.2019

СДСМ за овие три години го унапреди само криминалот, се вели во денешната реакција на опозициската ВМРО-ДПМНЕ на соопштението од СДСМ. – Мерките на оваа влада не се ниту искрени, а најмалку ефективни.

Азески: Дијалогот со стопанството треба да продолжи и по завршување на мандатот на оваа Влада

Вечер Прес - 27.11.2019

Потребна е сигурност на правните субјекти дека тоа што е договорено ќе биде испочитувано затоа што ова не се процеси што завршуваат со мандатот на оваа Влада тие продолжуваат и со другите влади.

СДСМ: Продолжува унапредувањето на земјоделството

MakPress - 27.11.2019

СДСМ продолжува со постојано унапредување на земјоделството, подобрување на условите за земјоделците и намалување на нивните трошоци се’ со цел повеќе пари да завршуваат кај секој земјоделец.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ за овие три години го унапреди само криминалот

MakPress - 27.11.2019

СДСМ за овие три години го унапреди само криминалот. Мерките на оваа влада не се ниту искрени, а најмалку ефективни. Криминалната влада на СДСМ првин треба да ги подмири плаќањата кон граѓаните за изминатите три години, па дури тогаш да ветува нешто ...

Француските земјоделци тргнаа во блокада на Париз

MakPress - 27.11.2019

Незадоволни од ниските цени на нивните производи, но и постојаните напади за начинот на нивната работа – користењето на пестицидите и на производството на месо, земјоделците одлучија да демонстрираат со нивните трактори и тргнаа во блокада на Париз, ...

зески денеска ќе оствари работна средба со министерот Димковски

MakPress - 27.11.2019

Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески денеска ќе оствари работна средба со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство во Владата на Република Македонија Трајан Димковски во Стопанската комора на Македонија.

Македонското земјоделство е непродуктивно и непрофитабилно и му недостасуваат инвестиции

MakPress - 27.11.2019

Македонското земјоделство е непродуктивно и непрофитабилно. Му требаат инвестиции, но од страна на сите чинители: државата, производителите, бизнисот и науката. Мора секој да вложи во својот домен.

Агенцијата за земјоделство со оглас за грантови во висина од 3000 евра за жени земјоделки

Телма - 26.11.2019

Во нашата земја се регистрирани 170 илјади земјоделци , а од нив само 20% се жени-носители на земјоделски стопанства. Со цел, зајакнување на позицијата на жената во семејното земјоделско стопанство и создавање поголема додадена вредност во ...

Илјадници трактори на берлинските улици

Канал5 - 26.11.2019

Илјадници трактори утрово тргнале кон Берлин во рамките на протестот на фармерите заради земјоделските политики на германската влада. Полицијата вели дека денес во Берлин се очекуваат скоро 5.000 трактори и 10.000 земјоделци кои протестираат против ...

Протест на германските земјоделци против еколошката политика на државата

А1 On - 26.11.2019

Неколку илјади германски земјоделци се собраа денеска во Берлин, а некои денеска дојдоа со свои трактори на протест поради најава за план за намалена употреба на пестициди и хемиско ѓубриво во рамки на еколошки мерки.

Прво проверка на списоците, па враќање на персоналниот данок на земјоделците

Курир - 26.11.2019

Министерството за земјоделство оваа недела ќе изврши проверка на списоците добиени од УЈП и веднаш потоа ќе почне со враќање на перосналниот данок кон земјоделците кои не оствариле промет над еден милион денари, соопшти денеска ресорниот министер ...

Прво проверка на списоците, па враќање на персоналниот данок на земјоделците

А1 On - 26.11.2019

Министерството за земјоделство оваа недела ќе изврши проверка на списоците добиени од УЈП и веднаш потоа ќе почне со враќање на перосналниот данок кон земјоделците кои не оствариле промет над еден милион денари, соопшти денеска ресорниот министер ...

Нова мерка за финансиска помош на жени земјоделки

Сител - 26.11.2019

Жените земјоделки од денеска може да аплицираат за 3.000 евра неповратни средства. Мерката е наменета за сите жени кои се носители на земјоделски стопанства и се регистрирани во регистарот на земјоделски стопанства.

