TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Солана оптимист за ЕУЛЕКС

Алсат-М - 22.11.2008

Шефот за надворешна политика ЕУ Хавиер Солана, изјави дека се надева оти ЕУЛЕКС ќе се рапореди на кон крајот на декември. „Се надевам дека извештајот на Генералниот Секретар ќе се објави, што е можно побрзо, се надевам беќе идната недела “ , изјави Солана по средбата со првиот човек на ОН Бан Ки Мун.

Солана: Бан Ки Мун следната недела го поднесува извештајот за ЕУЛЕКС

Нетпрес - 22.11.2008

Генералниот секретар на ООН Бан Ки Мун би требало на почетокот на следната недела да поднесе извештај за реконструкција на УНМИК, изјавил високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Хавиер Солана. Солана во Њујорк разговарал со генералниот секретар на ООН околу планот за реконструкцијата на УНМИК, односно за разместувањето на мисијата на Европската мисија на Косово и Метохија.

Тачи:Планот на Белград е мртов

Макфакс - 22.11.2008

Планот на Обединетите нации(ОН) за идната мисија на Европската унија(ЕУ) на Косово, што го поддржува Белград, е „мртов“ и на маса е единствено планот од четири точки, предложен од Приштина. Ова вчера, во интервју за Радио Косово, го изјави премиерот на Косово, Хашим Тачи, кој повтори дека Приштина го отфрла планот во шест точки понуден од генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун.

Разговори на Браун со Сејдиу и Тачи за ЕУЛЕКС

А1 - 21.11.2008

Британскиот премиер Гордон Браун разговараше во Лондон со претседателот на Косово Фатмир Сејдиу и со премиерот Хашим Тачи кои од вчера се наоѓаат во работна посета на Велика Британија. Во текот на разговорот во Даунинг стрит 10, на кој присуствувал и британскиот шеф на дипломатијата Дејвид Милибанд, меѓудругото станало збор и за застојот во процесот на разместувањето на ЕУЛЕКС на целата косовска ...

Разговори на Гордон Браун со косовскиот претседател Сејдиу и премиерот Тачи

Канал5 - 21.11.2008

Британскиот премиер Гордон Браун разговараше во Лондон со претседателот на Косово Фатмир Сејдиу и со премиерот Хашим Тачи кои од вчера се наоѓаат во работна посета на Велика Британија, јави дописникот на МИА од Лондон. Во текот на разговарот во Даунинг стрит 10, на кој присуствувал и британскиот шеф на дипломатијата Дејвид Милибанд, меѓудругото станало збор и за застојот во процесот на ...

Јеремиќ ја нервира Европа

Нетпрес - 21.11.2008

Шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ е меѓу најнепопуларните политичари од Балканскиот регион во Европа. Тој во разговорите со странски дипломати често делел лекции па поради тоа мнозинството сакале да го избегнат. Додека рејтингот на Јеремиќ растe во Србија поради таквото популистичко однесување, неговиот рејтинг во регионот и меѓународните институции опаѓа, пишува денес “Блиц“.

Фрид уверен во „флексибилност“ на Приштина за Еулекс

Кирилица - 21.11.2008

- Уверен сум дека ќе се покаже неопходна флексибилност и дека Еулекс ќе биде распореден, нагласи Фрид. Солана денеска ќе има средба во Њујорк со Бан Ки-мун со кој ќе разгледа иницијатива за реконфигурација на мисијата на ОН на ...

Косовски политичари и правници на дебата во Охрид?!

Форум - 21.11.2008

Претставници на Министерството за правда на Косово, судии, обвинители и други правни експерти три дена во Охрид дебатирале околу нацрт-предлогот кој се однесувал на измените на судскиот систем на Косово кој поради застареност не бил во согласност со европските регулативи, пренесе вчера охридското Супер радио На средбата биле присутни и претставници на Американската амбасада во Приштина и на ...

ЕУЛЕКС спремна да започне со работа во декември

Нетпрес - 21.11.2008

Претставници на европската мисија ЕУЛЕКС во Приштина, соопштиле дека преговорите со косовските институции продолжуваат, и мисијата ќе биде подготвена да започне со работа во почетокот на декември. “Преговорите идат во добар правец и ЕУЛЕКС ќе биде спремна да започни со работа следниот месец.

