TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димитриев во Виена: Политичката криза да заврши со избори

Вест - 25.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, на маргините на вчерашниот Самит „Миграцијата на балканската рута“ што се одржа во Виена одржа и голем број билатерални средби со дел од присутните европски лидери.

Политичката криза да заврши со избори

Дневник - 25.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, на маргините на вчерашниот Самит „Миграцијата на балканската рута“ што се одржа во Виена одржа и голем број билатерални средби со дел од присутните европски лидери.

Билатерални средби на Димитриев во Виена - политичката криза да заврши со избори

24 Вести - 25.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, на маргините на вчерашниот Самит „Миграцијата на балканската рута“ што се одржа во Виена, одржа и голем број билатерални средби со дел од присутните европски лидери.

Туск: За решавање на мигрантската криза потребна е тесна соработка со партнерите од Балканот

Канал5 - 25.09.2016

- Ние треба да потврдиме, како политички, така и во пракса, дека западно-балканската рута на нелегална миграција е засекогаш затворена. Ова е причината зошто јас сум среќен што канцеларот на Австрија, Кристијан Керн, презеде иницијатива и го ...

Димитриев по Самитот во Виена: Македонија е дел од решението на бегалската криза во Европа

Канал5 - 25.09.2016

Балканската мигрантска рута е дефинитивно затворена и така и треба да остане. Ова е заклучокот од денешниот Самит „Мигрантската рута на Балканот“ во Виена, на кој покрај претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, присуствуваа ...

Билатерални средби на Димитриев во Виена - политичката криза да заврши со избори

Канал5 - 25.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, на маргините на вчерашниот Самит „Миграцијата на балканската рута“ што се одржа во Виена одржа и голем број билатерални средби со дел од присутните европски лидери.

Решение за мигрантската криза на Самитот во Виена

Канал5 - 25.09.2016

Поголема соработка мегу ЕУ и земјите од Балканот очекува и претседателот на европскиот совет Доналд Туск кој исто така присуствува на самитот. Туск апелира да се испрати јасна порака дека балканската рута на нелегална миграција е засекогаш затворена.

Димитриев на бројни билатерални средби на маргините на виенскиот самит

Канал5 - 25.09.2016

Политичката криза во Македонија да заврши со изборите во декември по што би се формирала стабилна влада која ќе може попосветено да се препушти на менаџирањето на мигрантската криза со што би била и покредибилен партнер на Европската Унија, ова се ...

ДИМИТРИЕВ: Политичката криза да заврши до изборите

Телеграф - 25.09.2016

Димитриев се сретна со австрискиот канцелар Кристијан Керн, кој беше домаќин на Самитот, како и со претседателите на Владите на Унгарија, Виктор Орбан, на Словенија, Миро Церар и на Хрватска, Тихомир Орешковиќ Претседателот на Владата на Република ...

Димитриев-Керн: политичката криза да се заврши со збори

Нетпрес - 25.09.2016

Според информациите од овие средби, покрај главната тема миграцијата, која беше и целта на вчерашниот Самит во Виена, а за што соговорниците на македонскиот премиер му го пренеле задоволството од тоа како Република Македонија досега се справува со ...

Порака од Виена - политичката криза да заврши со избори

Р.С.Европа - 25.09.2016

Премиерот Емил Димитриев, на маргините на вчерашниот Самит „Миграцијата на балканската рута“ што се одржа во Виена одржа и голем број билатерални средби со дел од присутните европски лидери.

Билатерални средби на Димитриев во Виена – политичката криза да заврши со избори во декември

Курир - 25.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, на маргините на вчерашниот Самит „Миграцијата на балканската рута“ што се одржа во Виена одржа и голем број билатерални средби со дел од присутните европски лидери.

Средби на Димитриев во Виена: Политичката криза да заврши со избори

Press24 - 25.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, на маргините на вчерашниот Самит „Миграцијата на балканската рута“ што се одржа во Виена одржа и голем број билатерални средби со дел од присутните европски лидери.

Билатерални средби на Димитриев во Виена – поддршка политичката криза да заврши со избори

Алфа - 25.09.2016

Недвосмислена поддршка за членство во ЕУ, за справување со мигрантската криза и за успешно завршување на политичката криза во земјава со изборите на 11 декември. Премиерот Емил Димитриев во Виена Недвосмислена поддршка за членство во ЕУ, за ...

Билатерални средби на Димитриев во Виена – политичката криза да заврши со избори

А1 On - 25.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, на маргините на вчерашниот Самит „Миграцијата на балканската рута“ што се одржа во Виена одржа и голем број билатерални средби со дел од присутните европски лидери.

Премиерот Емил Димитриев на средби со премиерите на Унгарија, Словенија и Хрватска

Сител - 25.09.2016

На маргините на вчерашниот Самит „Миграцијата на балканската рута“ што се одржа во Виена, претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, одржа и голем број на билатерални средби со дел од присутните европски лидери.

Димитриев во Виена: „Политичката криза да заврши со избори“

Пулс24 - 25.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, на маргините на вчерашниот Самит „Миграцијата на балканската рута“ што се одржа во Виена одржа и голем број билатерални средби со дел од присутните европски лидери.

Билатерални средби на Димитриев во Виена - политичката криза да заврши со избори

еМагазин - 25.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, на маргините на вчерашниот Самит „Миграцијата на балканската рута“ што се одржа во Виена одржа и голем број билатерални средби со дел од присутните европски лидери.

Билатерални средби на Димитриев во Виена

Вечер Прес - 25.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, на маргините на вчерашниот Самит „Миграцијата на балканската рута" што се одржа во Виена одржа и голем број билатерални средби со дел од присутните европски лидери.

Билатерални средби на Димитриев во Виена – политичката криза да заврши со избори

Република - 25.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, на маргините на вчерашниот Самит „Миграцијата на балканската рута“ што се одржа во Виена одржа и голем број билатерални средби со дел од присутните европски лидери.