Само регистрирани земјоделци ќе добијат поврат на пероналниот данок

+инфо - 26.11.2019

Ја добивме листата од УЈП во која се евидентирани сите земјоделци кои оствариле приходи единствено од земјоделска дејност. Неделава ќе провериме дали овие земјоделци се запишани во Единствениот регистар на земјоделски стопанства.

Објавен повик за грантови: По три илјади евра за жените земјоделки

Слободен Печат - 26.11.2019

Целта е јакнење на руралните жени и подобрување на нивната економска состојба. Жените во руралните средини да се охрабрат и да почнат сопствен бизнис, да станат носители и креатори на дома ш ната економија, а не да бидат само дел од неа, порачаа ...

Објавен е повикот за грантови за жените земјоделки, крајниот рок за аплицирање е 26 декември

МКД - 26.11.2019

Жените во руралните средини да се охрабрат и да почнат сопствен бизнис, да станат носители и креатори на домашната економија, а не да бидат само дел од неа, порачаа денеска министерот за земјоделство, Трајан Димковски и директорот на Платежната ...

Прв пат објавена мерка за јакнење на жените земјоделки

ММС - 26.11.2019

Жените во руралните средини да се охрабрат и да почнат сопствен бизнис, да станат носители и креатори на дома ш ната економија, а не да бидат само дел од неа, порачаа денеска министерот за земјоделство, Трајан Димковски и директорот на Платежната ...

Протест на германските земјоделци против еколошката политика на државата

Слободен Печат - 26.11.2019

На германските земјоделци им е потребна заштита како и перспектива за иднината, а не прекумерни прописи и забрани. Неколку илјади германски земјоделци се собраа денеска во Берлин, а некои денеска дојдоа со свои трактори на протест поради најава за ...

Земјоделци со трактори го блокираа Берлин, се бунат против новите еко закони (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 26.11.2019

Илјадници земјоделци со трактори пристигнаа денес во Берлин и го блокираа сообраќајот во главниот град. Тие протестираат против новата земјоделска политика на германската влада. Утрово околу 1800 трактори тргнаа од блискиот Бранденбург кон ...

Германските земјоделци протестираа против еколошката политика на државата

Макфакс - 26.11.2019

Неколку илјади германски земјоделци протестираа во Берлин, а некои дојдоа со трактори на собирот поради најава за план за намалена употреба на пестициди и хемиско ѓубриво во рамки на еколошки мерки.

Грантови од 3.000 евра за жените кои ќе отворат бизнис на село

+инфо - 26.11.2019

Проектираната поддршка е за инвестиции во доработка и преработка на примарни земјоделски производи, но и за набавка на опрема за постбербени активности, како и за директна продажба од фарма.

Нова мерка за жени-земјоделки

Иновативност - 26.11.2019

Денеска Платежната агенција го објави Јавниот повик за доставување на барања за мерката 115 „Активен женски член во земјоделското домаќинство“, од Програмата за рурален развој за оваа година.

Жените земјоделки ќе добијат неповратна финансиска поддршка од 3.000 евра

Макфакс - 26.11.2019

Платежната агенција го објави Јавниот повик за доставување на барања за мерката „Активен женски член во земјоделското домаќинство“, од Програмата за рурален развој за годинава. Како што информираат од ресорното министерство, максималната финансиска ...

Жените земјоделки за првпат ќе добијат неповратна финансиска поддршка од 3.000 евра

Градина - 26.11.2019

Денеска Платежната агенција го објави Јавниот повик за доставување на барања за мерката 115 „Активен женски член во земјоделското домаќинство“, од Програмата за рурален развој за оваа година.

Германските земјоделци протестираат против еколошката политика на државата

Нетпрес - 26.11.2019

Неколку илјади германски земјоделци се собраа денеска во Берлин, а некои денеска дојдоа со свои трактори на протест поради најава за план за намалена употреба на пестициди и хемиско ѓубриво во рамки на еколошки мерки.

Германските земјоделци протестираа против еколошката политика на државата

24Инфо - 26.11.2019

Неколку илјади германски земјоделци протестираа во Берлин, а некои дојдоа со трактори на собирот поради најава за план за намалена употреба на пестициди и хемиско ѓубриво во рамки на еколошки мерки.

