TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Со утешна победа над Чиле македонските ракометари ги завршија олимписките квалификации

24 Вести - 10.04.2016

Во натпревар без резултатско значење, македонските ракометари ја победија селекцијата на Чиле со 30:27 полувреме 17:14. Откако по двата порази од Полска и Тунис, репрезентацијата на Македонија се збогува со шансата за настап на Олимписките игри во ...

Македонија го победи Чиле и се враќа дома

Телма - 10.04.2016

Во натпревар без резултатско значење, македонските ракометари ја победија селекцијата на Чиле со 30:27 полувреме 17:14. Откако по двата порази од Полска и Тунис, репрезентацијата на Македонија се збогува со шансата за настап на Олимписките игри во ...

Утешен триумф против Чиле за крај на неуспешните олимписки квалификации

Телма - 10.04.2016

Македонската ракометна репрезентација во натпревар без резултатско значење, со победа над Чиле од 30:27 (17:14) ги завршија неуспешните квалификации во Полска за Олимписките игри во Рио. Откако по двата порази од Полска и Тунис, репрезентацијата на ...

Со утешна победа над Чиле македонските ракометари ги завршија олимписките квалификации

Вест - 10.04.2016

Во натпревар без резултатско значење, македонските ракометари ја победија селекцијата на Чиле со 30:27 полувреме 17:14. Откако по двата порази од Полска и Тунис, репрезентацијата на Македонија се збогува со шансата за настап на Олимписките игри во ...

Македонските ракометари со победа над Чиле ги завршија квалификациите за ОИ

Утрински - 10.04.2016

Во натпревар без резултатско значење, македонските ракометари ја победија селекцијата на Чиле со 30:27 полувреме 17:14. Откако по двата порази од Полска и Тунис, репрезентацијата на Македонија се збогува со шансата за настап на Олимписките игри во ...

Утешна победа во крајот на квалификациите

ЗаЗабава - 10.04.2016

Ракометарите на Македонија славеа победа против Чиле во последниот натпревар од квалификациите за Олимписките игри во Рио со резултат 30:27. Наумче Мојсовски го одигра последниот натпревар за репрезентацијата, а селекторот Обрван одлучи овај ...

Сонот се претвори во кошмар: ОИ само на ТВ

Спортски - 10.04.2016

Кога беше најзначајно, нашите најдобри ракометари потфрлија, па сега олимпискиот сон ќе остане само тоа – сон. Во решавачкиот меч, Македонија доживеа пораз од Тунис со 32:26. Очекувавме победа што ќе ни донесе пласман на Олимписките игри, а ...

И во Рио само со пливачи

Вест - 10.04.2016

Место за Рио, оваа генерација ракометари може да се пакува за историјата. Ќе нe потсетува на некои блескави моменти, но, пред сe, ќе биде запаметена како губитничка во обидите да се пласира на Олимписки игри.

Македонија го победи Чиле за крај на квалификациите

СуперСпорт - 10.04.2016

Ракометарите на Македонија славеа победа против Чиле во последниот натпревар од квалификациите за Олимписките игри во Рио со резултат 30:27. Наумче Мојсовски го одигра последниот натпревар за репрезентацијата, а селекторот Обрван одлучи овај ...

„Фалангата“ разочарана тргнува назад, нема да го гледа мечот со Чиле

Екипа - 10.04.2016

ЕКИПА во Гдањск, Стеван Цаневски, Билјана Благоеска Петрушева Очајните изданија на ракометарите на теренот најмногу ги разочараа навивачите кои минаа речиси 2.000 километри за да дојдат во Гдањск и да им дадат поддршка на избраниците на Ивица Обрван.

БЕЛЕШКИ од Гдањск: Сонот во куфер

Екипа - 10.04.2016

ЕКИПА во Гдањск, Билјана Б. Петрушева Последен ден во Гдањск. Уште едно пакување. Овој пат најтешко се затвора патентот. Во 60 минути, спакувавме се! И надеж и радост и успеси и гнев и солзи и оставки и откажувања… Што се случи вчера? И, како да се ...

Чиле треба да се победи, колку и да е слаба утеха

Екипа - 10.04.2016

ЕКИПА во Гдањск, Стеван Цаневски, Билјана Благоеска Петрушева Македонската ракометна репрезентација денеска во 18 часот го игра последниот натпревар од овој предолимписки турнир против селекцијата на Чиле, меч што нема речиси никакво значење со ...

Најверните навивачи останаа на трибините: „Ние не се откажуваме, а Вие?“

Екипа - 10.04.2016

ЕКИПА во Гдањск, Стеван Цаневски, Билјана Б.Петрушева Разочарани по двата порази од Полска и од Тунис и загубените шанси во олимписките квалификации за Рио во Гдањск, дел од „Фалангата“ предвреме се врати во Македонија.

Ракометарите подобри од Чиле, последен натпревар на Мојсовски

МКД - 10.04.2016

Македонија со биланс од два порази и една победа ги заврши олимписките квалификации во Градск. По поразите од Полска и од Тунис, нашите ракометари го совладаа Чиле со 30:27 во натпревар кој немаше поголемо резултатско значење.

Костески: Имав огромна желба да помогнам

Екипа - 10.04.2016

ЕКИПА во Гдањск, Стеван Цаневски, Билјана Б.Петрушева Никола Костески ја доби својата шанса на теренот во последниот натпревар од олимписките квалификации во Гдањск и со шест гола беше еден од најзаслужните за првата победа на македонската ...

„Падна“ Чиле за крај, но не ги излечи полските рани

Екипа - 10.04.2016

ЕКИПА во Гдањск, Стеван Цаневски, Билјана Благоеска Петрушева Репрезентацијата на Македонија со победа се простува од Гдањск, откако „црвено-жолтите“ попладнево славеа во последниот натпревар против Чиле.

Митревски: Собравме сили да одиграме и да победиме за Мојсо!

Екипа - 10.04.2016

ЕКИПА во Гдањск, Стеван Цаневски, Билјана Б.Петрушева Никому не му е лесно по вчерашниот пораз од Тунис и неуспехот на Македонија на олимписките квалификации во Гдањск, но ракометарите собраа сили да го завршат настапот со победа во последниот ...

Квалификации за ОИ: Данска и Полска му се приклучија на Тунис

+инфо - 10.04.2016

Ракометарите на Данска и Полска му се приклучија на Тунис како втора и трета селекција која обезбедија пласман на Олимписките игри во Рио преку квалификациите. Полјаците очекувано ја совладаа селекцијата на Чиле со 35-27 и ја забележаа втората ...

Данска и Полска му се приклучија на Тунис

А1 On - 10.04.2016

Ракометарите на Данска и Полска му се приклучија на Тунис како втора и трета селекција која обезбедија пласман на Олимписките игри во Рио преку квалификациите. Полјаците очекувано ја совладаа селекцијата на Чиле со 35-27 и ја забележаа втората ...

Со утешна победа над Чиле македонските ракометари ги завршија олимписките квалификации

+инфо - 10.04.2016

Во натпревар без резултатско значење, македонските ракометари ја победија селекцијата на Чиле со 30:27 полувреме 17:14. Откако по двата порази од Полска и Тунис, репрезентацијата на Македонија се збогува со шансата за настап на Олимписките игри во ...

Мисијата пропадна, ама Македонија не мора да го загуби образот

SportMedia - 10.04.2016

Квалификациите во Гдањск, за жал, претерано потсеќаат на оние во Гетеборг пред четири години. Влеговме со голема желба, изгоревме во неа и сега ни претстои Јужноамериканска екипа за да нѐ дотолчи. Тогаш беше Бразил сега е Чиле.

Шпанија мора да победи со три гола разлика против Шведска, Хрватска брка триумф против Норвешка

SportMedia - 10.04.2016

Македонија доживеа фијаско во Гдањск и ги загуби шансите за историска олимписка виза, па денеска против Чиле ќе игра за престиж и задржување на достоинството. Од нашата група познати се патниците за Рио, а тоа се Полска и Тунис.

Сакавме Олимпијада, добивме распад-систем

Gol.mk - 10.04.2016

Сами пред три дена дојдовме во Гдањск со неверојатна илузија за место на Олимписките игри, добро подготвени и екипирани, мотивирани и со финансиска премија, но турнирот уште незавршен Македонија остана со распад-систем и сериозно двојби околу ...

ФОТО: „Фалангата“ се сведе на само 100 луѓе на мечот со Чиле

Gol.mk - 10.04.2016

Македонските навивачи во голем број го напуштија Гдањск утрово и тргнаа на пат за татковината. Трибината на која беа многубројни во претходните два дена сега е двојно изретчена и само 100-150 навивачи ја бодрат македонската селекција во обидот да ја ...

Македонија успеа коректно да замине од квалификациониот турнир во Гдањск

Спортклуб - 10.04.2016

Македонската ракометна репрезентација го совлада својот последен противник Чиле на квалификациониот турнир за ОИ во Рио со 30:27. Ракометната репрезентација на Македонија успеа сепак со триумф да го заврши турнирот во Полска.

Шпанија е бесна на македонските судии, поради нив нема да игра на ОИ првпат по 40 години! (ВИДЕО)

SportMedia - 10.04.2016

Во супер неизвесната група во Малме се радуваат Словенија и домаќинот Шведска и покрај тоа што и тие и Шпанците завршија со по четири бода. „Црвената фурија“ денеска победи со 25-23 против Шведска, но и тоа не беше доволно да се пласира на ...

Квалификации за ОИ: Данска и Полска му се приклучија на Тунис

Сител - 10.04.2016

– Ракометарите на Данска и Полска му се приклучија на Тунис како втора и трета селекција која обезбедија пласман на Олимписките игри во Рио преку квалификациите. Полљаците очекувано ја совладаа селекцијата на Чиле со 35-27 и ја забележаа втората ...

Со утешна победа над Чиле македонските ракометари ги завршија олимписките квалификации

Курир - 10.04.2016

Во натпревар без резултатско значење, македонските ракометари ја победија селекцијата на Чиле со 30:27 полувреме 17:14. Откако по двата порази од Полска и Тунис, репрезентацијата на Македонија се збогува со шансата за настап на Олимписките игри во ...

Со утешна победа над Чиле македонските ракометари ги завршија олимписките квалификации

Канал5 - 10.04.2016

Во натпревар без резултатско значење, македонските ракометари ја победија селекцијата на Чиле со 30:27 полувреме 17:14. Откако по двата порази од Полска и Тунис, репрезентацијата на Македонија се збогува со шансата за настап на Олимписките игри во ...

Квалификации за ОИ: Данска и Полска му се приклучија на Тунис

Локално - 10.04.2016

Ракометарите на Данска и Полска му се приклучија на Тунис како втора и трета селекција која обезбедија пласман на Олимписките игри во Рио преку квалификациите. Полјаците очекувано ја совладаа селекцијата на Чиле со 35-27 и ја забележаа втората ...

Против Чиле за образ, чест и достоинство

Алфа - 10.04.2016

По шокантниот пораз од Тунис и губењето на шансите за пласман на Олимписките игри, нашата машка ракометна репрезентација денеска од 18 часот против Чиле ќе го одигра последниот натпревар на квалификацискиот турнир во Гдањск.

Македонија – Чиле 17:14 на полувреме

Сител - 10.04.2016

Македонската репрезентација има предност од три голови на дуелот од 3.коло против селекцијата на Чиле од Олимписките квалификации во Гдањск. Капитенската лента на денешниот натпревар кај Македонија ја има наумче Мојсовски, кому ова му е последен ...

Дуелот со Чиле без никакво значење

Сител - 10.04.2016

Во натпревар без резултатско значење, македонските ракометари ја победија селекцијата на Чиле со 30:27 полувреме 17:14. Откако по двата порази од Полска и Тунис, репрезентацијата на Македонија се збогува со шансата за настап на Олимписките игри во ...

Прва победа на Македонија на олимписките квалификации во ракомет

Сител - 10.04.2016

Македонската репрезентација ја оствари првата победа на Олимписките квалификации(во шестиот натпревар) откако попладнево во Гдањск беше совладана селекцијата на Чиле со 30:27 (17:14). Воедно нашите ракометари ја прекинаа серијата од осум натпревари ...

Младиот репрезентативец Крстевки како “пантер” го одбрани македонскиот гол! (ВИДЕО)

24 Ракомет - 10.04.2016

По дебаклот кој во Гдањск го доживеаа сениорите, радост за сите љубители на ракометот пристигна од Швајцарија. Младинската репрезентација на Македонија ја декласираше Црна Гора, и со тоа обезбеди пласман на ЕП во Данска.

Квалификации за ОИ: Данска и Полска му се приклучија на Тунис

Репортер - 10.04.2016

Ракометарите на Данска и Полска му се приклучија на Тунис како втора и трета селекција која обезбедија пласман на Олимписките игри во Рио преку квалификациите. Полјаците очекувано ја совладаа селекцијата на Чиле со 35-27 и ја забележаа втората ...

„Фалангата“ лута: го напушта Гдањск порано

Спорт - 10.04.2016

По вчерашното лошо издание на ракометарите, македонските фанови одлучија да не го гледаат дуелот со Чиле. Македонските ракометари на дуелот со Чиле нема да имаат поддршка од најверните фанови кои поминаа илјадници километри за да дојдат во Гдањск.

Сонот за Рио заврши, Македонија го изгуби и вториот натпревар против Тунис

Позитив.мк - 10.04.2016

Вчера кој гледал ракомет подобро да го сменил каналот. Катастрофална игра на Македонската ракометна репрезентација. Избраните играчи на Обрван загубија од Тунис со 32:26 и за жал не успеаа да ја остварат целта, да се пласираат на Олимписките игри.

Поразот од Тунис отвори листа со збогувањa од репрезентацијата

Дневник - 11.04.2016

Македонската машка ракометна репрезентација по двата стартни пораза на предолимпискиот квалификациски турнир во Гдањск, од домаќинот Полска (20-25) и од Тунис (26-32) предвреме го заврши и вториот обид да избори историски прв настап на една наша ...

Ракометарите со победа ги завршија квалификациите

Република - 10.04.2016

Македонската ракометна репрезентација со победа го заврши квалификацискиот турнир за Летните Олимписки игри во Рио. Нашите ракометари ја совладаа селекцијата на Чиле со 30-27. Откако по двата порази од Полска и Тунис, нашата репрезентација се ...

Со утешна победа над Чиле македонските ракометари ги завршија олимписките квалификации

Lider - 10.04.2016

Во натпревар без резултатско значење, македонските ракометари ја победија селекцијата на Чиле со 30:27 полувреме 17:14. Откако по двата порази од Полска и Тунис, репрезентацијата на Македонија се збогува со шансата за настап на Олимписките игри во ...

Квалификации за ОИ: Данска и Полска му се приклучија на Тунис

Lider - 10.04.2016

Ракометарите на Данска и Полска му се приклучија на Тунис како втора и трета селекција која обезбедија пласман на Олимписките игри во Рио преку квалификациите. Полјаците очекувано ја совладаа селекцијата на Чиле со 35-27 и ја забележаа втората ...

Македонија ја испушти втората шанса, Тунис ги урна сите надежи за ои

Телма - 09.04.2016

Македонската ракометна репрезентација ја испушти и втората шанса за пласман на Олимписките игри. Тунис им го нанесе вториот пораз на квалификацискиот турнир по кој селекторот Ивица Обрван поднесе оставка.

Победа над Тунис за исполнување на олимпискиот сон

Телма - 09.04.2016

Македонската ракометна репрезентација против Тунис ќе се обиде да го поправи впечатокот и со триумф да го отвори патот кон пласманот на Олимписките игри во Рио. Вториот најсилен африкански ракометен тим во моментов со кого ќе се сретне со почеток од ...

Заврши олимпискиот сон за македонските ракометари

24 Вести - 09.04.2016

Машката македонска ракометна репрезентација го заврши својот сон за настап на Олимписките игри во Рио летово. Со поразот од Тунис 26-32 во вториот квалификациски меч во Гдањск, репрезентацијата на Македонија ги загуби сите шанси да се пласира на ...

