TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од утрешните консултации Нимиц-Василакис зависи дали летово ќе има динамика во преговорите

Канал5 - 13.07.2008

Утрешната средба Нимиц - Василакис во Њујорк треба да му помогне на медијаторот да утврди дали има смисла преговорите за името да продолжат за време на летните одмори.

Продолжуваат разговорите за името

Макфакс - 13.07.2008

Македонско – грчките разговори околу разликите за името, што се водат со посредство на Метју Нимиц, продолжуваат на почетокот на идната недела.

Со името да се решава и егејското прашање

Време - 12.07.2008

Средбата на Метју Нимиц со преговарачот за името и со шефот на Кабинетот на премиерот, Никола Димитров и Мартин Протуѓер, помина во детална расправа за последниот пакет-предлози на посредникот.

Македонија ги одби предлог идеите на Нимиц

Вест - 12.07.2008

Посредникот во спорот за името Метју Нимиц добил низа забелешки од македонскиот преговарачки тим завчера во Њујорк за многу детали од рамката која тој ја достави при неговата последна посета на Скопје на 27 ...

Македонија го искара Нимиц за излегување од овластувањата

Утрински - 12.07.2008

На Нимиц му бил доставен и писмен одговор на предлозите што ги донесе при посетата на Македонија Македонија му ги достави забелешките на медијаторот од ОН во спорот со името Метју Нимиц на неговите последни ...

Донкихотска битка за името

Дневник - 12.07.2008

Македонија не прифаќа политика на „морков и стап" во однос на прашањето за името и зачленувањето на земјата во НАТО или во ЕУ и нема да подлегне на притисоци за да влезе во алијансата.

Нова фаза во преговорите за името

Кирилица - 12.07.2008

По последната средба на македонските претставници во преговорите во спорот за името со Грција, преговарачот Никола Димитров и шефот на кабинетот на премиерот, Мартин Протуѓер , разговорите за името влегуваат ...

Критики за предлозите на Нимиц

Н.Македонија - 12.07.2008

Македонската преговарачка двојка во Њујорк, Никола Димитров и Мартин Протогер, на вчерашната средба со посредникот за името Метју Нимиц настапиле со отфрлање на последниот пакет кој Нимиц го донесе во Скопје и ...

Консултации за името во Њујорк

А1 - 11.07.2008

Денешната средбата, за разлика од претходните слични, наместо во канцелариите на Нимиц или во ОН, се одржа во македонската мисија во Њу Јорк во близина на зградата на светската организација.

Разговорите за името влегуваат во нова фаза

А1 - 11.07.2008

По вчерашната средба на македонските претставници во преговорите, преговарачот Димитров и шефот на кабинетот на Премиерот, Мартин Протуѓер, разговорите за името влегуваат во нова фаза.

Нимиц ги собира реакциите од неговите последни предлози

Утрински - 11.07.2008

Димитров треба да ја пренесе пораката дека повеќето негови последни предлози не се прифатливи за нашата земја Македонија останува во преговорите за името, но нема да прифати компромис кој ќе значи чепкање во ...

Нема компромис на сметка на идентитетот

Време - 11.07.2008

Со одвоените технички консултации, кои почнаа вчера во седиштето на ОН во Њујорк, Метју Нимиц продолжи со посредувањето на долгите преговори меѓу Македонија и Грција.

НЕТ: Македонија ги одби предлозите на Метју Нимиц

Канал5 - 11.07.2008

Атина, 11 јули (МИА) - Македонија го отфрли пакетот идеи претставен од специјалниот посредник на Обединетите нации во спорот со името, Метју Нимиц, објави денеска грчката телевизија НЕТ, повикувајќи се на ...

МАКЕДОНИЈА ГИ ОДБИ ПРЕДЛОЗИТЕ НА МЕТЈУ НИМИЦ

Сител - 11.07.2008

Македонија го отфрли пакетот идеи претставен од специјалниот посредник на Обединетите нации во спорот со името, Метју Нимиц, објави денеска грчката телевизија НЕТ, повикувајќи се на дипломатски извори.