Димитриев во Виена - политичката криза да заврши со избори ...

Н.Македонија - 25.09.2016

Димитриев во Виена - политичката криза да заврши со избори Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, на маргините на вчерашниот Самит „Миграцијата на балканската рута“ што се одржа во Виена одржа билатерални средби со дел од ...

Билатерални средби на Димитриев во Виена – политичката криза да заврши со избори

Lider - 25.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, на маргините на вчерашниот Самит „Миграцијата на балканската рута“ што се одржа во Виена одржа и голем број билатерални средби со дел од присутните европски лидери.

Билатерални средби на Димитриев во Виена - политичката криза да заврши со избори

Идивиди - 25.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, на маргините на вчерашниот Самит „Миграцијата на балканската рута“ што се одржа во Виена одржа и голем број билатерални средби со дел од присутните европски лидери.

Туск – Соработка со балканските држави за решавање на мигрантската криза

Алсат-М - 24.09.2016

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, кој денеска присуствува на Самитот „Мигрантската рута на Балканот“ во Виена, пред почетокот на состанокот изјави дека „предуслов за решавање на мигрантската криза е тесна соработка на ЕУ со нејзините ...

Димитриев: Самитот за мигрантите во Виена е многу важен за Македонија и останатите земји долж балканската рута

Дневник - 24.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, денеска пристигна во Виена каде на покана на австрискиот канцелар Кристијан Керн ќе присуствува на утрешниот Самит „Миграцијата долж балканската рута“, јави дописникот на МИА од ...

Димитриев и европските лидери во Виена на Самит „Миграцијата долж балканската рута“

ТВ21 - 24.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, денеска во Виена ќе присуствува на Самитот „Миграцијата долж балканската рута“, јави дописникот на МИА од Виена. На овој Самит, на покана на канцеларот Керн се очекува да ...

Димитриев и европските лидери во Виена на Самит „Миграцијата долж балканската рута“

Вест - 24.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, денеска во Виена ќе присуствува на Самитот „Миграцијата долж балканската рута“, јави дописникот на МИА од Виена. На овој Самит, на покана на канцеларот Керн се очекува да ...

Балканската рута клучна за менаџирање на мигрантската криза

Телма - 24.09.2016

Успешното менаџирање со мигрантската рута на Балканот е од пресудно значење за успешно справување со бегалската криза со која се соочува Европа во последната година. Ова е лајтмотивот на самитот кој денеска се одржува во Виена, на кој присуствуваат ...

Самит за бегалската криза во Виена

24 Вести - 24.09.2016

Балканската мигрантска рута е дефинитивно затворена и така и треба да остане. Ова е заклучокот од денешниот самит „Мигрантската рута на балканот“ во Виена, на кој покрај Македонскиот премиер Емил Димитриев, присуствуваа и девет други премиери, меѓу ...

Меркел: Наша цел е сузбивање на нелегалната миграција

Deutsche Welle - 24.09.2016

На самит на државите долж Балканската бегалска рута денеска во Виена е направен обид за биланс на направеното. Германската канцеларка смета дека постојат напредоци во спречувањето на илегалната миграција.

Во Виена Самит за балканската рута

24 Вести - 24.09.2016

На покана од австрискиот канцелар Кристијан Керн денеска во Виена ќе биде одржан Самит за бегалската криза на кој ќе присуствуваат девет премиери од земјите на така наречената балканска рута.

Во Виена Самит за балканската рута

Алсат-М - 24.09.2016

На покана од австрискиот канцелар Кристијан Керн денеска во Виена ќе биде одржан Самит за бегалската криза на кој ќе присуствуваат девет премиери од земјите на така наречената балканска рута.

Димитриев и европските лидери во Виена на Самит „Миграцијата долж балканската рута“

Телма - 24.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, денеска во Виена ќе присуствува на Самитот „Миграцијата долж балканската рута“. На овој Самит, на покана на канцеларот Керн се очекува да присуствуваат и канцеларката на Сојузна ...

Туск: Предуслов за решавање на мигрантската криза е тесна соработка со нашите партнери на Балканот

Телма - 24.09.2016

Претседателот на Европскито совет, Доналд Туск, кој денеска присуствува на Самитот „Мигрантската рута на Балканот“ во Виена утринава даде изјава пред почетокот на состанокот. Туск е дециден дека овој Самит е еден од клучните во Европа за справување ...

Туск: Тесна соработка со Балканот и со Турција предуслов за решавање на бегалската криза

+инфо - 24.09.2016

Претседателот на Европскито совет, Доналд Туск, присуствува на Самитот „Мигрантската рута на Балканот“ во Виена. Претседателот на Европскито совет, Доналд Туск, кој денеска присуствува на Самитот „Мигрантската рута на Балканот“ во Виена, единствен ...

Туск: Предуслов за решавање на мигрантската криза е тесна соработка со нашите партнери на Балканот

А1 On - 24.09.2016

Претседателот на Европскито совет, Доналд Туск, кој денеска присуствува на Самитот „Мигрантската рута на Балканот“ во Виена, единствен од присутните лидери на десет европски држави, меѓу кои и македонскио премиер Емил Димитриев, утринава даде изјава ...

Самит за балканската рута во Виена

+инфо - 24.09.2016

На Самитот ќе присуствуваат девет премиери од земјите на таканаречената балканска рута. На покана од австрискиот канцелар Кристијан Керн денеска во Виена ќе биде одржан Самит за бегалската криза на кој ќе присуствуваат девет премиери од земјите на ...

Туск – Соработка со балканските држави за решавање на мигрантската криза

Р.С.Европа - 24.09.2016

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, кој денеска присуствува на Самитот „Мигрантската рута на Балканот“ во Виена, пред почетокот на состанокот изјави дека „предуслов за решавање на мигрантската криза е тесна соработка на ЕУ со нејзините ...