Ракометарите денеска го визираат учеството на Олимписките игри

24 Вести - 09.04.2016

Впечатокот по вчерашниот поразот на македонската ракометна репрезентација на првиот меч од квалификациите за пласман на олимписките игри во Рио може да биде поправен денеска на мечот против Тунис.

Ракометната репрезнтација со пораз од Тунис се збогува од олимпијадата

Телма - 09.04.2016

Ракометната репрезентација го загуби клучниот натпревар со Тунис, 24 -28 за пласман на Олимписките игри. Македонија во првиот дел бешее во негатива на дуелот со Тунис од седум голови (10:17).

Со Тунис ќе мора да се вадиме

Спортски - 09.04.2016

На првиот квалификациски меч за пласман на Летните Олимписки Игри годинава во Рио, Македонија изгуби од Полска со 5 голови разлика. Во текот на целиот натпревар домаќините го контролираа резултатот и на крајот мечот заврши со 25:20.

Заврши олимпискиот сон за македонските ракометари

Вест - 09.04.2016

Машката македонска ракометна репрезентација го заврши својот сон за настап на Олимписките игри во Рио летово. Со поразот од Тунис 26-32 во вториот квалификациски меч во Гдањск, репрезентацијата на Македонија ги загуби сите шанси да се пласира на ...

Квалификации за ОИ - Данска ја победи Хрватска

Утрински - 09.04.2016

И додека вниманието на македонска спортска јавност, е насочено кон Гдањск, каде нашите ракометари бркаат пласман на Олимписки турнир во Рио, во Хернинг и Малме се играат натпреварите од другите две квалификациски групи.

Заврши олимпискиот сон за македонските ракометари

Утрински - 09.04.2016

Машката македонска ракометна репрезентација го заврши својот сон за настап на Олимписките игри во Рио летово. Со поразот од Тунис 26-32 во вториот квалификациски меч во Гдањск, Македонија ги загуби сите шанси да се пласира на Олимпијадата.

Тунис е клучот за Игрите во Рио

Утрински - 09.04.2016

Роберт Димитриевски Математиката за машката ракометна репрезентација на Македонија пред дуелот со Тунис денеска од 18:30 часот во Гдањск е проста, бидејќи пресметката со африканскиот вицешампион директно решава за тоа која од двете селекции ќе оди ...

Теж: Тунис е подмладен, Македонија не е!

Дерби - 09.04.2016

Од Гдањск за „Дерби“, Александар Табаковски Исам Теж се активираше повторно во репрезентацијата на Тунис, откако се повлече од националниот состав по светското првенство во Катар. Доскорешниот пивот на Монпелје неколколку пати доаѓаше во Скопје, а ...

Рио остана само сон: Тунис не среди во Гдањск

Дерби - 09.04.2016

Македонската ракометна репрезентација го доживеа и вториот пораз на квалификациксиот турнир во Гдањск, овој пат подобра од нас беше селекцијата на Тунис со што ние ги загубивме сите шанси за пласман на Летните Олимписки Игри во Рио Де Жанеиро.

Крај на олимпискиот сон: Тунис ја совлада Македонија

СуперСпорт - 09.04.2016

Македонските ракометари одиграа уште еден катастрофален натпревар во Гдањск против Тунис во кој загубија со резултат32:26, со што не успеа да го оствари олимпискиот сон. Уште од самиот старт на натпреварот се започна лошо за Македонија.

Полска го потврди пласманот во Рио

Дерби - 09.04.2016

Домаќинот на квалификацискиот турнир за ОИ во Рио, ракометната репрезентација на Полска, рутински го совлада Чиле со 35:27 и го потврди својот пласман на ракометниот турнир на претстојната Олимпијада.

Тунис: Меѓу чеканот и наковалната, меѓу круната и ремонтот

Дерби - 09.04.2016

Од Гдањск за „Дерби“, Александар Табаковски Тунис ни беше судбина во Хрватска на светското првенство во 2009 година, потоа во 2015 година во Катар, а со африканските вицешампиони уште еднаш ќе ги одмериме силите, овој пат на олимписките квалификации ...

Ракометарите на сѐ или ништо против Тунис!

МКД - 09.04.2016

Олимпискиот сон за нашата најсилна машка ракометна репрезентација ќе остане во игра само доколку избраниците на Обрван го совладаат Тунис во денешниот натпревар од второто квалификациско коло во Гдањск.

Тупурковски: На ракометарите природно им дојде времето за голем успех

Екипа - 09.04.2016

ЕКИПА во Гдањск, Стеван Цаневски, Билјана Благоеска Петрушева Гости во хотелот „Голден тулип“ во Гдањск се и челниците на Македонскиот Олимписки Комитет, на чело со претседателот Васил Тупурковски.

Нема веќе утре, ДЕНЕС мора да се победи

Екипа - 09.04.2016

ЕКИПА во Гдањск, Стеван Цаневски, Билјана Благоеска Петрушева Предолго време игра оваа наша репрезентација заедно за серијата од осум натпревари без победа на големите натпреварувања да продолжи и денеска, на денот Д кога станува збор за олимпискиот ...

Теж: Младоста на Тунис против искуството на Македонија

Екипа - 09.04.2016

ЕКИПА во Гдањск , Стеван Цаневски, Билјана Благоеска Петрушева Тунис на отворањето од ланскиот мундијал во Катар беше убедливо поразен од Македонија со 33-25, но репрезентативците на африканскиот вицепрвак најавуваат дека овојпат „приказната“ биде ...

Ракометарите на плажа ги„ средуваа“ мислите за Тунис (ФОТО)

МКД - 09.04.2016

Натпреварот против Тунис за нашата репрезентација е клучен во битката за пласман во Рио. Победа ќе не остави во игра за ЛОИ и потоа ќе треба да славиме над Чиле за место во Бразил. По поразот од Полска, нашите ракометари утрото го искористија за да ...

Морската шир да им даде мир: Ракометарите фокусирани на Тунис (ФОТО)

Екипа - 09.04.2016

Најдобрите македонски ракометари денеска (18 часот) го играат најважниот натпревар на овој предолимписки турнир во Гдањск, ќе ги одмерат силите со селекцијата на Тунис. По вчерашниот пораз од Полска, триумфот задолжителна опција.

Борко е оптимист: Целта останува иста, две победи и одиме на ОИ

Екипа - 09.04.2016

ЕКИПА во Гдањск, Стеван Цаневски, Билјана Благоеска Петрушева Сите во нашата ракометна репрезентација се свесни дека поразот од Полска не смее да остави никаква трага бидејќи приоритет и пред почетокот на овој турнир беа победи над Тунис и над Чиле.

Георгиевски: Подобри сме од Тунис и тоа ќе го докажеме

Екипа - 09.04.2016

ЕКИПА во Гдањск , Стеван Цаневски, Билјана Благоеска Петрушева Пеколното темпо од три натпревари во три дена не дава простор за одмор, ниту пак за преголеми анализи. Јасно е, поразот и слабата игра против Полска мора да се остават зад нас бидејќи ...

Дебакл на Македонија, олимпискиот сон ќе го живее некоја друга генерација

МКД - 09.04.2016

Македонската ракометна репрезентација одигра катастрофален меч, загуби од Тунис со 32:26 и не успеа да ја оствари целта, да се пласира на Олимписките игри, сценарио во кое никој не сакаше ниту да помисли.

Борко: Некои сега ќе сакаат да рушат се, но баш сега мора да останеме заедно!

Екипа - 09.04.2016

ЕКИПА во Гдањск, Полска Стеван Цаневски, Билјана Б. Петрушева Видно потресен по поразот од Тунис беше репрезентативниот голман Борко Ристевски, кој повика сплотеност сега на сите репрезентативци иако, како што вели, е свесен дека токму сега ...

Пораз од Полска на стартот на олимписките квалификации

А1 On - 09.04.2016

Ракометната репрезентација на Македонија со пораз од Полска го започна својот настап во квалификациите за Летните олимписки игри во Рио. Во натпреварот од 1.коло на група 1, чиј домаќин е полскиот град Гдањск, македонските ракометари загубија од ...

Заврши олимпискиот сон за македонските ракометари

Идивиди - 09.04.2016

Гдањск, 9 април 2016 (МИА) - Машката македонска ракометна репрезентација го заврши својот сон за настап на Олимписките игри во Рио летово. Со поразот од Тунис 26-32 во вториот квалификациски меч во Гдањск, репрезентацијата на Македонија ги загуби ...

Ракометарите денеска го визираат учеството на Олимписките игри

+инфо - 09.04.2016

Впечатокот по вчерашниот поразот на македонската ракометна репрезентација на првиот меч од квалификациите за пласман на олимписките игри во Рио може да биде поправен денеска на мечот против Тунис.

Ракометарите денеска го визираат учеството на Олимписките игри

Идивиди - 09.04.2016

Гдањск, 9 април 2016 (МИА) - Впечатокот по вчерашниот поразот на македонската ракометна репрезентација на првиот меч од квалификациите за пласман на олимписките игри во Рио може да биде поправен денеска на мечот против Тунис.

Квалификации за ОИ: Данска ја победи Хрватска

+инфо - 09.04.2016

И додека вниманието на македонска спортска јавност, е насочено кон Гдањск, каде нашите ракометари бркаат пласман на Олимписки турнир во Рио, во Хернинг и Малме се играат натпреварите од другите две квалификациски групи.

Данска ја победи Хрватска

А1 On - 09.04.2016

И додека вниманието на македонска спортска јавност, е насочено кон Гдањск, каде нашите ракометари бркаат пласман на Олимписки турнир во Рио, во Хернинг и Малме се играат натпреварите од другите две квалификациски групи.

Лоша игра и пораз на ракометарите од Полска

Кајгана - 09.04.2016

Македонските ракометари со пораз стартуваа на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Македонија, во првото коло на турнирот во Гдањск, загуби од домаќинот Полска 20:25 (9:13).

Прибак: Поразот од Полска нема да влијае на мечот со Тунис

Спортклуб - 09.04.2016

Македонската ракометна репрезентација загуби од домаќинот Полска со 25:20 во првиот меч на Олимписките квалификации во Гдањск. Разочарувањето по поразот синоќа од Полска, не го криеше ниту нашиот бек Немања Прибак.

Тунис ни покажа дека за Рио не сме дораснати

Тера - 09.04.2016

Македонските ракометари нема да играат на Олимписките игри во Рио де Жанеиро, откако во клучниот натпревар загубија од Тунис 26:32 (10:17). Тунис со двете победи обезбеди настап на ОИ, додека Македонија со она што го одигра во првите две кола на ...

Македонија поразена од Полска на дебито во Гдањск

Тера - 09.04.2016

Македонските ракометари со пораз стартуваа на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Македонија, во првото коло на турнирот во Гдањск, загуби од домаќинот Полска 20:25 (9:13).

Прибак: Поразот нема да се одрази на мечот со Тунис

Тера - 09.04.2016

Разочарувањето по поразот вечерва од Полска, не го криеше нашиот бек Немања Прибак. По средбата тој изјави: „Полска со и без Душебајев е друга селекција. Не ја паметам вака паметна, вака стрплива. Тие имаат многу заслуги што ние не одигравме добро.

Ракометарите денеска го визираат учеството на Олимписките игри

А1 On - 09.04.2016

Впечатокот по вчерашниот поразот на македонската ракометна репрезентација на првиот меч од квалификациите за пласман на олимписките игри во Рио може да биде поправен денеска на мечот против Тунис.

Дебакл на ракометната репрезентација, Рио остана само желба

Кајгана - 09.04.2016

Македонските ракометари нема да играат на Олимписките игри во Рио де Жанеиро, откако во клучниот натпревар загубија од Тунис 26:32 (10:17). Тунис со двете победи обезбеди настап на ОИ, додека Македонија со она што го одигра во првите две кола на ...

Дебакл на Македонија, нема да одиме во Рио

Тера - 09.04.2016

Македонската ракометна репрезентација одигра катастрофален меч, загуби од Тунис со 32:26 и не успеа да ја оствари целта, да се пласира на Олимписките игри, сценарио во кое никој не сакаше ниту да помисли.

Клучна битка за Рио: Македонија на мегдан против Тунис

Спорт365 - 09.04.2016

Македонската сениорска машка репрезентација вчера доживеа пораз од домаќинот Полска во првиот натпревар од квалификациите за Олимписките игри 2016. Денеска со почеток од 18:00 часот во Гдањск, ќе го играме клучниот меч за пласман во Рио против ...

Теж: Лазаров е фантастичен, ама не се победува само со еден играч!

SportMedia - 09.04.2016

Тунис во првото коло лесно славеше над Чиле, а сега следи мечот против Македонија кој ќе го даде вториот патник на ЛОИ. Во нашата група голем фаворит за првото место е Полска, а Македонија и Тунижаните ќе бијат битка за втората олимписка „виза“.

Македонија има само една опција против Тунис - победа!

SportMedia - 09.04.2016

Сѐ што досега се чуваше и се криеше, вечерва (18.00 ч.) мора да излезе на виделина, да се одигра машки, без воздржување и тактизирање против Тунис. Победа е единствената опција која доаѓа предвид за ракометарите во нивните намери да останат на патот ...

ФОТО: Ракометарите ги „полнат батериите“ покрај Балтикот!

Gol.mk - 09.04.2016

Репрезентативците и членовите на стручниот штаб, имаа слободно утрово кое го искористија за прошетка по плажата на Балтичкото море. Во пресрет на одлучувачкиот натпревар за пласман на Олимписките Игри во Рио против Тунис вечерва, нашата ...

Дали Македонија го гледа Рио покрај Балтичкото море? (ФОТО)

Спорт365 - 09.04.2016

Репрезентативците и членовите на стручниот штаб, утрово го искористија за кратка прошетка по плажата на Балтичкото море, која се наоѓа во непосредна близина на хотелот во Гдањск во кој престојуваат.

Нашите ракометари го искористија убавиот ден во Гдањск (Фото)

Спортклуб - 09.04.2016

Нашите репрезентативци и членови од стручниот штаб, утрово го искористија слободното време за прошетка на плажата покрај Балтичко море, непосредно до хотелот во Грањск каде што престојуваат.

ФОТО: „Фалангата“ со банџи-скокови „летна“ до Рио!

Gol.mk - 09.04.2016

Македонските навивачи веќе пристигнаа во „ЕРГО Арената“ во Гдањск и во убава атмосфера се „загреваат“ за мечот со Тунис. Членовите на „Фалангата“ се забавуваат со големиот број на забавни игри во внатрешниот дел на арената, а една нив е овој ...

Тунижаните ни ги урнаа соништата за Рио

А1 On - 09.04.2016

Избраниците на селекторот Обрван денеска и официјално ги загубија шансите за пласман на Летната Олимпијада во Рио де Жанеиро оваа година, откако загубивме и од Тунис со резултат 26:32. Во туниската репрезентација најефикасни беа Буганми и Бенур со ...

Дојдовме по олимписки сон, а нѐ снајде кошмар - Тунис го изгази македонското достоинство! (ФОТО)

SportMedia - 09.04.2016

Не можеше да се случи полошо сценарио во Гдањск, од она почетното, од првите 10 минути кои го однесоа натпреварот во неповрат. Тунис почна со серија од 7-1 по осум минути и, практично, тука го доби натпреварот, иако остануваа 50-тина минути до ...

Борко: Имаме многу што да си кажеме по овој пораз

Спортклуб - 09.04.2016

Македонија се соочува со неуспех во Полска, репрезентативците колективно потфрлија во Гдањск, кога беше најпотребно. Вчера загубивме од Полска, што беше и очекувано, додека денеска добивме час по модерен ракомет од селекцијата на Тунис.

После неуспехот во Гдањск: Обрван си поднесе оставка! (ВИДЕО)

Спорт365 - 09.04.2016

После двата порази во Гдањск во олимписките квалификации за Рио… Вечерва хрватскиот стратег Ивица Обрван си поднесе оставка после поразот од Тунис. „ Целта не е остварена, изгоревме во желбата да го исполниме сонот.