AГРОТИМ: 3000 евра неповратни средства за земјоделски стопанства чиј носител e ЖЕНА

Бриф - 26.11.2019

Денеска Платежната агенција го објави Јавниот повик за доставување на барања за мерката 115 „Активен женски член во земјоделското домаќинство“, од Програмата за рурален развој за оваа година.

Германските земјоделци протестираа против еколошката политика на државата

MTM - 26.11.2019

Неколку илјади германски земјоделци протестираа во Берлин, а некои дојдоа со трактори на собирот поради најава за план за намалена употреба на пестициди и хемиско ѓубриво во рамки на еколошки мерки.

Жените земјоделки ќе добијат неповратна финансиска поддршка од 3.000 евра

Точка - 26.11.2019

Платежната агенција го објави Јавниот повик за доставување на барања за мерката „Активен женски член во земјоделското домаќинство“, од Програмата за рурален развој за годинава. Како што информираат од ресорното министерство, максималната финансиска ...

Николовски: Горд сум на воведената мерка за финансиска поддршка на жените земјоделки со 3.000 евра

iPortal - 26.11.2019

Посебно сум горд на денес воведената нова мерка за финансиска поддршка на жените земјоделки со 3.000 евра. Како министер ми беше предизвик целосната реализација на оваа нова политика. Креирањето на мерката за Поддршка на жените во руралните средини ...

Со 3.000 евра ќе се мотивираат жените земјоделки да започнат свој бизнис

Вечер Прес - 26.11.2019

Жените носители на земјоделски стопанства ќе можат да аплицираат за добивање на грант од 3.000 евра, пари кои ќе можат да го искористат за преработка и доработка на земјоделските производи, за опрема за постбербени активности, како и за отварање на ...

Прво проверка на списоците, па враќање на персоналниот данок на земјоделците

Опсервер - 26.11.2019

Министерството за земјоделство оваа недела ќе изврши проверка на списоците добиени од УЈП и веднаш потоа ќе почне со враќање на перосналниот данок кон земјоделците кои не оствариле промет над еден милион денари, соопшти денеска ресорниот министер ...

Протест на германските земјоделци против еколошката политика на државата

Опсервер - 26.11.2019

Неколку илјади германски земјоделци се собраа денеска во Берлин, а некои денеска дојдоа со свои трактори на протест поради најава за план за намалена употреба на пестициди и хемиско ѓубриво во рамки на еколошки мерки.

Жените земјоделки за првпат ќе добијат неповратна финансиска поддршка од 3.000 евра

Бизнис Вести - 26.11.2019

Денеска Платежната агенција го објави Јавниот повик за доставување на барања за мерката 115 „Активен женски член во земјоделското домаќинство“, од Програмата за рурален развој за оваа година.

Ќе се враќа персоналецот на земјоделците со приходи до еден милион денари

Вечер Прес - 26.11.2019

Министерството за земјоделство оваа недела ќе изврши проверка на списоците добиени од УЈП и веднаш потоа ќе почне со враќање на персоналниот данок кон земјоделците кои не оствариле промет над еден милион денари На земјоделците, кои оствариле приход ...

Љупчо Николовски: Посебно сум горд на денес воведената нова мерка за финансиска поддршка на жените земјоделки со 3.000 ...

Centar - 26.11.2019

Фејсбук статус на Љупчо Николовски, генерален секретар на СДСМ: Посебно сум горд на денес воведената нова мерка за финансиска поддршка на жените земјоделки со 3.000 евра. Како министер ми беше предизвик целосната реализација на оваа нова политика.

Димковски: Прво проверка во списокот од УЈП, потоа поврат на персонален данок на земјоделците

Денешен - 26.11.2019

Министерството за земјоделство оваа недела ќе изврши проверка на списоците добиени од УЈП и веднаш потоа ќе почне со враќање на перосналниот данок кон земјоделците кои не оствариле промет над еден милион денари, соопшти денеска ресорниот министер ...