Во Виена Самит за балканската рута

А1 On - 24.09.2016

На покана од австрискиот канцелар Кристијан Керн денеска во Виена ќе биде одржан Самит за бегалската криза на кој ќе присуствуваат девет премиери од земјите на така наречената балканска рута.

Туск: Предуслов за решавање на мигрантската криза е тесна соработка со нашите партнери на Балканот

Сител - 24.09.2016

Претседателот на Европскито совет, Доналд Туск, кој денеска присуствува на Самитот „Мигрантската рута на Балканот“ во Виена, единствен од присутните лидери на десет европски држави, меѓу кои и македонскио премиер Емил Димитриев, утринава даде изјава ...

Туск – Соработка со Балканот за решавање на мигрантската криза

Нова ТВ - 24.09.2016

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, кој денеска присуствува на Самитот „Мигрантската рута на Балканот“ во Виена, пред почетокот на состанокот изјави дека „предуслов за решавање на мигрантската криза е тесна соработка на ЕУ со нејзините ...

Австрискиот канцелар најавува „Маршалов план“ за Африка

+инфо - 24.09.2016

Планот вклучува „масовно подобрување“ на заштитата на надворешните граници на ЕУ, поголеми напори околу грижата за бегалците. Австрискиот канцелар Кристијан Керн, на чија иницијатива денеска во Виена се одржува Самит за бегалската криза, изјави дека ...

Димитриев: Околу 200 бегалци дневно се обидуваат да влезат нелегално во Македонија

+инфо - 24.09.2016

Премиерот очекува конкретна и јасна поддршка на македонските институции, кои имаат непланирани трошоци за справување со бегалската криза. Балканската мигрантска рута е дефинитивно затворена и така и треба да остане.

Австрискиот канцелар најавува „Маршалов план“ за Африка

Сител - 24.09.2016

Австрискиот канцелар Кристијан Керн, на чија иницијатива денеска во Виена се одржува Самит за бегалската криза, изјави дека целта на овие разговори, во кои учествуваат високи претставници на ЕУ, е да се „забрзаат“ напорите за решавање на најлошата ...

ДИМИТРИЕВ ОД ВИЕНА: Македонија е дел од решението за бегалската криза

Телеграф - 24.09.2016

Имаше различни гледања на состојбите. Факт е дека, како што кажа и канцеларката Меркел, на дневна база во Германија и во другите земји се уште пристигнуваат мигранти. Тие пристигнуваат од различни патишта и не се сите од балканската рута - вели ...

Димитриев денеска во Виена ќе учествува ќе учествува на Самитот за бегалската криза

Стандард - 24.09.2016

Македонскиот премиерот Емил Димитриев денеска во Виена ќе учествува ќе учествува на Самитот за бегалската криза, насловен како „Миграцијата долж балканската рута“. Покрај Димитиев, на самитот, по покана од австрискиот канцелар Кристијан Керн, ќе ...

Во Виена Самит за балканската рута

Сител - 24.09.2016

На покана од австрискиот канцелар Кристијан Керн денеска во Виена ќе биде одржан Самит за бегалската криза на кој ќе присуствуваат девет премиери од земјите на така наречената балканска рута.

Австрискиот канцелар го засилува притисокот за поефикасна заштита на надворешните европски граници

Стандард - 24.09.2016

Канцеларот на Австрија Себастијан Керн го засилува притисокот за поефикасна заштита на надворешните граници на Европската унија. Виенската средба на владините лидери на соседните на Австрија држави и земјите од Балканот треба да се претвори во ...

Димитриев на Самит за бегалската криза во Виена

МКД - 24.09.2016

Македонскиот премиерот Емил Димитриев денеска во Виена ќе учествува ќе учествува на Самитот за бегалската криза, „Миграцијата долж балканската рута“. На самитот, на покана од австрискиот канцелар Кристијан Керн, освен Димитриев, ќе учествуваат и ...

Туск: За решавање на мигрантската криза треба тесна соработка со партнерите на Балканот

МКД - 24.09.2016

Основен предуслов за решавање на мигрантската криза е тесна соработка со нашите партнери на Балканот и во Турција, изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск пред почетокот на Самитот „Мигрантската рута на Балканот“ во Виена.

Туск на самитот за бегалската криза бара затворање на Балканската рута

Макфакс - 24.09.2016

Европските држави мора да сторат сé за да биде затворена ткн Балканска рута за илегалните имигранти, изјави во саботата претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на самитот во австриската престолнина Виена посветен на бегалската криза на ...

Австрискиот канцелар најавува „Маршалов план“ за Африка

А1 On - 24.09.2016

Австрискиот канцелар Кристијан Керн, на чија иницијатива денеска во Виена се одржува Самит за бегалската криза, изјави дека целта на овие разговори, во кои учествуваат високи претставници на ЕУ, е да се „забрзаат“ напорите за решавање на најлошата ...

Димитриев на самит за бегалската криза во Виена

Макфакс - 24.09.2016

Македонскиот премиер Емил Димитриев, во сабота, во Виена ќе учествува ќе учествува на Самитот за бегалската криза, насловен како „Миграцијата долж балканската рута“. Покрај Димитиев, на самитот, по покана од австрискиот канцелар Кристијан Керн, ќе ...

Димитриев на самитот за бегалската криза со Меркел и балканските лидери

Алфа - 24.09.2016

Премиерот Емил Димитриев и останатите лидери на балканските земји на Самит во Виена со германската канцеларка Ангела Меркел бараа решение за бегалската криза. Премиерот Емил Димитриев и останатите лидери на балканските земји на Самит во Виена со ...

Димитриев: Република Македонија е дел од решението за мигрантската криза

Курир - 24.09.2016

Република Македонија очекува да има јасен и прецизен договор од самите членки на Европската Унија. Ние тој договор и тие политики ќе ги примениме бидејќи аспирираме за полноправно членство за ЕУ.