Борко се расплака: И се извинувам на цела македонска нација за прикажаното во Гдањск!

SportMedia - 09.04.2016

Некогашниот „министер за одбрана“ немаше свои денови во Гдањск, што е и една од главните причини поради кои ракометарите нема да бидат дел од олимпискиот турнир во Рио. „Свесен сум дека сега ќе дојдат повици за рушење, таков е македонскиот квлаитет.

Македонската публика разбира ракомет: „Фалангата“ ги исвирка ракометарите

Gol.mk - 09.04.2016

Ако некому треба да им се честита, тоа се македонските навивачи кои минаа илјадници километри за да бидат со репрезентацијата во Гдањск и да го одсонуваат сонот за Олимписки игри. Тие добро знаат кога ќе се испоти дресот со државниот грб, а кога ќе ...

Гдањск слави: Полска очекувано го „згази" Чиле и оди на Олимпијада

SportMedia - 09.04.2016

Главната работа, Полјаците ја завршија вчера против македонската репрезентација, а денеска им беше потребно само рутински да го средат далеку послабиот противник и да им приредат спектакл на своите навивачи.

Македонија во дуел против Тунис за место на ЛОИ во Рио

Сител - 09.04.2016

Впечатокот по вчерашниот поразот на македонската ракометна репрезентација на првиот меч од квалификациите за пласман на олимписките игри во Рио може да биде поправен денеска на мечот против Тунис.

Рио остана само сон за Македонија

Курир - 09.04.2016

Машката македонска ракометна репрезентација го заврши својот сон за настап на Олимписките игри во Рио летово. Со поразот од Тунис 26-32 во вториот квалификациски меч во Гдањск, репрезентацијата на Македонија ги загуби сите шанси да се пласира на ...

Крај на олимпискиот сон на македонските ракометари

Сител - 09.04.2016

Машката македонска ракометна репрезентација го заврши својот сон за настап на Олимписките игри во Рио летово. Со поразот од Тунис 26-32 во вториот квалификациски меч во Гдањск, репрезентацијата на Македонија ги загуби сите шанси да се пласира на ...

Со триумф над Тунис до виза за историско учество на Олимписките игри во Рио

Канал5 - 09.04.2016

Впечатокот по вчерашниот поразот на македонската ракометна репрезентација на првиот меч од квалификациите за пласман на олимписките игри во Рио може да биде поправен денеска на мечот против Тунис.

Заврши олимпискиот сон за македонските ракометари

Канал5 - 09.04.2016

Машката македонска ракометна репрезентација го заврши својот сон за настап на Олимписките игри во Рио летово. Со поразот од Тунис 26-32 во вториот квалификациски меч во Гдањск, репрезентацијата на Македонија ги загуби сите шанси да се пласира на ...

Квалификации за ОИ: Данска ја победи Хрватска

Канал5 - 09.04.2016

И додека вниманието на македонска спортска јавност, е насочено кон Гдањск, каде нашите ракометари бркаат пласман на Олимписки турнир во Рио, во Хернинг и Малме се играат натпреварите од другите две квалификациски групи.

Ракометарите денеска го визираат учеството на Олимписките игри

Курир - 09.04.2016

Впечатокот по вчерашниот поразот на македонската ракометна репрезентација на првиот меч од квалификациите за пласман на олимписките игри во Рио може да биде поправен денеска на мечот против Тунис, пренесе МИА.

Ракометната репрезнтација се прости од олимпијадата – Тунис ги порази

Локално - 09.04.2016

Ракометната репрезентација го загуби клучниот натпревар со Тунис, 24 -28 за пласман на Олимписките игри. Македонија во првиот дел бешее во негатива на дуелот со Тунис од седум голови (10:17).

Квалификации за ОИ: Данска ја победи Хрватска

Сител - 09.04.2016

И додека вниманието на македонска спортска јавност, е насочено кон Гдањск, каде нашите ракометари бркаат пласман на Олимписки турнир во Рио, во Хернинг и Малме се играат натпреварите од другите две квалификациски групи.

Пораз од Полска: Ладен балтички туш за жешките бразилски соништа

Точка - 09.04.2016

Македонската машка сениорска ракометна репрезентција го загуби првиот меч на предолимпискиот турнир во Гдањск и тоа од домаќинот Полска со 25:20. Нашите ракометари беа надиграни и комплетно прочитани на овој меч, Полјаците одиграа агресивно од ...

(Фото) Утринска прошетка покрај Балтичкото море

SportMax - 09.04.2016

Репрезентативците и членовите на стручниот штаб, утрово го искористија за кратка прошетка по плажата на Балтичкото море, која се наоѓа во непосредна близина на хотелот во Гдањск во кој престојуваат.

Рио остана само сон: Тунис нè среди во Гдањск

Точка - 09.04.2016

Македонската ракометна репрезентација го доживеа и вториот пораз на квалификациксиот турнир во Гдањск, овој пат подобра од нас беше селекцијата на Тунис со што ние ги загубивме сите шанси за пласман на Летните Олимписки Игри во Рио Де Жанеиро.

Сите вчерашни резултати од предолимписките квалификации

SportMax - 09.04.2016

Во Полска, Шведска и во Данска вчера почнаа предолимписките квалификации во кои 12 репрезентации се борат за шесте слободни места на ракометниот олимписки турнир во Рио. . Постигнати се следните резултати: .

Преку Тунис до виза за Рио

Алфа - 09.04.2016

Македонската ракометна репрезентација денеска од 18 часот против Тунис го игра решавачкиот натпревар за пласман на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. По вчерашниот пораз од Полска, нашата селекција се соочува со Тунис во меч во кој мораме да ...

Теж: Верувам во оваа екипа и сакаме пласман на ОИ

Алфа - 09.04.2016

Кружниот напаѓач Исам Теж е еден од најдобрите играчи во репрезентацијата на Тунис и тој верува дека вечерва заедно со соиграчите ќе го слави пласманот на Олимписките игри. "Против Чиле не игравме со полна сила, ние уште пред да допатувавме во ...

„Да се биде или не“ за македонските ракометари

Сител - 09.04.2016

По стартниот пораз од Полска, ракометната репрезентација на Македонија е пред клучлниот меч со Тунис во квалификациите за пласман на Летните олимписки игри во Рио летово. Друга опција освен победа во дуелот со една од најдобрите африкански ракометни ...

Ракометарите денеска го визираат учеството на Олимписките игри

Локално - 09.04.2016

Впечатокот по вчерашниот поразот на македонската ракометна репрезентација на првиот меч од квалификациите за пласман на олимписките игри во Рио може да биде поправен денеска на мечот против Тунис.

МЕЧ ЗА ИСТОРИЈА: Победата над Тунис-билет за Рио

Телеграф - 09.04.2016

Македонија и Тунис (18:00) ќе тргнат во битка гради во гради, а победникот ќе добие покана да настапи на Олимписките игри во Рио Македонија ја почувствува Ерго Арена, ја почувствува и горчината на поразот и сега веќе нема ни сантиметар место за ...

ЗУАБИ: Два месеца мислевме само на Македонија

Телеграф - 09.04.2016

Македонската репрезентација попладнево (18:00) го игра решавачкиот натпревар за пласман на ОИ. Противник ни е селекцијата на Тунис, во второто коло од квалификациите што се играат во Гдањск.

Олимписки квалификации: Рио и Олимписките игри останаа само сон

Сител - 09.04.2016

Во клучниот натпревар за пласман на Олимписките игри Македонија по првиот дел е во негатива на дуелот со Тунис од седум голови (10:17). Нашите играчи лошо го почнаа натпреварот, а противникот нашите грешки знаеше да ги казни и по девет минути игра ...

Срамен настап и пораз од Тунис: Вторпат збогум ОИ

Сител - 09.04.2016

Срамен настап и пред се пораз на македонските ракометри во обидот да се обезбеди учество на Олимпијадата во Рио. Македонија доживеа дебакл во клучниот дуел со Тунис 26-32 во квалификациски меч во Гдањск, со што репрезентацијата на Македонија и ...

Сите денешни резултати од предолимписките квалификации

SportMax - 09.04.2016

Во Полска, Шведска и во Данска денеска е одиграно второто коло од предолимписките квалификации во кои 12 репрезентации се борат за шесте слободни места на ракометниот олимписки турнир во Рио. . Постигнати се следните резултати: .

Ракометарите поразени од Полска на дебито во Гдањск

Шеталиште - 09.04.2016

Македонските ракометари со пораз стартуваа на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Македонија, во првото коло на турнирот во Гдањск, загуби од домаќинот Полска 20:25 (9:13).

Прибак: Овој пораз нема да се одрази на мечот со Тунис

Шеталиште - 09.04.2016

Разочарувањето по поразот вечерва од Полска, не го криеше нашиот бек Немања Прибак. По средбата тој изјави: „Полска со и без Душебајев е друга селекција. Не ја паметам вака паметна, вака стрплива. Тие имаат многу заслуги што ние не одигравме добро.

Олимпијадата не е наше ниво: Македонија недорасната за големи дела

Шеталиште - 09.04.2016

Македонските ракометари нема да играат на Олимписките игри во Рио де Жанеиро, откако во клучниот натпревар загубија од Тунис 26:32 (10:17). Тунис со двете победи обезбеди настап на ОИ, додека Македонија со она што го одигра во првите две кола на ...

Теж: Полни сме со самодоверба, нашата цел е пласман на ЛОИ во Рио! (ВИДЕО)

24 Ракомет - 09.04.2016

Пикерот на репрезентацијата на Тунис, Исам Теж е еден од најдобрите ракометари на оваа земја. Ракометарот кој цели 12 години (од 2003 до 2015 година) настапуваше во Француското првенство (Селестат и Монпелје) многу добро го знае Европскиот стил на ...

Б Р У К А – Ракометарите доживеаа дебакл

Мак Ракомет - 09.04.2016

И оваа Олимпијада македонската ракометна репрезентација ќе ја гледа заедно со сите нас, на телевизија. Шансата не само на оваа генерација, туку на сите претходни генерации македонски ракометари ја пропуштија денес нашите репрезентативци.

Пораз од Полска на стартот на олимписките квалификации

ТВ21 - 09.04.2016

Ракометната репрезентација на Македонија со пораз од Полска го започна својот настап во квалификациите за Летните олимписки игри во Рио. Во натпреварот од 1.коло на група 1, чиј домаќин е полскиот град Гдањск, македонските ракометари загубија од ...

Нема веќе калкулации, Македонија денес мора да победи!

Скопје инфо - 09.04.2016

Впечатокот по вчерашниот поразот на македонската ракометна репрезентација на првиот меч од квалификациите за пласман на олимписките игри во Рио може да биде поправен денеска на мечот против Тунис.

Втора шанса за ракометарите за остварување на олимпискиот сон

Нетпрес - 09.04.2016

Ракометарите вечерва ќе ги одмерат силите со репрезентацијата на Тунис. Лазаров и другарите немаат право на грешка, пораз од Тунис значи збогување со олимпискиот сон. Впечатокот по вчерашниот поразот на македонската ракометна репрезентација на ...

Олимпискиот сон станува јаве – денес нема простор за грешка

Република - 09.04.2016

Денес е нов ден, ден за победа, вистински испит за нашите репрезентативци, шанса за поправен и да ја покажат вистинската моќ на оваа генерација ракометари. Вчерашниот пораз на македонската ракометна репрезентација од Полска, на првиот меч од ...

Македонија изгуби од Полска на стартот на олимписките квалификации

еМагазин - 09.04.2016

Ракометната репрезентација на Македонија со пораз од Полска го започна својот настап во квалификациите за Летните олимписки игри во Рио. Во натпреварот од 1.коло на група 1, чиј домаќин е полскиот град Гдањск, македонските ракометари загубија од ...

Заврши олимпискиот сон за македонските ракометари, изгубивме и од Тунис

еМагазин - 09.04.2016

Машката македонска ракометна репрезентација го заврши својот сон за настап на Олимписките игри во Рио летово. Со поразот од Тунис 26-32 во вториот квалификациски меч во Гдањск, репрезентацијата на Македонија ги загуби сите шанси да се пласира на ...

Ракометарите денеска го визираат учеството на Олимписките игри

Репортер - 09.04.2016

Впечатокот по вчерашниот поразот на македонската ракометна репрезентација на првиот меч од квалификациите за пласман на олимписките игри во Рио може да биде поправен денеска на мечот против Тунис.

Ракометарите денеска го визираат учеството на Олимписките игри

Денешен - 09.04.2016

Вториот најсилен африкански ракометен тим во моментов со кого играме денеска во 18 часот во Гдањск дојде со променет состав, со нов селектор и не би требало да биде непремостилва пречка на патот до Рио.

Заврши олимпискиот сон за македонските ракометари

Дневник - 09.04.2016

Машката македонска ракометна репрезентација го заврши својот сон за настап на Олимписките игри во Рио летово. Со поразот од Тунис 26-32 во вториот квалификациски меч во Гдањск, репрезентацијата на Македонија ги загуби сите шанси да се пласира на ...

Ракометарите денеска го визираат учеството на Олимписките игри

ТВ21 - 09.04.2016

Впечатокот по вчерашниот поразот на македонската ракометна репрезентација на првиот меч од квалификациите за пласман на олимписките игри во Рио може да биде поправен денеска на мечот против ...

Сега или НИКОГАШ

Спорт - 09.04.2016

Македонија денеска мора да стигне до победа против Тунис за да ја одржи во живот приказната за Рио. Од Гдањск, Ристо Ѓамовски Потребни се две победи во квалификациите во Гдањск, денеска со Тунис и утре против Чиле, ако сакаме да го видиме Рио и да ...

Ракометарите денеска го визираат учеството на Олимписките игри

Дневник - 09.04.2016

Впечатокот по вчерашниот поразот на македонската ракометна репрезентација на првиот меч од квалификациите за пласман на олимписките игри во Рио може да биде поправен денеска на мечот против ...

Квалификации за ОИ: Данска ја победи Хрватска

Репортер - 09.04.2016

И додека вниманието на македонска спортска јавност, е насочено кон Гдањск, каде нашите ракометари бркаат пласман на Олимписки турнир во Рио, во Хернинг и Малме се играат натпреварите од другите две квалификациски групи.

Македонија поразена од Полска – следна надеж за победа се Тунис и Чиле

Позитив.мк - 09.04.2016

Вчера, Македонија го одигра првиот натпревар од квалификациите за пласман на Летните Олимписки Игри годинава во Рио. Македонија изгуби од Полска со 5 голови разлика, на крајот резултатот заврши 20:25 за полјаците.

Лазаров: Против Тунис и Чиле да се покажеме во најдобро светло

Дневник - 09.04.2016

Тунис е противникот на македонските ракометни репрезентативци, денеска (18.30 ч.) во можеби најважниот меч што го играат на квалификацискиот турнир за Летните олимписки игри во Рио 2016. Утре, Македонија игра против аутсајдерот во групата Чиле на ...

ЗУАБИ: Два месеца мислиме само на Македонија

Спорт - 09.04.2016

Селекторот на Тунис, Хафед Зуаби, призна дека на натпреварот со Чиле неговиот тим не доминирал. Од Гдањкс, Ристо Ѓамовски Денеска ќе се игра натпреварот по кој ќе знаеме дали Македонија ќе има претставник во екипен спорт на Олимписките игри во Рио.

Картата за Рио остана во Гдањск

Оff.net - 09.04.2016

Буквално никој во македонската спортска јавност не очекуваше дека ракометарите ќе одиграат најслабо тогаш кога е најпотребно. Тунис ја победи Македонија 32:26 и ја разбуди од сонот за пласман на Олимписките Игри во Рио де ...

Уште полоша слика од вчера, Македонија со негатива од седум гола по првото полувреме со Тунис

Република - 09.04.2016

Македонската ракометна репрезентација го игра вториот натпревар од квалификацискиот турнир за Летните Олимписки игри во Рио. Нашите ракометари по првото полувреме имаат негатива од седум гола (17-10) против Тунис, кого мора да го победиме ако сакаме ...