Разговори за Еулекс

Макфакс - 21.11.2008

Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) Хавиер Солана, денеска во Њујорк со генералниот секретар за Обединетите нации (ОН) Бан Ки Мун ќе разговара за распоредувањето на мисијата Еулекс. ЕУ настојува Еулекс во декември да биде распореден на целата територија на Косово, врз основа на Заедничкиот акционен план што членките на Унијата го усвоија во февруари.

Разговори на Гордон Браун со косовските лидери

Кирилица - 21.11.2008

Во текот на разговарот во Даунинг стрит 10, на кој присуствувал и британскиот шеф на дипломатијата Дејвид Милибанд, меѓудругото станало збор и за застојот во процесот на разместувањето на ЕУЛЕКС на целата косовска територија, вклучувајќи ја и областа во северниот дел на државата, населен главно со Срби, како и за процесот за реконфигурација на УНМИК.

Шесте точки се денешна топ-тема во Србија

Форум - 21.11.2008

Планот во шест точки денес е главна тема во српските медиуми. Претседателот на Србија, Борис Тадиќ , разговарал во четвртокот со делегација на србите од Косово за безбедносната ситуација во покраината, во „светло на албанското незадоволство поради најавените реконфигурации на меѓународната цивилна мисија“, било изјавено од кабинетот на претседателотАмбасадорот на Рускиот амбасадор во ...

Солана бара помош од Рајс и Бан Ки-мун за ЕУЛЕКС

А1 - 20.11.2008

Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана денеска ќе разговара со американскиот државен секретар Кондолиза Рајс за, како што се очекува, ситуацијата на Косово, јави Танјуг. Солана утре во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун со кој, како што е потврдено вчера во Брисел, ќе се разгледуваат иницијативи за реконфигурација на УНМИК, односно ...

Протести во Косово поради планот на ОН

Утрински - 20.11.2008

Протести во Косово поради планот на ОН. Приштина– Протести против планот на ООН во шест точки се одржаа вчера во Приштина под паролата „Да го заштитиме суверенитетот на Косово“, пренесуваат агенциите. Организаторите на демонстрациите, неколку невладини и други организации на Косово, потенцираат дека суверенитетот и територијалниот интегритет на Косово не може да бидат предмет на преговори.

Солана ќе разговара со Кондолиза Рајс и Бан Ки-мун за ЕУЛЕКС

Канал5 - 20.11.2008

Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана денеска ќе разговара со американскиот државен секретар Кондолиза Рајс за, како што се очекува, ситуацијата на Косово, јави Танјуг. Солана утре во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун со кој, како што е потврдено вчера во Брисел, ќе се разгледуваат иницијативи за реконфигурација на УНМИК, односно ...

Солана ќе разговара со Кондолиза Рајс и Бан Ки-мун за ЕУЛЕКС

Алсат-М - 20.11.2008

Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана денеска ќе разговара со американскиот државен секретар Кондолиза Рајс за, како што се очекува, ситуацијата на Косово. Солана утре во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун со кој, како што е потврдено вчера во Брисел, ќе се разгледуваат иницијативи за реконфигурација на УНМИК, односно за ...

Планот на ОН е вовед во поделба на Косово

Алсат-М - 20.11.2008

Во Приштина се одржа дебата за ситуацијата на Косово 9 месеци по независноста. Со планот од шест точки што се уште е на маса, Европската Унија на Србија и го олеснува интегрирањето во нејзините структури, додека пак на Косово иницира замрзнување на проблемот со голема опасност за поделбата на државата по етнички линии.

Косово: Опозицијата скептична за ефективноста на одбивањето на планот од 6 точки

Алсат-М - 20.11.2008

Претставниците на институциите на Косово и политичките партии од власта сметаат дека доколку планот од 6 точки на ООН се имплементира без волјата на косоварите ќе предизвикува криза и нестабилност во земја. Опозицијата стравува дека одбивањето на официјална Приштина не е искрено и сигурно.

Вашингтон: Хавиер Солана на разговори со Кондолиза Рајс за Косово

Р.С.Европа - 20.11.2008

Евро комесарот за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана денеска ќе разговара со американскиот државен секретар Кондолиза Рајс за, како што се очекува, ситуацијата на Косово. Солана утре во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки-мун за реконфигурација на УНМИК, односно за разместување на ЕУЛЕКС на Косово во пресрет на седницата на Советот за безбедност, ...