Средба меѓу водечки агри бизниси и студентите од Факултетот за земјоделски науки овозможена од страна на програмата ИМЕ

Бизнис Вести - 26.11.2019

Денеска, Програмата за зголемување на пазарната вработливост (ИМЕ 2) овозможи 50 студенти и нивните професори од Факултетот за земјоделски науки и храна – Скопје да посетат три водечки компании во македонското извозно земјоделско производство – ...

Студенти од ФЗНХ посетија компании – извозници на земјоделски производи

Локално - 26.11.2019

Студенти и професори од Факултетот за земјоделски науки и храна (ФЗНХ) денеска посетија три водечки компании – извозници на земјоделски производи: „Перминдекс“ од Градско, „Випро“ од Гевгелија и „Агролозар“ од Струмица.

Студенти од ФЗНХ посетија компании – извозници на земјоделски производи

Опсервер - 26.11.2019

Студенти и професори од Факултетот за земјоделски науки и храна (ФЗНХ) денеска посетија три водечки компании – извозници на земјоделски производи: „Перминдекс“ од Градско, „Випро“ од Гевгелија и „Агролозар“ од Струмица.

Студенти од ФЗНХ посетија компании за извоз на земјоделски производи

iPortal - 26.11.2019

Студенти и професори од Факултетот за земјоделски науки и храна (ФЗНХ) денеска посетија три водечки компании – извозници на земјоделски производи: „Перминдекс“ од Градско, „Випро“ од Гевгелија и „Агролозар“ од Струмица.

АГРОТИМ: Услови за аплицирање на повикот „Рурална жена“

Бриф - 26.11.2019

КОЈ МОЖЕ ДА АПЛИЦИРА На повикот може да аплицираат физички и правни лица односно жени со живеалиште во рурална средина или земјоделско стопанство со седиште во рурална средина чиј носител е жена.

Прв пат објавена мерка за јакнење на жените земјоделки

Либертас - 26.11.2019

– Жените во руралните средини да се охрабрат и да почнат сопствен бизнис, да станат носители и креатори на домашната економија, а не да бидат само дел од неа, порачаа денеска министерот за земјоделство, Трајан Димковски и директорот на Платежната ...

Жените земјоделки ќе добијат неповратна финансиска поддршка од 3.000 евра

MTM - 26.11.2019

Платежната агенција го објави Јавниот повик за доставување на барања за мерката „Активен женски член во земјоделското домаќинство“, од Програмата за рурален развој за годинава. Како што информираат од ресорното министерство, максималната финансиска ...

Министерството за земјоделство оваа недела ќе изврши проверка на списоците добиени од УЈП

MakPress - 26.11.2019

Министерството за земјоделство оваа недела ќе изврши проверка на списоците добиени од УЈП и веднаш потоа ќе почне со враќање на перосналниот данок кон земјоделците кои не оствариле промет над еден милион денари, соопшти денеска ресорниот министер ...

Студенти од земјоделски факултет посетија компании – извозници на земјоделски производи

MakPress - 26.11.2019

Студенти и професори од Факултетот за земјоделски науки и храна (ФЗНХ) денеска посетија три водечки компании – извозници на земјоделски производи: „Перминдекс“ од Градско, „Випро“ од Гевгелија и „Агролозар“ од Струмица.

Жените земјоделки за првпат ќе добијат неповратна финансиска поддршка од 3.000 евра

Скопје1 - 26.11.2019

Денеска Платежната агенција го објави Јавниот повик за доставување на барања за мерката 115 „Активен женски член во земјоделското домаќинство“, од Програмата за рурален развој за оваа година.

Жените во руралните средини да се охрабрат и да почнат сопствен бизнис

MakPress - 26.11.2019

Жените во руралните средини да се охрабрат и да почнат сопствен бизнис, да станат носители и креатори на домашната економија, а не да бидат само дел од неа, порачаа денеска министерот за земјоделство, Трајан Димковски и директорот на Платежната ...

Протест на германските земјоделци против еколошката политика на државата

MakPress - 26.11.2019

Неколку илјади германски земјоделци се собраа денеска во Берлин, а некои денеска дојдоа со свои трактори на протест поради најава за план за намалена употреба на пестициди и хемиско ѓубриво во рамки на еколошки мерки.