Димитриев: Македонија е дел од решението на мигрантската криза и очекува конкретна поддршка

МКД - 24.09.2016

Балканската мигрантска рута е дефинитивно затворена и така и треба да остане, заклучија учесниците на денешниот Самит „Мигрантската рута на Балканот“ во Виена. На собирот договорено е засилување и целосно обезбедување на надворешните граници на ЕУ, ...

Димитриев и европските лидери во Виена на Самит „Миграцијата долж балканската рута”

Репортер - 24.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, денеска во Виена ќе присуствува на Самитот „Миграцијата долж балканската рута“, јави дописникот на МИА од Виена. На овој Самит, на покана на канцеларот Керн се очекува да ...

Земјите на Балканската рута за посилни контроли на надворешните граници на ЕУ

Макфакс - 24.09.2016

Земјите кои се наоѓаат на таканаречената Балканска мигрантска рута од Грција до Германија, вклучително и Македонија, се согласуваат дека треба да се зајакнат контролите на надворешните граници на Европската унија, изјави во саботата австрискиот ...

Во Виена Самит за балканската рута

Алфа - 24.09.2016

На покана од австрискиот канцелар Кристијан Керн денеска во Виена ќе биде одржан Самит за бегалската криза на кој ќе присуствуваат девет премиери од земјите на така наречената балканска рута.

Туск: Предуслов за решавање на мигрантската криза е тесна соработка со нашите партнери на Балканот

Press24 - 24.09.2016

Претседателот на Европскито совет, Доналд Туск, кој денеска присуствува на Самитот „Мигрантската рута на Балканот“ во Виена, единствен од присутните лидери на десет европски држави, меѓу кои и македонскио премиер Емил Димитриев, утринава даде изјава ...

Туск: Предуслов за решавање на мигрантската криза е тесна соработка со нашите партнери на Балканот

Курир - 24.09.2016

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, кој денеска присуствува на Самитот „Мигрантската рута на Балканот“ во Виена, единствен од присутните лидери на десет европски држави, меѓу кои и македонскио премиер Емил Димитриев, утринава даде изјава ...

ТУСК: Самитот во Виена е клучен за ефикасно справување со напливот од бегалци

Телеграф - 24.09.2016

Претседателот на Европскиот совет истакна дека предуслов за решавање на мигрантската криза е тесна соработка на ЕУ со нејзините партнери на Балканот Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, кој денеска присуствува на Самитот „Мигрантската ...

Туск: Предуслов за решавање на мигрантската криза е тесна соработка со нашите партнери на Балканот

Алфа - 24.09.2016

Претседателот на Европскито совет, Доналд Туск, кој денеска присуствува на Самитот „Мигрантската рута на Балканот“ во Виена, единствен од присутните лидери на десет европски држави, меѓу кои и македонскио премиер Емил Димитриев Туск е дециден дека ...

Што ќе решаваат Димитриев и премиери од регионот со Меркел на самитот во Виена?

Фактор - 24.09.2016

Денеска во Виена на иницијатива на австрискиот канцелар Кристијан Керн се одржува самит за бегалската криза на девет премиери . Дел од самитот се девет премиери на земјите од така наречената балканска рута.

Туск: Предуслов за решавање на мигрантската криза е тесна соработка со нашите партнери на Балканот

Република - 24.09.2016

ретседателот на Европскито совет, Доналд Туск, кој денеска присуствува на Самитот „Мигрантската рута на Балканот“ во Виена, единствен од присутните лидери на десет европски држави, меѓу кои и македонскио премиер Емил Димитриев, утринава даде изјава ...

Туск: Мигрантската криза може да се реши само со соработка со Балканот

Мета - 24.09.2016

Услов за решавање на мигрантската криза е тесна соработка на ЕУ со нејзините партнери на Балканот, порача денеска во Виена претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, пред почетокот на самитот „Мигрантската рута на Балканот“.

Димитриев: Самитот за мигрантите во Виена е многу важен за Македонија

Република - 24.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, денеска пристигна во Виена каде на покана на австрискиот канцелар Кристијан Керн ќе присуствува на утрешниот Самит „Миграцијата долж балканската рута“, јави дописникот на МИА од ...

Керн: ЕУ мора да се подготви за последиците од акумулацијата на бегалците на Балканот

Локално - 24.09.2016

Земјите од балканската миграциска рута, од Грција до Германија се согласуваат дека треба да се зајакнат контролите на надворешните граници на ЕУ, изјави денеска австрискиот канцелар Кристијан Керн по самитот во Виена.

Балканската рута е затворена, Македонија бара гаранции за помош од мигрантите

Вечер Прес - 24.09.2016

Балканската мигрантска рута е дефинитивно затворена и така и ќе остане. Ова е заклучокот од денешниот Самит „Мигрантската рута на Балканот" во Виена, на кој покрај претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, присуствуваа и ...

ЕУ ќе се штити на нашите граници! Туск бара политичко и практично затворање на патот за мигрантите

Локално - 24.09.2016

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави дека учесниците на денешниот “балкански” самит треба да се договорат за политичко и практично затворање на патот во Западен Балкан за илегалните мигранти, пренесе РИА Новости.

Димитриев на самит за бегалската криза во Виена

Точка - 24.09.2016

Македонскиот премиер Емил Димитриев, во сабота, во Виена ќе учествува ќе учествува на Самитот за бегалската криза, насловен како "Миграцијата долж балканската рута". Покрај Димитиев, на самитот, по покана од австрискиот канцелар Кристијан Керн, ќе ...

Туск на самитот за бегалската криза бара затворање на Балканската рута

Точка - 24.09.2016

Европските држави мора да сторат сé за да биде затворена ткн Балканска рута за илегалните имигранти, изјави во саботата претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на самитот во австриската престолнина Виена посветен на бегалската криза на ...