Солана ќе разговара со Кондолиза Рајс и Бан Ки-мун за ЕУЛЕКС

Кирилица - 20.11.2008

Солана утре во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун со кој, како што е потврдено вчера во Брисел, ќе се разгледуваат иницијативи за реконфигурација на УНМИК, односно за разместување на ЕУЛЕКС на Косово во пресрет на седницата на Советот за безбедност на ОН, која ќе биде одржана во почетокот на идната недела.

Јеремиќ: Косовските Албанци се закануваат со насилство

Нетпрес - 20.11.2008

Министерот за надворешни работи на Србија, Вук Јеремиќ, предупредува дека по повод притисокот за признавање на независноста на косово и проблемот за располагање на мисијата на ЕУ, ЕУЛЕКС, косовски Албанци упатиле закани за насилство, објавува агенцијата Бета.

Тачи: Сега Kосово има сопствени точки за ЕУЛЕКС

Нетпрес - 20.11.2008

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјавил за ББС дека шесте точки предложени од ООН за мисијата на Европската Унија се неприфатливи. “Косово ја пречекува, ја поканува мисијата ЕУЛЕКС во Косово. Ќе имаме тесна соработка ако европската мисијата се распростри низ целата косовска територија.

Солана и Рајс ќе разговараат за Косово

Форум - 20.11.2008

Високиотиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Хавиер Солана, денес во Вашингтон ќе разговара со американската државна секретарка во заминување, Кондолиза Рајс, за ситуацијата во Косово, пренесува српската национална новинска агенција Танјуг.

Протести во Косово против мисијата на Еулекс

А1 - 19.11.2008

Мрежа невладини организации на Косово за денеска најавија протест против разместувањето на Еулекс според планот на генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки Мун. Водачот на движењето Самоопределување Албин Курти, на прес конференција ги повика граѓаните да дојдат во што поголем број. Тој најави дека иако протестот е најавен, полицијата најверојатно ќе ги спречи да дојдат до Приштина.

Демонстрации во Приштина против планот на ОН за Косово

Канал5 - 19.11.2008

Десетици илјади демонстранти денеска на пладне минаа низ улиците на косовскиот главен град Приштина во знак на протест против планот на ОН, што тие го гледаат како чекор кон поделба на Косово, соопштија агенциите. Толпата од околу 30.000 лица се собра за да го подджи ставот на косовските лидери за отфрлање на планот за разместување на мисијата на ЕУ- ЕУЛЕКС, што беше одобрен од Србија.

Приштина: Невладини организации и граѓани мирно протестираа против планот од 6 точи

Алсат-М - 19.11.2008

Десетина илјади граѓани денеска протестираа во Приштина против договорот од шест точки на ОН и Србија за распоредување на мисијата ЕУЛЕКС. Зградата пред која се протестираше беше целосно празна, откако персоналот на ЕУЛЕКС уште рано утрината се евакуираа од просториите.

Сејдиу: Распоредување на ЕУЛЕКС само според Уставот и планот на Ахтисари

Алсат-М - 19.11.2008

Претседателот Фатмир Сејдиу смета дека нема да има смисла ако ЕУЛЕКС не се распореди на целата територија на Косово. Пред заминувањето во официјална посета на велика Британија каде утре заедно со премиерот Хашим Тачи, ќе се сретнат со британскиот премиер Бордон Браун, Сејдиу најави дека ставот на Приштина за планот од 6 точки на Бан Ки Мун останува непроменет.

Протести во Приштина

Алсат-М - 19.11.2008

Протести против планот на ООН во шест точки се одржуваат денеска во Приштина под паролата “Да го заштитиме суверенитетот на Косово“, пренесуваат агенциите. Организаторите на демонстрациите, неколку невладини и други организации на Косово, потенцираат дека суверенитетот и територијалниот интегритет на Косово не може да бидат предмет на преговори.

Сејдиу и Тачи во посета на Британија

Алсат-М - 19.11.2008

Претседателот на Косово, Фатмир Сејдиу и премиерот Хашим Тачи се поканети викендов на посета во Лондон. Според најавите тие таму ќе се сретнат со највисокото раководство на Велика Британија. За време на посетата ќе се сретнат со премиерот Гордон Браун и министерот за надворешни работи Дејвид Милибанд.