Во битолскиот дел на Пелагонија завршува сеидбата на житните култури

Канал5 - 25.11.2019

Земјоделците од битолскиот дел на Пелагонија ја завршуваат сеидбата на житните култури. Неповолните временски услови ги забавија активностите, но деновиве, сепак, овозможија нивно интеизивирање, велат од Агенцијата за поттикнување и развој на ...

Потпишани договори за финансиска поддршка со ЕУ грантови за земјоделски задруги

Канал5 - 25.11.2019

Денеска се потпишаа 17 договори за финансиска поддршка (ЕУ грантови) за 9 постоечки и 8 новоформирани земјоделски задруги. Финансиската поддршка од Европската Унија е за инвестиции во објекти и опрема за преработка, складирање и маркетинг на ...

Земјоделски задруги ќе добијат договори за ЕУ грантови

Канал5 - 25.11.2019

Девет веќе постоечки и осум новоформирани земјоделски задруги од различни региони на земјава денеска ќе ги добијат договорите за финансиска поддршка од ЕУ. Станува збор за ЕУ грантови кои се дел од проектот „Поддршка за развој на земјоделски ...

ЕУ грантови за 17 земјоделски задруги

+инфо - 25.11.2019

Станува збор за ЕУ грантови кои се дел од проектот „Поддршка за развој на земјоделски задруги“, финансиран од ЕУ, а спроведуван од CARE Германија и Македонската развојна фондација за претпријатија (МРФП).

17 земјоделски задруги ќе добијат договори за ЕУ грантови

МКД - 25.11.2019

Девет веќе постоечки и осум новоформирани земјоделски задруги од различни региони на земјава денеска ќе ги добијат договорите за финансиска поддршка од ЕУ. Станува збор за ЕУ грантови кои се дел од проектот „Поддршка за развој на земјоделски ...

Младите земјоделци ќе може да земат по 20.000 евра државна помош

Слободен Печат - 25.11.2019

Добро е што има двојно поголема помош за младите земјоделци, но многу е важно парите да дојдат во вистински раце, затоа што порано се случуваше вработени во администрација да земат по 10.000 евра, вели Васка Мојсовска, претседателка на Федерацијата ...

Доделени 17 договори за финансиска поддршка за 9 постојни и 8 новоформирани земјоделски задруги

Макфакс - 25.11.2019

Денеска, беа поделени 17 договори за финансиска поддршка за 9 постојни и 8 новоформирани земјоделски задруги. Овој проект е финансиран од Европската Унија, а спроведуван од CARE Германија и Македонската развојна фондација за претпријатија.

Потпишани договори за финансиска поддршка од ЕУ за земјоделски задруги

Макфакс - 25.11.2019

Денес се потпишаа 17 договори за финансиска поддршка (ЕУ грантови) за 9 постоечки и 8 новоформирани земјоделски задруги. Финансиската поддршка од Европската Унија е за инвестиции во објекти и опрема за преработка, складирање и маркетинг на ...

Договори за ЕУ грантови ќе добијат земјоделски задруги од земјава

Слободен Печат - 25.11.2019

На доделувањето е предвидено обраќања на министерот за земјоделство Трајан Димковски. Девет веќе постоечки и осум новоформирани земјоделски задруги од различни региони на земјава денеска ќе ги добијат договорите за финансиска поддршка од ЕУ.

Доделени 17 договори за финансиска поддршка (ЕУ грантови) за 9 постоечки и 8 новоформирани земјоделски задруги

Бизнис Вести - 25.11.2019

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски присуствуваше на доделувањето на 17 договори за финансиска поддршка за 9 постоечки и 8 новоформирани земјоделски задруги.

Земјоделски задруги ќе добијат договори за ЕУ грантови

24Инфо - 25.11.2019

Девет веќе постоечки и осум новоформирани земјоделски задруги од различни региони на земјава денеска ќе ги добијат договорите за финансиска поддршка од ЕУ. Станува збор за ЕУ грантови кои се дел од проектот „Поддршка за развој на земјоделски ...

Во структурата на земјоделските задруги само седум отсто млади и 16 проценти жени

Опсервер - 25.11.2019

Вкупно 891.357 евра неповратна поддршка од ЕУ ќе добијат 17 земјоделски задруги од земјава, девет веќе формирани и уште осум новоосновани. Нивни претставници денеска ги подигнаа договорите, а средствата, како што истакнаа, ќе ги искористат за ...