УТРИНСКИ ВЕСНИК: Нимиц ги собира реакциите од неговите предлози

Нетпрес - 11.07.2008

УТРИНСКИ ВЕСНИК: Нимиц ги собира реакциите од неговите предлози Македонија останува во преговорите за името, но нема да прифати компромис кој ќе значи чепкање во националниот идентитет.

Грчкиот преговарач Василакис на "сослушување" кај Нимиц

Вечер Прес - 11.07.2008

По средбата на македонските претставници, Мартин Протоѓер и Никола Димитров во Њујорк со посредникот во спорот за името Метју Нимиц, в понеделник средба на медијаторот со грчкиот претставник, Адамантиос ...

Димитров му го предаде одговорот на Нимиц

Канал5 - 10.07.2008

Пред малку во Њујорк заврши работниот ручек на медијаторот Метју Нимиц со преговарачот Никола Димитров, на кој присуствуваше и Мартин Протогер, шеф на кабинет на премиерот Никола Груевски.

Битка за идентитетот во Њујорк

Дневник - 10.07.2008

Битка за идентитетот во Њујорк Никола Димитров и Мартин Протоѓер ќе побараат од Нимиц да повлече дел од предлозите содржани во последниот пакет Македонија и понатаму активно ќе учествува во преговорите за ...

Двајца млади ни колку еден стар

Вест - 10.07.2008

Македонскиот преговарач во спорот за името Никола Димитров вчера, во придружба на шефот на кабинетот на премиерот Никола Груевски Мартин Протоѓер, отпатува во Њујорк каде што денеска и утре ќе имаат средба со ...

Продолжуваат разговорите за името

Кирилица - 10.07.2008

Денеска во Њујорк продолжуваат македонско-грчките разговори за разликите околу употребата на уставното име на Република Македонија.

Продолжуваат преговорите за името

Макфакс - 10.07.2008

Нова рунда преговори за проблемот што го има Грција со уставното име на Македонија, ќе се одржат денеска во Њујорк.

Се што е негирање на македонскиот идентитет е неприфатливо!

Вечер Прес - 10.07.2008

Македонските претставници во преговорите во спорот со името, Мартин Протоѓер и Никола Димитров во Њујорк на средба со посредникот Метју Нимиц го презентираа македонскиот став, а тоа е дека се што подразбира ...

Поделена Македонија им носи предлози на обединетите Грци

Н.Македонија - 10.07.2008

Во Њујорк утре треба да се одржи нова рунда разговори на посредникот Метју Нимиц со македонскиот преговарачки тим Никола Димитров - Мартин Протогер, по што во понеделник медијаторот ќе разговара со грчкиот ...

Остануваме активен учесник во преговорите за името

А1 - 09.07.2008

Македонската преговарачка екипа патува во Њујорк со прецизен план, на медијаторот Нимиц да му ја презентира македонската позиција дека земјата и покрај прекршувањето на времената спогодба од страна на Грција, ...

Црвенковски и Груевски се приближија за името

Дневник - 09.07.2008

Државниот врв повторно се приближил во врска со спорот за името со Грција.

Нимиц повторно свика средба

Време - 09.07.2008

Во Обединетите нации во Њујорк деновиве ќе се одржат нова рунда преговори за спорот со името, дознава „Време“ од дипломатски извори.

Нимиц повторно ги спои Груевски и Црвенковски

Утрински - 09.07.2008

Претседателот и премиерот вчера го подготвуваа одговорот на последната посета на медијаторот Тамара Грнчароска Македонскиот претседател и премиер вчера го подготвуваа одговорот на последната „посета“ на ...

Разговорите за разликите околу името продолжуваат во Њујорк

Макфакс - 09.07.2008

Разговорите за разликите околу името продолжуваат на крајот на оваа недела во Обединетите нации во Њујорк.

Можно е Нимиц да претстави нов предлог за името

Нетпрес - 09.07.2008

Можно е Метју Нимиц, медијатор на ООН во спорот меѓу Атина и Скопје за името, по одделните средби со преговарачите Никола Димитров и Адамантиос Василакис, на заедничка средба со нив идната недела да презентира ...