Протести во Приштина

Макфакс - 19.11.2008

Протести против планот на ООН во шест точки се одржуваат денеска во Приштина под паролата “Да го заштитиме суверенитетот на Косово“, пренесуваат агенциите. Организаторите на демонстрациите, неколку невладини и други организации на Косово, потенцираат дека суверенитетот и територијалниот интегритет на Косово не може да бидат предмет на преговори.

Протести против распоредувањето на мисијата на Еулекс

Макфакс - 19.11.2008

Мрежа невладини организации на Косово за денеска најавија протест против разместувањето на Еулекс според планот на генералниот секретар на Обединетите нации(ОН) Бан Ки Мун. Водачот на движењето Самоопределување Албин Курти, на прес конференција ги повика граѓаните да дојдат во што поголем број. Тој најави дека иако протестот е најавен, полицијата најверојатно ќе ги спречи да дојдат до Приштина.

Демонстрации во Приштина против планот на ОН

Алфа - 19.11.2008

Десетици илјади Косовари протестираа низ улиците на Приштина под паролата - Да го заштитите суверенитетот на Косово. Демонстрантите се против планот на Обединетите нации кој според нив води кон поделба на новата држава оти гарантира зачувување на мисијата на ОН во северниот српски дел на Косово и по завршувањето на мандатот на меѓународната организација.

Приштина: Протест под мотото „Да го одбраниме Косово“

Р.С.Европа - 19.11.2008

Во Приштина денеска се одржува протест, под мотото Да го одбраниме Косово, против планот од 6 точки на генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун во врска со распоредувањето на мисијата ЕУЛЕКС. Организаторите на протестот, движењето Самоопределување и уште неколку невалдини организации, сметаат дека со планот на Бан Ки Мун се исполнуваат барањата на Белград и мисијата ЕУЛЕКС не се ...

Приштина не го прифаќа планот за распоредување на ЕУЛЕКС

Н.Македонија - 19.11.2008

Властите во Приштина вчера го отфрлија планот за целосно распоредување на мисијата на ЕУ (ЕУЛЕКС) на територијата Косово наредниот месец и покрај повикот на заменик-државниот секретар на САД, Даниел Фрид, за наоѓање заеднички прифатливо решение за европската мисија, јави АФП.

Косово му рече „не“ на ЕУЛЕКС

А1 - 18.11.2008

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу изјави денеска дека косовските институции го отфрлија планот во шест точки за распоредување на ЕУЛЕКС и дека се залагаат за распоредување на мисијата на ОН во согласност со косовските закони. Сејдиу, како што објавија косовски медиуми, прочитал соопштение кое содржи четири точки по тричасовниот разговор со американскиот претставник Даниел Фрид, шефот на ...

Демонстрации против „Еулекс“ во Приштина

Дневник - 18.11.2008

Демонстрации против „Еулекс“ во Приштина. Петнаесет невладини организации на Косово утре ќе демонстрираат во Приштина поради незадоволство за планот од шест точки на ОН за распоредување на „Еулекс“. Мото на протестот на невладините организации ќе биде „Сите против планот од шест точки на Бан Ки-мун за Косово“.

Албанија ја поддржа Приштина за противењето на планот на ООН

Алсат-М - 18.11.2008

Албанија целосно го поддржува ставот на Приштина околу противењето на планот од шест точки на Светската организација, јавува дописникот на Макфакс. Шефот на албанската дипломатија Лулзим Баша изјави дека официјална Тирана со внимание, но и голема загриженост, го следи развојот на настаните на Косово.

Косовските официјални лица одбија план во шест точки за распоредување на Еулекс

Канал5 - 18.11.2008

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу изјави денеска дека косовските институции го отфрлија планот во шест точки за распоредување на Еулекс и дека се залагаат за распоредување на мисијата на ОН во согласност со косовските закони. Сејдиу, како што објавија косовски медиуми, прочитал соопштение кое содржи четири точки по тричасовниот разговор со американскиот претставник Даниел Фрид, шефот на ...