Македонија загуби и од Тунис, Олимпискиот сон останува за следна прилика

Република - 09.04.2016

Македонската ракометна репрезентацијата поразена и во вториот натпревар од квалификацискиот турнир за Летните Олимписки игри во Рио. Нашите ракометари загубија од селекцијата на Тунис со резултат од 32-26 и испуштија историска шанса да бидат првата ...

Квалификациите за Рио се историски за Македонија

Република - 09.04.2016

Македонската ракометна репрезентација и Македонија воопшто е пред историски успех, пласман на Олимписки игри во една репрезентација во екипен спорт. Може ли да се каже дека овој турнир во Гдањск е историски за оваа селекција на ракометари? ...

Дебакл на ракометарите, Рио остана пуста желба

Макфакс - 09.04.2016

Македонските ракометари нема да играат на Олимписките игри во Рио де Жанеиро, откако во клучниот натпревар загубија од Тунис 26:32 (10:17). Тунис со двете победи обезбеди настап на ОИ, додека Македонија со она што го одигра во првите две кола на ...

Заврши олимпискиот сон за македонските ракометари

Канал 77 - 09.04.2016

Машката македонска ракометна репрезентација го заврши својот сон за настап на Олимписките игри во Рио летово. Со поразот од Тунис 26-32 во вториот квалификациски меч во Гдањск, репрезентацијата на Македонија ги загуби сите шанси да се пласира на ...

Ракометарите денеска го визираат учеството на Олимписките игри

Lider - 09.04.2016

Впечатокот по вчерашниот поразот на македонската ракометна репрезентација на првиот меч од квалификациите за пласман на олимписките игри во Рио може да биде поправен денеска на мечот против Тунис.

Квалификации за ОИ: Данска ја победи Хрватска

Lider - 09.04.2016

И додека вниманието на македонска спортска јавност, е насочено кон Гдањск, каде нашите ракометари бркаат пласман на Олимписки турнир во Рио, во Хернинг и Малме се играат натпреварите од другите две квалификациски групи.

Заврши олимпискиот сон за македонските ракометари

Lider - 09.04.2016

Машката македонска ракометна репрезентација го заврши својот сон за настап на Олимписките игри во Рио летово. Со поразот од Тунис 26-32 во вториот квалификациски меч во Гдањск, репрезентацијата на Македонија ги загуби сите шанси да се пласира на ...

Македонија стартуваше со пораз од домаќинот Полска

Телма - 08.04.2016

Ракометната репрезентација на Македонија со пораз од Полска го започна својот настап на квалификацискиот турнир за пласман на Летните олимписки игри во Рио. Во натпреварот од првото коло на група 1, чиј домаќин е полскиот град Гдањск, нашиот ...

Тунис убедлив во дуелот против Чиле

24 Вести - 08.04.2016

Репрезентацијата на Тунис забележа победа над Чиле во првиот меч од квалификациите за Летните олимписки игри во Рио. Во натпреварот од 1.коло на квалификациската група 1 кој се одржува во полскиот град Гдањск, ракометарите на Тунис го победија Чиле ...

Македонските ракометари ги започнуваат квалификациите за ЛОИ во Рио

24 Вести - 08.04.2016

Македонската машка ракометна репрезентација денеска го започнува својот настап на квалификацискиот турнир преку кој ќе брка пласман на Олимписките игри во Рио летово. Полска е прв противник на црвено-жолтите во олимписката квалификациска група 1 чии ...

Македонија против Полска ја започнува битката за Рио

24 Вести - 08.04.2016

Најдобрата ракометна репрезентација на Македонија денес го игра првиот дуел од предолимпискиот квалификациски циклус. Прв противник на нашите ракометари е домаќинот во нашата квалификациска група, селекцијата на Полска која во Гдањск ќе се обиде да ...

Пораз од Полска на стартот на олимписките квалификации

Утрински - 08.04.2016

Ракометната репрезентација на Македонија со пораз од Полска го започна својот настап во квалификациите за Летните олимписки игри во Рио. Во натпреварот од 1.коло на група 1, чиј домаќин е полскиот град Гдањск, македонските ракометари загубија од ...

Ракометарите вечерва ја започнуваат битката за Рио

ЗаЗабава - 08.04.2016

Македонската ракометна репрезентација вчера во „ЕРГО Арена“ го одржа првиот тренинг пред денешниот почеток на квалификациите за Олимписките игри во Рио. Прв противник на „црвено-жолтите“ ќе биде домаќинот на турнирот, Полска.

Тунис со лесна победа против Чиле

СуперСпорт - 08.04.2016

Ракометарите на Тунис рутински лесно славеа победа против аутсајдерот Чиле во групата во Гдањск во рамките на предолимпискиот турнир со резултат 35:29. Африканците уште во првото полувреме ја најавија победата кога на полувремето се замина со ...

Ракометарите денес ја започнуваат битката за Рио!

Спортски - 08.04.2016

Македонската ракометна репрезентација вчера во „ЕРГО Арена“ го одржа првиот тренинг пред денешниот почеток на квалификациите за Олимписките игри во Рио. Прв противник на „црвено-жолтите“ ќе биде домаќинот на турнирот, Полска.

Африканците отворија со победа во Гдањск: Тунис рутински со Чиле

Дерби - 08.04.2016

Репрезентацијата на Тунис очекувано забележа победа против Чиле во првиот натпревар од квалификацискиот турнир во Гдањск за пласман на Олимписките игри во Рио Де Жаниеро. Африканската селекција рутински го доби овој меч со 35:29.Во првото полувреме ...

Полјаците се самоуверени и незаинтересирани за третиот натпревар со Тунис

Дерби - 08.04.2016

Од Гдањск за „Дерби“ Александар Табаковски Како што оптимизмот преовладува и во македонските медиуми дека можеме да избориме пласман во Рио преку квалификацискиот турнир во Гдањск, така и Полјаците веќе се со мислите во Бразил.

Македонија - Полска 20:25 на почетокот на предолимпискиот турнир

Вест - 08.04.2016

Македонија загуби од Полска со резултат 25:20 на стартот на предолимпискиот турнир во Гдањск. Со одличните одбрани на полскиот голман Шмал и слабиот напад на нашата репрезентација, Полска убедливо цел натпревар одржуваше позитива која нашите ...

Полска пресилна за Македонија, шансата е против Тунис

СуперСпорт - 08.04.2016

Нашата машка ракометна репрезентација во првиот натпревар од предолимпискиот турнир забележа пораз од домаќинот Полска со резултат 25:20. Натперварот го одигравме премногу лошо, противникот го контролираше натпреварот од почеток до крај.

Пораз од Полска: Ладен балтички туш за жешките бразилски соништа

Дерби - 08.04.2016

Од Гдањск за „Дерби“ Александар Табаковски Македонската машка сениорска ракометна репрезентција го загуби првиот меч на предолимпискиот турнир во Гдањск и тоа од домаќинот Полска со 25:20.

Митревски: Полска ја оставаме зад нас, мечот со Тунис е како финале

Дерби - 08.04.2016

Од Гдањск за „Дерби“ Александар Табаковски Нашата ракометна репрезентација не одигра на посакуваното ниво на премиерниот меч на квалификацискиот турнир во Гдањск. Ние загубивме од Полска со 25:20, во натпревар во кој најсветла наша точка беше ...

Зуаби: Ги штедевме силите, мечот со Македонија е клучен за нас

Дерби - 08.04.2016

Од Гдањск за „Дерби“ Александар Табаковски Селекторот на репрезентацијата на Тунис, Хафет Зуаби е задоволен од изданието на неговите избраници против Чиле, но знае дека клучниот натпревар ќе пласман на Олимписките игри во Рио Де Жаниеро ќе биде ...

Најава: Победа над Полска за ефект „3 во 1“

Дерби - 08.04.2016

Од Гдањск за „Дерби“ Александар Табаковски Вечерва стартува олимпискиот турнир во Гдањск, каде што две од четири селекции треба да изборат учество меѓу 12 најдобри репрезентации на светот што ќе истрчаат на теренот во Рио де Жанеиро.

Судиска „променада“ низ Гдањск (ФОТО)

Екипа - 08.04.2016

Слободното претпладне во пресрет на почетокот од предолимпискиот турнир навивачите и новинарите го искористија за прошетка низ центарот на Гдањск, каде слична „тура“ имаа и судиите задолжени за делење на правдата на натпреварите во следните три дена ...

Македонските ракометари ја започнуваат битката за Рио

МКД - 08.04.2016

Македонската ракометна репрезентација од денес го започнува настапот на квалификацискиот турнир во Гдањск за пласман на Олимпијадата во Рио. Во позитивна атмосфера, полни со самодоверба и реален оптимизам, македонските ракометари вечерва ги ...

Полјаците се плашат од Македонците: „Фалангата“ без „база“ во Гдањск

Екипа - 08.04.2016

Вообичаеното собирање на македонските навивачи на едно место пред и по средбите од големите натпреварувања овојпат ќе изостане. Имено, членови на „македонската фаланга“ веднаш по своето доаѓање во Гдањск почнале со потрага за локал кој би бил ...

На 300 метри од Балтичкото море, Македонците ја сонуваат Копакабана

Екипа - 08.04.2016

ЕКИПА во Гдањск, Стеван Цаневски, Билјана Благоеска Петрушева Последната ноќ во пресрет на стартот на денешните предолимписки квалификации во Гдањск мина со силен дожд, за нас нека значи и бериќет.

Борко: Позрели сме од пред четири години, тоа не е мала работа

Екипа - 08.04.2016

ЕКИПА во Гдањск , Стеван Цаневски, Билјана Благоеска Петрушева Македонската репрезентација вечерва со натпреварот против Полска (20.30 часот) во „Ерго Арена“ во Гдањск го почнува својот нов поход кон остварување на големиот сон – пласман на едни ...

Тунис против Чиле се загреваше за Македонија

Екипа - 08.04.2016

ЕКИПА во Гдањск, Стеван Цаневски, Билјана Благоеска Петрушева Репрезентацијата на Тунис ја забележа првата победа на предолимпискиот турнир во Гдањск, рутински славејќи во пресметката со аутсајдерот Чиле со резултат 35-29.

Прибак: Полјаците одиграа врвна одбрана

Екипа - 08.04.2016

ЕКИПА во Гдањск, Стеван Цаневски, Билјана Благоеска Петрушева Ракометната репрезентација на Македонија загуби со 25-20 од Полска на стартот од турнирот кој носи виза за Олимписките Игри во Рио.

Македонија поразена од Полска на стартот од квалификациите за Рио

МКД - 08.04.2016

Македонската ракометна репрезентација доживеа пораз од селекцијата на Полска на стартот на квалификациониот турнир во Гдањск, загубивме со 25:20. Македонските ракометари не се прославија на воведниот меч во Гдањск, пораз од пет гола разлика во ...

БЕЛЕШКИ ОД ГДАЊСК: Инсомнија и чоколади

Екипа - 08.04.2016

Не спие селекторот, ама и нас сон не не фаќа. Убаво рече Обрван, кој нормален може да заспие пред вакви натпревари! Од олимпискиот сон сите не фати ИНСОМНИЈА. Не помага ни топол, но ладен туш, ни полско пиво, ни „тон“ чоколади.

Немања Прибак гледа шанса во полните трибини: Притисокот е на нивна страна

Екипа - 08.04.2016

ЕКИПА во Гдањск, Стеван Цаневски, Билјана Б.Петрушева Македонската репрезентација денеска ја очекува уште една пресметка со добромпознатиот противник, селекцијата на Полјаците и полни трибини во Арго Арената во Гдањск на стартот од битката за ...

Митревски: И судиите дозволија груба игра на Полјаците, но го оставаме овој меч зад нас

Екипа - 08.04.2016

ЕКИПА во Гдањск, Полска Стеван Цаневски, Билјана Б. Петрушева Никола Митревски имаше квалитетно второ полувреме на голот на нашата селекција, но малку што можеше да помогне кога во нападот не одигравме согласно очекувањата, па следеше поразот од ...

Македонските ракометари ги започнуваат квалификациите за ЛОИ во Рио

Идивиди - 08.04.2016

Македонската машка ракометна репрезентација денеска го започнува својот настап на квалификацискиот турнир преку кој ќе брка пласман на Олимписките игри во Рио летово. Полска е прв противник на црвено-жолтите во олимписката квалификациска група 1 чии ...

Македонските ракометари ги започнуваат квалификациите за ЛОИ во Рио

+инфо - 08.04.2016

Македонската машка ракометна репрезентација денеска го започнува својот настап на квалификацискиот турнир преку кој ќе брка пласман на Олимписките игри во Рио летово. Полска е прв противник на црвено-жолтите во олимписката квалификациска група 1 чии ...

Македонија вечерва го започнува својот пат по олимписка виза!

Турлитава - 08.04.2016

Томи Македонија вечерва го започнува својот пат по олимписка виза! Македонската машка ракометна репрезентација денеска го започнува својот настап на квалификацискиот турнир преку кој ќе брка пласман на Олимписките игри во Рио летово.

Полска е првиот противник на патот до Олимискиот сон

Тера - 08.04.2016

Најдобрите македонски ракометари вечерва ќе го одиграа првиот меч на квалификацискиот тутнир за пласман на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Прв противник на „црвено-жолтите“ ќе биде домаќинот на турнирот, Полска.

Обрван: Не би бил нормален кога би спиел мирно

Идивиди - 08.04.2016

Полскиот град Гдањск и Ерго Арена ќе останат запишани во спортската историја на Македонија. Прашањето е дали ќе бидат запаметени како место на кое се остварил олимпискиот сон на една генерација македонски ракометари или ќе го паметиме како уште ...

Ракометарите ги започнуваат олимписките квалификации

Кајгана - 08.04.2016

Најдобрите македонски ракометари вечерва ќе го одиграа првиот меч на квалификацискиот тутнир за пласман на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Прв противник на „црвено-жолтите“ ќе биде домаќинот на турнирот, Полска.

Ракомет: Олимписки квалификации во Хернинг, Гдањск и Малме

Кајгана - 08.04.2016

Од денеска до недела се играат ракометните квалификации по кои ќе бидат познати и последните шест учесници на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Покрај квалификацискиот турнир во Гдањск, на кој учествува Македонија, истовремено се играат уште два ...

Тунис убедлив во дуелот против Чиле

+инфо - 08.04.2016

Репрезентацијата на Тунис забележа победа над Чиле во првиот меч од квалификациите за Летните олимписки игри во Рио. Во натпреварот од 1.коло на квалификациската група 1 кој се одржува во полскиот град Гдањск, ракометарите на Тунис го победија Чиле ...

Пораз од Полска на стартот на олимписките квалификации

+инфо - 08.04.2016

Ракометната репрезентација на Македонија со пораз од Полска го започна својот настап во квалификациите за Летните олимписки игри во Рио. Во натпреварот од 1.коло на група 1, чиј домаќин е полскиот град Гдањск, македонските ракометари загубија од ...

Македонските ракометари ги започнуваат квалификациите за ЛОИ во Рио

А1 On - 08.04.2016

Македонската машка ракометна репрезентација денеска го започнува својот настап на квалификацискиот турнир преку кој ќе брка пласман на Олимписките игри во Рио летово. Полска е прв противник на црвено-жолтите во олимписката квалификациска група 1 чии ...

Фалангата го нападна Гдањск: Тие 15.000 Полјаци, но ние со срце големо колку сонцето! (ФОТО+ВИДЕО)

SportMedia - 08.04.2016

Околу 200 навивачи ќе бидат во салата, сите подготвени да се справат со предизвикот. Домаќините подготвија и многу забава, но за нас најважно е она што ќе биде на теренот. Од Гдањск Горан Антевски Фото: Денис ...

ФОТО: Запознајте ја „ЕРГО Арената“ во Гдањск пред почетокот на Олимписките квалификации

Gol.mk - 08.04.2016

„ЕРГО Арената“ во Гдањск каде ќе се играат сите шест натпревари од Олимписките квалификации е мултифункционален објкет изграден во 2010 година. Капацитетот на седечки места е 11. 409, а собира 15.000 вклучувајќи ги и стоечките места.