Македонија со свои предлози пред Нимиц за разрешување на спорот со името

Н.Македонија - 09.07.2008

Државниот врв вчера одржа уште една координација во врска со разликите со Грција за името на Македонија, од која немаше ниту официјално соопштение, ниту, пак, изјави за медиумите.

Неделава нова рунда консултации за името во Њујорк

А1 - 08.07.2008

Претседателот на Република Македонија Црвенковски денеска имаше консултативна средба со премиерот Груевски во врска со разговорите за разликите околу името меѓу Република Македонија и Република Грција што се ...

НОВИ КОНСУЛТАЦИИ НА ДРЖАВНИОТ ВРВ ЗА СПОРОТ ЗА ИМЕТО

Телма - 08.07.2008

Претпладнево започна средба на претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски на која се разговара за утврдување на заеднички став во врска со продолжението на преговорите во грчко-македонскиот ...

Средба Црвенковски-Груевски за името

Канал5 - 08.07.2008

Скопје, 8 јули (МИА) - Претседателот Бранко Црвенковски денеска ќе има координативна средба со премиерот Никола Груевски, во врска со разговорите за разликите околу името меѓу Република Македонија и Република ...

Консултативна средба на државниот врв во врска со спорот за името

Канал5 - 08.07.2008

Скопје, 8 јули (МИА) - Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски денеска имаше консултативна средба со премиерот Никола Груевски во врска со разговорите за разликите околу името меѓу Република ...

Димитров повторно придружуван од Протугер на консултации за името со Метју Нимиц

Канал5 - 08.07.2008

Метју Нимиц закажа нови одделни консултации со Македонија и Грција за името во Њујорк.

ЦРВЕНКОВСКИ И ГРУЕВСКИ РАЗГОВАРАА ЗА ИМЕТО

Сител - 08.07.2008

КОНСУЛТАТИВНА СРЕДБА НА ДРЖАВНИОТ ВРВ ВО ВРСКА СО СПОРОТ ЗА ИМЕТО ЦРВЕНКОВСКИ И ГРУЕВСКИ РАЗГОВАРАА ЗА ИМЕТО Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски денеска имаше консултативна средба со ...

ГРУЕВСКИ И ЦРВЕНКОВСКИ СОГЛАСНИ ОКОЛУ НЕГАТИВНОСТИТЕ ВО ПРЕДЛОГОТ НА НИМИЦ

Сител - 08.07.2008

ГРУЕВСКИ И ЦРВЕНКОВСКИ СОГЛАСНИ ОКОЛУ НЕГАТИВНОСТИТЕ ВО ПРЕДЛОГОТ НА НИМИЦ Северна Република Македонија или Република Северна Македонија – ова е предлогот кој Нимиц пред две недели го донесе во Скопје и ...

Координација на државниот врв за иметo

Макфакс - 08.07.2008

Средба во врска со разговорите за разликите со Грција околу името, ќе одржат претпладнево претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски.

Црвенковски и Груевски разговараат за името ...

Кирилица - 08.07.2008

Претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски денеска ќе имаат координативна средба во врска со разговорите за разликите околу името меѓу Република Македонија и Република Грција што се водат со ...

Државниот врв со свој предлог до Нимиц

Кирилица - 08.07.2008

Државниот врв се консултирал и за начинот како македонските предлози да му бидат доставени на Нимиц, дали преку пошта или лично на рака.

Без детали од средбата на државниот врв, Нимиц закажал нови разговори

Макфакс - 08.07.2008

Нема официјално детали од средбата што државниот врв на Македонија ја одржа денеска во врска со разговорите со Грција околу разликите за името.

Премиерот и претседателот согласни дека во предлогот на Нимиц има и неприфатливи точки. Разговорите продолжуваат

Вечер Прес - 08.07.2008

Премиерот и претседателот согласни дека во предлогот на Нимиц има и неприфатливи точки. Разговорите продолжуваат Дека не треба да се менува Уставот има поширок консензус.