НАТО бара зачувување на Косово као единствена административна единица

Алсат-М - 18.11.2008

Парламентарното собрание на НАТО усвои резолуција за Косово на годишната средба која се одржа во Валенсија, Шпанија. Првиот повик беше насочен кон владите и парламентите на 26-те земји членки на алијансата за нивната ангажираност да обезбеди мир и стабилност во Косово преку воено и цивилно присуство.

Јеремиќ - ЕУЛЕКС да постапува како и УНМИК

Телма - 18.11.2008

Мисијата ЕУЛЕКС треба да биде во согласност со Резолуцијата 1244, изјави шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ. Јеремиќ, во синоќешната изјава за Радиотелевизија на Србија, рече дека „мисијата ЕУЛЕКС треба да постапува исто како УНМИК, во согласност со Резолуцијата 1244“.

Косово понуди свој план за ЕУЛЕКС

Алсат-М - 18.11.2008

Косовскиот претседател го претстави денеска планот на Приштина за разместување на Еулекс, кој се темели на почитување на независноста, планот на Марти Ахтисари и Уставот. Претседателот Фатмир Сејдиу и косовскиот премиер Хашим Тачи повторно се сретнаа со американскиот претставник Даниел Фрид, откако во понеделникот го одбија планот од шест точки за мисијата Еулекс, којшто Обединетите нации го ...

Албанија ја поддржа Приштина за противењето на планот на ООН

Макфакс - 18.11.2008

Албанија целосно го поддржува ставот на Приштина околу противењето на планот од шест точки на Светската организација, јавува дописникот на Макфакс. Шефот на албанската дипломатија Лулзим Баша изјави дека официјална Тирана со внимание, но и голема загриженост, го следи развојот на настаните на Косово.

Косовските официјални лица одбија план во шест точки за распоредување на Еулекс

Кирилица - 18.11.2008

Сејдиу, како што објавија косовски медиуми, прочитал соопштение кое содржи четири точки по тричасовниот разговор со американскиот претставник Даниел Фрид, шефот на цивилната канцеларија Питер Фејт и со премиерот Хашим Тачи. Во првата точка се наведува дека „се бара брзо распоредување на Еулекс на Косово во согласност со мандатот предвиден со декларацијата за независност“.

Даниел Фрид: Мисијата Еулекс да се распореди на целата територија на Косово

Кирилица - 18.11.2008

- Мисијата Еулекс е најамбициозна мисија и САД во целост ја поддржуваат. Поради тоа потпишавме спогодба со ЕУ и ние сме дел до таа мисија. Колку побрзо мисијата биде воспоставена и го заврши својот мандат, толку поодобро за сите, истакна Фрид по состанокот со претседателот и премиерот на Косово, Фатмир Сејдиу и Хашим Тачи.

Јеремиќ – Мисијата ЕУЛЕКС во согласност со Резолуцијата 1244

Макфакс - 18.11.2008

Мисијата ЕУЛЕКС треба да биде во согласност со Резолуцијата 1244, изјави шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ. Јеремиќ, во синоќешната изјава за Радиотелевизија на Србија, рече дека „мисијата ЕУЛЕКС треба да постапува исто како УНМИК, во согласност со Резолуцијата 1244“.

Тачи: Проблемот е во Белград

Макфакс - 18.11.2008

Документот за шесте точки за распоредувањето на мисијата Еулекс не е прифатлив за Косово, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи. Тој, во интервју за српската медиумска мрежа „Б92“, истакна дека мисијата на Европската унија е прифатлива само согласно планот на Марти Ахтисари.

Тачи: Ќе ги прифатиме неповолните услови за Приштина поради ЕУ

Нетпрес - 18.11.2008

Премиерот на Косово, Хашим Тачи рекол дека Приштина ќе ја прифати мисијата ЕУЛЕКС на територијата на Косово и со условите кој не се поволни за неа, но со поддршка на Европската унија. Приштина го поддржува ЕУЛЕКС на Косово, но не со спорните шест точки од планот на генералниот секретар на Обединетите нации.

Косовските официјални лица одбија план во шест точки за распоредување на Еулекс

Сител - 18.11.2008

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу изјави денеска дека косовските институции го отфрлија планот во шест точки за распоредување на Еулекс и дека се залагаат за распоредување на мисијата на ОН во согласност со косовските закони. Сејдиу, како што објавија косовски медиуми, прочитал соопштение кое содржи четири точки по тричасовниот разговор со американскиот претставник Даниел Фрид, шефот на ...