ФОТО: Празна сала за Чиле - Тунис, дојдоа првите македонски навивачи

Gol.mk - 08.04.2016

Неверојатно мала е посетата за мечот Чиле - Тунис, меч со кој започна Олимпискиот квалификационен турнир во Гдањск. Само 500-600 гледачи, главно домашна публика. „ЕРГО Арената“ зјапа празна, а македонските навивачи кои се загреваат за мечот со ...

Ракометарите ја „спремија“ Полска - се „проучува“ Тунис (ФОТО)

SportMedia - 08.04.2016

Најмногу не интересира Тунис нашиот утрешен противник, но и Чиле против кого ги завршуваме натпреварите од групата. Првите две репрезентации ќе играат во Рио летово. Чиле даде силен отпор од самиот почеток укажувајќи на „дупките" во туниската ...

Квалификации за ОИ: Тунис рутински на стартот против Чиле

Спорт365 - 08.04.2016

Се одигра првиот натпревар од олимписките квалификации во Гдањск (Полска)… Репрезентацијата на Тунис ја оправда фаворитската улога против Чиле славејќи со резултат 35:29 (17:12). Вториот меч од групата ќе започне од 20:30 часот кога домаќинот Полска ...

ВИДЕО: Митревски со одбранетите зицери го чува моралот пред Тунис

Gol.mk - 08.04.2016

Никола Митревски и покрај поразот на Македонија од Полска, имаше успешно враќање во националниот дрес, оправдувајќи ја довербата на селекторот Обрван кој го зеде него, пред Дупјачанец во Гдањск.

ФОТО: Македонските ракометари ги „снимаат“ Чиле и Тунис

Gol.mk - 08.04.2016

Без разлика што нивниот меч со Полска е од 20.30 часот македонските ракометари веќе пристигнаа во „ЕРГО Арената“ и со особено внимание го следат мечот на нивните викенд противници Чиле и Тунис.

Тунис убедлив во дуелот против Чиле

А1 On - 08.04.2016

Репрезентацијата на Тунис забележа победа над Чиле во првиот меч од квалификациите за Летните олимписки игри во Рио. Во натпреварот од 1.коло на квалификациската група 1 кој се одржува во полскиот град Гдањск, ракометарите на Тунис го победија Чиле ...

Нашите ракометари вечерва тргнуваат во поход кон Рио

Спортклуб - 08.04.2016

Денеска со почеток од 20:30 часот, нашата репрезентација го започнува походот кон олимписките игри во Рио. Вечерва во „ЕРГО Арената“ во Гдањс, сениорската машка репрезентација ќе си ги одмери силите со фаворитот за првото место во групата и ...

Сега може да собираат сили за Македонија: Тунижаните рутински го „преслушаа“ Чиле (ФОТО)

SportMedia - 08.04.2016

Тунижаните ги собраа првите два бода во квалификациската група во Гдањск, триумфирајќи против Чиле со 35-29. Дури и значајно ослабен од играчки аспект, Тунис покажа дека е многу поквалитетен од Чиле, правејќи победничка разлика уште по првото ...

Репрезентацијата на Тунис пресилна за Чиле

Спортклуб - 08.04.2016

Во рамките од квалификациониот турнир во ракомет за Олимписките игри во Рио, репрезентациите на Чиле и Тунис одиграа го одиграа првиот натпревар од Група 1, во која се наоѓаат нашата репрезентација и Полска.

Стоилов: Ќе биде тешко, но ретко се добива втора шанса за пласман на ОИ

Спортклуб - 08.04.2016

Македонската репрезентација вечерва ги стартува квалификациите за Олимписките игри во Рио со натпреварот против домаќинот Полска (20:30). Македонија добива втора шанса да се пласира на Олимпијада, но за тоа ќе мора да се вложат максимални напори, а ...

Импресивните одбрани на Митревски ја оставија Македонија колку толку во живот (Видео)

Спортклуб - 08.04.2016

Единствена светла точка на вечерашниот натпревар против репрезентацијата на Полска, беше нашиот повратник во репрезентацијата Никола Митревски, кој веднаш по влегувањето во игра во 39. минута успеа да им фати неколку зицери на репрезентативците на ...

Пораз од Полска на стартот на олимписките квалификации

Идивиди - 08.04.2016

Ракометната репрезентација на Македонија со пораз од Полска го започна својот настап во квалификациите за Летните олимписки игри во Рио. Во натпреварот од 1.коло на група 1, чиј домаќин е полскиот град Гдањск, македонските ракометари загубија од ...

Мотивациско видео од Кире Лазаров до нацијата: Сега или никогаш! (Видео)

Спортклуб - 08.04.2016

Долг е уште патот на репрезентацијата на Македонија до Рио и олимпијадата, тоа прво мора да се одработи на вистинскиот начин во Полска. Поради таа намена, капитенот на ракометарите, Кире Лазаров, на неговата фејсбук група „ракоментен камп Лазаров ...

Митревски: Полска е минато, подготвен сум да ги одбранам „бомбите“ на огромниот Жалуз!

SportMedia - 08.04.2016

Голманот на Бенфика одбрани неколку зицери, еден пенал, но и покрај добрата партија, сепак, не можеше да го спречи поразот. „Морам да нагласам дека и судиите имаа свој удел во оваа проказна, им дозволија малку погруба игра, но тоа не е причина за ...

Прибак: Талант ја смени Полска, во вториот дел игравме многу да не загубиме

Gol.mk - 08.04.2016

Поразот од Полска веројатно и беше очекуван, но ниту еден пораз не годи, па така нашите ракометари беа видно разочарани по завршувањето на мечот. „Полска со и без Талант е друга селекција. Не ја паметам вака паметна, вака стрплива.

Георгиевски: Јавноста од нас чека Олимпијада, ние сме спремни да ја донесеме

Gol.mk - 08.04.2016

Утрово македонската ракометна репрезентација со последен тренинг по кој ќе биде познато кои два ракометари ќе отпаднат од дефинитивниот список, се доближува до мечот со Полска вечерва. Расположени и ведри нашите момци ги исполнуваат задачите на ...

Ракометарите поразени од Полска

Оn.net - 08.04.2016

Македонската ракометна репрезентација загуби со 25:20 од Полска на стартот од квалификацискиот турнир за пласман на ОИ во Рио. Во Гдањск избраниците на Ивица Обрван одиграа со многу грешки во нападот и му овозможија на противникот уште од почетокот ...

Обрван: Овде дојдовме за да се пласираме во Рио - утре ќе ја оствариме целта!

SportMedia - 08.04.2016

Селекторот Ивица Обрван се обиде да го задржи фокусот на главната цел и да го тргне од мислите овој пораз од Полска, кој, рака на срце, го заслуживме. „Имавме тешка задача денеска против една од подобрите европски репрезентација и тоа на нејзин ...

Данска поблиску до Рио по денешната победа над Хрватска

Gol.mk - 08.04.2016

Во натпревар од првото коло од квалификациониот турнир за пласман на ОИ во Рио, кој се игра во Хернинг, репрезентацијата на Данска славеше победа на Хрватска од 28-24 (11-9). Во првиот денешен натпревар Норвешка беше сигурна и го победи Бахреин од ...

Неуспех во првиот натпревар: Полска лесно ја победи Македонија (25-20)

Спортклуб - 08.04.2016

Репрезентацијата на Македонија вечерва беше целосно надиграна во Гдањск од Полјаците, кои не победија со резултат 25:20, во меч каде нашиот напад, не функционираше баш најдобро. Може да се констатира дека Македонија денеска беше надиграна од Полска ...

Борко брутално искрен: Само Митревски беше одличен, сите други потфрливме!

SportMedia - 08.04.2016

Според него, само неговиот колега на голот, Никола Митревски, заслужува преодна оценка, додека сите друго ќе мора да бидат многу подобри ако сакаме победа во утрешниот клучен меч за пласман на ЛОИ во Рио против незгодниот Тунис.

Полска беше недостижна за Македонија - Тунис останува нашата шанса за Рио (ФОТО)

SportMedia - 08.04.2016

Полјаците ја совладаа Македонија со 25-20 уривајќи ги замислите да се направи клучниот чекор кон Рио уште на првиот меч од тридневниот турнир во Гдањск. На дебито на селекторот Талант Душебаев, Полјаците тргнаа максимално и агресивно уште од ...

Македонските ракометари ги започнуваат квалификациите за ЛОИ во Рио

Канал5 - 08.04.2016

Македонската машка ракометна репрезентација денеска го започнува својот настап на квалификацискиот турнир преку кој ќе брка пласман на Олимписките игри во Рио летово. Полска е прв противник на црвено-жолтите во олимписката квалификациска група 1 чии ...

Македонија поразена на стартот на олимписките квалификации

Курир - 08.04.2016

Ракометната репрезентација на Македонија со пораз од Полска го започна својот настап во квалификациите за Летните олимписки игри во Рио. Во натпреварот од 1.коло на група 1, чиј домаќин е полскиот град Гдањск, македонските ракометари загубија од ...

Полсака прв противник на патот кон Рио

Сител - 08.04.2016

Македонската машка ракометна репрезентација денеска го започнува својот настап на квалификацискиот турнир преку кој ќе брка пласман на Олимписките игри во Рио летово. Полска е прв противник на црвено-жолтите во олимписката квалификациска група 1 чии ...

Македонските ракометари загубија од Полска

Локално - 08.04.2016

Ракометната репрезентација на Македонија со пораз од Полска го започна својот настап во квалификациите за Летните олимписки игри во Рио. Во натпреварот од 1.коло на група 1, чиј домаќин е полскиот град Гдањск, македонските ракометари загубија од ...

Македонските ракометари ги започнуваат квалификациите за ЛОИ во Рио

Локално - 08.04.2016

Македонската машка ракометна репрезентација денеска го започнува својот настап на квалификацискиот турнир преку кој ќе брка пласман на Олимписките игри во Рио летово. Полска е прв противник на црвено-жолтите во олимписката квалификациска група 1 чии ...

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ОИ: Атмосферата во Гдањск се загрева

Телеграф - 08.04.2016

Фановите на Полска пристигаат во салата во сè поголем број На нешто помалку од два часа до почетокот на средбата меѓу Македонија и Полска атмосферата во Гдањск станува сè пожешка. Фановите на Полска пристигаат и веќе има повеќе од 2000.

Полјаците се самоуверени и незаинтересирани за третиот натпревар со Тунис

Точка - 08.04.2016

Како што оптимизмот преовладува и во македонските медиуми дека можеме да избориме пласман во Рио преку квалификацискиот турнир во Гдањск, така и Полјаците веќе се со мислите во Бразил. Според полските медиуми, најголем проблем засега е да се наполни ...

Најава: Победа над Полска за ефект „3 во 1“

Точка - 08.04.2016

Вечерва стартува олимпискиот турнир во Гдањск, каде што две од четири селекции треба да изборат учество меѓу 12 најдобри репрезентации на светот што ќе истрчаат на теренот во Рио де Жанеиро.

Македонските ракометари ги започнуваат квалификациите за ЛОИ во Рио

Курир - 08.04.2016

Македонската машка ракометна репрезентација денеска го започнува својот настап на квалификацискиот турнир преку кој ќе брка пласман на Олимписките игри во Рио ...

ФОТО: Македонските ракометари го одржаа првиот тренинг во Гдањск

Курир - 08.04.2016

Македонската ракометна репрезентација вчера во „ЕРГО Арена“ во Гдањск, Полска го одржа првиот тренинг пред денешниот почеток на квалификациите за Олимписките игри во ...

Без Никола Маркоски и Костески против Полска

Сител - 08.04.2016

По одржаниот тренинг во ЕРГО Арена селекторот на Македонија Ивица Обрван се реши на трибините за денешниот дуел со домаќинот Полска да останат пикерот Никола Маркоски како и десното крило Никола Костески.

Во Ерго Арена подготвено за дуелот Полска - Македонија

Сител - 08.04.2016

Првиот дуел од групата од Гдањск меѓу Тунис и Чиле е во тек, а во Ерго Арена веќе се подготвува и подгрева атмосфетата и кај македонските и кја полските ...

Македонските ракометари пред олимпискиот предизвик

Канал5 - 08.04.2016

Какви се шансите на нашите ракометари да заминат на Олимписките игри во Бразил? Вечерва македонските репрезентативци го играат првиот меч против репрезентацијата на Полска, домаќин на натпреварите .

Македонските навивачи ги заземаат местата во Ерго Арена

Сител - 08.04.2016

Македонските навивачи кои се присутни во Гдањск, полека почнуваат да ги заземат своите места во Ерго Арена каде од 20:30 часот ќе се игра дуелот меѓу Македонија и Полска во рамките на олимписките квалификации.

Митревски: Не успеавме да ја одиграме нашата игра

SportMax - 08.04.2016

Еден од најдобрите наши ракометари беше голманот Никола Митревски, кој влезе во второто полувреме и одбрани 7 удари на полските ракометари. “ Мислам дека разликата е превисока. Полјаците денеска не ни дозволија да ја одиграме нашата игра, односно да ...

Полска - Македонија 13:9 (полувреме)

Сител - 08.04.2016

Во првиот натпревар од групата во Гдањск, Македонија по првите 30 минути е во негатива од 4 голови (13:9 за Полска). По изедначениот почеток и 4:4 противникот направи серија од три голови за водство од 7:4, која продолжи со уште еден скор од 2:1за ...

МИТРЕВСКИ: Им дозволија прегруба игра

Телеграф - 08.04.2016

Вториот голман во нашата репрезентација со свое видување на натпреварите Голманот на Македонија, Никола Митревски беше еден од подобрите во тимот на Македонија, но впечаток е дека требаше многу порано да се најде на терен.

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ОИ: Тунижаните очекувано со победа над Чиле

Телеграф - 08.04.2016

Првиот дуел од средбите во Гдањск заврши со триумф на Тунижаните од 35:29 Ракометарите на Тунис успеаја да го совладаат Чиле со 35:29, но ниту едната ниту другата репрезентација не делуваа убедливо.

На стартот во Гдањск пораз од Полска за македонските ракометари

Сител - 08.04.2016

Во првиот натпревар од групата во Гдањск, Македонија загуби од Полска со 25:20 (13:9). Утре нашите ракометари го играат решавачкиот натпревар и мора да го победат Тунис за да ги задржат шансите за пласман на едно од првите две места.

Ракометарите настапот во Гдањск го отворија со пораз

Алфа - 08.04.2016

Нашата машка ракометна репрезентација во првиот натпревар на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри е поразена од Полска со 25:20 Премногу грешки во нападот, игра под очекувањата во одбраната и брилијантен Славомир Шмал на голот на ...

ОЛИМПИСКИ СОН: Сите за еден, сите за Македонија да се пласира на олимпијада!

Телеграф - 08.04.2016

Македонија ја очекуваат денови кога сите сакаат радост, среќа и задоволство, денови кога треба да биде одреден спортистот кој ќе го понесе знамето на дефилето на Олимпискиот стадион во Рио де Жанеиро Убаво е кога се има сон.

Започнува олимпискиот сон со меч против Полска во Гдањск

Шеталиште - 08.04.2016

Најдобрите македонски ракометари вечерва ќе го одиграа првиот меч на квалификацискиот тутнир за пласман на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Прв противник на „црвено-жолтите“ ќе биде домаќинот на турнирот, Полска.

Стоилов: Ретко кој добива втора шанса за пласман на Олимпијада!

24 Ракомет - 08.04.2016

Пикерот на Македонскиот национален тим, Стојанче Стоилов смета дека Македонија нема да има нималку лесна задача на престојните квалификации во Гдањск, Полска. Шансата за изненадување ја гледа против Полска на која ја препушта фаворитската улога како ...

Сонот на дванаесет нации насочен кон три европски градови

24 Ракомет - 08.04.2016

Македонија денес ги започнува квалификациите за олимписки игри. Градот Гданск ќе биде домаќин на репрезентациите на Полска, Македонија, Тунис и Чиле. Македонија се надева на место меѓу двете екипи кои ќе го доживеат олимпискиот сон.