Земјоделски задруги ќе добијат договори за ЕУ грантови

Вечер Прес - 25.11.2019

Девет веќе постоечки и осум новоформирани земјоделски задруги од различни региони на земјава денеска ќе ги добијат договорите за финансиска поддршка од ЕУ. Станува збор за ЕУ грантови кои се дел од проектот „Поддршка за развој на земјоделски ...

Земјоделски задруги ќе добијат договори за ЕУ грантови

iPortal - 25.11.2019

Девет веќе постоечки и осум новоформирани земјоделски задруги од различни региони на земјава денеска ќе ги добијат договорите за финансиска поддршка од ЕУ. Станува збор за ЕУ грантови кои се дел од проектот „Поддршка за развој на земјоделски ...

Привршува сеидбата на житните култури во Пелагонија

Вечер Прес - 25.11.2019

Земјоделците од битолскиот дел на Пелагонија ја завршуваат сеидбата на житните култури. Неповолните временски услови ги забавија активностите, но деновиве, сепак, овозможија нивно интензивирање, велат од Агенцијата за поттикнување и развој на ...

Земјоделски задруги ќе добијат договори за ЕУ грантови

Опсервер - 25.11.2019

Девет веќе постоечки и осум новоформирани земјоделски задруги од различни региони на земјава денеска ќе ги добијат договорите за финансиска поддршка од ЕУ. Станува збор за ЕУ грантови кои се дел од проектот „Поддршка за развој на земјоделски ...

Земјоделски задруги ќе добијат договори за ЕУ грантови

Либертас - 25.11.2019

– Девет веќе постоечки и осум новоформирани земјоделски задруги од различни региони на земјава денеска ќе ги добијат договорите за финансиска поддршка од ЕУ. Станува збор за ЕУ грантови кои се дел од проектот „Поддршка за развој на земјоделски ...

Нестабилни движења на извозот и увозот во земјоделството

Н.Македонија - 25.11.2019

Со извозот и увозот земјата пред сѐ се вклучува во меѓународната економија и поделба на трудот. Со нашето учество во глобалните трговски односи се промовираат нашите производи, но се шири и конкурентската способност, не само на производите и ...

Потпишани договори за финансиска поддршка од ЕУ за земјоделски задруги

Н.Македонија - 25.11.2019

Денес се потпишаа 17 договори за финансиска поддршка (ЕУ грантови) за 9 постоечки и 8 новоформирани земјоделски задруги. Финансиската поддршка од Европската Унија е за инвестиции во објекти и опрема за преработка, складирање и маркетинг на ...

Во структурата на земјоделските задруги само седум отсто млади и 16 проценти жени

MakPress - 25.11.2019

Вкупно 891.357 евра неповратна поддршка од ЕУ ќе добијат 17 земјоделски задруги од земјава, девет веќе формирани и уште осум новоосновани. Нивни претставници денеска ги подигнаа договорите, а средствата, како што истакнаа, ќе ги искористат за ...

Завршува сеидбата на житните култури во битолскиот дел на Пелагонија

MakPress - 25.11.2019

Земјоделците од битолскиот дел на Пелагонија ја завршуваат сеидбата на житните култури. Неповолните временски услови ги забавија активностите, но деновиве, сепак, овозможија нивно интеизивирање, велат од Агенцијата за поттикнување и развој на ...

ЕУ грантови за 17 земјоделски задруги од различни региони во Македонија

MakPress - 25.11.2019

Девет веќе постоечки и осум новоформирани земјоделски задруги од различни региони на земјава денеска ќе ги добијат договорите за финансиска поддршка од ЕУ. Станува збор за ЕУ грантови кои се дел од проектот „Поддршка за развој на земјоделски ...

Доделени 17 договори за финансиска поддршка (ЕУ грантови) за 9 постоечки и 8 новоформирани земјоделски задруги

Скопје1 - 25.11.2019

Денеска,министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски присуствуваше на доделувањето на 17 договори за финансиска поддршка за 9 постоечки и 8 новоформирани земјоделски задруги.