Косово понуди свој план за Еулекс

Макфакс - 18.11.2008

Косовскиот претседател го претстави денеска планот на Приштина за разместување на Еулекс, кој се темели на почитување на независноста, планот на Марти Ахтисари и Уставот. Претседателот Фатмир Сејдиу и косовскиот премиер Хашим Тачи повторно се сретнаа со американскиот претставник Даниел Фрид, откако во понеделникот го одбија планот од шест точки за мисијата Еулекс, којшто Обединетите нации го ...

Косовските власти го одбија планот во шест точки за распоредување на Еулекс

Алфа - 18.11.2008

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу изјави денеска дека косовските институции го отфрлија планот во шест точки за распоредување на Еулекс и дека се залагаат за распоредување на мисијата на ОН во согласност со косовските закони. Сејдиу, како што објавија косовски медиуми, прочитал соопштение кое содржи четири точки по тричасовниот разговор со американскиот претставник Даниел Фрид, шефот на ...

Ќе ги прифатиме условите поради ЕУ

Вечер Прес - 18.11.2008

Премиерот на Косово Хашим Тачи, рекол дека Приштина сепак ќе ја прифати мисијата ЕУЛЕКС на територијата на Косово и со условите што не се поволни за неа, но со поддршка на Европската унија. Приштина го поддржува ЕУЛЕКС на Косово, но не со спорните шест точки од планот на генералниот секретар на Обединетите нации.

Даниел Фрид во посета на Приштина

Алсат-М - 17.11.2008

Американскиот помошник државен секретар Даниел Фрид денеска ќе допатува во Приштина. Тој со косовските официјални претставници ќе разговара за почетокот на функционирањето на мисијата Еулекс. Косовскиот премиер Хашим Тачи го поздрави најавеното пристигнување на Фрид, оценувајќи дека таа посета може да придонесе за решавање на несогласувањето меѓу Приштина и меѓународната заедница.

Во Приштина во среда ќе се оддржат демонстрации

Алсат-М - 17.11.2008

Повеќе невладини организации од Косово во среда најавија демонстрации во Приштина против „наметнувањето услови за разместување на мисијата Еулекс“. Организаторите на протестот најавија дека ќе се соберат, меѓудругото, и за да го изразат незадоволството од „нетранспарентноста на косовските официјални лица“- претседателот и премиерот, во текот на преговорите со меѓународната заедница за ...

Фрид: Косовската влада има свој став кој треба да го почитуваме

Алсат-М - 17.11.2008

Косово е независна и суверена држава и ставовите на институциите треба да се земат предвид при распоредувањето на ЕУЛЕКС. Ова го изјави помошник државниот секретар на САД, Даниел Фриед, при посетата на Приштина, во време кога косовската политика е преоптоварена околу прашањето за договорот од 6 те точки меѓу ОН и Белград.

Планот на ОН и Србија е опасност и за Македонија

Алсат-М - 17.11.2008

Евентуалното спроведување на планот од 6 точки од старана на генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, за распоредување на ЕУЛЕКС во Косово, претставува опасност за Македонија и за земјите од регионот. Ова го оценуваат за Алсат експертите за политички и правни прашања во земјава Јетон Шасивари и Билијана Ванковска.

Косоварите револтирани 6-те точки на Бан Ки Мун

Алсат-М - 17.11.2008

Планот од 6 точки на генералниот секретар на ООН, Бан Ки Мун за северниот дел на Косово, предизвика збунетост и револт кај граѓаните на Косово. Нивните ставови се идентични дека тоа тешко ја повредува независноста на Косово, и територијалниот интегритет. Дел од нив сепак, сметаат дека причина за овој план е пакетот на Ахтисари, кој оставил простор за вакви интервенции.

Даниел Фрид во „убедителна мисија“ на Косово

Алфа - 17.11.2008

Американскиот помошник државен секретар Даниел Фрид попладнево во Приштина разговара со косовските лидери во обид да се изнајде решение за прблемот околу почетокот на мисијата Еулекс. Тој се обидува да ги увери премиерот Хашим Тачи и претседателот Фатмир Сејдиу во неопходноста од прифаќање на планот на генералниот секретар на ОН, Бан Ки – Мун кој беше договорен со Белград, а косовските власти го ...