Димитриев на самит за мигрантската криза во Австрија

Тера - 24.09.2016

Премиерот Емил Димитриев пристигна во Виена каде на покана на австрискиот канцелар Кристијан Керн ќе присуствува на утрешниот Самит „Миграцијата долж балканската рута“. Димитриев изјави дека тоа е важен состанок за иднината на земјите долж рутата и ...

Туск: Треба да се затвори балканскиот правец за илегалните мигранти

Фактор - 24.09.2016

Учесниците во европскиот самит „Миграцијата во Балканот“ во Виена треба да ја постават основата за забрана на движењето на илегални мигранти по балканскиот пат, изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск при пристигнувањето во австриската ...

Европските лидери во Виена ќе расправаат за миграцијата на Балканската рута

еМагазин - 24.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, денеска во Виена ќе присуствува на Самитот „Миграцијата долж балканската рута“, јави дописникот на МИА од Виена. На овој Самит, на покана на канцеларот Керн се очекува да ...

Керн: ЕУ мора да се подготви за последиците од акумулацијата на бегалците на Балканот

Мета - 24.09.2016

Земјите од балканската миграциска рута, од Грција до Германија се согласуваат дека треба да се зајакнат контролите на надворешните граници на ЕУ, изјави денеска австрискиот канцелар Кристијан Керн по самитот во Виена.

Димитриев: Република Македонија е дел од решението за мигрантската криза

Пулс24 - 24.09.2016

Република Македонија очекува да има јасен и прецизен договор од самите членки на Европската Унија. Ние тој договор и тие политики ќе ги примениме бидејќи аспирираме за полноправно членство за ЕУ.

Австрискиот канцелар напнува притисок поради мигрантите за „Миграцијата долж балканската рута“

Локално - 24.09.2016

Кристијан Керн инсистира за поефикасна заштита на надворешните граници Канцеларот на Австрија Кристијан Керн го засилува притисокот за поефикасна заштита на надворешните граници на Европската унија.

Самитот за мигрантите во Виена е многу важен за Македонија и останатите земји долж балканската рута

Вечер Прес - 24.09.2016

На овој состанок, на покана на канцеларот Керн се очекува да присуствуваат и канцеларката на Сојузна Република Германија Ангела Меркел, унгарскиот премиер Виктор Орбан, премиерите Миро Церар од Словенија, Дачијан Чолош од Романија, Алексис Ципрас од ...

Австрискиот канцелар најавува „Маршалов план“ за Африка

еМагазин - 24.09.2016

Австрискиот канцелар Кристијан Керн, на чија иницијатива денеска во Виена се одржува Самит за бегалската криза, изјави дека целта на овие разговори, во кои учествуваат високи претставници на ЕУ, е да се „забрзаат“ напорите за решавање на најлошата ...

Македонија е дел од решението на бегалската криза во Европа

еМагазин - 24.09.2016

Балканската мигрантска рута е дефинитивно затворена и така и треба да остане. Ова е заклучокот од денешниот Самит „Мигрантската рута на Балканот“ во Виена, на кој покрај претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, присуствуваа ...

Димитриев во Виена на Самит за бегалската криза

Мета - 24.09.2016

Македонскиот премиерот Емил Димитриев денеска во Виена ќе учествува ќе учествува на Самитот за бегалската криза, насловен како „Миграцијата долж балканската рута“. Покрај Димитиев, на самитот, по покана од австрискиот канцелар Кристијан Керн, ќе ...

Димитриев: Република Македонија е дел од решението за мигрантската криза

Република - 24.09.2016

Република Македонија очекува да има јасен и прецизен договор од самите членки на Европската Унија. Ние тој договор и тие политики ќе ги примениме бидејќи аспирираме за полноправно членство за ЕУ.

Туск: За решавање на мигрантската криза треба тесна соработка со партнерите на Балканот...

Н.Македонија - 24.09.2016

Туск: За решавање на мигрантската криза треба тесна соработка со партнерите на Балканот Основен предуслов за решавање на мигрантската криза е тесна соработка со нашите партнери на Балканот и во Турција, изјави претседателот на Европскиот совет, ...

Димитриев по Самитот во Виена: Македонија е дел од решението на бегалската криза во Европа...

Н.Македонија - 24.09.2016

Балканската мигрантска рута е дефинитивно затворена и така и треба да остане. Ова е заклучокот од денешниот Самит „Мигрантската рута на Балканот“ во Виена, на кој покрај претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, присуствуваа ...

Премиерот Димитриев на самит за мигрантите во Виена

Lider - 24.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев , денеска во Виена ќе присуствува на Самитот„Миграцијата долж балканската рута“. На овој состанок, на покана на канцеларот Керн се очекува да присуствуваат и канцеларката на Сојузна ...

Австрискиот канцелар најавува „Маршалов план“ за Африка

Lider - 24.09.2016

Австрискиот канцелар Кристијан Керн, на чија иницијатива денеска во Виена се одржува Самит за бегалската криза, изјави дека целта на овие разговори, во кои учествуваат високи претставници на ЕУ, е да се „забрзаат“ напорите за решавање на најлошата ...

Изјави на дел од учесниците по завршувањето на Самитот за бегалската криза во Виена

Lider - 24.09.2016

Илегалната миграција треба да биде спречена и тоа треба да биде цел на ЕУ, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел на крајот од Самитот за бегалската криза, кој се одржа во Виена.

Димитриев по Самитот во Виена: Македонија е дел од решението на бегалската криза во Европа

Lider - 24.09.2016

Балканската мигрантска рута е дефинитивно затворена и така и треба да остане. Ова е заклучокот од денешниот Самит „Мигрантската рута на Балканот“ во Виена, на кој покрај претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, присуствуваа ...