Тунис со рутинска победа против Чиле

24 Ракомет - 08.04.2016

Со натпреварот меѓу репрезентациите на Чиле и Тунис беше отворена нашата квалификациската група за пласман на Олимписките игри во Рио. Тунис ја оправда фаворитската улога и славеше против Чиле 35-29 (12-17).

Квалификации за Рио – Чин I

Мак Ракомет - 08.04.2016

Ракометот, со години единствениот колективен спорт кој постојано е во врвот на светскиот крем, викендов треба да ја достигне својата кулминација. Три меча ја делат гордоста на Македонија, ракометната репрезентација, до најголемиот успех на било која ...

Ракометарите ги започнуваат квалификациите за ЛОИ во Рио

Нетпрес - 08.04.2016

Македонската машка ракометна репрезентација денеска го започнува својот настап на квалификацискиот турнир преку кој ќе брка пласман на Олимписките игри во Рио летово. Полска е прв противник на црвено-жолтите во олимписката квалификациска група 1 чии ...

Пораз од Полска на стартот на олимписките квалификации

Репортер - 08.04.2016

Ракометната репрезентација на Македонија со пораз од Полска го започна својот настап во квалификациите за Летните олимписки игри во Рио. Во натпреварот од 1.коло на група 1, чиј домаќин е полскиот град Гдањск, македонските ракометари загубија од ...

Македонските ракометари ги започнуваат квалификациите за ЛОИ во Рио

Денешен - 08.04.2016

Македонската машка ракометна репрезентација денеска го започнува својот настап на квалификацискиот турнир преку кој ќе брка пласман на Олимписките игри во Рио летово. Полска е прв противник на црвено-жолтите во олимписката квалификациска група 1 чии ...

Лазаров: Потребна е вонсериски добра игра

Спорт - 08.04.2016

Полскиот град Гдањск и Ерго Арена ќе останат запишани во спортската историја на Македонија. Прашањето е дали ќе бидат запаметени како место на кое се остварил олимпискиот сон на една генерација македонски ракометари или ќе го паметиме како уште ...

Тунис убедлив во дуелот против Чиле

Репортер - 08.04.2016

Репрезентацијата на Тунис забележа победа над Чиле во првиот меч од квалификациите за Летните олимписки игри во Рио. Во натпреварот од 1.коло на квалификациската група 1 кој се одржува во полскиот град Гдањск, ракометарите на Тунис го победија Чиле ...

Ракометарите ги започнуваат олимписките квалификации вечерва против Полска во 20:30 часот!

Exclusive.mk - 08.04.2016

Најдобрите македонски ракометари вечерва ќе го одиграа првиот меч на квалификацискиот тутнир за пласман на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Прв противник на „црвено-жолтите“ ќе биде домаќинот на турнирот, Полска.

Ракомет: Олимписки квалификации во Хернинг, Гдањск и Малме

Exclusive.mk - 08.04.2016

Од петок до недела се играат ракометните квалификации по кои ќе бидат познати и последните шест учесници на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Покрај кавлифкацискиот турнир во Гдањск, на кој учествува Македонија, истовремено се играат уште два ...

Ракометарите стартуваа со пораз во квалификациите за ЛОИ во Рио

Нетпрес - 08.04.2016

Ракометната репрезентација на Македонија со пораз го заврши првиот натпревар во квалификациите за Летните олимписки игри во Рио. Во натпреварот од 1.коло на група 1, чиј домаќин е полскиот град Гдањск, македонските ракометари загубија од Полска со ...

Македонските ракометари ги започнуваат квалификациите за ЛОИ во Рио

ТВ21 - 08.04.2016

Македонската машка ракометна репрезентација денеска го започнува својот настап на квалификацискиот турнир преку кој ќе брка пласман на Олимписките игри во Рио ...

Тунис без мака против Чиле

Спорт - 08.04.2016

Првиот дуел од средбите во Гдањск заврши со триумф на Тунижаните од 35:29 Фото: Игор Паневски Ракометарите на Тунис успеаја да го совладаат Чиле со 35:29, но ниту едната ниту другата репрезентација не делуваа убедливо.

Митревски: Полска е минато, утре ќе одиграме далеку подобро

Република - 08.04.2016

Никола Митревски не доби преголема минутажа на вечерашниот дуел против Полска, кој ракометарите на Македонија убедливо го загубија, но тоа што го покажа беше дека селекторот Ивица Обрван треба многу посериозно да смета на него на следните два дуели ...

Македонските ракометари денеска ја започнуваат битката за остварување на сонот

За Се - 08.04.2016

На дофат до најголемиот успег, на чекор до историјата, во позитивна атмосфера, полни со самодоверба и реален оптимизам, македонските ракометари вечерва ги започнуваат квалификациите за Олимписките игри.

Би ги заменил сите 19 години кариера за пласман во РИО

Оff.net - 08.04.2016

Полска, Тунис и Чиле е патот преку кој македонската ракометна репрезентација ќе брка историја за македонскиот ракомет, а тоа е пласман на ЛОИ во Рио. За подигнувањето на атмосферата и мотивацијата се погрижи Кире ...

Полска со шлаканица пред Тунис

Спорт - 08.04.2016

Пораз од 25:20 во првиот натпревар од олимписките квалификации во Гдањск. Домаќинот Полска беше преголем залак, по што останува утрешниот меч против Тунис како наша шанса за место во Рио Повеќе подоцна.

Се загрева атмосферата во Гдањск

Спорт - 08.04.2016

Фановите на Полска пристигаат во салата во сè поголем број На нешто помалку од два часа до почетокот на средбата меѓу Македонија и Полска атмосферата во Гдањск станува сè пожешка. Фановите на Полска пристигаат и веќе има повеќе од 2000.

Ракометарите ги започнуваат олимписките квалификации

Макфакс - 08.04.2016

Најдобрите македонски ракометари вечерва ќе го одиграа првиот меч на квалификацискиот тутнир за пласман на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Прв противник на „црвено-жолтите“ ќе биде домаќинот на турнирот, Полска.

Репортажа:Запознајте го одблиску полскиот град Гдањск кој е домаќин на олимписките квалификации

Exclusive.mk - 08.04.2016

Гдањск шести град по големина во Полска и служи како главно пристаниште на Балтичкото море, како и седиште на Поморското војводство. Помеѓу двете светски војни бил слободен град под покровителство на Лигата на народите, а неговиот статус помеѓу ...

Полска прва пречка за „црвено-жолтите“ на патот кон Рио

Дневник - 08.04.2016

Се чини сите коцки се наредени пред денешниот старт на македонската ракометна репрезентација на квалификацискиот турнир за Летните олимписки игри во Рио де Жанеиро што ќе се одржи во Гдањска.

Ракомет: Олимписки квалификации во Хернинг, Гдањск и Малме

Макфакс - 08.04.2016

Од петок до недела се играат ракометните квалификации по кои ќе бидат познати и последните шест учесници на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Покрај кавлифкацискиот турнир во Гдањск, на кој учествува Македонија, истовремено се играат уште два ...

Лоша игра и пораз на ракометарите од Полска

Макфакс - 08.04.2016

Македонските ракометари со пораз стартуваа на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Македонија, во првото коло на турнирот во Гдањск, загуби од домаќинот Полска 20:25 (9:13).

Ристовски: Овие квалификации за ОИ се историски за Македонија

Република - 08.04.2016

Вечерва со почеток од 20.30 часто во Гдањск, Полска започнувааат историските квалификации за Олимписките игри во Рио. Македонската ракометна репрезентација е пред огромоен успех, а македонскиот спорт воопшто е никогашм поблиску од сега за учество на ...

Дојде време да и се наплати долгот на Полска

Вечер - 08.04.2016

"Црвено-жолтите", вечерва од 20.30 часот во Гдањск ќе ги одмерат силите со домаќинот, натпревар на кој ќе се обидат да им се реваншираат за поразот (24:23) во групната фаза на ЕП, кое се одржа во јануари годинава Ракометната репрезентација на ...

Ракометарите вечерва играат против Полска

Скопје инфо - 08.04.2016

Нашата ракометна репрезентација вечерва од 20:30ч. ќе го одигра првиот натпревар од квалификациониот турнир за Олимписките Игри кои ќе се одржат летово во Рио Де Женеиро, Бразил. Прв противник на црвено-жолтите е репрезентацијата на домаќинот на ...

Македонија ја загуби битката, не и војната

Вечер - 08.04.2016

Македонската ракометна репрезентација го загуби првиот натпревар во квалификавиите за Летните олимписки игри во Рио де Жанеиро, во август годинава. „Црвено – жолтите„ во „Ерго Арена" во Гдањск, загубија од домаќинот Полска со 25:20.

Пораз од Полска на отварањето на квалификациите за ОИ, мечот за Рио е утрешниот против Тунис

Република - 08.04.2016

Македонската ракометна репрезентацијата со пораз ги започна квалификациите за Олимписките игри во Рио. Првиот противник на нашата репрезентација беше домаќинот Полска која знаеше како да стигне до победата од пет разлика (25-20) и со едната нога ...

Пораз од Полска на стартот на олимписките квалификации

Lider - 08.04.2016

Ракометната репрезентација на Македонија со пораз од Полска го започна својот настап во квалификациите за Летните олимписки игри во Рио. Во натпреварот од 1.коло на група 1, чиј домаќин е полскиот град Гдањск, македонските ракометари загубија од ...

Македонските ракометари ги започнуваат квалификациите за ЛОИ во Рио

Lider - 08.04.2016

Македонската машка ракометна репрезентација денеска го започнува својот настап на квалификацискиот турнир преку кој ќе брка пласман на Олимписките игри во Рио летово. Полска е прв противник на црвено-жолтите во олимписката квалификациска група 1 чии ...

Ракометарите пристигнаа во Гдањск

Утрински - 07.04.2016

Македонската ракометна репрезентација пристигна во Гдањск, каде од утре до недела ќе бие битка против домаќинот Полска, Тунис и Чиле за пласман на Олимписките игри во Рио. Ова е втора шанса за македонските ракометари откако пред четири години во ...

Репрезентативците го одржаа првиот тренинг во „ЕРГО Арената“

СуперСпорт - 07.04.2016

Прв контакт со прекрасната „ЕРГО Арена" за ракометарите на Ивица Обрван пред утрешниот старт на Олимписките квалификации. Започна претпоследниот тренинг, по кој „црвено-жолтите" ќе имаат помалку дилеми пред мечот со Душебаев, Полска и 12.000 домашни ...

Гдањск ги пречека ракометарите: Обрван со прв тренинг вечерва од 18 часот

Екипа - 07.04.2016

ЕКИПА во Гдањск, Полска Стеван Цаневски, Билјана Б. Петрушева Ракометните репрезентативци, по два часа и десет минути лет од скопскиот аеродром, пристигнаа во Гдањск, Полска, каде од утре па до недела ги очекува квалификацискиот турнир за пласман на ...

Ракометарите отпатуваа во Гдањск по олимписка виза

МКД - 07.04.2016

Македонската ракометна експедиција утрово летна за Гдањск каде од утре до недела ќе игра на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри во Рио. Македонските ракометари тргнаа по историски успех, по нешто кое не и успеало на ниту една наша ...

Атмосферата во македонскиот тим низ фотографии и пораки: „Спремни за историја!“

Екипа - 07.04.2016

ЕКИПА во Гдањск, Стеван Цаневски, Билјана Б.Петрушева Со многу позитивна енергија, во големо исчекување и во убава атмосфера македонската ракометна репрезентација денеска допатуваа во Гдањск придружена од раководството на РФМ, новинарите и неколку ...

Македонците не се плашат од полскиот пекол: Сме играле безброј пати во полни сали

Екипа - 07.04.2016

ЕКИПА во Гдањск, Стеван Цаневски, Билјана Благоеска Петрушева Полска разочара на последното Европско Првенство, но оваа селекција се надева на далеку подобри изданија на претстојниот предолимписки турнир што од утре до недела ќе се игра во Гдањск.

Несоница за селекторот Обрван: Кој може да заспие пред вакви натпревари!

Екипа - 07.04.2016

ЕКИПА во Гдањск, Стеван Цаневски, Билјана Б.Петрушева Многу непроспиени ноќи им претходат на овие три натпревари што ја очекуваат македонската ракометан репрезентација во наредните три дена во Гдањск.

Дебитантот не се плаши од предизвикот

Екипа - 07.04.2016

ЕКИПА во Гдањск, Стеван Цаневски, Билјана Б.Петрушева За Филип Талески, олимписките квалификации во Гдањск имаат двојно значење. Младиот бек на Металург доби шанса своето официјално деби во сениорската репрезентација да го одбележи во натпреварите ...

Ракометарите пристигнаа во Гдањск

Идивиди - 07.04.2016

Македонската ракометна репрезентација пристигна во Гдањск, каде од утре до недела ќе бие битка против домаќинот Полска, Тунис и Чиле за пласман на Олимписките игри во Рио. Ова е втора шанса за македонските ракометари откако пред четири години во ...

Ракометарите пристигнаа во Гдањск

+инфо - 07.04.2016

Македонската ракометна репрезентација пристигна во Гдањск, каде од утре до недела ќе бие битка против домаќинот Полска, Тунис и Чиле за пласман на Олимписките игри во Рио. Ова е втора шанса за македонските ракометари откако пред четири години во ...

Во Гдањск по остварување на олимпискиот сон

Идивиди - 07.04.2016

Краткото време за подготовки на репрезентациите учесници на олимписките квалификации истече. Уште не се ни комплетираа како што е ред и македонските ракометари ги спакуваа торбиците и утрово заминуваат за Гдањск каде што од петок до недела ќе ...

Репрезентативците пристигнаа во Гдањск

Тера - 07.04.2016

Македонската ракометна репрезентација нешто по 11 часот претпладне пристигна во градот Гдањск каде утре ќе го стартуваат предолимпискиот турнир. По мирниот лет тие пристигнаа во Гдањск каде што од утревечер до недела ќе се играат натпреварите од ...

Дупјачанец отпадна од составот

Оn.net - 07.04.2016

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Ивица Обрван го соопшти конечниот список на ракометари кои ќе се борат за пласман на ОИ во Рио. Македонија во Гдањск ќе патува со 18 играчи и од составот отпадна голманот Даниел Дупјачанец.

Мислите летнаа кон Рио, а ракометарите за Гдањск - почна патот до ОИ! (ФОТО)

SportMedia - 07.04.2016

Тргнавме кон сонот за Олимписки игри - чартер летот од Скопје за Гдањск полета утрово. Раометната репрезентација со 18 играчи ја знае задачата, ги знае противниците, а најмногу влогот, затоа сѐ што може однапред е преземено да се олесне патот до ...

ФОТО: Ракометарите се чекираа во Скопје, на ред е виза за Рио преку Гдањск!

Gol.mk - 07.04.2016

Македонската ракометна репрезентација утрово од 9.00 часот со чартер лет од Скопје ќе замине во Гдањск по олимписка виза. Сите ракометари и членови на делегацијата силно мотивирани и насмеани пристигнаа нешто пред 8.00 часот на аеродромот ...

Репрезентативците го одржаа првиот тренинг во „ЕРГО Арената“

Тера - 07.04.2016

Прв контакт со прекрасната „ЕРГО Арена“ за ракометарите на Ивица Обрван пред утрешниот старт на Олимписките квалификации. Започна претпоследниот тренинг, по кој „црвено-жолтите“ ќе имаат помалку дилеми пред мечот со Душебаев, Полска и 12.000 домашни ...

Маркоски и Костески на првиот меч, на трибините во Гдањск

SportMedia - 07.04.2016

Никола Маркоски и Никола Костески ќе бидат на трибините на првиот натпревар меѓу Македонија и Полска утревечер. На техничкиот состанок сите репрезентации ги одредија своите адути за првите натпревари, a во текот на овие три дена секоја ...