Даниел Фрид ќе ја посети Приштина

Кирилица - 17.11.2008

Во маратонските преговори минтата недела меѓу косовскиот претседател и премиер, Фатмир Сејдиу и Хашим Тачи, со дипломатите од западните земји, не е најдено решение за шест точки со кои се уредуваат правата на Србите во местата каде тие се мнозинско население.

Даниел Фрид ќе ја посети Приштина

Нетпрес - 17.11.2008

Американскиот заменик-државен секретар, Даниел Фрид, ќе пристигне денеска во Kосово, објавуваат српскитре медиуми. Косовскиот премиер, Хашим Тачи, посочил дека посетата на Фрид може да придонесе за решавање на несогласувањето околу реконфигурацијата на меѓународното присуство во ...

Даниел Фрид во посета на Приштина

Алфа - 17.11.2008

Американскиот помошник државен секретар Даниел Фрид денеска ќе допатува во Приштина каде со косовските официјални претставници ќе разговара за почетокот на функционирањето на мисијата Еулекс. Косовскиот премиер Хашим Тачи го поздрави најавеното пристигнување на Фрид, оценувајќи дека таа посета може да придонесе за решавање на несогласувањето меѓу Приштина и меѓународната заедница.

Мисијата Еулекс да се распореди на целата територија на Косово

Сител - 17.11.2008

Американскиот помошник-државен секретар Даниел Фрид изјави денеска во Приштина дека САД сметаат оти мисијата Еулекс треба да се распореди на целата територија на Косово, а оти косовската Влада е влада на суверена држава, која треба да ги слуша другите, но која сама одлучува за прашањата кои се однесуваат на Косово. - Мисијата Еулекс е најамбициозна мисија и САД во целост ја поддржуваат.

Приштина: Даниел Фрид на разговори со косовските власти

Р.С.Европа - 17.11.2008

Американскиот помошник државен секретар Даниел Фрид денеска ќе допатува во Приштина на разговори со косовските власти за почетокот на функционирањето на мисијата ЕУЛЕКС. Косовскиот премиер Хашим Тачи изрази надеж дека посетата на Фрид ќе придонесе за надминување на несогласувањата меѓу Приштина и меѓународната заедница околу функционирањето на ...

Фрид во дипломатска мисија на Косово

Макфакс - 17.11.2008

Американскиот дипломат Даниел Фрид денеска попладне ќе пристигне во Приштина, каде ќе оствари средба со косовскиот претседател Фатмир Сејдиу и премиерот Хашим Тачи. Според косовскиот весник „Експрес“, на средбата американскиот дипломат треба да му го соопшти на косовскиот државен врв својот став околу планот на ООН за распоредување на мисијата Еулекс на ЕУ на северот на Косово, каде мнозинство ...

„Коха Диторе“: Се очекува отфрлање на планот на ОН за распоредување на Еулекс

Кирилица - 17.11.2008

Планот од шест точки, постигнат меѓу Обединетите нации и Белград, што е договорен без согласноста на Приштина, според навестувањата од главниот град на Коово ќе биде отфрлен, но има навестувања дека договор за распоредување на мисијата Еулекс многу брзо може да биде постигнат меѓу Приштина и Брисел, пишува денеска приштинскиот весник „Коха ...

„Коха Диторе“: Се очекува отфрлање на планот на ОН за распоредување на Еулекс

Алфа - 17.11.2008

Планот од шест точки, постигнат меѓу Обединетите нации и Белград, што е договорен без согласноста на Приштина, според навестувањата од главниот град на Коово ќе биде отфрлен, но има навестувања дека договор за распоредување на мисијата Еулекс многу брзо може да биде постигнат меѓу Приштина и Брисел, пишува денеска приштинскиот весник „Коха Диторе“.

Косово против планот за распоредување на ЕУЛЕКС

Макфакс - 17.11.2008

Косово продолжува да се спротивставува на компромисниот договор меѓу Србија, Европската унија и ООН за распоредувањето на ЕУЛЕКС, мисија на ЕУ на Косово и оваа позиција нема да се промени. Ова денеска го изјави косовскиот премиер Хашим Тачи, додавајќи дека властите во Приштина ќе одат до крај. „Косово нема да ја промени позицијата. Имаме државна позиција и ќе ја заштитуваме до крај“, рече Тачи.