Керн: проблемот со миграцијата нема да се реши ниту следната година

ТВ21 - 23.09.2016

Австрискиот канцелар Кристијан Керн изјави дека од заседанието на Генералното собрание на ОН ќе се врати во Виена со уверување оти проблемот со миграцијата во Европа нема да биде решен ниту оваа есен, ниту следната година.

Димитриев во Виена на Самит „Миграцијата долж балканската рута“

Канал5 - 23.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, денеска во Виена ќе присуствува на Самитот „Миграцијата долж балканската рута“, јави дописникот на МИА од Виена. На овој Самит, на покана на канцеларот Керн се очекува да ...

Димитриев и европските лидери во Виена на Самит „Миграцијата долж балканската рута“

24 Вести - 23.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, денеска во Виена ќе присуствува на Самитот „Миграцијата долж балканската рута“. На овој Самит, на покана на канцеларот Керн се очекува да присуствуваат и канцеларката на Сојузна ...

Австрија изрази умерен оптимизам за лидерската средба по прашањето за миграција

А1 On - 23.09.2016

Австрискиот канцелар Кристијан Керн се надева дека средбата на врвот, на која тој ќе биде домаќин во претстојниот викенд, ќе ја натера ЕУ да преземе побрзи дејствија за справување со миграциската криза, но не посочи никакви амбициозни конкретни цели ...

Австрија очекува решение од ЕУ за миграциската криза

Р.С.Европа - 23.09.2016

Австрискиот канцелар Кристијан Керн изрази надеж дека на самитот во претстојниот викенд на која тој ќе биде домаќин ќе ја натера ЕУ да преземе побрзи дејствија за справување со миграциската криза.

Димитриев во Виена на Самит „Миграцијата долж балканската рута“

Курир - 23.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, денеска во Виена ќе присуствува на Самитот „Миграцијата долж балканската рута“, јави дописникот на МИА од Виена. На овој Самит, на покана на канцеларот Керн се очекува да ...

Димитриев на самит за мигрантската криза во Австрија

Р.С.Европа - 23.09.2016

Премиерот Емил Димитриев пристигна во Виена каде на покана на австрискиот канцелар Кристијан Керн ќе присуствува на утрешниот Самит „Миграцијата долж балканската рута“. Димитриев изјави дека тоа е важен состанок за иднината на земјите долж рутата и ...

САМИТ ВО ВИЕНА: Димитриев и европските лидери ќе зборуваат за миграцијата долж балканската рута

Телеграф - 23.09.2016

Според претседателот на македонската Влада, денешниот состанок е важен за иднината на земјите долж рутата и за справувањето со евентуален нов наплив на бегалци Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, денеска во Виена ќе ...

Димитриев: Самитот за мигрантите во Виена е многу важен за Македонија

Нетпрес - 23.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, денеска пристигна во Виена каде на покана на австрискиот канцелар Кристијан Керн ќе присуствува на утрешниот Самит „Миграцијата долж балканската рута“, јави дописникот на МИА од ...

КЕРН: Проблемот со миграцијата нема да се реши ниту следната година

Телеграф - 23.09.2016

Австрискиот канцелар потсети дека неговата земја оваа година инвестирала две милијарди евра за згрижување на бегалците Австрискиот канцелар Кристијан Керн изјави дека од заседанието на Генералното собрание на ОН ќе се врати во Виена со уверување оти ...

Керн: Проблемот со миграцијата нема да се реши ниту следната година

Алфа - 23.09.2016

Милиони луѓе се наоѓаат пред нашите порти и не смееме да ги оставиме сами земјите, како што е Либан со 1,5 милиони бегалци, истакна Керн во интервју за виенскиот весник „Стандард“. Австрискиот канцелар Кристијан Керн изјави дека од заседанието на ...

Австрија изрази умерен оптимизам за лидерската средба по прашањето за миграција

+инфо - 23.09.2016

Керн се надева дека средбата на врвот, ќе ја натера ЕУ да преземе побрзи дејствија за справување со миграциската криза. Австрискиот канцелар Кристијан Керн се надева дека средбата на врвот, на која тој ќе биде домаќин во претстојниот викенд, ќе ја ...

Австрија изрази умерен оптимизам за лидерската средба по прашањето за миграција

Сител - 23.09.2016

Австрискиот канцелар Кристијан Керн се надева дека средбата на врвот, на која тој ќе биде домаќин во претстојниот викенд, ќе ја натера ЕУ да преземе побрзи дејствија за справување со миграциската криза, но не посочи никакви амбициозни конкретни цели ...

Димитриев во Виена на Самит „Миграцијата долж балканската рута“

А1 On - 23.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, денеска во Виена ќе присуствува на Самитот „Миграцијата долж балканската рута“, јави дописникот на МИА од Виена. На овој Самит, на покана на канцеларот Керн се очекува да ...

Керн: Проблемот со миграцијата нема да се реши ниту следната година

+инфо - 23.09.2016

- Милиони луѓе се наоѓаат пред нашите порти и не смееме да ги оставиме сами земјите, како што е Либан со 1,5 милиони бегалци - рече Керн. Австрискиот канцелар Кристијан Керн изјави дека од заседанието на Генералното собрание на ОН ќе се врати во ...

Димитриев и европските лидери во Виена на Самит „Миграцијата долж балканската рута“

Сител - 23.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, денеска во Виена ќе присуствува на Самитот „Миграцијата долж балканската рута“, јави дописникот на МИА од Виена. На овој Самит, на покана на канцеларот Керн се очекува да ...

Премиерот Димитриев со европските лидери на Самит во Виена

Press24 - 23.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, денеска во Виена ќе присуствува на Самитот „Миграцијата долж балканската рута“, јави дописникот на МИА од Виена. На овој Самит, на покана на канцеларот Керн се очекува да ...