Митревски: Не очекуваат три тешки дуели во Гдањск

Спорт365 - 07.04.2016

Голманот на Бенфика и македонската репрезентација во последно време игра во одлична форма во португалскиот шампионат и во Челинџ Купот, па доби предност пред Даниел Дупјачанец, кој подолго време нема квалитетни клупски настапи.

Биелецки: Против Македонија имаме горки и позитивни искуства, тие се најсилен ривал во Гдањск

Gol.mk - 07.04.2016

Полска веќе ја зафаќа јануарската ракометна треска. По воззбудувањата во Краков, каде Полска целосно потфрли во втората фаза, сега шанса за поправен испит има во Гдањск на Олимписките квалфикации, кои за Полска почнуваат утревечер против Македонија.

Прибак: Од утре за нас почнува спортска војна

Спорт365 - 07.04.2016

Во пресрет на стартот на квалификациите за ОИ во Рио, македонскиот репрезентативец кој игра во турскиот Бешикташ, Немања Прибак, говори за мини подготовките на националниот тим, за очекувањата, за противниците. „Мислам дека сме спремни.

Нашите херои пристигнаа на борбеното поле

Спортклуб - 07.04.2016

Машката ракометна репрезентација на Македонија денес пристигна во Гдањск, кој е епицентарот на уште една можност на нашите ракометари за историја и пласман на ОИ во Рио. Македонскирте ракометари во наредните три дена ќе имаат битка против Тунис, ...

Ракометарите пристигнаа во Гдањск

А1 On - 07.04.2016

Македонската ракометна репрезентација пристигна во Гдањск, каде од утре до недела ќе бие битка против домаќинот Полска, Тунис и Чиле за пласман на Олимписките игри во Рио. Ова е втора шанса за македонските ракометари откако пред четири години во ...

Костески: Сакам со песна да се вратиме дома!

SportMedia - 07.04.2016

Искусните волци кои повеќе од една и пол деценија се обидуваа да стигнат до тука, сега се засилени и со „млада крв“. Репрезентацијата веќе го почувствува полскиот воздух, и ќе има речиси повеќе од 35 часа да се одмори и привикне на теренот во Ерго ...

Ракометарите пристигнаа во Гдањск

Канал5 - 07.04.2016

Македонската ракометна репрезентација пристигна во Гдањск, каде од утре до недела ќе бие битка против домаќинот Полска, Тунис и Чиле за пласман на Олимписките игри во Рио. Ова е втора шанса за македонските ракометари откако пред четири години во ...

Ракометарите пристигнаа во Гдањск

Курир - 07.04.2016

Македонската ракометна репрезентација пристигна во Гдањск, каде од утре до недела ќе бие битка против домаќинот Полска, Тунис и Чиле за пласман на Олимписките игри во Рио. Ова е втора шанса за македонските ракометари откако пред четири години во ...

Ракометарите пристигнаа во Гдањск

Сител - 07.04.2016

Македонската ракометна репрезентација пристигна во Гдањск, каде од утре до недела ќе бие битка против домаќинот Полска, Тунис и Чиле за пласман на Олимписките игри во Рио. Ова е втора шанса за македонските ракометари откако пред четири години во ...

ОДЛИЧНА АТМОСФЕРА ВО РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА: Ракометарите се веќе во Гдањск (ФОТО)

Телеграф - 07.04.2016

Одлична атмосфера во таборот на репрезентацијата на Македонија, така што почна адаптацијата во Полска Репрезентативците на Македонија се веќе во Полска. По мирниот лет, тие пристигнаа во Гдањск каде што од утревечер до недела ќе се играат ...

Македонија тренира во Ерго Арена во Гдањск

Сител - 07.04.2016

Машката ракометна репрезентација во овие моменти го има првиот тренинг во Ерго Арена во Гдањск, каде од утре до недела ќе го има вториот настап на квалификации за Олимписки игри. По кусиот одмор по авионскиот лет од Скопје до Гдањск нашата ...

Обрван: Едвај чекаме да почне турнирот

Алфа - 07.04.2016

Македонската фудбалска репрезентација утре од 20 часот и 30 минути против селекцијата на Полска го отвораме настапот на квалификациите за пласман на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. "Едвај чекаме да почне дуелот со Полска, но и да заврши третиот ...

Репрезентативците го одржаа првиот тренинг во Гдањск

Алфа - 07.04.2016

Македонската ракометна репрезентација вечерва го одржа единствениот тренинг пред стартот на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри. Селекторот Ивица Обрван во Полска на располагање има 18 ракометари, а конечната одлука за тоа кои ...

ОБРВАН: Подобро ќе беше да останеше Биглер

Телеграф - 07.04.2016

Македонската репрезентација попладнево пристигна во Гдањск, град на северот на Полска каде што викендов ќе се играат натпреварите од квалификациската група „1“ за пласман на Олимписките игри во Рио Утревечер, Македонија ќе игра против домашната ...

Репрезентативците пристигнаа во Гдањск

Шеталиште - 07.04.2016

Македонската ракометна репрезентација нешто по 11 часот претпладне пристигна во градот Гдањск каде утре ќе го стартуваат предолимпискиот турнир. По мирниот лет тие пристигнаа во Гдањск каде што од утревечер до недела ќе се играат натпреварите од ...

Репрезентативците го одржаа првиот тренинг во „ЕРГО Арената“

Шеталиште - 07.04.2016

Прв контакт со прекрасната „ЕРГО Арена“ за ракометарите на Ивица Обрван пред утрешниот старт на Олимписките квалификации. Започна претпоследниот тренинг, по кој „црвено-жолтите“ ќе имаат помалку дилеми пред мечот со Душебаев, Полска и 12.000 домашни ...

Немања Прибак: Со тренер како Душебаев, Полска може само подобро да игра (ВИДЕО)

24 Ракомет - 07.04.2016

Попладневниот тренинг, македонските ракометари го искористија да ја почуствуваат ЕРГО Арена и да ги одработат последните подготовки пред првиот дуел против Полска. Прибак беше решителен во изјавата дека Македонија со нетрпение го очекува првиот дуел.

Митревски: Секој натпревар има своја тежина, очекувам неизвесни квалификации до самиот крај! (ВИДЕО)

24 Ракомет - 07.04.2016

Повратникот на голот на Македонскиот национален тим, Никола Митревски, се надева дека добрите настапи за тимот на Бенфика ќе ги повтори и во репрезентативниот дрес. Допринесот од голманската позиција е итекако потребен во македонската ...

Македонија ја почувствува ЕРГО арената, утре започнува битката за историскиот пласман на Олимпијада!(ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 07.04.2016

Македонската ракометна репрезентација го одржа првиот тренинг во Гдањск, каде утре со почеток во 20 часот и 30 минути ги стартува квалификациите за пласман на ЛОИ 2016 во Рио. Ракометарите на Обрван во релаксирана атмосфера, со доза на еуфорија го ...

Селекторот пред почетокот на квалификацискиот циклус: Како би спиел добро пред квалификациите за Олимписки игри

24 Ракомет - 07.04.2016

Македонската репрезентација пристигна во Гданск и веќе го одработи првиот тренинг, пред првиот натпревар од квалификацискиот турнир кој ќе одведе две репрезентации во РИО, селекторот Обрван порача дека овој турнир е да се биде или не за македонскиот ...

Ракометарите пристигнаа во Гдањск

Нетпрес - 07.04.2016

Ова е втора шанса за македонските ракометари откако пред четири години во Гетеборг Македонија ги загуби сите три натпревари. Воедно, ова е нова шанса за генерацијата предводена од капитенот Кирил Лазаров да биде првата македонска селекција која во ...

Обрван нестрплив да почне турнирот

Спорт - 07.04.2016

Македонската репрезентација попладнево пристигна во Гдањск, град на северот на Полска каде што викендов ќе се играат натпреварите од квалификациската група „1“ за пласман на Олимписките игри во Рио Утре вечер, Македонија ќе игра против домашната ...

Македонските ракометари пристигнаа во Полска на квалификацискиот турнир за ЛОИ во РИО (ФОТО)

Exclusive.mk - 07.04.2016

Ракометните репрезентативци, по два часа и десет минути лет од скопскиот аеродром, пристигнаа во Гдањск, Полска, каде од утре па до недела ги очекува квалификацискиот турнир за пласман на Летните олимписки игри во Рио де Жанеиро.

Ракометарите заминаа за Гдањск (ФОТО)

Скопје инфо - 07.04.2016

Македонската ракометна репрезентација утрово од 9.00 часот со чартер лет од Скопје замина во Гдањск по олимписка ...

Ракометарите со поддршка, 200 навивачи тргнаа за Гдањск

Спорт - 07.04.2016

Македонската ракометна репрезентација на предолимпискиот турнир кој стартува утре во Гдањск ќе има поддршка од „Фалангата“. Репрезентацијата за Гдањск замина утрово, а навивачите кои ќе патуваат нешто помалку од 2.000 километри заминаа ден порано.

Среќен пат и донесете ни виза за Олимпијада

Република - 07.04.2016

Македонската ракометна експедиција утрово во 9 часот со чартер лет од скопскиот аеродром замина за Гдањск, Полска, каде од утре до недела ја очекува квалификацискиот турнир за пласман на Летните олимписки игри во Рио де Жанеиро.

Лазаров: Сите ќе се радуваме на пласманот во Рио

Дневник - 07.04.2016

Македонската ракометна репрезентација денеска патува за Гдањск, каде што утре, в сабота и в недела ќе игра на квалификацискиот турнир за историски пласман на Летните олимписки игри во Рио де Жанеиро 2016.

Ракометарите пристигнаа во Гдањск

Lider - 07.04.2016

Македонската ракометна репрезентација пристигна во Гдањск, каде од утре до недела ќе бие битка против домаќинот Полска, Тунис и Чиле за пласман на Олимписките игри во Рио. Ова е втора шанса за македонските ракометари откако пред четири години во ...

Ракометарите отпатуваа во Гдањск по олимписка виза

Канал 77 - 07.04.2016

Македонската ракометна експедиција утрово летна за Гдањск каде од утре до недела ќе игра на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри во ...

Селекцијата е подготвена да ја искористи втората шасна за пласман на лои

Телма - 06.04.2016

Машкиот национален тим денеска ги завршува подготовките во Скопје за претстојниот квалификациски турнир.Играчите, стручниот штаб и Ракометната Федерација се максимално фокусирани кон предизвикот во Гдањск, каде Македонија во конкурецнија на ...

Мојсовски: Фокусирани сме на целта, пласман на Олимпијада!

Спортски - 06.04.2016

Најдобрите македонски ракометари полека ги финишираат подготовките за настап на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри во Рио де Жанеиро, кој од 8 до 10 април ќе се одржува во Гдањск, Полска.

Талески: Ќе дадам се од себе да се оствари сонот на оваа генерација

Дерби - 06.04.2016

Македонската ракометна репрезентација е исправена пред нов предизвик-пласман на Олимписките Игри во Рио Де Жанеиро кои ќе се одржат ова лето. За да се дојдат до Бразил нашите репрезентативци треба да бидат меѓу двете најдобро пласирани репрезентации ...

Обрван му се заблагодари на Дупјачанец: Познат е составот кој ќе брка виза за Рио!

Дерби - 06.04.2016

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Ивица Обрван го соопшти конечниот список на патници за квалификацискиот турнир за пласман на Летните Олимписки Игри во Рио Де Жанеиро. Македонската експедиција утре патува во Гдањск каде од петок ...

Лазаров - Рио е државен интерес

Утрински - 06.04.2016

Роберт Димитриевски Со верба во сопствениот квалитет и со мотив до небо со златни букви да се запишат во историјата на македонскиот спорт како прва селекција што настапила на Олимписки игри, најдобрите македонски ракометари утрово заминуваат на ...

„Фалангата“ тргна на одисеја кон Гдањск (ФОТО)

Екипа - 06.04.2016

Македонските навивачи рано утрово ја почнаа својата одисеја кон Гдањск. Членовите на „фалангата“ отпатуваа за Полска, пат долг 1.900 километри. Фановите би требало да стигнат во градот домаќин на предолимпискиот турнир в четврток наутро, па ќе имаат ...

Јоноски: Ќе го дадеме најдоброто од себе во Гдањск

Екипа - 06.04.2016

Ацо Јоноски како еден од најискусните во нашата репрезентација е свесен дека големиот предизвик носи ризик и дека ќе мора да се влезе максимално во трите натпревари, па како што ќе се игра против Полска, во ист ритам да му се спротивтавиме на Чиле.

Обрван одбра – Од составот за Гдањск отпаѓа Даниел Дупјачанец

Екипа - 06.04.2016

Селекторот на макеоднската репрезентација, Ивица Обрван по вечерашниот последен тренинг пред утрешното заминување за Гдањск го соопшти конечниот список на ракометари што ќе се борат за пласман на Олимписките игри во Рио.

Митревски: Со нетрпение ги чекаме натпреварите во Гдањск

Екипа - 06.04.2016

Никола Митревски заедно со Борко Ристовски ќе го брани голот на македонската репрезентација на претстојните олимписки квалификации во Гдањск. Голманот на Бенфика, го пропушти ЕП во Полска во јануари, но константната форма и извонредните настапи во ...

Мојсовски: Максимално сме фокусирани за да ја исполниме целта

Кајгана - 06.04.2016

Најдобрите македонски ракометари полека ги финишираат подготовките за настап на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри во Рио де Жанеиро, кој од 8. до 10. април ќе се одржува во Гдањск, Полска.

Патот за Рио де Жанеиро води преку Гдањск

Кајгана - 06.04.2016

Најдобрите македонски ракометари отпатуваа за Гдањск, Полска на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри кои летово ќе се одржат во Рио де Жанеиро. Од четирите селекции кои ќе учествуваат на турнирот (Полска, Македонија, Тунис и Чиле), ...

Олимпискиот сон не може без навивачи - Фалангата киниса кон Гдањск (ФОТО)

SportMedia - 06.04.2016

Околу 50 луѓе организирано со автобус тргнаа да ги совладаат, речиси 2.000 километри до Гдањск, но се очекува Фалангата да биде уште побројна. Дополнителни 150-200 навивачи се организираат самите за да ја поддржат Македонија и да посведочат на ...

Обрван: Мотивирани и убедени дека ќе успееме во Гдањск!

Спорт365 - 06.04.2016

Македонија се подготвува за настапот на предолимпискиот квалификациски турнир во Гдањск. РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИ: 08.04.2016 (20:30) Полска – Македонија 09.04.2016 (18:00) Македонија – Тунис 10.04.2016 (18:00) Македонија – Чиле Пред патувањето за ...

Во Гдањск со двајца голмани - отпадна Дупјачанец!

SportMedia - 06.04.2016

Даниел Дупјачанец нема да биде дел од 18-те репрезентативци на Македонија кои во Гдањск ќе играат против Полска, Тунис и Чиле за едно од двете пропусници за Игрите во Рио. Со оглед на досегашната практика на селекторот Обрван, извесно беше дека ќе ...

Обрван го избра Митревски пред Дупјачанец за ОК во Гдањск

Gol.mk - 06.04.2016

Ивица Обрван по последниот тренинг пред заминувањето за Гдањск го соопшти конечниот список пред утрешниот лет. Отпадна голманот на Металург, Даниел Дупјачанец, а меѓу стативите остануваат Борко Ристовски и Никола Митревски.

Лазаров: Македонија пред сè, олимписките квалификации се државен интерес!

Спорт365 - 06.04.2016

Своите очекувања во пресрет на олимписките квалификации за пласман во Рио… Даде и најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров и играч на европскиот шампион на Барселона. Десниот бек смета дека овие олимписките квалификации во Гдањск каде што ќе ...

Лазаров: Силно верувам дека ќе се пласирамe на ЛОИ во Рио!

Gol.mk - 06.04.2016

Главниот адут за пласман на машката ракометна селекција на Македонија за место на ЛОИ во Рио, на квалификацискиот турнир во Гдањск ќе биде повторно Кире Лазаров. Капитенот на нашиот национален тим и ракометар на актуелниот првак на Европа, Барселoна ...

Обрван: Нема калкулации, на победа во сите три меча!