Керн: Проблемот со миграцијата нема да се реши ниту следната година

А1 On - 23.09.2016

Австрискиот канцелар Кристијан Керн изјави дека од заседанието на Генералното собрание на ОН ќе се врати во Виена со уверување оти проблемот со миграцијата во Европа нема да биде решен ниту оваа есен, ниту следната година.

Самитот за мигрантите во Виена е многу важен за Македонија и останатите земји долж балканската рута

Пулс24 - 23.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, денеска пристигна во Виена каде на покана на австрискиот канцелар Кристијан Керн ќе присуствува на утрешниот Самит „Миграцијата долж балканската рута“, јави дописникот на МИА од ...

Керн: Проблемот со миграцијата нема да се реши ниту следната година

Либертас - 23.09.2016

Австрискиот канцелар Кристијан Керн изјави дека од заседанието на Генералното собрание на ОН ќе се врати во Виена со уверување оти проблемот со миграцијата во Европа нема да биде решен ниту оваа есен, ниту следната година.

Димитриев: Самитот за мигрантите во Виена е многу важен за Македонија и останатите земји долж балканската рута

Локално - 23.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, денеска пристигна во Виена каде на покана на австрискиот канцелар Кристијан Керн ќе присуствува на утрешниот Самит „Миграцијата долж балканската рута“, јави дописникот на МИА од ...

Димитриев: Eвропското решение за мигрантите пресудно за Македонија

Фактор - 23.09.2016

Премиерот за спроведување на изборите Емил Димитриев пред учеството на европскиот самит за бегалците посочи дека доколку Европската Унија донесе решение за бегалската криза тоа ќе биде пресудно за Македонија која и самата треба да се справува со ...

Проблемот со миграцијата нема да се реши ниту следната година

Вечер Прес - 23.09.2016

Австрискиот канцелар се залага за поконкретна акција, додавајќи дека негова цел е детален преглед на случувањата на одделни граници и потребата од поддршка Австрискиот канцелар Кристијан Керн изјави дека од заседанието на Генералното собрание на ОН ...

Керн: Проблемот со миграцијата нема да се реши ниту следната година...

Н.Македонија - 23.09.2016

Керн: Проблемот со миграцијата нема да се реши ниту следната година Австрискиот канцелар Кристијан Керн изјави дека од заседанието на Генералното собрание на ОН ќе се врати во Виена со уверување дека проблемот со миграцијата во Европа нема да биде ...

Димитриев: Самитот за мигрантите во Виена е многу важен за Македонија и останатите земји долж балканската рута

Lider - 23.09.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, денеска пристигна во Виена каде на покана на австрискиот канцелар Кристијан Керн ќе присуствува на утрешниот Самит „Миграцијата долж балканската рута“, јави дописникот на МИА од ...

Австрија изрази умерен оптимизам за лидерската средба по прашањето за миграција

Lider - 23.09.2016

Австрискиот канцелар Кристијан Керн се надева дека средбата на врвот, на која тој ќе биде домаќин во претстојниот викенд, ќе ја натера ЕУ да преземе побрзи дејствија за справување со миграциската криза, но не посочи никакви амбициозни конкретни цели ...

Керн: Проблемот со миграцијата нема да се реши ниту следната година

Lider - 23.09.2016

Австрискиот канцелар Кристијан Керн изјави дека од заседанието на Генералното собрание на ОН ќе се врати во Виена со уверување оти проблемот со миграцијата во Европа нема да биде решен ниту оваа есен, ниту следната година.

Самит за бегалската криза во Виена

Р.С.Европа - 22.09.2016

Премиерите од регионот в сабота ќе учествуваат на Самит за бегалската криза кој ќе се одржи во Виена. Самитот го организира австрискиот канцелар Кристијан Керн, а на него ќе учествуваат девет премиери од земјите на таканаречената балканска рута.

Премиерите од регионот на Самит за балканската рута во Виена

Сител - 22.09.2016

На покана од австрискиот канцелар Кристијан Керн, в сабота во Виена ќе биде одржан Самит за бегалската криза на кој ќе присуствуваат девет премиери од земјите на таканаречената балканска рута.

Премиерите од регионот на Самит за балканската рута во Виена

А1 On - 22.09.2016

На покана од австрискиот канцелар Кристијан Керн, в сабота во Виена ќе биде одржан Самит за бегалската криза на кој ќе присуствуваат девет премиери од земјите на таканаречената балканска рута.

Премиерите од регионот на Самит за балканската рута во Виена

+инфо - 22.09.2016

Во сабота во Виена ќе биде одржан Самит за бегалската криза на кој ќе присуствуваат девет премиери од земјите на таканаречената балканска рута. На покана од австрискиот канцелар Кристијан Керн, в сабота во Виена ќе биде одржан Самит за бегалската ...

Премиерите од регионот на Самит за балканската рута во Виена...

Н.Македонија - 22.09.2016

Премиерите од регионот на Самит за балканската рута во Виена На покана од австрискиот канцелар Кристијан Керн, в сабота во Виена ќе биде одржан Самит за бегалската криза на кој ќе присуствуваат девет премиери од земјите на таканаречената балканска ...

Премиерите од регионот на Самит за балканската рута во Виена

Lider - 22.09.2016

На покана од австрискиот канцелар Кристијан Керн, в сабота во Виена ќе биде одржан Самит за бегалската криза на кој ќе присуствуваат девет премиери од земјите на таканаречената балканска рута.

Премиерот Димитриев в сабота во Виена на самит „Миграцијата долж балканската рута“

ТВ21 - 21.09.2016

Премиерот Емил Димитриев, в сабота на покана на австрискиот канцелар Кристијан Керн во Виена ќе присуствува на Самитот „Миграцијата долж балканската ...

Керн и Курц за начинот на намалување на приливот на мигрантите

Телма - 21.09.2016

Австрискиот канцелар и министерот за надворешни работи, Кристијан Керн и Себастијан Курц повикаа во Њујорк на заедничка акција на Европската унија во врска со зајакнување на европските надворешни граници, како и за создавање на „Маршалов план“ за ...