Gol.mk - 06.04.2016

Ракометната репрезентација на Македонија под палката на Ивица Обрван веќе неколку дена работи во засилен ритам пред заминувањето за Гдањск на квалификациите за плaсман на ЛОИ. Хрватскиот стратег истакна задоволство од она што може првично да го види ...

Обрван: Не ми е важно кого ќе победиме, важно ми е Македонија да оди во Рио!

SportMedia - 06.04.2016

Денеска е шести ден од подготовките на репрезентацијата, а селекторот е задоволен и од ритамот на работа и од интензитетот, но и од желбата на момците. Вели дека не му се важни комбинации кого би го победиле, а од кого би загубиле сѐ додека ...

Шанса на генерацијата

Оn.net - 06.04.2016

Македонската ракометна репрезентација има голема шанса да го оствари сонот наречен Олимписки игри. Ракометарите утре патуваат во Гдањск каде играат во група со домаќинот Полска, Тунис и Чиле, а првите две селекции обезбедуваат пласман на ОИ во Рио.

Обрван соопшти - Одлучено кој ракометар нема да патува за Гдањск

Спортклуб - 06.04.2016

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Ивица Обрван по вечерашниот последен тренинг пред патувањето за Полска, го соопшти конечниот список со кој ќе се настапи на квалификациите за ОИ.

Талески: Ќе дадам сè од себе да се оствари сонот на оваа генерација

Точка - 06.04.2016

Македонската ракометна репрезентација е исправена пред нов предизвик-пласман на Олимписките Игри во Рио Де Жанеиро кои ќе се одржат ова лето. За да се дојдат до Бразил нашите репрезентативци треба да бидат меѓу двете најдобро пласирани репрезентации ...

Митревски доби предност во однос на Дупјачанец

Алфа - 06.04.2016

По последниот тренинг пред заминувањето за Гдањск, селекторот Ивица Обрван го одреди списокот на ракометари кои ќе настапат на квалификацискиот турнир за пласман на ОИ. Обрван се реши во Полска да патува со двајца чувари на мрежат, а покрај ...

Обрван го остави Дупјачанец во Скопје

Сител - 06.04.2016

Селекторот на македонската ракометна репрезентација ивица Обравн по денешниот последен тренинг во Скопје „пресече“ околу изборот на 18-те играчи кои ќе патуваат во Гдањск. Во Скопје како „прекуброен“ остана третиот голман Даниел Дупјачанец, а на ...

Георгиевски: Веруваме во нашиот квалитет и очекувам пласман во Рио

Алфа - 06.04.2016

Нашата машка ракометна репрезентација ги привршува подготовките за настап на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Во Гдањск имаме историска шанса конечно една наша репрезентација да биде дел од најголемото ...

Вечерва Обрван ќе ги одбере патниците за Гдањск

Шеталиште - 06.04.2016

Селекторот на нашите најдобри ракометари, Ивица Обрван, не го криеше задоволството од досега сработеното пред утрешното заминување во Полска на квалификацискиот турнир за обезбедување на место на ЛОИ во Рио.

Лазаров: Ова се квалификации од државен интерес, се надевам во недела ќе се радуваме на најголемиот успех во ...

24 Ракомет - 06.04.2016

Во пресрет на најважниот квалификациски циклус за пласман на Олимписките игри во Рио, кој од 8 до 10 април ќе се одржи во Гданск, Ракометната Федерација на Македонија во конгресната сала на “City Hall” одржа прес конференција пред заминување за ...

Мојсовски: Максимално сме фокусирани за да ја исполниме целта и да одиме на ЛОИ во РИО

Exclusive.mk - 06.04.2016

Најдобрите македонски ракометари полека ги финишираат подготовките за настап на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри во Рио де Жанеиро, кој од 8. до 10.април ќе се одржува во Гдањск, Полска.

Обрван ја реши последната недоумица, Даниел Дупјачанец останува во Скопје

Република - 06.04.2016

Селекторот на макеоднската репрезентација, Ивица Обрван по вечерашниот последен тренинг пред утрешното заминување за Гдањск го соопшти конечниот список на ракометари што ќе се борат за пласман на Олимписките игри во Рио.

Ракомет- квалификации за олимписки игри

МРТ - 06.04.2016

Натпреварите од олимпискиот квалификациски турнир, ексклузивно на МРТ. Преносите на мечевите на Македонија на МРТ1 во петок против Полска во 20:30, в сабота против Тунис во 18 часот, во истиот термин и в недела против ...

Не е важно кого ќе победиме, туку да се пласираме во Рио

Вечер - 06.04.2016

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван исто како играчите е загреан за пласман на Олимписките игри во Рио по секоја цена. За таа цел ќе носи 18 играчи во Гдањск, но рече дека ќе пресуди кој ќе отпадне по вечерниот, последен ...

Финишираат подготовките на репрезентативците пред турнирот во Полска

Скопје инфо - 06.04.2016

28-те избраници во поширокиот состав на ракометната репрезентација ги финишираат подготовките пред заминувањето за Гдањск, каде ќе се одржи завршниот турнир во делот од квалификациите за Олимписките Игри во Рио де Женеиро.

Обрван ги одбра 18 – та за Гдањск

Вечер - 06.04.2016

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван ги објави 18. ракометари кои ќе патуваат утре во Гдањск, каде ќе се обидат да го остварат сонот на сите љубители на македонскиот ракомет, пласман на Олимписките игри во Рио.

Патот за Рио де Жанеиро води преку Гдањск

Макфакс - 06.04.2016

Најдобрите македонски ракометари в четврток отпатуваа за Гдањас, Полска, на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри кои летово ќе се одржат во Рио де Жанеиро. Од четирите селекции кои ќе учествуваат на турнирот (Полска, Македонија, ...

Тунис фокусиран на Македонија, во подготовките пораз од Гумерсбах

Екипа - 05.04.2016

Селекторот на Тунис, Хафед Зуаби, потенцира дека дуелот со Македонија ќе биде клучен за неговата репрезентација на претстојните олимписки квалификации во Гдањск. Во интервјуто за тунискиот портал handball.tn, Зубаи истакна дека Тунис визата за ...

Ракометарите со полна пареа се подготвуваат за Гдањск и квалификациите за ОИ

Спортклуб - 05.04.2016

Македонската ракометна репрезентација во Скопје продолжува со подготовките за квалификацискиот турнир во Гдањск, од каде ќе се обидеме да обезбедиме виза за настап на Олимписките игри во Рио де Жанеиро оваа година.

Тунис во подготовките за Македонија поразен од Гумерсбах

Gol.mk - 05.04.2016

Ракометарите на Тунис во подготвителниот период за квалификационот турнир за ЛОИ во Рио, кој претстојниот викенд ќе се одржи во Полска, вечерва одиграа пријателски меч со бундеслигашот Гумерсбах, во кој се поразени со 33-27 (20-17).

Обрван: Имаме ривали против кои може да извадиме олимписка виза

Дневник - 05.04.2016

Машката сениорска ракометна репрезентација се комплетира со враќањето на играчите од редовите на македонскиот првак Вардар, Стојанче Стоилов и Дејан Мансков, и од редовите на Загреб, Никола Марковски, кои имаа клупски обврски со настапите на ...

Тунис е во предност, бидејќи прво игра со Чиле

Вечер - 05.04.2016

Македонската машка ракометна репрезентација на големо ги одработува подготовките за претстојните олимписки квалификации што ќе ги игра во Гдањск, Полска. Селекторот Ивица Обрван, веќе ги има сите повикани ракометари, откако поради клупски обврски ...

Што ја очекува Македонија во квалификациите за Рио?

Оff.net - 05.04.2016

Во петок, сабота и недела Македонија ќе игра против Полска, Тунис и Чиле. Пласман на ОИ во Рио летово обезбедуваат првите две места. Полјаците како домаќини имаат предност, а нам Африканците ќе ни бидат директен ривал за место кое води во ...

Мојсовски: Максимално сме фокусирани за да ја исполниме целта

Макфакс - 05.04.2016

Најдобрите македонски ракометари полека ги финишираат подготовките за настап на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри во Рио де Жанеиро, кој од 8. до 10.април ќе се одржува во Гдањск, Полска.

Обрван: Имаме група која можеме да ја минеме

Алсат-М - 04.04.2016

Машката ракометна репрезентација на Македонија трет ден ги одработува подготовките за претстојните олимписки квалификации што ќе ги игра во Гдањск, Полска. Селекторот Ивица Обрван од повиканите 20 ракометари дури од утре ќе може да смета на сите.

Обрван - Имаме група која можеме да ја минеме

Утрински - 04.04.2016

Машката ракометна репрезентација на Македонија трет ден ги одработува подготовките за претстојните олимписки квалификации што ќе ги игра во Гдањск, Полска. Селекторот Ивица Обрван од повиканите 20 ракометари дури од утре ќе може да смета на сите.

СЕДМЕРЕЦ: Колумната на капитенот

Екипа - 04.04.2016

Оваа вербата трае четири години. Исто толку е стара и онаа „визионерска“ колумна на капитенот Кире Лазаров. На четири дена пред настапот на македонската репрезентација на олимписките квалификации, ја препрочитав колумната и го позајмувам насловот – ...

Чилеанците први пристигнаа во Полска

Екипа - 04.04.2016

Репрезентацијата на Чиле, која е еден од протривниците на Македонија на претстојните олимписки квалификации во Гдањск, прва допатува во Полска. Чилеанците кои од клупата ги предводи шпанскиот тренер Матео Гаралда, за настапот на квалификацискиот ...

Миркуловски: Времето е кратко, но ние сме искусна репрезентација

Екипа - 04.04.2016

Филип Миркуловски е еден од оние ракометари на кои се темели играта на македонската репрезентација и без кого со години наназад не може да се замисли националниот тим. Тој е креатор на играта препознатлив по својата борбеност и пожртвуваност.

Георгиевски: Шанса што не смееме да ја пропуштиме

Идивиди - 04.04.2016

Македонските сениорски репрезентативци ги „запалија“ моторите, вчера одработеа еден тренинг, а попладнето беа слободни. Екипата сè уште не е комплетна. Се приклучи Влатко Митков, а денеска се очекуваат и Никола Митревски, Велко Маркоски, Дејан ...

ФОТО: Репрезентацијата се комплетира пред олимпискиот сон во Гдањск

Gol.mk - 04.04.2016

Машката ракометна репрезентација на Македонија продолжува со подготовките за квалификацискиот турнир за место на ЛОИ во Рио Де Жанеиро. Од денес тимот на селекторот Обрван и неговиот помошник Брестовац треба да се комплетира и со оние ракометари кои ...

Обрван: Имаме група која можеме да ја минеме

А1 On - 04.04.2016

Машката ракометна репрезентација на Македонија трет ден ги одработува подготовките за претстојните олимписки квалификации што ќе ги игра во Гдањск, Полска. Селекторот Ивица Обрван од повиканите 20 ракометари дури од утре ќе може да смета на сите.

Обрван: Имаме група која можеме да ја минеме

Идивиди - 04.04.2016

Машката ракометна репрезентација на Македонија трет ден ги одработува подготовките за претстојните олимписки квалификации што ќе ги игра во Гдањск, Полска. Селекторот Ивица Обрван од повиканите 20 ракометари дури од утре ќе може да смета на сите.

Обрван: Имаме група која можеме да ја минеме

+инфо - 04.04.2016

Машката ракометна репрезентација на Македонија трет ден ги одработува подготовките за претстојните олимписки квалификации што ќе ги игра во Гдањск, Полска. Селекторот Ивица Обрван од повиканите 20 ракометари дури од утре ќе може да смета на сите.

Обрван: Имаме група која можеме да ја минеме

Курир - 04.04.2016

Машката ракометна репрезентација на Македонија трет ден ги одработува подготовките за претстојните олимписки квалификации што ќе ги игра во Гдањск, Полска. Селекторот Ивица Обрван од повиканите 20 ракометари дури од утре ќе може да смета на сите.

Обрван: Имаме група која можеме да ја минеме

Локално - 04.04.2016

Машката ракометна репрезентација на Македонија трет ден ги одработува подготовките за претстојните олимписки квалификации што ќе ги игра во Гдањск, Полска. Селекторот Ивица Обрван од повиканите 20 ракометари дури од утре ќе може да смета на сите.

Обрван: Напорно е за нас, но и за нашите ривали

Сител - 04.04.2016

Машката ракометна репрезентација на Македонија трет ден ги одработува подготовките за претстојните олимписки квалификации што ќе ги игра во Гдањск, Полска. Селекторот Ивица Обрван од повиканите 20 ракометари дури од утре ќе може да смета на сите.

Продолжуваат подготовките на селекцијата

Алфа - 04.04.2016

Македонската ракометна репрезентација продолжува со подготовките пред најважниот настан за нив и за нас годинава, турнирот во Гдањск и шансата за учество на Олимписките игри во Рио. Селекцијата под раководство на Ивица Обрван веќе трет ден во ...

Репрезентативците тренираат во полн погон пред патот за Гдањск

Шеталиште - 04.04.2016

Нашиот машки ракометен сениорски тим во Скопје продолжува со подготовките за квалификацискиот турнир во Гдањск, од кој ќе се обидеме да обезбедиме виза за настап на ЛОИ во Рио оваа година.

„Црвено-жолтите“ знаат дека олимпискиот сон е на дофат

Дневник - 04.04.2016

Македонската ракометна репрезентација се подготвува во Скопје во пресрет на олимписките квалификации што ќе ги игра од 8 до 10 април во Гдањск. Македонските репрезентативци во Гдањск ќе се обидат да се изборат за учество на ЛОИ Рио 2016, а со тоа ...

Георгиевски: Шанса што не смееме да ја пропуштиме

Спорт - 04.04.2016

Машката репрезентација ги почна подготовките за настап на Олимписките игри во Рио. Денеска репрезентацијата би требала да биде во комплетен состав Македонските сениорски репрезентативци ги „запалија“ моторите, вчера одработеа еден тренинг, а ...

Обрван: Имаме група која можеме да ја минеме

ТВ21 - 04.04.2016

Машката ракометна репрезентација на Македонија трет ден ги одработува подготовките за претстојните олимписки квалификации што ќе ги игра во Гдањск, Полска. Селекторот Ивица Обрван од повиканите 20 ракометари дури од утре ќе може да смета на сите.

Обрван: Имаме група која можеме да ја минеме

Денешен - 04.04.2016

Машката ракометна репрезентација на Македонија трет ден ги одработува подготовките за претстојните олимписки квалификации што ќе ги игра во Гдањск, Полска. Селекторот Ивица Обрван од повиканите 20 ракометари дури од утре ќе може да смета на сите.

Чилеанците веќе пристигнаа во Гдањск, ќе имаат повеќе време за аклиматизација

Република - 04.04.2016

Репрезентацијата на Чиле, која е еден од протривниците на Македонија на претстојните олимписки квалификации во Гдањск, прва допатува во Полска. Чилеанците кои од клупата ги предводи шпанскиот тренер Матео Гаралда, за настапот на квалификацискиот ...

Обрван: Имаме група која можеме да ја минеме

Дневник - 04.04.2016

Машката ракометна репрезентација на Македонија трет ден ги одработува подготовките за претстојните олимписки квалификации што ќе ги игра во Гдањск, Полска. Селекторот Ивица Обрван од повиканите 20 ракометари дури од утре ќе може да смета на сите.

Гдањск ги чека, а Обрван ги одбира најдобрите ракометари

Позитив.мк - 04.04.2016

Веќе трети ден како машката ракометна репрезентација на Македонија ги одработува подготовките за претстојните олимписки квалификации што ќе се играат во Гдањск, Полска. Селекторот Ивица обрван избра 20 ракометари, но од утре ќе бидат сите во полн ...

Обрван: Имаме група која можеме да ја минеме

Lider - 04.04.2016

Машката ракометна репрезентација на Македонија трет ден ги одработува подготовките за претстојните олимписки квалификации што ќе ги игра во Гдањск, Полска. Селекторот Ивица Обрван од повиканите 20 ракометари дури од утре ќе може да смета на сите.