Керн и Курц за начинот на намалување на приливот на мигрантите

ТВ21 - 21.09.2016

Австрискиот канцелар и министерот за надворешни работи, Кристијан Керн и Себастијан Курц повикаа во Њујорк на заедничка акција на Европската унија во врска со зајакнување на европските надворешни граници, како и за создавање на „Маршалов план“ за ...

Премиерот Димитриев в сабота во Виена на Самит „Миграцијата долж балканската рута“

Канал5 - 21.09.2016

Премиерот Емил Димитриев, в сабота на покана на австрискиот канцелар Кристијан Керн во Виена ќе присуствува на Самитот „Миграцијата долж балканската рута“, јави дописникот на МИА од Брисел.

Димитриев в сабота во Виена на Самит „Миграцијата долж балканската рута“

Вест - 21.09.2016

Премиерот Емил Димитриев, в сабота на покана на австрискиот канцелар Кристијан Керн во Виена ќе присуствува на Самитот „Миграцијата долж балканската рута“, јави дописникот на МИА од Брисел.

Керн и Курц за начинот на намалување на приливот на мигрантите

А1 On - 21.09.2016

Австрискиот канцелар и министерот за надворешни работи, Кристијан Керн и Себастијан Курц повикаа во Њујорк на заедничка акција на Европската унија во врска со зајакнување на европските надворешни граници, како и за создавање на „Маршалов план“ за ...

Димитриев во сабота во Виена на Самит „Миграцијата долж балканската рута“

Курир - 21.09.2016

Премиерот Емил Димитриев, во сабота на покана на австрискиот канцелар Кристијан Керн во Виена ќе присуствува на Самитот „Миграцијата долж балканската рута“, јави дописникот на МИА од Брисел.

САМИТ ВО ВИЕНА: В сабота премиерот Димитриев ќе дискутира на тема „Миграцијата долж балканската рута“

Телеграф - 21.09.2016

Станува збор за неформален самит во организација на владата на Австрија Премиерот Емил Димитриев в сабота, на покана од австрискиот канцелар Кристијан Керн, во Виена ќе присуствува на Самитот „Миграцијата долж балканската рута“, јави дописникот на ...

Керн и Курц за начинот на намалување на приливот на мигрантите

Сител - 21.09.2016

Австрискиот канцелар и министерот за надворешни работи, Кристијан Керн и Себастијан Курц повикаа во Њујорк на заедничка акција на Европската унија во врска со зајакнување на европските надворешни граници, како и за создавање на „Маршалов план“ за ...

Премиерот Димитриев во сабота на Самит во Виена

Press24 - 21.09.2016

Премиерот Емил Димитриев, в сабота на покана на австрискиот канцелар Кристијан Керн во Виена ќе присуствува на Самитот „Миграцијата долж балканската рута“, јави дописникот на МИА од Брисел.

Премиерот Димитриев в сабота во Виена на Самит „Миграцијата долж балканската рута“

Сител - 21.09.2016

Премиерот Емил Димитриев, в сабота на покана на австрискиот канцелар Кристијан Керн во Виена ќе присуствува на Самитот „Миграцијата долж балканската рута“, јави дописникот на МИА од Брисел.

Керн и Курц за начинот на намалување на приливот на мигрантите

Алфа - 21.09.2016

Двајцата австриски функционери говореа во пресрет на регионалниот самит за бегалците во Виена, кој треба да биде одржан в сабота. Австрискиот канцелар и министерот за надворешни работи, Кристијан Керн и Себастијан Курц повикаа во Њујорк на заедничка ...

Керн и Курц за начинот на намалување на приливот на мигрантите

+инфо - 21.09.2016

Австрискиот канцелар и министерот за надворешни работи повикаа во Њујорк на заедничка акција на Европската унија за зајакнување на европските граници. Австрискиот канцелар и министерот за надворешни работи, Кристијан Керн и Себастијан Курц повикаа ...

Премиерот Димитриев со Ангела Меркел во Виена на Самит „Миграцијата долж балканската рута"

Вечер Прес - 21.09.2016

Од Европската комисија потврдија дека станува збор за неформален Самит во организација на Владата на Австрија, каде што по најавите за нов наплив на бегалци долж западнобалканската мигрантска рута, лидерите на земјите што се наоѓаат на овој пат се ...

ЕУ заедно да ги зајакне границите, приливот на мигранти да се намали

Вечер Прес - 21.09.2016

Двајцата австриски функционери говореа во пресрет на регионалниот самит за бегалците во Виена, кој треба да биде одржан в сабота Австрискиот канцелар и министерот за надворешни работи, Кристијан Керн и Себастијан Курц повикаа во Њујорк на заедничка ...

Премиерот Димитриев в сабота во Виена на Самит „Миграцијата долж балканската рута“

Lider - 21.09.2016

Премиерот Емил Димитриев, в сабота на покана на австрискиот канцелар Кристијан Керн во Виена ќе присуствува на Самитот „Миграцијата долж балканската рута“, јави дописникот на МИА од Брисел.

Нова помош за Македонија и за земјите од Западен Балкан: Одлука да запре политиката на добредојде на бегалците

Сител - 19.09.2016

Познатата сентенца на Ангела Меркел ,,Ние го можеме тоа’’ со која им посака добредојде на милионите мигранти, по виенскиот самит посветен на бегалците што ќе се одржи во сабота ќе се трансформира во ,,Ние повеќе не можеме да издржиме’’ Австриски ...

На Виенскиот самит ќе и се стави крај на политиката на добредојде за мигрантите

Вечер Прес - 19.09.2016

Австриски Куриер пишува дека на Самитот во Виена на кој покрај, Австрија и Германија ќе присуствуваат и Македонија и земјите од Западен Балкан, ќе се донесе политичка одлука за крај на културата на добредојде за мигрантите.